כותרות TheMarker >
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  מבקר המדינה ב 2006 : לחקור מעורבות רשויות המס בנושאי ספורט

  9 תגובות   יום שלישי, 27/10/09, 02:02

  מבקר המדינה מיכה לינדשטראוס קבע כבר בספטמבר 2006 שיש לבדוק את ההחלטות שהתקבלו באגף המכס והמע"מ וברשות המיסים בתקופה הנדונה, בעניינים הקשורים בנושאי ספורט, איגוד הכדורסל וחברת מינהלת הליגה וגופים כלכליים ומסחריים שהם קשורים עימם, ובעניין אנשי עסקים שחברים במוסדות האיגוד, כדי לוודא שההתחייבויות שנקבעו בהסדרים למניעת ניגוד עניינים מולאו כהלכה".

   

  מיולי 2004 ועד דצמבר 2005 היה איתן רוב מנהל רשות המיסים , גוף שאיחד את מס הכנסה, המע"מ והמכס. איתן רוב שירת משנת 2001 כיו"ר הוועדה המקצועית של איגוד הכדורסל. היום איתן רוב הוא מזכיר כבוד של הוועד האולימפי הישראלי.

  איתן רוב ,מזכיר כבוד של הוועד האולימפי

  בספטמבר 2006 פורסם דו"ח מבקר המדינה . העיתון גלובס  מדווח על הדו"ח ובין השאר כותב:

  "בין אלפי האוהדים הממלאים את יציעי היכל נוקיה במשחקיה של מכבי תל-אביב ביורוליג, ניתן לראות כמה וכמה דמויות מוכרות היטב. הבעיה היא, שחלק מאותם אישים קיבלו כרטיסי הזמנה בניגוד לכללים החלים עליהם. זהו אחד הסיפורים המרכזיים בדו"ח מבקר המדינה.

  מנהל רשות המיסים לשעבר, איתן רוב, הוא יו"ר הוועדה המקצועית באיגוד הכדורסל, תפקיד אותו הוא ממלא מזה מספר שנים. המבקר מיכה לינדנשטראוס קובע, כי רוב מסר מידע חלקי בלבד בעת שגובשו הסדרים למניעת ניגודי עניינים בין תפקידיו בשירות המדינה - ראש אגף המכס ומע"מ ולאחר מכן מנהל רשות המיסים - לבין תפקידיו באיגוד.

   

  והעיתון מוסיף: 

  שווי המינוי - 7,500 שקל , לפי המבקר, רוב גם מסר מידע חלקי כשגובש ההסדר למניעת ניגודי עניינים בין תפקידיו בשירות המדינה ובאיגוד הכדורסל.

   

  המבקר אינו מסתפק רק בביקורת על נושאי הכרטיסים והוא מוסיף:  . "נוכח ממצאי הביקורת, יש מקום שרשות המיסים בהתייעצות עם משרד המשפטים ונציבות שירות המדינה ישקלו את הצורך לבחון את ההחלטות שהתקבלו באגף המכס והמע"מ וברשות המיסים בתקופה הנדונה, בעניינים הקשורים בנושאי ספורט, איגוד הכדורסל וחברת מינהלת הליגה וגופים כלכליים ומסחריים שהם קשורים עימם, ובעניין אנשי עסקים שחברים במוסדות האיגוד, כדי לוודא שההתחייבויות שנקבעו בהסדרים למניעת ניגוד עניינים מולאו כהלכה".

   

  איתן רוב נחקר גם בפרשת מצא-בן גור-שולה זקן ואחיה קראשי, וכך נכתב ביולי 2008  : 

  "יש עדיין דברים שנשקלים בקשר לאיתן רוב, ועדיין יש אפשרות שהוא יוזמן לשימוע", כך אמרו ל"כלכליסט" מקורות במערכת אכיפת החוק על החלטת הפרקליטות לא לזמן בינתיים את רוב לשימוע בפרשת רשות המסים.

   

  בכירים נוספים במערכות השונות של אכיפת החוק אמרו ל"כלכליסט" כי צוות פרקליטים שאינו קשור בפרשת רשות המסים עדיין בודק בימים אלה את החשדות שלפיהם רוב נתן הטבות מס לגורמים הקשורים אליו מתחום הכדורסל. בנושא זה גם נחקר היועץ המשפטי של רשות המסים, עו"ד משה מזרחי, וגם בעניינו טרם התקבלה החלטה אם להעמידו לדין בפרשה.

   

  בכתב האישום שהגישה לאחרונה מדינת ישראל כנגד חמישה בעלי תפקידים בכירים ברשות המסים, ביניהם מנהל הרשות ג'קי מצא, וכנגד שני אנשי העסקים קובי בן גור ויורם קראשי. כתב האישום, המשתרע על פני 29 עמודים, מספר כיצד ניהלו בן גור וקראשי את הרשות מבחוץ כשהם עמוסים עד צוואר באינטרסים פוליטיים ועסקיים ומצפים לקבל טובות הנאה ממי שלהם דאגו.

   

  בכתב האישום נגד מצא נאמר: על-פי כתב האישום מצא הביע בפני בן-גור את שאיפותיו להתמנות כראש רשות המיסים. מצא פנה לבן-גור ביודעו כי לבן גור, חברו הטוב של איתן רוב, שכיהן כראש רשות המיסים, קשרים רבים, והשפעה על הנעשה ברשות.

   

  על קובי בן גור שהוגש נגדו כתב אישום בפרשת רשות המיסים נאמר

   לאחר שנסגרה לבן-גור הדלת לכהונה הבכירה במס הכנסה, היה מי שדאג לפתוח עבורו חלון קטן. היה זה איש העסקים אליחי הניג שאותו הכיר בן-גור שנים ספורות קודם לכן והפך להיות רואה החשבון של מפעל שטיחי ברקן שבבעלותו. הניג, בעלה של לימור לבנת, שהיתה אז בתחילת דרכה הפוליטית, הפך לחברו הטוב של בן-גור; אשתו לבנת התרשמה, כנראה, מכישוריו של בן-גור, ובהיותה שרת התקשורת מינתה אותו ב-96' לחבר בדירקטוריון בזק.

  בשלהי תקופתו בבזק עבר בן-גור ממדורי הכלכלה למדורי הספורט. בצעד מפתיע הקים קבוצת משקיעים שרכשה בנובמבר 99' את קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים;

   

  גם לאריה זייף יש תפקיד בוועד האולימפי. אריה הוא גזבר הכבוד של הוועד האולימפי הישראלי. בשנים 1989-1985 כיהן בתפקיד יו"ר המועצה להסדר ההימורים בספורט (מינוי ממשלתי). ב-1991 מונה מחדש ליו"ר המועצה להסדר ההימורים בספורט. באוגוסט 1991 מונה למנכ"ל אגף המכס ומע"מ, תפקיד בו שימש עד אוקטובר 1996. אריה זייף גם התמודד מול אבי לוזון על תפקיד יו"ר ההתאחדות לכדורגל ושימש כיו"ר איגוד שופטי הכדורגל. 

   

  אריה זייף מספר על הקשרים שלו עם דויד פדרמן מבעלי מכבי תל אביב בכדורסל  ועם איתן רוב: 

  "מנהל המכס והמע"מ זה תפקיד מרתק, ואני נפלתי אליו בתקופה נהדרת, בזמן הסכמי השלום. היופי שבתפקיד הזה הוא שאתה יכול להשפיע על הכלכלה בישראל דרך המיסוי. האמת שלא התכוונתי בכלל לעשות את התפקיד הזה: בשנות ה-80 היינו אני, איתן רוב, סילבן שלום ומיקי צולר ילדי יצחק מודעי ז"ל. לצערי הוא נפטר, אבל אם היה בחיים היה לו בהחלט נחת מהילדים.

   

  אני, אחרי תשע שנים כסמנכ"ל משרד החקלאות, רציתי להתמנות למנהל רשות החברות. באתי למודעי והוא אמר לי שכבר יש מישהו, אבל שאל אם אני רוצה להיות מנהל המכס. אמרתי כן אינסטנקטיבית, והוא שאל אותי 'אתה יודע מה זה?'. אמרתי שאני אלמד.

   

  שבוע ישבתי בבית עם חומר ולמדתי, ואחרי שבוע הוא קרא לי. הייתה לו תכונה כזו שהוא אהב לפעמים לתקוע למי שמולו, אז חשבתי שהוא יבחן אותי על המכס, אבל הוא אמר לי 'אתה מתחיל בתפקיד'.

   

  אני מודה שאם יבוא תפקיד מעניין שאני יכול להשפיע דרכו, אז כן. הייתי רוצה לעשות עוד פעם אחת תפקיד רוחבי בממשלה. להצעה של סילבן לא יכולתי להיענות בגלל מחויבויות לקבוצת דיוויד פדרמן, שבאותו זמן הייתי פעיל בה".

   

  כשאריה זייף מונה למנהל דובק נכתב ב YNETאריה זייף הוא בחירה אידיאלית: איש פופולרי ואהוד, בולדוזר ומחובר לכל העולם, במסדרונות השלטון ומחוצה להם. גם בימים אלה הוא מחזיק, לצד תפקידו בדובק, במספר תפקידים ציבוריים: סגן נשיא איגוד לשכות המסחר ויו"ר איגוד שופטי הכדורגל.

   

  חוץ מזה, הוא דירקטור בקבוצת מפעלים פטרוכימיים ובקרן הפנסיה מיטבית. אי אפשר להתעלם מתכונה נחשקת נוספת במיוחד עבור דובק - עברו המוצלח של זייף כמנהל המכס והמע"מ וקשריו שם. אין ספק שאם מישהו נדרש למשימה לשנות את תדמיתה של דובק, לפחות בעיני השלטונות, זייף הוא מועמד ראוי.

   

  לאריה זייף קשרים נוספים עם דויד פדרמן :

  באפריל 1999 רכשה חברת גימא, בראשות אריה זייף, מידי קבוצת דייוויד פדרמן מחצית מן השליטה בחברת מודגל. העיסקה בוצעה על פי שווי זהה לזה בו רכשה פדרמן את מודגל שבועיים קודם לכן.

   

  חודשים ספורים לאחר רכישת מודגל, רכשו פדרמן ושותפיו את מניות השליטה במפעלים הפטרוכימיים, המחזיקים במחצית ממניות חברת הפטרוכימיה הגדולה כרמל-אוליפינים

   

  "במרץ 2003 אישרה מועצת המנהלים של המפעלים הפטרוכימיים  את מינויו של דייויד פדרמן, ליו"ר מועצת המנהלים של חברה הבת, כרמל אולפינים. פדרמן, שהיה בעבר בעליה של קבוצת המזון, עלית, מחליף בתפקיד את אריה זייף, אשר פורש מתפקידו בעקבות מינויו למנכ"ל דובק.
  יו"ר מפעלים פטרוכימיים, יעקב גוטנשטיין הביע הערכה רבה לזייף על תרומתו לחברה, ואת צערו על כי הוא ביקש להשתחרר מתפקידו בשל עיסוקיו הרבים. זייף ימשיך לשמש כדירקטור במפעלים הפטרוכימיים ובכרמל אולפינים.

   

   העובדות על הקשרים העקומים בין מוסדות הכדורסל וראשי רשויות המס היו ידועים למבקר המדינה כבר ב 2006. בחקירת פרשת המיסים הגדולה ב 2008 הוזכר הנושא פעם נוספת על ידי גורמי חקירה משטרתיים.

   

  יו"ר הבקרה התקציבית בהתאחדות לכדורגל עד לא מזמן ונציב מס ההכנסה לשעבר, רו"ח יאיר רבינוביץ אומר: העולם התחתון מעורב בספורט הישראלי.

  יו"ר הרשות לבקרת תקציבית בעבר לא הופתע מהפירסומים על פרשת פנאן: "מישהו טיפל בזה תוך עצימת עין אחת". על העתיד: "שום דבר לא קרה ולא יקרה"

   

  אז למה כולם "מופתעים" מפרשת פנאן? לרשות המיסים פתרונות.  

   

  דרג את התוכן: