כותרות TheMarker >
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  קווי ההפרדה נמצאים בכל מקום

  70 תגובות   יום ראשון, 7/3/10, 14:22

  קווי ההפרדה אינם עניין חרדי פנימי. הם נמצאים בכל הארץ, בצפון בדרום ואפילו בתל אביב. למרות הנסיון להציג אותם כחובה הלכתית, בעיר החרדית מודיעין עילית מקפידים להמנע מהם. דו"ח חדו"ש על קווי ההפרדה (מאת המשגיח) חושף הרבה דברים שלא רציתם לדעת על קווי האפרטהייד, למשל שבישראל יש כ-2500 נסיעות הפרדה ביום


  הנה עובדה שהפתיעה גם אותי: קווי הפרדה זו דרישה חסידית. ליטאים לא רק שלא תומכים בה. הם קצת בזים לה. התוצאה היא שכל 18 קווי האוטובוס של העיר ביתר עילית הנחשבת לעיר חסידית הם קווי הפרדה. רק 2 מ-22 קווי האוטובוס של העיר מודיעין עילית, הנחשבת לעיר ליטאית, הם קווי הפרדה.

   

  קצת רקע. הליטאים הם פלג חרדי שמאמין בעבודת השם בדרך הלימוד. החסידים מאמינים בעבודת השם בדרך האמונה והרגש. את הליטאים מייצגת בכנסת דגל התורה, את החסידים – אגודת ישראל. בהרבה מאד נושאים הליטאים נחשבים הרבה יותר קנאים. אבל בנושאי צניעות החסידים ממש אובססיביים. נשים של חסידויות קיצוניות מגלחות את שער הראש. בחסידות גור יש הגבלות קשות על תדירות יחסי המין בין גבר לאשה והאשה הולכת ברחוב כמה צעדים מאחורי הגבר.

   

  כששאלתי ליטאים למה אין כמעט קווי הפרדה במודיעין עילית, נעניתי שוב ושוב שזו הנחיית רב העיר מאיר קסלר. מה הסיבות? בין התשובות שקיבלתי:

  • אם גדולי התורה של הדורות הקודמים יכלו לנסוע באוטובוסים גם האברכים של היום יכולים
  • לאברכים שלומדים כל היום יש מעט מאד זמן איכות עם  נשותיהם ואסור לבזבז אותו בישיבה נפרדת באוטובוס.

  מסקנה אפשרית: אין שום קשר בין ההלכה לקווי ההפרדה. זו סתם אובססיה.

   

   

  עזרת נשים בקו הפרדה. צילום: RahelSharon, flickr

   

   

  אתמול פורסם דו"ח קווי ההפרדה של חדו"ש. את הדו"ח הכנו לבקשת פורום ירושלים החופשית. הפורום הזה הוא קבוצת הארגונים שיזמה את ההפגנה הגדולה למען חופש הדת בירושלים לפני חודשיים ותערוך במוצאי שבת הקרוב הפגנה (יש לקוות שגם היא תהיה גדולה) בכיכר פריס נגד טרור ההפרדה באוטובוסים בפרט ובמרחב הציבורי בכלל. ההפגנה נגד קוי ההפרדה נקבעה לסוף השבוע שבו נערך יום האישה, כך יצא שלדו"ח היו שתי עילות: גם יום האישה וגם ההפגנה.

   

  המסקנה העיקרית של הדו"ח היא שקווי ההפרדה נמצאים בכל מקום ואף ישוב (חוץ אולי ממודיעין עילית) אינו מוגן מפניהם. לא פחות מ-63 קווי הפרדה רישמיים פועלים בישראל בחסות המדינה. שר התחבורה ישראל כץ לא הפסיק את פעילותם, למרות שחוות דעת של ועדה בינמשרדית קבעה שהם בלתי חוקיים. מלבד 63 הקווים האלה יש מספר לא ידוע של קווים לא רישמיים. למשל מתוך 18 הקווים של ביתר עילית, יש הרפדה רישמית ב-13 הקווים הבינעירונייים והפרדה לא רישמית בקווים העירוניים. בעיריית ביתר עילית קוראים לזה הפרדה "פרווה" בגלל שהנשים עולות לאוטובוס מקדימה ולא מאחור.

   

  אלא שבארגוני הנשים הדתיות המובילים את המאבק נגד קווי ההפרדה עולה הטענה שבכלל לא נכון לספור קווי הפרדה במספר הקווים אלא במספר הנסיעות. זאת, משום שמדובר בקווים עתירי נסיעות. החישובים שלי מעלים בשישראל יש כ-2500 נסיעות הפרדה מדי יום. כצפוי ירושלים היא אלופת קווי ההפרדה, 37 מתוכם 6 עירוניים. בני ברק סגניתה עם 20 קווים. אבל 13 קווי הפרדה מגיעים לצפון הארץ (ובין היתר לחיפה, קרית אתא, ירושלים, רכסים, צפת), ו-10 לדרום (ערד, דימונה, ירוחם, נתיבות, אופקים). אחד אפילו מגיע לצפון תל אביב. מסקנה ברורה: לטענה שהקווים האלה הם עניינם הפרטי של החרדים אין כל שחר.

   

  הבעיה העיקרית של קווי ההפרדה היא האלימות הקבוע הנלווית אליהם. מתברר למשל שלחלק מקווי ההפרדה יש משמרות צניעות שעולים עליהם בהסכמת הנהגים ובודקים שהנשים עומדות בכללים. להלן קטעים מדו"ח הועדה הבינשרדית שבדקה את נושא קווי ההפרדה:

   

   

  עזרת גברים בקו הפרדה. צילום: RahelSharon, flickr

   

   

  "התמונה שהצטיירה בפני הועדה היא כי בפועל במקרים רבים היסוד הוולונטרי של הסדר )ההפרדה) המקורי אינו נשמר. ישנם גילויי אלימות, מילולית ואף פיזית. במקרים רבים ההסדר נאכף בכוח הזרוע או באיומים  דווחו מקרים של תקיפה והשפלה... ההסדר גורם לתוצאה שיש עמה הפליה וביזוי ופגיעה בשוויון וכבודן של נשים אשר אינו מעוניינות לנהוג לפיו.

   

  "בפני הועדה נשמעו עדויות אודות דרישה ולעיתים אף אלימות שהופנתה כנגד נשים שביקשו לנסוע בקווי מהדרין גם בעניין לבושן וזאת אף כאשר ביקשו לעלות בדלת האחורית או כאשר היו כבר ישובות בחלקו האחורי של האוטובוס. מקרי האלימות שתוארו,  מילולית ופיסית הופעלו, על ידי נוסעים אחרים ובמיקרים אחריםעל ידי גורמים שלישיים שנהגו כ'משמרות צניעות', עלו על האוטובוס קודם יציאתו מן התחנה, והעירו לנוסעותיו, כתנאי ליציאתו של האוטובוס לדרכו.

   

  לחלק מקווי ההפרדה יש משמרות צניעות שעולים עליהם בהסכמת הנהגים ובודקים שהנשים עומדות בכללים

   

  "אחת העותרות סיפרה כי היא נוסעת תדיר בקו ירושליםקרית אתא, אשר בו נהוג ההסדר. לקו זה אין אלטרנטיבה סבירה. הדרך האחרת כוללת החלפת 3 אוטובוסים בזמן ובמחיר כפולים. העותרת העידה כי לאחר שהכירה את אופיו של הקו התאימה עצמה מבחינת הלבוש והקפידה לעלות ולשבת באחורי האוטובוס... (למרות זאת) פעמים אחדות ספגה העותרת מספר הערות אך הבליגה עליהן.

  "היא נתקלה בשני מיקרים קיצוניים: במקרה אחד נחסמה דרכה וכן דרכה של חיילת אל האוטובוס על ידי אישה שטענה כי הן לבושות באופן שאינו צנוע, למרות שלבושן היה ארוך וחורפי. שאר הנוסעים באותו מקרה לא התערבו או שתמכו בטענות שהופנו נגדן. הנהג התעלם מהנעשה. החיילת ספגה קללות על ידי אותה נוסעת והחלה לבכות...  במקרה אחר עלתה על האוטובוס בצומת בר אילן. נוסע שישב ליד הנהג ביקש למנוע ממנה לעלות ושתי נשים חרדיות ביקשו לחסום את דרכה.

   

  "נציגת ארגון קולך העידה כי חוותה באופן אישי בעת נסיעה בקווים בהם נהוגה הפרדה ובעיקר בקו 319  מרחובות לבני ברק אירועים שונים של כפיה ואלימות ולו מילולית. כמעט בכל נסיעה נמצא 'שומר תורן' אשר דורש ממנה לעבור אחורה, בין היתר בקללות. במקרה אחר לאחר שעלתה וישבה בחלקו הקדמי של האוטובוס דרש אחד הנוסעים ממנה לעבור אל חלקו האחורי. כאשר סרבה, החל לקלל אותה יחד עם נוסעים אחרים. במקרה אחר שמעה מספר גברים מדברים ביניהם ביידיש על האפשרות לגלות היכן היא גרה ולפגוע בה... לטענתה, נהגים מונחים לא להגיב לאירועים של כפייה או אלימות".

   

  ומה עמדת דעת הקהל. בקיץ הראה סקר שערך מכון סמית עבוד חדו"ש ש-80% מהציבור בישראל מתנגדים לקווי ההפרדה או תומכים בהגבלתם למקרים חריגים ביותר. בדצמבר כבר גילה סקר נוסף עליה של ההתנגדות ל-90%.

   

  המחקר של מכון סמית בקיץ התבסס על סקר עם מדגם ענק של 1200 איש שמאפשר לבדוק את ההתפלגות הפוליטית של המתנגדים לקווי ההפרדה או תומכים בהגבלתם: 80% מבוחרי הליכוד מתנגדים להם, 85% מבוחרי ישראל ביתנו ו-95% מבוחרי העבודה. וגם: 48% מבוחרי ש"ס ו-20% מבוחרי יהדות התורה. אז אם יש בין בוחרי הקואליציה רוב כל כך מוחץ נגד קווי ההפרדה איך זה שהשר ישראל כץ מתעקש לקיים אותם בניגוד לחוק? באמת איך?

   

  לדו"ח המלא 

  עוד באותו עניין: נעמי רגן מבהירה: סוטים יש לכולם

                      כבישים לגברים, כבישים לנשים

   

  לקבלת עדכונים קבועים לבלוג: m.kashrut@gmail.com


  דרג את התוכן:

   תגובות (68)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/5/10 04:11:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-10 20:00:46

   צטט: digster 2010-03-10 17:05:25

   אזרוק כפפה למי שיכול להרים:

   בשביל למנוע אפלייה, בכל קו "מהדרין" יפעלו רק 50% מהנסיעות כנסיעות "מהדרין" ו- 50% כנסיעות רגילות, לסירוגין.

   כך ה"מהדרין" יוכלו לנסוע בלי להיפגע יותר מדי (מקסימום לחכות לאוטובוס הבא),

   ומי שלא מוכן, או לא יכול מפאת לבושו לנסוע בקו "מהדרין", נפגע באותה מידה.

   וכמובן שכולם יזכו למחיר המוזל השמור משום מה לחרדים.

   ובא לציון אוטובוס. 

    

    זה יכול להיות בסיס אפשרי במיקרים שבהם מדובר באמת בקווים שמשרתים איזורים חרדיים. הבעיה היא שבצד החרדי יש שכרון כוח ואף פעם לא מוכנים להתפשר.

   לידיעתכם, יש כבר כמה שנים קו שכזה. בני ברק - ירושלים - בני ברק.

   הקו הישן, קו 400 ממשיך לעבור גם בפאתי גבעתיים כבימים ימימה, כך גם ממשיך ללא כל הפרדה.

   בנוסף אליו, הוסיפו את קו 402, "מהדרין" - אפרטהייד מוחלט.

   בשעות שאכן הם חופפים יחסית בשעות, שניהם מלאים עד אפס מקום, וראו זה פלא המוני חרדים וחרדיות נוסעים/ות בו!

   הבעיה שיש שעות דלילות בהן התדירות של קו 402 האפרטהיידי עולה על הקו השפוי. וע"פ התרשמותי, לאחרונה הקו השפוי אף הצטמצם בתדירותו. כך או כך נדמה לי שזה הקו היחיד שמתנהל ממש כתחרות פנימית באופן מכוון.

   אין ספק שהחרדים יעשו את מה שהם יודעים היטב לעשות ולא יתנו לזה לקרות במקומות ובקווים אחרים.

    

     6/5/10 03:54:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-13 15:26:19

   צטט: ערן טרבלסי 2010-03-12 19:48:01

   אם אינני טועה, נציג רשימת "טוב" בביתר עילית או בית-שמש, הופיע בערוצי הטלויזיה וגונן בחירוף נפש על האפליה הגזענית בעמנואל ו/או על ההימנעות מלימודי הליבה במוסדות החינוך החרדיים! כך שלדעתי אין כאן כל בשורה מודרנית מתקדמת, אלא תחרות פוליטית מקומית קלאסית.

   דברים כאלה כבר היו במרוצת השנים, כולל נבחרים ברשויות המקומיות מודרניים ומתונים באמת אך הם אינם עולים לרמה משפיעה של ממש כי אם ברמה המקומית גרידא וגם זו לתקופה מוגבלת. והכי חשוב זה שהם אולי יותר מתונים באופן פרטי אבל לא בנושאים ציבוריים שאז הם מיישרים קו מוחלט עם הדיקטטורה החרדית.

     5/5/10 12:24:

   הבלוג שלך מצוין, תודה!

     16/3/10 15:58:

   צטט: חובב לרנר 2010-03-15 12:47:35

   שמחתי למצוא את הבלוג הזה, בו ניתן להתעדכן בחומר עובדתי ומבוסס

   לגבי עמדתי, שאני חושב שהיא רלוונטית

   אני מצטט את עצמי כאן:


    נראה לי ששמירת מקומות למפרידים בחלק הקדמי של האוטובוס, ליד הנהג, נשים מימין וגברים משמאל יכול להיות התחלה של הפיתרון. הנוסעים ממלאים בתחילה את המושבים בבודדת. אם מקפידים מקדימה שהגברים מימין והנשים משמאל, כשכל המושבים תפוסים מתחילים למלא את המקום השני, כל אחד על פי מינו. הנהג יוכל לעזור כאן לסדר את הבודדים בזוגות כך שיהיו מקומות פנויים חד מיניים. כמות המושבים עם הפרדה משתנה לאורך הקו לפי כמות הדורשים את השירות. בעזרת מערכת כריזה שכבר קיימת באוטובוס ניתן להכריז תזכורות לנוסעים לאפשר ישיבה מתאימה למפרידים, לתת זכות קדימה לזקנים ונשים בהריון מתקדם או עם תינוקות, וכו'.

   אנשים מעדיפים בדרך כלל להיות אדיבים. פשוט הצפיפות של החיים העירוניים גורמת להתעלמות מן האחר. תזכורת קלה ומסע שכנוע באמצעי התקשורת יעזרו רבות.


    

   תי צריך להכיר בכך שישגבול למה שיחידים יכולים לדרוש מהחברה. הפרדה בין המינים באוטובוס עוברת את הגבול הזה.

    

     15/3/10 12:47:

   שמחתי למצוא את הבלוג הזה, בו ניתן להתעדכן בחומר עובדתי ומבוסס

   לגבי עמדתי, שאני חושב שהיא רלוונטית

   אני מצטט את עצמי כאן:

   בעצם השם מטעה, נכון לקרוא להם קוי מקפידים או נזהרים – בנגיעה. נגיעה זה לא הידור, זו הקפדה. כולם מסכימים שאנחנו חייבים לאפשר נגישות לנכים. לי ברור לעלינו לאפשר נסיעה למקפידי נגיעה. השאלה היא כיצד ניתן לכבד את צרכי הדתיים שמקפידים על נגיעה, בלי לגרום לירידת איכות השירות או להפסדים למפעילי התחבורה. נראה לי שהבעיה היא בעיקר חברתית, ברצון טוב ניתן לפתור את הבעיה, הקושי העיקרי הוא שלא ניתן לחזות מראש כמה אנשים יזדקקו להפרדה בכל נסיעה ספציפית. אם מספר זה היה ידוע- אז לא היתה בעיה. היו מסמנים מראש מקומות למקפידים וסוף סיפור. 

    נראה לי ששמירת מקומות למפרידים בחלק הקדמי של האוטובוס, ליד הנהג, נשים מימין וגברים משמאל יכול להיות התחלה של הפיתרון. הנוסעים ממלאים בתחילה את המושבים בבודדת. אם מקפידים מקדימה שהגברים מימין והנשים משמאל, כשכל המושבים תפוסים מתחילים למלא את המקום השני, כל אחד על פי מינו. הנהג יוכל לעזור כאן לסדר את הבודדים בזוגות כך שיהיו מקומות פנויים חד מיניים. כמות המושבים עם הפרדה משתנה לאורך הקו לפי כמות הדורשים את השירות. בעזרת מערכת כריזה שכבר קיימת באוטובוס ניתן להכריז תזכורות לנוסעים לאפשר ישיבה מתאימה למפרידים, לתת זכות קדימה לזקנים ונשים בהריון מתקדם או עם תינוקות, וכו'.

   אנשים מעדיפים בדרך כלל להיות אדיבים. פשוט הצפיפות של החיים העירוניים גורמת להתעלמות מן האחר. תזכורת קלה ומסע שכנוע באמצעי התקשורת יעזרו רבות.

   הפיתרון הקל , גברים מלפנים ונשים מאחור, הוא פיתרון שלא מתקבל, כיוון שיש כאן כפיה. מי שלא רוצה להפריד ומעוניין דווקא לשבת בנגיעה, ואפילו להתחבק- אינו יכול. לדעתי כשתתקבל האפשרות שאני מציע: בחלק הקרוב לנהג - נשים מימין וגברים משמאל – נשים חילוניות רבות יעדיפו לשבת ליד אישה זרה ולא ליד גבר זר. האמת היא שגם גברים רבים יעדיפו לשבת ליד אישה זרה ולא ליד גבר זר. זה לגמרי ברור - נשים נעימות יותר, וגם מריחות יותר טוב
   לאחר שהעליתי את הדיון העירו לי שפיתרון של ישיבה משני צידי המעבר לא מתקבל כיוון שאינו פותר את בעית המבט. על הגברים חל איסור להביט על בני המין השני.

   ובכן לדעתי הרוב החילוני אינו חייב פתרון לבעיה זו מהסיבה הפשוטה: לגבי ישיבה יחד חייבים לתת פתרון כיוון שאין דרך להמנע מנגיעה בישיבה משותפת. לעומת זאת אין חובה להביט, הצנועים יכולים להשקיע את עצמם בקריאה או להביט החוצה, לרחוב.

   וכך, ללא חקיקה, תוך התחשבות הדדית הצנועים יכולים לצאת עם יותר מחצי תאוותם בידם, והלא צנועים יכולים לנהוג הפקרות מאחור. גם הם לא יכולים לקבל את מלוא תאוותם באוטובוס. לצערי. (הייתי נהנה להסתכל)


     13/3/10 15:26:

   צטט: ערן טרבלסי 2010-03-12 19:48:01

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-08 17:12:27

   צטט: בנש"ק 2010-03-08 15:50:49

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-08 07:53:40

   צטט: בנש"ק 2010-03-08 04:04:06

   זה אכן היה מרתק וגם מדוייק.

    

   תודה :-)

    

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-08 07:53:40

    

   ואכן ההנהגה החרדית הולכת ומקצינה.

   התוצאה הסבירה ביותר היא לדעתי פילוג.

   לחרדים החדשים והמודרניים שנרדפים ונרמסים לא תהיה בסוף ברירה אלא להקים לעצמם מפלגה משלהם, עם גדולי תורה משלהם ומוסדות חינוך משלהם.

    

   אני בספק.

   הרי לפני החלוקה העכשווית של המפה הפוליטית החרדית ואף הדתית, קדם לה חלוקה שונה לחלוטין וזה עוד היה כשבגדול הם היו יותר מתונים מהיום, אז היו מפלגות כמו "פא"י - פועלי אגודת ישראל", "צא"י - צעירי אגודת ישראל" ועוד מספר רשימות עצמאיות ואחרות שבאופן כללי הציגו הן סובלנות ברמה הדתית והן מתינות ביחס לציונות וסמלי המדינה ובעיקר בנושא העבודה וכו'.

   הפוליטיקה הקטנה ובעיקר לדעתי חוסר התייחסות שלהם לגבי הדור הצעיר והפקרתו לקבוצות שהשתלטו על סדר היום גרמו לנתק עם הצעירים ואט אט איבדו את כוחם האלקטורלי וזה כבר כנראה אבוד להרבה שנים.

    

   אגב, "דגל התורה" הוקמה בחלקה גם על חורבותיה של צא"י ע"פ פקחתו הפוליטית של איש המדון הרב ש"ך המנוח.

   גם ש"ס היתה אז בחיתוליה.

    

   להערכתי-התפקחותי בצער רב הנני מבין שכל המודרנה הזאת היא אצל האנשים באופן פרטי בביתם עם עצמם, לרוב זה אפילו לא זוגי, ובטח שלא חינוכי, הם ממשיכים לשלוח את הילדים לאותן מסגרות שמהדקות עוד ועוד עד שכולם נגררים, זו השיטה - חינוך! חינוך זה הסוד האמיתי להצלחת כל מהפיכה לטוב ולרע!!!

    

    פא"י נמחקה כי המעמד שהיא ייצגה - בעלי הבתים - נעלם. פאי"י החדשה תקום כי המעמד הזה הולך וצומח והוא מקופח ונרדף. עיתון אגב כבר יש להם. קוראים לו "משפחה".

    

    


    במועצות המקומיות "פא"י החדשה" כבר קיימת - מפלגת "טוב". נדמה לי שבאחת הערים החרדיות הם אפילו השיגו מקום/ות במועצה.


    בית שמש

     12/3/10 19:48:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-08 17:12:27

   צטט: בנש"ק 2010-03-08 15:50:49

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-08 07:53:40

   צטט: בנש"ק 2010-03-08 04:04:06

   זה אכן היה מרתק וגם מדוייק.

    

   תודה :-)

    

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-08 07:53:40

    

   ואכן ההנהגה החרדית הולכת ומקצינה.

   התוצאה הסבירה ביותר היא לדעתי פילוג.

   לחרדים החדשים והמודרניים שנרדפים ונרמסים לא תהיה בסוף ברירה אלא להקים לעצמם מפלגה משלהם, עם גדולי תורה משלהם ומוסדות חינוך משלהם.

    

   אני בספק.

   הרי לפני החלוקה העכשווית של המפה הפוליטית החרדית ואף הדתית, קדם לה חלוקה שונה לחלוטין וזה עוד היה כשבגדול הם היו יותר מתונים מהיום, אז היו מפלגות כמו "פא"י - פועלי אגודת ישראל", "צא"י - צעירי אגודת ישראל" ועוד מספר רשימות עצמאיות ואחרות שבאופן כללי הציגו הן סובלנות ברמה הדתית והן מתינות ביחס לציונות וסמלי המדינה ובעיקר בנושא העבודה וכו'.

   הפוליטיקה הקטנה ובעיקר לדעתי חוסר התייחסות שלהם לגבי הדור הצעיר והפקרתו לקבוצות שהשתלטו על סדר היום גרמו לנתק עם הצעירים ואט אט איבדו את כוחם האלקטורלי וזה כבר כנראה אבוד להרבה שנים.

    

   אגב, "דגל התורה" הוקמה בחלקה גם על חורבותיה של צא"י ע"פ פקחתו הפוליטית של איש המדון הרב ש"ך המנוח.

   גם ש"ס היתה אז בחיתוליה.

    

   להערכתי-התפקחותי בצער רב הנני מבין שכל המודרנה הזאת היא אצל האנשים באופן פרטי בביתם עם עצמם, לרוב זה אפילו לא זוגי, ובטח שלא חינוכי, הם ממשיכים לשלוח את הילדים לאותן מסגרות שמהדקות עוד ועוד עד שכולם נגררים, זו השיטה - חינוך! חינוך זה הסוד האמיתי להצלחת כל מהפיכה לטוב ולרע!!!

    

    פא"י נמחקה כי המעמד שהיא ייצגה - בעלי הבתים - נעלם. פאי"י החדשה תקום כי המעמד הזה הולך וצומח והוא מקופח ונרדף. עיתון אגב כבר יש להם. קוראים לו "משפחה".

    

    


    במועצות המקומיות "פא"י החדשה" כבר קיימת - מפלגת "טוב". נדמה לי שבאחת הערים החרדיות הם אפילו השיגו מקום/ות במועצה.


     12/3/10 14:19:

   צטט: חלקת אהבה קטנה 2010-03-12 13:34:26

   והכל בשם השם!

    

   מזעזע מה אנשים עשו לאורך הדורות בשם השם

    כל כך הרבה פעמים עשו את זה ליהודים. והדבר העיקרי שהיהודים החרדים למדו מההיסטוריה זה שכאשר הם מגיעים לכח הם יכולים לעשות את זה לאחרים

    

     12/3/10 13:34:

   והכל בשם השם!

    

   מזעזע מה אנשים עשו לאורך הדורות בשם השם

     12/3/10 01:47:

   שחר , עזוב אותך מהפרדות וכל מיני הבלים...

   אביתר בנאי בצוותא ת"א ב 23.3.2010

    

   http://www.youtube.com/watch?v=Gl80BYqDAns

    

     11/3/10 11:27:

   צטט: יוסי רוזנמן 2010-03-10 17:56:22

   צטט: digster 2010-03-10 17:05:25

   אם יש מישהו שמבין, אשמח לתשובה:

   כיצד נקבעים מחירי הנסיעה?

   איך יכול להיות שקו שמשרת רק חרדים יותר זול מקו רגיל בין אותן הנקודות?

   ואזרוק כפפה למי שיכול להרים:

   בשביל למנוע אפלייה, בכל קו "מהדרין" יפעלו רק 50% מהנסיעות כנסיעות "מהדרין" ו- 50% כנסיעות רגילות, לסירוגין.

   כך ה"מהדרין" יוכלו לנסוע בלי להיפגע יותר מדי (מקסימום לחכות לאוטובוס הבא),

   ומי שלא מוכן, או לא יכול מפאת לבושו לנסוע בקו "מהדרין", נפגע באותה מידה.

   וכמובן שכולם יזכו למחיר המוזל השמור משום מה לחרדים.

   ובא לציון אוטובוס. 

   מסלולי הקווים והמחירים נקבעים על-ידי משרד התחבורה

    

    

   כמו כל דבר בארץ ישראל בה קם היהודי להקים מדינה יהודית.

   בזכיון.

   ז"א לכל קו או מקבץ קווים יש זכיון.

   הזכיון נבחן על פי הדרישה לקו ואלו שישלמו על הנסיעה בו.

   למשל לקו שמשרת חיילים בתוך הזכיון כבר יש את הסדר התשלום של צה"ל/משרד הביטחון.

   למשל קו שעובר בקיבוצים בתוך הזכיון יש את הסדר התשלום של התק"מ או הארצי או הדתי.

   ואז יש את מבחן האוכלוסיה המשלמת ואת השתתפות המדינה.

   למשל !

   קו 56 יוצא מרידינג ליהוד.

   מי שיורד בקריית אונו משלם יותר ממי שיורד אחריו ביהוד.

   יכול להיות שבגלל שאצל אוכלוסיות חרדיות הקצבה היא בילט אין ההנחה היא גם בילט אין.

     10/3/10 20:00:

   צטט: digster 2010-03-10 17:05:25

   אם יש מישהו שמבין, אשמח לתשובה:

   כיצד נקבעים מחירי הנסיעה?

   איך יכול להיות שקו שמשרת רק חרדים יותר זול מקו רגיל בין אותן הנקודות?

   ואזרוק כפפה למי שיכול להרים:

   בשביל למנוע אפלייה, בכל קו "מהדרין" יפעלו רק 50% מהנסיעות כנסיעות "מהדרין" ו- 50% כנסיעות רגילות, לסירוגין.

   כך ה"מהדרין" יוכלו לנסוע בלי להיפגע יותר מדי (מקסימום לחכות לאוטובוס הבא),

   ומי שלא מוכן, או לא יכול מפאת לבושו לנסוע בקו "מהדרין", נפגע באותה מידה.

   וכמובן שכולם יזכו למחיר המוזל השמור משום מה לחרדים.

   ובא לציון אוטובוס. 

    

    זה יכול להיות בסיס אפשרי במיקרים שבהם מדובר באמת בקווים שמשרתים איזורים חרדיים. הבעיה היא שבצד החרדי יש שכרון כוח ואף פעם לא מוכנים להתפשר.

     10/3/10 18:09:

   בהודו התחילו להפריד בין גברים לנשים ברכבות מסויימות.

   זה נעשה בגלל הטרדות מיניות פיזיות שהן שיגרה בהודו.

   רק שהחרדים לא ישמעו על זה הם ינסו את הטקטיקה הזאת גם פה. 

     10/3/10 17:56:

   צטט: digster 2010-03-10 17:05:25

   אם יש מישהו שמבין, אשמח לתשובה:

   כיצד נקבעים מחירי הנסיעה?

   איך יכול להיות שקו שמשרת רק חרדים יותר זול מקו רגיל בין אותן הנקודות?

   ואזרוק כפפה למי שיכול להרים:

   בשביל למנוע אפלייה, בכל קו "מהדרין" יפעלו רק 50% מהנסיעות כנסיעות "מהדרין" ו- 50% כנסיעות רגילות, לסירוגין.

   כך ה"מהדרין" יוכלו לנסוע בלי להיפגע יותר מדי (מקסימום לחכות לאוטובוס הבא),

   ומי שלא מוכן, או לא יכול מפאת לבושו לנסוע בקו "מהדרין", נפגע באותה מידה.

   וכמובן שכולם יזכו למחיר המוזל השמור משום מה לחרדים.

   ובא לציון אוטובוס. 

   מסלולי הקווים והמחירים נקבעים על-ידי משרד התחבורה

    

     10/3/10 17:05:

   אם יש מישהו שמבין, אשמח לתשובה:

   כיצד נקבעים מחירי הנסיעה?

   איך יכול להיות שקו שמשרת רק חרדים יותר זול מקו רגיל בין אותן הנקודות?

   ואזרוק כפפה למי שיכול להרים:

   בשביל למנוע אפלייה, בכל קו "מהדרין" יפעלו רק 50% מהנסיעות כנסיעות "מהדרין" ו- 50% כנסיעות רגילות, לסירוגין.

   כך ה"מהדרין" יוכלו לנסוע בלי להיפגע יותר מדי (מקסימום לחכות לאוטובוס הבא),

   ומי שלא מוכן, או לא יכול מפאת לבושו לנסוע בקו "מהדרין", נפגע באותה מידה.

   וכמובן שכולם יזכו למחיר המוזל השמור משום מה לחרדים.

   ובא לציון אוטובוס. 

     10/3/10 10:25:
   הפרדה
     10/3/10 08:23:

   צטט: בנש"ק 2010-03-08 04:04:06

    

   אגב, שמתם לב כי דעת המנהיגות הספרדית בראשות שופרה העיקרי הרב עובדיה יוסף אינה נשמעת? כלום אין לכבוד הרב מה לפסוק בעניין? ומה עם כל סוללת שאר הרבנים הספרדיים המפארים את דורנו הקדוש - אין להם "דעת תורה"??
   האמת, אין זה מפתיע. האשכנזים הם האותנטים, הם הקובעים, הם הגזע העליון, הספרדים הנחותים הרי לא ממש ייעזו לצאת נגד דעת האשכנזים, עובדה כל אימת שמנסים אפילו אם באופן מינורי ואפילו אם בנושא שאין קשר ישיר לחרדים כמו ההסתדרות הציונית ועוד - ראו איזה מבול של התרסה והשמצה הם סופגים (בהובלת העיתון הליטאי יתד-נאמן).

    

   אני עוקבת אחר התחקיר במדהים והצמוד של איתם לחובר בתוכנית סדר יום בנוגע לאפרטהייד בחינוך בין תלמידות ספרדיות לאשכנזיות.

    

   ומי שמכיר את העולם החרדי יודע שאחרי "מהדרין" יש "מהדרין מהודר למהדרים"

   ונראה לי שההידור הבא יהיה בהפרדה עדתית.

   אם מפרידים בין ספרדים לאשכנזים בבתי הספר, בישיבות, בשכונות המגורים, למה לא להפריד גם באוטובוסים?

   ורק אתמול פגשתי זוג אמריקאי דתי ומבוגר שהגיע למתנ"ס שלי כהלום רעם אחרי חוויית נסיעה בקו מהדרין

   אליה הם עלו כזוג מקדימה והתיישבו ביחד מאחורה בחלק המיועד לנשים. איזה צעקות שהם ספגו!!!!!!!

    

   ולזו שכתבה פוסט והביאה עצומה נגד התחרדות חיפה,

   אני מציעה למחוק את המילה חיפה ולכתוב כל שם של מקום בארץ. כי התופעה מתרחבת ומתרחבת.

    

     10/3/10 07:24:

   צטט: feld-shop 2010-03-10 03:36:57

   המון כבר מתלוננים על זה

   מעניין בסוף מה יעשו בנידון ...

    

   ----

   ^^ פלד-שופ ^^ שווה להיכנס לבלוג !

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=1497617

    

    כאמור הפגנה במוצ"ש בכיר פאריס

     10/3/10 03:36:

   המון כבר מתלוננים על זה

   מעניין בסוף מה יעשו בנידון ...

    

   ----

   ^^ פלד-שופ ^^ שווה להיכנס לבלוג !

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=1497617

     9/3/10 22:16:

   צטט: yanivf 2010-03-09 14:21:19


   חמישית, אני לא בטוח שהצורך בזיהוי כל אדם הוא זכות בלתי מעורערת של כל מדינה דמוקרטית. בארה"ב, למשל, אתה ממש לא חייב להסתובב עם תעודת מזהה (ותעודות זהות אין בכלל). נכון שבימינו המועדים לפיצוץ יש התנגשות בין הזכות לאלמוניות לזכותם של אחרים לחיים. אבל מכל מקום בפירוש לא מדובר בדבר מובן מאליו.

    

    בעולם עתיר טרור זה מובן מאליו.

    

     9/3/10 19:08:

   שחר שלום,

   ההסבר שזה לא הלכה כי לא נוהגים כך במודיעין עלית הוא לא מספיק בעיניי, אני חושב שעדיף להשתמש במקור מפורש.

   הרב משה פיינשטיין (גדול הפוסקים האורתודוכסים במאה ה-20 בארה"ב) באגרות משה (אבן העזר ב', סימן י"ב)

   פוסק באופן מפורש שלא זו בלבד שמותר לעלות לאוטובוס ורכבת תחתית עם נשים, אלא שמותר אפילו כשהאוטובוס מלא ובודאי יגיעו למגע בין גברים לנשים! (הפסק המלא כמו שמופיע באתר דעת)

    

   בכל מקרה יישר כוח.

     9/3/10 14:27:

   צטט: yanivf 2010-03-09 14:21:19

   [...]

   שלישית, הצניעות הוא עניין של דרגה [...] 

    

   היא. היא. צניעות היא.

     9/3/10 14:21:

   צטט: Calvero 2010-03-09 08:47:14

   "ומבחינה זו חוקים אירופיים מסוימים האוסרים על התעטפות ברעלות ובבורקה הם בעיניי חשוכים ולא סבירים (אם כי גם הם כפופים להסתייגות שתבוא תכף). "

    

   קשקוש, אינך יכול להצדיק את ההסתייגות שלך מקווי ההפרדה בין נשים לגברים, בשם ה'צניעות' ובשם הדה-הומניזציה שנעשית לנשים, אם אינך מסתייג מעטיפת האישה בבד ארוך, שחור, כולל העיניים בשם ה'צניעות'. עזוב את זה שטכנית, צודקים האוסרים על לבישת הבורקה מהסיבה שיש צורך בזיהוי כל אדם במדינה דמוקרטית, ומה לעשות, נשים נחשבות ל'אדם', מחוץ לערב הסעודית, אבל במובן היותר עמוק, הבורקה והחיג'אב מייצגות תרבות חשוכה, נאלחת, שוביניסטית ופרימיטיבית ואין לה מקום באירופה או בשום מקום אחר לעולם. מקווה שלא תבוא לי עם טיעוני 'פמיניסטיות (אמ)זונות' ותגיד לי שזכותה של האישה 'לבחור' להישאר בבית, לא לנהוג ולהתעטף בפח האשפה הזה. אותם טיעונים בדיוק יש לשני הצדדים, השאלה מדוע אתה בוחר לצדד אך ורק בצד האיסלאמושוביניסטי ולנגח את הצד היהודי, כששניהם ראויים לאותה מידה של ניגוח והמקרה הספציפי הזה מקביל כמעט ב100%, נעלמת בעיניי.

   הלו, אנא הירגע.

   שנית, הסתייגתי בעצמי.

   שלישית, הצניעות הוא עניין של דרגה, ודתה של הצנועה אינה רלוונטית בעיניי (אבל לא אנסה להוכיח לך באותות ובמופתים שאין לי אחות בעניין הזה). גם גרביונים בקיץ וחצאיות עד העקבים זה כופה וכפייתי באותה מידה, אבל השאלה היא כמה סנטימטרים צריך לקצר בחצאית עד שמגיעים למסקנה שהיא כבר מספיק לא-צנועה ועל כן מספיק משוחררת מכבלי הכפייה הגברית. והבעיה היא א) שגם את הלבוש הקצר, המפתה והסקסי אפשר לנתח ככפייה גברית מסוג אחר; ו-ב) שאופנת הג'ינס שאינם מצליחים (או מנסים) לכסות אפילו חצי מהאחוריים דוחה בעיניי עוד יותר מן החצאיות והגרביונים.

   רביעית, בכל זאת ייאמר לזכות החרדים - בניגוד לאיראנים - שגם את גבריהם הם מכסים במיטב האופנה של חורף פולין, 1853. כך שהייאוש הגברי לא בהכרח נוח יותר ב-30 מעלות ו-100 אחוז לחות מהייאוש הנשי.

   חמישית, אני לא בטוח שהצורך בזיהוי כל אדם הוא זכות בלתי מעורערת של כל מדינה דמוקרטית. בארה"ב, למשל, אתה ממש לא חייב להסתובב עם תעודת מזהה (ותעודות זהות אין בכלל). נכון שבימינו המועדים לפיצוץ יש התנגשות בין הזכות לאלמוניות לזכותם של אחרים לחיים. אבל מכל מקום בפירוש לא מדובר בדבר מובן מאליו.

    

     9/3/10 13:03:


   תודה לך על מאמר מושקע ומחכים!

   אכן, קווי ההפרדה נמצאים בכל מקום! כמה שאתה צודק.

   בפוסט שהעליתי לא מזמן התייחסתי לנושא שקראתי לו "הפרד ומשול" -

   בין היתר:

   לא יישבו גברים ונשים יחד באוטובוסים

   לא יפסעו גבר ואישה על אותה מדרכה

   לא יעמדו גברים ונשים בתור אחד

   לא ישב גבר ואישה על אותו ספסל ברחוב

   לא תלך אישה לצד בעלה ברחוב

   יש כאן בתי ספר נפרדים, מדרכות "צנועות", אוטובוסים למהדרין, טלפונים "צדיקים", וגם מרפאה נפרדת.

   השיא הינו: "מי שמקפיד להפריד בין ילד לילדה - תבוא עליו הברכה!!!

   בתודה,

    

   אנה

     9/3/10 12:43:

   צטט: Calvero 2010-03-09 08:47:14

   "ומבחינה זו חוקים אירופיים מסוימים האוסרים על התעטפות ברעלות ובבורקה הם בעיניי חשוכים ולא סבירים (אם כי גם הם כפופים להסתייגות שתבוא תכף). "

    

   קשקוש, אינך יכול להצדיק את ההסתייגות שלך מקווי ההפרדה בין נשים לגברים, בשם ה'צניעות' ובשם הדה-הומניזציה שנעשית לנשים, אם אינך מסתייג מעטיפת האישה בבד ארוך, שחור, כולל העיניים בשם ה'צניעות'. עזוב את זה שטכנית, צודקים האוסרים על לבישת הבורקה מהסיבה שיש צורך בזיהוי כל אדם במדינה דמוקרטית, ומה לעשות, נשים נחשבות ל'אדם', מחוץ לערב הסעודית, אבל במובן היותר עמוק, הבורקה והחיג'אב מייצגות תרבות חשוכה, נאלחת, שוביניסטית ופרימיטיבית ואין לה מקום באירופה או בשום מקום אחר לעולם. מקווה שלא תבוא לי עם טיעוני 'פמיניסטיות (אמ)זונות' ותגיד לי שזכותה של האישה 'לבחור' להישאר בבית, לא לנהוג ולהתעטף בפח האשפה הזה. אותם טיעונים בדיוק יש לשני הצדדים, השאלה מדוע אתה בוחר לצדד אך ורק בצד האיסלאמושוביניסטי ולנגח את הצד היהודי, כששניהם ראויים לאותה מידה של ניגוח והמקרה הספציפי הזה מקביל כמעט ב100%, נעלמת בעיניי.

    

   יש גבול לרב תרבותיות. הרעלה והבורקה שייכות לשטח ההפקר של הגבול הזה. כאשר הן מייצגות תרבות שכל כך מאיימת על כל מה שחשוב לאירופאים, אפשר להבין למה הם מחליטים להלחם הם. מבחינה זאת הם יודעים הרבה יותר טוב להגן על עצמם מאשר אנחנו.

     9/3/10 12:41:

   צטט: נועה-של-הים 2010-03-08 22:49:46

   נראה לי שהגיע הזמן לשים את המאבק נגד קווי ההפרדה בהקשר היותר רחב שלו. לא מדובר רק באיפה תשבנה הנשים ובאיזה קו נוסע איפה וכמה הוא עולה. יש מגמה ברורה להדיר את הנשים מהמרחב הציבורי.

   באגד בירושלים אין נשים על הפרסום באוטובוסים. באופן קבוע מושחתים בירושלים (ולא בשכונות החרדיות) שלטי חוצות עליהם מופיעות נשים, ללא קשר בכלל אם הן מופיעות באופן פרובוקטיבי או לא. 

   המסר של החרדים הוא שנשים הן פרובוקציה וצריך למחוק אותן (טוב, אולי לא לגמרי. בכל זאת צריך את האישה שתפרנס). 

   המאבק הוא לא על המקום באוטובוס אלא על המקום בחברה.

    

   ללא ספק.

   נשים הן גם הנפגעות הקבועות של בתי הדין הרבניים. הן הנפגעות העיקריות מקשיי הגיור כי כמעט כל הגרים הן נשים. אין כמעט מאבק בין חרדים ללא חרדים שהנשים אינן נפגות בו יותר.

     9/3/10 09:06:

   צטט: yanivf 2010-03-09 07:56:19

   צטט: day trader 2010-03-08 23:48:54


   בע"ה מדינת הלכה.

   העולם החילוני פשט את הרגל.

   העם אמר את דברו. תתחילו לקרוא סטט' :)

   תגיד - מה תפקידך פה, חוץ מלהיות אתנחתא קומית? חרדי אתה לא, חילוני גם לא, לתרום לדיונים אתה לא תורם, אז מה הקטע?

    

    

   אתה טועה חבוב .

   אני חילוני הכי חרדי שיש.  אני חרד בעיקר לעולם החילוני הכושל שאתה משתייך אליו .

    

     9/3/10 08:47:

   "ומבחינה זו חוקים אירופיים מסוימים האוסרים על התעטפות ברעלות ובבורקה הם בעיניי חשוכים ולא סבירים (אם כי גם הם כפופים להסתייגות שתבוא תכף). "

    

   קשקוש, אינך יכול להצדיק את ההסתייגות שלך מקווי ההפרדה בין נשים לגברים, בשם ה'צניעות' ובשם הדה-הומניזציה שנעשית לנשים, אם אינך מסתייג מעטיפת האישה בבד ארוך, שחור, כולל העיניים בשם ה'צניעות'. עזוב את זה שטכנית, צודקים האוסרים על לבישת הבורקה מהסיבה שיש צורך בזיהוי כל אדם במדינה דמוקרטית, ומה לעשות, נשים נחשבות ל'אדם', מחוץ לערב הסעודית, אבל במובן היותר עמוק, הבורקה והחיג'אב מייצגות תרבות חשוכה, נאלחת, שוביניסטית ופרימיטיבית ואין לה מקום באירופה או בשום מקום אחר לעולם. מקווה שלא תבוא לי עם טיעוני 'פמיניסטיות (אמ)זונות' ותגיד לי שזכותה של האישה 'לבחור' להישאר בבית, לא לנהוג ולהתעטף בפח האשפה הזה. אותם טיעונים בדיוק יש לשני הצדדים, השאלה מדוע אתה בוחר לצדד אך ורק בצד האיסלאמושוביניסטי ולנגח את הצד היהודי, כששניהם ראויים לאותה מידה של ניגוח והמקרה הספציפי הזה מקביל כמעט ב100%, נעלמת בעיניי.

     9/3/10 07:56:

   צטט: day trader 2010-03-08 23:48:54


   בע"ה מדינת הלכה.

   העולם החילוני פשט את הרגל.

   העם אמר את דברו. תתחילו לקרוא סטט' :)

   תגיד - מה תפקידך פה, חוץ מלהיות אתנחתא קומית? חרדי אתה לא, חילוני גם לא, לתרום לדיונים אתה לא תורם, אז מה הקטע?

    

     8/3/10 23:53:

   החרדים האלה .

   גם שמחים יותר , גם אוכלים טוב יותר , גם חיים על חשבוננו . 

   כנראה שהאלוהים שלהם באמת אמיתי , הרי הוא דואג שהחילונים יעבדו בשבילם מאז קום המדינה :)))

   איזה תותחים הדוסים האלה!! יש מניין לתפילה ? אני גם רוצה .

     8/3/10 23:48:


   בע"ה מדינת הלכה.

   העולם החילוני פשט את הרגל.

   העם אמר את דברו. תתחילו לקרוא סטט' :)

     8/3/10 22:49:

   נראה לי שהגיע הזמן לשים את המאבק נגד קווי ההפרדה בהקשר היותר רחב שלו. לא מדובר רק באיפה תשבנה הנשים ובאיזה קו נוסע איפה וכמה הוא עולה. יש מגמה ברורה להדיר את הנשים מהמרחב הציבורי.

   באגד בירושלים אין נשים על הפרסום באוטובוסים. באופן קבוע מושחתים בירושלים (ולא בשכונות החרדיות) שלטי חוצות עליהם מופיעות נשים, ללא קשר בכלל אם הן מופיעות באופן פרובוקטיבי או לא. 

   המסר של החרדים הוא שנשים הן פרובוקציה וצריך למחוק אותן (טוב, אולי לא לגמרי. בכל זאת צריך את האישה שתפרנס). 

   המאבק הוא לא על המקום באוטובוס אלא על המקום בחברה.

     8/3/10 19:23:

   צטט: yanivf 2010-03-08 11:17:01

   אבל - צריך לקחת בחשבון שבהקשר של קווי ההפרדה אין רק השתלטות חרדית [אלימה לעתים] על [פיסות מתוך] משאב כלל-ציבורי, אלא גם פגיעה בזכויות של מחצית מן האוכלוסייה החרדית עצמה, שאיש אינו שואל לרצונה. זה נורא נחמד שאנחנו הגברים (ועוד כמה פמיניסטיות-(אמ)זונות שממילא לא מעניינות אף אחד ולא קובעות שום דבר) מתווכחים בשם האישה החרדית אם זה בסדר או לא בסדר שלא ירשו לה לשבת באוטובוס איפה שמתחשק לה. במובן הזה מדובר כמעט בסוגייה של הגנה משפטית על חסרי-ישע. אתה לא שואל ילד בן 9 אם הוא רוצה לעבוד במכרה או לא. פשוט אסור לך להעסיק אותו וזהו. זו לא שאלה של זכויות מגזריות אלא שאלה של זכויות אדם. 

    

   תמצתת בצורה יפה מאוד את תכלית המאבק. אכן הגיע הזמן להגן על החרדיות וגם אותם חרדים החרדים מחרון אפם של הרבנים וחבר עוזריהם.

     8/3/10 18:00:

   צטט: בנש"ק 2010-03-08 04:04:06


   על מנת להבין את עניין המגזרים החרדיים הפנימיים לגבי האפרטהייד באוטובוסים ובכלל. התומכים, המתלהבים, הפאסיביים. יש להבהיר מעט את התמונה...
   נ.ב. יתכן ולרבים מהקוראים הפרטים הללו אינם מובנים לו ולא מעניינים עבורו, אך סבורני שלך שחר הם כן רלוונטיים ומעניינים.

    

    

   תחילתה של קווי "המהדרין" היא בכלל ביוזמת האדמו"ר מויז'ניץ, "נשיא מועצת גדולי התורה" של אגודת-ישראל, בזמנו היה לו הרבה כוח בהנהגה החרדית.
   היה זה קו פנימי בתוך בני ברק. לקו היתה תקופה מוצלחת (כמובן בעקבות לחצים אדירים שהתבטאו במודעות ענק על כל מילימטר בעיר ובחתימות של אדמורים ורבנים נחשבים. אה ואיך לא... באמצעות פיקוח ישיר בכל התחנות של המשמרת בראשות שליחי האדמו"ר מויז'ניץ).

   לאחר זמן העניין דעך, עד שלפתע קם הגולם על יוצרו והחל לתפוס תאוצה רבה בכל המעוזים החרדיים, תחילה כקווים ניסיוניים הן פנימי בתוך השכונות והן בינעירוני. כאשר בכל אימת שאגד או דן לא הסכימו לתנאי מסויים של החרדים, השתמשו אלה בכוח הכסף והעמידו אוטובוסים חינם בתחנות (כמובן בניגוד לחוק) - דרכי פעולה שהם משתמשים בהן גם כיום לעיתים בעת מלחמה עם החברות השונות (אגד, דן, קונקס, סופרבוס, אגד-תעבורה, וכו').
   ההצלחה המטאורית של כעשר השנים האחרונות היא עקב מי שעומדים מאחורי המאבק. לא עוד "ויז'ניץ" שעברה עשור ויותר של שנים בהם כוחה ירד דרסטית, כי אם "גור" החסידות הענקית והמאורגנת להפליא, בראשה האדמו"ר הקנאי (יש המכהנים אותו "בריון"! בשל אופי פעילותו הדרסנית) שהתחיל בתמיכה ועבר לדחיפה של המאבק, נציגו המזוהה ביותר (כמו בכל מאבקי הצניעות) הוא העסקן משה שלום רדזמינסקי מאשדוד, לאחר שנחל הצלחה בעירו הן עקב שיתוף הפעולה המוחלט בקהילה והן בעיקר כי זכה לכניעה מוחלטת של אגד (כולל הסכמי שלמונים נכבדים! - ראוי אגב לבדיקה קפדנית מצד מבקר המדינה, לעיונך שחר..) בכל נושא ודרישה, הזויה ככל שתהיה, קיבל את העוצמה לכל שאר הקווים שאט אט כובשים אכן את מלוא מפת הארץ.
   בזמנו בקו הראשון בבני ברק, וכן בהתחלה בקווים אחרים באשדוד ועוד ערים, אכן המגזר הליטאי ברובו לא הסכים למאבק, אך פה זה מסתיים. לא ממש נאבקו נגד ההשתלטות הזאת ואף להיפך לרוב שיתפו פעולה (כנראה מחוסר ברירה). וזה לא דבר של מה בכך, יש לכך קשר עקיף לעוד התרחשויות במגזר הזה הקשור למאבקי ההשתלטות הפנימית. הסבר קצר מיד.
   הרבנות הליטאית אכן לא התלהבה אך כאמור לא עמדה בפרץ. באשדוד הליטאים הם מיעוט בלי כוח של ממש ולכן לא היה רב או אדמור אחד בעיר שלא חתם על העצומה והכל התייצב לימין המאבק (ששווה תיעוד בפני עצמו). בירושלים הליטאים -כפי שיפורט מיד- מסכימים לקו האפרטהיידי הזה. כל השאר כבר לא היה לו ממש ברירה.
   הרב שטינמן מבני-ברק הוא נתפס כיותר מתון, כך גם מרבית תומכיו הרבנים והעסקנים. המתינות הזו היא בתחומים רבים ושונים שעל סדר היום והיא כמובן לצנינים בעיני הקנאים ומושא להתרסה ופשקווילים. לעומתו, הרב אליישיב מירושלים שהצליח להשתלט כמעט באופן מוחלט, וכן הרב אוירבך (אביו דווקא היה מתון) ועוד מדומיהם, כל אלו הם השולטים שם בגדול כיום, לגבי החסידות הם מתנגדים מובהקים אך מבחינת קנאות ופנאטיות אדוקה הם דומים לקבוצות חסידיות כמו גור ויז'ניץ בעלז ועוד עשרות קהילות חסידיות קטנות דומות.
   הרבנים העיקריים כיום במגזר הליטאי כדוגמת הנ"ל אליישיב ואורבך הם דורות ירושלמיים, חובשים בשבת שטריימל כמו החסידים, מדברים יידיש ירושלמית, לובשים חליפות ארוכות, טלית-קטן גדול מצמר מעל החולצה, מקפידים על חזות דוחה ושלומפרית, ועוד כל מיני אלמנטים שמצביעים על הבדלים משמעותיים מהמוכר אצל רוב הליטאים שלמדו בישיבות פוניבז' חברון ושלוחותיהן אשר לכאורה מתונים ומודרנים יותר, ובטח שמדברים עברית וכמובן מגחכים על החסידים ואדמוריהם. גם רבנים אחרים שם כדוגמת הרב גרוס מבני-ברק הם מה שקוראים "חזון איש'ניקים" הדומים לחזות המתוארת מקודם (אם כי בלי השטריימלים).

   גם מבחינת היחס למדינה ולציונות, כל האלמנטים האחרים שמונו לעיל הם סממנים גם לעניין הזה. לרוב ככל שהחרדי מסודר יותר ומודרני יותר באופיו במלבושיו כך הוא מן הסתם גם בדעותיו ובמחשבותיו לכל עניין, כולל ציונות כסף חילונים דתיים צניעות וכו' וכו'.

   אלו הם דברים שיכולים גם ללמד משהו על העתיד השחור משחור שעוד מצפה במגזר החרדי. ההשתלטות הפנאטית נותנת את אותותיה לדורות, שכן המנהיגות הקיימת ומי שכנראה תמשיכנה בעשור הקרוב היא אדוקה ברמה פנאטית, לפעמים עד כדי מיליטנטית, היא לא מתכוונת לחלוף וזה הרי גם מועבר בצינורות החינוך במוסדות הלימוד. האדמור מגור הינו צעיר יחסית (הוא הצליח לדכא את מרד בני דודו המתונים יחסית ומקדם היטב את בניו); האדמו"ר מבעלז הינו חולה וחי בקושי אך שורד כך כבר שנים ובנו הצעיר הינו טיפש גמור וסביר שינהג בחומרה יתירה; בויז'ניץ האדמו"ר הישיש כבר איננו מתפקד, הירושה כבר מחולקת, הרוב המכריע בידי בנו הגדול שהוא קנאי לא פחות מהאדמור מגור (בקריית ויז'ניץ יש סמטה עם אפרטהייד "מהדרין"!) והפלג השני בידי הבן-האח שאמנם מתון אך מטעמי פוליטיקה אולי אף "יוכיח" פנאטיות יתירה; בקרב יתר הקהילות החסידיות המצב לא שונה. אצל הליטאים המצב קצת מורכב, אך בגדול נראה שאחרי אליישיב ההנהגה העיקרית היא בידי הרב אורבך שצעיר ממנו אך גם כבר מזדקן, מצד שני הרב שטינמן גם הוא ישיש וחולה מאוד, רוב מוחלט של יתר הרבנים הליטאיים הם גם כן קנאיים ופנאטיים. כך שהתמונה העגומה לא תשתפר ואולי אף תחמיר.

    

    

   אגב, שמתם לב כי דעת המנהיגות הספרדית בראשות שופרה העיקרי הרב עובדיה יוסף אינה נשמעת? כלום אין לכבוד הרב מה לפסוק בעניין? ומה עם כל סוללת שאר הרבנים הספרדיים המפארים את דורנו הקדוש - אין להם "דעת תורה"??
   האמת, אין זה מפתיע. האשכנזים הם האותנטים, הם הקובעים, הם הגזע העליון, הספרדים הנחותים הרי לא ממש ייעזו לצאת נגד דעת האשכנזים, עובדה כל אימת שמנסים אפילו אם באופן מינורי ואפילו אם בנושא שאין קשר ישיר לחרדים כמו ההסתדרות הציונית ועוד - ראו איזה מבול של התרסה והשמצה הם סופגים (בהובלת העיתון הליטאי יתד-נאמן).

    

    

   הורתה של רעיון ההפרדה באוטובוסים היא דווקא בארה"ב וקנדה
   שם כבר שנים יש קווים של אפטרהייד מגדרי.
   ברוקלין פנימה והחוצה, קווים בורו פארק - פלטבוש - וילימסבורג - מונרו - מונסי - סקוור ועוד, וגם לקנדה - שם חסידות "טוֹשׁ" הפנאטית בפני עצמה, בבורו פארק מרכז הקהילה החרדית והחסידית. בסקוור ומונסי אדמורים כנ"ל, כך גם סאטמר במונרו ובוילימסבורג. יש עוד, נדמה לי גם לייקווד - שם הריכוז הליטאי המשמעותי ביותר.

    

   ההבדלים:
   * הקווים הם פנימיים בלבד משכונה חרדית מובהקת אחת לשכונה חרדית מובהקת אחרת. משרת באמת רק את המגזר פנימה.
   * אופי התחבורה וכלליה לגבי המימשל והמשפט שונה מישראל. למרות זאת, יתכן שבמידה ויתעורר שם מאבק נגד התופעה דווקא כן יכול להצליח מבחינה חוקתית משפטית ובטח מבחינה ציבורית תקשורתית.
   * הרוב המכריע של הקהל החרדי המודרני לא נוסע בקווים אלו, הוא נוסע בקווים מעורבים וברכבות מעורבות ואף ברכבים פרטיים וכדומה. לקנדה אפילו מהחסידיים יש המקפידים לטוס (יותר נפוץ מקו אילת בישראל).
   * המבנה בתוך האוטובוס שונה. הנהג יושב בתא סגור ואינו נמצא בקשר ישיר עם הנוסעים, התשלום הוא לפקח או במכונה.
   * אין הפרדה בין קדימה לאחורה, שם ההפרדה היא לכל אורך האוטובוס - צד אחד גברים (ימין) וצד שני (שמאל) נשים כשבטווח וילון חוצץ ומפריד בין המינים לבל יבואו חלילה לכדי הרהור חטא ומחשבות תועבה וזימה...
   אגב לעיתים היו סיפורים שם שהוילון נפל או הופל והופצו שמועות על קירבה אסורה בין המינים בעקבות כך, לכן ניסו להחליף את הוילון (לא יודע אם רק נקודתי או בכל הקווים) במחיצה יציבה שתעמוד בפני הפריצה הדק היטב...

    

   יש גם ריכוזים נוספים של קהילות שכאלה באנגליה (לונדון ופרבריה וגם קצת מנצ'סטר) וכן בבלגיה (אנטוורפן), אך ככל הזכור לי אין שם קווי אפרטהייד אלא נוסעים ברכבות המעורבות ואף בטיסות, מאידך הרי כמעט כולם בעלי רכבים פרטיים.
   ואם תשאלו לדעתי, אל דאגה, זה יגיע גם לשם! התורה הזאת (שאיננה אותה תורה של הדורות הקודמים) נוסעת ומתקדמת במהירות רבה (אולי כי הנהגים השתכרו) והיא חוצה יבשות ונראה שגם אינה נבהלת מתאונות...
   ואם כבר במטאפורה הזאת, אז אולי הגיע המן להעמיד רמזור בדרכם הדורסנית.

    

    הסבר ממצה.

   עטרה ליושנה ?

   אלה הנקראים ספרדים הפכו  אסקופה נדרסת לפני האשכנזים. אלה הנקראים ספרדים, כולל אלה שממוצא תימני (עדה שהיתה שונה מאוד מהספרדים והאשכנזים )  היו יכולים להיות ההמשך המתון של היהדות . אבל לצערי הם עברו כור היתוך חרדי,נחטפו ושובטו לתוך העולם החסידי והליטאי של מזרח אירופה.על כל  קיצוניותו,החרמות והגינונים שלו .

   העתיד החרדי הופך שחור משחור.

    

    

     8/3/10 17:12:

   צטט: בנש"ק 2010-03-08 15:50:49

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-08 07:53:40

   צטט: בנש"ק 2010-03-08 04:04:06

   זה אכן היה מרתק וגם מדוייק.

    

   תודה :-)

    

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-08 07:53:40

    

   ואכן ההנהגה החרדית הולכת ומקצינה.

   התוצאה הסבירה ביותר היא לדעתי פילוג.

   לחרדים החדשים והמודרניים שנרדפים ונרמסים לא תהיה בסוף ברירה אלא להקים לעצמם מפלגה משלהם, עם גדולי תורה משלהם ומוסדות חינוך משלהם.

    

   אני בספק.

   הרי לפני החלוקה העכשווית של המפה הפוליטית החרדית ואף הדתית, קדם לה חלוקה שונה לחלוטין וזה עוד היה כשבגדול הם היו יותר מתונים מהיום, אז היו מפלגות כמו "פא"י - פועלי אגודת ישראל", "צא"י - צעירי אגודת ישראל" ועוד מספר רשימות עצמאיות ואחרות שבאופן כללי הציגו הן סובלנות ברמה הדתית והן מתינות ביחס לציונות וסמלי המדינה ובעיקר בנושא העבודה וכו'.

   הפוליטיקה הקטנה ובעיקר לדעתי חוסר התייחסות שלהם לגבי הדור הצעיר והפקרתו לקבוצות שהשתלטו על סדר היום גרמו לנתק עם הצעירים ואט אט איבדו את כוחם האלקטורלי וזה כבר כנראה אבוד להרבה שנים.

    

   אגב, "דגל התורה" הוקמה בחלקה גם על חורבותיה של צא"י ע"פ פקחתו הפוליטית של איש המדון הרב ש"ך המנוח.

   גם ש"ס היתה אז בחיתוליה.

    

   להערכתי-התפקחותי בצער רב הנני מבין שכל המודרנה הזאת היא אצל האנשים באופן פרטי בביתם עם עצמם, לרוב זה אפילו לא זוגי, ובטח שלא חינוכי, הם ממשיכים לשלוח את הילדים לאותן מסגרות שמהדקות עוד ועוד עד שכולם נגררים, זו השיטה - חינוך! חינוך זה הסוד האמיתי להצלחת כל מהפיכה לטוב ולרע!!!

    

    פא"י נמחקה כי המעמד שהיא ייצגה - בעלי הבתים - נעלם. פאי"י החדשה תקום כי המעמד הזה הולך וצומח והוא מקופח ונרדף. עיתון אגב כבר יש להם. קוראים לו "משפחה".

    

     8/3/10 15:50:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-08 07:53:40

   צטט: בנש"ק 2010-03-08 04:04:06

   זה אכן היה מרתק וגם מדוייק.

    

   תודה :-)

    

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-08 07:53:40

    

   ואכן ההנהגה החרדית הולכת ומקצינה.

   התוצאה הסבירה ביותר היא לדעתי פילוג.

   לחרדים החדשים והמודרניים שנרדפים ונרמסים לא תהיה בסוף ברירה אלא להקים לעצמם מפלגה משלהם, עם גדולי תורה משלהם ומוסדות חינוך משלהם.

    

   אני בספק.

   הרי לפני החלוקה העכשווית של המפה הפוליטית החרדית ואף הדתית, קדם לה חלוקה שונה לחלוטין וזה עוד היה כשבגדול הם היו יותר מתונים מהיום, אז היו מפלגות כמו "פא"י - פועלי אגודת ישראל", "צא"י - צעירי אגודת ישראל" ועוד מספר רשימות עצמאיות ואחרות שבאופן כללי הציגו הן סובלנות ברמה הדתית והן מתינות ביחס לציונות וסמלי המדינה ובעיקר בנושא העבודה וכו'.

   הפוליטיקה הקטנה ובעיקר לדעתי חוסר התייחסות שלהם לגבי הדור הצעיר והפקרתו לקבוצות שהשתלטו על סדר היום גרמו לנתק עם הצעירים ואט אט איבדו את כוחם האלקטורלי וזה כבר כנראה אבוד להרבה שנים.

    

   אגב, "דגל התורה" הוקמה בחלקה גם על חורבותיה של צא"י ע"פ פקחתו הפוליטית של איש המדון הרב ש"ך המנוח.

   גם ש"ס היתה אז בחיתוליה.

    

   להערכתי-התפקחותי בצער רב הנני מבין שכל המודרנה הזאת היא אצל האנשים באופן פרטי בביתם עם עצמם, לרוב זה אפילו לא זוגי, ובטח שלא חינוכי, הם ממשיכים לשלוח את הילדים לאותן מסגרות שמהדקות עוד ועוד עד שכולם נגררים, זו השיטה - חינוך! חינוך זה הסוד האמיתי להצלחת כל מהפיכה לטוב ולרע!!!

    

     8/3/10 15:11:

   צטט: חדשואל 2010-03-08 11:50:29

   לדעתי אם תבדוק טוב טוב, מאחורי כל הסיפור הזה רוחש העניין הכלכלי.

   הקווים החרדיים זולים בהשוואה לקווי אגד. החרדים רוצים לשלם פחות ויש להם כוח. כדי להגדיר את הקווים כחרדים אם מדברים על צניעות והפרדה ואין לזה שחר. לגבי הספרדים שלא התיחסת אליהם יש התנגדות ממש.

    

   הפיתרון, פשוט פתיחת ענף האוטובוסים לתחרות כמו כל מקצוע אחר, המצב שבו אגד שולט ב 90% מהקווים ויש זיכיון לכול קו לחברה אחת הוא פסול ופוגע בחופש העיסוק ובתחרות. וגם באיכות של השירות שאגד נותן.

    

   אז לדעתי פתאום כל הסיפור הזה של הפרדה ייגמר.

    

   לא בדוח שיש פה סיבה ומסובב. החרדים רוצים קווים זולים וחלקם רוצים קווי הפרדה. כך קורה שקווים חדשים שמשרתים חרדים הם בדרך כלל קווי הפרדה והם גם זולים יותר.

     8/3/10 15:09:

   צטט: A נ ה 2010-03-08 13:36:42

   צטט: מיא 2010-03-07 17:50:27

   זאת כאילו מדינה אחרת שאתה מספר עליה. לבוש של חיילת - לא צנוע? חשבתי שמדובר באיזה קו נידח אחד בירושלים באזורים שבמילא אף אדם שפוי לא רוצה לנסוע בהם.. מאה שערים, משו כזה...

    

    


   הופעתן של החיילות אינו צנוע ואינו מכובד, אבל זה נושא לפוסט שלם אחר.

    

   תודה לך אילן על פוסט חשוב מאוד.

    

    אפשר להתווכח על כבוד. אבל קשה עד כמעט בלתי אפשרי לחיילת ללבוש את המדים בצורה בלתי צנועה.

     8/3/10 13:36:

   צטט: מיא 2010-03-07 17:50:27

   זאת כאילו מדינה אחרת שאתה מספר עליה. לבוש של חיילת - לא צנוע? חשבתי שמדובר באיזה קו נידח אחד בירושלים באזורים שבמילא אף אדם שפוי לא רוצה לנסוע בהם.. מאה שערים, משו כזה...

    

    


   הופעתן של החיילות אינו צנוע ואינו מכובד, אבל זה נושא לפוסט שלם אחר.

    

   תודה לך אילן על פוסט חשוב מאוד.

     8/3/10 11:53:

   צטט: חדשואל 2010-03-08 11:50:29

   לדעתי אם תבדוק טוב טוב, מאחורי כל הסיפור הזה רוחש העניין הכלכלי.

   הקווים החרדיים זולים בהשוואה לקווי אגד. החרדים רוצים לשלם פחות ויש להם כוח. כדי להגדיר את הקווים כחרדים אם מדברים על צניעות והפרדה ואין לזה שחר. לגבי הספרדים שלא התיחסת אליהם יש התנגדות ממש.

    

   הפיתרון, פשוט פתיחת ענף האוטובוסים לתחרות כמו כל מקצוע אחר, המצב שבו אגד שולט ב 90% מהקווים ויש זיכיון לכול קו לחברה אחת הוא פסול ופוגע בחופש העיסוק ובתחרות. וגם באיכות של השירות שאגד נותן.

    

   אז לדעתי פתאום כל הסיפור הזה של הפרדה ייגמר.

   העניין הכלכלי לא פשוט בכלל בארץ, כי המונופול של אגד על הקווים הרווחיים מותנה במתן שירות לקווים מפסידים שמשרתים אוכלוסיות קטנות מאוד. פתח את ענף האוטובוסים לתחרות ותגלה שאוכלוסיות שלמות (חלשות, נידחות) יאבדו את מעט התחבורה הציבורית שהיתה להן, כי לאף אחד לא יהיה אינטרס (כלכלי) לשרת אותן. 

    

     8/3/10 11:50:

   לדעתי אם תבדוק טוב טוב, מאחורי כל הסיפור הזה רוחש העניין הכלכלי.

   הקווים החרדיים זולים בהשוואה לקווי אגד. החרדים רוצים לשלם פחות ויש להם כוח. כדי להגדיר את הקווים כחרדים אם מדברים על צניעות והפרדה ואין לזה שחר. לגבי הספרדים שלא התיחסת אליהם יש התנגדות ממש.

    

   הפיתרון, פשוט פתיחת ענף האוטובוסים לתחרות כמו כל מקצוע אחר, המצב שבו אגד שולט ב 90% מהקווים ויש זיכיון לכול קו לחברה אחת הוא פסול ופוגע בחופש העיסוק ובתחרות. וגם באיכות של השירות שאגד נותן.

    

   אז לדעתי פתאום כל הסיפור הזה של הפרדה ייגמר.

     8/3/10 11:27:

   צטט: יהודי מאמין 2010-03-08 11:11:46


   שחר שלום,לשאלה ששאלת בסוף הבלוג אפשר לצרף עוד כמה שאלות. למשל איך זה שרוב הציבור נגד גזירות כלכליות וקיצוצים וחוק ההסדרים ובכל זאת התקציב  וחוק ההסדרים עוברים במליאה? איך זה שרוב הציבור בעד פשרה מדינית, אבל המדיניות  בפועל נעשית קשוחה ואכזרית יותר?  איך זה שרוב הציבור נגד כפייה דתית ושינוי התאיידה מהמפה הפוליטית?אולי מכיוון שבכל הנושאים האלו ועוד רבים אחרים אותו רוב בציבור הוא רוב וירטואלי מבחינה מעשית. כלומר האנשים באמת מתנגדים לגזירות ובעד פשרה מדינית, אבל מהכורסא בסלון. כמה מהם מחויבים כמוך למאבק? אתה עצמך תמיד מקווה שיהיו הרבה אנשים בהפגנות. ובין ההפגנות יש בחירות ובבחירות יותר מ 30%(!!) לא טורחים להצביע. אלו שבכל זאת מצביעים לא  באים חשבון עם מנהיגי המפלגות. כך יכול ליברמן לשבת פעם אחר פעם בממשלות עם חרדים ולהשליך את האג'נדה האזרחית שלו לפח. והבוחרים? מעניקים לו עוד מנדטים.בקיצור, כדי להזיז את הפוליטיקאים אותו רוב וירטואלי צריך לממש את כוחו. השר כץ והממשלה יודעים שזה לא יקרה ולכן עושים כמעט ככל העולה על רוחם. ואותו רוב וירטואלי? ימשיך לקטר בסלון ולהצביע שוב לאותם פוליטיקאים, אלא מה.

   הציבור נוטה להאמין שהשאלה החשובה באמת לעתיד המדינה היא הנושא המדיני ולכן צריך לוותר בנושאים אחרים. אני מנסה לשכנע שענייני הדת והמדינה יקבעו את עתיד המדינה והציונות לא פחות.

    

     8/3/10 11:17:

   צטט: elchanzw 2010-03-08 10:08:37

   יש משהו מגמתי ולא הגון בסקר. החרדים אינם אוכלוסיה פופולרית (גם המתנחלים לא, גם השמאלנים לא, גם כל מי שצבוע אידיאולגית לא), וגם אם תעשה סקר איזה אחוז רוצים שחרדים לא יילכו עם גלימות שחורות (או איזה אחוז רוצה שמצביעי מרץ עשירים ייתנו שלושה רבעים מרכושם למדינה) תקבל תוצאות דומות.

    [...]

   יתירה מכך, הבעיה בסקר היא  שגם אם לא היה שמץ אלימות, וגם אם היה תגבור דרמטי של קוים מעורבים, וגם אם נדבן היה תורם את העלות של קווי ההפרדה, עדיין 120 אחוז מהלא חרדים היו מתנגדים לקווי ההפרדה, כמו למשל שכל החילונים חושבים שלא צריך לתת זיכיון רדיו לחרדים/מתנחלים, והם חייבים לשמוע עד אחרון ימיהם את השידורים האובייקטיבים של מיכה פרידמן אריה גולן רפי רשף ומשפחתו וכו'. גם אם תעשה סקר על רישיון ליתד נאמן (שלא תופס משאב לאומי של תדרים, משאב המיועד מששת ימי בראשית של לפני האבולוציה לשמאלנים חילונים) תקבל תמיכה גורפת בסגירתו.

   [...]

    

   כשמאלני חילוני (שיכול להעיד רק על עצמו) - אין לי שום רצון לראות אתכם בבגדים ההולמים יותר את מזג האוויר הישראלי. ומבחינה זו חוקים אירופיים מסוימים האוסרים על התעטפות ברעלות ובבורקה הם בעיניי חשוכים ולא סבירים (אם כי גם הם כפופים להסתייגות שתבוא תכף). 

   גם נושא הזיכיונות לרדיו נראה לי מובן מאליו - וגם לא ברור לי לגמרי בשביל מה צריך רישיון שידור, בכפוף לבעיות של התנגשות תדרים ופגיעה בהמראות ובנחיתות. 

   אבל - צריך לקחת בחשבון שבהקשר של קווי ההפרדה אין רק השתלטות חרדית [אלימה לעתים] על [פיסות מתוך] משאב כלל-ציבורי, אלא גם פגיעה בזכויות של מחצית מן האוכלוסייה החרדית עצמה, שאיש אינו שואל לרצונה. זה נורא נחמד שאנחנו הגברים (ועוד כמה פמיניסטיות-(אמ)זונות שממילא לא מעניינות אף אחד ולא קובעות שום דבר) מתווכחים בשם האישה החרדית אם זה בסדר או לא בסדר שלא ירשו לה לשבת באוטובוס איפה שמתחשק לה. במובן הזה מדובר כמעט בסוגייה של הגנה משפטית על חסרי-ישע. אתה לא שואל ילד בן 9 אם הוא רוצה לעבוד במכרה או לא. פשוט אסור לך להעסיק אותו וזהו. זו לא שאלה של זכויות מגזריות אלא שאלה של זכויות אדם. 

     8/3/10 11:11:

   שחר שלום,לשאלה ששאלת בסוף הבלוג אפשר לצרף עוד כמה שאלות. למשל איך זה שרוב הציבור נגד גזירות כלכליות וקיצוצים וחוק ההסדרים ובכל זאת התקציב  וחוק ההסדרים עוברים במליאה? איך זה שרוב הציבור בעד פשרה מדינית, אבל המדיניות  בפועל נעשית קשוחה ואכזרית יותר?  איך זה שרוב הציבור נגד כפייה דתית ושינוי התאיידה מהמפה הפוליטית?אולי מכיוון שבכל הנושאים האלו ועוד רבים אחרים אותו רוב בציבור הוא רוב וירטואלי מבחינה מעשית. כלומר האנשים באמת מתנגדים לגזירות ובעד פשרה מדינית, אבל מהכורסא בסלון. כמה מהם מחויבים כמוך למאבק? אתה עצמך תמיד מקווה שיהיו הרבה אנשים בהפגנות. ובין ההפגנות יש בחירות ובבחירות יותר מ 30%(!!) לא טורחים להצביע. אלו שבכל זאת מצביעים לא  באים חשבון עם מנהיגי המפלגות. כך יכול ליברמן לשבת פעם אחר פעם בממשלות עם חרדים ולהשליך את האג'נדה האזרחית שלו לפח. והבוחרים? מעניקים לו עוד מנדטים.בקיצור, כדי להזיז את הפוליטיקאים אותו רוב וירטואלי צריך לממש את כוחו. השר כץ והממשלה יודעים שזה לא יקרה ולכן עושים כמעט ככל העולה על רוחם. ואותו רוב וירטואלי? ימשיך לקטר בסלון ולהצביע שוב לאותם פוליטיקאים, אלא מה.
     8/3/10 10:44:

   צטט: elchanzw 2010-03-08 10:08:37

   יש משהו מגמתי ולא הגון בסקר. החרדים אינם אוכלוסיה פופולרית (גם המתנחלים לא, גם השמאלנים לא, גם כל מי שצבוע אידיאולגית לא), וגם אם תעשה סקר איזה אחוז רוצים שחרדים לא יילכו עם גלימות שחורות (או איזה אחוז רוצה שמצביעי מרץ עשירים ייתנו שלושה רבעים מרכושם למדינה) תקבל תוצאות דומות.

    

   .....

    

   לסיכום, עמדת הציבור, לאו דוקא מוכיחה על הנאורות שלו מול חשכת החרדים.

    

   נ.ב. בכלל לא הופתעתי מההבדל בין חסידים למתנגדים, צפוי לחלוטין.

    המשמעות הברורה של התנגדות של 90% היא שחלק גדול מהדתיים והחרדים מתנגידם לקווי המהדרין.

    

     8/3/10 10:08:

   יש משהו מגמתי ולא הגון בסקר. החרדים אינם אוכלוסיה פופולרית (גם המתנחלים לא, גם השמאלנים לא, גם כל מי שצבוע אידיאולגית לא), וגם אם תעשה סקר איזה אחוז רוצים שחרדים לא יילכו עם גלימות שחורות (או איזה אחוז רוצה שמצביעי מרץ עשירים ייתנו שלושה רבעים מרכושם למדינה) תקבל תוצאות דומות.

    

   אני ממש לא חסיד של הקונספט של קווי הפרדה ושל כמות הנפח שתופסת האג'נדה של חומרות חדשות בכלל, ועניני צניעות והפרדה בפרט, ולדידי חזי לי, שבפעם היחידה שנסעתי בקו הפרדה (לא ידעתי בכלל על קיום התופעה עד שהייתי בתוך האוטובוס) היתה התנהגות לא ראויה כלפי אישה שהלכה עם שרוולים קצרים (גם היא אגב, להבדיל מנשות קולך, לא באה לעשות פרובקציה, ולא היה לה מושג מה זה קו הפרדה) מצידו של חסיד בריון. השאלה היא, האם מיעוט של בריונים יכולים לגרום לכך שקבוצת לא תוכל לקבל שרות שהיא רוצה.

    

   יתירה מכך, הבעיה בסקר היא  שגם אם לא היה שמץ אלימות, וגם אם היה תגבור דרמטי של קוים מעורבים, וגם אם נדבן היה תורם את העלות של קווי ההפרדה, עדיין 120 אחוז מהלא חרדים היו מתנגדים לקווי ההפרדה, כמו למשל שכל החילונים חושבים שלא צריך לתת זיכיון רדיו לחרדים/מתנחלים, והם חייבים לשמוע עד אחרון ימיהם את השידורים האובייקטיבים של מיכה פרידמן אריה גולן רפי רשף ומשפחתו וכו'. גם אם תעשה סקר על רישיון ליתד נאמן (שלא תופס משאב לאומי של תדרים, משאב המיועד מששת ימי בראשית של לפני האבולוציה לשמאלנים חילונים) תקבל תמיכה גורפת בסגירתו.

    

   לסיכום, עמדת הציבור, לאו דוקא מוכיחה על הנאורות שלו מול חשכת החרדים.

    

   נ.ב. בכלל לא הופתעתי מההבדל בין חסידים למתנגדים, צפוי לחלוטין.

     8/3/10 09:49:

   צטט: yanivf 2010-03-08 09:47:25

   לטעמי מה שצריך לעשות בעניין בנוסף להפגנות זה לארגן נסיעות קבוצתיות של מתנדבים בקווים האלה. 3-4 בנים-בנות שיֵשבו יחד בחלק הקדמי ויוכלו להתמודד עם התנגדות של נוסעים אחרים. כך לאורך כמה שבועות, ורצוי עם צילומי וידאו.

   אין לי מושג איך מארגנים דבר כזה, אבל אשמח להשתתף בקווים מירושלים. 

    זה מאמץ ארגוני לא פשוט. אני גם לא בטוח שזה הזמן למהלך כזה לאור החלטת בג"צ להקפיא המצב הקיים עד לפסיקה שלו.

    

     8/3/10 09:48:

   צטט: e.sh 2010-03-08 09:08:03


   פוסט יפה !

   על השאלה למה לאור העובדה שיש אחדות דעים ?

   תשובה: כי אין בארץ דמוקרטיה. המשטר לא דמוקרטי. כמה אנשים המסתובבים בין כמה כיסאות שאינם מייצגים איש.

    ועדין אפשר להשפיע. אם לחברי הכנסת יהיה ברור שכסאותיהם תלויים בנושאי דת ומדינה - הם יתנהגו אחרת.

    

     8/3/10 09:47:

   לטעמי מה שצריך לעשות בעניין בנוסף להפגנות זה לארגן נסיעות קבוצתיות של מתנדבים בקווים האלה. 3-4 בנים-בנות שיֵשבו יחד בחלק הקדמי ויוכלו להתמודד עם התנגדות של נוסעים אחרים. כך לאורך כמה שבועות, ורצוי עם צילומי וידאו.

   אין לי מושג איך מארגנים דבר כזה, אבל אשמח להשתתף בקווים מירושלים. 

     8/3/10 09:13:

   דיון שהעליתי באתר של קהילת חיפה, משנתגלו לפתע שני קוים כאלו הנוסעים באין מפריע ובמחירים מוזלים לטובת החרדים.

   כמו כן אתם מוזמנים לחתום על העצומה למניעת השתלטות חרדית בחיפה ולהפיץ אותה ככל יכולתכם. 

    

   אני מצרפת דיווח כתוב שקיבלתי בנידון.

   העניין חמור מאוד כי הוא שוב מפלה בן אזרחים חילונים המשלמים כסף מלא עבור כל שירות, הממלאים חובות אזרחיים, עובדים ומשלמים מיסים, בעוד החרדים נהנים מזכויות שאנו החילונים לא יכולים לחלום עליהם.

   כמו כן, הנושא הזה מקדם את  קוי המהדרין שמשמעותם: הפיכתן של הנשים למטרה לביזוי והשמצה כמו שמתארת הסטודנטית שעלתה על קו כזה מתוך רצון לחסוך כסף. הנשים בתפיסה החרדית הפכו בשנים האחרונות להיות מבשרות הטומאה והפתיינות הדמונית ולפיכך מרחיקים אותן יותר ויותר מהציבוריות היומיומית , מפרידים בינן לבין גברים באופן קיצוני שלא היה דומה לו באף תקופה, ומכסים אותן   יותר ויותר כדי לטשטש כל סממן של זיהוי פיזי או מגדרי כדי לשמור על הגברים האומללים שנגזר עליהם לחיות עם היצורים המסוכנים הללו בכפיפה אחת.

   בתהליך הזוחל של השתלטות חרדית בחיפה, יש יותר מצורך למגר כל תופעה כזו שאין לה שום אחיזה והצדקה לא ביהדות ולא בשום דבר הגיוני, למעט תהליך מטורף וחולני העובר על החברה החרדית ולא עושה עימה חסד. לא משם מגיעה הישועה.

    בתהליך הזה, אנו נראה בקרוב דרישה להפסקת קווי תחבורה בשבתות, התערבות בשילוט ברחובות, יותר ויותר מוסדות חרדיים ודתיים, יותר ויותר דוכנים של מסיונירים חרדיים, ובד בבד נטישה של אוכלוסיה חזקה שלא מתאים לה לחיות במציאות כזו.

    

   מצורך הלינק לעצומה שעלתה כאן ואתםמוזמנים להמשיך ולחתום עליה,

    http://www.atzuma.co.il/freehaifa


   הפרדה בין נשים לגברים באוטובוסים – גם בחיפה / דורון גושן 21 פברואר 2010 מאת acheshin

    

   חברת אגד מפעילה בחיפה שני קווים אשר בהם מונהגת הפרדה בין נשים לגברים. המדובר הוא בקו 970 חיפה-בני ברק, וקו 972 חיפה-ירושלים. מדובר בקווים רשמיים של אגד הפועלים בכל ימות השבוע. אגד היא כזכור חברה פרטית (המנוהלת כקואופרטיב על ידי כשליש מהעובדים) שקיבלה מונופול מהממשלה על הפעלת תחבורה ציבורית.

    

   הקווים האלו אומנם רגילים, אבל הם תוכננו עבור הציבור החרדי. המסלול שלהם עובר בשכונות החרדיות בחיפה ונוסע ישירות לשכונות החרדיות בבני ברק או ירושלים. הקווים תוכננו שלא לעבור בתחנות המרכזיות – כדי להבטיח את הדומיננטיות החרדית.

    

   כבר עד כאן עולות שתי בעיות:

    

   1. כל שאר הקוויים הבינעירוניים של אגד לא נכנסים לתוך השכונות של חיפה, אלא מסתיימים במרכזית המפרץ או במרכזית חוף הכרמל. הנוסעים נאלצים להחליף לקו עירוני על מנת להגיע ליעדם. חברת אגד התגאתה בתכנון הזה אשר מטרתו הייתה להוציא את האוטובוסים הבינעירוניים המסורבלים והמזהמים ממרכז העיר. מדוע רק הציבור החרדי זכה שיתכננו לו קו מהבית?

    

   2. הקווים האלו זולים הרבה יותר מן האלטרנטיבה שיוצאת מן התחנה המרכזית: חיפה-ירושלים 972 ("החרדי") 28 ₪, לעומת הקווים 960 ו-940 ("החילוניים") – 44 ₪. חיפה-בני ברק 970 ("החרדי") 24 ₪, לעומת קו 921 ("החילוני") – 28 ₪.

    

   מדובר באפליה של הציבור החילוני על ידי אגד, המנצלת את מעמדה כמונופול בתחום התחבורה הציבורית בחיפה. הדבר דומה לכך שחברת חשמל הייתה מספקת תעריפים נמוכים יותר או שרות משופר למגזר מסוים באוכלוסיה. זכותנו לדרוש מאגד שתיישם מדיניות אחידה ולא מפלה גם במחיר וגם באופי המסלולים.

    

   הבעיה עוד מחמירה משום שבקווים האלו מיושמת מדיניות של הפרדה בין נשים לגברים. גברים יושבים מקדימה ונשים יושבות מאחור. הנשים משלמות לנהג ועולות מן הדלת האחורית. הנהג משתף עם זה פעולה. סטודנטית ירושלמית שלומדת בחיפה סיפרה לי שבגלל ההפרש העצום במחיר היא ניסתה לעלות על קו 972. הלבוש שלה לא היה מספיק צנוע לדעתם של חלק מהנוסעים אשר טרחו גם להעיר לה כך, ולאו דווקא בנימוס. כאשר קמה לשאול את הנהג שאלה, ונאלצה לעבור דרך החלק של הגברים, היא ספגה קללות ואפילו דחיפות. החוויה הייתה מאוד משפילה מבחינתה. הנהג לא התערב, ולמיטב ידיעתי היא נמנעת היום מהקווים האלו.

     

     8/3/10 09:08:


   פוסט יפה !

   על השאלה למה לאור העובדה שיש אחדות דעים ?

   תשובה: כי אין בארץ דמוקרטיה. המשטר לא דמוקרטי. כמה אנשים המסתובבים בין כמה כיסאות שאינם מייצגים איש.

     8/3/10 09:04:

   צטט: forte nina 2010-03-08 07:55:48


   אילן

   אחלה פוסט ליום האישה הבינלאומי

   זה עוד קו אדום ומופרד

   בין החשיכה לאור.

   וכמה עבודה עוד מחכה

   לנשים ולדורות הבאים

   כדי להשתחרר

   מהגברים החשוכים.

   פה צריכה עזרה

   גם מאלוהים.

    אני חושש שכרגע אנחנו הולכים (כלומר נוסעים) אחורה

    

     8/3/10 09:03:

   צטט: עמיחי, ירושלים 2010-03-08 08:59:02


   אחת הטענות של מצדדי ההפרדה היא שהסדר דומה קיים במדינות מתקדמות בעולם. באופן אישי נתקלתי בהפרדה כזו רק במדינות עולם שלישי: ירדן, בה הגברים יושבים בקדמת האוטובוס, ובורמה בה הנשים יושבות בתוך האוטובוס והגברים על הגג.

    

   האם יש ממש בטענה שגם במדינות המפותחות קיימת הפרדה בתחבורה ציבורית? האם הדו"ח כלל התייחסות גם לנושא הזה, והשווה את המדיניות בישראל למקומות אחרים בעולם?

    

   חוץ מזה, כירושלמי לשעבר וקיבוצניק בהווה, תודה רבה לכם על עבודת הקודש שלכם, ונתראה בהפגנה במוצאי שבת.

    

    הרעיון של גברים על הגג משעשע. בטח שאבו השראה משאגאל. אבל אני לא בטוח שאני חי איתו בשלום. 


   אחת הטענות של מצדדי ההפרדה היא שהסדר דומה קיים במדינות מתקדמות בעולם. באופן אישי נתקלתי בהפרדה כזו רק במדינות עולם שלישי: ירדן, בה הגברים יושבים בקדמת האוטובוס, ובורמה בה הנשים יושבות בתוך האוטובוס והגברים על הגג.

    

   האם יש ממש בטענה שגם במדינות המפותחות קיימת הפרדה בתחבורה ציבורית? האם הדו"ח כלל התייחסות גם לנושא הזה, והשווה את המדיניות בישראל למקומות אחרים בעולם?

    

   חוץ מזה, כירושלמי לשעבר וקיבוצניק בהווה, תודה רבה לכם על עבודת הקודש שלכם, ונתראה בהפגנה במוצאי שבת.

     8/3/10 07:55:


   אילן

   אחלה פוסט ליום האישה הבינלאומי

   זה עוד קו אדום ומופרד

   בין החשיכה לאור.

   וכמה עבודה עוד מחכה

   לנשים ולדורות הבאים

   כדי להשתחרר

   מהגברים החשוכים.

   פה צריכה עזרה

   גם מאלוהים.

     8/3/10 07:53:

   צטט: בנש"ק 2010-03-08 04:04:06


   על מנת להבין את עניין המגזרים החרדיים הפנימיים לגבי האפרטהייד באוטובוסים ובכלל. התומכים, המתלהבים, הפאסיביים. יש להבהיר מעט את התמונה...
   נ.ב. יתכן ולרבים מהקוראים הפרטים הללו אינם מובנים לו ולא מעניינים עבורו, אך סבורני שלך שחר הם כן רלוונטיים ומעניינים.

    

    


   זה אכן היה מרתק וגם מדוייק.

   ואכן ההנהגה החרדית הולכת ומקצינה.

   התוצאה הסבירה ביותר היא לדעתי פילוג.

   לחרדים החדשים והמודרניים שנרדפים ונרמסים לא תהיה בסוף ברירה אלא להקים לעצמם מפלגה משלהם, עם גדולי תורה משלהם ומוסדות חינוך משלהם.

     8/3/10 07:48:

   צטט: miris123 2010-03-07 23:09:07


   שחר

   קוראים לכם עמותת חידו"ש על שם החידושים שאתם מביאים.

    

   ולא ידעתי שליטאים אינם תומכים בקווי מהדרין.

    

   חידוש מרענן.

    

   קרן אור קטנטנה באפילה הגדולה.

    קטנ טנ טנ טנה

    

     8/3/10 07:47:

   צטט: סבבה אגוזים 2010-03-08 01:01:36

   שחר, תודה. לקחתי לפייסבוק.

    

    מצויין. תודה

     8/3/10 07:46:

   צטט: ה.גדול 2010-03-07 22:33:20

   בתל אביב יש קווי הפרדה?! השם ישמור! אני באמת לא מבין את החרדים, הם לא מבינים שהאישה היא מתת האל, וצריך להיות בקרבתה כמה שיותר? טיפשים כאלה.

    

    אלוהים לא היה מנסחת זאת טוב יותר.

     8/3/10 04:04:


   על מנת להבין את עניין המגזרים החרדיים הפנימיים לגבי האפרטהייד באוטובוסים ובכלל. התומכים, המתלהבים, הפאסיביים. יש להבהיר מעט את התמונה...
   נ.ב. יתכן ולרבים מהקוראים הפרטים הללו אינם מובנים לו ולא מעניינים עבורו, אך סבורני שלך שחר הם כן רלוונטיים ומעניינים.

    

    

   תחילתה של קווי "המהדרין" היא בכלל ביוזמת האדמו"ר מויז'ניץ, "נשיא מועצת גדולי התורה" של אגודת-ישראל, בזמנו היה לו הרבה כוח בהנהגה החרדית.
   היה זה קו פנימי בתוך בני ברק. לקו היתה תקופה מוצלחת (כמובן בעקבות לחצים אדירים שהתבטאו במודעות ענק על כל מילימטר בעיר ובחתימות של אדמורים ורבנים נחשבים. אה ואיך לא... באמצעות פיקוח ישיר בכל התחנות של המשמרת בראשות שליחי האדמו"ר מויז'ניץ).

   לאחר זמן העניין דעך, עד שלפתע קם הגולם על יוצרו והחל לתפוס תאוצה רבה בכל המעוזים החרדיים, תחילה כקווים ניסיוניים הן פנימי בתוך השכונות והן בינעירוני. כאשר בכל אימת שאגד או דן לא הסכימו לתנאי מסויים של החרדים, השתמשו אלה בכוח הכסף והעמידו אוטובוסים חינם בתחנות (כמובן בניגוד לחוק) - דרכי פעולה שהם משתמשים בהן גם כיום לעיתים בעת מלחמה עם החברות השונות (אגד, דן, קונקס, סופרבוס, אגד-תעבורה, וכו').
   ההצלחה המטאורית של כעשר השנים האחרונות היא עקב מי שעומדים מאחורי המאבק. לא עוד "ויז'ניץ" שעברה עשור ויותר של שנים בהם כוחה ירד דרסטית, כי אם "גור" החסידות הענקית והמאורגנת להפליא, בראשה האדמו"ר הקנאי (יש המכהנים אותו "בריון"! בשל אופי פעילותו הדרסנית) שהתחיל בתמיכה ועבר לדחיפה של המאבק, נציגו המזוהה ביותר (כמו בכל מאבקי הצניעות) הוא העסקן משה שלום רדזמינסקי מאשדוד, לאחר שנחל הצלחה בעירו הן עקב שיתוף הפעולה המוחלט בקהילה והן בעיקר כי זכה לכניעה מוחלטת של אגד (כולל הסכמי שלמונים נכבדים! - ראוי אגב לבדיקה קפדנית מצד מבקר המדינה, לעיונך שחר..) בכל נושא ודרישה, הזויה ככל שתהיה, קיבל את העוצמה לכל שאר הקווים שאט אט כובשים אכן את מלוא מפת הארץ.
   בזמנו בקו הראשון בבני ברק, וכן בהתחלה בקווים אחרים באשדוד ועוד ערים, אכן המגזר הליטאי ברובו לא הסכים למאבק, אך פה זה מסתיים. לא ממש נאבקו נגד ההשתלטות הזאת ואף להיפך לרוב שיתפו פעולה (כנראה מחוסר ברירה). וזה לא דבר של מה בכך, יש לכך קשר עקיף לעוד התרחשויות במגזר הזה הקשור למאבקי ההשתלטות הפנימית. הסבר קצר מיד.
   הרבנות הליטאית אכן לא התלהבה אך כאמור לא עמדה בפרץ. באשדוד הליטאים הם מיעוט בלי כוח של ממש ולכן לא היה רב או אדמור אחד בעיר שלא חתם על העצומה והכל התייצב לימין המאבק (ששווה תיעוד בפני עצמו). בירושלים הליטאים -כפי שיפורט מיד- מסכימים לקו האפרטהיידי הזה. כל השאר כבר לא היה לו ממש ברירה.
   הרב שטינמן מבני-ברק הוא נתפס כיותר מתון, כך גם מרבית תומכיו הרבנים והעסקנים. המתינות הזו היא בתחומים רבים ושונים שעל סדר היום והיא כמובן לצנינים בעיני הקנאים ומושא להתרסה ופשקווילים. לעומתו, הרב אליישיב מירושלים שהצליח להשתלט כמעט באופן מוחלט, וכן הרב אוירבך (אביו דווקא היה מתון) ועוד מדומיהם, כל אלו הם השולטים שם בגדול כיום, לגבי החסידות הם מתנגדים מובהקים אך מבחינת קנאות ופנאטיות אדוקה הם דומים לקבוצות חסידיות כמו גור ויז'ניץ בעלז ועוד עשרות קהילות חסידיות קטנות דומות.
   הרבנים העיקריים כיום במגזר הליטאי כדוגמת הנ"ל אליישיב ואורבך הם דורות ירושלמיים, חובשים בשבת שטריימל כמו החסידים, מדברים יידיש ירושלמית, לובשים חליפות ארוכות, טלית-קטן גדול מצמר מעל החולצה, מקפידים על חזות דוחה ושלומפרית, ועוד כל מיני אלמנטים שמצביעים על הבדלים משמעותיים מהמוכר אצל רוב הליטאים שלמדו בישיבות פוניבז' חברון ושלוחותיהן אשר לכאורה מתונים ומודרנים יותר, ובטח שמדברים עברית וכמובן מגחכים על החסידים ואדמוריהם. גם רבנים אחרים שם כדוגמת הרב גרוס מבני-ברק הם מה שקוראים "חזון איש'ניקים" הדומים לחזות המתוארת מקודם (אם כי בלי השטריימלים).

   גם מבחינת היחס למדינה ולציונות, כל האלמנטים האחרים שמונו לעיל הם סממנים גם לעניין הזה. לרוב ככל שהחרדי מסודר יותר ומודרני יותר באופיו במלבושיו כך הוא מן הסתם גם בדעותיו ובמחשבותיו לכל עניין, כולל ציונות כסף חילונים דתיים צניעות וכו' וכו'.

   אלו הם דברים שיכולים גם ללמד משהו על העתיד השחור משחור שעוד מצפה במגזר החרדי. ההשתלטות הפנאטית נותנת את אותותיה לדורות, שכן המנהיגות הקיימת ומי שכנראה תמשיכנה בעשור הקרוב היא אדוקה ברמה פנאטית, לפעמים עד כדי מיליטנטית, היא לא מתכוונת לחלוף וזה הרי גם מועבר בצינורות החינוך במוסדות הלימוד. האדמור מגור הינו צעיר יחסית (הוא הצליח לדכא את מרד בני דודו המתונים יחסית ומקדם היטב את בניו); האדמו"ר מבעלז הינו חולה וחי בקושי אך שורד כך כבר שנים ובנו הצעיר הינו טיפש גמור וסביר שינהג בחומרה יתירה; בויז'ניץ האדמו"ר הישיש כבר איננו מתפקד, הירושה כבר מחולקת, הרוב המכריע בידי בנו הגדול שהוא קנאי לא פחות מהאדמור מגור (בקריית ויז'ניץ יש סמטה עם אפרטהייד "מהדרין"!) והפלג השני בידי הבן-האח שאמנם מתון אך מטעמי פוליטיקה אולי אף "יוכיח" פנאטיות יתירה; בקרב יתר הקהילות החסידיות המצב לא שונה. אצל הליטאים המצב קצת מורכב, אך בגדול נראה שאחרי אליישיב ההנהגה העיקרית היא בידי הרב אורבך שצעיר ממנו אך גם כבר מזדקן, מצד שני הרב שטינמן גם הוא ישיש וחולה מאוד, רוב מוחלט של יתר הרבנים הליטאיים הם גם כן קנאיים ופנאטיים. כך שהתמונה העגומה לא תשתפר ואולי אף תחמיר.

    

    

   אגב, שמתם לב כי דעת המנהיגות הספרדית בראשות שופרה העיקרי הרב עובדיה יוסף אינה נשמעת? כלום אין לכבוד הרב מה לפסוק בעניין? ומה עם כל סוללת שאר הרבנים הספרדיים המפארים את דורנו הקדוש - אין להם "דעת תורה"??
   האמת, אין זה מפתיע. האשכנזים הם האותנטים, הם הקובעים, הם הגזע העליון, הספרדים הנחותים הרי לא ממש ייעזו לצאת נגד דעת האשכנזים, עובדה כל אימת שמנסים אפילו אם באופן מינורי ואפילו אם בנושא שאין קשר ישיר לחרדים כמו ההסתדרות הציונית ועוד - ראו איזה מבול של התרסה והשמצה הם סופגים (בהובלת העיתון הליטאי יתד-נאמן).

    

    

   הורתה של רעיון ההפרדה באוטובוסים היא דווקא בארה"ב וקנדה
   שם כבר שנים יש קווים של אפטרהייד מגדרי.
   ברוקלין פנימה והחוצה, קווים בורו פארק - פלטבוש - וילימסבורג - מונרו - מונסי - סקוור ועוד, וגם לקנדה - שם חסידות "טוֹשׁ" הפנאטית בפני עצמה, בבורו פארק מרכז הקהילה החרדית והחסידית. בסקוור ומונסי אדמורים כנ"ל, כך גם סאטמר במונרו ובוילימסבורג. יש עוד, נדמה לי גם לייקווד - שם הריכוז הליטאי המשמעותי ביותר.

    

   ההבדלים:
   * הקווים הם פנימיים בלבד משכונה חרדית מובהקת אחת לשכונה חרדית מובהקת אחרת. משרת באמת רק את המגזר פנימה.
   * אופי התחבורה וכלליה לגבי המימשל והמשפט שונה מישראל. למרות זאת, יתכן שבמידה ויתעורר שם מאבק נגד התופעה דווקא כן יכול להצליח מבחינה חוקתית משפטית ובטח מבחינה ציבורית תקשורתית.
   * הרוב המכריע של הקהל החרדי המודרני לא נוסע בקווים אלו, הוא נוסע בקווים מעורבים וברכבות מעורבות ואף ברכבים פרטיים וכדומה. לקנדה אפילו מהחסידיים יש המקפידים לטוס (יותר נפוץ מקו אילת בישראל).
   * המבנה בתוך האוטובוס שונה. הנהג יושב בתא סגור ואינו נמצא בקשר ישיר עם הנוסעים, התשלום הוא לפקח או במכונה.
   * אין הפרדה בין קדימה לאחורה, שם ההפרדה היא לכל אורך האוטובוס - צד אחד גברים (ימין) וצד שני (שמאל) נשים כשבטווח וילון חוצץ ומפריד בין המינים לבל יבואו חלילה לכדי הרהור חטא ומחשבות תועבה וזימה...
   אגב לעיתים היו סיפורים שם שהוילון נפל או הופל והופצו שמועות על קירבה אסורה בין המינים בעקבות כך, לכן ניסו להחליף את הוילון (לא יודע אם רק נקודתי או בכל הקווים) במחיצה יציבה שתעמוד בפני הפריצה הדק היטב...

    

   יש גם ריכוזים נוספים של קהילות שכאלה באנגליה (לונדון ופרבריה וגם קצת מנצ'סטר) וכן בבלגיה (אנטוורפן), אך ככל הזכור לי אין שם קווי אפרטהייד אלא נוסעים ברכבות המעורבות ואף בטיסות, מאידך הרי כמעט כולם בעלי רכבים פרטיים.
   ואם תשאלו לדעתי, אל דאגה, זה יגיע גם לשם! התורה הזאת (שאיננה אותה תורה של הדורות הקודמים) נוסעת ומתקדמת במהירות רבה (אולי כי הנהגים השתכרו) והיא חוצה יבשות ונראה שגם אינה נבהלת מתאונות...
   ואם כבר במטאפורה הזאת, אז אולי הגיע המן להעמיד רמזור בדרכם הדורסנית.

    

     8/3/10 01:01:
   שחר, תודה. לקחתי לפייסבוק.
     7/3/10 23:09:


   שחר

   קוראים לכם עמותת חידו"ש על שם החידושים שאתם מביאים.

    

   ולא ידעתי שליטאים אינם תומכים בקווי מהדרין.

    

   חידוש מרענן.

    

   קרן אור קטנטנה באפילה הגדולה.

     7/3/10 22:33:
   בתל אביב יש קווי הפרדה?! השם ישמור! אני באמת לא מבין את החרדים, הם לא מבינים שהאישה היא מתת האל, וצריך להיות בקרבתה כמה שיותר? טיפשים כאלה.
     7/3/10 18:06:

   צטט: מיא 2010-03-07 17:50:27

   זאת כאילו מדינה אחרת שאתה מספר עליה. לבוש של חיילת - לא צנוע? חשבתי שמדובר באיזה קו נידח אחד בירושלים באזורים שבמילא אף אדם שפוי לא רוצה לנסוע בהם.. מאה שערים, משו כזה...

   א. עצם קיומה של חיילת הוא בלתי צנוע בעליל. נדמה לי שהחרדים יעדיפו אותך על עלי החסה מאשר במדים.

   ב. אכן קשים החיים במזרח הפרוע.

     7/3/10 17:50:
   זאת כאילו מדינה אחרת שאתה מספר עליה. לבוש של חיילת - לא צנוע? חשבתי שמדובר באיזה קו נידח אחד בירושלים באזורים שבמילא אף אדם שפוי לא רוצה לנסוע בהם.. מאה שערים, משו כזה...
     7/3/10 17:45:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-07 17:39:43

   צטט: שלוימ'ה (חוני) 2010-03-07 16:57:21


   אני מזועזע מהנתונים שאתה נותן בכל פעם מחדש.

   איך היהדות התקיימה אלפי שנה תודות לחלק הנשי ???

   מע שהציל את העם היהודי היתה יוכבד בת מרים שמשתה את משה מהתיבה ולימדה אותו על המורשת היהודית שלו

   לפחות אם נאמין לסיפורי התנך,

   שרה אשתו של אברהם היתה קליברית רצינית ומנהיגה בפני עצמה לפני שהיא עברה לגור עם אברהם _לא מסופר שהם התחתנו...

   מה עם יעל וסיסרא?

   חנה הנביאה?

   וכל הדמויות הנשיות האחרות שבתנ'ך,

   יותר מזה משפיל את הנשים זה מראה כמה חזקה האמונה של הגברים,

   שלשבת ליד אישה באוטובוס גורמת למישהו לחשוב מחשבות כחולות זה מצביע על הגבר.

    

   פוסט מקומם ליום האישה.

   מה בקנדה אין קווי הפרדה?

   ובאנגליה מותר לנשים לשבת מקדימה?

   הפרימיטיבים האלה.

    

   באמת פרימיטיביים,

   אגב, מעניין מאד אם באיראן יש הפרדה- עד כמה שהבנתי ממישהו שאני מכיר , אין שם...

    

   וזה מזכיר לי סיפור , שברברה וולטרס עשתה כתבה 5 שנים אחרי שהפילו את שלטון הטאליבן באפגאניסטאן,

   היא התפלאה לראות שהנשים עדיין משתרכות 5 מטר מאחורי הגבר.

   היא התפלאה ושאלה את הנשים איך זה ???

   הנשים ענו לה שזה לא בגלל המנהג העתיק,

   זה בגלל המוקשים...

    

     7/3/10 17:39:

   צטט: שלוימ'ה (חוני) 2010-03-07 16:57:21


   אני מזועזע מהנתונים שאתה נותן בכל פעם מחדש.

   איך היהדות התקיימה אלפי שנה תודות לחלק הנשי ???

   מע שהציל את העם היהודי היתה יוכבד בת מרים שמשתה את משה מהתיבה ולימדה אותו על המורשת היהודית שלו

   לפחות אם נאמין לסיפורי התנך,

   שרה אשתו של אברהם היתה קליברית רצינית ומנהיגה בפני עצמה לפני שהיא עברה לגור עם אברהם _לא מסופר שהם התחתנו...

   מה עם יעל וסיסרא?

   חנה הנביאה?

   וכל הדמויות הנשיות האחרות שבתנ'ך,

   יותר מזה משפיל את הנשים זה מראה כמה חזקה האמונה של הגברים,

   שלשבת ליד אישה באוטובוס גורמת למישהו לחשוב מחשבות כחולות זה מצביע על הגבר.

    

   פוסט מקומם ליום האישה.

   מה בקנדה אין קווי הפרדה?

   ובאנגליה מותר לנשים לשבת מקדימה?

   הפרימיטיבים האלה.

    

     7/3/10 16:57:


   אני מזועזע מהנתונים שאתה נותן בכל פעם מחדש.

   איך היהדות התקיימה אלפי שנה תודות לחלק הנשי ???

   מע שהציל את העם היהודי היתה יוכבד בת מרים שמשתה את משה מהתיבה ולימדה אותו על המורשת היהודית שלו

   לפחות אם נאמין לסיפורי התנך,

   שרה אשתו של אברהם היתה קליברית רצינית ומנהיגה בפני עצמה לפני שהיא עברה לגור עם אברהם _לא מסופר שהם התחתנו...

   מה עם יעל וסיסרא?

   חנה הנביאה?

   וכל הדמויות הנשיות האחרות שבתנ'ך,

   יותר מזה משפיל את הנשים זה מראה כמה חזקה האמונה של הגברים,

   שלשבת ליד אישה באוטובוס גורמת למישהו לחשוב מחשבות כחולות זה מצביע על הגבר.

    

   פוסט מקומם ליום האישה.

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון