כותרות TheMarker >
  ';

  סין. עסקים בסין.

  בבלוג הזה תמצאו מידע, דעות ועצות בנוגע לשוק העסקי בסין. צוות החברה - מנכ"ל, סמנכ"ל, מנהלי מחלקות ויועצים – מעלים לכאן מאמרים, עדכונים, תובנות וקישורים מעניינים.
  קריאה מועילה ולהתראות בסין, צוות PTL Group

  PTL Group - קישורים

  היבטים מעשיים בהקמת מפעל בסין

  9 תגובות   יום שבת, 26/6/10, 23:34


  בשבוע שעבר, לאחר כמה חודשי הכנה מאומצים, החלה בניית מפעל ישראלי באזור הסחר ברובע ווז'ין (Wujin) בעיר צ'אנגז'ו (Changzhou) שבמחוז ג'יאנגסו (Jiangsu). פרויקט הקמת המפעל, שישתרע על שטח של 7,000 מ"ר, מנוהל על ידי PTL Group וצפוי להסתיים בתחילת שנת 2011.

   

   
  בחרנו לנצל את האירוע כדי לשפוך קצת אור על הליך הקמת מפעל בסין, ולשתף את קוראי הבלוג במורכבות של פרויקט מסוג זה. בסוף הפוסט נתייחס גם לסמינר שיתקיים בארץ בעוד כמה שבועות ויעסוק בנושא זה.

   


  צוות PTL Group מתמחה בהקמת מפעלים וקווי יצור בסין, מנהלינו התנסו בין השאר בהקמת  בית זיקוק לשמן עבור קבוצת אייזנברג, מפעל תעשיות פרוטארום בשנגחאי, מפעל בגיר בדליאן, Tiny love של קבוצת שילב, ארקל מערכות סינון בשנגחאי, מפעל ייצור מטחנות קפה "היי קפה" בשנגחאי ופרויקטים נוספים הנמצאים כרגע בשלבי תכנון או בנייה.

   

    

  חיפוש אתר מתאים למיקום המפעל


  ההחלטה היכן למקם את המפעל היא ככל הנראה ההחלטה החשובה ביותר. הנחת היסוד היא שרצוי למקם את המפעל כמה שיותר קרוב לשוק הפוטנציאלי על מנת להשיג תנאי משלוח נוחים ולספק שירות איכותי ומהיר גם לאחר האספקה.

   

   
  בסין יש אלפי פארקים תעשייתיים וכל אחד מהם מנסה למשוך אליו השקעות זרות. חשוב לבדוק היכן יש צורך אמיתי במפעלים חדשים בתעשייה הספציפית בה מדובר, ובהמשך יש לבחון ולנתח את ההצעות של הפארקים השונים ולראות לאילו מהם יש את היתרונות הרלוונטיים ביותר לחברה ואת המוניטין הטוב ביותר.

   

   
  אם ניקח כדוגמה את המפעל שאנו מקימים כעת בווז'ין, נוכל לומר שבמסגרת תהליך הבדיקה זיהינו את היתרונות האיכותיים והתפעוליים של המקום. המפעל נמצא במרחק שעתיים נסיעה ממרכז שנגחאי ועד סוף השנה תחל לפעול גם רכבת מהירה שתקצר את זמן הנסיעה משנגחאי ל- 34  דקות. האזור מתפתח במהירות ורובע ווז'ין הופך למרכז חשוב במשולש התעשייתי המוביל את ג'יאנגסו [סוז'ו-וושי-צ'אנגז'ו].

   

   
  בנוסף למיקום, ייחודו של הפרויקט מתבטא בכך שלאחר משא ומתן עם רשויות העיר – הממשל המקומי משקיע בבניית המפעל ומשכירו לחברה לתקופה ארוכה באופן שמגדר סיכונים ומפחית משמעותית את ההון שיושקע בהקמת המפעל. במקרה זה הממשל המקומי הציע גם הטבות מסוגים שונים שיקלו על תהליך הקמת החברה ופעילותה בשנים הראשונות.

   

   

  ''


  בתמונה: דיווח בעיתונות הסינית מאירוע הנחת אבן הפינה למפעל החדש. התמונה צולמה במהלך טקס החלפת המתנות. משמאל:  ג'קי אלדן הקונסול הכללי של ישראל בשנגחאי, מימין: שן רואיצ'ין מזכיר המפלגה ברובע ווז'ין.


    

   

  הנה כמה נקודות מרכזיות שיש לתת עליהן את הדעת בבחינת האזור המיועד:

   

    

  התאמה טכנית: האם האתר מתאים לחברתכם מבחינת גודל, מתקנים, תשתיות (חשמל, אנרגיה, ביוב) והאם הסביבה מתאימה לתעשייה בה המפעל עוסק (דגש מיוחד על נושאי איכות הסביבה).

   

   

  שלטון מקומי: האם השלטון המקומי משתף פעולה ומגלה גמישות בכל הקשור למימון, קבלת רישיונות, יתרונות מס ותוכניות עידוד אחרות.

   

   

  שכנים: האם בפארק התעשייתי המוצע פועלות מספיק חברות זרות לאורך מספר שנים, האם הן מרוצות מהאתר והאם אין מתחרים פוטנציאלים באותו אזור.

   

   

  זמינות כוח אדם: האם באזור המיועד ניתן למצוא מנהלים טובים, עובדים מקצועיים ופועלים למפעל.

   

   

  תשתית תחבורה: נמלים, כבישים, רכבות, אופציה למשאיות ארוכות לשינוע מוצרים גדולים וכו'. אם הדבר אפשרי, רצוי כמובן למצוא מיקום עם גישה נוחה לחומרי גלם.

   

   

  שירותים לצוות מערבי: נקודה נוספת שאין לזלזל בה היא הגישה הנוחה למנהלים זרים שמגיעים לבקר במפעל ותשתית האירוח באזור שתאפשר לארגן להם מקום לינה נאות. במקרה שמנהל המפעל המיועד איננו מקומי יש לוודא שקיימת באזור תשתית רפואית וחינוכית מתאימה למשפחתו ובעיקר לילדיו.

   

   

  לאחר שמתבייתים על האזור הרצוי, מגיע שלב המשא ומתן מול הנהלת הפארק התעשייתי בנוגע לתנאים.


  את תהליך המשא ומתן יש לקיים פנים מול פנים, ומניסיוננו, חשוב שתנהל אותו חברת ייעוץ המתמחה בנושא. כל פארק תעשייתי מציע יתרונות מפתים רבים קודם לחתימה, אך כשהפארק יודע שמעורבת בעסקה חברה מקומית, ההבטחות נוטות להיות יותר ריאליות. מנהל מו"מ מנוסה יוודא שלא תהיינה הפתעות לאחר שהמפעל יוקם.

   


  בשלב זה אנו בוחנים בדרך כלל מספר חלופות: אפשר לקנות את השטח עליו ייבנה המפעל, אפשר לקבל את השטח בהסכם ליסינג ואז לבנות את המפעל, אפשר לשכור מפעל קיים ולבצע בו התאמות, ויש עוד אפשרויות –פארקים מסוימים מציעים הסכמי שכירות מיוחדים, בניית המפעל על ידי הפארק וקבלת חבילת יתרונות נדיבה או אפשרות לרכוש את המפעל בשלב מאוחר יותר אם הוא יתגלה כהצלחה. ההצעות שונות זו מזו מהותית ולכן צריך לבחון אותן בזהירות – כל מפעל ומאפייניו הספציפיים.

   

   

   

  לאחר השלמת העסקה מול הנהלת הפארק והממשל המקומי,  השלבים הבאים הם הבנייה עצמה והתקנת קווי הייצור.


  פרויקט הקמת מפעל אינו פשוט באופן כללי, אך הוא יותר מורכב בסין. על מנת להשיג את התוצאות הרצויות יש לבצע הכנה ראויה בעזרת חברות הנדסה ופיקוח מקומיות, שכן הבניה צריכה להתאים לתקנים בסין. חשוב להדגיש שיש לקבל אישור לתכניות בנית קו הייצור קודם לתחילת הבניה.

   

   
  אנו מקפידים לתכנן מראש את כל הליך בנית הקו, כך שבמידה והציוד הדרוש לבניה לא נמצא בסין ניתן יהיה לעשות את ההתאמות. את הציוד צריך כמובן להתקין בהתאם לסטנדרטים של הלקוח, אך הטיפול בתעודות שירות ואחריות ובניהול תחזוקה מתמדת לציוד דורש תשומת לב מיוחדת והיכרות עם הנהלים המקומיים, אחרת צפויות להתעורר בעיות בשלב מאוחר יותר.

   

    

  מפעל ישראלי בסין
   
  התמונה צולמה בשלבי הקמת מפעל ארקל מערכות סינון בשנגחאי


   

   

  כשמקימים מפעל בסין מומלץ לבנות צוות מקומי שינהל את הפרויקט.

   

  הצוות צריך לכלול מומחה למימון, מהנדס ואדם בעל קשרים בממשל. מחסומי שפה, הבדלי זמן ופערים תרבותיים, עשויים להוביל לקצר בתקשורת ולרוב מסבכים את הליך התכנון, הבנייה והרישוי.

   

   

  צוות מקומי כמו שלנו, יכול לפקח על הפרויקט או לנהל אותו. בין השאר אנו עוקבים ומנהלים את התקציב ואת לוח הזמנים, מנהלים מכרזים ומו"מ לרכישת זכויות או שירותים, מנהלים את הקשר מול הספקים ומסייעים בהליכי רישוי ורישום במהלך הבנייה (אש, סניטציה, איכות סביבה, משטרה, בטיחות וכו').

   

   
  חשוב לציין שהמפתח להצלחת המיזם טמון בניהול נכון של ההיבטים הפיננסים ולכן חשוב ביותר לערב אנשי מקצוע בכל המשאים ומתנים הקשורים לתנאים הפיננסים של העסקה (ליסינג, שכירות, רכישה, הטבות מס וניצול תמריצים למיניהם).

   

   

  השגת הרישיונות הדרושים

   

  רישום המפעל ברישומי הרשויות הוא בד"כ הליך ארוך ומסובך. כאשר בוחרים את הפארק התעשייתי בו ימוקם המפעל, אחד השיקולים צריך להיות רישום מהיר וקל – ואת זה ניתן להשיג  בעזרת השלטון המקומי.

   

  חשוב לוודא מבעוד מועד שכל הרישיונות הדרושים לייצור, מכירה, יבוא ויצוא של המוצר ניתנים להשגה. די שכיח למצוא בסין חברות עם מפעל מוכן שלא יכולות לייצר או למכור עקב קצר בתקשורת עם אחד מנציגי השלטון. ה"יחסים" הללו צריכים להיות מסודרים ומוסדרים מראש.

   

   

  גיוס עובדים

   

  כאמור, אחד השיקולים בבחירת מיקום המפעל הוא זמינות כוח אדם, כשמגיע השלב לגייס  מנהלים ברמה גבוהה ועובדים מקצועיים למפעל זו הופכת להיות נקודה קריטית. אנו מקפידים לבדוק מראש מהו השכר הממוצע באזור המיועד ומהן עלויות העסקת העובדים לפי תקנות השלטון המקומי. ההבדלים בשכר ובהטבות הסוציאליות יכולים להוות הבדל עצום במבנה העלויות של החברה.

   

   
  וככלל, כאשר מקימים מפעל בסין, הדבר החשוב ביותר הוא לנהל את הפרויקט בצורה צמודה ונאותה מול הרשויות הסיניות המקומיות תוך שמירה על חוקי העבודה במקום. מאז התיקונים בחוק העבודה הסיני (2009) העסקת עובדים בסין צריכה להיעשות במקצועיות רבה על מנת להימנע מעימותים עם עובדים ומתיקים ארוכים ויקרים בבתי המשפט. חשוב לבחור מקום בו השלטון המקומי יכול לסייע גם בהליך הגיוס, לפחות של פועלי הייצור, אך את העסקת העובדים כדאי לבצע דרך סוכנויות מקומיות.

   


  יועץ חיצוני למשאבי אנוש בסין ינהל בצורה מקצועית את הליך הגיוס החל משלב הראיונות, חתימה על הסכמי העבודה, משא ומתן לגבי השכר, תשלום וחישוב השכר וההטבות הסוציאליות, פיטורי עובדים וטיפול בהליכי בוררות בלשכת העבודה או, במקרים שהסתבכו, בתיקים בבית המשפט.

   

   
  והמלצה לסיום,

   

  בהרבה מקרים יש לחברה הישראלית שותף עסקי מקומי שקשור בצורה זו או אחרת לעסק, בין אם הוא מפיץ או איש מכירות ותיק או אפילו מפעל שמייצר עבורה חלקים. במקרה כזה קיים פיתוי לתת לאותו שותף לנהל את פרויקט בניית המפעל מתוך הנחה שיש  לו ניסיון וידע רלוונטיים.

   


  לצערנו ומניסיון העבר, הסתמכות על שותף שכזה נדונה לרוב לכישלון, מאחר ובדרך כלל יהיו לו מטרות ואינטרסים שאינם עומדים בקנה אחד עם מטרות החברה. שותף כזה צפוי להכניס את אנשי שלומו לכל שלבי הבנייה וההקמה כך שכל אחד מהם יגזור קופון, וגם כשהמפעל כבר יוקם, סביר להניח שהוא ינסה לגייס את אנשי הצוות כדי שתהיה לו שליטה על העובדים וגישה למידע בנוגע למה שקורה במפעל.

  לכן, כשמדובר על פרויקט הקמת מפעל, כדאי לשמור עד כמה שניתן על שליטה עצמאית.

   

   

  חברות המתעניינות בנושא מוזמנות לפנות אלינו –

   

  פעילותה של PTL Group מתפרשת על כל היבטי המפתח החשובים בניהול פרויקט תעשייתי:

   

  בדיקות היתכנות ובדיקות נאותות; בחירת האתר ומשא ומתן; רכש ואסטרטגיית רכש; פיקוח בניה; התקנת ציוד תעשייתי; בניית אסטרטגיה תקציבית וניהול פיננסי; הקמת צוות ניהול לפרויקט; גיוס וניהול משאבי אנוש במהלך תכנית ההרצה ובמהלך השלבים הראשונים של הפעילות.


   

  סמינר בנושא "העתקת אמצעי ייצור לקרבת שוקי יעד" יתקיים ב- 29 ביולי
  במלון ליאונרד סיטי טאוור בר"ג. הסמינר יתנהל בעברית ויתמקד בשוק הסיני.


  בין הנושאים: בחינת השיקולים להעתקת אמצעי הייצור, שיקולים לבחירת המיקום בסין, ניהול הפרויקט, שת"פ עם הרשויות המקומיות ועוד. בין המשתתפים בכנס יהיו גם תעשיינים שהתנסו בפרויקט מעין זה וישתפו מניסיונם.

   


  המתעניינים מוזמנים להיכנס לתכנית מלאה של הסמינר וקישור לטופס ההרשמה

   

   

   
   

  נשמח לראותכם, 


  צוות PTL Group

   

    

  דרג את התוכן:

   תגובות (9)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     23/8/16 09:50:

   כל הכבוד על התהליך ובהצלחה בניהול המפעל!

    

   טיפ שכדאי ליישם בניהול מפעל קטן עד בינוני הוא לבחור בתוכנה לניהול מפעל
   אשר מאפשרת לך לנהל לקוחות, מכירות, ספקים, מלאי ועוד. 

    

   לפרטים נוספים היכנסו

   http://www.gln.co.il/?p=414

     29/6/10 08:44:


   שלום,

   כמו שאמרת תהליך מורכב מאוד.

   אהבתי את הפוסט, תמשיך לעדכן...

   בהצלחה !

   בברכה,

   עמית דואק

   מנכ"ל קליימקס

   חברה להפקת אירועים

    

   רעיון טוב, נקדיש גם פוסט לענף הפרסום בסין שבאופן טבעי התפתח מאוד בשנים האחרונות.

   כבר מתחילים לאסוף דוגמאות מעניינות..

    

    

    

    

     29/6/10 01:37:

   תודה לכולם על התגובות.

   הנושא הנדון - בניית מפעלים וניהולם התקין נמצא במרכז העשייה שלנו בסין שנים רבות.  מי שיש לו עניין לחלוק מניסיוננו מוזמן להצטרף לסמינרים שאנו עורכים מידי פעם בארץ ובאירופה. חזרתי הבוקר ממפגשים באיטליה, הולנד וגרמניה שם הרצאתי והשתתפתי בפאנל מומחים בנושאי ניהול בסין. יש עניין עצום מצד חברות הפועלות להרחבת היצור בסין להתעדכן על השינויים הרבים שקורים שם. טרנד חשוב לא פחות הוא איך לנהוג ומה לצפות מחברות סיניות המתחילות לחדור לאיזורינו (לאור הידיעות על מסע רכישות אגרסיבי ביוון ובספרד). נראה שזהו נושא ראוי לפוסט רציני בהמשך.

    

     28/6/10 16:05:
   מה קורה בתחום הפרסום בסין?
     27/6/10 19:45:

   שלום צבי, הנושא מאוד מעניין, כמו כן מעוניין להשתתף בסמינר.

    

     27/6/10 16:10:


   מעניין מאד

   תודה ובהצלחה!

     27/6/10 14:46:

   שלום צבי

   תודה רבה על מידע חשוב ומפורט,

   רק התהליך הבירוקרטי לקמת חברה זרה בסין ללא שותף סיני,(WFOE) מתמשך כ6-8 חודשים במקרה הטוב (וצריך "להכיר גורמים ברשויות " )

   מומלץ לכל יזם לשתף איתך או עם חברת יעוץ פעולה במידה והכוונות הם להצליח בפרויקט ולהקים את הפרויקט בזמן קצר.

   יזמים שינסו לחסוך כסף בהקמה ללא שירותי יעוץ יפסידו הרבה כסף בטווח הארוך,ולא יקבלו את המסמכים הנדרשים להקמת חברה מהרשויות בסין,

    

   בהצלחה עם הפרויקט !!!!! 

    

    

    

    

    

    

    

    

    

     27/6/10 14:20:

   תודה לך וממש ממש בהצלחה הצלחה שלכם הצלחה של כולנו

   אוסיחיוך

   המומחיות שלנו בסין - PTL Group

   פוסטים מומלצים