כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  מכנס הרצליה ליצואן מצטיין

  12 תגובות   יום שלישי, 2/2/10, 10:10

  כנס הרצליה בעיצומו, אבל מעטים יודעים שהמרכז הבין תחומי בהרצליה הוא יצואן שרותים מצטיין והיצוא שלו יעבור השנה את העשרים מיליון דולרים. הכל בזכות אלף ומאה סטודנטים זרים משבעים מדינות, שכל אחד מהם מכניס למדינת ישראל למעלה מעשרים אלף דולרים לשנה. עשרות סטודנטים זרים עסוקים בימים אלו בליווי האורחים החשובים מחו"ל שהגיעו לכינוס החשוב, הם גם נהנים מהרחבת הדעת וסופגים הרבה ישראל. 

  על המלאכה של הסטודנטים הזרים מנצח מנהל בית הספר הבינלאומי וסגן הנשיא לקשרי חוץ יונתן דיוויס, הנהנה מרוח גבית חזקה של הנשיא והמייסד פרופסור אוריאל רייכמן והנשיא הקודם הפרופסור  אמנון רובינשטיין. יונתן עשה עלייה בצעירותו, התנדב לצנחנים ושירת הרבה שנים ביחידת המילואים של  דובר צה"ל. גם היום הוא לא מחמיץ כל הזדמנות לדברר את צה"ל ואת מדינת ישראל.

   

   יונתן דיוויס מנהל בית הספר הבינלאומי על שם רקאנטי במרכז הבין תחומי בהרצליה.

  בניו זילנד הקטנה על ארבעת מיליוני תושביה, לומדים כ 200000 אלף סטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה ממש כמו בישראל על שבעת מיליוני התושבים, הכיצד? הסוד טמון בתעשית יצוא משגשגת של סטודנטים זרים. על כל ארבעה סטודנטים מקומיים יש סטודנט זר אחד. למעלה מ 50000 סטודנטים זרים לומדים במוסדות להשכלה גבוהה בניו זילנד ועוד כ 43000 סטודנטים זרים לומדים בשאר מערכות החינוך של המדינה.

   

  תעשיית היצוא החינוכית של ניו זילנד מגלגלת כ 1.5  מיליארד דולר. ענף הסטודנטים הזרים בניו זילנד  גדול באופן יחסי מענף התיירות בישראל למשל, ונחשב לאחת התעשיות החשובות במדינה. הוא זוכה גם לתמיכה ממשלתית רחבה, בנוסף לתרומה העצומה שהוא מביא לצמיחה ולחברה . 

   

  לפני כמה עשורים, הקיבוצים בישראל הביאו בני נוער למערכת החינוך בקיבוץ, מכיוון שמספר התלמידים בני הקיבוץ לא הספיק לקיומה של חברת נערים לומדת ועובדת. בהמשך פתחו בקיבוצים אולפנים למתנדבים ועולים חדשים, במטרה למלא את שורות החברים החסרים. החלשות התנועה הקיבוצית הפסיקה גם מגמה זו, אבל  מדינת ישראל יכולה לנהוג באופן דומה ברמה הלאומית. 

   

  דומה שהפיכת ההשכלה הגבוהה בישראל לענף יצוא היתה מביאה  מזור ל"בריחת המוחות" ומפסיקה את הויכוח הבלתי נגמר: למה טובי בנינו עוזבים את הבית?

   

  ישראל ששואפת להיות מרכז רוחני לעם היהודי בגולה, עושה מעט מאוד לשימור ולקידום ההצטינות במערכות החינוך. אנו שומעים  דיבורים מפחידים על הידרדרות מערכת החינוך הישראלית והצורך לייצר משאבים מבפנים אבל המעשים בתחום ההשכלה הגבוהה הם מעטים ומאוחרים מדי.

   

  השקעת משאבים בהפיכת מערכת ההשכלה הגבוהה הישראלית לתעשיית יצוא, המייבאת מוחות ומשביחה את עצמה, עשויה לשנות את מגמת ההדרדרות וגם לסייע לכלכלה ולצמיחה .

   

  תעשיית הסטודנטים הזרים אינה צריכה להתמקד ביהודים בלבד. בניו זילנד שני שליש מהסטודנטים הזרים מגיעים מארצות אסיה וכמחציתם מסין. אצלנו ניתן למשוך סטודנטים רבים מאסיה אך גם ממזרח אירופה ומרכזה וגם מהמזרח התיכון. ניתן לפתוח כיתות בשפה האנגלית, אך גם בשפות נוספות כמו צרפתית, ספרדית, ערבית ורוסית.

   

   תעשיית הסטודנטים הזרים הגלובלית עשויה להבריא את מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל ולהחזיר אליה מרצים וחוקרים שירדו מהארץ. המגמה  הנוכחית המצביעה על עודף גדל והולך בדוקטורנטים שלא יקלטו במוסדות להשכלה גבוהה, עשויה להתהפך עם הגידול במספר הסטודנטים.

   

  השלב הבא יהיה לקבל קרדיטציה לחוגים המובילים, להתמקם בדירוגים המובילים בעולם ואז ניתן יהיה גם להעלות את שכר הלימוד ולהפריח את תעשיית היצוא החדשה. 

   

  יונתן דיוויס מודאג מכך שהמרכז הבין תחומי מוגבל ביכולת הקליטה הפיזית של הסטודנטים הזרים המתדפקים על דלתותיו. הוא אומר כי היום הוא מוגבל בקליטת עוד כ 500 סטודנטים בלבד. כמה חבל.

   

  אם יהיו לנו עוד כמה יונתנים במערכת ההשכלה הגבוהה, נוכל להגיע ליצוא שרותים בענף הסטודנטים הזרים של כמיליארד דולר בתוך פחות מעשר שנים, עדיין הרבה פחות ממה שעושה ניו זילנד הקטנה. לידיעת הפרופסור  מנואל טרכטנברג יו"ר ות"ת וחברי המועצה הלאומית להשכלה גבוהה. 

   

  מדינת ישראל צריכה להקצות משאבים וכוחות כלכליים וחינוכיים להקמת ענף יצוא חדש: "יבוא מוחות", ממש כפי שעושות מדינות רבות בעולם וביניהן: ארה"ב, אוסטרליה, אנגליה, קנדה ניו זילנד, צרפת ועוד.

   

   

   

  דרג את התוכן: