כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  הרב אליישיב - יצחק שמיר החרדי

  46 תגובות   יום שלישי, 16/3/10, 23:04

  כמו המינוי של יצחק שמיר לראש ממשלה גם המינוי של אליישיב למנהיג דגל התורה היה הפתעה גדולה. כמו שמיר, גם הוא מאמין בשב ואל תעשה. אם יש דוגמה למשבר המנהיגות הקשה הפוקד את הציבור החרדי, זה הרב אליישיב. ואולי באמת כדאי לחרדים לשקול מחדש את העניין הזה של מנהיגים בני 100

   

  אין ספק הרב יוסף שלום אליישיב החוגג השבוע מאה להולדתו הוא יצחק שמיר של הציבור החרדי. כמו יצחק שמיר שהמינוי שלו לראש ממשלה היה הפתעה גדולה; ספק אם מישהו העלה על דעתו לפני 30 שנה שאליישיב יהפוך יום אחד לגדול הדור החרדי, שבעיברית זה אומר: המנהיג הרוחני של דגל התורה. כמו יצחק שמיר, גם הרב אליישיב מאמין שהדרך הנכונה להנהיג את הציבור החרדי היא לטמון עמוק את הראש בחול, סליחה ספרי הגמרא. כמו שיצחק שמיר בזבז את השנים היקרות שבהן ניתן היה להחזיר את הגדה המערבית לירדן, אליישיב מבזבז את השנים היקרות שבהן ניתן למנוע את המשבר הכלכלי הנורא שיפקוד במוקדם או במאוחר את החברה החרדית.


  משבר המנהיגות שפוקד את החברה החרדית גדול בהרבה מהמשבר שפוקד את הציונות. החרדים נוהגים לומר: כמה גדולות עיני חכמים. אבל האמת היא שבשנים האחרונים הן כל כך קטנות. אף אחד מהם לא מעז להוביל מהלך של הוצאת חלק מהאברכים לעבודה או הכשרה מקצועית או שילוב לימודים כלליים בתלמודי התורה או רחמנא ליצלן (ולאחרונה יש הנוהגים לכתוב: רחמנא ליצמן) גיוס של חלק משמעותי מהציבור החרדי. אבל זה לא הכשל המנהיגותי היחיד. הפגנות השבת בקיץ האחרון גרמו לציבור החרדי נזק תדמיתי בל ישוער. אליישיב הגיב בדרך האופיינית לו ולא עשה דבר.


  יש משהו יפה בהערכה של הציבור החרדי לאנשים מבוגרים ובכך שהם מנהיגים אותו. ובכל זאת יש מקום לשאול האם באמת אנשי בני 90 פלוס לא צריכים לצאת לגמלאות. כי האמת היא שהתנאי העיקרי לעמדת הנהגה בציבור החרדי הליטאי היא אריכות ימים. קודמו של אליישיב הרב אליעזר מנחם שך הפך למנהיג ענק בעיקר בגלל שהאריך ימים אחרי כל בני דורו, כולל שותפו להנהגה בעבר הסטייפלר הוא הרב יעקב ישראל קנייבסקי. יש אנשים שבגיל מאד מבוגר מתחילים לנהל מלחמות עם כל העולם. בדרך כלל הם מאמללים רק את עצמם ואת הקרובים המעטים שנשארים לידם. הרב שך, לעומת זאת, אמלל את ש"ס ואת חב"ד ואת מפלגת העבודה ואת הקיבוצים ואת שמעון פרס ואת יצחק רבין, ואת האדמו"ר מגור ואת דרעי ואת תהליך השלום. כך שיכול להיות שכדאי לקבוע גיל פרישה גם לגדולי תורה, נניח 85.

   

  צילום יצחק שמיר: אתר הכנסת. צילום הרב אליישיב: בית השלום, ויקיפדיה

   

  מתח מאפיין את היחסים בין הרב אליישיב לפוסק הדור הספרדי הרב עובדיה יוסף. החרדים האשכנזים מצפים מיוסף לקבל את פסיקותיו של אליישיב. יוסף רואה עצמו פוסק לא פחות חשוב מאליישיב. ביולי 1992 הוא אמר בשעור שנתן לאברכים "ישבנו יחד חמש-שש שנים בבית הדין. מה, אני צריך לבטל דעתי מדעתו? אמרו 'פוסק הדור'? פוסק הדור", אמר יוסף בטון שלא הותיר מקום לספק מה הוא חושב על הכינוי. "כל אחד ואחד צריך להשאר עם רבותיו. אנחנו יש לנו דעה".

   

  בפועל יוסף נאלץ שוב ושוב להתקפל מול דגל התורה מחשש ל... האמת? לא ברור מחשש למה בדיוק. בסופו של דבר כבר 15 שנה לש"ס יש מספר מנדטים כפול או יותר מאשר ליהדות התורה. לפני כחודש ערכה ש"ס נסיון נוסף להשתחרר מהפטרונות של אליישיב, כשהודיעה על הצטרפותה להסתדרות הציונית. בטאונו של אליישיב יתד נאמן פרסם שמעשה נבלה נעשה בישראל. בינתים ש"ס לא התקפלה.

   

  משבר המנהיגות שפוקד את החברה החרדית גדול בהרבה מהמשבר שפוקד את הציונות. החרדים נוהגים לומר: כמה גדולות עיני חכמים. אבל האמת היא שבשנים האחרונים הן כל כך קטנות

   

  מנהיגים חרדיים בדרך כלל מרבים להסתובב בין מוסדות תורה לנאום, לתת שעורים ודרשות. כך נהג הרב שך, כך נוהגים הרב עובדיה יוסף והאיש מספר 2 בדגל התורה, הרב אהרון לייב שטיינמן. הרב אליישיב מנהיג מהשולחן שלו. לאירועים חגיגיים הוא שולח בדרך כלל מכתב. הרב שך הוביל את הקמת ש"ס ודגל התורה. הרב עובדיה יוסף הוביל את הקמת רשתות החינוך והתרבות של ש"ס ואת מהפכת ההלכה בציבור החרדי הספרדי. הרב שטיינמן הוביל את הקמת מערכת החינוך להחזרה בתשובה של ילדים חילונים. מה הוביל הרב אליישיב? באמת מה? טוב, בהתחשב בתוכן המהפכות של האחרים אולי עדיף כך.

   

  לא במקרה חלק גדול מהמהלכים שלו קשורים למערכות בחירות למוסדות שונים. שם הוא מוכרח להחליט. הרב אליישיב הכריע שהחרדים יעזבו את בריתם עם ראש העיר האגדי של ירושלים טדי קולק ויבחרו באהוד אולמרט. במשך שנים סיפרו לנו שהחרדים לא רוצים כלל בתפקיד ראש עיריית ירושלים כדי לא להיות אחראים לכל כך הרבה עבירות. אבל ברגע שהסתמנה אפשרות שמקורבו של אליישיב אורי לופוליאנסקי יזכה בתפקיד, אליישיב לא עמד בפיתוי ואישר את ההתמודדות. כך הפך אליישיב בימי כהונתו של לופליאנסקי לאיש החזק של ירושלים.

   

  כתב המינוי של הרב אליישיב למועצת הרבנות
  הרב אליישיב במועצת הרבנות הראשית? שומו שמים. מקור המסמך: נתנאל פישר, דוקטורנט במחלקה למדע המדינה. האוניברסיטה העיברית

  אליישיב כל כך מוכר כאוייב של הרבנות הראשית עד שאנשים נוטים לשכוח שהוא בעצם פנסיונר של הרבנות או ליתר דיוק של בתי הדין הרבניים. בעבר היה אליישיב חבר בית הדין הרבני הגדול לערעורים מוסד שהוא חלק בלתי נפרד מהמדינה הציונית. אולי זה לא מיקרי שאת המאבקים הקשים ביותר שלו ניהל אליישיב נגד הרבנות, כדי למחוק את מה שנחשב בציבור החרדי לכתם קשה. כך הוא מוביל את המאבק לביטול היתר מכירת הקרקעות בשנת שמיטה. כך זה היה הוא שהביא לבחירת הרב יונה מצגר לרב ראשי לישראל, שפל שספק אם הרבנות תתאושש ממנו אי פעם. הדעה הרווחת היא שזו בדיוק היתה הסיבה של הרב אליישיב, הרצון להשפיל את הרבנות הראשית. בבית אליישיב לעומת זאת טענו באוזני שמה שהוא באמת רצה זה למנוע את בחירת הרב שלמה דייכובסקי, דיין ציוני בעל שעור קומה, שהיה עלול להוביל רפורמות ברבנות ולשקם את מעמדה.


  יוסף רואה עצמו פוסק לא פחות חשוב מאליישיב. ביולי 1992 הוא אמר בשעור שנתן לאברכים "ישבנו יחד חמש-שש שנים בבית הדין. מה, אני צריך לבטל דעתי מדעתו"?

  פעם לפני שהפך לפוסק הדור האשכנזי היחיד היה הרב אלישיב אחד משני פוסקי הדור, יחד עם הרב שלמה זלמן אויערבאך המנוח שנפטר ב-1995. פסקי הלכה רבים התפרסמו בחתימת שניהם. בין היתר שניהם אחראים לאיסור על תרומת האיברים. הרב אלישייב הגדיל לעשות כאשר פסק לאחרונה שלחרדים אמנם אסור לתרום איברים אבל מותר לקבל. קשה לשער בכלל כמה אנשים נפטרו במהלך המתנה לתרום איברים בגלל פסק ההלכה של אליישיב ואויערבאך.


  sheep, By: Joseph, flickr

  אם כבר עוסקים ברב אליישיב ובאיסור על תרומת איברים אי אפשר לוותר על הסיפור על סיפור ניסוי הכבשה הערופה. הניסוי הזה היה מהניסויים המוזרים ביותר בתולדות האוניברסיטה העיברית. בינואר 1992 הורדמה כבשה הרה וחוברה למכשירים שמטרתם להחזיק אותה בחיים. אז הוצא מוחה, אבל המכונות המשיכו להפעיל את שאר איברי הגוף. שלוש שעות לאחר מכן נערף גם יתר הראש. לאחר חצי שעה ביצעו בה הרופאים ניתוח קיסרי והטלה הנולד יצא בריא והחל להלך כעבור זמן קצר. הניסוי עורר תשומת לב בינלאומית ובכירי המומחים לרפואה והלכה בישראל הגיעו לעקוב אחריו בשבע עיניים.


  על מה שילמה הכבשה בראשה? הניסוי הזה היה חלק מהנסיונות הנואשים של מערכת הבריאות לשכנע את פוסקי ההלכה החרדים הרבנים יוסף שלום אליישיב ושלמה זלמן אויערבאך להכיר במות המוח כשעת המוות. זאת, כדי שיתירו לחרדים לתרום איברים. המטרה היתה להוכיח לרבנים שהמכונות יכולות להפעיל את ליבה של כבשה שנמצאת במצב מוות ודאי ואפשר אף ליילד אותה ולכן אין כל הגיון לקבוע מוות על פי מות הלב. הכבשה הקריבה אם כן את ראשה למען מטרה נעלה, אך קורבנה היה לשווא. "סתם עשו צעיר בעלי חיים לכבשה", צוטט אליישיב ב-1992.

   

   

  לקבלת עדכונים קבועים לבלוג: m.kashrut@gmail.com

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (46)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     30/3/10 06:56:

   צטט: פרנק סינטרה 2010-03-28 02:29:35

   צטט: העיקר המהות 2010-03-28 00:17:37


   שבוע טוב.

    

   סליחה שאני מקלקל כאן את האידיליה הכמעט הומוגנית ("רב-תרבותיות" כתב כאן מישהו...), אבל:

    

   האם נראה לכם שפוי למדוד מנהיג של ציבור שבחר בו, לפי ערכי הציבור הקוטבי ביותר אליו?

    

   כלומר - אתה, שחר, מלין כאן על כך שהרב אלישיב אינו אקטיבי מספיק, ובמה? בהכנסת אברכים לשוק העבודה, והוספת לימודים כלליים בבתי הספר החרדיים. לטעמי האישי - זה טיעון קצת משעשע, שהרי אם תרצה או לא - אלה בדיוק ערכיו של הציבור אותו מנהיג הרב אלישיב.

    

   ואם כן, מבחינה לוגית, הייתי יכול לשמוע טיעון על "הרב הפאסיבי שאינו מנהל מלחמה על טוהר החינוך הבדלני של הציבור שלו, ומעלים עין ממוסדות חרדיים להכשרה מקצועית הצצים פה ושם". אך כמו שאתה כתבת? מה ההגיון?

    

    


   אני מסכים איתך,

    

    שחר מחיל את הערכים והעמדות הפוליטיות שלו על נשואי המאמר שלו,

   אותה הבעיה היא גם במשל שלו - יצחק שמיר, שחר סבור שיש להחזיר לפלסטינים את השטחים, ומכאן שיצחק שמיר הוא הגרוע שבראשי הממשלה,

    אם כך אפשר לנסח את מאמרו של שחר בצורה אחרת,

   כל מי שלא בראש של שחר לוקה בחסר.

    

    

    

   כמעט כל המדינה סבורה שצריך להחזיר את השטחים וזה כולל את רוב אנשי הימין. הסיבה העיקרית שאנחנו לא עושים את זה היא הפרטנר הפלשתינאי.

   שמיר הוא ראש הממשלה האחרון שיכל להחזיר את השטחים לירדנים ופספס את ההזדמנות. זה הופך אותו בדיוק כמו את הרב אליישיב למנהיג שמרן וחשוך שגרם למותם של רבים כל כך.

    

     30/3/10 06:53:

   צטט: העיקר המהות 2010-03-28 00:17:37


   שבוע טוב.

    

   סליחה שאני מקלקל כאן את האידיליה הכמעט הומוגנית ("רב-תרבותיות" כתב כאן מישהו...), אבל:

    

   האם נראה לכם שפוי למדוד מנהיג של ציבור שבחר בו, לפי ערכי הציבור הקוטבי ביותר אליו?

    

   כלומר - אתה, שחר, מלין כאן על כך שהרב אלישיב אינו אקטיבי מספיק, ובמה? בהכנסת אברכים לשוק העבודה, והוספת לימודים כלליים בבתי הספר החרדיים. לטעמי האישי - זה טיעון קצת משעשע, שהרי אם תרצה או לא - אלה בדיוק ערכיו של הציבור אותו מנהיג הרב אלישיב.

    

   ואם כן, מבחינה לוגית, הייתי יכול לשמוע טיעון על "הרב הפאסיבי שאינו מנהל מלחמה על טוהר החינוך הבדלני של הציבור שלו, ומעלים עין ממוסדות חרדיים להכשרה מקצועית הצצים פה ושם". אך כמו שאתה כתבת? מה ההגיון?

    

   בציבור החרדי יש משבר כלכלי עצום. בשל המשבר הזה יש זרמים של שינוי, יש כמיהה עזה לשינוי גדול יותר שרבנים כמו אליישיב בולמים אותו. הם עושים את זה, בדיוק כמו שמיר, מתול שמרנות וחוסר יכולת לראות למרחוק. הציבור החרדי צפוי לשבר כלכלי נורא עוד יותר שהרב אליישיב יכל להקל עליו, אם היה מבין שהחברה החרדית חייבת לשחרר חלק מבניה מהישיבות. זה פשוט לא עובד אחרת. אבל הוא פשוט מנהיג קטן כל כך.

     30/3/10 06:49:

   צטט: forte nina 2010-03-29 10:23:33


   אתה יודע אילן

   כשאני קוראת אותך ואת הסטייט אוף מיינד[אם אפשר לקרוא לזה כך]

   של הרבנים האלה ,אולי עדיף שלא יתרמו שום דבר למדע.

   וכאילו,לא הגיע הזמן שהחצרות של הרבנים הספרדיים יצאו

   כבר מרגשי הנחיתות שלהם ביחס לרבנים האשכנזיים

   כי הנחיתות שלהם מביאה עלינו הנחתות.

   ואחרי כל הכוח שיש להם במשרד הפנים ובאוזן של ביבי

   ובלחץ על משרד הבריאות.מה הם צריכים כדי להרפא

   מרגש הנחיתות.?

   מילא שהרב אליישיב לא תורם למדע. הפסקים שלו (למשל האיסור על תרומת איברים) גורמים או עלולים לגרום למותם של רבים כל כך.

    

   ש"ס קמה כמחאה נגד הפטרונות של דתיים וחרדים אשכנזים, נגד אגודת ישראל ונגד המפד"ל. מבחינה פוליטית היא הפכה להצלחה מסחררת. אבל מהר מאד האנשים שלה גילו שהשעבוד נמצא בתוכם, והם פשוט לא מעזים להשתחרר.
     29/3/10 10:23:


   אתה יודע אילן

   כשאני קוראת אותך ואת הסטייט אוף מיינד[אם אפשר לקרוא לזה כך]

   של הרבנים האלה ,אולי עדיף שלא יתרמו שום דבר למדע.

   וכאילו,לא הגיע הזמן שהחצרות של הרבנים הספרדיים יצאו

   כבר מרגשי הנחיתות שלהם ביחס לרבנים האשכנזיים

   כי הנחיתות שלהם מביאה עלינו הנחתות.

   ואחרי כל הכוח שיש להם במשרד הפנים ובאוזן של ביבי

   ובלחץ על משרד הבריאות.מה הם צריכים כדי להרפא

   מרגש הנחיתות.?

     28/3/10 02:29:

   צטט: העיקר המהות 2010-03-28 00:17:37


   שבוע טוב.

    

   סליחה שאני מקלקל כאן את האידיליה הכמעט הומוגנית ("רב-תרבותיות" כתב כאן מישהו...), אבל:

    

   האם נראה לכם שפוי למדוד מנהיג של ציבור שבחר בו, לפי ערכי הציבור הקוטבי ביותר אליו?

    

   כלומר - אתה, שחר, מלין כאן על כך שהרב אלישיב אינו אקטיבי מספיק, ובמה? בהכנסת אברכים לשוק העבודה, והוספת לימודים כלליים בבתי הספר החרדיים. לטעמי האישי - זה טיעון קצת משעשע, שהרי אם תרצה או לא - אלה בדיוק ערכיו של הציבור אותו מנהיג הרב אלישיב.

    

   ואם כן, מבחינה לוגית, הייתי יכול לשמוע טיעון על "הרב הפאסיבי שאינו מנהל מלחמה על טוהר החינוך הבדלני של הציבור שלו, ומעלים עין ממוסדות חרדיים להכשרה מקצועית הצצים פה ושם". אך כמו שאתה כתבת? מה ההגיון?

    

    


   אני מסכים איתך,

    

    שחר מחיל את הערכים והעמדות הפוליטיות שלו על נשואי המאמר שלו,

   אותה הבעיה היא גם במשל שלו - יצחק שמיר, שחר סבור שיש להחזיר לפלסטינים את השטחים, ומכאן שיצחק שמיר הוא הגרוע שבראשי הממשלה,

    אם כך אפשר לנסח את מאמרו של שחר בצורה אחרת,

   כל מי שלא בראש של שחר לוקה בחסר.

    

    

     28/3/10 00:17:


   שבוע טוב.

    

   סליחה שאני מקלקל כאן את האידיליה הכמעט הומוגנית ("רב-תרבותיות" כתב כאן מישהו...), אבל:

    

   האם נראה לכם שפוי למדוד מנהיג של ציבור שבחר בו, לפי ערכי הציבור הקוטבי ביותר אליו?

    

   כלומר - אתה, שחר, מלין כאן על כך שהרב אלישיב אינו אקטיבי מספיק, ובמה? בהכנסת אברכים לשוק העבודה, והוספת לימודים כלליים בבתי הספר החרדיים. לטעמי האישי - זה טיעון קצת משעשע, שהרי אם תרצה או לא - אלה בדיוק ערכיו של הציבור אותו מנהיג הרב אלישיב.

    

   ואם כן, מבחינה לוגית, הייתי יכול לשמוע טיעון על "הרב הפאסיבי שאינו מנהל מלחמה על טוהר החינוך הבדלני של הציבור שלו, ומעלים עין ממוסדות חרדיים להכשרה מקצועית הצצים פה ושם". אך כמו שאתה כתבת? מה ההגיון?

     18/3/10 20:44:

   צטט: asterjet 2010-03-18 10:51:36


   בדרך כלל אני מקבל את מה שאתה כותב בבלוג שלך. הפעם אני הולך לתת לך בראש (צוחק)

    

   קודם כל, מה שקובע אצל הליטאים הוא לא הגיל אלא הלמדנות והרב אליישיב נחשב אצלם לגדול בדורו. הגיל פחות חשוב. ברור שאריכות ימים מקטינה את מספר המתחרים הפוטנציליים למעמד הזה וכשאחרים הולכים לעולמם באופן טבעי בוחרים את מי שמקובל ביותר. אתה לא מצפה שמנהיג בן 100 יהיה קל רגליים וירוץ ממוסד למוסד. הם לא זקוקים לזה. יש להם את הדרך שלהם להעביר את המסר. מנהיג חרדי הוא לא ראש הרשות המבצעת. זו סמכות הלכתית לא תפקיד ביצועי.

    

   שנית, לעיתים עדיף מנהיג שיישב יעשה מעט ויתערב היכן שממש צריך ממנהיג שכל הזמן מחפש לעשות כדי להטביע את חותמו. ישנם רבנים לא מעטים במגזר החרדי שכיוון שאינם יכולים להקל (כי השבאב הקנאים הרי יאכלו אותם חיים) הם גוזרים גזירות חדשות לבקרים על צאן מרעיתם שחייו קשים ממילא. זה נכון גם לגבי מנהיגים אזרחיים: יצחק שמיר לא נכנע ללחצים העזים להתערב במלחמת עירק בתחילת שנות ה-90. מנהיגים עם עצבים פחות חזקים ממנו היו עושים דברים לא אחראיים. רבין המנוח לעומת זאת, אם היה צעיר ב10 שנים, ספק אם היה נכנס להסכמי אוסלו שגם יונים מובהקים כמו שלמה בן עמי לא מהססים להצהיר שהיה כשלון מוחץ. אבל לקראת סוף הקריירה שלו גם הוא הרגיש צורך "להטביע את חותמו".

    

   ואם להגביל את הגיל? באמת מה נגמר עם שמעון פרס? למה להגביל רק לגיל 90 ולא לגיל 80 למשל?

    

   ולגבי הרבנות הראשית: נכון שהבחירה ברב מצגר אינה מוצלחת במיוחד אבל האם הרב אלישיב התכוון "להשפיל" את המוסד הזה? או שהוא פשוט רואה בו מין גוף טכני-ביצועי ולא פוסק הלכות ולכן התאים לו לשלוח לשם רב ששירת בצה"ל ומצוי בהלכי העולם החילוני, שהוא בעצם הצרכן העיקרי של שירותי הרבנות הראשית (כשרות נישואין וגירושין, הרי החרדים לא מקבלים את ההכשר שלהם ומתדינים בבתי הדין שלהם ולא של המדינה). ולגבי הרב דיכובסקי: הוא בהחלט הוכיח עצמו כדיין פתוח וקשוב שזכה להערכה גם בציבוריות החילונית אבל לקרוא לו "ציוני"? זו הגזמה "ביג טיים" הוא מציאותי (כמו ליטאים רבים)  ומקבל עובדות קיימות אבל הוא שומע לכל מה שהרב אלישיב אומר לו ולא יסטה מכך ימינה או שמאלה.

    

   אז נאחל לרב אלישיב בריאות ואריכות ימים כמו לכל יהודי וגם לך שתמשיך לכתוב בלוגים זעפניים עד 120. חג שמח.

   סדרת לעצמך את הכל, אבל קצת הדחקת את הטענה שהציבור החרדי במשבר נורא, והרב אליישיב לא עושה דבר. ככה זה כשמתרגלים שעיני חכמה כל כך קטנות, בכלל לא חושבים שיכול להיות אחרת.

    

     18/3/10 19:12:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 20:59:09

   צטט: dror.h 2010-03-17 17:45:46

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 15:52:07

   צטט: dror.h 2010-03-17 15:22:35

   נראה שחסרונו של הרב אלישיב הוא גם גם יתרונו..תאר לך שהאיש הזה היה גם פעלתן...לטעמי החרדים יכולים למנות לעצמם גם גופה בתור מנהיג.(בחצר ברסלב העסק עובד)

   נדמה לי שהציבור החרדי ראוי למנהיגות טובה יותר. נדמה לי שגם אנחנו. אבל לפעמים אני חושב שכל ציבור מקבל את המנהיגות שמגיעה לו.

    

    

    

   את ההזדמנות הזו אנחנו מפספסים בעקביות ונחישות בהליך דמוקרטי.

    מה שמחזק את המחשבה העגומה שנתניהו וברק זה מה שמגיע לנו.

    

    

    באסה

     18/3/10 10:51:


   בדרך כלל אני מקבל את מה שאתה כותב בבלוג שלך. הפעם אני הולך לתת לך בראש (צוחק)

    

   קודם כל, מה שקובע אצל הליטאים הוא לא הגיל אלא הלמדנות והרב אליישיב נחשב אצלם לגדול בדורו. הגיל פחות חשוב. ברור שאריכות ימים מקטינה את מספר המתחרים הפוטנציליים למעמד הזה וכשאחרים הולכים לעולמם באופן טבעי בוחרים את מי שמקובל ביותר. אתה לא מצפה שמנהיג בן 100 יהיה קל רגליים וירוץ ממוסד למוסד. הם לא זקוקים לזה. יש להם את הדרך שלהם להעביר את המסר. מנהיג חרדי הוא לא ראש הרשות המבצעת. זו סמכות הלכתית לא תפקיד ביצועי.

    

   שנית, לעיתים עדיף מנהיג שיישב יעשה מעט ויתערב היכן שממש צריך ממנהיג שכל הזמן מחפש לעשות כדי להטביע את חותמו. ישנם רבנים לא מעטים במגזר החרדי שכיוון שאינם יכולים להקל (כי השבאב הקנאים הרי יאכלו אותם חיים) הם גוזרים גזירות חדשות לבקרים על צאן מרעיתם שחייו קשים ממילא. זה נכון גם לגבי מנהיגים אזרחיים: יצחק שמיר לא נכנע ללחצים העזים להתערב במלחמת עירק בתחילת שנות ה-90. מנהיגים עם עצבים פחות חזקים ממנו היו עושים דברים לא אחראיים. רבין המנוח לעומת זאת, אם היה צעיר ב10 שנים, ספק אם היה נכנס להסכמי אוסלו שגם יונים מובהקים כמו שלמה בן עמי לא מהססים להצהיר שהיה כשלון מוחץ. אבל לקראת סוף הקריירה שלו גם הוא הרגיש צורך "להטביע את חותמו".

    

   ואם להגביל את הגיל? באמת מה נגמר עם שמעון פרס? למה להגביל רק לגיל 90 ולא לגיל 80 למשל?

    

   ולגבי הרבנות הראשית: נכון שהבחירה ברב מצגר אינה מוצלחת במיוחד אבל האם הרב אלישיב התכוון "להשפיל" את המוסד הזה? או שהוא פשוט רואה בו מין גוף טכני-ביצועי ולא פוסק הלכות ולכן התאים לו לשלוח לשם רב ששירת בצה"ל ומצוי בהלכי העולם החילוני, שהוא בעצם הצרכן העיקרי של שירותי הרבנות הראשית (כשרות נישואין וגירושין, הרי החרדים לא מקבלים את ההכשר שלהם ומתדינים בבתי הדין שלהם ולא של המדינה). ולגבי הרב דיכובסקי: הוא בהחלט הוכיח עצמו כדיין פתוח וקשוב שזכה להערכה גם בציבוריות החילונית אבל לקרוא לו "ציוני"? זו הגזמה "ביג טיים" הוא מציאותי (כמו ליטאים רבים)  ומקבל עובדות קיימות אבל הוא שומע לכל מה שהרב אלישיב אומר לו ולא יסטה מכך ימינה או שמאלה.

    

   אז נאחל לרב אלישיב בריאות ואריכות ימים כמו לכל יהודי וגם לך שתמשיך לכתוב בלוגים זעפניים עד 120. חג שמח.

     17/3/10 22:51:

   צטט: עזר שאבי 2010-03-17 22:01:45


   כל העיסוק באנשים מתרבות זרה ומוזרה (שאין לה כל קשר מוכח ליהדות) לדעתי הוא ביזבוז זמן. כמו כן התבטלות הספרדים בפני האשכנזים הוא נושא מגונה שלא ראוי לעסוק בו. מה לנו ולאנשים שסובלים מדימוי עצמי נמוך שילכו לאנשי מקצוע שיטפלו בהם אין צורך לנסות להבין אותם יש כן צורך לעודד אותם ללכת לטיפול.

    אי אפשר להתעלם מהעובדה שהרב אליישיב הוא האיש שאומר ליו"ר ועדת הכספים מה לעשות.

    

     17/3/10 22:51:

   צטט: שירהW 2010-03-17 22:36:08

   שחר אילן - אתה שקרן גדול ורשע - משועמם , מריר ותוסיף לעצמך את כל המידות הרעות שקיימות.

   אינך שווה תגובה עניינית, כי אינך כותב לעניין. אלא כותב מתוך שנאה.

   שירהW 

    

    

    

    

    כמה מביך. על מה בדיוק ברשימה שלי את מבססת את צונאמי הרפש ששפכת כאן?

     17/3/10 22:50:

   צטט: חציל-ים 2010-03-17 22:46:42


   זה נכון שאריה דרעי, שאגב אינו חביב עליי, היה שולך את בניו למוסדות ספרדיים?

    

    

   לא שאני יודע. הקוראים מוזמנים לתרום מידע.

     17/3/10 22:46:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 15:52:39

   צטט: חציל-ים 2010-03-17 15:14:27

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 11:04:18

   צטט: יוסי רוזנמן 2010-03-17 10:04:15

   את התסכול שלהם על ההתבטלות בפני החרדים האשכנזים, מוציאים החרדים הספרדים על החילונים האשכנזים...

    

   נשגבת מבינתי ההתבטלות הזו בפני החרדים האשכנזים

    

    

   הסיבה העיקרית להתבטלות בפני האשכנזים היא החשש שיזרקו את הילדים של האליטה הספרדית מהמוסדות האשכנזים. מה שמעלה את השאלה למה הספרדים כל כך מתבטלים בפני מוסדות החינוך של האשכנזים, למרת כל ההשפלות שהם סופגים שם?

    

   וכן, אין ספק שהרבה יותר קל להלחם באשכנזים החילונים. עובדה ש"ס קמה כדי להאבק באפליה בתוך הציבור החרדי אבל כל הזמן נלחמת בחילונים.

    

    

   אולי מסיבה כלשהי לספרדים אין מוסדות חינוך ראויים משל עצמם?

    הסיבה העיקרית היא שכל האליטה שלהם הולכת ללמוד במוסדות אשכנזיים.

    

    

   זה נכון שאריה דרעי, שאגב אינו חביב עליי, היה שולך את בניו למוסדות ספרדיים?

    

     17/3/10 22:36:

   שחר אילן - אתה שקרן גדול ורשע - משועמם , מריר ותוסיף לעצמך את כל המידות הרעות שקיימות.

   אינך שווה תגובה עניינית, כי אינך כותב לעניין. אלא כותב מתוך שנאה.

   שירהW 

    

    

    

     17/3/10 22:01:

   כל העיסוק באנשים מתרבות זרה ומוזרה (שאין לה כל קשר מוכח ליהדות) לדעתי הוא ביזבוז זמן. כמו כן התבטלות הספרדים בפני האשכנזים הוא נושא מגונה שלא ראוי לעסוק בו. מה לנו ולאנשים שסובלים מדימוי עצמי נמוך שילכו לאנשי מקצוע שיטפלו בהם אין צורך לנסות להבין אותם יש כן צורך לעודד אותם ללכת לטיפול.
     17/3/10 21:03:

   צטט: מירי-ב 2010-03-17 18:03:23

   לא מדויק! ברגע שאתה (בצדק) מעוניין שהם ישתלבו בשוק העבודה של חברה וכלכלה סופר-מודרניות שחוזקה הוא באיכות ה"הון האנושי", ממילא אתה מניח כי עליהם לקבל השכלה בסיסית פלוס - ומשהנחת זאת, בפועל, פתחת את הדלת (גם אם מבלי להצהיר על כך),  לפחות לידיעת/הכרת חלק מהתחומים שנזכרו לעיל ב"עולם החיצון".  זה גם הקושי הכל-כך גדול של החברה הזו לקבל את הצורך להשתתף במעגל העבודה, שהרי השתתפות זו בדיוק מאיימת על סמכותם של הרבנים שכל-כולם שקועים ב"עולם הישן" ומתבססים עליו.  מילא הנשים שיוצאות לעבודה (ואגב, זה בכלל לא בגדר "מילא", אבל מילא...), והשכלתן ה"חולית" שהולכת ומתרחבת/מעמיקה, אבל שער בנפשך מה יקרה לו לממסד הרבני כפי שהוא היום, אם גם בני זוגן יזכו לאותה ההשכלה...

    

   אנא סלח לי על הבוטות, אבל בעיניי צריך "לקרוא לילד בשמו" (המלא), ולהוציא מכך מסקנות פוליטיות-קונייקטורליות, לצד פוליטיות-עקרוניות (מישהו אמר רב-תרבותיות, ולא קיבל?).  כל עוד אלו לא תעשנה, למצער, עמותות כמו חידו"ש לא תועלנה לשנות את פני הדברים לעומק, כי מחד, תמיד יהיו פוליטיקאים כמו אלי ישי וליצמן שישמחו לאחוז את המערכת הפוליטית בגרונה, ותמיד יהיו מספיק פוליטיקאים חילוניים שישמחו "להתמסר" לאחיזה זו ובלבד שחזונם המדיני ו/או הכלכלי יתגשם.  ומאידך, הציבור החרדי ימשיך לחוש מאויים מה"בריון הציוני", וכתוצאה מכך ימשיך להסתופף תחת צל קורתם של "חשוכי הדור".

    

   יכול להיות שבחלק מהמיקרים זו תהיה התוצאה, ותהיה יותר יציאה לשאלה מבעבר. מצד שני חשוב לי להבהיר שאני לא מנסה לשנות את אמונתו של איש. כמו שכתבתי, אזרח חרדי תורם ומשולב בחברה הוא בעיני אזרח מצויין.

     17/3/10 21:00:

   צטט: alonflg 2010-03-17 19:32:50

   לידיעתך : שמיר לא היה ראש ממשלה גרוע, הוא עמד בלחצים ולא התקפל ולא נשבר.

                בניגוד לראשי ממשלה צעירים הוא עמד בלחץ ולא שיגר גדודי צנחנים ומטוסים לאיזור שיגור

                הטילים בעיראק. כמו כן הוא הפר הבטחות לחרדים ( נתן להם לטעום מהתבשיל שלהם),

                יחסית לראשי ממשלה הוא לא היה כל כך גרוע והלוואי והיה לנו ראש ממשלה בשיעור קומה שלו. 

                ( ההיסטוריה תשפוט אותו לטובה לעומת ראשי ממשלה אחרים) 

                אם לדבר על ראשי ממשלה גרועים אז דווקא הם היו צעירים נתניהו וברק שהיו הגרועים ביותר.

    

                שמעון פרס גם הוא גרם למדינה נזק רב, ההתרפסות שלו לערבים ולחרדים רק

                דרדרה את המדינה  למקום שהיא היום, והוא לא למד מהשגיאות שלו דבר

                והוא מוסיף להתרפס אליהם. 

    

   בוא נאמר ככה: אם אתה מאמין שאנחנו לא צריכים להפרד מהגדה, שמיר ללא ספק היה מנקודת מבטך ראש ממשלה נפלא. נדמה לי שיש בערך 10% מהאוכלוסיה שעדין מחזיקים בעמדה הזאת, אבל אין ספק שזו עמדה לגיטימית.

     17/3/10 20:59:

   צטט: dror.h 2010-03-17 17:45:46

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 15:52:07

   צטט: dror.h 2010-03-17 15:22:35

   נראה שחסרונו של הרב אלישיב הוא גם גם יתרונו..תאר לך שהאיש הזה היה גם פעלתן...לטעמי החרדים יכולים למנות לעצמם גם גופה בתור מנהיג.(בחצר ברסלב העסק עובד)

   נדמה לי שהציבור החרדי ראוי למנהיגות טובה יותר. נדמה לי שגם אנחנו. אבל לפעמים אני חושב שכל ציבור מקבל את המנהיגות שמגיעה לו.

    

    

    

   את ההזדמנות הזו אנחנו מפספסים בעקביות ונחישות בהליך דמוקרטי.

    מה שמחזק את המחשבה העגומה שנתניהו וברק זה מה שמגיע לנו.

    

     17/3/10 19:32:

   לידיעתך : שמיר לא היה ראש ממשלה גרוע, הוא עמד בלחצים ולא התקפל ולא נשבר.

                בניגוד לראשי ממשלה צעירים הוא עמד בלחץ ולא שיגר גדודי צנחנים ומטוסים לאיזור שיגור

                הטילים בעיראק. כמו כן הוא הפר הבטחות לחרדים ( נתן להם לטעום מהתבשיל שלהם),

                יחסית לראשי ממשלה הוא לא היה כל כך גרוע והלוואי והיה לנו ראש ממשלה בשיעור קומה שלו. 

                ( ההיסטוריה תשפוט אותו לטובה לעומת ראשי ממשלה אחרים) 

                אם לדבר על ראשי ממשלה גרועים אז דווקא הם היו צעירים נתניהו וברק שהיו הגרועים ביותר.

    

                שמעון פרס גם הוא גרם למדינה נזק רב, ההתרפסות שלו לערבים ולחרדים רק

                דרדרה את המדינה  למקום שהיא היום, והוא לא למד מהשגיאות שלו דבר

                והוא מוסיף להתרפס אליהם. 

     17/3/10 18:03:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 17:31:19

   צטט: מירי-ב 2010-03-17 17:01:41

   אתה מערב כאן בעיניי בין שתי סוגיות שונות - חשכתה של המנהיגות החרדית בת-זמננו (ועל כך אני "חותמת בשתי ידיים" ומוסיפה את רגל ימין...), לבין זיקנתו של הרב אליישיב.  למעשה, בפוסט עצמו אתה מזכיר פסיקה של אליישיב עוד ב"צעירותו" (יחסית, כמובן) לגבי איסור תרומת איברים, בגלל אי-קבלת מוות מוחי כסמן למות האדם, ללמדנו שלא זקנתו מביישת את "נעוריו", אלא ש"מתמיד" הוא היה חשוך שכזה...  לכן, הסייפא של המאמר, לטעמי, יוצא "מפוספס".  כלומר, הבעיה לא תיפתר מכך שהציבור החרדי יגביל את הצווי של "עשה לך רב" לגיל מסוים, אלא שהוא ישכיל לבחרם באופן מושכל יותר.  ובחירה שכזו יכולה (אולי) להגיע לכדי היתכנות בפועל משציבור זה יהיה חשוף יותר ל"עולם החיצון", על ההשכלה, המדע, הרפואה, והתרבות המצויים בו, פרי לפחות 400 שנה, למן ראשית העת החדשה באירופה, או 2500 שנה אם מתעקשים לדלג בחזרה לסוקרטס, אפלטון ואריסטו, למשל...

   וזה בדיוק המסר (או לפחות אחד מהמסרים) של עמותת חידו"ש, הלא כן?!

   למען האמת, זה לא המסר שלנו. אין לנו (כעמותה) שום עניין לשנות את אמונות החרדים, אלא רק את ההיבטים בהתנהגות שלהם שפוגעים אנושות בחופש הדת ובשוויון בנטל. מה זה אומר מעשית? שחרדי שמאמין בחופש דת לאחרים, שרת בצבא, עובד ומשלם מיסים ושולח את ילדיו למוסדות חינוך שמכשירים אותם לעולם העבודה - הוא בעיני אזרח מצויין. טועה באמונתו, אבל זכותו. ואגב, יש כאלה. מעטים אבל יש.

    

    לא מדויק! ברגע שאתה (בצדק) מעוניין שהם ישתלבו בשוק העבודה של חברה וכלכלה סופר-מודרניות שחוזקה הוא באיכות ה"הון האנושי", ממילא אתה מניח כי עליהם לקבל השכלה בסיסית פלוס - ומשהנחת זאת, בפועל, פתחת את הדלת (גם אם מבלי להצהיר על כך),  לפחות לידיעת/הכרת חלק מהתחומים שנזכרו לעיל ב"עולם החיצון".  זה גם הקושי הכל-כך גדול של החברה הזו לקבל את הצורך להשתתף במעגל העבודה, שהרי השתתפות זו בדיוק מאיימת על סמכותם של הרבנים שכל-כולם שקועים ב"עולם הישן" ומתבססים עליו.  מילא הנשים שיוצאות לעבודה (ואגב, זה בכלל לא בגדר "מילא", אבל מילא...), והשכלתן ה"חולית" שהולכת ומתרחבת/מעמיקה, אבל שער בנפשך מה יקרה לו לממסד הרבני כפי שהוא היום, אם גם בני זוגן יזכו לאותה ההשכלה...

    

   אנא סלח לי על הבוטות, אבל בעיניי צריך "לקרוא לילד בשמו" (המלא), ולהוציא מכך מסקנות פוליטיות-קונייקטורליות, לצד פוליטיות-עקרוניות (מישהו אמר רב-תרבותיות, ולא קיבל?).  כל עוד אלו לא תעשנה, למצער, עמותות כמו חידו"ש לא תועלנה לשנות את פני הדברים לעומק, כי מחד, תמיד יהיו פוליטיקאים כמו אלי ישי וליצמן שישמחו לאחוז את המערכת הפוליטית בגרונה, ותמיד יהיו מספיק פוליטיקאים חילוניים שישמחו "להתמסר" לאחיזה זו ובלבד שחזונם המדיני ו/או הכלכלי יתגשם.  ומאידך, הציבור החרדי ימשיך לחוש מאויים מה"בריון הציוני", וכתוצאה מכך ימשיך להסתופף תחת צל קורתם של "חשוכי הדור".

     17/3/10 17:45:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 15:52:07

   צטט: dror.h 2010-03-17 15:22:35

   נראה שחסרונו של הרב אלישיב הוא גם גם יתרונו..תאר לך שהאיש הזה היה גם פעלתן...לטעמי החרדים יכולים למנות לעצמם גם גופה בתור מנהיג.(בחצר ברסלב העסק עובד)

   נדמה לי שהציבור החרדי ראוי למנהיגות טובה יותר. נדמה לי שגם אנחנו. אבל לפעמים אני חושב שכל ציבור מקבל את המנהיגות שמגיעה לו.

    

    

    

   את ההזדמנות הזו אנחנו מפספסים בעקביות ונחישות בהליך דמוקרטי.
     17/3/10 17:31:

   צטט: מירי-ב 2010-03-17 17:01:41

   אתה מערב כאן בעיניי בין שתי סוגיות שונות - חשכתה של המנהיגות החרדית בת-זמננו (ועל כך אני "חותמת בשתי ידיים" ומוסיפה את רגל ימין...), לבין זיקנתו של הרב אליישיב.  למעשה, בפוסט עצמו אתה מזכיר פסיקה של אליישיב עוד ב"צעירותו" (יחסית, כמובן) לגבי איסור תרומת איברים, בגלל אי-קבלת מוות מוחי כסמן למות האדם, ללמדנו שלא זקנתו מביישת את "נעוריו", אלא ש"מתמיד" הוא היה חשוך שכזה...  לכן, הסייפא של המאמר, לטעמי, יוצא "מפוספס".  כלומר, הבעיה לא תיפתר מכך שהציבור החרדי יגביל את הצווי של "עשה לך רב" לגיל מסוים, אלא שהוא ישכיל לבחרם באופן מושכל יותר.  ובחירה שכזו יכולה (אולי) להגיע לכדי היתכנות בפועל משציבור זה יהיה חשוף יותר ל"עולם החיצון", על ההשכלה, המדע, הרפואה, והתרבות המצויים בו, פרי לפחות 400 שנה, למן ראשית העת החדשה באירופה, או 2500 שנה אם מתעקשים לדלג בחזרה לסוקרטס, אפלטון ואריסטו, למשל...

   וזה בדיוק המסר (או לפחות אחד מהמסרים) של עמותת חידו"ש, הלא כן?!

   למען האמת, זה לא המסר שלנו. אין לנו (כעמותה) שום עניין לשנות את אמונות החרדים, אלא רק את ההיבטים בהתנהגות שלהם שפוגעים אנושות בחופש הדת ובשוויון בנטל. מה זה אומר מעשית? שחרדי שמאמין בחופש דת לאחרים, שרת בצבא, עובד ומשלם מיסים ושולח את ילדיו למוסדות חינוך שמכשירים אותם לעולם העבודה - הוא בעיני אזרח מצויין. טועה באמונתו, אבל זכותו. ואגב, יש כאלה. מעטים אבל יש.

    

     17/3/10 17:01:

   אתה מערב כאן בעיניי בין שתי סוגיות שונות - חשכתה של המנהיגות החרדית בת-זמננו (ועל כך אני "חותמת בשתי ידיים" ומוסיפה את רגל ימין...), לבין זיקנתו של הרב אליישיב.  למעשה, בפוסט עצמו אתה מזכיר פסיקה של אליישיב עוד ב"צעירותו" (יחסית, כמובן) לגבי איסור תרומת איברים, בגלל אי-קבלת מוות מוחי כסמן למות האדם, ללמדנו שלא זקנתו מביישת את "נעוריו", אלא ש"מתמיד" הוא היה חשוך שכזה...  לכן, הסייפא של המאמר, לטעמי, יוצא "מפוספס".  כלומר, הבעיה לא תיפתר מכך שהציבור החרדי יגביל את הצווי של "עשה לך רב" לגיל מסוים, אלא שהוא ישכיל לבחרם באופן מושכל יותר.  ובחירה שכזו יכולה (אולי) להגיע לכדי היתכנות בפועל משציבור זה יהיה חשוף יותר ל"עולם החיצון", על ההשכלה, המדע, הרפואה, והתרבות המצויים בו, פרי לפחות 400 שנה, למן ראשית העת החדשה באירופה, או 2500 שנה אם מתעקשים לדלג בחזרה לסוקרטס, אפלטון ואריסטו, למשל...

   וזה בדיוק המסר (או לפחות אחד מהמסרים) של עמותת חידו"ש, הלא כן?!

     17/3/10 15:53:

   צטט: מיא 2010-03-17 13:57:50

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 09:11:10

   צטט: מיא 2010-03-17 00:29:47

   צפיתי בעניין בסרטון, ואני לא יודעת מה אתה רוצה מהפציינט. כמו שאלינוריגבי אומרת: יהודי נמרץ, סקסי, שכוחו במותניו. ניכר בו שמה שמנחה אותו הוא הליבידו החזק שלו, וכמובן הדאגה לשלום ישראל סבא ולחיות האלה שמהן עושים את הכובעים המצוינים והאופנתיים שמגביהים את כל החבר'ה המצויינים בעשרים סנטים קריטיים.

    ידעתי שהוא ימצא חן בעיניך. אבל אני לא בטוח שהוא בנוי לקשר. כך שאל תאמרי שלא הזהירו אותך מראש.

    

    שיט. ידעתי. הם כולם רוצים נשים ממש צעירות. אני זקנה מדי בשבילו.

    

   אני חושב שבעניין הזה את צריכה לעשות שאלת רב. 

    

     17/3/10 15:52:

   צטט: חציל-ים 2010-03-17 15:14:27

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 11:04:18

   צטט: יוסי רוזנמן 2010-03-17 10:04:15

   את התסכול שלהם על ההתבטלות בפני החרדים האשכנזים, מוציאים החרדים הספרדים על החילונים האשכנזים...

    

   נשגבת מבינתי ההתבטלות הזו בפני החרדים האשכנזים

    

    

   הסיבה העיקרית להתבטלות בפני האשכנזים היא החשש שיזרקו את הילדים של האליטה הספרדית מהמוסדות האשכנזים. מה שמעלה את השאלה למה הספרדים כל כך מתבטלים בפני מוסדות החינוך של האשכנזים, למרת כל ההשפלות שהם סופגים שם?

    

   וכן, אין ספק שהרבה יותר קל להלחם באשכנזים החילונים. עובדה ש"ס קמה כדי להאבק באפליה בתוך הציבור החרדי אבל כל הזמן נלחמת בחילונים.

    

    

   אולי מסיבה כלשהי לספרדים אין מוסדות חינוך ראויים משל עצמם?

    הסיבה העיקרית היא שכל האליטה שלהם הולכת ללמוד במוסדות אשכנזיים.

    

     17/3/10 15:52:

   צטט: dror.h 2010-03-17 15:22:35

   נראה שחסרונו של הרב אלישיב הוא גם גם יתרונו..תאר לך שהאיש הזה היה גם פעלתן...לטעמי החרדים יכולים למנות לעצמם גם גופה בתור מנהיג.(בחצר ברסלב העסק עובד)

   נדמה לי שהציבור החרדי ראוי למנהיגות טובה יותר. נדמה לי שגם אנחנו. אבל לפעמים אני חושב שכל ציבור מקבל את המנהיגות שמגיעה לו.

    

     17/3/10 15:50:

   צטט: A.psych 2010-03-17 12:25:51


   מעניין שהבאת כדוגמא את שמיר ולא למשל את פרס שצוחק על כולנו וממשיך לבחוש בפוליטיקה המקומית בגיל 85. האם הסכמי אוסלו שהוא הגיע אליהם בגיל 75 היו הצלחה כזו מופלאה? ומה לגבי ההתנתקות של שרון בזמן שנהג לנמנם בחלק לא מבוטל מהדיונים? והדיכאון של בגין בשלהי כהונתו?

    

   לכולנו יש רצון ופנטזיה במבוגר אחראי, אלא שלא תמיד אנחנו שמים לב שלהיות מבוגר אין פירושו רק ניסיון וחכמת חיים. לפעמים, יותר מדי ניסיון (וגיל) הם דוקא מקור לחולשה. בעיני, זו תופעה מופלאה שהפנסיה של כולנו מתרחשת באמצע שנות ה 60 לחיינו ואילו המנהיגים שאנחנו בוחרים (כביכול) רק משתבחים עם השנים. אולי הגיע הזמן שכולם יצאו לפנסיה באותו גיל - לא בטוח שזה ממש יזיק.

    

   לא כל דבר מתיישן כמו יין. רוב הדברים מזכירים יותר פירות שנשארו יותר מדי זמן במקרר...

    מצד שני ברק ונתניהו גרמו נזקים גדולים כבר בגיל צעיר

    

     17/3/10 15:22:
   נראה שחסרונו של הרב אלישיב הוא גם גם יתרונו..תאר לך שהאיש הזה היה גם פעלתן...לטעמי החרדים יכולים למנות לעצמם גם גופה בתור מנהיג.(בחצר ברסלב העסק עובד)
     17/3/10 15:14:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 11:04:18

   צטט: יוסי רוזנמן 2010-03-17 10:04:15

   את התסכול שלהם על ההתבטלות בפני החרדים האשכנזים, מוציאים החרדים הספרדים על החילונים האשכנזים...

    

   נשגבת מבינתי ההתבטלות הזו בפני החרדים האשכנזים

    

    

   הסיבה העיקרית להתבטלות בפני האשכנזים היא החשש שיזרקו את הילדים של האליטה הספרדית מהמוסדות האשכנזים. מה שמעלה את השאלה למה הספרדים כל כך מתבטלים בפני מוסדות החינוך של האשכנזים, למרת כל ההשפלות שהם סופגים שם?

    

   וכן, אין ספק שהרבה יותר קל להלחם באשכנזים החילונים. עובדה ש"ס קמה כדי להאבק באפליה בתוך הציבור החרדי אבל כל הזמן נלחמת בחילונים.

    

    

   אולי מסיבה כלשהי לספרדים אין מוסדות חינוך ראויים משל עצמם?
     17/3/10 13:57:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 09:11:10

   צטט: מיא 2010-03-17 00:29:47

   צפיתי בעניין בסרטון, ואני לא יודעת מה אתה רוצה מהפציינט. כמו שאלינוריגבי אומרת: יהודי נמרץ, סקסי, שכוחו במותניו. ניכר בו שמה שמנחה אותו הוא הליבידו החזק שלו, וכמובן הדאגה לשלום ישראל סבא ולחיות האלה שמהן עושים את הכובעים המצוינים והאופנתיים שמגביהים את כל החבר'ה המצויינים בעשרים סנטים קריטיים.

    ידעתי שהוא ימצא חן בעיניך. אבל אני לא בטוח שהוא בנוי לקשר. כך שאל תאמרי שלא הזהירו אותך מראש.

    

    שיט. ידעתי. הם כולם רוצים נשים ממש צעירות. אני זקנה מדי בשבילו.

    

     17/3/10 13:45:

   כמו שמיר, גם אליישיב מאמין בשב ואל תעשה.

   וזה אומר הכל.

   רק לא לשכוח את שנת הצהריים (הסייאסטה)...

    

     17/3/10 12:35:

   צטט: מיא 2010-03-17 00:29:47

   צפיתי בעניין בסרטון, ואני לא יודעת מה אתה רוצה מהפציינט. כמו שאלינוריגבי אומרת: יהודי נמרץ, סקסי, שכוחו במותניו. ניכר בו שמה שמנחה אותו הוא הליבידו החזק שלו, וכמובן הדאגה לשלום ישראל סבא ולחיות האלה שמהן עושים את הכובעים המצוינים והאופנתיים שמגביהים את כל החבר'ה המצויינים בעשרים סנטים קריטיים.

    

   עכשיו הבנתי את מקור הביטוי "כוחו במותניו". אולי מותניים זה כל מה שנשאר לו.

     17/3/10 12:25:


   מעניין שהבאת כדוגמא את שמיר ולא למשל את פרס שצוחק על כולנו וממשיך לבחוש בפוליטיקה המקומית בגיל 85. האם הסכמי אוסלו שהוא הגיע אליהם בגיל 75 היו הצלחה כזו מופלאה? ומה לגבי ההתנתקות של שרון בזמן שנהג לנמנם בחלק לא מבוטל מהדיונים? והדיכאון של בגין בשלהי כהונתו?

    

   לכולנו יש רצון ופנטזיה במבוגר אחראי, אלא שלא תמיד אנחנו שמים לב שלהיות מבוגר אין פירושו רק ניסיון וחכמת חיים. לפעמים, יותר מדי ניסיון (וגיל) הם דוקא מקור לחולשה. בעיני, זו תופעה מופלאה שהפנסיה של כולנו מתרחשת באמצע שנות ה 60 לחיינו ואילו המנהיגים שאנחנו בוחרים (כביכול) רק משתבחים עם השנים. אולי הגיע הזמן שכולם יצאו לפנסיה באותו גיל - לא בטוח שזה ממש יזיק.

    

   לא כל דבר מתיישן כמו יין. רוב הדברים מזכירים יותר פירות שנשארו יותר מדי זמן במקרר...

     17/3/10 11:04:

   צטט: יוסי רוזנמן 2010-03-17 10:04:15

   את התסכול שלהם על ההתבטלות בפני החרדים האשכנזים, מוציאים החרדים הספרדים על החילונים האשכנזים...

    

   נשגבת מבינתי ההתבטלות הזו בפני החרדים האשכנזים

    

    

   הסיבה העיקרית להתבטלות בפני האשכנזים היא החשש שיזרקו את הילדים של האליטה הספרדית מהמוסדות האשכנזים. מה שמעלה את השאלה למה הספרדים כל כך מתבטלים בפני מוסדות החינוך של האשכנזים, למרת כל ההשפלות שהם סופגים שם?

    

   וכן, אין ספק שהרבה יותר קל להלחם באשכנזים החילונים. עובדה ש"ס קמה כדי להאבק באפליה בתוך הציבור החרדי אבל כל הזמן נלחמת בחילונים.

    

     17/3/10 11:01:

   צטט: ליאת z 2010-03-17 09:25:50

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 09:13:10


    

    מעניין אם יום אחד הציבור החרדי יסתכל אחורה ויאשים את הרב אלישייב.

    זה יקר, כנראה, שיגיע מנהיג חרדי אמיתי, עם בטחון עצמי, שלא ייפחד לפתוח עולם לעולם.

   מתי?

   כנראה כשייראה חמור לבן בשערי העיר, כשזה יגיע

    

    או כשכל החברה שלהם תקרוס.

    

     17/3/10 10:04:

   את התסכול שלהם על ההתבטלות בפני החרדים האשכנזים, מוציאים החרדים הספרדים על החילונים האשכנזים...

    

   נשגבת מבינתי ההתבטלות הזו בפני החרדים האשכנזים

    

    

     17/3/10 10:02:

   אנא צפו בשלמות בסרטון שלהלן ותבינו שפעילי ארגון האנרכיסטים הם מחוללי האינתיפאדה השלישית העומדת בפתח :

   http://www.youtube.com/watch?v=bejwFJtDbzw&feature=related

     17/3/10 09:25:

   צטט: Shahar Ilan 2010-03-17 09:13:10


    

    מעניין אם יום אחד הציבור החרדי יסתכל אחורה ויאשים את הרב אלישייב.

    זה יקר, כנראה, שיגיע מנהיג חרדי אמיתי, עם בטחון עצמי, שלא ייפחד לפתוח עולם לעולם.

   מתי?

   כנראה כשייראה חמור לבן בשערי העיר, כשזה יגיע

    

     17/3/10 09:13:

   צטט: ישראלי בישראל 2010-03-17 00:28:56


   ההשוואה לשמיר נכונה. שמיר היה ראש ממשלה הגרוע ביותר בתולדות מדינת ישראל אפילו יותר מאשר: ברק,נתניהו, אהוד וציפי שכמעט הייתה ולא תהייה בעתיד כנראה. האיש הכשיל את הסכמי לונדון שדובר על כך שירדן תקבל בחזרה אחריות על השטחים בגדה המערבית. הוא אחראי לבניה ההמונית בלב השטחים, ובפרט לאריאל שתקועה באמצע. הוא הביא את היחסים עם ארה"ב למשבר, ולא היה היכן לשכן את העולים בתקופת העלייה ההמונית.

    אם חס ושלום המתנחלים יצליחו במזימתם בסיוע ציפי לבני מתנגדת ההקפאה לסקל את חלוקת הארץ, ונמצע את עצמנו כמיעוט יהודי-ישראלי אז כולם יסתכלו לאחור ויאשימו את שמיר.

    

    מעניין אם יום אחד הציבור החרדי יסתכל אחורה ויאשים את הרב אלישייב.

     17/3/10 09:12:

   צטט: שלוימ'ה (חוני) 2010-03-17 04:38:13


   כל פעם שאני קורא את הפוסטים שלך אני נתקף דיכאון,

   אם זו באמת הארץ שעזבתי? החלטתי נכון...

    

   ולגבי הכבשה,

   סיפור חמוד,

   ההיפוך של לזרוס הנוצרי - עליו מסופר שראשו נערף על ידי הרומאים

   אבל ראשו בדרך נס המשיך לתפקד - יש אומרים עד עצם היום הזה...

   איך קראו  לכבשה יותר אותי מעניין מהשם של הרב ,

   זה היה הרב עובדיה יוסף שאמר פעם על ראש ממשלה

   שהעדר שם כבשה עיוורת להנהיג אותו

   עוד נבואה שהתגשמה?

    

    

    

    האם יכול להיות שאחרי הניסוי, החבר'ה הלכו ועשו "על האש"?

    

     17/3/10 09:11:

   צטט: מיא 2010-03-17 00:29:47

   צפיתי בעניין בסרטון, ואני לא יודעת מה אתה רוצה מהפציינט. כמו שאלינוריגבי אומרת: יהודי נמרץ, סקסי, שכוחו במותניו. ניכר בו שמה שמנחה אותו הוא הליבידו החזק שלו, וכמובן הדאגה לשלום ישראל סבא ולחיות האלה שמהן עושים את הכובעים המצוינים והאופנתיים שמגביהים את כל החבר'ה המצויינים בעשרים סנטים קריטיים.

    ידעתי שהוא ימצא חן בעיניך. אבל אני לא בטוח שהוא בנוי לקשר. כך שאל תאמרי שלא הזהירו אותך מראש.

    

     17/3/10 09:09:

   צטט: miris123 2010-03-16 23:34:11


   שחר,

   קראתי את הפוסט שלך פעמיים.

   והאמת ? הסיפור על הכבשה הכי נגע לליבי..

   אם היא היתה יודעת מי עומד מולה, היא לא היתה מסכימה להקריב את עצמה למען המדע.

   ועכשיו, בכלל, עם האמירה של הרב עובדיה שמי שתורם את גופתו למדע לא יזכה לתחיית המתים,

   כבשתינו הפסידה פעמיים:

   פעם אחת כשנטבחה

   ופעם שניה מכיון שנשמתה מסתובבת תועה בעולם ואין לה מקום בגן עדן ולא נזכה לפגוש אותה בתחיית המתים.

    

    

    אולי היא התגלגלה בגופה של דולי, הכבשה המשובטת?

    

     17/3/10 04:38:


   כל פעם שאני קורא את הפוסטים שלך אני נתקף דיכאון,

   אם זו באמת הארץ שעזבתי? החלטתי נכון...

    

   ולגבי הכבשה,

   סיפור חמוד,

   ההיפוך של לזרוס הנוצרי - עליו מסופר שראשו נערף על ידי הרומאים

   אבל ראשו בדרך נס המשיך לתפקד - יש אומרים עד עצם היום הזה...

   איך קראו  לכבשה יותר אותי מעניין מהשם של הרב ,

   זה היה הרב עובדיה יוסף שאמר פעם על ראש ממשלה

   שהעדר שם כבשה עיוורת להנהיג אותו

   עוד נבואה שהתגשמה?

    

    

    

     17/3/10 00:29:
   צפיתי בעניין בסרטון, ואני לא יודעת מה אתה רוצה מהפציינט. כמו שאלינוריגבי אומרת: יהודי נמרץ, סקסי, שכוחו במותניו. ניכר בו שמה שמנחה אותו הוא הליבידו החזק שלו, וכמובן הדאגה לשלום ישראל סבא ולחיות האלה שמהן עושים את הכובעים המצוינים והאופנתיים שמגביהים את כל החבר'ה המצויינים בעשרים סנטים קריטיים.
     17/3/10 00:28:


   ההשוואה לשמיר נכונה. שמיר היה ראש ממשלה הגרוע ביותר בתולדות מדינת ישראל אפילו יותר מאשר: ברק,נתניהו, אהוד וציפי שכמעט הייתה ולא תהייה בעתיד כנראה. האיש הכשיל את הסכמי לונדון שדובר על כך שירדן תקבל בחזרה אחריות על השטחים בגדה המערבית. הוא אחראי לבניה ההמונית בלב השטחים, ובפרט לאריאל שתקועה באמצע. הוא הביא את היחסים עם ארה"ב למשבר, ולא היה היכן לשכן את העולים בתקופת העלייה ההמונית.

    אם חס ושלום המתנחלים יצליחו במזימתם בסיוע ציפי לבני מתנגדת ההקפאה לסקל את חלוקת הארץ, ונמצע את עצמנו כמיעוט יהודי-ישראלי אז כולם יסתכלו לאחור ויאשימו את שמיר.

     16/3/10 23:34:


   שחר,

   קראתי את הפוסט שלך פעמיים.

   והאמת ? הסיפור על הכבשה הכי נגע לליבי..

   אם היא היתה יודעת מי עומד מולה, היא לא היתה מסכימה להקריב את עצמה למען המדע.

   ועכשיו, בכלל, עם האמירה של הרב עובדיה שמי שתורם את גופתו למדע לא יזכה לתחיית המתים,

   כבשתינו הפסידה פעמיים:

   פעם אחת כשנטבחה

   ופעם שניה מכיון שנשמתה מסתובבת תועה בעולם ואין לה מקום בגן עדן ולא נזכה לפגוש אותה בתחיית המתים.

    

    

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון