כותרות TheMarker >
  ';

  וולטר

  אדם של פעם שחי היום
  אוהב סרטים ישנים וחדשים
  אוהב שירים בעיקר משנות החמישים/שישים/שבעים
  אוהב את הים אך מפחד ממנו פחד מוות
  אוהב את החיים אך לא תמיד חי אותם
  סיגרים, קפה ושיחה טובה עם חבר טוב הם הדברים המועדפים עלי
  אוהב את המשפחה שלי יותר מהכל בחיים
  מנסה לחיות אבל לא תמיד מצליח בגלל הטירוף של החיים

  מצעד 25 הקומדיות הגדולות של שנות ה- 80

  1 תגובות   יום שני, 12/7/10, 12:51

   מצעד 25 הקומדיות הגדולות של שנות ה- 80

  לאחר עשור פורה במיוחד בגיזרת האיכות של הוליווד בשנות ה- 70 עם אין ספור סרטי מופת בהם, הגיעו שנות ה- 80 ואיתם עידן הזהב של הקומדיה, שם בלטו מיטב הקומיקאים הגדולים בהם צ'בי צ'ייס, דן אקרוייד, ביל מארי, ג'ון בלושי, סטיב מרטין, ג'ון קנדי, רודני דנג'רפילד, גולדי הון, דדלי מור, בילי קריסטל, ג'ין ווילדר, מל ברוקס, ריצ'ארד פריור ואחרים. מצורפות לכם 2 רשימות, האחת מאחדת את רשימת 25 הקומדיות הגדולות של שנות ה- 80 (לדעתי לפחות) והשני רשימה של שורה של קומדיות מצחיקות ומומלצות שכדאי לראות ולצחוק.

   

  מקווה שתהנו (אגב אין קשר לסדר הסרטים)

   

   

  '' ''

  1)    מרגלים שכאלה

  צ'בי צ'ייס ודן אקרוייד, שניים מהבולטים והטובים שבקומיקאים של שנות ה- 80, מתאחדים יחדיו לראשונה בקומדיה פרועה בבימויו של במאי הקומדיות ג'ון לנדיס ("בית החיות", "שלושה אמיגוס", "מגלה את אמריקה", "משנה מקום משנה מזל"). מעשה בשני פקידים לא יוצלחים בממשל האמריקאי, הניגשים למבחנים להיות מרגלים וכנגד כל הסיכויים הופכים למרגלים (בסצינת המבחן הבלתי נשכחת בה מגיע צ'ייס עם גבס ביד ורטיה בעין, ומתחיל לעשות שטויות) ונשלחים לברית המועצות, אך ללא ידיעתם הם בעצם משמשים כפיתיון לאוייב בכדי להסית את האש מהמרגלים האמיתיים. קומדיה מצחיקה עד דמעות עם המון סצינות קורעות ובעיקר סצינת האימונים האדירה בה מפגינים צ'ייס ואקרוייד את כישרונם כקומיקאים אדירים.

   

  '' ''

  2)    נסיעה נעימה המפתחות בפנים

  שוב צ'בי צ'ייס והפעם אולי בתפקידו המוכר ביותר בראש משפחת גריזוולד האלמותית, היוצאת מידי שנה לחופשה מטורפת. קלארק גריזוולד אב משפחה ממוצעת מחליט לקחת את משפחתו, אישתו ושני ילדים, לחופשה מחוף לחוף שבסופה כניסה לפארק שעשועים. בדרכם לפארק עוברת המשפחה ברחביה של ארצות הברית ועוברת שלל הרפתקאות ומצבים קומים שיגרמו לכם לצחוק לכל אורך הסרט. הם מבקרים את משפחתה של אישתו (רנדי קוויד ענק בתפקיד הדודן אדי הפסיכי) וכמובן לוקחים את הדודה עדנה והכלב שלה יחד איתם באחת הסצינות המצחיקות של הקולנוע. צ'בי צ'ייס מוכיח בסרט את כישוריו כקומיקאי ענק והארולד ראמיס, במאי ותסריטאי מוכשר ("מהומה במועדון", "לקום אתמול בבוקר", "בוא נדבר על זה") מצליח ליצור קומדיה מצחיקה עם הרבה מצבים קומיים בלי ליפול לקומדיה מטומטמת. הסרט זכה להצלחה גדולה וגרר 3 המשכונים שלפחות השני בהם מופיע כאן ברשימה.

   

  '' ''

  3)    בלש ושמו פלטש

  צ'בי צ'ייס בפעם השלישית מתוך ארבע כאן ברשימה, עושה את תפקידו הקולנועי הטוב ביותר כפלטש, עיתונאי חוקר בעל כישרון להחלפת זהויות ופרצופים, היוצא לחקור סחר בסמים בחוף בקליפורניה ובדרך מסתבך עם איש עסקים עשיר המבקש ממנו להרוג אותו. קומדיה בלשית מצחיקה ושנונה עם הרבה מאוד סצינות מצחיקות (כמו הסצינה בה עובר צ'ייס בדיקה רפואית, או הסצינה בה במהלך בריחה הוא נכנס לכנס של וותיקי מלחמת העולם השניה). מי שאחראי לבימוי הוא מייקל ריצ'י ("גברתי המאמן", "נער הזהב", "פסיכיאטר ליום אחד") המצליח ליצור קומדיה קצת מותחת שאיננה נופלת לסצינות מטומטמות, אלה שומרת על הומור גבוה ומתח והכל על כתפיו של איש אחד, צ'בי צ'ייס הגדול המפגין כאן את מיטב כישוריו כחקיין וכקומיקאי אדיר. הסרט זכה להצלחה גדולה וגרר המשכון בשם "עף עם הרוח" מוצלח קצת פחות.

   

  '' ''

  4)    חופשה מטורפת באירופה

  צ'בי צ'ייס בפעם הרביעית והאחרונה כאן ברשימה, והוא שב וחוזר לגלם את אב המשפחה קלארק גריזוולד היוצא עם משפחתו לחופשה והפעם לאירופה שכבר לא תיראה אותו הדבר אחרי הביקור הפרוע של המשפחה השלומיאלית הזאת. ההמשכון בסידרה כמעט מצחיק יותר מקודמו, הוא אומנם טיפשי יותר, אבל פשוט מצחיק. המפגש בין המשפחה הפרועה ובעיקר צ'ייס השלומיאל לבין אירופה השמרנית הופכת את הסרט לרצף של סצינות מבדרות ופרועות עם המון סצינות מצחיקות עד דמעות ובלתי נשכחות (הסצינה בה מנסה צ'ייס לצאת מהכיכר ליד הביג בנד או הסצינה בה צ'ייס פוצח בריקוד מסורתי בגרמניה והורס כמובן את הכל).

   

  '' ''

  5)    השוטר מבברלי הילס

  כאן כבר אנחנו מדברים על שובר קופות גדול (הכנסות של למעלה מ- 225 מיליון דולר) ועל אדי מרפי הקומיקאי המצליח ביותר של שנות ה- 80 וגם הכוכב השחור הגדול ביותר של אותו העשור. מעשה בשוטר מדטרויט בשם אקסל פולי, שוטר פרוע וחכמולוג המגיע לבברלי הילס בכדי לחקור את מותו של חברו הטוב שהגיע לבקרו ונרצח. הסרט מפגיש את השוטר הפרוע שאינו הולך לפי הספר לבין בברלי הילס התרבותית, העשירה שהמשטרה מתנהלת בדיוק לפי הספר, מה שגורר אין ספור מצבים קומיים מוצלחים. מרפי מציע לצופה שלל בדיחות מהירות ושנונות, סצינות מבדרות, אקשן טוב ובעיקר הרבה כיף לכל אורך הסרט. הצלחת הסרט ביססה את מעמדו של מרפי ככוכב הגדול של הקומדיה האמריקאית באותו העשור והסרט גרר 2 המשכונים שאחד מהם לפחות הוא סרט ענק שגם מופיע כאן ברשימה. פרט מענין התפקיד במקורו הוצא לסילבסטר סטאלון שדחה את התסריט מכיוון שהיה קומי מידי, איזה מזלללללללללל.

   

  '' ''

  6)    השוטר מבברלי הילס 2

  שוב אדי מרפי ושוב בתפקיד אקסל פולי, וגם הפעם בסרט מהיר, מבדח ומלא אקש. אקסל/אדי חוזר לבברלי הילס על מנת לאתר את אלו שניסו להתנקש בחייו של חברו הטוב. אדי מרפי בשיאו מפגין כישרון קומי אדיר, שנון ומהיר עם המון סצינות מצחיקות, אקשן מעולה (בבימויו של טוני סקוט המצויין "אוייב המדינה", "כוננות מתמדת", "רומן על אמת") ומפגישים מצחיקים עד דמעות עם דמויות שונות בהם הסצינה המעולה בה פורץ מרפי למסיבה בביתו של יו הפנר. חדי העין ישימו לב לכריס רוק, בן טיפוחו של מרפי בתפקיד זוטר. לצד מרפי חוזרים כל הצוות המקורי של החלק הראשון בהם ג'אד ריינהולד ו- ג'ון אשטור ואיתם גם מגיעה ברג'יט נילסון ארוכת הרגליים בתפקיד האישה הרעה. הרבה צחוק ואקשן באחד הסרטים הטובים והמצליחים של שנות ה- 80 (הכנסות בארה"ב בלבד של למעלה מ- 153 מיליון דולר).

   

  '' ''

  7)    משנה מקום משנה מזל

  קומדיה קלאסית בבימויו של ג'ון לנדיס בנוסח הקומדיות של שנות ה-30. מעשה בשני אחים מבוגרים ועשירים כקורח, המתערבים בניהם מה יהיה אילו הם ייקחו בחור שחור ועני וייתנו לו עבודה כמנהל החברה שלהם, מעמד וכסף ואילו ייקחו את אותו אחד שעשה את התפקיד וישללו ממנו את הכסף שלו, את המעמד, הכבוד וכמובן את עבודתו. קומדיה שנונה ומפולפלת כתובה להפליא עם צוות שחקנים ראשון במעלה ובראשם דן אקרוייד בתפקיד קומי ענק כאיש שהועף מתפקידו ומנסה עכשיו להתמודד עם היותו עני, אדי מרפי הגדול בתפקיד קומי לא פחות מגאוני כחסר בית עני אך עם חוכמת רחוב, ג'ימי לי קרטיס בתפקיד זונה בעל לב זהב העוזרת לאקרוייד וגם מתאהבת בו, דון אמיצ'י ו- רלף בלמי נפלאים בתפקיד שני הקשישים, דנהולם אליוט מצויין בתפקיד המשרת וגם בין היתר תמצאו גם  ג'יימס בלושי בתפקיד קטן. קומדיה שנונה עם הרבה הומור טוב, משחק מעולה של כל צוות השחקנים, בימוי מוצלח ובעיקר הרבה קסם, סוג של קסם שהיום כבר לא רואים בקולנוע, וחבל.

   

  '' ''

  8)    48 שעות

  אדי מרפי בפעם הרביעית והאחרונה שלו כאן ברשימה, בסרטו הראשון בחיים, בסרט פעולה קומי מבריק, קשוח ומבדר בבימויו של וולטר היל המקצוען שביים בין היתר את הסרטים "הנהג", "רחובות לוהטים", "מפגש לוהט" ואחרים. שוטר קשוח בגילומו המצויין של ניק נולטה לוקח תחת חסורו אסיר שחור ופרוע בגילומו המבריק של אדי מרפי והשניים יוצאים ל- 48 שעות פרועות מחוץ לכלא בניסיון לאתר רוצח מסוכן שברח מהכלא ומנסה לאתר את הכסף ששדד, והיחיד שיודע היכן הכסף הוא מרפי. קומדית פעולה מהירה ומצחיקה במיוחד בגלל מרפי שעושה את ההבדל בין סתם קומדיה לקומדיה מוצלחת ומפגין כאן משחק קומי ראשון במעלה (ואל נא נשכח זהו תפקידו הראשון בקולנוע). וולטר היל מביים במקצועיות רבה וניק נולטה מוצלח מאוד בתפקיד השוטר הקשוח שלצד מרפי. הסרט זכה להצלחה גדולה וגרר סרט המשך מוצלח פחות בשנת 90 עם מרפי ונולטה.

   

  '' ''

   

  9)    בחזרה לנעורים

  קומדיה פרועה ומצחיקה עד דמעות בכיכובו של אחד הקומיקאים המצחיקים והמפוספסים של הקולנוע האמריקאי, רודני דנג'רפילד הגדול האיש ש "אין לו כבוד!". מליונר פרוע בעל חברה לביגוד מידות גדולות, מחליט להפתיע את בנו ולהרשם לקולג' בכדי שבנו המבקש לפרוש לא יעזוב את ספסל הלימודים. האב הפרוע הופך עד מהרה לשיחת היום של הקולג' ויוצר מהומה בכל מקום בו הוא מגיע. הקומדיה המצחיקה הזאת שזכתה להצלחה קופתית גדולה מאוד בעיקר בארה"ב שם גרף הסרט למעלה מ- 90 מיליון דולר, נשענת אומנם על בימוי מוצלח ועל תסריט לא רע בכלל אך בעיקר אל כתפיו המוכשרות של דנג'רפילד, קומיקאי וולגרי וגאוני, לא פחות ולא יותר, שכל סצינה בה הוא מככב הוא פשוט קורע את הצופה מצחוק ואינו מפסיק עד שאתם באמת על הריצפה.

   

  '' 

  ''

  10)                      תרגלים לשוטרים מתחילים

  הסרט שפתח את גל הסרטים המטומטמים ביותר שנראו על המסך, וגרר אין ספור חיקויים. שורה של לא יוצלחים מתגייסים למשטרה בגיוס רחב שעושה המשטרה המאשרת לכל מי שרוצה להתגייס לעשות זאת. וכמובן שכולם מתגייסים, חלקם מרצונם וחלקם לא, והחבורה המוזרה, כל אחד והמוזרות שלו (טקלברי אוהב הנשק, ג'ונס האיש בעל 1000 הקולות, הייטווואר הגבוה חסר הביטחון). הסרט מלא בהומור אדיוטי עם הרבה ספלסטיק וצוות השחקנים הצעיר והרענן מצליח להצחיק את הצופה ולגרום לסצינות משעשעות במיוחד (סצינת הבר ההומואי "הצדפה הכחולה" הוא אחד הטובים בסרט). סטיב גוטנברג הוא מהוני מנהיג החבורה המטופשת הזאת ואת הסרט גונב ג'י. וו. ביילי (שם לא מוכר במיוחד) בתפקיד המפקח האריס שנלחם בחבורה. הסרט זכה להצלחה קופתית מפתיעה ולעוד 6 המשכונים דביליים לגמרי.

   

  '' 

  ''

  11)                      טוראית בנג'מין

  גולדי הון, מלכת הקומדיות של שנות ה- 80 ("גברתי המאמן", "נשואה לשניים", "נערת הפרוטוקול") עושה כאן את תפקידה המפורסם  ביותר (והון גם הפיקה את הסרט שזכה להצלחה קופתית גדולה מאוד) כנסיכה יהודיה שבעלה מת בערב הכלולות, ובשל דיכאון גדול ולאחר שהיא איננה מצליחה למצוא את דרכה בחיים, היא מחליטה להתגייס לצבא, שם היא נתקלת ברסרית קשוחה ועוברת טירונות מהגיהנום אך לבסוף גם מצליחה למצוא את מקומה במסגרת הצבאית. קומדיה מבדרת, שנונה ומצחיקה שהייתה ללהיט ענק. גולדי הון בתפקיד חייה מצחיקה ומקסימה מתמיד ו- איילין ברנמן בתפקיד ענק של רסרית קשוחה העושה את המוות של לטוראית בנג'מין העדינה.

   

  '' ''

  12)                      מכסחי השדים

  הקומדיה המצליחה ביותר של שנות ה-80 עם הכנסות של למעלה מ- 238 מיליון דולר בארה"ב בלבד, היא אחת הקומדיות המוצלחות והופופלריות בקולנוע האמריקאי. דן אקרוויד הוא זה שאחראי על הרעיון ושותף בכתיבת התסריט (במקור עבורו ועבור ג'ון בלושי שהוחלף על ידי ביל מארי לאחר שנפטר). שלושה מדענים מקימים חברה לגירוש שדים ורוחות ועד מהרה הופכים לשיחת העיר ניו יורק לאחר שאת העיר פוקדים שורה של מקרי רוחות ושדים (עד הסוף הענק), ובעיקר לקוחה אחת קבועה שבביתה מתגורר כנראה מנהיג הרוחות. איוון רייטמן ("תאומים", "שוטר בגן ילדים", "שים פס על הפס") מביים בכישרון גדול יש לומר, קומדיית אימים משעשעת ומלהיבה עם צוות שחקנים גדול ובראשם ביל מארי הענק, דן אקרוייד שגם היה שותף בכתיבת התסריט, ריק מורניס בתפקיד השכן החנון, הארול ראמיס, סיגרוני וויבר בתפקיד השכנה ו- ארני הדסון. הסרט גרר המשכון מצליח מאוד בשנת 89, אך מוצלח הרבה פחות ובשנת 2012 אמור לצאת סרט שלישי בסדרה עם כל הצוות המקורי.

   

  ''

  ''

  13)                      ארתור

  אחת הקומדיות הרומנטיות הגדולות ביותר בכל הזמנים. מליונר שתיין וחסר דאגות בן 40 שמעולם לא התבגר ונעזר במשרת בריטי חביב בגילומו המושלם של ג'ון גילגוד שזכה בפרס האוסקר על תפקידו, מוצא עצמו מתאהב לראשונה בחייו במלצרית קשת יום ויוצא גם לראשונה בחייו נגד משפחתו המתנגדת לשידוך ומנסה לשדך לו את ביתו של מליונר, שידוך טוב לעסקי המשפחה, ואם לא הוא יפסיד את הירושה על סך 750 מיליון דולר. קומדיה רומנטית מקסימה, שנונה ומבדרת הנשענת על בימוי אדיר, פס קול מושלם (שיר הנושא בביצועו של כריסטופר כרוס זכה בפרס האוסקר), תסריט מקורי, שנון ומשעשע ובעיקר על שלושה שחקנים נפלאים ג'ון גילגוד כפי שציינתי בתפקיד מושלם של משרת בריטי קשיש הדואג לכל צרכיו של ארתור, לייזה מנלי בתפקיד המלצרית החכמולוגית בה מתאהב ארתור וכמובן דדלי מור בתפקיד חייו, מצחיק ושיכור מתמיד הנותן משחק אדיר עם כל כישוריו כשחקן קומי נפלא וקומיקאי מחונן. הסרט זכה להצלחה גדולה וגרר סרט המשך לא מוצלח במיוחד בשנת 89.

   

  ''

  ''

  14)                      טוטסי

  אחת הקומדיות הטובות ביותר בכל הזמנים ואת היחידות שגם מחזיקות במבחן הזמן. מעשה בשחקן כושל בגילומו המושלם אין מילה אחרת לתאר את משחקו של דסטין הופמן חוץ ממושלם, המתחפש לאישה וזוכה להצלחה מפתיעה באופרת סבון בה הוא הופך לכוכב/כוכבת ומתאהב בשחקנית שלצידו בגילומה הנפלא של ג'סיקה לאנג שזכה בפרס האוסקר על משחקה בסרט. סידני פולאק, בדרך כלל במאי של סרטים רציניים יותר ("כך היינו", "זכרונות מאפריקה", "הפירמה", "הם יורים בסוסים") מביים ביד אומן קומדיה שנונה, אלגנטית ועוקצנית עם תסריט מושלם וצוות שחקנים ראשון במעלה לא מהעולם הזה בהם כמובן הופמן בתפקיד קומי אדיר, לאנג בתפקיד נפלאה וצוות שחקני מישנה שגונבים את ההצגה בהם צ'ארלס דאורינג בתפקיד אביה של לאנג המתאהב בהופמן המחופש לאישה, טרי גאר בתפקיד משעשע, דבני קולמן בתפקיד במאי הסדרה בה מופיעה דמותו של הופמן, ביל מורי בתפקיד חברו הטוב ו- ג'ינה דיוויס בתפקיד קטן כולם הופכים את הסרט למושלם. הסרט זכה להצלחה קופתית גדולה וגרף בארה"ב סכום של למעלה מ- 115 מיליון דולר והיה מועמד ל- 10 פרסי אוסקר.

   

  '' ''

  15)                      כשהארי פגש את סאלי

  הקומדיה הרומנטית הגדולה של כל הזמנים וזו שנתנה את הטון להמשך הקומדיות הרומנטיות של שנות ה- 90 ואילך. רוב ריינר ("הנסיכה הקסומה", "אני והחברה", "מיזרי") מביים בקלילות רבה ובכישרון רב, קומדיה רומנטית שנונה, מקסימה ומבדרת אודות הארי וסאלי החוזרים ונפגשים מספר פעמים, הופכים משונאים לחברים ובסוף גם לנאהבים. קומדיה שנונה שנכתבה על ידי נורה אפרון ("נדודי שינה בסיאטל", "יש לך הודעה") ומתארת באופן מושלם, שנון ומבדר את יחסי גברים/נשים ומה שבניהם, מג ריאן ובילי קריסטל מגלמים באופן מושלם את התפקידים הראשיים והכימיה בניהם מעלה ניצוצות ולצידם קרי פישר ו- ברונו קירבי המצויינים, והסרט מלא בסצינות מפורסמות בהם הסצינה המפורסמת בה היא מדגימה איך אישה גומרת.

   

  '' ''

  16)                      האקדח מת מצחוק

  קומדית סלפסטיק פרודית פרועה ומבדרת מאוד שביים דיוויד צוקר שכתב את התסריט יחד עם אחיו ג'רי צוקר וג'ים אברהמס שיצרו יחדיו "סודי ביותר" ו- "טיסה נעימה", סרט שהוא המשך לסדרה בשם "יחידה משטרתית" שלא זכתה להצלחה בשנת 82. לוטנט פרנק דרבין השלומיאל יוצא למצוא את אלו שהתנקשו בחברו הטוב השוטר נורברט (בגילומו של או.ג'י. סימפסון) ובדרך גם מתאהב בצעירה יפיפיה בגילומה של פרסיליה פרסלי (אישתו של המלך). לזלי נילסן הגדול בתפקיד קומי ענק, נופל, מפיל, שורף, הורס ועושה שטויות מצחיקות עד דמעות בסרט שאינו מרפה מן הצופה אפילו לסצינה אחת. ג'ורג' קנדי נהדר בתפקיד המפקח אד חברו של נילסן ו- ריקרדו מונטבן הוא האיש הרע. קומדיה היסטרית, מצחיקה עד דעמות עם המון סצינות אידיוטיות אך עם הרבה הומור טוב ובדיחות סלפסטיק. הסרט זכה להצלחה גדולה וגרר 2 סרטי המשך מוצלחים מאוד (בעיקר השני).

   

  '' ''

  17)                      טיסה נעימה

  הסרט ששינה את פני הקומדיה בקולנוע האמריקאי בשנות ה- 80 ואילך והחל את גל הקומדיות הטיפשיות ואת סרטי הפרודיה המטורפים. ג'ים אברהמס והאחים ג'רי ודיוויד צוקר כתבו וביימו את הפרודיה המטורפת הזאת על סרטי האסונות ונמל התעופה שהיו פופולאריים מאוד בשנות ה- 70 ובדרך שוחטים כל פרה קדושה וכל סרט שהיה פופולרי באותו התקופה. טייס נועז שדעתו השתבשה בזמן שירותו הצבאי המצליח לברוח מבית משוגעים בכדי להתאחד עם אהובתו הדיילת, ועולה על טיסה שבה הכל משתבש ונאלץ להנחית את המטוס למרות חרדותיו. הסרט מלא בהומור מצד אחד שנון ומצד שני אידיוטי לגמרי, והחבורה משתמשת בכל הקלישאות הקיימות בספר בכדי לסחוט צחוק רם מן הצופה שנמצא על הרצפה ברוב הסצינות של הסרט. צוות השחקנים מכיל את רוברט הייס (שלא הפך לכוכב אבל בסרט הוא מצחיק מאוד) בתפקיד הראשי ולצידו ג'ולי האגרטי, לוייד ברידג'ס המשעשע, פיטר גרייבס (מהסדרה "משימה בלתי אפשרית") בתפקיד הטייס, לזלי נילסן שהיה עד אז שחקן בסרטים רציניים וגילה בסרט כישרון קומי ענק, כרים עבדול ג'אבר בתפקיד אורח משעשע, רוברט סטארק ועוד שורה של שחקנים אורחים לרגע. מצחיק בטירוף למרות שאם השנים זה קצת נראה מיושן.

   

  '' ''

  18)                      שגעון על תנאי

  השילוב המושלם בין ריצ'ארד פריור קומיקאי שחור, פרוע וגס רוח לבין ג'ין ווילדר הקומיקאי המוטרף עם השיער הבלונדיני והעיינים הכחולות הגדולות. שני חברים המוצאים עצמם בכלא בגלל טעות בזיהוי נשלחים לכלא מסוכן, מנסים להתסגל בקושי רב עד שרב הסוהרים מגלה שאחד מהם הוא בעל כישורים לרכיבת רודיאו. קומדיה פרועה ומצחיקה עד דמעות שאיחדה בפעם השניה מתוך ארבעה את ווילדר ו- פריור צמד חמד המשלים אחד את השני כל אחד עם ההומור המטורף שלו והשנים יוצרים סצינות מבדרות בלתי נשכחות. הסרט שזכה להצלחה קופתית גדולה מאוד (הכנסות של למעלה מ- 100 מיליון דולר בארה"ב בלבד) בויים על ידי סינדי פואטייה (השחקן הגדול שהיה גם במאי) שהפך לבמאי השחור הראשון שהצליח ליצור סרט שעבר את הכנסות ה- 100 מיליון והוא החזיק בשיא הזה עד שנת 2000 עם הסרט "מת לצחוק" עשרים שנה לאחר מכן.

   

   '' 

  ''

  19)                      האחים בלוז

  אחת הקומדיות הגדולות של הקולנוע האמריקאי, ואחד הסרטים המוזיקלים הטובים שיצאו אי פעם. מעשה בשני אחים פושעים פרועים  בשם ג'ק ואלווד בלוז היוצאים בשליחות אלוהית לגייס כספים לבית היתומים בו גדלו ובדרך מתאחדים עם להקת הבלוז שלהם ועושים מהומות בכל מקום בו הם עוברים כאשר בעקבותיהם המשטרה, רוצחת שכירה וחבורת ניאו נאצים. קומדיה מוזיקלית מסוגנת להפליא מלאה בקטעים מצחיקים במיוחד שבויימה ביד אומן על ידי ג'ון לנדיס שביים את הסרט בקלילות ובהומור רב. ג'ון בלושי האגדי בתפקידו המוכר ביותר ודן אקרוייד הם האחים בלוז המפזזים שורה של להיטים גדולים בדרכם המיוחדת יחד עם שורה של אמנים ידועי שם המופיעים בסרט בתפקידי אורח בהם רי צ'ארלס, אריתה פרנקלין, ג'יימס בראון, קאב קאלווי ואחרים. בסרט שזורות שורה של סצינות בלתי נשכחות ששיאם סצינת מרדף מכוניות ששנים הייתה לסצינה בה נהרסו הכי הרבה מכוניות.

   

  '' ''

  20)                      מרדף חצות

  קומדית פעולה מהטובות שנוצרו אי פעם בהוליווד אודות לוכד עבריינים קשוח וגרוש בגילומו המופלא של רוברט דה נירו בתקופה שהוא היה שחקן ענק, הנשלח לאתר רואה חשבון שמעל בכספי המאפיה ומתחבא אי שם בניו יורק. הוא מצליח לאתר את רואה החשבון המתגלה כאדם רגיש, טוב לב אך גם רמאי ותחמן לא קטן, והשניים יוצאים למסע מחוף לחוף כאשר אחריהם רודפים האף.בי.אי בראשותו של אלונזו מוזלי (בגילומו המופלא של יפת קוטו), המשטרה, לוכד עבריינים קשוח (ג'ון אשטור המצויין) והמאפיה ובראשם דניס פראנה בתפקיד קומי נפלא. הבימוי המהוקצע, התסריט השנון והמושלם, האקשן וההומור המהיר ובעיקר צוות השחקנים עושה את הסרט למושלם, אך מעל כולם אפילו מעל דה נירו בולט צ'ארלס גורדין בתפקיד הרואה החשבון הרגיש שפשוט מגיש כאן את תפקידו חייו, רגיש, משעשע ומלא תחבולות.

   

  '' ''

  21)                      תקועים בדרך

  קומדיה מקסימה ומחממת לב המפגישה שניים מהקומיקאים המוצלחים ביותר של שנות ה-80, סטיב מרטין וג'ון קנדי תחת שרביט הבימוי של ג'ון יוז שהתמחה בבימוי סרטי נעורים בהם,"בת 16 הייתי", "מועדון ארוחת הבוקר" ו- "שמתי ברז למורה". מעשה באיש משפחה המנסה להגיע לביתו בזמן החגים ונתקל בקשיים רבים בעקבות מזג אוויר חורפי, ונאלץ לבלות זמן רב יחד עם סוכן מכירות דברן ובודד והשניים יוצאים למסע משותף במטרה להגיע הביתה בזמן לחגים ומנסים לעשות זאת דרך המטוסים, רכבות, רכבים שרופים (שאחד מהם גם נשרף בסצינה מצחיקה מאוד) ובטרמפים. התסריט המוצלח, הבימוי הנפלא ובעיקר הכימיה שבין שני הכוכבים הראשיים יוצרים קומדיה מצחיקה מאוד עם המון סצינות מצחיקות, אך היא גם מרגשת מאוד, וג'ון קנדי מגיש כאן את תפקידו הקולנועי הטוב ביותר כסוכן מכירות דברן, וולגרי אך גם רגיש, בודד וטוב לב.

   

  '' ''

  22)                      דג ושמו וונדה

  ג'ון קליז אחד מבכירי חבורת "מונטי פייטון" והאיש שהביא לנו את בזיל פולטי האגדי מהסדרה הקלאסית "המלון של פולטי" הצליח לעשות את זה ובגדול ויצר קומדיה שנונה, מצחיקה עד דמעות שזכתה להצלחה גדולה ולהערכה רבה, ונחשבת בצדק לאחת הקומדיות האהובות ביותר בכל הזמנים. קומדית טעויות בריטית מטורפת על חבורת שודדים המבצעים שוד נועז המשתבש, ושניים מהצוות, בחור ובחורה זוג נאהבים, מנסים לפתות עורך דין יבשושי בשם ארצ'י ליץ' המייצג את הבוס שלהם שנתפס בכדי שיוציא ממנו את המידע היכן נמצא השלל, ובדרך הבחורה מתאהבת בעורך הדין שגם מתאהב בה. קומדיה מטורפת עם הומור שנון וחד, הרבה בדיחות מצחיקות עד דמעות, תסריט מושלם שהיה מועמד לפרס האוסקר ובעיקר צוות שחקנים אדיר המגיש הופעה קומית בלתי נשכחת בשם ג'ון קליז האדיר בתפקיד קומי ענק, ג'ימי לי קרטיס המפתה, מייקל פאלין המצויין בתפקיד גנב מגמגם המנסה להתנקש באישה מבוגרת ובדרך הורג את כל הכלבים שלה, וכמובן מעל כולם בולט קווין קליין שזכה בפרס האוסקר על משחקו בסרט בתפקיד גנב מטורף ומגיש משחק קומי ראשון במעלה.

   

  '' ''

  23)                      ההיסטוריה המטורפת של העולם

  מי שאוהב את ההומור של מל ברוקס יאהב את כל סרטיו, אבל אפילו מי שלא אוהב את ההומור שלו יאהב את הסרט הזה, קומדיה מטורפת ומצחיקה עד דמעות המגוללת את סיפור ההיסטוריה של העולם מתקופת האבן ועד האינקוויזיציה הספרדית באחת הסצינות המצחיקות שיש. מל ברוקס שכתב ביים ומופיע בתפקיד הראשי יצר קומדיה פרועה, שנונה אך גם קצת דבילית, עם הרבה הומור שנון וגם הומור סלפסטיק (בעיקר בסצינות של האדם הקדמות שם מככב בתפקיד קומי נפלא סיד סיזר הגדול) והתיאורים המצחיקים שלו על עשרת הדיברות, המצאת המוזיקה ופיתוי המסורסים הפכו כבר מזמן לקלאסיקה. לצד ברוקס מופיעים הצוות הקבוע שלו בהם דום דה לואיס, מדלין קהאן, הארווי קורמן, קלוריס ליצ'מן, וגם גרגורי היינס בתפקיד קומי מוצלח כאשר ברקע נשמע קולו של אורסון וולס המקריין את הסרט. סרט מפיל מצחוק עם המון סצינות מצחיקות עד דמעות.

   

  '' '' 

  24)                      קרוקדיל דנדי

  קומדיה רומנטית אוסטרלית שזכתה להצלחת ענק בכל העולם עם הכנסות של למעלה מ- 360 מיליון דולר. מעשה בעיתונאים אמריקאית יפיפיה היוצאת לאוסטרליה לראיין צייד תנינים נועז ששרד התקפה פרועה של תנינים. היא פוגשת בצייד המלא בקסם אישי, יוצאת איתו למסע בערבות אוסטרליה הפראית ומשכנעת אותו לחזור איתה לארה"ב ולכתוב על היתמודדות הצייד עם העיר הגדולה, וכמובן שהשניים מתאהבים. קומדיה שנונה, מקסימה, רומנטית, סוערת ומצחיקה מאוד שנשענת על תסריט מקורי ומקסים, בימוי מהוקצע ובעיקר על כתפיו הגדולות של פול הוגאן שמגלם באופן מופלא וחד פעמי (מאז הוא לא עשה כלום טוב חוץ מסרט ההמשך המוצלח גם הוא משנת 88) הוא מפגין קסם אישי רב והומור טוב, ועם הקטעים באוסטרליה טובים אז הקטעים במנהטן בה הוא נפגש עם ניו יורק ואנשיה הם טובים אף יותר. כפי שציינתי הסרט זכה להצלחה גדולה וגרר שני סרטי המשך אחד מוצלח מאוד משנת 88 ואחד גרוע וכושל משנת 2001.

   

  '' ''

  25)                      בחזרה לעתיד

  פנטזיה קומית מצחיקה ומהנה שזכתה להצלחת ענק בכל העולם (הכנסות של מעל 350 מיליון דולר) וגררה 2 סרטי המשך מצליחים לא פחות. הבמאי רוברט זאמיקס, תלמידו של סטיבן שפילברג שהפיק את הסרט, הצליח ליצור פנטזיה קומית שמצד אחד מצחיקה מאוד ומצד שני מלאה ברגש ובנוסטלגיה (השניים הבאים בסדרה הם יותר קומיים ובעלי אפקטים בעיקר השני בסדרה שהוא יצירה מרתקת בפני עצמה). מעשה בנער מתבגר בגילומו המופלא של מייקל ג'י פוקס (שהיה כוכב ענק בשנות ה-80) החוזר בזמן 30 שנה אחורה משנת 85 לשנת 55 בעזרת רכב שהוא גם מכונת זמן שבנה פרוספור מטורף. בשנת 55 הוא פוגש בהוריו המתבגרים ומנסה לחזור לעתיד לפני שישנה אותו לנצח. סרט שהוא יצירת מופת, נוסטלגי ומרתק לכל אורכו עם המון סצינות מצחיקות והרבה קסם באוויר. התסריט מושלם, מקורי ומרענן, מייקל ג'י פוקס נפלא בתפקיד הראשי ולצידו כריסטופר לוייד המטורף וכמובן צוות שחקני המישנה (שאף אחד מהם לא הפך לשחקן ידוע אך בסרט הזה כולם מצויינים) עוזרים ליצור סרט מחמם לב, מצחיק ומהנה והבמאי זאמיקס יצר סרט שכולו הנאה אחת גדולה שלעולם לא תשכחו.

    

  להלן רשימה מלאה של מיטב הקומדיות של שנות ה – 80 (כדאי לראות)

  תרגיל לשוטרים מתחילים  

  האחים בלוז  

  מכסחי השדים

  יפה בוורוד

  בת 16 הייתי  

  כשהארי פגש את סאלי 

  מרדף חצות

  שחק אותה אצל פורקי 

  השוטר מבברלי הילס

  48 שעות

  שלך בבגידה

  דני רוז האיש מברודווי

  קרוקודיל דנדי

  קרוקודיל דנדי 2

  מהומה במועדון

  מכסחי השדים 2

  כלה מכוכב אחר

  תאומים

  כסף קל

  הגוניס

  אמריקאית בפריז

  ראובן ראובן

  שירלי וולנטיין

  מגלה את אמריקה

  תראו מי שמדבר

  המובטלים

  פסיכיאטר ליום אחד

  הצעצוע

  לא ראיתי לא שמעתי

  טיפול נמרץ

  שלושה אמיגוס

  חוות הצחוק

  נער הזהב

  מיקי ומוד

  צמד בלשים

  הדוד באק

  ג'ק פלאש המקפץ 

  משנה מקום משנה מזל 

  השוטר מבברלי הילס 2 

  חופשה מטורפת באירופה

  מרגלים שכאלה

  בלש ושמו פלטש

  חופשה נעימה המפתחות בפנים

  מארח השדים

  האקדח מת מצחוק

  טיסה נעימה

  סודי ביותר

  תקועים בדרך

  תקועים בטבע

  הבטלנים מאישתר

  הבזבוז הגדול

  לא ראיתי לא שמעתי

  שגעון על תנאי

  צהוב הזקן

  דג ושמו וונדה

  נולד במזרח אל.איי

  מרוץ מחוף לחוף

  ההיסטוריה המטורפת של העולם

  מגלה את אמריקה

  מגעים בהזדמנות

  בחזרה לנעורים

  אדוני השופטת

  חברים חברים אבל...

  פיקדון קטן

  ספלאש

  טרנר והוטש'

  השוטר מלוס אנג'לס

  האיש עם הנעל האדומה

  מסיבת רווקים

  זהירות הבית מתפרק

  חמושים ולא מסוכנים

  הבזבוז הגדול

  דירת קיץ

  שגעון בחלל

  שים פס על הפס

  שכנים

  בחזרה לעתיד

  ארתור

  נוכלים עם סגנון

  טוראית בנג'מין

  שים פס על הפס

  בוקר טוב וויאטנם

  טוטסי

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   וולטר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     19/7/10 11:59:
   איזו השקעה!