כותרות TheMarker >
  ';

  נפלאות התבונה

  בלוג על מוח האדם

  כל הזכויות שמורות -- לא יעשה שימוש כלשהו במאמרים ללא בקשת רשות.

  וויסקי ופייסבוק בטהראן

  38 תגובות   יום ראשון, 18/4/10, 02:15

  פגשתי בכנס מדעי פרופסור וסטודנטית מאיראן.  בגילוי לב מפתיע הם מספרים על חייהם הכפולים של משכילים ליברלים וחילוניים במדינה האיסלמית. הם מתנגדים למשטר אך מצייתים לחוקי הדת, מזדהים עם הסבל הפלשתינאי, חוששים מפעולה צבאית ישראלית, ומעריצים מדענים ישראלים.

   

   

  הפרופסור, בן 56, יליד טהראן, הוא מתמטיקאי ופסנתרן. עם שערו האפור והארוך, הסיגר וכוסית הוויסקי שבידו הוא נראה כמו אינטלקטואל צרפתי מצוי.  במשך שלושה ימים נהלנו שיחות ארוכות.  במקום הרצאה, ביקש לנגן בפסנתר לאחר ארוחת הערב הרשמית של הכנס.  ביצועיו לפוגה של באך, פוגה של חצ'אטוריאן, ואלגרו הסיום מה"אפסיונטה" של בטהובן הפתיעו לטובה.

  אתה לא מצטער שויתרת על קריירה מוסיקלית?

  לא.  בצעירותי התלבטתי אם ללכת ללמוד מתמטיקה באוניברסיטה או להמשיך לנגן.  אני מנגן כל יום, ובכנסים מדעיים נותן רסיטלים.  בילדותי הערצתי את רובינשטיין.  המלכה, אשת השאח פארהדיבה, הזמינה אותו לקונצרט באיראן וכולם ציפו שינגן שופן, שהרי התפרסם כמומחה לשופן, אבל הוא הפתיע ובקונצרט ההיסטורי שלו בשיראז ניגן את ה"אפסיונטה" של בטהובן.  יש לי הקלטות של כל הקונצרטים שלו.


  מה אתה יודע על ישראל?

  לפני המהפיכה, בימי השאח, אבי נסע מספר פעמים לישראל ומאד התרשם מהמקום ותושביו, ולי יש חברים יהודים שאני מאד מעריך. 

  כשהייתי בכלא, קראתי את ספרו של עמית  ("מכניקה סטטיסטית", ספרו של פרופ' דניאל עמית ז"ל שהיה מחלוצי המחקר על רשתות עצביות, תורגם לאנגלית ב-1999), אותו אני מעריץ. וכמובן שאשמח לבקר פעם בישראל.


  אבל אחמדינג'אד רוצה להשמיד את ישראל. 

  הוא מטורף. הוא  עושה הצגה לתקשורת.  התבטאויותיו הפרובוקטיביות אינן רציניות.  האידיאולוגיה שלו אינה הקונסנזוס.  הוא ויועציו חושבים שהשמדת ישראל תביא לאיחוד העולם הערבי.  את צריכה להבין שיותר משהשיעים שונאים אתכם, הם שונאים את הסונים. השיעים נשלטו במשך מאות שנים על-ידי הסונים ועכשיו הם מאמינים שניתנה להם הזדמנות היסטורית לתקן את שנות הדיכוי.  לשיטתם, השמדת ישראל תביא לאיחוד העולם הערבי ולניצחון השיעים על הסונים. 

  ובגלל זה הם מפתחים נשק גרעיני?

  הממשלה שלנו לא תעז להשתמש בנשק גרעיני נגד ישראל. עובדה שבזמנו הם יכלו לכבוש את עיראק ולא עשו זאת.  אחמדינג'אד רק רוצה להראות לעולם מי הבוס.

  יש לנו נשק גרעיני שפיתוחו התאפשר בזכות תמיכה אמריקנית.  האמריקאיים חשבו בזמנו שיכולת גרעינית איראנית תייצב את האזור. האינטלקטואלים בממשלה לא נגד ארה"ב.  נהפוך הוא.  הם מחפשים דרכים דיפלומטיות להדק את הקשרים עם ארה"ב.


  אתם חוששים ממתקפה ישראלית?

  כמובן.  ואגלה לך סוד: יש כאלה שמקווים לפעולה ישראלית כדי שהממשלה שלנו תיפול.


  מותר להביע אצלכם דעות נגד הממשלה?

  האנשים ברחוב מגנים ומבקרים את הממשלה בחופשיות.  ותתפלאי, אבל יש אצלנו המון סובלנות. אני מרחם על האמריקאיים, שלמרות חופש הביטוי הדמוקרטי שלהם לא יכולים לדבר על אבולוציה.  אצלנו מלמדים את הנושא בבתי הספר ומדברים על כך בחופשיות. ובניגוד לארה"ב, למשל, אצלנו אפשר לעבור ניתוח לשינוי מין בקלות.


  באמת?  ומה עם הגייז? יצאו מהארון?

  להיות גיי זה עדיין נגד החוק. מוציאים אותם להורג באיראן, למרות שאני בטוח שרבים מהמולות הם הומוסקסאוליים.


  קראתי הרבה על דיכוי הנשים האיראניות.

  לאחרונה הנשים באיראן מאד גאות בעצמן ובאופוזיציה האקטיבית שלהן.  הן מאוד אמיצות.


  יש להן שיויון הזדמנויות מבחינת השכלה ותעסוקה?

  כן, כל עוד הן מצייתות לחוקי האיסלאם, ולו למראית עין, כלומר מסתובבות בכיסוי ראש.  אשתי לא דתייה אבל מקפידה לצאת לרחוב עם רעלה.


  במחלקה שלכם באוניברסיטה יש נשים?

  יש סטודנטיות רבות וחוקרת אחת.  אצלנו לנשים יש רישוין נהיגה, חמש הגלריות לאמנות המצליחות בטהראן הן בבעלות נשים, ויש לנו הרבה ציירות מצליחות.

  ברחובות טהראן מתחת לרעלה מסתתרות נשים בתספורות מודרניות ואיפור. בשנים האחרונות מספר הנשים שעברו ניתוחים פלסטיים עולה בהדרגה.

  אבל לפמיניזם הקיצוני באיראן יש גם פן אחר.  הנשים רוצות לצאת לקניות לבד.  הלסביות רוצות אתר באינטרנט.  אקטים פומביים שכאלה הם נגד הקוד האיסלמי.


  בטהראן אתה שותה אלכוהול?

  כמובן.  אני מזמין וויסקי ושליח מביא לי את הבקבוקים הביתה.  זה עולה קצת יותר, אבל כולם עושים זאת.

  ומה יקרה אם תיתפס?

  אשלם את הקנס, כמקובל. 


  חשבת פעם לעזוב את איראן?

  בחודשים האחרונים קשה, אבל משפחתי ואני לא יכולים לעזוב.  זה הבית שלנו, ובסך הכל יש לנו חיים טובים באיראן.  הבן שלי, בן 14, חוזר מבית הספר ולמרות שטיפות המוח הלאומיות מבין שיש גם חיים אחרים.  הבעיה באיראן היא שיש נתק בין הממשלה לציבור. הממשלה לא קיבלה לגיטימציה מהעם.  האנשים מרגישים שזה מצב זמני, כמו חלום רע שיום אחד יסתיים. 


  הצעיף האביבי הסגול שלי, אותו רכשתי ב"גולף" בביקורי האחרון בירושלים, מאד מצא חן בעיני הפרופסור.  במחווה שהפתיעה גם אותי הורדתי את הצעיף מצווארי ואמרתי: קח, מתנה לאשתך.  הוא התרגש ונפעם והסכים לקבלו רק אם ארשה לו לקנות לי צעיף חדש.  בחרתי צעיף משי יפהפה עם ציורי יד מרהיבים של רימונים, שמסמלים פוריות, מלכותיות ונצחיות... 


  **************************


  הסטודנטית, בת 24, ילידת טהראן, עומדת לסיים תואר ראשון בפיזיקה.  בכנס היא מסתובבת בפנים מאופרות ובג'ינס צמוד ובחולצה קצרה שחושפת את בטנה.  חייכנית ונאה,  היא מסכימה להתראיין בתנאי שלא אשאל על פוליטיקה, אבל לתדהמתי מביעה דעות פוליטיות נחרצות.


  מדוע הגעת לכנס הזה?

  אני מתעניינת ברשתות עצביות ובמערכות מורכבות ומחפשת מקום לתואר שני או לדוקטורט.


  באיראן או בחו"ל?

  אני מעדיפה להישאר בטהראן אבל אשקול גם דוקטורט באוניברסיטה זרה.


  מה את רוצה להיות כשתהיי גדולה?

  פרופסורית באוניברסיטה.


  יש אצלכם פרופסוריות באוניברסיטה?

  כן, כמובן.  בפסיכולוגיה, בביולוגיה וברפואה.  אבל לא בפיזיקה.  שישים אחוזים מאלה שעוברים את בחינות הכניסה לאוניברסיטה הם נשים.  הלימודים באוניברסיטה הם חינם וסטודנטים לדוקטורט מקבלים מילגת מחיה של כחמש מאות דולרים לחודש שבהחלט מספיקה.


  וכשתסיימי את הדוקטורט תהיה לך משרה באוניברסיטה? לא מצפים ממך להינשא וללדת ילדים?

  אני מקווה שאוכל גם לעבוד, למרות שהאפשרויות לנשים מוגבלות.  יש לי חבר והמשפחה שלי אוהבת אותו, ואנחנו מתכוננים להתחתן.  אצלנו המשפחה קודמת לכל.

  איך פגשת את החבר? שידוך?

  מה פתאום, רק הדתיים משתדכים.  נפגשנו באוניברסיטה.  אצלנו מקובל להתחתן עם החבר הראשון, אין דבר כזה לגור עם מישהו או לצאת עם כמה גברים עד שמתחתנים.

  כל הנשים מתחתנות אצלכם? יש נשות קריירה שאינן נשואות?

  כן, רוב הנשים מתחתנות.  בודדות נשארות ללא בעל. 


  את מסתובבת כך בטהראן (הצבעתי בחיוך על בטנה החשופה)?

  ממש לא.  זה אסור.  מגיל 15 אני לובשת כיסוי ראש ומעיל כשאני יוצאת מהבית.  אבל בבית אני יכולה ללבוש מה שאני רוצה.  לפי האיסלאם אשה צריכה להיות צנועה, אבל מותר לה להתבשם ולהתאפר.


  אז את חיה חיים כפולים?

  יש אצלנו הפרדה בין החיים הפרטיים לבין החיים החברתיים.  לפני 30 שנה העם האיראני בחר לחיות לפי כללי הדת המוסלמית, ואנחנו צריכים לכבד אותם.


  את דתייה?

  לא, אני לא דתייה, אבל אני מאמינה באלוהים.  אבי מוסלמי דתי, ואמי חילונית, ולמרות זאת הם נשואים באושר.  אחותי הגדולה מוסלמית והיא מתפללת כל יום. 


  מדברים אצלכם על ישראל?

  כן, הממשלה שלכם מאד רעה.  אנחנו רואים סרטים על הסבל הפלשתינאי.  המלחמה שלכם לא הוגנת.  לכם יש הכל, ולפלשתינאים אין כלום.  אתם הורגים חפים מפשע.


  אבל אחמדינג'אד רוצה להשמיד את ישראל (הראתי לה את תמונתו בעמוד הראשון של "הארץ", מציג לראווה את הצנטרפוגות החדשות).

  הוא טיפש.  אנחנו לא מעריכים אותו.  אבל אנחנו מאד אוהבים את האשמי ראפסנג'אני.  הוא המנהיג האמיתי שלנו, והוא לא מדבר רע על ישראל.


  אתם חוששים ממתקפה ישראלית?

  מאוד.  האיראנים מאד מפחדים שישראל תפתח במלחמה.  יש לנו עדיין זכרונות רעים מהמלחמה עם עיראק ואנחנו רק רוצים לחיות בשקט.  יש לנו חיים טובים בסך הכל.

  כדי להוכיח לי שהחיים בטהראן טובים, היא שולפת לפטופ ומתחברת לפייסבוק.


  יש לך כרטיס בפייסבוק?  חשבתי שיש אצלכם משטרת אינטרנט.

  מסננים אצלנו את אתרי הסקס וההימורים, אבל אנחנו מאוד פעילים בפייסבוק. 

  היא מראה לי תמונות שלה עם חברותיה.  לתדהמתי כולן נאות וחטובות, בכיסויי ראש צבעוניים ומעילי טרנץ' אופנתיים ויקרים.  בתמונות שצולמו בבית, הנשים גלויות ראש.  ויש גם תמונות עם החברים (כלומר הבעלים לעתיד), בפנים מגולחות, בג'ינס ובחולצות טריקו, ותמונות מארועים משפחתיים, בהם שותים אלכוהול, אבל לא אוכלים חזיר.

  אנחנו אוהבים את הארץ שלנו, היא מסכמת בחיוך רחב, ומזמינה אותי לבקר בטהראן...   

  דרג את התוכן:

   תגובות (38)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/2/12 09:16:
   פוסט מצויין וזו בדיוק הסיבה שבגללה עשינו את הסרטון הזה. גזענות זה בומרנג... http://www.youtube.com/watch?v=9uCwkf1WB5o
     22/5/10 12:12:


   מאד מעניין לשמוע את הדברים באופן כזה. אין לי ספק שיש המון אנשים שסובלים שם והיו רוצים שיהיה אחרת. מזעזע המצב הפנימי שם, הטרור הפנימי כנגד אוכלוסיות שלמות ומגזרים.

   מזעזע איך כל פעם מחדש - אדם אחד יכול לשלוט באופן אכזרי ולאמלל כל כך הרבה אחרים.

   ומעבר לזה - חבל שבני אדם נידונו לחיות תחת איום מתמיד...

   פוסט מרתק, אלומית

   שירלי

     19/5/10 04:02:


   מדהים!

    

   נדמה לנו שהמציאות שאנחנו תופסים היא אכן המציאות האובייקטיבית, ובכל זאת - מתמטיקאי, אינטילינט בעליל, בטוח שבארה"ב אסור לדבר על אבולוציה...

   מעניין מאוד עד כמה אנחנו באמת מבינים מה שקורה במדינות אחרות, בתרבויות שונות.

    

   זה פוסט מרתק במיוחד.

   תודה.

     24/4/10 22:40:
   מעניין מאד. החכמתי.
     24/4/10 11:18:

   תמיד מפתיע מחדש לגלות איך בני אדם מתרגלים לכל מצב.

   קראתי כמה וכמה ספרים על אירן - הזמן הצהוב , פרספוליס. ,ואחרים .

   וגם שם התפעלתי מהיכולת לאלתר ושלמור על תאוות החיים גם במצבים המדכאים ביותר.

   זה גם גורם לי לשאול אם גם אנחנו בישראל משלים את עצמנו שהכל בסדר.

   וגם -עד כמה האינפורמציה שגלויה לנו נכונה או מניפולטיבית

   התגובה שלי נשמעת נדושה אבל אהבתי את הפוסט

     22/4/10 17:48:

   בזמן שהותנו בבוסטון הכרנו גם אנחנו סטודנטים איראנים, והפכנו חברים טובים. ארוחות משותפות, החלפת מתכונים (אשתי חצי פרסית) והרבה כיף ביחד. כשדיברנו קצת על פוליטיקה, גם הם חששו מישראל, ונדהמו לשמוע את העובדות:

   הקהילה האיראנית (פרסית) הגדולה ביותר מחוץ לאיראן נמצאת בישראל

   בזמנו, גם הנשיא שלנו וגם שר הבטחון שלנו היו פרסים - מה הסיכוי שהם יפציצו את החברים שלמדו איתם בבית הספר?

   אירועי השנים האחרונות באיראן מצערים מאד, ולבי עם הצעירים האיראנים האמיצים שיוצאים לרחובות. לכשישתנה המשטר באיראן, נמצא שם הרבה מאד פתיחות והשכלה, בניגוד לדימוי הנוכחי של המדינה העצובה הזאת.

   ובאותו עניין, ספרו של רון לשם "מגילת זכויות הירח" מומלץ מאד, על אף העצב העמוק שהוא משרה על הקורא.

   ישי

   http://supplychain.co.il/

    

     22/4/10 16:38:
   מרתק מאד, נהניתי לקרוא :)
     22/4/10 14:37:

   צטט: צפור דרור 2010-04-18 03:19:33

   השתתפתי במפגש שנערך באוניברסיטה העברית עם כספיאן מקאן, ארוסה של נדה סולטאן, שנהרגה בהפגנות באיראן והפכה לסמל של המאבק. כשנשאל לגבי הציפיה שמדינות אחרות תתערבנה בנעשה באיראן, הוא הביע אכזבה מסין ורוסיה, ורמז גם הוא, כמו הפרופסור, שהוא מצפה שנתערב. נדמה שהעם האיראני בחר במדינת ישראל בשביל לשחרר אותו :)

    

    

   אירוני..

   אבל גם הנוצרים בלבנון ציפו שישראל תעשה עבורם את העבודה.

    

     22/4/10 12:43:


   מעניין  לשמוע בעיקר גורם קנאה- אוניברסיטה בחינם????

   יש משהו שאנחנו צריכים ללמוד מהאירנים

   אבל שאלה- כמה אחוזים מהאזרחים הם משכילים אמידים???

    

    

     22/4/10 12:21:


   אלומית,

   פוסט יפה. צריך להפוך את הספר THE TANGLED WING (של KONNER) כספר חובה לכל בן אנוש. זה היה חוסך הרבה מלחמות ואיבה. 

   תגידי, פגשת אותם במקרה ב- CNS בסוף השבוע? :-) ראיתי שהיה לך שם פוסטר.

    

     22/4/10 12:01:

   צטט: סוחר עיזים 2010-04-18 02:40:14


   מממ... מענין, מאד מענין. הפרופסור נראה לי שבוי בקוספציות מסוימות... ניתוחים לשינוי מין באיראן? בארה"ב לא מלמדים את תורת האבולוציה? גם הסטודנטית קצת בעיתית... אבל ניחא...

    

    

   כן, ניתוח לשינוי מין הוא דבר מקובל באירן. ייתרה מכך, הניתוח ממומן באופן מלא ע"י ביטוח הבריאות הממלכתי האירני. כמו כן, יש מספר רב של רופאים אירנים בעלי שם עולמי בתחום. מסתבר שלאיסלם אין בעיה עם טרנסג'נדרים (בניגוד למלחמת החורמה שהם מנהלים נגד הומוסקסואלים).

   לגבי תורת האבולוציה - כן, הוא קצת הגזים. אני מניח שהוא שמע על פעילות הלובי הדתי הדוחף ללימוד בריאתנות במקביל או על חשבון האבולוציה. אבל הוא צודק בדבר אחד, חלק לא מבוטל (40% לפי סקר אחרון שראיתי) מהציבור האמריקאי לא מאמין בנכונות תאוריות האבולוציה.

     22/4/10 11:45:

   מהכתבה לי ברור שיש להזהר מלתקוף את אירן. אם עוד יש כמה אירנים שנוטים לראות את ישראל באור חיובי, אנחנו נקלקל עוד יותר את מעמדנו הרעוע ממילא.

   זה הזמן לדיפלומטיה, בעיקר עם שכנינו הערבים הסונים

     22/4/10 11:33:

   בכנסים הרבה פעמים פוגשים מדענים איראנים, לבנונים ומדענים שהפוליטיקאים במדינתם מצהירים הצהרות אנטי-ישראליות. זה לא חדש וזה ידוע.

   המדענים האלה לא פעם אחרי הכנס מתכתבים עם מדענים ישראליים ומבקשים: "אפשר לקבל עותק של המאמר שלך?"

   דיבור חיובי ודיבור שנשמע פרו-מערבי או ישראלי וגם דיבור ליבראלי הוא חלק מההסברה של מדינות איראן ושכנותיה.

   אצלנו ההסברה מחורבנת. מצד אחד ההסברה שלנו כמדינה נכשלת ומצד שני הפרופסורים מהאוניברסיטאות בישראל תורמים לכישלון ההסברה. יוצאים מהאוניברסיטאות בארץ פרופסורים מהשמאל הרדיקאלי האנטי ציוניים לכנסים בחו"ל  - והם יוצאים להמוני כנסים בחו"ל בכל העולם - והם פשוט מדברים כנגד מדינת ישראל. הם אומרים שיש כאן אפרטהייד, שאנחנו שמים חומה כנגד הפלשיתינים כמו חומת ברלין. הם מתחילים לומר בחו"ל למשל שאחמדיניג'ד אוהב יהודים וישראליים ואילו אנחנו הישראלים סתם מדמיינים שהוא שונא ישראלים. הם אומרים שהצבא שלנו מושחת וכדומה. הם מפיצים את האג'נדה האנטי ציונית. ההסברה אצלנו לכן לקויה.

   במובן זה ההסברה האיראנית והלבנונית והערבית בכלל היא מאוד טובה וגם המדענים מהארצות האלה הם יותר פיקחים מהפרופסורים אצלנו. הם יוצאים לכנסים ובכלל מדענים ממוצא איראני או לבנוני או ערבי שבאים לכנסים בחו"ל יודעים להסביר למדענים מערביים וישראלים שהמדינות שלהם שוחרות שלום.

   לקח למדינת ישראל.

     20/4/10 23:08:
   סיפור מעניין! *
     19/4/10 11:23:

   צטט: mom.doc 2010-04-19 09:32:06


   I just met 2 medical doctors from Iran here in barcelona

   and heard similar things

    

   it's alive! and it multiplies! TAVIU OD KAELE!

     19/4/10 11:21:


   אוקיי. אוקיי. כולם לעצור. תעשו אחד ועוד אחד:

    

   קודם יש לנו את א':

    

   "אני בטוח שרבים מהמולות הם הומוסקסאוליים."

   ואח"כ יש לנו את ב':

    

   "ומה יקרה אם תיתפס?

   אשלם את הקנס, כמקובל"

    

   אהמ. אהמ.

    

   קנס?

   וזהו?

   הייתכן שאופן הענישה המופיע ב-ב' קשור להנחה המתוארת ב-א'?

    

   אהמ. אהמ. סליחה. לא אמרתי כלום.

    

   איזה מדינה, איזה מדינה.

     19/4/10 09:57:

   צטט: מיא 2010-04-18 09:40:24

   אלופה! אלופה! אלופה!

   זאת כתבת שער ראויה לכל עיתון במדינה!

   אנחנו כמובן יושבים כאן וחושבים כמה מגעילים הם אויבנו /הערבים/הערבושים/שונאינו/עוכרי ישראל ושוכחים שהם בני אדם בדיוק כמונו.

   הרי כל מי שמוציא את האף שלו מהארץ לשנייה פוגש ערבים אחרים.

   חבל, חבל שלא אנשים מנהלים את המדינות, אלא פוליטיקאים, שהם זן מהתחת.

   טוב שהבאת אלומית.

   חבל שאת חוקרת מוח. היית יכולה להיות עיתונאית מצוינת. בעצם, את גם וגם.

   בחיי, הראיון הזה הוא הדבר האופטימי היחיד שקראתי בתקשורת אני לא יודעת כבר כמה זמן. זה עשה לי טוב יותר מכל כדור.

   שאי ברכה.

    

    

    מיא,

   גם מי שמוציא את האף שלו מהטלויזיה והחדשות ופוגש את הערבים שחיים פה מגלה שהם בני אדם עם אותן שאיפות בעצם.

   אמנם זה קצת יותר טעון וקרוב אבל הם פה איתנו לתמיד. בסופו של דבר או שזה יופנם או שאיזה עם יחסל את השני.

    

    

    

     19/4/10 09:32:


   I just met 2 medical doctors from Iran here in barcelona

   and heard similar things

     18/4/10 12:55:

   יש בזה מה שמעורר מחשבות על החיים דרך אספקלריה חיצונית

   האם בזמן שאתה חי במשטר רודני דתי, יכול להיות שאתה מוצא את נקודות האור

   אולי בלית ברירה כי לעזוב את המולדת לעתים זה יותר קשה?

   ובאיזה מקום מגיעים מים עד נפש ופעמוני האזהרה מצלצלים לקום ולנטוש?

   תודה על הראיון המרתק

   נעמי

     18/4/10 11:44:

   כאשר אנשים אינם חד מימדיים, לא תמיד קל ליישב בין תפיסות עולם סותרות. התפר ביניהן הוא לפעמים עדין, ולפעמים גס. 

    

   עוד יותר כך, כאשר מדובר במדינה בקונפליקט, ובמצב של חוסר לגיטימציה בינלאומי. אולי בכך אנחנו ואירן דומים, כי בניגוד למדינות רבות אחרות באזורנו, שתמיד היו סגורות מהשפעות חיצוניות, גם אנחנו וגם אירן, בשל ההסטוריה המערבית שלה, חשופים ורגישים להשקפות עולם מנוגדות. התפרים של כולנו, כל הרב מימדיים, המרכיבים לנו חליפות ייצוג כלפי פנים וכלפי חוץ, לפעמים הם עדינים, ולפעמים הם גסים.

   ולא אמרתי: תודה, אלומית. ממש מעניין.

     18/4/10 10:40:
   רוב הגולים האיראנים שפגשתי כשגרתי בפריז פשוט מקסימים אבל אין לי מושג קלוש מה קורה באמת באירן.זה בדיוק כמו שמסתכלים עלינו ומבקרים את התנהלות השלטון שלנו
     18/4/10 10:16:
   מרתק ומרגש. ראוי לפרסום באחד העיתונים הגדולים. אני מקווה שהשניים האלה יישארו בחיים אחרי הראיון הזה... עשית לי חשק להקשיב ליצירות בפסנתר שהזכרת.
     18/4/10 09:50:

   השיעים גרועים מהסונים. לראות אותם מכים את עצמם עד זוב דם זה ממש מפחיד. כל האירנים מדברים יפה כשהם מסתובבים בחו"ל אבל אל תאמיני לאף מילה שלהם. גם כאן בארץ המוסלמים מדברים יפה אבל תגידי להם מילה רעה על מוחמד. והם שוחטים אותך על המקום. הנה נושא למחקר "מה קורה במוח אירני כשאומרים לו מילה רעה על האסלאם"
     18/4/10 09:40:

   אלופה! אלופה! אלופה!

   זאת כתבת שער ראויה לכל עיתון במדינה!

   אנחנו כמובן יושבים כאן וחושבים כמה מגעילים הם אויבנו /הערבים/הערבושים/שונאינו/עוכרי ישראל ושוכחים שהם בני אדם בדיוק כמונו.

   הרי כל מי שמוציא את האף שלו מהארץ לשנייה פוגש ערבים אחרים.

   חבל, חבל שלא אנשים מנהלים את המדינות, אלא פוליטיקאים, שהם זן מהתחת.

   טוב שהבאת אלומית.

   חבל שאת חוקרת מוח. היית יכולה להיות עיתונאית מצוינת. בעצם, את גם וגם.

   בחיי, הראיון הזה הוא הדבר האופטימי היחיד שקראתי בתקשורת אני לא יודעת כבר כמה זמן. זה עשה לי טוב יותר מכל כדור.

   שאי ברכה.

    

     18/4/10 08:13:

   מרתק!

   האם לא היה חשש אצל המרואיינים, במיוחד לאור דעתם על המנהיג, שהראיון יתפרסם באירן ושיתגלה שמדובר בהם?

     18/4/10 08:03:
   מרתק
     18/4/10 07:58:
   אכן האזרחים הם לא הממשלה. כיף לדבר עם אנשים ממדינות שאנחנו מייחסים להם השקפות כאלה ואחרות בגלל מי שעומד בראשן
     18/4/10 07:21:

   מעניין.

   אני מאמין שגם הם, למרות הפתיחות, שומרים על עצמם כדי לא להסתבך יותר מדי בהמשך.

    

    

   צטט:

   אתם חוששים ממתקפה ישראלית?

   כמובן.  ואגלה לך סוד: יש כאלה שמקווים לפעולה ישראלית כדי שהממשלה שלנו תיפול.

    

    

   דווקא שמעתי דעה הפוכה: דווקא המשטר מקווה שישראל תתקוף, כי זה הדבר היחיד אולי שיגרום גם למתנגדים "להתיישר" עם המשטר.

    

   כנראה שזה נכון וזה נכון, תלוי את מי שואלים :)


    

     18/4/10 07:06:


   מרתק לקרוא מידע שלא תמיד הוא זמין לנו על השולחן.

   אני מניחה שישנו כאן חוסר סינכרון בין דעות ההנהגה והעם.

   זה בא לידי ביטוי גם בהנהגת הפלשתינים והעם מהרחוב.

    

   יופי של ראיון.

     18/4/10 06:38:

   מעניין מאוד.

   אני חברה בפליקר, ושם יש לא מעט אירנים שמעלים תמונות, ולא נרתעים גם מהכרטיס שלי, ךמרות שכתוב בפרוש שאני מישראל. 

   כנראה שיש שם יותר חופש ממה שנראה מרחוק. 

    

     18/4/10 06:23:


   מעניין מאוד.

   אבל לא מפתיע לפגוש אנשים החושבים כך

   לאור ראיונות  שנעשו עם אלה שהצליחו

   לברוח. גם לגבי שנאת השלטון ואת את זה שעומד בראשם.

   לגבי נשים ,גם אם יש כמה בעלות גלריה

   העובדה שמרביתן עם רעלה ,היא עובדה המספרת על

   היחס לנשים .וזה שהשיעים שונאים את הסונים יותר

   מאשר את היהודים ,הם גם הוכיחו זאת בעבר, זה

   גם לא מנחם אותי ואני מניחה את רוב הישראלים.

   וכל אותם אינטלקטואלים כנועים לשלטון המצפים שישראל

   תפציץ, כדי להיפטר ממנהיגם,מספרת עליהם יותר מהכל.

   עצוב מאוד  להם וגם לנו.

    

     18/4/10 06:15:

   ראיון ממש יפה.

    

   יש להן שיויון הזדמנויות מבחינת השכלה ותעסוקה?

   כן, כל עוד הן מצייתות לחוקי האיסלאם, ולו למראית עין, כלומר מסתובבות בכיסוי ראש.  אשתי לא דתייה אבל מקפידה לצאת לרחוב עם רעלה. 

    פרופסור, עושה רושם איש חכם מהתאור שלך וזה לא מפריע לו להגיד משפט כזה... איך לאישה יהה שוויון הזדמנויות אם היא קשורה בחבל לבעלה?  אנשים עושים רציונליזציה בכל מצב.

    

   אבל הדבר הכי בולט מהראיון הזה זה עוד פעם כמה מנהיגים מסוגלים לשבש את החיים לאומות שלמות. ואיך דברים שאוים משם לא רואים מכאן ולהפך.

    

   מדהים ממש ממדהים. 

    

     18/4/10 03:32:


   כרגיל אצלך, מענין מאוד

   לא ירחק היום ואירן תחזור להיות

   כמו בעבר.

   מספיק להסתכל על פרצופו של המנהיג שלהם

   שכל כך רוצה להשמיד את ישראל ועל שפת הגוף שלו ולהבין

   שהוא לעולם לא יעשה כלום חוץ מדיבורים.

   חבל מאוד שמנהיגי העולם לא מבינים זאת

   כמה שכותבים עליו יותר ומתיחסים אליו יותר הוא נהנה יותר.

   הדבר הכי טוב היה "חרם" על תמונות שלו בעיתון ועל התגובות שלו

   פשוט להתעלם ולא לכתוב, הבן אדם היה נכנס ללחץ אדיר וזה טוב

   יותר מחרם כלכלי.

   חבל שאומות העולם לא מבינות את זה.

   כוכב כמובן

    

     18/4/10 03:28:

   כשפוגשים אנשים מחוץ לגבולות,

   מגלים שבעצם אין גבולות ביננו.

   כולנו בני אדם.

   היה לי נעים לקרוא, תודה

     18/4/10 03:19:
   השתתפתי במפגש שנערך באוניברסיטה העברית עם כספיאן מקאן, ארוסה של נדה סולטאן, שנהרגה בהפגנות באיראן והפכה לסמל של המאבק. כשנשאל לגבי הציפיה שמדינות אחרות תתערבנה בנעשה באיראן, הוא הביע אכזבה מסין ורוסיה, ורמז גם הוא, כמו הפרופסור, שהוא מצפה שנתערב. נדמה שהעם האיראני בחר במדינת ישראל בשביל לשחרר אותו :)
     18/4/10 02:53:

   אני שמח שלקוראי הקפה ניתנה ההזדמנות להתמודד עם כמה מיתוסים על איראן.

    

   ביחוד בתחום הפמיניזם.

   מצב הנשים באיראן "החשוכה" הרבה יותר טוב מבערב הסעודית.

   (החברה של ארה"ב שלא לומר מכתיבת מדיניות החוץ של ארה"ב)

    

   כמו בכתבה על איראן שנעמי אלון פרסמה כאן בקפה לא מזמן שוב חסר ההקשר ההיסטורי.

   לעם האיראני היה שיעור רע מאוד ונסיון רע מאוד עם תקשורת חופשית ומכאן שקל מאוד לשלטון הרודני של היום לאסור עליה.

   זה היה כשכל התקשורת האיראנית הייתה ממומנת ע"י שירותי הביון של ארה"ב ובריטניה.

   אז עיתונאים עם אתיקה מאוד דומה לאתיקה העיתונאית הישראלית בימנו קיבלו כסף כדי להציג את מוחמד מוסאדק כמתרומם פרו ציוני, נושך ציפיות של כיתן ואף שתיין.

    

   יש הרבה קווי דמיון בין מעמד הביינים האיראני שחושב מערב ותקוע בלבנט עם מעמד הבייניים הישראלי.

   הכחשה של אותה מציאות משני צדדיו של המשבר המלאכותי בין איראן לישראל. 

    

    

     18/4/10 02:40:

   מממ... מענין, מאד מענין. הפרופסור נראה לי שבוי בקוספציות מסוימות... ניתוחים לשינוי מין באיראן? בארה"ב לא מלמדים את תורת האבולוציה? גם הסטודנטית קצת בעיתית... אבל ניחא...

   פרופיל

   אלומית ישי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין