כותרות TheMarker >
  ';

  אהרן קולנדר כותב על....

  ארכיון

  תגובות (1)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    23/3/20 01:07:

  הי! 

  אני מסכים מאוד עם מה שאתה כותב כאן, המחירים של דיור מוגן הם באמת מוגזמים ברוב המקרים, והרבה קשישים מתקשים לעמוד בתשלומים כאלו. יחד עם זאת, יש לא מעט יתרונות לדיור מוגן על פני האופציות האחרות, כמו: לשהות ולגור בחברת אנשים מתפקדים ולא סיעודיים, חיי חברה עשירים ועוד. מי שמעוניין בעוג מידע מוזמן לבקר באתר ההורים שלי פורטל דיור מוגן, מה שיסיע לכם לעשות החלטה נבונה. 

  בהצלחה!

  דיור מוגן - לא מה שחשבתם

  1 תגובות   יום שלישי, 19/1/10, 23:46

  אהרן קולנדר

  דיור מוגן   - לא מה שחשבתם

   

   קרוב לוודאי שכל אחד מאתנו יידרש ביום מן הימים להקשר של דיור מוגן: בין אם מדובר בהשתכנות שלו עצמו, בין אם מדובר בהשתכנות של יקירים קשישים. רוב הפונים מגיעים למסדרונות הקבלה עם מעט מאוד ידע, כמו גם עם הרבה מאוד תום לב. גורמי הקבלה מנצלים זאת, מן הסתם, במיומנות רבה. בין היתר, הם יודעים כיצד שלא להבליט מצבי עניינים מזדמנים שעלותם עשויה להיות גבוהה ביותר. כך למשל, אשפוז בחדר חולים במחיר גרנדיוזי של 300 ₪ ליום. למוד ניסיון, ברצוני לספר לכם דברים.

   

   אחותי אתי, אחי יהודה ואנוכי החלטנו בעצה אחת עם אמא שלנו, פנינה, על השתכנות שלה במתחם דיור מוגן ברמת אביב. לאחר שלבי הקבלה הכוללים ועדת קבלה שבדקה את כשירותה של פנינה למגורים במקום, נכנסה לגור שם בתאריך 07/07/2009, וכעבור 4 חודשים בדיוק, בשבת בבוקר, נמצאה על‑ידי אתי בחדר חולים כשהיא במצב כמו קטטוני: נתונה בחרדה עמוקה, ובאבדן מוחלט של שליטה על סוגריה. אתי אספה את אמא אל חיקה כאסוף ילדה עזובה, ונטלה אותה אל ביתה. ימים אחדים לאחר מכן, שוכנה פנינה במרכז גריאטרי, ביחידה לתשושי נפש   - על כל מה שמשתמע מכך.

   

   אנחנו פנינו אל מנכ"ל עמותת הדיור המוגן בטענה כי צוות המתחם כשל בהערכותיו לגבי שלבי ההידרדרות במצבה של פנינה, עם שגורמים במקום דוחים את חששותינו במונחים של זמן הנדרש לכאורה להסתגלות. כתוצאה מכך   - כך אמרנו בפנייתנו   -נגרמו לנו הוצאות כספיות מיותרות.

   

   במענה לפנייתנו, זומנה לנו ישיבה בראשותו של סמנכ"ל שירותים חברתיים, בצירוף כל אנשי המפתח בצוות המתחם. בדיעבד נראה כי הייתה זו הפגנת כוח להדיפת טענותינו. הסמנכ"ל נקט בדרך של רטוריקה דמגוגית, עם שהוא מכריז שעל כסף הוא בכלל לא רוצה לדבר, "כי זה לא הדבר הכי חשוב", ובנוסף העלה קלישאה מפורסמת הבאה על ביטויה באמירה כי "המציאות היא הרבה יותר מורכבת".

   

   לא אלאה אתכם בפרטים נוספים בפרשת פנינה, ובכלל זה גם לא בסוגיית האחריות להידרדרות במצבה. בהמשך ארצה להציג בפניכם פרטים עדכניים לגבי העלויות, בניסיון להראות כי מאחורי הפרסומות הוורודות של עמותת הדיור המוגן, המציאות   -כלשונו של הסמנכ"ל  - היא הרבה יותר מורכבת.

  העלות הבסיסית החודשית (שכר דירה, כביכול), המוצגת באורח מובלט, היא 3800 ₪ לחודש. אבל כל משתכן חדש צריך להפקיד סכום של 550000 (חמש מאות וחמישים אלף) ₪ בקירוב. מסכום הפיקדון הזה מופקעים 3% בשנה, שהם כ‑16500 ₪ לשנה. כך שאם לא הוצאתם את יקירתכם הקשישה משם לפני תום תקופת ניסיון של 3 חודשים, שכר הדירה יהיה כ‑5200 ₪ לחודש, שהם כ‑62000 ₪ לשנה. בנוסף לכל זה, אם יקירתכם איננה חברת ההסתדרות החדשה, אזי יש לשלם דמי הרשמה בערך של כ‑13000 ₪. סביר להניח שזה כסף אבוד, וגם אם הסתלקתם משם לאחר יומיים, לא תקבלו אותו בחזרה.

  כל זה, גבירותיי ורבותיי, לפני כל השאר. זה הכסף שאתם תשלמו תבין ותקילין בעבור דירה קטנטונת, מאורגנת אמנם מבחינת מטבח, מזגן, שירותים וארון בחדר השינה, אך כל השאר עליכם: ציוד מטבח (מקרר, מיקרו, טוסטר אובן וכולי), מיטה לחדר שינה (וקרוב לוודאי שצריך להתקין חדשה, בגלל הממדים הקטנים), וכן גם ריהוט אירוח וישיבה (וגם כאן הממדים עשויים שלא להתאים לציוד שהבאתם מהבית). במקרה שלנו כל זה עלה כ-7000 ₪ נוספים. אך בזה לא נגמר. עכשיו מגיע תורן של עלויות שימוש בחשמל, טלפון שירותי טלוויזיה וכולי. בקיצור, את חישובי תוספת העלויות של פנים הדירה אתם כבר תעשו לבדכם (בשלב זה אני ממליץ לזמן את המחשבון).

  יופי. עכשיו הקשישה שלכם (וכן בכל ההטיות הרלוונטיות: "קשיש", "קשישים" וכן הלאה) נמצאת סוף סוף בדירה, ומתחילה לגור בדיור המוגן. מכאן ואילך היא מקבלת במקום שירותים היקפיים ידועים, בין היתר אירועים חברתיים (אגב, אירועים חברתיים ברמה הזאת ניתן לקבל במועדון חברים פרובינציאלי בעלות של כ‑100 ₪ לחודש).

  אבל - וזה אבל גדול מאוד - הנחת היסוד היא שהקשישה שלכם מתפקדת באורח עצמאי. כלומר, שהיא מסוגלת למלא את צרכיה בעצמה: לערוך קניות, לבשל, לזכור ליטול תרופותיה, לכבס וכן כל השאר. אך אם במקרה כושר התפקוד נשחק או נפגע, אזי מתחילה שרשרת מרושעת למדי של עלויות גדולות, הרבה מעבר למה שניתן לחשב מראש - וכפי שכבר אמר הסמנכ"ל: המציאות היא הרבה יותר מורכבת.

  לצורך ההדגמה, נתחיל בזה שמחירה של ארוחת צהריים חמה במתחם היא 40 ₪. מחיר מופקע בהתחשב באפשרויות רבות בדוכנים בקניון בערך במחיר הזה, ובעבור ארוחות איכותיות בהרבה. בכל מקרה, אם הקשישה מתעצלת או לא מסוגלת להכין לעצמה ארוחת צהריים, אז הוסיפו לחשבון החודשי עוד כ‑1200 ₪.

  נמשיך בזה שהיקירה לוקה בעוד כמה כשלים בתפקוד: בעיות זיכרון, שליטה על סוגרים, ועוד כיד הדמיון הטובה עליכם. זה מצריך סיוע טיפולי, לפחות למשך כמה שעות ביום, וזה עולה לפחות עוד כ‑1200 ₪ לחודש.

  המכה הגדולה מכולן היא העלות של חדר חולים. כאמור, 300 ₪ ליום. את זה גורמי עמותת הדיור המוגן מסתירים כמעט לחלוטין. כאשר שאלנו את הסמנכ"ל, מדוע סכום אגדי שכזה איננו מובלט במהלך החתימה על החוזה, השיב ביבושת כי הדבר מצוין במונחים של "בהתאמה לעלויות הידועות של העמותה". קחו אפוא בחשבון, שהקשישה שלכם אמורה להיזקק לשירותי חדר חולים בסבירות ידועה הניתנת לחישוב סטטיסטי מקובל. וזה עוד כסף, גבירותיי ורבותיי, ה‑ר‑ב‑ה כסף.

  ובסיכום אומר כך: ישנן אופציות חלופיות למצבי תפקוד לקוי. אם אינכם מזדרזים לשכן את יקירתכם הקשישה במרכז גריאטרי, אזי ניתן להשיג שירותי סיעוד מלאים בבית המקורי. זה אף זה עשויים להיות זולים בהרבה מאופציית הדיור המוגן. עשו אפוא את החשבון שלכם, ונסו לדעת מראש בפני מה אתם עומדים כאשר את פונים אל מה שנראה כזוהר ומרנין בדימוי של הדיור המוגן.

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   aaron1pt
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין