כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  עולם אחר הוא אפשרי !

  תשאירו את הציניות בחוץ (מי שמסוגל) אני באמת אכתוב כאן על דברים שנראים לי חשובים. חברה וסביבה, מאבקים ואלטרנטיבות ...
  והרבה שמחה (אם לא ברור מה זה קשור, קיראו את הפוסט הראשון)

  המון כסף!

  10 תגובות   יום רביעי, 17/10/07, 11:39
   

  המון כסף שלך ושלי הלך לאיבוד! כידוע יש לנו ביחד כמה מילארדים טובים, הבעייה למצוא אותם- ולא פחות מכך להחזיק בהם- כי יש כל מיני אנשים שרוצים אותם לעצמם, החיפוש אחרי הכסף שלנו מתחיל בידע על המציאות הכלכלית!

   עזרו גם אתם ילדים לאולמרט, בר-און ומנכ"ל האוצר-ירום אריאב למצוא את הכסף שכל כך חסר למורים, לבריאות, להשכלה הגבוהה ולרווחה. האטימות והקלות הבלתי נסבלת של קיצוצי התקציב בשנים האחרונות, תוך פגיעה אנושה בחינוך, בבריאות וברווחה. ותוך התעמרות בקשישים (ניצולי שואה ושאינם ניצולים) חולים, חד הוריות ומי לא, בעצם, הובילה אותי לצאת למסע בעקבות הכסף האבוד. בלי הרבה מאמץ אני מתחיל לעלות על עקבותיו של ההון שנראה שמיטב בחורינו האמיצים בממשלה ובאוצר מתקשים קצת למצוא... 

    

  לא כולם משלמים מיסים! 

    

  את הכסף האבוד (גנוב?) התחלתי לחפש בעזרתו של דוד חביב בשם סבר פלוצקר, הדוד הביט בי במבט עגום- היטיב את משקפיו וזקף אוזניים "מה דעתך אם אמצא לך 25 מיליארד ש"ח בשנה ?" "לא לי- לכולנו" מלמלתי בביישנות מעושה (זה הסוג היחיד שיש לי)- והקשבתי בשקיקה:

      

  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3444642,00.html הכלכלה השחורה פורחת
  אוזלת היד במלחמה בהון נובעת ממניעים פוליטיים ואידיאולוגיים
  סבר פלוצקר
  ממליץ לקרוא את הכתבה- להלן תקציר עיקרי הדברים כפי שהבנתי אותם במגבלותיי הידועות..

     

  מחקרים שונים אומדים את היקפה של הפעילות הכלכלית, שאינה מדווחת לרשויות המס, ב-15% מהתוצר המקומי של ישראל. בהנחה ששיעור המס המשולם על "כלכלה שחורה" היה 35% - אומדן אובדן המיסים העולה מניתוח מקרו-כלכלי הוא בין 22 ל-27 מיליארד שקלים בשנה. 

    

   כמה כיתות בית ספר, כמה כבישים מורחבים, כמה מסילות רכבת, כמה קצבאות לנזקקים, כמה תמיכות למחקר ופיתוח, כמה מיטות בבתי חולים אפשר היה לקנות בכסף זה - ועוד להקטין את החוב הציבורי! 

    

  אף מערכת מס בעולם לא מצליחה לגבות מאה אחוזים של מיסים אפשריים. אבל הפסדי ההכנסות לקופת המדינה, בסכומים המגיעים לחמישית מהגבייה הרלוונטית, מעידים על כשל בסיסי ומתמשך בשיטה. מחלקת החקירות של מס הכנסה סובלת מתת-תקצוב זועק לשמיים. והגישה אליה היא כמו אל בן ממזר.  

    

  את כל המלחמה בהון השחור עושים 300 חוקרים במס הכנסה...ממש בדיחה... במחלקת המודיעין של מס הכנסה מועסקים 25 איש בלבד". מכאן שהסיכוי להיתפס בישראל על עבירות מס "קטן מאוד". אפסי. אוזלת היד במאבק בהון השחור לא מוטלת רק לפתחם של אנשי אגף התקציבים של האוצר. מי שהחליט לייבש את אגף החקירות במס הכנסה הם שרי האוצר וראשי הממשלה, שלא הציבו את המאבק בהעלמת הכנסות ובהשתמטות ממיסים גבוה בסדר העדיפויות שלהם.  

    

  החלטה שלא להשקיע משאבים גדולים במרדף אחר מעלימי הכנסות אינה טכנית, היא אידיאולוגית ("להטיב עם העשירים") ופוליטית. פוליטיקאים רבים מחוברים אצלנו לחוגים ולמגזרים הנהנים ממדיניות אכיפת מיסים חלקית וסלחנית שבה חורים גדולים.

     

    אז מה, שאלתי- יש כאן ממש קומבינה?... אך הדוד שקע בשרעפיו והניח לי מעט זמן לקרוא בגיליון דה- מרקר שהיה מונח על השולחן... לפתע- נדמה היה לי שמצאתי עוד כמה מיליארדים...

      

  עודפי תקציב במיליארדים!

   

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?log=tag&ElementId=tle20071010_03

  הממשלה ממשיכה להציג עודפים: סיימה את ספטמבר עם עודף של 200 מיליון שקל ו-7.7 מיליארד שקל מתחילת 2007 דה מרקר-  |  10.10.2007  טל לוי

  למה יש עודפים?- את זה קשה קצת להסביר, כשאני שואל חברים שעובדים במשרדי ממשלה הם מאשימים בעיקר את הרפרנטים של האוצר, את נהלי החשבות הממשלתית ההולכים ומתהדקים לרבות מערכת ממוחשבת לשליטה בהוצאות שראויה לתחקיר מקיף בהזדמנות אחרת- ואת העובדה שקיצוצי רוחב השאירו הרבה מנגנונים משותקים למעשה מלבצע את עבודתם. אך היות ונתונים דומים היו גם ב2006 (מלחמה והכל) הרי שזאת עובדה- הנה עוד 8 מיליארד שקל בשנה לפחות! 

    

   ישראל היא המדינה היחידה במערב שמסבסדת שירותי בריאות למעסיקים.

    

   בינתיים התחיל הדוד פלוצקר (הדוד סבר נשמע יותר טוב?) להראות סימנים שהוא חוזר לשיחה-"יש גם כמובן את המיליארדים של המס המקביל" "המס המה?" שאלתי מבולבל במקצת "מס הבריאות המקביל- זה שהממשלה ביטלה כדי לעודד את המעסיקים- גם שם יש כמעט 10 מיליארד בשנה" 

      

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3062978,00.html 

  המיליארדים והמיליונים של חוק ביטוח בריאות ממלכתי
  ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה המעבידים פטורים לגמרי מתשלום עבור ביטוח הבריאות של עובדיהם. יש המניחים שהקלה בעלויות ההעסקה הנוספות תצמצם את האבטלה. ואכן, כשחוסל "המס המקביל" שהוטל על המעסיקים במקביל למס הבריאות, שיעור האבטלה בישראל היה כ-7% מכוח העבודה. כיום הוא כ-10%
  סבר פלוצקרשוב, אני ממליץ לקרוא את הכתבה- להלן תקציר עיקרי הדברים כפי שהבנתי אותם במגבלותיי הידועות..


  חוק ביטוח בריאות ממלכתי העניק שירותי בריאות מהמתקדמים בעולם לכלל תושבי ישראל ("סל הבריאות") וקבע מקורות למימון הסל: מס בריאות שהוטל על השכירים והעצמאיים, "מס מקביל" שהוטל על המעסיקים ותקציב הממשלה, שחויבו להשלים את ההפרש בין עלות הסל לבין תקבולי המס.

  הסידור הזה החזיק מעמד בדיוק שנה. משרד האוצר שנא אותו מלכתחילה ועשה הכל כדי להביא לביטול מס הבריאות הייחודי  בנימוק היה אידיאולוגי וכוחני. האוצר ראה בקיום מס חברתי ייחודי, שהכנסותיו מיועדות מראש למטרות מוגדרות ("צבועות") סכנה ממשית למעמדו המונופוליסטי בקביעת המדיניות הכלכלית-חברתית של כל המדינה, ולא רק של הממשלה. האוצר הצליח, כבר בשלהי 1996, לבטל את "המס המקביל", הוא התשלום של המעביד עבור ביטוח הבריאות של העובדים שהוא מעסיק. 

      בכך הפכה ישראל למדינה יחידה בעולם - יחידה בעולם! - שבה המעבידים פטורים לגמרי מתשלום עבור ביטוח הבריאות של עובדיהם.  ההיגיון הכלכלי הניצב מאחורי ההסדרים האלה בכל העולם אינו סוציאליסטי כלל ועיקר. מדובר בחישוב של עלות ותועלת: המעסיק מפיק תועלת כלכלית ברורה מכוח עבודה בריא, ולכן הוא צריך גם לשאת במימון עלותה. אחרת, הוא מקבל סובסידיה, או מן הממשלה או מהעובדים השכירים שלו.  

    

  כספים רבים אלו (ב2005 הוערך שווי המס המקביל האבוד בכ8.5 מיליארד ₪) חסרים מאד למערכת הבריאות, ויכלו לפתור את כל מאבקי החולים על סל הבריאות- ובאשר חסר זה במערכת הבריאות נפתר, זה נעשה כמובן מקופת המסים של כולנו, אז הנה-כמעט 10 מיליארד ₪ נוספים לערימה.

    

   וואו-

  יכול להיות שבסיבוב קצר בשכונה עם הדוד פלוצקר וגיליון דה-מרקר אחד,  מצאתי כבר כ40 מיליארד ₪?40 מיליארד ₪ יכלו לממן את כל דרישות המורים, ההשכלה הגבוהה, מערכת הבריאות וחיים בכבוד לקשישים מכל התפוצות. ועוד היה נשאר כסף כדי לא לקצץ את מרכז ההשקעות או ההשקעה בתשתיות רכבת ותקשורת.    אז מה, הם לא יודעים את כל זה שם למעלה?

  דרג את התוכן:

   תגובות (8)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

   שי,

   בפוסט שלך, עודדת אותי לכתוב גם, ולהציע את עזרתי הדלה.

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=221223

     17/11/07 17:53:
   תודה רבה!
     18/10/07 15:35:

    

   צטט: שחר, לבון 2007-10-18 04:48:29

   לדעתי, חלק מהותי מהשאלה היא לא אם יש כסף, אלא איך לחלק אותו, איך לבנות את התקציב מתוך אוריינטציה עתידית ועם הסתכלות על עוד 5, 10, 15, 20, ו-50 שנים קדימה.....אל עבר העתיד. אבל אנחנו בישראל, במדינה שההסתכלות קדימה היא בדרך כלל עד הסקר/בחירות/פרשה הבאה. נורמת ה-"סמוך" וה-יהיה בסדר" כל כך חילחלה בנו, כך שגם ההתייחסות לתקציב כ-"מערכת בונה עתיד", הפכה ל-"מערכת מתחזקת קואליציה". ..לפעמים קשה להאמין שבישראל של שנות החמישים והשישים, כשהיו תלושים של מזון, וצנע - היה מי שחשב שבבתי הספר צריכה להיות אחות, שתינוקות צריכים קופת חולים מיוחדת ושבחולים שלא יכולים לדאוג לעצמם צריך לטפל. היום, בישראל היציבה והעשירה מבטלים את אחות בית הספר, את טיפות החלב, ומפריטים את בתי החולים והמרפאות לרפואת הנפש. כן, בסופו של דבר זה עניין של חלוקה. ואולי דווקא כאן הבעיה.שיהיה סופשבוע טוב,שחר 

    

   אני מסכים מאד עם הדברים שחר, הרשימה שלי כאן, כמו כל רשימה , רחוקה מלתת תמונה מלאה של הכשלים במערכת התקציב והמדיניות הכלכלית של הממשלה, או של דעותי בנושא

   התייחסתי כאן לסוגייה אחת- חשובה, של מסגרת התקציב- אחת מהפרות המקודשות לאוצר ולממשלות ישראל- הנחת יסוד מרכזית בבניית המדיניות הכלכלית שפתאום נדמה שעומדת דווקא על קרעי תרנגולת

    

     18/10/07 09:56:

   כתבתי טראקבק אבל זה לא עובד.

   אז הנה קישור

   תקציב רפאים דמוקרטי השתתפותי 


     18/10/07 04:48:
   לדעתי, חלק מהותי מהשאלה היא לא אם יש כסף, אלא איך לחלק אותו, איך לבנות את התקציב מתוך אוריינטציה עתידית ועם הסתכלות על עוד 5, 10, 15, 20, ו-50 שנים קדימה.פעם מזמן מפלגה בשם שינוי יזמה גוף בכנסת שנקרא 'נציבות הדורות הבאים'. בשנה שעברה במסגרת חוק ההסדרים [וגם כי הנציב בדיוק היה צריך לסיים את הקדנציה שלו], פשוט ביטלו את הגוף. התפקיד של 'נציב הדורות הבאים' היה לחשוב קדימה, להציע רעיונות ולהביע את דעתו בתחומים כמו חינוך, איכות הסביבה, רווחה, וכן לעבור על הצעות חוק, ולבחון אותן תוך הסתכלות קדימה, אל עבר העתיד. אבל אנחנו בישראל, במדינה שההסתכלות קדימה היא בדרך כלל עד הסקר/בחירות/פרשה הבאה. נורמת ה-"סמוך" וה-יהיה בסדר" כל כך חילחלה בנו, כך שגם ההתייחסות לתקציב כ-"מערכת בונה עתיד", הפכה ל-"מערכת מתחזקת קואליציה". במדינה כזו מי באמת צריך "נציבות הדורות הבאים"?אז יש רזרבות באוצר, ויש גביה מאוד לא מוצלחת, ואין קנסות על מי שמזיק [או לפחות במידה שצריכים להיות] כי יש כל מני קשרים שונים ומשונים בין הון - שלטון - תקשורת, ואין כסף לתת למשכורת למורים, לבנות בית חולים באשדוד, למגן ישובים, לתקן מקלטים, לאבטח תחבורה ציבורית, לתקן כבישים ועוד. כמה חבל שהתקציב הזה עבר בקריאה ראשונה. כמה חבל לדעת שהוא גם יעבור בקריאה שלישית, על כל סעיפיו. כמה חבל לדעת שגם חוק ההסדרים יעבור איתו ביחד. וכל כך חבל לדעת שהסיכוי שהחבר'ה שם במליאה באמת טרחו לקרוא את חוק התקציב וחוק ההסדרים בטרם הצביעו - מאוד נמוך. ובעצם, למה לטרוח לקרוא אם במילא אתה מחויב להצביע כי המפלגה שלך קיבלה כמה ג'ובים בממשלה? הלכתי לאיבוד....לפעמים קשה להאמין שבישראל של שנות החמישים והשישים, כשהיו תלושים של מזון, וצנע - היה מי שחשב שבבתי הספר צריכה להיות אחות, שתינוקות צריכים קופת חולים מיוחדת ושבחולים שלא יכולים לדאוג לעצמם צריך לטפל. היום, בישראל היציבה והעשירה מבטלים את אחות בית הספר, את טיפות החלב, ומפריטים את בתי החולים והמרפאות לרפואת הנפש. כן, בסופו של דבר זה עניין של חלוקה. ואולי דווקא כאן הבעיה.שיהיה סופשבוע טוב,שחר 
     17/10/07 15:06:

   לזה קוראים כסף על הרצפה.

   חוסר האונים האישי שלי משגע אותי.

     17/10/07 13:39:

   וואו, פלוצקר ממש מתחיל לשוט שמאלה. מעניין מה קרא.

    

   בקשר לכסף שחור - זה לא כל כך מעניין כל עוד לא ברור מי מעלים הכנסות. 

   - מורים לשיעורים פרטיים?

   - שיפוצניקים?

   - מוכרים בשוק הכרמל?

   - מטפלות? 

    

   כל אלה ביחד לא מרוויחים  את הסכום הנ"ל בשנה וגם לא סכום משתקרב אליו. חלק מהאנשים האלה - כמו מטפלות או מורים בשיעורים פרטיים ממילא לא עוברים את אחוז המס.

    

   מה לגבי ענף היהלומים לדוגמה?

   מהם הסקטורים שמעלימים מס? האם אלו עסקים עשירים? ערבים? חרדים וכו'. 

    

   לגבי הנושא השני כבר כתבו בעסק שחור - תחזיות האוצר נכתבו לפי מה שנוח לאוצר.

    

   הנושא המעניין הוא השלישי - וטוב שפלוצקר נזכר לעסוק בו - אם כי אני מודה שאני אובד במיסים.

   אם מיסים היו "צבועים" - ניתנים לנושא מסויים בלבד, אי אפשר היה להעלים אותם באותה קלות כמו שזה היום, והאוצר לא היה יכול לבצע בהם כאלו מניפולציות.

    

   נערי האוצר הפכו מזמן ל"סקטור" של "מנהלים לעתיד" (ראו ניר גלעד שהפך למנכ,ל אצל האחים עופר להם "תפר" בתנאים נוחים את מכרז בתי הזיקוק).

    

     17/10/07 11:46:

   מציעה כי תשלח את המציאות למשרד האוצר בחבילה ללא שם השולח.

   בנוסף תעביר את זה לארגון ההורים הארצי, שכבר מאמץ את הבלוג שלך ומפיץ אותו לכל ההורים ברשימת התפוצה שלו.

    אין ספק כי כסף קיים, צריך רק להושיט את היד ולקחת אותו, ואז להעביר אותו למקום שזקוק לו.

    

   אם לא ידאגו לחינוך הילדים בארץ, וזה רק דרך טיפול בכל נושא המורים בישראל, יבכו עוד שנים רבות על המוחות הבורחים מהארץ.

   ארכיון

   פרופיל

   שי-כהן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין