כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  יומנו של אופשוריסט

  פיתוח תוכנה ב- Offshore (מזרח אירופה והמזרח הרחוק) הוא אחד התחומים החמים והשנויים במחלוקת בתעשיית התוכנה. זהו יומנו של אופשוריסט המאמין ש - offshore יכול למנף את תעשיית התוכנה הישראלית.

  אופשורינג אפקטיבי!

  0 תגובות   יום שלישי, 9/10/07, 11:39
   

  בשיחה שהייתה לי לפני מספר חודשים עם קן ווש, נשיא ה- SIIA, איגוד התוכנה האמריקאי. שאלתי אותו על המגמות העכשוויות בתעשיית התוכנה האמריקאית. ווש ענה ללא היסוס: מיקור חוץ חוצה חוף לפיתוח תוכנה ( Software Development Offshoring) ,קוד פתוח  (Open Source),  תוכנה כשירות ( (SaaS וארכיטקטורה מוכוונת שירות (SOA ).

   

  למעשה, אמר ווש, אין חברה תוכנה אמריקאית כיום שלא בוחנת את האפשרות, או כבר נכנסה להסכם מיקור חוץ עם חברת תוכנה הודית או מזרח אירופאית. "איפה ישראל במגמה הזו?",  שאלתי. "תעשיית התוכנה הישראלית היא אמריקאית לחלוטין בהתנהלותה" ענה ווש, "כל מה שקורה אצלנו, קורה לאחר זמן מה גם אצלכם".

   

  ואכן, בשנתיים האחרונות חלה גיאות בכל הנוגע לפעילות Offshore  בישראל. אם עד לפני כשנתיים עיקר פעילות ה – offshore בישראל הייתה של חברות בינלאומיות עם סניף בישראל כמו גם סניפים במקומות אחרים בעולם, כיום חברות תוכנה בינוניות ואף קטנות פונות להקים פעילות ,offshore בד"כ כלל על ידי ספק offshore outsourcing חיצוני.

   

  הדחף לפיתוח Offshore הוא גדול. הביקוש לעובדים בישראל בשנתיים האחרונות העלה משמעותית את שכר העובדים, ויותר מכך, הפך את משימת הגיוס של אנשים מיומנים לכמעט בלתי אפשרית. מן הצד השני, הקלות הבלתי נסבלת של גיוס כוח אדם בהודו או בסין, והעלויות הנמוכות יחסית, הפנה את החברות הראשונות בישראל לחפש פתרונות מעבר לים.

   

  ברבות מהחברות הללו מנהלי הפיתוח פשוט גיגלו (מלשון Google) את שלישית המילים Software Development  Offshore והתחילו לבדוק את הספקים שהופיעו בדף הראשון. הפור נפל, כמיטב המסורת הישראלית, על החברה שהבטיחה, את העלות הנמוכה ביותר ל"ראש". המשא ומתן התנהל בטלפון כמובן - למי יש זמן לסוע להודו כשיש deliveries ובאגים על הראש.  הגדילה לעשות חברה הודית אחת, ושלחה תמונה מרשימה של קומפלקס המשרדים שלהם, שהתברר בדיעבד כמרכז הכנסים באותה עיר.

   

  האתגרים בפיתוח תוכנה במודל Offshore הם רבים: חוסר היכרות של הלקוחות בישראל עם הספקים טובים בשוק המרוחק, פערי מנטליות וקשיי תקשורת, עלויות העברת הידע מהלקוח לספק וחזרה, אחוזי העזיבה הגבוהים של המפתחים ב-  Offshore וכמובן, ההתנגדות הפנימית בארגון למהלך.

   

  בנוסף, לכל יעד Offshore יש את הבעיות הספציפיות שלו. בהודו הבעיה הגדולה ביותר לטעמי היא הבדלי המנטליות. כפי שאומר קולגה הודי שלי: "להודו יש רק בעיה אחת – בעית ה-'אין בעיה' ". ההודים, מנטאלית, מתקשים להציף בעיות מה שמזיק מאוד לתהליך פיתוח במיוחד כשהוא מתנהל Offshore.  בסין, סוגית הקנין הרוחני היא הבעייתית ביותר – אין דרך לאכוף באופן מעשי את מסירת הקניין הרוחני ללקוח, ולמנוע שימוש בקוד המקור שפותח עבור לקוח אחד בפרוייקטים אחרים.  רומניה ובולגריה הצטרפו לאחרונה לאיחוד האירופי, ושם מתחילה להיווצר בעית מחסור בכוח אדם ומחיר גבוה.

   Offshore יכול להיות סיפור הצלחה או כישלון מהדהד. מה שמבדל את החברות שהצליחו למנף את פוטנציאל ה- Offshore הוא, בראש ובראשונה, הבנה שמדובר במהלך אסטרטגי ארוך טווח, ולא התמודדות קצרת טווח עם לחץ  על מחלקת הפיתוח המקומית.  

   

  הוצאת הפרוייקט המתאים

  אני נתקל בחברות שפונות אל Ignite בבקשה לקחת פרוייקט של שניים-שלושה חודשי אדם. בדרך כלל מדובר בחברות קטנות שנתקלו במחסור נקודתי ב- Skill Set  מסוים (למשל PHP או Flex ), ומעונינות להוציא את העבודה לספק Offshore בחו"ל, שם קל יותר לגייס מפתחים מנוסים בתחום הספציפי.בפרוייקט Offshore, אחת העלויות הנחבאות המשמעותיות ביותר היא עלות העברת הידע. על ספק ה- Offshore להבין את המוצר ולנתח את הדרישות. זהו תהליך המצריך אינטראקציה אינטנסיבית עם הלקוח, וכאשר הספק יושב בחו"ל, הזמן שלוקח לרכוש את הידע הזה גדול בצורה משמעותית.

  המשמעות של עובדה זו היא שפרוייקט Offshore בן פחות מתשעה- עשרה חודשי אדם, לרוב, לא כדאי כלכלית. באופן דומה, גם פרוייקטים בהם צוותי ה- Offshore תלויים בצורה הדוקה בקוד המפותח על ידי הצוותים המקומיים בישראל נידון לכישלון. ככלל, כדאי לחפש את אותם פרוייקטים בהם האינטראקציה בין הצוותים הישראליים של הלקוח לבין צוותי ה – Offshore של הספק הם מינימליים, ומתבצעת דרך ממשקים מוגדרים היטב. 

   

  מציאת הספק המתאים

  הודו, סין ומזרח אירופה מכילים אלפי חברות Outsourcing. איך מוצאים את הספק המתאים לך? התשובה הפשוטה היא מתחילים את החיפוש בישראל.

  ספקי השירות המקצועיים הבינו כבר שעל מנת לבנות מודל offshore אפקטיבי, יש להחזיק סניף מקומי בארץ היעד, קרוב ללקוחות. ככלל, זה לא מפסיק להפתיע אותי איזה רף קבלה נמוך מציבות חברות ישראליות בפני ספקי Offshore. אחרי חיפוש קצר בגוגל, קבלת מספר תמונות של משרדי החברה באימייל ו – case study מלקוח אמריקאי עלום שם שלא עונה לטלפון, מתקיים מו"מ טלפוני קצר, וההחלטה מתקבלת לטובת החברה הזולה ביותר (מה כבר ההבדל – הודים זה הודים -  לא???). הסיבה לכך נעוצה, לדעתי, בכך שביצוע מחקר מעמיק על ספקי Offshore הוא כאב ראש רציני, ובד"כ, מה שהביא את הלקוח מלכתחילה לחפש ספק Offshore הוא להוריד את כאב הראש... 

   

  שינוי מודל המסירה ( Delivery Model )

  כאשר מוציאים פרוייקט לספק מקומי, הלקוח ממנה לרוב מנהל פרוייקט מטעמו שעובד ישירות מול ראשי צוותי הפיתוח והבדיקות של הספק. בפיתוח Offshore, מודל מסירה שכזה לא יעבוד טוב. ראשי הצוותים המרוחקים, אפילו המנוסים שביניהם, מתקשים לנהל את הקשר עם הלקוח המרוחק בנוסף לצורך לנהל את המפתחים, ונוטים להתמקד במה שהם מבינים הכי טוב – פיתוח תוכנה. זה מוביל לקצרים בתקשורת, ופערים מהותיים בין הדרישות לבין מה שפותח בפועל.

   במודל Offshore אפקטיבי, ימנה הספק מנהל פרוייקט מטעמו, מהסניף המקומי בישראל. מנהל הפרוייקט של הספק יעבוד ישירות מול הלקוח, ויקח על עצמו את איפיון הדרישות, הגדרת הארכיטקטורה וניהול המסירה ללקוח, תוך פינוי הצוותים המרוחקים לפיתוח נטו, על סמך דרישות מוגדרות היטב. ההיגיון פשוט – משימות המצריכות אינטראקציה מרובה עם הלקוח, עדיף שיתנהלו במתחם הלקוח ובשפת הלקוח על מנת להקטין למינימום את הפערים ואי ההבנות. זה מייקר מעט את מודל ה – Offshore אך מביא את התוצאות. 

   

  בכנס מיקור חוץ לפיתוח תוכנה, שיתקיים ב – 17 באוקטובר 2007, אסקור את האמצעים הקיימים כיום ליצירת צוות פיתוח מבוזר: ישראלי, מזרח אירופאי והודי המתפקד כיחידה קוהרנטית אחת -  מודלי תמחור מתקדמים, מתודולוגיית פיתוח מבוססת Agile, ואמצעים ליצירת תקשורת אפקטיבית.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   aviram_eisenberg
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין