כותרות TheMarker >
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  השר כחלון מכלה את כוחותיו בדמי הקישוריות

  5 תגובות   יום ראשון, 27/6/10, 10:38

  שר התקשורת כחלון כנראה מכלה את כוחותיו  במאבק בחברות הסלולר על

  דמי הקישוריות. כשיגמר המאבק וישקע האבק ושר התקשורת ישיג כלום וירתע מרפורמות נוספות בשוק התקשורת, ישאר הצרכן עם קרטל חברות הסלולר, עם שוק אנטי צרכני ויחכה לשר הבא, שיקים עוד ועדות בדיקה ויעביר את זמננו בשימועים נוספים . 

   

   "השר כחלון מכלה את כוחותיו"

   

  כשחברות הסלולר הגדולות (פרט למירס) הגיעו לגודלם הנוכחי אחרי שהחזירו את ההשקעות בתשתית, נוצר מצב  של שיווי משקל בין החברות או "מאזן אימה", שנמשך כבר שנים רבות ובאחת נפסקה התחרות האמיתית בשוק.

   

  העקרונות של העדר תחרות מתבססים על כמה עקרונות  אנטי צרכניים:

   

  הצרכן משלם על חבילה קבועה ומתחייב על תכנית למשך 18 חודש ללקוח הפרטי ו 36 חודש ללקוח העסקי . רוב הצרכנים התמימים מתפתים להגדיל את החבילה לחודש תמורת "הוזלה" מזערית של העלות לדקה וללא הבחנה לאן הולכת השיחה.

  בשיטה הזו אין משמעות להפחתת דמי הקישוריות כי הצרכן אדיש למרכיבי העלות וליעדי השיחה. 

   

  הבעיה העיקרית בשיטת החבילות היא ההתחיבות ארוכת הטווח, שמתורצת בהוזלת עלות השיחה הבודדת, אבל  למעשה מעשירה את קופות חברות הסלולר  ובהתעלמות הצרכן מהצריכה הממוצעת לאורך זמן , כי תמיד יש לצרכנים תקופות של מילואים, נסיעות לחו"ל, אבדן מכשיר ועוד.. שמורידים לו את מספר השיחות הממוצע.

   

  הלקוח המתוחכם צריך לעשות אופטימיזציה של מספר השיחות הממוצעות שלו לאורך שנה ולקחת חבילה הנמוכה מהממוצע ולשלם  רק על ההפרשים, במקרה של דיבור שיא. במקרה הזה חברות הסלולר מנצלות את חוסר יכולתו של הצרכן לעשות אופטימיזציה של עלויות החבילה לאורך זמן.

   

  בעוד הנתונים על הרגלי הצרכן נמצאים בחברות הסלולר והחברות משתמשות בכלי חיזוי מתוחכמים לחיוב ושכנוע הצרכן , הרי שהצרכן אינו יכול להשתמש בנתונים האלו ולכן גם מוגבל בבחירת החבילה המתאימה. 

   

   התרופה היחידה של הצרכן הוא המעבר לתכנית אחרת או לחברה אחרת וכאן הוא נתקל בדרך כלל בנשק ההתחיבות שמוציא לו את החשק לעשות שינויים בתכנית. גם המעבר לחברה אחרת אינו פותר את הבעיה מכיוון שהשאלה הראשונה שהצרכן, המנסה להתנייד  נשאל היא, כמה דקות אתה מדבר, ומייד מוצעת לו חבילה דומה המוצמדת למערכת התחייבויות, שלמעשה רק מעבירה אותו ספק , אך משאירה בעינה את השיטה.

   

  סבסוד המכשירים הסלולריים כרוך בשיטה דומה של "הוזלת" המכשיר כנגד החזרים חדשיים על זמן אויר והתחיבות ארוכת טווח. 

   

  האלמנטים  הכוללים את החבילות האישיות , "סיבסוד" מכשירים סלולריים והתחיבויות ארוכות טווח , הביאו אותנו לשיווי משקל בין חברות הסלולר ולהעדר תחרות בשוק.

   

  אז מה לזה ולדמי הקישוריות. לדמי הקישוריות אין תפקיד במשחק בין חברות הסלולר הגדולות ,מאחר וגודלן הזהה מאפשר קיזוז של תשלומי ההעברה בין החברות וגם הצרכן אדיש למרכיבי השיחה בגלל שיטת החבילות האישיות. יש לדמי הקישוריות תפקיד במשחק בין הסלולר לרשתות הקוויות ובעידוד כניסת מתחרים לשוק הסלולרי , כמו במקרה של מירס  .

   

   

  רכישת מירס על ידי פיטר דרהי הבעלים החדש של הוט מבשרת פתח צר של תקווה, לשוק הסלולרי הבלתי תחרותי בישראל.

   

  מירס סבלה מכמה בעיות שלא איפשרו לה להתחרות עם שלש הגדולות:

  1. לא השתמשה בטכנולוגיית GSM שמאפשרת קישוריות גלובלית ומגוון מכשירי קצה.

  2. דמי הקישוריות הגבוהים יקרו את תפעול השרות לעומת המתחרים. 

  3. העדר מתקני גישה קרובים ללקוח יצרו בעיות  קליטה ושידור והוצאות תפעול גבוהות על חכירת מתקנים.

  4. מחסור בתשתית של סיבים אופטיים וברשת תמסורת. 

   

   אם משרד התקשורת לא יערים קשיים על המיזוג בין מירס להוט בשם ההפרדה המבנית הקדושה , הרי שמירס תוכל להשתמש במתקנים וברשת התמסורת של הוט, להצבת הרבה אנטנות קרובות ללקוח, לשיפור משמעותי באיכות השירות, הקטנת ההוצאות התפעוליות ולשילוב שירותי הסלולר עם הרשת הקווית (FMC) .

   

  הוט תוכל להפעיל רשת של אנטנות קטנות שישתלבו עם הממירים הקימים, כמו גם שילוב של טכנולוגיות שונות להעברת שידורי טלויזיה ישירות למכשיר הסלולרי. הוט תוכל להקים  מערכת מיתוג אחידה, היושבת על המערכת הקיימת שלה והכוללת גם את לקוחות הסלולר החדשים.    


  רוב השיחות בסלולר מתבצעות סמוך לבית או סמוך למשרד. את השיחות האלו הוט תוכל להעביר  דרך הרשת הקווית שלה, כאשר בקצה נמצא נתב אלחוטי שמעביר את השיחה למכשיר הדואלי הסלולרי (הכולל גם חיבור ישיר לאינטרנט) שבידי הלקוח .

   

  אותו מכשיר קצה יאפשר ללקוחות הוט לדבר, גם עם הרשת הקווית וגם עם הרשת הסלולרית. את השיחות שהלקוח יבצע מהמכונית או רחוק מהבית, הוט תעביר  דרך הרשת הסלולרית של מירס.

   

  AT&T מפעילה מזה זמן את תכנית השיתוף (UNITY) ,בו היא מאפשרת למנויים שיחות חינם וללא הגבלה ברשת הקווית והנידת שלה. היא עשתה זאת בעקבות המיזוג הגדול עם בלסאוט והשליטה המלאה ברשת הניידת סינגולאר. 

   

  אצלנו היה מתבקש מהלך כזה גם מצד בזק וחברת פלאפון, אבל הרגולטור מחייב הפרדה מבנית וכך תהליך טכנולוגי ושיווקי מתבקש נמנע מאזרחי ישראל.


  הריבוע התקשורתי החדש והרשתות המשולבות  ((QUAD PLAY) שהחלו

  להופיע בשווקי העולם, כוללים את השילוש התקשורתי של וידאו ,קול 

  ונתונים  (TRIPLE PLAY) בתוספת  הרשת הניידת הסלולרית  והניידת על גבי האינטרנט (VOIP) מסוג WI-FI או  WIMAX.

   

  משרד התקשורת מצידו צריך להקצות למירס (הוט) תדרים בטכנולוגיית ה GSM ולאפשר להוט  לתת שרותים מרובעים משולבים של טלויזיה , נתונים, קווי וסלולרי ולהקטין למינימום, או לבטל את דמי הקישוריות עבור שחקנים חדשים או קטנים , שמפלים לרעה את המפעיל קטן, לעומת המפעיל הגדול. חברות הסלולר חוששות מהאפשרויות הגלומות בפני הוט ומירס, וגם אינן יודעות "לאכול", את השחקן הזר החדש  .  

   

  מיזוג אמיתי של מירס עם הוט כמו גם של פלאפון עם בזק, מתן אפשרות לחברות התקשורת לתת שירותי אינטרנט באופן ישיר כמו גם שיחות בין לאומיות ללא ההפרדה המבנית הקדושה , היא התרופה לתחרות שתביא התעוררות לשוק התקשורת שלנו ותאפשר מגוון חדש של שרותים לאזרחים. 

   

  אם תחרות כזו תתחיל וגם חברת החשמל תכנס למשחק, אנחנו נראה את חברות הסלולר מתחננות להורדת דמי הקישוריות .    

   

   

  דרג את התוכן: