כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  רעידת אדמה: רשתות התקשורת קורסות

  8 תגובות   יום ראשון, 28/2/10, 09:42

  רעידת האדמה שפקדה את צ'ילי מזכירה לנו פעם נוספת כי קווי התקשורת ובעיקר אלו הסלולריים נפגעים ראשונים . אסון טבע כמו גם רעידת אדמה מחייבים פינוי והצלה מהירים. נפילת קווי התקשורת מונעת תיאום בין צוותי ההצלה ועלולה לגרום לנפגעים רבים שבמקרה של תיאום ושליטה היו ניצולים. ראינו את זה באופן הקיצוני ביותר ברעידת האדמה שהתרחשה בהאיטי , כאשר קווי התקשורת קרסו וגם לצוותי הטלויזיה הזריזים ביותר לקח ימים על מנת להעביר לעולם את גודל האסון.

   

  רשות החירום הלאומית שהוקמה אצלנו לאחר מלחמת לבנון 2 מטפלת בנושאים רבים הקשורים למצבי חירום ואולם טרם החלה ליישם בשטח רשת חירום לאומית שבה משולבות רשתות התקשורת  הלאומיות והאזרחיות , כפי שנעשה זה מכבר בארה"ב. באתר של רשות החירום הלאומית (רח"ל)  המנחה להערכות לרעידות אדמה אין פרק לנושאי תאימות ושרידות של רשתות התקשורת וה IT.

   

  בחלל שנוצר בהעדר מדיניות ממשלתית, מנסים עתה להיכנס גורמים פרטיים, המתאמצים לשכנע את הממשלה ואת חיל הקשר והתקשוב  בחיוניות של מרכולתם ובעדיפותם הטכנולוגית על פני המתחרים.   


  לפני מספר חודשים הציגה חברת מוטורולה לבכירי חיל הקשר והתקשוב את תכניתה להקמת רשת חרום לאומית המבוססת על טכנולוגיית ה WIMAX.

   
  הרעיון הבסיסי של מוטורולה היה, להחליף סדרה של רשתות ייעודיות עצמאיות (מל"ח, משטרה, מד"א, רשויות מקומיות ועוד) ברשת כוללת אחידה, עם כושר גיבוי גבוה, שרידות ויכולת אינטגרטיבית מובנית לתפעול כל הכוחות. רשת כזו, אמורה לפעול בשגרה לשימוש אזרחי ומסחרי אך יש לה בהגדרה יכולת תיעדוף בשעת חירום לטובת הכוחות החיוניים הפועלים בשטח. אלמנט שחסר כיום ברשתות הנשענות על יכולות של רשתות רט"ן (רדיו, טלפון נייד)  אזרחיות.

   

  מוטורולה היא חברה אמריקאית גדולה עם פעילות גלובלית נרחבת בתחומי התקשורת , ואולם רשת החירום הלאומית שמציעה מוטורולה איננה מתחשבת בגורמים רבים ובעיקר איננה מבוססת על המציאות בארה"ב.

   

  האמריקאים נערכים במגוון דרכים להקמת רשת חירום לאומית ויצירת תאימות בין גורמי התקשורת במצבי חירום. ראשית בארה"ב יש אחראי לכל התרחישים , זה הוא המשרד לבטחון פנים (DHS) שהוקם לאחר אסון התאומים והחל לפעול ב 2002.

   

  רשות חירום לאומית (רח"ל) שהוקמה במשרד הבטחון טרם עסקה בפתרונות לתאימות תקשורת במצבי חירום. לעומת זאת המשרד הפדרלי לביטחון פנים בארה"ב, הקים תשתית תקשורת פדרלית עצמאית (HSIN) שאינה תלויה בגורמים אחרים כמו חברות התקשורת. למערכת קישוריות לכל המדינות בארה"ב ולערים מרכזיות .

   

  המערכת מבוססת על רשת של סיבים אופטיים וגיבויים שונים: ניחים, נידים, מוטסים ולוויניים. המערכת מבוססת על רשת האינטרנט ופרוטוקול ה IP . שמונים וחמשה אחוזים ממערכות התקשורת בארה"ב הם מערכות פרטיות ועירוניות . המערכת של הממשל הפדרלי בארה"ב , הקימה ארגונים ומערכות לתיאום, ותאימות עם המערכות הפרטיות והעירוניות במטרה לשפר את יכולות התקשורת עם כל גורמי ההצלה.

   

  מערכות אלו קיבלו תנופה בזמן האחרון ובמיוחד לאחר המחדלים בפעילות באסון ההוריקן במפרץ מכסיקו. הוושינגטון פוסט תיאר את התקשורת ובמיוחד הקשר הסלולרי, ככשל הגדול ביותר בתחום התקשורת בניו אורלינס בזמן סופת ההוריקן קטרינה, כשל שהביא למניעת טיפול והצלה מאנשים רבים. הסופה הקטלנית גרמה למותם של למעלה מ1800 איש , מאות אלפים מפונים ונזקים של יותר מ 75 מיליארד דולר.

   

  כתב הוושינגטון פוסט תיאר מאות צוותי הצלה על סירות שלא היה ביניהם קשר, ספינה שהתמלאה וגילתה ניצולים נאלצה להשאיר אותם לנפשם בהעדר יכולת לקרוא לספינה אחרת . המטרה של 60000 הרשויות העוסקות בהצלה בארה"ב היא למנוע את חזרתו של מגדל בבל כפי שקרה באסון התאומים ובאסון קטרינה. ברגע האחרון כשהרשויות בארה"ב היו כבר נואשים ממגוון האפשרויות , כוחות המשימה והעלויות העצומות , הגיע להם ההזדמנות ליישם פתרונות זולים וזמינים שיחזיקו מעמד לזמן רב.

   

  בהוראת נשיא ארה"ב, המשרד הפדרלי לביטחון פנים חויב לעבוד צמוד עם הרשויות המקומיות במדינת לואיזינה. חברות הסלולאר: לאחר תיקון מגדלי האנטנות שניזוקו הוסיפו גיבויים לחיבור המגדלים באמצעות סיבים אופטיים, מערכות מיקרוגל ותקשורת לוינים במידת הצורך .

   

  הפתרון למצבי החירום נמצא באמצעות רכישה של עשרות יחידות של ציוד גישור עצמאי המורכב מאנטנות המורכבות על משאיות הכוללות, אנטנות, קישור לוויני ואספקת כח באמצעות גנרטורים מונעים בגז. משטרת לואיזינה רכשה 300 מכשירי רדיו עודפים אותם היא תחלק לכוחות ההצלה על מנת לאפשר תאימות בציוד. ברמה הפוליטית נתקבלה החלטה המחייבת את חברות התקשורת בארה"ב והרשות הפדרלית לתקשורת(FCC ) לפעול לפי נוהלים , שיוכתבו ע"י המשרד לביטחון פנים(DHS).

   

  במפגש של גמלאי חיל הקשר והתקשוב שהתקיים לפני מספר שבועות הציג  חיל הקשר והתקשוב מערכות רדיו הפועלות על רשת הסיבים האופטיים של הצבא ומאפשרות קשר רב משתמשים, מאובטח ומוצפן, כאשר התקשורת עוברת על הרשת הקווית רחבת הפס של צה"ל ורק בקצוות נזקקת לתדרי הרדיו הרגישים יותר.

   

  שילוב של רשתות רחבות פס עם פתרונות אלחוטיים בקצוות תוך תיאום בין כל הגורמים למניעת מגדל בבל תקשורתי הוא הפתרון הנכון והוא חיוני עכשיו יותר מאי פעם גם לנוכח איומי ציר הרשע.

   

  לא צריך לחכות למסקנות ועדות החקירה השונות על מנת ללמוד ולהפעיל בצורה נכונה ומידית מערכות תיאום בקרה ושליטה במצבי חירום. כדאי ואפשר ללמוד גם מניסיונם של אחרים ומוטב מוקדם מאשר מאוחר. מדינת ישראל צריכה לעשות שיעורי בית ולא לפעול לפי האינטרסים המסחריים של חברת זו או אחרת.

  דרג את התוכן: