כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מה בין מסחר, ניהול השקעות ומשפט מנק' מבט רב זוויתית.

  נסיוני בענף הפיננסים וניהול ההשקעות והעיסוק בתחום מן ההיבט המשפטי כעו\"ד , מעניקה לי נקודת מבט מעניינת על הנעשה בשוק ההון "מבפנים" וגם "מבחוץ" .

  בבלוג תוכלו לקרא על מסחר בני"ע ,ניהול וייעוץ השקעות ומגוון היבטים מקצועיים ומשפטיים הנוגעים לתחום הניהול הפיננסי. אמנם בלוג משפטי אך לא רק.

  משרדי מתמחה בין היתר בייצוג תובעים ונתבעים בהליכים משפטיים מול בנקים ומוסדות פיננסיים תוך התמחות בנושאים הנוגעים לפעילות בתחום ניירות ערך ,שוק ההון ,תיקי השקעות וייעוץ בנקאי ופיננסי . כמו כן המשרד עוסק בנושאים מסחריים ובמתן ייעוץ משפטי ורגולטורי לחברות פיננסים ומיזמים בתחום המסחר וההשקעות.


  מגדל המוזיאון ,בית הפרקליטים ,ברקוביץ' 4 ,תל אביב.
  טל. 03-6935310 dant@tsuk-law.com

  0

  תשקיע ,אל תסחר ! עוד על ההסכם עם מנהל תיקי השקעות

  2 תגובות   יום רביעי, 24/3/10, 16:08

   

   

  דברים שחייבים לבדוק בחוזה עם מנהל התיקים -חלוקת הסיכון

   

   

  בפוסט הקודם עמדתי על הנקודות העיקריות שיש לבדוק ולשים לב אליהן בזמן ההתקשרות והחתימה על הסכם עם מנהל התיקים. ציינתי את הנושאים הבעייתיים ואת  "המוקשים "  שחוסר מודעות אליהם עלול לגרום לצרות במידה ו"נפלתם" על ברוקר לא הגון או בעל רמה אתית נמוכה.

   

  כעת ארחיב מעט יותר בנוגע לקביעת הרכב התיק ורמת הסיכון שלו אך כהקדמה , כמה מלים על השלב הראשוני בחתימה על ההסכם הוא שלב זיהוי הלקוח.

   

  זיהוי הלקוח

   

  להסכם עם מנהל התיקים ישנם מספר נספחים. הראשון עוסק בדרך כלל בפרטים הכללים הנוגעים לזהות בעל החשבון , האם הוא שייך למי שפותח את החשבון או שהחשבון מנוהל עבור מוטב אחר וכדומה. על פי החוק למניעת הלבנת הון יש לזהות את בעל החשבון באופן אישי באמצעות ת.ז ותעודה מזהה רשמית נוספת. לא ניתן לפתוח חשבון ללא זיהוי ברור של הלקוח ועליו להיות נוכח פיזית בזמן החתימה בין אם החשבון הוא עבורו ובין אם הוא מיופה כח בלבד .

   

  בדיוק כמו בבנק.

   

  כדאי לשים לב כי הרשויות מקפידות במיוחד על ביצוע ההוראות הנוגעות לזיהוי הלקוח ועל הדרישות והנוהלים הנוגעים להלבנת הון. ברוקר "שמחפף" בנושא מהותי זה ומעגל פינות מעיד כי ישנה בעיה בחברה וסביר להניח שהוא יחפף גם בנושאים אחרים הקשורים לאופן ניהול התיק.

   

  כדאי מאד לשים לב לניואנסים הללו ! הם יכולים לתת לכם מושג לא מועט על מי עומד מולכם.

   

   

  הגדרת מדיניות ההשקעה וקביעת הרכב התיק

   

  ישנם כל מני ווריאציות לנספח מדיניות ההשקעות . מטרתו היא לתחום באופן ברור את חלקות הסיכון בתיק ולהגדיר באופן מדויק את מרכיבי התיק בהתאם לרמת הסיכון של כל רכיב. כך למשל יוגדר האחוז המקסימלי שיושקע באג"ח מדינה , תעודות סל , מט"ח , מניות ואופציות וכדומה.

   

  תיק שנקבע כי ישמש לחסכון ארוך טווח יכיל בדרך כלל מרכיב עיקרי של מכשירים חסרי סיכון כמו אג"חים ומק"מ ומרכיב קטן של מכשירים פיננסיים מסוכנים כמו מניות ואופציות. חלוקה נפוצה תהיה 80 20 ( 80 אחוז ללא סיכון או בסיכון נמוך ו20 אחוז בסיכון גבוה ) או 70 30 וכדומה. די נדיר לראות תיק ממוצע ללא מרכיב של סיכון מכיוון שתיק כזה הרבה פחות רווחי לברוקר.

   

  אם אתם מעוניינים בתיק ללא סיכון הגדירו זאת מראש ועמדו על כך, אל תתפתו לניסיונות שכנוע מטעם הברוקר להגדיל את מרכיב הסיכון בתיק. הוא לא עושה זאת לשם שמיים אלא מסיבותיו הוא . ( כדאי גם לומר שבמידה ואינכם מעוניינים במרכיב מסוכן בתיק ואינכם מנהלים מליוני שקלים ,סביר להניח שאינכם זקוקים לשירותיו של מנהל תיקים ).

   

   

  ממה להזהר ?

   

  לעתים הלקוח מתבקש לבחור בין שתיים או שלוש אפשרויות הנוגעות לרמת שיקול הדעת של הברוקר בבחירת מרכיבי התיק וביניהם : ניהול "לפי שיקול דעת מוחלט של מנהל התיק" ( אין חלוקה של רכיבי סיכון ) או "לפי קביעת הלקוח" אליו מתייחסת החלוקה לרכיבי הסיכון המתוארת לעיל.

   

  בכל אחד מרכיבי התיק יש לברוקר שיקול דעת מוחלט באופן הניהול כלומר במידה ונקבע כי מרכיב המניות בתיק יהיה 20 אחוז משווי התיק , מנהל התיקים יכול לקנות ולמכור מניות ככל שירצה בחלק זה של התיק. לעתים מדובר בסכומים גבוהים מאד מתוך תיק גדול פי כמה . זהו כר נרחב לפעולות שונות שעשויות להיטיב עם הברוקר אך לא לשרת את מטרתו של הלקוח.

   

  המרכיב המסוכן , מרכיב המניות , משמש לעתים ברוקרים מסוימים כ"מכשיר" לייצור עמלות בתיק. פעולות מסחר רבות של קניה ומכירה מייצאות עמלות שחלקן חוזרות לכיסו של מנהל התיקים. יש לו תמריץ לבצע הרבה פעולות בתיק. ככל שמרכיב הסיכון יהיה גדול יותר כך יוכל הברוקר " לייצר" יותר פעולות מסחר.

   

   

  מה המשמעות של פעולות מסחר במניות במרכיב הסיכון של התיק ?

   

  אקדים ואומר כי הסיכוי של מנהל תיקים להרוויח עבורכם באופן עקבי תוך ביצוע פעילות מסחר אינטנסיבית הוא נמוך מאד !

   

  בדרך כלל מנהל התיקים עוסק בניהול השקעות . הוא אינו סוחר ואינו מומחה במסחר לטווח קצר. כמו כן גם סוחרים מומחים מפסידים בתקופות מסיימות כך שפעילות מסחר אינה מטיבה עמכם בכל מובן שהוא. קל וחומר אם מדובר מסחר באופציות ונגזרים פיננסיים בהם התנודתיות גבוהה מאד.

   

   

  ההשלכות :

   

  לאחרונה בחנתי מקרה של לקוח שניהל תיק בחברה לניהול תיקי השקעות. מרכיב הסיכון נקבע על50 אחוז כלומר מחצית התיק הושקעה באגרות חוב ממשלתיות חסרות סיכון ומחצית בשוקי המניות בארץ ובחו"ל . למזלו הרע של אותו לקוח ,תקופה קצרה לאחר פתיחת התיק החלה המפולת בשווקים בחו"ל כתוצאה מקריסת בנק ההשקעות "ליהמן ברדרס" ,מה שהביא לאחר מכן להתרסקות שוק המניות.

   

  כתוצאה ,שווי תיק ההשקעות החל לרדת בקצב מהיר ולאחר מספר חדשים מחק חלק ניכר מערכו.

  כידוע ,בשנה האחרונה חלה התאוששות מהירה והשווקים החזירו למעשה את כל הפסדי המפולת ונמצאים ברמה שהיו לפני הנפילות. במידה ומנהל ההשקעות היה "יושב בשקט" ולא ממהר לבצע שינויים בתיק ,הפסדיו של אותו לקוח היו נמחקים והתיק היה מתאושש בקצב מהיר ואולי אף מרוויח מעט.

   

  אמנם , מדובר בחכמה שבדיעבד אך במקרה הזה מנהל התיקים לא רק שלא "ישב בשקט" בזמן המפולת אלא ביצע פעולות מסחר רציפות ועקביות שבבדיקה העלו סימני שאלה רבים בנוגע להגיון שעמד מאחוריהן ועלה חשש כי בוצעו לשם ייצור עמלות.

   

  התוצאה הייתה עגומה.

   

  תיק ההשקעות ספג את כל ההפסדים שנגרמו במפולת אך לא החזיר כמעט דבר מהרווחים של השנה האחרונה. למעשה הוא אף ירד בשיעור גבוה יותר בשל ריבוי העמלות והצטברות הפסדים הקטנים שנגרמו מביצוע פעולות רבות של קניה ומכירה.

   

  בשל ההתנהלות הרשלנית לכאורה של אותו מנהל תיקים שידע כי ביצוע פעילות מסחר בזמן ירידות חדות לא תאפשר שמירה על חשיפה קבועה של התיק ובכך תמנע אפשרות של התאוששות במידה ושוק המניות יטפס בחזרה ,ללקוח לא היה כל סיכוי להחזיר את הפסדיו .

   

  בשיחה של הלקוח עם מנהל התיקים אותו מנהל טען ,כמצופה ,כי דווקא הרצון להשיא רווחים ללקוח הביאה אותו לביצוע פעולות המסחר אך לא היה מסוגל להתמודד עם השאלות מדוע בחר לעשות זאת דווקא במהלך הירידות ( בזמן ירידות הגיוני לבצע פעולות רכישה מדודות כדי "למצע" את מחיר הרכישה כלפי מטה כך שהתיק "יהיה מוכן" לקראת שינוי כיוון בשוק אך בוודאי שלא למטרות מסחר ) .

   

  מדוע לא ניסה לנצל את הירידות כדי להרוויח מחשיפה הפוכה לשוק ( טכניקה הנקראת מכירה בשורט המאפשרת להרוויח מן הירידות ) ומדוע החליט לסחור בלא הגיון ברור גם בשלב בו הסתבר כי השוק מתחיל להתאושש כשהיה ידוע לו כי על מנת להחזיר את ההפסדים על מרכיב המניות בתיק להישאר סטטי כך שיוכל ליהנות מן העליות ולצבור רווחים.

   

  במקרה הזה ריבוי פעולות המסחר וההפסדים השיטתיים יצר חשד ממשי כי כוונת הברוקר הייתה להשיא רווחים עבור עצמו ולאו דווקא במטרה להרוויח עבור הלקוח , מה שיצר בסיס אפשרי לתביעה כנגד מנהל התיקים .

   

   

  המסקנה :

   

  אם כן במידה ואתם מעוניינים לשמור על חשיפה קבועה ויציבה לשוק המניות על מנת לקבל את תשואת השוק לאורך זמן ,עליכם להגביל באופן מפורש את הברוקר מביצוע פעולות מסחר אינטנסיביות. יש לכתוב זאת בהסכם ולקבוע כי תמהיל החשיפה לשוק יבחן למשל כל מס' חדשים ותוך התייעצות עמכם. לעתים כדאי לבקש כי התיק ינוהל באמצעות קרנות נאמנות אותם מנהל הברוקר כך שלא תבוצע רכישה ישירה של מניות ( הקניה והמכירה תבוצע דרך הקרנות ולא דרך התיק עצמו ).

   

  בהקשר זה חשוב לדעת כי אם התיק מורכב מקרנות נאמנות אסור לברוקר לגבות מכם דמי ניהול מכיוון שדמי הניהול נגבים מהקרנות עצמן. כך לא יקרה מצב בו תשלמו דמי ניהול כפולים ,הן בעבור הקרנות שבתיק והן עבור התיק עצמו.

   

  במידה ומנהל התיקים מסתייג מרצונכם זה ומנסה לשכנע אתכם להתיר לו לסחור כדאי לכם לשקול היטב האם להתקשר עמו.

   

  ישנם מנהלי תיקים רציניים שאינם פועלים כך ומאפשרים ללקוחותיהם להרוויח מהתנודות ארוכות הטווח של השווקים . כך הם מבצעים מספר מועט יחסית של פעולות ושינויים בתיק ההשקעות ובתדירות נמוכה. זה חוסך בעמלות וביצועי התיק משתפרים לאורך הזמן.

  הכותב הוא עורך דין

  www.tsuklaw.com

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     28/3/10 01:07:

   צטט: השכרת_מניות 2010-03-27 00:18:39

   יפה כתבת - מקצועי וישיר.

    

   ואני מרשה לעצמי להוסיף-

   על הרכיב המנייתי של תיק ההשקעות תשקול להפעיל אסטרטגיה של השכרת המניות.
   כך תוכל לשמר את התשואה במניות ובמקביל להוריד את סטיית התקן הכוללת (פחות סיכון). 

    

   נ.ב. 

    במושג "השכרת מניות" הכוונה למכירת קולים מכוסים (covered call)

    

    

   תודה.

    

   כדאי גם להוסיף שאסטרטגיה זו עשויה אמנם להוריד את סטיית התקן אך היא נוגסת בתשואה העתידית. כמו כן היא דורשת מומחיות והבנה שאינה מצוייה אצל הפרופיל הממוצע של לקוחות החברות לניהול תיקים. 

    

     27/3/10 00:18:

   יפה כתבת - מקצועי וישיר.

    

   ואני מרשה לעצמי להוסיף-

   על הרכיב המנייתי של תיק ההשקעות תשקול להפעיל אסטרטגיה של השכרת המניות.
   כך תוכל לשמר את התשואה במניות ובמקביל להוריד את סטיית התקן הכוללת (פחות סיכון). 

    

   נ.ב. 

    במושג "השכרת מניות" הכוונה למכירת קולים מכוסים (covered call)