כותרות TheMarker >
  ';

  ID@N - Innovation Data and Networks

  הבלוג יעסוק בווב 2.0, 3.0, N.0 ובישומיהם הארגוניים: אנטרפרייס N.0, מנסיוני כאסטרטג ווב 2.0 של לקוחותי בישראל.

  ההשתמטות מהצבא: 2 תמונות=אלפיים מילים

  12 תגובות   יום רביעי, 5/9/07, 23:54
   

  "כשצבא סדיר לא מנצח, הוא מפסיד. כשצבא גרילה לא מפסיד, הוא מנצח" מאו טסהטונג

   

  1. פטישיזם ופשיזם

   

  ישראלים רבים ממדינות מזרח אירופה הוציאו דרכון של השוק האירופי, דרך מדינות המוצא כמו פולין והונגריה. עשרות אלפי ישראלים שוהים בארה"ב בויזות הייטק. הצבא הפסיק להיות מסלול קידום ומוביליזציה עבור שלושת העשירונים העליונים. יותר ויותר נראה מפקדים דרוזים, מישיבות הסדר, בדווים, אנשי עיירות פיתוח, עולים מאתיופיה ומרוסיה, ובעתיד אפילו "פלסטינאים טובים" (מפתחסטאן, לא מחמאסטאן).

   

  אסור שצ"הל ימשיך להיות צבא העם, כמו שהרמטכ"ל אשכנזי רוצה. ראשית, כי הוא כבר לא צבא העם. שנית, כי רק צבא מקצועני ודיגיטאלי יכול לנצח במלחמה הבאה.

   

  הילד הישראלי "הצפוני" של היום גדל בתנאים שונים לחלוטין מהילד החמסניקי או החיזבאללאי של היום.

   

  התמונה הנ"ל של ואן גוך של הנעליים הבלויות של האיכר או של פועל התעשייה קשי היום מתארים היטב את סביבתו של הילד החיזבלאי או החמסנקי. התמונה הנ"ל של אנדי ווארהול של נעלי הבלט של הילדה הצפונית מבטאת היטב את סביבתו של חייל העתיד הישראלי.

   

  הילד החיזבאלאי, מונע על ידי עזרה להורים ולמשפחה קשי היום. הילד הצפוני הישראלי, מונע על ידי הדרישה מהוריו שיסיעו אותו מחוג לחוג במתנ"ס או בקאונטרי. הילד הצפוני מניח מראש שהוריו צריכים לעזור לו ושהקהילה חייבת לו וצריכה לפנק אותו. הילד החיזבלאי מניח מראש שהוא צריך לעזור להוריו ושהוא חייב לקהילה.

   

  זהו הבדל תהומי שיקבע יותר מכל דבר אחר את שאלת ההשתמטות.

   

  וודסטוק:

   

  כשהייתי בצבא לפני כ40 שנה, זה היה בתקופת המחזמר "שיער", פסטיבל וודסטוק וההשתמטות הסיטונאית ממלחמת ויטנאם, מרד השחורים, הנשים והסטודנטים. ובעיקר השתלטות הפוסטמודרנים פוקו, דלז, דרידה, לאקאן, על האוניברסיטאות העבשות של צרפת.

   

  סדר יום של שני ילדים: הילד הצפוני (אמריקאי במלחמת ויטנאם, או צפוני בישראל של היום) קם בבוקר, עושה טובה להוריו שהוא בכלל הולך לבי"ס (בייבי-סיטר, בית סוהר, בית ספר), חוזר לארוחת מיקרוגל, תובע מהוריו שיסיעו אותו לחוג זה או אחר, תובע מהוריו כסף, מסיים במקדונאלד או בפיצה וכל זה לא הספיק לו ויש לו עוד איווים מהוריו.

   

  הילד החיזבאללאי-חמסניקי או הצפון ויטנאמי במלחמת ויטנאם, קם בבוקר, מתחיל לעזור להוריו במרעה הבכשים, בחליבת הפרות, בקציר אוכל לפרות, בנשיאת כדי חלב כבדים עד למחלבה. משם הוא אולי הולך לבית ספר לפעמים ושוב חוזר לאחר צהריים של עבודה מפרכת כשהמטרה היא לעזור רגע רגע להוריו במלחמת הקיום.

   

  פלאזמות של גנרלים ופלזמות של חיילים

   

  "הגנרלים של מסכי הפלאזמה" של מלחמת לבנון 2.0 מזכירים מאוד את "הגנרלים של הסיגרים והדודג'-דארט" של מלחמת יום הכיפורים. כשרק לגנרלים יש מסכי פלאזמה, הם מנותקים משדה הקרב ומהחיילים בשטח. אולם אם לכל חייל גולני פשוט ולכל נהג טנק יש מחשב כף יד אלחוטי ביד או בקסדה, מסך הפלאזמה של המח"ט או המג"ד, הופך לקלף המנצח של מלחמות העתיד. זאת בתנאי שמסך הפלזמה בחמ"ל מחובר כל הזמן ברשת עם מסך כף היד של כל חייל.

   

  הדיון בישראל לגבי מלחמת לבנון הוא מוטעה מיסודו ומזכיר מאוד את מחדלי החוקרים והמפגינים נגד הממשלה במלחמת יום הכיפורים. לא משנה מי יהיה ראש ממשלה או שר הבטחון או הרמטכ"ל, הבעיה תלך ותחריף. אין כאן בעיה של אדם זה או אחר, אלא יש בעיה של קונספציה ושל ארגון. מחדל הקונספציה הוא אי ההבנה של ההקשר הגלובאלי של מלחמת לבנון 2.0. המחדל הארגוני הוא אי ההבנה ואי ההכנה של צה"ל ומערכת החינוך של ישראל לחשיבה רשתית וארגון רשתי.

   

  בספרו "רשתות ומלחמות רשת" "Networks and Netwars: The future of Terror" http://www.rand.org/pubs/monograph_reports/MR1382/index.html תיאורטיקן המלחמה הדיגיטאלית "הקלאוזביץ של מלחמת האינטרנט", ג'ון ארקילה טוען כי הפרדיגמה של הצבא הקדם-דיגיטאלי רק תשקיע את ארה"ב יותר ויותר בבוץ העיראקי. האם אותו דבר מסכן את צה"ל בשקיעה שנייה בבוץ הלבנוני? באופן דומה עוסק בכך בישראל ד"ר צבי לניר ממכון "פרקסיס" http://www.praxis.co.il/rnd_research.htm .

   

  החיזבאללה ואל קעידה הם ארגוני רשת מבוזרים. צה"ל והסי.איי.איי. הם ארגונים הירארכיים פיראמידליים. כשצה"ל חיסל את שיך יאסין הוא רק הועיל לחמס. הנה החמס הגיע לשלטון. אם צה"ל יחסל את נסראללה, הוא יחזק את החיזבאללה. עיראק היא פירמידה הירארכית, לכן חיסול סאדם מועיל. אולם החמס החיזבאללה ואל קעידה הם רשתות. כל חלק ברשת יכול לפעול ללא קשר למפקדיו. ההיפך הוא הנכון. המפקדים רק מזיקים.

   

  השאלה הגדולה שישראל עומדת בפניה כיום היא איך להיהפך לציביליזציית רשת בכל התחומים: איך צה"ל והמוסד והשב"כ ייהפכו לארגוני רשת? איך להפוך את האוניברסיטאות וכיתות בית הספר לויקי-למידה?

   

  המחדל הקונספטואלי

   

  כמו שאמר לי סטודנט שלי, לוחם ביחידה מובחרת במלחמת לבנון 2.0: "לא נלחמנו נגד החיזבאללה, אלא נגד דויזיית קומנדו איראנית". החיזבאללה הוא שליח של איראן כפי שאיראן ואל קעידה הם שליחים של סין. סין זיהתה את העובדה כי הכלכלה שלה תעבור את הכלכלה האמריקאית תוך עשור או שניים. התמיכה שלה באיראן ובאל קעידה, היא חלק מגישושיה לגלוי נקודות התורפה של האמריקאים והאירופיים, לקראת הקרבות העתידיים במאה ה21 על ההגמוניה הגלובאלית.

   

  כך גם האמריקאים ראו במלחמת לבנון 2.0 מבצע לגילוי שיטות הלחימה האיראניות סיניות. רוב מקבלי ההחלטות בישראל עדיין רואים את האירועים הצבאיים והפוליטיים כהתרחשויות לאומיות או אזוריות במקום להבין אותם מפרספקטיבה גלובאלית.

   

  1. 2005 הייתה שנת התפנית שבה התוצר של מדינות המזרח עבר את סך התוצר של המדינות המערב.
  2. בשנתיים האחרונות, מדינות המזרח החלו להשפיע באופן ממשי על גורמים שפעם נחשבו כפנימיים במדינות המערב: אינפלציה, שער הריבית, שכר, רווחים.
  3. התוצר העולמי בחמש השנים האחרונות גדל בממוצע ב3.2%, הגבוה ביותר בהיסטוריה. בעיקר בזכות צמיחת התוצר שלסין והודו.
  4. מה שארה"ב ואנגליה עברו במאה ה19 וה20 במשך 50 שנה, סין עושה עכשיו ב9 שנים.
  5. האינטרנט הופך יותר ויותר לגורם העיקרי ש"משטח" את העולם, כדברי תומס פרידמן בספרו רב ההשפעה "העולם הוא שטוח". לפני האינטרנט העולם היה כמו מגרש כדורגל שבו ארה"ב ואירופה היו בראש ההר ואילו סין והודו היו בעמק. ברור שהתוצאות של משחק כדורגל במגרש כה עקום, הן ברורות מראש, תמיד לרעת הקבוצה שלמטה.
  6. אחוז ההשתתפות בכוח העבודה הגלובאלי הוכפל תוך עשור, דבר שגורם ל"הלם משאבי אנוש" בקרב רוב מנהלי משאבי האנוש ובקרב רוב הרגולטורים. זאת במיוחד לאור העבודה שעתודת כוח העבודה הצעיר במערב הולכת ואוזלת במהירות בשל צמצום הילודה והגידול העצום בפנסיונרים. כמו שנאמר באירופה יהיו בעשור הבא יותר עגלות זקנים מאשר עגלות תינוקות. לכן האירופאים ייבאו לא עובדים זרים אלא אזרחים זרים. לכן רוב אזרחי ארה"ב תוך שני עשורים לא יהיו לבנים אלא היספאנים-אסיאתים-אפריקאים.
  7. ההיצע העצום של כוח עבודה, מוריד את האינפלציה שכן השכר בארה"ב ובאירופה עולה מאוד לאט. כך גם העברת השירות להודו והייצור לסין מוזיל מוצרים ושירותים. אך לעומת זאת התיעוש של שני מיליארד אסיאתים, מעלה את הביקוש לדלק ולתשומות תעשייתיות ומעלה את מחירי חומרי הגלם והאנרגיה.
  8. כתוצאה מכך, צמיחת ההכנסה על ההון בחמש השנים האחרונות מהירה הרבה יותר מההכנסה על עבודה. לכן המתחים הפנימיים החברתיים במדינות העשירות יגדלו., והסולידאריות החברתית בהן תקטן.
  9. בדיוק כמו בישראל: יותר ויותר נראה חיילים מהשורה מהפריפריה החברתית. ואילו המרכז החברתי-כלכלי יסתגר יותר ויותר בבועה.

   

  המחדל הארגוני: שלושה סוגי צבא. צבא חקלאי, צבא תעשייתי וצבא דיגיטאלי

   

  כל החשיבה הצבאית שלנו מבוססת על העולם החלף של העידן התעשייתי: מכונות יריה, מכונות משוריינות (טנקים נגמשי"ם), מכונות תעופה (מטוסים).

   

  אכן, מאז מלחמות נפוליאון, הצבא של העידן התעשייתי ניצח את הצבא של העידן החקלאי. מכונת ירייה שווה מאה חרבות, כמו שטרקטור אחד שווה מאה  מעדרים.

   

  אולם מאז מהפכת האינטרנט, הטכנולוגיה הדיגיטאלית עושה למכונות המלחמה, מה שהטכנולוגיה המיכאנית-תעשייתית עשתה במאות השנים האחרונות לטכנולוגיה החקלאית.

   

  צבא חקלאי-מסורתי

  1. המטרה: כיבוש אדמות חקלאיות, תמורת ביזה ואונס
  2. צבא אד-הוק, אספסוף
  3. משרת את המלך, הנסיך, הקיסר, המשפחה, השבט
  4. טכנולוגיות גופניות: חרב, חנית, קשת וחץ וכו'.
  5. מבנה סמכותני

   

  צבא תעשייתי-מודרני

  1. המטרה: כיבוש אנרגיה וסחורות

  2. צבא העם - צבא סדיר

  3. משרת את מדינת-הלאום

  4. טכנולוגיות מיכניות: מכונת יריה, טנק, תותח, מטוס, טיל בליסטי, פצצה גרעינית

  5. מבנה ארגוני הירארכי בירוקרטי

   

  צבא דיגיטלי פוסטמודרני

  1. המטרה כיבוש תודעה ויידע

  2. צבא מקצועי ושכיר

  3. משרת איזור או אינטרסים גלובליים

  4. טכנולוגיות דיגיטליות: שיתוף קבצים, ויקי-קרב, וירוסי מחשב, ניטרול באמצעות אסטרטגיית פיתוח כלכלי, החייל הדיגיטלי

  5. מבנה ארגוני רישתי יזמי

   

  רק צבא דיגיטאלי יכול להביא לניצחון של "צפוניים" על "דרומיים".

   

  לא צריך צבא העם, אלא צבא מקצועני

   

  בהרצאתי במטכ"ל לפני חמש שנים דיברתי על הצורך למעבר מיידי לטכנולוגיות לחימה דיגיטליות, שיטות ארגון וערכים צבאיים פוסט מודרניים, ואסטרטגיה גלובלית. הרמטכ"ל היוצא, דן חלוץ, הוא הרע במיעוטו ביחס למעבר לתפישת הביטחון הדיגיטלית-פוסטמודרנית-גלובלית. גבי אשכנזי וקפלינסקי ועמיר פרץ מייצגים את צבא העבר האנלוגי-מודרני-לאומי, הנסוג למאה ה-19-20.

   באותו קיץ בו הרציתי במטכ"ל נסעתי לטיול בתורכיה. במהלך שיט במיצרי הבוספורוס באיסטנבול, המדריכה הסבירה לנו על "המבצר שהשולטן התורכי הקים כדי להתמודד עם אתגרי העתיד". אז הבנתי פתאום לאן ישראל מדרדרת מבחינת הפחד מהפרדיגמה הצבאית החדשה שהצבא האמריקני פיתח: פרדיגמת מלחמת הרשת -Netwar

  מחדלי קונספציה ופרדיגמה

  פרדיגמה זו מתוארת בפרוטרוט בספרו של אלווין טופלר "מלחמה ואנטי מלחמה" שיצא

   בעברית בשנת 1994, ובספרי שיצא בשנת 2000 "מדריך למאה ה21".

   אז מה אפשר ללמוד ממחדל הקונספציה של האימפריה העותמנית, עשור לפני נפילתה ב-1917, לאור הסיפור של מדריכת הטיול באיסטנבול? המדריכה סיפרה שכאשר השולטן התורכי שמע על כך ש"אי הטרוריסטים הפירטים, הקרוי אנגליה" פיתח סוג חדש של צבא, "עם ציפורי ברזל" שיורקות אש מהאוויר, הוא התגונן באמצעות עיבוי חומות מבצר איסטנבול לארבעה מטרים.

  אבל עיבוי חומות מול מטוסים הוא כמו כוסות רוח למת. אבל את זה הרמטכ"ל העותמני והשולטן ושר המלחמה שלו לא יכולים היו בשום פנים להבין. זה מחוץ לטרמינולוגיה שלהם ומחוץ לפרצפציה שלהם אם נשתמש בטרמינולוגיה של ד"ר צבי לניר ממכון פרקסיס. כך גם אמור הדבר לגבי אולמרט-פרץ-אשכנזי-קפלינסקי!

  סיפור דומה קראתי במגזין צבאי על התרסקות הצבא הפולני במלחמת העולם השנייה, בשל מחדלים פרדיגמטיים. הצבא הפולני הסתער בסוסים וחרבות נגד הטנקים ומכונות הירייה הגרמניות. הכבוד הפולני אמר שאין תחליף לאציל הלוחם ואין תחליף למשרתו הנאמן, הסוס.

  התורכים בחרבות, האנגלים במכונות ירייה

  טופלר בספרו "הגל השלישי" משנת 1980, מתאר את הקרב בראשית המאה ה-20 שבו הצבא העותמני נלחם בצבא האנגלי ב"קרב חרטום". העותמנים עם הפרדיגמה המסורתית-חמולתית-חקלאית נלחמו באנגלים עם הפרדיגמה המודרנית-לאומית-תעשייתית.

  תוצאות הקרב, לפי טופלר, היו 400 הרוגים עותמנים על כל הרוג בריטי. אריתמטיקה מאוד אכזרית. לאור הכישלון הראשון מול הבריטים, הצבא העותמני שלל את החידוש של מכונות הירייה והעמיק אחיזתו בחרבות. כך גם כיום בגלל ההצלחה החלקית של הפלזמות, הצבא יתחפר יותר במלחמת השטח של המאות ה-19-20.

  אלה הם מנופי הטכנולוגיה. מכונת ירייה אחת שווה 400 חרבות, כמו שטרקטור אחד שווה מאה מעדרים ועשר מחרשות, כמו שפעולה אחת בנקאית באינטרנט זולה יותר מפי 100 מאשר אותה פעולה בסניף הבנק המיושן עם טפסי הנייר הדהויים שלו.

  אכן מקלוהן מאוד צדק: טכנולוגיה היא מגבר של האדם. המחרשה והמעדר הם מגברי היד העובדת. החרב ומכונת הירייה הם מגברי היד הלוחמת.

   

   הוויקי והתג כמחליפי מכונת הירייה והטנק

   

  מה מגבירים המחשב והאינטרנט? המחשב הוא מגבר של המוח. האינטרנט היא מגבר של הארגון

   או הקבוצה. המחשב הופך את הלוחם והמפקד להרבה יותר חכם ובעל ידע ומידע. האינטרנט הופך את הפלוגה או האוגדה למלוכדת יותר ומעודכנת בזמן אמת, כך שלוחם הגולני הבודד או נהג הטנק יודע כמעט כמו הרמטכ"ל או מפקד הטייסת.

   קפלינקי-אשכנזי-פרץ מוליכים אותנו במסלול רגרסיבי כמו הצבא העותמני ב-1907 עשור לפני הנפילה ב-1917. אז למה חלוץ הוא הרע במיעוטו? כי חלוץ עשה רק חצי עבודה. זה לא שהוא לא הספיק.

   פשוט יש לו קונספציה מוטעית כאילו מלחמה דיגיטלית ומסכי פלזמה הם רק עניין למפקדים וליחידות מיוחדות. בלי שלנהג הטנק וללוחם הגבעתי יהיה מסך LCD נייד לכף היד, לא יהיה צבא דיגיטלי והמפקדים יהיו מנותקים מהשטח.

   אולי רקעו מחיל האוויר המנותק מהיבשה היה בעוכריו של חלוץ. אכן מפקד חל האוויר הודה בפומבי בעיתונות שתצלומי אוויר מעודכנים ל-2006 שהיו לחיל האוויר לא הועברו לצבא היבשה, שנאלץ להסתפק בתצלומי אוויר משנת 2000.

  כך גם בעיתון של מכון של אוניברסיטת ת"א, כתבו קציני מודיעין גדודיים וחטיבתיים, כי ידע של חיל המודיעין לא הועבר להם לרמת השטח בשל שיקולי מידור. מה זה מידור? זו בירוקרטיה של אימפריות הנייר של העבר העתיק של המאות ה-19 וה-20. בעולם השיתוף של ווב 2.0 לא יכול להיות כזה דבר. במאה ה-21 הבלוג והתג יותר חשובים מהמטוס והטנק.

  אז מי בכל זאת מתאים להוליך את הצבא קדימה, אם רוב אלופי היבשה לא מבינים את פרדיגמת מלחמת הרשת והצבא הפוסטמודרני הגלובלי של המאה ה-21 ואם חלוץ רק חצי מבין? אני לא יודע את התשובה אך אני יודע אבל לזהות את הבעיה. בדמוקרטיה החלולה והמיושנת של ישראל מקבלי ההחלטות כלל לא מעודכנים. השינוי צריך להיות מבני וכללי. מערכת חינוך של המאה ה-21 שבה האינטרנט עדיין לא בכיתות, לא יכולה להכין את הלוחמים הדיגיטליים של המאה ה-21.

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     31/1/08 10:36:

   בראשותה אגיב לפי פרקים:

   1. פטישיזם ופשיזם (הסכמה עם הכותב)

   כל עוד הצבא לא מעניק אפשרויות זהות מבחינה מגדרית כלכלתי וערכית (הכוונה היא ערך בציבור ולא ערכים- מוסר) אנשים "טובים" בני האליטות לא ימשכו להשאר בממסד מעבר לחוק.

    בנוסף, אנו כיום ילדי שמנת שאין להם את אותםתחושות כמו מאבק קיומי. בסיס קיומנו ימשיך, לטוב ולרע בעימות זה ולכן אמשיך להמשך לתנאים ולמשכורות מאשר למלחמה, שאינה מרגישה תמיד שייכת אלי.

   2. פלאזמות של גנרלים ופלזמות של חיילים

   גם כאן יש הסכמה כללית, בעבר לימדו אותנו, שצבא העם, המפקד בראש הכוח- דוגמא אישית, איפה הפלזמה שלי???

   3. גלובליזציה

   מודעת לזה שזאת לא כותרת במאמר- למרות זאת זאת התחושה. כפי שאנו (אני הייטק) חשים כל יום כיצד מקומות העבודה שלנו עוברים למזרח הרחוק. כך גם המלחמה מונעת מגורמים גלובאליים. כבר בימי המלחמה דובר על מאבקים וכוחות הגדולים מהשחקנים עצמם, תחושה שאנו עושים את הלחימה למען, למעשה אין לי מושג למען מה. העולם נהיה יותר קטן וגם המלחמות והמחלות שלנו אינן כפי שהיו בעבר.

   4. חלוקה לסוגי צבאות (הסכמה חלקית עם הכותב)

   כיום שאנו נלחמים בצבאות מסורתיים ובמקביל יש לנו סכנות מצבאות מודרניים עלינו להתכונן בשני הכיוונים (למעשה שלושתם- גם תעשייתי). אומנם הוועדה קבעה שעלינו להתכונן למחלמה מודרנית, אבל אוייבינו לא כולם הגיעו לשלב זה. עדין המלחמה הינה נגד צבא גרילה שאינו מרגיש מחוייב לאמנת ג'נבה וציר הרשע בחלקו מודרני ובחלקו תעשייתי. ולכן צבא מוצלח הינו צבא המוח המשלב בין אסטרטגיות שונות, שולף מתוך המגירה את התגובה המתאימה ביותר לאופי הלחימה.

    

   5. סיכום- לא צריך צבא העם, אלא צבא מקצועני

   אין ספק שיש צורך לשינוי. אנשים מקצוענים עוזבים לטובת משרות בעולם הפרטי. אך גם העולם הפרטי עובר שינויים, צריך למצוא שילב של צבא העם יחד עם צבא מקצועי, דיגיטלי ותעשייתי. אין ספק שיש צורך לחקור נושא ובכלל- כיצד לשמור את המוחות המבריקים למען הדורות הבאים בגבולות המדינה ולמענה.

    

   אם נמשיך להתנהל כמו היום רוב הסיכויים שלנו נאלמים.

    

    

     31/1/08 08:35:
   שמע, ושמעו, גם אתה וגם המגיבים "נפלתם" לאותה קונספציה שהשכל והטכנולוגיה ינצחו את הפלאח, רק אם נדע לעשות בהם שימוש נכון, אבל זוהי הטעות כאן וגם של וינוגרד.
   וינוגרד אמר שלא הופעלה תוכנית אפקטיבית לניצחון החיזבאללה, מה זה אומר? מה זה תוכנית אפקטיבית?< איך בוחנים אפקטיביות?

   דעתי היא שההפסד היחיד שלנו במלחמה הוא בכך שהחזבאללה והחמאס המשיכו וממשיכים לשגר טילים מתי שהם רוצים, לאן שרוצים - "בלי בג"ץ ובלי בצלם" !!
    וזה העיקר - צבא שנשען על ילדים שדואגים להסעות שלהם לחוגים, הוא צבא שמתבסס על זכויות וחובות אנושיות וגלובליות, שמשרת מדינת חוק שבה יש מוסדות ציבוריים או רשמיים אשר אמונים על מוסר נאור, ודואגים לרסן את הצבא.


   מה אתם חושב? מדוע צהל ללא החזיר באותו נשק של ירי תלול מסלול עיוור על ריכוזי אוכלוסיה? מדוע טק"ק מהווים איום על ישראל יותר מעל מדינות אחרות באזור? מדוע החמאס מנצח אותנו מבחינה צבאית כל יום? מכיוון שאנחנו "משחקים" על פי כללי מוסר שונים: בעוד לאירגונים האלה, שלא מחויבים לאו"ם, לקרן המטבע הבינלאומית, ל-OECD, לבנק העולמי, לאיחוד האירופי, לנאטו, ועוד אלף ואחד אירגונים שמגבילים את היכולת והרצון לבצע הרג עיוור באוכלוסיות עוינות - ישראל צריכה להתחשב בכל אחד מאלה ולדאוג שחס וחלילה האו"ם לא יגנה אותה. ממש הישג!! האום לא גינה את ישראל על מאורעות עזה החודש. נצחון מוחץ של ישראל על החמאס. עלאק.


   ראה מה קרה בכפר קנה - גם החיזבאללה ראה ולמד - ישראל לא תירה בצורה עיוורת על אוכלוסיות "חפות מפשע". אבל החזבאללה כן. ובכך הוא מנצח. ובכך הוא ינצח גם עם כל הרשתות שאתה מציע.


   המלחמה היא לא טכנולוגית ולא שכלית. היא מתחום המוסר - מי שמרשה לעצמו לאבד את ה"צלם והבג"ץ" ינצח בה.

   מהי תגובה אפקטיבית? תגובה באמת חסרת מעצורים, חסרת מעצורים אנושיים, ירידה לרמת הלחימה הברוטלית ביותר, כזו שלא תפגע רק בכלכלה הלבנונית (להפצית תשתיות) אלא כזו שתפגע באדם עצמו, באורחות חייו, בביטחון חייו, שתאיים על צעדיו, שתבלבל לו את הקיום היומיומי. שהחשש שהטיל יפגע בו, כי הטיל עיוור, יטריף אותו.


   תשאל את תושבי שדרות.

   לא טילים חכמים ינצחו את המלחמה. אלא אנשים שמשתמשים בטילים חכמים או טיפשים בכדי להרוג את האויב, ללא עכבות מוסריות.


   מסוכן? בוודאי, בגלל זה יש מוסדות מרסנים במדינה דמוקרטית כמו שלנו, כי הצבא להיות מרוסן. אבל שאלת ניצחון המלחמה חייבת להיות מתחום זה. לחמאס ולחזבאללה אין. וזה ההבדל.
     22/9/07 13:26:

   ועוד משהו,

    

   ידעתם שהחיזבאלה מנסה להשפיע על דעת הקהל הישראלית באמצעות אתר אינטרנט בעברית? האין זו בדיוק הלוחמה שאשר מדבר עליה?

   מסתבר שכבר מפעילים אותה עלינו.

    

   מתלבטת אם לשים פה קישור לאתר ובעצם לסייע לפרפגנדה והלוחמה הפסיכולוגית

    

   טוב , עלי זה הרי לא משפיע וסביר שגם לא על מי שמציץ פה בפינה הקטנה הזאת אז הנה זה...

   http://moqavemat.ir/?lang=he

     21/9/07 16:29:

   2 תמונות ונוסחה=2000 מילים ושיר.......

    

   יעקב ברזילי

   נשק לא קונבנציונאלי

   לֹא פָּרָשִׁים

   וְלֹא טַנְקִים,

   גַּם לֹא טִילִים

   רַק מִלִּים

   שֶׁפָּשְׂתָה בָּהֶן חֲלוּדָה

   תַּחְמָשְׁתּוֹ שֶׁל מְשׁוֹרֵר

   לִכְפּוֹת

   עֲשֶׂרֶת הַדִּבְּרוֹת.

     9/9/07 09:43:

   תודה אשר

    

   לא מכירה, מי זה גד שבדרון?

    

   בנושא של ההיטק שאתה מזכיר

   תמיד היתה לי הרגשה שהמוחות הגדולים

   בישראל, והלבבות הרחבים נמצאים שם.

   אולי באמת הישועה תבוא משם, למרות שעשר

   שנים זה קצת הרבה זמן.

    

   אני אקרא את הכתבה עם מופז. תודה על הלינק.  

    

   שנה טובה אשר!

   נמשיך לקרוא את הפוסטים המאתגרים שלך.

     8/9/07 23:25:

   הי רבקה, תודה על תגובתך

   אגב, את מכירה את גד שבדרון?

    

   הנה לינק להרצאה שנתתי במטכ"ל לפני כמה שנים, רובם לא הבינו על מה מדובר

   http://www.the21century.com/matcal.htm

    

   פעם גם הייתי יועץ לשר החינוך בממשלת רבין. גם עם רבין שוחחתי מספר פעמים, מצ"ב תמונה

   http://www.the21century.com/services.htm

    

   הבעייה היא שיתוק מחשבתי או משבר קונספציה. אני מקווה שתוך עשר שנים יקומו בישראל קבוצות אינטרסים חדשות מתוך ההיטק, שיטאטאו את כל הפוליטיקה של היום משמאל ומימין כאחת.

    

     8/9/07 17:21:

   אשר

   מסכימה עם כל מילה במאמרך

   ברור שכל המלחמות כבר יתנהלו בעתיד

   דרך ובאמצעות רשת האינטרנט. אם כל מערכות הבנקים

   ומערכות חשמל מנוהלות ברשת הרי שבלחיצת כפתור

   אפשר להוריד את השלטר ועיר שלמה כמו ניו יורק למשל תהיה משותקת. השאלה איך מעבירים את התובנה הזאת כמה שיותר מהר לדרגים גבוהים של הצבא והמדינה, כדי שזה

   יתרחש? (סרט דקומנטרי, הרצאות כנסים?)

    

     6/9/07 21:39:

   לbfou אני מסכים אתך שבעל הכוח מנצח

   לכן הבאתי את הנוסחה של הכוח בתחתית הציור

   הכוח בחברה דיגיטאלית היא ביכולת של הצבא להילחם עם מינימום מאמץ גופני ומינימום קורבנות.

   לכן דוקטרינת אשכנזי סופה להיכשל. רק צבא דיגיטאלי מקצועני ישראלי, לא צבא העם חובבני, יכול לנצח במלחמות המאה ה21

     6/9/07 14:53:

   לדעתי יש פה שני מישורים - לב וכח. האוייב מנצח במלחמה על הלב, ואתה טועה לחשוב שהוא גם מנצח במימד הכח.

   האוייב מנצח כי הוא לוקח את המלחמה למימד הדמדומים. בהיותו גרילה והיות באתוס שלך אתה לא מחריב בהפצצות שטיח, אתה למעשה נלחם בצללים.

   יש פה את המלחמה על הלב. אם תשכנע שהאתוס שלך עדיף, תמנע מהמלחמה.

   ובמלחמה על הכח, כמו שהפירטיות חוסלה כשנתקפו המדינות שתמכו בפירטים, כך גם הארגונים כגון חיזבאללה וחמאס ייחלשו כשתותקפנה המדינות שמחזיקות אותם.

     6/9/07 14:05:

   אני חושב שלאור הדיווחים על פיגועי טרור בתוך Second Life, זו בהחלט לא שאלה שאפשר לפתור אותה בחיוך. לא מספיק לזרוק סיסמאות כגון "מחשב לכל ילד". המאבק האמיתי הוא המאבק בשליטה בזרימת המידע, ההסברה והעלאת המודעות האישית.

     6/9/07 07:52:
   האם "מחשב נייד לכל ילד" של האו"ם בעלות של 150 דולר, עם לינוקס ואופיס בחינם עם ויקיפדיה מותקנת, יכול לפתור את בעיית הפער המתרחב בין המורים והפרופסורים לבין הילדים והסטודנטים? לוב ובראזיל וניגריה סבורות שכן. מה יקרה אם החיזבאללה והחמאס יחליטו לרכוש זאת עבור ילדי חמאסטן וחיבאללהסטאן???
     6/9/07 00:25:

   הבעייה מתחילה למטה, בחינוך של הילדים שלנו. בכיתה, הילד שלי לומד איך להפעיל תוכנת Word בשעה שבבית הוא גולש באינטרנט ויוצר לעצמו את הרשת החברתית ההתחלתית שלו ב-ICQ. יש פער עצום בין מערכת החינוך והעולם המודרני.

    

   כמו כן, הצבא לא יכול להסתמך על לקחי העבר בעולם הדוהר לעבר העתיד במהירות מטורפת. 

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   dr. second life
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין