כותרות TheMarker >
  ';

  עושים סדר במדינה

  די, הגיע זמן.. המדינה בבלגן נוראי.. אין אפשרות להבין \"מי נגד מי\" ובינתיים אנו מבזבזים את הזמן בלחכות שאחרים יעשו..
  הגיע הזמן לעשות מעשה.. לדרוש סדר במדינה..
  סדר הכוונה היא שעד מתי רשעים יעלוזו... עלנו לשנס מותניים ולעשות מעשה..
  כולם מוזמנים להציע, לפעות ולהצטרף לעשיה..
  לא עוד .. כי הזמן שלנו אוזל!

  ארכיון

  שפינהו...

  8 תגובות   יום רביעי, 3/2/10, 08:07

  נתבשרנו אתמול מעל גבי העיתונות כי שר החינוך מתכוון להפוך את בתי הספר למתוקשבים עד לשנת 2015.

  זוהי בשורה טובה לכשעצמה במיוחד כאשר נראה ששר החינוך קורא בעצמו את הבלוג שלי בו הצעתי להפוך את המערכת לממוקדת מטרה ולא ממוקדת משאב.(ראה את הפרסום על מערכת החינוך בקפה )

  או כפי שכתבתי "...השיטה המתבקשת לפיכך הינה קצת שונה מהשיטה הקיימת כיום במיוחד לנוכח ביטול ההוצאות המיותרות על תקורות שאינן מקדמות את המערכת בכללותה. מדובר למעשה על הפיכת בית הספר למערכת למידה משולבת  פעילות כדלקמן:

  מרכז לימודים משולב – זהו מרכז בו תמצא מערכת ההדרכה בהתאם לתוכנית הלימודים.  מרכז ההערכה של תלמידים (מבחנים) ומורים תורנים למקצועות שונים למתן סיוע אד-הוק ו-ONLINE לתלמידים.

  מערכת ההדרכה - מערכת ההדרכה מורכבת  משרתי מחשב בהם מאוחסנים מערכי הלימודים (שיעורים) בהתאם לתוכנית ולפי חלוקה רציונאלית של שנות הלימוד.

  מרכז הערכה – שרתי מחשב המאחסנים בתוכם את המבחנים כולל מערכת הזיהוי ומתן ציונים לתלמידים העוברים את המבחנים.

  מרכז מורים – זהו מערך של מורים  ONLINE אשר מעניקים בהתאם למקצוע הנבחר,  סיוע (ברמה של שיעור פרטי) לתלמיד בהתאם לרמתו ולמיקומו בחומר הנלמד.

  גם השיטה  המוצעת פשוטה אף היא כאשר כל תלמידי ישראל מגיל בית ספר ועד לתיכון, יהיו מחוברים למרכזי הלימודים המשולבים (מ.ל.מ) בעזרת מחשב וקו אינטרנט שמסופק ע"י מערכת החינוך המקומית ובמימון משרד החינוך.  התלמידים מתחילים במסעם הלימודי החל משנה  ראשונה של כיתה א' וכלה בגמר מבחני הבגרות שלהם.  כאשר פרק הזמן העובר משנה לשנה אינו משמעותי והוא תלוי אך ורק בהישגי התלמיד בלבד. ...

  למעשה כוח השכנוע היחיד של השיטה הזו, אשר מהווה הצעה שנייה שלי בתחום, (כאשר הצעה הראשונה הייתה קצת יותר רצינית במהותה וקראה לפרק את משרד החינוך לגמרי ולחסוך את כל עלויות התקורה הנגרמות כתוצאה מהצורך "לנהל" כביכול את המערכת המסורבלת של החינוך...) הייה דווקא החיסכון המשמעותי בעלויות הישירות. (בשיטה השנייה החיסכון היה בעלויות העקיפות).

  כאמור, רפורמה כזו של מחשוב  מערכת החינוך מהווה ברכה אולם לצערי, תהיה זו ברכה לבטחה. כמובן כל האופטימיים יאמרו כי אנוכי פסימי מטבעי, רואה שחורות מוקדם מידי. אולם, לצערי כאחד שמכיר כיצד מתנהלות מערכות כאלו, אוכל להיות פסימי בהחלט.

  לצערי, מידת הפסימיות שלי תהיה דווקא בביצוע בפועל במיוחד כל הקשור לניהול הקלוקל של מדיניות הדימוי הלא מהותי של המהות האימפוטנטית של מדינה שלמה.. מהווה את אחד הכישלונות הגדולים של מערכת הישראלית בכללותה...

  אין כאן כל כוונה להאשים באורח בלעדי את מערכת החינוך שלא השכילה להחדיר ערכים ונורמות מהותיים... אלא דווקא ביכולת הביצוע המוכתב כתוצאה ממדיניות תקציבית נתונה.

  כלומר, כדי לבצע פעולה ברמה כל שהיא במערכת הציבורית, יש צורך לפרסם מכרז. פרסום מכרז מותנה כמובן בהיקף ההוצאה הנחוצה. אולם, מותנה במיוחד בהגדרה נכונה של הצרכים. נשאלת השאלה הראשונית מי מגדיר את הצרכים?

  הגדרת הצרכים צריכה להיות מהותית כדי להנחות את המציעים על מה המהומה. כדי להבין מה נחוץ ונדרש ומהם המשתנים המתומחרים מול כאלו שצריכים להינתן בחינם.

  הבעיה הבאה אינה מתייחסת אלא לשילוב של קריטריונים לבחירה. הינו, מי הבוחר ומהם הקריטריונים לבחירה. כאחד שפעל בנושא מכרזים, הייתי מציע (מבלי להרחיב את היריעה מדוע), לפרסם מראש בכתב המכרז את כל הקריטריונים לבחירה. כאשר המציע יוכל בעצמו לבדוק מהם הסיכויים שלו להתקבל.

  הדבר הזה מסייע הן למקבל והן למתקבל – הינו, הן למפרסם המכרז והן למציע. כך, בסופו של המרוץ יוותרו תמיד מספר מציעים הנמצאים באותו הקו, על אותו ציון. כך, מה שנותר לבוחרים זה להפעיל קריטריון אחרון (שאף הוא ידוע מראש).

  לבסוף יפורסמו כלל ההצעות עם שמות המציעים ואת מכלול ההצעה. כך, ההצעה הזוכה  שתפורסם תהיה נופלת ברציונל הבחירה הרלוונטי של כלל הציבור. מבחינה זו, לא יכולה להיות כלל בעיה בבחירה של הצעות מכרז. אלא, נהפוך הוא נוכל למצוא את ההצעה הטובה ביותר האפשרית.

  מכאן כאמור זוהי הבעיה הגדולה של הביצוע הממשלתי. בעיקרון בהעדר שיטה טובה יותר לבחירה ולמכרזים. כמו גם החשד לחשש, לפחות כפי שעולה מעת לעת באמצעי התקשורת,  על הטיה ובעיות אחרות במכרזים. בנוסף כלל תהליך הבחירה נעשה על ידי בני אדם שעשויים לטעות או להעדיף העדפות משיקולים שונים. מביאים אותי לידי פסימיות בביצוע בפועל של התוכנית. כל שנותר לי לקוות זה  כי נוכל לבסוף להשכיל ולהגיע למערכת חינוך טובה יותר מהקיימת כיום. 

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (7)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     4/2/10 18:58:

   כרגיל עדיף שיהיה שר המלחמה.....

   אולי לא תהיה מלחמה...

     4/2/10 07:55:

   צטט: doubiar 2010-02-03 20:12:58


   מילים כדורבנות!!!

   "מדיניות הדימוי הלא מהותי של המהות האימפוטנטית של מדינה שלמה.. מהווה את אחד הכישלונות הגדולים של מערכת הישראלית בכללותה... "

    ההסבר לכך קצת יותר מסובך (לצערי)

   ישנה גישה התופסת את החיים מבחוץ (כצופה) ואחרת רואה אותם מבפנים (כפועל)

   אולם ישנה גישה שלישית המחלקת את העולם (אומנם בדיכוטומיה) לתפיסתם ע"י הפועלים מול תפיסתם ע"י הצופים

   מכאן, התפיסה הלא מהותית (הינו לא שייכת לאף גישה משלושת הנ"ל) מביאה לתפיסה דווקא הפוכה (ומכאן אימפוטנטי) וזוהי תוצאה של מערכת החברתית (ערכים ונורמות מול התנהגויות) וזה מתקשר לי (היום לצערי יותר מתמיד) דווקא עם גישה ניהולית (בעיקר פוליטית) אותה אנו עברנו ועוברים מאז 1977 

   תודה 

    

     3/2/10 20:12:

   מילים כדורבנות!!!

   "מדיניות הדימוי הלא מהותי של המהות האימפוטנטית של מדינה שלמה.. מהווה את אחד הכישלונות הגדולים של מערכת הישראלית בכללותה... "
     3/2/10 18:58:

   *בשורות טובות!
     3/2/10 18:26:

   בשורות טובות !!!
     3/2/10 08:12:

   צטט: מתחת לשיכון 2010-02-03 08:11:15

   ידידי היקר כרגיל אתה מנתח בדרך הטובה ביותר

   יישר כוח ופרגון מנצח

    

    

    

   תודה לך ידיד יקר

   יישר כוח

     3/2/10 08:11:

   ידידי היקר כרגיל אתה מנתח בדרך הטובה ביותר

   יישר כוח ופרגון מנצח

    

   תגיות

   פרופיל

   the bigson
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין