כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  INNOVATIVE DEVELOPMENTS MANDISI SA

  הבלוג הזה הוא האח הישראלי של הבלוג שאני מפעיל בדרום אפריקה - [שם תמצאו מאמרים ועדכונים מהנעשה בכלכלה של דרום אפריקה ושכנותיה. www.ilaninnovativedevelopments
  blogspot.com ]
  כאן אני כותב לחבריי ולקוחותיי כדי קצת לעזור ולספוג את חוויית החיים בדרום אפריקה למי שמעוניין לבקר, לדעת וודאי לעשות עסקים כאן.

  ארכיון

  0

  יומן דרום אפריקאי – פרק 19 מאת אוֹרי אילן - תְּרוּעָה, שְׁבָרִים, וּתְּקִיעַת הַווּווּזֶלָה...

  0 תגובות   יום ראשון, 9/5/10, 14:37
  שלושים ושניים ימים לשריקת הפתיחה. הגשם לא מפסיק לרדת כאן, האש דולקת באח, כל השמיכות כבר הוצאו מאחסנת הקיץ והילדים הוציאו את מגפי הגשם מהארון. אולי רק כדי להזכיר לנו שזה הולך להיות גביע עולמי חורפי וגשום, לפחות בקייפטאון. מי שמתכוון להגיע שייקח את זה בחשבון. הארץ מתקשטת לאירוע – אם למישהו היו עוד ספיקות בקשר לאווירה, הן נעלמו כלא היו תחת שלל הדגלים, החולצות, הצעיפים, הכובעים ויותר מכול הַווּווּזֶלוֹת [VUVUZELA]. בעשרה ראנד לְווּווּזֶלָה קטנה ועשרים וחמישה לאחת בגודל מלא, תוכלו להיות חלק מהתזמורת המריעה נון-סטופ במהלך המשחקים. כבר נטחנו אלפי מילים על תרומתה של תרועת חצוצרות הפלסטיק הללו, או ליתר דיוק הטרדתה הקולנית, במיוחד את צופי הטלוויזיה סביב העולם. האם זה חלק מהתרבות האפריקנית המקורית, או המצאה פלסטיקית של אנשי עסקים ממולחים? דבר אחד ברור – בלי הַווּווּזֶלָה לא יהיה מונדיאל הפעם, וכדאי פשוט להשלים עם זה. אנחנו, מתוך השלמה בסגנון של 'אםאינך יכול להביס אותו, הצטרף אליו', קנינו אתמול לאדם אחת קטנה.

   

   

   

  ימי שישי הוכרזו כאן כימי הַווּווּזֶלָה. "ווּווּ דֵיי"[VUVU DAY] בחיבה. עובדים במקומות עבודתם ותלמידי בתי הספר, לובשים חולצות צהוב-ירוק והילדים מורשים להביא את הַווּווּזֶלוֹת שלהם ולהריע, בזמן ההפסקות כמובן, לכבוד האירוע המתקרב. בחנויות הבגדים אינספור דגמים של פרטי לבוש בצהוב-ירוק, אופנה שלמה לכל הגילאים ועבור כל אברי הגוף. כמעט.

   

   

   

  שיא האחדות ויצירת האווירה היה ביום שישי האחרון בערב, כשקבוצת הרגבי המובילה של המדינה – "השוורים" [THE BULLES]מפרטוריה, שיחקו משחק גורלי נגד קבוצה מניו זילנד – כל הרכב נבחרת הכדורגל הלאומית,"בָּפָאנָה-בָּפָאנָה", התייצב במרכז המגרש לפני המשחק והתיישב אחרי זה ביציע הכבוד כדי לשדר לציבור – כולנו יחד. זו היתה מחווה יפה. שחקני הכדורגל נראו מאוד נרגשים ואולי אפילו נבוכים. זה המגרש שעליו הם ישחקו נגד אורגוואי ב 16 ביוני, מגרש הבית שלהם, ובכל זאת היה נראה לי שהם הרגישו בו זרים. ראו את זה על הפנים שלהם. אפילו מתיו בות', הענק הלבן, בלם הנבחרת ומושא ההערצה הלאומי, שבקלות היה יכול להיות שחקן רגבי, לא יכול היה להסתיר את התרגשותו ובה בעת את זרותו לאירוע. ואולי הכול זה הדמיון שלי...

   

   

   

  דיברתי השבוע עם דובר הנבחרת. שאלתי אותו אם אפשר לדבר עם מתיו. הוא חייך מן חיוך כזה עייף ואמר שאני לא יכול לתאר לעצמי את מספר הבקשות מעיתונאים לדבר איתו. מאות. אם יתן לו לדבר עם כל אחד בנפרד הוא לא יגיע למשחקים, שלא לדבר על כך שלא יהיה לו כוח לעמוד על הרגליים. אני זוכר את משחקי הנבחרת בגביע הקונפדרציה. כל פעם שהוא נגע בכדור מעמדת הבלם שלו ובקומתו הנישאת פי כמה מעל שאר חבריו בנבחרת [שיש לה בעיית גובה...], נשמעה קריאת "בּוווווּ" ארוכה ורמה מהיציעים. בהתחלה חשבתי לעצמי כמה נורא שהאוהדים כאלה גזענים ושהם אפילו לא מסתירים את שנאתם ללבנים. מה הם רוצים ממנו? רק אחר כך הבנתי שזו קריאת ההערצה הגדולה ביותר במדינה. הם נוהמים את ה- בּווווווּת' בגאווה רבה, מודים לו במקהלה על כל נגיעה בכדור. כמעט לא חשוב מה שהבנאדם הזה יעשה על המגרש...רק לאחרונה שמעתי שהוא נשוי לאישה שחורה וזה גם מעניק לו נקודות זכות כנראה. אולי הוא משל על העתיד של דרום-אפריקה? מי יודע...

   

   

   

  בדרבן חנכו השבוע את שדה התעופה החדש עם אפס תקלות במעבר בין השדה הישן לחדש. שדה שלם, לא רק טרמינל. ברדיו ראיינו את מנהל שדה התעופה והוא ספר ששלוש שנים הם תכננו את היום הזה, שבו נשמר לחלוטין לוח הזמנים הרגיל של כל חברות התעופה. אפס תקלות. יפה ומעודד.

   

   

   

  בקייפטאון ערכה המשטרה מפגן עצמה ונחישות בקנה מידה ששיתק את כל מרכז העיר לכמה שעות. זה היה דימוי למה קורה ביום של משחק באצטדיון – מחזה כזה לא נראה מעולם בעיר. אלפי אנשים יצאו להריע לכוחות הנרגשים, כמו במצעד יום העצמאות. ממילא הכול היה פקוק וסתום. ראשי המשטרה, שעכשיו, למי שזוכר, הם גנרלים וקולונלים,היו מאוד מרוצים. הם הזכירו לנו שבקייפטאון ייערך רק משחק אחד בשעות היום –פורטוגל נגד פראגאווי [שגם בו נהיה ונראה את רונלדו, נני וחברים...] – וכל השאר הם משחקי לילה, שיתחילו בשמונה וחצי בערב, כך שהעיר תתפקד פחות או יותר בצורה נורמאלית במשך היום.

   

   

   

  עם זאת, נושא הביטחון אינו יורד מסדר היום. המשטרה טרחה השבוע לספר כי היא עשתה עבודת חריש ותיאום עם המשטרות של כל המדינות המתארחות וכי סימנה לעצמה כמה משחקים רגישים במיוחד, כמו למשל אנגליה נגד ארה"ב. "דרוםאפריקה עצמה אינה מאוימת בשום צורה", אמר שר המשטרה בביטחון גמור וכנראה שזהגם נכון, "אבל יש לנו כאן אורחים ואנחנו צריכים לוודא שבטחונם יישמר".נציגי המשטרה בקרו בכל אחת מהמדינות המתארחות וגיבשו תכנית בטחון מפורטת עם כל אחת מהמשלחות, מעבר לאמצעים הכלליים שיינקטו במהלך המשחקים ושננקטים כבר מעכשיו במערך בקורת הגבולות ובשמירה צבאית מוגברת על הגבולות, בעיקר היבשתיים.

   

   

   

  אני לא דובר המשטרה וכולנו יודעים מה זה ביטחון ומה זה טרור. מי שירצה נורא לקלקל את החגיגה יוכל כנראה לעשות זאת – נקווה שלא יימצא מישהו כזה ושאם כן, לא יהיה לו קל.

   

   

   

  את הפרק הראשון של היומן הדרום-אפריקאי שלי כתבתי מאה ששים ושניים ימים לפני שריקת הפתיחה, כלומר לפני מאה ושלושים יום בדיוק. אנחנו בהחלט מגיעים לישורת האחרונה, אבל עדיין לא לסיכומים. ימים מלאי תכונה והתרחשויות לפנינו ואני לא רוצה לחשוב על הדיווחים מהמשחקים, שאני מבטיח לצבוע עבורכם בצבעים מה שיותר עזים, כי אני מתחיל ממש להתרגש. אחר-כך יבואו הימים שאחרי והרבה חברים כבר בקשו ממני לא להפסיק לכתוב גם אז, אבל על כך עוד אצטרך להחליט. בשלב זה אני מקיים את ההבטחה ואני מקווה שאתם נהנים.

   

   

   

  ובתקיעת הַווּווּזֶלָה,שיהיה שבוע טוב ושנשמע בשורות טובות,

   

   

   

  תודה

   

   

   

  אוֹרי

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   פרופיל

   אוֹרי אילן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגיות