כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ארכיון

  0

  מי אתה משה יוחאס

  12 תגובות   יום רביעי, 18/8/10, 20:49

  מי אתה משה יוחאס?


  הסיפור יצא קצת ארוך מן המקובל, אבל לא יותר מאורכו של הגלות. 

  פרט לזה יש לו סיום מפתיע  מוזש יוחאס ((MOZES JUHASZ נולד לפני 36 שנה בעיר קומרום בסלובקיה.  אבותיו מצד אימו הגיעו לכאן מהעיירה בוצ'אץ' אשר בגליציה . לא מעט מגאוותם היתה שגם הוריו של זיגמונד פרויד -בכל אופן לפי מה שהם טענו - גם באו מהעיר הגליצאית ההיא. מוזש כבר נולד בקומרום. בעיר זאת היו סלובקים, הונגרים ויהודים. הוריו דיברו ביניהם הונגרית, אבל את הבן שלחו לבית ספר סלובקי, כי זה היה השלטון, וגם אוכלוסיית הרוב. התרבות הדומינננטית היה לפני המלחמה הראשונה, ההונגרית, ואפילו אחרי השניה , רוב היהודים , למרות מוראות השואה המשיכו לדבר הונגרית. רבים מיהודי סלובקיה נספו במחנות. מוזש גדל בתוך מישמש הזהויות הזה, מזהות הרוב הסלובקי לא גאה במיוחד, מהתרבות ההונגרית העשירה הרבה יותר אבל ספוגה בזכרונות ההורים מן השואה וכמובן זהותו היהודית שמדי שני וחמישי היו מזכירים לו שכניו הגויים.

  הסלובקים היו אומרים , אתה יהודי מסריח שמשתף פעולה עם ההונגרים, בגלל שאתה מדבר הונגרית בבית. ואילו שכניו ההונגרים היו אומרים לו, לא חשוב כמה שתדבר הונגרית, אתה מתחנף לסלובקים , לומד אצלם, ובעיקר אתם שחטתם ילדה צעירה כדי להכין מדמה מצות לפסח. איך שהגיע מוזש  לגיל 21 אמרו הוריו, תראה אתה כבר בחור גדול , סע לבודפשט,שם מקסימום יהיה לך אויב אחד, ההונגרים , כי אין קבוצות שונאות יהודים אחרים. שם תלמד באוניברסיטה , וכבר ישכחו שאתה יהודי. תלמד מקצוע שימושי, כך שלאן שלא תלך- לא משנה השפה של המקום, הידע שלך יהיה לעזרתך.

   

  נפש של סופר היה למוזש יוחאס . היה כותב סיפורים קצרים למגירה. הוא תמיד חלם שיום יבוא ויוכל לפרסם את הגיגיו. הוא לא הראה מאום מניירותיו לאחרים. הנה יום בהיר אחד מגיע לבודפשט ונרשם לחוג לספרות והיסטוריה כללית באוניברסיטה. זה לא בדיוק היה חלום הוריו, אבל כך קיווה שיוכל לפרוץ לעולם הספרות. קשיי שפה לא היו לו, הרי הונגרית הייתה שפת אימו. כאן חשב שהקונפליקטים מעיר הולדתו ייחסכו לו. עמיתיו ההונגריים הסתכלו עליו בחשדנות מה, כי דיבר הונגרית "פרובינציאלית" אמרו לו. עדיף שתדבר איידיש, זה לבטח יישמע יותר אותנטי . אבל אני לא יודע אידיש היה משיב  מוזש. אף פעם לא דיברנו בבית את השפה הזאת. מה אתה רוצה להגיד שבכפר שלך (קומרום לא היה כפר בכלל), היהודים לא ידעו אידיש? תמיד היה לכם שפת סתרים כזאת, כאשר תיכננתם משהו נגד הנוצרים... אל תגיד שלא...

   

  עם קבלת פנים הנלהבת הזאת, מוזש החל לחפש את הסטודנטים היהודים בתקווה שיוכל למצוא איתם שפה משותפת. וכך נודע שקבוצה של יהודים מתכנסים בשבתות בערב באיזה מועדון ליד בית הכנסת הגדול, שרים שירים עבריים שלא באמת מבינים את הטכסט שהם שרים, הולכים ביחד לסרטים , מארגנים ערבי ריקודים, ובכל הזדמנות מדבר אחד על ספר שקרא לאחרונה,  ומדוע הוא ממליץ עליו גם לחבריו.

   

  היו בקבוצה בחורות ובחורים. מוזש שלנו היה קצת ביישן. לא הלך לבד עם בחורה לסרט. הוא תמיד העדיף ללכת בקבוצה של 10-8 איש להצגות לקונצרטים. לא פעם בחורות רצו להתחיל איתו , ניסו להזמין אותו לאיזה סרט, והוא נימק או לא נימק, אבל בסוף זה לא יצא. היה תענוג בשבילו במפגשים היהודיים האלה. מן הסתם,לא הזכירו זה לזה את יהדותו של זולתו. פתאום חשב שהוא מרגיש בבית במפגשים של הקבוצה.

   

  הוא סיים תואר ראשון , וקיווה שאותם סיפורים שכתב למגירה, יוכלו לראות אור. המו"ל הראשון אליו פנה, אמר לו, יש בסיפורים שלך ריח יהודי. על כך הוא השיב, שלדברייך יש ריח אנטישמי. חייך העורך של ההוצאה לאור, ואמר, לא אתה לא הבנת, לדברים שלך לא יהיה קהל של קוראים...

   

  חזר הביתה מוזש מתוסכל, ואמר לחבריו בקבוצה שהוא עולה לישראל. בגלות ניסה הכל, אבל הוא נשאר זר. אמר ועשה. תוך כמה ימים מצא את עצמו במטוס אל-על טס לישראל. רגע לפני הנחיתה , הוא שומע את כולם פורצים בשיר אדיר של "הבאנו שלום עליכם" . הוא נזכר שכך שרו במפגשי סוף השבוע עם הקבוצה היהודית בבודפשט. גם אז וגם עכשיו לא הבין את המילים. אבל עם חיוך רחב על הפנים הצטרף לשירה סוף סוף הוא נחת בארץ ישראל. ליד דלפק הקבלה המתינה בחורה זהובת שיער, תמירה אשר קרא לעברו באנגלית: אדוני , משה יוחאס? הוא קד קידה קלה של 45 מעלות וענה יוחאש מוזש , אנוכי והגברת? אני רבקה גודריק , מרשות הקליטה , היא המשיכה באנגלית. ביקשו ממני להדריך אותך בישראל בשבוע הראשון שלך בישראל. משה ששמח שבקושי נחת, וכבר קיבל שם עברי, ודיילת צמודה, אמר לעצמו, איפה בגלות כזה דבר יכול היה לקרות? רבקה מיד לקחה אותו למלון, ומדדה אותו מכף רגל ועד ראש. איזה בחור נאה משה זה. גבוה, עיניים בורקות. מחר בבוקר אם אתה רוצה, אקח אותך לסיור בתל אביב, אראה לך את הטיילת ונשב על ארוחת צהריים בבית הקפה "מצדה" ואסביר לך היכן תוכל ללמוד עברית

   

  משה הסתכל ארוך עליה, מה הבחורה שעדיין לא מכירה אותו, לוקח אותו לסיבובים. הגידי לי גב' גודריק, יש עוד חברים כמוני שהגיעו בימים אלה שנלך כולנו לסיור בעיר? ראשית תקרא לי רבקה, אבל לשאלתך, אתה ה"חניך-עולה" שלי ואקחך לסיור היכרות בעיר הגדולה שלנו מוזש-משה מודה לה על אדיבותה, קצת נבוך, כאילו מבקש להיות עם עצמו, לעכל את השינוי הגדול. רבקה בשלה. משה לא יודע עברית, ואפילו שהאנגלית שלו  משובחת, היא החליטה, שהאיש צריך הדרכה

   

   האמת, הוא מצא חן בעיניה. ומשה? הוא לא בדיוק הבין מה רבקה רוצה ממנו. הוא גם היה קצת ביישן, אבל חשב לעצמו, להתחתן בישראל עם בחורה עבריה, זה בטח חלומו של כל גלותי כמוהו. תגידי לי רבקה, פה בארץ בני זוג מדברים ביניהם בעברית? כן משה אמרה עם חיוך שובב על פניה. 

   

  בטח זאת בטח חוייה מעניינת הוא חושב לעצמו. רבקה ממשיכה, אני דור שלישי בארץ, הסבים שלי עלו לארץ חלק מרוסיה וחלק מפולין, כולנו מדברים עברית במשפחה.

  אוי חושב לעצמו משה, כנראה, אוכל לכתוב את סיפורי בעברית . בטח, בטח מעודדת אותו רבקה. את זוכרת רבקה, אמרת שנלך לאכול ארוחה צהרים ביחד, אז בואי אולי יש להם איזה פאפריקש הונגרי.

  פאפי...? מה? משה , ששפר פתאום מצב רוחו, זה אוכל הונגרי , בטח תאהבי אותי. אבל אולי אין להם את זה בארץ

  אל תדאג נמצא גם קפריחש .. משה מתפרץ בצחוק, פאפריקש, הוא מתקן

   

  ***

   

  השניים התידדו וחייכו הרבה וכעבור חודש התחתנו . הוא שמח בחלקו, ממשיך לכתוב פויילטונים ומקווה לפרסם ספר ראשון בעברית. כותב בהונגרית, וידיד שעלה לארץ יחד איתו מתרגם לאנגלית, ורבקה לוקחת את הגירסה האנגלית ומתרגם זאת לעברית. אפילו קבלו הבטחה ממו"ל ישראלי, שקרא חלק מן הסיפורים של משה – להוציא אותם לאור .

   

  חלפו כבר שנתיים בישראל . לא הכל הולך חלק במשפחת יוחאס-גודריק. הוא די מסוגר בחדרו, כותב, מוחק, וכותב מחדש, ובוקר אחד הוא אומר לרבקה שהוא רוצה לנסוע לארצות הברית. פה בארץ לא בדיוק מבינים מה שהוא כתב על בעיות של עירפולי זהות של היהודי הגלותי, ושקרא מאמר ב"ניו יורק טימס", ויש לו תחושה ששם דבריו יקבלו אוזן קשבת יותר. רבקה המומה מן הרעיון של משה. בעיקר שהוא ביקש לנסוע לבד. היא לא מבינה, למה משה מסתגר בתוך עצמו. הוא היה בהתחלה מאוד נלהב בקשר שלו עם רבקה. מה קרה?

   

  משה אמר ועשה כעבור שבוע עלה על מטוס לכיוון ניו יורק. נישק לרבקה ויצא לדרך. הבטיח שיחזור תוך חודשיים. יום אחד קיבלה רבקה טלפון מארצות הברית. המרכזנית הודיע לה שמישהי בשם שולה רוצה לדבר איתה. פתאום שומעת את קולו של משה: רבקה יקירתי, היום אני כבר שולה. סוף סוף מצאתי את זהותי האמיתית רבקה התעלפה במקום. מזל שאחיה היתה לידה. אחרי שהרגיע אותה , אמר לה. אני אקבל את פניה של שולה בשדה התעופה. את ליווית את בעלך לנתב"ג , היום אני אלך להקביל את פניה של אשתי לעתיד, שולה יוחאס היא לא צריכה פקיד קליטה היא כבר נקלטה בארץ על ידך בתור משה

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     20/8/10 22:34:
   :) *
     20/8/10 22:21:
   :) ***
     20/8/10 19:36:

   צטט: סוקראטס 1 2010-08-20 10:17:28

   חחחחחח צבי
   אז משה הפך לשולה
   יפה יפה
   רק לא הבנתי איך שולה שבעבר היתה משה זכתה לכבוד הזה שזהובת השער רבקה תיצמד אליו אישית החל מרגע הגעתו.
   אלא אם משהוא חשב בטעות שמשה הוא ואנונו והצמידו לו את סינדי
   כך או כך הסיפור יפה
   סוקראטס

    

   סוקאטס ידידי

   את בדיוק הבעיה, שרבקה למרות שהיתה זהובת שיער, וניסתה למרוח את עצמה על משה שלנו, הוא לא היה מעוניין בה. הוא הוקסם לפגוש אישה עבריה, כאשר הדגש הוא על העבריה, אולי כי גם הכין את עצמו להיות אישה עבריה כדת וכהורמון ישראל

     20/8/10 10:17:
   חחחחחח צבי
   אז משה הפך לשולה
   יפה יפה
   רק לא הבנתי איך שולה שבעבר היתה משה זכתה לכבוד הזה שזהובת השער רבקה תיצמד אליו אישית החל מרגע הגעתו.
   אלא אם משהוא חשב בטעות שמשה הוא ואנונו והצמידו לו את סינדי
   כך או כך הסיפור יפה
   סוקראטס
     19/8/10 14:50:
   סיפור יפה וכתוב מעניין
     19/8/10 12:43:
   :)
     19/8/10 10:35:
   :)

   אני גם דיברתי הונגרית (יותר הבנתי מדיברתי, ועד גיל 4, אבל לומשנה)
   :)

   אבל אני הייתי אני :))
     19/8/10 09:42:

   חביב ביותר... :)

   .

   בלוז

     19/8/10 08:22:
   יפה
     19/8/10 07:03:
   עדיין לא קראתי , אשוב...
     18/8/10 23:13:
   משעשע וגם אמיתי
   יש לי חברה גם הונגריה שנולדה בארץ שחיפשה את עצמה ובסוף יצאה מהארון
   יש בטח גם מסר עמוק יותר
   אבל עליו
   לא נכתוב כאן אלא באופן אישי יותר
   שרית
     18/8/10 22:00:
   מרגש ומעניין
   בעיות של עירפולי זהות של היהודי הם לא רק שייכים ליהודי הגלותי

   פרופיל

   Zvi Hartman
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   titulic