כותרות TheMarker >
  ';

  ID@N - Innovation Data and Networks

  הבלוג יעסוק בווב 2.0, 3.0, N.0 ובישומיהם הארגוניים: אנטרפרייס N.0, מנסיוני כאסטרטג ווב 2.0 של לקוחותי בישראל.

  ביוטכנולוגיה: רפואה, חקלאות, עסקים ואיכות הסביבה

  4 תגובות   יום שני, 8/10/07, 00:15
   

  חיידקים מלאכותיים שמיצרי תחליפי דלק ומזון משודרג.

   

  האנליסטים צופים שעד שנת 2010, מחירי המזון יעלו בעשרות אחוזים., עליית מחירי הלחם, וזינוק מחירי הדלק, הם רק ההתחלה. המשבר יתפשט כמו אש. עליית הדלק תביא לעליית מחירי התירס והסוייה שמהם ניתן לייצר דלק, ותגרור עליית מחירי החיטה ומוצריה. הפתרון מצוי בטכנולוגיות חדשות: עלים שחורים העשויים מסיליקון, האפשרות להוריד מקאזה ומאי.מיול גלידה ולחם. האם אפל תמכור גבינות באיי.טון? חיידקים מהונדסים לייצור דלק http://www.technologyreview.com/Energy/18958 .

   

  האם הקוד הגנטי של האורז והחיטה והחלב יופץ בויקיפדיה או שמונופולים של קוד גנטי של צמחי וחיידקי http://www.technologyreview.com/Biztech/19128 מזון ודלק יביא למותם של עשרות מיליונים ברעב ובמחלות?

   

  משבר המזון העולמי נובע מסיבות כלכליות, פוליטיות, ארגוניות וטכנולוגיות.

  • מבחינה דמוגרפית ופוליטית, הגלובליזציה המואצת מובילה לצריכה מוגברת של דלק בהודו ובסין של 2.5 מיליארד צרכנים חדשים בשוק הגלובאלי.
  • מבחינה ארגונית-פוליטית שוק המזון העולמי שנשלט על ידי כחצי מיליארד אמריקאים ואירופאים במשך עשרות שנים, עובר לשליטה רחבה יותר מהכיוון הסיני-הודי. מנגנוני הקוד הסגור של אמריקה אירופה לא מתאימים לאינטרסים החדשים של שניים וחצי מיליארד (פי שניים וחצי) הודו-סינים.
  • בתוך ארה"ב, משטר בוש העדיף את התעשיות הישנות של דלק, מכונות וחקלאות, על פני פיתוח ענפים חדשים כמו טלקום, תכנים ומיחשוב. זאת בניגוד לרנסנס הכלכלי האמריקאי שהיה בשמונה שנות שלטון קלינטון.

   

  פתרון המשבר יכול לבוא רק משילוב של מהפכה רדיקאלית בטכנולוגיות החקלאיות, עם שינוי פוליטי-ארגוני רדיקאלי. במישור הפוליטי-ארגוני יש צורך בשינוי יחסי הכוחות בין שתי קבוצות אינטרסים בתוך ארה"ב: הכלכלה החדשה של האינטרנט שנתמכה על ידי משטר קלינטון מול הכלכלה הישנה של התעשייה-נפט-צבא-חקלאות הנתמכת על ידי משטר בוש. במישור הגלובאלי צריך לבוא שינוי ברגולציה של הסחר במזון בין ארה"ב-אירופה לבין סין הודו.

   

  צמחייה אלקטרונית ודלק אורגני

   

  אבל הבסיס לפתרון יכול להיות רק טכנולוגי ומנטאלי. מושגי היסוד שלנו מתפוררים ומוחלפים על ידי מושגי יסוד מוזרים: מה זה עלים שחורים העשויים מסיליקון? האם יכולה להיות צמחייה אלקטרונית? ממתי אפשר לקצור יבולי דלק? האם יכולה להיות צמחיה תעשייתית?

   

  מהי ביוטכנולוגיה? מהו חיידק סינתי? מהו אדם מלאכותי?

   

  ביוטכנולוגיה היא "ננוטכנולוגיה טבעית" לריפוי גוף האדם, להשבחת זנים חקלאיים, לניקוי יסודי של זיהומים סביבתיים ולננוטורים תעשייתיים, מחשוביים ותקשורתיים.

   

  הגנום של כל בעל חיים הוא כמו מתכון ליצירת עוגה, רק שבמקום עוגה זה יוצר אורגניזם.

   

  כל אורגניזם מורכב מתאים. בכל תא יש גרעין ובתוכו חוטים מלופפים כמו פקעת שנקראים כרומוזומים (בצד השמאלי העליון של התרשים המצורף). אם מתירים את הפקעת, כל חוט מתגלה כסליל כפול הנקרא די.אנ.איי. (ראה תרשים מצורף בחלקו האמצעי והתחתון). אם הדי.אנ.אי הוא הזיכרון או הדיסק הקשיח של התורשה, אז האר.אנ.איי. הוא כמו המודם שמעביר מידע מדיסק לדיסק.

   

  כשמתבצע תהליך ההעתקה מהמתכון, הסליל הכפול של הדי.אנ.איי. נפתח לשני חוטים כמו ריץ' רץ'.  חוט אחד הופך לשטאנץ (כמו תבנית של עוגה בצורת פרח או כוכב וכו'). שטאנץ זה מעתיק עצמו לסליל החד חוטי של האר.אנ.איי. הסליל החד חוטי הנ"ל הוא שיוצר את החלבונים שמהם בנוי הגוף: חלבוני העצם, השרירים, המוח וכו'

   

  ב1984 הצליחו לפענח את המתכון של וירוס. ב2003 הצליחו לפענח את המתכון של האדם "הגנום האנושי".

   

  בספר המתכון של החיידק יש כ500 עמודים (כ500 גנים, גן-עמוד שמכיל את המידע הנחוץ לבניית איבר ביולוגי או פונקציה ביולוגית מסויימים). כל הספר מורכב מעמודים. בכל עמוד יש מספר מילים ובכל מילה יש אותיות. באלף בית של שפה כמו העברית יש כ24 אותיות. באלף בית של הקוד הגנטי יש רק ארבע אותיות. האותיות הם קשרים בתוך הדי.אנ.איי.

   

  ב2003 למדו לתרגם משפת הדיאנאי עם 4 האותיות לשפת אדם, את הקוד הגנטי. מאז כמו שאמר קרייג וונטר, גיבור פריצת הדרך, המדענים עוברים מ"קריאה" ל"כתיבה". דהיינו מתרגום שפת קוד גנטי לשפת בני אדם, לבניית אורגניזמים. לא כל מי שתרגם מתכון סיני לעוגה יודע מייד איך לאפות אותה. פרוייקט התרגום בן ה20 שנה, פרוייקט הגנום, היה בסך הכל תרגום משפה לשפה.

   

  הפרוייקט החדש, "פרוייקט האפייה", נקרא פרוייקט הפרוטאיניום (מהמילה פרוטאין, חלבון) והוא ייקח הרבה יותר שנים. קרייג וונטר בחדשות של היום פרץ את הדרך לתכנות הפרוטאיניום של חידק (ראה תרשים מצורף בפינה הימנית התחתונה שלו).

   

  הטכנולוגיה שרותמת מערכות מידע לאחסון ופענוח מידע גנטי בכלים דיגיטאליים, נקראת ביו-אינפורמטיקה.

   

  תחומי ישום עיקריים

   

  א. רפואה: סביבה בריאה במקום אנטי-מחלות

  שוק הבריאות האמריקאי מגיע היום לשווי של כתשע מאות מיליארד $. מתוך זה כ 25% מהשוק הולכים על תרופות. הפרוייקטים הבאים נמצאים בתהליכי פיתוח:

  1. חיידקים מתוכנתים גנטית שמנקים את הגוף מרעלים.

  2. תאים מתוכנתים גנטית שהורסים תאים סרטניים.

  3. הורמונים מתוכננים גנטית המעודדים את הגוף להצמיח איברים אלטרנטיביים

  במקום איברים פגועים (כמו עורקים סתומים).

  4. תאים מתוכנתים גנטית המושתלים במקום רקמות תאים פגועות.

  5. אורגניזמים מתוכנתים גנטית שמתפקדים כמחסנים לחלקי חילוף טבעיים לגוף האדם.

  6. פרות וכבשים המייצרים תרופות גנטיות בחלב.

  7. בניית שבבים לפיענוח וקיטלוג הקוד הגנטי של כל אדם. קיטלוג זה יאפשר "תרופות מדויקות כמו לייזר במקום התרופות הבזבזניות של היום שפיזור פגיעתן הוא כמו של רימון רסס שיכול לפגוע גם במשתמש ולא רק במטרה. חברת אפימטריקס היא חלוצת שילוב המהפכה הדיגיטאלית במהפכה הביוטכנולוגית.

   

  הפרוייקטים הללו ובמיוחד אלה מהסוג של חברת אפימטריקס יביאו לכך שניתן יהיה לקרוא את הקוד הגנטי ולדעת על מחלות עתידיות העומדות להתרחש בגופו של אדם מסוים וכך למנוע אותן מראש.

   

  הרפואה המונעת המידעית-ביוטכנולוגית מהווה תפנית מהרפואה המתערבת הכימית-תעשייתית. זאת בדומה לשאר הכלכלה המידעית-דיגיטאלית המהווה תפנית מהכלכלה התעשייתית-מיכאנית. תפנית זאת, מהווה במידה מסוימת חזרה למודלים רפואיים קדם מודרניים, רפואה אלטרנטיבית, מהסוג שעליו ממליץ ד"ר וויל בספריו "ריפוי ספונטאני" ו"8 שבועות של ריפוי ספונטאני". בתפניות מעניינות אלו ובמחזוריות מוזרה זו נעסוק בפרק בריאות ופסיכולוגיה בהמשך הספר.

   

  ב. חקלאות

  1. דגי מאכל הגדלים במהירות כפולה מהמקובל.

  2. צמחי מזון העמידים בפני מחלות

   

  ג. תעשייה ואיכות הסביבה

  1. צמחים מתוכנתים גנטית המייצרים חומרי דלק ופלסטיק הכלה מעצמו לאחר השימוש

  2. שבבי מחשבים ותקשורת המתבססים על כושר הזיכרון, התקשורת והבנייה

  של הד.נ.א.

   

  אם הDNA הוא שבב הזיכרון הביולוגי, אז הRNA הוא שבב המעבד ושבב התקשורת

   

  50 שנה חשבו שהדיאנ.אי. הוא השטאנץ שמייצר את החלבונים של גוף האדם, שהוא הדיסק הקשיח שבו מאוחסן "המתכון לאפיית גוף האדם". זהו, שתי שכבות: שכבת המידע בדיסק הקשיח הקרוי די.אנ.איי. מספיקה כדי לייצר את שכבת החומרים הקרוייה חלבונים שהיא ישות כה מורכבת כגוף האדם כולל מוחו. אבל אפילו ברשת התקשורת הפשוטה יש כמה שכבות. יש חומרה, יש שבבי עיבוד, יש שבבי זכרון, יש שבבי תקשורת, יש תוכנת מערכת הפעלה, יש תוכנות יישומים, יש תוכנות תקשורת וכו'.

   

  לפתע, בחודשים האחרונים מסתבר שאולי בראשית המאה ה21, המהפכה בתחום הביולוגיה דומה במשהו למהפכה שהייתה בראשית המאה ה20 בתחום הפיסיקה. בראשית המאה ה20 הדיקטטורה הניוטונית שלטה ללא מצרים במוסדות ובמוחות של הרוב המוחלט של המדענים. האטום נחשב לנקודה חומרית בלתי נחלקת שמצייתת לחוקי הפיסיקה המכאנית הניוטונית.

   

  רותרפורד נסה להסביר את המבנה האטומי במושגים ניוטוניים קדם-קוונטיים וקדם-יחסותיים. זהו, כמה אלקטרונים שהם נקודות חומריות מקיפות גרעינים של אטומים, מין "מיקרו-מערכת שמש". ואז צ'דוויק גילה את הנויטרינו ומאז עוד ועוד חלקיקים מתגלים. הדרך היחידה להסביר את ריבוי החלקיקים הייתה שימוש בפיסיקה קוונטית, בעזרתם של המהפכנים בוהר והייזנברג ושרדינגר, ששברו את הדיקטטורה הניוטונית לנצח.

   

  כך בראשית המאה ה21, חלקיקים ביולוגיים חדשים מסוג RNA, עומדים לשבור את הדיקטטורה הדרוויניסטית.

   

  עתה בראשית המאה ה21 מסתבר שהמודל השטחי הדו-מימדי של הדי.אנ.איי. כדיסק קשיח המכיל בלעדית את המידע ליצירת חלבוני גוף האדם, הנו פשטני ביותר. בשנים האחרונות התגלה שטף עצום של סוגים שונים של RNA:

   

  scnRNAs, snRNAs, snoRNAs, rasiRNAs, tasiRNAs, natsiRNAs, piRNAs, mRNA, rRNA, tRNA, dsRNA, XIST,  .  ריבוי החלקיקים מצריך מערכות מידע חדשניות שיאפשרו לנהל את כל זה. שתי מערכות כאלה הן: http://roc.bgsu.edu/ ,

  http://www.sanger.ac.uk/Info/Press/2007/070613.shtml .

   

  ריבוי סוגי הRNA מצביע על כך שתפקיד הDNA אינו רק בניית חלבוני הגוף אלא בעיקר בניית RNA דהיינו, בניית "שבבי תקשורת ושבבי עיבוד ביולוגיים"!

   

  הסינרגיה חוגגת: ווב 2.0 של האינטליגנציה הקולקטיבית מסוג הויקיפדיה והפולקסונומיה מסייע לפרוץ את הפרדיגמות המיושנות של האקדמיה. האינטליגנציה המלאכותית של ווב 3.0  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3383805,00.html , מאפשרת לבנות אונטולוגיות המספקות לנו מפת דרכים להתמצאות בג'ונגל העצום של המידע הגנומי. לכך קוראים "ביואינפורמטיקה 2.0".

   

  ממיקרוסופט במאה ה20 למיקרוב-סופט במאה ה21: מהכבשה דולי לחיידקה סינתי

   

  הדמות המובילה של העידן הפוסט-אקדמי בביוטכנולוגיה הוא קרייג וונטר שהוא "הביל גייטס ואולי הסטיב ג'ובס" של ווב 4.0 http://www.jcvi.org/  . האם הוא מקים את מיקרוב-סופט, שתהפוך למונופול התוכנה של ווב 4.0? השיבוט של הכבשה דולי נכשל במידה רבה. קרייג ונטר הולך על "סינתי" במקום על דולי.

   

  סינתי הוא השם של היצור הראשון שיצרה "הביולוגיה הסינתטית" שיוצרת את האורגניזם המלאכותי הראשון. וונטר רשם עכשיו פטנט על DNA מלאכותי, RNA מלאכותי וגנים מלאכותיים, שהם היסוד של החיידק המלאכותי הראשון.

   

  האם אורגניזם מלאכותי הוא יצור ננוטכנולוגי מלאכותי או ביוטכנולוגי טבעי? כנראה שהוא שילוב של שניהם שיוצר את ווב 4.0 שמבוסס על שבב אחסון הקרוי DNA, שבב עיבוד ושבב תקשורת הקרוי RNA, ותוכנה קוונטית. 

   

  האם תוכנות מערכת ההפעלה והבראוזר של הגוף הביולוגי, כתובים בשפה קוונטית?

  מכונת טיורינג הביולוגית והפרכת הדרוויניזם

   

  נוכל להסביר טוב יותר את כל המורכבות הזו הוא אם נוותר על שתי הנחות יסוד:

   

  א, מכונת טיורינג אינה מכונה אוניברסלית, כפי שחשבו ב50 השנים האחרונות. טיורינג שפיצח את הקוד של "אניגמה" מכונת הצופן הגרמנית במלחמת העולם השנייה, התאבד לאחר שאולץ לקבל טיפול בהלם חשמלי "שירפא אותו מההומוסקסואליות שלו". טיורינג שהוא הדמות החשובה ביותר בתחום המחשוב במחצית השנייה של המאה ה20, חשב שמערכת מופשטת שהוא בנה, "מכונת טיורינג", יכולה להסביר את כל מערכות המחשוב ללא תלות בחומרה כלשהי.

   

  אם הDNA הוא שבב הזיכרון של המחשב הביולוגי הטבעי שלנו, והRNA הוא סוגים שונים של שבבי תקשורת ועיבוד, הרי שהתוכנה של מערכת ההפעלה והבראוזר הטבעיים הביולוגיים שלנו כתובים בשפה קוונטית http://www.quantumconsciousness.org/publications.html#biology . ישנם בגוף מעבדים קוונטיים בשם מיקרושפופרונים שיכולים להסביר חלק גדול מעיבוד המידע במוח וגם של חלק גדול מעיבוד המידע בגנום.

   

  אך המיקרושפופרונים אינם מתנהגים לפי הלוגיקה הקלאסית שעליה טיורינג התבסס, אלא על לוגיקה קוונטית שמנוגדת לחוקי הסתירה והזהות ושלכן מאפשרת את קיומו של החתול של שרדינגר החי ומת בו זמנית. פירוש הדבר הוא שווב 5.0 הקוונטי כבר פועל באופן טבעי בגוף האדם. אולם יש צורך בעוד 10 עד 20 שנה עד שיצליחו לבנות ווב 5.0 קוונטי מלאכותי http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3414420,00.html .

   

  ב, אבל אז הדוגמטיות היסודית של הביולוגיה ב100 השנים האחרונות שהיא אנטי למארקיאנית של תלמידי דרווין, מופרכת. זאת משום שבמערכת התקשורת הביו-טכנולוגית הרב שכבתית והמורכבת של ווב 4.0 אין זרימה חד כיוונית רק מהמידע בDNA אל המבנה החלבוני של הנוירון של הזיכרון, אלא גם מהחלבון של הנוירון של הזיכרון אל הDNA. לכן למארק אולי צודק לפחות בחלק מהמקרים והשאיפה של הזברה להגיע לעלים בענפים הגבוהים, כן גורמת להתארכות צווארה!

   

  כך נוצרה בשנים האחרונות, אלטרנטיבה לא דתית לתורת האבולוציה הדרוויניסטית. לפני כמה שנים כהשתתפתי בדיון במוזיאון ת"א, אמר ביהירות מדען ממכון וויצמן המתמחה בביולוגיה מולקולרית, ש"הDNA פוענח והוא מכיל 10% מידע ו90% זבל". אמרתי לו ש עדיף לאמר בענווה ש90% הוא עוד לא יודע. בחודשים האחרונים מתחילים לפענח את ה90% שמאיימים להפוך את כל הביולוגיה ואולי אף להפריך את הדרוויניזם.

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/10/07 16:11:

   אודי

    

   אני לא חושבת שאשר התכוון שהסטייק יהיה מסיליקון.

     8/10/07 09:18:
   בוקר טוב
   אתה ממשיך להפתיע עם הניתוח הכלכלי פוליטי שלך והמעבר לביולוגיה/פיסיקה/מידענות מולקולארית קוונטית. תמיד מעניין אצלך
   לרגולטור האמריקאי שמספסד את גידולי החיטה והתירס באוקלהומה ופלורידה יש אינטרס ביציבות המערכת האמריקאית והעולמית.
   כפועל מישנה של מדיניות זו נוצר הרעב באפריקה
   יותר משהבעיה היא של היצע, זאת בעיה של חלוקה (דיסטרביושן). החקלאות האמריקאית לבדה מייצרת כ 3000 קלוריות ליום לכל אזרח בעולם.
   האמריקאים דאגו שלא יהיה רעב ברוסיה גם בשיא המלחמה הקרה.
   מחירי המזון בעולם עולים כיום בגלל המעבר לביו דלק עקב התייקרות מחירי הנפט. הנפט יגמר תוך X שנים, וכמו שאמר עדנן חשוגי נשיא אופק לשעבר "עם נפט אפשר לעשות הרבה דברים, לאכול אותו אי אפשר" כנראה שהנפט יגיע ל 200$ חבית המעבר לאנרגיות חלופיות יושלם. 
   מדפסות המזון, ניראה לי שנצטרך לחכות קצת לפני שנאכל סטייק מסיליקון, אבל תמיד יש את האופציה לצאת למנגל, איך שהוא גם שם תמיד יש קצת חול בסטייק
   אודי
     8/10/07 08:46:

   טעיתי סינתיה היא המסונתזת לא המשובטת.

   אז מה יהיה לנו.. שלושה גזעים: אנחנו ה NATIVES, המשובטים והמסונתזים...

   תורת הגזע? אוי ואבוי

    

     8/10/07 07:23:

   כרגיל, תענוג לקרוא את הפוסטים שלך.

   אם מנסים לדמיין את העולם שאנחנו צועדים לקראתו, לא יהיה פה ממש שמח:

    

   תוחלת החיים תעלה (אולי מצאו גן לחיי נצח) ואז צפיפות האוכלוסיה תעלה עד כדי פיצוץ אוכלוסין. יהיו לנו יותר זקנים נאחזים בחיים מאשר ילדים... יותר עגלות נכים מאשר עגלות ילדים

    

   חיידקה סינתי? נראה לי שבחצרות האחריות מפתחים כבר את סינתיה הגברת המשובטת הראשונה, למרות הבעיות האתיות הרבות הכרוכות בזה, ואז יהיו לנו גזעים שונים על פני הפלנטה... מפחיד - אלה המוצלחים מאד, המשובטים בעלי יכולות מדהימות ובריאות נצח, לעומתינו בני אנוש.

   תהיה תחרות נוראית על מקומות עבודה למשל...

   מזכיר לי את הסרט איילנד, חברת ביטוח לאברים אנושיים באמצעות שיבוט אנושי...

     

   לא ממש גן עדן.

   עדיין פוסט מרתק.

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   ד"ר אשר עידן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין