כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ספרים מומלצים

  0

  קצת על תשוקה...

  6 תגובות   יום חמישי, 19/11/09, 21:57

   

  קצת על תשוקה...  

  אחרי שני פוסטים בנושא רגשות  ואהבה אי אפשר בלי להזכיר במצומצם את התשוקה וכהרגלי בשני הפוסטים הקודמים, אני פונה להגדרה הפשטנית של המילון ומוצאת  שהמילה 'תשוקה' נגזרת מהשורש ש.ק.ק. , משמע – השתוקק.

  תשוקה היא רגש כלפי משהו/מישהו מוחשי ומתייחסת לרוב להקשר המיני, אם כי יכולה להיות מופנית גם כלפי אוכל למשל.

  רגש זה הוא תחושת דחף כלפי מושא ההשתוקקות אשר בסופו נותן לנו הרגשה של מיצוי עצמי. התשוקה מלווה במתח ולאחר שמוצתה היא מתפוגגת. אנשים מתבלבלים לעיתים בין תשוקה לאהבה: אהבה היא רגש, תשוקה היא למעשה מנגנון ביולוגי, כמו כאב או רעב.

   

   התשוקה בתנ"ך

   

   כבר בתנ"ך ניתקל בעדויות ראשוניות לנושא התשוקה כפי שבאים לידי ביטוי בסיפור 'אדם וחוה' בספר בראשית:  "וְאֶל-אִישֵׁךְ, תְּשׁוּקָתֵךְ, וְהוּא, יִמְשָׁל-בָּךְ" (בראשית ג טז)  וכן במגילת 'שיר השירים' בה מתוארת תשוקת נערה לאהובה: "עַל-מִשְׁכָּבִי בַּלֵּילוֹת בִּקַּשְׁתִּי אֵת שֶׁאָהֲבָה נַפְשִׁי בִּקַּשְׁתִּיו וְלא מְצָאתִיו" (שיר השירים ג' 1) וכן:  "אֲנִי לְדוֹדִי וְעָלַי תְּשׁוּקָתוֹ" (שיר השירים ז' י"א).

  בהקשר אחר של תאווה למזון מופיעה המילה תשוקה בפרקים שונים: "וְהִנֵּה עָיֵף וְנַפְשׁוֹ שׁוֹקֵקָה" (ישעיה כ"ט ח') וכן "כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה" (תהילים ק"ז ט').

   

    הגישה הפיזיולוגית  

  לפי גישה זו התשוקה הינה חלק ממעגל המשיכה המינית ומתבטאת בעוררות פסיכולוגית וגופנית כלפי מי שאליו אנו נמשכים.

  עוררות זו מתגברת במהירות אך גם דועכת במהירות עד שמגיעים למצב יציב של רגשות כלפי מושא התשוקה.

  פרויד טען כי הפיזיולוגיה והפסיכולוגיה שלנו מוליכה אותנו לדחפים ותשוקות וזהו תהליך נפשי פיזיולוגי מולד שאינו תלוי בחברה. התשוקה המינית היא יצר הנמצא אצל כל אדם ומקורו במערכת ההורמונאלית אולם בני האדם ניחנו ברמות שונות של תשוקה – גבוהות יותר או נמוכות יותר. 

  עד היום לא ידוע במדויק כיצד פועלים ההורמונים, המיוצרים על ידי הבלוטות בהפרשה פנימית, על מנגנון התשוקה. מה שכן ידוע הוא כי ההורמון הזכרי , הטסטוסטרון, הנמצא אצל הגבר  ואסטרוגן ופרוגסטרון אצל האישה קשורים ביצר המיני אצל שני המינים. הפרעה בתשוקה מינית יכולה ,אם כך, להיווצר בעקבות רמת טסטוסטרון נמוכה מהתקין או לחילופין ממצבי לחץ, חרדה ודכאון הגורמים לירידה בתשוקה.

   

  תשוקה בפסיכולוגיה ובפילוסופיה 

   

   הפסיכולוג רוברט ג' סטרנברג מבכירי הפסיכולוגים הקוגניטיביים בני זמננו (ואשר את מודל "משולש האהבה" שפיתח הזכרתי בפוסט הקודם), טען כי לאינטימיות, לתשוקה ולמחויבות תפקיד מרכזי במערכת יחסים זוגית. 

   תיאוריית המשולש מגדירה תשוקה ככמיהה עזה לאיחוד מלא ככל האפשר עם אדם אחר. התשוקה מתבטאת בעוררות פסיכולוגית ופיזיולוגית ומכוונת לא רק לסיפוק מיני, אלא לסוג של שליטה.

  לפעמים תשוקה מתפתחת באופן מיידי, בעוד שתחושת האינטימיות מגיעה רק אחרי זמן מה. בכל מקרה, אם התשוקה היא מה שגורם לאנשים להימשך זה אל זה בתחילת היכרותם, הרי שהאינטימיות היא מה שעוזר לשמר את הקירבה שנוצרה ביניהם.

   הפסיכואנליטיקאי אריק פרום טען כי התשוקה להתמזגות בין אישית היא הכוח החזק ביותר המפעם באדם. רנה דקארט, פילוסוף ומתמטיקאי צרפתי אמר על התשוקה כי זוהי אהבה חושית/חושנית כמו מחשבה מעורפלת וכשם שאנו חשים יובש בגרוננו בשעת צמא, כך התשוקה, כמו מחשבה מעורפלת, מדרבנת את הנפש לרצות לשתות.

   על פי פרויד, התשוקה היא מרכיב באהבה הרומנטית, היא משיכה מינית שיש לה ביטויים פיזיים וריגשיים כאחת ומהווה תאווה שסיפוקה מביא עונג והנאה לבני הזוג. פרויד טבע את המונח הפסיכואנליטי ליבידו (אנרגיה יצרית) על מנת לתאר את הדחף המיני כאחד מהמרכיבים החזקים באישיות הרגשית של האדם.

  חקר תפקידה של התשוקה התבסס רבות על הפסיכולוגיה עד להצטברותו של מידע חדש בתחום המדע על הורמונים וגנטיקה האחראית להתנהגות המינית.

    

  תשוקה במדע

  מעט מאוד ידוע על הבסיס הביולוגי להבדלים בין בני אדם בתשוקה המינית אולם ההתקדמות שחלה באחרונה במחקרי הגנטיקה המולקולרית של ההתנהגות והאישיות, במחקרי ההדמיה של העוררות המינית והתפקוד המיני  ובמחקרים נוירו-אנדו-קרינולוגיים מצביעים על כך שלהבדלים אישיים בהיבטים רבים של המיניות האנושית, בדומה לתכונות אנושיות אחרות, יש בסיס מוצק בתחום מדעי המוח.

    מחקרים חדשים מייחסים את ההבדלים בתשוקה של בני אדם לשונות הגנטית ביניהם. מסתבר כי הבדלים ברצף ה-DNA משפיעים על התשוקה המינית, על העוררות ועל התפקוד המיני ומובילים להבדלים.

   

  אחד מהמחקרים בתחום מדעי המוח שהראה הבדלים אינדיבידואליים בהיבטים רבים של המיניות האנושית (בדומה לתכונות אנושיות אחרות) הוא זה של הפסיכולוג פרופ' ריצ'רד אבשטיין (ראש מרכז שיינפלד לגנטיקה אנושית בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים) ושל קבוצת מחקר בראשותו של פרופ' רוברט בלמקר (מהיחידה לפסיכיאטריה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב).  

  החוקרים בחנו את ה-DNA של 148 סטודנטים ישראלים בריאים, נשים וגברים כאחד, והשוו את התוצאות עם שאלוני הערכה עצמית שמילאו הנבדקים על תשוקה מינית, על עוררות מינית ועל תפקוד מיני.

  התוצאות הראו מיתאם בין המשתנים בגן D4  , האחראי לייצור קולטן דופמין DRD4 , לבין דיווחיהם של הנבדקים על מיניותם.

  שינויים מסוימים בגן זה מדכאים תשוקה, עוררות ותפקוד מיניים, בעוד ששינויים אחרים בגן זה מגבירים תשוקה מינית.

  החוקרים מאמינים שהמשתנים המגבירים את התשוקה המינית הם מוטציה חדשה יחסית.

   

  בסדרת מחקרים שנערכו באוניברסיטת אמסטרדם הוכח שבזמן חשיפה לדימויים מיניים מופעלת כל המערכת המוטורית כמעט באופן מיידי. ככל שדימויים אלו בוטים יותר מבחינה מינית, כך חזקים יותר האותות החשמליים. מסתבר שהגוף מתוכנת מבחינת התשוקה עוד לפני שהמוח יודע על כך, והתעוררות מינית אינה בהכרח תהליך מודע.
  על פי המחקר, התשוקה נמצאת אחרי ההתעוררות המינית ולא להיפך. עוד לפני שאנחנו מודעים לרצון שלנו- נדלקים אזורי המוח הדרושים לביצוע הפעולה. לטענת המדענים, המחשבה שאנחנו שולטים בתשוקותינו היא רק אשליה, החוקרים אספו גם עדויות רבות לכך שהתעוררות מינית ותשוקה נשלטות על ידי שני מנגנוני פעולה במוח, האחד מקדם את ההתלהבות המינית והאחר מדכא אותה.

  באוניברסיטת אמורי באטלנטה ביצעו חוקרים סריקות של המוח בקרב נבדקים שהתבוננו בתצלומים מיניים וגילו כי מוחם של נשים וגברים מגיב באופן שונה לתצלומים. אצל גברים נצפתה פעילות יתרה באמיגדלה, חלק במוח שבאופן מסורתי נקשר יותר לרגשות חזקים כמו פחד וכעס מאשר לתחושות ארוטיות. כמה מהחוקרים טוענים שבממוצע התשוקה המינית של הגבר לא רק חזקה מזו של האשה, אלא גם יותר יציבה ורצופה והם מצביעים על מחקרים רבים שלפיהם התשוקה הנשית בעלת אופי מחזורי. 

   אני בוחרת לסיים פוסט זה בדבריו של הסופר הצרפתי, אונורה דה באלזאק: 

   

                 "בלעדי התשוקה, היו הדת, ההסטוריה, הרומנים והאמנות מחוסרי כל ערך"

   ומאחלת לכם חיים של רגש, אהבה ותשוקה.

   טלי פלד - אימון מנהלים, אימון עיסקי, אימון אישי 

  www.tally-coach.co.il

   

  החיים יפים-אחינועם ניני

  מילים: אחינועם ניני וגיל דור
  לחן: ניקולה פיובאני

  סתם, חיוך ללא סיבה
  תום, ימים של אהבה
  שיר ישן לאור ירח
  וריח משכר שלך
  וכך אותך אני זוכר

  גל שוטף את העולם
  חום הולך ונעלם
  צחוק מאיר את השמיים
  מזכיר שהמשחק נמשך
  והחיים יפים כל כך

  בך אסתכל מתוך עיניו
  אחבק אותך ויחד ננצח במשחק
  בין מציאות לחלומות
  בין האושר לדמעות
  תמיד אוהב אותך מאוד

  עם הקסם שבלב
  בוא נשכח את הכאב
  רק עוד רגע ובינתיים
  נזכור שהמשחק נמשך
  והחיים יפים כל כך
                                   http://www.youtube.com/watch?v=fAhSf4NKeLA 

  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/1/10 01:18:


   טלי היקרה,

   כתיבתך נפלאה,

   מעניינת וברורה.

   כמו תמיד, פוסט

   רציני, מושקע ומרתק.

   נהניתי לקרוא.

   חיבוק,

   לימור *

     3/1/10 20:38:

   מסה נהדרת ומקצועית על רגש מהותי בחיינו

    

   תודה טלי

     20/11/09 18:25:

   נתת לי חומר למחשבה ...

   התשוקה ( הלא מדעית ... ) היא ה"מנוע" האמתי של בני האדם .  ( תשאלי את פרויד ... )    כשמוצאים את בן/בת הזוג אתו מחליטים ללכת את יתרת כברת הדרך היא זו המשמשת כ"דלק" לחיים המשותפים .  החוכמה האמתית היא לשמר את התשוקה ולא להגיע פתאום לתובנה כי היא הלכה לאיבוד ...

     20/11/09 14:03:

   טלי יקירה,

   נהנתי מכל מילה כתובה ותודה.

   אוסיף כמה דברים מתוכי ומתחושותי,


   התשוקה לוקחת אותי על גל, זהו דחף עוצמתי רוחני שרוצה להתממש .
   תשוקה היא נקודת ההתחלה של כל יצירה בחיי כי
   יצירה ללא תשוקה תהיה חסרת חיוניות, חסרת חיים.
   תשוקה לעשות משהו, שבאה מבפנים היא סימן לכך שהיקום רוצה ליצור דרכך.
   כשאני מבקשה  משהו שאני רוצה, כשאני מתפללת ומכוונת את המחשבה,
   התשובה לתפילה שלי, לבקשה שי תבוא בצורה של תשוקה, של דחף לעשות משהו.
   כשהדחף הזה מגיע, זה הזמן להשתמש בו.
   אנשים שהולכים אחר התשוקה שלהם הם אנשים מאושרים שמוצאים את ייעודם בחיים.
   שתהיה שבת נפלאה,

   תמר.

     20/11/09 12:32:


   בחורה עם מסגרת נהדרת

   אם גבולות מוגדרים במילון

   היתה היא כל כך מתוחכמת

   את תחושתיה שלפה בזמן הנכון

    

   יום דברה על שנאה

   יום דברה על אהבה

   תמיד הביאה תשוקתהטנגו

     20/11/09 10:59:

   נהנתי מכול מילה

   :)

   אכן

   החיים יפים כשיש

   רגש

   אהבה

   ותשוקה...

   :)

   אודי

   ארכיון

   פרופיל

   'טלי פלד'
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין