כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  velvet underground - ארכיון הבלוג הישן

  זה הארכיון של הבלוג הישן

  לא תיפול שערה מראשי הטוקבקיסטים

  0 תגובות   יום חמישי, 14/12/06, 12:26  את השורה התחתונה קראתם כבר היום בכל האינטרנט: ח"כ ישראל חסון החליט להקפיא בינתיים את הצעת החוק שלו לביטול אנונימיות הטוקבקיסטים. ואני, אני הייתי שם  כשזה קרה, אחרי שלוש שעות רצופות של דיונים ונאומים. כשאני אומרת "אני" זה ממש לא אומר שהייתי לבד. הו לא. ראשית נסעתי לשם עם ג'יי קיי  בסמארט החכמה שלו, כך שהנסיעה והנחיתה בירושלים עברו בנעימים, אפשר לומר שזאת הנסיעה הכי מוצלחת לירושלים שהייתה לי בשנים האחרונות

  אחרי שהפקדנו את החכמה בחניון הקרוב עלינו על שאטל שמוביל למשכן הכנסת, וכבר הרגשתי כמו בניו יורק. וכשהגענו לבידוק וביקשו ממני לשתות מבקבוק המים המינרליים שלי, וכן לפרוק את הלפטופ ולהפעיל אותו, בכלל הייתי משוכנעת שאני בניוארק, כך שכבר היה שווה.  

  בכניסה לאולם ההרצאות פגשתי לראשונה את הלמו, שיצא מהבית בעכו בחמש וחצי בבוקר כדי להגיע לפה בזמן, כלומר בשתיים עשרה וחצי. הלמו היה אורח כבוד (איך מזהים אורח כבוד? ראשית הוא ישב סביב השולחן המרובע עם שמו מודפס לפניו, ושנית, כשהוא דיבר עטו עליו שלושים מצלמות). ובזמן שהוא ישב שם יחד עם עורכי האתרים למיניהם, ישבתי אני עם שאר האזרחים דרג ב' , כלומר עיתונאים שגם צריכים לדווח ממקום ההתרחשות, ועם לפטופי ביציע (יש אינטרנט אלחוטי בכנסת, רק שתדעו) ותקתקתי את דברי החכמים במלואם כמעט.
  מילא שלא ישבתי ליד השולחן, אבל פתע ניגש אלי יועץ התקשורת של ח"כ חסון, משה קלוגהפט, ושואל אותי: מי את? אני עונה. ומאיפה את? מדה מארקר. אבל ליאור הנר משם, הוא אומר.
  לא, לא נעלבתי, מה פתאום, השתגעתם? נעלבתי? אני? 
   

  ח"כ חסון פותח בעשרה לאחת ומתריע שעד ארבע אנחנו צריכים לסגור את הבסטה. יש עוד דברים בכנסת חוץ מענייני הטוקבקים האלו. מפתיע, לא? אני שמחה, יש דד ליין, לא נישאר פה עד הלילה

  אחרי חסון פותח ד"ר יובל קרניאל, המקווה שנוכל לצאת מכאן עם מסקנה, לא לפני שהוא מסביר שהצעת החוק בעייתית, לא אפקטיבית ופוגעת בחופש הביטוי. הטוקבקים, הוא אומר, הם תופעה ייחודית, כלי ביטוי אפקטיבי ומיידי שמגיע לכל אדם בלי מתווכים ובלי עורכים. הוא מזכיר, אם שכחנו, שזו זירה יוצאת דופן בבוטות שלה, ושהמאפיין הנוסף שלה הוא שהיא משמשת לשחרור של רגשות.לאנונימיות, הוא טוען, יש ערך מיוחד. היא המפתח למאפיינים הללו. קרניאל סבור שאם הביטוי משולח הרסן נמצא בטוקבק אנונימי הוא פוגע פחות בגלל שהאמינות שלו יותר נמוכה. הוא קורא לזה נזק מוחלש שדומה במידה מסוימת לקללה בכביש
  קרניאל מציע הסדרה עצמית - להקים גוף שיהיו בו מו"לים, בעלי אתרים, עורכים ועיתונאים, גולשים, אנשי אקדמיה ואנשי ציבור, שיפעל ללא כפייה. הגוף יהיה שקוף לחלוטין
  וכללי האתיקה שייקבעו בו יהיו נתונים לגיבוש מתמיד, מאחר שזה תהליך בהתהוות 

   

   יון פדר  טוען שכוחות מהדור הישן (פוליטיקאים, עיתונאים) קמו על הטוקבקים לכלותם, כדי להגביל את חופש הביטוי של אזרחים מן השורה, ולא שוכח להזכיר שווינט היה הראשון להצמיד את הטוקבקים לתכנים. "לפני חמש-שש שנים", הוא אומר, "העמדה שלי היתה שאני לא עושה צנזור בטוקבקים, למעט עברה מפורשת על חוקי המדינה, אבל חוץ מזה פרסמתי הכל. במהלך השנים העמדה שלי הלכה והחמירה מתוך סיבה אחת בלבד – הבנתי שהנפח הגדול של טוקבקים וגולשים בטוקבקים תורם לאלימות השיח הציבורי בישראל, ומהטעם הזה עשיתי סלקציה עצבנית"

  פדר משוכנע ש"מערכת החקיקה הקיימת מאפשרת פיתרון לכל הבעיות שאתם מדברים עליהן. כיום, מי שרוצה לתבוע טוקבק שנוקט לשון הרע אין לו בעיה לעשות את זה, הוא יכפה על האתר לקחת את האיי פי לספק. אני עצמי סיפקתי הרבה יותר מאיי פי אחד, ובתשעים ותשעה אחוזים מהמקרים אפשר לעשות את זה 

  ח"כ יואל חסון אומר "אני רוצה שאנשים ירגישו לגמרי חופשיים, שאנשים יכתבו מה שהם רוצים במגבלות החוק. אני לא רוצה שהמערכות יתעסקו בזה, הטוקביקם זו במה אזרחית, מקום מצוין לשחרר לחץ ולהביע עמדות. משטרת טוקבקים? אני מקווה שירדו מהרעיון הזה לגמרי, ושיתנו לבמה הזו להיות חופשית וטובה". 

  ח"כ אסתרינה טרטמן מזכירה "אני לא בת 17… אני אמא לארבעה ילדים, יש לי שלושה מחשבים בבית, יש לי תחושת בטן שהפער מתחיל בגילאים, לאו דווקא גיל כרונולוגי… שמרנות היא לא מילה גסה… אנחנו קצת יותר ותיקים, קצת יותר נרתעים (קריאת ביניים: טוב שהגימלאים לא פה) צריך לאפשר לכל אחד להביע את דעתו… למרות המסננת נתקלתי לא פעם ולא פעמיים בדברים פוגעניים, לכן יש מקום לשים סייג".

  עו”ד דן חי אומר שהאחריות לא צריכה להיות רק על מצפון עורכי האתרים, אלא צריך לקבוע את רמת האחריות בחוק, כדי שהטוקבקים לא יהיו מקום להפרת חוק. ויש לו עוד רעיון: למה שטוקבק, כמו סמס, לא יעלה קצת כסף?

  עו”ד יואב יצחק בעל nfc קורא למחוקק לעשות סדר, ולקבוע מי אחראי על מה, ועד כמה משמעותית אחריותו של בעל האתר. הוא אומר שיון פדר טועה בדבריו שאפשר להגיע לכותבים כולם,  כי היום גורמים רבים מאוד פועלים תחת איי פי שלא מייצג אותם בכלל.

  אורי רפאל, מ"מ עורך נרג' אומר - אם יש ספק, אין ספק.
   
  דודי גולדמן מידיעות חושב שזו יוזמה נהדרת, ואומר – "האינטרנט הוא זירה מאוד אלימה, אדם שרוצה להגיב שיכתוב את השם שלו, אם אין לו במה להתבייש. הכל ישתנה כשיהיו שבע-שמונה תביעות ואז חופש הדיבור יתפוגג".

  אבי משולם, וואלה! "הדיון הזה הוא טוקבק".

  רונן שמיר, נענע, מציע "לתת לגולשים לנהל את עצמם".

   JK (המתנגד נמרצות לחוק): "אם נדרוש מאנשים להזדהות זה יקדם ניהול מאגרי מידע על ידי גופים פרטיים ויעודד גניבת זהויות… הדרך היחיידה להזדהות הוא באמצעות חתימה אלקטרונית או זיהוי ביומטרי". 

  איתן אבריאל מהמארקר נגד הפרת האנונימיות כי היא תורם לדיון שמעוררת הידיעה. למשל, אם מנהל חדר עסקאות בבנק רוצה להביע דעתו על התנהלות הכרוכה בעבודתו, הוא לא יוכל לעשות את זה אם יצטרך להזדהות. 

   וכך זה נמשך ונמשך, ואני נשבעת שהיה מעניין, ואנשים אפילו נתנו אחד לשני לדבר, וכמעט ולא חזרו על הדברים שכבר נשמעו, ולכל אחד היו הדוגמאות שלו, ולא היו כמעט קריאות ביניים, וגם לא סלולרים סוררים, והאינטרנט האלחוטי פעל היטב, והסוללה שלי החזיקה שלוש שעות תמימות, וחילקו שתייה קלה ועוגיות (לא, לא אכלתי, יחד עם שותפי הצמחוני נסענו למסעדת תבלין, לא לפני שכמעט קיפחנו חיינו בדרכי עפר אפלות ומפחידות, וגם שם מצאנו אינטרנט, כך שכתבנו ואכלנו, ואכלנו וכתבנו). 

  ואם לסכם את עמדתי: לא צריכה שתופר האנונימיות של החפצים בכך, אבל רוצה שהדרך לתביעת חורשי הרעה תהיה מהירה וקלה.

  אבל, הציעו לי, למה שלא תחסמי אי פי.אים בעייתיים במקום שתעסקי במחיקות ואיומים? חשבו על זה.
  עדכון: והנה דברי למארקר (לנכש, ברור שלנכש, נקשתי בראשי בקיר כבר בשבע בבוקר).
  עדכון 2: נוכש הניקוש.

  לחם עבודה
  גלית עדות מונתה לתפקיד סגנית עורך התרבות בגלובס. עדות כתבה  בפנאי פלוס, 7 ימים ומארקר וייק.

  לפני פיזור
  מצטערת על הנקודות שלא במקום וכו'. ככה זה כשממירים מאופן אופיס לוורד ומשם לוורדפרס. הטקסט מתמרד והנקודות מסרבות להתייצב במקומן.

  vlvtunderground@gmail.com

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   velvet underground 2
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין