כותרות TheMarker >
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  איך להוציא גברים חרדים לשוק העבודה - תוכנית משגיח כשרות

  43 תגובות   יום שבת, 7/8/10, 21:19

   

  ''

   

  דז'ה וו.  ב-2003 פרסמתי מאמר בו חשפתי את העובדה שבמסגרת חוק ההסדרים העביר האוצר החלטה שפוגעת קשות בסיכויים להצלחת חוק טל. על פי ההחלטה לכל אברך מגיל 23 ומעלה יהיה מותר לעבוד מחוץ לשעות העבודה. בכך יצר האוצר מסלול אלטרנטיבי ליציאה לשנת ההכרעה. את ההחלטה הזאת גיליתי חודש לאחר שעברה בכנסת ובעיקבותי קוראי הארץ ("חוק הברזל של ההשתמטות", 19.8.2003). וזה ללא ספק מזכיר את הסיפור המדהים שחשפה חדו"ש בשבוע שעבר על מחטף הפטור של ממשלת נתניהו.

   

  תחילה קצת סדר בבלגן: מה בדיוק הסיפור הזה עם הפטור? ומה החליטה הממשלה? ואיך היא החליטה בלי שנדע והאם זה צריך אישור של הכנסת או לא? (ומי שרוצה להגיע ישר להצעות שלי שידלג שלוש פסקאות)

   

  חוק טל העניק לצבא זכות וטו. זה אומר שתלמיד ישיבה יכול החל מגיל 22 לצאת לשנת הכרעה שהיא מן שנת הסתגלות לחיים מחוץ לישיבה. במהלך השנה הזאת או בסופה הוא יכול להתחיל שירות צבאי או אזרחי מקוצר או לחזור לישיבה. הצבא הוא זה שמחליט בהתאם לצרכיו אם הוא ילך לשירות צבאי או אזרחי. נוהלי הצבא קבעו שאם אתה הורה עם שני ילדים אתה יכול לעשות שירות אזרחי מגיל 22. אם אתה רווק, נשוי בלי ילדים או הורה עם ילד, תוכל לצאת לשירות אזרחי רק מגיל 26.

   

  ''

  עיצוב: אריה זונשיין lionways. צילום פלאש 90

   

  במסגרת חבילת ההחלטות הקרויה התוכנית הכלכלית לתקציב 2011-2012 הורתה הממשלה לשר הביטחון לאשר שירות אזרחי לכל בחור ישיבה בן 22. כך היא בעצם העניקה פטור גורף משירות צבאי לכל תלמיד ישיבה חרדי. למה היא עשתה את זה? כי האוצר רצה. למה האוצר רצה? כי הוא רוצה להוציא כמה שיותר גברים חרדים לשוק העבודה והוא רוצה לעשות את זה בלי שהם יעשו צבא. למה בלי צבא? כי תשלומי המשפחה של חיילים נשואים עולים לא מעט כסף והאוצר תמיד מביט על הנושאים הכי רגישים של החברה הישראלית דרך הכסף.

   

  את התוכנית הכלכלית של התקציב נהוג לכנות "חוק ההסדרים". זאת, משום שרבות מההחלטות בתוכנית הזאת מגיעות לאישור הכנסת במסגרת חוק החבילה המגונה הזה. אלא שיש החלטות שמצבן גרוע בהרבה: הן אפילו לא מגיעות לכנסת. ההחלטה הזו היא אחת מהן. הממשלה סבורה שהיא תואמת את לשונו של חוק טל. לכן אם חדו"ש לא היתה מפרסמת את דבר קיומה של ההחלטה, היא היא היתה נכנסת לתוקף ב-1 בספטמבר ובחורי ישיבות היו מתחילים לקבל פטור משירות צבאי בהמוניהם בלי שבכלל נדע מזה.

   

  מצד שני אי אפשר להתעלם  מכך שלא רק האוצר רוצה להוציא כמה שיותר תלמידי ישיבות לשוק העבודה. רובנו רוצים. בכך בעצם תלוי עתיד המדינה, מה שמעמיד אותי בפני האתגר הבא: קל לפסול את מחטף הפטור של האוצר, בודאי כשהוא נעשה בצורה כל כך שערורייתית, אבל מה אני מציע?

   

  ''

   

  הערה: כדאי לדעת - הצבא כבר קיבל דרישה אחת של האוצר. עד לאחרונה הצבא היה מאפשר שירות אזרחי מגיל 22 לאברכים עם שני ילדים ומעלה. היום הוא מאפשר גם לאברכים עם ילד אחד. אמור מעתה: חרדי שעשה ילד מקבל פטור. מאד לא צודק. מצד שני, באמת לא הגיוני לקחת לצבא הורים אלא אם כן הם מאד רוצים. אגב מעניין האם ההחלטה הזו חלה גם על עולים חדשים, כי אם הורה חרדי לא משרת בצבא גם הורה שהוא עולה חדש לא צריך לשרת.

   

  אז אלה הצעותי:

   

  עדיפות לשירות אזרחי בתחומי חירום והצלה

  אחת הבעיות העיקריות של השירות האזרחי היא ש-80% ממנו נעשה בתחומי הרווחה והחינוך ולא בתחומי חירום וביטחון. 70% נעשים בעמותות חרדיות ולא בעמותות כלליות. צריך לקבוע מדרג. מי שעושה שירות אזרחי בתחומי החרום הבטחון, ההצלה והבריאות יכול לצאת בגיל מוקדם יותר ממי שעושה שירות אזרחי בתחומי הרווחה או החינוך. למה? כי זה תחליף הרבה יותר הולם לשירות צבאי.

   

  לכן מוצע בזאת שכל גבר חרדי יוכל לעשות שירות צבאי בתחומי חרום והצלה החל מגיל 23 כלומר לסיים בגיל 24 או בגיל 25 (רבים מהחרדים עושים שירות אזרחי ב"חצי משרה", ופורשים אותו על פני שנתיים).

   

  למה גיל 23? כי צריך לקבוע את הגבול איפשהו; כי זה הגיל שבו מסיימים את השירות חיילי ההסדר והם לא צריכים לצאת פראיירים; כי זה הגיל שבו יוצאים לחיים האזרחיים אחרוני החיילים שעשו שנת שירות או מכינות קדם צבאיות לפני הצבא, כלומר טובי בנינו.

   

  ''

   

  טבלת גילאים ליציאה לשירות אזרחי

  ומי שעושה שירות אזרחי ברווחה או חינוך? מוצע המדרג הבא:

  נשוי בלי ילדים יוכל לצאת לשירות אזרחי רגיל בגיל 24.

  רווק בגיל 26.

   

  מסלול הסדר מקוצר

  אבל זה לא השינוי היחיד שצריך לדעתי לעשות, כדי לאפשר להרבה יותר גברים חרדים לצאת לשוק העבודה. הנה רעיון שגם באוצר וגם בצה"ל יכולים לקבל. צריך לאפשר לכל גבר חרדי בן 22 ומעלה שמעוניין בכך ללכת ל"הסדר מרכז". מה זה הסדר מרכז? רוב תלמידי הישיבות הדתיים לאומיים לומדים בישיבת הסדר והולכים למסלול הסדר שבו שירות צבאי של 16 חודש. לעומת זאת תלמידי הישיבות הגבוהות הדתיות לאומיות כמו מרכז הרב מתגייסים בגיל 22 ואילך לשירות מקוצר של חצי שנה עד 15 חודש. תלוי ביחידה.

   

  מה פתאם שהם יעשו כל כך מעט צבא?

  ה ל ו !

  א.      הרי כבר החליטו לאפשר להם לעשות שנה שירות אזרחי. לפחות יעשו שנה בשירות קרבי.

  ב.      הם יעשו בדיוק מה שעושה תלמיד שלומד בישיבה שייסד הרב קוק.

  ג.       השירות בהסדר מאפשר להם להיות במחלקה דתית וזה בפירוש יעזור להוריד התנגדות של הרבנים החרדים.

  ד.      הם יעשו מילואים.

   

  הסדר רגיל

  ומה עם בחורי ישבות שירצו להתגייס כבר לפני גיל 22? ראשית הם יכולים ללכת לגדוד הח"יר "נצח יהודה" המוכר כנח"ל החרדי (למרות שהוא כבר מזמן לא חלק מהנח"ל אלא חלק מחטיבת כפיר). שנית, צריך לפתוח בפניהם את ההסדר הרגיל. יו"ר ועדת טל השופט צבי טל העלה את ההצעה הזאת בישיבה הראשונה של צוות פלסנר, הועדה של הכנסת שמפקחת על יישום חוק טל. לא סביר שבהתחלה יהיה ביקוש גדול. אבל ככל שנצליח להפוך את השירות בצבא לנורמה בציבור החרדי הביקוש יגדל.

   

  ''

   

  הכשרה מקצועית

  אולי הדבר המעצבן ביותר בתוכנית של האוצר הוא שהיא בעצם מציעה לזרוק את החרדים לשוק העבודה בלי שום הכשרה. השירות האזרחי לא מעניק היום שום הכשרה מקצועית. יש לקבוע שכל חרדי שעושה שירות צבאי או אזרחי יהיה זכאי בחינם למכינה קדם אקדמית או לקורס מקצועי.

   

  הלימודים המסובסדים האלה נורא מרגיזים הרבה מאד חילונים. אותי לא. כל זמן שהמדינה מתרשלת במילוי חובתה להקנות לילדים החרדים השכלה כללית, הם זכאים ממנה לפיצוי בבגרותם. זה חלק ממחיר הכניעה למפלגות החרדיות. זה החלק הפחות בעייתי, כי ממנו לפחות נרוויח אחר כך אנשים עובדים ומשלמי מיסים.

   

  גם לפני גיל 22 אפשר לקבל עדכונים קבועים ל"משגיח כשרות"! לקבלת עדכונים קבועים לבלוג כתבו ל-  m.kashrut@gmail.com

   

  ברגע האחרון! יש מה לעשות:

   

  שלחו לנתניהו ושטייניץ מייל וכתבו להם מה את חושבים על מחטף הפטור.

  דרג את התוכן:

   תגובות (43)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     22/3/12 21:06:
   אני קוראת כבר כמה כתבות שלך ברצף, ושמחה ששמרתי את הכוכב לכתבה הזו. (-:
     17/8/10 15:09:
   כדי למצוא פתרון ישים צריך לדרג את הבעיתיות של החרדים (בהכללה) עם המדינה הציונית.
   לדעתי נושא ההשתלבות של החרדים בשוק העבודה חשוב בהרבה מזה של אי גיוסם לצהל (שגם הוא בעייתי כשלעצמו).

   היציאה של החרדים לשוק העבודה תלויה גם בהחלטת ממשלה (הגבלת תמיכה כלכלית למי שאינו עובד, קורסים תעסוקתיים, הקלה בנושא השירות הלאומי), אך בעיקר במוטיבציה הפנימית של החרדים הללו - שתלויה כידוע בדעת תורה. לכן המדינה צריכה ללחוץ על כל רב שמקבל משכורת מהמדינה, להעלות על נס את חשיבות העבודה בחייו של החרד (מקורות תומכים לא חסר לכך). להכין מסע תעמולתי (המבוסס על פסקי הלכה) שמעודד יציאה לעבודה, מסעים ומתנים עם ראשי קהילות, כתיבת דרשות בעיתונות החרדית ומה לא. מצד שני המדינה צריכה לתכנן איך יקלטו רבבות האברכים בשוק העבודה.
   אחד מתוצרי הלוואי של יציאת חרדים לשוק העבודה, היא פריצת מסגרת הגטו שלהם. מסגרת שיוצרת חומת חשד בינם לבין המדינה. ברגע שהחומה הזו תתמוטט חלק מהנושאים השנויים במחלוקת (תכנית לימודים, יחסי דת ומדינה, שירות צבאי \ לאומי) יפתרו גם הם.
     15/8/10 11:39:

   צטט: Foraminifera 2010-08-15 00:25:29

   צטט: Shahar Ilan 2010-08-14 11:56:26

   צטט: Foraminifera 2010-08-14 01:00:38

   קצת Off topic
   מצחיק אותי שהחרדים עושים ילדים כדי לא להתגייס
   ואז טוענים שעובדים זרים עושים ילדים כדי לא להיות מגורשים (כי זה בניגוד לחוק, לעובדים זרים אסור לעשות ילדים בארץ)
   אולי צריך להעביר חוק שאוסר על חרדים להפוך להורים לפני גיל 23. זה יפתור את הסוגיה :D

   לא חושב שהחרדים עושים ילדים כדי לא להתגייס. בסופו של דבר כל זוג חרדי מצופה להביא כמות נכבדה של ילדים. כך שהדבר מרחיק הלכת ביותר שאפשר לטעון הוא שיש זוגות שאולי קצת הקדימו את הילד השני כדי שהבעל יוכל לעשות שירות אזרחי ולא צבא. בפועל, יש כל כך מעט אנשים שיצאו לשירות אזרחי, אלפיים פלוס מינוס. כך שאם יש משפחות שעשו את החישוב הזה הן לגמרי בשוליים.

   כרגע הצבא מאפשר גם לגברים עם ילד אחד לצאת לשירות אזרחי. ילד אחד מיד לאחר הנישואים הוא ציפיה בסיסית כל כך של החברה החרדית שההנחה שמישהו יכול לזרז אותו בגלל הצבא נראית לי מופרכת לגמרי.

    

   אין לי ספק שרוב האנשים בעולם לא עושים ילדים רק כדי לצבור פטורים

   תפס אותי משפט שכתבת בפוסט עצמו "אמור מעתה: חרדי שעשה ילד מקבל פטור." והתחבר לי למאבק העגום למען עוד 400 ילדים שאלי ישי מבטיח לנו בכל עת שמלבד איידס ושחפת אין בהם שום תרומה לעולם.

   באותה קלות בו הוא הפך אהבה בין בני אדם והתוצר שלה (ילדים) למשהו ציני שנועד לקנות אזרחות, אפשר לסובב את מכונת ההולדה שלהם לסיפור דומה- פטור ממחוייבות חברתית.

    

   אגב, למה הבדלת בין עולים חדשים עם ילדים לדתיים לאומיים או חילונים שמתחתנים לאחר התיכון ומביאים ילדים בנוגע לזכאות לפטור משירות צבאי?

   יש הבדל משמעותי בין בן 18 שיש לו ילדים לבין בן 22, הבדל של ארבע שנים. אי אפשר לתת פטור לכל מי שיש לו ילדים מגיל 18, כי אז פשוט נעודד ילודה עוני וגירושים, בשכבות חלשות לצורכי השתמטות (בעצם סביר להניח שזה לא יהיה רק בשכבות חלשות). לעומת זאת המצב שבו כל מי שיש לו ילד בגיל 22 יכול לעשות שירות אזרחי הוא מצב סביר בעיני, והוא חל בפועל רק על עולים וחרדים.

   ועוד הערה: לא חרדי שעושה ילד מחליט לפרנס אותו. חרדי שעושה ילד מחליט שהלא חרדי יפרנס אותו. את זה צריך לשנות. זכותו של החרדי להביא כמה ילדים שהוא רוצה לעולם ובלבד שיחיו על חשבון הוריהם בעזרת משלם המיסים ולא על חשבון משלם המיסים בעזרת הוריהם, כפי שקורה היום. זה לא נכון לגבי ילדי העובדים הזרים. הוריהם עובדים ומשלמים מיסים, והיו שמחים להיות אזרחים מועילים אם רק היו נותנים להם.

     15/8/10 00:25:

   צטט: Shahar Ilan 2010-08-14 11:56:26

   צטט: Foraminifera 2010-08-14 01:00:38

   קצת Off topic
   מצחיק אותי שהחרדים עושים ילדים כדי לא להתגייס
   ואז טוענים שעובדים זרים עושים ילדים כדי לא להיות מגורשים (כי זה בניגוד לחוק, לעובדים זרים אסור לעשות ילדים בארץ)
   אולי צריך להעביר חוק שאוסר על חרדים להפוך להורים לפני גיל 23. זה יפתור את הסוגיה :D

   לא חושב שהחרדים עושים ילדים כדי לא להתגייס. בסופו של דבר כל זוג חרדי מצופה להביא כמות נכבדה של ילדים. כך שהדבר מרחיק הלכת ביותר שאפשר לטעון הוא שיש זוגות שאולי קצת הקדימו את הילד השני כדי שהבעל יוכל לעשות שירות אזרחי ולא צבא. בפועל, יש כל כך מעט אנשים שיצאו לשירות אזרחי, אלפיים פלוס מינוס. כך שאם יש משפחות שעשו את החישוב הזה הן לגמרי בשוליים.

   כרגע הצבא מאפשר גם לגברים עם ילד אחד לצאת לשירות אזרחי. ילד אחד מיד לאחר הנישואים הוא ציפיה בסיסית כל כך של החברה החרדית שההנחה שמישהו יכול לזרז אותו בגלל הצבא נראית לי מופרכת לגמרי.

    

   אין לי ספק שרוב האנשים בעולם לא עושים ילדים רק כדי לצבור פטורים

   תפס אותי משפט שכתבת בפוסט עצמו "אמור מעתה: חרדי שעשה ילד מקבל פטור." והתחבר לי למאבק העגום למען עוד 400 ילדים שאלי ישי מבטיח לנו בכל עת שמלבד איידס ושחפת אין בהם שום תרומה לעולם.

   באותה קלות בו הוא הפך אהבה בין בני אדם והתוצר שלה (ילדים) למשהו ציני שנועד לקנות אזרחות, אפשר לסובב את מכונת ההולדה שלהם לסיפור דומה- פטור ממחוייבות חברתית.

    

   אגב, למה הבדלת בין עולים חדשים עם ילדים לדתיים לאומיים או חילונים שמתחתנים לאחר התיכון ומביאים ילדים בנוגע לזכאות לפטור משירות צבאי?

     14/8/10 11:59:

   צטט: כורך דברים 2010-08-10 21:15:59

   צטט: מעין ש 2010-08-08 06:14:00

   כאשר אצלנו צעירים משתמטים מללכת לצבא, כאשר אנשים נמצאים שלא בטובתם במצבי משבר בהם הם פוטרו מעבודתם או לא עומדים בנטל החיים כי משכורותיהם קטנות מיד, אז המערכת כולה דואגת לעורר אצלנו רגשות אשם קשים: המשתמטים הם לא באמת ישראלים, הם מוקעים מהופעות ביום העצמאות, בצה"ל, נערכים נגדם קמפיינים, המובטלים עומדים מושפלים בלשכותהתעסוקה ובמערכת הציבורית כאילו הם גרמו לפיטוריהם שלםה, ומי שלא משתכר דיו, הופך מיידית נאשם עלידי ביטוח לאומי שדואג למרר לו את החיים.

   ממשלות ישראל קוברות את המדינה הדמוקרטית והחופשית במו ידיהן.

   .

    

   לגמרי.

   והגיע הזמן להקים ממשלה שלא תעשה את זה.

     14/8/10 11:56:

   צטט: Foraminifera 2010-08-14 01:00:38

   קצת Off topic
   מצחיק אותי שהחרדים עושים ילדים כדי לא להתגייס
   ואז טוענים שעובדים זרים עושים ילדים כדי לא להיות מגורשים (כי זה בניגוד לחוק, לעובדים זרים אסור לעשות ילדים בארץ)
   אולי צריך להעביר חוק שאוסר על חרדים להפוך להורים לפני גיל 23. זה יפתור את הסוגיה :D

   לא חושב שהחרדים עושים ילדים כדי לא להתגייס. בסופו של דבר כל זוג חרדי מצופה להביא כמות נכבדה של ילדים. כך שהדבר מרחיק הלכת ביותר שאפשר לטעון הוא שיש זוגות שאולי קצת הקדימו את הילד השני כדי שהבעל יוכל לעשות שירות אזרחי ולא צבא. בפועל, יש כל כך מעט אנשים שיצאו לשירות אזרחי, אלפיים פלוס מינוס. כך שאם יש משפחות שעשו את החישוב הזה הן לגמרי בשוליים.

   כרגע הצבא מאפשר גם לגברים עם ילד אחד לצאת לשירות אזרחי. ילד אחד מיד לאחר הנישואים הוא ציפיה בסיסית כל כך של החברה החרדית שההנחה שמישהו יכול לזרז אותו בגלל הצבא נראית לי מופרכת לגמרי.

    

     14/8/10 11:49:

   צטט: אודי.חמודי 2010-08-14 09:31:45

   לאילן שלום,

   אילו למילים היה צליל הייתי נאנח ואומר - "אויי וואיי" (להיאנח באיידיש)

    

   עניין תעסוקת החרדים ושילובם בחברה, מסובך, מורכב עד כדי בלתי אפשרי. ואפילו נמצא "הצדיק בסדום" שיצא לעבוד כדי להביא מעות למשפחתו, חיבוטי נפש וייסורים מלווים אותו. תחילה היראה מפני מורי הדרך- הרבנים וכלה בתנאים במקום העבודה שאינם מתאימים לאורח החיים החרדי.

    

   מידיעה, אני אומר לך ולכל המתעניינים, החברה החרדית, חרדה מהכאוס הכלכלי שהיא שרוייה בו. דלות, הוצאות לפועל ועוד מריעין בישין, הם חלק בלתי נפרד מההוויה החרדית.

    

   העדר מנהיגות אמיתית במדינת ישראל, מנהיגות חשוכה במגזר החרדי, מונעות את בניית הגשר שיגשר על הפער בין שתי החברות וישלב את החברה החרדית כגורם חיובי בחברה. לא כולם נטוריי קרתא.

   העניין, שכמו הנצחת הבעייה הפלשתינאית על ידי עמי ערב, כך גם הבעייה החרדית, נוחה למנהיגות הישראלית והחרדית גם יחד.

    

   זבולון ויששכר, היו טובים לימי קדם. היום גם זבולון נדרש לרכוש השכלה וגם יששכר נדרש לעבודה. 

    

   מס השפתיים של הפוליטיקאים משני הצדדים שוויו כקליפת השום. המציאות תכריח וכבר מכריחה לא מעטים בחברה החרדית, לשנות את אורח חייהם בהיבט התרומה לחברה ואיתה התרומה לעצמם.

   השינוי, ככל שיהיה, יקח שנים הרבה וארוכה הדרך כאורך הגלות.

   הבעיה כבר לא נוחה לאף אחד. גדולי התורה פשוט פחדנים מדי מכדי להוביל שינוי, ונתניהו פחדן מכדי לכפות אותו. ואין לנו זמן לשינוי ארוך. אם השינוי לא יהיה מהיר, החברה החרדית פשוט תמוטט את הכלכלה הישראלית. לא מתוך רוע לא מתוך עוינות, פשוט כי החברה הישראלית אינה מסוגלת לשאת כל כך הרבה אנשים שאינם עובדים ואינם יודעים איך לעבוד ומתקיימים מכספי מדינה.

     14/8/10 09:31:

   לאילן שלום,

   אילו למילים היה צליל הייתי נאנח ואומר - "אויי וואיי" (להיאנח באיידיש)

    

   עניין תעסוקת החרדים ושילובם בחברה, מסובך, מורכב עד כדי בלתי אפשרי. ואפילו נמצא "הצדיק בסדום" שיצא לעבוד כדי להביא מעות למשפחתו, חיבוטי נפש וייסורים מלווים אותו. תחילה היראה מפני מורי הדרך- הרבנים וכלה בתנאים במקום העבודה שאינם מתאימים לאורח החיים החרדי.

    

   מידיעה, אני אומר לך ולכל המתעניינים, החברה החרדית, חרדה מהכאוס הכלכלי שהיא שרוייה בו. דלות, הוצאות לפועל ועוד מריעין בישין, הם חלק בלתי נפרד מההוויה החרדית.

    

   העדר מנהיגות אמיתית במדינת ישראל, מנהיגות חשוכה במגזר החרדי, מונעות את בניית הגשר שיגשר על הפער בין שתי החברות וישלב את החברה החרדית כגורם חיובי בחברה. לא כולם נטוריי קרתא.

   העניין, שכמו הנצחת הבעייה הפלשתינאית על ידי עמי ערב, כך גם הבעייה החרדית, נוחה למנהיגות הישראלית והחרדית גם יחד.

    

   זבולון ויששכר, היו טובים לימי קדם. היום גם זבולון נדרש לרכוש השכלה וגם יששכר נדרש לעבודה. 

    

   מס השפתיים של הפוליטיקאים משני הצדדים שוויו כקליפת השום. המציאות תכריח וכבר מכריחה לא מעטים בחברה החרדית, לשנות את אורח חייהם בהיבט התרומה לחברה ואיתה התרומה לעצמם.

   השינוי, ככל שיהיה, יקח שנים הרבה וארוכה הדרך כאורך הגלות.

     14/8/10 01:00:
   קצת Off topic
   מצחיק אותי שהחרדים עושים ילדים כדי לא להתגייס
   ואז טוענים שעובדים זרים עושים ילדים כדי לא להיות מגורשים (כי זה בניגוד לחוק, לעובדים זרים אסור לעשות ילדים בארץ)
   אולי צריך להעביר חוק שאוסר על חרדים להפוך להורים לפני גיל 23. זה יפתור את הסוגיה :D
     10/8/10 21:15:

   צטט: מעין ש 2010-08-08 06:14:00

   כאשר אצלנו צעירים משתמטים מללכת לצבא, כאשר אנשים נמצאים שלא בטובתם במצבי משבר בהם הם פוטרו מעבודתם או לא עומדים בנטל החיים כי משכורותיהם קטנות מיד, אז המערכת כולה דואגת לעורר אצלנו רגשות אשם קשים: המשתמטים הם לא באמת ישראלים, הם מוקעים מהופעות ביום העצמאות, בצה"ל, נערכים נגדם קמפיינים, המובטלים עומדים מושפלים בלשכותהתעסוקה ובמערכת הציבורית כאילו הם גרמו לפיטוריהם שלםה, ומי שלא משתכר דיו, הופך מיידית נאשם עלידי ביטוח לאומי שדואג למרר לו את החיים.

    

   אולם אצל החרדים, אנחנו גם עוברים מערכת האשמות אם אנחנו מבקשים מהם לעמוד ולו כנימה במערכת הדרישות שלנו נראית כל כך טבעית. שם הם לא חשים רגשי אשמה, להפך, הם משתדלים לגרום לנו את אותם רגשות. לדעתם מי שדורש מהם דברים כאלו הוא: נאצי, גוי, עוכר ישראל, מפקיר את נשמות ילדי ישראל הרכים, פוגע בקודשי ישראל ובכלל, התגלמות השטן עלי אדמות.

    

   בארץ הזו הולכה ומתעצמת חברה גדלה  בממדי שאינם דומים לשלנו, שהופכת אותנו לחברת שואבי מים וחוטבי עצים. גם אם אנחנו הייטק או צורארון לבן, לעולם לא נשתווה למידה ייחוסוהתובענות שהם לוקחים לעצמם ולרוע המזל, בעזרת ממשלות ישראל הפחדניות -גם מצליחים.

    

   ממשלות ישראל קוברות את המדינה הדמוקרטית והחופשית במו ידיהן.

   .

   ''

    

     9/8/10 15:27:

   צטט: shabat shalom 2010-08-09 15:08:07

   הוספת תגובהני רואה שהקפה אוהב אותי ובלחיצה אחת הוא כבר מרבה את התגובה.
   אודה לך על מחיקתה של התאומה..

   אתה באמת חושב שתגובה שהתווספה באופן כזה פלאי, תמחק כל כך בקלות? עד עכשיו חמישה נסיונות מחיקה של התגובה הסיאמית נכשלו.

     9/8/10 15:25:

   צטט: shabat shalom 2010-08-09 15:08:07

   הוספת תגובהני רואה שהקפה אוהב אותי ובלחיצה אחת הוא כבר מרבה את התגובה.
   אודה לך על מחיקתה של התאומה..

   אתה באמת חושב שתגובה שהתווספה באופן כזה פלאי, תמחק כל כך בקלות? עד עכשיו חמישה נסיונות מחיקה של התגובה הסיאמית נכשלו.

     9/8/10 15:20:

   צטט: shabat shalom 2010-08-09 15:03:53

   נראה לי שהצדק והחוכמה צריכים להתחיל בחוק שאומר של אזרח (עיהודי וערבי) חייב להיות מגויס לצהל מגיל גיוס חובה.
   צהל רשאי לשחר נערים ונערות מגיוס החובה בתנאים קבועים בחוק. הסמכות לשחר מגיוס נתונה בידי צהל בלבד.
   המשוחרים מסיבות אי התאמה לצהל (פלילי, בריאותי: גופני ונפשי), ישוחרו מחובת הגיוס.
   כל שאר המגויסים שצהל שיחרר אותם יהיו חייבים בהתנדבות לשרות לאומי שהמדינה קבעה אותו. שום משרת לאומי לא יתנדב במוסדות דתים או חברתיים שאליהם הוא ממילא שייך.
   עכשיו תסביר לי למה לא להילחם על דרישה זו התואמת את הזכות הטבעית והבסיסית לשויון בזכויות ובחובות של הדמוקרטיה?
   ברגע שהתחלת להשות את גיוס החרדים לגיוס הדתים שבישיבות (שזו גם פגיעה קשה בשויון הזכויות שאנשי הדתיות הלאומיות הצליחו למכור לנו תוך הטשטוש של האי שויון של התלמידים והסטודנטים שלהם מול התלמידים והסטודנטים החילוניים...
   ?

   כבר 62 שנה אנחנו דורשים שהחרדים ישרתו כמו כולם. הם לא משרתים בכלל ואנחנו כולאים אותם בישיבות ולא נותנים להם לעבוד. לכן אין מנוס מפשרה לא צודקת. האוצר רוצה ויתור מוחלט. אני מציע שירות אמיתי.

     9/8/10 15:08:
   הוספת תגובהני רואה שהקפה אוהב אותי ובלחיצה אחת הוא כבר מרבה את התגובה.
   אודה לך על מחיקתה של התאומה..
     9/8/10 15:03:
   נראה לי שהצדק והחוכמה צריכים להתחיל בחוק שאומר של אזרח (עיהודי וערבי) חייב להיות מגויס לצהל מגיל גיוס חובה.
   צהל רשאי לשחר נערים ונערות מגיוס החובה בתנאים קבועים בחוק. הסמכות לשחר מגיוס נתונה בידי צהל בלבד.
   המשוחרים מסיבות אי התאמה לצהל (פלילי, בריאותי: גופני ונפשי), ישוחרו מחובת הגיוס.
   כל שאר המגויסים שצהל שיחרר אותם יהיו חייבים בהתנדבות לשרות לאומי שהמדינה קבעה אותו. שום משרת לאומי לא יתנדב במוסדות דתים או חברתיים שאליהם הוא ממילא שייך.
   עכשיו תסביר לי למה לא להילחם על דרישה זו התואמת את הזכות הטבעית והבסיסית לשויון בזכויות ובחובות של הדמוקרטיה?
   ברגע שהתחלת להשות את גיוס החרדים לגיוס הדתים שבישיבות (שזו גם פגיעה קשה בשויון הזכויות שאנשי הדתיות הלאומיות הצליחו למכור לנו תוך הטשטוש של האי שויון של התלמידים והסטודנטים שלהם מול התלמידים והסטודנטים החילוניים...
   ?
     9/8/10 15:03:
   נראה לי שהצדק והחוכמה צריכים להתחיל בחוק שאומר של אזרח (עיהודי וערבי) חייב להיות מגויס לצהל מגיל גיוס חובה.
   צהל רשאי לשחר נערים ונערות מגיוס החובה בתנאים קבועים בחוק. הסמכות לשחר מגיוס נתונה בידי צהל בלבד.
   המשוחרים מסיבות אי התאמה לצהל (פלילי, בריאותי: גופני ונפשי), ישוחרו מחובת הגיוס.
   כל שאר המגויסים שצהל שיחרר אותם יהיו חייבים בהתנדבות לשרות לאומי שהמדינה קבעה אותו. שום משרת לאומי לא יתנדב במוסדות דתים או חברתיים שאליהם הוא ממילא שייך.
   עכשיו תסביר לי למה לא להילחם על דרישה זו התואמת את הזכות הטבעית והבסיסית לשויון בזכויות ובחובות של הדמוקרטיה?
   ברגע שהתחלת להשות את גיוס החרדים לגיוס הדתים שבישיבות (שזו גם פגיעה קשה בשויון הזכויות שאנשי הדתיות הלאומיות הצליחו למכור לנו תוך הטשטוש של האי שויון של התלמידים והסטודנטים שלהם מול התלמידים והסטודנטים החילוניים...
   ?
     9/8/10 07:30:

   צטט: asterjet 2010-08-09 01:01:54

   צטט: asterjet 2010-08-09 00:53:01

   מצטער. נכון שהפוליטיקה היא אומנות האפשרי ואולי נואשת מהאפשרות לגייס את המוני החרדים הצעירים אבל אני אומר לך: אם זה המשחק הפוליטי - אני בחוץ.

   לא מסכים!!!

    ואני מסמיך אותך למסור למר נתניהו שאני, כחניך ומדריך לשעבר בבית"ר וחבר לשעבר בבית הדין העליון של תנועת החרות, שקיבל את פנקס החבר שלו אישית ממנחם בגין בשנת 1970, לא אתן את קולי לליכוד בבחירות הבאות ולא לאף מפלגה שלא תתחייב מפורשות לבטל את החוק הנפשע הקרוי "חוק טל".

    

   לא מסכים שהמוני חרדים צעירים ישרפו באוהלה של תורה בשעה שבני גילם נשרפים בטנקים.

    

   לא מסכים לרע במיעוטו. ולא לשיקולי עלות תועלת. אין דבר כזה. צריך ממשלה אזרחית שתגרור בכח את החרדים הצעירים לבקו"ם, למעט מכסה קטנה וקבועה של אלף אלפיים אברכים (כשם שיש אצלנו ספורטאים מצטינים)  ואם על זה צריך מלחמת אזרחים SO BE IT . ואני מוכן להתנדב לגרור בציצית ראשם את חייבי הגיוס לצבא.

    

    ויש לי חדשות בשבילך: רובם של הצעירים האלה יתנגדו ל"פרוטוקול" אבל בסתר ליבם יפזזו, כי רובם מבינים כמה שזה חשוב ורק פחד הרבנים וההורים נופל עליהם ומונע אותם מלמלא את חובתם. ואני בטוח שהם יהיו חיילים וקצינים מובחרים לא פחות מבני הציונות הדתית.

   נדמה לי שפרשת עמנואל הוכיחה מה קורה כשמנסים לכפות על ציבור שלם. אפשר להכניס את החרידם לכלא. אי אפשר לעשות מהם חיילים. לכן עדיף לעשות זאת באמצעות לחצים עקיפים.

   בדבריך שהצעירים החרדים רוצים בסתר ליבם להתגייס, יש הנחה שהם חושבים כמוך אבל קצת אחרת. הם לא.אתה שוכח שבחברה שלנו כולם מתגייסים ומי שלא, הוא החריג. בחברה שלהם כולם לא מתגייסים ומי שכן הוא הפריק.

   הם חונכו על חשבוננו שהמדינה היא הפריץ. הם למדו על חשבון המדינה שמותר לגנוב מהמדינה. בצבא מעידים שמי שמתגייס לא עושה את זה כדי לתרום אלא כדי להתפרנס.

   אפשר לגייס חרדים והרבה. זה לא יקרה מתוך גלי אידיאליזם והתנדבות. הם לא במשחק.

    

     9/8/10 07:24:

   צטט: עמית מ.ק. 2010-08-09 02:50:39

   שחר, חבל שלא ענית בצורה עניינית לפחות לסוגיה אחת שעודד מ העלה, ושמדאיגה גם אותי: עידוד (בעקיפין) של ילודה בגיל צעיר מאוד, שתוצאתה הגברת הילודה בכלל ובסופו של דבר העמקת העוני החרדי והתלות ברבנים.

   עייפתי מלתקן את אי הדיורים שעודד כותב בידענות ובהתנשאות כה רבה. אין שום עידוד ילודה. צה"ל ויתר על קריטריון הילדים וכל הורה שמעוניין בשירות אזרחי, יכול לעשות שירות אזרחי. הויכוח הוא רק על נשואים בלי ילדים ורווקים.

     9/8/10 02:50:
   שחר, חבל שלא ענית בצורה עניינית לפחות לסוגיה אחת שעודד מ העלה, ושמדאיגה גם אותי: עידוד (בעקיפין) של ילודה בגיל צעיר מאוד, שתוצאתה הגברת הילודה בכלל ובסופו של דבר העמקת העוני החרדי והתלות ברבנים.
     9/8/10 01:01:

   צטט: asterjet 2010-08-09 00:53:01

   מצטער. נכון שהפוליטיקה היא אומנות האפשרי ואולי נואשת מהאפשרות לגייס את המוני החרדים הצעירים אבל אני אומר לך: אם זה המשחק הפוליטי - אני בחוץ.

   לא מסכים!!!

    ואני מסמיך אותך למסור למר נתניהו שאני, כחניך ומדריך לשעבר בבית"ר וחבר לשעבר בבית הדין העליון של תנועת החרות, שקיבל את פנקס החבר שלו אישית ממנחם בגין בשנת 1970, לא אתן את קולי לליכוד בבחירות הבאות ולא לאף מפלגה שלא תתחייב מפורשות לבטל את החוק הנפשע הקרוי "חוק טל".

    

   לא מסכים שהמוני חרדים צעירים ישרפו באוהלה של תורה בשעה שבני גילם נשרפים בטנקים.

    

   לא מסכים לרע במיעוטו. ולא לשיקולי עלות תועלת. אין דבר כזה. צריך ממשלה אזרחית שתגרור בכח את החרדים הצעירים לבקו"ם, למעט מכסה קטנה וקבועה של אלף אלפיים אברכים (כשם שיש אצלנו ספורטאים מצטינים)  ואם על זה צריך מלחמת אזרחים SO BE IT . ואני מוכן להתנדב לגרור בציצית ראשם את חייבי הגיוס לצבא.

    

    ויש לי חדשות בשבילך: רובם של הצעירים האלה יתנגדו ל"פרוטוקול" אבל בסתר ליבם יפזזו, כי רובם מבינים כמה שזה חשוב ורק פחד הרבנים וההורים נופל עליהם ומונע אותם מלמלא את חובתם. ואני בטוח שהם יהיו חיילים וקצינים מובחרים לא פחות מבני הציונות הדתית.

    

     8/8/10 19:02:

   צטט: מודרניסט 2010-08-08 17:38:08

   ואפשר פשוט לפטור את החרדים כליל משירות צבאי - כמו את הערבים. לא תורתו אמנותו. לא בטיח. אתה חרדי? לא תלך לצבא. אה, שירות אזרחי חובה? אז גם לערבים, גם ל"פציפיסטים", גם לחצי צפון תל אביב שלא הולכים לצבא.

   עד אז, חבל על כל שנה מבוזבזת בה גדלים כאן דורות על דורות של פרזיטים הגורמים נזק כלכלי עצום, אך ורק בשל צדקנותם של קומץ חילונים הסבורים שעצם הפטור פסול מבחינה מוסרית, וייקוב הדין(?) את ההר. בכל העולם המערבי תרומתם הכלכלית של היהודים החרדים עצומה. רק בישראל לא. למה? מצחיק, אבל פשוט בגלל האנטישמיות...

   מה שאתה מגדיר כקומץ חילונים שמתנגדים לפטור את הציבור החרדי משירות הוא 90% מהציבור היהודי. כך מראים סקרי חדו"ש בעקביות. רוב הציבור עדין מאמין גם בערכים שאינם שער המטבע.

     8/8/10 19:00:

   צטט: עודד מ. 2010-08-08 15:21:08

   צטט: Shahar Ilan 2010-08-08 14:27:59

   צטט: עודד מ. 2010-08-08 13:47:23


   אתה ממש כותב כמו מושתל של הרבנים החרדים. למה לחילוני כמוך לתת תמריץ לחרדים לנישואי בוסר ולילודת בוסר, על ידי מתן הטבות לנשואים חרדים עם ילד שאין לרווקים חרדים.

   כל הסיפור של החברה החרדית במדינת ישראל בשישים השנה האחרונות זה תמריצים מעוותים. תמריץ לא לצאת לעבוד, כדי שלא יצטרכו להתגייס. תמריץ להישאר בכולל, כדי לא להפסיד קצבה. תמריץ שגם האישה תעבוד בשחור, כדי לא להפסיד הבטחת הכנסה. זה מזכיר לי משהו שקרה בגרמניה. אנשים נאלצו לשלם על הזבל שלהם לפי הכמות שיצרו. התקווה הייתה שאנשים ייצרו פחות זבל. מה קרה בפועל? עכברים אכלו את כל תשתית הביוב, כי אנשים זרקו אוכל לשירותים במקום לפנותו בשקיות אשפה ולהתחייב בתשלום.
   תמריצים שניתנים בלי מחשבה על כל השלכותיהם האפשריות הם פשוט הרסניים בצורה שקשה לדמיין מראש. כך זה בביוב בגרמניה וכך זה בחברה החרדית בישראל.

   לדעתי לעתירה שלכם לבג"ץ, אם תיפול על שופטים עם קורטוב הגיון, אין כל סיכוי. כי אין שום ערך שוויוני עודף במצב שבו חילוני משרת בגיל 18 וחרדי נשאר בישיבה עד גיל 26 ונהנה גם מהמיסים של החילוני וגם מהביטחון שהוא מעניק, לעומת מצב שבו חילוני משרת בגיל 18 וחרדי נשאר בישיבה עד גיל 22, ואחר כך נהנה מהביטחון שהחילוני מספק, אך מתחלק איתו במיסים.

   לעתירה שלכם יש סיכוי אם במקום התביעה הקנטרנית להשאיר את החרדי בישיבה עד גיל 26, הייתם פשוט תובעים לגייס אותו לאלתר. גיוס כזה באמת יתרום לשוויון. אבל העתירה הזו, שהיא ערעור על חוק טל עצמו, כבר הוגשה, וחוק טל הרי ידון בבג"ץ שוב בעוד זמן לא רב. לעומת זאת, המהומה שהתחוללה סביב התקנות האחרונות היא סתם קשקוש פופוליסטי.

   מצטער. אתה כל כך מבין. אני כל כך לא. ויתרתי.

    

   מעולם לא אמרתי שאתה לא מבין. אתה הרי תמיד היית מגדולי המבינים של החברה החרדית. ולכן עמדת באומץ בפני ועדת טל והצעת לתת פטור גורף לחרדים בגיל 24, בלי צבא ובלי שירות לאומי. אני לא מאמין שמנת המשכל שלך ירדה פתאום בחדות, ולכן הפסקת להבין. מה שהשתנה זה התפקיד שלך. אז היית עיתונאי בהארץ, עיתון שמאפשר הבעת עמדה יותר מורכבת ומתוחכמת. עכשיו אתה פשוט עובד בארגון שהאג'נדה שלו היא פופוליסטית, ולכן הסתגלת.

   הסברתי לך בעבר את ההבדלים העצומים בין הימים בהם ישבה ועדת טל למצב היום.

   אתה יכול לא להסכים איתי,

   אבל אני מבין שבעיניך הגדרת המושגים פופליסט ואופורטוניסט היא "מי שלא מסכים איתי". אז אני שוב מוותר.

    

     8/8/10 17:38:
   ואפשר פשוט לפטור את החרדים כליל משירות צבאי - כמו את הערבים. לא תורתו אמנותו. לא בטיח. אתה חרדי? לא תלך לצבא. אה, שירות אזרחי חובה? אז גם לערבים, גם ל"פציפיסטים", גם לחצי צפון תל אביב שלא הולכים לצבא.

   עד אז, חבל על כל שנה מבוזבזת בה גדלים כאן דורות על דורות של פרזיטים הגורמים נזק כלכלי עצום, אך ורק בשל צדקנותם של קומץ חילונים הסבורים שעצם הפטור פסול מבחינה מוסרית, וייקוב הדין(?) את ההר. בכל העולם המערבי תרומתם הכלכלית של היהודים החרדים עצומה. רק בישראל לא. למה? מצחיק, אבל פשוט בגלל האנטישמיות...
     8/8/10 15:21:

   צטט: Shahar Ilan 2010-08-08 14:27:59

   צטט: עודד מ. 2010-08-08 13:47:23


   אתה ממש כותב כמו מושתל של הרבנים החרדים. למה לחילוני כמוך לתת תמריץ לחרדים לנישואי בוסר ולילודת בוסר, על ידי מתן הטבות לנשואים חרדים עם ילד שאין לרווקים חרדים.

   כל הסיפור של החברה החרדית במדינת ישראל בשישים השנה האחרונות זה תמריצים מעוותים. תמריץ לא לצאת לעבוד, כדי שלא יצטרכו להתגייס. תמריץ להישאר בכולל, כדי לא להפסיד קצבה. תמריץ שגם האישה תעבוד בשחור, כדי לא להפסיד הבטחת הכנסה. זה מזכיר לי משהו שקרה בגרמניה. אנשים נאלצו לשלם על הזבל שלהם לפי הכמות שיצרו. התקווה הייתה שאנשים ייצרו פחות זבל. מה קרה בפועל? עכברים אכלו את כל תשתית הביוב, כי אנשים זרקו אוכל לשירותים במקום לפנותו בשקיות אשפה ולהתחייב בתשלום.
   תמריצים שניתנים בלי מחשבה על כל השלכותיהם האפשריות הם פשוט הרסניים בצורה שקשה לדמיין מראש. כך זה בביוב בגרמניה וכך זה בחברה החרדית בישראל.

   לדעתי לעתירה שלכם לבג"ץ, אם תיפול על שופטים עם קורטוב הגיון, אין כל סיכוי. כי אין שום ערך שוויוני עודף במצב שבו חילוני משרת בגיל 18 וחרדי נשאר בישיבה עד גיל 26 ונהנה גם מהמיסים של החילוני וגם מהביטחון שהוא מעניק, לעומת מצב שבו חילוני משרת בגיל 18 וחרדי נשאר בישיבה עד גיל 22, ואחר כך נהנה מהביטחון שהחילוני מספק, אך מתחלק איתו במיסים.

   לעתירה שלכם יש סיכוי אם במקום התביעה הקנטרנית להשאיר את החרדי בישיבה עד גיל 26, הייתם פשוט תובעים לגייס אותו לאלתר. גיוס כזה באמת יתרום לשוויון. אבל העתירה הזו, שהיא ערעור על חוק טל עצמו, כבר הוגשה, וחוק טל הרי ידון בבג"ץ שוב בעוד זמן לא רב. לעומת זאת, המהומה שהתחוללה סביב התקנות האחרונות היא סתם קשקוש פופוליסטי.

   מצטער. אתה כל כך מבין. אני כל כך לא. ויתרתי.

    

   מעולם לא אמרתי שאתה לא מבין. אתה הרי תמיד היית מגדולי המבינים של החברה החרדית. ולכן עמדת באומץ בפני ועדת טל והצעת לתת פטור גורף לחרדים בגיל 24, בלי צבא ובלי שירות לאומי. אני לא מאמין שמנת המשכל שלך ירדה פתאום בחדות, ולכן הפסקת להבין. מה שהשתנה זה התפקיד שלך. אז היית עיתונאי בהארץ, עיתון שמאפשר הבעת עמדה יותר מורכבת ומתוחכמת. עכשיו אתה פשוט עובד בארגון שהאג'נדה שלו היא פופוליסטית, ולכן הסתגלת.

     8/8/10 14:27:

   צטט: עודד מ. 2010-08-08 13:47:23


   אתה ממש כותב כמו מושתל של הרבנים החרדים. למה לחילוני כמוך לתת תמריץ לחרדים לנישואי בוסר ולילודת בוסר, על ידי מתן הטבות לנשואים חרדים עם ילד שאין לרווקים חרדים.

   כל הסיפור של החברה החרדית במדינת ישראל בשישים השנה האחרונות זה תמריצים מעוותים. תמריץ לא לצאת לעבוד, כדי שלא יצטרכו להתגייס. תמריץ להישאר בכולל, כדי לא להפסיד קצבה. תמריץ שגם האישה תעבוד בשחור, כדי לא להפסיד הבטחת הכנסה. זה מזכיר לי משהו שקרה בגרמניה. אנשים נאלצו לשלם על הזבל שלהם לפי הכמות שיצרו. התקווה הייתה שאנשים ייצרו פחות זבל. מה קרה בפועל? עכברים אכלו את כל תשתית הביוב, כי אנשים זרקו אוכל לשירותים במקום לפנותו בשקיות אשפה ולהתחייב בתשלום.
   תמריצים שניתנים בלי מחשבה על כל השלכותיהם האפשריות הם פשוט הרסניים בצורה שקשה לדמיין מראש. כך זה בביוב בגרמניה וכך זה בחברה החרדית בישראל.

   לדעתי לעתירה שלכם לבג"ץ, אם תיפול על שופטים עם קורטוב הגיון, אין כל סיכוי. כי אין שום ערך שוויוני עודף במצב שבו חילוני משרת בגיל 18 וחרדי נשאר בישיבה עד גיל 26 ונהנה גם מהמיסים של החילוני וגם מהביטחון שהוא מעניק, לעומת מצב שבו חילוני משרת בגיל 18 וחרדי נשאר בישיבה עד גיל 22, ואחר כך נהנה מהביטחון שהחילוני מספק, אך מתחלק איתו במיסים.

   לעתירה שלכם יש סיכוי אם במקום התביעה הקנטרנית להשאיר את החרדי בישיבה עד גיל 26, הייתם פשוט תובעים לגייס אותו לאלתר. גיוס כזה באמת יתרום לשוויון. אבל העתירה הזו, שהיא ערעור על חוק טל עצמו, כבר הוגשה, וחוק טל הרי ידון בבג"ץ שוב בעוד זמן לא רב. לעומת זאת, המהומה שהתחוללה סביב התקנות האחרונות היא סתם קשקוש פופוליסטי.

   מצטער. אתה כל כך מבין. אני כל כך לא. ויתרתי.

     8/8/10 13:47:

   אתה ממש כותב כמו מושתל של הרבנים החרדים. למה לחילוני כמוך לתת תמריץ לחרדים לנישואי בוסר ולילודת בוסר, על ידי מתן הטבות לנשואים חרדים עם ילד שאין לרווקים חרדים.

   כל הסיפור של החברה החרדית במדינת ישראל בשישים השנה האחרונות זה תמריצים מעוותים. תמריץ לא לצאת לעבוד, כדי שלא יצטרכו להתגייס. תמריץ להישאר בכולל, כדי לא להפסיד קצבה. תמריץ שגם האישה תעבוד בשחור, כדי לא להפסיד הבטחת הכנסה. זה מזכיר לי משהו שקרה בגרמניה. אנשים נאלצו לשלם על הזבל שלהם לפי הכמות שיצרו. התקווה הייתה שאנשים ייצרו פחות זבל. מה קרה בפועל? עכברים אכלו את כל תשתית הביוב, כי אנשים זרקו אוכל לשירותים במקום לפנותו בשקיות אשפה ולהתחייב בתשלום.
   תמריצים שניתנים בלי מחשבה על כל השלכותיהם האפשריות הם פשוט הרסניים בצורה שקשה לדמיין מראש. כך זה בביוב בגרמניה וכך זה בחברה החרדית בישראל.

   לדעתי לעתירה שלכם לבג"ץ, אם תיפול על שופטים עם קורטוב הגיון, אין כל סיכוי. כי אין שום ערך שוויוני עודף במצב שבו חילוני משרת בגיל 18 וחרדי נשאר בישיבה עד גיל 26 ונהנה גם מהמיסים של החילוני וגם מהביטחון שהוא מעניק, לעומת מצב שבו חילוני משרת בגיל 18 וחרדי נשאר בישיבה עד גיל 22, ואחר כך נהנה מהביטחון שהחילוני מספק, אך מתחלק איתו במיסים.

   לעתירה שלכם יש סיכוי אם במקום התביעה הקנטרנית להשאיר את החרדי בישיבה עד גיל 26, הייתם פשוט תובעים לגייס אותו לאלתר. גיוס כזה באמת יתרום לשוויון. אבל העתירה הזו, שהיא ערעור על חוק טל עצמו, כבר הוגשה, וחוק טל הרי ידון בבג"ץ שוב בעוד זמן לא רב. לעומת זאת, המהומה שהתחוללה סביב התקנות האחרונות היא סתם קשקוש פופוליסטי.
     8/8/10 13:10:

   צטט: הלינגר 2010-08-08 12:14:54

   מה שלא כתבת זה שהרבנים החרדים מתנגדים להסדר של האוצר שיפטור את בחורי הישיבות משירות צבאי ויאפשר להם לצאת לשוק העבודה בלי תלות ברבנים.
   הצעתך לתת פטור רק לנשואים היא ההצעה המועדפת על הרבנים מכיוון שפוחתת האפשרות שהוא יהפוך לחילוני.
   לדעתי, הצעת האוצר נכונה מההיבט של שילוב החרדים בחברה הישראלית לטווח ארוך. גם אם בהתחלה יש חוסר שיוויון משווע, עם הזמן החרדים יפסיקו לחיות בגטו סגור וייחשפו הרבה יותר לחילונים בעיקר לצרכי עבודה (כשהיום אסור להם לעבוד והמדינה תומכת בבניית ובהגבהת החומות בין חרדים לחילונים). על ידי השילוב היותר חזק עם החילונים החרדים יפנו לשרת בצבא מעצמם בשביל להתקבל בחברה בצורה יותר טובה.
   בכל אופן אני סבור שתמיד צריך להסתכל קודם על עמדות הרבנים, ולטעון הפוך. אם אנחנו טוענים משהו בדומה לרבנים אנחנו בעצם משמרים את הגטו החרדי ואת שליטת הרבנים על החברה החרדית.

   אחד הדברים המוזרים בויכוח על עמדת האוצר הוא שכולם מתעלמים מכך שהיא בעליל לא חוקתית. היא יוצרת הפרה כל כך בוטה של עיקרון השוויון שאין לדעתי שום סיכוי שהיא תעמוד בבג"צ. כן. חדו"ש בדרך לבג"צ אם הממשלה לא תתעשת.

   מעבר לכך:

   אין שום הוכחה לטענה ששילוב של החרדים בעבודה יגרום להם לשרת יותר.

   אין שום בעיה להוציא את החרדים לשוק העבודה דרך מסלולי שירות. האוצר פשוט לא רוצה לשלם עליהם.

    

    

     8/8/10 13:05:

   צטט: חירות-נפש 2010-08-08 11:05:40

   שאלות לשחר:

   1. האם להערכתך לא מעט בחורים חרדים  מעוניינים לשרת בצבא

       ונמנעים מכך רק עקב לחץ-הרבנים?

   2. מה יקרה ביום (הדמיוני) בו יכריזו על גיוס חובה מלא לחרדים?

   3. האם עמותת "חידו"ש" עומדת להפוך למפלגה, והאם אתם צופים שתהיה להיט כמו "שינוי"?

    

   1. מעט מאד בחורים חרדיים מעוניינים לשרת בצבא. הרבה מאד בחורים חרדיים רוצים לצאת לשוק העבודה ומוכנים בדרך לשלם מחיר של שירות, רצוי כמה שיותר נמוך (כמה שפחות שעות, כמה שיותר קרוב לבית).

    

   2. מה יקרה אם ינסו לגייס חרדים בכפיה? ראינו מה קרה עם עמנואל, לא? אפשר לקחת אנשים לכלכא. אי אפשר להכריח אותם לשרת או ללמוד. הדרך לכפות על חרדים להתגייס היא להפסיק לממן את הישיבות, לא לשלוח מ"ם צדיקים.

    

   3. חדו"ש היא עמותה לא פוליטית שלה תומכים מכל גווני הקשת הפוליטית. היא לא תהפוך למפלגה. אבל גם בלי חדו"ש במערכת הפוליטית יש כבר כמות ניכרת של הערכויות להקמת מפלגת חופש דת. כולם מעריכים שזה הנושא של הבחירות הבאות.

   החשש הגדול שלי הוא שיהיו כמה מפלגות ויתבזבזו קולות יקרים שחיוניים להקמת הממשלה האזרחית וביצוע המהפכה האזרחית. זה מה שקרה לימין ב-1992 ואפשר את אוסלו. אסור שזה יקרה למחנה האזרחי.

    

     8/8/10 12:18:

   צטט: Shahar Ilan 2010-08-08 10:00:42

   צטט: Mosheshy 2010-08-08 09:26:34

   .בכלל,כדאי להבין שהרצון של האוצר להוציא חרדים בלתי מקצועיים לשוק העבדים הבלתי מקצועי המתקיים בישראל, נובע מכמה מטרות נאו-ליברליות קלקליות טהורות.


   יותר בלתי מקצועיים בשוק העבדים יחסוך עלויות למעסיקים ,ויוריד יותר את השכר המשולם לבלתי מקצועיים.(מה שנקרא שוק עבודה "גמיש" ) 


   שילוב החרדים הבלתי מקצועיים בשירותים האזרחיים השונים יחסוך עלויות לאוצר,(פחות מועסקים בשכר במשרדי הממשלה השונים )  ובכך יאפשר לאוצר להמשיך את הורדת המס מעל המעסיקים והעשירים.


    

   וכמו שאומרים במקומותינו,זה מה יש שחר אילן.זה מה שיש ב"דמו (ס) קרטיה " הישראלית.מדינת ישראל החליטה לנקוט במדיניות חברתית שכמעט בהכרח גורמת ליצירת אוכלוסיות עניות ,ובמקרה של מדינת ישראל יהיו אלה בעיקר חרדים וערבים. כדי לפתור את הבעיה לא מספיק להאשים ולכפות ,צריך לחשוב כיצד לשלב מדיניות רווחה ומדיניות שוק עבודה שבה העובד והעובדת אינם כלי משחק בידי מעסיקים ,אלא שותפים שווים.

    

    

   לא בטוח שהאוצר באמת רוצה עובדים לא מקצועיים. הוא רוצה עובדים מקצועיים אבל שזה לא יעלה לו כסף.

   בכל מקרה, האוצר כמו ביבי, הוא גוף שפועל לפי עוצמת הלחץ. אם הוא יגלה שיש התנגדות הוא יתקפל וילך לקצץ במקום אחר.

    

    

    

   אשרי המאמין.

    

    

   האוצר אונס את הכנסת

     8/8/10 12:14:
   מה שלא כתבת זה שהרבנים החרדים מתנגדים להסדר של האוצר שיפטור את בחורי הישיבות משירות צבאי ויאפשר להם לצאת לשוק העבודה בלי תלות ברבנים.
   הצעתך לתת פטור רק לנשואים היא ההצעה המועדפת על הרבנים מכיוון שפוחתת האפשרות שהוא יהפוך לחילוני.
   לדעתי, הצעת האוצר נכונה מההיבט של שילוב החרדים בחברה הישראלית לטווח ארוך. גם אם בהתחלה יש חוסר שיוויון משווע, עם הזמן החרדים יפסיקו לחיות בגטו סגור וייחשפו הרבה יותר לחילונים בעיקר לצרכי עבודה (כשהיום אסור להם לעבוד והמדינה תומכת בבניית ובהגבהת החומות בין חרדים לחילונים). על ידי השילוב היותר חזק עם החילונים החרדים יפנו לשרת בצבא מעצמם בשביל להתקבל בחברה בצורה יותר טובה.
   בכל אופן אני סבור שתמיד צריך להסתכל קודם על עמדות הרבנים, ולטעון הפוך. אם אנחנו טוענים משהו בדומה לרבנים אנחנו בעצם משמרים את הגטו החרדי ואת שליטת הרבנים על החברה החרדית.
     8/8/10 11:05:

   שאלות לשחר:

   1. האם להערכתך לא מעט בחורים חרדים  מעוניינים לשרת בצבא

       ונמנעים מכך רק עקב לחץ-הרבנים?

   2. מה יקרה ביום (הדמיוני) בו יכריזו על גיוס חובה מלא לחרדים?

   3. האם עמותת "חידו"ש" עומדת להפוך למפלגה, והאם אתם צופים שתהיה להיט כמו "שינוי"?

     8/8/10 10:00:

   צטט: Mosheshy 2010-08-08 09:26:34

   .בכלל,כדאי להבין שהרצון של האוצר להוציא חרדים בלתי מקצועיים לשוק העבדים הבלתי מקצועי המתקיים בישראל, נובע מכמה מטרות נאו-ליברליות קלקליות טהורות.


   יותר בלתי מקצועיים בשוק העבדים יחסוך עלויות למעסיקים ,ויוריד יותר את השכר המשולם לבלתי מקצועיים.(מה שנקרא שוק עבודה "גמיש" ) 


   שילוב החרדים הבלתי מקצועיים בשירותים האזרחיים השונים יחסוך עלויות לאוצר,(פחות מועסקים בשכר במשרדי הממשלה השונים )  ובכך יאפשר לאוצר להמשיך את הורדת המס מעל המעסיקים והעשירים.


    

   וכמו שאומרים במקומותינו,זה מה יש שחר אילן.זה מה שיש ב"דמו (ס) קרטיה " הישראלית.מדינת ישראל החליטה לנקוט במדיניות חברתית שכמעט בהכרח גורמת ליצירת אוכלוסיות עניות ,ובמקרה של מדינת ישראל יהיו אלה בעיקר חרדים וערבים. כדי לפתור את הבעיה לא מספיק להאשים ולכפות ,צריך לחשוב כיצד לשלב מדיניות רווחה ומדיניות שוק עבודה שבה העובד והעובדת אינם כלי משחק בידי מעסיקים ,אלא שותפים שווים.

    

    

   לא בטוח שהאוצר באמת רוצה עובדים לא מקצועיים. הוא רוצה עובדים מקצועיים אבל שזה לא יעלה לו כסף.

   בכל מקרה, האוצר כמו ביבי, הוא גוף שפועל לפי עוצמת הלחץ. אם הוא יגלה שיש התנגדות הוא יתקפל וילך לקצץ במקום אחר.

    

     8/8/10 09:26:

   שחר אילן,ראה מה כתבתי לך בסוף התגובה הבאה .

    

   http://cafe.themarker.com/post/1536013/create/comment/?q=10555918&qt=4

    

   הציטוט מתוך סוף התגובה היה:"


    ישנה גם הבעיה הכלכלית.

    

   האוצר רוצה את בני הישיבות במעגל העבודה,ולא במעגל המשרתים בצבא.לאוצר ,שהוא השולט למעשה במדינה ,יותר חרדים בצבא (חרדים שהצבא עצמו אינו מעוניין בהם ) אינם מוסיפים ל"צמיחה".האוצר רוצה  יותר חרדים העובדים  וצורכים.

    

    הכל עניין של כסף

    

   וכמו שכתבתי לך בעבר,האוצר ,בעזרת חוק ההסדרים האנטי דמוקרטי ,הוא הקובע את המדיניות.

    

   http://cafe.themarker.com/post/1656649/create/comment/?q=11378069&qt=4

    

   למרות הסכסכנות והפלגנות החרדית הידועה,מצליחים החרדים לראות עין בעין בנושא המשותף לכל החרדים,הוא נושא הגיוס לצבא.מה עוד שרצון האוצר להוציא עוד ועוד חרדים לשוק העבודה חובר לרצון החרדים בנושא אי הגיוס לצבא.שתי קבוצות אלה מצפצפות על רצון הציבור הדומם (זו הבעיה של הרוב .שהוא דומם.פשוטו כמשמעו) ומגיעות לפשרות הנוחות להן .בכלל,כדאי להבין שהרצון של האוצר להוציא חרדים בלתי מקצועיים לשוק העבדים הבלתי מקצועי המתקיים בישראל, נובע מכמה מטרות נאו-ליברליות קלקליות טהורות.


   יותר בלתי מקצועיים בשוק העבדים יחסוך עלויות למעסיקים ,ויוריד יותר את השכר המשולם לבלתי מקצועיים.(מה שנקרא שוק עבודה "גמיש" ) 


   שילוב החרדים הבלתי מקצועיים בשירותים האזרחיים השונים יחסוך עלויות לאוצר,(פחות מועסקים בשכר במשרדי הממשלה השונים )  ובכך יאפשר לאוצר להמשיך את הורדת המס מעל המעסיקים והעשירים.


    

   וכמו שאומרים במקומותינו,זה מה יש שחר אילן.זה מה שיש ב"דמו (ס) קרטיה " הישראלית.מדינת ישראל החליטה לנקוט במדיניות חברתית שכמעט בהכרח גורמת ליצירת אוכלוסיות עניות ,ובמקרה של מדינת ישראל יהיו אלה בעיקר חרדים וערבים. כדי לפתור את הבעיה לא מספיק להאשים ולכפות ,צריך לחשוב כיצד לשלב מדיניות רווחה ומדיניות שוק עבודה שבה העובד והעובדת אינם כלי משחק בידי מעסיקים ,אלא שותפים שווים.

    


     8/8/10 09:04:

   צטט: חילוני חרד 2010-08-08 07:51:13

   ההבדלים בין הצעתך להצעת האוצר נראים די שוליים. נדמה שאם בחוק ההסדרים היה כתוב את מה שאתה מציע עכשיו, גם אז היית תוקף אותו, ובצדק.

   ביטול מימון ממלכתי לציבור החרדי בכלל ולמערכת החינוך החרדית בפרט הוא הפתרון האפקטיבי היחיד.

   א. ההבדלים בין הצעת האוצר להצעתי תהומיים. ההבדל בין שירות אזרחי שבו אתה לומד גמרא עם שבאבניק לבין שירות אזרחי שבו אתה מסייע למשטרה הוא מהותי. ההבדל בין שירות שמתחיל בגיל 22 לשירות שמתחיל בגיל 24 הוא מהותי. ההבדל בין שרות אזרחי לבין מסלול הסדר קרבי הוא עולם ומלואו.

   ב. השינוי התקציבי הדרוש הוא ביטול התקציבים לכל מי שלא ילמד את תוכנית הליב"ה במלואה. על סמך מה בדיוק את הרוצה לבטל את התקצוב לחרדים בכלל ולחינוך שלהם בפרט? מה הם לא אזרחים?

     8/8/10 09:00:

   צטט: שלוימ'ה (חוני) 2010-08-08 07:45:50

   צטט: ysolel 2010-08-08 06:46:47

   בעיניי הרבה יותר חשוב לשלב את החרדים בשוק העבודה מאשר לשלוח אותם לצבא. באופן אישי, אני לא בטוחה שאני רוצה מספרים גדולים של חיילים (ודאי ביחידות נפרדות) שברגע נתון יעדיפו את הנחיות הרבנים שלהם על פקודות צה"ל. לעומת זאת קיים אינטרס עצום לשלב את החרדים בשוק העבודה - גם למען המשק הישראלי וגם כי זה יהפוך אותם למועדים יותר לעולם הנורמלי. חרדים רבים, שעובדים, הם חלק מהחברה, גם מבחינה תרבותית וערכית, הם מודעים לחשיבות של השכלה ומעוניינים בתפיסות כלליות ולא רק אתנצנטריות. אלה שנותרים כלואים בישיבות, כאשר ההשפעה היחידה עליהם היא רבנים חשוכים - הםא הבעיה הגדולה של החברה הישראלית.

    

   אני נוטה להסכים

   רק שבעיית השיוויון מסריחה פה,

   בתי הקברות הצבאיים ימשיכו להיות מלאים בגופות של חילונים.

   ואין משפחות שכולות בבני ברק,

   זו אחת הסיבות שהסדר מרכז נראה לי פתרון סביר. ההסדר אולי משרתים פחות. אבל נוטלים את חלקם במנת הסיכון הלאומי ועושים מילואים בעיתות מלחמה.

     8/8/10 08:58:

   צטט: ysolel 2010-08-08 06:46:47

   בעיניי הרבה יותר חשוב לשלב את החרדים בשוק העבודה מאשר לשלוח אותם לצבא. באופן אישי, אני לא בטוחה שאני רוצה מספרים גדולים של חיילים (ודאי ביחידות נפרדות) שברגע נתון יעדיפו את הנחיות הרבנים שלהם על פקודות צה"ל. לעומת זאת קיים אינטרס עצום לשלב את החרדים בשוק העבודה - גם למען המשק הישראלי וגם כי זה יהפוך אותם למועדים יותר לעולם הנורמלי. חרדים רבים, שעובדים, הם חלק מהחברה, גם מבחינה תרבותית וערכית, הם מודעים לחשיבות של השכלה ומעוניינים בתפיסות כלליות ולא רק אתנצנטריות. אלה שנותרים כלואים בישיבות, כאשר ההשפעה היחידה עליהם היא רבנים חשוכים - הםא הבעיה הגדולה של החברה הישראלית.

   הסכנות שאת מצביעה עליהן אמיתיות. אבל אי אפשר להתעלם מכך שהחרדים מהווים היום שמינית מהמחזור ובעוד עשור יהוו רבע. קשה מאד לקיים צבא כאשר מוותרים על רבע מהמחזור.

     8/8/10 08:56:

   צטט: מעין ש 2010-08-08 06:14:00

   כאשר אצלנו צעירים משתמטים מללכת לצבא, כאשר אנשים נמצאים שלא בטובתם במצבי משבר בהם הם פוטרו מעבודתם או לא עומדים בנטל החיים כי משכורותיהם קטנות מיד, אז המערכת כולה דואגת לעורר אצלנו רגשות אשם קשים: המשתמטים הם לא באמת ישראלים, הם מוקעים מהופעות ביום העצמאות, בצה"ל, נערכים נגדם קמפיינים, המובטלים עומדים מושפלים בלשכותהתעסוקה ובמערכת הציבורית כאילו הם גרמו לפיטוריהם שלםה, ומי שלא משתכר דיו, הופך מיידית נאשם עלידי ביטוח לאומי שדואג למרר לו את החיים.

    

   אולם אצל החרדים, אנחנו גם עוברים מערכת האשמות אם אנחנו מבקשים מהם לעמוד ולו כנימה במערכת הדרישות שלנו נראית כל כך טבעית. שם הם לא חשים רגשי אשמה, להפך, הם משתדלים לגרום לנו את אותם רגשות. לדעתם מי שדורש מהם דברים כאלו הוא: נאצי, גוי, עוכר ישראל, מפקיר את נשמות ילדי ישראל הרכים, פוגע בקודשי ישראל ובכלל, התגלמות השטן עלי אדמות.

    

   בארץ הזו הולכה ומתעצמת חברה גדלה  בממדי שאינם דומים לשלנו, שהופכת אותנו לחברת שואבי מים וחוטבי עצים. גם אם אנחנו הייטק או צורארון לבן, לעולם לא נשתווה למידה ייחוסוהתובענות שהם לוקחים לעצמם ולרוע המזל, בעזרת ממשלות ישראל הפחדניות -גם מצליחים.

    

   ממשלות ישראל קוברות את המדינה הדמוקרטית והחופשית במו ידיהן.

   אגב, גם את החינוך שמחדיר כל כך טוב את היחס השלילי למדינה ולכל מי שהוא לא חרדי, אנחנו משלמים

     8/8/10 07:51:
   ההבדלים בין הצעתך להצעת האוצר נראים די שוליים. נדמה שאם בחוק ההסדרים היה כתוב את מה שאתה מציע עכשיו, גם אז היית תוקף אותו, ובצדק.

   ביטול מימון ממלכתי לציבור החרדי בכלל ולמערכת החינוך החרדית בפרט הוא הפתרון האפקטיבי היחיד.
     8/8/10 07:45:

   צטט: ysolel 2010-08-08 06:46:47

   בעיניי הרבה יותר חשוב לשלב את החרדים בשוק העבודה מאשר לשלוח אותם לצבא. באופן אישי, אני לא בטוחה שאני רוצה מספרים גדולים של חיילים (ודאי ביחידות נפרדות) שברגע נתון יעדיפו את הנחיות הרבנים שלהם על פקודות צה"ל. לעומת זאת קיים אינטרס עצום לשלב את החרדים בשוק העבודה - גם למען המשק הישראלי וגם כי זה יהפוך אותם למועדים יותר לעולם הנורמלי. חרדים רבים, שעובדים, הם חלק מהחברה, גם מבחינה תרבותית וערכית, הם מודעים לחשיבות של השכלה ומעוניינים בתפיסות כלליות ולא רק אתנצנטריות. אלה שנותרים כלואים בישיבות, כאשר ההשפעה היחידה עליהם היא רבנים חשוכים - הםא הבעיה הגדולה של החברה הישראלית.

    

   אני נוטה להסכים

   רק שבעיית השיוויון מסריחה פה,

   בתי הקברות הצבאיים ימשיכו להיות מלאים בגופות של חילונים.

   ואין משפחות שכולות בבני ברק,

     8/8/10 07:16:
   קשה לי להבין את סבך ההסדרים והחוקים. ברור לי שמצד האוצר ומצד הצבא ומצד החרדים, כל אחד יעשה את המקסימום לנצל את המערכת בצורה שתיטיב עימו. הכל מתחיל ונגמר בכסף. אם רוצים שינוי מהותי בהתנהלות חרדים, צריך להפסיק לתגמל אותם דרך קצבאות ילדים, ודרך מימון לימודי דת. הם כבר ימצאו את הדרך בעצמם לשוק העבודה ויקימו משפחות בגודל יותר סביר. גיוס לצבא? אני לא יודעת כמה אני רוצה קבוצות דמויות חיזבאלה בתוך הצבא שלנו שיש להם נאמנות קודם כל לרבנים שלהם לפני מנהיגים פוליטיים.
     8/8/10 06:46:
   בעיניי הרבה יותר חשוב לשלב את החרדים בשוק העבודה מאשר לשלוח אותם לצבא. באופן אישי, אני לא בטוחה שאני רוצה מספרים גדולים של חיילים (ודאי ביחידות נפרדות) שברגע נתון יעדיפו את הנחיות הרבנים שלהם על פקודות צה"ל. לעומת זאת קיים אינטרס עצום לשלב את החרדים בשוק העבודה - גם למען המשק הישראלי וגם כי זה יהפוך אותם למועדים יותר לעולם הנורמלי. חרדים רבים, שעובדים, הם חלק מהחברה, גם מבחינה תרבותית וערכית, הם מודעים לחשיבות של השכלה ומעוניינים בתפיסות כלליות ולא רק אתנצנטריות. אלה שנותרים כלואים בישיבות, כאשר ההשפעה היחידה עליהם היא רבנים חשוכים - הםא הבעיה הגדולה של החברה הישראלית.
     8/8/10 06:14:

   כאשר אצלנו צעירים משתמטים מללכת לצבא, כאשר אנשים נמצאים שלא בטובתם במצבי משבר בהם הם פוטרו מעבודתם או לא עומדים בנטל החיים כי משכורותיהם קטנות מיד, אז המערכת כולה דואגת לעורר אצלנו רגשות אשם קשים: המשתמטים הם לא באמת ישראלים, הם מוקעים מהופעות ביום העצמאות, בצה"ל, נערכים נגדם קמפיינים, המובטלים עומדים מושפלים בלשכותהתעסוקה ובמערכת הציבורית כאילו הם גרמו לפיטוריהם שלםה, ומי שלא משתכר דיו, הופך מיידית נאשם עלידי ביטוח לאומי שדואג למרר לו את החיים.

    

   אולם אצל החרדים, אנחנו גם עוברים מערכת האשמות אם אנחנו מבקשים מהם לעמוד ולו כנימה במערכת הדרישות שלנו נראית כל כך טבעית. שם הם לא חשים רגשי אשמה, להפך, הם משתדלים לגרום לנו את אותם רגשות. לדעתם מי שדורש מהם דברים כאלו הוא: נאצי, גוי, עוכר ישראל, מפקיר את נשמות ילדי ישראל הרכים, פוגע בקודשי ישראל ובכלל, התגלמות השטן עלי אדמות.

    

   בארץ הזו הולכה ומתעצמת חברה גדלה  בממדי שאינם דומים לשלנו, שהופכת אותנו לחברת שואבי מים וחוטבי עצים. גם אם אנחנו הייטק או צורארון לבן, לעולם לא נשתווה למידה ייחוסוהתובענות שהם לוקחים לעצמם ולרוע המזל, בעזרת ממשלות ישראל הפחדניות -גם מצליחים.

    

   ממשלות ישראל קוברות את המדינה הדמוקרטית והחופשית במו ידיהן.

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון