כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  המלך ואני

  שם הבלוג מצביע על נק' המפנה במערכת היחסים הארוכה והעמוקה שלי עם מרוקו. בעקבות נאום אשר נשא מיד לאחר הכתרתו למלך ובו קרא ל\"בני הארץ\" (רמז עבה:היהודים שהיגרו ויוצאי חלציהם) לחזור ולהירתם למאמצים ליצור חברה מרוקאית משגשגת, בעלת מערכות חינוך מפותחות ותשתיות, ראיתי בזאת הזדמנות פז לקחת חלק -כיהודי בן לאבא מרוקאי- בתהליך אשר יביא למרוקו חדשה, עשירה יותר, משכילה יותר וסובלנית יותר. בשבילי קריאתו של המלך הייתה בבחינת פניה אישית וכמו אחרים, לאחר מספר ביקורים כתייר בחרתי לעשות תפנית בחיי. מאמצים רבים השקיע מלך מרוקו במהלך העשור האחרון בכל תחומי החיים במגמה להביא למהפך חברתי-כלכלי בארצו. כבעל דוקטורט במשפטים הביא מלך מרוקו מוחמד השישי למספר חקיקות בתחום זכויות האדם בכלל והאישה בפרט. תוכניות פיתוח לשני העשורים הבאים הביאו את מרוקו להחליט על תיירות כיעד אסטרטגי. מטרת הבלוג היא לנסות ליצור שיח חברתי-עסקי בעיקר בנושא מרוקו תוך הפחתת רמת ההתנגדות הפסיכולוגית אצל תיירים ומשקיעים פוטנציאליים עד לרמה אפס. בימים הבאים אתחיל ליצור פוסטים אשר יפרטו את הכתוב לעיל. אתם מוזמנים לכתוב,לשאול ולהתייעץ. ברוכים הבאים/ות MARHABA ו SOYEZ
  LA BIENVENUE

  שאלות ניתן לכתוב ל: noamnir1@gmail.com

  ישראל-מרוקו: "לֶה-גְרָנְד ביזנס"

  0 תגובות   יום רביעי, 5/5/10, 01:53


  מסיבות טכניות לא ניתן להעלות כאן את הפוסט כולו כולל התמונות ואתכם הסליחה.
  למסמך הכולל את התמונות נא הקליקו על הקישור הבא:
  (לפתיחה בחלון חדש יש להקליק תוך לחיצה על מקש CTRL)

  ישראל-מרוקו: "לה-גרנד ביזנס" – נועם ניר ©

   

  באוקטובר 2000 הורה מלך מרוקו לנתק את היחסים הרשמיים עם ישראל.
  מאז ביקרו במרוקו פוליטיקאים בכירים מישראל, מאות אנשי עסקים,מהנדסים ומנהלי חוות,
  בנוסף לעשרות אלפי תיירים ישראלים.
  הסכם ברצלונה שנחתם ב1995 וכולל את ישראל ומרוקו, יצר את התשתית בשנים לבוא לשיתוף פעולה עסקי המסתכם בעשרות מיליוני דולרים לא כולל יצוא בטחוני. שוק המרוקאי רוצה והמשקיע הישראלי מהסס.

     בנסיעה בשד' 
  רָנְדי לכיוון מערב נגלית קזבלנקה הירוקה והיוקרתית. שכונות מגורים השמורות לפלח העליון. השָמְנַה סָלְתָּא של העיר הגדולה מזכירה מאוד באורח חייה את זו שבת"א. שומרי מסורת לצד חילונים, תרבות צריכה מפותחת ולא פחות חשוב: היכולת לממן אותה. הצצה מחלון המכונית לעבר החניות העמוסות ברובע היוקרתי "מעריף" מלמד את כל מי שעיניו בראשו פרק הלכות מהיר בכלכלה המרוקאית. השפע נוכח בכל מקום. על הכביש, במדרכות מול המדרכות ומעליהן ולגובה. גברים ונשים לבושים על פי צו האפנה ולעיתים קרובות עוד לפני שהגיעה לת"א. 4 מפעילי הטלפון הסלולארי חוגגים ומועדוני הלילה הנוצצים בטיילת לה-כורניש הומים אדם גם בשעות הקטנות של הלילה. "קזבלנקה היא הברומטר הכלכלי של מרוקו" מספר לי חסן בעלים של חברת סטרט-אפ בתחום התיירות. "כשיש מחזורי כספים בקזה זה מורגש בכל מרוקו". קזבלנקה היא מרכז העצבים העסקי של מרוקו בעוד שערים אחרות מספקות תשתיות אחרות למשקיעים בתחומים שונים. בעוד שחברות שירותים שעברו רה-ארגון והתייעלות מצאו את מרוקו ככר פעולה נוח לפעילות בינלאומית, השוק המקומי במרוקו מחפש תוצרת איכותית וזולה. למרות היות המשקיע הישראלי נכון לגלות מקומות חדשים להשקעה, בשל חסמים שונים נמנעו בעבר אנשי עסקים ישראלים מלהשקיע כספם במרוקו. החשש מפני אי יציבות שלטונית הביא את המשקיעים להימנע ובעוד בודדים העזו ושמרו על הצלחתם בסוד משיקולי תחרות, רבים אחרים העדיפו לשבת על הגדר או לפעול במקומות המוכרים יותר.


  בנובמבר 2008 במסגרת ביקור משלחת רשמית של "הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו" במוזוליאום (מקום קבורת מלכי מרוקו) ברבאט, אמר השר עבדלואהב בן-מנסור הביוגרף הרשמי של מלך מרוקו "הבאתי לידיעת אדוננו המלך-מוחמד השישי את דבר ביקור משלחת מכובדת זו. הוד מלכותו הטיל עלי לקדם את פניכם בברכה חמה, ולהדגיש באוזניכם כמה אתם אהובים ורצויים במולדתנו-מולדתכם. אנא, סיירו ברחבי הממלכה! בכל מקום תתקבלו על פי הכנסת האורחים המאפיינת את עמנו. בקשה אחת מכם: אל תסתפקו בביקור זה, בואו אלינו עוד ועוד פעמים, אתם תמיד אהובים ורצויים בארצנו-ארצכם."

  במהלך ביקור המשלחת הורו כוחות הביטחון המרוקאים לאסור כניסת תיירים ומבקרים לכל מתחם רחב הידיים של המוזוליאום. הוצבו מעברים לבדיקות ביטחוניות, וכל המתחם הפך לאזור סטרילי לכבודה של המשלחת שלנו. הכניסה לקומת הקרקע שם נמצאים קבריהם של המלך מוחמד החמישי ובנו המלך חסן השני מותרת רק למלכים, נשיאים וראשי מדינות.


  משלחת הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו 28/10/2008
  (מתוך אתר הפדרציה)


  ליהדות מרוקו שמור מקום מיוחד בקידום מעמדה של מרוקו בעולם בכלל ובארה"ב בפרט. קהילת יוצאי מרוקו בעולם מונה מיליון איש מתוכם למעלה משמונה מאות אלף ישראלים חיים בארץ. רבים מיוצאי יהדות מרוקו מכהנים בעמדות מפתח בפוליטיקה,עסקים, חברה ועוד, זה מסביר אולי את האיגרת ששיגר הנשיא האמריקאי 
  אובאמה למלך מרוקו מוחמד השישי בסוף חודש יוני האחרון. באיגרת כתב בין השאר "...אני מקווה שמרוקו תשחק תפקיד מרכזי בהליך ההפשרה שבין הליגה הערבית לישראל...". האיגרת הגיעה בנסיבות בהן מרוקו נתפשת כמדינה הערבית-מוסלמית הכי ידידותית לישראל (בעוד שיש מי שמגדירים אותה "הכי פחות עוינת לישראל).


  בראיון לעיתון הצרפתי "
  לה פיגארו" אמר אנואר אל אסרי, מנהל השיווק והמכירות של טנג 'יר-מד (
  Tanger-Med הנמל הגדול ביותר באגן הים התיכון ובאפריקה) כי הסחר עם ישראל מפותח וכי "מרוקו רוצה לשמש מודל לדוגמא בעיני איחוד האירופי-ים תיכוני (UFM) במטרה "לצבור נקודות" כשבקשתה להצטרף כחברה באיחוד האירופי תתקדם שלב. בעוד שבחלק גדול מהרחוב המרוקאי ישראל נתפסת כמושא לחרם, יש הסכמה ושתיקה בקרב דיפלומטים ואנשי מפתח מעולם העסקים במרוקו כי "תהליך ברצלונה" שהתפתח ל"ארגון מדינות אירופה והים התיכון" מאפשר את התפתחותו של הסחר עם ישראל והוא אף צפוי לגדול.  עמיר פרץ ומלך מרוקו פב' 2006

  בשנת 94' נפתחו משרדי קישור בת"א וברבאט שסימנו תחילת דרך חדשה ביחסים הארוכים והפתלתלים שבין שתי המדינות. עם פריצת האינתיפאדה השנייה באוקטובר 2000 נסגר המשרד בת"א בהוראת המלך וראש משרד הקישור הישראלי, איש משרד החוץ דאז גדי גולן נתבקש לעזוב יחד עם אנשי משרדו, ומקבילו המרוקאי בת"א הוחזר למרוקו. מאז, ביקרו במרוקו

  ונפגשו עם המלך בכירים מישראל בהם: שר החוץ לשעבר סילבן שלום (2003), שר הביטחון לשעברעמיר פרץ. פרופ' שלמה בן עמי, מנכ"ל משרד החוץ אהרון אברמוביץ' התקבל ברבאט

  במסגרת ביקור רשמי. לפני מספר חודשים דיווחה מעצרת האו"ם בניו יורק כתבת ערוץ 1 איילה חסון כי ראתה במו עיניה את שר החוץ אביגדור ליברמן ומקבילו המרוקאי טייאב פאסי-פיהררי מסתודדים בחדרי חדרים. יש הטוענים כי אחת הסוגיות שנידונו הייתה מעורבותה הנמרצת של ישראל בחצרות וושינגטון למען קידום אינטרסים לאומיים מרוקאים בממשל האמריקאי. לכנס היורו-מד שאורגן ע"י מכון "אמדאוס" שנשיאו הצעיר הוא בנו של שר החוץ המרוקאי, הגיעו ראש האופוזיציה חה"כ ציפי ליבני שהתקבלה בחום רב ע"י המארגנים חרף התנגדות גדולה של פעילים פוליטיים במרוקו, ושר הפנים לשעבר פרופ' שלמה בן עמי.
  פרופ' שלמה בן-עמי בכנס בטנג'יר (נוב' 2008) שרת החוץ לשעבר ציפי לבני לוחץ ידיים עם

   

  עמיתה המרוקני מוחמד בן-עיסא שלה לפני
  פגישתם בפריז ביום רביעי.
   (רויטרס)

   

   

  במהלך השנים זכו לעיטורים מלכותיים שורה ארוכה של יהודים מרוקאים בכירים בעולם. גם ישראלים קיבלו ובטקס חגיגות העשור לעלייתו על כס המלכות של המלך מוחמד השישי עוטרו מספר יהודים ביניהם השר לשעבר אהרון אבוחצירא. שנה קודם זכה בכבוד ד"ר יהודה לנקרי לשעבר שגריר ישראל באו"ם ומנכ"ל חב' החדשות של הערוץ השני בסיכת האבירות של מסדר אבירי הממלכה היא ה"ווִ'יסָאם עָלָאווִ'ית" היוקרתית. ד"ר לנקרי הוא גם נשיא המועצה של "הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו" שהייתה מעורבת בהפקתן של סדרת כתבות וסרטים ששודרו בערוצים שונים כחלק מפעולות שמטרתן חיזוק הקשרים בין הקהילה המרוקאית וארץ מוצאם. עוד קיבלו את העיטור הרב הראשי של מרוקו הרב אהרון מונסנגוחיים כהן נשיא הארגונים היהודים של צפון אפריקה ואלי מויאל, אוצר ה"איגוד העולמי של יהדות מרוקו" ושורה של אישי ציבור יהודים בעולם.

   


  לאחרונה קיבל את עיטור "אביר כס הממלכה המרוקאית" הגבוה 
  ג'ייסון אייזקסון, נשיא הוועד היהודי (
  AJC). בטקס שנערך בבית שגריר מרוקו לאו"ם מוחמד לוּלִישְקִי השתתפו דיפלומטים רמי מעלה בהם שגרירו של מלך מרוקו ומזכ"ל הקהילה היהודית במרוקו סרג' ברדוגו.
  יש מי שקושרים את האירוע למעורבותו של הלובי היהודי ומשרדיהם ב 
  K-STREET (מתחם משרדי הלובינג) בראשות ארגון איפ"ק (AIPAC) בקידום אינטרסים לאומיים של מרוקו ואם לשפוט על בסיס חילופי הדברים בטקס, מרוקו די מרוצה מהישגיה המדיניים ואנשי העסקים הישראלים במרוקו גם כן. אין עוד מדינה מוסלמית שיש לה כאלה יחסים חמים עם הקהילה היהודית כמו מרוקו.
  על רקע התנגדות הליגה הערבית לנירמול יחסים עם ישראל טרם שהתקיימו התנאים שהציבה, אין לתגמל את ישראל ביחסים בילטראליים גם לא ברמה דיפלומטית זוטרה כגון משרד קישור ולכן מרוקו צריכה להתנהל מול ישראל כפיל בחנות חרסינה. מלך מרוקו מתנהל בתוך מציאות מורכבת ואם לשפוט לפי מבחן התוצאה; בהצלחה רבה.

  תוכניות פיתוח רב-שנתיות הושמו בעשור האחרון ופירותיהם החל להיקטף זה מכבר. "מרוקו 2010" היא תוכנית על כלכלית שהציבה את ענף התיירות כמנוף כלכלי ראשי.
  תוכנית "
  AZUR" כוללת שישה אזורים גיאוגרפיים שהוכרו כאזור לפיתוח תיירותי. במסגרת הפרוייקט נחנכו ע"י מלך מרוקו עשרות פרוייקטים הכוללים מתחמי גולף של עד 32 גומות, בתי-מלון, שדות התעופה שופצו, הורחבו והותאמו טכנולוגית למילניום השלישי. במקביל לתהליכים כלכליים עסק מלך מרוקו במלחמה בעוני והחל להזרים תקציבי ענק לחיסול שכונות העוני ובניית שכונות מגורים בסגנון "עמיגור" ו"עמידר". התנופה בענף התיירות יצרה ביקושים גדולים והחלה בנייה מאסיבית בעיקר בעיר המובילה במספר התיירים המגיעים אליה בשנה: מרקש. בין השנים 2005-2008 חלקים בעיר האדומה נראו כמו אתר בנייה גדול. בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות קיבלה מפלגת "PAM" בראשות עלי אל-הימה מקורב למלך מרוקו. תמיכה רחבה במפלגה שהוקמה שנה קודם לבחירות מעידה על שביעות רצון מההתפתחויות במדינה.
  שכונת ה"סְלָאם" ב
  סידי מוּמִין משם יצאו המפגעים הרעבים וביצעו את הפיגועים בקזבלנקה עדיין בתהליך השכנתם של התושבים שנדרשים מצידם להשתתף ולממן בתנאים נוחים במיוחד.

  כנסים, ועידות ואירועים אחרים בעלי פרופיל גבוה הם תמיד אַרֵנָה אטרקטיבית למשקיעים.
  במהלך הוועידה הכלכלית העולמית בירדן בחודש מאי השנה, נפגשו אנשי עסקים ישראלים עם רעיהם המרוקאים ודנו באפשרויות לפיתוח הסחר בין שתי המדינות. נשיא המדינה שמעון פרס לא מחמיץ הזדמנות לקדם את משנתו הכלכלית למזרח תיכון חדש, ובמהלך השתתפותו בוועידה הכלכלית נפגש עם אנשי עסקים מרוקאים. הוועידה הכלכלית העולמית הבאה צפויה להיות במאי 2010 במרוקו וזו תהיה הזדמנות נוספת להדק עוד יותר את קשרי המסחר הקיימים מחד וקידום אזור הסחר החופשי מאידך. כבר ב2008 השתתפה ישראל בוועידת טנג'יר ל"קידום המסחר והמאבק בפשע בינלאומי מאורגן". גם וועידה זו נוצלה לקשירת קשרים וקידום עסקים. בתקשורת הישראלית דווח כי הסכמי סחר, פעילות פיננסית ועוד שיתופי פעולה עסקיים מיושמים ע"י טכנוקרטים או גורמים בכירים מהמגזר הפרטי. בתחום הממון, הבנקים לאומי ופועלים יצרו תשתית ליבוא-יצוא בין מרוקו לישראל בעזרת הסכמים עם מספר בנקים במרוקו. בבנק לאומי שוב בחרו שלא להגיב ומבנק הפועלים שוב נמסר כי "לא מגיבים בעניינים עסקיים".

  שלטון יציב מחפשים המשקיעים וזה מה שהם מקבלים. חברות מיקור חוץ ופנים משגשגות בתחומים מגוונים, יותר ויותר חברות שרות אירופאיות מגלות את היתרונות של תוכנית ההטבות למשקיעים של ממשלת מרוקו. בעיר מרקש מספר דניאל בעלים של מרכז הזמנות ותקשורת המספק שרותי טלמרקטינג, כי לקוחותיו הגדולים הן חברות שבסיסן באירופה. מרכז השרות מאובזר במיטב הטכנולוגיה העדכנית הקיימת בשוק. החברה הצעירה בשלבי צמיחה ראשונים ובמשמרת אחת עובדים למעלה מחמישים טלפניםיות ומוכרים בשווקים שונים בעולם. גלובאליזציה זה כאן.
  יוסי בכר מנכ"ל משרד האוצר בכנס במרקש (ABDELHAK SENNA/AFP/Getty Images)
  כנס יורומד החמישי במרקש 24 מרץ 2006
  התקרבות האליטות

  עם מינויו לשגריר ארה"ב במרוקו אמר סמואל קפלן -שמעולם לא נחשד כעוכר ישראל- "החופש לבקר במרוקו שנהנים ממנו ישראלים יהודים יוצאי מרוקו, מתאר את הניסיון הדי מיוחד שקיים באזור זה של העולם" תוך שהוא רומז לדו-קיום המסורתי שקיים במרוקו. כחלק מתוכנית FINCOM (International Forum of Moroccan skills abroad) ברבאט מתכוונים לעודד הגירה של יהודים להתיישב במרוקו ולעשות עסקים בתחומים כגון: מיקור חוץ, טכסטיל,אלקטרוניקה, אווירונאוטיקה, ביו-טכנולוגיה, נאנו-טכנולוגיה, תעשיית הרכב ועוד. המשנה לראש הממשלה סילבן שלום בעל קשרים טובים ברבאט פעל רבות לחידוש היחסים הבילטראליים בין מרוקו לישראל בעזרת קהילת יוצאי מרוקו בתפוצות עת כיהן כשר לפיתוח אזורי. בכתבה של יוסף שימרו עיתונאי כלכלי מרוקאי נכתב כי "ממסמך במשרדו (של סילבן שלום בהיותו השר לפיתוח סביבתי נ.נ.) חושף את קרבת האליטות לתחומים מתקדמים: "על עמק-הסילקון המרוקאי להתייחס למודל הישראלי של קשרי גומלין בין האקדמיה לתעשייה". ביקורי אנשי אקדמיה וחוקרים נועדו לבחון את האפשרויות לשיתופי פעולה ויחד עם אנשי הייטק המייצגים חברות בינלאומיות, ביקרו בפארקים טכנולוגיים ברבאט ובקזבלנקה כמו גם מוסדות אקדמיים כמו אוניברסיטת "אֵל-אָחַווֶ'איְין" בעיר הקיט איפראן. בין החברות היו

  ST Microelectronics, Texas Instruments, Qualcomm, Agilent Technologies ו Greenberg Traurig, חברות אלו נחשבות כ'בנות בית' בישראל...".

  "עגבניות, רק היום"

  האקלים ושטחים חקלאיים נרחבים במרוקו מאפשרים גידולים חקלאיים שונים. ישראל כאימפריה חקלאית מוצאת במרוקו גן-עדן לחקלאים בעיקר משום קרבתה לאירופה הקרה, מה שמאפשר לגדל במרוקו ולמכור באירופה לאורך כל השנה תוך חסכון בשינוע, עלות כוח אדם הטבות מס ומטבע חוץ ועוד.


  המרוקאים מעריכים חקלאות ישראלית, טכנולוגיה גם. מערכות השקיה, חממות, מוצרי פלסטיק, אנרגיה חלופית-סלולארית, מערכות בטחון לשימוש אזרחי ויש הטוענים גם לשימושים נוספים. בהקשר זה נמסר ממשרד הבטחון: "אנחנו לא מגיבים בנושא עסקות בטחוניות" והוסיפו " מדובר בחברות פרטיות שעושות שם עסקים, אמנם באישור משרד הביטחון אך אין ביכולתנו לתת עליהם מידע מתוך חשש לסיכון בעסקאות".
  גם החברות עצמן אינן ששות לתת מידע על פעילותן. "אנחנו נהנים מתחרות קטנה יחסית, למה לספר למתחרים על שוק חדש שבו אנו דומיננטים?" אמר לי מנכ"ל חברה בענף החקלאות שביקש מאוד להישאר רחוק מהזרקור הציבורי.
  הישראלים כאן וכל עוד זה תלוי בהם הם לא מתכוונים ללכת בקרוב. מדוע שיעזבו את מרוקו כאשר העגבניות מגיעות לשוק רעננות, ואדומות מויטמינים והגב' אירופה משלמת עם חיוך?
  בספטמבר 2005 התפרסם כי "
  זרעים גדרה" תמכור במרוקו זרעי עגבניות, שרי ופלפלים המשווקים באירופה בכ-1.2 מיליון דולר. מחשש לחשיפת מידע עסקי נמנעו ב"זרעים גדרה" מלסקור את פעילותם כיום.

  בביקור שעשתה הגב' שרי אריסון במרוקו היא נפגשה עם מספר גורמים בכירים ודנה אתם ביזנס. עסקאות רבות עוברות בצינורות בנק הפועלים ובנק לאומי. מבנק הפועלים נמסר כי הם "אינם מגיבים בנושאים עסקיים" ובנק לאומי מילא פיו מצלצלים ובחר שלא להגיב.


  גברת ג'ודי ניר מוזס שלום, אשתו של שר החוץ הישראלי מר סילבן שלום
  במפגש עם מלך מרוקו מוחמד השישי (דצנבר 2003)

  מכבש הלחצים של הליגה הערבית מגלה לעיתים סימני שחיקה; ספק בשל עייפות החומר ספק משום האינטרסים המשותפים של מדינות הים התיכון. גם סעודיה המובילה את הקו האיסלאמי מתעלמת מהיחסים שבין ישראל למרוקו; יחסים ללא יחסים רשמיים; "נישואין פתוחים" משהו אם להשתמש במושג מהעת החדשה. לסעודיה עניין נוסף והוא האיום המשותף הבא מכיוון אירן גרעינית. מרוקו נחושה ובעקביות מסירה מכשולים מבית ומחוץ ולמאמצים האלה שותפה גם הקהילה הבינלאומית הכוללות את ארה"ב; מדינות האיחוד האירופי ואת ישראל. ובכל זאת; בכל הקשור ליחסים בין השתיים; הישראלים מחרישים והמרוקאים מדברים בעילום שם.

  פרסומים במרוקו מהימים האחרונים מלמדים על מהלך שמובילה המפלגה האיסלאמית (
  PJD) –שהתעייפה בספסל האופוזיציה- במסגרתו מתכוונים אנשי המפלגה לאתר מוצרים המיוצרים בישראל ומשווקים במרוקו דרך חברות שבסיסן באירופה או צפון אמריקה. החרם הכלכלי נוסח מרוקו צפוי יהיה להתקל בחוסר שיתוף פעולה גורף מצד היבואנים שיודעים להעריך סחורה איכותית. נראה כי הניסיון לחרם הוא יותר מחאה אקטיבית והזדהות פוליטית עם מקביליהם בעזה. מלך מרוקו מוחמד השישי הנושא בירושה בתואר הדתי "אמיר אל מומינין" ("שליט המאמינים") הוא גם מי שמוביל את מרוקו קדימה ומפקח על השיחות המתקיימות במסגרות אזוריות כגון נאט"וארגון מדינות הים התיכון בהן נוכחת גם ישראל בין אם כצופה ובין כחברה. הכניסה הנכספת של ישראל למועדון האקסלוסיבי לארגון הOECD הוא בבחינת מנוף לחץ נוסף על מרוקו שלוטשת עיניים אל עבר אירופה.
  אין זו הפעם הראשונה שנעשה ניסיון להחרים מוצרים מישראל הנושאים בתג זיהוי אירופי או אחר. האפקט הראשוני הוא ירידה בהיקף המכירות אך מיד לאחר מכן חלה עלייה וחזרה לעסקים כרגיל. המציאות האזורית בים התיכון יוצרת מציאות חדשה. אגן הים תיכון שהוכרז כיעד לאזור סחר חופשי ב2010 מונע כל אפשרות לאמברגו כלכלי של מדינות החברות בו על מדינה חברה אחרת. לאף אחד בארגון אין עניין ליצור עיכוב ביישום התוכנית שהושקה בברצלונה 1995; ובתנאי שהערוץ הפלשתיני-ישראלי לא ידרדר מדי.

  במטרה לכבוש שווקים חדשים מתבצעות השקעות בדרום אגן הים התיכון. לפי העיתון הכלכלי המרוקאיLa vie Eco : "על מנת לעקוף את החרם שמטילות מספר מדינות ובכלל זה מרוקו; נמצאים אפיקים מורכבים אלטרנטיביים".
  הסחר הישראלי-מרוקאי עובר בעיקרו בצינורות חברות הרשומות באירופה. לקונים מוצגת תעודת משלוח ללא שום אזכור לישראל; כך התוצרת נתפשת כ"כשרה" במדינות ערב שאינן מקיימות יחסים רשמיים עם ישראל.

  החברות הישראליות "זרעים" ו"הזרע" מספקות זרעים דרך מדינה שלישית שם הזרעים עוברים תהליך המטשטש כל זהות ישראלית למוצר. לפי השבועון "LE TEMP”; החברה הישראלית הפעילה ביותר בתחום דיווחה על צמיחה קבועה של 10% במכירות מאז 2003 וכי שותפיה הגדולים הם חברים ב"האיגוד המרוקאי למגדלי ויצואני פירות וירקות" (APEFEL). כמה חברות מרוקאיות מייבאות מדנמרק; הולנד וספרד כשלכל ידוע שהמוצרים הם במקורם ישראלים. הפתרון המשפטי שנמצא לשיתוף פעולה עסקי ישראלי-מרוקאי עורר את זעמם של גורמים פוליטיים ובינואר 2009; חברי המפלגה האסלאמית (PJD ) יזמו הצעת חוק האוסרת על יבוא מוצרים תוצרת ישראל; שדרוג של החרם הבריטי על מוצרים ישראלים שבאו מאזורים שנויים במחלוקת.
  למרות קריאות לחרם של המפלגה האסלאמית 
  PJD ("צדק חברתי ופיתוח") על קשרי המסחר עם ישראל ממשיכים ברבאט להפגין יציבות שלטונית ולשמור על סטטוס-קוו בצל אירועים אקוטיים יותר מבחינתה של מרוקו. נאזִ'יבּ בּוּלִיף; כלכלן במקצועו ובכיר במפלגה האסלאמית PJD הודה כי קיימים 13-14 מוצרים תוצרת ישראל המגיעים לשוק המרוקאי מבלי להזכיר מותגים ישראלים המגיעים למרוקו מאירופה תחת מסווה של תוצרת אירופית. כך או אחרת; המפלגה האסלאמית לא משלה את עצמה ויודעת כי במציאות של כלכלה גלובאלית; יהיה לה זה אתגר גדול להעביר ולאשר את הצעת החוק בפרלמנט המרוקאי. הדברים באו על רקע התבטאות השר המרוקאי לסחר חוץ; לפיה הכחיש את קיומם של מוצרים תוצרת ישראל במדינה.

  במסגרת וועידה של ארגון 
  היוּרוֹמֶד (ארגון מדינות הים התיכון ואירופה לפיתוח אזורי); הביעו מרוקו וישראל את נכונותן לפעול לקידום הסכם סחר חופשי בין שתי המדינות. בהקשר זה אמר נציב לשכת המסחר האירופי פיטר מנדלסון בוועידה השישית של ארגון היורומד: "
  רבאט וירושלים יכולות ליצור אזור סחר חופשי החל משנת 2010".   

  הנשיא שמעון פרס עם הנסיך מולאי רשיד, אחיו של מלך מרוקו (תצלום אי פי)
  10/3/2005

  מנתונים שנמסרו ע"י מכון הייצוא עולה כי בשלוש שנים שקדמו למשבר הכלכלי הגלובאלי נרשמה צמיחה קבועה ובשנת 2008 היצוא מישראל עמד על 21 מיליון דולר. אָנִיס בָּאלָפְרֵאז' מראשי התנועה לקידום החרם על תוצרת ישראלית צוטט ביום עיון בשבועון הכלכלי LE TEMP, כי היבוא למרוקו מישראל עומד על 30 מיליון דולר. בגיליון מאוקטובר שעבר נכתב כי בתעשיית החקלאות היצוא ממרוקו לישראל הסתכם ב5.3 מיליון דולר לעומת 6.26 מיליון דולר יבוא מישראל.
  לדברי 
  בָּאלָפְרֵאז' , הנתונים שהציג הועתקו מאתר משרד החקלאות המרוקאי שפרסם רשימה של כ70 חברות מרוקאיות שעושות עסקים עם חברות ישראל ביניהן חברת "נטפים" הפעילה בתחום מערכות השקייה גוט-א-גוט (טפטפות). הפעילות הישראלית מתרחשת דרך חברה רשומה במדינה שלישית. הכניסה למרוקו עם דרכון ישראלי מותרת וסוג אשרת הכניסה משתנה בהתאם לאופי השהות תיירותית או עסקית.
  חקלאות היא אחד הענפים בהם התוצרת הישראלית מככבת. 
  חברת נטפים פועלת בתחום טכנולוגיית ההשקיה בטפטוף. לחב' נטפים חברת בת המכונה "רגפים" בעיר קזבלנקה והיא ממוקמת ברובע עִין-שְבָּעַ'א. החברה היא הספק הגדול ביותר ביריד הבינלאומי לחקלאות בעיר אגדיר.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   ליברל ערכי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין