כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  דרך הסמל

  הסמלים - לא רק ליופי ולקישוט !
  לסמלים (במובן הכי רחב) - יש כח הנעה, בחברה, בחינוך וברוח. הבלוג יתמקד בתפקוד הסמלים בחיינו: בתפקיד המקורי, החיובי, שלהם, כמו גם בניצול כוחם בכיוונים שוליים, ואף שליליים.

  0

  גבוה מעל גבוה,, וגבוהים עליהם..

  5 תגובות   יום ראשון, 15/8/10, 02:13

  התחושה המשתקפת מתוך ביטוי זה – אם נתעכב רגע עליו ... – היא משהו דומה ל'סולם-רשת'. כי, ה'גבוה' הראשון ( בעצם – השני...) – הרי כבר הוא גבוה, אחריו יש גבוהים יותר, מה שמעורר תחושה שנקודות צומת אלו הן לא הכל, ויש עוד נקודות חיבור – בכל הכיוונים.

  מוכר לכולם הביטוי 'עליונים כתחתונים', או בדוגמה ספציפית: 'ירושלים של מטה' – הערוכה כנגד 'ירושלים של מעלה'. או בלע"ז: 'as above as below'. כלומר, יש השתקפות וקשרי-גומלין, בין המציאות המוכרת - לבין ה'מציאות עליונה' ( אולי במובן של האידיאות של אפלטון ).

  אז מה מוסיף הביטוי שהבאנו קודם, על ה'גבוהים' הללו ?  ובכן, מבחינתי גיליתי שבשילוב של שני הביטויים ישנו חידוש עצום.

  התמונה של 'סולם הרשת' מתארת באופן דינאמי – את הקשר שבין ה'עליונים' לבין ה'תחתונים'. זו אינה תמונה סטאטית בלבד, של השתקפות בין שני מישורים מנותקים – זהו תיאור של מלוא התחום שביניהם !  תיאור של אופן ההתממשות של קשרי הגומלין שבין שני המישורים.

  ננסה לערוך אנלוגיה לכך, מגוף האדם. מהו הקשר שבין בוהן הרגל, לבין, למשל, גבות העיניים ?  ניתן לעקוב אחרי קישורים מסוגים שונים, פיסיולוגיים, עצביים, אנטומיים וכו'. אך אופן הקשר הישיר ביותר הוא – הדם. הדם הוא המקשר בין כל נקודות הגוף. ואכן, מה מתרחש כשאין זרימת דם... –ישנו כל איבר לעצמו, אך אין מכלול של 'גוף'.

  באופן דומה, 'סולם הרשת' הוא הקישור, המקשר את מכלול הקיום, על כל מישוריו.

  סולם-רשת זה, של אופן ההתקשרות של רבדים שונים של המציאות – הוא, לפי הבנתי, הסימול. סמל, כפי שאמרנו, מצביע על מישור 'גבוה' יותר מהקיים, ומשם, בסמל חדש נוסף – גבוה יותר, מקיף יותר, וכן הלאה. תפקיד הסימול בקיום האנושי בתוך היקום – דומה לתפקיד הדם בגוף.

  אזכיר כאן שוב, כי אפילו אם אין זה נראה כך, שאין הכוונה להשתעשע ברעיונות נחמדים ומענינים – אלא לראות כיצד ניתן לישם תובנות אלו בפועל בחיינו. אלא, שלא כדאי להאריך מידי, ולכן הדברים מחולקים לפוסטים קצרים, שיחד יוצרים, עקב בצד אגודל - כך אני מקווה – מכלול.

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     15/8/10 08:56:
   גם יש אין סוף אפשרויות הסתעפות בכל צומת. כן הבהרת מצוין.
     15/8/10 08:04:

   צטט: כנר ת 2010-08-15 07:20:23

   צטט: כנר ת 2010-08-15 07:17:39

   נראה לי שהסולם שלך מאוד אוביקטיבי. כולם יכולים לטפס, בוא לזוז לאן שירצו אבל יחלפו על פני אותה דרך בדיוק. מה עם הטיפוס האינדיוידואלי? או שההבנה חד משמעית?

    O.K., אני מדבר על העיקרון, על המבנה של פעולת הסמל. אילו סמלים בוחרים, ואיך לפרש אותם - זה כבר תלוי-אישיות ותלוי נסיבות וכו'. דווקא התמונה הזו של סולם-רשת מאפשרת תנועה חופשית לכל כיוון, לפי הנטיה ולפי הקצב, ולפי הקישורים שמושכים את הבן-אדם. מכל נקודת צומת, של חיבור בין כמה חבלים שמגיעים מכיוונים שונים, ושאפשר לראות בכל נקודה סמל ספציפי - ניתן לפנות לנקודה הסמוכה- ע"פ הנטיה האישית.

   העיקר הוא המראה הכולל - שהרשת הזו יוצרת תמונה שבה הכל מתקשר לכל, והסמלים הם כלי התעבורה, שמאפשר לנוע מכל נקודה - לכל נקודה אחרת.

   האם אני מבהיר, או מוסיף לאי הבהירות ?  זאת בעצם השאלה החשובה.

    

     15/8/10 07:20:

   צטט: כנר ת 2010-08-15 07:17:39

   נראה לי שהסולם שלך מאוד אוביקטיבי. כולם יכולים לטפס, בוא לזוז לאן שירצו אבל יחלפו על פני אותה דרך בדיוק. מה עם הטיפוס האינדיוידואלי? או שההבנה חד משמעית?

    

     15/8/10 05:56:

   צטט: כנר ת 2010-08-15 03:38:28

   לא הבנתי איך הפך הסולם רשת לסימול ומה זה סמל? מבחינת מושג. סולם הרשת הוא בעצם סוג של כלי למדידת יחס לפי הבנתי. הקישור הוא הכרחי ליכולת שלנו למדוד אבל לא לקיום. ולכן הוא הפך לסמל?

   'סולם-רשת' לקחתי מעולם מגרשי המשחקים לילדים. קוראים לזה גם סולם עכביש. כלומר, שעולים מלמטה למעלה - לא סתם בסולם של שלב אחרי שלב, אלא שה'מדרגות' הן גם לכל הצדדים. אז זה גם סולם רגיל, שמשולב עם רשת קורים, ואפשר לטפס גם בזיג-זג, ואפשר גם להתחיל מנקודה מסוימת למטה, לטפס באלכסון, ואז לרדת, ולהגיע לנקודה שונה למטה. הדימוי פלסטי מספיק?

   כלומר, זה לא כלי מדידה, אלא שיקוף של מצב בטבע. למעשה, מראש הסולם הזה אינו נצרך במציאות. יש סולמות רגילים, וגם בגני השעשועים יש סולמות. הסולם-רשת הזה מראש הוא לשעשוע טהור. מהסולם הרגיל נלקח דימוי-סמל, למשל ב'סולם יעקב', שבסיסו למטה, וראשו מגיע לשמים. לסמל הזה כבר התרגלנו, הוא כבר לא עושה עלינו כ"כ רושם, הוא כבר לא 'חי' כ"כ. ב'סולם-רשת' יש יותר חיוניות מרתקת, ולכן הוא יכול להיות סמל יותר 'טוב'.

   זה לא שהוא 'הפך' לסמל. כל דבר יכול לשמש כסמל, כמו שהבאתי את הדוגמא של הכסא. או כמו שבכבשה רגילה נעשה שימוש בסיפור של כבשת הרש.

   אז השתמשתי בסולם-רשת כדי לעזורלהעמיק את המבט על הרעיון הידוע והמוכר של 'עליונים כתחתונים'. ההוספה לכך את המורכבות של ה'גבוה מעל גבוה' עוררה אצלי את התמונה החזותית של סולם-רשת, שממלא גם את המירווח שבין המישורים.

   אז בכך הוא סמל: הוא לא היה חלק מהתמונה של 'עליונים' ולא של ה'גבוהים', והכנסתו עוזרת להצביע על הבנה מעמיקה יותר של הרעיונות האלו, שמקשרים בין רבדים שונים של הקיום.

   ופה הכנסתי באמת רובד נוסף - שהרשת הזאת משקפת את תפקיד הסמל באופן כללי: לקשר בין נקודות, ולאפשר 'טיפוס' של הבנה מנקודה לנקודה, לאו דוקא בקו ישר.

   מצוין ששאלת, כי אני נסחף, או גולש, בתוך כל עולמות הדימויים האלו, ולא תמיד ההקשרים ברורים מאליהם, ואז השאלות 'מיישרות' את קו המחשבה. בכל מקרה, הכוונה היא שהפוסטים משלימים זה את זה, והתמונה מתבהרת לאט לאט, למי שיש ענין וסבלנות.

     15/8/10 03:38:
   לא הבנתי איך הפך הסולם רשת לסימול ומה זה סמל? מבחינת מושג. סולם הרשת הוא בעצם סוג של כלי למדידת יחס לפי הבנתי. הקישור הוא הכרחי ליכולת שלנו למדוד אבל לא לקיום. ולכן הוא הפך לסמל?

   ארכיון

   פרופיל

   meir7
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין