כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מילים מילים

  יומנה של מרצה ומנהלת פרויקטים ועסקים. היומן עוסק בעיקר בנושאים כלכליים-חברתיים.

  ארכיון

  טיפים למלצרים- הדרך הקלה של מעסיקים להתחמק מתשלום משכורת.

  47 תגובות   יום ראשון, 14/10/07, 13:57

  לאחרונה, גיליתי כמה יצירתיים בעלי המסעדות ובתי הקפה בתל-אביב(להלן: במב"קים). ברור שלא כולם. לצערי, רבים מאוד מהם, באותם מקומות בהם אני ואתם יושבים השכם והערב.

  (הפוסט מתיחס רק לת"א,פשוט, כי אין לי מידע על ערים אחרות).

  במסגרת חיפושי העבודה של בתי, תמרי,שחזרה מדרום אמריקה, נחשפתי דרכה למידע מרתק בנוגע להעסקת עובדים ע"י במב"קים. לפני גיוסה היתה תמרי אחראית משמרת ב"ארומה קרליבך" ועכשיו החליטה לחפש עבודה במקומות שונים, כולם בתי קפה ומסעדות. נושא מחקר הזוטא שערכה בתי, ללא כוונה תחילה, היה : אלף ואחת דרכים של במב"קים איך לא לשלם משכורת. 

  להלן מגוון רעיונות יצירתיים. הקרדיט כולו מגיע לבמב"קים (ותודה לתמרי, שליקטה עבורי):

  1. אנחנו לא משלמים משכורת,לא משלמים נסיעות, לא משלמים מוניות ב-2 לפנות בוקר. את מקבלת טיפים טובים (יש לנו לקוחות מה זה פראיירים- רחמנים בני-רחמנים), תסתדרי. חוץ מזה, יתכן ונגבה ממך עמלה מהטיפים על הזכות לעבוד כאן ולהיחשף להכנסה מעולה כל-כך. השיטה נהוגה בענף אחר בכמה מרחובות תל-אביב וחשבנו לאמץ אותה.

  2. כנ"ל אבל אם יהיה לך ערב רע אנחנו נשלים לך לשכר מינימום. כלומר, אם עבדת מ- 1600 ועד 2 לפנות בוקר תקבלי 190 שקל. על שעות נוספות לא שמענו, 190 שקל לערב זה מאוד יפה, את יכולה לעבוד גם בוקר ולהכפיל את זה!

  3. כנ"ל אבל את הטיפים את לא מקבלת ביד, אלא אנחנו שומרים אצלנו בכספת ונותנים לך ב-10 לחודש הבא (שוטף +40 ) יחד עם תלוש מסודר וחוקי. כפרה עלינו!!! (ככה גם לא יגנבו לך את הכסף, וגם לא תבזבזי על ישיבה מיותרת בבתי קפה ותשלום טיפים למלצרים רעבים כמוך).

  4. אנחנו משלמים משכורת מצוינת, 20 ש"ח לשעה, וחוץ מזה , נסיעות- 10 ש"ח ליום. אבל בלילה לא משלמים מוניות. תראי, אם את עובדת 8 שעות, יש לך 170 ש"ח, כך שאין לך בעיה לשלם מונית של 50-80 ש"ח (תלוי איפה את גרה: ת"א, חולון, רמת-גן).

  5. משלמים מינימום, נסיעות-10 ש"ח, ויש 3 ימי התלמדות. לא, לא משלמים על התלמדות, כי אנחנו לא יכולים לשבץ אותך ממש לעבודה (במקרה , זאת שהיתה צריכה לבוא למשמרת חולה, אז תעבדי במקומה בימים הקרובים....)

  6. אנחנו משלימים את הטיפים למינימום. את בחורה יפה וכדאי לך לעבוד אצלנו, כי זה מקום יוקרתי, ואת יכולה להכיר פה במאים, צלמים וציידי כשרונות. מי יודע- לאן עוד תגיעי בזכותנו?

  7. אנחנו משלמים גלובאלי 160 ש"ח. משמרת נעה בין 7-10 שעות, אנחנו לא קמצנים, לא מורידים לך כשאת עובדת רק 7 שעות...וחוץ מזה יש טיפים קבוצתיים. כמה? 5-10 ש"ח למשמרת. נחמד, נכון?

  8. לא משלמים משכורת. הטיפים קבוצתיים ומחולקים בין כולם. לא משלימים למינימום ולא בטיח. מה - אנחנו לשכת עבודה? (זה בסדר, יש מלצריות תותחיות שמרוויחות גם בשביל בטלנית כמוך!)

  ה"במבק"ים הצדיקים" מוציאים תלושים על הטיפים שהעובדים קיבלו. והנה אבסורד, שאינני יודעת אם קיים במדינות אחרות: הטיפ, הוא הכנסה צדדית פטורה ממס,היות והוא אינו מובטח, ונתון לחסדיו ולרחמיו של הסועד. באו הבמבק"ים ומצאו אפיק הכנסה שחרחר פטור ממס: הם רושמים או לוקחים את הטיפים. משלימים או לא למינימום ומוציאים תלוש על כל הסכום. וכך, טיפים תמימים הופכים להוצאה מוכרת, שלא יצאה מכיסו של המעסיק אלא בשיטה הידועה אצלנו כ"שיטת כאילו" (ותודה לגשש החיוור).

  (יוצא דופן הוא המעסיק שהוציא מכיסו רק את ההשלמה למינימום, אבל הזדכה על כל הסכום. מי אמר שאין צדיקים בסדום?)

  אני תמהה על מס ההכנסה שלא שם ידו על שיטה נפוצה זו, הנעשית בראש חוצות. במקום לרשום דו"ח וקנס כספי מנהלי של אלפי שקלים לבעל מכולת עלוב, שלא רשם הכנסה של 20 שקל, הם יכולים כבר היום להתחיל לאסוף כסף לתוך שקים.

  ולמה מלצרים/ות ועובדים אחרים מסכימים לעבוד כך? כי הם מחפשים עבודה וברוב המקומות "הטובים", קרי, שבהם נותנים טיפים טובים, זה המצב. בנוסף, רבים לא יודעים מה הם זכויותיהם באמת. הם חושבים, למשל, שאם הם מקבלים תלוש משכורת, אז הכול בסדר.

  ישנן רשתות של בתי קפה, המקפידות על החוק. ישנן רשתות של בתי קפה, שבהם הזכיינים מחליטים כל אחד לעצמו ואין אחידות בתוך הרשת עצמה.

  וחוץ מזה הטיפ איבד את טעמו המקורי (והפך בנסיבות הללו לחסר-טעם). במקור הטיפ הוא דמי שרות לאדם שנתן לי שרות טוב ונעים, ואני רוצה לגמול לו על כך באופן אישי (מעבר למשכורת שמעסיקו נותן לו).ולמה אבד לו טעמו?

  א. אם קיבלתי שרות טוב או לא אני נותנת טיפ, כי אני חוששת להכנסתו של המלצר, מהסיבות שפורטו לעיל.

  ב. אם קיבלתי שרות נפלא ואני מתגמלת בטיפ שמן, לא ברור אם זה הולך לכיסו של המלצר החרוץ או לקופה הכללית.

  ג. על כורחי הפכתי להיות שותפה שקטה של הבמב"ק כמשלמת המשכורת של המלצר. לצערי, אני שותפה לחובות אבל לא להכנסות...

  ד. שלא בטובתי ושלא בטובתם של העובדים אני חלק ממערכת אנטי-חברתית, בעצם העובדה שאני צרכנית של המסעדות ובתי הקפה הללו. כצרכנית, שאינה שואלת שאלות, אני מאפשרת את המשך ההעסקה המנצלת הזו, גם אם היא נעשית בהסכמה שבשתיקה בין כל הצדדים. (לעומת זאת, החוק, לא מאפשר לעובד לוותר בעצם על זכויותיו ומותיר לו את האפשרות לתבוע אותו עם סיום ההתקשרות ביניהם. כמה באמת עושים זאת?)

  ולפני שאני חוטפת על הראש בנוסח: "יש בעלי מסעדות, שבקושי גומרים את החודש", אני מבקשת לומר, שבמסגרת עיסוקי כבר ייעצתי לכמה וכמה מסעדות ובתי קפה, ואני מכירה היטב את הצדדים העיסקיים של הקמת מסעדה/בית קפה ותפעולם. ולמרות הנתונים על העסקים הנסגרים והנפתחים חדשות לבקרים, בעיקר בתל-אביב, אני עדיין בטוחה, שזה לא יכול להיות על גב העובדים.

  (ורק שלא נשמע את הטיעון השחוק: אם המקום ייסגר אז להרבה עובדים לא תהיה עבודה....)

  כאדם מאמין, אני משוכנעת, ששמירה על זכויות העובדים תביא לשגשוג ולפריחה לכל עסק.

  ויכול להיות שזה נאיבי ומצחיק, אז הנה הצחקתי מישהו היום והרווחתי.

  אז מה אני מציעה? (מעט. ואשמח לשמוע הצעות יצירתיות ומהממות (כנגד יצירתיות היתר של הבמב"קים)

  - לא להתביש לשאול (אני שואלת מלצרים).

  - לא להכנס למקומות, שכבר ידועים בכך ( אולי כדאי לשלוח מכתב למקום, שאומר למה נמנעים מכניסה אליו, אחרת אין לזה טעם כל-כך)

  - להורים (כמוני) - להסביר לנערים/ות שמחפשים עבודה מהם הזכויות שלהם, ולעזור להם לעמוד על זכויותיהם.

  - לחפש את התו החברתי- מוסד שהגיע אלינו מירושלים. גם אם הבדיקה שלהם   לא מדויקת במאה אחוז, היא טובה יותר מלא-כלום. 

  - להגדיל את המודעות לנושא ע"י שיחה עם חברים וכו'

  ( לפני כ- 3 שנים יצאה ההסתדרות בקמפיין צעקני, שהתימר להגן זכויות מלצרים. המבצע גווע בכל ענות חלושה. עובדה ש"עולם כמנהגו נוהג". להלן קישור. כתבות נוספות על פניות שלא טופלו, ניתן למצוא בחיפוש פשוט בגוגל)

  http://news.msn.co.il/news/Internal/Internal/200504/20050403085539.htm

   

  וטיפ אחרון...

  אשמח אם תוסיפו על מה שכתבתי כאן ואוכל להרחיב את הנושא בעזרתכם.

   

  וכתגובה להערת רוני: אני מזמינה בעלי בתי קפה ומסעדות לפרסם את עצמם כמשלמי משכורות הגונים וישרים.

  דרג את התוכן:

   תגובות (47)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     5/11/07 14:53:

    

   צטט: דימי ריידר 2007-11-03 17:01:45

   היי ליזה,

    

   סליחה שאני מחזיר לרגע את הדיון למקרה הקופי, אבל הייתה היום התרחשות חמורה במיוחד - רוני (מנכ"ל הרשת ובעלה של רוזין) הוריד אגרוף לשי כהן (שגם הגיב אצלך לפני כמה ימים). עדכונים בבלוג... http://gocoffeego.blogspot.com/

    

   בברכת שבוע טוב,

    

   דימי 

    

   דימי שלום

   כל נושא הקופי מסוקר היטב גם באתר שלכם וגם בתקשורת. לכן אבקש לא לעשות זאת כאן בפוסט

     3/11/07 17:02:
   "היי עדי",כמובן, לא "היי ליזה". אם כי היי גם לליזה. ולכולם. 
     3/11/07 17:01:

   היי ליזה,

    

   סליחה שאני מחזיר לרגע את הדיון למקרה הקופי, אבל הייתה היום התרחשות חמורה במיוחד - רוני (מנכ"ל הרשת ובעלה של רוזין) הוריד אגרוף לשי כהן (שגם הגיב אצלך לפני כמה ימים). עדכונים בבלוג... http://gocoffeego.blogspot.com/

    

   בברכת שבוע טוב,

    

   דימי 

     30/10/07 19:27:

    

   צטט: ליזה ליזה 2007-10-30 18:12:41

   בכלל יש מסעדות בהן המלצר במסגרת תפקידו נדרש להיות כולבוייניק, מעין "תילאנדי" של המקום - כמו ארומה שם לא מהססים בסניפים מסויימים לשים יד על הטיפים הכללים ולא לשלם לעובדים שלא "הביאו כרטיס"- לא הבאת כרטיס עבדת חינם. 

    

   הי ליזה

   הנושא טעון ובעייתי אבל חשוב לא לציין פה שמות. אני נזהרתי בפוסט לא לציין שמות למרות שהמידע ממקור ראשון. זה לא המקום. חשוב לי לציין שדווקא ברשתות קפה, המצב טוב יותר, למרות שזה דווקא תלוי בזכיין. ארומה היא רשת עם זכיינים שונים בכל סניף. אינני יודעת על איזה סניף, וזה גם לא חשוב, אבל אני מכירה כמה סניפים מקרוב והם נותנים לפי החוק.

   גם בקופי בין, בו עבדה ביתי הצעירה (סיימה תיכון) נתנו הכול וגם מוניות הביתה בלילה. דרך אגב, לכל סניפי הקופי בין יש "תו חברתי".

     30/10/07 18:12:

   באולמות ארועים המצב הוא כזה :

   זה מה שמכונה "עבודת ילדים", ילדים בחופשים מוכנים לעבוד בסכומים מגוחכים, לא מאורגנים בניהם ומפחדים מהבוסים הבריונים בדרך כלל מדובר בבוסים מרמה מאוד נמוכה שכל מטרתם זה לנצל את המלצר עד הסוף משלמים מחיר כללי והמלצר בא לערוך ולא יוצא משם עד שהוא מקפל את הכיסאות ומנקה את המקום - לפעמים גם בלי משכוּרת !!!

   בכלל יש מסעדות בהן המלצר במסגרת תפקידו נדרש להיות כולבוייניק, מעין "תילאנדי" של המקום - כמו ארומה שם לא מהססים בסניפים מסויימים לשים יד על הטיפים הכללים ולא לשלם לעובדים שלא "הביאו כרטיס"- לא הבאת כרטיס עבדת חינם. 

     30/10/07 15:11:

    

   צטט: ליזה ליזה 2007-10-30 12:08:53

   יש יותר גרוע, תבררי מה המצב באולמי ארועים, ולמי לעזזל מגיע הטיפ הכלל ? מסתבר שבניגוד למה שמספרים זה לא מגיע למלצרים, אלה בצקרה שהבאת להם אישית וגם אז יש כמה שלוקחים להם בחזרה !!!

    

   הי ליזה,

   מאז שפרסמתי את הפוסט הגיעו אלי כל מיני מקרים, כמו זה שהזכרת: עובדי אולמות אירועים. בעלי השמחה נותנים מלב שמח את הטיפ למלצרים, נותנים לבעל המקום, כי הוא הרי הגובה, ולא יודעים שזה עובר רק בחלקו.

   אז אפשר להציע לתת את הטיפ אישית. לומר לבעל המקום, שרוצים לתת באופן אישי ועם חיוך כאות הוקרה על השירות הנהדר. בסוף האירוע מכנסים את כל המלצרים ונותנים לכל אחד ביד כמה שרוצים.

   "לוקחים בחזרה"- מזעזע.

   על זה צריך לתבוע בבית משפט, והחוק לצד העובד. בגל שיש שתיקה מכל הצדדים העוולות הללו ממשיכות.

   מעמותה מסוימת שמעתי על המצב הקשה של שוטפי כלים (14 ש"ח לשעה) , למשל. צריך שעובדים יתלוננו ולא יסכימו לעבוד ללא שכר או בשער נמוך מהמינימום, רק כך ניתן יהיה למגר את התופעה.

   הבמבק"ים זקוקים לעובדים. אם אף שוטף כלים לא יסכים לעבוד בשכר כזה, השכר יעלה. הענין הוא שמדובר הרבה פעמים באנשים שזקוקים לכל שקל בשביל צרכים בסיסיים, וגם באנשים עם משפחות. ולכן נכנעים ועובדים.

   המצב מורכב.

     30/10/07 12:08:
   יש יותר גרוע, תבררי מה המצב באולמי ארועים, ולמי לעזזל מגיע הטיפ הכלל ? מסתבר שבניגוד למה שמספרים זה לא מגיע למלצרים, אלה בצקרה שהבאת להם אישית וגם אז יש כמה שלוקחים להם בחזרה !!!
     29/10/07 23:00:

   לבקשת בעלת הבית (זאת דווקא הוגנת...), המשך דיון בשביתת המלצרים בבלוג שלי:

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=195010

    

   נגד שלוש הנציגות הנבחרות של התארגנות המלצרים הוגשה תביעת לשון הרע בסך 500,000 ש"ח

   בריונות נבזית שמטרתה להפחיד- כנסו לשמוע עוד

     28/10/07 19:26:

    

   צטט: דימי ריידר 2007-10-28 16:13:08

   שלום לכולם,

    

   תודה לעדי ולבתה על הליקוט הפורה, ועל תביעת המונח במב"ק. היום (א) פורסם בבלוג המאבק קטע של שאלות ותשובות עם יו"ר ועד העובדים לימור אלמגור: http://gocoffeego.blogspot.com/ . יש שם תשובות לחלק מהטענות שמעלה כאן רוזין. אתם מוזמנים להכנס ולשאול - וברשותה של עדי, אני מציב שם קישור לפוסט הנכחי.

    

   דימי ריידר

   מנהל בלוג המאבק 

    

   שלום לכולם,

   כפי שכתבתי בתגובות למעלה, הפוסט הזה נכתב הרבה לפני, שפרץ המאבק המתוקשר בקופי טו גו .

   היות ושני הצדדים הגיבו פה בנושא- אני מבקשת להחזיר את הדיון למקורו. כלומר,

   המצב במסעדות ובבתי הקפה בכלל בתל-אביב.תודה.

     28/10/07 16:13:

   שלום לכולם,

    

   תודה לעדי ולבתה על הליקוט הפורה, ועל תביעת המונח במב"ק. היום (א) פורסם בבלוג המאבק קטע של שאלות ותשובות עם יו"ר ועד העובדים לימור אלמגור: http://gocoffeego.blogspot.com/ . יש שם תשובות לחלק מהטענות שמעלה כאן רוזין. אתם מוזמנים להכנס ולשאול - וברשותה של עדי, אני מציב שם קישור לפוסט הנכחי.

    

   דימי ריידר

   מנהל בלוג המאבק 

     28/10/07 02:37:

    

   צטט: rozin 2007-10-26 07:55:38

    

   צטט: עדיאיתן 2007-10-24 16:48:59

    

   אפור הזקן

   תודה שהבאת את המאמר. אינני מכירה את המקרה הנדון, אבל אני כמובן מאמינה לעובדים.

   השיטות הן אותן שיטות. שיטת "השלמת חוסרים בקופה" בעזרת טיפים ידועה ונפוצה במקומות אחרים.

   היי עדי

   כתבתי לך את מה שכתבתי, לא בגלל הפוסט שלך, אלא יותר בגלל תגובתך לאפור הזקן.

   את כותבת לו שאינך מכירה את המקרה אבל כמובן מאמינה לעובדים.

   ה"כמובן" הזה הפריע לי. מאוד הפריע לי.

    

   רוזין שלום

   אני מוצאת לנכון להעיר כי הפוסט נכתב לפני שבועיים, הרבה לפני שפרץ המאבק המתוקשר.

   אני מקבלת את ההערה שלך. היות ומדובר במקרה ספציפי, שנדון בתקשורת , חובת הזהירות אכן חלה עלי במקרה הנדון.

   אני מבקשת להשאיר את הדיון בנושא זכויות העובדים בבתי הקפה והמסעדות בתל אביב פתוח לדיון כללי, כפי שהיה עד לפני יומיים-שלושה.

     26/10/07 08:38:

   הי רוזין

   זה לא הדיון. למרות, שאת מסבירה ומצטטת למעלה למה הגבת.

   ועדיין לא הייתי רוצה להפוך את הדיון העקרוני לדיון פרטי.

   שיטת "השלמת חוסרים מן הקופה"- בלי קשר אליכם, היא שיטה ידועה. שמעתי אותה מכמה

   וכמה עובדים ממקומות עבודה שונים- עדות ממקור ראשון, של אנשים מוכרים לי.עובדת אחת ספרה לי, שהמנהל היה משלים חוסרים מהטיפים, והיא, כקופאית, היתה אח"כ מוציאה חזרה לכוס הטיפים. סך הטיפים, שגם כך, היו מקבלים, היה 10 ש"ח למשמרת לערך.

   כתבתי מה שכתבתי : א. מתוך מה שקורה וידוע בדרך כלל- כאמור בפוסט. ב. ההגיון שלי אומר, שאם עובדים יוצאים למאבק, תוך סיכון העבודה שלהם, אזי יש אמת בטענותיהם.

   והשאר- באמת הוא ענין לבתי המשפט לברר את האמת.

     26/10/07 07:55:

    

   צטט: עדיאיתן 2007-10-24 16:48:59

    

   אפור הזקן

   תודה שהבאת את המאמר. אינני מכירה את המקרה הנדון, אבל אני כמובן מאמינה לעובדים.

   השיטות הן אותן שיטות. שיטת "השלמת חוסרים בקופה" בעזרת טיפים ידועה ונפוצה במקומות אחרים.

   היי עדי

   כתבתי לך את מה שכתבתי, לא בגלל הפוסט שלך, אלא יותר בגלל תגובתך לאפור הזקן.

   את כותבת לו שאינך מכירה את המקרה אבל כמובן מאמינה לעובדים.

   ה"כמובן" הזה הפריע לי. מאוד הפריע לי. הברור מאליו שהמעסיק המצליח הוא האיש הרע. זה לא תמיד ככה. יש המון מעסיקים מצליחים שהם גם אנשים הגונים וישרים. זה לא סותר.

   גם ציינת שהשיטות הן אותן שיטות "השלמת חוסרים מהקופה" - אני חושבת שזו האשמה חמורה שאני מניחה שהיא נובעת מתום לב.

   חוקית - חל איסור מוחלט מכל סיבה שהיא להשלים חוסרים בקופה באמצעות הטיפים.

   וגם במקום הזה, כמו סביר להניח בהרבה רשתות מכובדות אחרות, מקפידים על זה ולא משלימים חוסרים בקופה באמצעות הטיפים.

   למשך תקופה קצרה מאוד אחרי הלידה, עבדתי אצלו כמנהלת משמרת, וכיוון שאינני מנוסה בתחום הזה, הוא תמיד הדגיש בפני שלא משנה כמה חסר בקופה, אסור לי לגעת בטיפים של העובדים.

   כמו כן, למרות היותי אחראית שם ובגלל היותי בת זוגו - מעולם לא השתתפתי בחלוקת הטיפים.

    

   שוב, ה"כמובן" הוא זה שהקפיץ אותי. יש משהו מקומם בברור מאליו הזה. האם אין בך מקום קטן של ספק, שלמרות התדמית הברורה והכביכול מתבקשת, יכול להיות שבעל הבית הוא לא האיש הרע בסיפור. (דרך אגב, אני גם לא חושבת שהמלצרים הם האנשים הרעים, אני חושבת שהם תמימים שהובלו קצת שולל אחרי גחמות של אדם אחד)

    

   רוזין

     26/10/07 07:11:

    

   צטט: rozin 2007-10-25 23:23:42

    

   ראוי לציין גם, מבלי להכליל את כלל המלצרים בארץ, שגם הם לא מפגינים לויאליות מרשימה. חלקם, בהיותם סטודנטים, לא אחת לפני תקופות מבחן, פשוט מודיעים (לא מבקשים, מודיעים) שבשבועיים הקרובים הם לא יכולים לתת משמרות כי הלימודים יותר חשובים להם. לא כל כך מעניין אותם, איך המקום יסתדר ומה יעשו. שוב, למען ההגינות, לא כולם עושים זאת, אך גם לא מעט.

   רוזין רוזנבלום.

    

   הי רוזין.

    

   ראשית. אינני רוצה להתייחס למקרה הספציפי שציינת. אינני יודעת דבר, חוץ מהצד של המלצרים שהוצג בתקשורת ועכשיו הצד של הבעלים שאת מציגה. מבלי לגרוע, חלילה, ממה שכתבת: את האמת לאמיתה נדע, רק אם הנושא אכן יגיע לבית משפט ויידון בו.

   נושא הפוסט היה הרבה יותר רחב, הזכויות הנרמסות של מלצרים, וכל העובדות בו בדוקות ממקור ראשון. מעבר לזה, קיבלנו עוד מידע רב מאנשים שעבדו. ראי שתי תגובות מפורטות , כולל עבודה שעשתה סטודנטית לתואר שני בתחום.

    

   ההערה האחרונה שלך על חוסר הלויאליות, לכאורה, של המלצרים, לצערי, לא שייכת לזכויות העובדים הבסיסיות שנדונו בפוסט. (לבד מהעובדה שאחוז גבוה מהמלצרים הם סטודנטים ועובדים בעבודה כזו, דווקא בגלל הגמישות שלה. המידע הזה ידוע מראש למעסיקים, וזה באמת כבר נושא של ניהול)

    

     25/10/07 23:23:

    

   היי עדי

   התלבטתי רבות אם לכתוב לך את התגובה באופן פרטי, או ישירות לפוסט ובכל זאת החלטתי שמן הראוי, שאולי עוד אנשים יקראו.

   בית הקפה אשר בו התקיימה השביתה  ברמת אביב הוא "קופי טו גו". בית קפה זה שייך לבעלי ולשותפתו.

   נכון, הנטייה המיידית והברורה היא להאמין למלצר הקטן שבעל הבית עושק אותו. זה נשמע אמין, זה גם מצטלם טוב יותר...אולם האמת לאמיתה היא כזו:

   בעלי ושותפתו לא נגעו מעולם באגורה אחת מהטיפים של העובדים.

   המלצרים שובתים משום שהם דורשים שהטיפים יגיעו רק לכיסם. ואילו בעלי בית הקפה (בעלי ושותפתו) דורשים ועומדים על כך שהטיפים ימשיכו להיות מחולקים כפי שתמיד נהגו בבית הקפה הזה, הווה אומר: גם לטבחים, גם לעובדי המטבח, גם לשומר, וגם למנהלי המשמרת (שהם כמובן שכירים בדיוק כמו המלצרים). תפיסת בעלי בית הקפה היא שכל הגורמים בשרשרת השירות (למעט בעלי בית הקפה), גם אלו שאינם באים במגע ישיר עם הלקוח, זכאים ליהנות מהטיפ שהושאר עבור השירות. כן, המלצרים הלוחמים שמדברים על צדק בהפגנה הזו, אינם רוצים שעובדי המטבח ומנהלי המשמרת (חלקם סטודנטים בדיוק כמוהם) יחלקו איתם את הטיפים...אבל את זה הם לא אומרים. יותר נוח להגיד בעמימות שהמנהלים לוקחים את הטיפים, כאשר ברור להם שכולם יחשבו שמדובר בבעלי הבית, כאשר האמת היא שמדובר במנהלי המשמרת החולקים את הטיפים יחד עם השאר.

   אפשר להתווכח אם התפיסה העסקית הזו של בעלי המקום היא נכונה או לא, אבל בטח לא להציג אותם כגזלנים וליצור רושם כאילו שהם נוגעים להם בטיפים.

   כמובן, שבנושא השני החשוב, חשוב להבהיר: כל המלצרים בקופי טו גו, מקבלים משכורת מלאה עם תלוש (מיום הקמת המקום). הטיפים אינם מהווים שום בסיס למשכורת. המלצרים משולמים על פי שעת עבודה כחוק ובנוסף הם מקבלים את הטיפים שמגיעים להם, שוב כאמור, על פי החלוקה שבעלי המקום החליטו שהיא הוגנת: כל עובדי המשמרת מקבלים טיפ, לא רק המלצרים.

   הנושא נבדק ע"י משרד רואי חשבון מהידועים, שאישר את אמיתות, נכונות, חוקיות והוגנות התשלומים במקום. משום כך, אגודת הסטודנטים בתל אביב לא גיבתה ולא שיתפה פעולה עם השובתים, למרות שהם פנו אליה.

    

   חשוב לומר שלא כל המלצרים הסכימו לשתף פעולה עם השביתה, וציינו במפורש שבעיניהם השביתה הזו היא "כפיות טובה". הם היו מספיק הוגנים להודות שבעלי הבית נוהגים בהם כחוק ופעמים רבות אף מתגמלים אותם מעבר למה שסוכם.

    

   ראוי לציין גם, מבלי להכליל את כלל המלצרים בארץ, שגם הם לא מפגינים לויאליות מרשימה. חלקם, בהיותם סטודנטים, לא אחת לפני תקופות מבחן, פשוט מודיעים (לא מבקשים, מודיעים) שבשבועיים הקרובים הם לא יכולים לתת משמרות כי הלימודים יותר חשובים להם. לא כל כך מעניין אותם, איך המקום יסתדר ומה יעשו. שוב, למען ההגינות, לא כולם עושים זאת, אך גם לא מעט.

    

   רוזין רוזנבלום.

     25/10/07 14:21:

    

   צטט shabi g.

   בוקר טוב  ס.

    

   לא ניתן לשנות את המעסיקים .

   מילים כמו גניבה / רמאות / אינן זרות להם...והמלצרים הם הקורבן הקטן על מזבח

   'הגדלת הרווחים'.

   גם אנו מקבלים בהבנה גניבה ורמאות כאשר מדובר למשל על העלמות מס  או 'חלוקת-תפקידים-שלא-ע"פ-קרטריונים' בהרכבת קואליציה, אע"פ שע"י כך מתבצעות מעילות/העלמות במיליונים! והטיעון : 'מחיר הדמוקרטיה'. והם אפילו יותר אלגנטים...

    

    

   שבי שלום

   יש הרבה מה לעשות. בטח בתחום שלנו כבוחרים, בהחלטה במי לבחור. ועוד ועוד. אבל כל אחד עושה בתחומו, מה שיכול. אם נתחיל לתקן את העוולות הללו, נוכל להמשיך ולתקן עוד.

   הנה, יש לך את ירון זליכה: גם הוא במעמדו הרם מפוטר בעצם על חשיפת שחיתויות. (מפנה אותך למאמרים מעולים של "אופנן" בנושא פה בקפה). את מה שהוא יכול לעשות הוא עושה, כי ממקומו הוא רואה דברים שאני ואתה לא נראה.

   אני מאמינה בעולם נקי מקומבינות (המילה החביבה כאילו = עיקומים). ואם קומבינות הפכו לנורמות, כמו שאתה בעצם אומר, אז התפקיד שלנו זה לא להסכים לזה אלא לשנות את הנורמות, להחזיר אותן למקור.

   "כי השוחד יעוור עיני פקחים ויסלף דברי צדיקים"- רק מבהיר לנו כמה כסף, כל כסף, לא רק שוחד, הוא דבר שמסתיר את האמת.

   בישעיהו נ"ח נאמר: "הלא פרוס לרעב לחמך ועניים מרודים תביא בית, כי תראה ערום וכיסיתו, ומבשרך לא תתעלם"

   אם אני כבר יודעת מה קורה בבבתי-קפה ובמסעדות, זאת חובתי לפעול בענין. אסור לי להתעלם. אני לא יכולה לומר: זאת הנורמה, זה העולם בו אני חיה.

   וזה החלק הקטן שלי בעשיה החברתית.

     25/10/07 09:40:

    

   צטט: עדיאיתן 2007-10-24 17:08:32

    

   צטט: shabi g. 2007-10-24 09:10:19

   בוקר טוב  ס.

   נכון לא הוגן...! ואולי גובל בהונאה אבל אולי זה מחיר הקפיטליזם...?

   שבי שלום,

    

   "קפיטליזם היא שיטה כלכלית וחברתית שהתפתחה באירופה בין המאה השש עשרה והמאה התשע עשרה, המבוססת בעיקרה על הזכות של פרטים וקבוצות לבעלות פרטית על הרכוש ולשימוש בו באופן חופשי" (מתוך הויקיפדיה)

   להבנתי:

   קפיטליזם מאפשר לי לצבור הון, אבל הוא לא מתיר לי לגנוב או לרמות או לנצל עובדים לשם כך.

   מה שעושים הבמב"קים הוא כמו גניבה (לקיחה של דבר שאיננו שלי), רק בצורה "אלגנטית" יותר.

    

   בוקר טוב  ס.

    

   לא ניתן לשנות את המעסיקים .

   מילים כמו גניבה / רמאות / אינן זרות להם...והמלצרים הם הקורבן הקטן על מזבח

   'הגדלת הרווחים'.

   גם אנו מקבלים בהבנה גניבה ורמאות כאשר מדובר למשל על העלמות מס  או 'חלוקת-תפקידים-שלא-ע"פ-קרטריונים' בהרכבת קואליציה, אע"פ שע"י כך מתבצעות מעילות/העלמות במיליונים! והטיעון : 'מחיר הדמוקרטיה'. והם אפילו יותר אלגנטים...

    

     24/10/07 17:08:

    

   צטט: shabi g. 2007-10-24 09:10:19

   בוקר טוב  ס.

   נכון לא הוגן...! ואולי גובל בהונאה אבל אולי זה מחיר הקפיטליזם...?

   שבי שלום,

    

   "קפיטליזם היא שיטה כלכלית וחברתית שהתפתחה באירופה בין המאה השש עשרה והמאה התשע עשרה, המבוססת בעיקרה על הזכות של פרטים וקבוצות לבעלות פרטית על הרכוש ולשימוש בו באופן חופשי" (מתוך הויקיפדיה)

   להבנתי:

   קפיטליזם מאפשר לי לצבור הון, אבל הוא לא מתיר לי לגנוב או לרמות או לנצל עובדים לשם כך.

   מה שעושים הבמב"קים הוא כמו גניבה (לקיחה של דבר שאיננו שלי), רק בצורה "אלגנטית" יותר.

     24/10/07 16:48:

    

   צטט: אפור הזקן 2007-10-24 12:39:02

   ולחדשות היום  בענייני  מלצרות  בארץ

    

   שביתה  ,הפגנה ..   וייצוג  ע"י  הפקולטה למשפטים  ,מחמם  את  הלב

   ומה שמצער  כשרואים שמישהיא שחשבתי  שהיא חברתית  מייצגת את  המעסיק.

    

   http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/916489.html

    

   24/10/2007

   המלצרים בבית הקפה נטשו את הלקוחות ודרשו מהמעסיקים לקבל את כל הטיפים


   עשרות עובדי סניף "קופי טו גו", בית הקפה המרכזי במתחם אוניברסיטת תל אביב, זנחו אתמול את משמרתם ופתחו בשביתה - אחת השביתות המאורגנות היחידות של עובדי בתי קפה בישראל. הרשת החליפה חלק מהעובדים בעובדי סניפים אחרים, אולם השובתים מנעו מלקוחות רבים להיכנס פנימה.

   אפור הזקן

   תודה שהבאת את המאמר. אינני מכירה את המקרה הנדון, אבל אני כמובן מאמינה לעובדים.

   השיטות הן אותן שיטות. שיטת "השלמת חוסרים בקופה" בעזרת טיפים ידועה ונפוצה במקומות אחרים.

   אני שמחה לראות שקמה התארגנות ראשונית, ואני מאמינה שזו רק ההתחלה.

     24/10/07 12:39:

   ולחדשות היום  בענייני  מלצרות  בארץ

    

   שביתה  ,הפגנה ..   וייצוג  ע"י  הפקולטה למשפטים  ,מחמם  את  הלב

   ומה שמצער  כשרואים שמישהיא שחשבתי  שהיא חברתית  מייצגת את  המעסיק.

    

   http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/916489.html

    

   24/10/2007

   המלצרים בבית הקפה נטשו את הלקוחות ודרשו מהמעסיקים לקבל את כל הטיפים


   עשרות עובדי סניף "קופי טו גו", בית הקפה המרכזי במתחם אוניברסיטת תל אביב, זנחו אתמול את משמרתם ופתחו בשביתה - אחת השביתות המאורגנות היחידות של עובדי בתי קפה בישראל. הרשת החליפה חלק מהעובדים בעובדי סניפים אחרים, אולם השובתים מנעו מלקוחות רבים להיכנס פנימה.

   "רוב הלקוחות מביעים הזדהות אתנו, פרט לבודדים שמפגינים אדישות", אמרה לימור אלמגור, סטודנטית לסוציולוגיה ותקשורת שעובדת בבית הקפה ארבע שנים ומשמשת ראש נציגות העובדים.

   דרישתם המרכזית של העובדים היא לחלק את הטיפים בקרב עובדי שכר המינימום בבית הקפה ולא לשתף בהם את מנהלי המשמרות ומנהלי בית הקפה. לדברי אלמגור, כיום המלצרים מקבלים רק חלק קטן מהתשרים. לטענתה, ההנהלה משתמש בכספי הטיפים כדי לשלם את התוספת המתחייבת בחוק לעבודה בלילות ובשבתות, להשלמת חוסרים בקופה ולכיסוי נזקים לציוד. העובדים רואים בכך הונאה של הלקוחות, שמשאירים תשר כהוקרה לשירות שקיבלו מהמלצר.

   העובדים, שמיוצגים על ידי התוכנית למשפט ורווחה בפקולטה למשפטים, גם מוחים על תשלום חסר של דמי הבראה ונסיעות, אי-תשלום גמול שעות נוספות, מניעת ימי חופשה ומחלה מחלק מהעובדים, הטלת קנסות בניגוד לחוק, התנכלות להתארגנות העובדים ועוד.

   אולם לדברי עורכת הדין סיגל פעיל, שמייצגת את הרשת, בדיקה שערכה ההנהלה בשבועות האחרונים העלתה שלא רק שלא מופרת אף זכות חוקית של העובדים, הם זוכים לשכר והטבות מעל ומעבר למתחייב. לדבריה, העובדים מקבלים מעל לשכר המינימום בשעות הלילה ובשבתות, והטיפים מחולקים באופן שווה. "הם דווקא רוצים חלוקה לא שוויונית. כל המאבק הזה הוא לשם המאבק. עשינו הכל כדי ללכת לקראתם בניסיון להבין מה הם רוצים ולהסביר להם מה המעסיק נותן".
   מגניב

    

     24/10/07 12:24:

    

   צטט: shabi g. 2007-10-24 09:10:19

   בוקר טוב ס.

   נכון לא הוגן...! ואולי גובל בהונאה אבל אולי זה מחיר הקפיטליזם...?

    איןקשר בין  זה  לקפיטליזם

    

   בארה"ב  בחנות ענק  ,ליד הקופה הוצב שלט עם שכר העובדים  

   כדי להוכיח ללקוחות  שהם  מעסיק הוגן.

    

   אז שלא יעבדו עליכם....מגניב

     24/10/07 09:10:

   בוקר טוב  ס.

   נכון לא הוגן...! ואולי גובל בהונאה אבל אולי זה מחיר הקפיטליזם...?

     23/10/07 23:36:

   הדבר ש"מצחיק" אותי יותר מהכל הוא הפחד האמור של המלצרים מלאבד את ההכנסה השמנה שלהם כשבעצם ,עמידה על זכויותיהם רק תכניס להם יותר.הם לא יאבדו את 07 הש"ח לשעה שהם מרוויחים כרגע לטובת 59.91 ש"ח "עלובים" אלא יקבלו אותם בנוסף! למה לא להרוויח עוד 081 ש"ח (במשמרת של 9 שעות, למשל)??

   טיפשי.

   וזה פשוט מזעזע כמה חבר'ה תמימים מועסקים בענף שכלל לא מודעים לניצול הזה. עוד יותר מזעזע חוסר האכפתיות של אלו שכן מודעים.

   בעל בית קפה/מסעדה שלא משלם לעובדים אחרים שלו כחוק הוא פושע!! אין מילה אחרת. הוא רשע שלא אכפת לו מבני אדם.

   מאז מסע האיימים שלי בין  מסעדות ובתי הקפה בתל אביב, פתחתי בחרם. אני לא יושבת יותר באף מקום- פאב/מסעדה/בית קפה שאינו משלם למלצרים שלו על עבודתם. עברו כבר שבועיים וזה בכלל לא חסר לי, אם כבר אז חסכתי קצת כסף. יש מספיק מקומות בשירות עצמי- כגון"ארומה", "קופי בין" "קפה הלל" וכו' שמציעים אחלה תפריט, וכן- אפשר לתת טיפ בכוס שאמנם מחולקת בין כל העובדים אך היא גם מחולקת באופן שווה ובתור מי שעבדה במקום כזה במשך הרבה מאוד זמן אני יכולה לומר שזה כיף מאוד ומספק  כשבסוף המשמרת יש 51-02 ש"ח מצלצלים בכיס לעשות איתם מה שבא לי (אולי ללכת לסרט פעם ביומיים, לא רע, לא?) אני מעודדת את כל מי שקורא ומסכים להצטרף לחרם ולספר לכמה שיותר אנשים עליו. ואם אתם מוצאים מקומות צדיקים אז בבקשה פרסמו את שמותיהם כדי שנוכל להנות מהם.

     23/10/07 23:25:

    

   צטט: gil kerbs 2007-10-23 22:50:55

   צודקת ובענק. גם בעיני כל העסק הזה מגעיל.

   כוכב ממני... 

   תודה. צוחק

     23/10/07 23:22:

    

   צטט: ohadiz 2007-10-23 22:31:13

   כמי שמכיר הרבה זמן את התו החברתי (אני ירושלמי) אני יודע שאין אף פתרון מושלם.

   אבל...

   יש דרך לשנות את שוק הבמב"קים. אם הולכים רק למקום עם התו החברתי יודעים שהמצב יחסית סביר (ז"א אין פנסיה ואין הבראה אבל יש שכר מינימום נסיעות והתלמדות בתשלום).

   אז...

   לפני שאני יוצא לבלות בנוסף לשיקולים על חניה, איכות השירות, מוסיקה, ועוד משתנים אני לוקח בחשבון גם את התנאים של העובדים.

    

    

   אני מסכימה איתך.

   מצרפת קישור לאתר של "במעגלי צדק", יוזמי התו החברתי. כאן ניתן למצוא רשימה של מקומות שקיבלו את "התו החברתי".

   http://www.mtzedek.org.il/tav.asp

    

     23/10/07 22:50:

   צודקת ובענק. גם בעיני כל העסק הזה מגעיל.

   כוכב ממני... 

     23/10/07 22:31:

   כמי שמכיר הרבה זמן את התו החברתי (אני ירושלמי) אני יודע שאין אף פתרון מושלם.

   אבל...

   יש דרך לשנות את שוק הבמב"קים. אם הולכים רק למקום עם התו החברתי יודעים שהמצב יחסית סביר (ז"א אין פנסיה ואין הבראה אבל יש שכר מינימום נסיעות והתלמדות בתשלום).

   אז...

   לפני שאני יוצא לבלות בנוסף לשיקולים על חניה, איכות השירות, מוסיקה, ועוד משתנים אני לוקח בחשבון גם את התנאים של העובדים.

    

   ,

     23/10/07 20:17:

    

   Quote: ronen1m 2007-10-23 14:21:31

   לפני כשבוע הייתי בבר והזמנתי בירה. הברמן תן לי בירה ואת החשבון על כ- 18 שקלים.

   אחרי ששמתי את הכסף הוא לקח את הכסף והחזיר לי את התלוש עם הערה "זה לא כולל שירות".

   הייתי פשוט בהלם. בחיים לא ביקשו ממני לשים טיפ. לא תיכננתי ללכת משם אחרי הבירה הזו. לא יודע אם אני היחיד שחושב ככה אבל אני לא משלם טיפ על כל הזמנה של בירה :)

    

   יפה שביקשו ממך לתת טיפ על הבירה,לי כבר לא פעם הברמן נתן את הבירה ומהעודף בלי לשאול הוא פשוט קיצץ כמה שקלים לטובתו.

   כשקרה שפתחתי את הפה (בטח שאתה עם בחורה,אף אחד לא יחשוב שתפתח את הפה,שחלילה לא תחשב לקמצן),נתנו לי מבט של משוגע או פרסי

    

     23/10/07 19:43:

    

   צטט: אפור הזקן 2007-10-23 16:30:45

    

   צטט: רוני . 2007-10-14 14:07:22

   אני מזמין את בתך לעבוד אצלנו ולשמוע הסבר מפורט על התשלום ועל החוק..

   אני מניח שרוב המקומות משלמים בהתאם ל חוק ואני רוצה להאמין שכל מה שכתבת נובע מחוסר הבנה שלך או של בתך בנוגע לצורת התשלומים ולחוק.

    ראשית מזלטוף שמצאה עבודה  אחרת  ורק משלימה  במקום  ששומר על החוק

    

   רוני...  אתה מניח  שרוב המקומות...

              וכיצד  אתה  מתייחס  לשאר התגובות שבאופן מובהק מוכיחות את ההפך. 

   תודה לך , אפור הזקן, על תשומת הלב לניגוד שבין רוני לאחרים.

   ותודה גם לgaly-to-go ולארילו , lancelot,ronen1m,staroni על התגובות

   וההתגיסות.

     23/10/07 19:36:

    

   צטט: staroni 2007-10-23 15:45:49

   אני עשיתי על זה פעם עבודת סמינריון...

   הי

   תודה לך על התגובה, שראויה להיות פוסט בפני עצמו.

   אבל...

   לא מסכימה עם המסקנה הסופית שלך ש"אין ברירה".

   הבמבק"ים ממשיכים בשלהם כי המלצרים משתפים פעולה איתם. כך כתבת וגם טלילים כתבה כך מנסיונה במשך כמה שנים.

   אם המלצרים לא היו מסכימים לעבוד ללא שכר ותנאים, הרי ששוק עבודה זה היה מתנהג אחרת.

   במסעדה ידועה בפלורנטין אמרו לבתי שזה "מאוד יפה שהיא שומרת על העקרונות שלה" וש"באמת הם לא חשבו על ככה". נו... באמת? גם לא לשלם וגם להיתמם??

   וחוץ מזה: החוצפה של הבמב"קים במקום ההבנה שלהם, שהם בעמדת גובה, גורמת להם להיות יצירתיים בתחום. אם פעם המלצרים היו לוקחים את הטיפים, אח"כ הפכו להם את  הטיפים לקבוצתיים והיום הם כבר מעבירים את הטיפים לבוס (לפחות שכר מינימום כפול מס השעות), כדי שיחזיר להם את הטיפים ב-10 לחודש.

   כלומר- המצב רק מחמיר.

   כלומר סוג חדש של שוק אפור רק בכיוון הפוך.

     23/10/07 16:30:

    

   צטט: רוני . 2007-10-14 14:07:22

   אני מזמין את בתך לעבוד אצלנו ולשמוע הסבר מפורט על התשלום ועל החוק..

   אני מניח שרוב המקומות משלמים בהתאם ל חוק ואני רוצה להאמין שכל מה שכתבת נובע מחוסר הבנה שלך או של בתך בנוגע לצורת התשלומים ולחוק.

    ראשית מזלטוף שמצאה עבודה  אחרת  ורק משלימה  במקום  ששומר על החוק

    

   רוני...  אתה מניח  שרוב המקומות...

              וכיצד  אתה  מתייחס  לשאר התגובות שבאופן מובהק מוכיחות את ההפך. 

    

    staroni   חברתי המלומדה  ,איני חולק על מסקנות  עבודתך הסמינריונית ,

                   אלא  על  הערתך בנושא החקיקה המיוחדת שאולי תעזור.

                  אנו   בקאוס  של  אי אכיפה בתחומים רבים ,כולל  בתחום  הזה.

                  את יודעת  שחוקי  העבודה  ברורים  ואין  צורך  בשום חקיקה נוספת  אלא באכיפה.

                  והפסיקה  אכן  עומדת  לצד  המלצרים/יות   ולא קונה  שטיקים ותלושים פיקטיביים.

                  הבעייה    שהרוב לא נרשם בהסתדרות ולא מוכן  להגיש בעצמו תביעות.

                  עזרה  גדולה  הייתה  אם היה קם גוף התנדבותי של עו"ד  שיגישו תביעות

                   בשם כל מלצר/ית    שתגענה  אליו.

         ולאלו   שלא מוצאים  עבודה  אחרת

        עבדו    ,התפרנסו   ועם סיום  העבודה  הגישו  תביעה

    

   חייב  לציין   שאיני  עו"ד   או  משפטן  ,אלא סתם  אחד  שמבין 

     23/10/07 15:45:

   אני עשיתי על זה פעם עבודת סמינריון...

   אחרי 7 שנים כמלצרית, ברמנית ומנהלת משמרת החלטתי בתואר השני במשפטים בעניין דיני עבודה לכתוב על תנאי העסקת מלצרים...

   יש כל מיני סוגיות בנושא שצריך להתבונן בהן מקרוב,

   כעקרון הבעיה נובעת מכך שזו עבודה שהיא לרוב רווחית במסעדות מסויימות ולא מעטות אפשר להרוויח גם 70 ש"ח לשעה בכסף שחור. למרות שהיום כמעט ואין מסעדות שנותנות לך לקחת את הטיפים במלואם אלא בולעות מתוך הטיפים כ-20-25 ש"ח לשעת עבודה והופכות אותן לתלוש משכורת פסאבדו לגיטימי. בנוסף המשמרות והגמישות בשעות והאפשרות לעבוד בלילות ולתת "סידור" לפי הצורך והיכולת הופכות את העבודה לעבודה הכמעט יחידה שסטודנטים יכולים להתחייב אליה לאורך זמן ממושך.

   הכסף והשעות הופכים לקלף מיקוח כמעט בלתי עביר עבור הבמבק"ים ולא תמצאו הרבה מלצרים מתאחדים לשמירה על זכויותיהם.

   הבעיות הן רבות קודם כל היחס האדוני של בעלי המסעדות הם עושים לך טובה שהם נותנים לך להסתובב בין עשרות סועדים שמשלמים להם!, לשרת אותם להגיש להם, לנקות אחריהם, לאסוף את הטינופת שהם ירקו מהצלחת, את הסכו"ם המלוכלך ואת המטליות הלחות הדוחות שלהם כל זאת תוך כדי התחנחנויות בלתי פוסקות שכן אותם אורחים של בעלי המסעדה הם אלו שמשלמים לך משכורת. לעיתים קרובות האורחים כועסים עליך בגלל מחדלים של המטבח או המסעדה ואתה צריך לספוג גם את זה ולהמשיך לחייך גם לאחרון החוצפנים שבהם, כי הוא משלם משכורת. אם את סטודנטית, צעירה ונעימת מראה כמו שקורה ברוב המקרים של מלצריות, אז בדרך כלל לקלחת מתווספות הטרדה מינית או שתיים בערב ועשרות מבטים שמפשיטים ממך את הסינר. אם מישהו נוגע בך את לא ממש יכולה להחטיף לו סטירה, בדרך כלל לא יהיה גיבוי ואת תלכי הבייתה ולא האורח.

   על אף כל זאת, כמו שכתבתי למעלה אין לצעירים וסטודנטים הרבה אופציות להרוויח די הרבה כסף ובשעות גמישות ולכן אלא אם כן יהיה תיקון חוקי מהפכני והתלבשות של מס הכנסה על עסקי המסעדות - הם ימשיכו כפי שהם ממשיכים שנים לרמות בנושא השכר שלכם, לתת תלושים פיקטיבים ולמנוע מכם כל זכאות לתנאים סוציאלים ולזכויות עובדים, ואתם תמשיכו למלצר כי ככה זה, אין לזה תחליף.  

    

     23/10/07 14:21:

   לפני כשבוע הייתי בבר והזמנתי בירה. הברמן תן לי בירה ואת החשבון על כ- 18 שקלים.

   אחרי ששמתי את הכסף הוא לקח את הכסף והחזיר לי את התלוש עם הערה "זה לא כולל שירות".

   הייתי פשוט בהלם. בחיים לא ביקשו ממני לשים טיפ. לא תיכננתי ללכת משם אחרי הבירה הזו. לא יודע אם אני היחיד שחושב ככה אבל אני לא משלם טיפ על כל הזמנה של בירה. אני משלם טיפ על חשבון כולל.

   היו לי כל מיני תסריטים בראש של "את הטיפ אתה צריך להרוויח","אני לא חייב לתת לך טיפ אתה יודע...." או סתם "לא רוצה".

   הגישה המיידית שלי הייתה מייד אנטי. לא ברור לי איך עובדים שם. מקבלים משכורת... חיים על טיפים... אין לי מושג... אבל להגיד לי משהו כמו "זה לא כולל שירות",  לא קרה לי.

    

   הסבר קטן - אני לא על כל דבר נותן טיפ. לא לבחור שפותח לי את הדלת. לא לזה שלוחץ על כפתור המעלית ולא תמיד לזה שנותן לי בירה מהבר. לרוב כן. זו הייתה הפעם הראשונה. אגב, הוא אפילו לא הסתכל עלי כשהוא מסר את החשבון.

    

   סתם סיפור קטן לגבי טיפים....

   חוץ מזה - אני מסכים איתך ב- 100% :)

     23/10/07 14:18:

   שו האדא שוטף+40?? מקבלים את הכסף ב10 לחודש נעוקב או שהם מקבלים אותו בעיכוב של חודש??

    

   ובקרה של המלצרים שלא מקבלים זכויות בסיסיות ושעובדים במקום עבודה מסויים תקופה ארוכה- להמתין עד סיום העבודה ואז לבקש את דמי ההבראה וכו' ואם לא לתבוע...

   בתי הדין היום נוטים בבירור לזכות העובד.

     23/10/07 14:10:

   האמת שהפתרון למצב הזה דיי פשוט.

   להפסיק להשאיר טיפ למלצרים בשני מקרים:

   1. כשהמלצר מתחלק בטיפים

   2. אם השירות לא היה מצויין. 

    

   אחרת אני פשוט לא משאיר טיפ. מלצר שלא יקבל טיפים ולא משכורת לא יעבוד שם. כמובן שצריך לעודד תביעות של מלצרים לשעבר את המעסיקים שלהם ולפרסם את זה לפחות כמו התביעות של "הלא מעשנים".

    

    

     23/10/07 09:58:

    

   זו שערוריה הן מהצד של המלצרים והן מהצד של המבקרים.

   נוצר מצב שבעלי מסעדות  מעסיקים עובדים בלי לשלם להם

   וכמבקרתצ במסעדה את לא תעלי על דעתך ללכת בלי לתת טיפ.

   כלומר כל ארוחה בישראל עולה מראש 15% יותר ממחירי המנות

   תחשבי שהייתי באה לקבל ממך שירות של ניהול כספים והיית אומרת לי

   תשמעי אני אנהל לך את הכספים אבל גם העוזר שלי עושה עבודה, את

   צריכה לתת לו 15% ממחיר השירות. זה היה עובר? 

     18/10/07 15:09:

    

   צטט: רוני . 2007-10-14 14:07:22

   אני מזמין את בתך לעבוד אצלנו ולשמוע הסבר מפורט על התשלום ועל החוק..

   אני מניח שרוב המקומות משלמים בהתאם ל חוק ואני רוצה להאמין שכל מה שכתבת נובע מחוסר הבנה שלך או של בתך בנוגע לצורת התשלומים ולחוק.

    

   מצ"ב קישור , הזמין באינטרנט, בנוגע לחוק.

   http://www.moital.gov.il/NR/exeres/E777967B-6430-4481-9AD2-FE8FBB43B476.htm

     15/10/07 23:50:

    

   צטט: עדיאיתן 2007-10-15 23:38:59

    

   ובגימטריה : דמי- שרות = משכרת

   אם זה לא היה כל כך עצוב הייתי נקרעת מצחוק.בוכה

     15/10/07 23:38:

    

   צטט: st_s 2007-10-15 17:44:30

    

   צטט: cd bank 2007-10-14 14:20:25

   עדי.

   יש טיפ אחד פשוט. לא ללכת לעבוד במקומות כאלה.

    

   מזתומרת במקומות האלו?

   לא משלמים בשום מקום. הקטע הוא הטיפים. זו המשכורת.

    

   ובגימטריה : דמי- שרות = משכרת

     15/10/07 17:44:

    

   צטט: cd bank 2007-10-14 14:20:25

   עדי.

   יש טיפ אחד פשוט. לא ללכת לעבוד במקומות כאלה.

    

   מזתומרת במקומות האלו?

   לא משלמים בשום מקום. הקטע הוא הטיפים. זו המשכורת.

     14/10/07 17:05:

    

   צטט: טלילים 2007-10-14 16:52:50

   מכירה מאד מקרוב את מה שאת מדברת עליו

   במקום האחרון שעבדתי בו היו מאד חכמים - היינו בסוף כל ערב משאירים סך של 18 ש"ח לשעה (ומקבלים אותו בצ'ק ב-10), ואת שאר הכסף לוקחים הביתה.

   מה שאומר שבסוף משמרת של 8-10 שעות גם הייתי עושה הנהלת חשבונות...

    

    

   במקום אחר, כשעזבתי לאחר שלוש שנים וביקשתי בשלב כלשהו את דמי ההבראה השנתיים שמגיעים לי על כל התקופה הסתכלו עליי בעיני עגל. שילמו לי, אך רק לאחר שמנהל המסעדה הגדיר זאת כטובה אישית, כי הוא מעריך אותי וביקש שלא אשפר לשאר העובדים!

    

    

   הי טלי

   תודה שהוספת את נושא דמי ההבראה, שלא נדון פה כלל. זה נשמע כמו מותרות של מלצר. משהו שמעטים, אם בכלל, שמעו עליו.

    

     14/10/07 16:52:

   מכירה מאד מקרוב את מה שאת מדברת עליו

   במקום האחרון שעבדתי בו היו מאד חכמים - היינו בסוף כל ערב משאירים סך של 18 ש"ח לשעה (ומקבלים אותו בצ'ק ב-10), ואת שאר הכסף לוקחים הביתה.

   מה שאומר שבסוף משמרת של 8-10 שעות גם הייתי עושה הנהלת חשבונות...

    

   הגישה הרווחת בדר"כ היא שבמקומות הללו שבהם את מרוויחה המון כסף (70 ש"ח לשעה בממוצע), יש מעין הסכמה של שתיקה. את תרוויחי הרבה כסף בלי דיווח למס הכנסה, והם לא ישלמו לך משכורת בסיס או תנאים למיניהם... וכך זה עובד. ושוב - עובדים שמרוויחים כל כך הרבה לערב לא יפצו פה, כדי לשמור על מקום עבודתם ולשמור על האינטרסים שלהם...

    

   במקום אחר, כשעזבתי לאחר שלוש שנים וביקשתי בשלב כלשהו את דמי ההבראה השנתיים שמגיעים לי על כל התקופה הסתכלו עליי בעיני עגל. שילמו לי, אך רק לאחר שמנהל המסעדה הגדיר זאת כטובה אישית, כי הוא מעריך אותי וביקש שלא אשפר לשאר העובדים!

    

   לצערי קשה למצוא מקומות, בייחודבת"א שאין בהם ניצול כזה או אחר. מוניות בשום אופן לא שילמו לי באף מקום, כמו גם שעות נוספות או משכורת בסיס (שלא לדבר על הדרכות/ישיבות צוות/התלמדויות וכו' שאינם בתשלום...)

    

   העניין הוא שעל כל משרה יש בדר"כ כל כך הרבה קופצים, שהתגובה כשאת "מעיזה" בכלל להציב דרישות או לשאול שאלות היא - לא נאה לך, לא צריך

    

   כתבת שאת מבררת במסעדות בהן את יושבת, אך האם יש מה לעשות בפועל?

   אני תמיד נמצאת בצד שמרחם על המלצר (אחרי שנות מלצרות רבות....)

    

   בכל מקרה כיף לשמוע שלמישהו איכפת, ומקווה שזה יגיע רחוק.

    

     14/10/07 14:45:

    

   צטט: cd bank 2007-10-14 14:20:25

   עדי.

   יש טיפ אחד פשוט. לא ללכת לעבוד במקומות כאלה.

    

   תראה, נועם: זה אומר להטיל על חבר'ה צעירים (ברובם) את האחריות כולה למצב. ומה איתנו, הצרכנים?

   האם עלינו להפסיק לשתות ולאכול שם?

   האם עלינו להפסיק להשאיר טיפים?

    

   השאלה: מי ייפגע מזה?? הבעלים, המלצרים- שרצים?

    

   כולנו רוצים שהמגזר העיסקי יפרח. מגזר השרותים הוסיף השנה הרבה יותר משרות מהמגזר התעשייתי, למשל.אבל- ברור שזה לא יכול להיות ע"ח העובדים.

   ולכן, כמו תמיד, השאלות החברתיות מורכבות, והתשובות עליהן צריכות לבוא תוך התגיסות של כמה רבדים בחברה.

   לא יתכן שרק העובדים עצמם ישאו באחריות.

    

     14/10/07 14:36:

    

   צטט: cd bank 2007-10-14 14:20:25

   עדי.

   יש טיפ אחד פשוט. לא ללכת לעבוד במקומות כאלה.

    

   כשהשתחררתי מצה"ל - היה ברור לי שיש 2 סוגיי עבודה לפחות שלא אסכים לעולם לעשות.

   1. מילצור

   2. פקידת עו"ד.

   עד הרגע הזה, זה נישאר כך.

     14/10/07 14:21:

   תודה רוני על ההצעה. בתי מצאה עבודה בתחום אחר ומשלימה שעות מידי פעם בבית קפה של רשת, שמשלם כחוק (היא פשוט החליטה לעזוב את התחום).

   אינני עו"ד, אולם אני מכירה את החוק הן כיועצת לעסקים והן כעובדת. בנוסף, ביתי, תמרי, קיבלה ייעוץ משפטי באחת העמותות, המטפלות בתלונות עובדים.

   הנושא הוא לא מידע, המידע היום, יותר מתמיד, חשוף לציבור באינטרנט ובמקומות רשמיים יותר. הנושא הוא התעלמות מהמידע הזה.

   התופעה רווחת, ואינני מדברת כלל על משורות ותנאי העסקה של עובדים זרים (פעם היו פלשתינאים). זה ראוי לפוסט בפני עצמו.

     14/10/07 14:20:

   עדי.

   יש טיפ אחד פשוט. לא ללכת לעבוד במקומות כאלה.

    

     14/10/07 14:07:

   אני מזמין את בתך לעבוד אצלנו ולשמוע הסבר מפורט על התשלום ועל החוק..

   אני מניח שרוב המקומות משלמים בהתאם ל חוק ואני רוצה להאמין שכל מה שכתבת נובע מחוסר הבנה שלך או של בתך בנוגע לצורת התשלומים ולחוק.

   פרופיל

   עדיאיתן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   עדכונים מהקפה

   Themarker - חדשות

   עדיאיתן