כותרות TheMarker >
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  למה מתכוונים חרדים כשהם אומרים אני אוהב אותך

  194 תגובות   יום ראשון, 2/5/10, 20:53

  לקסיקון (לא) שלם לדברים שחרדים אומרים (ל)חילונים ו(על) חילונים ולמה הם מתכוונים באמת

   

  תראו איזה חינוך נהדר יש אצלנו, איזה ערכים – אכן. חינוך לא לפגוש אף אחד ששונה ממך כדי לא להתקלקל, חינוך לא להכנס לאינטרנט כי זה מסוכן, חינוך שלפיו החרדים עליונים וכל מי שאינם חרדים נחותים ומסכנים, חינוך שלפיו המזרחי הוא פרנק נחות, חינוך לא לעבוד ולהתפרנס, חינוך לא לשרת את המדינה, חינוך לחיות על חשבון המדינה כי זה מגיע לך, חינוך לרמות את המדינה כי גם זה מגיע לך. אבל אין, אין כמו החינוך החרדי והערכים שלו.

  החנוך החלוני נכשל, לא מחנך לערכים והוא מלא באלימות – נכון, אבל הבוגרים שלו הם עדין מי שמקימים מפעלי היי טק, מפקדים על הצבא ומשלמים מיסים שמממנים את הישיבות החרדיות. מה בדיוק תורמים הבוגרים המחונכים והערכיים כביכול של של החינוך החרדי?

   

   Culture Clash. Photo: ygurvitz, flickr

   

  היחנוך החרדי מוציא אנשים טובים ערכיים ומחונכים – וגם לא מעט פנאטים קיצונים, אלימים, זורקי אבנים, מיידי חיתולים, תוקפי נשים, צועקי "נאצים". כמובן, חשוב להדגיש מדובר בקומץ (ענק) של חריגים.

   

  אנחנו רק רוצים שיוויון לילדי ישראל אנחנו רוצים שיוויון בין ילדים שלומדים בחינוך של המדינה לילדים שפרשו ממנו, בין ילדים שלומדים בכיתות גדולות לבין ילדים שלומדים בכיתות קטנטנות, בין ילדים שלומדים מתמטיקה ומדעים לילדים שלא לומדים תוכנית ליבה. אנחנו רוצים שווון בין מי שמשחק את המשחק למי שעושה מה שבא לו. אנחנו רוצים שיוויון לכל ילדי ישראל אבל רק בתקצוב.


   

  אנחנו רק רוצים את מה שמגיע לנו – מי קבע שמגיע? למה מגיע? כמה מגיע? למה המדינה צריכה לממן מאה אלף תלמידי ישיבות למשל? תשובה: מגיע כי השגנו את זה בעזרת סחטנות קואלציונית בקדנציות קודמות וכולם כבר התרגלו.

   

  אנחנו מופלים לרעה – כל הדו"חות של משרד החינוך מגלים שתלמיד חרדי מקבל פי 1.5 עד פי 2 מתלמיד חילוני (בגלל שהתקציב מתחלק לכיתות קטנות בהרבה). התלמידם החרדים לומדים יום לימודים ארוך ומקבלים גם הסעות וארוחת צהרים. אבל הרבה יותר כיף לשכנע את עצמך שאתה מקופח מאשר להרגש סחטן.

   

  ירושלים. צילום: path.runner, flickr

   

  אצלנו בישיבות מלמדים לחשוב ולכן תלמיד ישיבה יכול להשלים לרמה של בגרות בשנה – מיתוס חרדי שבא להסתיר את העובדה שמערכת החינוך החרדית היא בעצם מערכת להכשרת בורים ועמי ארצות. כמו בכל חברה, יש מיעוט קטן של חרדים אינטלגנטים שאכן מסוגלים להשלים את החומר תוך שנה. הרוב הגדול מתקשה ורבים נושרים. את ההשלמות צריכים הגברים החרדים לעשות במקביל ללמודים או עבודה ולטפול במשפחה, כלומר זה הרבה יותר קשה. ואנגלית כמו כל שפה, הרבה יותר קשה ללמוד כשמתבגרים.

   

  תראו באיזה תנאים קשים הילדים שלנו לומדים, בדירות וקראוואנים – אצלכם לומדים בבתי ספר גדולים שנפתחים לפי הצרכים של המדינה. אנחנו פותחים בתי ספר איפה שבא לנו כמה שבא לנו באיזה גודל שבא לנו, אם צריך או לא צריך, בלי לשאול אף אחד ומתעלמים בבוז מתוכנית הליבה של מערכת החינוך. למרות זאת, אתם האנשים העובדים אמורים לממן את המבנים והציוד של בתי הספר שלנו, כאלו היה מדובר בבתי ספר ממלכתיים.

   

  התקשורת עויינת לחרדים – לנו החרדים יש עשרות עתונים וכלי תקשורת. ברובם חילוני לא זוכה לומר מילה, ובחלקם החילונים מוצגים מקרה הטוב כבהמות. אבל התקשורת של המגזר החילוני והמדינה הציונית צרכה להתיחס אלינו באובייקטביות ולא לחשוף את העובדה שאנחנו מסכנים את עצם קיומו של המפעל הציוני.

   

   צילום: emilie raguso, flikr

   

  זו קריקטורה אנטשמית – בגלל שאנחנו נראים כמו שנראו היהודים לפני מאה שנה אסור לצייר קריקטורות שלנו.

   

  זו התבטאות אנטישמית – לא משנה שהמפלגות שלנו סחטניות ומענין אותן בעיקר כסף וחלק ממוסדות הדת מרמים את המדינה. אסור להגיד את זה, למרות שזה נכון, כי גם האנטישמים אמרו את זה על היהודים.

   

  זה כמו השטירמר – אותו דבר כמו לטעון שההתקפות על החרדים אנטישמיות אבל אותה הזדמנות גם לרמוז שמי שמבקר אותם הוא בעצם נאצי.

   

   

  פשקעוויל 1. צילום: ygurvitz, flickr 

   

  אנחנו הציונים האמיתיים – אנחנו מאד אוהבים את ארץ ישראל אבל בזים עמוקות לציונות ולמדינת ישראל ומרגישם שאנחנו פה בגלות.

  אנחנו ממשיכי דרכה של היהדות האמיתית – מאחורי ההנחה שבקורת על החרדים היא אנטישמית מתחבאת ההנחה שהחרדים הם ממשיכי הדרך האמיתיים של היהדות. בפועל אין דבר רחוק יותר מן המציאות. עקרונות היסוד של הכת החרדית הקנאית הומצאו בישראל, ביניהם: הגברים לומדים במקום לפרנס, לנשים ולגברים אסור להמצא ביחד, המתים חשובים יותר מהחיים, מותר לרמות את המדינה היהודית, לא עושם שום צעד בחיים בלי לשאול את הרב, הרב קובע גם אם הוא בן 100 ולא ברור אם הוא צלול, ועוד עקרונות שאבותינו על השכל הישר כלל לא העלו על דעתם. אמרו מעתה: הכת החרדית היא  הדת הקרובה ביותר ליהדות.

  אנחנו ממשיכי דרכה של היהדות האמיתית – ולכן נמשיך ללבוש בישראל בגדים שחורים וכובעי פרוה של פולנים מלפני מאות שנים.

   

  רק בודדים וחריגים לא עומדים בצפירה – לכולנו יום הזכרון לחיילי צה"ל לא אומר כמעט כלום כי ממילא אנחנו לא משרתים בצבא. אבל רובנו מספיק חכמים כדי לא להראות לכם את זה.

   

   צילום: emilie raguso, flickr

   

  הציבור החרדי מתנגד לאלימות בהפגנות – כן, אבל גדולי התורה לא עושים כמעט שום דבר כדי למנוע אותה, למרות שהיו יכולים לעשות זאת בקלות רבה. אחת הסיבות לכך היא שהקנאות היא תכונה נערצת אתל החרדים.

   

  גם החלונים משתמטים - 1 מכל 30 לא חרדים משתמט. 19 מכל 20 חרדים משתמטים. יחי ההבדל הקטן (וזה לא אומר שההשתמטות החילונית לא חמורה. היא חמורה כי היא מגיעה במידה רבה מקרב האליטות, ותפקידן של אליטות להוביל, לא להשתמט).

   

  צה"ל לא רוצה את החרדים – טעות שהשתרשה בימי ועדת טל לפני עשר שנים, כאשר לצה"ל היה עודף ענק בכוח אדם בגלל גל העלייה. הרמטכ"ל וראש אכ"א זועקים שוב ושוב מעל כל במה כמה צה"ל זקוק לחרדים וכמה חשוב לגייס אותם.

   

   צילום: YeudaCo, flickr

   

  גם אני שרתתי בצבא – אבל אני לא אספר שזה היה לפני 40 שנה, כשעוד לא היה פטור גורף לכל החרדים ואני גם לא אספר שכל הילדים שלי משתמטים.

   

  גם אני  שרתתי בצבא – כן, עשיתי טירונות שלב ב ושירות של שלושה חודשם כדי שאוכל לצאת לעבוד ולקבל זכויות של חייל משוחרר.

   

  רק התורה מגינה עלינו (ולא צה"ל) - בסדר אבל כמה תורה? ב-1948 היה תלמיד ישיבה משתמט אחד לכל 1500 תושבים והסתדרנו יפה. היום יש תלמיד ישיבה משתמט ל-120 תושבים. די ברור שמדובר בהגנת יתר ואפשר לשחרר 90% ממצבת כוח האדם של צבא הישיבות לישראל ולהסתדר עם ההגנה של עשירית מהם. בפועל, הישיבות מגינות בעיקר על הנוער החרדי ממפגש עם החילונים ומהתפקרות וזו הסיבה העיקרית לכך שהרבנים מגינים על הסדר ההשתמטות בחרוף נפש.


   

  אנחנו משפחות גדולות ולכן אנחנו משלמים למדינה יותר מיסים (אני יודע שזה נשמע נורא מטומטם אבל זה משפט מאד נפוץ) – שני שליש מהגברים החרדים לא עובדים ולכן אינם משלמים כלל מיסים. על פי נתוני משרד התמ"ת, גם הגברים שעובדים מרוויחים הרבה פחות מלא חרדים, בגלל שיש להם פחות השכלה ופחות וותק. חלק גדול מההנשים החרדיות עובדות במשרה חלקית ולכן אינן מגיעות או בקושי מגיעות לסף המס. בגלל שההכנסה החרדית נמוכה כל כך, הם קונים פחות ולכן גם המיסים העקיפים שהם משלמים (מע"מ, מסי קניה) נמוכים בהתאם. חלק גדול מהחרדים עובדים בשחור. זה לא רק מונע תשלום מס הכנסה. זה גם גורם לאובדן עצום של מע"מ.

   

   

  צילום: YehudaCo, flickr

   

   

  איפה כל הכסף הזה שטוענים שאנחנו מקבלים? למה אנחנו לא רואים אותו? – כי חלק גדול מהכסף הוא הנחות וחלק אחר ניתן כמימון למוסדות החרדים ולא למשפחה. למשל חילוני עובד ישלם לגן ילדים פי עשרה מאברך. למשל הרוב המכריע של החרדים ישלמו ארנונה חלקית מאד. למשל החרדי ישלח את הבנים שלו לפנימייה וספק אם ישקיע מחשבה כמה הרבה כסף עולה ללא חרדים העובדים העובדה שהחרדים מוציאים את הילדים שלהם מהבית.

   

  הכל מתוך אהבת ישראל – ביחוד השנאה היוקדת בתקשורת החרדית לחילונים ולדתיים והחרפות והגידופים הבלתי פוסקים בהפגנות והזלזול והאלימות והדיווחים הפיקטיוויים והונאת המדינה. הם נובעים רק מתוך לב אוהב ודואב. אמרו מעתה: זה לא גשם, הפוליטיקאים החרדים יורקים עלינו, אבל הם עושים את זה רק מאהבה.

   

  רק גדולי התורה יחליטו – לפעמים זה באמת נכון. לפעמים המשמעות היא – מה אתם רוצים ממני, נראה אתכם לוחצים על הרב. לפעמים המשמעות היא – רק המקורבים של גדולי התורה יחליטו.

   

   צילום: Simply Boaz, flickr

   

  מהדרין – פעם זה היה מונח שקשור לכשרות. היום: שם קוד לכל קפריזה חדשה שעלתה במוחו של עסקן חרדי ואפשר לעשות ממנה הרבה כסף: מטלפונים סלולאריים חרדים מיוחדים שאין בהם מסרונים, דרך חברות אינטרנט מיוחדות לחרדים, אקונומיקה כשרה לפסח, שבילים לגברים בלבד ועד קווי אוטובוס שבהם הנשים חייבות לשבת מאחור. המשותף: לרוב הרעיונות האלה. דרושים עסקנים חרדיים שיתווכו בין נותני השירותים לציבור החרדי ויוכלו לעשות מזה כסף. כמובן הטענה הזאת שמה שמניע את מאבקי המהדרין הוא כסף היא אנטשמיות (עיין ערך).

   

  תבואו תראו איזו שלווה אצלנו בשבת – ברצון בתנאי שאתם תבואו ותעשו אצלנו אמצע שבוע ותראו כמה משמעות נותנת העבודה לחיים.

   

  אצלנו האשה מקבלת כבוד אמיתי – כלומר היא יודעת את מקומה. מאחור.

   

   זכויות הגבר. צילום: Dan Lazar, flickr

   

  כשחילונים מכירים חרדים הם תמיד אומרים, 'לא ידענו שיש חרדים כל כך נחמדים' – כאלו שהבעיה שלנו היא עם הפרטים החרדיים. הבעיה היא עם ההנהגה החרדת והמפלגות החרדיות כלומר עם הציבור החרדי שרומס את זכויותינו, חומס את תקציבי המדינה ומשיג לפרטים (הנחמדים) הטבות שלא יתוארו.

   

  אם היו עושים את זה לערבים כל המדינה היתה רועשת – אם חרדים היו מקבלים את התקציבים שמקבלים הערבים (או ליתר דיוק שלא מקבלים הערבים), המדינה היתה הרבה יותר עשירה. מאז 1977 החרדים הם חלק מהאליטה השלטת שמחלקת את המשאבים וקובעת את הכללים  אבל מתעקשים  שיתייחסו אליהם כמו אל מיעוט מקופח.

   

  בעוד 20 שנה החרדים ישלטו פה – זה דווקא יכול להיות נכון, למרות שארבעים שנה הן הערכה ריאלית יותר. מה שלא ברור זה מה בדיוק ישאר פה, והאם ישאר פה משהו, אם החרדים ישלטו.

   

  לקבלת עדכונים קבועים לבלוג: m.kashrut@gmail.com 

  דרג את התוכן:

   תגובות (186)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     19/6/10 10:16:

   הנה אני מעוררת מרבצו פוסט ישן יחסית (אך רלוונטי מאוד להתרחשויות של הימים האחרונים) כדי להעיר הערה אחת:

   הבעיה היא אפילו לא החרדים. הבעיה היא אתנו החילונים כביכול. פשפשו ומצאו מי בנו באמת חילוני עד 100% ותראו שאין כמעט חיה כזאת. רובנו המכריע שומר מידה זו או אחרת של כשרות (למה לעזאזל?), עושה קבלת שבת, מל את הבנים, יושב בארוחת ליל הסדר כאילו כלום (ואחר כך נכנס לאוטו ונוסע כמובן). זו חילוניות זו?

   ֿומכאן - משמירה על המנהגים המשונים האלה עד חורמה (אנשים שנוסעים בשבת לא מוכנים לאכול במסעדה ללא תעודת כשרות - בדוק!!), נובעת כל הבעיה.

   כולנו קצת פנאטיים איפשהו עמוק בפנים.

   רובנו לאומנים פאשיסטים במידה זו או אחרת. 

   זו המדינה וזה פרצופה. 

    

     21/5/10 17:25:


   מדהים עצמוב ומתסכל מה שכתבת

   ולמרות זאת הם אחי

     21/5/10 17:17:

   צטט: ערן טרבלסי 2010-05-09 16:21:30

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-09 08:27:20

   צטט: ערן טרבלסי 2010-05-09 01:12:50


   וכמובן חייבים לזכור, ככל שיהיה פה יותר רע, יהיה פה עוד יותר רע, כי החזקים יעזבו. 

    

    

    

    

   יאיר שלג כתב בהקשר של שכר המנהלים - שילכו. נמאס מאיומים וממי שנמצא כאן על תנאי.

   נכון לומר זאת גם על ה"חזקים" (איזה מין חזקים הם אם הם עוזבים?)

   הם אנשים שגמרו תואר שני או שלישי מדעי הטבע או במחשבים או ביוטכנולגיה או בננוטכנולוגיה, השליטה שלהם באנגלית מושלמת, חברות בארצות הברית יהיו מוכנות להכפיל או להשליש את שכרם. הם מרצים שמתקשים למצוא כאן עבודה ואוניברסיטאות בארצות הברית ישמחו לקלוט אותם. הם אנשי מעמד בינוני משכילים שבקנדה או באנגליה קולטים בלי בעיה. הם גם ישמחו לגדל את ילידהם בארץ שאינה תחת איום בטחוני מתמיד ותחת איום של התחרדות. 

   ונכון הם לא ציונים גדולים. אל הם בהחלט חיוניים לקיומה של הציונות.

    

    

    אני בדעה שאלה שיעזבו בגלל הסיבות שציינת הם מקרה אבוד, ויעזבו בכל מקרה. שכר גבוה יותר תמיד יהיה בארצות הברית. מצב בטחוני טוב יותר והחוסר באיום ההתחרדות תמיד יהיה בשאר העולם המערבי. מה ישאיר אותם אם לא לפחות צל צלה של ציונות? אם היא לא קיימת הם יעזבו, אם היא קיימת - שיישארו ולא יאיימו בעזיבה.

    

   אני לא חושבת שאנשים עוזבים כל כך בקלות

   אני היום נמצאת בנקודה די קריטית. אני בין תארים מתקדמים במקצוע מדעי, אני בגיל שמשפחה מתחילה להיות שיקול.

   ויש הרבה על מה להתלונן: אין ממש עבודה במקצועות מדעיים שאינם הנדסה בארץ, וגם כשיש עבודה השכר ביחס להשקעה וההשכלה מגוחך ושווה ערך למזכירה עם ותק זהה לשנות הלימוד שלי.

   יחד עם זאת אפשר לחיות מהשכר, ואפשר למצוא עבודה. אלו הנופים בהם גדלתי, זו התרבות שנמצאת בתוך הנשמה שלי

   ומצד שני זה מפחיד. מפחיד לגדל ילדים במדינה שבה יש לגיטימציה להחזיר בתשובה ברכבת או בפתח בית הספר (מרחק מטר מהשער הוא שטח ציבורי, מסתבר). מפחיד לגדל ילדים במדינה שכל שנה מתווספת עוד שעה ללימודי דת על חשבון מתמטיקה, ספרות או היסטוריה. מקום שאדם ללא רכב תקוע בביתו כדי לכבד את הדת של אנשים שחיים בשכונה אחרת, שנטל המחיה לא מתחלק שווה בין כולם, שתינוקות לא מקבלים אישור כניסה לארץ כי אבא שלהם הומו וזוגות לא יכולים להתחתן כי האמא של העולה שאח שלו נפל בעת השירות בצה"ל לא יהודיה על פי ההלכה.

   ופתאום לעזוב הופך לשיקול, לא כי טוב יותר בחו"ל אלא כי אפשר להסתדר שם וכניראה שיהיה טוב יותר לילדים שלי במקום כזה. 

    

     11/5/10 19:20:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-05 14:12:53

   צטט: ליאור רועי 2010-05-05 14:06:10

   יש הבדל עצום בין תקציבי התרבות וספורט לתקציב ההשכלה הגבוהה.

   למה? כי תקציב ההשכלה הגבוהה הוא השקעה בתשתית ובפיתוח ולכן כל חרדי שיצטרף לשם הוא רווח נקי למשק. כל שנת השכלה גבוהה פרושה תוספת מאד משמעותית בשכר כלומר לתוצר הלאומי הגולמי. שנה בישיבה לא מוסיפה כמעט דבר.

   כל תקציב התרבות של ישראל הוא קצת יותר מחצי מיליארד שקלים. תקציבי התרבות התורנית והחרדית מהווים חלק סביר מהסכום הזה.

   אפשר להראות אין החינוך החרדי מקבל הרבה יותר כסף מהחינוך הממלכתי. אבל שאלת השיוויון אינה עוד השאלה המרכזית. כל המומחים מסכימים שאם דורות חרדיים שהולכים וגדלים ימשיכו להתחנך לבורות ולאבטלה זה ידרדר את הכלכלה הישראלית לעולם השלישי. כך שגם אם לא היה פה קיפוח תקציבי של הלא חרדים צריך היה להפסיק את החינוך ההתאבדותי הזה.

   סליחה, אבל  מעבר למשמעות האבודה שבהשקעה בחינוך החרדי, יש חוסר שוויון בהשקעה שמקבלים החרדים כסקטור בלעדי (והם מקבלים חלקים נכבדים מתקציבי התרבות והחינוך בנוסף לתקציבים הישירים הרגילים) מול התקציבים שמחולקים לכלל.

   יש להשוות בין  ס ה כ ההכנסות שהם מקבלים מן המדינה מול סהכ ההכנסות שמיועדות לסקטור הלא דתי מול חלקם באוכלוסיה.

   או, אז תגלה את חוסר השוויון הזועק לשמיים, לטובת החרדים והדתיים גם כן.

    

     9/5/10 20:34:

   צטט: ערן טרבלסי 2010-05-09 16:21:30

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-09 08:27:20

   צטט: ערן טרבלסי 2010-05-09 01:12:50


   וכמובן חייבים לזכור, ככל שיהיה פה יותר רע, יהיה פה עוד יותר רע, כי החזקים יעזבו. 

    

    

    

    

   יאיר שלג כתב בהקשר של שכר המנהלים - שילכו. נמאס מאיומים וממי שנמצא כאן על תנאי.

   נכון לומר זאת גם על ה"חזקים" (איזה מין חזקים הם אם הם עוזבים?)

   הם אנשים שגמרו תואר שני או שלישי מדעי הטבע או במחשבים או ביוטכנולגיה או בננוטכנולוגיה, השליטה שלהם באנגלית מושלמת, חברות בארצות הברית יהיו מוכנות להכפיל או להשליש את שכרם. הם מרצים שמתקשים למצוא כאן עבודה ואוניברסיטאות בארצות הברית ישמחו לקלוט אותם. הם אנשי מעמד בינוני משכילים שבקנדה או באנגליה קולטים בלי בעיה. הם גם ישמחו לגדל את ילידהם בארץ שאינה תחת איום בטחוני מתמיד ותחת איום של התחרדות. 

   ונכון הם לא ציונים גדולים. אל הם בהחלט חיוניים לקיומה של הציונות.

    

    

    אני בדעה שאלה שיעזבו בגלל הסיבות שציינת הם מקרה אבוד, ויעזבו בכל מקרה. שכר גבוה יותר תמיד יהיה בארצות הברית. מצב בטחוני טוב יותר והחוסר באיום ההתחרדות תמיד יהיה בשאר העולם המערבי. מה ישאיר אותם אם לא לפחות צל צלה של ציונות? אם היא לא קיימת הם יעזבו, אם היא קיימת - שיישארו ולא יאיימו בעזיבה.

    יש הדל עצום ין לחיות בשראל לבין לחיות בטורקיה וטורקיה נראית העתיד שלנו.

    

     9/5/10 20:33:

   צטט: Chared 2010-05-09 13:44:08

   Shahar, someone else who agrees with you:

   http://www.kikarhashabat.co.il/ספרדים-אשכנזים.html

    הפוסט שהעלתי היום עוסקבין היתר בדעות המאד חיוביות של אמסלם.

    

     9/5/10 16:21:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-09 08:27:20

   צטט: ערן טרבלסי 2010-05-09 01:12:50


   וכמובן חייבים לזכור, ככל שיהיה פה יותר רע, יהיה פה עוד יותר רע, כי החזקים יעזבו. 

    

    

    

    

   יאיר שלג כתב בהקשר של שכר המנהלים - שילכו. נמאס מאיומים וממי שנמצא כאן על תנאי.

   נכון לומר זאת גם על ה"חזקים" (איזה מין חזקים הם אם הם עוזבים?)

   הם אנשים שגמרו תואר שני או שלישי מדעי הטבע או במחשבים או ביוטכנולגיה או בננוטכנולוגיה, השליטה שלהם באנגלית מושלמת, חברות בארצות הברית יהיו מוכנות להכפיל או להשליש את שכרם. הם מרצים שמתקשים למצוא כאן עבודה ואוניברסיטאות בארצות הברית ישמחו לקלוט אותם. הם אנשי מעמד בינוני משכילים שבקנדה או באנגליה קולטים בלי בעיה. הם גם ישמחו לגדל את ילידהם בארץ שאינה תחת איום בטחוני מתמיד ותחת איום של התחרדות. 

   ונכון הם לא ציונים גדולים. אל הם בהחלט חיוניים לקיומה של הציונות.

    

    

    אני בדעה שאלה שיעזבו בגלל הסיבות שציינת הם מקרה אבוד, ויעזבו בכל מקרה. שכר גבוה יותר תמיד יהיה בארצות הברית. מצב בטחוני טוב יותר והחוסר באיום ההתחרדות תמיד יהיה בשאר העולם המערבי. מה ישאיר אותם אם לא לפחות צל צלה של ציונות? אם היא לא קיימת הם יעזבו, אם היא קיימת - שיישארו ולא יאיימו בעזיבה.

     9/5/10 13:44:
     9/5/10 10:37:

   צטט: miris123 2010-05-09 08:59:28

    

   אני יודע שלך יותר מכל אחד אחר יהיה קשה לשמוע את זה אבל  בית שמש הפכה למקום הכי הזוי בישראל חוץ ממאה שערים. אפשר לכתוב גרסה של עליסה בארץ הפלאות על בית שמש.

   וחיים רמון מציע עכשיו לשחרר את כל החרדים משירות צבאי כדי להציל לפחות את הכלכלה. כאילו אין משמעות לתרומה לחרה ולערכים. והציבור היחיד שעדין חושב על אחרים במדינה, הציבור הדתי לאומי, משקיע חלק גדל כך מהמרץ שלו במשיחיות.

   הלוויתן מסתער לחוף ולך תסביר לו שהוא הולך למות שם.

    

    

   חיים רמון אמר את זה?

   מה קרה?

   מנסה להתאים את עצמו למירוץ לפוליטיקה עם חברו האריה?

    

   אני מציעה גם לתת להם קצבאות על מנת לעודד אותם לתת לעבודה. :)

    

    

    

   הנה קישור לגבי רמון: רמון: לפטורחיילים מהצבא

   גילוי נאות: גם אני אמרתי את זה לפני 11 שנים לועדת טל. אלא שהיום המצב שונה לגמרי

   ההבדלים הם שאז היו 30 אלף משתמטים בישיבות. היום יש 60 אלף.

   אז היה עודף חיילים. היום יש מחסור קשה.

   אני הצעתי לפטור אותם גיל 24 ולא 18 ולעשות הכל כדי לגייס חרדים לפני כן.

   ואגב ההצעה שלי חלה על כולם - כלומר לשלול מכל מי שלא התגייס עד גיל 24 את הזכות להתגייס.

    

   לדעתי רמון באמת מנסה לפטור בעיה לאומית בדרך מעשית.

   בהחלט יכול להיות שהוא מתייעץ עם דרעי ואני מניח שגם דרעי מודאג.

   אלא שרמון מנסה להתעלם מכך שהמחיר החברתי של ההצעה שלו הוא בלתי נסבל.

    

   לגבי לתת להם קצבאות כדי שיצאו לעבודה אני בעד.

   אני למשל בעד לקחת את כל תקציבי הבטחת ההכנסה לאברכים ולהפוך אותו לתקציב עידוד יציאה לעבודה.

    

     9/5/10 08:59:

    

   אני יודע שלך יותר מכל אחד אחר יהיה קשה לשמוע את זה אבל  בית שמש הפכה למקום הכי הזוי בישראל חוץ ממאה שערים. אפשר לכתוב גרסה של עליסה בארץ הפלאות על בית שמש.

   וחיים רמון מציע עכשיו לשחרר את כל החרדים משירות צבאי כדי להציל לפחות את הכלכלה. כאילו אין משמעות לתרומה לחרה ולערכים. והציבור היחיד שעדין חושב על אחרים במדינה, הציבור הדתי לאומי, משקיע חלק גדל כך מהמרץ שלו במשיחיות.

   הלוויתן מסתער לחוף ולך תסביר לו שהוא הולך למות שם.

    

    

   חיים רמון אמר את זה?

   מה קרה?

   מנסה להתאים את עצמו למירוץ לפוליטיקה עם חברו האריה?

    

   אני מציעה גם לתת להם קצבאות על מנת לעודד אותם לתת לעבודה. :)

    

    

    

     9/5/10 08:27:

   צטט: ערן טרבלסי 2010-05-09 01:12:50


   וכמובן חייבים לזכור, ככל שיהיה פה יותר רע, יהיה פה עוד יותר רע, כי החזקים יעזבו. 

    

    

    

    

   יאיר שלג כתב בהקשר של שכר המנהלים - שילכו. נמאס מאיומים וממי שנמצא כאן על תנאי.

   נכון לומר זאת גם על ה"חזקים" (איזה מין חזקים הם אם הם עוזבים?)

   הם אנשים שגמרו תואר שני או שלישי מדעי הטבע או במחשבים או ביוטכנולגיה או בננוטכנולוגיה, השליטה שלהם באנגלית מושלמת, חברות בארצות הברית יהיו מוכנות להכפיל או להשליש את שכרם. הם מרצים שמתקשים למצוא כאן עבודה ואוניברסיטאות בארצות הברית ישמחו לקלוט אותם. הם אנשי מעמד בינוני משכילים שבקנדה או באנגליה קולטים בלי בעיה. הם גם ישמחו לגדל את ילידהם בארץ שאינה תחת איום בטחוני מתמיד ותחת איום של התחרדות. 

   ונכון הם לא ציונים גדולים. אל הם בהחלט חיוניים לקיומה של הציונות.

    

     9/5/10 01:12:

   וכמובן חייבים לזכור, ככל שיהיה פה יותר רע, יהיה פה עוד יותר רע, כי החזקים יעזבו. 

    

    

    

    

   יאיר שלג כתב בהקשר של שכר המנהלים - שילכו. נמאס מאיומים וממי שנמצא כאן על תנאי.

   נכון לומר זאת גם על ה"חזקים" (איזה מין חזקים הם אם הם עוזבים?)

     9/5/10 01:07:

     כל תוכנית תאלץ לקבל 'אישור כשרות' לפני שתשודר


    

    

    

    

   מממ... הלוואי אצלנו.
     8/5/10 13:01:

   צטט: shiv 2010-05-07 15:33:34


   הבעיה הפלסטינית קיימת מאז 48'

    אנחנו מתנחלים בשטחים מאז 68'

   עשרות שנים אנחנו נמצאים במצב מלחמה ואיום מתמיד מצד שכננו ועדיין אנחנו כאן. מאז 73' שינו (רוב) המדינות הערביות את האסטרטגיה שלהן והן לא חותרות בפועל לכבישת הארץ וסילוק כל היהודים חזרה לאירופה.

   הפרדיגמה הערבית השתנתה והיום הפלגים שנלחמים בישראל עושים זאת לשם צבירת כוח פוליטי בבית (ולא לשם השמדת ישראל 'על אמת'), כי אצל הערבים מי שנלחם ביהודים הוא גיבור. אצל היהודים מי שנלחם בערבים הוא רוצח.

    

   לעומת הבעיה הפלסטינית, לעומת בעיית השליטה בשטחים בהם נמצאים פלסטינים רבים - בעיית הכפייה הדתית היא חדשה, היא צוברת תאוצה והיא תוצרת בית. היא לא תשמיד את ישראל, אבל היא תשמיד את ישראל כפי שאתם מכירים אותה.

    

   ישראל היא מדינה ציונית כלומר חילונית ודמוקרטית. אם תהיה פה מדינת הלכה או דיקטטורה פשיסטית, ואלו תוצאות לגבי סבירות של מה שקורה פה עכשיו, זו תהיה השמדה של הציונות.

   אבל הטענה שההתפתחויות אינן יכולות להביא להשמדת ישראל מופרכת לגמרי. מלחמת אזרחים גם היא התפתחות לגמרי סבירה והיא יכולה להביא להשמדת ישראל. פילוג גם הוא הפתחות אפשרית ויכול מאד להיות שתי המדינות  יושמדו כי הן לא יהיו מספיק חזקות כדי לשרוד.

   וכמובן חייבים לזכור, ככל שיהיה פה יותר רע, יהיה פה עוד יותר רע, כי החזקים יעזבו. 

    

    

     8/5/10 12:56:

   צטט: miris123 2010-05-07 17:16:53


   שחר,

   משובח מעמיק ויפה כתמיד.

   כואב מתמיד.

   לא הייתי בערך 8 ימים בארץ.

   יצאתי מהארץ אחרי שהופגנה אלימות נגד נוער ביום העצמאות בבית שמש

   חזרתי לארץ אתמול כשהופגנה אלימות חרדית בבית שמש על מנת לשמור על גופתו של ילד שמת מיתה פתאומית, לבל תנותח נתיחה שלאחר המוות.

    

   מזעזע,

    

   כואב לי גם במידה מסויימת שבקהילה ספציפית בה ביקרתי השבוע, ביוהנסבורג, יש נטיה חזקה להתחרדות.

    האם אין דרך לעבוד את אלוהים בדרך לא חרדית?

    

   נכון, החרדיות החו"ליניקית אינה דומה לחרדיות הישראלית.

    

   אבל מה קורה ברגע שעולים לארץ?הם מיד מסתפחים לחרדיות הארצישראלית

    

   ולמה בארוחת שבת ביוהנסבורג בה ישבנו לאכול עם עוד 30 אנשים, התארחה גם משפחה חרדית, מודרנית ואמידה מהארץ,

   ואם המשפחה סיפרה לנו בגאוה איך בן אחד לומד משפטים במכללה האקדמית קרית אונו, ואיך בן שני לומד ראיית חשבון,

   והם בסך הכל בני 21, ולשאלתי: "מה עם צבא, ענתה אם המשפחה: מה פתאום, זה לא מתאים לנו"

    

    

   אני יודע שלך יותר מכל אחד אחר יהיה קשה לשמוע את זה אבל  בית שמש הפכה למקום הכי הזוי בישראל חוץ ממאה שערים. אפשר לכתוב גרסה של עליסה בארץ הפלאות על בית שמש.

   וחיים רמון מציע עכשיו לשחרר את כל החרדים משירות צבאי כדי להציל לפחות את הכלכלה. כאילו אין משמעות לתרומה לחרה ולערכים. והציבור היחיד שעדין חושב על אחרים במדינה, הציבור הדתי לאומי, משקיע חלק גדל כך מהמרץ שלו במשיחיות.

   הלוויתן מסתער לחוף ולך תסביר לו שהוא הולך למות שם.

    

     8/5/10 12:51:

   צטט: lemira 2010-05-08 00:23:21


   אותי מעניין עד מתי החרדים יגידו מה שאמרו להם להגיד ????????????????

   או לחילופין:

   מתי יתחילו לחשוב ????????????????????????????

   (אולי אסרו עליהם.....)

   מירה

    חלקם כבר מתחילים לחשוב אחרת. השאלה היא אם זה יקרה מספיק מהר.

    

     8/5/10 00:23:


   אותי מעניין עד מתי החרדים יגידו מה שאמרו להם להגיד ????????????????

   או לחילופין:

   מתי יתחילו לחשוב ????????????????????????????

   (אולי אסרו עליהם.....)

   מירה

     7/5/10 17:16:


   שחר,

   משובח מעמיק ויפה כתמיד.

   כואב מתמיד.

   לא הייתי בערך 8 ימים בארץ.

   יצאתי מהארץ אחרי שהופגנה אלימות נגד נוער ביום העצמאות בבית שמש

   חזרתי לארץ אתמול כשהופגנה אלימות חרדית בבית שמש על מנת לשמור על גופתו של ילד שמת מיתה פתאומית, לבל תנותח נתיחה שלאחר המוות.

    

   מזעזע,

    

   כואב לי גם במידה מסויימת שבקהילה ספציפית בה ביקרתי השבוע, ביוהנסבורג, יש נטיה חזקה להתחרדות.

    האם אין דרך לעבוד את אלוהים בדרך לא חרדית?

    

   נכון, החרדיות החו"ליניקית אינה דומה לחרדיות הישראלית.

    

   אבל מה קורה ברגע שעולים לארץ?הם מיד מסתפחים לחרדיות הארצישראלית

    

   ולמה בארוחת שבת ביוהנסבורג בה ישבנו לאכול עם עוד 30 אנשים, התארחה גם משפחה חרדית, מודרנית ואמידה מהארץ,

   ואם המשפחה סיפרה לנו בגאוה איך בן אחד לומד משפטים במכללה האקדמית קרית אונו, ואיך בן שני לומד ראיית חשבון,

   והם בסך הכל בני 21, ולשאלתי: "מה עם צבא, ענתה אם המשפחה: מה פתאום, זה לא מתאים לנו"

    

    

     7/5/10 15:33:

   צטט: ערן קידר 2010-05-07 14:41:01

   צטט: אן-ג'י 2010-05-06 15:40:11

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-05 13:29:46

   צטט: אן-ג'י 2010-05-05 12:32:01


   יש למדינה סכנות מכמה כיוונים לדעתי גם מהצד המיליטנטי (עיין ערך התנחלויות) והן מהצד הלא יצרני שרק חושב איך לנצל את המדינה בלי להכיר בה במקרה הרע, או במקרה היותר גרוע לנסות להפוך אותה למדינת הלכה.

    

   בקיצור המציאות מאוד מסובכת.

   יכול להיות שנורא קל לתחום את הביקורת באופן שאתה תוחם אותו ולהתעלם מהמורכבות של המציאות הישראלית פה.

    

    

   יש רק בעיה אחת שמסכנת באופן מיידי את כלכלת ישראל, בטחון ישראל ואופיה הדמוקרטי של ישראל. זו בעיית החינוך החרדי וחברת הלומדים. מאז נפילת שינוי בקושי דיברו על הבעיה הזו. סוף סוף היא חזרה לסדר היום ואנשים מפסיקים לטמון ראשם בחול.

    

    

   לא מסכימה איתך

   זו לא הבעיה היחידה של ישראל לדעתי ולצערי

   ההתנחלויות והכיוון של משיכת רגליים של הממשלה הזו וקודמותיה הם סכנה לא פחות קטנה לבטחון ישראל מהחינוך החרדי.

   גם הפערים ההולכים וגדלים (עיין ערך שחיתות ומשיכת משכורות עתק והקטנת כוח העובדים והביטחון הכלכלי שלהם) בחברה הם עוד בעיה שמסכנת את בטחונה הכלכלי של המדינה.

    

   וכמובן הקואליציות הפוליטיות שמאפשרות את הסחטנות הזו.

   והקואלציות האלה מתרחשות מכיוון שיש קשר בין הצד הימני במפה לצד הדתי/חרדי במפה..

    

   צודקת. ולכן אני ממש מסתייג מהפוסט הזה. אילן שחר חושב שבגלל שהערבים לא קיבלו את תוכנית החלוקה ב-1948, אפשר להמעיט בחשיבות הבעיה הפלסטינית ובבעיית ההתנחלויות בשטחים.

    

   הבעיה הפלסטינית קיימת מאז 48'

    אנחנו מתנחלים בשטחים מאז 68'

   עשרות שנים אנחנו נמצאים במצב מלחמה ואיום מתמיד מצד שכננו ועדיין אנחנו כאן. מאז 73' שינו (רוב) המדינות הערביות את האסטרטגיה שלהן והן לא חותרות בפועל לכבישת הארץ וסילוק כל היהודים חזרה לאירופה.

   הפרדיגמה הערבית השתנתה והיום הפלגים שנלחמים בישראל עושים זאת לשם צבירת כוח פוליטי בבית (ולא לשם השמדת ישראל 'על אמת'), כי אצל הערבים מי שנלחם ביהודים הוא גיבור. אצל היהודים מי שנלחם בערבים הוא רוצח.

    

   לעומת הבעיה הפלסטינית, לעומת בעיית השליטה בשטחים בהם נמצאים פלסטינים רבים - בעיית הכפייה הדתית היא חדשה, היא צוברת תאוצה והיא תוצרת בית. היא לא תשמיד את ישראל, אבל היא תשמיד את ישראל כפי שאתם מכירים אותה.

    

     7/5/10 14:41:

   צטט: אן-ג'י 2010-05-06 15:40:11

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-05 13:29:46

   צטט: אן-ג'י 2010-05-05 12:32:01


   יש למדינה סכנות מכמה כיוונים לדעתי גם מהצד המיליטנטי (עיין ערך התנחלויות) והן מהצד הלא יצרני שרק חושב איך לנצל את המדינה בלי להכיר בה במקרה הרע, או במקרה היותר גרוע לנסות להפוך אותה למדינת הלכה.

    

   בקיצור המציאות מאוד מסובכת.

   יכול להיות שנורא קל לתחום את הביקורת באופן שאתה תוחם אותו ולהתעלם מהמורכבות של המציאות הישראלית פה.

    

    

   יש רק בעיה אחת שמסכנת באופן מיידי את כלכלת ישראל, בטחון ישראל ואופיה הדמוקרטי של ישראל. זו בעיית החינוך החרדי וחברת הלומדים. מאז נפילת שינוי בקושי דיברו על הבעיה הזו. סוף סוף היא חזרה לסדר היום ואנשים מפסיקים לטמון ראשם בחול.

    

    

   לא מסכימה איתך

   זו לא הבעיה היחידה של ישראל לדעתי ולצערי

   ההתנחלויות והכיוון של משיכת רגליים של הממשלה הזו וקודמותיה הם סכנה לא פחות קטנה לבטחון ישראל מהחינוך החרדי.

   גם הפערים ההולכים וגדלים (עיין ערך שחיתות ומשיכת משכורות עתק והקטנת כוח העובדים והביטחון הכלכלי שלהם) בחברה הם עוד בעיה שמסכנת את בטחונה הכלכלי של המדינה.

    

   וכמובן הקואליציות הפוליטיות שמאפשרות את הסחטנות הזו.

   והקואלציות האלה מתרחשות מכיוון שיש קשר בין הצד הימני במפה לצד הדתי/חרדי במפה..

    

   צודקת. ולכן אני ממש מסתייג מהפוסט הזה. אילן שחר חושב שבגלל שהערבים לא קיבלו את תוכנית החלוקה ב-1948, אפשר להמעיט בחשיבות הבעיה הפלסטינית ובבעיית ההתנחלויות בשטחים.

     7/5/10 00:31:

   צטט: אן-ג'י 2010-05-06 15:40:11

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-05 13:29:46

   צטט: אן-ג'י 2010-05-05 12:32:01


   יש למדינה סכנות מכמה כיוונים לדעתי גם מהצד המיליטנטי (עיין ערך התנחלויות) והן מהצד הלא יצרני שרק חושב איך לנצל את המדינה בלי להכיר בה במקרה הרע, או במקרה היותר גרוע לנסות להפוך אותה למדינת הלכה.

    

   בקיצור המציאות מאוד מסובכת.

   יכול להיות שנורא קל לתחום את הביקורת באופן שאתה תוחם אותו ולהתעלם מהמורכבות של המציאות הישראלית פה.

    

    

   יש רק בעיה אחת שמסכנת באופן מיידי את כלכלת ישראל, בטחון ישראל ואופיה הדמוקרטי של ישראל. זו בעיית החינוך החרדי וחברת הלומדים. מאז נפילת שינוי בקושי דיברו על הבעיה הזו. סוף סוף היא חזרה לסדר היום ואנשים מפסיקים לטמון ראשם בחול.

    

    

   לא מסכימה איתך

   זו לא הבעיה היחידה של ישראל לדעתי ולצערי

   ההתנחלויות והכיוון של משיכת רגליים של הממשלה הזו וקודמותיה הם סכנה לא פחות קטנה לבטחון ישראל מהחינוך החרדי.

   גם הפערים ההולכים וגדלים (עיין ערך שחיתות ומשיכת משכורות עתק והקטנת כוח העובדים והביטחון הכלכלי שלהם) בחברה הם עוד בעיה שמסכנת את בטחונה הכלכלי של המדינה.

    

   וכמובן הקואליציות הפוליטיות שמאפשרות את הסחטנות הזו.

   והקואלציות האלה מתרחשות מכיוון שיש קשר בין הצד הימני במפה לצד הדתי/חרדי במפה..

   שוב ושוב מפלגות מוכרות אותנו לפוליטיקאים החרדים. הן עושות את זה כאילו בשם התהליך המדיני שלא קיים ולמעשה בגלל תאוות השלטון. בבחירות הבאות צריך להיות ברור מצביעים רק למי שיתחייב לממשלה שתעשה שינוי אמיתי בנושאי דת ומדינה

    

     7/5/10 00:28:

   צטט: gdkln 2010-05-06 15:16:04

   איכשהו לא מסתדר לי ה"איום הגדול " שנששקף למדינה מהחרדים

    

   פשוט מאוד בגלל העובדה שעם כל הריבוי הטבעי שלהם הם מהווים

   נכון לעכשיו משהו כמו 10% מהאוכלוסיה גג....

   מצפה לתשובה 

   27% מתלמידי כיתה א' לומדים במסגרת חרדית

   -תרצה או לא תרצה החרדים הולכים להיות אחוז משמעותי מהאוכלוסיה

   בקרוב מאוד וזה מה שמפריע לך בעצם, ולא אם הם תורמים למדינה או לא

   אתה פשוט לא רוצה להיפגש או לראות אותם...

   משעשע שאתה כותב לאדם שכל הקריירה שלו עסוק בשיחות אינסופיות עם חרדים, שהוא לא רוצה לפגוש חרדים.

   אל האמת היא שזה בכלל לא משנה מה אני רוצה. החינוך החרדי וההשתמטות החרדית מליבה, מצבא ועבודה מסכנים את הציונות. יותר ויותר אנשים מבינים את זה. ועל זה יהיו הבחירות הבאות.

    

    

     7/5/10 00:25:

   צטט: gdkln 2010-05-06 14:53:32

   איכשהו לא מסתדר לי ה"איום הגדול " שנששקף למדינה מהחרדים

   פשוט מאוד בגלל העובדה שעם כל הריבוי הטבעי שלהם הם מהווים

   נכון לעכשיו משהו כמו 10% מהאוכלוסיה גג....

   מצפה לתשובה 

    

   התשובה היא שתוך 15 שנים הם יהוו קרוב ל-20%. כך שאם היום שני שליש מהגברים החרדים הם 6% משוק העבודה, בעוד 15 שנה הם יהיו יותר מ-10% ובעוד 30 שנה - 20%. העדרות של 10% משוק העבודה זו פגיעה דרמטית בתוצר הלאומי ובכלכלה. העדרות של 20% זו קריסה מוחלטת.

    

   היום אחזו המשתמטים בישיבות עומד על 13% וצה"ל לא מסתדר בלעדיהם. על פי תחזית צה"ל בעוד עשר שנים הוא יעמוד על 25%. פשוט לא יהיהו מספיק חיילים.

     6/5/10 22:55:

   צטט: gdkln 2010-05-06 15:16:04

   איכשהו לא מסתדר לי ה"איום הגדול " שנששקף למדינה מהחרדים

   פשוט מאוד בגלל העובדה שעם כל הריבוי הטבעי שלהם הם מהווים

   נכון לעכשיו משהו כמו 10% מהאוכלוסיה גג....

   מצפה לתשובה 

    

   27% מתלמידי כיתה א' לומדים במסגרת חרדית

   -תרצה או לא תרצה החרדים הולכים להיות אחוז משמעותי מהאוכלוסיה

   בקרוב מאוד וזה מה שמפריע לך בעצם, ולא אם הם תורמים למדינה או לא

   אתה פשוט לא רוצה להיפגש או לראות אותם... 

    

    

   ודרך אגב, דווקא דיברתי קודם על כך שהנושא הכלכלי, התרומה למדינה הם נושאים חשובים, אך לא קריטיים כמו החופש שלנו, כשהילדים שלך יילמדו בבית ספר שאלוהים הוא בורא עולם (הם יהיו מחוייבים על פי תוכנית הלימודים), ואם תנסה לטעון אחרת הם ילשינו עליך למורה שיודיע לרשויות והאחרונים יישלחו אותך לתיקון ויוציאו את הילדים שלך מהבית - אז יהיה מאוחר מדי בשביל שאני אבוא ואגיד, אמרתי לך.

    

    

     6/5/10 22:51:

   צטט: gdkln 2010-05-06 15:16:04

   איכשהו לא מסתדר לי ה"איום הגדול " שנששקף למדינה מהחרדים

   פשוט מאוד בגלל העובדה שעם כל הריבוי הטבעי שלהם הם מהווים

   נכון לעכשיו משהו כמו 10% מהאוכלוסיה גג....

   מצפה לתשובה

    

   27% מתלמידי כיתה א' לומדים במסגרת חרדית

   -תרצה או לא תרצה החרדים הולכים להיות אחוז משמעותי מהאוכלוסיה

   בקרוב מאוד וזה מה שמפריע לך בעצם, ולא אם הם תורמים למדינה או לא

   אתה פשוט לא רוצה להיפגש או לראות אותם... 

    

    

   אתה מניח הנחות בלי שום בסיס, כפי שאמרתי קודם יש לי בעיה עם ההשלכות של רוב חרדי והן לא נובעות מכך שאני אראה הרבה חרדים.

    

   מדינה שבה יש רוב לחרדים משמעותה מדינה שחוקיה תואמים לחוקים שאותם רואים החרדים כנחוצים.

   הנה מספר חוקים שאני ממש לא אשמח שיחוקקו:

    

   איסור נסיעה באוטו בשבת

   הפרדה בחוף הים בין נשים וגברים (לכולם,לא רק לחרדים)

   איסור על לבישת לבוש לא צנוע - קרי איסור חצאיות קצרות ומחשופים לנשים

   צנזורה הלכתית על שידורי הטלווזיה - כל תוכנית תאלץ לקבל 'אישור כשרות' לפני שתשודר

   צנזורה הלכתית על העיתונים - שחס וחלילה לא יפרסמו מיני תואבות (כמו לדוגמא, חשד שרב מסוים לקח שוחד) (והנה נעלם לך חופש הביטוי)

   ביטול זכאות הבחירה של כל אזרח, לתפקידים החשובים בממשלה ייבחרו על פי המלצה של ועדת רבנים מכובדים שאין ספק שהם יותר חכמים מכולם.

   ביטול האפשרות לנישואין אזרחיים (אה, סליחה, אין אפשרות כזו)

    

   וזה על קצה המזלג, שלטון דתי הוא שלטון שאי אפשר לערער עליו, אי אפשר לבקר אותו והוא לעולם לא יכול לטעות. כל מי שייצא כנגדו יוגדר אוטומטית כחוטא, סוטה מדרך הישר ויישלח למקום המתאים. זכויות האדם והאזרח, השיוויון בפני החוק, זכות הבחירה, הפרדת הרשויות ועוד דברים רבים שאזרח חופשי מקבל כמובן מאליו (היכולת לגלוש באינטרנט לכל אתר בעולם, היכולת להפגין, היכולת להתאגד וכ'ו) פשוט לא מוכרים בשיטה החרדית וייעלמו.

    

    

    

     6/5/10 15:40:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-05 13:29:46

   צטט: אן-ג'י 2010-05-05 12:32:01


   יש למדינה סכנות מכמה כיוונים לדעתי גם מהצד המיליטנטי (עיין ערך התנחלויות) והן מהצד הלא יצרני שרק חושב איך לנצל את המדינה בלי להכיר בה במקרה הרע, או במקרה היותר גרוע לנסות להפוך אותה למדינת הלכה.

    

   בקיצור המציאות מאוד מסובכת.

   יכול להיות שנורא קל לתחום את הביקורת באופן שאתה תוחם אותו ולהתעלם מהמורכבות של המציאות הישראלית פה.

    

    

   יש רק בעיה אחת שמסכנת באופן מיידי את כלכלת ישראל, בטחון ישראל ואופיה הדמוקרטי של ישראל. זו בעיית החינוך החרדי וחברת הלומדים. מאז נפילת שינוי בקושי דיברו על הבעיה הזו. סוף סוף היא חזרה לסדר היום ואנשים מפסיקים לטמון ראשם בחול.

    

    

   לא מסכימה איתך

   זו לא הבעיה היחידה של ישראל לדעתי ולצערי

   ההתנחלויות והכיוון של משיכת רגליים של הממשלה הזו וקודמותיה הם סכנה לא פחות קטנה לבטחון ישראל מהחינוך החרדי.

   גם הפערים ההולכים וגדלים (עיין ערך שחיתות ומשיכת משכורות עתק והקטנת כוח העובדים והביטחון הכלכלי שלהם) בחברה הם עוד בעיה שמסכנת את בטחונה הכלכלי של המדינה.

    

   וכמובן הקואליציות הפוליטיות שמאפשרות את הסחטנות הזו.

   והקואלציות האלה מתרחשות מכיוון שיש קשר בין הצד הימני במפה לצד הדתי/חרדי במפה..

     6/5/10 15:16:
   איכשהו לא מסתדר לי ה"איום הגדול " שנששקף למדינה מהחרדים

   פשוט מאוד בגלל העובדה שעם כל הריבוי הטבעי שלהם הם מהווים

   נכון לעכשיו משהו כמו 10% מהאוכלוסיה גג....

   מצפה לתשובה 

    

   27% מתלמידי כיתה א' לומדים במסגרת חרדית

   -תרצה או לא תרצה החרדים הולכים להיות אחוז משמעותי מהאוכלוסיה

   בקרוב מאוד וזה מה שמפריע לך בעצם, ולא אם הם תורמים למדינה או לא

   אתה פשוט לא רוצה להיפגש או לראות אותם... 

     6/5/10 15:08:

   צטט: gdkln 2010-05-06 14:53:32

   איכשהו לא מסתדר לי ה"איום הגדול " שנששקף למדינה מהחרדים

   פשוט מאוד בגלל העובדה שעם כל הריבוי הטבעי שלהם הם מהווים

   נכון לעכשיו משהו כמו 10% מהאוכלוסיה גג....

   מצפה לתשובה 

    

    

   27% מתלמידי כיתה א' לומדים במסגרת חרדית
     6/5/10 14:53:

   איכשהו לא מסתדר לי ה"איום הגדול " שנששקף למדינה מהחרדים

   פשוט מאוד בגלל העובדה שעם כל הריבוי הטבעי שלהם הם מהווים

   נכון לעכשיו משהו כמו 10% מהאוכלוסיה גג....

   מצפה לתשובה 

     6/5/10 12:33:

   צטט: השם שמור במערכת 2010-05-06 11:23:51

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-05 20:52:55

   אני חושש מאד שאם לא נעשה שינוי עכשיו בתחום החינוך החרדי, פשוט יהיה מאוחר מדי. וכדאי גם זלכור, ככל שהזמן עובר גם הכוח הפוליטי החרדי גדל.

    

    

   מי יעשה את השינוי שאתה מדבר עליו ?- לא הבנתי.

    

   למי יש את הכוח לעשות את השינוי הזה ? 

    לליכוד ולקדימה יש כוח לעשות את השינוי הזה כבר עכשיו. אם הליכוד לא ישכיל להבין זאת, יכול מאד להיות שלקדימה ולמפלגת חופש הדת שתקום יהיה את הכוח אחרי הבחירות.

    

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-05 20:52:55

   צטט: השם שמור במערכת 2010-05-05 19:16:25

   האמת,

    

   שחכתי שהם קיימים בכלל - עד שקראתי את הפוסט הזה .

    

   אני ממש לא חושב שצריך לפחד מהחרדים (משפט סוריאליסטי כשלעצמו).

    

    

   צריך לפחד מהשיבר ולא מהטפטפת.

    

   ואומר - מי שנתן להם את הכוח שנתן:

    

   ממשלת ישראל .

    

   כרגע אין לממשלה אינטרס לעשות שינוי במצב - אני מניח שברגע שתהיה לה - ולכשתרצה -

   גם נטורי קרתא יאכלו טורטיות בשק"ם.

    

    

   באשר לפוסט- כתוב למשעי ולמופת . (טוב נו עורך נשאר תמיד עורך:)

    

    

    

    

    

    

    אני חושש מאד שאם לא נעשה שינוי עכשיו בתחום החינוך החרדי, פשוט יהיה מאוחר מדי. וכדאי גם זלכור, ככל שהזמן עובר גם הכוח הפוליטי החרדי גדל.

    

    

   מי יעשה את השינוי שאתה מדבר עליו ?- לא הבנתי.

    

   למי יש את הכוח לעשות את השינוי הזה ? 

     6/5/10 10:11:

   צטט: שרית הקריתית 2010-05-06 09:01:27

   קראתי

   ואתה מכיר את דעתי

   ואני לא אוהבת את הפוסטים האלה

   אבל אוהבת אותך

    

   לדעתי החרדים צודקים אנחנו פויה

   לדעתי החילונים צודקים החרדים פויה

   לדעתי

   אנחנו צריכים להתגרש מהחרדים

   אבל החילונים הם הסמרטוטים שלא יכולים בלי נכון?

   כל שיטת הממשל שלהם מחייבת להכנע לחרדים

   כל הכבוד לחרדים לחמאס לקיצונים

   שמצליחים לכופף את כולם לרקוד לפי החליל שלהם

   אם החילונים היו רבע נחושים ומאמינים בצדקת  דרכם וזה מההנחה האופטימית שיש להם בכלל דרך

   לא היה אכפת להם מה חושבים מאן דהו

   והם לא היו זקוקים לכלום

   אבל אנחנו רופסים וחסרי יכולת הפרדות מכלום

   אז קצת תכתוב נגד החילונים גם

   ואל תכעס

   שרית

   השאלה היא לא מי יותר טוב. אין לי ספק שברמה האישית החינוך החרדי מצמיח אנשים שיותר מתחשבים זולת, עוזרים לאחרים, יותר מנומסים, יותר מתייחסים למבוגר. 

   אלא שהחינוך הלא חרדי עם כל מגרעותיו הוא הבסיס לקיומה של המדינה הזאת, לקיומה של אחת הכלכלות המתקדמות והמפותחות בעולם ולקיומו של צבא מדהים (מותר לשמאלני לכתוב כזה דבר? כן. עובדה, כתבתי) וכמובן להיותה של ישראל הדמקורטיה היחידה באיזור.

   הגידול של החינוך החרדי מסכן את מצבנו הבטחוני, את הכלכלה הישראלית ואת הדמוקרטיה. זה לא אישי. זו לא שאלה של מי יותר טוב. זה עניין קיומי.

   לכן אגב אני לא נמנה עם האנשים שנורא רוצים להחזיר חרדים בשאלה. אני רוצה חרדים שמשרתים בצבא ועובדים וחיים בשלום עם הדמוקרטיה. האמונה שלהם ואורח החיים שלהם היא עניינם. טוב, מודה, מי שבכל זאת מבין שהאור הוא חילוני יתקל בברכה.

     6/5/10 09:01:

   קראתי

   ואתה מכיר את דעתי

   ואני לא אוהבת את הפוסטים האלה

   אבל אוהבת אותך

    

   לדעתי החרדים צודקים אנחנו פויה

   לדעתי החילונים צודקים החרדים פויה

   לדעתי

   אנחנו צריכים להתגרש מהחרדים

   אבל החילונים הם הסמרטוטים שלא יכולים בלי נכון?

   כל שיטת הממשל שלהם מחייבת להכנע לחרדים

   כל הכבוד לחרדים לחמאס לקיצונים

   שמצליחים לכופף את כולם לרקוד לפי החליל שלהם

   אם החילונים היו רבע נחושים ומאמינים בצדקת  דרכם וזה מההנחה האופטימית שיש להם בכלל דרך

   לא היה אכפת להם מה חושבים מאן דהו

   והם לא היו זקוקים לכלום

   אבל אנחנו רופסים וחסרי יכולת הפרדות מכלום

   אז קצת תכתוב נגד החילונים גם

   ואל תכעס

   שרית

     5/5/10 22:45:

   צטט: shiv 2010-05-05 22:11:33

   אני חושב שהקרב אבוד

    

   אבל אני לא מודאג מהמצב הכלכלי. אכן, העול על הציבור העובד יהיה כבד, רמת החיים תרד מאות מונים, העוני יזנק, המדינה תפשוט רגל והתעשייה תחזור אחורה בזמן, אולי נחזור לתקופת הצנע והפעם ניכור הזרמים שאינם אורתודוכסיים יעלים את התרומות מחו"ל (איזה יהודי ירצה לתרום למישהו שלא מכיר בו כיהודי). אכן, מצב קשה אבל פחות מטריד אותי מהכפייה הדתית שאנחנו הולכים לקבל בראש.

    

   ככל שהציבור החרדי יהפוך לחלק גדול יותר מהחברה יתחזקו הקיצוניות והשנאה לכל מי שאינו חרדי, כאשר הנשיא וראש הממשלה ולמעלה מחצי מחברי הכנסת יהיו חרדים תבוטל הדמוקרטיה בישראל, ויבוטל בית המשפט.

   בית המשפט היחידי יהיה בית הדין הרבני שיפעל על פי ההלכה, בתי הספר יהיו כולם חרדיים, יחוקקו חוקי צניעות ואישה שתלך ברחוב עם מכנסיים תיזרק לכלא.

   כידוע, קדושים לא יכולים לחטוא, כך 'ימוגר' הפשע מישראל ולא יבוא מורא בקרב גנבים ולוקחי שלמונים, המשטרה היחידה שתהיה פה תהיה משטרת הצניעות.

   לא ברור לי מה יקרה במישור הצבאי, אבל ככל הנראה יימשך המצב הקיים בו המדינות הערביות לא מעוניינות לכבוש אותנו והפלסטינים והחרדים (שיתגייסו בנתיים לצבא המרוקן מכספים - ומכאן תינבע חולשתו) ימשיכו להילחם ביו"ש. סביר להניח שסוריה תחזיר לעצמה את רמת הגולן.

   מדינת הלכה היא בהחלט תסריט אפשרי. גם מלחמת אזרחים. גם חלוקה לשתי מדינות. כל האחד מהתסריטים האלה הוא בעיני תסריט בלהות שצריך לנסות למנוע.

    

     5/5/10 22:11:

   אני חושב שהקרב אבוד

    

   אבל אני לא מודאג מהמצב הכלכלי. אכן, העול על הציבור העובד יהיה כבד, רמת החיים תרד מאות מונים, העוני יזנק, המדינה תפשוט רגל והתעשייה תחזור אחורה בזמן, אולי נחזור לתקופת הצנע והפעם ניכור הזרמים שאינם אורתודוכסיים יעלים את התרומות מחו"ל (איזה יהודי ירצה לתרום למישהו שלא מכיר בו כיהודי). אכן, מצב קשה אבל פחות מטריד אותי מהכפייה הדתית שאנחנו הולכים לקבל בראש.

    

   ככל שהציבור החרדי יהפוך לחלק גדול יותר מהחברה יתחזקו הקיצוניות והשנאה לכל מי שאינו חרדי, כאשר הנשיא וראש הממשלה ולמעלה מחצי מחברי הכנסת יהיו חרדים תבוטל הדמוקרטיה בישראל, ויבוטל בית המשפט.

   בית המשפט היחידי יהיה בית הדין הרבני שיפעל על פי ההלכה, בתי הספר יהיו כולם חרדיים, יחוקקו חוקי צניעות ואישה שתלך ברחוב עם מכנסיים תיזרק לכלא.

   כידוע, קדושים לא יכולים לחטוא, כך 'ימוגר' הפשע מישראל ולא יבוא מורא בקרב גנבים ולוקחי שלמונים, המשטרה היחידה שתהיה פה תהיה משטרת הצניעות.

   לא ברור לי מה יקרה במישור הצבאי, אבל ככל הנראה יימשך המצב הקיים בו המדינות הערביות לא מעוניינות לכבוש אותנו והפלסטינים והחרדים (שיתגייסו בנתיים לצבא המרוקן מכספים - ומכאן תינבע חולשתו) ימשיכו להילחם ביו"ש. סביר להניח שסוריה תחזיר לעצמה את רמת הגולן.

     5/5/10 20:55:

   צטט: ליאור רועי 2010-05-05 14:53:43


   אפשר להראות אין החינוך החרדי מקבל הרבה יותר כסף מהחינוך הממלכתי. אבל שאלת השיוויון אינה עוד השאלה המרכזית. כל המומחים מסכימים שאם דורות חרדיים שהולכים וגדלים ימשיכו להתחנך לבורות ולאבטלה זה ידרדר את הכלכלה הישראלית לעולם השלישי. כך שגם אם לא היה פה קיפוח תקציבי של הלא חרדים צריך היה להפסיק את החינוך ההתאבדותי הזה. מסכימה איתך לפחות בכל הקשור למקצועות הליבה, אבל נדמה לי ששאלת הגידול הטבעי של האוכלוסיה הזאת יחד עם ההסתגרות החמורה היא חלק ניכר מהבעיה. אולי זה קצת ענין של ביצה ותרנגולת.

    

    

    

    

    

    

   ברור שהגידול הטבעי העצום יוצר את עיקר הבעיה.

   אבל כיוון שאין לנו כוונה לנקוט בשיטות סיניות של הגבלת ילודה, כל מה שאנחנו יכולים לעשות זה לדאוג שהילדים שנולדים יקבלו חינוך הולם, שיכשיר אותם לעולם העבודה, ולהפסיק לעודד ילודה באמצעות תקציבים למשפחות מרובות ילדים.

    

     5/5/10 20:52:

   צטט: השם שמור במערכת 2010-05-05 19:16:25

   האמת,

    

   שחכתי שהם קיימים בכלל - עד שקראתי את הפוסט הזה .

    

   אני ממש לא חושב שצריך לפחד מהחרדים (משפט סוריאליסטי כשלעצמו).

    

    

   צריך לפחד מהשיבר ולא מהטפטפת.

    

   ואומר - מי שנתן להם את הכוח שנתן:

    

   ממשלת ישראל .

    

   כרגע אין לממשלה אינטרס לעשות שינוי במצב - אני מניח שברגע שתהיה לה - ולכשתרצה -

   גם נטורי קרתא יאכלו טורטיות בשק"ם.

    

    

   באשר לפוסט- כתוב למשעי ולמופת . (טוב נו עורך נשאר תמיד עורך:)

    

    

    

    

    

    

    אני חושש מאד שאם לא נעשה שינוי עכשיו בתחום החינוך החרדי, פשוט יהיה מאוחר מדי. וכדאי גם זלכור, ככל שהזמן עובר גם הכוח הפוליטי החרדי גדל.

    

   האמת,

    

   שחכתי שהם קיימים בכלל - עד שקראתי את הפוסט הזה .

    

   אני ממש לא חושב שצריך לפחד מהחרדים (משפט סוריאליסטי כשלעצמו).

    

    

   צריך לפחד מהשיבר ולא מהטפטפת.

    

   ואומר - מי שנתן להם את הכוח שנתן:

    

   ממשלת ישראל .

    

   כרגע אין לממשלה אינטרס לעשות שינוי במצב - אני מניח שברגע שתהיה לה - ולכשתרצה -

   גם נטורי קרתא יאכלו טורטיות בשק"ם.

    

    

   באשר לפוסט- כתוב למשעי ולמופת . (טוב נו עורך נשאר תמיד עורך:)

    

    

    

    

    

    

     5/5/10 18:47:

   מאלף
     5/5/10 14:53:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-05 14:12:53

   צטט: ליאור רועי 2010-05-05 14:06:10

   צ'מע, כמו שאתה יודע שאופן עקרוני אני מסכימה איתך.

   (למעשה אפילו העליתי השבוע את אותו סרטון לפייסבוק בהקשר למקצועות הליבה)

    

   מה שכן, שמעתי לא מזמן טענה מעניינת שאני לא יודעת איך לבדוק.

   העיר לי מישהו שאנחנו החילוניים מזניחים חלק חשוב מהמשוואה -

   לפי טענתו מול התקציבים שמקבל הציבור החרדי יש לשים את תקציבי האמנות, התרבות וההשכלה הגבוהה בתחומים אלה.

   על פניו יש בכך הגיון - בדיוק כפי שלציבור החילוני מוסדות חרדיים נראים מיותרים

   עבור הציבור החרדי  תקציבים לאמנות וספורט הם משהו שלא נותן להם דבר בתחום שהוא לחלוטין זניח עבורם ולכן יש פה שוויון מסוים בחלוקת העוגה.

    

   חשוב לי לציין שאני מסכימה איתך לחלוטין לגבי ההשתתפות בשוק העבודה וההסתגרות שלא מאפשרת שיח.

   שלא לדבר על הצביעות בכל הנוגע לצניעות - הרי הרעיון הוא לכבוש את היצר ולא למנוע את התעוררותו, לא?! 

   יש הבדל עצום בין תקציבי התרבות וספורט לתקציב ההשכלה הגבוהה.

   התייחסתי להשכלה הגבוהה בתחומי הרוח - אמנות, תיאטרון פילוסופיה, הסטוריה וכו'. אני אמנם מכירה באופן אישי בחשיבותם, אבל קשה לטעון שהם מייצרים שכר משמעותי בד"כ. 

   למה? כי תקציב ההשכלה הגבוהה הוא השקעה בתשתית ובפיתוח ולכן כל חרדי שיצטרף לשם הוא רווח נקי למשק. כל שנת השכלה גבוהה פרושה תוספת מאד משמעותית בשכר כלומר לתוצר הלאומי הגולמי. שנה בישיבה לא מוסיפה כמעט דבר.

   כל תקציב התרבות של ישראל הוא קצת יותר מחצי מיליארד שקלים. תקציבי התרבות התורנית והחרדית מהווים חלק סביר מהסכום הזה. משמח לשמוע.

   אפשר להראות אין החינוך החרדי מקבל הרבה יותר כסף מהחינוך הממלכתי. אבל שאלת השיוויון אינה עוד השאלה המרכזית. כל המומחים מסכימים שאם דורות חרדיים שהולכים וגדלים ימשיכו להתחנך לבורות ולאבטלה זה ידרדר את הכלכלה הישראלית לעולם השלישי. כך שגם אם לא היה פה קיפוח תקציבי של הלא חרדים צריך היה להפסיק את החינוך ההתאבדותי הזה. מסכימה איתך לפחות בכל הקשור למקצועות הליבה, אבל נדמה לי ששאלת הגידול הטבעי של האוכלוסיה הזאת יחד עם ההסתגרות החמורה היא חלק ניכר מהבעיה. אולי זה קצת ענין של ביצה ותרנגולת.

    

    

    

    

    

    

     5/5/10 14:12:

   צטט: ליאור רועי 2010-05-05 14:06:10

   צ'מע, כמו שאתה יודע שאופן עקרוני אני מסכימה איתך.

   (למעשה אפילו העליתי השבוע את אותו סרטון לפייסבוק בהקשר למקצועות הליבה)

    

   מה שכן, שמעתי לא מזמן טענה מעניינת שאני לא יודעת איך לבדוק.

   העיר לי מישהו שאנחנו החילוניים מזניחים חלק חשוב מהמשוואה -

   לפי טענתו מול התקציבים שמקבל הציבור החרדי יש לשים את תקציבי האמנות, התרבות וההשכלה הגבוהה בתחומים אלה.

   על פניו יש בכך הגיון - בדיוק כפי שלציבור החילוני מוסדות חרדיים נראים מיותרים

   עבור הציבור החרדי  תקציבים לאמנות וספורט הם משהו שלא נותן להם דבר בתחום שהוא לחלוטין זניח עבורם ולכן יש פה שוויון מסוים בחלוקת העוגה.

    

   חשוב לי לציין שאני מסכימה איתך לחלוטין לגבי ההשתתפות בשוק העבודה וההסתגרות שלא מאפשרת שיח.

   שלא לדבר על הצביעות בכל הנוגע לצניעות - הרי הרעיון הוא לכבוש את היצר ולא למנוע את התעוררותו, לא?! 

   יש הבדל עצום בין תקציבי התרבות וספורט לתקציב ההשכלה הגבוהה.

   למה? כי תקציב ההשכלה הגבוהה הוא השקעה בתשתית ובפיתוח ולכן כל חרדי שיצטרף לשם הוא רווח נקי למשק. כל שנת השכלה גבוהה פרושה תוספת מאד משמעותית בשכר כלומר לתוצר הלאומי הגולמי. שנה בישיבה לא מוסיפה כמעט דבר.

   כל תקציב התרבות של ישראל הוא קצת יותר מחצי מיליארד שקלים. תקציבי התרבות התורנית והחרדית מהווים חלק סביר מהסכום הזה.

   אפשר להראות אין החינוך החרדי מקבל הרבה יותר כסף מהחינוך הממלכתי. אבל שאלת השיוויון אינה עוד השאלה המרכזית. כל המומחים מסכימים שאם דורות חרדיים שהולכים וגדלים ימשיכו להתחנך לבורות ולאבטלה זה ידרדר את הכלכלה הישראלית לעולם השלישי. כך שגם אם לא היה פה קיפוח תקציבי של הלא חרדים צריך היה להפסיק את החינוך ההתאבדותי הזה.

    

    

    

    

     5/5/10 14:06:

   צ'מע, כמו שאתה יודע שאופן עקרוני אני מסכימה איתך.

   (למעשה אפילו העליתי השבוע את אותו סרטון לפייסבוק בהקשר למקצועות הליבה)

    

   מה שכן, שמעתי לא מזמן טענה מעניינת שאני לא יודעת איך לבדוק.

   העיר לי מישהו שאנחנו החילוניים מזניחים חלק חשוב מהמשוואה -

   לפי טענתו מול התקציבים שמקבל הציבור החרדי יש לשים את תקציבי האמנות, התרבות וההשכלה הגבוהה בתחומים אלה.

   על פניו יש בכך הגיון - בדיוק כפי שלציבור החילוני מוסדות חרדיים נראים מיותרים

   עבור הציבור החרדי  תקציבים לאמנות וספורט הם משהו שלא נותן להם דבר בתחום שהוא לחלוטין זניח עבורם ולכן יש פה שוויון מסוים בחלוקת העוגה.

    

   חשוב לי לציין שאני מסכימה איתך לחלוטין לגבי ההשתתפות בשוק העבודה וההסתגרות שלא מאפשרת שיח.

   שלא לדבר על הצביעות בכל הנוגע לצניעות - הרי הרעיון הוא לכבוש את היצר ולא למנוע את התעוררותו, לא?! 

     5/5/10 13:29:

   צטט: אן-ג'י 2010-05-05 12:32:01


   יש למדינה סכנות מכמה כיוונים לדעתי גם מהצד המיליטנטי (עיין ערך התנחלויות) והן מהצד הלא יצרני שרק חושב איך לנצל את המדינה בלי להכיר בה במקרה הרע, או במקרה היותר גרוע לנסות להפוך אותה למדינת הלכה.

    

   בקיצור המציאות מאוד מסובכת.

   יכול להיות שנורא קל לתחום את הביקורת באופן שאתה תוחם אותו ולהתעלם מהמורכבות של המציאות הישראלית פה.

    

    

   יש רק בעיה אחת שמסכנת באופן מיידי את כלכלת ישראל, בטחון ישראל ואופיה הדמוקרטי של ישראל. זו בעיית החינוך החרדי וחברת הלומדים. מאז נפילת שינוי בקושי דיברו על הבעיה הזו. סוף סוף היא חזרה לסדר היום ואנשים מפסיקים לטמון ראשם בחול.

    

     5/5/10 13:26:

   צטט: ערן קידר 2010-05-05 11:52:37

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 19:26:51

   צטט: ערן קידר 2010-05-03 19:06:11


   הבעיה איתך, שחר, זה שאתה נלחם בחרדים מתוך השקפה שמבחינתי היא מעט לאומנית. אתה כל הזמן מקונן על מות הציונות וכל הזמן מתייחס לצבא, ולכך שהחרדים לא לוקחים בו חלק. כאילו שאלה הדברים החשובים. הביקורת האנטי-חרדית שלך מזכירה קצת את האנטי-קלריקליות שבאה מכיווני הימין הפוליטי, שלעיתים ניתן להתייחס אליו כפשיסטי (למרות שאני באמת לא מנסה להאשים אותך בפשיזם). זה קצת מזכיר לי את האנטי-קלריקליות של טומי לפיד, וקצת פחות מדי את זו של שולמית אלוני. מצער, ובגלל זה גם הפסקתי לקרוא אותך.

    

   לדעתי צריך לדאוג מההתחרדות של החברה הישראלית כמו שצריך לדאוג מהנטייה המיליטריסטית שלה. אצלך זה תמיד נשמע כאילו אתה רוצה מדינת צבא שתחליף את את האופציה המחרידה של מדינה תיאוקרטית. אבל הצבא מדאיג לא פחות ואולי אפילו יותר...

   אני רוצה דמוקרטיה ציונית. לא אתנצל על כך. לדמוקרטיה הזאת יהיה צבא חזק והיא לא תתנצל על זכותה להתקיים.היא תשמור על זכויות האדם כמיטב יכולתה בהתאם לסכנות הקיומיות המאיימות עליה. היא לא תתאבד כדי לשמור על זכויות אדם ברמה אירופאית, אבל היא גם לא תתן לעצמה להפוך למדינת הלכ או לדיקטטורה מהסוג הרוסי. מצטער אם למרות שאני נורא רוצה שלום עם הפלשתינאים שמבוסס על שתי מדינות (כשיהיה פרטנר זה יהיה נהדר)  אני לא מוכן לוותר על הנרטיב הציוני שהוא מאד צודק בעיני לטובת נרטי הנכבה שהוא הרבה פחות משכנע.

    

    

   הנרטיב הציוני לא חייב לכלול גישה מיליטריסטית. המשך הגישה המיליטריסטית הוא חלק ממה שתוקע את תהליך השלום. וצר לי ליידע אותך, אבל ב-1948 נעשה כאן מיני טיהור אתני. אתה יכול להמשיך להכחיש את זה (או פחות להשתכנע...)אבל אז אתה לא הרבה יותר טוב מהחרדים שמכחישים שאנחנו חיים במאה ה-21...

    

   מצטער, להחליף את אגודת ישראל וש"ס ברפול וטומי לפיד זה לא קונץ כל כך גדול. יש גם גישות פוליטיות פסולות שבאת מתוך ראיית עולם חילונית. המקרה הקיצוני הוא כמובן הפשיזם והנאציזם שהיו אנטי-קלריקליים מובהקים. המקרה הקצת יותר פתטי הוא המקרה של רפאל איתן שרצה להחליף את הסנהדרין בספרטה, ובאותה שנאה יוקדת שהייתה לו כלפי החרדים, הוא כינה את הערבים "ג'וקים מסוממים". זו לא חכמה גדולה ...

   העובדה שאתה מזכיר רפול, לפיד, חרדים, פאשיסטים, נאצים נשימה אחת לא הופכת אותם לדומים. רפול ולפיד היו שניהם שותפים למפעל הציוני. החרדים באורח חייהם מסכנים אותו. ולפאשיסטים ולנאצים פשוט אין מה לחפש בדיון הזה.

    

   מן הסתם לא תוכל להתעלם מהעובדה שאם הפלשתינאים היו מקבלים את תוכנית החלוקה לא היתה כאן מלחמה ב-1948 כשם שאם מדינות ערב היו מסכימות לגבולות 1948 לא היה כיבוש ב-1967. ובמילים אחרות: היו פה רסיסי טיהור אתני שבוצעו על ידי המותקף. תסלח לי אם שנתי לא תנדוד. סביר להניח שאתה גם מודע לעובדה שלולא הרצון העז של מדינות ערב להנציח את בעיית הפליטים הפלתשינאים סביר להניח שהם היו שמוקמים כבר זמן רב. בסופו של דבר ספק אם יש עוד אוכלוסיה בעולם שהיא פלטה כבר 62 שנה.

    

    

     5/5/10 12:34:

   צטט: ערן קידר 2010-05-05 11:52:37

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 19:26:51

   צטט: ערן קידר 2010-05-03 19:06:11


   הבעיה איתך, שחר, זה שאתה נלחם בחרדים מתוך השקפה שמבחינתי היא מעט לאומנית. אתה כל הזמן מקונן על מות הציונות וכל הזמן מתייחס לצבא, ולכך שהחרדים לא לוקחים בו חלק. כאילו שאלה הדברים החשובים. הביקורת האנטי-חרדית שלך מזכירה קצת את האנטי-קלריקליות שבאה מכיווני הימין הפוליטי, שלעיתים ניתן להתייחס אליו כפשיסטי (למרות שאני באמת לא מנסה להאשים אותך בפשיזם). זה קצת מזכיר לי את האנטי-קלריקליות של טומי לפיד, וקצת פחות מדי את זו של שולמית אלוני. מצער, ובגלל זה גם הפסקתי לקרוא אותך.

    

   לדעתי צריך לדאוג מההתחרדות של החברה הישראלית כמו שצריך לדאוג מהנטייה המיליטריסטית שלה. אצלך זה תמיד נשמע כאילו אתה רוצה מדינת צבא שתחליף את את האופציה המחרידה של מדינה תיאוקרטית. אבל הצבא מדאיג לא פחות ואולי אפילו יותר...

   אני רוצה דמוקרטיה ציונית. לא אתנצל על כך. לדמוקרטיה הזאת יהיה צבא חזק והיא לא תתנצל על זכותה להתקיים.היא תשמור על זכויות האדם כמיטב יכולתה בהתאם לסכנות הקיומיות המאיימות עליה. היא לא תתאבד כדי לשמור על זכויות אדם ברמה אירופאית, אבל היא גם לא תתן לעצמה להפוך למדינת הלכ או לדיקטטורה מהסוג הרוסי. מצטער אם למרות שאני נורא רוצה שלום עם הפלשתינאים שמבוסס על שתי מדינות (כשיהיה פרטנר זה יהיה נהדר)  אני לא מוכן לוותר על הנרטיב הציוני שהוא מאד צודק בעיני לטובת נרטי הנכבה שהוא הרבה פחות משכנע.

    

    

   הנרטיב הציוני לא חייב לכלול גישה מיליטריסטית. המשך הגישה המיליטריסטית הוא חלק ממה שתוקע את תהליך השלום. וצר לי ליידע אותך, אבל ב-1948 נעשה כאן מיני טיהור אתני. אתה יכול להמשיך להכחיש את זה (או פחות להשתכנע...)אבל אז אתה לא הרבה יותר טוב מהחרדים שמכחישים שאנחנו חיים במאה ה-21...

    

   מצטער, להחליף את אגודת ישראל וש"ס ברפול וטומי לפיד זה לא קונץ כל כך גדול. יש גם גישות פוליטיות פסולות שבאת מתוך ראיית עולם חילונית. המקרה הקיצוני הוא כמובן הפשיזם והנאציזם שהיו אנטי-קלריקליים מובהקים. המקרה הקצת יותר פתטי הוא המקרה של רפאל איתן שרצה להחליף את הסנהדרין בספרטה, ובאותה שנאה יוקדת שהייתה לו כלפי החרדים, הוא כינה את הערבים "ג'וקים מסוממים". זו לא חכמה גדולה ...

   אתה צודק, אבל זה לא אומר שהבעיות ששחר אילן מצביע עליהן ביחס למגזר החרדי וההתנהלות שלו לא קיימות.

   בקיצור רעה אחת לא מצדיקה רעה אחרת

    

     5/5/10 12:32:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 19:26:51

   צטט: ערן קידר 2010-05-03 19:06:11


   הבעיה איתך, שחר, זה שאתה נלחם בחרדים מתוך השקפה שמבחינתי היא מעט לאומנית. אתה כל הזמן מקונן על מות הציונות וכל הזמן מתייחס לצבא, ולכך שהחרדים לא לוקחים בו חלק. כאילו שאלה הדברים החשובים. הביקורת האנטי-חרדית שלך מזכירה קצת את האנטי-קלריקליות שבאה מכיווני הימין הפוליטי, שלעיתים ניתן להתייחס אליו כפשיסטי (למרות שאני באמת לא מנסה להאשים אותך בפשיזם). זה קצת מזכיר לי את האנטי-קלריקליות של טומי לפיד, וקצת פחות מדי את זו של שולמית אלוני. מצער, ובגלל זה גם הפסקתי לקרוא אותך.

    

   לדעתי צריך לדאוג מההתחרדות של החברה הישראלית כמו שצריך לדאוג מהנטייה המיליטריסטית שלה. אצלך זה תמיד נשמע כאילו אתה רוצה מדינת צבא שתחליף את את האופציה המחרידה של מדינה תיאוקרטית. אבל הצבא מדאיג לא פחות ואולי אפילו יותר...

   אני רוצה דמוקרטיה ציונית. לא אתנצל על כך. לדמוקרטיה הזאת יהיה צבא חזק והיא לא תתנצל על זכותה להתקיים.היא תשמור על זכויות האדם כמיטב יכולתה בהתאם לסכנות הקיומיות המאיימות עליה. היא לא תתאבד כדי לשמור על זכויות אדם ברמה אירופאית, אבל היא גם לא תתן לעצמה להפוך למדינת הלכ או לדיקטטורה מהסוג הרוסי. מצטער אם למרות שאני נורא רוצה שלום עם הפלשתינאים שמבוסס על שתי מדינות (כשיהיה פרטנר זה יהיה נהדר)  אני לא מוכן לוותר על הנרטיב הציוני שהוא מאד צודק בעיני לטובת נרטי הנכבה שהוא הרבה פחות משכנע.

    

   את המשפט האחרון ממש לא הבנתי

   אף אחד לא צריך שנרטיב הנכבה ישכנע אותך.

   אבל ברור שיש לציבור הזה זכות להתאבל על מה שלגביך הוא שמחה גדולה ולגביו אסון.

   זה לא מפחית כהוא זה את זכותך על הארץ כיהודי/ישראלי/ציוני

   (אני מעדיפה ישראלי)

   הבעיה עם הציונות היא שיש לה כמה תרגומים מילטנטיים מאוד

   (אמנם החלקים המיליטנטיים קשורים איך שהוא למידת יהדות, אבל של אלה שכן משרתים בצבא וכן לוקחים חלק בשוק העבודה, אבל לדעתי לא פחות בעייתיים ומסוכנים מהחרדים.) אתה מעדיף ליחד מאבק רק לציבור החרדי, אבל כשאתה אומר שאתה רוצה שלום, אני לא בטוחה שזה מה שהממשלה הנוכחית שלנו רוצה.

   יש למדינה סכנות מכמה כיוונים לדעתי גם מהצד המיליטנטי (עיין ערך התנחלויות) והן מהצד הלא יצרני שרק חושב איך לנצל את המדינה בלי להכיר בה במקרה הרע, או במקרה היותר גרוע לנסות להפוך אותה למדינת הלכה.

    

   בקיצור המציאות מאוד מסובכת.

   יכול להיות שנורא קל לתחום את הביקורת באופן שאתה תוחם אותו ולהתעלם מהמורכבות של המציאות הישראלית פה.

    

    

     5/5/10 11:52:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 19:26:51

   צטט: ערן קידר 2010-05-03 19:06:11


   הבעיה איתך, שחר, זה שאתה נלחם בחרדים מתוך השקפה שמבחינתי היא מעט לאומנית. אתה כל הזמן מקונן על מות הציונות וכל הזמן מתייחס לצבא, ולכך שהחרדים לא לוקחים בו חלק. כאילו שאלה הדברים החשובים. הביקורת האנטי-חרדית שלך מזכירה קצת את האנטי-קלריקליות שבאה מכיווני הימין הפוליטי, שלעיתים ניתן להתייחס אליו כפשיסטי (למרות שאני באמת לא מנסה להאשים אותך בפשיזם). זה קצת מזכיר לי את האנטי-קלריקליות של טומי לפיד, וקצת פחות מדי את זו של שולמית אלוני. מצער, ובגלל זה גם הפסקתי לקרוא אותך.

    

   לדעתי צריך לדאוג מההתחרדות של החברה הישראלית כמו שצריך לדאוג מהנטייה המיליטריסטית שלה. אצלך זה תמיד נשמע כאילו אתה רוצה מדינת צבא שתחליף את את האופציה המחרידה של מדינה תיאוקרטית. אבל הצבא מדאיג לא פחות ואולי אפילו יותר...

   אני רוצה דמוקרטיה ציונית. לא אתנצל על כך. לדמוקרטיה הזאת יהיה צבא חזק והיא לא תתנצל על זכותה להתקיים.היא תשמור על זכויות האדם כמיטב יכולתה בהתאם לסכנות הקיומיות המאיימות עליה. היא לא תתאבד כדי לשמור על זכויות אדם ברמה אירופאית, אבל היא גם לא תתן לעצמה להפוך למדינת הלכ או לדיקטטורה מהסוג הרוסי. מצטער אם למרות שאני נורא רוצה שלום עם הפלשתינאים שמבוסס על שתי מדינות (כשיהיה פרטנר זה יהיה נהדר)  אני לא מוכן לוותר על הנרטיב הציוני שהוא מאד צודק בעיני לטובת נרטי הנכבה שהוא הרבה פחות משכנע.

    

    

   הנרטיב הציוני לא חייב לכלול גישה מיליטריסטית. המשך הגישה המיליטריסטית הוא חלק ממה שתוקע את תהליך השלום. וצר לי ליידע אותך, אבל ב-1948 נעשה כאן מיני טיהור אתני. אתה יכול להמשיך להכחיש את זה (או פחות להשתכנע...)אבל אז אתה לא הרבה יותר טוב מהחרדים שמכחישים שאנחנו חיים במאה ה-21...

    

   מצטער, להחליף את אגודת ישראל וש"ס ברפול וטומי לפיד זה לא קונץ כל כך גדול. יש גם גישות פוליטיות פסולות שבאת מתוך ראיית עולם חילונית. המקרה הקיצוני הוא כמובן הפשיזם והנאציזם שהיו אנטי-קלריקליים מובהקים. המקרה הקצת יותר פתטי הוא המקרה של רפאל איתן שרצה להחליף את הסנהדרין בספרטה, ובאותה שנאה יוקדת שהייתה לו כלפי החרדים, הוא כינה את הערבים "ג'וקים מסוממים". זו לא חכמה גדולה ...

     5/5/10 09:05:

   צטט: zoharav 2010-05-05 01:33:48

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-02 23:22:33

   צטט: zoharav 2010-05-02 23:17:51

   החרדים כמו כל הפאנטיים למיניהם הם על-אנושיים בבסיס (כלומר אינם אנושיים במובן שמסוגלים לשמוע, לעבד מידע, לגבש דיעה, לאמץ התנהגות והתנהלות עצמאית). הם רובוטים, שלוחות של רבניהם, ולכן אין כל טעם לתקשר עימם באופן ישיר שלא באמצעות רבניהם - תקשורת עימם היא כמו לדבר עם הקיר. לצערנו רק חלק זעום מבצע עבודה מועילה, רובם מנצלים את חולשת הפוליטיקאים החילוניים שמסיבות נלוזות קנו את הממסד הרבני ובכך מכלכלים את העדה הטפילה ומאפשרים לה לגדול ולנגוס בחברה ללא כל תרומה.

   חבל שהפוליטיקאים אינם אוזרים עוז להפסיק את התופעה הטפילה.   

    

   ככל שיותר חרדים ישרתו בצבא ויעבדו הם יכירו יותר לא חרדים, יבינו את עולם הערכים והרגישיות הלא חרדי, וגם יבינו שהעולם הרבה יותר מורכב ממה שסיפרו להם בתקשורת החרדית. 

    

   שחר,

   אשרי המאמין!

    אתה אינך נראה לי נאיבי עד כדי כך. רובוט יכול להשתלב בעבודה ובשרות אבל מבוקר תמיד ע"י הבקר הרבני. החרדים מתנהגים ומתנהלים ככת פאנטית וחבל על המאמץ אפילו לנסות ולתקשר עם הפרטים. יש צורך במנהיגות ממלכתית שתגדע את הקיום של כתות המבטלות את הסוברניות המחשבתית של נתיניהן. בעוד שכנגד כתות לא יהודיות הממשלה פועלת בנחרצות וביעילות, הרי שביחס לכתות היהודיות הפוליטיקאים,מקדמן דנן, מנצלים וקונים בשלמונים את הכוח האלקטורלי שלהן באופן ציני. כמו בכל אפיזודה של שוחד הולכים ומסתבכים עד אשר הגולם (אכן גולם) קם על משחדו. 

   החרדים אינם רובוטים. לראיה כשלון המאבק של הרבנים נגד האינטרנט. רוב החרדם אינם מכירים את המציאות שבחוץ ואת המורכבות שלה. מפגש עם העולם האמיתי עשוי לשנות הרבה

    

     5/5/10 01:33:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-02 23:22:33

   צטט: zoharav 2010-05-02 23:17:51

   החרדים כמו כל הפאנטיים למיניהם הם על-אנושיים בבסיס (כלומר אינם אנושיים במובן שמסוגלים לשמוע, לעבד מידע, לגבש דיעה, לאמץ התנהגות והתנהלות עצמאית). הם רובוטים, שלוחות של רבניהם, ולכן אין כל טעם לתקשר עימם באופן ישיר שלא באמצעות רבניהם - תקשורת עימם היא כמו לדבר עם הקיר. לצערנו רק חלק זעום מבצע עבודה מועילה, רובם מנצלים את חולשת הפוליטיקאים החילוניים שמסיבות נלוזות קנו את הממסד הרבני ובכך מכלכלים את העדה הטפילה ומאפשרים לה לגדול ולנגוס בחברה ללא כל תרומה.

   חבל שהפוליטיקאים אינם אוזרים עוז להפסיק את התופעה הטפילה.   

    

   ככל שיותר חרדים ישרתו בצבא ויעבדו הם יכירו יותר לא חרדים, יבינו את עולם הערכים והרגישיות הלא חרדי, וגם יבינו שהעולם הרבה יותר מורכב ממה שסיפרו להם בתקשורת החרדית. 

    

   שחר,

   אשרי המאמין!

    אתה אינך נראה לי נאיבי עד כדי כך. רובוט יכול להשתלב בעבודה ובשרות אבל מבוקר תמיד ע"י הבקר הרבני. החרדים מתנהגים ומתנהלים ככת פאנטית וחבל על המאמץ אפילו לנסות ולתקשר עם הפרטים. יש צורך במנהיגות ממלכתית שתגדע את הקיום של כתות המבטלות את הסוברניות המחשבתית של נתיניהן. בעוד שכנגד כתות לא יהודיות הממשלה פועלת בנחרצות וביעילות, הרי שביחס לכתות היהודיות הפוליטיקאים,מקדמן דנן, מנצלים וקונים בשלמונים את הכוח האלקטורלי שלהן באופן ציני. כמו בכל אפיזודה של שוחד הולכים ומסתבכים עד אשר הגולם (אכן גולם) קם על משחדו. 

     4/5/10 21:44:
   ורק מדגישה שמסכימה עם התחלואים, אבל לא עם דרך הצגת הדברים. (התאיידתי).
     4/5/10 21:39:

   צטט: Chared 2010-05-04 21:24:34

   Shahar, I’m sorry that I’m writing in English, but I do not have Ivrit on my computer. It’s not so simple that birth control is always forbidden in halacha. This is a quote from Igrot Moshe Even Ha’Ezer 4:74 (Rav Moshe Feinstein – one of the great Charedi poskim):

    "בעניין לקיחת גלולות למניעת הריון, הדין הוא זה: אם כבר קיימו בני הזוג מצוות פריה ורביה, ויש סיבה כלכלית או סיבה נחוצה אחרת, מותר לקחת, אם לא קיימו מצוות פריה ורביה והאישה חלשה, יכולה לקחת הגלולות.

    

    מאד מעניין, תודה.

   בדור שלנו דור של חומרות גם בנושא של כמה ילדים להביא נוצרה תחרות של החמרה. יש משפחות כשר ומשפחות גלאט.

    

     4/5/10 21:38:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-04 20:48:41

   צטט: w h y 2010-05-04 19:35:18

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-04 17:36:27


   היי אהוד. כמו שאתה יודע אני אתאיסטית גמורה. קובץ המרגליות שלמעלה רווי התניות פסיכולוגיות ונוטף שנאה ואפשר היה לנתח אותו שורה שורה (מראש, מראש מוותרת על התענוג). הבעיה היא לא הם ודתיותם 'החשוכה' לעומת חילונויותם 'הנאורה' של השאר. הבעיות נכונות וקיימות וידועות, הן לא נובעות מהאמונות הדתיות שלהם פר-סה. הן נובעות מהחוקים שנחקקו או לא, הסכמים שנעשו או לא, הפרדת דת ומדינה וכד'. אין לנו אלא להלין על כך שלא נעשתה רפורמה או שינוי על כך מעולם ואם בכך בעיקר היה עוסק הפוסט, אני בעד. בהחלט בעד חוקים כאלה. אבל לא בכך עוסק הטקסט, שהוא  בעיני (מצטערת, גם בקריאה שלישית) פרופגנדה לכל דבר.

    

   כל כך לזרוק מילים. תנתחי בקשה. תראי שנאה או תודי שאין בטקסט מילת שנאה.

    

    

   כותרת: 'למה מתכוונים החרדים שהם אומרים אני אוהב אותך'. כלומר: האהבה בלבם של החרדים כלפי כל אחד מאיתנו היא היא הנושא, הנקודה הרלוונטית. כל 'החרדים', כולם כקבוצה, לא אוהבים אותך (כתבת בלשון יחיד), הקורא, אישית. זאת הבעיה. אם חרד במקרה אומר לך שהוא 'אוהב אותך', למעשה הוא מתכוון לכך שהוא אוהב לנצל אותך. זאת 'האהבה' שלו. שקרן וצבוע. והשקר הזה לא נובע מכך שהוא עוד אחד מהשקרנים הצבועים בהם התברכה ארצנו למכביר, הוא נובע אינהרנטית מהיותו חרדי חשוך. כל החרדים מעצם היותם חרדים הם שקרנים וצבועים ונצלנים ולא אוהבים כל אחד ואחד מכם, קוראים יקרים. תיזהרו מהם. זאת הבעיה האמיתית. לא, חלילה, מערכת שלטונית מעוותת שלא השכילה להפריד בין דת ומדינה. לא, חלילה שאולי גם כל החילונים (כקבוצה) לא אוהבים אותך החרד, אישית. לא, חלילה, שרבים הישראלים (או קבוצות אינטרסים) שהיו מוצצים עד תום כל הזדמנות שהחוק נותן להם כדי לשלם פחות ולקבל יותר, אם רק היה מתאפשר להם, לפי מיטב המסורת. לא, חלילה, שאין שום קשר בין אהבה לבין הפרובלמטיקה המתוארת. מה קשור אהבה לעניין ? חסרה לי או לך אהבה ? ואם 'החרדים' 'יאהבו' 'אותך' זה יפתור לך את הבעיות ? זו חכמה גדולה להסדיר יחסיים עם אנשים שאתה אוהב ומאמינים וחושבים כמוך ? מערכות שלטוניות אמורות להסדיר יחסים עם אנשים שלא אוהבים ולא חושבים כמוך. חסר רלוונטיות לחלוטין. מה שכן, כולל את כל האלמנטים הבסיסיים. הם, החרדים, הם קבוצה. אתה, קורא יקר, אתה אינדיוידואל חשוב ומוערך. ושוד ושבר ! לא אוהבים אותך ! (האהבה, הו, האהבה, רלוונטית או לא, מה זה משנה). בוא תיכנס לקרוא מי אחראי. הם. החשוכים. אלה ששמים נשים מאחור. הם אחראים. כמה קל לפנות אל חסכי האהבה של הקורא היקר בנושא שאין בינו לבין אהבה דבר וחצי דבר. והכל כמובן, לא במפורש. התניות. באמת פוסט מעולה.

    

    

   מה את חושבת שזו בחינת בגרות בספרות שבה אפשר לחנטרש ים של מלל כדי להסתיר את העובדה שאתה לא יודע? נו, בנושא הזה אני במקרה כן. 

   טענת שוב ושוב שאני שונא. התבקשת להוכיח את זה מהטקסט. אין שום דרך להוכיח את זה מהטקסט, כי אני לא שונא ואני מאד מקפיד לא לשלב ביטויי שנאה והסתה בטקסטים שלי. ברור שלא. הרי זה טיבו של טקסט תעמולותי ראוי. אין בו ביטוי ישיר אחד לרפואה, לשנאה. הוא משתמש בדרכים אחרות.

   מרחת פה מי יודע כמה מילים כל כך יומרניות ומלאות מעצמן (אם את מחפשת את הסיבה למה אני כל כך בוטה, זו הסיבה - היומרנות חסרת הכיסוי) שבינן לבין הטענה שלך אין שום קשר. מביך. לא היה יותר מכובד להודות שנסחפת? לא חושבת שנסחפתי. ואם הייתי חושבת הייתי מודה. האגו או הכבוד שלי הם ממש לא העניין כאן. הטקסט זרוע באמצעים תעמולתיים, וכן, בשפה שלי, זלזול ושנאה, (ואין הכוונה לרגשות הסובייקטיבים שלך). אבל זה לא המקום באמת 'למרוח' אותם על המסך, הרי יש קורסים על זה באוניברסיטה, והקורא יכול לקרוא לברר ולהחליט בעצמו. וכמו שראית, אני לגמרי בדעת מיעוט כאן. 

    

   אשר לתוכן של מה שמרחת. כן, יש חשיבות לחשוף את השקר מאחורי הקלישאה החרדית שהם פועלים מתוך אהבת ישראל. ל'אהבת ישראל' במובן החרדי אין שום קשר לנושא. (אבל עייפתי, תודה)

    

    

    

     4/5/10 21:24:

   Shahar, I’m sorry that I’m writing in English, but I do not have Ivrit on my computer. It’s not so simple that birth control is always forbidden in halacha. This is a quote from Igrot Moshe Even Ha’Ezer 4:74 (Rav Moshe Feinstein – one of the great Charedi poskim):

    "בעניין לקיחת גלולות למניעת הריון, הדין הוא זה: אם כבר קיימו בני הזוג מצוות פריה ורביה, ויש סיבה כלכלית או סיבה נחוצה אחרת, מותר לקחת, אם לא קיימו מצוות פריה ורביה והאישה חלשה, יכולה לקחת הגלולות.

    

     4/5/10 20:48:

   צטט: w h y 2010-05-04 19:35:18

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-04 17:36:27


   היי אהוד. כמו שאתה יודע אני אתאיסטית גמורה. קובץ המרגליות שלמעלה רווי התניות פסיכולוגיות ונוטף שנאה ואפשר היה לנתח אותו שורה שורה (מראש, מראש מוותרת על התענוג). הבעיה היא לא הם ודתיותם 'החשוכה' לעומת חילונויותם 'הנאורה' של השאר. הבעיות נכונות וקיימות וידועות, הן לא נובעות מהאמונות הדתיות שלהם פר-סה. הן נובעות מהחוקים שנחקקו או לא, הסכמים שנעשו או לא, הפרדת דת ומדינה וכד'. אין לנו אלא להלין על כך שלא נעשתה רפורמה או שינוי על כך מעולם ואם בכך בעיקר היה עוסק הפוסט, אני בעד. בהחלט בעד חוקים כאלה. אבל לא בכך עוסק הטקסט, שהוא  בעיני (מצטערת, גם בקריאה שלישית) פרופגנדה לכל דבר.

    

   כל כך לזרוק מילים. תנתחי בקשה. תראי שנאה או תודי שאין בטקסט מילת שנאה.

    

    

   כותרת: 'למה מתכוונים החרדים שהם אומרים אני אוהב אותך'. כלומר: האהבה בלבם של החרדים כלפי כל אחד מאיתנו היא היא הנושא, הנקודה הרלוונטית. כל 'החרדים', כולם כקבוצה, לא אוהבים אותך (כתבת בלשון יחיד), הקורא, אישית. זאת הבעיה. אם חרד במקרה אומר לך שהוא 'אוהב אותך', למעשה הוא מתכוון לכך שהוא אוהב לנצל אותך. זאת 'האהבה' שלו. שקרן וצבוע. והשקר הזה לא נובע מכך שהוא עוד אחד מהשקרנים הצבועים בהם התברכה ארצנו למכביר, הוא נובע אינהרנטית מהיותו חרדי חשוך. כל החרדים מעצם היותם חרדים הם שקרנים וצבועים ונצלנים ולא אוהבים כל אחד ואחד מכם, קוראים יקרים. תיזהרו מהם. זאת הבעיה האמיתית. לא, חלילה, מערכת שלטונית מעוותת שלא השכילה להפריד בין דת ומדינה. לא, חלילה שאולי גם כל החילונים (כקבוצה) לא אוהבים אותך החרד, אישית. לא, חלילה, שרבים הישראלים (או קבוצות אינטרסים) שהיו מוצצים עד תום כל הזדמנות שהחוק נותן להם כדי לשלם פחות ולקבל יותר, אם רק היה מתאפשר להם, לפי מיטב המסורת. לא, חלילה, שאין שום קשר בין אהבה לבין הפרובלמטיקה המתוארת. מה קשור אהבה לעניין ? חסרה לי או לך אהבה ? ואם 'החרדים' 'יאהבו' 'אותך' זה יפתור לך את הבעיות ? זו חכמה גדולה להסדיר יחסיים עם אנשים שאתה אוהב ומאמינים וחושבים כמוך ? מערכות שלטוניות אמורות להסדיר יחסים עם אנשים שלא אוהבים ולא חושבים כמוך. חסר רלוונטיות לחלוטין. מה שכן, כולל את כל האלמנטים הבסיסיים. הם, החרדים, הם קבוצה. אתה, קורא יקר, אתה אינדיוידואל חשוב ומוערך. ושוד ושבר ! לא אוהבים אותך ! (האהבה, הו, האהבה, רלוונטית או לא, מה זה משנה). בוא תיכנס לקרוא מי אחראי. הם. החשוכים. אלה ששמים נשים מאחור. הם אחראים. כמה קל לפנות אל חסכי האהבה של הקורא היקר בנושא שאין בינו לבין אהבה דבר וחצי דבר. והכל כמובן, לא במפורש. התניות. באמת פוסט מעולה.

    

    

   מה את חושבת שזו בחינת בגרות בספרות שבה אפשר לחנטרש ים של מלל כדי להסתיר את העובדה שאתה לא יודע?

   טענת שוב ושוב שאני שונא. התבקשת להוכיח את זה מהטקסט. אין שום דרך להוכיח את זה מהטקסט, כי אני לא שונא ואני מאד מקפיד לא לשלב ביטויי שנאה והסתה בטקסטים שלי.

   מרחת פה מי יודע כמה מילים כל כך יומרניות ומלאות מעצמן (אם את מחפשת את הסיבה למה אני כל כך בוטה, זו הסיבה - היומרנות חסרת הכיסוי) שבינן לבין הטענה שלך אין שום קשר. מביך. לא היה יותר מכובד להודות שנסחפת?

    

   אשר לתוכן של מה שמרחת. כן, יש חשיבות לחשוף את השקר מאחורי הקלישאה החרדית שהם פועלים מתוך אהבת ישראל.

    

     4/5/10 19:35:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-04 17:36:27


   היי אהוד. כמו שאתה יודע אני אתאיסטית גמורה. קובץ המרגליות שלמעלה רווי התניות פסיכולוגיות ונוטף שנאה ואפשר היה לנתח אותו שורה שורה (מראש, מראש מוותרת על התענוג). הבעיה היא לא הם ודתיותם 'החשוכה' לעומת חילונויותם 'הנאורה' של השאר. הבעיות נכונות וקיימות וידועות, הן לא נובעות מהאמונות הדתיות שלהם פר-סה. הן נובעות מהחוקים שנחקקו או לא, הסכמים שנעשו או לא, הפרדת דת ומדינה וכד'. אין לנו אלא להלין על כך שלא נעשתה רפורמה או שינוי על כך מעולם ואם בכך בעיקר היה עוסק הפוסט, אני בעד. בהחלט בעד חוקים כאלה. אבל לא בכך עוסק הטקסט, שהוא  בעיני (מצטערת, גם בקריאה שלישית) פרופגנדה לכל דבר.

    

   כל כך לזרוק מילים. תנתחי בקשה. תראי שנאה או תודי שאין בטקסט מילת שנאה.

    

    

   כותרת: 'למה מתכוונים החרדים שהם אומרים אני אוהב אותך'. כלומר: האהבה בלבם של החרדים כלפי כל אחד מאיתנו היא היא הנושא, הנקודה הרלוונטית. כל 'החרדים', כולם כקבוצה, לא אוהבים אותך (כתבת בלשון יחיד), הקורא, אישית. זאת הבעיה. אם חרד במקרה אומר לך שהוא 'אוהב אותך', למעשה הוא מתכוון לכך שהוא אוהב לנצל אותך. זאת 'האהבה' שלו. שקרן וצבוע. והשקר הזה לא נובע מכך שהוא עוד אחד מהשקרנים הצבועים בהם התברכה ארצנו למכביר, הוא נובע אינהרנטית מהיותו חרדי חשוך. כל החרדים מעצם היותם חרדים הם שקרנים וצבועים ונצלנים ולא אוהבים כל אחד ואחד מכם, קוראים יקרים. תיזהרו מהם. זאת הבעיה האמיתית. לא, חלילה, מערכת שלטונית מעוותת שלא השכילה להפריד בין דת ומדינה. לא, חלילה שאולי גם כל החילונים (כקבוצה) לא אוהבים אותך החרד, אישית. לא, חלילה, שרבים הישראלים (או קבוצות אינטרסים) שהיו מוצצים עד תום כל הזדמנות שהחוק נותן להם כדי לשלם פחות ולקבל יותר, אם רק היה מתאפשר להם, לפי מיטב המסורת. לא, חלילה, שאין שום קשר בין אהבה לבין הפרובלמטיקה המתוארת. מה קשור אהבה לעניין ? חסרה לי או לך אהבה ? ואם 'החרדים' 'יאהבו' 'אותך' זה יפתור לך את הבעיות ? זו חכמה גדולה להסדיר יחסיים עם אנשים שאתה אוהב ומאמינים וחושבים כמוך ? מערכות שלטוניות אמורות להסדיר יחסים עם אנשים שלא אוהבים ולא חושבים כמוך. חסר רלוונטיות לחלוטין. מה שכן, כולל את כל האלמנטים הבסיסיים. הם, החרדים, הם קבוצה. אתה, קורא יקר, אתה אינדיוידואל חשוב ומוערך. ושוד ושבר ! לא אוהבים אותך ! (האהבה, הו, האהבה, רלוונטית או לא, מה זה משנה). בוא תיכנס לקרוא מי אחראי. הם. החשוכים. אלה ששמים נשים מאחור. הם אחראים. כמה קל לפנות אל חסכי האהבה של הקורא היקר בנושא שאין בינו לבין אהבה דבר וחצי דבר. והכל כמובן, לא במפורש. התניות. באמת פוסט מעולה.

    

     4/5/10 17:43:


   מסכימה איתך אילן. וגם עם מה שאמר רון חולדאי.

   סמדר

     4/5/10 17:38:

   צטט: shabat shalom 2010-05-04 17:26:15


    

   היי אהוד. כמו שאתה יודע אני אתאיסטית גמורה. קובץ המרגליות שלמעלה רווי התניות פסיכולוגיות ונוטף שנאה ואפשר היה לנתח אותו שורה שורה (מראש, מראש מוותרת על התענוג). הבעיה היא לא הם ודתיותם 'החשוכה' לעומת חילונויותם 'הנאורה' של השאר. הבעיות נכונות וקיימות וידועות, הן לא נובעות מהאמונות הדתיות שלהם פר-סה. הן נובעות מהחוקים שנחקקו או לא, הסכמים שנעשו או לא, הפרדת דת ומדינה וכד'. אין לנו אלא להלין על כך שלא נעשתה רפורמה או שינוי על כך מעולם ואם בכך בעיקר היה עוסק הפוסט, אני בעד. בהחלט בעד חוקים כאלה. אבל לא בכך עוסק הטקסט, שהוא  בעיני (מצטערת, גם בקריאה שלישית) פרופגנדה לכל דבר.

    

   אולי במפתיע, אני מסכים עם הכותבת.

   נעזוב רגע את הממשלה והכנסת המחוקקת.

   נעזוב אותם, כי אם החילוניים והמסורתיים אשר רוצים באמת ובתמים מדינה מודרנית ומתנגדים למדינת הלכה ("פר-סה") היו מתנערים ומתנגדים לחוקים האלה, אז הם לא היו נחקקים.

   הסכנה האמיתית הם בחילונים (כפי שהם מגדירים את עצמם, גם כאן) אשר באופן אוטומטי "זורקים אבנים" על כל מי שאומר דבר ביקורת כלשהו על הדת.

   הסכנה האמיתית היא באותם חילוניים או מסורתים שלא מבינים שהחרדים וגם דתיים קיצוניים אחרים לא מסתפקים ב"אידישקייט" או  "קצת יהדות" - אלא הם רוצים לבנות את הבסיס הנורמטיבי שיכין את העם לחוקי הדת היהודית כפי שההלכה קבעה אותם ולהחיל אותם בכל תחומי החיים על כל מדינת ישראל.

    

    

   אני דווקא מרגיש שהציבור מתחיל להתעורר. חל שינוי בכיוון הרוח, ועושה רושם שגפני מאד לא אוהב אותו. עובדה הוא כל כך בהיסטריה שהוא פולט שטויות כמו "אני מממן אתכם".

    

     4/5/10 17:36:

   צטט: w h y 2010-05-04 17:09:43

   צטט: אהוד אמיר. 2010-05-04 12:18:43

   צטט: w h y 2010-05-03 18:31:37

   אמנם פוסט רדוד ולא רציני, אבל לפחות הוא מעיד על כישורים לא רעים באמנות הפרופגנדה. שהרי כל תעמולן מתחיל מכיר את שורת הטריקים הבסיסיים: צביעת המציאות בשחור לבן, זיהויו של 'אויב' חיצוני שונה ומסוכן (כאן, לובשי מגבעת שחורה), שרק צריך 'לטפל בו' או 'לסלק אותו' כדי שבמטה קסם יפתרו כל בעיותיו של קהל היעד ('החילונים', 'הציונות'), ובכך 'תינצל' זו מחורבנה, נבואות אפוקליפטיות, הכללות פשטניות של טוב ורע, שימוש בהתניות פסיכולוגיות מהסוג הנמוך ביותר, עיטור הטקסט במספרים כפופי-אג'נדה וסטטיסטיקות מוטות בניסיון לשוות לו נופך 'מחקרי' או 'אובייקטיבי', וזאת כדי לטשטש את העובדה שבבסיסו, אינו אלא טקסט ש'הצלחתו' מסתמכת על תסכולו המצטבר של קהל היעד, תוך שלהוב יצרים ושנאה. אויבי הציונות הם לא 'החרדים'. אויבי הציונות הם בתוכה. אבל אם לשפוט מהתגובות, הטריקים האלה מצליחים כל פעם מחדש. והזיכרון האנושי קצר. ברכות.

   הנה לנו דוגמא מושלמת לרטוריקה מרהיבה וחלולה. שום דבר מדברייך אינו סותר את הנתונים ששחר מביא, ואת העובדות לגבי הבעיה הכלכלית, החינוכית, הערכית והדמוגרפית שהוא מתאר.

    

   היי אהוד. כמו שאתה יודע אני אתאיסטית גמורה. קובץ המרגליות שלמעלה רווי התניות פסיכולוגיות ונוטף שנאה ואפשר היה לנתח אותו שורה שורה (מראש, מראש מוותרת על התענוג). הבעיה היא לא הם ודתיותם 'החשוכה' לעומת חילונויותם 'הנאורה' של השאר. הבעיות נכונות וקיימות וידועות, הן לא נובעות מהאמונות הדתיות שלהם פר-סה. הן נובעות מהחוקים שנחקקו או לא, הסכמים שנעשו או לא, הפרדת דת ומדינה וכד'. אין לנו אלא להלין על כך שלא נעשתה רפורמה או שינוי על כך מעולם ואם בכך בעיקר היה עוסק הפוסט, אני בעד. בהחלט בעד חוקים כאלה. אבל לא בכך עוסק הטקסט, שהוא  בעיני (מצטערת, גם בקריאה שלישית) פרופגנדה לכל דבר.

    

   כל כך לזרוק מילים. תנתחי בקשה. תראי שנאה או תודי שאין בטקסט מילת שנאה.

    

     4/5/10 17:34:

   צטט: מפ פלוס 2010-05-04 16:35:45

   השנאה מעבירה אדם על דעתו אני לא חרדי אני דתי לאומי שירתתי 24 שנים בחיל האויר כמהנדס מערכת בכיר פרשתי וכיום אני עצמאי קראתי את יאיר לפיד בסוף שבוע וכמותך אתם שטופי שנאה יוקדת לאחיכם היהודים ,בשר מבשרכם אני מאמין שללא האמונה והתורה והאלוקים ששומר עלינו לא היתה מדינה ,אותה מדינה שאתם מתהדרים שאתם אלה שהקמתם ובניתם אותה מדינה שאתם במו ידיכם מחריבים עם נוער אלים ,שטוף זימה ואלכוהול. אני מרחם עליך ועל שכמותך ומוכן להושיט יד ולהוכיח לכם כמה אתם טועים באהבת אחים גם כאלה שמכחישים שהם יהודים או מתהדרים בשנאת האחר ואגב יש חרדים בצה"ל ,התופעה מתגברת ואין מה להשוות בין חרדים בצה"ל לחילונים בצה"ל, ללא הכללות.יש גם חבר'ה נהדרים אך יש שואפי גז מזגנים ושטופי זימה וסמים והזיות ואלכוהול וגם אחוזי השתמטות שמתגברים ומתבגרים.... ה' ירחם על עמו ישראל

   יש עדין אחוז לא מבוטל של דתיים לאומיים שלא מבינים שהקו המפריד הוא לא בין דתיים ללא דתיים אלא בין ציונים ללא ציונים. הדתיים יצטרכו לבחור בין חילונים שנבאקים לשמר את הציונות (למרות שהחינוך החילוני סובל מקשיים גדולים) לבין חרדים שהורסים אותה.מי שיבחר חרדים עלול להיות שותף לחורבן. גם אתה.

    

     4/5/10 17:32:

   צטט: קיגל 2010-05-04 16:03:25

   צטט: אהוד אמיר. 2010-05-04 12:13:41

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 23:10:19

   טעות בידך.  אני ממש פתוחה לדבריך (עדיין אני חושבת שכתיבה צינית יכולה להביא למחשבות ולהזמין ביקורת,ואתה כאדם כותב, אולי יכול לעמוד בכך)

   ואחרי שחשבתי שדיברנו כאן וליבנו(ליבננו) קצת את הדברים,תכתוב(כלפיי) בקצת פחות עוינות.

    

    

   כלפייך אולי אפשר לכתוב בנימוס, כמובן. אבל אני לא חושב שצריך לכתוב בנימוס וללא עוינות על אנשים שמבקשים להשמיד את מדינת ישראל, ובמעשיהם אף חותרים לכך בפועל. החרדים - ולא הערבים - הם הסכנה הקיומית האמיתית למדינה.

    

    

   החרדים ולא הערבים...רוצים להשמיד(!) את מדינת ישראל,לא פחות.

   הנה לנו דוגמה קלאסית של טיפוס שמתבסם ומתענג על יכולתו לזרוק לחלל הצהרות כמה שיותר הזויות ויותר נוגדות את המציאות וההגיון הבריא.מה שנקרא סמול הזוי מצוי.

   ok. אז תפסת אותו במילה. במציאות החברה החרדית לא מבקשת להשמיד את מדינת ישראל, אבל היא האיום הגדול והממשי ביותר על קיום המדינה.האם העובדה שאברך המשי הצדיק כלל לא מודע לעובדה שאורח חייו התמים מסכן את מדינת ישראל משנה לגבי התוצאה? כן, היא מחמירה את המצב.

    

     4/5/10 17:26:

   צטט: w h y 2010-05-04 17:09:43

   צטט: אהוד אמיר. 2010-05-04 12:18:43

   צטט: w h y 2010-05-03 18:31:37

   אמנם פוסט רדוד ולא רציני, אבל לפחות הוא מעיד על כישורים לא רעים באמנות הפרופגנדה. שהרי כל תעמולן מתחיל מכיר את שורת הטריקים הבסיסיים: צביעת המציאות בשחור לבן, זיהויו של 'אויב' חיצוני שונה ומסוכן (כאן, לובשי מגבעת שחורה), שרק צריך 'לטפל בו' או 'לסלק אותו' כדי שבמטה קסם יפתרו כל בעיותיו של קהל היעד ('החילונים', 'הציונות'), ובכך 'תינצל' זו מחורבנה, נבואות אפוקליפטיות, הכללות פשטניות של טוב ורע, שימוש בהתניות פסיכולוגיות מהסוג הנמוך ביותר, עיטור הטקסט במספרים כפופי-אג'נדה וסטטיסטיקות מוטות בניסיון לשוות לו נופך 'מחקרי' או 'אובייקטיבי', וזאת כדי לטשטש את העובדה שבבסיסו, אינו אלא טקסט ש'הצלחתו' מסתמכת על תסכולו המצטבר של קהל היעד, תוך שלהוב יצרים ושנאה. אויבי הציונות הם לא 'החרדים'. אויבי הציונות הם בתוכה. אבל אם לשפוט מהתגובות, הטריקים האלה מצליחים כל פעם מחדש. והזיכרון האנושי קצר. ברכות.

   הנה לנו דוגמא מושלמת לרטוריקה מרהיבה וחלולה. שום דבר מדברייך אינו סותר את הנתונים ששחר מביא, ואת העובדות לגבי הבעיה הכלכלית, החינוכית, הערכית והדמוגרפית שהוא מתאר.

    

   היי אהוד. כמו שאתה יודע אני אתאיסטית גמורה. קובץ המרגליות שלמעלה רווי התניות פסיכולוגיות ונוטף שנאה ואפשר היה לנתח אותו שורה שורה (מראש, מראש מוותרת על התענוג). הבעיה היא לא הם ודתיותם 'החשוכה' לעומת חילונויותם 'הנאורה' של השאר. הבעיות נכונות וקיימות וידועות, הן לא נובעות מהאמונות הדתיות שלהם פר-סה. הן נובעות מהחוקים שנחקקו או לא, הסכמים שנעשו או לא, הפרדת דת ומדינה וכד'. אין לנו אלא להלין על כך שלא נעשתה רפורמה או שינוי על כך מעולם ואם בכך בעיקר היה עוסק הפוסט, אני בעד. בהחלט בעד חוקים כאלה. אבל לא בכך עוסק הטקסט, שהוא  בעיני (מצטערת, גם בקריאה שלישית) פרופגנדה לכל דבר.

    

   אולי במפתיע, אני מסכים עם הכותבת.

   נעזוב רגע את הממשלה והכנסת המחוקקת.

   נעזוב אותם, כי אם החילוניים והמסורתיים אשר רוצים באמת ובתמים מדינה מודרנית ומתנגדים למדינת הלכה ("פר-סה") היו מתנערים ומתנגדים לחוקים האלה, אז הם לא היו נחקקים.

   הסכנה האמיתית הם בחילונים (כפי שהם מגדירים את עצמם, גם כאן) אשר באופן אוטומטי "זורקים אבנים" על כל מי שאומר דבר ביקורת כלשהו על הדת.

   הסכנה האמיתית היא באותם חילוניים או מסורתים שלא מבינים שהחרדים וגם דתיים קיצוניים אחרים לא מסתפקים ב"אידישקייט" או  "קצת יהדות" - אלא הם רוצים לבנות את הבסיס הנורמטיבי שיכין את העם לחוקי הדת היהודית כפי שההלכה קבעה אותם ולהחיל אותם בכל תחומי החיים על כל מדינת ישראל.

    

    

     4/5/10 17:09:

   צטט: אהוד אמיר. 2010-05-04 12:18:43

   צטט: w h y 2010-05-03 18:31:37

   אמנם פוסט רדוד ולא רציני, אבל לפחות הוא מעיד על כישורים לא רעים באמנות הפרופגנדה. שהרי כל תעמולן מתחיל מכיר את שורת הטריקים הבסיסיים: צביעת המציאות בשחור לבן, זיהויו של 'אויב' חיצוני שונה ומסוכן (כאן, לובשי מגבעת שחורה), שרק צריך 'לטפל בו' או 'לסלק אותו' כדי שבמטה קסם יפתרו כל בעיותיו של קהל היעד ('החילונים', 'הציונות'), ובכך 'תינצל' זו מחורבנה, נבואות אפוקליפטיות, הכללות פשטניות של טוב ורע, שימוש בהתניות פסיכולוגיות מהסוג הנמוך ביותר, עיטור הטקסט במספרים כפופי-אג'נדה וסטטיסטיקות מוטות בניסיון לשוות לו נופך 'מחקרי' או 'אובייקטיבי', וזאת כדי לטשטש את העובדה שבבסיסו, אינו אלא טקסט ש'הצלחתו' מסתמכת על תסכולו המצטבר של קהל היעד, תוך שלהוב יצרים ושנאה. אויבי הציונות הם לא 'החרדים'. אויבי הציונות הם בתוכה. אבל אם לשפוט מהתגובות, הטריקים האלה מצליחים כל פעם מחדש. והזיכרון האנושי קצר. ברכות.

   הנה לנו דוגמא מושלמת לרטוריקה מרהיבה וחלולה. שום דבר מדברייך אינו סותר את הנתונים ששחר מביא, ואת העובדות לגבי הבעיה הכלכלית, החינוכית, הערכית והדמוגרפית שהוא מתאר.

    

   היי אהוד. כמו שאתה יודע אני אתאיסטית גמורה. קובץ המרגליות שלמעלה רווי התניות פסיכולוגיות ונוטף שנאה ואפשר היה לנתח אותו שורה שורה (מראש, מראש מוותרת על התענוג). הבעיה היא לא הם ודתיותם 'החשוכה' לעומת חילונויותם 'הנאורה' של השאר. הבעיות נכונות וקיימות וידועות, הן לא נובעות מהאמונות הדתיות שלהם פר-סה. הן נובעות מהחוקים שנחקקו או לא, הסכמים שנעשו או לא, הפרדת דת ומדינה וכד'. אין לנו אלא להלין על כך שלא נעשתה רפורמה או שינוי על כך מעולם ואם בכך בעיקר היה עוסק הפוסט, אני בעד. בהחלט בעד חוקים כאלה. אבל לא בכך עוסק הטקסט, שהוא  בעיני (מצטערת, גם בקריאה שלישית) פרופגנדה לכל דבר.

    

     4/5/10 16:35:
   השנאה מעבירה אדם על דעתו אני לא חרדי אני דתי לאומי שירתתי 24 שנים בחיל האויר כמהנדס מערכת בכיר פרשתי וכיום אני עצמאי קראתי את יאיר לפיד בסוף שבוע וכמותך אתם שטופי שנאה יוקדת לאחיכם היהודים ,בשר מבשרכם אני מאמין שללא האמונה והתורה והאלוקים ששומר עלינו לא היתה מדינה ,אותה מדינה שאתם מתהדרים שאתם אלה שהקמתם ובניתם אותה מדינה שאתם במו ידיכם מחריבים עם נוער אלים ,שטוף זימה ואלכוהול. אני מרחם עליך ועל שכמותך ומוכן להושיט יד ולהוכיח לכם כמה אתם טועים באהבת אחים גם כאלה שמכחישים שהם יהודים או מתהדרים בשנאת האחר ואגב יש חרדים בצה"ל ,התופעה מתגברת ואין מה להשוות בין חרדים בצה"ל לחילונים בצה"ל, ללא הכללות.יש גם חבר'ה נהדרים אך יש שואפי גז מזגנים ושטופי זימה וסמים והזיות ואלכוהול וגם אחוזי השתמטות שמתגברים ומתבגרים.... ה' ירחם על עמו ישראל
     4/5/10 16:03:

   צטט: אהוד אמיר. 2010-05-04 12:13:41

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 23:10:19

   טעות בידך.  אני ממש פתוחה לדבריך (עדיין אני חושבת שכתיבה צינית יכולה להביא למחשבות ולהזמין ביקורת,ואתה כאדם כותב, אולי יכול לעמוד בכך)

   ואחרי שחשבתי שדיברנו כאן וליבנו(ליבננו) קצת את הדברים,תכתוב(כלפיי) בקצת פחות עוינות.

    

    

   כלפייך אולי אפשר לכתוב בנימוס, כמובן. אבל אני לא חושב שצריך לכתוב בנימוס וללא עוינות על אנשים שמבקשים להשמיד את מדינת ישראל, ובמעשיהם אף חותרים לכך בפועל. החרדים - ולא הערבים - הם הסכנה הקיומית האמיתית למדינה.

    

    

   החרדים ולא הערבים...רוצים להשמיד(!) את מדינת ישראל,לא פחות.

   הנה לנו דוגמה קלאסית של טיפוס שמתבסם ומתענג על יכולתו לזרוק לחלל הצהרות כמה שיותר הזויות ויותר נוגדות את המציאות וההגיון הבריא.מה שנקרא סמול הזוי מצוי.

     4/5/10 13:56:

   צטט: yunes 2010-05-04 12:46:18


   אני נוהג לעקוב אחרי טוריך המושקעים והרציניים, ומגיב לרוב באופן דומה:

    

   הבעיה ה"חרדית" היא אחת מיני מספר "בעיות" שמציקות ל"ישראלי הממוצע" (אם יש דבר כזה). יתכן אף וזו בעיה גדולה יותר מבחינת היקפה, חומרתה והשלכותיה. מבחינתי, כ"ישראלי ממוצע", עבודתך היא חשובה מאין כמוה. הזרקור שאתה מאיר לחברה החרדית הוא קריטי מבחינת נקיטת צעדים והחלטות לשיפור. אתה ממקד את היכולת המקצועית הגבוהה שלך בנושא קרוב לליבך בו יש לך מומחיות, ואין לי כל טענה על כך.

    

   יחד עם זאת, הביקורת הגדולה שלי מופנית כלפי אותו "ישראלי ממוצע", שאי שם באמצע שנות ה-80 תחילת ה-90, החליט שדי לו, הוא רוצה לעשות לביתו. הוא רוצה קריירה נחמדה, בית צמוד קרקע במושב בשרון, פלאזמה-מאזדה-נופשון-ברביקיו. כל השאר - לעאזאזל.

   הקצנה משיחית פנאטית? זה בשטחים, לא לידי;

   פערים חברתיים מטורפים? זה בפריפריה, אין מה לדאוג;

   ירידה במספר המילואימניקים? אני במילא כבר לא עושה, לא ביג דיל;

   הפרטה פראית וחסרת רסן? יאללה, נשתדל להיות בצד הנכון;

   קיפאון מדיני והמשך כיבוש? עראפת אשם, הוא אמר לא לברק לפני כמה שנים;

   חברה חרדית מנותקת חברתית אך נצרכת כלכלית, הולכת וגדלה? נתעצבן פעם בחודשיים, ונמשיך.

    

   זאת הבעיה מבחינתי, השובע האדיש של הישראלי הממוצע, שמה שלא נכנס לחצר ביתו אינו מטריד אותו. העבודה שלך היא "קלה" יחסית - קל להאיר זרקור על החרדים, הם שונים, הם לא מנסים להתנצל או ללכת לקראת, והם באמת כבר שברו את האיזון הראוי ביחסי קח-תן. הבעיה היא שהבעיה הזו היא חלק קטן ממכלול בעיות אחרות, שישראל ישראלי מעדיף לדחות את העיסוק בהן. 

   אתה צודק לגמרי שבעיית החינוך החרדי וההשתמטות החרדית מעבודה היו הרבה פחות חשובות לולא משבר הערכים הנורא בחברה החילונית. עם זאת, ברור לגמרי שזה האיום המרכזי והעיקרי היום על עתיד הציונות.

   אני מקווה שהההתבטאות של חולדאי מגלה שאנשים מתחילים להבין את זה ולהאבק לשינוי.

    

     4/5/10 12:46:


   אני נוהג לעקוב אחרי טוריך המושקעים והרציניים, ומגיב לרוב באופן דומה:

    

   הבעיה ה"חרדית" היא אחת מיני מספר "בעיות" שמציקות ל"ישראלי הממוצע" (אם יש דבר כזה). יתכן אף וזו בעיה גדולה יותר מבחינת היקפה, חומרתה והשלכותיה. מבחינתי, כ"ישראלי ממוצע", עבודתך היא חשובה מאין כמוה. הזרקור שאתה מאיר לחברה החרדית הוא קריטי מבחינת נקיטת צעדים והחלטות לשיפור. אתה ממקד את היכולת המקצועית הגבוהה שלך בנושא קרוב לליבך בו יש לך מומחיות, ואין לי כל טענה על כך.

    

   יחד עם זאת, הביקורת הגדולה שלי מופנית כלפי אותו "ישראלי ממוצע", שאי שם באמצע שנות ה-80 תחילת ה-90, החליט שדי לו, הוא רוצה לעשות לביתו. הוא רוצה קריירה נחמדה, בית צמוד קרקע במושב בשרון, פלאזמה-מאזדה-נופשון-ברביקיו. כל השאר - לעאזאזל.

   הקצנה משיחית פנאטית? זה בשטחים, לא לידי;

   פערים חברתיים מטורפים? זה בפריפריה, אין מה לדאוג;

   ירידה במספר המילואימניקים? אני במילא כבר לא עושה, לא ביג דיל;

   הפרטה פראית וחסרת רסן? יאללה, נשתדל להיות בצד הנכון;

   קיפאון מדיני והמשך כיבוש? עראפת אשם, הוא אמר לא לברק לפני כמה שנים;

   חברה חרדית מנותקת חברתית אך נצרכת כלכלית, הולכת וגדלה? נתעצבן פעם בחודשיים, ונמשיך.

    

   זאת הבעיה מבחינתי, השובע האדיש של הישראלי הממוצע, שמה שלא נכנס לחצר ביתו אינו מטריד אותו. העבודה שלך היא "קלה" יחסית - קל להאיר זרקור על החרדים, הם שונים, הם לא מנסים להתנצל או ללכת לקראת, והם באמת כבר שברו את האיזון הראוי ביחסי קח-תן. הבעיה היא שהבעיה הזו היא חלק קטן ממכלול בעיות אחרות, שישראל ישראלי מעדיף לדחות את העיסוק בהן. 

     4/5/10 12:30:

   צטט: אהוד אמיר. 2010-05-04 12:13:41

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 23:10:19

   טעות בידך.  אני ממש פתוחה לדבריך (עדיין אני חושבת שכתיבה צינית יכולה להביא למחשבות ולהזמין ביקורת,ואתה כאדם כותב, אולי יכול לעמוד בכך)

   ואחרי שחשבתי שדיברנו כאן וליבנו(ליבננו) קצת את הדברים,תכתוב(כלפיי) בקצת פחות עוינות.

    

    

   כלפייך אולי אפשר לכתוב בנימוס, כמובן. אבל אני לא חושב שצריך לכתוב בנימוס וללא עוינות על אנשים שמבקשים להשמיד את מדינת ישראל, ובמעשיהם אף חותרים לכך בפועל. החרדים - ולא הערבים - הם הסכנה הקיומית האמיתית למדינה.

    הבשורה הטובה היא שעושה רושם שהרה יותר אנשים מבינים את זה.

    

     4/5/10 12:28:

   צטט: w h y 2010-05-04 08:36:06

   אם כך, האורתודוכסיה (כולל החרדים, שהם אחוז קטן ממנה) היא שומרת המורשת העתיקה הזו. אמנם היחסים פרובלמטיים, אבל מקור הפרובלמטיקה בבן גוריון והסכמיו, חוקי המדינה, ולא מערכת האמונות ונוהגיהם 'המגוחכים' או 'החשוכים' של החרדים, כפי שעולה מהטון שלך (ראה כותרת, השורה ההיא שקוראת לאנשים להיכנס לפוסט). הם לא 'האויב'. והם לא שורש הבעיה. הם נציגיה העתיקים והארכאים משהו, של 'התרבות המפוארת בעולם' (לדבריך), שהיא חלק בלתי נפרד ממני וממך. הם לא יותר מושחתים או פחות מושחתים, רק מעצם חרדיותם. והם מקדמים את ענייניהם כמו כל קבוצת אינטרסים אחרת. 

    


    הכת החרדית היא סילוף של התרבות היהודית המפוארת שמאיים על עצם קיומו של בית שלישי.

     4/5/10 12:26:

   צטט: רונמי 2010-05-04 08:44:38

   תודה שחר על פוסט מצוין.

   אולי הייתי מוסיף לכך גם כמה מלים על "רגשות החרדים".

   נראה שכל יתר הציבורים בארץ נהפכו חשוכי רגשות, ואין מניעה לפגוע בהם, בעוד זהו אינטרס ציבורי ראשון במעלה לשמור על אלה של החרדים. 

   אכן, ערך חשוב

   אתם פוגעים ברגשותינו - אתם תמיד צריכים להתחשב רגשותינו, כי אנחנו קנאים דתיים ולכן אנחנו לא יכולים לוותר, וכל פגיעה שלכם בדת פוגעת אנושות ברגשותינו העדינים. לעומת זאת, לכם חשובים דברים שוליים כמו יום הזכרון ויום השואה, שעצם הציון שלהם הוא פגיעה ביהדות, ולכן אתם צריכים להבין למה לא חשוב שאנחנו נתחשב ברגשותיכם. וחרדים ציניים ישאלו בבדיחות: ממתי לחילונים שהם במידה ידועה בבחינת בהמות, יש רגשות?

   אסור להתפשר על ההלכה -  נכון שאבותינו שחיו כשהקימו את המדינה עשו המון פשרות על ההלכה, ואפילו הסכימו לסטטוס קוו הדתי והסכימו לחילולי שבת והסכימו לתוכנית ליבה. אבל זה היה כשהיינו חלשים עכשיו אנחנו חזקים ולשון מאזניים, ולכן אנחנו לא נתפשר על קוצו של יוד. לא נתפשר ביחוד כשזה על חשבון החילונים, למשל כשצריך לשלם 135 מליון שקל בשביל להזיז חדר מיון בברזילי. כמובן אם הקברים יפריעו לבנות עיר חרדית כבר נסתדר.

    

     4/5/10 12:20:

   צטט: arielecol 2010-05-04 12:01:00

   שחר

   דבריך החשובים לא מעוררים את הציבור החילוני והדתי-מתון, משום שרוב ציבור זה לא נחשף למסות העצומות של החרדים המרוכזים בירושלים, בית עילית, בית שמש, בני ברק ומודיעין עילית. המספרים והנתונים שלך אמורים לעורר, אבל הרוב עדיין ישן

   התחזית הדמוגרפית עושה רע על הנשמה

   מה יהיה לדעתך כאשר הם יעברו את סף 50% באוכלוסיה ובכנסת, האם הם יקחו את המושכות לידיהם בידיעה כי אין יותר פראיירים שיעשו עבורם את העבודה

   חולדאי התעורר. זה מעודד.

   אני מאד מקווה שהתהליכים הדמוגרפיים ישתנו, כלומר שתהיה ירידה בילודה החרדית או שהחרדים ישתנו ויהפכו לאזרחים הרבה יותר תורמים. והיה והחרדים יגיעו לשלטון, אין ספק שהם יתפסו אותו בהתלהבות כמו שקרה בירושלים. מה ישאר אז מהדמוקרטיה? התשובה ברורה: רק אלוהים יודע.

    

     4/5/10 12:18:

   צטט: w h y 2010-05-03 18:31:37

   אמנם פוסט רדוד ולא רציני, אבל לפחות הוא מעיד על כישורים לא רעים באמנות הפרופגנדה. שהרי כל תעמולן מתחיל מכיר את שורת הטריקים הבסיסיים: צביעת המציאות בשחור לבן, זיהויו של 'אויב' חיצוני שונה ומסוכן (כאן, לובשי מגבעת שחורה), שרק צריך 'לטפל בו' או 'לסלק אותו' כדי שבמטה קסם יפתרו כל בעיותיו של קהל היעד ('החילונים', 'הציונות'), ובכך 'תינצל' זו מחורבנה, נבואות אפוקליפטיות, הכללות פשטניות של טוב ורע, שימוש בהתניות פסיכולוגיות מהסוג הנמוך ביותר, עיטור הטקסט במספרים כפופי-אג'נדה וסטטיסטיקות מוטות בניסיון לשוות לו נופך 'מחקרי' או 'אובייקטיבי', וזאת כדי לטשטש את העובדה שבבסיסו, אינו אלא טקסט ש'הצלחתו' מסתמכת על תסכולו המצטבר של קהל היעד, תוך שלהוב יצרים ושנאה. אויבי הציונות הם לא 'החרדים'. אויבי הציונות הם בתוכה. אבל אם לשפוט מהתגובות, הטריקים האלה מצליחים כל פעם מחדש. והזיכרון האנושי קצר. ברכות.

   הנה לנו דוגמא מושלמת לרטוריקה מרהיבה וחלולה. שום דבר מדברייך אינו סותר את הנתונים ששחר מביא, ואת העובדות לגבי הבעיה הכלכלית, החינוכית, הערכית והדמוגרפית שהוא מתאר.

    

     4/5/10 12:13:

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 23:10:19

   טעות בידך.  אני ממש פתוחה לדבריך (עדיין אני חושבת שכתיבה צינית יכולה להביא למחשבות ולהזמין ביקורת,ואתה כאדם כותב, אולי יכול לעמוד בכך)

   ואחרי שחשבתי שדיברנו כאן וליבנו(ליבננו) קצת את הדברים,תכתוב(כלפיי) בקצת פחות עוינות.

    

    

   כלפייך אולי אפשר לכתוב בנימוס, כמובן. אבל אני לא חושב שצריך לכתוב בנימוס וללא עוינות על אנשים שמבקשים להשמיד את מדינת ישראל, ובמעשיהם אף חותרים לכך בפועל. החרדים - ולא הערבים - הם הסכנה הקיומית האמיתית למדינה.
     4/5/10 12:01:

   שחר

   דבריך החשובים לא מעוררים את הציבור החילוני והדתי-מתון, משום שרוב ציבור זה לא נחשף למסות העצומות של החרדים המרוכזים בירושלים, בית עילית, בית שמש, בני ברק ומודיעין עילית. המספרים והנתונים שלך אמורים לעורר, אבל הרוב עדיין ישן

   התחזית הדמוגרפית עושה רע על הנשמה

   מה יהיה לדעתך כאשר הם יעברו את סף 50% באוכלוסיה ובכנסת, האם הם יקחו את המושכות לידיהם בידיעה כי אין יותר פראיירים שיעשו עבורם את העבודה

     4/5/10 10:32:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-04 00:20:52

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 23:19:49

   אכן אין דברחשוב יותר מקיום מצוות לכל פרטיהם.

   אני לחלוטין לא מצטער על כך שהיהדות לא מציעה "רוחניות" ושאר קשקושים ניו-איג'יים.

   בעיני דת היא דבר רציני שדורש עבודה קשה והקרבה ולא מתן סיפוק חולף לצעירים משועממים 

    

    העיקר שיש מזון לחתולים כשר לפסח.

    

    

    ובעיקר חשוב שהצרך של בעלי החתולים (החילונים ברובם) למזון חתולים כשר לפסח נענים שהרי כפי שכתבת "ואהבת לרעך כמוך" זה כלל גדול בתורה.

     4/5/10 08:44:

   תודה שחר על פוסט מצוין.

   אולי הייתי מוסיף לכך גם כמה מלים על "רגשות החרדים".

   נראה שכל יתר הציבורים בארץ נהפכו חשוכי רגשות, ואין מניעה לפגוע בהם, בעוד זהו אינטרס ציבורי ראשון במעלה לשמור על אלה של החרדים. 

     4/5/10 08:36:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-04 08:10:01


   מה נתנה התרבות המפוארת ביותר לעולם? את הדתות המונותיאיסטיות כתחליף לעבודת האלילים, את עשרת הדיברות, את יום המנוחה, את הזכויות לעבדים. כל מיני דברים. נדמה לי שהציניות שלך התבזבזה בעניין זה. היהדות היא תחילתה של הצביליזציה היודאו נוצרית ששולטת היום בעולם. יש לך נרטיב אחר להציע?

    

   אם כך, האורתודוכסיה (כולל החרדים, שהם אחוז קטן ממנה) היא שומרת המורשת העתיקה הזו. אמנם היחסים פרובלמטיים, אבל מקור הפרובלמטיקה בבן גוריון והסכמיו, חוקי המדינה, ולא מערכת האמונות ונוהגיהם 'המגוחכים' או 'החשוכים' של החרדים, כפי שעולה מהטון שלך (ראה כותרת, השורה ההיא שקוראת לאנשים להיכנס לפוסט). הם לא 'האויב'. והם לא שורש הבעיה. הם נציגיה העתיקים והארכאים משהו, של 'התרבות המפוארת בעולם' (לדבריך), שהיא חלק בלתי נפרד ממני וממך. הם לא יותר מושחתים או פחות מושחתים, רק מעצם חרדיותם. והם מקדמים את ענייניהם כמו כל קבוצת אינטרסים אחרת. 

    

   אשר לעניין הצלת הציונות - נדמה לי שיותר ויותר אנשים עוסקים בכך, כך שהפוסט הזה הוא עוד טיפה בים של מאמץ. נדמה לי שיחס ציני להצלת הציונות הופך ליותר ויותר נדיר כך שאולי בכל זאת יש סיכוי.

    

   אין בי שמץ של ציניות. אני בעד הציונות. פוסטים שעושים דלגיטמציה מזלזלת, שמים ללעג ולקלס את שומרי המורשת העתיקה של התרבות המפוארת הזאת, כקבוצה, לא יצילו אותה. 

    

   אה והנה עוד משפט נאיבי להנאתך: אין שום ספק שהמפעל הציוני הוא המפעל הלאומי המפואר ביותר של המאה ה-20. אסור לתת לו להחרב.

    

   אחד המרשימים, זה בטוח.

    

    

    

    

     4/5/10 08:10:

   צטט: w h y 2010-05-04 04:04:55

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 19:33:57

   צטט: w h y 2010-05-03 18:31:37

   אמנם פוסט רדוד ולא רציני, אבל לפחות הוא מעיד על כישורים לא רעים באמנות הפרופגנדה. שהרי כל תעמולן מתחיל מכיר את שורת הטריקים הבסיסיים: צביעת המציאות בשחור לבן, זיהויו של 'אויב' חיצוני שונה ומסוכן (כאן, לובשי מגבעת שחורה), שרק צריך 'לטפל בו' או 'לסלק אותו' כדי שבמטה קסם יפתרו כל בעיותיו של קהל היעד ('החילונים', 'הציונות'), ובכך 'תינצל' זו מחורבנה, נבואות אפוקליפטיות, הכללות פשטניות של טוב ורע, שימוש בהתניות פסיכולוגיות מהסוג הנמוך ביותר, עיטור הטקסט במספרים כפופי-אג'נדה וסטטיסטיקות מוטות בניסיון לשוות לו נופך 'מחקרי' או 'אובייקטיבי', וזאת כדי לטשטש את העובדה שבבסיסו, אינו אלא טקסט ש'הצלחתו' מסתמכת על תסכולו המצטבר של קהל היעד, תוך שלהוב יצרים ושנאה. אויבי הציונות הם לא 'החרדים'. אויבי הציונות הם בתוכה. אבל אם לשפוט מהתגובות, הטריקים האלה מצליחים כל פעם מחדש. והזיכרון האנושי קצר. ברכות.

   מה בדיוק האינטרס שלי? מה הרווח שלי מההסתה כביכול? אני לא פוליטיקאי. אין לי רווח משלהוב ההמונים. בטוח שאין לי עניין בכמויות השנאה של החרדים. יכול להיות שבכל זאת כל מה שאני רוצה זה זה לכתוב פוסט טוב (ואולי גם להציל את הציונות).

    

    

   אני דווקא מאמינה לך שאתה רוצה לכתוב פוסט 'טוב' ו'להציל את הציונות', או אולי, את 'התרבות המפוארת בעולם', אותה היזכרת בתגובות. במאמר מוסגר, אמנם המונח הזה נשמע לי מוכר באופן מעומעם, אלא שלא הצלחתי להבין מי זאת 'התרבות הימפוארת בעולם', ועל סמך מה, בדיוק, היא זוכה למעמדה הרם והנישא. ובאמת כתבת 'פוסט טוב'. טוב מאד, אפילו. נראה לי שהוא יכול להציל את הציונות. למקרה שלא, מומלץ להמשיך ולהקפיד על נרטיב של בני האור ובני החושך. מצילים ומושיעם אחרים בהיסטוריה עשו בו שימוש בשירות האידאולוגיות הנכונות והנאורות שלהם, והוא התגלה כפיתרון אפקטיבי ביותר לכל דבר ועניין (אחלה קליפ, אגב).

   מה נתנה התרבות המפוארת ביותר לעולם? את הדתות המונותיאיסטיות כתחליף לעבודת האלילים, את עשרת הדיברות, את יום המנוחה, את הזכויות לעבדים. כל מיני דברים. נדמה לי שהציניות שלך התבזבזה בעניין זה. היהדות היא תחילתה של הצביליזציה היודאו נוצרית ששולטת היום בעולם. יש לך נרטיב אחר להציע?

    

   אשר לעניין הצלת הציונות - נדמה לי שיותר ויותר אנשים עוסקים בכך, כך שהפוסט הזה הוא עוד טיפה בים של מאמץ. נדמה לי שיחס ציני להצלת הציונות הופך ליותר ויותר נדיר כך שאולי בכל זאת יש סיכוי.

    

   אה והנה עוד משפט נאיבי להנאתך: אין שום ספק שהמפעל הציוני הוא המפעל הלאומי המפואר ביותר של המאה ה-20. אסור לתת לו להחרב.

    

     4/5/10 08:08:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 18:10:31

   צטט: חרדי מלידה 2010-05-03 17:19:25

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 16:35:06

   צטט: חרדי מלידה 2010-05-03 15:01:04

   קראתי השבוע מאמר מאוד נכון של יוסי אליטוב ב'מעריב' ואני מוצא לנכון לצרף אותו כתגובה לכאן

       האדם החרדי הוא הצרכן הטוב ביותר של הכלכלה המקומית. הוא רוכש את דירתו כאן. הוא מאכיל את זאטוטיו כאן. הוא מעסיק בכספו גדודים של חילונים. מוסדות המופעלים על ידי הציבור החרדי מייבאים ארצה מאות מיליוני דולרים בשנה. אלפי חרדים בעלי ממון מגיעים לישראל, ממלאים עד אפס מקום את בתי המלון ומתפיחים את הכיסים החילוניים כאן בארץ. את הדירות השניות שלהם רוכשים אילי הון דתיים בירושלים ובתל אביב ולא בפנמה. איננו מצפים שידליקו לנו משואה, אבל גם לא ניתן שיבעירו לפיד של משטמה. אנו נושאים על כתפנו כמו יתר האזרחים את הכלכלה הישראלית.

   קראתי את אליטוב והתחלתי להאמין בניסים. למה? כי דרוש נס כדי שמשפחה חרדית שמרוויחה חצי ממשפחה לא חרדית תהיה הצרכנית הטובה ביותר. ככה זה: כשמרוויחים מעט מוציאים מעט. וכל כלכלה אחרת היא כלכלה מיסטית שנמצאת רק במיתוסים חרדיים.

    

    

   ראשית כל, עובדה היא שרוב המפעלים בארץ מייצרים מזון כשר למהדרין והם יודעים טוב מאוד למה זה שווה להם.. ראה ערך אוסם, עלית, וכו'..

   שנית, כל הזמן אתה מדבר בהכללות על הציבור החרדי כאילו שכולם אותו דבר ופתאום אתה יורד למקרה ספציפי שבדרך כלל משפחה חרדית מרוויחה חצי ממשפחה חילונית, שגם את זה הנתון הזה אני לא מבין מאיפה אתה לוקח, אבל נגיד שאתה צודק, מה עם כל מיליוני השקלים שהחרדים מגייסים באמצעות בעלי הון מחוץ לארץ? זה לא תרומה למדינה?

   מה בנוגע לשאר הדברים שאליטוב כתב? הם לא ראויים לתגובה?

   הנתון לקוח מאוגדן הנתונים על הציבור החרדי של משרד התמ"ת.

   לבקשתך אגיב על עוד פסקה של אליטוב: 

   אבל לומר שהחרדים לא עובדים זה פשע שנאה. מתוך 135 אלף בתי אב החיים בישראל החרדית, רשומים פחות מ-50 אלף ראשי בתי אב כלומדים. כל השאר - עובדים. "כולם לומדים בכוללים", מייללים האקדמאים. אבל מי שביקר פעם בערים החרדיות רואה מרכזים מסחריים סואנים. אלו לא מלאכי מרום שמפעילים את הכלכלה החרדית המשגשגת. הרי כל חילוני הגון יודע מניסיונו כי הציבור החרדי מכיל מנהלי רשתות קמעוניות, סנדלרים וחייטים, פקידי דואר ובנקאים, אינסטלטורים ומוכרי ביצי משק. תמצאו אותנו עובדים סוציאליים, נהגי אוטובוסים ומשאיות, מתווכים וסוכני חברות סלולריות. אין לכל אלו זכר בתקשורת. 

   בישראל לפי נתוני משרד החינוך 70 אלף אברכים. כל אברך מעצם הגדרתו עומד בראש בית אב. אז איך יכולים להיות רשומים פחות מ-70 אלף ראשי בתי אב כלומדים?

   ועוד משהו: עשרות אלפי בתי אב לא רלבנטיים כי הם של אנשים מעל גיל העבודה.

   מסקנה: חזרנו לנתון המקורי. שני שליש מהגברים החרדים לא עובדים.

    

    

   זהו שקר נוסף:

   החרדים מארגנים תרומות לא למדינה. התרומות שהחרדיחם מארגנים הם תרומות אך ורק למוסדות שלהם.

   כמו הבלוף של שרות לאומי חרדי שהמדינה מממנת אבל החרדים עושים את השרות "הלאומי" הזה כמעט אך ורק במוסדות... שלהם.

    

     4/5/10 08:03:

   צטט: מישה שאולי 2010-05-04 01:49:22

   מר אילן, קינותיך אינן תחליף לתוכנית מעשית להצלת הציונות. מאמרך ב"הארץ" מ- 24/07/2000 סיפרת: 

   "...שיעור הפריון השלם של נשים חרדיות אשכנזיות שנישאו עד 55' עמד על 2.75, שיעור די דומה לזה של הנשים אשכנזיות הלא חרדיות באותה תקופה (2.3) ... ברור שהתקיים במשפחות אלו תכנון ילודה, שעמד בניגוד לאיסור הדתי על אמצעי מניעה.
   בשנות ה-70 חלה מהפכה של ממש. שיעור הפריון השלם של נשים חרדיות ממוצא אשכנזי שהתחתנו בשנים אלה הוכפל ל-5.9 ילדים לאישה. אם אצל הנשים שהתחתנו לפני שנת 55' מספר הילדים השכיח היה שני ילדים למשפחה, אצל המתחתנות בשנות ה-70 המספר השכיח הוא 5 ילדים..." זה המקום להזכיר כי בתחילת שנות ה-70 חלה עלייה חדה בקצבאות ילדים.

    

   משמעות הנתונים היא שהסיכוי היחיד להשפיע על ילודה במגזר החרדי (והבדווי, אף שאתה מתכחש לסכנה זו) - להפסיק לממן ילדים מעבר למספר שחיוני להמשכיות החברה. שלחתי אליך הסבר מפורט, מדוע חייבים להגביל מימון ציבורי ל-3 ילדיה הראשונים של כל אישה ומדוע בהצעה זו אין פגיעה בזכויות אזרח בסיסיות. לתשובה לא זכיתי. אכן, קל לקונן מלעשות. 

   מצטער שיש לי עוד דברים לעשות.

   הרעיון להפסיק מימון ציבורי לילד השלישי ומעלה הוא רעיון שלא יכול לעבור במדינה כל כך חובבת ילודה כמו בישראל. הייתי עונה לך את זה מייד. אבל היו ברשימה שלך כמה נתונים מעניינים שרציתי לבחון אותם בעיון לפני שאני משיב.

    

    

     4/5/10 08:02:

   צטט: lenalta 2010-05-03 12:35:42

   אני חושבת שדווקא אתה הוא הדמגוג פה.

    תרצה או לא תרצה- הדברים שלך נגועים בדעות קדומות ובצרות מוחין שבדיוק נגדם אתה מנסה לצאת.

    הגיע הזמן שכולנו נבין, למרות הכעס שלנו שלא כל האמצעים כשרים במאבק נגד עוולות שונות ומשונות. לפעמים המאבק רק מגביר את הקיטוב ואת היעדר התקשורת בין המחנות

    למה את מתכוונת? אתה שואל.

    למשל למושג הבורות שהוא כמובן משתנה בהתאם לתרבות. ההתקפה שלך על מערכת החינוך הדתית הזכירה לי עד כמה אני מתביישת ומצטערת על כך שאני בורה מוחלטת בעניין המסורת של העם שלי וכל החכמה והידע  שטמונים  במסורת רחבה זו. כן, גם אנחנו בורים, אף על פי שהשלמנו 12 שנות לימוד כמעט לחלוטין מבוזבזות במערכת החינוך החילונית שהיא, למרבה הצער באמת שטחית ונטולת ערכים .

    

    

    מה אפשר לעשות שישפר את המצב? לפחות לא לזרוע עוד אי הבנה .

   סליחה שהפרענו לך.

   דרך אגב אילו אמצעים לא כשרים ננקטו או הוזכרו כאן??

    

     4/5/10 08:00:

   צטט: שרה בכור 2010-05-04 00:32:14

   תודה פוסט חשוב ומעניין...ומפחיד


   "בעוד 20 שנה החרדים ישלטו פה – זה דווקא יכול להיות נכון, למרות שארבעים שנה הן הערכה ריאלית יותר. מה שלא ברור זה מה בדיוק ישאר פה, והאם ישאר פה משהו, אם החרדים ישלטו. "

    

   אז מה עושים?

   מפסיקים לממן חינוך שאינו כולל תוכנית ליבה, כולל אזרחות

   משלימים את השוואת קצבאות הילדים (אותה קצבה לילד הראשון והחמישי)

   מתנים הטבות למשפחות מרובות ילדים בעבודה

   קובעים מכסה למספר הפטורים משירות צבאי לתלמידי ישיבות

   מטילים סנקציות כלכליות קשות על מי שלא כלול במכסה ובכל זאת לא שרת.

   קובעים מכסה למספר תלמידי הישיבות שהמדינה מממנת.

    

   מה כל זה יגרום?

   1. הרבה יותר חרדים יעבדו והרבה יותר חרדים ישרתו בצבא או בשרות אזרחי.

   2. חרדים יוכלו לעבוד בעבודות מכניסות ומתגמלות

   3. יביא לשילוב של החרדים בחיים האזרחיים ובעולם הדמוקרטי

   4. ישפר את רמת החיים החרדית

   5. יביא להרבה יותר תכנוו משפחה אצל החרדים

    

    

    

    

   צטט: w h y 2010-05-04 04:04:55

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 19:33:57

   צטט: w h y 2010-05-03 18:31:37

   אמנם פוסט רדוד ולא רציני, אבל לפחות הוא מעיד על כישורים לא רעים באמנות הפרופגנדה. שהרי כל תעמולן מתחיל מכיר את שורת הטריקים הבסיסיים: צביעת המציאות בשחור לבן, זיהויו של 'אויב' חיצוני שונה ומסוכן (כאן, לובשי מגבעת שחורה), שרק צריך 'לטפל בו' או 'לסלק אותו' כדי שבמטה קסם יפתרו כל בעיותיו של קהל היעד ('החילונים', 'הציונות'), ובכך 'תינצל' זו מחורבנה, נבואות אפוקליפטיות, הכללות פשטניות של טוב ורע, שימוש בהתניות פסיכולוגיות מהסוג הנמוך ביותר, עיטור הטקסט במספרים כפופי-אג'נדה וסטטיסטיקות מוטות בניסיון לשוות לו נופך 'מחקרי' או 'אובייקטיבי', וזאת כדי לטשטש את העובדה שבבסיסו, אינו אלא טקסט ש'הצלחתו' מסתמכת על תסכולו המצטבר של קהל היעד, תוך שלהוב יצרים ושנאה. אויבי הציונות הם לא 'החרדים'. אויבי הציונות הם בתוכה. אבל אם לשפוט מהתגובות, הטריקים האלה מצליחים כל פעם מחדש. והזיכרון האנושי קצר. ברכות.

   מה בדיוק האינטרס שלי? מה הרווח שלי מההסתה כביכול? אני לא פוליטיקאי. אין לי רווח משלהוב ההמונים. בטוח שאין לי עניין בכמויות השנאה של החרדים. יכול להיות שבכל זאת כל מה שאני רוצה זה זה לכתוב פוסט טוב (ואולי גם להציל את הציונות).

    

    

   אני דווקא מאמינה לך שאתה רוצה לכתוב פוסט 'טוב' ו'להציל את הציונות', או אולי, את 'התרבות המפוארת בעולם', אותה היזכרת בתגובות. במאמר מוסגר, אמנם המונח הזה נשמע לי מוכר באופן מעומעם, אלא שלא הצלחתי להבין מי זאת 'התרבות המפוארת בעולם', ועל סמך מה, בדיוק, היא זוכה למעמדה הרם והנישא. ובאמת כתבת 'פוסט טוב'. טוב מאד, אפילו. נראה לי שהוא יכול להציל את הציונות. למקרה שלא, מומלץ להמשיך ולהקפיד על נרטיב של בני האור ובני החושך. מצילים ומושיעים אחרים בהיסטוריה עשו בו שימוש בשירות האידאולוגיות הנכונות והנאורות שלהם, והוא התגלה כפיתרון אפקטיבי ביותר לכל דבר ועניין (אחלה קליפ, אגב).

    

    אפרופואמצעי תעמולה בדוקים: השוואה למשטרים ואידיאולוגיות חשוכים (נאצים, פשיסטים, קומוניסטים או כולם ביחד). הפוסל, במומו פוסל.

     4/5/10 01:49:

   מר אילן, קינותיך אינן תחליף לתוכנית מעשית להצלת הציונות. מאמרך ב"הארץ" מ- 24/07/2000 סיפרת: 

   "...שיעור הפריון השלם של נשים חרדיות אשכנזיות שנישאו עד 55' עמד על 2.75, שיעור די דומה לזה של הנשים אשכנזיות הלא חרדיות באותה תקופה (2.3) ... ברור שהתקיים במשפחות אלו תכנון ילודה, שעמד בניגוד לאיסור הדתי על אמצעי מניעה.
   בשנות ה-70 חלה מהפכה של ממש. שיעור הפריון השלם של נשים חרדיות ממוצא אשכנזי שהתחתנו בשנים אלה הוכפל ל-5.9 ילדים לאישה. אם אצל הנשים שהתחתנו לפני שנת 55' מספר הילדים השכיח היה שני ילדים למשפחה, אצל המתחתנות בשנות ה-70 המספר השכיח הוא 5 ילדים..." זה המקום להזכיר כי בתחילת שנות ה-70 חלה עלייה חדה בקצבאות ילדים.

    

   משמעות הנתונים היא שהסיכוי היחיד להשפיע על ילודה במגזר החרדי (והבדווי, אף שאתה מתכחש לסכנה זו) - להפסיק לממן ילדים מעבר למספר שחיוני להמשכיות החברה. שלחתי אליך הסבר מפורט, מדוע חייבים להגביל מימון ציבורי ל-3 ילדיה הראשונים של כל אישה ומדוע בהצעה זו אין פגיעה בזכויות אזרח בסיסיות. לתשובה לא זכיתי. אכן, קל לקונן מלעשות. 

     4/5/10 00:32:

   תודה פוסט חשוב ומעניין...ומפחיד


   "בעוד 20 שנה החרדים ישלטו פה – זה דווקא יכול להיות נכון, למרות שארבעים שנה הן הערכה ריאלית יותר. מה שלא ברור זה מה בדיוק ישאר פה, והאם ישאר פה משהו, אם החרדים ישלטו. "

    

   אז מה עושים?

     4/5/10 00:24:

   צטט: elchanzw 2010-05-03 23:34:38


   "החנוך החלוני נכשל, לא מחנך לערכים והוא מלא באלימות – נכון, אבל הבוגרים שלו הם עדין מי שמקימים מפעלי היי טק, מפקדים על הצבא ומשלמים מיסים שמממנים את הישיבות החרדיות. מה בדיוק תורמים הבוגרים המחונכים והערכיים כביכול של של החינוך החרדי? "

    

   הטענה המטופשת שהחינוך החילוני נכשל ופשט את הרגל וכו וכו מוצאה בתקשורת החילונית, בה יש גורמים רבים שמטרתם להכפיש כל מערכת ומערכת במדינת ישראל, מתוך איזו טינה לא ברורה לציונות. הטענה הזו מסתמכת על כך שמערכת הבריאות כשלה, מערכת הרווחה כשלה ועוד כהנה וכהנה, והן כשלו בגלל שהחינוך כשל. האמת היא כמובן הפוכה, למרות בעיות פנים (עליהן רמזת בפוסט) וחוץ קשות, בישראל כל חולה סרטן יטופל בידי מוחה בעל שם עולמי חינם אין כסף בזכות ביטוח הבריאות (זה אכן יכול לקחת זמן) וכל ילד חינוך מיוחד יקבל טיפול רפואי וחינוכי מעולת בעלות של מילונים עד להגיעו לגיל 18 (איתרע מזלי להיות מודע לגודל ההטבה). כמובן שמערכות איכותיות כאלו לא יכולות להתקיים תחת חינוך כושל מקצועית וערכית.

    

   אני רק לא מבין למה להאשים את החרדים בטיעון השגוי והחילוני למהדרין הזה.

    

   (אגב, יש לי טענות קשות על המתירנות והתרבות החילונית, ואין לי מושג איך רופא איכותי ואיכפתי ראה ערב קודם הישרדות, אבל המנטרה בפי כל אוחז מיקרופון כאילו מערכת החינוך פשטה את הרגל, ממש מעצבנת. לדעתי מערכת החינוך איכותית בהרבה מהתקשורת הישראלית)

    כן? אז תספר לי בבקשה מתי לאחרונה נתקלת בילד חילוני שלא חושב שהכל מגיע לו או שחושב שהוא צריך לעזור לאחר או שחוש על טובת הכלל או שקורא ספרים. אםנ תקלת ואני בטוח שיש כאלה, אולי כדאי להכניס אותם למוזיאון.

    

     4/5/10 00:21:

   צטט: ה.גדול 2010-05-03 23:32:39

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 06:56:24

   צטט: ה.גדול 2010-05-02 23:42:18

   הפסקה האחרונה היא החשובה באמת. הסכנה הזו היא היחידה שיכולה אפילו לציוני לוהט כמוני לעזוב את הארץ.

    

   ה ל ו, אני בניתי עליך שתפתח מפעל לנשים מחרדיות במודיעין עילית.

    

    להפוך חרדיות לנשים? קונספט מעניין..

    

    :)

    

     4/5/10 00:20:

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 23:19:49

   אכן אין דברחשוב יותר מקיום מצוות לכל פרטיהם.

   אני לחלוטין לא מצטער על כך שהיהדות לא מציעה "רוחניות" ושאר קשקושים ניו-איג'יים.

   בעיני דת היא דבר רציני שדורש עבודה קשה והקרבה ולא מתן סיפוק חולף לצעירים משועממים 

    

    העיקר שיש מזון לחתולים כשר לפסח.

    

     4/5/10 00:19:

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 23:16:02

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 22:01:38

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 20:48:14

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 20:03:03

   האובססיביות, תשומת הלב לפרטים שוליים במקום למעשי צדקה וחסד, אובדן היכולת להדיל בין עיקר לטפל, הפיכת מזונו של החתול לחלק מהיחסים בין אדם לבוראו.

    

    

    נו, מצוות מעשיות ("פרטים שוליים" כהגדרתך) הם לב היהדות.

   בשולחן-ערןך יש תילי תילים של הלכות על כל רגע בחייו של אדם - החל משהות בשרותים וכלה בצורת בציעת הפת בשבת דרך פרטי פרטים של התנהגות בשבת.

   זכותך לחשוב שזה מגוחך אבל זו היהדות ההיסטורית.

   לא זה לא. כמו ששנינו יודעים זה דור של חומרות, ואיש לא היה מעלה על דעתו לפני שני דורות אפילו לחשוב על מזון כשר לחתול או אקונומיקה כשרה. זו לא היהדות. זו מוטאציה שלה

    

    

    הרשה לי לחלוק עליך, הלכות בנוגע להזנת בהמה בפסח נמצאות כבר בגמרא וכאמור גם בשולחן ערוך.

   (קל כל כך לבדוק את זה שחבל להתווכח).

   נ.ב. אני מסכים עם חלק גדול ממה שכתבת פוסט הזה, אבל לדעתי היהדות היא בראש ובראשונה דת הלכה של מצוות מעשיות.

   אז מה - ואהת לרעך כמוך, זו סתם סיסמה? כי אותי חינכו שזו כל היהדות על רגל אחת.

    

     3/5/10 23:34:


   "החנוך החלוני נכשל, לא מחנך לערכים והוא מלא באלימות – נכון, אבל הבוגרים שלו הם עדין מי שמקימים מפעלי היי טק, מפקדים על הצבא ומשלמים מיסים שמממנים את הישיבות החרדיות. מה בדיוק תורמים הבוגרים המחונכים והערכיים כביכול של של החינוך החרדי? "

    

   הטענה המטופשת שהחינוך החילוני נכשל ופשט את הרגל וכו וכו מוצאה בתקשורת החילונית, בה יש גורמים רבים שמטרתם להכפיש כל מערכת ומערכת במדינת ישראל, מתוך איזו טינה לא ברורה לציונות. הטענה הזו מסתמכת על כך שמערכת הבריאות כשלה, מערכת הרווחה כשלה ועוד כהנה וכהנה, והן כשלו בגלל שהחינוך כשל. האמת היא כמובן הפוכה, למרות בעיות פנים (עליהן רמזת בפוסט) וחוץ קשות, בישראל כל חולה סרטן יטופל בידי מוחה בעל שם עולמי חינם אין כסף בזכות ביטוח הבריאות (זה אכן יכול לקחת זמן) וכל ילד חינוך מיוחד יקבל טיפול רפואי וחינוכי מעולת בעלות של מילונים עד להגיעו לגיל 18 (איתרע מזלי להיות מודע לגודל ההטבה). כמובן שמערכות איכותיות כאלו לא יכולות להתקיים תחת חינוך כושל מקצועית וערכית.

    

   אני רק לא מבין למה להאשים את החרדים בטיעון השגוי והחילוני למהדרין הזה.

    

   (אגב, יש לי טענות קשות על המתירנות והתרבות החילונית, ואין לי מושג איך רופא איכותי ואיכפתי ראה ערב קודם הישרדות, אבל המנטרה בפי כל אוחז מיקרופון כאילו מערכת החינוך פשטה את הרגל, ממש מעצבנת. לדעתי מערכת החינוך איכותית בהרבה מהתקשורת הישראלית)
     3/5/10 23:32:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 06:56:24

   צטט: ה.גדול 2010-05-02 23:42:18

   הפסקה האחרונה היא החשובה באמת. הסכנה הזו היא היחידה שיכולה אפילו לציוני לוהט כמוני לעזוב את הארץ.

    

   ה ל ו, אני בניתי עליך שתפתח מפעל לנשים מחרדיות במודיעין עילית.

    

    להפוך חרדיות לנשים? קונספט מעניין..

    

     3/5/10 23:26:


   לא פלא שמתפתחת אלרגיה לדת הזו ...

   יפה מנית וניסחת את החוליים ...

     3/5/10 23:19:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 22:10:12

   צטט: קיגל 2010-05-03 21:57:05

    

    

    

    לחלוטין לא.

   מה מגוחך בזה?

   האובססיביות, תשומת הלב לפרטים שוליים במקום למעשי צדקה וחסד, אובדן היכולת להדיל בין עיקר לטפל, הפיכת מזונו של החתול לחלק מהיחסים בין אדם לבוראו.

    

    

    נו, מצוות מעשיות ("פרטים שוליים" כהגדרתך) הם לב היהדות.

   בשולחן-ערןך יש תילי תילים של הלכות על כל רגע בחייו של אדם - החל משהות בשרותים וכלה בצורת בציעת הפת בשבת דרך פרטי פרטים של התנהגות בשבת.

   זכותך לחשוב שזה מגוחך אבל זו היהדות ההיסטורית.

    

   אל לך להשתמש בטיעונים כמו  "ככה כתוב בשולחן ערוך" כשאתה מדבר עם שחר אילן,כי בשבילו הספר הזה הוא המצאה של "הכת החרדית".

   בשביל להראות שתשומת הלב לפרטים "שוליים" היא דבר מושרש ביהדות מקדמת  דנא היתי ממליץ להפנותו לספרי שמות וויקרא והפירוט בהם על דרכי הקורבנות,תורת הנזיר, ובניית המשכן.

   ולא,תשומת הלב הזו לא באה במקום מעשי צדקה וחסד, החרדים דואגים אחד לשני(גם זה משהו ,לא?),ובכל קהילה חרדית ישנם יותר סידורי גמ"ח למיניהם מאשר מספר מילות ההשתלחות בחרדים שהצליח שחר אילן לפרסם בחייו.

   השתכנעתי. אין דר חשוב ורוחני יותר מכשרותו של מזון לחתולים.

   אחרי שהחרדים הפכו את היהדות לדבר מגוחך כל כך, לא פלא שהילדים של התרבות הכי מפוארת בעולם נוסעים לחפש רוחניות באשראמים של האינסטנט מזרח.

   אכן אין דברחשוב יותר מקיום מצוות לכל פרטיהם.

   אני לחלוטין לא מצטער על כך שהיהדות לא מציעה "רוחניות" ושאר קשקושים ניו-איג'יים.

   בעיני דת היא דבר רציני שדורש עבודה קשה והקרבה ולא מתן סיפוק חולף לצעירים משועממים 

    

     3/5/10 23:16:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 23:12:49

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-03 22:41:58

   צטט: תומר קרמן 2010-05-03 01:39:21

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 22:54:55

   אני לא נוקדנית. ואמרתי שהרוח בה אתה  כותב  היא רוח השנאה. (תקן אותי אם זה לא נכון).

    

    


   כשנגמרים הטיעונים הרציונאליים - פונים לטיעון המנצח: שנאה.

   זהו טיעון חרדי שגור ביותר בשיח הזה.

   אבל הרי כל מי שלא מסכים איתך, באותה מידה יכול לומר גם על דבריך שרוח של שנאה נושבת מהם.

   אוקי, אז רוח של שנאה נושבת כנראה מכל הכיוונים. ועכשיו נראה אותך חוזרת ומשיבה לטיעונים שהוצגו כאן, כולל הנתונים.

    

   אוי באמת, אדון קרמן

   קראת מה ששחר כתב אליי והעתקת?

   אני לא דיברתי רק על שנאה. אמרתי שרוח של שנאה נושבת מהדברים, וקיבלתי אחר כך את הסבריו של שחר, שלא כך הוא.

   התחלתי בכך שאני לא שונאת חרדים,לא כפרטים ולא כקבוצה. זה נורא, אני יודעת איך קורה.

   אמרתי גם שאני מניחה שהעובדות נכונות ומכיון שאיני בקיאה בנתונים הסטטיסטיים, אינני מתכוונת לתקוף אותם או להתנגח.

   כתבתי משהו הרבה יותר כללי. ולא בעד"אהבת ישראל" דבר שרחוק ממני מאוד ולא בעד"קצת יידישקייט" דבר שרחוק  ממני מאוד.

   אז להמשיך ולומר לי דמגוגיה, כפי ששחר  אמר(מה, אתה מעתיק?) זה פספוס של כל מה שהתכוונתי לומר.

    

   מצטער אבל הזמן אינו כשיר לדיבורים על אהבה ורעות ואחדות. זה הזמן למאבק. אחדות דרושה בין כל מי שהצלת הציונות יקרה לליבו נגד מי שמסכן אותה.

    

   כמה פעמים עליי להבהיר שאינני מתכוונת לאהבה אחדות ורעות. תקרא שתי תגובות הלאה.

     3/5/10 23:16:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 22:01:38

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 20:48:14

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 20:03:03

   האובססיביות, תשומת הלב לפרטים שוליים במקום למעשי צדקה וחסד, אובדן היכולת להדיל בין עיקר לטפל, הפיכת מזונו של החתול לחלק מהיחסים בין אדם לבוראו.

    

    

    נו, מצוות מעשיות ("פרטים שוליים" כהגדרתך) הם לב היהדות.

   בשולחן-ערןך יש תילי תילים של הלכות על כל רגע בחייו של אדם - החל משהות בשרותים וכלה בצורת בציעת הפת בשבת דרך פרטי פרטים של התנהגות בשבת.

   זכותך לחשוב שזה מגוחך אבל זו היהדות ההיסטורית.

   לא זה לא. כמו ששנינו יודעים זה דור של חומרות, ואיש לא היה מעלה על דעתו לפני שני דורות אפילו לחשוב על מזון כשר לחתול או אקונומיקה כשרה. זו לא היהדות. זו מוטאציה שלה

    

    

    הרשה לי לחלוק עליך, הלכות בנוגע להזנת בהמה בפסח נמצאות כבר בגמרא וכאמור גם בשולחן ערוך.

   (קל כל כך לבדוק את זה שחבל להתווכח).

   נ.ב. אני מסכים עם חלק גדול ממה שכתבת פוסט הזה, אבל לדעתי היהדות היא בראש ובראשונה דת הלכה של מצוות מעשיות.

     3/5/10 23:12:

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-03 22:41:58

   צטט: תומר קרמן 2010-05-03 01:39:21

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 22:54:55

   אני לא נוקדנית. ואמרתי שהרוח בה אתה  כותב  היא רוח השנאה. (תקן אותי אם זה לא נכון).

    

    


   כשנגמרים הטיעונים הרציונאליים - פונים לטיעון המנצח: שנאה.

   זהו טיעון חרדי שגור ביותר בשיח הזה.

   אבל הרי כל מי שלא מסכים איתך, באותה מידה יכול לומר גם על דבריך שרוח של שנאה נושבת מהם.

   אוקי, אז רוח של שנאה נושבת כנראה מכל הכיוונים. ועכשיו נראה אותך חוזרת ומשיבה לטיעונים שהוצגו כאן, כולל הנתונים.

    

   אוי באמת, אדון קרמן

   קראת מה ששחר כתב אליי והעתקת?

   אני לא דיברתי רק על שנאה. אמרתי שרוח של שנאה נושבת מהדברים, וקיבלתי אחר כך את הסבריו של שחר, שלא כך הוא.

   התחלתי בכך שאני לא שונאת חרדים,לא כפרטים ולא כקבוצה. זה נורא, אני יודעת איך קורה.

   אמרתי גם שאני מניחה שהעובדות נכונות ומכיון שאיני בקיאה בנתונים הסטטיסטיים, אינני מתכוונת לתקוף אותם או להתנגח.

   כתבתי משהו הרבה יותר כללי. ולא בעד"אהבת ישראל" דבר שרחוק ממני מאוד ולא בעד"קצת יידישקייט" דבר שרחוק  ממני מאוד.

   אז להמשיך ולומר לי דמגוגיה, כפי ששחר  אמר(מה, אתה מעתיק?) זה פספוס של כל מה שהתכוונתי לומר.

    

   מצטער אבל הזמן אינו כשיר לדיבורים על אהבה ורעות ואחדות. זה הזמן למאבק. אחדות דרושה בין כל מי שהצלת הציונות יקרה לליבו נגד מי שמסכן אותה.

    

     3/5/10 23:11:

   צטט: אירה יאן 2010-05-03 22:41:58


   תת קבוצה זניחה ושולית שאין לה מה לתרום לישראליות ,ולאנושיות בסיסה שום דבר חוץ מססימאות אתניות ואינטרסנטיות

    

   שחלקם לא מאמינים בזה, והגיע הזמן שהעימות עם החרדים לא ייעשה במישור בתרבותי ,כי אין להם שום דבר להוסיף במישור

    

   הזה, אלא במישור הפוליטי ששמה הם צוברים הון ואון,

   העובדה שלמרות שהתרבות החרדית במשבר כה גדול ואין לה למעשה מה להציע, התרבות החילונית ניגפת בפניה, היא תעודת עניות מאד קשה דווקא לנו החילונים.

    

     3/5/10 22:47:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 16:58:38

   צטט: אנה הו 2010-05-03 16:47:10

   תודה על פוסט מושקע במיוחד, כולל הצילומים.

   עלי להסכים אתך, סעיף סעיף.

   ובכל זאת, לדעתי, החרדים הם עלוקות, לא משרתים בצבא. עצם קיומם בישיבות והכוללים מושתת על היותו של צה"ל מגן העם.

   החרדים שונאים את המדינה.

   הם מיוצגים בכנסת ע"י שותפיהם שלא טובים מהם לאמונותיהם הקיצוניות.

   הם מקדשים עצמות, מפיצים את שנאתם למדינה בכל ארצות העולם.

   הם מתקיימים רק כי המדינה המטומטמת שלנו מחזיקה אותם בחיים.

   הם גם מבזים את המדינה, את חוקיה, את אורחותיה.

   רובם גם פרימיטיביים.

   אם תשאל אותי, הייתי שולחת אותם לאחיהם הפרימיטיביים בחצרות ברוקלין החשוכות.

   כן, זוהי דעתי. אני "אוהבת" אותם, בדיוק כמו שהם "אוהבים" אותי.

   אנה

   ואז תפגשי פרטים חרדים ותגלי שבהרבה מקרים הם אנשים מקסימים, עדינים ומחונכים ומנומסים שבכלל לא יודעים שהם מנצלים את המדינה כי הם חיים כמו שחינכו אותם. הבעיה היא לא הפרטים החרדים, שרבים מהם היו רוצים חיים נורמליים ולא מסוגלים לצאת מהגטון, אלא המפלגות החרדיות וההנהגה החרדית.

    

   והנה מפי  הגבורה (שחר אילן), מה שהתכוונתי

   "הבעיה היא לא הפרטים החרדים, שרבים מהם היו רוצים  לחיות חיים נורמליים ולא מסוגלים לצא מהגטו, אלא המפלגות החרדיות וההנהגה החרדית"

   ומכיון שהבעיה תומצתה כה נכון לדעתי, אולי כדאי להתמקד
   במפלגות החרדיות וההנהגה החרדית" ולא לדבר על "החרדים".

     3/5/10 22:41:


   תת קבוצה זניחה ושולית שאין לה מה לתרום לישראליות ,ולאנושיות בסיסה שום דבר חוץ מססימאות אתניות ואינטרסנטיות

    

   שחלקם לא מאמינים בזה, והגיע הזמן שהעימות עם החרדים לא ייעשה במישור בתרבותי ,כי אין להם שום דבר להוסיף במישור

    

   הזה, אלא במישור הפוליטי ששמה הם צוברים הון ואון,

     3/5/10 22:41:

   צטט: תומר קרמן 2010-05-03 01:39:21

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 22:54:55

   אני לא נוקדנית. ואמרתי שהרוח בה אתה  כותב  היא רוח השנאה. (תקן אותי אם זה לא נכון).

    

    


   כשנגמרים הטיעונים הרציונאליים - פונים לטיעון המנצח: שנאה.

   זהו טיעון חרדי שגור ביותר בשיח הזה.

   אבל הרי כל מי שלא מסכים איתך, באותה מידה יכול לומר גם על דבריך שרוח של שנאה נושבת מהם.

   אוקי, אז רוח של שנאה נושבת כנראה מכל הכיוונים. ועכשיו נראה אותך חוזרת ומשיבה לטיעונים שהוצגו כאן, כולל הנתונים.

    

   אוי באמת, אדון קרמן

   קראת מה ששחר כתב אליי והעתקת?

   אני לא דיברתי רק על שנאה. אמרתי שרוח של שנאה נושבת מהדברים, וקיבלתי אחר כך את הסבריו של שחר, שלא כך הוא.

   התחלתי בכך שאני לא שונאת חרדים,לא כפרטים ולא כקבוצה. זה נורא, אני יודעת איך קורה.

   אמרתי גם שאני מניחה שהעובדות נכונות ומכיון שאיני בקיאה בנתונים הסטטיסטיים, אינני מתכוונת לתקוף אותם או להתנגח.

   כתבתי משהו הרבה יותר כללי. ולא בעד"אהבת ישראל" דבר שרחוק ממני מאוד ולא בעד"קצת יידישקייט" דבר שרחוק  ממני מאוד.

   אז להמשיך ולומר לי דמגוגיה, כפי ששחר  אמר(מה, אתה מעתיק?) זה פספוס של כל מה שהתכוונתי לומר.

    

     3/5/10 22:10:

   צטט: קיגל 2010-05-03 21:57:05

    

    

    

    לחלוטין לא.

   מה מגוחך בזה?

   האובססיביות, תשומת הלב לפרטים שוליים במקום למעשי צדקה וחסד, אובדן היכולת להדיל בין עיקר לטפל, הפיכת מזונו של החתול לחלק מהיחסים בין אדם לבוראו.

    

    

    נו, מצוות מעשיות ("פרטים שוליים" כהגדרתך) הם לב היהדות.

   בשולחן-ערןך יש תילי תילים של הלכות על כל רגע בחייו של אדם - החל משהות בשרותים וכלה בצורת בציעת הפת בשבת דרך פרטי פרטים של התנהגות בשבת.

   זכותך לחשוב שזה מגוחך אבל זו היהדות ההיסטורית.

    

   אל לך להשתמש בטיעונים כמו  "ככה כתוב בשולחן ערוך" כשאתה מדבר עם שחר אילן,כי בשבילו הספר הזה הוא המצאה של "הכת החרדית".

   בשביל להראות שתשומת הלב לפרטים "שוליים" היא דבר מושרש ביהדות מקדמת  דנא היתי ממליץ להפנותו לספרי שמות וויקרא והפירוט בהם על דרכי הקורבנות,תורת הנזיר, ובניית המשכן.

   ולא,תשומת הלב הזו לא באה במקום מעשי צדקה וחסד, החרדים דואגים אחד לשני(גם זה משהו ,לא?),ובכל קהילה חרדית ישנם יותר סידורי גמ"ח למיניהם מאשר מספר מילות ההשתלחות בחרדים שהצליח שחר אילן לפרסם בחייו.

   השתכנעתי. אין דר חשוב ורוחני יותר מכשרותו של מזון לחתולים.

   אחרי שהחרדים הפכו את היהדות לדבר מגוחך כל כך, לא פלא שהילדים של התרבות הכי מפוארת בעולם נוסעים לחפש רוחניות באשראמים של האינסטנט מזרח.

     3/5/10 22:07:

   צטט: Julie Labbe 2010-05-03 21:29:07

    

   Hello Shahar

   My name is Julie; I currently live in Canada (Calgary, AB). I have been following up on your posting and you are doing a great job.

   I hate to say it but I strongly believe that this is a lost bottle in Israel; most Israelis are not really “real secular”.

   These who consider themselves secular are actually “lazy religious: their life concept is based on religion’s ideas but it is too difficult for them to follow the strict orthodox roles.

   There are some real secular but they are a minority, we (as Jews) did not go through the revolution that Christianity had gone through and never will.

   I left Israel from the same reason and no doubt I’m paying the price of living far from “home”. But at least I’m giving the second generation a better chance for the future.

   I wish you (and everyone that feels like us) good luck, but we out to start and talk about other options as well, immigrating to a better place is certainly an option. And maybe, just maybe when the Israelis authorities will notice the immigration movement they will wake up.

   If you choose to conmen you can do it in Hebrew, I wrote you in English just because I don’t have Hebrew support system.  

   All the best, Julie  

    

    

   זה נכון שאין הרבה חילונים מודעים ישראל. אבל חופש דת אינו רק עניין לחילונים. יש קונצנזוס רחב של התנגדות לכפייה ולאלימות החרדיים וסביב הרצון להציל את הציונות. לכן אני מקווה שהמאבק לא אבוד.

    

    

     3/5/10 22:01:

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 20:48:14

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 20:03:03

   האובססיביות, תשומת הלב לפרטים שוליים במקום למעשי צדקה וחסד, אובדן היכולת להדיל בין עיקר לטפל, הפיכת מזונו של החתול לחלק מהיחסים בין אדם לבוראו.

    

    

    נו, מצוות מעשיות ("פרטים שוליים" כהגדרתך) הם לב היהדות.

   בשולחן-ערןך יש תילי תילים של הלכות על כל רגע בחייו של אדם - החל משהות בשרותים וכלה בצורת בציעת הפת בשבת דרך פרטי פרטים של התנהגות בשבת.

   זכותך לחשוב שזה מגוחך אבל זו היהדות ההיסטורית.

   לא זה לא. כמו ששנינו יודעים זה דור של חומרות, ואיש לא היה מעלה על דעתו לפני שני דורות אפילו לחשוב על מזון כשר לחתול או אקונומיקה כשרה. זו לא היהדות. זו מוטאציה שלה

    

     3/5/10 21:57:

    

    

    

    לחלוטין לא.

   מה מגוחך בזה?

   האובססיביות, תשומת הלב לפרטים שוליים במקום למעשי צדקה וחסד, אובדן היכולת להדיל בין עיקר לטפל, הפיכת מזונו של החתול לחלק מהיחסים בין אדם לבוראו.

    

    

    נו, מצוות מעשיות ("פרטים שוליים" כהגדרתך) הם לב היהדות.

   בשולחן-ערןך יש תילי תילים של הלכות על כל רגע בחייו של אדם - החל משהות בשרותים וכלה בצורת בציעת הפת בשבת דרך פרטי פרטים של התנהגות בשבת.

   זכותך לחשוב שזה מגוחך אבל זו היהדות ההיסטורית.

    

   אל לך להשתמש בטיעונים כמו  "ככה כתוב בשולחן ערוך" כשאתה מדבר עם שחר אילן,כי בשבילו הספר הזה הוא המצאה של "הכת החרדית".

   בשביל להראות שתשומת הלב לפרטים "שוליים" היא דבר מושרש ביהדות מקדמת  דנא היתי ממליץ להפנותו לספרי שמות וויקרא והפירוט בהם על דרכי הקורבנות,תורת הנזיר, ובניית המשכן.

   ולא,תשומת הלב הזו לא באה במקום מעשי צדקה וחסד, החרדים דואגים אחד לשני(גם זה משהו ,לא?),ובכל קהילה חרדית ישנם יותר סידורי גמ"ח למיניהם מאשר מספר מילות ההשתלחות בחרדים שהצליח שחר אילן לפרסם בחייו.

    

   I hate to say it but I strongly believe that this is a lost bottle in Israel; most Israelis are not really “real secular”.

   These who consider themselves secular are actually “lazy religious: their life concept is based on religion’s ideas but it is too difficult for them to follow the strict orthodox roles.

   There are some real secular but they are a minority, we (as Jews) did not go through the revolution that Christianity had gone through and never will.

    

   I left Israel from the same reason and no doubt I’m paying the price of living far from “home”. But at least I’m giving the second generation a better chance for the future.

    

   I wish you (and everyone that feels like us) good luck, but we out to start and talk about other options as well, immigrating to a better place is certainly an option. And maybe, just maybe when the Israelis authorities will notice the immigration movement they will wake up.

    

   לא נותר לי אלא להסכים בצער עם הפוסט של ג'ולי. גם אני בקנדה, אם כי בעיר אחרת, וגם אני מאותה סיבה: כדי לגדל את הילדים במדינה נורמלית.

     3/5/10 21:29:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-02 21:58:37

   צטט: Sha Guinevere 2010-05-02 21:23:16 Hello

    

    

    

   Hello Shahar

    

   My name is Julie; I currently live in Canada (Calgary, AB). I have been following up on your posting and you are doing a great job.

   I hate to say it but I strongly believe that this is a lost bottle in Israel; most Israelis are not really “real secular”.

   These who consider themselves secular are actually “lazy religious: their life concept is based on religion’s ideas but it is too difficult for them to follow the strict orthodox roles.

   There are some real secular but they are a minority, we (as Jews) did not go through the revolution that Christianity had gone through and never will.

    

   I left Israel from the same reason and no doubt I’m paying the price of living far from “home”. But at least I’m giving the second generation a better chance for the future.

    

   I wish you (and everyone that feels like us) good luck, but we out to start and talk about other options as well, immigrating to a better place is certainly an option. And maybe, just maybe when the Israelis authorities will notice the immigration movement they will wake up.

    

   If you choose to conmen you can do it in Hebrew, I wrote you in English just because I don’t have Hebrew support system.  

    

   All the best, Julie  

    

    

    

   אפילו אי אפשר לומר שזה מצחיק.

   אגב, החרדים אומרים שהם אוהבים אותנו?
   באמת?? לי זה חדש.

    

   הכל, כל הביקורת והחרפות והגידופים והכפייה והאלימות, נובעים רק מאהבת ישראל עמוקה ומושרשת. שום התנשאות ושנאה, חלילה. רק אהבה.

    

    


   אנו חילוניים נחסל עצמינו ואת המדינה /חרדים יעברו למדינה אחרת [פנסיונר שהתנצר בגלל פשעי יעל גרמן ראש עיריית הרצליה כלפיו 0523400161]
     3/5/10 20:48:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 20:03:03

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 19:39:15

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 16:36:16

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 15:04:28

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 13:31:32


   ונשאלת השאלה כמה משגיחים מתפרנסים מהשגחה על אוכל כשר לפסח לחתולים.

    

    בדיוק מספר המשגיחים שמוכנות יצרניות מזון לחתולים להעסיק.

   אני לא מכיר הרבה חרדים שמחזיקים חתול בבית וגם אצל דת"ל הנוהג פחות נפוץ מאשר אצל אחינו החילונים האהובים.

   אם יצרניות מזון החתולים לא פועלות מטעמי דת כנראה שיש לכך דרישה אצל בעלי החתולים.

    

    ואתה לא מרגיש שמדובר זילות והגחכה של היהדות?

    

    

    לחלוטין לא.

   מה מגוחך בזה?

   האובססיביות, תשומת הלב לפרטים שוליים במקום למעשי צדקה וחסד, אובדן היכולת להדיל בין עיקר לטפל, הפיכת מזונו של החתול לחלק מהיחסים בין אדם לבוראו.

    

    

    נו, מצוות מעשיות ("פרטים שוליים" כהגדרתך) הם לב היהדות.

   בשולחן-ערןך יש תילי תילים של הלכות על כל רגע בחייו של אדם - החל משהות בשרותים וכלה בצורת בציעת הפת בשבת דרך פרטי פרטים של התנהגות בשבת.

   זכותך לחשוב שזה מגוחך אבל זו היהדות ההיסטורית.

     3/5/10 20:05:

   צטט: NotJustAPrettyFace 2010-05-03 19:49:44

   וואו ניכר תחקיר מעמיק

   וכמו שאמרו חכמים אחריים (אך לא גדולים בתורה)

   עצוב אך נכון.

    מצד שני, אם החרדים ישלטו פה הם ישכתבו את ההיסטוריה, וגם האמת תשתנה. יש למה לצפות.

    

     3/5/10 20:03:

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 19:39:15

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 16:36:16

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 15:04:28

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 13:31:32


   ונשאלת השאלה כמה משגיחים מתפרנסים מהשגחה על אוכל כשר לפסח לחתולים.

    

    בדיוק מספר המשגיחים שמוכנות יצרניות מזון לחתולים להעסיק.

   אני לא מכיר הרבה חרדים שמחזיקים חתול בבית וגם אצל דת"ל הנוהג פחות נפוץ מאשר אצל אחינו החילונים האהובים.

   אם יצרניות מזון החתולים לא פועלות מטעמי דת כנראה שיש לכך דרישה אצל בעלי החתולים.

    

    ואתה לא מרגיש שמדובר זילות והגחכה של היהדות?

    

    

    לחלוטין לא.

   מה מגוחך בזה?

   האובססיביות, תשומת הלב לפרטים שוליים במקום למעשי צדקה וחסד, אובדן היכולת להדיל בין עיקר לטפל, הפיכת מזונו של החתול לחלק מהיחסים בין אדם לבוראו.

    

     3/5/10 19:49:

   וואו ניכר תחקיר מעמיק

   וכמו שאמרו חכמים אחריים (אך לא גדולים בתורה)

   עצוב אך נכון.

     3/5/10 19:39:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 16:36:16

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 15:04:28

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 13:31:32


   ונשאלת השאלה כמה משגיחים מתפרנסים מהשגחה על אוכל כשר לפסח לחתולים.

    

    בדיוק מספר המשגיחים שמוכנות יצרניות מזון לחתולים להעסיק.

   אני לא מכיר הרבה חרדים שמחזיקים חתול בבית וגם אצל דת"ל הנוהג פחות נפוץ מאשר אצל אחינו החילונים האהובים.

   אם יצרניות מזון החתולים לא פועלות מטעמי דת כנראה שיש לכך דרישה אצל בעלי החתולים.

    

    ואתה לא מרגיש שמדובר זילות והגחכה של היהדות?

    

    

    לחלוטין לא.

   מה מגוחך בזה?

     3/5/10 19:33:

   צטט: w h y 2010-05-03 18:31:37

   אמנם פוסט רדוד ולא רציני, אבל לפחות הוא מעיד על כישורים לא רעים באמנות הפרופגנדה. שהרי כל תעמולן מתחיל מכיר את שורת הטריקים הבסיסיים: צביעת המציאות בשחור לבן, זיהויו של 'אויב' חיצוני שונה ומסוכן (כאן, לובשי מגבעת שחורה), שרק צריך 'לטפל בו' או 'לסלק אותו' כדי שבמטה קסם יפתרו כל בעיותיו של קהל היעד ('החילונים', 'הציונות'), ובכך 'תינצל' זו מחורבנה, נבואות אפוקליפטיות, הכללות פשטניות של טוב ורע, שימוש בהתניות פסיכולוגיות מהסוג הנמוך ביותר, עיטור הטקסט במספרים כפופי-אג'נדה וסטטיסטיקות מוטות בניסיון לשוות לו נופך 'מחקרי' או 'אובייקטיבי', וזאת כדי לטשטש את העובדה שבבסיסו, אינו אלא טקסט ש'הצלחתו' מסתמכת על תסכולו המצטבר של קהל היעד, תוך שלהוב יצרים ושנאה. אויבי הציונות הם לא 'החרדים'. אויבי הציונות הם בתוכה. אבל אם לשפוט מהתגובות, הטריקים האלה מצליחים כל פעם מחדש. והזיכרון האנושי קצר. ברכות.

   מה בדיוק האינטרס שלי? מה הרווח שלי מההסתה כביכול? אני לא פוליטיקאי. אין לי רווח משלהוב ההמונים. בטוח שאין לי עניין בכמויות השנאה של החרדים. יכול להיות שבכל זאת כל מה שאני רוצה זה זה לכתוב פוסט טוב (ואולי גם להציל את הציונות).

    

     3/5/10 19:31:

   צטט: מודרניסט 2010-05-03 19:07:36

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 18:05:16

   צטט: מודרניסט 2010-05-03 17:15:17

   "לא משנה שהמפלגות שלנו סחטניות ומענין אותן בעיקר כסף וחלק ממוסדות הדת מרמים את המדינה. אסור להגיד את זה, למרות שזה נכון, כי גם האנטישמים אמרו את זה על היהודים."

    

   "לא משנה שהצעירים שלנו מופרעים (אבל עם חוש קצב), וחלקם מתעניינים בעיקר באינוס נשים לבנות, שוד ורצח. אסור להגיד את זה, למרות שזה נכון, כי גם הקו קלוקס קלן אמר את זה על השחורים."

    

   או במילים אחרות, אילן משוכנע איכשהו שאסור לקרוא לו אנטישמי, למרות שזה נכון (:

   נכון שלא שמת לב שאני כתבתי "המפלגות" ואתה כתבת "הצעירים"? למה אני בטוח שלא שמת לב? כי אני לא רוצה להאמין שעשית מודע את התרגיל הבזוי של כאילו טקסטים דומים על שני טקסטים כל כך שונים. לא יכול להיות שמדובר בדמגוגיה כל כך זולה. בטח זו טעות ואתה תתנצל.

    

    שחר, לצערי אתה טועה. לאורך שנים אתה מתקיף את הציבור החרדי תוך שימוש בכל טענה שעולה בדעתך. רבות מהטענות הללו הינן מכלילות שלא בצדק, ואילו היו באות מפי אדם כלשהו שאינו יהודי היו מכונות אנטישמיות - ובצדק. המפלגות החרדיות לא "מתעניינות בעיקר בכסף" יותר משמפ"ם בשעתה התעניינה בו. אילו היו המפלגות הערביות ממלאות את תפקידן ומשרתות את בוחריהן, במקום להתמקד בהפצת משנת הימין הפלסטיני, גם הן היו "מתעניינות בעיקר בכסף".

    

   זה טבעה של כל מפלגה סקטוריאלית, הדואגת לאינטרסים של בוחריה. המפלגות הדתיות לא מתעניינות בכסף כשלעצמו, אלא בתקציבי חינוך ורווחה לקהילותיהם. זה תפקידם. בחרת להדגיש (כמו אנטישמים בכל הדורות) את תאוות הבצע הז'ידית, במקרה הזה תאוות הבצע של המפלגות הז'ידיות. כך שאין על מה להתנצל: הרגשות העזים שאתה מפגין כלפי החרדים דומים מאוד לרגשותיהם של גזענים בדרום האמריקאי כלפי הכושים. שנאה היא שנאה, בין אם היא שנאה ללובשי שחורים ובין אם היא שנאה לשחורי העור. והמתמחים בשנאה תמיד מצאו רציונליזציות מורכבות מדוע שנאתם אפעס מוצדקת (:

    

   במשך שנים אני מתמחה בניהול הויכוח בהתבסס על עובדות מדוייקות ונענה כל הזמן "אנטישמיות, אנטישמיות", כי אין תשובות לעובדות שלי.

     3/5/10 19:27:

   צטט: אמישמונה 2010-05-03 19:21:05

   למרות אי דיוקים פה ושם (למשל את המשוואה גבר=תלמיד אישה=מפרנסת, המציאו כבר בישיבות הליטאיות לפני יותר ממאתיים שנה), אתה צודק.

    

   אבל החרדים לא אשמים כלל וכלל, לא כפרטים ולא כמפלגות או מנהיגים. הם בסה"כ מקדמים את ענייניהם כפי שהם מבינים אותם, וזה תפקידם החברתי-פוליטי-היסטורי-דתי וואטאבר.

    

   האחריות היא על ההנהגה של הפלגים הלא חרדיים

    

   להתאחד אל מול הבעיה ולפתור אותה בצורה הנכונה לנו, האזרחים משלמי המסים, העובדים והמשרתים בצבא. 

    נכון, ולכן אנחנו צריכים לצאת למערכה ציבורית, כדי שיהיה ברור למנהיגנו מה באמת חשוב לנו

    

     3/5/10 19:26:

   צטט: ערן קידר 2010-05-03 19:06:11


   הבעיה איתך, שחר, זה שאתה נלחם בחרדים מתוך השקפה שמבחינתי היא מעט לאומנית. אתה כל הזמן מקונן על מות הציונות וכל הזמן מתייחס לצבא, ולכך שהחרדים לא לוקחים בו חלק. כאילו שאלה הדברים החשובים. הביקורת האנטי-חרדית שלך מזכירה קצת את האנטי-קלריקליות שבאה מכיווני הימין הפוליטי, שלעיתים ניתן להתייחס אליו כפשיסטי (למרות שאני באמת לא מנסה להאשים אותך בפשיזם). זה קצת מזכיר לי את האנטי-קלריקליות של טומי לפיד, וקצת פחות מדי את זו של שולמית אלוני. מצער, ובגלל זה גם הפסקתי לקרוא אותך.

    

   לדעתי צריך לדאוג מההתחרדות של החברה הישראלית כמו שצריך לדאוג מהנטייה המיליטריסטית שלה. אצלך זה תמיד נשמע כאילו אתה רוצה מדינת צבא שתחליף את את האופציה המחרידה של מדינה תיאוקרטית. אבל הצבא מדאיג לא פחות ואולי אפילו יותר...

   אני רוצה דמוקרטיה ציונית. לא אתנצל על כך. לדמוקרטיה הזאת יהיה צבא חזק והיא לא תתנצל על זכותה להתקיים.היא תשמור על זכויות האדם כמיטב יכולתה בהתאם לסכנות הקיומיות המאיימות עליה. היא לא תתאבד כדי לשמור על זכויות אדם ברמה אירופאית, אבל היא גם לא תתן לעצמה להפוך למדינת הלכ או לדיקטטורה מהסוג הרוסי. מצטער אם למרות שאני נורא רוצה שלום עם הפלשתינאים שמבוסס על שתי מדינות (כשיהיה פרטנר זה יהיה נהדר)  אני לא מוכן לוותר על הנרטיב הציוני שהוא מאד צודק בעיני לטובת נרטי הנכבה שהוא הרבה פחות משכנע.

    

     3/5/10 19:21:

   למרות אי דיוקים פה ושם (למשל את המשוואה גבר=תלמיד אישה=מפרנסת, המציאו כבר בישיבות הליטאיות לפני יותר ממאתיים שנה), אתה צודק.

    

   אבל החרדים לא אשמים כלל וכלל, לא כפרטים ולא כמפלגות או מנהיגים. הם בסה"כ מקדמים את ענייניהם כפי שהם מבינים אותם, וזה תפקידם החברתי-פוליטי-היסטורי-דתי וואטאבר.

    

   האחריות היא על ההנהגה של הפלגים הלא חרדיים

    

   להתאחד אל מול הבעיה ולפתור אותה בצורה הנכונה לנו, האזרחים משלמי המסים, העובדים והמשרתים בצבא. 

     3/5/10 19:07:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 18:05:16

   צטט: מודרניסט 2010-05-03 17:15:17

   "לא משנה שהמפלגות שלנו סחטניות ומענין אותן בעיקר כסף וחלק ממוסדות הדת מרמים את המדינה. אסור להגיד את זה, למרות שזה נכון, כי גם האנטישמים אמרו את זה על היהודים."

    

   "לא משנה שהצעירים שלנו מופרעים (אבל עם חוש קצב), וחלקם מתעניינים בעיקר באינוס נשים לבנות, שוד ורצח. אסור להגיד את זה, למרות שזה נכון, כי גם הקו קלוקס קלן אמר את זה על השחורים."

    

   או במילים אחרות, אילן משוכנע איכשהו שאסור לקרוא לו אנטישמי, למרות שזה נכון (:

   נכון שלא שמת לב שאני כתבתי "המפלגות" ואתה כתבת "הצעירים"? למה אני בטוח שלא שמת לב? כי אני לא רוצה להאמין שעשית מודע את התרגיל הבזוי של כאילו טקסטים דומים על שני טקסטים כל כך שונים. לא יכול להיות שמדובר בדמגוגיה כל כך זולה. בטח זו טעות ואתה תתנצל.

    

    שחר, לצערי אתה טועה. לאורך שנים אתה מתקיף את הציבור החרדי תוך שימוש בכל טענה שעולה בדעתך. רבות מהטענות הללו הינן מכלילות שלא בצדק, ואילו היו באות מפי אדם כלשהו שאינו יהודי היו מכונות אנטישמיות - ובצדק. המפלגות החרדיות לא "מתעניינות בעיקר בכסף" יותר משמפ"ם בשעתה התעניינה בו. אילו היו המפלגות הערביות ממלאות את תפקידן ומשרתות את בוחריהן, במקום להתמקד בהפצת משנת הימין הפלסטיני, גם הן היו "מתעניינות בעיקר בכסף".

    

   זה טבעה של כל מפלגה סקטוריאלית, הדואגת לאינטרסים של בוחריה. המפלגות הדתיות לא מתעניינות בכסף כשלעצמו, אלא בתקציבי חינוך ורווחה לקהילותיהם. זה תפקידם. בחרת להדגיש (כמו אנטישמים בכל הדורות) את תאוות הבצע הז'ידית, במקרה הזה תאוות הבצע של המפלגות הז'ידיות. כך שאין על מה להתנצל: הרגשות העזים שאתה מפגין כלפי החרדים דומים מאוד לרגשותיהם של גזענים בדרום האמריקאי כלפי הכושים. שנאה היא שנאה, בין אם היא שנאה ללובשי שחורים ובין אם היא שנאה לשחורי העור. והמתמחים בשנאה תמיד מצאו רציונליזציות מורכבות מדוע שנאתם אפעס מוצדקת (:

    

     3/5/10 19:06:


   הבעיה איתך, שחר, זה שאתה נלחם בחרדים מתוך השקפה שמבחינתי היא מעט לאומנית. אתה כל הזמן מקונן על מות הציונות וכל הזמן מתייחס לצבא, ולכך שהחרדים לא לוקחים בו חלק. כאילו שאלה הדברים החשובים. הביקורת האנטי-חרדית שלך מזכירה קצת את האנטי-קלריקליות שבאה מכיווני הימין הפוליטי, שלעיתים ניתן להתייחס אליו כפשיסטי (למרות שאני באמת לא מנסה להאשים אותך בפשיזם). זה קצת מזכיר לי את האנטי-קלריקליות של טומי לפיד, וקצת פחות מדי את זו של שולמית אלוני. מצער, ובגלל זה גם הפסקתי לקרוא אותך.

    

   לדעתי צריך לדאוג מההתחרדות של החברה הישראלית כמו שצריך לדאוג מהנטייה המיליטריסטית שלה. אצלך זה תמיד נשמע כאילו אתה רוצה מדינת צבא שתחליף את את האופציה המחרידה של מדינה תיאוקרטית. אבל הצבא מדאיג לא פחות ואולי אפילו יותר...

     3/5/10 18:10:

   צטט: חרדי מלידה 2010-05-03 17:19:25

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 16:35:06

   צטט: חרדי מלידה 2010-05-03 15:01:04

   קראתי השבוע מאמר מאוד נכון של יוסי אליטוב ב'מעריב' ואני מוצא לנכון לצרף אותו כתגובה לכאן

       האדם החרדי הוא הצרכן הטוב ביותר של הכלכלה המקומית. הוא רוכש את דירתו כאן. הוא מאכיל את זאטוטיו כאן. הוא מעסיק בכספו גדודים של חילונים. מוסדות המופעלים על ידי הציבור החרדי מייבאים ארצה מאות מיליוני דולרים בשנה. אלפי חרדים בעלי ממון מגיעים לישראל, ממלאים עד אפס מקום את בתי המלון ומתפיחים את הכיסים החילוניים כאן בארץ. את הדירות השניות שלהם רוכשים אילי הון דתיים בירושלים ובתל אביב ולא בפנמה. איננו מצפים שידליקו לנו משואה, אבל גם לא ניתן שיבעירו לפיד של משטמה. אנו נושאים על כתפנו כמו יתר האזרחים את הכלכלה הישראלית.

   קראתי את אליטוב והתחלתי להאמין בניסים. למה? כי דרוש נס כדי שמשפחה חרדית שמרוויחה חצי ממשפחה לא חרדית תהיה הצרכנית הטובה ביותר. ככה זה: כשמרוויחים מעט מוציאים מעט. וכל כלכלה אחרת היא כלכלה מיסטית שנמצאת רק במיתוסים חרדיים.

    

    

   ראשית כל, עובדה היא שרוב המפעלים בארץ מייצרים מזון כשר למהדרין והם יודעים טוב מאוד למה זה שווה להם.. ראה ערך אוסם, עלית, וכו'..

   שנית, כל הזמן אתה מדבר בהכללות על הציבור החרדי כאילו שכולם אותו דבר ופתאום אתה יורד למקרה ספציפי שבדרך כלל משפחה חרדית מרוויחה חצי ממשפחה חילונית, שגם את זה הנתון הזה אני לא מבין מאיפה אתה לוקח, אבל נגיד שאתה צודק, מה עם כל מיליוני השקלים שהחרדים מגייסים באמצעות בעלי הון מחוץ לארץ? זה לא תרומה למדינה?

   מה בנוגע לשאר הדברים שאליטוב כתב? הם לא ראויים לתגובה?

   הנתון לקוח מאוגדן הנתונים על הציבור החרדי של משרד התמ"ת.

   לבקשתך אגיב על עוד פסקה של אליטוב: 

   אבל לומר שהחרדים לא עובדים זה פשע שנאה. מתוך 135 אלף בתי אב החיים בישראל החרדית, רשומים פחות מ-50 אלף ראשי בתי אב כלומדים. כל השאר - עובדים. "כולם לומדים בכוללים", מייללים האקדמאים. אבל מי שביקר פעם בערים החרדיות רואה מרכזים מסחריים סואנים. אלו לא מלאכי מרום שמפעילים את הכלכלה החרדית המשגשגת. הרי כל חילוני הגון יודע מניסיונו כי הציבור החרדי מכיל מנהלי רשתות קמעוניות, סנדלרים וחייטים, פקידי דואר ובנקאים, אינסטלטורים ומוכרי ביצי משק. תמצאו אותנו עובדים סוציאליים, נהגי אוטובוסים ומשאיות, מתווכים וסוכני חברות סלולריות. אין לכל אלו זכר בתקשורת. 

    

   בישראל לפי נתוני משרד החינוך 70 אלף אברכים. כל אברך מעצם הגדרתו עומד בראש בית אב. אז איך יכולים להיות רשומים פחות מ-70 אלף ראשי בתי אב כלומדים?

   ועוד משהו: עשרות אלפי בתי אב לא רלבנטיים כי הם של אנשים מעל גיל העבודה.

   מסקנה: חזרנו לנתון המקורי. שני שליש מהגברים החרדים לא עובדים.

    

    

     3/5/10 18:05:

   צטט: מודרניסט 2010-05-03 17:15:17

   "לא משנה שהמפלגות שלנו סחטניות ומענין אותן בעיקר כסף וחלק ממוסדות הדת מרמים את המדינה. אסור להגיד את זה, למרות שזה נכון, כי גם האנטישמים אמרו את זה על היהודים."

    

   "לא משנה שהצעירים שלנו מופרעים (אבל עם חוש קצב), וחלקם מתעניינים בעיקר באינוס נשים לבנות, שוד ורצח. אסור להגיד את זה, למרות שזה נכון, כי גם הקו קלוקס קלן אמר את זה על השחורים."

    

   או במילים אחרות, אילן משוכנע איכשהו שאסור לקרוא לו אנטישמי, למרות שזה נכון (:

   נכון שלא שמת לב שאני כתבתי "המפלגות" ואתה כתבת "הצעירים"? למה אני בטוח שלא שמת לב? כי אני לא רוצה להאמין שעשית מודע את התרגיל הבזוי של כאילו טקסטים דומים על שני טקסטים כל כך שונים. לא יכול להיות שמדובר בדמגוגיה כל כך זולה. בטח זו טעות ואתה תתנצל.

    

     3/5/10 17:19:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 16:35:06

   צטט: חרדי מלידה 2010-05-03 15:01:04

   קראתי השבוע מאמר מאוד נכון של יוסי אליטוב ב'מעריב' ואני מוצא לנכון לצרף אותו כתגובה לכאן

       האדם החרדי הוא הצרכן הטוב ביותר של הכלכלה המקומית. הוא רוכש את דירתו כאן. הוא מאכיל את זאטוטיו כאן. הוא מעסיק בכספו גדודים של חילונים. מוסדות המופעלים על ידי הציבור החרדי מייבאים ארצה מאות מיליוני דולרים בשנה. אלפי חרדים בעלי ממון מגיעים לישראל, ממלאים עד אפס מקום את בתי המלון ומתפיחים את הכיסים החילוניים כאן בארץ. את הדירות השניות שלהם רוכשים אילי הון דתיים בירושלים ובתל אביב ולא בפנמה. איננו מצפים שידליקו לנו משואה, אבל גם לא ניתן שיבעירו לפיד של משטמה. אנו נושאים על כתפנו כמו יתר האזרחים את הכלכלה הישראלית.

   קראתי את אליטוב והתחלתי להאמין בניסים. למה? כי דרוש נס כדי שמשפחה חרדית שמרוויחה חצי ממשפחה לא חרדית תהיה הצרכנית הטובה ביותר. ככה זה: כשמרוויחים מעט מוציאים מעט. וכל כלכלה אחרת היא כלכלה מיסטית שנמצאת רק במיתוסים חרדיים.

    

    

   ראשית כל, עובדה היא שרוב המפעלים בארץ מייצרים מזון כשר למהדרין והם יודעים טוב מאוד למה זה שווה להם.. ראה ערך אוסם, עלית, וכו'..

   שנית, כל הזמן אתה מדבר בהכללות על הציבור החרדי כאילו שכולם אותו דבר ופתאום אתה יורד למקרה ספציפי שבדרך כלל משפחה חרדית מרוויחה חצי ממשפחה חילונית, שגם את זה הנתון הזה אני לא מבין מאיפה אתה לוקח, אבל נגיד שאתה צודק, מה עם כל מיליוני השקלים שהחרדים מגייסים באמצעות בעלי הון מחוץ לארץ? זה לא תרומה למדינה?

   מה בנוגע לשאר הדברים שאליטוב כתב? הם לא ראויים לתגובה?

     3/5/10 17:15:

   "לא משנה שהמפלגות שלנו סחטניות ומענין אותן בעיקר כסף וחלק ממוסדות הדת מרמים את המדינה. אסור להגיד את זה, למרות שזה נכון, כי גם האנטישמים אמרו את זה על היהודים."

    

   "לא משנה שהצעירים שלנו מופרעים (אבל עם חוש קצב), וחלקם מתעניינים בעיקר באינוס נשים לבנות, שוד ורצח. אסור להגיד את זה, למרות שזה נכון, כי גם הקו קלוקס קלן אמר את זה על השחורים."

    

   או במילים אחרות, אילן משוכנע איכשהו שאסור לקרוא לו אנטישמי, למרות שזה נכון (:

     3/5/10 16:58:

   צטט: אנה הו 2010-05-03 16:47:10

   תודה על פוסט מושקע במיוחד, כולל הצילומים.

   עלי להסכים אתך, סעיף סעיף.

   ובכל זאת, לדעתי, החרדים הם עלוקות, לא משרתים בצבא. עצם קיומם בישיבות והכוללים מושתת על היותו של צה"ל מגן העם.

   החרדים שונאים את המדינה.

   הם מיוצגים בכנסת ע"י שותפיהם שלא טובים מהם לאמונותיהם הקיצוניות.

   הם מקדשים עצמות, מפיצים את שנאתם למדינה בכל ארצות העולם.

   הם מתקיימים רק כי המדינה המטומטמת שלנו מחזיקה אותם בחיים.

   הם גם מבזים את המדינה, את חוקיה, את אורחותיה.

   רובם גם פרימיטיביים.

   אם תשאל אותי, הייתי שולחת אותם לאחיהם הפרימיטיביים בחצרות ברוקלין החשוכות.

   כן, זוהי דעתי. אני "אוהבת" אותם, בדיוק כמו שהם "אוהבים" אותי.

   אנה

   ואז תפגשי פרטים חרדים ותגלי שבהרבה מקרים הם אנשים מקסימים, עדינים ומחונכים ומנומסים שבכלל לא יודעים שהם מנצלים את המדינה כי הם חיים כמו שחינכו אותם. הבעיה היא לא הפרטים החרדים, שרבים מהם היו רוצים חיים נורמליים ולא מסוגלים לצאת מהגטון, אלא המפלגות החרדיות וההנהגה החרדית.

    

     3/5/10 16:56:

   צטט: guycohen15 2010-05-03 16:44:41


   מר אילן הנכבד, צר לי אך השאלה שלי מדוע אינך מפנה תלונות דומות לערביי ישראל בעינה עומדת, למרות תשובתך שאיתה איני מסכים מהסיבות הבאות-

   טענת שהערבים הם חלק מהקולקטיב הערבי ולכן לא חייבים בשירות. טוב ויפה אבל הם גם אזרחים ישראלים וככאלה חייבים בשירות למדינה. אני לא אבקש שיוויון איתם כי אני ריאליסט אבל אני אתעקש על שירות לאומי שאותו הם לא עושים (אפילו עוד פחות מהחרדים).

   אמרת שערבים מופלים בתקציבים-ובכן, כשרמת גביית המס אצלם נמוכה באופן ניכר מאצל יהודים ברמה סוציו אקונומית מקבילה קצת קשה לקבל תקציבים.

   ציינת שהערבים לא שותפים לשלטון בניגוד לחרדים-למה שירצו להיות שותפים לשלטון של מדינת כיבוש/אפרטהייד/פשיזם (מחק את המיותר)? מי שמקבל את זכותה של המדינה להתקיים מוזמן לקחת חלק בשלטון. העובדה שאתה מלין על אי שיתופם בשלטון של מדינה שמבחינתם לא צריכה להתקיים תמוהה בעיני.

   השתתפותן של נשים ערביות בכוח העבודה בישראל נמוכה אפילו משל גברים חרדים (ועוד הרבה יותר משל נשים חרדיות). מדוע אינך מדבר על כך?

   מעבר לכל הנ"ל, כפי שכידוע יש מקרים בהם כניסה של משטרה לשכונה חרדית היא מבצע לכל דבר, גם במגזר הערבי יש ערים שלמות בהן אן דריסת רגל למשטרה, אזורים שלמים בהם פשוט אין ריבונות ישראלית. מדוע אינך מתריע על כך?

    

   לסיכום-לטענה שלך שאין כל בסיס להשוואה בין הערבים לחרדים, לה עצמה אין בסיס. בשתי האוכלוסיות יש שיעור נמוך של עבודה, אי גיוס לצבא ויחס דו ערכי במקרה הטוב לערכי המדינה כמדינה ציונית.א תה יכול להוסיף לזה שיעור פשיעה גבוה של המגזר הערבי, הרבה יותר מהחרדים (או אחרים לצורך העניין).

    

   ושוב אני שואל ולאור מה שהצגתי כאן, מה ההבדל בין האוכלוסיות?

   כיוון שהתשובה המפורטת שלי לא עזרה, לקחת ממנה מה שרצית והתעלמת ממה שרצית, ננסה הפעם תשובה קצרה עם שני סעיפים:

   כי הנזק שהערבים גורמים לכלכלה נמוך בהרבה מהנזק החרדי והוא הולך ופוחת, בעוד הנזק החרדי הולך וגדל

   כי הערבים הם חלק ממיעוט נשלט והחרדים חלק מהרוב השליט. לכן מדובר בשני נושאים שונים לגמרי ובהשוואה לא לגיטימית.

    

     3/5/10 16:54:

   צטט: יזהר באר 2010-05-03 01:15:51

   שחר, הנה כמה דברים בגנות המתפרנסים מהתורה, בלשונם, לשימוש עתידי:

    

    

   ·         "אלה שעשו התורה מלאכה כשאר המלאכותשמתפרנסים בהן הם מחללי השם בשם ההמון"  (הרמב"ם)                                                                                                                                                                     ·    חכמים עניים "לא היו מתירים לעצמםלבקש ממון מבני אדם. והיו רואים שלקיחתו היא חילול ה' בעיני ההמון, מפני שיחשבושהתורה מלאכה מהמלאכות אשר יחיה בהן אדם ותתבזה בעיניהם"                                                                             (הרמב"ם – פסיקה שבמשך דורות נעשה ניסיון להסתירה). ·             "כל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלהוגוררת עוון" (המשנה).  ·                "מחללים שם שמים בשם שמים". ·                "גדול הנהנה מיגיעו יותר מיראשמים", חז"ל           "לעולםידחוק אדם עצמו ויתגלגל בצער ואל יצטרך לבריות ואל ישליך עצמו על הצבור וכן צווחכמים   ואמרו עשהשבתך חול ואל תצטרך לבריות ואפילו היה חכם ומכובד והעני יעסוק באומנות ואפילובאומנות מנוולת ולא יצטרך לבריות מוטב לפשוט עור בהמות נבלות ולא יאמר לעם חכםגדול אני כהן אני פרנסוני ובכך צוו חכמים גדולי החכמים היו מהם חוטבי עצים ונושאיהקורות ושואבי מים לגנות ועושי הברזל והפחמים ולא שאלו מן הצבור ולא קיבלו מהםכשנתנו להם:

    

   כלמי שאינו צריך ליטול ומרמה את העם ונוטל אינו מת מן הזקנה עד שיצטרך לבריות והריהוא בכלל ארור הגבר אשר יבטח באדם וכל מי שצריך ליטול ואינו יכול לחיות אלא אם כןנוטל כגון זקן או חולה או בעל יסורין ומגיס דעתו ואינו נוטל הרי זה שופך דמיםומתחייב בנפשו ואין לו בצערו אלא חטאות ואשמות וכל מי שצריך ליטול וציער ודחק אתהשעה וחיה חיי צער כדי שלא יטריח על הצבור אינו מת מן הזקנה עד שיפרנס אחרים משלוועליו ועל כל כיוצא בזה נאמר ברוך הגבר אשר יבטח בה' סליקו להו הלכות מתנות ענייםבס"ד: (רמב"ם יד החזקה - הלכות מתנות עניים,י') ·  "כלבמשים על לבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה, הרי זה חלל את השםובזה את התורה וכבה מאור הדת וגרם רעה לעצמו ונטל חייו מן העולם הבא, לפי שאסורליהנות בדברי תורה בעולם הזה. אמרו חכמים כל הנהנה מדברי תורה נטל חייו מן העולם.ועוד צוו ואמרו לא תעשם עטרה להתגדל בהם ולא קרדום לחפור בהם. ועוד צוו ואמרו אהובאת המלאכה ושנא את הרבנות. וכל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וסוף אדם זה שיהאמלסטים את הבריות" (הרמב"ם, ספר המדע, הלכות תלמוד תורה, פ"ג) ·        "מעלהגדולה היא למי שהוא מתפרנס ממעשה ידיו, ומידת חסידים הראשונים היא, ובזה זוכה לכלכבוד וטובה שבעולם הזה ולעולם הבא. שנאמר, יגיע כפיך כי תאכל אשריך וטוב לך, אשריךבעולם הזה וטוב לך לעולם הבא שכולו טוב" (הרמב"ם, ספר המדע, הלכותתלמוד תורה, פ"ג).·        "איןדברי תורה מתקיימין במי שמרפה עצמו עליהן, ולא באלו שלומדין מתוך עידון ומתוךאכילה ושתייה, אלא במי שממית עצמו עליהן ומצער גופו תמיד ולא יתן שנת לעיניולעפעפיו תנומה. אמרו חכמים דרך רמז זאת התורה אדם כי ימות באוהל, אין תורה מתקיימתאלא במי שממית עצמו באהלי חכמה" (הרמב"ם, ספר המדע, הלכות תלמודתורה, פ"ג). [להמית עצמך באוהלה של חכמה, פירושו להתענות עינוי של ממש]. 

    (טו)לעולם ירחיק אדם את עצמו מן הצדקה ויגלגל עצמו בצער שלא יצטרך לבריות. וכן צווחז"ל עשה שבתך חול ואל תצטרך לבריות. ואפילו היה חכם מכובד והעני, יעסוקבאומנות ואפילו באומנות מנוולת ואל יצטרך לבריות:

   (טז)כל מי שאינו צריך ליטול מהצדקה ומרמה את הבריות ונוטל, אינו מת עד שיצטרך לבריות.וכל מי שצריך ליטול ואינו יכול לחיות אלא אם כן יטול, כגון זקן או חולה או בעליסורין, ומגיס דעתו ואינו נוטל הרי זה שופך דמים ומתחייב בנפשו, ואין לו בצערו אלאעונות וחטאים. וכל מי שצריך ליטול ומצער עצמו ודוחק את השעה וחי חיי צער כדי שלאיטריח על הצבור, אינו מת עד שיפרנס אחרים, ועליו הכתוב אומר ברוך הגבר אשר יבטחבה' וגו': (ספר קצור שו"ע סימן לד - הלכות צדקה) ·           "מכורעצמך לעבודה זרה ואל תצטרך לבריות", תלמוד ירושלמי, ברכות, דף סד/ב'.·      "תלמיד חכם שאין בו דעת - נבלה טובהממנו"  חז"ל 

    

    תודה לך יזהר היקר, על הציטוטים מהרמב"ם ועוד, בגנות המתפרנסים מהתורה, בלשונם, לשימוש עכשווי ועתידי.

   חקוק בסלע, כפי שנהוג לומר.

   ממש פנינים.

   וכל המוסיף גורע.

   שלך, אנה

     3/5/10 16:47:

   תודה על פוסט מושקע במיוחד, כולל הצילומים.

   עלי להסכים אתך, סעיף סעיף.

   ובכל זאת, לדעתי, החרדים הם עלוקות, לא משרתים בצבא. עצם קיומם בישיבות והכוללים מושתת על היותו של צה"ל מגן העם.

   החרדים שונאים את המדינה.

   הם מיוצגים בכנסת ע"י שותפיהם שלא טובים מהם לאמונותיהם הקיצוניות.

   הם מקדשים עצמות, מפיצים את שנאתם למדינה בכל ארצות העולם.

   הם מתקיימים רק כי המדינה המטומטמת שלנו מחזיקה אותם בחיים.

   הם גם מבזים את המדינה, את חוקיה, את אורחותיה.

   רובם גם פרימיטיביים.

   אם תשאל אותי, הייתי שולחת אותם לאחיהם הפרימיטיביים בחצרות ברוקלין החשוכות.

   כן, זוהי דעתי. אני "אוהבת" אותם, בדיוק כמו שהם "אוהבים" אותי.

   אנה

     3/5/10 16:44:


   מר אילן הנכבד, צר לי אך השאלה שלי מדוע אינך מפנה תלונות דומות לערביי ישראל בעינה עומדת, למרות תשובתך שאיתה איני מסכים מהסיבות הבאות-

   טענת שהערבים הם חלק מהקולקטיב הערבי ולכן לא חייבים בשירות. טוב ויפה אבל הם גם אזרחים ישראלים וככאלה חייבים בשירות למדינה. אני לא אבקש שיוויון איתם כי אני ריאליסט אבל אני אתעקש על שירות לאומי שאותו הם לא עושים (אפילו עוד פחות מהחרדים).

   אמרת שערבים מופלים בתקציבים-ובכן, כשרמת גביית המס אצלם נמוכה באופן ניכר מאצל יהודים ברמה סוציו אקונומית מקבילה קצת קשה לקבל תקציבים.

   ציינת שהערבים לא שותפים לשלטון בניגוד לחרדים-למה שירצו להיות שותפים לשלטון של מדינת כיבוש/אפרטהייד/פשיזם (מחק את המיותר)? מי שמקבל את זכותה של המדינה להתקיים מוזמן לקחת חלק בשלטון. העובדה שאתה מלין על אי שיתופם בשלטון של מדינה שמבחינתם לא צריכה להתקיים תמוהה בעיני.

   השתתפותן של נשים ערביות בכוח העבודה בישראל נמוכה אפילו משל גברים חרדים (ועוד הרבה יותר משל נשים חרדיות). מדוע אינך מדבר על כך?

   מעבר לכל הנ"ל, כפי שכידוע יש מקרים בהם כניסה של משטרה לשכונה חרדית היא מבצע לכל דבר, גם במגזר הערבי יש ערים שלמות בהן אן דריסת רגל למשטרה, אזורים שלמים בהם פשוט אין ריבונות ישראלית. מדוע אינך מתריע על כך?

    

   לסיכום-לטענה שלך שאין כל בסיס להשוואה בין הערבים לחרדים, לה עצמה אין בסיס. בשתי האוכלוסיות יש שיעור נמוך של עבודה, אי גיוס לצבא ויחס דו ערכי במקרה הטוב לערכי המדינה כמדינה ציונית.א תה יכול להוסיף לזה שיעור פשיעה גבוה של המגזר הערבי, הרבה יותר מהחרדים (או אחרים לצורך העניין).

    

   ושוב אני שואל ולאור מה שהצגתי כאן, מה ההבדל בין האוכלוסיות?

     3/5/10 16:36:

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 15:04:28

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 13:31:32


   ונשאלת השאלה כמה משגיחים מתפרנסים מהשגחה על אוכל כשר לפסח לחתולים.

    

    בדיוק מספר המשגיחים שמוכנות יצרניות מזון לחתולים להעסיק.

   אני לא מכיר הרבה חרדים שמחזיקים חתול בבית וגם אצל דת"ל הנוהג פחות נפוץ מאשר אצל אחינו החילונים האהובים.

   אם יצרניות מזון החתולים לא פועלות מטעמי דת כנראה שיש לכך דרישה אצל בעלי החתולים.

    

    ואתה לא מרגיש שמדובר זילות והגחכה של היהדות?

    

     3/5/10 16:35:

   צטט: חרדי מלידה 2010-05-03 15:01:04

   קראתי השבוע מאמר מאוד נכון של יוסי אליטוב ב'מעריב' ואני מוצא לנכון לצרף אותו כתגובה לכאן

       האדם החרדי הוא הצרכן הטוב ביותר של הכלכלה המקומית. הוא רוכש את דירתו כאן. הוא מאכיל את זאטוטיו כאן. הוא מעסיק בכספו גדודים של חילונים. מוסדות המופעלים על ידי הציבור החרדי מייבאים ארצה מאות מיליוני דולרים בשנה. אלפי חרדים בעלי ממון מגיעים לישראל, ממלאים עד אפס מקום את בתי המלון ומתפיחים את הכיסים החילוניים כאן בארץ. את הדירות השניות שלהם רוכשים אילי הון דתיים בירושלים ובתל אביב ולא בפנמה. איננו מצפים שידליקו לנו משואה, אבל גם לא ניתן שיבעירו לפיד של משטמה. אנו נושאים על כתפנו כמו יתר האזרחים את הכלכלה הישראלית.

   קראתי את אליטוב והתחלתי להאמין בניסים. למה? כי דרוש נס כדי שמשפחה חרדית שמרוויחה חצי ממשפחה לא חרדית תהיה הצרכנית הטובה ביותר. ככה זה: כשמרוויחים מעט מוציאים מעט. וכל כלכלה אחרת היא כלכלה מיסטית שנמצאת רק במיתוסים חרדיים.

    

     3/5/10 16:29:

   צטט: שליימ'לה 2010-05-03 13:52:43

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 13:35:07

   צטט: שליימ'לה 2010-05-03 12:32:19

   ובכן ,לדעתי ,מבחינה פוליטית, התלות הפיננסית המדינית והביטחונית של החרדים בחילונים/דתיים (להלן "הישראלי הרגיל")הינה סיטואציה שהלקסיקון הקולוניאליסטי מכונה כ-מצב א-י-ד-י-א-ל-י. עמים אחרים בתקופות אחרות הקריבו את דמם אישם ותמרות-עשנם בשביל ליצור חברה מעמדית שבה מיעוט קטן משכיל עשיר ולוחם שולט על עמדות הכוח (כמו הצבא האוניברסיטאות והבירוקרטיה) ומחזיק את הרוב הבערי העני והחלש ב-"יותרת האשכיו".

    

   אין ספק ששק האשכים החרדי מצוי עמוק בתוך כיסו של הישראלי הרגיל(חילוני/דתי),וכל אימת שיעלה בדעתו יכול הישראלי הרגיל להכניס יד לכיס ולמשוך ללחוץ לצבוט למעוך לשרוט ... הישראלי הרגיל סובר שהוא לא עושה זאת,ותוך כדי שהוא שוקע בסברה הזאת הוא שוכח לשים לב עד כמה החברה החרדית שברירית ונתונה לחסדו.

    

   אבל לכל כבש יש זנב ולכל קוץ יש אליה,והקוץ באליתו של הישראלי הרגיל הוא הפחד הקיומי,החשש מהערבי. ועל כן כל פעולה נבחנת בהתאם להשפעתה על יכולתה של ישראל להתקיים עד סוף כל הדורות. ומכאן שאם אתה לא מהנדס טילים או חוקר בפיזיקה של ההתפוצצויות הרי בהכרח שתרומתך לנצחיותה של ישראל פחותה משהו.

   אתה מצייר את זה כאילו החמור רוכב על המשיח. אני חושש שדרך כלל המשיח רוכב על החמור.

    

    

   זה לא משנה מי רוכב על מי,משנה מי מחזיק את המושכות. 

    כשביבי בשלטון? כל מי שיודע ללחוץ יותר חזק מחזיק במושכות והחרדים לוחצים הכי טוב.

    

   בכל האהבה, וככל שאני מסכים לדבריך, מדובר בכסף - ולעניין זה, לצערי, אצל החרדים כמו אצל החילוניים - הכל כשר.

   ומסריח.

     3/5/10 15:04:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 13:31:32

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 12:23:29

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 06:53:59

   צטט: מיא 2010-05-03 00:00:42

   אוי, שחר, זה כל כך מדכא - ממש הוצאת לי את החשק לקום מחר לעבודה. טוב, אני לא קמה לעבודה, אבל לעבוד. ומשלמת המון מס!

    

   תגיד, יש גם אוכל-חתולים כשר למהדרין? 

    

   עשיתי תחקיר מקיף (כלומר חיפשתי בגוגל) כדי לענות על שאלתך ולהלן ממצאי:

   ראשית יש מזון לחתולים עם בעיות השמנה. זה אולי לא קשור אבל אני מצאתי את העובדה הזאת מרתקת.

   ברור שיש מזון לחתולים כשר לפסח. מה את רוצה שהחתולים יאכלו חמץ?

   אגב, אני מניח שהסיבה העיקרית שיש מזון כשר לפסח לחתולים הוא הכלל של "בל יראה ובל ימצא", כלומר לא החשש שהחתולים יחטאו בחמץ אלא החשש שמזון חמץ לחתולים יתפזר בסביבה.

   נדמה לי שאם תרצי מזון כשר גלאט לחתולים לשאר ימי השנה תצטרכי לקנות אותו בחנויות להולכים על שתיים.

    

   אפרופו דיכאון, אברך משלם כ-100 ש"ח בחודש שלקופת חולים גם אם יש לו עשרה ילדים. תחשבי על זה בפעם הבאה שמנקים לך 1000 ש"ח לחודש לביטוח בריאות.

    

   על פי ההלכה אסור להנות מחמץ בפסח (ולא רק לאוכלו) וחייבים לבערו ולכן  אסור להחזיק או להאכיל בעל-חי בחמץ בפסח.

    

   ונשאלת השאלה כמה משגיחים מתפרנסים מהשגחה על אוכל כשר לפסח לחתולים.

    

    בדיוק מספר המשגיחים שמוכנות יצרניות מזון לחתולים להעסיק.

   אני לא מכיר הרבה חרדים שמחזיקים חתול בבית וגם אצל דת"ל הנוהג פחות נפוץ מאשר אצל אחינו החילונים האהובים.

   אם יצרניות מזון החתולים לא פועלות מטעמי דת כנראה שיש לכך דרישה אצל בעלי החתולים.

    

     3/5/10 15:01:

   קראתי השבוע מאמר מאוד נכון של יוסי אליטוב ב'מעריב' ואני מוצא לנכון לצרף אותו כתגובה לכאן

    

   מכנה משותף אחד יש לכל אותם אנשים שחברו להם לספר את סיפורה של החברה החרדית שלוקחת ולא נותנת: כולם, ללא יוצא מן הכלל, מאמינים שהתפיסה החרדית מסכנת את קיומה של מדינת ישראל. הדיאגנוזות מונפקות כאילו ביובש אובייקטיבי תמים למראה. התקשורת מריצה אותם לכותרות כאילו סתם כי זו העבודה שלה. רבבות אזרחים שמתפרנסים מכספי המסים ותקציבי ההשקעות של אילי הון, כמו לב לבייב ושלום פישר (החרדים), נוחי דנקנר ואילן בן דב (המסורתיים), מתחילים להאמין שהחרדי יושב להם על הוורידים ומנפח להם את המשכנתה.

   אבל לומר שהחרדים לא עובדים זה פשע שנאה. מתוך 135 אלף בתי אב החיים בישראל החרדית, רשומים פחות מ-50 אלף ראשי בתי אב כלומדים. כל השאר - עובדים. "כולם לומדים בכוללים", מייללים האקדמאים. אבל מי שביקר פעם בערים החרדיות רואה מרכזים מסחריים סואנים. אלו לא מלאכי מרום שמפעילים את הכלכלה החרדית המשגשגת. הרי כל חילוני הגון יודע מניסיונו כי הציבור החרדי מכיל מנהלי רשתות קמעוניות, סנדלרים וחייטים, פקידי דואר ובנקאים, אינסטלטורים ומוכרי ביצי משק. תמצאו אותנו עובדים סוציאליים, נהגי אוטובוסים ומשאיות, מתווכים וסוכני חברות סלולריות. אין לכל אלו זכר בתקשורת.

   אלפי חרדים רכשו השכלה אקדמית בעשור האחרון. הם עושים זאת ככלי להבאת פרנסה לבית המקדש הקטן הפרטי שלהם. מאות עורכי דין, רואי חשבון ואנשי מינהל עסקים הנפיקה הקריה האקדמית אונו בשנים האחרונות. במכוני המחקר עוד לא הספיקו לשמוע על כך. בענף ההיי-טק לבדו שובצו בעשור האחרון אלפי נשים חרדיות, במיזמים שכולם מצויים בבעלותם של אילי הון חרדים. לא מדברים עליהן.

   בכל אותם דוחות שטנה אין ביטוי לתזוזה הזאת לכיוון שוק העבודה. כל אותם 70 אחוז עובדים מקרב הציבור החרדי נשמטו מטווח הראייה הסובייקטיבית של מחברי הדוחות רק בגלל סיבה אחת: הנתונים האלו יפריכו את התוצאה המשורטטת מראש.

   ותרשו לנו גם לשאול: מה עשתה המדינה כדי לשנות את המצב הזה שאתם טוענים לו? מה עושה החברה הישראלית החילונית כדי לאפשר לחרדי לעבוד? השירות הצבאי, התואר האקדמי, תנאי העבודה, כל אלו הם חסמים נוקשים. לבני המיעוטים חוקקו את ההעדפה המתקנת. לשכת עורכי הדין, למשל, פועלת לשלב עורכי דין ערבים במגזר הציבורי והממשלתי. את החרדים לא צריכים.

   קחו שתי ערים חרדיות מתקדמות: מודיעין-עלית וביתר. בשתי הערים יחד מתגוררים קרוב למאה אלף איש. האם המדינה הקצתה תקציב להקמת מפעל אחד בערים האלו? ולמה שתעשה זאת? הרי החרדים אינם עובדים. הרי צריך לשמר אותם כשמורת טבע מושמצת.

   האדם החרדי הוא הצרכן הטוב ביותר של הכלכלה המקומית. הוא רוכש את דירתו כאן. הוא מאכיל את זאטוטיו כאן. הוא מעסיק בכספו גדודים של חילונים. מוסדות המופעלים על ידי הציבור החרדי מייבאים ארצה מאות מיליוני דולרים בשנה. אלפי חרדים בעלי ממון מגיעים לישראל, ממלאים עד אפס מקום את בתי המלון ומתפיחים את הכיסים החילוניים כאן בארץ. את הדירות השניות שלהם רוכשים אילי הון דתיים בירושלים ובתל אביב ולא בפנמה. איננו מצפים שידליקו לנו משואה, אבל גם לא ניתן שיבעירו לפיד של משטמה. אנו נושאים על כתפנו כמו יתר האזרחים את הכלכלה הישראלית.

   צאו ושאלו את התעשיינים המקומיים מי השוק היציב ביותר שלהם. תבררו במי כדאי להשקיע כלכלית. משפחות ברוכות ילדים הזוכות לבוז וסלידה במדינת תל אביב הן הנותנות תקווה לעם הזה. הן בונות את עם ישראל, את עוצמתו, את שגשוגו וגם את כלכלתו. כי זה מה שאנחנו. מגזר יצרני שגם מייצר ערכים, גם נותן תקווה לארץ, גם שומר על אמות המוסר וגם יוצר כלכלה בריאה שמפרנסת רבבות חילונים.

     3/5/10 14:58:

   אמת ויציב. ומי שחושב שדבריו לא אמיתיים , בור לחלוטין.
     3/5/10 13:52:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 13:35:07

   צטט: שליימ'לה 2010-05-03 12:32:19

   ובכן ,לדעתי ,מבחינה פוליטית, התלות הפיננסית המדינית והביטחונית של החרדים בחילונים/דתיים (להלן "הישראלי הרגיל")הינה סיטואציה שהלקסיקון הקולוניאליסטי מכונה כ-מצב א-י-ד-י-א-ל-י. עמים אחרים בתקופות אחרות הקריבו את דמם אישם ותמרות-עשנם בשביל ליצור חברה מעמדית שבה מיעוט קטן משכיל עשיר ולוחם שולט על עמדות הכוח (כמו הצבא האוניברסיטאות והבירוקרטיה) ומחזיק את הרוב הבערי העני והחלש ב-"יותרת האשכיו".

    

   אין ספק ששק האשכים החרדי מצוי עמוק בתוך כיסו של הישראלי הרגיל(חילוני/דתי),וכל אימת שיעלה בדעתו יכול הישראלי הרגיל להכניס יד לכיס ולמשוך ללחוץ לצבוט למעוך לשרוט ... הישראלי הרגיל סובר שהוא לא עושה זאת,ותוך כדי שהוא שוקע בסברה הזאת הוא שוכח לשים לב עד כמה החברה החרדית שברירית ונתונה לחסדו.

    

   אבל לכל כבש יש זנב ולכל קוץ יש אליה,והקוץ באליתו של הישראלי הרגיל הוא הפחד הקיומי,החשש מהערבי. ועל כן כל פעולה נבחנת בהתאם להשפעתה על יכולתה של ישראל להתקיים עד סוף כל הדורות. ומכאן שאם אתה לא מהנדס טילים או חוקר בפיזיקה של ההתפוצצויות הרי בהכרח שתרומתך לנצחיותה של ישראל פחותה משהו.

   אתה מצייר את זה כאילו החמור רוכב על המשיח. אני חושש שדרך כלל המשיח רוכב על החמור.

    

    

   זה לא משנה מי רוכב על מי,משנה מי מחזיק את המושכות. 

     3/5/10 13:35:

   צטט: שליימ'לה 2010-05-03 12:32:19

   ובכן ,לדעתי ,מבחינה פוליטית, התלות הפיננסית המדינית והביטחונית של החרדים בחילונים/דתיים (להלן "הישראלי הרגיל")הינה סיטואציה שהלקסיקון הקולוניאליסטי מכונה כ-מצב א-י-ד-י-א-ל-י. עמים אחרים בתקופות אחרות הקריבו את דמם אישם ותמרות-עשנם בשביל ליצור חברה מעמדית שבה מיעוט קטן משכיל עשיר ולוחם שולט על עמדות הכוח (כמו הצבא האוניברסיטאות והבירוקרטיה) ומחזיק את הרוב הבערי העני והחלש ב-"יותרת האשכיו".

    

   אין ספק ששק האשכים החרדי מצוי עמוק בתוך כיסו של הישראלי הרגיל(חילוני/דתי),וכל אימת שיעלה בדעתו יכול הישראלי הרגיל להכניס יד לכיס ולמשוך ללחוץ לצבוט למעוך לשרוט ... הישראלי הרגיל סובר שהוא לא עושה זאת,ותוך כדי שהוא שוקע בסברה הזאת הוא שוכח לשים לב עד כמה החברה החרדית שברירית ונתונה לחסדו.

    

   אבל לכל כבש יש זנב ולכל קוץ יש אליה,והקוץ באליתו של הישראלי הרגיל הוא הפחד הקיומי,החשש מהערבי. ועל כן כל פעולה נבחנת בהתאם להשפעתה על יכולתה של ישראל להתקיים עד סוף כל הדורות. ומכאן שאם אתה לא מהנדס טילים או חוקר בפיזיקה של ההתפוצצויות הרי בהכרח שתרומתך לנצחיותה של ישראל פחותה משהו.

   אתה מצייר את זה כאילו החמור רוכב על המשיח. אני חושש שדרך כלל המשיח רוכב על החמור.

    

     3/5/10 13:33:

   צטט: lenalta 2010-05-03 12:38:29

   אגב , כשאתה בוחר להתייחס לאוכלוסציות שונות כאל סכנה דמוגרפית זה ממש מעורר בחילה

    

   בחן מחדש את דרכיך

   כלומר עדיף שהמדינה תחרב בגלל הדמוגרפיה החרדית והחינוך החרדי, כפי שחוזה מרכז טאוב למחקר חברתי ובלבד שלא נקרא לסכנה בשמה? טוב לפחות כשהמדינה תחרב לא תהיה לך בחילה.

     3/5/10 13:31:

   צטט: יצר הרע 2010-05-03 12:23:29

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 06:53:59

   צטט: מיא 2010-05-03 00:00:42

   אוי, שחר, זה כל כך מדכא - ממש הוצאת לי את החשק לקום מחר לעבודה. טוב, אני לא קמה לעבודה, אבל לעבוד. ומשלמת המון מס!

    

   תגיד, יש גם אוכל-חתולים כשר למהדרין? 

    

   עשיתי תחקיר מקיף (כלומר חיפשתי בגוגל) כדי לענות על שאלתך ולהלן ממצאי:

   ראשית יש מזון לחתולים עם בעיות השמנה. זה אולי לא קשור אבל אני מצאתי את העובדה הזאת מרתקת.

   ברור שיש מזון לחתולים כשר לפסח. מה את רוצה שהחתולים יאכלו חמץ?

   אגב, אני מניח שהסיבה העיקרית שיש מזון כשר לפסח לחתולים הוא הכלל של "בל יראה ובל ימצא", כלומר לא החשש שהחתולים יחטאו בחמץ אלא החשש שמזון חמץ לחתולים יתפזר בסביבה.

   נדמה לי שאם תרצי מזון כשר גלאט לחתולים לשאר ימי השנה תצטרכי לקנות אותו בחנויות להולכים על שתיים.

    

   אפרופו דיכאון, אברך משלם כ-100 ש"ח בחודש שלקופת חולים גם אם יש לו עשרה ילדים. תחשבי על זה בפעם הבאה שמנקים לך 1000 ש"ח לחודש לביטוח בריאות.

    

   על פי ההלכה אסור להנות מחמץ בפסח (ולא רק לאוכלו) וחייבים לבערו ולכן  אסור להחזיק או להאכיל בעל-חי בחמץ בפסח.

    

   ונשאלת השאלה כמה משגיחים מתפרנסים מהשגחה על אוכל כשר לפסח לחתולים.

    

     3/5/10 13:15:
   בפעם הבא שאיזה שובניסט חרדי יתגאה ב"ערכים" הנהדרים של החברה שלו תשלחו אותו לקרוא את השיר "קוצו של יוד" ליל"ג.
     3/5/10 12:38:

   אגב , כשאתה בוחר להתייחס לאוכלוסציות שונות כאל סכנה דמוגרפית זה ממש מעורר בחילה

    

   בחן מחדש את דרכיך

     3/5/10 12:35:

   אני חושבת שדווקא אתה הוא הדמגוג פה.

    תרצה או לא תרצה- הדברים שלך נגועים בדעות קדומות ובצרות מוחין שבדיוק נגדם אתה מנסה לצאת.

    הגיע הזמן שכולנו נבין, למרות הכעס שלנו שלא כל האמצעים כשרים במאבק נגד עוולות שונות ומשונות. לפעמים המאבק רק מגביר את הקיטוב ואת היעדר התקשורת בין המחנות

    למה את מתכוונת? אתה שואל.

    למשל למושג הבורות שהוא כמובן משתנה בהתאם לתרבות. ההתקפה שלך על מערכת החינוך הדתית הזכירה לי עד כמה אני מתביישת ומצטערת על כך שאני בורה מוחלטת בעניין המסורת של העם שלי וכל החכמה והידע  שטמונים  במסורת רחבה זו. כן, גם אנחנו בורים, אף על פי שהשלמנו 12 שנות לימוד כמעט לחלוטין מבוזבזות במערכת החינוך החילונית שהיא, למרבה הצער באמת שטחית ונטולת ערכים .

    

    

    מה אפשר לעשות שישפר את המצב? לפחות לא לזרוע עוד אי הבנה .

     3/5/10 12:32:

   ובכן ,לדעתי ,מבחינה פוליטית, התלות הפיננסית המדינית והביטחונית של החרדים בחילונים/דתיים (להלן "הישראלי הרגיל")הינה סיטואציה שהלקסיקון הקולוניאליסטי מכונה כ-מצב א-י-ד-י-א-ל-י. עמים אחרים בתקופות אחרות הקריבו את דמם אישם ותמרות-עשנם בשביל ליצור חברה מעמדית שבה מיעוט קטן משכיל עשיר ולוחם שולט על עמדות הכוח (כמו הצבא האוניברסיטאות והבירוקרטיה) ומחזיק את הרוב הבערי העני והחלש ב-"יותרת האשכיו".

    

   אין ספק ששק האשכים החרדי מצוי עמוק בתוך כיסו של הישראלי הרגיל(חילוני/דתי),וכל אימת שיעלה בדעתו יכול הישראלי הרגיל להכניס יד לכיס ולמשוך ללחוץ לצבוט למעוך לשרוט ... הישראלי הרגיל סובר שהוא לא עושה זאת,ותוך כדי שהוא שוקע בסברה הזאת הוא שוכח לשים לב עד כמה החברה החרדית שברירית ונתונה לחסדו.

    

   אבל לכל כבש יש זנב ולכל קוץ יש אליה,והקוץ באליתו של הישראלי הרגיל הוא הפחד הקיומי,החשש מהערבי. ועל כן כל פעולה נבחנת בהתאם להשפעתה על יכולתה של ישראל להתקיים עד סוף כל הדורות. ומכאן שאם אתה לא מהנדס טילים או חוקר בפיזיקה של ההתפוצצויות הרי בהכרח שתרומתך לנצחיותה של ישראל פחותה משהו.

     3/5/10 12:23:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 06:53:59

   צטט: מיא 2010-05-03 00:00:42

   אוי, שחר, זה כל כך מדכא - ממש הוצאת לי את החשק לקום מחר לעבודה. טוב, אני לא קמה לעבודה, אבל לעבוד. ומשלמת המון מס!

    

   תגיד, יש גם אוכל-חתולים כשר למהדרין? 

    

   עשיתי תחקיר מקיף (כלומר חיפשתי בגוגל) כדי לענות על שאלתך ולהלן ממצאי:

   ראשית יש מזון לחתולים עם בעיות השמנה. זה אולי לא קשור אבל אני מצאתי את העובדה הזאת מרתקת.

   ברור שיש מזון לחתולים כשר לפסח. מה את רוצה שהחתולים יאכלו חמץ?

   אגב, אני מניח שהסיבה העיקרית שיש מזון כשר לפסח לחתולים הוא הכלל של "בל יראה ובל ימצא", כלומר לא החשש שהחתולים יחטאו בחמץ אלא החשש שמזון חמץ לחתולים יתפזר בסביבה.

   נדמה לי שאם תרצי מזון כשר גלאט לחתולים לשאר ימי השנה תצטרכי לקנות אותו בחנויות להולכים על שתיים.

    

   אפרופו דיכאון, אברך משלם כ-100 ש"ח בחודש שלקופת חולים גם אם יש לו עשרה ילדים. תחשבי על זה בפעם הבאה שמנקים לך 1000 ש"ח לחודש לביטוח בריאות.

    

   על פי ההלכה אסור להנות מחמץ בפסח (ולא רק לאוכלו) וחייבים לבערו ולכן  אסור להחזיק או להאכיל בעל-חי בחמץ בפסח.

    

     3/5/10 12:04:

   צטט: סמי ומימי רוזן 2010-05-03 03:08:00

   מדהים מדהים

   יש לך כושר ביטוי ענק.... 

   כל מילה במקום. 

    

   תודה, תודה, רק שימשתי פה לחרדים.

   והכל כמובן מתוך אהבת ישראל טהורה.

     3/5/10 12:03:

   צטט: jai-ma 2010-05-03 07:19:23

   כתוב מעניין וקולח והתמונות ששילבת מאד יפות.

    

    תודה

     3/5/10 12:03:

   צטט: רזאלה 2010-05-03 11:49:07


   בעזרת השם הכל יהיה בסדר :)

   יש לשם נטיה לא לעזור כשאנחנו לא עוזרים לעצמנו ועוד יותר לא לעזור כשאנחנו מחסלים את עצמנו.

    

    

     3/5/10 11:49:

   בעזרת השם הכל יהיה בסדר :)
     3/5/10 11:26:

   צטט: guycohen15 2010-05-03 09:52:53

   מר אילן שלום רב.

    

   אשמח לשמוע את דעותייך על ערביי ישראל.

   אתה הרי מתריע על העתיד העגום הצפוי לדעתך למדינת ישראל כתוצאה מהמשך המצב הקיים בכל הקשור למגזר החרדי.

   כידוע לך, אפשר לקחת כמעט את כל המאמרים שלך (לא רק הנוכחי), להחליף את המילה "חרדים" ב-"ערבים" והמאמר יישאר בדיוק כפי שהוא-אי השירות הצבאי/לאומי, אחוז נמוך של השתתפות בכוח העבודה, חוסר זיקה למדינה (שמתבטא בליברליות רבה בכל הקשור לקיום חוקיה אצל ערביי ישראל הרבה יותר מהחרדים) ועוד. 

    

   לפיכך, אשמח לשמוע מהן דעותייך על ערביי ישראל ? מדוע אינך מתריע על המשך המצב הקיים בכל הקשור אליהם (בטח לאור העובדה שאזורים שלמים בצפון ובדרום למעשה כבר אינם תחת ריבונות ישראלית)?

    

   תודה 

   הטענה שאפשר לקחת את דברי ולהסב אותם מהחרדים אל הערבים חסרת בסיס.

   יש בנושאי השרות למדינה וההשפעה על עתיד המדינה כמה הבדלים מהותיים בין ערביי ישראל לבין החרדים:

   ערביי ישראל הם לא חלק מהקולקטיב היהודי והם חלק מהלאום הערבי. לכן ניתן לצפות מהם לשירות אזרחי אל לא ניתן לצפות מהם לשירות בצבא.

   אצל ערביי ישראל בעיית אי התעסוקה מתמקדת בנשים ולא בגברים. זו בעיה קשה אבל פחות חמורה מהבעיה החרדית.

   ערביי ישראל בניגוד לחרדים עושים רבות כדי להקנות לילדיהם השכלה שתאפשר להם להשתלב שוק העבודה.

   יש ירידה דרמטית בילודה הערבית שהולכת ומתקרבת לילודה היהודית (פחות מארבעה ילדים לאישה מוסלמית, כשני ילדים לאישה נוצרית), כלומר אין סכנה דמוגרפית ערבית בתחומי הקו הירוק. לעומת זאת אצל החרדים שעור הפריון עדיין עומד על שבעה ילדים לאישה ובפרוש יש סכנה דמוגרפית חרדית שמאיימת על הציונות.. 

   אפשר להוסיף כאן עוד שתי עובדות שעומדות רקע למרות שאינן רלבנטיות ישירות לדיון:

   הציבור החרדי הוא חלק מהשלטון כר 33 שנה. הציבור הערבי מעולם לא זכה להתקרב לשלטון.

   הציבור החרדי נהנה מתקציבים הרהבה מעל ומעבר לחלקו באוכלוסיה. הציבור הערבי מקופח בצורה שיטתית במשאבים. לדוגמה מעולם לא הוקמה בישראל עיר ערבית חדשה אבל בשנים האחרונות הוקמו שלוש ערים חרדיות חדשות והרביעית מוהחמישית בדרך. 

     3/5/10 09:52:

   מר אילן שלום רב.

    

   אשמח לשמוע את דעותייך על ערביי ישראל.

   אתה הרי מתריע על העתיד העגום הצפוי לדעתך למדינת ישראל כתוצאה מהמשך המצב הקיים בכל הקשור למגזר החרדי.

   כידוע לך, אפשר לקחת כמעט את כל המאמרים שלך (לא רק הנוכחי), להחליף את המילה "חרדים" ב-"ערבים" והמאמר יישאר בדיוק כפי שהוא-אי השירות הצבאי/לאומי, אחוז נמוך של השתתפות בכוח העבודה, חוסר זיקה למדינה (שמתבטא בליברליות רבה בכל הקשור לקיום חוקיה אצל ערביי ישראל הרבה יותר מהחרדים) ועוד. 

    

   לפיכך, אשמח לשמוע מהן דעותייך על ערביי ישראל ? מדוע אינך מתריע על המשך המצב הקיים בכל הקשור אליהם (בטח לאור העובדה שאזורים שלמים בצפון ובדרום למעשה כבר אינם תחת ריבונות ישראלית)?

    

   תודה 

     3/5/10 09:35:

   צטט: גילה ז 2010-05-03 08:13:45

   שחר, לפני שלוש שנים הייתי בין מקימי מפלגת אור בראשותו של ירון ידען, וכל הדברים שנאמרים היום בריש גלי זכו אז לדחיות מקרב הרבה מאנשים שממש לא אוהבים את מה שהחרדים עושים אך נרתעים מייחוס תוצאות הרסניות למעשיהם. נתקלנו אז בתגובות כמו: למה אנטי? זה נשמע כמו אנטישמיות, מה פתאום? הם מיעוט, ומזל שיש מי ששומר על היהדות.

    

   נדמה לי שהתקופה שבה גלל הרב תרבותיות היה אסור לבקר את הנזק העצום שגורמת התרבות החרדית למדינת ישראל, לציונות וליהדות, הולכת וחולפת.
     3/5/10 09:33:

   צטט: אן-ג'י 2010-05-03 09:26:09


   מממ..

   נתקעתי עם שתי ההגדרות הראשונות

   לא מסכימה

   החינוך החילוני לא נכשל. (וזה לא חכמה להיכשל כשמקצצים ממנו בעקביות תקציבים)

   מצד שני גם לחילוניים יש ערכים. ומה שהדתיים מכנים כערכים אני אישית לא הייתי רוצה את הרשימה הערכית הזו בעיקר כשהיא כולל הרבה גזענות צרות מוח, ובורות מכוונת.

    

   אני גם הייתי מוסיפה לרשימה שלך אחרי מידי חיתולים גם פושעים

   מישהו אמר לי שש"ס זה ראשי תיבות של שרייך סוררים... וגו'...

    מציע שתנסי לקרוא את הרשימה כולה מחדש, כשהיא נקראת כאילואדם חרדי מדבר, לא הכותב.

    

     3/5/10 09:31:

   צטט: חילוני חרד 2010-05-03 08:51:46

   מאמר כתוב היטב, ומין הסתם נכון עובדתית. אז מה? חוץ מלשכנע את המשוכנעים, מה התועלת? עד שהרוב החילוני לא יצא מאדישותו ויביע את עצמו בקלפי, לא יקרה כלום. בעוד כמה שנים, גם לא יוכלו להשפיע בקלפי...
   בינתים נראה לי שהרוב הולך ויוצא מאדישותו. לא? אפילו ראש עיריית הבועה רון חולדאי נכנס למאבק, כך שיכול להיות שהמידע על הסכנה לציונות חדר את גבולות תל אביב. האם זה יועיל? זו כבר שאלה אחרת.
     3/5/10 09:26:


   מממ..

   נתקעתי עם שתי ההגדרות הראשונות

   לא מסכימה

   החינוך החילוני לא נכשל. (וזה לא חכמה להיכשל כשמקצצים ממנו בעקביות תקציבים)

   מצד שני גם לחילוניים יש ערכים. ומה שהדתיים מכנים כערכים אני אישית לא הייתי רוצה את הרשימה הערכית הזו בעיקר כשהיא כולל הרבה גזענות צרות מוח, ובורות מכוונת.

    

   אני גם הייתי מוסיפה לרשימה שלך אחרי מידי חיתולים גם פושעים

   מישהו אמר לי שש"ס זה ראשי תיבות של שרייך סוררים... וגו'...

     3/5/10 08:51:
   מאמר כתוב היטב, ומין הסתם נכון עובדתית. אז מה? חוץ מלשכנע את המשוכנעים, מה התועלת? עד שהרוב החילוני לא יצא מאדישותו ויביע את עצמו בקלפי, לא יקרה כלום. בעוד כמה שנים, גם לא יוכלו להשפיע בקלפי...
     3/5/10 08:43:

   צטט: יזהר באר 2010-05-03 01:15:51

   שחר, הנה כמה דברים בגנות המתפרנסים מהתורה, בלשונם, לשימוש עתידי:

    

    

   ·         "אלה שעשו התורה מלאכה כשאר המלאכותשמתפרנסים בהן הם מחללי השם בשם ההמון"  (הרמב"ם)                                                                                                                                                                     

    

   ·    חכמים עניים "לא היו מתירים לעצמםלבקש ממון מבני אדם. והיו רואים שלקיחתו היא חילול ה' בעיני ההמון, מפני שיחשבושהתורה מלאכה מהמלאכות אשר יחיה בהן אדם ותתבזה בעיניהם"    

    

                                                                            (הרמב"ם – פסיקה שבמשך דורות נעשה ניסיון להסתירה).

    

    

    

   ·             "כל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלהוגוררת עוון" (המשנה).

    

    

    

   ·                "מחללים שם שמים בשם שמים".

    

    

    

   ·                "גדול הנהנה מיגיעו יותר מיראשמים", חז"ל

    

    

    

             "לעולםידחוק אדם עצמו ויתגלגל בצער ואל יצטרך לבריות ואל ישליך עצמו על הצבור וכן צווחכמים   ואמרו עשהשבתך חול ואל תצטרך לבריות ואפילו היה חכם ומכובד והעני יעסוק באומנות ואפילובאומנות מנוולת ולא יצטרך לבריות מוטב לפשוט עור בהמות נבלות ולא יאמר לעם חכםגדול אני כהן אני פרנסוני ובכך צוו חכמים גדולי החכמים היו מהם חוטבי עצים ונושאיהקורות ושואבי מים לגנות ועושי הברזל והפחמים ולא שאלו מן הצבור ולא קיבלו מהםכשנתנו להם:

    

   כלמי שאינו צריך ליטול ומרמה את העם ונוטל אינו מת מן הזקנה עד שיצטרך לבריות והריהוא בכלל ארור הגבר אשר יבטח באדם וכל מי שצריך ליטול ואינו יכול לחיות אלא אם כןנוטל כגון זקן או חולה או בעל יסורין ומגיס דעתו ואינו נוטל הרי זה שופך דמיםומתחייב בנפשו ואין לו בצערו אלא חטאות ואשמות וכל מי שצריך ליטול וציער ודחק אתהשעה וחיה חיי צער כדי שלא יטריח על הצבור אינו מת מן הזקנה עד שיפרנס אחרים משלוועליו ועל כל כיוצא בזה נאמר ברוך הגבר אשר יבטח בה' סליקו להו הלכות מתנות ענייםבס"ד: (רמב"ם יד החזקה - הלכות מתנות עניים,י')

    

    

    

   ·  "כלבמשים על לבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה, הרי זה חלל את השםובזה את התורה וכבה מאור הדת וגרם רעה לעצמו ונטל חייו מן העולם הבא, לפי שאסורליהנות בדברי תורה בעולם הזה. אמרו חכמים כל הנהנה מדברי תורה נטל חייו מן העולם.ועוד צוו ואמרו לא תעשם עטרה להתגדל בהם ולא קרדום לחפור בהם. ועוד צוו ואמרו אהובאת המלאכה ושנא את הרבנות. וכל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וסוף אדם זה שיהאמלסטים את הבריות" (הרמב"ם, ספר המדע, הלכות תלמוד תורה, פ"ג)

    

    

    

   ·        "מעלהגדולה היא למי שהוא מתפרנס ממעשה ידיו, ומידת חסידים הראשונים היא, ובזה זוכה לכלכבוד וטובה שבעולם הזה ולעולם הבא. שנאמר, יגיע כפיך כי תאכל אשריך וטוב לך, אשריךבעולם הזה וטוב לך לעולם הבא שכולו טוב" (הרמב"ם, ספר המדע, הלכותתלמוד תורה, פ"ג).

    

   ·        "איןדברי תורה מתקיימין במי שמרפה עצמו עליהן, ולא באלו שלומדין מתוך עידון ומתוךאכילה ושתייה, אלא במי שממית עצמו עליהן ומצער גופו תמיד ולא יתן שנת לעיניולעפעפיו תנומה. אמרו חכמים דרך רמז זאת התורה אדם כי ימות באוהל, אין תורה מתקיימתאלא במי שממית עצמו באהלי חכמה" (הרמב"ם, ספר המדע, הלכות תלמודתורה, פ"ג). [להמית עצמך באוהלה של חכמה, פירושו להתענות עינוי של ממש].

    

    

    

    (טו)לעולם ירחיק אדם את עצמו מן הצדקה ויגלגל עצמו בצער שלא יצטרך לבריות. וכן צווחז"ל עשה שבתך חול ואל תצטרך לבריות. ואפילו היה חכם מכובד והעני, יעסוקבאומנות ואפילו באומנות מנוולת ואל יצטרך לבריות:

   (טז)כל מי שאינו צריך ליטול מהצדקה ומרמה את הבריות ונוטל, אינו מת עד שיצטרך לבריות.וכל מי שצריך ליטול ואינו יכול לחיות אלא אם כן יטול, כגון זקן או חולה או בעליסורין, ומגיס דעתו ואינו נוטל הרי זה שופך דמים ומתחייב בנפשו, ואין לו בצערו אלאעונות וחטאים. וכל מי שצריך ליטול ומצער עצמו ודוחק את השעה וחי חיי צער כדי שלאיטריח על הצבור, אינו מת עד שיפרנס אחרים, ועליו הכתוב אומר ברוך הגבר אשר יבטחבה' וגו': (ספר קצור שו"ע סימן לד - הלכות צדקה)

    

    

    

   ·           "מכורעצמך לעבודה זרה ואל תצטרך לבריות", תלמוד ירושלמי, ברכות, דף סד/ב'.

    

   ·      "תלמיד חכם שאין בו דעת - נבלה טובהממנו"  חז"ל

    

    

    

    אחלה. תודה

    

     3/5/10 08:42:

   צטט: מיא 2010-05-03 08:10:20

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 06:53:59

   צטט: מיא 2010-05-03 00:00:42

   אוי, שחר, זה כל כך מדכא - ממש הוצאת לי את החשק לקום מחר לעבודה. טוב, אני לא קמה לעבודה, אבל לעבוד. ומשלמת המון מס!

    

   תגיד, יש גם אוכל-חתולים כשר למהדרין? 

    

   עשיתי תחקיר מקיף (כלומר חיפשתי בגוגל) כדי לענות על שאלתך ולהלן ממצאי:

   ראשית יש מזון לחתולים עם בעיות השמנה. זה אולי לא קשור אבל אני מצאתי את העובדה הזאת מרתקת.

   ברור שיש מזון לחתולים כשר לפסח. מה את רוצה שהחתולים יאכלו חמץ?

   אגב, אני מניח שהסיבה העיקרית שיש מזון כשר לפסח לחתולים הוא הכלל של "בל יראה ובל ימצא", כלומר לא החשש שהחתולים יחטאו בחמץ אלא החשש שמזון חמץ לחתולים יתפזר בסביבה.

   נדמה לי שאם תרצי מזון כשר גלאט לחתולים לשאר ימי השנה תצטרכי לקנות אותו בחנויות להולכים על שתיים.

    

   אפרופו דיכאון, אברך משלם כ-100 ש"ח בחודש שלקופת חולים גם אם יש לו עשרה ילדים. תחשבי על זה בפעם הבאה שמנקים לך 1000 ש"ח לחודש לביטוח בריאות.

    

   שיט, היית קרוב. אני משלמת בערך  800 ומשהו לחודש... איך זה שאברך משלם רק 100? לא משנה כמה תרופות נגד דיכאון הוא צורך (ואשתו) כתוצאה מריבוי הילדים המעצבנים האלה? אגב בתחילת דרכי הנפשית הירודה שילמתי איזה 1600 לחודש - וגם זה לא היה יקר מדי בשביל השפיות! (היחסית... הכל יחסי)

    

   כמובן שטופי כבר על מזון מרזה... הבעיה שהוא מאוד אוהב אותו ואוכל ממש הרבה ממנו.

    

   הסבר לי בבקשה את עניין קופ"ח. אשמח לדעת.

    

   חוק ביטוח בריאות ממלכתי הוא חוק סוציאליסטי וטוב שכך.הוא מבוסס על העקרון של "מכל אחד לפי יכולתו לכל אחד על פי צרכיו". זאת, באמצעות הקביעה שאתה משלם לפי משכורתך בלי קשר לצרכים, ומקלב לפי הצרכים בלי קשר למשכורת. עד כאן אחלה.

    

   המפלגות החרדיות שכידוע מתעבות את הסוציאליזם מצאו דרך לנצל גם אותו: האברך אמנם מקבל מלגת כולל אל הוא משלם ביטוח לאומי ובריאות כאילו אין לו הכנסה כלל ויחד כמאה שקל (מצטער, שכחתי לספר שזה כולל גם ביטוח לאומי). בתמורה הוא מקבל מלבד ביטוח בריאות גם סכום צנוע של מאות רבות עד אלפי שקלים כקצבאות ילדים.

    

    

    

     3/5/10 08:13:

   שחר, לפני שלוש שנים הייתי בין מקימי מפלגת אור בראשותו של ירון ידען, וכל הדברים שנאמרים היום בריש גלי זכו אז לדחיות מקרב הרבה מאנשים שממש לא אוהבים את מה שהחרדים עושים אך נרתעים מייחוס תוצאות הרסניות למעשיהם. נתקלנו אז בתגובות כמו: למה אנטי? זה נשמע כמו אנטישמיות, מה פתאום? הם מיעוט, ומזל שיש מי ששומר על היהדות.

   היום בבוקר היה דיון בתוכנית הבוקר לאחר שחולדאי אמר שהחרדים הורסים את החברה,והרב שי פירון, אמר דברים של טעם בנוגע לחלקה הגדול של ממשלת ישראל לדורותיה בזריעת ההרס ובהפקרתה את כל העשייה החינוכית והחברתית תוך שהיא מתמקדת בפוליטיקה של שטחים וכסף.

   זה מה שנאמר בזמנו במפלגת אור, החינוך צרי ךלחזור להיות ממלכתי וציבורי במימון הממשלה וללא לממן שום רשת פרטית ולא משנה איך קוראים לה: דמוקרטית, ניסויית, אל המעין, חסדי ישראל או  התנועה האיסלאמית. כי זה

    

   הפועל היוצא של חוק נהרי שהורס את החינוך הממלכתי ציבורי, הינו: חינוך לשנאת ישראל והציונות בחסות אותו חוק ובבתי הספר החרדיים ואיסלאמים קיצונים, והכל במימון ממשלת ישראל שזה אומר בכספנו אנו. 

    

    לכן, מה שמביא שחר בהצגת השיח החרדי ביחס לחילוני, ושירקף המצב אין בו ולו שמץ של שנאה, אלא דאגה צרופה לנו לחברה הישראלית כולה. משתחדל חברה זו להתקיים כחברה יצרנית ועצמאית, הלא עימה יצנחו החרדים אל אותה תהום שהם מייחלים כי הציונות והדמוקרטיות תצנח. כשהספינה טובעת אין אפליות.

    

   מספיק להתחסד ולעצום עיניים מול התופעות המתרחבות שמביאות עימן צנעות מוקצנת שאין לה אח ורע בחברות נאורות, יחס בוטה לנשים, אלימות, לעג לחוק ומניעת השלטתו באזורם המוגדרם חרדים, העמקת בורות וחוסר מעש במסווה של למדנות, יצירת חברה שיש בה תסכול, שעמום, פריקת יצרים מודחקים, עוני קשה ופגיעה בבריואתם שלילדים רבים הגדלים בתנאים של חוסר תזונה טובה, צפיפות, מחסור בצרכים אלמנטרים כמו רגש ותשומת לב שצריכים להתחלק על פני המוני ילדים מאם עייפה ומותשת, אחריות טרם זמנם בנשיאת עול גידול הילדים וכל המשתמע מכך, וכל זה כדי לייצר איזה עילוי אחד או שניים מקהל של מאות אלפים שהופכים ללכודים במלכודת ממנה קשה להיחלץ.

    

    אין כאן השוואה בין נפלאות החילוניות וזוועות הדת.  לא מדובר בהאדרת האחת על פני השניה, אלא בדאגה נטו לדמותה של חברה נורמטיבית, חופשית,אחראית לנתיניה ולכלל החברה,  בעלת מודעות אמיתי מהי דמוקרטיה והאפשרויות הגלומות בצידה, יצרנית ועצמאית. רק שהחילוני חופשי לעשות את מה שהוא בוחר בו והוא מאותגר עבור עצמו ומטרותיו, וכן יש סיכוי גדול יותר לחברו לביחד ולמשימה הלאומית שנדרשת כאן במדינה ובחברה, והחרדי נאמן אך לרב לו הוא סר, שוטם את הרעיון של מדינת ישראל הדמוקרטית והריבונית ולמרבה הפרדוכס נתמך כלכלית לחלוטין על ידי אותה מדינה הגוזלת מהחברה התורמת לטובת החברה שאינה רוצה בקיומה.

    

   מרגע בו תיטול המדינה את האחריות על תחומי החינוך והרווחה כיאות למדינה אחראית, ותיצור תנאים בהם הפערים יצטמצמו וכולם יילמדו נושאים המייצרים חברה משכילה ועצמאית יותר, יודגש נושא האחריות הממלכית הן של המדינה והן של האזרחים, תופעות קיצוניות כמו אלו המוכרות היום ילכו ויעלמו משום שהן לא תוכלנה להתקיים ללא מימון. וכשעובדים, ואחראים אישית לרווחה ולחיים-מתחילים לעשות את סדר העדיפויות האמיתי.

     3/5/10 08:10:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-03 06:53:59

   צטט: מיא 2010-05-03 00:00:42

   אוי, שחר, זה כל כך מדכא - ממש הוצאת לי את החשק לקום מחר לעבודה. טוב, אני לא קמה לעבודה, אבל לעבוד. ומשלמת המון מס!

    

   תגיד, יש גם אוכל-חתולים כשר למהדרין? 

    

   עשיתי תחקיר מקיף (כלומר חיפשתי בגוגל) כדי לענות על שאלתך ולהלן ממצאי:

   ראשית יש מזון לחתולים עם בעיות השמנה. זה אולי לא קשור אבל אני מצאתי את העובדה הזאת מרתקת.

   ברור שיש מזון לחתולים כשר לפסח. מה את רוצה שהחתולים יאכלו חמץ?

   אגב, אני מניח שהסיבה העיקרית שיש מזון כשר לפסח לחתולים הוא הכלל של "בל יראה ובל ימצא", כלומר לא החשש שהחתולים יחטאו בחמץ אלא החשש שמזון חמץ לחתולים יתפזר בסביבה.

   נדמה לי שאם תרצי מזון כשר גלאט לחתולים לשאר ימי השנה תצטרכי לקנות אותו בחנויות להולכים על שתיים.

    

   אפרופו דיכאון, אברך משלם כ-100 ש"ח בחודש שלקופת חולים גם אם יש לו עשרה ילדים. תחשבי על זה בפעם הבאה שמנקים לך 1000 ש"ח לחודש לביטוח בריאות.

    

   שיט, היית קרוב. אני משלמת בערך  800 ומשהו לחודש... איך זה שאברך משלם רק 100? לא משנה כמה תרופות נגד דיכאון הוא צורך (ואשתו) כתוצאה מריבוי הילדים המעצבנים האלה? אגב בתחילת דרכי הנפשית הירודה שילמתי איזה 1600 לחודש - וגם זה לא היה יקר מדי בשביל השפיות! (היחסית... הכל יחסי)

    

   כמובן שטופי כבר על מזון מרזה... הבעיה שהוא מאוד אוהב אותו ואוכל ממש הרבה ממנו.

    

   הסבר לי בבקשה את עניין קופ"ח. אשמח לדעת.

    

     3/5/10 07:19:
   כתוב מעניין וקולח והתמונות ששילבת מאד יפות.
     3/5/10 07:02:

   צטט: אתי פתי 2010-05-03 06:24:09

   שחר, יש בך משהו מיליטנטי ואנטי חרדי, אין מה להגיד, כמו כל כתיבה שמתייחסת לציבור שלם, אבל לפני שאתה סותם לי הפה, אני אוסיף שאני חושבת שזה בסדר לדבר בהכללות לפעמים, ובאופן כללי, אני מאמינה שיש בסטראוטיפים מידה של אמת. זה לא אומר שצריך להתייחס לכל פרט כאילו הוא מייצג של הקבוצה, אבל אפשר לדבר בהכללות על עם החרדים כמו על ערבים, כמו על יהודים באשר הם.

   אני חושבת שמצבינו מאוד קרוב למצבה של לבנון. המקבילה של החרדים הם החיזבאלה, לבנון היא על סף ה50 אחוז דתיים והם צריכים לעשות תרגילי בחירות יצרתיים כדי לבלום את הגדילה המסיבית של הציבור הבעייתי שלהם. אנחנו עדיין לא שם, אך מרגישים את עמדות הכוח המתחזקות של הציבור הזה, גם בהקצאות תקציביות הולכות וגדלות שמוצאות את הדרך לציבור הזה בשם הרווחה וגם בהתחמשות וסרבנות להשמע לרשויות ואפילו הפניית אלימות נגד הרשויות (התעמתות עם חיילים, שוטרים). לא רחוק היום ונראה צבא דתיים נפרד הכפוך לרבניו כמו חיזבאלה.

    

   לגבי הציבור החרדי אני נוטה להאמין שאין כל כך חשיבות להכללות על הפרטים החרדיים. הציבור הזה הופך לאלים או לסחטן רק  כציבור (למשל בהפגנות, למשל אמבקים בכנסת) ולא כפרטים.

   אינני חושב שלבנון היא הכיוון, כי אין בישראל מיליציות. הכיוון הוא הרבה יותר טורקיה כלומר השתלטות על ההדמוקרטיה מבפנים וזה לא פחות מדאיג.

    

     3/5/10 06:56:

   צטט: ה.גדול 2010-05-02 23:42:18

   הפסקה האחרונה היא החשובה באמת. הסכנה הזו היא היחידה שיכולה אפילו לציוני לוהט כמוני לעזוב את הארץ.

    

   ה ל ו, אני בניתי עליך שתפתח מפעל לנשים מחרדיות במודיעין עילית.

    

     3/5/10 06:55:

   צטט: חירות-נפש 2010-05-03 00:42:28

   השבוע יצא לי לבקר את אחותי הדוסית ברמת בית-שמש

   וחשכו עיניי מרוב חרדים...

   ביקור קצר שם הוא מסע במנהרת-הזמן

   למדינת ישראל של עוד X שנים.

   נשים חנוּטות עולות לאוטובוס עם כרטיסיית זכאי (לאוכלוסיה נזקקת),

   באיזורים נרחבים מתנפלים על נהגי-אגד .

   כל ילדה בת 17 ממליטה צאצאים כמניין שבטי-ישראל,

   ילדים שלא לומדים אנגלית, מתמטיקה והסטוריה.

   יוחלף שם הישוב ל:  מקום לדאגה.

    

    

    אין ספק בית שמש היא מקום הזוי במיוחד, מן גרסת פרא של מאה שערים.

     3/5/10 06:53:

   צטט: מיא 2010-05-03 00:00:42

   אוי, שחר, זה כל כך מדכא - ממש הוצאת לי את החשק לקום מחר לעבודה. טוב, אני לא קמה לעבודה, אבל לעבוד. ומשלמת המון מס!

    

   תגיד, יש גם אוכל-חתולים כשר למהדרין? 

    

   עשיתי תחקיר מקיף (כלומר חיפשתי בגוגל) כדי לענות על שאלתך ולהלן ממצאי:

   ראשית יש מזון לחתולים עם בעיות השמנה. זה אולי לא קשור אבל אני מצאתי את העובדה הזאת מרתקת.

   ברור שיש מזון לחתולים כשר לפסח. מה את רוצה שהחתולים יאכלו חמץ?

   אגב, אני מניח שהסיבה העיקרית שיש מזון כשר לפסח לחתולים הוא הכלל של "בל יראה ובל ימצא", כלומר לא החשש שהחתולים יחטאו בחמץ אלא החשש שמזון חמץ לחתולים יתפזר בסביבה.

   נדמה לי שאם תרצי מזון כשר גלאט לחתולים לשאר ימי השנה תצטרכי לקנות אותו בחנויות להולכים על שתיים.

    

   אפרופו דיכאון, אברך משלם כ-100 ש"ח בחודש שלקופת חולים גם אם יש לו עשרה ילדים. תחשבי על זה בפעם הבאה שמנקים לך 1000 ש"ח לחודש לביטוח בריאות.

     3/5/10 06:50:


   והם עומדים לקבל מליארד עבור ישיבות

   כש 60 אחוז ביניהם לא עובדים

   ו 65 לא משרתים בצהל

   ולזה קוראים "ואהבת לרעך כמוך"

   כשהחינוך מעוות

   מושגי הרגש הם באופן טבעי מכעוותים גם.

   מה שטוב שהם באוטוסוגסטיה

   שהם נזר הבריאה

   ומתפללים כל יום לקיומו של העם הזה.

   ובמלחמה הקרובה שתהיה

   הם ישבו בחיידר ויקבלו תקציבי עתק

   וחיילים שלנו ייפלו מתוך אהבת מולדת והזולת.

   מ ק ו מ ם

     3/5/10 06:24:

   שחר, יש בך משהו מיליטנטי ואנטי חרדי, אין מה להגיד, כמו כל כתיבה שמתייחסת לציבור שלם, אבל לפני שאתה סותם לי הפה, אני אוסיף שאני חושבת שזה בסדר לדבר בהכללות לפעמים, ובאופן כללי, אני מאמינה שיש בסטראוטיפים מידה של אמת. זה לא אומר שצריך להתייחס לכל פרט כאילו הוא מייצג של הקבוצה, אבל אפשר לדבר בהכללות על עם החרדים כמו על ערבים, כמו על יהודים באשר הם.

   אני חושבת שמצבינו מאוד קרוב למצבה של לבנון. המקבילה של החרדים הם החיזבאלה, לבנון היא על סף ה50 אחוז דתיים והם צריכים לעשות תרגילי בחירות יצרתיים כדי לבלום את הגדילה המסיבית של הציבור הבעייתי שלהם. אנחנו עדיין לא שם, אך מרגישים את עמדות הכוח המתחזקות של הציבור הזה, גם בהקצאות תקציביות הולכות וגדלות שמוצאות את הדרך לציבור הזה בשם הרווחה וגם בהתחמשות וסרבנות להשמע לרשויות ואפילו הפניית אלימות נגד הרשויות (התעמתות עם חיילים, שוטרים). לא רחוק היום ונראה צבא דתיים נפרד הכפוך לרבניו כמו חיזבאלה.

    

   מדהים מדהים

   יש לך כושר ביטוי ענק.... 

   כל מילה במקום. 

     3/5/10 01:39:

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 22:54:55

   אני לא נוקדנית. ואמרתי שהרוח בה אתה  כותב  היא רוח השנאה. (תקן אותי אם זה לא נכון).

    

    


   כשנגמרים הטיעונים הרציונאליים - פונים לטיעון המנצח: שנאה.

   זהו טיעון חרדי שגור ביותר בשיח הזה.

   אבל הרי כל מי שלא מסכים איתך, באותה מידה יכול לומר גם על דבריך שרוח של שנאה נושבת מהם.

   אוקי, אז רוח של שנאה נושבת כנראה מכל הכיוונים. ועכשיו נראה אותך חוזרת ומשיבה לטיעונים שהוצגו כאן, כולל הנתונים.

    

     3/5/10 01:15:

   שחר, הנה כמה דברים בגנות המתפרנסים מהתורה, בלשונם, לשימוש עתידי:

    

    

   ·         "אלה שעשו התורה מלאכה כשאר המלאכותשמתפרנסים בהן הם מחללי השם בשם ההמון"  (הרמב"ם)                                                                                                                                                                     

   ·    חכמים עניים "לא היו מתירים לעצמםלבקש ממון מבני אדם. והיו רואים שלקיחתו היא חילול ה' בעיני ההמון, מפני שיחשבושהתורה מלאכה מהמלאכות אשר יחיה בהן אדם ותתבזה בעיניהם"    

                                                                            (הרמב"ם – פסיקה שבמשך דורות נעשה ניסיון להסתירה).

    

   ·             "כל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלהוגוררת עוון" (המשנה).

    

   ·                "מחללים שם שמים בשם שמים".

    

   ·                "גדול הנהנה מיגיעו יותר מיראשמים", חז"ל

    

             "לעולםידחוק אדם עצמו ויתגלגל בצער ואל יצטרך לבריות ואל ישליך עצמו על הצבור וכן צווחכמים   ואמרו עשהשבתך חול ואל תצטרך לבריות ואפילו היה חכם ומכובד והעני יעסוק באומנות ואפילובאומנות מנוולת ולא יצטרך לבריות מוטב לפשוט עור בהמות נבלות ולא יאמר לעם חכםגדול אני כהן אני פרנסוני ובכך צוו חכמים גדולי החכמים היו מהם חוטבי עצים ונושאיהקורות ושואבי מים לגנות ועושי הברזל והפחמים ולא שאלו מן הצבור ולא קיבלו מהםכשנתנו להם:

    

   כלמי שאינו צריך ליטול ומרמה את העם ונוטל אינו מת מן הזקנה עד שיצטרך לבריות והריהוא בכלל ארור הגבר אשר יבטח באדם וכל מי שצריך ליטול ואינו יכול לחיות אלא אם כןנוטל כגון זקן או חולה או בעל יסורין ומגיס דעתו ואינו נוטל הרי זה שופך דמיםומתחייב בנפשו ואין לו בצערו אלא חטאות ואשמות וכל מי שצריך ליטול וציער ודחק אתהשעה וחיה חיי צער כדי שלא יטריח על הצבור אינו מת מן הזקנה עד שיפרנס אחרים משלוועליו ועל כל כיוצא בזה נאמר ברוך הגבר אשר יבטח בה' סליקו להו הלכות מתנות ענייםבס"ד: (רמב"ם יד החזקה - הלכות מתנות עניים,י')

    

   ·  "כלבמשים על לבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה, הרי זה חלל את השםובזה את התורה וכבה מאור הדת וגרם רעה לעצמו ונטל חייו מן העולם הבא, לפי שאסורליהנות בדברי תורה בעולם הזה. אמרו חכמים כל הנהנה מדברי תורה נטל חייו מן העולם.ועוד צוו ואמרו לא תעשם עטרה להתגדל בהם ולא קרדום לחפור בהם. ועוד צוו ואמרו אהובאת המלאכה ושנא את הרבנות. וכל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וסוף אדם זה שיהאמלסטים את הבריות" (הרמב"ם, ספר המדע, הלכות תלמוד תורה, פ"ג)

    

   ·        "מעלהגדולה היא למי שהוא מתפרנס ממעשה ידיו, ומידת חסידים הראשונים היא, ובזה זוכה לכלכבוד וטובה שבעולם הזה ולעולם הבא. שנאמר, יגיע כפיך כי תאכל אשריך וטוב לך, אשריךבעולם הזה וטוב לך לעולם הבא שכולו טוב" (הרמב"ם, ספר המדע, הלכותתלמוד תורה, פ"ג).

   ·        "איןדברי תורה מתקיימין במי שמרפה עצמו עליהן, ולא באלו שלומדין מתוך עידון ומתוךאכילה ושתייה, אלא במי שממית עצמו עליהן ומצער גופו תמיד ולא יתן שנת לעיניולעפעפיו תנומה. אמרו חכמים דרך רמז זאת התורה אדם כי ימות באוהל, אין תורה מתקיימתאלא במי שממית עצמו באהלי חכמה" (הרמב"ם, ספר המדע, הלכות תלמודתורה, פ"ג). [להמית עצמך באוהלה של חכמה, פירושו להתענות עינוי של ממש].

    

    (טו)לעולם ירחיק אדם את עצמו מן הצדקה ויגלגל עצמו בצער שלא יצטרך לבריות. וכן צווחז"ל עשה שבתך חול ואל תצטרך לבריות. ואפילו היה חכם מכובד והעני, יעסוקבאומנות ואפילו באומנות מנוולת ואל יצטרך לבריות:

   (טז)כל מי שאינו צריך ליטול מהצדקה ומרמה את הבריות ונוטל, אינו מת עד שיצטרך לבריות.וכל מי שצריך ליטול ואינו יכול לחיות אלא אם כן יטול, כגון זקן או חולה או בעליסורין, ומגיס דעתו ואינו נוטל הרי זה שופך דמים ומתחייב בנפשו, ואין לו בצערו אלאעונות וחטאים. וכל מי שצריך ליטול ומצער עצמו ודוחק את השעה וחי חיי צער כדי שלאיטריח על הצבור, אינו מת עד שיפרנס אחרים, ועליו הכתוב אומר ברוך הגבר אשר יבטחבה' וגו': (ספר קצור שו"ע סימן לד - הלכות צדקה)

    

   ·           "מכורעצמך לעבודה זרה ואל תצטרך לבריות", תלמוד ירושלמי, ברכות, דף סד/ב'.

   ·      "תלמיד חכם שאין בו דעת - נבלה טובהממנו"  חז"ל

    

     3/5/10 00:42:

   השבוע יצא לי לבקר את אחותי הדוסית ברמת בית-שמש

   וחשכו עיניי מרוב חרדים...

   ביקור קצר שם הוא מסע במנהרת-הזמן

   למדינת ישראל של עוד X שנים.

   נשים חנוּטות עולות לאוטובוס עם כרטיסיית זכאי (לאוכלוסיה נזקקת),

   באיזורים נרחבים מתנפלים על נהגי-אגד .

   כל ילדה בת 17 ממליטה צאצאים כמניין שבטי-ישראל,

   ילדים שלא לומדים אנגלית, מתמטיקה והסטוריה.

   יוחלף שם הישוב ל:  מקום לדאגה.

    

     3/5/10 00:28:

   אוי חמורו של משיח....

    

     3/5/10 00:00:

   אוי, שחר, זה כל כך מדכא - ממש הוצאת לי את החשק לקום מחר לעבודה. טוב, אני לא קמה לעבודה, אבל לעבוד. ומשלמת המון מס!

    

   תגיד, יש גם אוכל-חתולים כשר למהדרין?

     2/5/10 23:42:
   הפסקה האחרונה היא החשובה באמת. הסכנה הזו היא היחידה שיכולה אפילו לציוני לוהט כמוני לעזוב את הארץ.
     2/5/10 23:22:

   צטט: zoharav 2010-05-02 23:17:51

   החרדים כמו כל הפאנטיים למיניהם הם על-אנושיים בבסיס (כלומר אינם אנושיים במובן שמסוגלים לשמוע, לעבד מידע, לגבש דיעה, לאמץ התנהגות והתנהלות עצמאית). הם רובוטים, שלוחות של רבניהם, ולכן אין כל טעם לתקשר עימם באופן ישיר שלא באמצעות רבניהם - תקשורת עימם היא כמו לדבר עם הקיר. לצערנו רק חלק זעום מבצע עבודה מועילה, רובם מנצלים את חולשת הפוליטיקאים החילוניים שמסיבות נלוזות קנו את הממסד הרבני ובכך מכלכלים את העדה הטפילה ומאפשרים לה לגדול ולנגוס בחברה ללא כל תרומה.

   חבל שהפוליטיקאים אינם אוזרים עוז להפסיק את התופעה הטפילה.   

    

   ככל שיותר חרדים ישרתו בצבא ויעבדו הם יכירו יותר לא חרדים, יבינו את עולם הערכים והרגישיות הלא חרדי, וגם יבינו שהעולם הרבה יותר מורכב ממה שסיפרו להם בתקשורת החרדית. 

     2/5/10 23:17:

   החרדים כמו כל הפאנטיים למיניהם הם על-אנושיים בבסיס (כלומר אינם אנושיים במובן שמסוגלים לשמוע, לעבד מידע, לגבש דיעה, לאמץ התנהגות והתנהלות עצמאית). הם רובוטים, שלוחות של רבניהם, ולכן אין כל טעם לתקשר עימם באופן ישיר שלא באמצעות רבניהם - תקשורת עימם היא כמו לדבר עם הקיר. לצערנו רק חלק זעום מבצע עבודה מועילה, רובם מנצלים את חולשת הפוליטיקאים החילוניים שמסיבות נלוזות קנו את הממסד הרבני ובכך מכלכלים את העדה הטפילה ומאפשרים לה לגדול ולנגוס בחברה ללא כל תרומה.

   חבל שהפוליטיקאים אינם אוזרים עוז להפסיק את התופעה הטפילה.   

     2/5/10 23:10:

   טעות בידך.  אני ממש פתוחה לדבריך (עדיין אני חושבת שכתיבה צינית יכולה להביא למחשבות ולהזמין ביקורת,ואתה כאדם כותב, אולי יכול לעמוד בכך)

   ואחרי שחשבתי שדיברנו כאן וליבנו(ליבננו) קצת את הדברים,תכתוב(כלפיי) בקצת פחות עוינות.

     2/5/10 23:05:

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 22:59:57

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-02 22:57:20

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 22:54:55

   אני לא נוקדנית. ואמרתי שהרוח בה אתה  כותב  היא רוח השנאה. (תקן אותי אם זה לא נכון).

    תיקנתי. אין טיפת שנאה

    

   אז מה שחר, זו רק דאגה לשמה? לציונות?

   ישנם כל כך הרבה גורמים המסכנים את הציונות(והמהדרין יגידו, איזו ציונות, מה זו ציונות) ורק החרדים שחיים בתוכנו(אתה מסכים לכך?) הם  המסוכנים?

   יש המון סיבות למה אנשים מעלים פוסטים. הסיבה העיקרית היא שהם רוצים להעביר מסר. יש המון סיבות למה לכתוב בציניות. הסיבה העיקרית היא שזה יותר קריא ומעניין. הטענה שאם אתה כותב בציניות על חרדים אתה שונא אותם היא מוזרה. היא שוללת את האפשרות שאפשר להיות יריב רעיוני ומבקר חריף של החרדים או של כל גורם אחר בלי לשנוא אותם. אז אני לא שונא את החרדים, אבל את  - כך נראה - לא תתני לי לקלקל את האמת שלך עם העובדות שלי.

    

    

     2/5/10 22:59:

   צטט: Shahar Ilan 2010-05-02 22:57:20

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 22:54:55

   אני לא נוקדנית. ואמרתי שהרוח בה אתה  כותב  היא רוח השנאה. (תקן אותי אם זה לא נכון).

    תיקנתי. אין טיפת שנאה

    

   אז מה שחר, זו רק דאגה לשמה? לציונות?

   ישנם כל כך הרבה גורמים המסכנים את הציונות(והמהדרין יגידו, איזו ציונות, מה זו ציונות) ורק החרדים שחיים בתוכנו(אתה מסכים לכך?) הם  המסוכנים?

     2/5/10 22:56:
   ואגב, כל הכתיבה הצינית,היא נגזרת של שנאה,  הלוא כן ?
     2/5/10 22:54:
   אני לא נוקדנית. ואמרתי שהרוח בה אתה  כותב  היא רוח השנאה. (תקן אותי אם זה לא נכון).
     2/5/10 22:45:

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 22:30:12

   אינני בקיאה בעובדות כמוך, ועל כן השתדלתי לא להתעמת עליהן. אני  מניחה  שהעובדות המספריות נכונות.

   הרוח בה אתה כותב את הדברים, היא רוח של שנאה, מבחינת ההתרשמות שלי.

   והרי אין זו רשימתך הראשונה לגביהם.

   המומחים,גם דיברו על ,סליחה מכולם, הערבים. (אין מילה יותר פוליטקלי קורקט מזו). וראו בשני ההמגזרים  בעיה.

   מדוע להעלות רק חצי אמת(סטטיסטית). והרי חלקי אמת גרועים משקר.

   הרוח שבה אני כותב את הדברים היא רוח של רצון להציל את הציונות מאסון.

   יש שתי סיבות למה אני מתמקד בחרדים ולא בערבים:

   1. אני מומחה לחרדים ולענייני דת ומדינה. נורא מוזר לי שאנשים מתרעמים על כך שאני מתמיד לכתוב על תחום המומחיות שלי.

   2. אין בעיה דמוגגרפית ערבית בתחומי הקו הירוק. שעור הילודה הערבי נמצא בירידה מתמדת וירד אל מתחת לארבעה ילדים לאישה. יש ללא ספק בעיה דמוגרפית חרדית קשה שמאיימת על הציונות.

   אני מזכיר לך שהתחמקת מהאתגר שהצבתי לפניך, להביא ציטוטים שמעידים על שנאה.

    

    

     2/5/10 22:30:

   אינני בקיאה בעובדות כמוך, ועל כן השתדלתי לא להתעמת עליהן. אני  מניחה  שהעובדות המספריות נכונות.

   הרוח בה אתה כותב את הדברים, היא רוח של שנאה, מבחינת ההתרשמות שלי.

   והרי אין זו רשימתך הראשונה לגביהם.

   המומחים,גם דיברו על ,סליחה מכולם, הערבים. (אין מילה יותר פוליטקלי קורקט מזו). וראו בשני ההמגזרים  בעיה.

   מדוע להעלות רק חצי אמת(סטטיסטית). והרי חלקי אמת גרועים משקר.

     2/5/10 22:24:

   צטט: עמליה אביטל 2010-05-02 22:14:18

   יש לי בעיה. אני לא שונאת חרדים. לא רק לא כפרטים, אלא גם לא כקבוצה.

   החרדים מהווים קבוצה, אגב, שנחלקת לכמה תתי קבוצות,הנבדלות זו מזו לפעמים באיכות,דהיינו באופן בו הן מגדירות את עצמן, ולפעמים בכמות, במידת האדיקות בה מקוימות המצוות.

   וכקבוצה,הם לבטח שונים. הם מגדירים עצמם כשונים, ו"הרוב" החילוני (הלוואי והיה אצלנו רוב חילוני) מגדיר אותם כך.

   כקבוצה,שונה, הם מקיימים אורח חיים קצת שונה. כאנשים החיים בתקופה הנוכחית, הם מושפעים מאוד מכל הקורה בחברה החילונית.

   חלקם הגדול יודע מה נעשה בטלוויזיה, לא שזה כבוד גדול, בוודאי ברדיו,חלקם משתתפים כמאזינים דוברים בתכניות הרדיו. הם לגמרי מעורים בפוליטיקה, הלא מגזרית, וחלקם, תתפלאו, כואבים את כאב יום  הזכרון .

   בקיצור, אנשים רגילים שאינם שונים במהותם מכל האנשים. לרובם יש המון טלפונים סלולאריים.

   חלקם נוהגים ברכב ואני מתארת  לעצמי,שיש גם להם תחביבים.

   נו, ונגיע לנושא. חלקם עובדים. כן, כולכם רואים אותם, מוכרים בחנויות, ספרנים, אנשי תחזוקה, רופאים, וואו,  בתקשורת, בהיי טק,  כאנשי רוח,

   חלקם חיים את החיים שלהם, הנבדלים בדברים המסוימים כאמור, אך עם השתתפות בחיי  החברה הכללית.

   לא כולם מוצצי כספים, שודדים את הקופה הציבורית, יושבים ולומדים כל היום ושולחים את אשתם לעבודה, זו שהם מאלצים אותה לעשות איתם הרבה ילדים.

   לא כולם שמים את ילדיהם הלא אהובים בפנימיות שהאנשים שחילוניים, הלוואי והיו לנו אנשים חילוניים, מממנים.

   חלקם, תתפלאו, רוצים לשרת בצבא. פגשתי פעם משפחה חרדית, מאוד נחמדה ומשכילה. מאוד חרדית. הבן, שהיה ילד די קטן, יפה תואר, כמה לשרת בצבא.

   לא אגיד שהוריו עודדו אותו ברצונו זה, ואכן, הם התייחסו לכך כמו אל רצון של ילד קטן "שיעבור".

   אכן, יש בעיה עם שיעור הלא מתגייסים.

   נדמה לי שהגישה המיליטנטית לא מועילה. נדמה לי שדיבור רגיל נכון יותר. לא מהתנשאות ,ולא מנחיתות. אבל,ראבק, לא משנאה.

    

   ואלה העובדות: רק 35% מהגברים החרדים עובדים. לכן רובם חיים על חשבון הקופה הציבורית. מוצצי כספים זה ביטוי שלך. אבל הפוליטיקאים שלהם הם ללא ספק שודדי הקופה הציבורית. פחות מ-5% מהחרדים מתגייסים לצבא. כל הכלכלנים מאוחדים דעה שהמשך המצב הזה מאיים על עצם קיומה של ישראל. ראשי הצבא זועקים שאין כוח אדם וחייבים לגייס את החרדים. 

    

   אם תצליחי למצוא בטקסט שלי עדות אחת לשנאת חרדים, את מוזמנת לכתוב אותה. אם לא דומה שתצטרכי לוותר על הדמגוגיה ולחזור לעובדות ואלו מאד קשות.

     2/5/10 22:17:

   תיקון טעות של המקלדת

   שורה 10 מלמטה  צ"ל  החילוניים

     2/5/10 22:14:

   יש לי בעיה. אני לא שונאת חרדים. לא רק לא כפרטים, אלא גם לא כקבוצה.

   החרדים מהווים קבוצה, אגב, שנחלקת לכמה תתי קבוצות,הנבדלות זו מזו לפעמים באיכות,דהיינו באופן בו הן מגדירות את עצמן, ולפעמים בכמות, במידת האדיקות בה מקוימות המצוות.

   וכקבוצה,הם לבטח שונים. הם מגדירים עצמם כשונים, ו"הרוב" החילוני (הלוואי והיה אצלנו רוב חילוני) מגדיר אותם כך.

   כקבוצה,שונה, הם מקיימים אורח חיים קצת שונה. כאנשים החיים בתקופה הנוכחית, הם מושפעים מאוד מכל הקורה בחברה החילונית.

   חלקם הגדול יודע מה נעשה בטלוויזיה, לא שזה כבוד גדול, בוודאי ברדיו,חלקם משתתפים כמאזינים דוברים בתכניות הרדיו. הם לגמרי מעורים בפוליטיקה, הלא מגזרית, וחלקם, תתפלאו, כואבים את כאב יום  הזכרון .

   בקיצור, אנשים רגילים שאינם שונים במהותם מכל האנשים. לרובם יש המון טלפונים סלולאריים.

   חלקם נוהגים ברכב ואני מתארת  לעצמי,שיש גם להם תחביבים.

   נו, ונגיע לנושא. חלקם עובדים. כן, כולכם רואים אותם, מוכרים בחנויות, ספרנים, אנשי תחזוקה, רופאים, וואו,  בתקשורת, בהיי טק,  כאנשי רוח,

   חלקם חיים את החיים שלהם, הנבדלים בדברים המסוימים כאמור, אך עם השתתפות בחיי  החברה הכללית.

   לא כולם מוצצי כספים, שודדים את הקופה הציבורית, יושבים ולומדים כל היום ושולחים את אשתם לעבודה, זו שהם מאלצים אותה לעשות איתם הרבה ילדים.

   לא כולם שמים את ילדיהם הלא אהובים בפנימיות שהאנשים שחילוניים, הלוואי והיו לנו אנשים חילוניים, מממנים.

   חלקם, תתפלאו, רוצים לשרת בצבא. פגשתי פעם משפחה חרדית, מאוד נחמדה ומשכילה. מאוד חרדית. הבן, שהיה ילד די קטן, יפה תואר, כמה לשרת בצבא.

   לא אגיד שהוריו עודדו אותו ברצונו זה, ואכן, הם התייחסו לכך כמו אל רצון של ילד קטן "שיעבור".

   אכן, יש בעיה עם שיעור הלא מתגייסים.

   נדמה לי שהגישה המיליטנטית לא מועילה. נדמה לי שדיבור רגיל נכון יותר. לא מהתנשאות ,ולא מנחיתות. אבל,ראבק, לא משנאה.

     2/5/10 21:58:

   צטט: Guinevere 2010-05-02 21:23:16

   אפילו אי אפשר לומר שזה מצחיק.

   אגב, החרדים אומרים שהם אוהבים אותנו?
   באמת?? לי זה חדש.

    

   הכל, כל הביקורת והחרפות והגידופים והכפייה והאלימות, נובעים רק מאהבת ישראל עמוקה ומושרשת. שום התנשאות ושנאה, חלילה. רק אהבה.

     2/5/10 21:23:

   אפילו אי אפשר לומר שזה מצחיק.

   אגב, החרדים אומרים שהם אוהבים אותנו?
   באמת?? לי זה חדש.

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון