כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ברוכים הבאים

  הבלוג של חנה וייס

  הבנה בינדתית, שלום בטיבט, שלום עולמי, זכויות אדם, אחריות אוניברסלית, חינוך למוסר ויצירת חברה אנושית וחומלת אלה הנושאים שמעסיקים אותי היום. פועלת כדי שניקח בחפץ לב את התרופה לאפידמיית העדר המוסר הפוקדת אותנו ושניישם את תרגול המוסר בחיינו.
   
  שכל בעלי התודעה יזכו לאושר בר-קיימא!

  0

  מוסר חילוני מפי הדלאי לאמה

  0 תגובות   יום שישי , 23/7/10, 06:44

  סיפורי הדלאי לאמה

  מתוך מסמך להורדה של פרופ' אסא כשר:

  www.tau.ac.il/~kasher/M237-1112-99.doc

   

  לרגל ביקורו של הדלאי לאמה ה- 14 בישראל ולכבודו, הרי כמה קטעים מספרו היפה, המרתק והמלהיב, "אתיקה למילניום החדש", שהופיע לאחרונה באנגלית, בתרגום חופשי לעברית.

   

  1. "בביקור שערכתי לאחרונה באירופה, השתמשתי בהזדמנות לבקר את אתר מחנה המוות הנאצי באושוויץ. למרות ששמעתי וקראתי רבות אודות מקום זה, מצאתי את עצמי לגמרי בלתי מוכן לחווייה... במוזיאון, שהוא חלק ממרכז המבקרים, ראיתי אוסף של נעליים. רבות מהן היו מטולאות או קטנות, כמובן שהיו של ילדים או של אנשים עניים... המאורעות מן הסוג של אלה שאירעו באושוויץ הם )גם תזכורות אלימות למה שעלול לקרות כאשר בני-אדם... מאבדים את הקשר אל הרגשות האנושיים הבסיסיים... כוונתי ליכולת שיש לנו להיות בעלי אמפתיה עם הזולת, מה שבטיבטית אנחנו קוראים... אי היכולת לגלות סבלנות למראהו של אדם אחר סובל..."

   

  2.  "אולי הדברים ישמעו מוזרים, בבואם מאישיות דתית. בכל זאת, אני טיבטי לפני שאני דלאי לאמה, ואני אדם לפני שאני טיבטי. לפיכך, בה בשעה שבהיותי דלאי לאמה, אני נושא באחריות מיוחדת לטיבטים, ושבהיותי נזיר אני נושא באחריות מיוחדת לקידום ההרמוניה הבין-דתית, בהיותי אדם אני נושא באחריות הרבה יותר גדולה למשפחה האנושית כולה - אחריות שכמובן כולנו נושאים בה. ומכיוון שהרוב אינם משתתפים באורחותיה של שום דת, אני עוסק בנסיון למצוא דרך לשרת את האנושות כולה מבלי להסתמך על אמונה דתית."

   

  3. "בהרצאה פומבית שנשאתי ביפן, לפני שנים אחדות, ראיתי כמה אנשים באים לעברי, כשהם נושאים זרי פרחים. קמתי בצפיה לקבל מהם את מתנתם, אולם להפתעתי, הם חלפו על פניי והניחו את הפרחים על המזבח שמאחוריי. ישבתי נבוך מעט..."

   

   4. "לופון-לה, נזיר מנמגיאל, המנזר של הדלאי לאמה עצמו... לאחר שנמלטתי מטיבט, הוא היה אחד מאותם אלפים רבים של נזירים ובעלי תפקידים שנכלאו ע"י כוחות הכיבוש. כאשר שוחרר לבסוף, הוא הורשה לבוא להודו, וכאן הצטרף מחדש למנזר העתיק. עשרים שנה לאחר שראיתיו לאחרונה, מצאתי את לופון-לה דומה מאוד למה שזכרתי. הוא נראה יותר מבוגר, כמובן, אבל באופן פיסי הוא היה ללא מתום, ובאופן נפשי מסע תלאותיו לא השפיע עליו כלל לרעה. עדינותו ושלוותו נותרו בעינם. משיחתנו הבנתי שהוא עבר טיפול מעיק, בשנים הארוכות של שביו. בדומה לרבים אחרים, הוא היה קרבן של "חינוך מחדש", במהלכו אולץ להתכחש לדתו. בהזדמנויות רבות הוא גם עבר עינויים. כאשר שאלתי אותו, האם אי פעם חש פחד, הוא הודה שהיה דבר אחד שהפחיד אותו: האפשרות שהוא יאבד את החמלה ואת הדאגה לסוהריו.

  זה ריגש אותי מאוד וגם נתן לי השראה... רמה גבוהה של חמלה."

   

  5. "חמלה ואהבה אינן מותרות בעלמא. בהיותן המקור גם של השלום הפנימי וגם של השלום החיצוני, הן נדבכי יסוד של השרידה הנמשכת של המין האנושי. מצד אחד, הם מהווים אי-אלימות בפעולה. מצד שני, הם המקור של התכונות הרוחניות: של הסלחנות, של הסובלנות, ושל כל המידות הטובות. יתר על כן, הן הן הנותנות משמעות לכל הפעילויות שלנו... אין שום רבותא בהיות האדם משכיל מאוד. אין שום רבותא בהיות האדם עשיר מאוד. רק כאשר האדם הוא בעל לב חם, נעשים   שכלתו ועושרו בעלי ערך."

   

  6. "זוהי, איפוא, הדת האמיתית שלי, האמונה הפשוטה שלי... התורה היא חמלה. לאהוב את האחרים ולכבד את הזכויות שלהם... לא משנה מי הם או מה הם... לא משנה אם אנחנו מלומדים או נבערים, מאמינים בבודהה או באל, או הולכים בדרך דתית אחרת או בשום דרך דתית, כל עוד יש בנו חמלה ביחס אל האחרים ואנחנו מנהיגים את עצמנו בדרך של ריסון מתוך חוש של אחריות."


  7. "לסיום, הייתי רוצה לחלוק תפילה קצרה, המעניקה לי השראה  עצומה במאמציי להיטיב עם זולתי. 


   מי ייתן ואהיה בכל הזמנים,

   גם עתה וגם לעולם,

   שומר לאלה שאין להם משמר,

   מדריך לאלה שאיבדו את דרכם,

   ספינה לאלה שאוקיינוסים עליהם לחצות,

   גשר לאלה שנהרות עליהם לחצות,

   מבצר לאלה שהם בסכנה,

   מנורה לאלה שאין להם אור,

    מקום מקלט לאלה שאין להם מחסה,

   ומשרת לכל נזקק."

   _________________

  הקטע הנ''ל פורסם ב-"מעריב" בשנת 1999 לרגל ביקורו של ה''ק הדלאי לאמה בישראל.  ספרו של הדלאי לאמה, "אתיקה למילניום החדש", פורסם בעברית ב-2006 ע''י הוצאת הדים, ונקרא: "חכמה עתיקה לעולם חדש". למעונינים להעמיק בקריאתו וליישם את חכמת הדלאי לאמה בחייהם, חוברת למידה הנלווית לספר ניתנת להורדה חופשית מאתר קרן הדלאי לאמה.

   

  קישור למידע על החוברת

  קישור להורדת החוברת (6 שפות)

  הדלאי לאמה הוציא ספר חדש - דצמבר 2011

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   פרופיל

   חנה וייס
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון