כותרות TheMarker >
  ';

  המלך ואני

  שם הבלוג מצביע על נק' המפנה במערכת היחסים הארוכה והעמוקה שלי עם מרוקו. בעקבות נאום אשר נשא מיד לאחר הכתרתו למלך ובו קרא ל\"בני הארץ\" (רמז עבה:היהודים שהיגרו ויוצאי חלציהם) לחזור ולהירתם למאמצים ליצור חברה מרוקאית משגשגת, בעלת מערכות חינוך מפותחות ותשתיות, ראיתי בזאת הזדמנות פז לקחת חלק -כיהודי בן לאבא מרוקאי- בתהליך אשר יביא למרוקו חדשה, עשירה יותר, משכילה יותר וסובלנית יותר. בשבילי קריאתו של המלך הייתה בבחינת פניה אישית וכמו אחרים, לאחר מספר ביקורים כתייר בחרתי לעשות תפנית בחיי. מאמצים רבים השקיע מלך מרוקו במהלך העשור האחרון בכל תחומי החיים במגמה להביא למהפך חברתי-כלכלי בארצו. כבעל דוקטורט במשפטים הביא מלך מרוקו מוחמד השישי למספר חקיקות בתחום זכויות האדם בכלל והאישה בפרט. תוכניות פיתוח לשני העשורים הבאים הביאו את מרוקו להחליט על תיירות כיעד אסטרטגי. מטרת הבלוג היא לנסות ליצור שיח חברתי-עסקי בעיקר בנושא מרוקו תוך הפחתת רמת ההתנגדות הפסיכולוגית אצל תיירים ומשקיעים פוטנציאליים עד לרמה אפס. בימים הבאים אתחיל ליצור פוסטים אשר יפרטו את הכתוב לעיל. אתם מוזמנים לכתוב,לשאול ולהתייעץ. ברוכים הבאים/ות MARHABA ו SOYEZ
  LA BIENVENUE

  שאלות ניתן לכתוב ל: noamnir1@gmail.com

  אמת בפרסום או פרסום באמת?

  4 תגובות   יום שישי , 20/11/09, 21:39

  לצורך התחקיר שערכתי טרם כתבתי את הפוסט הקודם גיליתי דברים שפורסמו מטעם משרד הנסיעות ימבטבע ומעוררים תהיות באשר לאתיקה המקצועית של הנוגעים לדבר שלא להתבטא ביתר חריפות ולומר גניבת דעת ושקרים עזים בעיקר נוכח העובדה כי לנוסע התמים חסרים הכלים לבדוק את אמינותן של ההודעות השקריות.

  בקומוניקטים שנשלחו מטעם ימבטבע נכתב כך:


  מתוך אתר כלכליסט:

  ימבטבע פתחה סניף נסיעות ישראלי ראשון במרוקו

  זאת, לאחר השלמת המיזוג בינה לבין חברת מרוק טורס. מנכ"ל ימבטבע: "האיחוד יתרום למיגור השרלטנות המאפיינת שוק הרווי בחברות קטנות המתיימרות למקצועיות לא להן"

  09.09.09, 13:14 סניף נסיעות ישראלי ראשון במרוקו נפתח בשבוע שעבר בעיר מרקש, וישמש כשלוחה של חברת התיירות ימבטבע, המתמחה ביעדים אקזוטיים. זאת, לאחר מיזוג שהושלם בסוף החודש שעבר בין ימבטבע לבין חברת התיירות מרוק טורס, המתמחה בנישת התיירות למרוקו. הסניף הושק באירוע במעמד ראשי הקהילה היהודית במרוקו.מימבטבע נמסר כי המיזוג בין החברות יאפשר את הרחבת סל מוצרי התיור למרוקו, כך שלצד טיולי שורשים, יגדל היצע טיולי האקסטרים, הגלישה, הטרקים וטיולי הגולף וירח דבש. עוד נמסר כי שתי החברות יחזיקו יחד בנתח של יותר מ-45% מסך יציאות הישראלים למרוקו.מרוק טורס פעילה בשוק התיירות למרוקו זה 14 שנה. לדברי מנכ"ל החברה, דוד אדרי, "איחוד זה פירושו מיקסום של שני כוחות חזקים הפועלים כיום בשוק התיירות למרוקו".ימבטבע פועלת בשוק התיירות כ-10 שנים, ומפעילה את מחלקת מרוקו. לדברי המנכ"ל, שניאור חשין, "האיחוד יתרום למיגור השרלטנות המאפיינת שוק הרווי בחברות קטנות המתיימרות למקצועיות לא להן. חלק בלתי נפרד ממשמעות האיחוד הוא ייעול השירות מול הלקוח בכל מובן אפשרי".סוף ציטוט

  מממ..."
  האיחוד יתרום למיגור השרלטנות "

  בואו נבחן את העובדות:
  1. למדינת ישראל אין יחסים רשמיים עם מרוקו ובשל כך נאסר על יחסי מסחר ישירים. זו בדיוק הסיבה מדוע אין טיסות ישירות בין ישראל למרוקו וזו הסיבה מדוע חברות התעופה הלאומיות אל על ו "רויאל אייר מרוק" הפסיקו את טיסותיהן אל וממדינות אלה.

  2. בשל ההסבר בסעיף הקודם נמנע מכל חברה ישראלית ובכל ענף לקיים כל פעילות במרוקו. נוכחות ישראלית יכולה להתבצע דרך חברה זרה במדינה שלישית וגם אז ברישומי החברה במרוקו לא יהיה איזכור ברור ומפורש של החברה הישראלית. במילים אחרות, חברה ישראלית רשאית לפעול במרוקו במסגרת חברה זרה בה היא שותפה במדינה שלישית.

  3. ניתוח השוק הישראלי למרוקו מעלה בבירור ספקות כבדים באשר להצהרת ימבטבע לפיה היא תחזיק לאחר המיזוג הנ"ל 45% מהשוק הישראלי למרוקו. גורמים מוסמכים שביקשו לשמור על עילום שם דיווחו על מספר נוסעים הנמוך משמעותית מההצהרה הגרנדיוזית בקומוניקט הנ"ל.


    
  מתוך אתר NEWS1: 

  חברות התיירות ימבטבע ומרוק טורס איחדו כוחות
  - הודעה מטעם ימבטבע ומרוק טורס

  ▪  ▪  ▪

  לאחרונה השיקה חברת התיירות ימבטבע, המתמחה ביעדים טרופיים ואקזוטיים, בשיתוף חברת התיירות מרוק טורס, המתמחה בנישת התיירות למרוקו, את מחלקת מרוקו הגדולה ביותר בארץ, בעקבות מיזוג בין שתיים מהחברות המובילות בישראל בשוק התיירות למרוקו.
  אחת מהתוצאות הראשונות והמהותיות של איחוד זה היא פתיחת הסניף הישראלי הראשון במרקש שבמרוקו. סניף זה יאפשר לחברת ימבטבע להבטיח את נוחיותו המקסימלית של התייר הישראלי במרוקו באמצעות מתן האפשרות ליצירת קשר ישיר עם סניף החברה במרקש, וכן לספק סיוע מיידי במידה שבו יידרש. לאחרונה הושק הסניף באירוע מכובד במעמד ראשי הקהילה היהודית במרוקו. 
  השלכות נוספות של מיזוג זה על ציבור הלקוחות הן הרחבת סל מוצרי התיור למרוקו באופן משמעותי, כך שבנוסף לטיולי שורשים שאפיינו עד היום סל זה, ניתן כעת למצוא גם טיולי אקסטרים, גלישה, טיולי "טרקים", טיולי גולף, וטיולי ירח דבש. כמו-כן מביא מיזוג החברות לעלייה ניכרת במספר הקבוצות/הטיולים הפרטיים היוצאים מידי חודש למרוקו, ולהנחה משמעותית במחירי חבילות הטיול השונות ליעד זה. השלכה נוספת היא הוזלה של כ-60% בעלות לצרכן של ויזת תייר למרוקו. 
  חברת ימבטבע וחברת מרוק טורס מוציאות מדי שנה אלפי ישראלים לטיולים מאורגנים ופרטיים במרוקו. כעת, לאחר האיחוד, חברת ימבטבע אשר החזיקה כ-35% משוק התיירות למרוקו, יחדיו עם חברת מרוק טורס יהוו את הקבוצה המובילה בישראל במספר המטיילים היוצאים למרוקו, ויחזיקו בנתח שוק של מעל 45% מסך יציאות הישראלים למרוקו.
  חברת מרוק טורס, הפעילה בשוק התיירות למרוקו מזה 14 שנים, הינה בעלת מוניטין נרחב בתחום וידועה במקצועיות הרבה המאפיינת אותה. עקב מומחיותה הרבה בתחום וניסיונה רב השנים, הייתה החברה שותפה להפקות טלוויזיה ואופנה רבות אשר צולמו במרוקו. לדברי דוד אדרי, מנכ"ל חברת מרוק טורס, דובר לשעבר של הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו ומחבר הספר "לטייל במרוקו": "אנו גאים להיות חלק מצעד כה משמעותי בעולם התיירות הישראלית למרוקו. איחוד זה פירושו מקסום אופטימלי של שני כוחות חזקים הפועלים כיום בשוק התיירות למרוקו והענקה ללקוח את המוצר הטוב והמשתלם ביותר שהוא יכול לקבל בעד כספו".
  חברת התיירות ימבטבע, המתמחה ביעדים טרופיים ואקזוטיים, קיימת בשוק בתיירות כ-10 שנים, ומפעילה את מחלקת מרוקו שנים רבות. 
  לדברי שניאור חשין, מנכ"ל חברת ימבטבע: "איחוד זה פירושו קונצנזוס מקצועי בנישת התיירות למרוקו ומיגור השרלטנות המאפיינת שוק הרווי בחברות קטנות המתיימרות למקצועיות לא להן. חלק בלתי נפרד ממשמעות האיחוד הוא ייעול השירות מול הלקוח בכל מובן אפשרי, החל ממתן מענה מהיר ונוח וכלה במחיר המשתלם ביותר".
  סוף ציטוט


  וכעת לעובדות:

  1
  .
  למדינת ישראל אין יחסים רשמיים עם מרוקו ובשל כך נאסר על יחסי מסחר ישירים. זו בדיוק הסיבה מדוע אין טיסות ישירות בין ישראל למרוקו וזו הסיבה מדוע חברות התעופה הלאומיות אל על ו "רויאל אייר מרוק" הפסיקו את טיסותיהן אל וממדינות אלה.

  2. בשל ההסבר בסעיף הקודם נמנע מכל חברה ישראלית ובכל ענף לקיים כל פעילות במרוקו. נוכחות ישראלית יכולה להתבצע דרך חברה זרה במדינה שלישית וגם אז ברישומי החברה במרוקו לא יהיה איזכור ברור ומפורש של החברה הישראלית. במילים אחרות, חברה ישראלית רשאית לפעול במרוקו במסגרת חברה זרה בה היא שותפה במדינה שלישית.

  3. בשיחה טלפונית היום (לפני כניסת השבת) עם ראש הקהילה היהודית במרקש מר ג'קי קדוש הוכחשה מכל וכל מעורבות של הקהילה היהודית או נציגיה באירוע המדובר, מה עוד שלדבריו מלכתחילה לא נערך כלל אירוע כזה.


    
  מתוך אתר IAS
  ימבטבע - שוברים את מחיר הויזה למרוקו
  הישג מרשים של חברת התיירות "ימבטבע" מול הרשויות במרוקו: מחיר חסר תקדים עבור ויזה למרוקו – רק 40$!
  חברת "ימבטבע" ממשיכה לעשות חיל באחד היעדים המבוקשים ביותר-מרוקו, וכעת, לאחר הרחבתה המשמעותית של מחלקת מרוקו בחברה, מציעה "ימבטבע" ויזה למרוקו בעלות של כ50% ממה שהציע השוק עד היום.
  כזכור, לאחרונה השיקה חברת "ימבטבע" את מחלקת מרוקו הגדולה בארץ בעקבות מיזוגה עם חברת התיירות "מרוק-טורס". מיזוג זה, אשר חידד אף יותר את התמחותה של "ימבטבע" ביעד זה, הביא לאחרונה להישג ראשון מסוגו בנישת מחירי ויזת התייר למרוקו, אשר מהותו ירידה של כ50% מהמחיר שהיה מקובל עד היום בשוק – משמע, ויזה בעלות של 40$ לאדם ובתוספת של 5$ עבור דמי טיפול.
  החל מהיום, יוכלו סוכני הנסיעות לרכוש ישירות ובלעדית מחברת "ימבטבע" ויזת תייר למרוקו בעלות כוללת של 45$, במקום לרכוש מהמקורות האחרים הקיימים בשוק בעלות כוללת של כ85$, וכתוצאה יוכלו הסוכנים ליהנות מרווח נאה ומשירות מקצועי.
  כמו כן, מציעה חברת "ימבטבע" לסוכנים המתמקדים במרוקו, שירותי קרקע, טילוים פרטיים וטיולים מאורגנים.
    

  וכעת לעובדות:

  1. אין למרוקו יחסים רשמיים עם מדינת ישראל

  2.  ובשום מקרה הרשויות אינן מתנהלות מול חברות מסחריות בוודאי שלא ישראליות. בהתאם להתנהלות הדיפלומטית הבינלאומית, הכרזה בדבר הבנות שהושגו עם חברת "ימבטבע" כמוה כפגיעה בריבונות המרוקאית.

  3. מהי ויזה (אשרה)? מתוך ויקיפדיה:

  ויזה היא מסמך דיפלומטי המאפשר כניסה של נתין ממדינה אחת לתוך תחומה של מדינה אחרת.
  אזרח
   של מדינה המבקש לנסוע למדינה זרה צריך לקבל אישור מאת מדינת היעד, בין מראש ובין בשער הכניסה. אשרה זו ניתנת על פי רוב בצורת הטבעת חותמת בדרכון.

  ישנן מדינות החתומות על אמנת שנגן, והן מכירות באשרות שהנפיקה מדינה אחת לנכנסים בשעריה, כך שבמעבר למדינה שלישית אין צורך באשרה. רוב מדינות האיחוד האירופי חתומות על אמנה זו.

  סוף ציטוט

  "...מסמך דיפלומטי..." במילים אחרות, אין ואסור לסחור בנייר הזה. כן אפשר לגבות תשלום על השירותים בגין הבקשה לויזה אך בפרסומים יש להבהיר זאת ללקוח ולא לגרום למראית עין שגויה שכל מטרתה ליצור הון תדמיתי למטרות רווח.

  העלות האמיתית בשדה התעופה עומדת על 120 דירהם שהם פחות מ11 יורו לבודד ו40 דירהם ליחיד בקבוצה (כל אחד) שהם כ3.5 יורו. את התעריפים המקוריים ניתן למצוא באתר משרד החוץ המרוקאי. במקרה ובקשת הויזה עוברת בשגרירות כלשהיא קופץ המחיר ל24$-32$. השינוי נובע מהתערבות של פקידים נוספים בהליך ואילו בשדה התעופה העבודה איננה כוללת חולית כח אדם נוספת.


     

  פתחתי את מילון אבן שושן בערך "שרלטן":
  שרלטן הינו מתעתע, חסר אחריות, המכשיל אחרים בידיעותיו המסולפות או במומחיותו המפוקפקת. שרלטנות היא רמאות, התפארות שווא בידיעות או במומחיות.

  למען הסר כל ספק הנה הפירוש באנגלית:

  char⋅la⋅tan 

  a person who pretends to more knowledge or skill than he or she possesses; quack.

  char·la·tan
      
  A person who makes elaborate, fraudulent, and often voluble claims to skill or knowledge; a quack or fraud.

  Synonyms:
  impostor, mountebank, fraud, fake, phony.


  כבר בשלב זה ניתן להבין כי מה שהחל כניסיון לעשות יחסי ציבור למיזוג בין שתי החברות הסתיים בהצהרה על שאיפות משרד הנסיעות ללא כל אחיזה במציאות ומכאן הדרך לגניבת דעת לכאורה של הציבור קצרה במיוחד. איני נכנס לנסיבות בהן הצטרפה חב' "מרוק טורס" שפעלה מתוך ביתו של בעליה דוד אדרי, ייתכן והחלטה זו נבעה בשל היקף פעילות נמוך מאוד של "מרוק טורס" בד בבד עם שינויים ארגוניים שעברה ימבטבע בתחום הנסיעות למרוקו.
  היה רצוי שלפני שהאשימו ב"ימבטבע" אחרים בשרלטנות, יבדקו בציציותיהם וידייקו בעובדות שפורסמו על ידם.


  זָ'א יִכְּחִילִי ווָ'עָאמָעַ'ה – תרגום מערבית: בא ליפות את עיניו (של רעהו) ויעוורו.
  זהו פתגם מרוקאי עממי שהמקביל לו בעברית הוא יצא שכרו בהפסדו.


  לדעתי יש מי שהיו שמחים לקבל הבהרות בנושא בלשכת שר התיירות והמועצה להגנת הצרכן, גם אני.
  אשמח לקבל כאן את תגובת הנוגעים לעניין (מייל נשלח למנכ"ל ימבטבע ובו הזמנה להתייחס לדברים).

  שבת-שלום ולנוסעים למרוקו נסיעה טובה   

  עדכון:
  יום ראשון  11:26 התקבל אישור קריאה של המייל שנשלח לימבטבע ומזמין אותם להגיב.

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     22/11/09 02:49:

   צטט: orlym101 2009-11-22 00:44:08


   טוב שכנעת אותי , אני רוצה לטוס למרוקו עוד השבוע!!

   כמה עולה כרטיס???

    

    

   תשאלי את גוגל :-)

    

   צטט: orlym101 2009-11-22 00:46:32


   בהזדמנות חגיגית זאת ,

   אני רוצה לעשות PR לחנות מרוקאית מקסימה

   בקיבוץ הגושרים , הבעלים מרוקאית יפה

   הכלים ממרוקו ,

   רק המחירים הם בעיברית

   + ביקור ורכישה.

   אם הגעתם , תמסרו ד"ש לוורד מאורלי ממודיעין.

    

   ההתייחסות לבעלים סקסיסטית מדי לטעמי, אין מה לומר על איכויותיה כאדם? ;-)

    

   צטט: orlym101 2009-11-22 00:48:44


   נ,ב

   תקראו את הספר שנה במרוקו של טהיר ...(לא זוכרת שם משפחה)

   תאורים של מרוקו , האנשים החיים בה ומערכת האמונות הטפלות .

   פרוזה  קלילה , לשבוע לפני הנסיעה.

    

   http://www.amazon.com/Arabian-Nights-Caravan-Moroccan-Dreams/dp/0553384430/ref=ntt_at_ep_dpi_2   תודה על תגובותייך, לא ממש רלוונטיות לפוסט אך ברוכה הבאה בכל מקרה :-)

   שבוע טוב

    

     22/11/09 00:48:


   נ,ב

   תקראו את הספר שנה במרוקו של טהיר ...(לא זוכרת שם משפחה)

   תאורים של מרוקו , האנשים החיים בה ומערכת האמונות הטפלות .

   פרוזה  קלילה , לשבוע לפני הנסיעה.

     22/11/09 00:46:


   בהזדמנות חגיגית זאת ,

   אני רוצה לעשות PR לחנות מרוקאית מקסימה

   בקיבוץ הגושרים , הבעלים מרוקאית יפה

   הכלים ממרוקו ,

   רק המחירים הם בעיברית

   + ביקור ורכישה.

   אם הגעתם , תמסרו ד"ש לוורד מאורלי ממודיעין.

     22/11/09 00:44:


   טוב שכנעת אותי , אני רוצה לטוס למרוקו עוד השבוע!!

   כמה עולה כרטיס???

    

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   ליברל ערכי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין