כותרות TheMarker >
  ';

  וולטר

  אדם של פעם שחי היום
  אוהב סרטים ישנים וחדשים
  אוהב שירים בעיקר משנות החמישים/שישים/שבעים
  אוהב את הים אך מפחד ממנו פחד מוות
  אוהב את החיים אך לא תמיד חי אותם
  סיגרים, קפה ושיחה טובה עם חבר טוב הם הדברים המועדפים עלי
  אוהב את המשפחה שלי יותר מהכל בחיים
  מנסה לחיות אבל לא תמיד מצליח בגלל הטירוף של החיים

  סרטי המלחמה הגדולים ביותר בכל הזמנים

  4 תגובות   יום שני, 30/8/10, 12:04

  ניסיתי ללקט את סרטי המלחמה הגדולים ביותר שיצר עולם הקולנוע עבורנו, אולי תמצאו סרטים טובים יותר וראויים יותר, אך זוהי רשימה אישית שלי בה ניסיתי לשלב מגוון של סרטי מלחמה שונים מכל הזמנים (חלקם גדולים יותר וחלקם גדולים פחות)

  תהנו

   

  ''

  ''

    12 הנועזים (1967)

  קצין אמריקאי בזמן מלחמת העולם השניה מקבל משימה חסרת סיכוי, לקחת 12 אסירים מסוכנים, לאמן אותם ולצאת איתם למשימה מעבר לקווי האוייב, בתמורה מי שייצא חי יקבל שיחרור ממאסרו, האסירים מצידם שמחים למשימה. רוברט אלדריץ (טיסת הפניקס, המשחק המכור, ורה קרוז) המצויין ביים את אחד מסרטי המלחמה הטובים שנעשו ואחד המלהיבים שבהם, עם הרבה אקשן ואחוות גברים. סיפור פשוט, סרט גדול עם שורה של שחקנים שרובם לא היו כוכבים בזמן יציאת הסרט בהם לי מרווין הגדול בתפקיד המפקד של החבורה ולצידו תמצאו את צ'רלס ברונסון, ג'ון קסבטס, טלי סבלס, דולנד סאת'רלנד, ארנסט בורגניין, רוברט ריאן, ג'ורג' קנדי, ג'ים בראון, טריני לופז  ואחרים.

   

  ''

  ''

  הנשרים פשטו עם שחר (1968)

  סרט מלחמתי שהיה ללהיט ענק, על פי סיפורו רבה המכר של אליסטר מק'ליין (תותחי נברון, תחנת זברה אינה עונה). חבורת חיילים נועזת יוצאת במבצע מסוכן ומסובך בזמן מלחמת העולם השניה להציל קצין אמריקאי בכיר שנפל בשבי הנאצים. הבעיה העיקרת של כח התקיפה הוא שהקצין מוחזק באיזור הררי מבודד במקום שנקרא "טירת הנשרים" מכיוון שקשה עד מאוד להגיע לשם. סרט מלחמתי מלהיב ומרתק, מותח ומלא בקטעי אקשן עם ריצ'ארד ברטון הבריטי המצויין וקלינט איסטווד הצעיר באחד מתפקידיו הראשונים בארה"ב בסרט מלחמתי מהטובים בסוגו.

   

  ''

  ''

  הנועזים בעורף האוייב (1970)

  סרט מלחמתי קצת שונה, מכיוון שלא מדובר כאן על חיילים נגד אוייבים אלה חיילים אבל במתכונת קצת שונה, חיילים היוצאים למשימה בשביל רווח אישי. קבוצת חיילים בהנהגתו של קלי (אגב הסרט נקרא באנגלית "גיבוריו של קלי") יוצאים בזמן מלחמת העולם השניה למשימה בעורף האוייב, אך בשליחות המדינה אל בשליחות עצמם כאשר הם מגלים שישנו אוצר ענק של מטלי זהב בבנק בעורף האוייב. הם מגייסים את כל היחידות ואת כל החברים שלהם ויוצאים למשימה, מפקד הצבא כמובן (בגילומו המשעשע של קרול אוקונר הלו הוא "ארצ'י בנקר") חושב שזוהי פעולה מחושבת ויוצא לקטוף את פירות ההצלחה בלי לדעת מה האמת מאחורי ההתקפה. אקשן והומור נפגשים יחדיו בסרט מלחמתי משעשע זה ובין צוות השחקנים תמצאו את קלינט איסטווד, טלי סבלס, דון ריקליס (הקומיקאי האדיר שזהו אחד מתפקידיו היחידים בקולנוע והוא גונב את ההצגה משאר השחקנים) ואת דולנד סת'רלנד בתפקיד מפקד אוגדת טנקסים סטלנים.

   

  ''

  ''

  להציל את טוראי ריאן (1998)

  סטיבן ספילברג הצליח ליצור את אחד מסרטי המלחמה המצליחים, הטובים וחשובים בתולדות הקולנוע האמריקאי. חבורת חיילים בזמן מלחמת העולם השניה, כמה ימים לאחד התקיפה הגדולה בנורמנדי, יוצאת למשימה בעורף האוייב להציל חייל בשם "ריאן" שכל אחיו נהרגו בקרבות, ובשל החלטת הפיקוד הצבאי הוא צריך לחזור הביתה לאימו. ספילברג יוצר ביד אמן סרט מלחמתי מרהיב ומרגש, מותח ובעל אמירה, סצינת הפתיחה של הסרט עם הפלישה של בנות הברית לחופי נורמנדי היא מהסצינות החזקות, המרהיבות והטובות שנראו אי פעם על מסכי הקולנוע, הבימוי אדיר, הצילום ענק, התסריט מצויין וצוות השחקנים בהם טום הנקס (בתפקיד דרמטי מעולה מהטובים בקריירה שלו), אדוארד ברנס, טום סיזמור, וין דיזל, ג'ובני ריבסי, בארי פייפר ו- מאט דיימון בתפקיד טוראי ריאן. סרט שהוא יצירת מופת, אגב הסרט גרף מעל 215 מיליון דולר בארה"ב בלבד ו- 5 פרסי אוסקר בעיקר בהם לספילברג כבמאי ולצילום.

   

  ''

  ''

  הבריחה הגדולה (1963)

  לטעמי מדובר בסרט המלחמתי הטוב ביותר בכל הזמנים, למרות שאין כאן מדובר בסרט אקשן ואין סצינות לחימה, אך בכל אופן מדובר בסרט מלחמתי ענק בכל קנה מידה שהוא. מבוסס על סיפור אמיתי הבמאי ג'ון סטורג'ס (שבעת המופלאים, הנשר נחת, דו קרב באו.קי קורל) מגיש סיפור על חבורת חיילים בזמן מלחמת השניה, אמריקאים ובריטים כולם שבוי מלחמה שהצליחו לברוח מספר רב של פעמים מהשבי הנאצי, והפעם החליטו הנאצים לשים את כולם בבית כלא אחד, שמור במיוחד בכדי לפקח עליהם בצורה הטובה ביותר. החיילים ופיקודיהם מחליטים לא לבצע בריחות קטנות, אלה מתכננים בריחה אחת גדולה, בריחה בה יבריחו את כל האסירים דרך חפירת 3 מנהרות והבריחה תוכל לבלבל את האוייב. איזה סרט, איזה מתח, איזה דרמה איזה צוות שחקני ענק תמצאו כאן, כל סצינה (והסרט הוא כמעט שלוש שעות) היא מהנה ומותחת ובין צוות השחקנים תמצאו את ג'יימס גארנר הנפלא, ריצ'ארד אטנבורו המצוין, ג'יימס קובורן, צ'ארלס ברונסון, דונלד פלזס וכמובן את סטיב מקווין הגדול בסרט שעשה אותו לכוכב ענק עם הסצינה הבלתי נשכחת בה הוא מנסה לעבור את הגבול השוויצרי ברכיבה על אופנוע. יצירת מופת שעומדת היטב מול מבחן הזמן.

   

  ''

  ''

   תותחי נברון (1961)

  שוב אליסטר מק'ליין כתב באחד מסרטי המלחמת המפורסמים והטובים שנראו אי פעם על מסכי הבד. חבורת חיילים בזמן מלחמת העולם השניה יוצאים למשימה בעורף האוייב ומטרתם היא לפוצץ תותחי ענק הנמצאים ברשות הנאצים על חופי נברון, אשר מפריעים לכל כח תקיפה של בנות הברית מלהסתער על חופי נברון. ג'י. לי תומפסון (במאי סרטי פעולה מצויין שביים בין היתר את הסרטים "פסגת הפחד" המקורי משנת 62, "זהב מק'אנה" ועוד שורה של סרטי פעולה בכיכובו של צ'ארלס ברונסון בשנות ה- 70 וה- 80) ביים במקצועיות רבה סרט מלחמתי השומר על רמה גבוה של מתח עם צוות שחקנים ענק בהם גרגורי פק המצויין, דיוויד ניבן האלגנטי וכמובן את אנטוני קווין שגונב את ההצגה בתפקיד וירטואוזי נהדר. ללא ספק אחד מסרטי המלחמה הטובים שעשתה הוליווד.

   

  ''

  ''

   סטאלג 17 (1953)

  סרט מלחמתי לא אופייני כל כך (מכיוון שיש בו הרבה הומור) שביים הגאון הקולנועי מר בילי ווילדר (אחד מחמשת הבמאים הגדולים ביותר בכל הזמנים לדעתי לפחות) המביים סרט מלחמתי מותח עם אתנחתות קומיות מוצלחות. מעשה בשבויי מלחמה בריטים ואמריקאים בשבי הגרמני של מלחמת העולם השניה, ובעיקר סיפורו של אחד השבויים, חייל קומבינטור וערמומי שבאמתחתו כל הטוב שלשאר אין (ביצים, סיגרים, תא וקפה ועוד...). בגלל יכולתו להשיג כל דבר חושדים בו חבריו כי מרגל המסגיר את נסיונות הבריחה שלהם כל פעם מחדש, ולכן הם מחליטים לנשל אותו מכל אוצרותיו, הוא מצידו יודע שהוא לא האשם ויוצא לטהר את שמו. מעבר לבימוי המבריק של ווילדר (שגם כמובן היה שותף בכתיבת התסריט) מדובר כאן בתצוגת משחק מרשימה של שנייים, האחד וויליאם הולדן הענק (שמשום מה נשכח עם השנים ולא בצדק) המפגין כאן משחק מעולה ועל תפקידו המרשים הוא זכה בפרס האוסקר, ולצידו בתפקיד קומי נפלא שגונב את ההצגה מופיע הבמאי המפורסם אוטו פרמינג'ר בתפקיד הקצין הנאצי המשעשע עם המבטא הכבד שיחד עם עוד שני דמויות מהווה את האתנחתה הקומית. המוזיקה מתוך הסרט כבר הפכה מזמן לקלאסיקה. בין יתר השחקנים לצד הולדן תמצאו את דון טיילור ואת פיטר גרייבס המוכר לכולנו מהסדרה המצליחה "משימה בלתי אפשרית".

   

  ''

  ''

  הגשר על נהר קוואי  (1957)

  דיוויד לין הגדול מביים כאן את אחד מסרטי המופת הגדולים של הקולנוע, סרט מלחמתי אהוד ומועטר שזכה ב- 7 פרסי אוסקר בהם הסרט הטוב ביותר, העריכה, הצילום, התסריט, נעימת הנושא (נעימת השריקה שהפכה כבר מזמן לקלאסיקה) וכמובן במאי ושחקן ראשי (אלק גינס). מעשה במחנה שבויים יפני בו מוחזקים חיילים אמריקאים ובריטים בזמן מלחמת העולם השניה. כאשר מפקד השבויים, קצין בריטי בעל עקרונות, כבוד ואובססיה (לבנית הגשר ולהראות שהעם הבריטי הוא עליון) מחליט להראות ליפנים שהם יודעים לבנות גשר כמו שצריך והוא בונה להם גשר לתפארת, מבינים הגנרלים שצריך לשלוח צוות לפוצץ את הגשר שמהווה נתיב קישור להובלת תחמושת ואוכל. סרט חזק, מרשים ביותר, מבויים ביד אומן של ממש, מצולם להפליא ובעיקר בעיקר זהו משחקם של שלושה שחקני ענק אלק גינס בתפקידו הקולנועי הטוב ביותר (אלק גינס אגב זה אובי ואן קנובי למי שלא יודע מסרטי "מלחמת הכוכבים" הסדרה הישנה כמובן), גינס מעניק משחק רב עוצמה וחסר פשרות, לצידו השחקן היפני ססואה הייאקואווה בתפקיד מפקד הכלא היפני אשר מעניק תפקיד עוצמתי וכמובן וויליאם הולדן הגדול בתפקיד החייל שהצליח לברוח וחוזר חזרה בכדי לפוצץ את הגשר. דייויד לין הצליח ליצור סרט מלחמתי ראוותני, מרתק, מרהיב המשלב בין קטעי המלחמה והראווה גם מפגש בין תרבותי בין התרבות הבריטית/אמריקאית לבין התרבות היפנית ומראה שלכל צד יש רגש/עקרונות ומחשבה משל עצמו. הסרט זכה להצלחת ענק בכל העולם. 

    

  ''

  ''

   פלאטון (1986)

  קצת יצאנו מסרטי מלחמת העולם השניה, לסרט עדכני יותר (אומנם על שנות ה -60 וה- 70 אבל עדיין עדכני יותר משנות ה- 30 וה- 40). יצירת מופת של הבמאי אוליבר סטון, המצליח ליצור סרט מלחמתי מרהיב, חזק, אכזרי אך גם אינטימי ועם הרבה רגש, המבוסס על חוויותיו האישיות ממלחמת וויאטנם. מעשה בטירון צעיר המגיע לוויאטנם עם התלהבות הקרב והשירות הצבאי, דבר שמהר מאוד דועך אל מול מראות הזוועה של המלחמה הקשה אותה ניהלה ארה"ב בוויאטנם, ובדרך גם מתמודד עם שאלות מוסר אישיות ועם מפקדיו השונים. בימוי ענק של סטון כפי שכבר רשמתי, שגם כתב את התסריט המרתק לסרט, הצילום מרהיב וצוות שחקנים מעולה מקיף את הסרט בהם צ'ארלי שיין בתפקיד מוצלח מאוד, וויליאם דפו המעולה כתמיד, טום ברנג'ר (המופיע באחת הסצינות המפורסמות והטובות של הסרט ותמונה של אותה סצינה תמצאו מעל שם הסרט), פורסט וויאטקר הצעיר, ג'וני דפ בתפקיד קטנטן, קווין דילון, קית' דיוויד ואחרים. הסרט זכה ב- 4 פרסי אוסקר בהם הסרט הטוב ביותר, במאי, עריכה וסאונד וזכה לצלחה קופתית גדולה עם הכנסות של יותר מ- 135 מיליון דולר בארה"ב בלבד.

    

  ''

  ''

   מאטל ג'אקט (1987)

  אפילו סטנלי קובריק עסק בסרטי מלחמת וויאטנם (שהיו מאוד פופולאריים בשנות ה- 80), ואם הוא כבר עסק במשהו אז תסמכו עליו שהוא עשה עבודה מצויינת. סרט מלחמתי שקצת לא זכה להצלחה גדולה בעיקר מכיוון שיצא די במקביל ל-"פלטון" של אוליבר סטון ולכן קצת נדחק לפינה, אך לטעמי האישי הוא לא נופל ברמתו אפילו לא בקצת. הסרט מתחלק ל-2 חלקים, הראשון בו מתואר את גיוסו של טירון צעיר לצבא ארה"ב והסרט מתאר את הטירונות שלו עם חבריו לספסל הטירונות ועם סמל מחלקה מטורף (בגילומו המצויין של שחקן מישנה לא מוכר כל כך בשם ר.לי ארמי שהיה לקצין נחתים במציאות ולוהק לסרט לאחר שקובריק החליט ללהקו לתפקיד) והסצינות הללו מתארות את קשי הטירונות. החלק השני מתאר את קשי המלחמה, את המלחמה תכלס בשטח, עם הזוועות והמראות הקשים, האלימות, האכזריות והשיגרה העצובה שבמלחמה. קובריק משרטט באופן מעורר התפעלות בין הרגישות של החייל עצמו לבין אי הרגישות של המלחמה בגדול, לטעמי החלק הראשון של הסרט חזק יותר ומרגש יותר, עם מראות האלימות והאכזריות של הטירונות. צוות השחקנים הכולל את מודין, ארמי, אדם בולדווין, וינסנט דאונופריו כולם משחקים מצויין.

    

  ''

  ''

  שבילי התהילה (1957)

  סרטו המצויין של סטנלי קובריק הוא סרט מלחמתי מוסרי במזמן מלחמת העולם הראשונה. שלושה חיילים מהצבא הצרפתי נבחרים לשמש שעירים לעזאזל ועומדים למשפט ראווה על גילוי פחדנות בשדה הקרב, על גנרל חובב מדליות שצריך לתת את הדין לאחר שחלק מכוחותיו נסוג אחורה. קובריק מדגיש את העילגות של הפיקוד, את החיילים שאינם יודעים דבר ואת המלחמה המבולגנת שבסופו של דבר מי שאוכל אותה זהו הש"ג. קובריק מביים סרט אנטי מלחמתי מצווין וקירק דאגלס עושה כאן את אחת מעבודותיו הטובות ביותר.שאר הצוות לצד דאגלס הוא די אלמוני אך כולם משחקים מצויין. הסרט אגב נאסר להקרנה בצרפת בשל הנושא הרגיש ואפילו כאן בארצנו הקטנה סירבו להקרין את הסרט שמה נפגע בצרפת שהיה ידידיתנו הטובה באותם השנים. סרט מצויין.

   

  ''

  ''

  היום הארוך ביותר (1962)

  סרט מלחמתי עמוס כוכבים המתאר באופן מרתק ופרטני את יום ההתקפה ההיסטורי על חופי נורמנדי, מבצע ששינה את פני המלחמה, וסימן את תחילת סופה של המלחמה. בין צוות השחקנים הענק הזה תמצאו את שורת כוכבי הוליווד של אותה התקופה בהם ג'ון ווין, הנרי פונדה, רוברט מיצ'אם, ריצ'ארד ברטון, רוברט ריאן, רוד שטייגר, רוברט ווגנר, פול אנקה (שגם שר את שיר הנושא המפורסם), שון קונרי, אדי אלברט, בורביל (הקומיקאי הצרפתי הנודע), פביאן (הזמר הצעיר שהיה לכוכב באותה התקופה), מל פרר, רודי מק'דואל, אדמונד אובריין ועוד. הסרט מצולם בשחור לבן ומתאר באופן מותח והיסטורי את יום ההתקפה, את תחושותיהם של החיילים, את דילמות המפקדים ואת הרגעים הקשים שלפני ושל הפלישה עצמה. סרט מלחמתי קלאסי שנמשך כמעט שלוש שעות וכל דקה חקוקה בסלע.

   

  ''

  ''

  חולות איווה ג'ימה (1949)

  ג'ון ווין גדול שחקני המערבונים של הוליווד מופיע הפעם בסרט מלחמתי (והוא עשה כמה כאלו שזהו המוצלח ביותר שבהם) על הקרב המפורסם בחולות איווה ג'ימה. ווין הוא קצין קשוח ואמיץ מחייל הנחתים היוצא עם חיילים לכבוד את האי המפורסם והסרט שופע בסצנות שצולמו על ידי מחלקת הצילום של הצבא האמריקאי. הסרט שזכה להצלחה גדולה נשען בין היתר על תדמיתו הנקיה והפטריוטית של ווין, שמגלם כאן קצין אמיץ, פטריוט המהווה דוגמא אישית לפיקודיו והוא היה מועמד לפרס אוסקר על משחקו בסרט.

    

  ''

  '' 

  רמבו (1985)

  סילבסטר סטאלון הצליח ליצור 2 דמויות קולנועיות שזכו לסדרה קולנועית משלהן ונכנסו ללב הקהל ולקלאסיקה הקולנועית. ג'ון רמבו, חייל בעל כישורים רבים, מן מכונת הרג באיש אחד, שהתגלה לנו הצופים בסרט הפעולה המצויין "משחק הדמים" משנת 81, חוזר אך הפעם בסרט מלחמתי עמוס פעולה ופיצוצים. רמבו שמצא בכלא הצבאי, מתבקש על ידי מפקדו הוותיק (בגילומו של השחקן ריצ'ארד קרנה) לחזור לוויאטנם על מנת לשחרר שבוי מלחמה. סטאלון שגם היה משותפי כתיבת התסריט, חוזר לדמותו של רמבו שרירי יותר וסרט הוא סרט פעולה מלחמתי שופע בפיצוצים. הסרט אומנם פחות טוב מקודמו, אך עדיין מדובר בסרט מלחמתי שופע אלימות והסרט נפל בדיוק בתקופה הטובה ביותר, שיא הפטריוטיות האמריקאית עם רייגן בתור הנשיא, והאמריקאים ניסו להתמודד עם מלחמת וויאטנם וסטאלון לא הציג את הצג הרע של המלחמה אלה את הגיבור האמריקאי שמנצח. הסרט זכה להצלחה ענקית וגרף בארה"ב בלבד למעלה מ- 150 מיליון דולר.

   

   

  ''

  ''

  הבריחה משבי האוייב (1984)

  שנה לפני יציאתו של "רמבו" לאקרנים, יצא סרט פעולה מלחמתי זה עם צ'ק נוריס אלוף עולם בקרטה שהיה כוכב פעולה לרגע בשנות ה- 80 ומאז די נעלם, והסרט די מזכיר את "רמבו". קולונל בארדוק (נוריס כמובן) חייל מעוטר יוצא מלחמת וויאטנם, חוזר לשטח האוייב לאחר עשר שנים בכדי להציל שבוי מלחמה שנותרו מאחור, ובדרך הורג את כל מי שבדרך. גם היום בראיה לאחור זהו סרט פעולה אפקטיבי, אומנם שום סרט של נוריס לא היה גדול וטוב במיוחד, אבל דווקא זה הוא אחד הטובים שהוא עשה בקריירה שלו. הסרט כמובן מציג את האמריקאים המנצחים והאירועים ואת האוייב כרע ואכזר, סרט כמו שהאמריקאים אוהבים. הסרט הוא לא סרט ענק אבל בהחלט סרט מלחמתי ראוי לציון שיש שיגדו עכשיו אבל למה זה ולא אחרים.

   

   

  ''

  ''

  היום לפני הכניעה (1965)

  סרט מלחמתי מצויין המתרחש במזמן מלחמת העולם השניה המתאר את נסיונות הגרמנים להתשלט על שדה הקרב, וכאן מתואר בעיקר סיפור חוליית טנקים בהנהגתו של קצין גרמני קשוח ומעוטר (בגילומו המצויין של רוברט שאו שחקן בריטי מצויין שכיכב בין היתר בסרט "העוקץ" ו- "מלתעות") הפורס את כוחותיו באיזור אסטרטגי תוך כדי הסוואה, וכנגד עומד קצין מודיעין המנסה לעלות על המזימה לתקיפה ומנסה בכל כוחו לשכנע את מפקדיו בנסיונות אלו. סרט מלחמתי עשוי היטב בבימויו של קן אנקין (שהיה שותף לבימוי הסרט "היום הארוך ביותר" ואת "טורה טורה טורה") ובין צוות השחקנים תמצאו את הנרי פונדה הוותיק בתפקיד קצין המודיעין, את רוברט ריאן בתפקיד גנרל אמריקאי, את צ'ארלס ברונסון בתפקיד חייל אמריקאי ואת טלי סלבס בסצינות איתו הוא פשוט מצויין בתפקיד חייל אמריקאי מפקד טנק.

   

  ''

  ''

   36 שעות (1965)

  סרט מלחמתי שאינו מתנהל בשדה הקרב המוכר לצופים אלה דווקא בשדה הקרב הפסיכולוגי. בזמן מלחמת העולם השניה קצין אמריקאי מתעורר מתרדמה של שש שנים בבית חולים המיועד לטיפול בחולים שבתרדמה. רופאיו שמספרים לו שהמלחמה נגמרה, מנסים לדלות ממנו מידע על זיכרונותיו האחרונים רגע לפני שנכנס לתרדמת, ולאט לאט הוא מתחיל לחשוד שהוא בכלל לא היה בתרדמת וזוהי כנוניה של הנאצים שחטפו אותו מכיוון שבידיו מידע על התקיפה המיועדת של בנות הברית בנורמנדי במה שקרוי היום הארוך ביותר. מותחן מלחמתי מצויין, מבריק ומרתק עשוי היטב (הבמאי הוא ג'ורג' סיטון במאי וותיק מאוד שביים וכתב עשרות סרטים בהם "נמל תעופה", "נס ברחוב 34", "נערת הכפר") ובין צוות השחקנים תמצאו את ג'יימס גארנר המצויין בתפקיד הקצין האמריקאי שהיה בתרדמת, את אווה מריה סיינט ואת רוד טיילור המצויין בתפקיד הרופא/חוקר גרמני. סרט מצויין !!!

   

  ''

  ''

   55 יום בפקין (1963)

  שאומרים סרטי מלחמה אפשר גם לציין סרטים שלא קשורים במלחמת העולם השניה (והראשונה) או מלחמת וויאטנם, בכל זאת היו עוד כמה מלחמות בעולם הזה לצערנו הרב. הסרט מתרחש בסין בשנת 1900 בזמן בו ניסו קבוצה של מתנגדים סינים למערבות המערב בסין. הסרט מתאר את ניסיונותיהם ההירואים של שגריר בריטי (דיוויד ניבן האלגנטי והמצויין כתמיד) ושל לוחם אמיץ (צ'ארלטון הסטון המצויין בתפקיד שמתאים לו כמו כפפה ליד) יחד עם חיילים נוספים להתנגד לאלימות ולנסיות להשמיד להרוג אותם ולשמור על מתחם הזרים בפקין ועל חייהם, ובמשך 55 יום הם מנהלים קרב ענקים עם מחסור באוכל ובנשק. ניקולס ריי הבמאי ביים סרט מלחמתי מרתק (לקראת סוף הצילומים נפטר ריי והחליפו אותו שנים במאים אחרים שסיימו את צילומי הסרט) ולצד ניבן והסטון מופיע השחקנית אווה גארנר (שהייתה כוכבת גדולה באותם הימים) בתפקיד הצלע הנשי בסרט.

   

  ''

  ''

  אפוקליפסה עכשיו (1979)

  מה כבר לא נכתב על סרטו הענק, יצירת המופת הגדולה של פרנסיס פורד קופולה שהצליח ליצור בעשור אחד 3 יצירות מופת (הסרט הזה וכמובן שני סרט "הסנדק" הראשונים). על פי הסרט "לב המאפליה" ביים קופולה יצירת מופת (שצילומיה לקחו כמה שנים טובות וכמעט הביאו את קופולה להיתמטטות עצבים) את סיפורו של חייל אמריקאי היוצא בזמן מלחמת וויאטנם לחסל את קולונל קורץ, קולונל אמריקאי מבריק שהשתגע והקים קומונה משל עצמו ביערות וויאטנם. קופולה מצליח ליצור כאן סרט מרתק, מדהים בעשייתו, מלהיב בצילומיו, עם צוות שחקנים ענק בהם מרטין שיין (שעבר התקף לב במהלך הצילומים) שעושה כאן את תפקידו הקולנועי המוצלח ביותר, רוברט דובאל הענק בתפקיד ענק כקצין אמריקאי קצת מוטרף משיגעון המלחמה המסנן כאן את אחד המשפטים המפורסמים של הקולנוע האמריקאי "אני אוהב את ריח הנפלם בבוקר" וכמובן את מרלון ברנדו הגדול בתפקיד ענק (אומנם רק לאולי רבע שעה אבל רוחו מרחפת על כל הסרט) המגיש כאן תפקיד רב מעלה, רגיש, מאיים ומהפנט (וברנדו מופיע קירח בסרט) ובין היתר תמצאו גם את דניס הופר בתפקיד מוצלח את הריסון פורד בתפקיד קטנטן בתחילת הסרט ואת לורנס פישבורן הצעיר. משפט סיום זוהי יצירת מופת מעורר התפעלות, עם שחקנים גדולים, במאי ענק, צילום, עריכה ותסריט הכל מושלם. הסרט זכה ב- 2 אוסקרים על סאונד וצילום.

   

  ''

  ''

  צייד הצבאים (1978)

  אחד מסרטי המופת הגדולים והחשובים שיצאו בהוליווד בשנות ה-70 ובכלל, המתאר את זוועות מלחמת וויאטנם והיה לאחד הראשונים שהעזו להתמודד עם המלחמה ועם זוועותיה. חבורת צעירים מתגייסים לצבא ויוצאים לשדה הקרב, נופלים בשבי ומגלים את תופת המלחמה, ובסרט ישנה אחת מהסצינות המפורסמות ביותר בה מנהלים השוביים רולטה רוסית על חייהם להנאתם של שובייהם. מייקל צ'ימינו שמאז עשה רק עוד סרט טוב אחד (שנת הדרקון) הצליח ליצור יצירת מופת מהפנטת, סרט חזק, עוצמתי, מזוויעה ועצוב והצליח לתאר באופן אותנטי ומרתק את זוועות המלחמה. צוות השחקנים הענק כאן כולל את רוברט דה נירו באחד מתפקידיו הטובים אנרגטי ועוצמתי כפי שהיה באותם השנים, כריסטופר ווקן בתקיד חייו (והוא זכה באוסקר מוצדק על תפקידו)מגיש משחק מהפנט ומאיים, מריל סטריפ היא האישה שנשארת מאחור, ג'ון קזלה (שהיה פרדי משני סרטי "הסנדק") ו- ג'ון סבאג' (לאחר מכן הוא כיכב בתפקיד הראשי ב"שיער" לצד טריט וויליאמס). הסרט זכה ב- 5 פרסי אוסקר בהם הסרט הטוב ביותר, הבמאי, ווקן שחקן מישנה, עריכה וסאונד והפך לאחד הסרטים המוכרים והטובים שיצרה הוליווד.

  ''

  ''

  חג שמח מיסטר לורנס (1983)

  סרט מלחמתי דרמטי שקצת נשכח עם השנים וכדאי להיזכר בו מכיוון שהוא סרט מצויין עשוי היטב. בזמן מלחמת העולם השניה מתואר קצין בריטי (דיוויד בואי הזמר בתפקידו הקולנועי המוצלח ביותר) השוהה במחנה שבויים יפני, ואת התמודדותו עם מפקד המחנה הסדיסטי המנסה לשבור אותו, ברקע ישנו גם קצין בריטי השוהה גם הוא במקום והוא היחידי שיכול לתקשר עם השובים מכיוון שהוא מכיר את השפה והתרבות. הבימוי המצויין של נאגיסה אושימה יחד התסריט המצויין והמשחק המעולה של כל צוות השחקנים, הבריטים והיפנים הופכים את הסרט לחוויה מרתקת. אני בכלל אוהב מפגשים בין התרבות של המערב למזרח והסרט הוא אחד מהטובים בסוגו.

  ''

  ''

  מלך עכברוש (1965)

  ג'יימס קאלוול הסופר האמריקאי הנודע כתב את רב המכר המצויין הזה שעובד היטב לקולנוע. סיפורו של טוראי ערמומי במחנה שבויים יפני, שהצליח להפוך לשליט הגדול של מחנה השבויים בעזרת קשריו ויכולתו להשיג כל דבר ובכך הוא מקים שוק שחור באמצע מחנה השבויים בו כלואים החיילים תחת תנאים לא תנאים. שאר השבויים לא אוהבים את אותו טוראי שהפך למלך מחנה השבויים, מכיוון שהם חיים בתת תנאים ואילו הוא נראה במיטבו. בימוי אדיר בסרט מלחמתי נפלא, חזק ועשוי היטב, ג'ורג' סיגל מגיש משחק מעולה (שחקן ענק שנשכח עם השנים אך בשנות ה- 60 וה- 70 היה לכוכב מוכר וכיכב בסרטים "מי מפחד מוירג'יניה וולף", "הינשוף והחתלתולה", "אני אוהב את גרושתי" ואחרים) ולצידו צוות שחקנים בריטים מעולה בהם טום קורטני, ג'ון מיילס, ג'יימס פוקס ואחרים כולם מצויינים. הבמאי בריאן פורבס מצליח לתפוס את אווירת הרגע בכלא ועושה עבודת בימוי יוצאת מן הכלל.

  ''

  ''

  גליפולי (1981)

  קצת על מלחמת העולם הראשונה, סרט אוסטרלי מצויין, מהטובים שיצאו מאוסטרליה עד כה. מעשה בשני אצנים צעירים מעיירה אוסטרלית הנשלחים לשדה הקרב בגיזרה התורכית בזמן מלחמת העולים הראשונה, לקרב בו מצאו את מותם אלפי לומים בתבוסה ידועה מראש. פיטר וויר במאי אוסטרלי אולי הטוב שיצא מאותה היבשת (הוא ביים בין השאר את הסרטים "ללכת שבי אחריו", "העד", "המופע של טרומן" ו- "שנה בצל הסכנה") מביים את הסרט ברגישות רבה תוך כדי קטעי קרב מרהיבים. מל גיבסון הצעיר באחד מתפקידיו הראשונים מופיע כאן בתפקיד הראשי ולצידו צוות שחקנים די אלמוני שכולם טובים.

  ''

   ''

   גשר אחד רחוב מידי (1977)

  ריצ'ארד אטנבורו השחקן שהפך לבמאי שביים בעיקר סרטי ראווה מרשימים (בהם "גנדי" ו- "שורת המקהלה") מביים סרט מלחמתי עמוס כוכבים (ואת הרשימה המרשימה תקראו עוד מעט) על מלחמת העולם השניה. בנות הברית מתכננות תקיפה גדולה מן השמים ומן הקרקע ומתפרשים לאורכה ורוחבה של אירופה על מנת לבצע מבצע רחב היקף ולנצח במלחמה עד חג המולד. אטנבורו מביים ביד רמה סרט מלחמתי שאפתני וארוך (כמעט שלוש שעות) ומגייס לכך צוות שחקנים בנלאומי מהגדולים שנראו על מסך הבד בהם שימו לב !!! אליוט גולד, רוברט רדפורד, ג'יימס קאן, ג'ין הקמן, לורנס אוליביה, שון קונרי, דירק בוגרד, ריאן אוניל, מייקל קיין, אנטוני הופקינס, ליב אולמן, בן קרוס, מקסימילאן של ואחרים. הסרט משולבים בין קטעי קרב מרשימים לבין קטעי ארכיון מרתקים. סרט אומנם ארוך אבל מרתק ומענין.  

  ''

  ''

  מ.א.ש (1970)

  תופתעו מאוד לראות את הסרט הזה ברשימה, אך אני חייב להכניס אותו, מכיוון שלא כל סרטי המלחמה הם אקשן, מתח ופיצוצים אלה גם סאטירה חריפה על המלחמות יכולה להגיע למקום מכובד ברשימה. סרטו הטוב ביותר והמפורסם ביותר של רוברט אלטמן, הוא סטירה חריפה ומבריקה על המתרחש בבית חולים שדה בזמן במלחמת קוריאה (עם קריצה עבה מאוד למלחמת וויאטנם שהתרחשה באותם השנים) ובעיקר מתמקד הסרט בשני רופאים פרועים הוקאי פירס וטרופר (בגילומם המושלם של אליוט גולד ודונלד סתרלנד המצויינים) השמים ללעג את שירותם הצבאי ומראים את האבסורדיות של המלחמה. סטירה חריפה ונוקבת על המשטר האמריקאי, על זוועות ואבסורדיות המלחמה, על המפקדים, החיילים ומה שבניהם ועל המלחמה בכלל. בין צוות השחקנים לד גולד וסתרלנד תמצאו את רוברט דובל המצויין ואת טום סקריט. הסרט שזכה להצלחה גדולה מאוד ונחשב בצדק לאחד הסרטים הגדולים ביותר בתולדות הקולנוע, זכה בפרס אוסקר לתסריט, הפך את אלטמן לבמאי בעל שם אולמי וגרר סדרת טלוויזיה מצליחה (אולי הסדרה הצליחה ביותר בכל הזמנים) בעל אותו השם ששודרה בין השנים 72/83 עם אלן אלדה בתפקיד הראשי.

   

   

   

  עוד שני סרטים עם סיפורים משלנו שגם אותם יש להזכיר לא רק בגלל שהם קשורים אלינו אלה בגלל שאלו באמת סרטים טובים:

   

  ''

  ''

  הטל צל ענק (1966)

  סרט מלחמתי המבוסס על סיפור אמיתי, סיפורו של קולונל דוד "מיקי" מרכוס, קצין אמריקאי המגיע למדינת ישראל ערב  מלחמת העצמאות בכדי לאמן את צעירי ארצנו להלחם, ובין היתר עוזר להקים את צה"ל וממונה לאלוף הראשון של צה"ל על ידי בן גוריון. אומנם זהו לא סרט מלחמתי מושלם, ויש בו המון שגיאות היסטוריות (בין היתר רוב השמות בסרט הם בדויים אך ברור לכולם כי למשל "יעקב ציון" הוא בן גוריון) אך הבימוי הסוחף וצוות השחקנים הגדול המופיע בסרט מחפה על כל זה וגורם לצופה להנות מסרט פטריוטי מלהיב עם סיפור יפה. בין צוות השחקנים הרחב תמצאו כאן שמות גדולים בהם קירק דאגלס בתפקיד הראשי, פרנק סינטרה, ג'ון ווין ויול ברינר בתפקידים קטנים, אנג'י דיקנסון ו-גם חיים טופול שלנו בצעירותו.

  ''

  ''

  אקסודוס (1960)

  סרט מלחמתי המבוסס גם הוא על סיפור אמיתי, סיפורו של ארי בן כנען (בגילומו של היפה בגברים של הוליווד באותה התקופה פול ניומן כחול העיינים המגלם את הצבר היפה). סרטו של אוטו פרמינג'ר הבמאי הדגול ("נהר האבדון", "כרמן ג'ונס", "אנטומיה של רצח") המביים סרט מלחמתי אפקטיבי ומרתק, המתחיל בספינת המעפילים המפורסמת "אקסודוס" שנקלה בהתנגדות הבריטים וממשיכה במלחמת העצמאות של מדינה ישראל עם הקרבות, הסיפורים והדמויות. לצד ניומן תמצאו את אווה מרייה סיינט בתפקיד הנשי הראשי ואת לי. ג'י קוב שחקן מישנה מצויין ("חופי הכרך", "מגרש השדים", "12 המושבעים", "שלוש פנים לחווה") וגם את דן בן אמוץ שלנו. הסרט שצולם בארץ גרר תגובות אוהדות והערצה כלפי צוות השחקנים האמריקאי שהגיע ובעיקר לניומן והסרט זכה להצלחה כלכלית גדולה מאוד, ונעימת הנושא של הסרט זכתה בפרס האוסקר.

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   וולטר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     24/3/11 22:00:
   אני לא מצליחה לפתוח את הסרטים בעמוד הזה (סרטי המלחמה...) הייתי מעוניינת שתתנו הוראות איך לפתוח את הסרטים הללו. תודה.
     22/2/11 22:01:
   הוספת תגובהיך נכנסים כאן לסרטים?
     30/8/10 17:15:
   רשימת וולטר!!
     30/8/10 15:18:
   חג שמח מר לורנס

   צייד הצבאים

   אפוקליפסה

   מאש

   12 הנועזים

   הנשרים פשטו עם שחר

   וגם 2 סירטיו של קלינט איסטווד על איוו ג'ימה

   אלו שלי

   במיוחד חג שמח מר לורנס

   גם רוב האחרים טובים