כותרות TheMarker >
  ';

  מיומנו של אמביוולנט

  רשימות, השקפות, חוויות מגוונות

  0

  מכתב גלוי לראש הממשלה: יהודה אטלס

  21 תגובות   יום שבת, 14/8/10, 23:34

  והילדים האלה הם אנחנו!

  מכתב גלוי לראש הממשלה

   

  אדוני ראש הממשלה.

  המועד הולך וקרב. בעוד שבועות ספורים, אולי פחות, יתקבצו צוותי עיתונות וטלוויזיה מכל העולם, כדי לצלם, לתעד ולהראות לקהלים רחבים על פני הגלובוס איך מגרשת ישראל ילדים שנולדו בה, עם בני משפחותיהם, רק מפני שחסרו להם שנה, שנתיים או כמה חודשים ל"קריטריונים" שעליהם החליטה ממשלתך. הגליית הילדים הללו – וזוהי ללא ספק הגליה! –  תיראה בכל העולם ותחרת בזיכרון הקולקטיבי כאכזריות, כחוסר הומאניות וכערלוּת-לב של עם ושל ממשלה שלא למדו דבר מההיסטוריה הלאומית שלהם. אנשים מכל גווני העור, חלקם מלוכסני עיניים, חלקם מקורזלי שיער, חלקם נוצרים, חלקם מוסלמים, כולם בני-אדם, יחבקו את ילדיהם הבוכים ויידחפו, אולי במגלבי יחידת 'עוז' המהוללת, אל בטן המטוסים. חלקם אולי ייקחו, בלית ברירה, את אלף הדולר שיושטו להם כפיצוי-פיתוי על "הסכמתם" לעזוב את המקום שילדיהם רואים בו מולדת.

  אריך קסטנר כתב, באחד מספריו, שדמעות של ילדים אינן קטנות יותר מדמעות של מבוגרים. דמעות של מבוגרים ניתן לפעמים לשכוח. דמעות של ילדים אינן נשכחות ואינן נסלחות לעולם. הן חורכות את הנפש, ומי שגרם לדמעות האלה ייזכר כאיש רע ואכזר, כמי שאינו מרחם על ילדי הגן. ואתה תהיה האיש. כראש-ממשלה, האחריות תחול עליך.

  אכן, אחרי "עופרת יצוקה", ה"משט" וכל שאר האירועים והנסיבות שהוציאו לנו 'מוניטין' בעולם, יהיו אלה יחסי ציבור לתפארת מדינת ישראל.

  אבל, אני לא רוצה לדבר על יחסי ציבור אלא על יחסי אנוש. על בני-אדם. הורי הילדים הללו לא הסתננו לארץ, או הגיעו אליה דרך חברות כוח האדם, כדי לבזוז את אוצרותיה וכדי לחיות בה חיי תענוגות. הם הגיעו לכאן מחמת המציק, כדי להתפרנס. ולהתפרנס בצניעות. שאל את עוזריך, עם המשכורות של רבבות שקלים לחודש, כמה מקבל שוטף כלים במסעדה, מנקה בתים או מטפל בחולה סיעודי. הם בהחלט לא מצצו את טוב הארץ. הם לא כרו פה יהלומים ולא שאבו נפט. הם לא עשו פה "טיול", כמו שהתבטא שר-הפנים שלך. הם עבדו ושירתו אותנו בנאמנות ובזול, באפס מחיר, ועל כך מגיעה לכולם תודה מכולנו, לא גירוש. הם ניקו את בתי השימוש שלנו, פינו את האשפה, בנו בניינים, טאטאו את הרחובות, סעדו את הורינו הקשישים וטיפלו בחולים כרוניים, שאנחנו השתמטנו מלטפל בהם. הם עשו כאן את כל העבודות השחורות, המלוכלכות, הקשות, שאנחנו, המפונקים, לא רצינו לזהם בהן את ידינו.

  תוך כדי כך הם גם חיו. הם הצטופפו במשכנות-עוני. הם התפללו לאלוהיהם. הם שלחו כסף למשפחותיהם. חלקם מצאו בני זוג, חלקם אהבו, חלקם הולידו ילדים. אין חוק ואין מגבלה בעולם שימנעו בעד אנשים מלאהוב ומלהביא לעולם את פרי אהבתם.

  אני רוצה להציע לך לעזוב את עיסוקיך לכמה שעות ולסור לביקור בבית-ספר ביאליק-רוגוזין בתל-אביב. תראה בו את הילדים הללו ולא תאמין למראה עיניך. אם נותרו בארץ כמה פיסות של ארץ ישראל היפה, זו אחת המרגשות והנפלאות שבהן. בבית-ספר זה לומדים כשמונה-מאות ילדים, רובם בנים ובנות למהגרי-עבודה ולפליטים שבאו מכחמישים ארצות, מגן חובה ועד סוף י"ב. צוות מדהים ומסור של מורים ואנשי סגל הפך את בית הספר לפינה של גן-עדן עבורם. הצוות עומד לרשותם ולרשות הוריהם 24 שעות ביממה. הם מקבלים במקום שלוש ארוחות מדי יום. הם לומדים. הם שרים שירי מולדת ושירים של חגי ישראל. בפורים הם יוצאים למצעד עדלאידע צבעוני בסביבה. עומדת לרשותם ספריה עברית מדהימה, שכמוה לא תמצא בשום בית-ספר אחר, והם קוראים! הם מדברים ושרים ורוקדים בעברית. הם כותבים שירים בעברית. תלמידי י"ב לומדים לבגרות, ושיעור ההצלחה שלהם בבחינות הבגרות מגיע לשבעים אחוז! הם רוצים להתגייס לצה"ל, ודווקא ליחידות הקרביות. לגמרי לא במקרה, כפי שצוין בכתבה אודותיהם בטלוויזיה, ניצב בית הספר בצומת הרחובות 'העלייה' ו'מולדת'.

  בבית-הספר פועל ועד-פעולה של מתנדבים, בראשות הגב' רינה זמיר. מעטפת של יותר ממאה מתנדבים סוככת על הילדים ועל הוריהם ומסייעת להם, בלימודים, באמצעים, בהגנה, בחיזוקים. המתנדבים באים מקשת רחבה של עיסוקים וגופים: מהתעשייה, מההיי-טק, מהאקדמיה, מהמשפט, מארגונים שונים כמו האגודה לזכויות האזרח, ממוסדות חינוך כמו סמינר הקיבוצים, מהמוקד לסיוע לאזרחים זרים, מ'רופאים לזכויות האדם' ואחרים.  בין המתנדבים אנשים שהרימו למדינה תרומה מכרעת בתחומים שונים.

  כל אדם שמבקר בבית ספר זה הופך מייד לאוהבו, לאוהב תלמידיו ומוריו, לאחד ממתנדביו. זוהי אהבת הטוב, אהבת הנתינה, אהבת האדם באשר הוא אדם. הצבעוניות ומגוון הקלסתרים, מקלעות השיער וגוני העור מצטרפים לחגיגה ססגונית אוניברסלית נפלאה, חגיגה של משפחת האדם, שמדגימה כי כולנו, בעצם, על כל השוני שבינינו, יכולים לחיות יחד בשלום ובאחווה. ביקרתי בבית-הספר כבר פעמים רבות וכל פעם הרגשתי מחדש שכל אחד מתלמידיו יכול להיות – ואכן הינו – 'והילד הזה הוא אני'.

  אחרי החלטת ממשלתך מאויָמים כמאה מתלמידי בית-הספר בגירוש, בנוסף לכשלוש מאות אחרים, במקומות אחרים. ארבע מאות משפחות חיות בחרדה של אי-ודאות, של קרע, של ניתוק, של הגליה. אלה הורים ששפכו כאן את זיעתם כדי לשרת אותנו, וילדים שחשים כי הארץ הזאת היא מולדתם והשפה העברית היא שפתם. ילדים שמכירים ואוהבים את הכלניות ואת חצבי-הסתיו שלנו, ילדים שאוהבים פלאפל וחומוס וטחינה, ילדים שמשחקים במחניים ובתופסת, ילדים ששרים 'הבה נגילה' ו'לא שרתי לך ארצי'.

  שמונה מאות ילדים, שיעמדו בקריטריונים, יישארו. ארבע מאות, שלא יעמדו, ייקרעו מכאן באכזריות. איך תסביר לילד קטן למה חברו נשאר כאן והוא מגורש? איך תעמוד בפני דמעותיו? מה כבר תפסיד מדינת ישראל אם תתגבר על רפלקס הגירוש העיקש שתקף אותה ותתיר לכל הילדים הללו ולמשפחותיהם להישאר כאן? הרי לכולנו ברור, ששום סכנה דמוגרפית לא נשקפת מהם למדינת ישראל. הסכנה הדמוגרפית האמיתית היא התגברות הרוע, הניכור והאכזריות בינינו והאדישות לגורל הזולת.

  נוכח נהיית המהגרים לארץ והגבולות הפרוצים יש לגבש, כמובן, כללים ותקנות וחוקים. אבל, אלה יכוונו כלפי העתיד. הילדים שכבר איתנו כאן, הצאן שלא חטאו, את אלה אנחנו חייבים להשאיר בארץ! אסירוּת התודה של כל הילדים והמשפחות שיישארו איתנו רק תיטיב עם מדינת ישראל. כמו שבן-גוריון התגעגע לרמכ"ל תימני, כך יבוא יום ומקרב הילדים שיישארו כאן יקום לנו אולי ראש ממשלה.

  כרישי כוח האדם, זאת ודאי ידוע גם לך, כבר התעשרו דיים מיבוא מהגרי העבודה. האינטרס היחיד שלהם הוא תחלופה, כדי שייַבאו עוד עובדים וירוויחו עוד. קצץ במכסות הבאים החדשים והענק לאלה שכבר כאן מעמד חוקי. גם לאלה, שעל-פי הקריטריונים הם 'שוהים בלתי חוקיים'. הם לא הסתננו לכאן מרוב טובה אלא ממצוקה. הם לא אנשים זדוניים. הם בסך-הכול אנשים שניסו – ומנסים – לשרוד בעולם קשה ואכזרי. גם אם עברו על החוק, הילדים שלהם לא פשעו. לא נאה, לא אנושי, לא מתקבל על הדעת, שדווקא בני העם היהודי, עם של מהגרים, יקיאו אותם מקרבם באופן כל-כך אכזרי. יהודי לא מגרש ילדים!

  הקולות הגוברים והמתרבים של מאות ואלפי אנשי מצפון, מכל שדרות הציבור, קוראים לך ולממשלתך לגלות אנושיות וחמלה ולהשאיר את כל הילדים האלה כאן. כל האנשים הללו לא יסלחו לך ולממשלתך אם תגרש את הילדים. גם העולם לא יסלח. גם אתה לא תסלח לעצמך.

  בבקשה, השאר את כל הילדים כאן!     

   שלך,

  יהודה אטלס

  תל-אביב, 13.8.10  

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (21)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/9/10 00:33:
   מה תגידו על ה 400 או ה1000 או האין ספור ספרות שיהיו בעוד כמה שנים לא רבות עם המסתננים מהדרום מדובר על עיקרון.ולשמור על ישראל נקיה,כל אירופה סובלת מהזרים ואם הם זועקים,לנו חשוב יותר, שרדנו 2000 שנות גלות כדי שצונמי זר ימחק אותנו?אין לנו זמן להתיפיפות ,אולי יש בינינו אנשים שהם אזרחי העולם,ואיבדו רגישות פטריוטית.
     25/9/10 04:05:
   מנהלי החשבונות הדמוגרפית כמו השר ישי הם גזענים, ללא ספק, אבל כוחם, בין היתר, נובע מתפיסות יסוד של המדינה, לפיהן, אף חלק מאזרחי המדינה נחשבים "איום"דמוגרפי.
     24/9/10 16:32:

   מלים כדורבנות
   והמביא דברים בשם אומרם מביא גאולה לעולם.

   אני מקווה

   תבורך

     8/9/10 00:25:
   מזדהה עם הדברים.
     28/8/10 01:41:
   דברים כדורבנות. מסמך אנושי ותבוני
     20/8/10 10:32:

   צטט: אילן נ. 2010-08-15 09:53:12

   הבעיה שלנו היא לא 400 ילדים אלא 400 אלף חרדים בטלנים.

   .

   ''

    

     16/8/10 21:37:
   צטט: אילן נ. 2010-08-15 09:53:12
   הבעיה שלנו היא לא 400 ילדים אלא 400 אלף חרדים בטלנים.

   לגמרי!!!!!!
     16/8/10 19:06:

   צטט: איתן זקצר 2010-08-16 16:46:52

   זו לא הרשת, פרופסור יקר, הפעם מדובר בדייג רשע.

    

   מסכים עם איתן ומקוה שלבו הערל של השר ישי

   ואטימותו המעצבנת של רה"מ יתרככו לאור החשש מהתקשורת העולמית,

   בזה ביבי מבין משהו...

     16/8/10 17:03:

   צטט: אילן נ. 2010-08-15 09:53:12

   הבעיה שלנו היא לא 400 ילדים אלא 400 אלף חרדים בטלנים.

    

   נכון .ה 400 שישארו.לא מדאיג אותי

   אילן (תלמוד..יש כאן כבר שלושה יחד איתי...)מדאיג אותי שכולם מדברים רק על 400 ילדים ולא על   הגירה לא חוקית מדרום הארץ -זה כבר לא פליטים פוליטים- ו"הדלת המסתובבת " שבה מגיעים עוד עובדים זרים כאשר פוליטיקאים וקבלני כח אדם עושים כסף.

   זה רציני מאוד

     16/8/10 16:46:
   זו לא הרשת, פרופסור יקר, הפעם מדובר בדייג רשע.
     16/8/10 15:51:

    400 ילדים, או 800 או אפילו עשרת אלפים לא ישנו כאן את המאזן הדמוגרפי. אבל יש לנו בעיה מתגברת של הגירה לא חוקית והיא חייבת טיפול עומק ולא הסתפקות בסחטנות רגשית פופוליסטית המתמקדת בדמעות ילדים. ההבטים השונים של הבעייה ידועים ואזכיר בקיצור את השניים המשמעותיים ביותר: האחד - מדיניות הדלת המסתובבת הדוגלת בהחזרת עובדים חוקיים לארצותיהם בתום תקופת החוזה שלהם ובמקביל הבאת אחרים לטובת גוזרי הקופונים ושאר המקורבים לצלחת. השני - מספר גדל והולך של מהגרי עבודה המגיעים רגלית מאפריקה דרך סיני ונשארים כאן. ההתמודדות צריכה להיות עם התופעה בכללותה. במילים אחרות ישראל צריכה לקבוע מדיניות הגירה וצמודה אליה מדיניות העסקה של עובדים זרים (לטעמי אפשר וצריך לשלב בין השתיים). מי שמעמת באולפן טלביזיה בין יהודה אטלס ואלי ישי הוא ג"כ פופוליסט מכיוון שהוא איננו מאפשר דיון הוגן וענייני בבעייה אמיתית אלא זונח זאת לטובת פריטה על רגשות ומשחק תפקידים סטראוטיפי של טובים נגד רעים.

     16/8/10 10:26:
   מצטרפת לקריאה שלך
   תודה ו*
   לאה
     16/8/10 07:40:

   ''

   .

   האם תקנות ארגון התעופה הבינלאומי לא אוסרות על קברניט להטיס אדם נגד רצונו?

   זה לא חל על העברת פושעים.

   השאלה היא איך המגורשים מוגדרים ולפי איזה חוק?

   אם רק ההורים עוברים על חוק שהיה כלשהו, הרי שאי אפשר לטפול דבר על הילדים ולגרש אותם.

   ?

    

    

     16/8/10 06:28:
   אתמול היה ב"ערב חדש" עימות בין יהודה אטלס לבין אלי ישי:
   עימות בין אנושיות צרופה לבין משתמש כרוני בטכניקות הפחדה.
     15/8/10 23:01:
   "הסכנה הדמוגרפית האמיתית היא התגברות הרוע, הניכור והאכזריות בינינו והאדישות לגורל הזולת."
     15/8/10 21:33:
   אני מאמינה שביבי רוצה אך חושש מאלי ישי. מקווה שברגע האמת יגייס את התבונה ואת הרגישות ויעשה את הדבר הנכון.
     15/8/10 20:57:
   ואכן הילדים האלה הם אנחנו!!!
   עלינו לפעול לביטול הגזירה!!
     15/8/10 09:53:
   הבעיה שלנו היא לא 400 ילדים אלא 400 אלף חרדים בטלנים.
     15/8/10 01:50:
   וכדברי מאור הגולה אלי ישי : תגידו לילדים שנגמרה החופשה.
   אניעדיין מקווה ששרה ובן ציון ישפיעו על ביבי לשנות את ההחלטה ברגע האחרון

     15/8/10 01:30:

   כשילדים האלה יצעדו למטוסים, זה יהיה מצעד האיוולת, הטמטום, הטיפשות, הרשעות, האטימות של ממשלה רעה, של שרים בעלי מוח צר וקצרי ראייה הסטורית

    

   תמים

    

   אפשר להצטר ף לחתימתך???
   חבל
   שבוע טוב***********************

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   פרופ' רשתות
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין