כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ספרים מומלצים

  0

  די להשתמטות

  7 תגובות   יום שבת, 10/4/10, 02:51


  בימים אלו מופיע השחקן איתי טיראן על בימת "הקאמרי" במחזה "גטו" של יהושוע סובול.

   בתכנית "אולפן שישי" של חדשות ערוץ 2 הוקרנה לפני הפסח כתבה על איתי והופעתו במחזה (מצ"ב הלינק לכתבה- http://www.mako.co.il/entertainment-culture/theatre/Article-b425aa9b58fb721004.htm  )  ואלמלא התייחסותו המבישה ,לטעמי, במהלך הכתבה לנושא השרות הצבאי, אני מניחה שהיתה זו עוד כתבה עבורי מני רבות.

   אלא, שאחד הנושאים שיש בו כדי להוציאני משלוותי הוא נושא המשתמטים, כל שכן אלו שגאים בכך.

   תרשו לי  להביא, להלן, את התייחסותו של בן-כספית מתוך הבלוג שלו לכתבה (אשר מפאת אורכה קיצרתי אותה), את התייחסותי שלי ובסיום מעט נתונים סטטיסטיים בנושא. 

   בן כספית:-

  "הכתבה שודרה ב"אולפן שישי" (בהיעדרו של יאיר לפיד) ביום שישי שעבר (יומיים לפני פסח). שלא בטובתי, יצא לי לצפות בה.

  אילן לוקאץ' על איתי טיראן, שחקן תיאטרון וקולנוע ישראלי שחוגג 30. אכן, סיבה למסיבה. מילא, ההגזמות של לוקאץ' על "אחד מגדולי שחקנינו" (הלו, תירגע, מדובר עדיין בינוקא). זכותו. אבל אז הם הגיעו לפרק המתבקש ההוא, על זה שמר טיראן הצעיר העדיף שלא לבלות שלוש שנים במדים, אלא לעשות לביתו ולאמנותו. פעם, לא כל כך מזמן, על פרט כזה ברזומה היו מדלגים. בכל זאת, סוג של בושה. אבל היום, לא מדלגים. ואם מדלגים, אז על הפרצוף שלנו. בדילוגים עליזים ובוטים.
  "הקומיסרים חדשים של התרבות הישראלית", כינה לוקאץ' את כל מי שחושב שזה לא בסדר שטיראן לא עשה צבא, וטיראן עצמו הוסיף וליהג והסביר ושכנע מדוע אנחנו מדינת עולם שלישי חשוכה, נטולת תרבות ובושה שמעזה להכנס להוד רוממותו "גדול השחקנים שלנו" ו לוורידים ולהכתיב לו מה יעשה ומה לא יעשה (אלה מילים שלי). צבא? למה שיבזבז את שנותיו בצבא? אין שם קהל, לא מוחאים כפיים, אין מקום למימוש עצמי או לאמנות, נכון?
  הנה מה שהוא אמר שם (הפעם, במילותיו): "מה קורה פה, למה יש צורך ליישר כל הזמן איזשהו קו, לדבר, להשמע, להתנהג אותו הדבר, ומי שלא מדבר, נשמע או מתנהג ככה, מוציאים אותו אל מחוץ למעגל הזה...יש כאן צונאמי של לאומנות ששוטף אותנו פה, זה מאיים על כל סוג של הוויה ומיעוט שההתנהגות שלו חורגת משורה סדורה של מה שהחליטו שזה ישראלי ושזו התנהגות טובה...", וכו' וכו',
  איתי טיראן פשוט העדיף לא לבזבז שלוש שנים סתם, כמו שכולנו בזבזנו, ולהפר את החוזה המוסרי שמאפשר את המשך הקיום שלנו כאן (אם כי די בקושי), ברגל גסה ובזרוע נטויה, ואחר כך עוד בא להשמיץ אותנו בטלויזיה.
  מה הקשר בין "מה שקבעו שהוא ישראלי", מר טיראן, לבין ההשתמטות שלך משירות? האם אתה באמת חושב שישראל היא מקום בו כולם "מיישרים קו", לפי איזושהי נוסחה שמישהו מנסח כל בוקר מחדש? ישראל היא מדינה דמוקרטית די מוטרפת, אין כאן בן אדם אחד שחושב כמו מישהו אחר, יש כאן שמאל, ושמאל קיצוני, וימין, וימין קיצוני, ואין ספור מפלגות, ותקשורת די שמאלנית (אם כי לא כמו פעם), והפגנות נגד הגדר, ובעד הגדר, ואנרכיסטים, ומצעד גאווה מפואר כל שנה, ומגוון די נדיר של דעות, ומוטרפויות, וחופש מוחלט, לפעמים עד כאב, של מחשבה ורעיונות וחלומות. כל זה לא משנה את הצורך בגיוס חובה. זה גם לא סותר אותו. גיוס החובה בישראל הוא כורח קיומי שאין אמיתי ממנו.
  המחזאי שמוליק הספרי, הצהיר לא מזמן (בטקסט שכתב יחד עם אלדד יניב והגדיר את "השמאל הלאומי") שלעולם לא יעבוד עם טיראן. הספרי, לשיטתם של טיראן ולוקאץ', הוא בעצם גבלס החדש. הוא הלאומנות, הוא הפאשיזם, הוא האיש הרע שבא לדכא כל גילוי של חופש ושל אומנות, ולגייס את כולנו לחולצות החומות של צבא סותמי הפיות.
  אז ככה: אין שום קשר בין פאשיזם לבין הצורך בגיוס חובה בישראל. הצונאמי האמיתי היחיד שאני מכיר הוא צונאמי שמאיים לשטוף אותנו לים ומורכב מאיסלם קיצוני מתלהם ומתחזק מדי יום (לבנון נפלה, עכשיו מצרים וירדן מתנדנדות), שמטאטא גם את האמריקאים והבריטים מאיזורים אחרים ומטיל טרור על שאר העולם. מכיוון שישראל היא המדינה היחידה בעולם שסכנה קיומית מרחפת מעליה, מכיוון שלמעלה ממאה מיליון שכנינו המקיפים אותנו לא ממש השלימו עם קיומנו כאן, וכו' וכו', יש צורך שנתגייס לצבא. מדובר בחוזה מוסרי עליון שנכרת כאן בין המדינה לבין צעיריה, כבר יותר משישים שנה. אין פשוט דרך אחרת. לא המציאו פטנט אחר.

  העובדה שמישהו פשוט יבוא ויגיד שזה לא מתאים לו, או שהוא לא מתחבר לזה, או שהוא רוצה לחפש את עצמו במקום אחר, יצפצף צפצוף ארוך, מהמקפצה, ויהפוך אחר-כך לגיבור תרבות, היא בלתי נסבלת. לא בגלל שאנחנו לא מפרגנים למישהו הזה. בגלל שזה הופך את הסיפור הזה של ההשתמטות למודל. ואת המשתמט, לגיבור תרבות. ואין לנו, באמת שאין לנו שום בעיה עם המשתמט בעצמו. שייהנה. וואלה. הבעיה היא, שהוא עלול להפוך את ההשתמטות לבון-טון, למעשה קולי, אולי אפילו מתבקש. וכך עלול להווצר מצב ששכבות שלמות מתחילות לזוז לכיוון הזה. ובתי ספר מסויימים מתחילים לצוץ באיזור הזה. או שמשתמטים לגמרי, או שמשתמטים למחצה (אחרי חצי שנה, שנה), או אלף פטנטים אחרים. ובמקום הזה אנחנו נמצאים. מדובר באיזון דק, עדין, שאם יופר עלול לסכן את כל המשוואה.
  נזכרתי פתאום בסמל ידין טננבוים. 7 באוקטובר 73. המצרים צולחים את התעלה וטננבוים, תותחן בטנק "פטון" של צה"ל, נתקע עם הטנק שלו בלב הקרבות. הטנק מושבת, אינו יכול לזוז, אבל הצוות ממשיך להלחם מתוכו. טננבוים משמיד טנק מצרי וטרקטור מצרי, לפני שפגיעה ישירה מחסלת את הטנק והורגת אותו. על המעשה הזה זכה בעיטור המופת.
  טננבוים היה חלילן מחונן. אמרו עליו שמדובר בכשרון נדיר, שיגיע לאולמות הקונצרטים היוקרתיים ביותר בעולם. היו לו קבלות. וירטואוזים בכל העולם התפעלו ממנו. בצה"ל הציעו לו לשרת כחלילן בתזמורת צה"ל, אבל טננבוים העדיף להתגייס גיוס רגיל ולשרת בחיל קרבי. בשנה שעברה ניגן החלילן איל עין-הבר, יחד עם הפילהרמונית הישראלית, את "חליל", יצירה שכתב ליאונרד ברנשטיין לזכרו של טננבוים. אני יודע, להזכיר את השמות של איתי טיראן וידין טננבוים באותה נשימה זה מעשה מעליב, כי מדובר בדבר והיפוכו, אבל לא יכולתי שלא להזכר במה שהיינו פעם, ולמה הפכנו היום.

  וזה לא שמישהו מפציר במר טיראן להתנדב לצנחנים ולהקריב את עצמו למען המולדת (אם כי, חייבים להודות שהעובדה שבסוף תמיד החיילים הקרביים משוחקים בסרטים על ידי משתמטים די מקוממת). כל מה שביקשנו ממנו זה קצת בושה. תתאפק קצת. תגיד לעצמך, בשקט, שיצאת מניאק. שהשארת את העבודה השחורה לשחורים, כי זה לא הסתדר לך. לא התאים לך. אתה, הרי, צריך להקדיש את כל-כולך להפוך ל"גדול שחקנינו" ולקבל כתבת ליקוק מלוקאץ'.

  ועוד משהו: סבתא של איתי טיראן ניצולת שואה. אושוויץ. כל משפחתה נמחקה. אשתו של איתי טיראן, לעומת זאת, כבר אמרה ל"ליידי גלובס" שהיא מעדיפה לגדל את ילדיה במקום אחר, שבו אין סכנה קיומית ואפשר לגדל ילדים בנחת. וזה כל כך עצוב. חשבתי שמדינת ישראל הוקמה בדיוק לצורך הזה. כדי שאי אפשר יהיה יותר להוביל אותנו לתאי גזים ככה סתם. כדי שיהיה, סוף סוף, צבא יהודי שלא יתן לדברים כאלה לקרות. נכון, אני כותב עכשיו קלישאות, אבל הן נכונות. אין נכונות מהן. והנה, הוד מעלתו איתי טיראן, דור שלישי למחנות ולתאי הגזים, שהחליט שלא מתאים לו לשרת בצבא הזה, ואשתו מגלה לנו שאנחנו בכלל תחנת מעבר מבחינתו. עדיף לגדל את הילדים במקום אחר.
  אז למרות שעד עכשיו די התאפקתי, ולמרות שאיתי טיראן מתגלה כשחקן טוב באמת, ופסנתרן מוכשר, ואיש מצליח ורגיש, נדמה לי שזה די ישמח אותי אם הוא יקח את עצמו, את הכשרון שלו ואת אשתו מכאן ויסע לגדל את הילדים שלו במקום אחר. שלא יעשה לנו טובות. הרי כאן זה "גטו".
  " 

  אחרי התייחסותו הארוכה של בן-כספית לנושא אוסיף רק מעט מהגיגי ליבי:-

  הכתבה האומללה בערוץ 2 גרמה לי לעצבות גדולה.

  על שום מה? על שום שאנשים כמו איתי טיראן ומפורסמים אחרים בתרבותנו חסרים ערכים בסיסיים ומהווים דוגמא קלוקלת לנוער על סף גיוס ובעיקר אינם חכמים דיים להפנים את "סייג לחכמה – שתיקה" בנושא טעון זה.

  ברצוני להבהיר כי אין לי שום בעיה, למשל, עם נושא חלופי כמו שרות לאומי.

  מבחינתי אלו שאינם מתאימים, מסיבה זו או אחרת, לשרות הצבאי יכולים להתנדב לשרות לאומי (אפילו לשנה) ובלבד שכולם יתרמו בצורה כלשהי.

  אני בעיקר שמחה על תגובתו האמיצה של מחזאי מדהים כשמוליק הספרי ובהחלט מוכנה לוותר על מר טיראן ובת-זוגו לטובת הגולה...

  דומני כי ב"גטו" שלנו ישארו מספיק אנשים מוכשרים וערכיים להתגאות בהם שתרמו את תרומתם לצבא ולמדינה.

  ולסיום מעט סטטיסטיקה (עפ"י נתוני הלמ"ס) בנושא:-

  בשנת 2008 - 34% מצעירי הציבור היהודי - בנים ובנות - לא התגייסו לצה"ל, כלומר: 1 מתוך 3

  רק  4.5% מהגברים בישראל מבצעים שירות מילואים מעל ל-4 ימים בשנה, כלומר: 1 מתוך 22

  תחזית ישראל לשנת 2015 : 53% נושאים בנטל לעומת 47% שאינם...

  תחזית ישראל לשנת 2025: 48% נושאים בנטל לעומת 52% שאינם ....

  שבוע קסום !

  טלי פלד - אימון מנהלים, אימון עיסקי, אימון אישי 

  www.tally-coach.co.il

    

  דרג את התוכן:

   תגובות (7)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/4/10 20:50:
   תודה שהבאת לידיעתי.
     14/4/10 10:47:


   אני נתתי כאן כוכב שישי.

   למה אין כאן 1,000 כוכבים ויותר? כל מילה בסלע.

   אני משוכנע שהרבה מאוד אנשים שצפו בכתבה חושבים כמו שאת ובן כספית כתבתם.

     10/4/10 16:38:


   כספית ואת אמרתם הכל - כל המוסיף גורע.

   מאחל הצלחה לשחקן ההוא...לא זוכר את שמו...הרחק מכאן.

    

     10/4/10 13:28:

   ראיתי את איתי טירן במספר הצגות. שחקן מעולה. מעטים שחקנים כמוהו.

   אבל מה? לא בן אדם!!!

   לא רוצה שיהיה חבר שלי .

    

   אולי...אולי...העקבות המחזה בו הוא משחק. התבגר ויפסיק להיות פרחח.

    

    

     10/4/10 13:20:


   יש לי הרגשה לפעמים שאנחנו צריכים לרוץ אחריי הצבא. הקלות הבלתי נסבלת של השחרורים של הבנים . אבל כשיש ילד שרוצה ללכת ולא מקבלים אותו מסיבות ריגשיות והוא סה "כ רוצה להתנדב . אותם הורים צריכים לעבור מדוריי גיהנום.

   בושה.

   אוסי

    

     10/4/10 13:17:


   טלי יקרה,

   מסכימה איתך,

   פוסט מצויין וחשוב.

   מביש!!

     10/4/10 12:37:

   טלי יקרה,

   כל מילה שלך נכונה ואני חושבת בדיוק כמוך!

   הורי, רבקה ויוסף באו, היו ניצולי שואה, כמו שאת יודעת, כשעלו ארצה אבי שירת בצבא בגיל 30 ומה שלא ידענו שהוא עבד במוסד.

   הוא היה אמן והדבר הכי חשוב לאמן זה הפרסום ואילו אבינו לא יכל להתפרסם בגלל שעבד בתפקיד מאד רגיש- הוא זייף דרכונים.

   אבל אני יודעת שאם הוא היה היום צריך להחליט אם לעשות זאת שוב- ללא היסוס הוא היה מוותר על עצמו למען המדינה. אם הוא היה עדיין  פה איתנו הוא היה מאד מאד כועס על כל אלה שלא משרתים בצבא.

   אני פרסמתי בלוג בו שמתי כתבה שנכתבה על חייו הכפולים של אבי, בדיוק בלוג אחד לפנייך.

   זה הלינק  http://cafe.themarker.com/view.php?t=1541617

    

   כל הכבוד לך על הבלוג.

   מצלילה והדסה באו

   מוזיאון "בית יוסף באו" 

   ארכיון

   פרופיל

   'טלי פלד'
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין