כותרות TheMarker >
  ';

  ניו מדיה ודוקומנטרי

  ארכיון

  0

  "האם רה"מ יפעיל את המוסד לצרכיו או לא נתון כמעט לחלוטין למוסר של רה"מ וליכולת העמידה של ראש המוסד מולו" ראיון עם מישקה בן-דוד

  38 תגובות   יום שבת, 20/2/10, 08:36


    "את הכל, בעצם,  המוסד עושה בצורה לא חוקית, ואני לא בטוח שהחוק  מגן על אנשי המוסד כמו שצריך"  

  "אני יכול להגיד לך שהמוסד עושה עשרות מבצעים כל יום. הרבה יותר מאשר צה"ל עושה" 

   ראיון שנערך לפני שבע שנים עם ד"ר מישקה בן-דוד סופר, דוקטור לספרות עברית, איש מוסד לשעבר. 

   בין היתר כיהן כראש מחלקת המודיעין של אגף המבצעים במוסד. במסגרת שירותו ב"מוסד" השתתף, בשנת 1997, בנסיון ההתנקשות הכושל בח'אלד משעל, והוא שמסר לירדנים, בהוראת מפקדיו, את סם הנגד שהציל את חייו של משעל.  שירותו במוסד בא לידי ביטוי בספריו "דואט בביירות", "מפגש בברלין" ו"אהבה אסורה בפטרבורג", שעלילותיהם סובבות את "המוסד" וסוכניו.  

   

   

  ש. היית אצל ראש הממשלה עם ראש המוסד כשאושר מבצע משעל, האם היית אחד האחראים למבצע?"

  ת. לא. אני אמנם הייתי שם, אבל הייתי שם בכלל בהקשר אחר. בתקשורת הכתירו אותי בתור אחד ממתכנני המבצע, זה היה במוסף, ובעיתון בכלל הגדילו לעשות וכפרומו לכתבה ביום חמישי הייתה כתבה שאמרה שאני אחד ממפקדי המבצע ואני מדבר נגד ביבי. אני אגב לא דיברתי נגד ביבי בכלל.  

  ש.     קצת כן..

  ת. לא, מה שאני אמרתי זה שמשעל לא היה הראשון ולא השני ולא השלישי שהמוסד הציע לראש הממשלה, וראש הממשלה בחר באובייקט...  

  ש. אתה דיברת על כך שההחלטה לחסל את משעל, הייתה גם פרי התוצאה של ראש ממשלה דעתן ואמביציוזי שעומד מול ראש מוסד ומכופף אותו.

  ת. העיתון רצה מאוד בגלל הקוו שלו להציג את זה כך. 

  ש. אז בוא נתחיל מהתחלה: על מה ספציפית אתה מוכן לספר ברמה של התפקידים במוסד?

  ת. אני יכול להגיד שהייתי באגף המבצעים. אני יכול להגיד שהיית בתפקידי מבצעים ותפקידי מודיעין, אני יכול להגיד ששירתתי תקופה ארוכה בחו"ל. זה מבחינת מה עשיתי. 

  ש. רונן ברגמן מזכיר בכתבה עליך בשבעה ימים את היחידה המבצעית "קיסריה" שנקראת כך, על פי ספרו של ויקטור אוסטרובסקי, שאתה השתתפת בה ושבתוכה פועלת יחידה קטנה יותר הנחשבת לסודית ביתר במוסד ואחראית לחיסולים שאנשיה מכונים "לוחמים" ומוכרים זה לזה רק בכינוים ולא בשמותיהם האמיתיים.

  ת. השתייכתי לאגף המבצעים. עשיתי שם גם תפקידים מבצעים וגם תפקידים מודיעינים, כשהרקע המודיעיני שלי בא מהצבא, ואת הרקע המבצעי קיבלתי מקורס מבצעי ארוך בן שמונה חודשים שעשיתי עם גיוסי למוסד.  

  ש. איזה תכונות צריך כדי לשרת במוסד?

  ת. הדבר הקרוב ביותר למציאות הן התכונות שהמוסד מפרסם במודעות שלו. המודעה שאני עניתי עליה הייתה מודעה מאוד קטנה שאמרה שגוף ממלכתי מבקש גיל, בריאות תקינה, שליטה בשפה זרה ברמת שפת אם, ורקע פיקודי בצה"ל. שאלו דרישות הסף. במודעות היום הם מפרטים גם יכולת עבודה בצוות, ויכולת לעבוד לבד, ויכולת לפעול בתנאים של אי ודאות, ויכולת לפעול בבדידות, ודבר מאוד מעניין שהם הכניסו זה כושר משחק, שאין לי בכלל... אני חושב שכל התכונות האלה נדרשות  יחד עם יכולת בינאישית גבוהה, כי גם כשאתה לבד, ברוב התפקידים יש מולך יריב שהוא בנאדם, ושאתה צריך להיות מסוגל לקרוא אותו בכל עת. יש כמובן עבודות מעקב שאין שם צורך.  

  ש. בעצם אתה צריך להיות גם במידה מסוימת קונפורמי כדי להשתלב בגוף כמו המוסד?

  ת. נכון, נכון, צריך להיות בנאדם קונפורמי, אפילו מאוד. בגלל שזה גוף מבצעי ויש בו את המערכת ההחלטות שלו, יש מי שבוחן יעדים, יש מי שמחליט על יעדים ומעביר אותם ליחידות המבצעיות, והן צריכות לבצע. למשל לא מקבלים ברצון, אם מישהו למשל ביחידה מבצעית מעלה שאלות לגבי ערכיות היעד שהוא קיבל החלטה לבצע עליו.  

  ש. ואתה העלית שאלות מסוג זה?

  ת. שאלות שאני העליתי, שאלות שאני נכוויתי בהן קשות.  

  ש. באיזה מובן נכווית?

  ת. כשקיבלנו הוראות לביצוע ואני חשבתי שהיעד לא ראוי, או שהמאמץ שאנחנו הולכים להשקיע על היעד הוא גבוה מדי בשביל היעד הזה, או שיש דרכים אחרות לטפל. בדרך כלל זה התקבל בצורה לא טובה.  

  ש. ולא חששת שסוג כזה של שאלות או הערות יכשילו את המשך הקריירה שלך?

  ת. כן, בהחלט חששתי. לא רק שחששתי אלא שידעתי שזה יכשיל והמשכתי עם זה. זכורה לי ישיבה אחת סגורה של פורום ראשי המחלקות....  

  ש. באיזה תפקיד היית?

  ת. באגף מבצעים הייתי ראש מחלקה. בשנתיים האחרונות הייתי באגף אחר. שם דיברתי (בישיבה נ.א.) מאוד בחריפות כנגד פעולה מסוימת והשתמשתי במלים "נחישות פושעת". כלומר, שאם אנחנו נלך לפעולה זו תהיה נחישות פושעת, והייתה תדהמה, והיו תגובות קשות אח"כ, ואח"כ חברים שלי ניגשו אלי במסדרון אחרי הישיבה ושאלו אותי אם החלטתי לפרוש. אמרתי שלא, למה? והם אמרו שככה מדבר רק מי שהחליט לפרוש. 

  ש. אתה מוכן להתייחס לשאלה אם השתייכת ליחידת החיסולים כפי שכתב רונן ברגמן?

  ת. רונן ברגמן לא כתב שהיית ביחידת החיסולים, אם תקראי מה שהוא כתב אז הוא כתב שהייתי ביחידת המבצעים שהוא נוקב בשמה ("קיסריה" נ.א.) והוא כותב שבתוך היחידה הזאת יש יחידה של חיסולים. אני לא אתייחס לזה בכלל.  

  ש. אז בוא נתייחס לכך ברמה היותר מופשטת. יש אנשי מוסד שהתפקיד שלהם הוא לחסל אנשים אחרים?

  ת. התשובה היא מורכבת, ואני לא אתייחס לזה. בואי נאמר ככה: אין אנשים במוסד שהייעוד שלהם הוא להרוג. המוסד כעיקרון לא הורג.  

  ש. אבל במסגרת משימה במקרה הצורך... היית אומר שזה דומה במידה מסוימת לתפקיד של איש קומנדו?

  ת. כן,  הייתי אומר שבמקרה כזה אפשר להשוות את זה מאוד לסיירת מטכ"ל נניח שהתפקיד שלה זה לא להרוג, לכן היא כפופה לראש אמ"ן והתפקיד שלה הוא ברמה המודיעינית, אבל אם היא צריכה להרוג אז מכיוון שאלו החיילים הכי מאומנים בצה"ל, אז אותם שולחים לעשות את הדברים האלה.  

  ש. אבל לא מדובר רק באימון. יש איזושהי תכונה שנדרשת מבנאדם שמתגייס לשירותים כאלה, שהיא תכונה של אכזריות במידה מסוימת.

  ת. אני מאוד כופר במה שאת טוענת ... תחשבי על כל החיילים שמשרתים בשטחים...  

  ש. יש הבדל בין למשל לחסל בנאדם מתוך שינה, ובין לירות בזמן קרב.

  ת. לא כל אחד יכול לעשות את העבודה הזאת, ולא כל אחד יכול להיות צלף בצה"ל.   תחשבי על צלף בצבא: בחור בן תשע עשרה שלקחו אותו להיות צלף לא על סמך מבחנים פסיכולוגים שאמרו שהוא פסיכופט והוא לא מרגיש כלום אם הוא הורג אנשים, אלא על סמך זה שיש לו התאמה מצוינת בין הכתף, היד והעין.   

  ש. ואנשים שמתגייסים למוסד הם אנשים בוגרים ולא בני תשע עשרה או שמונה עשרה.

  ת. נכון, אנשים שמתגייסים למוסד אלה בדיוק אותם אנשים שמתגייסים   פחות או יותר, מנסיבות כאלה או אחרות הם לא המשיכו בצבא, והם רוצים לתרום למדינה. הדברים שנדרשים מהם הם דברים אחרים: לא נדרש מהם לרוץ על ג'בלאות, ולא נדרש מהם לשכב במארבים, למרות שכן נדרשים מהם הרבה מאוד דברים שהם לא פחות מסובכים ולעתים הרבה יותר מסובכים, החל מתצפית בלילה מושלג על בית וכלה בלהיכנס לארצות ערב. הנושא של החיסול הוא שולי לחלוטין, זאת אומרת זה לא תחום עיסוק של המוסד, ואם למדינת ישראל אין ברירה אז לוקחים את האנשים שצריכים לעשות את זה, והם עושים את זה.  

  ש. איך פעולה כזאת כמו חיסול משפיעה על נפש של בנאדם?

  ת. לא יודע. לא עשיתי את זה, אז אני לא יודע איך היא משפיעה על נפש של בנאדם.  

  ש. ואיך אתה משער שהיא משפיעה?

  ת. רציתי להגיד קודם ולא הספקתי לומר את זה שכשמדברים על התכונות שנדרשות לשירות במוסד, יש עוד תכונה אחת שלא כל כך מופיעה במודעות, וזו התכונה של להבין שכמו שירות בצבא כך שירות במוסד הוא דבר מאוד מאוד חיוני לקיומה של מדינת ישראל ושזה יהיה לך מספיק חשוב שתהיה מוכן להיעדר מהבית שלך לתקופות ארוכות, לא לראות את הילדים שלך תקופות ארוכות, לחיות חיים שאתה מגיע לסופשבוע בלבד הביתה וכו',

  כמו קצינים בכירים בצבא, ברגע שיש לך את זה אז זה גם תשובה לשאלות כמו ששאלת. עכשיו, אני לא חושב שיש הבדל בין איש מוסד שיצא לו להרוג מישהו לבין חייל שיצא לו להרוג מישהו. להיפך, אם הפסיכולוגיה עובדת לרעת מישהו, אז היא עובדת לרעת אותו בחור בן שמונה עשרה או תשע עשרה שיכול להיות שהוא לא הגיע לשם בגלל איזו הכרה אלא בגלל גיוס חובה, והוא לא הגיע לשטחים בגלל שהוא מאמין שצריך לשבת בשטחים אלא בגלל שלשם הלכה היחידה שלו, והנה הוא מוצא את עצמו יורה והורג, ואני חושב שהנזק הפסיכולוגי שיכול להיגרם לבחור כזה הוא לאין ערוך מאשר לאיש מוסד באמצע שנות השלושים שלו שיודע בדיוק מה הוא עושה אף על פי שאף אחד לא מכריח אותו לעשות את זה.  

  ש. אמרת קודם לכן שאתה מאמין בתפיסה ביולוגיסטית לפיה כל בנאדם יש לו תכונות וכישורים מיוחדים שהוא צריך ליישם אותן, אתה מאמין שיש אנשים שהכשרון שלהם זה להרוג אנשים אחרים?

  ת. לא.  אבל אני חושב שיש אנשים שיש להם את היכולת לעשות את זה.  

  ש. בוא נחזור למוסד, רציתי לדבר איתך על הפשלות שהתרחשו במוסד בשנים האחרונות בקפריסין, בשוויץ, בפרשת משעל, מה שמצטייר כפשלות איך אתה מסביר את זה?

  ת. בשתי רמות אני אסביר את זה: האחת שעל כל פשלה יש אלף מבצעים מוצלחים שאף אחד לא יודע עליהם. ואני לא זורק "אלף" כמילה סתם, אלא כמעט כנתון סטטיסטי: על כל מבצע שנכשל יש מאות רבות רבות של מבצעים שמצליחים. ואני חושב שזה די מדהים שאם את מסתכלת על עשר שנות פעילות של המוסד, משנת 90 עד שנת 2001 אפשר להצביע על שלושה-ארבעה כישלונות. אני חושב שזה דבר מדהים. 

  ש. אי אפשר לתלות את זה בתסמונת שקרתה ליחידת לאבטחת אישים, שברגע שהייתה צריכה לממש את הדבר עבורו נוסדה ולהגן על חייו של ראש ממשלה, נכשלה במשימה הזאת?

  ת. אני לא רוצה להיכנס לנושא של היחידה לאבטחת אישים, כי הפעילות שלה היא פסיבית. במוסד זה שונה כי הפעילות שלו היא אקטיבית, ואני יכול להגיד לך שהמוסד עושה עשרות מבצעים כל יום!  המוסד עושה הרבה יותר מבצעים מאשר צה"ל עושה, אם תיקחי כל מארב או סיור שצה"ל עושה, המוסד עושה יותר מבצעים מזה כל יום בכל רחבי העולם, ונגיד מה שהיה בקפריסין? דבר כזה קורה עשרות פעמים ביום בכל רחבי העולם. מה שקרה בשוויץ? עבודה כזאת קורית בטח כמה פעמים בשבוע.  

  ש. כשהגעת למוסד בגיל אמנם יחסית מבוגר, אבל אחרי שגדלת בודאי על המיתוסים של אנשי המוסד משנות החמישים והשישים, מהתקופה שתפסו את אייכמן, איך זה נראה לך כשהגעת לשם?

  ת. כולנו גדלנו בודאי על סרטי ג'יימס בונד מה שמכתיב בודאי את העיוותים הגדולים שיש לנו לגבי איך נראים או איך מתנהגים אנשים שמתעסקים בעבודה חשאית זה סרטי ג'יימס בונד, אז יש הכל: יש אנשים שנראים ומתעסקים במה שג'יימס בונד עושה והם מיעוט, ויש אנשים שככל שהם ייראו... אנשים מהסוג של סמיילי של ג'ון לה קארה שככל שהם יהיו יותר אפורים...  

  ש. שזו דרישה להיראות אפרוריים?

  ת. לא, אבל בואי נאמר שבנאדם שהגובה שלו שני מטר ועשרה יהיה מאוד קשה לגייס אותו, ובנאדם שיש לו איזה צלקת איומה על הפנים יהיה מאוד קשה לגייס אותו. 

  ש. והדרישות מנשים?

  ת. דומות לדרישות כלפי גברים, למרות שהדרישה היא פחותה. 

  ש. היה את העניין של "סנדי" של מרדכי וענונו ששימשה כנערת פיתוי , והיא תוארה כמפתה במראה החיצוני, זה נכון?

  ת. לא... לא... וזה הדבר היחיד שאני אגיד לך על כך, אבל כל מה שנאמר על סנדי שלכדה את וענונו הוא המצאה אחת גדולה ורחוק מאוד מהמציאות.  

  ש ואין נשים שהמטרה שלהן לפתות גברים?

  ת. לא. אין. 

  ש. אז איך אתה מסביר שהמיתוסים האלה צומחים? אנשים מעדיפים לחשוב שככה נראים  ומתנהגים אנשי המוסד? זה יותר סקסי?

  ת. הפעם הכמעט יחידה שבה נחשפתי לרצף של פרסומים על אירוע שהתפרסם, ושידעתי מה האמת, זה בפרשת משעל. וזה היה מדהים עד כמה הפרסומים היו רחוקים מהמציאות והתפרסמו יום-יום וכל שישי בערב  וכנ"ל לאורך כל הישיבות של ועדת החקירה, ופשוט היו רחוקים מהמציאות, למרות שהמציאות כביכול התגלתה! עדיין, בכל הניואנסים הקטנים לקחו פשוט את מה שנראה כסיפור יותר טוב, וכולם חזרו עליו וכולם בטוחים שזו אמת. אקח סתם דוגמא ואני לא אפרט לך, הסיפור שהיה מאבטח שתפס את שני אנשי המוסד, לא היה! לא נברא! ואם היה משהו אז הוא היה הפוך ממה שתואר! 

  ש. המאבטח של חלאד משעל?

  ת. כן. אבל לא הייתה דמות כזאת, ולא היה מישהו שתפס את שני אנשי המוסד, אני אגיד לך עכשיו, שהיה מישהו שניסה לדלוק אחריהם והם תוך שניה פוצצו לו את הגולגולת והוא שכב על הרצפה, ואז הקיפו אותם אנשים ובא שוטר ועצר אותם. למשל הסיפור שהתקשורת אהבה שהיה איזה בריון שדלק אחריהם ותפס אותם, המציאות היתה בדיוק הפוכה. אבל... לא משנה...  

  ש. אבל בכל זאת העלית ביקורת חריפה על התפקוד של המוסד, והיא מפורטת בכתבה שהתראיינת לה בשבעה ימים.

  ת. הביקורת היחידה שהייתה לי הייתה אולי על ראש הממשלה (נתניהו נ.א.) אבל לא הייתה לי שום ביקורת על המוסד. הביקורת הייתה שנקבע לוח זמנים כמעט בלתי אפשרי לביצוע אבל שוב, זה לא ביקורת, העיתון הציג את זה כביקורת, כי לעיתון היה קוו מאוד מאוד ברור, והוא ניסה להשחיר את ביבי.  

  ש. מה שקורה כאשר ראש ממשלה באופן היפותטי רוצה לקדם מצרכי בחירות למשל פעולת חיסול שהמוסד באופן עקרוני לא היה מסכים איתה לחלוטין.

  ת. כאן את נוגעת בנקודה מאוד מאוד משמעותית, ואני חושב שאם יש לקח מפרשת משעל זה הלקח היחיד, וזה הכוח העצום שיש לראש ממשלה על המוסד ועל השב"כ, ראש ממשלה הוא ממונה ישירות על שני הגופים האלה, אין אף בן אדם שבא באמצע בין ראש הממשלה לבין הגופים האלה, אני אגב ציינתי לטובה את ביבי שבהחלטה קרא לשר הביטחון כדי שיישב איתו בזמן ההחלטה, שר הביטחון לא היה פנוי בזמן ההחלטה ואז הוא שלח אותנו למחרת, דני יתום ואני הלכנו למחרת לאיציק מרדכי להציג לו את המבצע, מה שלא קורה בדרך כלל, כלומר שר הביטחון לא מעורב בכלל, ראש הממשלה הוא גם מי שממנה את ראש המוסד, אף אחד לא יכול להתערב לו במינוי וזה נותן לראש הממשלה כוח עצום מול המוסד, ובעצם האם ראש הממשלה יפעיל את המוסד או את השב"כ לצורך העניין לצרכיו או לא, נתון כמעט לחלוטין למוסר של ראש הממשלה, וליכולת העמידה של ראש המוסד כלפיו.

  כי ברגע שראש המוסד יקבל את זה ויוריד את זה למטה, אף אחד לא יכול לעצור את זה. אף יחידה מבצעית. יחידה מבצעית יכולה להגיד לראש המוסד שהיא לא יכולה לבצע את זה, אבל היא לא תגיד שהיא לא רוצה לבצע את זה. אין את זה בכלל במונחים של המוסד, וזו נקודת תורפה בלתי רגילה במבנה הדמוקרטי שלנו.

  אני אזכיר לך משהו שאני לא יודע מי עשה, אבל אם זוכרת, בתקופת שמיר האזינו לעזר וייצמן שהיה אז שר כשהוא הסתובב באירופה ונפגש עם ערפאת, הסתובב איתו במכונית, והסתבר שהייתה האזנה לזה. שמיר פיטר את וייצמן וחזר בו נדמה לי על בסיס של סיוע לאויב. האם מותר לראש ממשלה לתת פקודה לשב"כ או למוסד להאזין לשר? ועכשיו המקרה של משעל הוא ידוע והוא גבולי לדעתי, בצד הנכון של הגבול, מבחינת ההפעלה של המוסד על ידי ראש ממשלה, שיכול לנסות להשמיד את הצמרת המדינית. לדעתי, זכותו של ראש ממשלה לעשות כזה דבר. אבל אני מכיר מבצעים שהונחתו על המוסד על ידי ראשי ממשלה אחרים והמוסד לא עמד בלחץ והכין את המבצעים האלה, ושבעיני היה למבצעים אספקט פוליטי ברור מאוד! ואין היום שום גוף שמבקר את זה.  

  ש. מה לדעתך היא פקודה ש"מתנוסס עליה דגל שחור" מבחינת הביצוע של הפרט כאיש מוסד?

  ת. כל נושא העבודה של המוסד הוא בעייתי מאוד מבחינה חוקית כי המוסד כל הזמן עושה פעולות שבעיני המדינה שבה הוא עושה אותן הן פעולות בלתי חוקיות, אפילו אם הוא עושה את הפעולה הכי הכי בסיסית של לבלוש אחרי ערבי בבית קפה בפאריז, בעיני החוק הצרפתי זה ריגול.  

  ש. אני מדברת על הרמה המוסרית. פעולה שנחשבת לא חוקית בעיניך מוסרית.

  ת. אז קודם כל רציתי להדגיש שאת הכל המוסד עושה בצורה לא חוקית, ואני לא בטוח שהחוק  מגן על אנשי המוסד כמו שצריך, בכלל לא בטוח. המוסד פועל מכוח חוק יסוד ראש הממשלה, שאומר שכל גוף שלא הוגדר ככפוף לאחד מהשרים האחרים כפוף לראש הממשלה, מתוקף זה הוא פועל, אין שום חוק שאומר למשל שבעיני החוק של מדינת ישראל מי שביצע פקודה של ראש הממשלה, החוק מגן עליו. אין חוק כזה. לפרוץ ולהתקין האזנה כמו אלה שנתפסו בשוויץ, החוק השוויצרי לא מגן עליהם. אם הם נתפסו ועשו פעולה לא חוקית, החוק לא מגן עליהם.

  כמובן שמי שהרג ונתפס, כמו מה שקרה בלילהאמר (המקרה שבו המוסד הרג בטעות את המלצר אחמד בשיקי בנורווגיה כשטעה לחשוב אותו למישהו אחר נ.א.) כמובן שהחוק הנורווגי לא מגן עליו. וכמובן שהעסקה המהירה מאוד מאוד מאוד שעשו ביבי וראש המוסד עם הירדנים, היה כי שניים נתפסו בהרג בירדן.

  לשאלה אם בהוראה ללכת ולהרוג את ראש הלשכה המדינית של החמאס (חלאד משעל נ.א.) מתנוסס עליה דגל שחור של האי מוסריות, של הלא חוקי, לדעתי האישית לא, אבל אם זה היה עומד אי פעם בבית המשפט היה צריך להוכיח את זה, כי זה לא שונה מהחיסול של טאבט' טאבט' וזה לא שונה מהחיסול של אבו עלי מוסטפה ראש החזית הדמוקרטית, הוא חוסל: טיל נכנס לו מהחלון והוריד לו מהראש. האם טייס המסוק שאמרו לו לשגר טיל לחלון של המשרד של ראש החזית הדמוקרטית, האם התנוסס מעל זה הדגל השחור של האי חוקיות? לדעתי, לא  במצב של מלחמה. יכול להיות שיהיו אנשים הרבה יותר מוסריים ממני והם יגידו כן, אבל אם פעם זה יבוא למשפט זה יצטרך להתברר. בעיני, המוסד לא עשה עד היום שום פעולה שמתנוסס מעליה הדגל השחור של האי מוסריות. 

  ש. למה? כי מעצם קיומו המוסד הוא מוסרי בעליל?

  ת. לא. כי עד היום המשימות שהוטלו עליו היו משימות שהיו בגדר הסביר במסגרת המלחמה שהמדינה מנהלת נגד אוייביה.   

  ש. יש טענה שמערכת המשפט מתכופפת מול גופי הביטחון, אתה חושב שיש בזה צדק? 

  ת. יש בעיה עם מערכת המשפט והיא בעיה כפולה: מצד אחד, למשל הפסיקה של אהרון ברק שאסור לענות ולהפעיל אפילו לחץ פיזי מתון בחקירה כשלנדאו בועדת לנדאו אמר "לחץ פיזי מתון" הוא הבין מציאות מסויימת, אני חושב שברק כאשר הוא אמר שלחץ פיזי מתון אסור, כבר חי בתקופה של אחרי הסכם אוסלו, בתקופה שלא צפתה את הפיגועים. אני חושבת שאם היום הוא היה צריך לפסוק הוא לא היה פוסק, זאת אומרת המציאות מכתיבה גם את ההתייחסות של מערכת המשפט.

  מה שכן, אני חושב שמה שעולה למשל מהעניין של תא"ל יצחק יעקב הוא בעיה מאוד רצינית, וזה שמערכת המשפט מיישרת קוו עם המערכת הביטחונית בוודאי בכל מה שנוגע למעצר, חקירות, האזנה וכו', כמעט אין לה שיקול דעת, ובמקרה זה לפי מה שקראתי נראה לי שמערכת המשפט יישרה קוו עם המלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון שהאשים את תא"ל יעקב נ.א.) בצורה בלתי מתקבלת על הדעת במערכת דמוקרטית.  ואני חושב שאם את רוצה עוד פרצה בדמוקרטיה שנובעת מהמצב, זו עוד פרצה, כמו שהיכולת של ראש ממשלה להכתיב מבצעים למוסד ישירות זו פרצה בדמוקרטיה שאנחנו חיים איתה בגלל המצב, אני חושב שלא היינו חיים איתה במצב של שלום, כך גם ההתיישרות של מערכת המשפט עם המלמ"ב.  

  ש. איך אתה מסביר שבנאדם כמוך שיחסית ביקורתי כלפי המערכת, גם כשהיית בתוכה, התקדם בצורה כל כך מהירה והיה מועמד  לקידום משמעותי, זה מעיד על מערכת טולרנטית? אתה נקראת חריג בתוך המערכת?

  ת. אני לא יודע אם נקראתי חריג, המערכת היא טולרנטית עד גבול מסוים, יכול להיות שכן עברתי את הסף, הרי הוצע לי תפקיד של ראש חטיבה מחוץ לאגף המבצעים, יכול שבעיניהם של אנשי אגף המבצעים כן עברתי את הסף, אני לא יודע, העובדה היא שהקידום הוצע לי מחוץ לאגף.המוסד יודע שהוא צריך להתחדש, שהוא צריך מוחות רעננים, הטולרנטיות שלו לכאלה שלא הולכים בתלם היא בהחלט מוגבלת מפני שזה גוף היררכי מאוד, מפני שזה גוף מבצעי ואין לו זמן לדיונים, ובטח לא לזיוני שכל, וככה הוא רואה את עצמו. 

  ש. מה קורה כשאיש מוסד מתחתן לדוגמא עם אישה שתכונותיה לא מצטיינות בשמירת סודיות?

  ת. קודם כל האישה עוברת תחקיר ביטחוני בדיוק כמו הבעל, ואם היא לא עוברת את התחקיר הביטחוני, הבעל לא מתקבל.  

  ש. מה מימשת מאותם הרפתקאות שהגיבור שלך בספרך עובר?

  ת. כל הנסיעות של הגיבור, הדברים שהוא עושה הם כולם דברים שנעשו. המחשבות הפילוסופית שם הן שלי, הנסיעות ורגעי הבדידות והערבים בדירות או במלונות הן שלי, חלק מהפעילויות והתצפיות הן שלי. 

  ש. כשסיימת פעולה מוצלחת, ואתה הולך ברחוב אפור  ואלמוני ונבלע בין כל האנשים, יש לך את הדחף להגיד ולצעוק שאתה עשית משהו כזה וכזה שכולם יידעו?

  ת. אני אספר לך שני דברים: פעם אחת כשחזרתי מחו"ל, הייתי אז מגיע בעיקר בסופי שבוע הביתה, והסתגרתי עם אשתי וסיפרתי לה, וכשיצאנו משם מצאו את הבת שלי שהייתה אז בת כבר בת 15 בוכה למה סיפרתי לאמא ולה לא. סוג אחר של תשובה זה כשחזרתי יום אחד מפעילות מבצעית שהסתבכה ,חזרתי בדרך לא דרך לפנות בוקר ארצה, הייתי בתחקירים עד אחה"צ ונסעתי ישר לבת מצווה של בת של חברים שלנו במושב, אפילו לא עברתי בבית להחליף בגדים, והגעתי ישר לשם: מוסיקה, ויושבים כולם על חבילות חציר ומפטפטים והרגשתי כמו אדם מרגיש כשהוא נוחת על הירח, לא היה רצון להגיד: הי, חבר'ה, אני הייתי שם, אבל ההרגשה של המרחק ביני ובין האנשים שם שהם כולם חברים שלי, הוא מרחק בלתי ניתן לגישור.  

  תראי- מאוד אהבתי את השירות שלי ואני חושב שכארגון המוסד הוא בוודאי הארגון הכי מוצלח בארץ, הרבה יותר מוצלח מהצבא וכל חברת היי טק, גם בגלל מאגר המוחות שיש בו, וגם בגלל ההשקעה שאנשים משקיעים. ואני מאוד גאה על כך.  

  ש. איך בוחנים אם בנאדם למרות שהוא מבריק הוא לא אישיות גבולית כמו ויקטור אוסטרובסקי למשל?

  ת. אוסטורבסקי הודח בסוף הקורס. אז הקורס היה מורכב חצי קורס והשתלמות באגפים וחצי שני של קורס, אחרי התקופה שלו אין את תקופת ההשתלמות באמצע ועושים קורס אחד ארוך. אבל מה שאת אמרת זה נכון, מחפשים את השילוב הבעייתי של אדם שהוא גם הרפתקן וגם יציב, גם מוכן לעשות דברים קיצונים וגם מתון, גם מוכן לעשות מניפולציות לאחרים מה שנקרא היום במודעות "יכולת אישית גבוהה ויכולת משחק" ומצד שני צריך להיות מאוד ישר כלפי המערכת, ועל כן זה מאוד קשה למצוא אנשים כאלה, ועל כן בתקופתי היחס בין אלה שפנו למודעות של המוסד ובין אלו שהתקבלו היה בערך אחד לחמש מאות, שהתקבל לקורס ומתוכם חצי גמרו. ומי שהתקבל לקורס עונה על הדרישות הפורמליות ועברו את הסינון הראשוני. 

  ש. ובאיזה מידת אמון עובדים?

  ת. יש אמון מוחלט אבל יש גם מידור בין האנשים.  

  ש. ולסיכום, המוסד מצדיק את המיתוס שנוצר עליו?

  ת. אני חושב שהמיתוס הרבה יותר חלש מהמציאות כי המיתוס מבוסס רק על דברים שהתפרסמו, הדברים שהתפרסמו זה חיסולים, שזה ממש לא תחום עיסוק של המוסד, ואותם עשרות מבצעים ביום שנעשים שהגוף בעצם נועד להביא מודיעין, והוא נקרא "המוסד למודיעין ולמשימות מיוחדות" אז משימות מיוחדות כבודן במקומן מונח אבל הן חלק מאוד קטן, רוב מה שהמוסד עושה זה להביא מודיעין, והוא מביא מודיעין מדהים שאף אחד לא יודע בציבור שהוא מביא אותו, ואיך הוא מביא אותו, ובאיזה סיכונים הוא מביא אותו, ובאלו פעולות מורכבות הוא מביא אותו.

  אני חושב שלגבי זה שלמוסד נגרם הרבה מאוד עוול בתקשורת, אולי בעצם אין דרך אחרת, כי על מבצעים מוצלחים אי אפשר לדבר, אבל אני חושב שהיכולת המוכחת שלו הרבה יותר גדולה מהמיתוס. המיתוס הוא של אחד שיכול לחסל, אז ביג דיל באמת להצליח לחסל. מה הסיפור? מה הסיפור? אבל היכולת להביא מודיעין מלב ליבה של מדינה ערבית מהצמתים שם מתקבלות החלטות, זו היכולת האמיתית ועליה אף אחד לא יודע ואני גם לא אדבר עליה.  

  נעמי אלון ©  

  קישור לכתבה של יוסי מלמן בהארץ על פרשת משעל

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=907272 

  קישור לראיון של רונן ברגמן בוואי נט עם ד"ר מישקה בן-דוד

   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3099078,00.html 

                                                     

  דרג את התוכן:

   תגובות (38)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     24/2/10 01:08:

   צטט: יערת דבש 2010-02-22 09:49:50

   צטט: alfasin 2010-02-22 06:24:26

   צטט: יערת דבש 2010-02-20 11:25:17

   צטט: alfasin 2010-02-20 11:11:49

   צטט: יערת דבש 2010-02-20 09:19:11

   היבט חשוב של הפרשה, שהעיסוק בו שולי מידי לצערי, במיוחד לאור החוק הביומטרי החדש, הוא בעניין זרוע של השלטון שגונבת את זהותם של אזרחים.

    

    לא הבנתי את הקשר בין החוק הביומטרי לכתבה.

   קרא את אמיר אורן ממוסף השבוע של הארץ.

    

   מאז שהתפוצצה הפרשה אני מחכה לאמירה בעניין הזה ואתמול בערב מצאתי אותה סוף סוף. אמיר אורן מספר שכמה אזרחים ישראליים, שמו של אחד מהם, תושב בית שמש, אפילו מפורסם בכתבה, טוענים שנעשה שימוש בפרטיהם האישיים ללא ידיעתם וללא הסכמתם לצורך הנפקת דרכון בריטי, שלטענת מפקד משטרת דובאיי שימש את אחד החברים בחולייה. עיתון הארץ הניח של שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה שאילתה בעניין. היועץ בחר לא להתייחס אליה.

    

   עכשיו תחשוב מה קורה כשלרשות ממשלת ישראל עומד מאגר מידע כל כך נרחב על אזרחיה, מאגר שאין שום מגבלות על מגוון השימושים שהיא יכולה לעשות איתו.   

    

   מה שהראית - רק מחזק אתה"בעד" לחוק הביומטרי

   מאחר שגניבת זהויות נעשית בכל מקרה...

   :)))

    

   תחשוב על היקף ועל לגיטימציה והכי חשוב - על יכולתו של מי שזהותו נגנבה ממנו להשתחרר מהעול.

    לא רואה למה שיהיה היקף שונה, הלגיטימציה היא בדיוק אותה לגיטימציה, ויכולתו של מי שזהותו ניגנבה להשתחרר מהעול דווקא יותר גדולה כשיש מאגר.

    

     24/2/10 00:52:

   תודה ששיתפת

   המשך יום מקסים

   מאיר
     23/2/10 02:39:

   צטט: iHanuka 2010-02-22 03:24:41

   צטט: בעז שדמות 2010-02-21 12:49:33

   צטט: iHanuka 2010-02-21 10:57:48

   האם כל מערכת הביטחון שנועדה להגן על "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" פועלת תוך כיבוד איזה שהוא חוק ?

    

    למה המרכאות ? או שמא אתה מכיר דמוקרטייה אחרת , אולי מוסלמית לצורך העיניין במזח התיכון? האר את עיניינו בבקשה,

    

    

   ישראל היא לא מדינה דמוקרטית היא מדינת אפרטהייד.

   לרוב הישובים הערביים שהיו כאן לפני 1948 עדיין אין תוכנית אב לבניה ומכאן שכל בניה ערבית היא לא חוקית.

   חוק האזרחות מונע ממני וממך להנשא לפלסטינית ולתת לה אזרחות ישראלית.

   חוק השבות מבוסס על אפליה על רקע גזעני ומתיישר עם אותם קריטריונים של משטרים שלא נזכיר כאן.

    

   אלו היו רק שלוש דוגמאות שמעוגנות בחוק להן אפשר להוסיף שלל תקנות וחוקים החל מחוק חיילים משוחררים ועד אפלייה בפועל בתקציבים וכולי. 

    אכן מדינת ישראל אינה דמוקרטייה, גם בהצהרת העצמאות המלה הזו לא מופיעה ומדינת ישראל לפי הגדרה היא בראש ובראשונה מדינת היהודים,

   בנוגע לאפרטהייד - הניצול הציני של המושג הוא נעשה נדוש וממש מגוחך, פירוש המלה הוא הפרדה והכוונה היא על רקע גזעי, אנחנו ובני דודינו המוסלמים בני אותו הגזע והפרדה? - על מה אתה מדבר? סע לשוק בבאר שבע ותגיד לי אם יש הפרדה, הערבים מעורבים בכל פרט בחיינו ואפילו יותר מזה, הם חפשים לעסוק בכל מקצוע והמציאות מוכיחה זאת, הם עוסקים במסחר, מקצועות חפשיים , בוחרים ונבחרים לכנסת, אבל מה, למדינה לא יתרמו, ארנונה נמנעים מלשלם ושמונים אחוזים לפחות מהבדואים חיים מהבטוח הלאומי וגרים בארמונות פאר (סע ללקיה וחורה ותראה בעצמך), הם דורשים את הארץ הזאת לאחר שהיהודים הפריחו את שממונה ואז המציאו את העם הפלסטיני שהוא סירוס השם הפלישתי ואנחנו מקבלים זאת כמובן מאליו, יש לערבים שטחים לא מאוכלסים שמדינת ישראל ההסטורית מהווה פחות מאחוז אחד מהם, אבל כולם רוצים לחזור למדינת ישראל = עוד חיקוי והעתקה של ערכים שהם מנכסים לעצמם - חוק השבות אליבא דישמעאל.

   בנוגע לחוק חיילים משוחררים - כל ערבי ששרת בצבא שלש שנים נהנה ממנו בדיוק כמוני או ילדי, אפילו מקבלים עדיפות במכרזים ממשלתיים, אין סיבה שלא תהייה עדיפות לחייל משוחרר על מי שהשתמט מהצבא וטוב שכך,

   הבט סביבך על שכנינו מכל הכוונים ותגיד לי אם אתה רוצה לחיות כמוהם, כי ככה נראה אם נלך אחרי חלומות באספמייה של מדינת כל אזרחיה החילונים והדמוקרטים, תרשה לי להוסיף - והמוסלמים, אם חפצה נפשך בשלטון כמו בסוריה , מצרים , עיראק או אפילו כווית, למה שלא תצטרף אליהם? אומר לך משהו, תקשיב למה שהם אומרים וכותבים בערבית, במזרח התיכון לצערי לא מדברים ולא חושבים באנגלית, רק ערבית, כולל החוקים והמשפטים כפי שהם רואים אותם, החל מסחר ומילת נשים ועד עריפת ראשים וסקילה בראש חוצות, מכיוון שאנחנו המדינה היחידה במזרח התיכון שאינה מוסלמית ואיכשהו דמוקרטית, הם פשוט לא מסוגלים לקבל את זה, כל נסיון ליצור מזרח תיכון חדש הוא בגדר בדיחה אומללה ,

   ולסיום: 

   בבניין הארץ ננוחם

    

    

     22/2/10 17:15:

   הסגן דוב שהיה מורה בבית הספר האזורי מחוזי על שם הקיסרית ירום הודה לפני שפרצה מלחמת  העולם הראשונה ולפני שהוא פגש את החיל האמיץ שוויק . הינו סמל לטימטום צבאי אפילו הגנרלאים הצ'כים אנשי הצבא המקצועיים הוא נמאס עליהם במיוחד בהערות שלו "ואני עוד לפני המלחמה כבר אמרתי אמרתי למפקד המחוז....." אבל לשיא כמובן הוא מגיע באיום הקבוע שלו על שוייק "אתה עוד לא מכיר אותי. אתה מכיר אותי מהצד הטוב שלי, אבל עוד תכיר אותי מהצד הרע" ככה גם המישקה הזה..זה הוא לא מספר אבל אמר לזה, וזה הוא לא מאשר אבל עוד ב1998 הוא אומר למפקד שלו.. והכי חשוב? אתם לא מכירים את המוסד מבפנים רק אני  מכיר נאנאנאנאנאנאנאנא ...

    

     22/2/10 14:39:

   צטט: יערת דבש 2010-02-20 11:25:17

   צטט: alfasin 2010-02-20 11:11:49

   צטט: יערת דבש 2010-02-20 09:19:11

   היבט חשוב של הפרשה, שהעיסוק בו שולי מידי לצערי, במיוחד לאור החוק הביומטרי החדש, הוא בעניין זרוע של השלטון שגונבת את זהותם של אזרחים.

    

    לא הבנתי את הקשר בין החוק הביומטרי לכתבה.

   קרא את אמיר אורן ממוסף השבוע של הארץ.

    

   מאז שהתפוצצה הפרשה אני מחכה לאמירה בעניין הזה ואתמול בערב מצאתי אותה סוף סוף. אמיר אורן מספר שכמה אזרחים ישראליים, שמו של אחד מהם, תושב בית שמש, אפילו מפורסם בכתבה, טוענים שנעשה שימוש בפרטיהם האישיים ללא ידיעתם וללא הסכמתם לצורך הנפקת דרכון בריטי, שלטענת מפקד משטרת דובאיי שימש את אחד החברים בחולייה. עיתון הארץ הניח של שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה שאילתה בעניין. היועץ בחר לא להתייחס אליה.

    

   עכשיו תחשוב מה קורה כשלרשות ממשלת ישראל עומד מאגר מידע כל כך נרחב על אזרחיה, מאגר שאין שום מגבלות על מגוון השימושים שהיא יכולה לעשות איתו.   

    

    

   עומד לרשותה מאגר כזה בכל מקרה. הבעיה היא בכיוון ההפוך. זה רק מראה כמה מסוכן מאגר כזה לא מהכיוון של הממשלה שלנו אלא מהכיוון של הממשלה "שלהם", כי אם מישהו  ירצה וידחוף את הטלפיים שלו לתוך המאגר הביואמטרי וימציא שם זהויות ואו יוודא על קיומם של זהויות שכלה זה מסוכן. אבל אין בררה הימים של האנונימיות ההיא נגמרו וחלפו זזה גם טוב וזה גם רע אבל זה בלתי ניתן לשינוי כנראה. בזה הרגע יכול קצין במשטרת ישראל להחליט הוא רוצה לדעת איפה את  הרגע או איפה היית שלשום בחמש אחר הצהרים והוא ידע את זה בשניה. 

   כל הדברים הללו הם כבר מציאות ולא אפשרות.

    

   בקשר לשאילתא של עיתון הארץ מעניין למה הפעולה הזאת בדובאי כל כך מדירה שינה  מעיניו של עיתון הארץ וכנראה גם אצלך. ואם עשו את זה אז מה?  אם יש דברים שהמדינה מותר לה לעשות וזה לא עניין של אף אחד כולל לא של היועץ המשפטי לממשלה זה המקרה. 

    

     22/2/10 10:39:

   מרתק!

   מזלנו שעדיין ישנם אנשים שמוכנים להילחם על קיומנו ועושים את זה מעולה.

   שאפו ענק 

     22/2/10 09:49:

   צטט: alfasin 2010-02-22 06:24:26

   צטט: יערת דבש 2010-02-20 11:25:17

   צטט: alfasin 2010-02-20 11:11:49

   צטט: יערת דבש 2010-02-20 09:19:11

   היבט חשוב של הפרשה, שהעיסוק בו שולי מידי לצערי, במיוחד לאור החוק הביומטרי החדש, הוא בעניין זרוע של השלטון שגונבת את זהותם של אזרחים.

    

    לא הבנתי את הקשר בין החוק הביומטרי לכתבה.

   קרא את אמיר אורן ממוסף השבוע של הארץ.

    

   מאז שהתפוצצה הפרשה אני מחכה לאמירה בעניין הזה ואתמול בערב מצאתי אותה סוף סוף. אמיר אורן מספר שכמה אזרחים ישראליים, שמו של אחד מהם, תושב בית שמש, אפילו מפורסם בכתבה, טוענים שנעשה שימוש בפרטיהם האישיים ללא ידיעתם וללא הסכמתם לצורך הנפקת דרכון בריטי, שלטענת מפקד משטרת דובאיי שימש את אחד החברים בחולייה. עיתון הארץ הניח של שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה שאילתה בעניין. היועץ בחר לא להתייחס אליה.

    

   עכשיו תחשוב מה קורה כשלרשות ממשלת ישראל עומד מאגר מידע כל כך נרחב על אזרחיה, מאגר שאין שום מגבלות על מגוון השימושים שהיא יכולה לעשות איתו.   

    

   מה שהראית - רק מחזק אתה"בעד" לחוק הביומטרי

   מאחר שגניבת זהויות נעשית בכל מקרה...

   :)))

    

   תחשוב על היקף ועל לגיטימציה והכי חשוב - על יכולתו של מי שזהותו נגנבה ממנו להשתחרר מהעול.

     22/2/10 06:54:

   צטט: iHanuka 2010-02-22 03:24:41

   צטט: בעז שדמות 2010-02-21 12:49:33

   צטט: iHanuka 2010-02-21 10:57:48

   האם כל מערכת הביטחון שנועדה להגן על "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" פועלת תוך כיבוד איזה שהוא חוק ?

    

    למה המרכאות ? או שמא אתה מכיר דמוקרטייה אחרת , אולי מוסלמית לצורך העיניין במזח התיכון? האר את עיניינו בבקשה,

    

    

   ישראל היא לא מדינה דמוקרטית היא מדינת אפרטהייד.

   לרוב הישובים הערביים שהיו כאן לפני 1948 עדיין אין תוכנית אב לבניה ומכאן שכל בניה ערבית היא לא חוקית.

   חוק האזרחות מונע ממני וממך להנשא לפלסטינית ולתת לה אזרחות ישראלית.

   חוק השבות מבוסס על אפליה על רקע גזעני ומתיישר עם אותם קריטריונים של משטרים שלא נזכיר כאן.

    

   אלו היו רק שלוש דוגמאות שמעוגנות בחוק להן אפשר להוסיף שלל תקנות וחוקים החל מחוק חיילים משוחררים ועד אפלייה בפועל בתקציבים וכולי. 

    

    

   כן, בדיוק, הרי אנחנו יודעים עד כמה המשפחות הפלסטינאיות שמחות שהבנות שלהן נישאות ליהודים.

    

   תשמע, אתה טרול בהכחשה LOL

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

     22/2/10 06:24:

   צטט: יערת דבש 2010-02-20 11:25:17

   צטט: alfasin 2010-02-20 11:11:49

   צטט: יערת דבש 2010-02-20 09:19:11

   היבט חשוב של הפרשה, שהעיסוק בו שולי מידי לצערי, במיוחד לאור החוק הביומטרי החדש, הוא בעניין זרוע של השלטון שגונבת את זהותם של אזרחים.

    

    לא הבנתי את הקשר בין החוק הביומטרי לכתבה.

   קרא את אמיר אורן ממוסף השבוע של הארץ.

    

   מאז שהתפוצצה הפרשה אני מחכה לאמירה בעניין הזה ואתמול בערב מצאתי אותה סוף סוף. אמיר אורן מספר שכמה אזרחים ישראליים, שמו של אחד מהם, תושב בית שמש, אפילו מפורסם בכתבה, טוענים שנעשה שימוש בפרטיהם האישיים ללא ידיעתם וללא הסכמתם לצורך הנפקת דרכון בריטי, שלטענת מפקד משטרת דובאיי שימש את אחד החברים בחולייה. עיתון הארץ הניח של שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה שאילתה בעניין. היועץ בחר לא להתייחס אליה.

    

   עכשיו תחשוב מה קורה כשלרשות ממשלת ישראל עומד מאגר מידע כל כך נרחב על אזרחיה, מאגר שאין שום מגבלות על מגוון השימושים שהיא יכולה לעשות איתו.   

    

   מה שהראית - רק מחזק אתה"בעד" לחוק הביומטרי

   מאחר שגניבת זהויות נעשית בכל מקרה...

   :)))

     22/2/10 03:24:

   צטט: בעז שדמות 2010-02-21 12:49:33

   צטט: iHanuka 2010-02-21 10:57:48

   האם כל מערכת הביטחון שנועדה להגן על "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" פועלת תוך כיבוד איזה שהוא חוק ?

    

    למה המרכאות ? או שמא אתה מכיר דמוקרטייה אחרת , אולי מוסלמית לצורך העיניין במזח התיכון? האר את עיניינו בבקשה,

    

    

   ישראל היא לא מדינה דמוקרטית היא מדינת אפרטהייד.

   לרוב הישובים הערביים שהיו כאן לפני 1948 עדיין אין תוכנית אב לבניה ומכאן שכל בניה ערבית היא לא חוקית.

   חוק האזרחות מונע ממני וממך להנשא לפלסטינית ולתת לה אזרחות ישראלית.

   חוק השבות מבוסס על אפליה על רקע גזעני ומתיישר עם אותם קריטריונים של משטרים שלא נזכיר כאן.

    

   אלו היו רק שלוש דוגמאות שמעוגנות בחוק להן אפשר להוסיף שלל תקנות וחוקים החל מחוק חיילים משוחררים ועד אפלייה בפועל בתקציבים וכולי. 

     21/2/10 15:43:


   הנושא מרתק.

   בראיון הוא נותן סימני דרך למתגייס הנלהב שלא יודע איך להגיע:

   1 - מודעות מתפרסמות בעיתון.

   2- יכולת אישית ומשחק.

   3- עבר פיקודי בצה"ל.

   4 - יציאות לחו"ל.

   5 - הכשלונות בודדים וההצלחות מרובות.

    

   תחושתי היא שהראיון נעשה בתקופה בה המוסד היה במשבר גיוס או בפיחות במעמדו ונכנס לסבב של גיוס סוכנים.והראיון בעצם משמש תעמולת פרסומת.

   הדבר הראשון שחשבתי עליו כששמעתי על הפרשה הזו, הוא עניין החוקי הביומטרי.
   המצדדים בו מנסים לשכנע שהעניין בטוח ומוגן במאה אחוז. הפרשה הזו רק מוכיחה שהחוק הביומטרי לא בטוח. וגם אם הוא בטוח בפני גורמים שלא פועלים בשם בחוק, מי יגן על האזרח הפשוט בפני גורמים שפועלים בשם החוק והמדינה?

     21/2/10 13:51:

    

   נקרע בין ההנאה של הראיון הנהדר לבין המחשבה שכמה שפחות נדבר על זה, ככה יהיה יותר טוב ליהודים.

    

    

     21/2/10 12:50:

   צטט: שטוטית 2010-02-20 23:40:50

   והכי מצחיק שפירסמו היום בחדשות

   שמבחוח צלצל למשפחתו בעזה דומני (או בגדה) להודיע לאן הוא נוסע

   ושהוא קנה את כרטיס הטיסה באינטרנט

    חחחחח כל כך לא ממודר אז מה מתפלאים שבחורינו הטובים יצאו מהר מהר לפעולה

    

   וחוץ מזה אני יותר ממודרת ממנו

   לא קונה כלום ברשת, לא מחזיקה חשבונות בנק/כרטיסי אשראי

   מעולם לא פירסמתי את שמי האמתי המלא ברשת

    

   אדיוט

   המבחוח הזה

    

    

    היה כזה!

     21/2/10 12:49:

   צטט: iHanuka 2010-02-21 10:57:48

   האם כל מערכת הביטחון שנועדה להגן על "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" פועלת תוך כיבוד איזה שהוא חוק ?

    

    למה המרכאות ? או שמא אתה מכיר דמוקרטייה אחרת , אולי מוסלמית לצורך העיניין במזח התיכון? האר את עיניינו בבקשה,

     21/2/10 10:57:
   האם כל מערכת הביטחון שנועדה להגן על "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" פועלת תוך כיבוד איזה שהוא חוק ?
     21/2/10 08:35:

   ראיון מרתק.
   את מראיינת חבל"ז.
     21/2/10 08:11:
   מרתק לקרוא!
     20/2/10 23:40:

   והכי מצחיק שפירסמו היום בחדשות

   שמבחוח צלצל למשפחתו בעזה דומני (או בגדה) להודיע לאן הוא נוסע

   ושהוא קנה את כרטיס הטיסה באינטרנט

    חחחחח כל כך לא ממודר אז מה מתפלאים שבחורינו הטובים יצאו מהר מהר לפעולה

    

   וחוץ מזה אני יותר ממודרת ממנו

   לא קונה כלום ברשת, לא מחזיקה חשבונות בנק/כרטיסי אשראי

   מעולם לא פירסמתי את שמי האמתי המלא ברשת

    

   אדיוט

   המבחוח הזה

    

     20/2/10 21:08:

   מרתק.

   הקלישאות נכונות במקרה הה, כולנו חייבים כל כך הרבה לאנשים האלה ולעולם לא נדע עד כמה. רק התקלות מתפרסמות ועושות רעש אבל זה באמת אפס קצהו של הסיפור האמיתי.

     20/2/10 20:22:

   החיים מורכבים ועוד יותר עם אתה סוכן חשאי

   ואת הבאת פיצוח מבריק של מורכב ואיכותי זה

    

   צבי

     20/2/10 17:00:
   ראיון טוב עם אדם ערכי ולא ג'יימס בונדי- אדם חושב ובעל קוד מגובש של מותר ואסור. 
     20/2/10 16:45:

   משום מה הריאיון הזה מזכיר לי את הבדיחה((כל בדיחות אשכול 1965))  

    ספרו ללוי אשכול שיש בצורת הוא ממש נרעש ,  והוא נרגע שאמרו לו  שהבצורת היא
   בישראל ולא בארה"ב .

   ום מזכירים את אשכול המנוח
   למה מאיר עמית על  שלל הישגיו פינה את כסאו בתום קדנציה  הרגילה.

     20/2/10 15:25:

   גם אני מתפעלת מיכולתך לשלוף ראיון מרתק ורהוט לכל נושא הנמצא בחדשות.

    

   לשמחתי הרבה לא הייתי מודעת כלל לפרשה - עד שחברה עדכנה אותי הבוקר בים, שם הייתי קהל שבוי וצלוי.

    

   אני לא יודעת מה הייתי עושה אם היו גונבים את זהותי - בלי ידיעתי. אני חושבת שהייתי מקימה שערורייה איומה. העובדה שיש ארגון שהוא לגמרי מעל לחוק, למוסר ולכל כלל בסיסי של התנהגות ושל הגינות פשוט מזעזעת.  וכמובן שהכל 'לטובתנו'. 

    

    

   צטט: lexis 2010-02-20 13:50:42

   וואו נומי, ראיון פצצה. מעבר לזה שהנושא תמיד מרתק ומעורר את הדמיון, את פשוט שאלת אותו אחד לאחד כל מה שהייתי אני רוצה לדעת. זה שהוא לא ענה על הכל, נעזוב בצד..

   ומה שאני הייתי חושבת שצריך איש מוסד בתכונות האופי שלו זה גם איזה טוויסט מחשבתי יוצא דופן, את קראת לזה קונפורמיות? אני הייתי אומרת בדיוק ההיפך, כי לאדם נורמטיבי יש סולם ערכים שבו כנראה מוסר, צדק, שיפוט ערכי של טוב ורע והאבחנה ביניהם - תופסים מקום כלשהו בחיים. ל"מחסל" במוסד, ואפילו לאנשי המודיעין ה"אפרוריים", יש רק ערך אחד בראש הפירמידה והוא מעוות ומנמיך את כל היתר. הם יקראו לזה טובת המדינה או פטריוטיות, אני קוראת לזה ציות עיוור. מהמעט שכולנו יודעים (בזכות אוסטרובסקי בעיקר), דבר ראשון בקורס הבסיסי (או בעצם ב"גיבושון") מלמדים אותם לגנוב, לרמות, לעשות מניפולציות ולתפעל אנשים. ודבר שני שהוא לא אמר, אבל אולי רמז, שהם בד"כ אנשים באמת הכי נחמדים, כאלה "השכן ממול", בעלי יכולת להתחבב על אנשים. טוב, אלה לא המחסלים, אלה ה"אוספים", מגייסים או איך שלא קוראים להם.

    

   סליחה שנסחפתי. הנושא כאמור מרתק. כשאני נתקלת באנשי מוסד (לשעבר מן הסתם) אני מאד סקרנית לגבי המשפחה שלהם, איך חיים עם זה בבית. 

    

    

    

    


   איני לא יודעת מאיפה את שואבת את הידע הזה, אבל אנשי המובד ברובם אינם מחסלים ולא קרובים לכך אפילו, ובראש מעיינהם זה מוסר כל כך גבוה שלא קשור ולא במעט לפטריוטיות והם מסכנים את עצמם יום יום מול הזוועות ומונעים רצח המוני על בסיס קבוע.

   אנשי המוסד זה לא צבא הם לא קיימים כדי לחסל, זה סתם שולי לרוב הם מטפלים במאפיה, בפדופילים,

   ברוצחים סידרתיים בנאצים, בכתות ועוד דברים שצריך לעשות להם סטופ, הלואי שהחמאס היה בראש מעיינהם שמישהו כבר יחדור לתוך הכוכב ים הרצחני הזה וירוצץ את הראש שלו אחת ולתמיד. אלי כהן בזמנו הצליח להתברג בסוריה וכמעט לעצור את בן לאדן בכבודו ובעצמו, אם לא היו חושפים אותו היה נחסף המון דם שנישפך לשווא במיגדלי התאומים. אבל מה לעשות כלום לא מושלם יש אנשים ילדותיים חדלי אישים ורופסים שמשעמם להם בחיים והמוח שלהם עוד שעות נוספות עד כדי היזדהות עם רוצחים בשל חוסר אישיות ואי יכולת מינמאלית לראות את המערכת לאורכה ולרוחבה ולהבין שמעל הכל יש את היקום ועם כל זה שהיקום הוא אין סופי ישנם אנשים שהם לא חלק מהיקום ע"ע אנשים שמשתייכים לאירגוני טירור ומונעים בין היתר לחם מהפה של ילדי עזה לטובת עוד נשק.

     20/2/10 13:52:
   :) וחוצמזה, תגידי, יש נושא אקטואלי כלשהו ש*לא* ראיינת עליו בעבר? או בעצם צריך לשאול - לפי מה שכבר בארסנל שלך - מה תהיה השערורייה הבאה? :)
     20/2/10 13:50:

   וואו נומי, ראיון פצצה. מעבר לזה שהנושא תמיד מרתק ומעורר את הדמיון, את פשוט שאלת אותו אחד לאחד כל מה שהייתי אני רוצה לדעת. זה שהוא לא ענה על הכל, נעזוב בצד..

   ומה שאני הייתי חושבת שצריך איש מוסד בתכונות האופי שלו זה גם איזה טוויסט מחשבתי יוצא דופן, את קראת לזה קונפורמיות? אני הייתי אומרת בדיוק ההיפך, כי לאדם נורמטיבי יש סולם ערכים שבו כנראה מוסר, צדק, שיפוט ערכי של טוב ורע והאבחנה ביניהם - תופסים מקום כלשהו בחיים. ל"מחסל" במוסד, ואפילו לאנשי המודיעין ה"אפרוריים", יש רק ערך אחד בראש הפירמידה והוא מעוות ומנמיך את כל היתר. הם יקראו לזה טובת המדינה או פטריוטיות, אני קוראת לזה ציות עיוור. מהמעט שכולנו יודעים (בזכות אוסטרובסקי בעיקר), דבר ראשון בקורס הבסיסי (או בעצם ב"גיבושון") מלמדים אותם לגנוב, לרמות, לעשות מניפולציות ולתפעל אנשים. ודבר שני שהוא לא אמר, אבל אולי רמז, שהם בד"כ אנשים באמת הכי נחמדים, כאלה "השכן ממול", בעלי יכולת להתחבב על אנשים. טוב, אלה לא המחסלים, אלה ה"אוספים", מגייסים או איך שלא קוראים להם.

    

   סליחה שנסחפתי. הנושא כאמור מרתק. כשאני נתקלת באנשי מוסד (לשעבר מן הסתם) אני מאד סקרנית לגבי המשפחה שלהם, איך חיים עם זה בבית. 

    

    

     20/2/10 13:13:

   כתבה מרתקת...

   נסחפתי :) 

     20/2/10 12:49:


   כשהגעתי לרומא ללימודי, מישהו סודי יצר איתי קשר וביקש להפגש. הכל היה מאוד חשאי ובלי-שמות. פגישה אחת הבהירה שמרגל כבר לא יצא ממני. נפרדנו כידידים.

   אבל אם בכלל פנו אלי, זה ללא ספק אומר דבר או שניים על איכות עבודת המודיעין של המוסד ואיכות הגיוס והמגוייסים.

   (מצד שני, אותי לא היו תופסים במצלמות עם בגדי הטניס העלובים האלה ועם המשקפיים הבלתי-ממותגים-בעליל)


   כמה שהנושא הזה ירד מסדר היום יותר מהר ככה יותר טוב לכולם.

   להביא ראיון מלפני שבע שנים זה כבר שיאים חדשים של עקשנות לא רלוונטית.

   אנשים שוכחים מהר מאוד כמה שאנשי המוסד הם גם אנשים פרטיים עם משפחה וילדים וכמה שהדבר הכי חסר אחריות זה לחשוף מישהו שתכל'ס לא ידוע עליו כלום ולהגיד הוא מחסל ועוד מול החמאס. לא הייתי רוצה להתחלף איתם לרגע. את החמאס יש לחסל עד תום. נקודה.

   הם לא טובים לשום דבר לא ליהודים לא לערבים ולא לאף בן אדם. הם תוצאה של צימאה חולנית לדם ולי אישית לא ממש משנה מי ואייך יחסל אותם ואדם שעוסק בכך - ריספקט. עושה טובה לכל אדם באשר הוא וראוי ללא פחות מחיים שקטים כמו כל אדם, אפילו יותר.

     20/2/10 11:25:

   צטט: alfasin 2010-02-20 11:11:49

   צטט: יערת דבש 2010-02-20 09:19:11

   היבט חשוב של הפרשה, שהעיסוק בו שולי מידי לצערי, במיוחד לאור החוק הביומטרי החדש, הוא בעניין זרוע של השלטון שגונבת את זהותם של אזרחים.

    

    לא הבנתי את הקשר בין החוק הביומטרי לכתבה.

   קרא את אמיר אורן ממוסף השבוע של הארץ.

    

   מאז שהתפוצצה הפרשה אני מחכה לאמירה בעניין הזה ואתמול בערב מצאתי אותה סוף סוף. אמיר אורן מספר שכמה אזרחים ישראליים, שמו של אחד מהם, תושב בית שמש, אפילו מפורסם בכתבה, טוענים שנעשה שימוש בפרטיהם האישיים ללא ידיעתם וללא הסכמתם לצורך הנפקת דרכון בריטי, שלטענת מפקד משטרת דובאיי שימש את אחד החברים בחולייה. עיתון הארץ הניח של שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה שאילתה בעניין. היועץ בחר לא להתייחס אליה.

    

   עכשיו תחשוב מה קורה כשלרשות ממשלת ישראל עומד מאגר מידע כל כך נרחב על אזרחיה, מאגר שאין שום מגבלות על מגוון השימושים שהיא יכולה לעשות איתו.   

     20/2/10 11:13:

   ונעמי - ראיון משובח, כרגיל.

   הוא קצת מעצבן שהוא אומר כמה פעמים לאורך הכתבה:

   העיניין הוא כך וכך - אבל אני לא הולך לדבר על זה

   ...

    

   :)

     20/2/10 11:11:

   צטט: יערת דבש 2010-02-20 09:19:11

   היבט חשוב של הפרשה, שהעיסוק בו שולי מידי לצערי, במיוחד לאור החוק הביומטרי החדש, הוא בעניין זרוע של השלטון שגונבת את זהותם של אזרחים.

    

    לא הבנתי את הקשר בין החוק הביומטרי לכתבה.

     20/2/10 10:49:

   ערסאל בוא נאמר ככה

   שממשעל לחאלד למבחוח VIA נורבגייה זוכר? לילהאמר משהו...

   כוחנו עולה ועולה ועולה

   בסוף הם באמת יגייסו אותי כדי שהמבצעים יצילחו 

    

   :)

     20/2/10 10:35:

   אולי הם דורשים יכולת משחק, אבל על תורת המשחקים, (לפי הפעולה בדובאי), הם לא שמעו עדיין, כי בכל התכנון, שהפעם את תוצאותיו ראינו בעינים, הנחת הבסיס היא, שהם פועלים בחלל רק, ויכולתה של "המדינה המארחת", לעשות כך וכך, אינה קיימת.

    

   התוצאה היא פיאסקו ענק, ודי מגוחך, כמו המשקפיים הזהות של כל המעורבים, שרק בעזרתם אפשר היה לקשר בין חברי החוליה, וזה, מה זה אידיוטי.

     20/2/10 09:43:


   הפחד הכי גדול שלי שיגנבו את זהותי

   במיוחד ברשת

   ואז אני שואלת את עצמי מי בעצם ירצה להיות שטוטית?

    

   אז תגגלו ותתפלאו שגנבו לי את הניק=כינוי

   הלכתי ורשמתי עצמי בכל אתר אפשרי במרשתת

   כדי שלא יגנבו לי ואותי

    

   ובחיי שזה לא הייתי אני שנקשתי על הדלת של מבחוח

   ועשיתי קולות של בלונדינית

   אבל לא הייתי בעצם צריכה לעשות קולות כאלה

   כי אופסי זו הייתי אני

    

   ואני בכלל נמצאת כאן בשליחות המוסד

   תשאלי את המרואיין שלך נומיל'ה

    

   למרות שיש לי הרגשה שהוא יכחיש

    

    

   נו טוב צריכים ארגונים חשאיים.....או שלא?

    

   }{שטוטי

     20/2/10 09:36:

   בוקר נפלא

   יש סודות שנקח איתנו לכול החיים

   והפרשה הזאת זה עוד סוד שלא נדע לעולם

   וטוב שכך

   בשתיקה יש הרבה כוח

   מאחל לך שבת נפלאה

   מהלב

   ירין

     20/2/10 09:19:
   היבט חשוב של הפרשה, שהעיסוק בו שולי מידי לצערי, במיוחד לאור החוק הביומטרי החדש, הוא בעניין זרוע של השלטון שגונבת את זהותם של אזרחים.