כותרות TheMarker >
  ';

  על נתניהו, ברק, ומפלגת העבודה | עו"ד אלדד יניב ודניאל הרוש

  2 תגובות   יום שישי , 11/6/10, 07:27

  בית קפה, צהרי היום, שיחה על עניינים שברומו של עולם וגם על כאלו שלא כל-כך. 

   

  משתתפים: עו"ד אלדד יניב (42) אחד ממחברי מניפסט השמאל הלאומי , ודניאל הרוש (29), עורך חדשות, יו"ר אגודת סטודנטים לשעבר ושותף לדרך של השמאל הלאומי.  

   

  אלדד: היי דניאל, סוף סוף חוזרים לדבר על דברים חשובים. לא ישבנו לקפה כבר איזה חודש.  

   

  דניאל: נכון, אנחנו מדינה כל כך מטורפת שבחודש הזה התרחשו אירועים שבמדינה אחרת לא מתרחשים במשך עשור. אירועי המשט למשל, השאירו אצלי הרגשה מאוד קשה. מצד אחד ברור שהיה צריך לעצור את ספינת הפרובוקציה הזאת, מהצד השני אני מרגיש שלספינה שלנו אין קפטן.  

   

  אלדד: אכן, זו הרגשה שמשותפת להרבה אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית. החמאס הניח לנו מלכודת ואנחנו נכנסנו אליה בעיוורון חושים מוחלט. אצל אולמרט, לא שאני מתגעגע אליו או משהו, היו שני משטים כאלה. עד היום לא שמענו עליהם כי הוא טיפל בהם בשקט ובתבונה. בטיפול במשט הזה לא תמצא תבונה גם אם תחפש בזכוכית מגדלת.  

   

  דניאל: מה שעוד יותר מפחיד פה זה שאם ההנהגה שלנו מטפלת בצורה כזו שלומיאלית במשט עלוב ומצליחה להפוך אותו לפיאסקו בינלאומי איך היא בדיוק תטפל בנושאים הרבה יותר מורכבים כמו הגרעין האיראני, סיום הכיבוש או הפערים חברתיים?  

   

  אלדד: שמע, זה אכן מפחיד, אבל פחד זו לא תכנית עבודה. היום ברור לרוב השפוי של אזרחי ישראל שככה אי אפשר להמשיך. כל עוד יש כיבוש העולם לא יקבל אף פעולה ישראלית, גם אם היא תהיה הפעולה המוצדקת ביותר. נתניהו לא יהיה האדם שיסיים את הכיבוש, הוא משותק לגמרי. זה התפקיד של הדור שלנו לאחד את הרוב הישראלי שמסכים על רוב הדברים וליצור חלופה מנהיגותית שתהפוך את ישראל למדינה נורמאלית.  

   

  דניאל: אני רוצה להזכיר לך שנתניהו לא לבד. לצידו יושב מנהיג מפלגת השמאל הגדולה בישראל (כמה שמגוחך להגיד את זה על 13 מנדטים), אהוד ברק. באמת שלא ברור לי מה יש למפלגת העבודה לחפש בממשלה כזאת. בסדר, ניסו, חשבו שנתניהו השתנה, שהוא הולך למהלך מדיני, אבל רבאק, עברה כבר יותר משנה וברור לכל בר דעת שהכיוון היחיד של הממשלה הזאת הוא אחורה. את ברק אני עוד יכול להבין, הוא סוס פוליטי מת, אבל איך זה שכל שאר חבריו למפלגה לא תופסים את עצמם ועפים מהממשלה הנוראית הזאת.  

   

  אלדד: אין ספק שהציבור ישפוט את מפלגת העבודה על ההתנהלות שלה כסרח עודף בממשלת נתניהו-ליברמן והיא קרוב לוודאי תסיים את תפקידה ההיסטורי. ביום שבו אהוד ברק גרר את המפלגה לקואליציה הוא תקע את המסמר האחרון בארון שלה. אני אומר את זה בכאב, מפלגת העבודה הייתה גם הבית שלי שנים ארוכות. 

   

  דניאל: אם כבר הזכרנו את ברק, אני אנצל את זה לשאול אותך משהו שהרבה אנשים שואלים בקשר אליך. אתה עבדת צמוד אליו במשך שנים, היית היועץ הפוליטי שלו כשהיה ראש ממשלה, החזרת אותו מהקבר הפוליטי אל ראשות מפלגת העבודה ב-2007, כל הזמן הזה ואתה רוצה להגיד לי שלא הפנמת את זה שהבנאדם הוא בעצם ליכודניק בתחפושת? 

   

  אלדד: שמע, כשברק גייס אותי לעבוד איתו הייתי אדם צעיר, ביבי היה בשלטון, והוא היה התקווה הגדולה של הישראלים. זה לא הברק של היום, אז הוא באמת האמין בהסדר עם הפלסטינים ובשלום עם סוריה. היום הוא רק אומר את זה כדי להצדיק את הישארותו בממשלה. בכל אופן, גם כשהתחלתי להפנים שיש פער גדול בין מה שהוא אומר למה שהוא עושה העדפתי להישאר ולנסות להשפיע עליו. 

   

  דניאל: לא נראה שזה ממש הצליח לך. 

   

  אלדד: נכון, כי ברק הוא דמות שאי אפשר להשפיע עליה. הוא מאוד חשדן ומאוד ריכוזי. אגב, בגלל זה הוא כישלון פוליטי מהדהד. גאון ככל שתהיה, אם אתה לא יודע לעבוד עם אנשים אתה לא תצליח בפוליטיקה, נקודה.  

   

  דניאל: מילה טובה הוא אמר לך בכל השנים האלה? 

   

  אלדד: איזה מילה טובה? אתה השתגעת? אין לו את המונחים האלה בלקסיקון. פעם אחת שאלתי אותו: תגיד אהוד, איך זה יכול להיות שלאריק, לפרס ולרבין היה נהג אחד נאמן שליווה כל אחד מהם שנים ואתה בתוך כמה שנים החלפת כבר שלושה נהגים? זה לא הדליק אצלך נורה אדומה? הבנאדם מסתכל עליי ולא מבין מה אני רוצה ממנו.  

   

  דניאל:  טוב, אז כנראה שלא סתם מציגים אותו בתקשורת כאוטיסט חברתי. אבל זה עוד מילא. הבעיה המהותית אצלו לדעתי היא העובדה שהשנים מחוץ לפוליטיקה הפכו אותו לאדם נהנתן בצורה חסרת פרופורציות. אדם כזה לא יכול להוביל את המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגדולה בישראל. אין חיה כזאת. אנשים פה אולי אדישים, אבל הם לא עיוורים.  

   

  אלדד: אז מה שאתה טוען בעצם זה שמפלגת העבודה תהיה מפלגה ראויה רק אם בראשה יעמוד אדם בעל תפיסת עולם חברתית אמיתית?  

   

  דניאל: אני כבר לא יודע. אני למשל הצבעתי בבחירות לעמיר פרץ ולמהפכה החברתית שלו.

   

  אלדד: גם אני. למרות שניהלתי מאבק חורמה במפקד הארגזים שלו כיועץ המשפטי של מפלגת העבודה.  

   

  דניאל: בגלל זה גם האכזבה ממנו כשלקח את תיק הביטחון הייתה קשה. אני חושב שאם יש רגע שבו העם איבד סופית את האמון במפלגה הזאת זה הרגע הזה. היום מצביעים לה רק אנשים שהידיים שלהם רועדות בקלפי כי הם לא מסוגלים להצביע למשהו אחר מאשר למפא"י. כאלה שעוד שומרים את הפנקס האדום במגרה בבית.  

   

  אלדד: זה בדיוק העניין. מפלגת העבודה הייתה בית לשמאלנים ציונים במשך 50 שנה, אבל מצבה הנוכחי והצורה שבה היא נתפסת בציבור לא תאפשר לה לחזור לגדולתה. זהו, צריך לנתק את המכשירים ולתת לטבע לעשות את שלו. מנגד צריכים לבנות שמאל לאומי וציוני חדש, שמדבר בשפה חדשה, שמתחבר מחדש לשטח, לפריפריה, לערכים החברתיים שננטשו, וזה בדיוק מה שקורה לנו עכשיו מול העיניים עם השמאל הלאומי. חבורה של אנשים צעירים עם אש בעיניים שבונים מהפכה מלמטה למעלה.  

   

  דניאל: זה פשוט כיף לשמוע ולראות. רק צעירים מסוגלים לנער ככה את המדינה שלנו.  

   

  אלדד: לגמרי. ועוד דבר לפני שנפרדים, מברוק על החתונה. פגשת נסיכה אמיתית.  

   

  דניאל: תודה תודה, אני יודע.  

   

  אלדד: רגע, מה לבשת לחתונה? 

   

  דניאל: חליפה, למה?  

   

  אלדד: נו, אז אולי עכשיו תרד ממני עם עניין החליפה במועצת החכמים? 

   

  דניאל: ממש לא. מה אתה משווה חתונה לקרקס הזה?  

   

  אלדד: טוב, חבל שהזכרתי לך את זה. יאללה, כל טוב. 

   

  דניאל: ביי ביי, ניפגש בשבוע הבא

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     12/6/10 04:45:

   הבנתי את ה"לא".

   מהו  ה"כן"?

   פרופיל

   השמאל הלאומי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגיות

   ארכיון