כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  INNOVATIVE DEVELOPMENTS MANDISI SA

  הבלוג הזה הוא האח הישראלי של הבלוג שאני מפעיל בדרום אפריקה - [שם תמצאו מאמרים ועדכונים מהנעשה בכלכלה של דרום אפריקה ושכנותיה. www.ilaninnovativedevelopments
  blogspot.com ]
  כאן אני כותב לחבריי ולקוחותיי כדי קצת לעזור ולספוג את חוויית החיים בדרום אפריקה למי שמעוניין לבקר, לדעת וודאי לעשות עסקים כאן.

  ארכיון

  0

  יומן דרום אפריקאי – פרק 20 מאת אוֹרי אילן - שָׁלוֹם כִּתָּה א' ג'וּלְיוּס...או, בַּתַּחֲנָה בְּקֵייפְּטָאוּן עָמַד קַטָּר...

  7 תגובות   יום ראשון, 16/5/10, 09:52
  עשרים וחמישה ימים לשריקת הפתיחה. השבוע, באחד עשר במאי, צויין 'יום-החודש-שלפני'. מסיבות עיתונאים ודיבורים אין-קץ. בקצב שהימים עוברים, מה שהיה לפני חמישה ימים זו כבר היסטוריה נשכחת. עשרים וחמישה ימים זה כמעט כמו לומר שלושה שבועות. מאמינים? ביום חמישי הקרוב אני מתארח באצטדיון בקייפטאון, ממש מבפנים. מבטיח לספר ולצלם את החווייה. אתמול באופן רשמי, הוא עבר מהעירייה לניהול פיפ"א, עד אחרי המשחקים. אם זה היה מירוץ מכוניות, היינו כבר שומעים באוויר את נהמת המנועים המתחממים. וום, וום...

   

   

   

  מי שעוד לא השיג את הטבות השכר "המגיעות" לו עד עכשיו, פצח השבוע בשביתה כללית במחאה על העוול שנעשה להם. הפעם אלה עובדי הרכבת, שהיא חברה ממשלתית כושלת ורקובה שבכיריה מחלקים לעצמם בונוסים שמנים, בשעה שלעובדים הזוטרים הם אומרים "אין לי". האמת, שאין להם. זה נכון. הם פשוט מצליחים במיוחד בתחום של להשיג לעצמם. במקרה עבדתי קצת עם החברה הזו וראיתי דברים שהשערות סומרות מהם – בזבוז עצום של משאבי המדינה שבא לבכות. תשתיות יקרות מפז, מחלידות על פסים עזובים. פקידים אדישים, מיואשים, חסרי אונים מול מציאות שהם בעצמם גרמו לה, בכך שאינם נוטלים את האחריות. עשרות אלפי קילומטרים של מסילות שאינן מנוצלות אפילו כדי שבריר מיכולתן, כשבכל מקום אחר בעולם המערבי הן היו מקשרות פרברים למרכזי הערים ומובילות סחורות, בהקילן על הכבישים העמוסים לעייפה. היו שנים, כך למדתי, שרציפי מרכזי ההטענה של רכבות המשא היו מלאים באלפי מכולות. היום, זה מחזה ממש עצוב – משטחים רחבים של בטון, ריקים. בשוליים מכולות חלודות בערימה נשכחת. ושקט. מה שכן עדיין נוסע ברכבות הם כל הברזל, הפחם ומחצבים אחרים והרכבת השבועית של ב.מ.וו. מנמל קייפטאון למפעל ליד יוהנסבורג, מלאה חלקי חילוף שמגיעים מגרמניה כמו שעון. תעשיית הובלה-על-גלגלים אדירה התפתחה על חשבון ניוון הרכבת, כי פשוט אי אפשר היה לסמוך יותר עליה שתצא, או תגיע בזמן, אם בכלל.

   

   

   

  עכשיו הם שובתים, רגע לפני, שביתה של הרגע האחרון, מתוזמנת להפליא, כשכולם מבינים את רגישות הזמנים ואת מרחב התימרון האפשרי. עד סוף החודש הכול ייגמר בהסכם של 'פשרה מכובדת' בין הצדדים והאורחים יוכלו, אם ירצו, להשתמש ברכבות הנוסעים אל ומאת המשחקים. יותר חשוב מכך הוא, שמאות אלפי העובדים, התלויים ברכבות להגיע למקורות פרנסתם, ישובו לשגרתם. עד אז, הם די בצרות.

   

   

   

  וג'וליוס מאלמה, נשיא המשמרת הצעירה של ה ANC קורא להלאמה של חברות נוספות. לא מספיקים לו הכשלונות של החברות הממשלתיות הגדולות, כמו חברת הרכבות, חברת החשמל וחברת התעופה הלאומית. ויש עוד דוגמאות. כבר כתבתי עליו פעם , שאין לו ממש תכנית פעולה, רק התלהמות וגסות רוח. השבוע הוא הובא לדין משמעתי במוסדות התנועה. ארבעה אישומים הוצגו נגדו – על שתמך פומבית ברודן הצורר ורוצח עמו, רוברט מוגאבה, בעת ביקורו בזימבבוואה; כינה עיתונאי של ה BBC במסיבת עיתונאים 'בנזונה' ו – 'סוכן ארור' [ בלשונו - "bastard" and a "bloody agent"]; שר בעצרות את השיר "הרוג את הבּוּר" ["shoot the boer"],אחרי שהשיר הוגדר כהסתה בידי בית המשפט ונאסר לשירה; ו – העביר בקורת פומבית על הנשיא זומה והשווה אותו לנשיא הקודם, טָאבּוּ מְבֶּקִי.

   

   

   

  נחשו מה פסק הדין? שלושת האישומים הראשונים הוסרו. הוא נמצא אשם רק באישום הרביעי והנורא – העביר בקורת פומבית על זומה והנורא מכול – השווה אותו למְבֶּקִי, המשכיל, המשורר, ההיסטוריון והלוחם למען החופש של השחורים לא פחות מזומה. ומה הוא קבל? על זה לא הפסקתי לצחוק שבוע – ועדת המשמעת גזרה עליו השתתפות חובה בקורס לניהול כעסים [anger-management classes]; התנצלות פומבית בפני הנשיא, המפלגה והציבור בכללו; עשרת אלפים ראנד קנס; ו-השתתפות חובה במשך עשרים יום בבית הספר הפוליטי של המפלגה. בית ספר פוליטי של המפלגה? לא ידעתי שיש דבר כזה. זאת אומרת שכל מי שבמפלגה עבר הכשרה שם? למד להיות מה שהוא? מה הם לומדים שם אם כך? איך מתקבלים? איך נהיים מורים שם? הו, כמה הייתי רוצה משרה כזאת.

   

   

   

  טוב, על זה כבר הייתי יכול לכתוב פיליטון שלם...אבל בסך הכול זה עצוב. הפוליטיקאים, גם כאן, לא עשויים מהחומר המשובח ביותר בדרך כלל. יש כמובן יוצאים מן הכלל וכמה מאלה הכרתי בחיי באופן אישי, אבל התמונה הכללית היא עצובה.הדרום-אפריקאים, שכל כך ייחלו לחופש ולדימוקרטיה, מתחילים עכשיו להבין את מורכבות המיזם הזה. לא רק יתרונות, אלא גם הרבה איזונים ובלמים שיש לשים על הסוס הדוהר בצהלות שמחה באחו, כדי שלא יפיל את רוכבו. וזה מרתק לראות, איך הם מיישמים, או לא מיישמים, את מערכת הבלמים הזו. בחברת הרכבות למדתי כלל חשוב - שאורך הרכבת, קרי מספר הקרונות, נקבע על-פי מערכת הבלמים שבה משתמשים. מערכת מסוג מסויים יכולה להבטיח עצירה בטוחה של רכבת באורך שלושים קרונות עמוסים ואחרת, חמישים. לא יכולת הנשיאה, לא מהירות ומרחק הנסיעה ואפילו לא השיקול הכלכלי קובעים את מספר הקרונות המירבי – אלא יכולת הבלימה. השוואה מעוררת מחשבה, הא? כמה קרונות של דימוקרטיה וחופש אפשר לקשור מאחורי הקטר?

   

   

   

  השבוע הגשם לא הפסיק לרדת והיה קר. החורף קפץ עלינו בבת אחת, למרות שבתכנית הלימודים בגן של אדם [כמעט בן 4] עוד לומדים על הסתיו. קשה לפיכך לשכנע אותו שזה לא חורף, כל הגשם השוטף הזה, הבוץ וזרמי המים שמזיזים הרים. הוא עוד בסתיו ומחפש עלים צהובים. מילא, זה לא נורא כמו הסיפור שלאורה אשתי סיפרה לי השבוע ושלא הפסיק להטריד אותנו. סימבה הקטן, מהכיתה של אדם, משתעל כל השבוע, עד שבאחד הימים, כשאבא שלו בא לקחת אותו מהצהרון, לאורה הסבה את תשומת ליבו לשיעול הזה. "כן, אני יודע", הוא נאנח בצער. לא ברור אם הצער הוא יותר עלהשיעול של הילד, או על העובדה שהוא נאלץ לגלות את ליבו. על שניהם בטח. "בצריף שאנחנו גרים בו, כשיורד גשם, עובר זרם מים בלתי פוסק" לאורה פערה עיניים שואלות "כן, הרטיבות זה דבר נורא" היא אמרה. "לא רטיבות" מיהר האבא לתקן אותה, "זרם מים חוצה את הצריף" הוא צייר שוב את התמונה העגומה. נו, מה כבר אפשר לומר על זה? כך קרה, שכל פעם שהתעוררנו השבוע בלילה לקולות המבול, חשבנו על סימבה ועל הוריו, שבאו מזימבבוואה להציל את עצמם מהדיקטטור מוגאבה, שמאלמה משבח כל כך. מעגל אימה.

   

   

   

  בינתיים מתארגנים כמה אנשים טובים עם לאורה כדי למצוא להם איזה פיתרון ולו זמני לימי החורף, שרק לפי אדם, עוד לא הגיע.

   

   

   

  שיהיה שבוע טוב,

   

   

   

  תודה

   

   

   

  אוֹרי

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (7)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/5/10 08:10:

   צטט: sbhsport 2010-05-18 03:40:44

   אורי שלום,

    

   פעם ראשונה שאני רואה את הבלוג שלך, בהחלט מעניין ומסקרן. המשך לעדכן אותנו.

   השאלה המהותית ביותר של חובבי הכדורגל בעולם היא האם הטורניר הזה הולך להיות פיאסקו שיזכר לדראון עולם,

   רבים מקווים, ואני בינם, כי הטורניר באפריקה יביא לחיסול הקריירה של מר ספ בלאטר בתור נשיא פיפ"א.

   כי בניגוד לבלאטר, אני סבור כי הענקת האירוח למדינה אפריקאית, לא עוזרת לה, אלה מחבלת במאמציה להתקבל לעולם המפותח.

   תקן אותי אם אני טועה.

    שחר היקר,

    

   יש חששות מהיום שאחרי, כמו אחרי כל שיא בחיים של פרט או קהילה שלמה. אין ספק שזה יקרה.

    

   עם זאת שתי נקודות למחשבה -

   האחת היא שכל הסימנים מראים על אירגון מוצלח - כל משחקי ההרצה מאז משחקי הקונפדרציה שנערכו כאן לפני שנה בדיוק עברו בהצלחה והתקלות הקטנות נלמדו ברצינות ותוקנו. זה ברמה התפעולית ואתה שאתה בא בתחום הספורט אתה ודאי יודע שכל דבר יכול להשתבש בכל רגע. אם עקבת אחרי פרקי היומן שלי קראת שכבר התייחסתי לביקורת הצינית של הגרמנים למשל  - אלה ש"הפיקו" עבור העולם את אולימפיאדת מינכן 1972 וזה לא מנע מהם לארח אירועים אחרים אחר כך. אני כבר לא רוצה להזכיר אולימפיאדות חשוכות יותר בתולדות גרמניה. בשורה התחתונה - נצטרך לחיות ולראות - ברמת התיפעול לשבועות הבאים הפתרונים. 

    

   השנייה היא, שגם אליה התייחסתי בעבר, היא האסטרטגית. מבחינה זו המשחקים כבר השיגו את מטרתם עבור דרום אפריקה והסתיימו בהצלחה - כמות ואיכות התשתיות הלאומיות שהונחו או שופרו היא בקנה מידה שאומה זוכה לה ביובל או במאה שלמה. כאן זה קרה תוך כמה שנים - על בסיס תשתית מצוינת שהשאיר משטר האפרטהייד הנורא, נבנתה עוד "קומה", מודרנית, משוכללת ושתניב פירותיה בעשורים הבאים. הרבה אנשים טועים בכך שרק אצטדיונים נבנו. אכן נבנו ושופצו בסך הכול 10 כאלה והם עומדים היום לרשות העולם, אפריקה ודרום אפריקה - אין בכך רע. אבל תשתית הכבישים, הרכבות, מסלולי התחבורה הציבורית, שדות התעופה, תחנות הרכבת, מרכזי הערים הגדולות, מערכת התיירות ותעשיית האירוח - הכול עלה בכמה דרגות.

    

   ואולי הכי חשוב - ההכרה הבינלאומית, הגאווה הלאומית, אווירת ההתאחדות והעמידה אחרי הקבוצה הלאומית [שאין לה כל ערך ספורטיבי מלבד הרוח הלאומית שהיא מייצרת] - זה מאיץ תהליכים חברתיים ולאומיים בעלי ערך לא יסולא בפז.

    

   תודה על הערותיך

   שלך

    

   אורי 

    

     18/5/10 03:40:

   אורי שלום,

    

   פעם ראשונה שאני רואה את הבלוג שלך, בהחלט מעניין ומסקרן. המשך לעדכן אותנו.

   השאלה המהותית ביותר של חובבי הכדורגל בעולם היא האם הטורניר הזה הולך להיות פיאסקו שיזכר לדראון עולם,

   רבים מקווים, ואני בינם, כי הטורניר באפריקה יביא לחיסול הקריירה של מר ספ בלאטר בתור נשיא פיפ"א.

   כי בניגוד לבלאטר, אני סבור כי הענקת האירוח למדינה אפריקאית, לא עוזרת לה, אלה מחבלת במאמציה להתקבל לעולם המפותח.

   תקן אותי אם אני טועה.

     17/5/10 16:29:

   חברי היקר,

   תאר לך שאני לא זיהיתי אותך, אז מה יאמרו אנשים שאינם מכירים. המדיה הזו היא ציבורית ופתוחה ואני אישית סבור שעל כל המשוחחים כאן להזדהות ולעמוד מאחורי הדברים שלהם, בדיוק כמו שאני עושה כשאני כותב את דעותיי.

    

   עם זאת, אנחנו לא חייבים להסכים וטוב שמתקיימת שיחה.

    

   לגבי הדברים שכתבת - דרום אפריקה היא מאוד שונה מרוב מדינות אפריקה האחרות, למרות שיש התחלות של דימוקרטיות גם במקומות אחרים. בוצוואנה, למשל, היא מדינה די מסודרת ו"נקייה" משחיתות. יש לה בעיות אחרות אך לא בעיה שלטונית.

    

   כמו בעולם המערבי, יש בדרום אפריקה עיתנוות חופשית ולוחמת - היא אולי אפילו יותר לוחמת ממקומות אחרים שבהם הדימוקרטיה יותר ותיקה, כמו בארה"ב למשל. ראינו באמריקה תופעות שהזרם המרכזי של העיתונות "החופשית"  בוחר בבחירה חופשית להיות "לאומי" או "ממלכתי" וזה עדיין לא פוגע בחופש העיתונות שם. אז ודאי כאן, שיש חשיפה וחקירה לגבי כל צל של שחיתות והעיתונות לא מרפה מבדל של מידע כזה. לא פלא שאחד כמו מאלמה יוצא מהכלים במסיבת עיתונאים - הוא אחד שלא הולך בתלם ולא מתאים את עצמו להלכות הדימוקרטיה ולכן הוא מקומם נגדו המון אנשים. אני לא אומר שהוא לא יכול להיות מסוכן. אחרי היסטוריה עקובה מדם של דיקטטורים, כולל באירופה הנאורה, צריך להיזהר מכל משוגע שאולי פעם מישהו ייקח אותו ברצינות. אבל מזה ועד ללמחוק את כל החוזקות והעצמות שיש במדינה ובעם המתחדשים הללו הדרך היא ארוכה מאוד.

    

   וכמה שלא נפחד מאפריקה [ולא דרום אפריקה], אני עדיין מאמין שהיא הדבר הבא.

    

   שלך

    

   אורי 

     17/5/10 11:50:

   מסיבות מובנות לא הזדהתי בשמי, מתוך הכינוי ידעתי שתדע במי מדובר והכרותינו היא רבת שנים.

   אתה יודע היטב שאינני גזען, והשימוש במונח של שחור משחור נעשה רק כדי להעיר ולהאיר שאפריקה, שהיא אגב מקסימה ומיוחדת בעיני מאד, עדיין היא עולם שלישי שנמצא בחושך מסוים בבחינת המו עם ומהו שב. לא שכאן אצלינו אין סוג של שבטיות, אם זו דתית והיא מחולקת בתוך תוכה לכאלה ואחרים, אם עדתיות שעולה וצפה מדי פעם כי זה נוח לכאלה ואחרים. אבל, לשמחתי אנחנו חיים בעידן של תקשורת מירבית ומיטבית הנוגעת בכל אחד, בכל מקום ורגע, כך שיש מי שרואה ומספר. זהו הבלם הטוב ביותר שהשכלנו לקבל בשנים האחרונות ומי שמבין שמה שהיה פעם "מותר" או "מקובל" שיזהר לו.

   בדרום אפריקה ובכל היבשת לא כך פני הדברים בשלב הזה של ימינו.

   בכל מקרה, אני ער ומבין למה אתה מתכוון ובטוח שהמשחקים הקרבים עלינו לטוב, יהיו שמחה וחגיגה מאד גדולה לאפריקה ולדרום אפריקה בעקר, ונקווה שהאליפות הזו תקדם את כלכלתה ותושביה לעתיד ורוד יותר.

     17/5/10 10:59:

   הערה לעורכי האתר - 

    

   תודה לכם על תשומת לבכם ועל מיקוד תשומת הלב של החברים ליומן הדרום אפריקאי שלי. עם זאת אני מוחה על השימוש במונחים קיצוניים בכותרת שנתתם, מונחים שאני לא השתמשתי בהם כמו "מדינה מושחתת" ו"כולם מנסים לסחוט". דרום-אפריקה היא אמנם דימוקרטיה צעירה ושברירית, אבל היא מחוזקת בכל מערכות הבלמים התחוקתיים המתקדמים ביותר בעולם המערבי - חוקה מודרנית, הפרדת רשויות, מדיה חופשית ועצמאית ועוד. 

    

   תופעות של שחיתות, ובודאי מו"מ בין ארגוני עובדים לבין המעסיקים הם חלק חשוב ובלתי נפרד של הדימוקרטיה בכל מקום - לא תמיד נעים, אבל בריא. האם בגלל שהמורים שובתים תמיד לקראת תחילת שנת הלימודים, אנחנו אומרים שכל המדינה מושחתת? כל אחד שובת מתי שהסיכוי שלו להשיג תוצאות טובות הוא הגבוה ביותר ואל לנו להיתמם. כמו שכתבתי בפרק 20 על עובדי הרכבת כאן, השביתה שלהם מתוזמנת היטב וכולם מבינים את זה.

    

   אפילו אם ראש ממשלה גונב, אנחנו לא אומרים שהמדינה מושחתת.

    

   ואפילו מי שיצאו נגדם במסע ציבורי של "מושחתים נמאסתם", אחרי כמה שנים בוחרים אותם שוב באופן דימוקרטי לנהל את ענייני המדינה...ככה זה דימוקרטיה - יש לה חוזקות, יש לה חולשות וצריך לדעת לנווט ביניהן בחכמה. ודאי לא לשפוך את התינוק עם המים כל פעם שמישהו חורג מהנורמה, או עובר על החוק.

    

   שלכם

    

   אורי 

     16/5/10 19:01:

   ראשית, חבל שאתה לא מזדהה. טיעוניך, מעניינים ככל שיהיו, מאבדים מעט מערכם אם אינך מוכן לעמוד מאחוריהם בגלוי.

    

   שנית, השימוש בצבע העור של בני אדם כדי ליצור הכללות על התנהגותם, הוא גזענות. אני בכל אופן לא מכיר דרך אחרת להגדיר זאת. כל הדיבורים על "שחור משחור" הם גזעניים ואינם במקומם לדעתי. אבל עובדתית אתה צודק - 90 אחוזים מאוכלוסיית דרום-אפריקה הם כהי עור. זאת עובדה שהייתה נכונה גם לפני ג'וליוס מאלמה או ג'קוב זומה וגם בתקופת האפרטהייד. מי שבא לחיות כאן מרצונו, צריך לדעת זאת ולקחת זאת בחשבון ואין בכך שום תגלית מרעישה.

    

   שלישית, אין דימוקרטיה בעולם שחפה מהחולשות האלה - שחיתות וחוסר טוהר מידות קיימות בכל המשטרים, גם המתקדמים והמבוססים ביותר. ראה פרשת ההוצאות הפרטיות של חברי הפרלמנט הבריטי, את המעורבות של הנשיא בוש ומשפחתו בעסקי הנפט והנשק, שלא לדרוך לך על היבלות ולהזכיר את משפטי השחיתות והגניבות של אישי ציבור ומנהיגים בישראל, כל השנים וגם בעצם הימים האלה.

    

   המסקנה, לברוח אין לאן. צריך להילחם על העקרונות ולהאמין שהטוב ינצח. לא תמיד זה עובד ובכל תהליך יש עליות ומורדות.

    

   אני מודה לך על התייחסותך ודאגתך

    

   שלך

    

   אורי 

     16/5/10 12:10:
   אינני גזען, אבל מה שמשתמע מכתיבתך, זה שהדמוקרטיה מוליכה את דרום אפריקה לאחור והשלטון הופך לשבטי, מה שיקרה זה שהעתיד יהיה שחור משחור, תרתי משמע והלבנים , כפי שקרה במקומות אחרים ביבשת היפה והמופלאה יברחו מהר. אז כבר לא הכל ורוד שם והגיע העת לחזור הביתה, ויפה שעה אחת קודם.

   פרופיל

   Ori Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגיות