כותרות TheMarker >
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  איך הפך ח"כ ניצן הורוביץ למראיין חרדי (ועוד סיפורים)

  16 תגובות   יום שני, 4/10/10, 22:23

  ''

   

  איך הגיבו גדולי התורה להשתלבות של הורוביץ בעתונות החרדית? מתי למדה אחותו של סגן שר החינוך פרוש עם בוזגלו? כמה מפלגות יש באמת לחרדים? (6), האם ש"ס היא מפלגה נחיתית (ומה זה נחיתית)? ומי באמת עורך את הכתבות על גדולי התורה? מוסף סוכות של העיתון החרדי "בקהילה" פורץ דרך וחושף מידע מרתק על העיתונות החרדית, הפוליטיקה החרדית והקשרים ביניהם (צילומי עמודים: מתוך מוסף "סוכת שלום" של בקהילה)

   

  מוסף סוכות של העיתון החרדי בקהילה היה ללא ספק מוסף פורץ דרך, וממש לא פשוט לבחור את הכותרת שלו. אני בחרתי בכתבה בה ראיין ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ את עורך המוספים של קהילה יצחק הורוויץ. הורוביץ, לא רק שמאלן מובהק ואחד מבכירי הלוחמים לחופש דת, אלא הנציג המובהק ביותר של הקהילה ההומוסקסואלית מקבל במה בעיתון חרדי? מי היה מאמין.

   

  ואגב לא התבלבלתי, זה הורוביץ שראיין את העיתונאי החרדי ולא להיפך. כי זה היה כל הרעיון של מוסף סוכות של "בקהילה". המרואיינים מראיינים את המראיינים, כלומר הפוליטיקאים מראיינים את העיתונאים. בהתחלה זה נשמע לי רעיון לא מאד מוצלח. בסופו של דבר יש לא מעט יומרנות בכך שאנשי עיתון בקהילה יציעו לבכירי המערכת הפוליטית לראיין אותם. בפועל המפגשים האלה הפכו לשיחות מרתקות על דברים שבדרך כלל לא מדברים עליהם. נאמרו דברים מאד גלויים על העיתונות החרדית ועל הפוליטיקה החרדית. קראתי את המוסף כמעט מתחילתו ועד סופו. אני לא זוכר מתי הפעם האחרונה שזה קרה לי עם מוסף שלא ערכתי בעצמי.

   

  "יש את התופעה הזו שבה כל סכסוך שכנים על

  ביתן אשפה הוא בעל פוטנציאל להפוך למלחמת

  קודש. לפעמים זה מגוחך. תמיד זה משפיל"

   

  הראיון של ההורבי / וויצים לא עסק כמובן כלל בהומוסקסואליות. אפילו לא במצעד הגאווה. ח"כ הורוביץ ניסה להבין למה התקשורת החרדית כל כך אלימה ובוטה. הורוויץ הסביר בכנות שבגלל שבעימותים הפנים חרדיים מעורבים רבנים "כל סכסוך שכנים על ביתן אשפה הוא בעל פוטנציאל להפוך למלחמת קודש". הוא מסכים: "לפעמים זה מגוחך. תמיד זה משפיל. זה ודאי לא דבר חיובי וגורם לשחיקה ביכולת להזדעזע כשבאמת מגיע הזמן להזדעזע".

   

  ''

   

  לולא עצם הראיון עם הח"כ הכי רחוק מהחרדים, הכותרת של המוסף היתה בעיני משפט של סגן שר החינוך מאיר פרוש מיהדות התורה (שראיין את המו"ל של "בקהילה" שמואל מאיר הירשמן): "לפני 40 שנה אחותי למדה עם בוזגלו ועם מזרחי... למה המודל המצויין הזה לא יכול לעבוד היום? למה אנחנו כל כך מנוכרים למה שהיה בעבר"? תזכורת: פרוש הוא שהוביל את המאבק החרדי נגד פסק הבגצ ובעד המשך הגזענות בעמנואל ואף הקים מאהל מחאה במעשיהו. מתברר שפרוש בעד גזענות עדתית, רק אם בגצ נגדה.

   

  שיח ההלקאה העצמית הזה בנושא האפליה הגזענית היה מעניין בין היתר משום שנערך בין סגן שר החינוך האחראי על מערכת החינוך החרדית להירשמן שהוא מנהל מוסדות חינוך בביתר עילית."האם אנחנו לא מרגישים שאנחנו עוסקים בדיני נפשות",? שאל פרוש. "אמהות בוכות, בנות בוכות, הרי זה הורס את הנשמה, הרי בתת ההכרה ובהכרה המלאה ילדה נפגעת קשות". ולחשוב שעד עמנואל החרדים בכלל סרבו להכיר בכך שיש אפליה גזענית בחינוך שלהם. מהרגע שנפרץ הסכר הם פשוט לא מסוגלים להפסיק לדבר על זה. ובצדק.


  "לפני 40 שנה אחותי למדה עם בוזגלו ועם מזרחי...

  למה המודל המצויין הזה לא יכול לעבוד היום"?

   

  באחד הרגעים בראיון סנט פרוש בהירשמן: "בכל אופן אתה לא מוצא משהו שהיית מצפה לשינוי בדרך שבה פועלת הנציגות החרדית? שאתה תאמר עליהם שהכל טוב ויפה. זה הרי נשמע יותר מדי טוב. אני לא חושב שכל אחד נותן לנו כזה ציון". הירשמן מיהר למצוא פגם לא מבוטל: "המצב כיום הוא שיהדות התורה מונה חמישה או שישה ח"כים וכל אחד הוא בעצם סיעה. המפלגה היא רק איחוד טכני של סיעות. אין ספק שזה גורם נזקים גם בתחום ההסברה וגם בתחום המעשי". אימרו מעכשיו לחרדים יש שש מפלגות: ש"ס וחמשת הח"כים של יהדות התורה.

   

  ''

   

  ליפקין נשאל על ידי אטיאס האם ש"ס טעתה בטיפול שלה בנושא עמנואל. הוא ענה שהמבוכה שנגרמה לש"ס בפרשת עמנואל "נוצרה כתוצאה מבעיה מנטלית שש"ס סובלת ממנה בשנים האחרונות. בכל המאבקים שיהדות התורה מכריזה עליהם בנושאי דת ומדינה נקודת המוצא של ש"ס היא נחיתית (נחיתית היא מילה בעיברית חרדית. ש"א) כמרכינה ראש בפני יהדות התורה. הגישה הזו מצאה את ש"ס הלומת רעם בפרשת עמנואל".

   

  אין ספק השבועונים החרדיים מסקרים באופן חופשי וביקורתי למדי עסקנים חרדים. אבל איך הם כותבים על רבנים. המראיין שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס התקיל את העורך הראשי של בקהילה בנימין ליפקין.

  אטיאס: "כיצד אתה כעורך נוהג בכל מה שקשור לאינפורמציה שזורמת אליך מבתי רבנים וגדולי ישראל"?

  ליפקין: "אני די גאה לספר לך שיש חומר רב ומגוון מבתי גדולי ישראל שאנו מיוזמתנו ומרצוננו החופשי מעבירים אותו לגורמים המוסמכים מטעמם שעוברים על הדברים, מגיהים אותם, ורק בכפוף לביקורתם המקובלת עלינו כמובן לחלוטים, הן מתפרסמים".

  אטיאס: "במילים אחרות הציבור צריך לקחת בחשבון שכשהוא מקבל דברים שקשורים לחצרות, יש איזו עין מאותה חצר שראתה מה מתפרסם קודם"?

  ליפקין: "פחות או יותר כך זה עובד.."

  אטיאס: "אתה חושב שהציבור יודע את זה או שבראיון הוא יקרא על כך לראשונה"?

  ליפקין: "אני לא בטוח שהוא יודע את זה אבל אני ממש לא מרגיש כל בעייתיות בכך".

  אטיאס. "לא אמרת שיש בעיה. אני רק מבקש לבדוק מה מופיע בעיתון כשהוא נקי מלחצים ומה לא".

   

  ''

  כרוז מנהלי תלמודי התורה, מתוך יתד נאמן

   

  כמקובל בתקשורת החרדית שום מעשה טוב אינו עובר ללא עונש. עם צאת החג מיהר בטאונה של דגל התורה יתד נאמן לחגוג את החריגה מהכללים של "בקהילה" ושל השבועון החרדי "משפחה" שפרסם מוסף ובו דברי תמיכה ביציאת חרדים לעבודה. יתד אף פרסם מכתב מחאה של מנהל תלמודי התורה החרדיים: "פנייה וזעקה להורי התלמידים במוסדות החינוך". המנהלים כותבים כי "לאור בקשתם של מרנן ורבנן גדולי הדו"ר שליט"א להתריע מפני השפעתם הרעה של השבועונים למיניהם פונים אנו אליכם הורים נכבדים".

  מתברר שלדעת המנהלים (או ליתר דיוק לדעת מי שכתב את המכתב והחתים את המנהלים), השבועונים "מעבירים באופן סמוי וגלוי השקפות פסולות ומסרים אנטי חינוכיים... וכבר הסבו נזק מצטבר של שיבוש הדעות אצל רבים" ולעניין הורוביץ: "לאחרונה אף העזו להגדיל רעתם, בהעמדת במות של כבוד להעומדים בראש המערכות כנגד קודשי ישראל שאף ניצלו במה זו בדרכי חנופה להכניס מארסם ורעלם". מה אפשר ללמוד מזה? אולי שגדולי התורה לא רוצים לצאת נגד השבועונים בעצמם, אבל הם בהחלט משגרים להם הערת אזהרה. סביר להניח שמוספי החגים הבאים של השבועונים יהיו הרבה יותר זהירים.

   

  לקבלת עדכונים קבועים לבלוג, כתבו ל- m.kashrut@gmail.com

  דרג את התוכן:

   תגובות (15)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/10/10 14:40:
   תראה מה כתבתי אצל יוני מנחם
   תקף לגבי החרדים
   כללי המשחק שלנו אינם הכללים של העולם שלהם
   עד שלא נבין
   אבוד לנו
   שרית
     6/10/10 16:01:

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-05 20:07:42

   צטט: hilaloni 2010-10-05 17:37:47

   מעניין אותי גם מה חשבת על המוסף תעסוקה שהופיע בחג במשפחה. מרתק ביותר - לא?

   לא הייתי בארץ וטרם השגתי אותו. אני אמור לקבל עותק.

    

    

   זה ממש מהטובים, וגם שיעור מאלף ברטוריקה. מצפה לפוסט שלך בעניין...

     5/10/10 21:12:

   צטט: ה.גדול 2010-10-05 20:18:42

   מעניין ביותר, מי היה מאמין שבעל נטיות, לא עלינו, ירואיין בעיתון חרדי? אשמח אם תוכל להעלות את כל הראיון לפה

   סורי, גדול עלי.

     5/10/10 20:18:

   מעניין ביותר, מי היה מאמין שבעל נטיות, לא עלינו, ירואיין בעיתון חרדי? אשמח אם תוכל להעלות את כל הראיון לפה

     5/10/10 20:07:

   צטט: hilaloni 2010-10-05 17:37:47

   מעניין אותי גם מה חשבת על המוסף תעסוקה שהופיע בחג במשפחה. מרתק ביותר - לא?

   לא הייתי בארץ וטרם השגתי אותו. אני אמור לקבל עותק.

     5/10/10 17:37:
   מעניין אותי גם מה חשבת על המוסף תעסוקה שהופיע בחג במשפחה. מרתק ביותר - לא?
     5/10/10 15:41:

   צטט: yanivf 2010-10-05 14:47:20

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-05 13:55:44

   צטט: yanivf 2010-10-05 10:27:47

   צטט: חירות-נפש 2010-10-04 22:39:43

   גוועאלד! הרסת לי את הערב עם תמונתו של פרוש,
   שאיים לחסל סופית את ירושלים
   לו היה נבחר לראשות העיר...
   כמה טוב ש ברקַת!
   העיר מזמן לא שגשגה כך תרבותית.

    

    

   זו נבלה וזו טריפה. הרגל הגסה שבה ברקת מטפל בענייני מזרח ירושלים מאזנת (?) כל דבר אחר שהוא עושה בעיר. ואני אפילו לא רואה שהוא עושה יותר מדי... חלק גדול מן הפעילות התרבותית, למשל, הוא פרי יוזמות קהילתיות מקומיות - למשל של מרכז יהודית.

   למרבה הצער, ואת זה אני אומר כאחד שלא נשאר בבית אלא טרח והצביע ברקת, אני לא רואה שום שינוי לטובה בעיר בינתיים.

   זה בגלל שכבר הספקת לשכוח איך לופוליאנסקי חילק את המשאבים בצורה שוויונית, כלומר שהחרדים קיבלו המון שיווויון. הפעילות של ברקת במזרח העיר מיותרת ומזיקה, אבל חשוב לזכור:

   1. זה ברקת או ראש עיר חרדי.

   2. כמעט כל ראש עיר חרדי יהיה יותר ימני מברקת. פרוש הרבה יותר ימני מברקת.

    

   לא שכחתי, פשוט נשבר לי מהפוליטיקאים בשנקל שלא רואים מעבר לקצה אפם.

   קודם אולמרט, שלפני שחזר בתשובה והחליט לחלק את ירושלים הרחיב את גבולותיה המוניציפליים וקידש את כל הדרך עד ים המלח, וסיבך אותנו עמוק עמוק בבוץ, ואז לופוליאנסקי ועכשיו ברקת.

   פשוט נשבר כבר לחפש בפינצטה את המועמדים הכי פחות גרועים.

   אמנם עם מלא חכמים עמנו, אבל צריך אלף על כל טיפש שמולך עלינו וזורק אבנים לבאר.

    

   וסליחה - זה בכלל לא נושא הפוסט המעניין הזה שלך.

   הוא מעניין במיוחד, אגב, משום שעולה ממנו תמונה קודרת עוד יותר משחשבנו - אני כבר מעדיף שליטים טיפשים על ציניקנים (ליברמן הוא דוגמה מובהקת).

   תודה.

   אני חושש שבעניין ירושלים אין מה לחפש. ברקת הוא ראש העיר החילוני האחרון. כמובן יכולות להיות הפתעות. אם גבי אשכנזי למשל יחליט שהוא רוצה להיות ראש העיר. אבל למה לו? בהיצע המועמדים הסביר זה ברקת או לופוליאנסקי. וזה יכול להפוך מהר מאד לברקת או דרעי. במצב הזה אני אמשיך לסלוח לברקת את כל מעשי האיוולת בסילוואן.

    

     5/10/10 14:47:

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-05 13:55:44

   צטט: yanivf 2010-10-05 10:27:47

   צטט: חירות-נפש 2010-10-04 22:39:43

   גוועאלד! הרסת לי את הערב עם תמונתו של פרוש,
   שאיים לחסל סופית את ירושלים
   לו היה נבחר לראשות העיר...
   כמה טוב ש ברקַת!
   העיר מזמן לא שגשגה כך תרבותית.

    

    

   זו נבלה וזו טריפה. הרגל הגסה שבה ברקת מטפל בענייני מזרח ירושלים מאזנת (?) כל דבר אחר שהוא עושה בעיר. ואני אפילו לא רואה שהוא עושה יותר מדי... חלק גדול מן הפעילות התרבותית, למשל, הוא פרי יוזמות קהילתיות מקומיות - למשל של מרכז יהודית.

   למרבה הצער, ואת זה אני אומר כאחד שלא נשאר בבית אלא טרח והצביע ברקת, אני לא רואה שום שינוי לטובה בעיר בינתיים.

   זה בגלל שכבר הספקת לשכוח איך לופוליאנסקי חילק את המשאבים בצורה שוויונית, כלומר שהחרדים קיבלו המון שיווויון. הפעילות של ברקת במזרח העיר מיותרת ומזיקה, אבל חשוב לזכור:

   1. זה ברקת או ראש עיר חרדי.

   2. כמעט כל ראש עיר חרדי יהיה יותר ימני מברקת. פרוש הרבה יותר ימני מברקת.

    

   לא שכחתי, פשוט נשבר לי מהפוליטיקאים בשנקל שלא רואים מעבר לקצה אפם.

   קודם אולמרט, שלפני שחזר בתשובה והחליט לחלק את ירושלים הרחיב את גבולותיה המוניציפליים וקידש את כל הדרך עד ים המלח, וסיבך אותנו עמוק עמוק בבוץ, ואז לופוליאנסקי ועכשיו ברקת.

   פשוט נשבר כבר לחפש בפינצטה את המועמדים הכי פחות גרועים.

   אמנם עם מלא חכמים עמנו, אבל צריך אלף על כל טיפש שמולך עלינו וזורק אבנים לבאר.

    

   וסליחה - זה בכלל לא נושא הפוסט המעניין הזה שלך.

   הוא מעניין במיוחד, אגב, משום שעולה ממנו תמונה קודרת עוד יותר משחשבנו - אני כבר מעדיף שליטים טיפשים על ציניקנים (ליברמן הוא דוגמה מובהקת).

     5/10/10 14:09:

   צטט: 10ali 2010-10-05 13:29:46

   http://bhol-forums.co.il/topic.asp?cat_id=4&topic_id=2832595&forum_id=771

   אז ככה זה הולך היום אתה נהיה צדיק או רשע, קנאי או מתון, מטיף או מוטף, לפי השאלה איפה אתה עובד באותו רגע? אכן יתד נאמן. במחשבה שיה, מה זה משנה? ממילא יש לכל הציבור החרדי את השקפתו של מורנו הרב נתן זאב גרוסמן ולאורו נלך.

     5/10/10 13:57:

   צטט: נווד אפור 2010-10-05 10:32:50

   מעניין מאוד
   תודה

   תודה

     5/10/10 13:55:

   צטט: yanivf 2010-10-05 10:27:47

   צטט: חירות-נפש 2010-10-04 22:39:43

   גוועאלד! הרסת לי את הערב עם תמונתו של פרוש,
   שאיים לחסל סופית את ירושלים
   לו היה נבחר לראשות העיר...
   כמה טוב ש ברקַת!
   העיר מזמן לא שגשגה כך תרבותית.

    

    

   זו נבלה וזו טריפה. הרגל הגסה שבה ברקת מטפל בענייני מזרח ירושלים מאזנת (?) כל דבר אחר שהוא עושה בעיר. ואני אפילו לא רואה שהוא עושה יותר מדי... חלק גדול מן הפעילות התרבותית, למשל, הוא פרי יוזמות קהילתיות מקומיות - למשל של מרכז יהודית.

   למרבה הצער, ואת זה אני אומר כאחד שלא נשאר בבית אלא טרח והצביע ברקת, אני לא רואה שום שינוי לטובה בעיר בינתיים.

   זה בגלל שכבר הספקת לשכוח איך לופוליאנסקי חילק את המשאבים בצורה שוויונית, כלומר שהחרדים קיבלו המון שיווויון. הפעילות של ברקת במזרח העיר מיותרת ומזיקה, אבל חשוב לזכור:

   1. זה ברקת או ראש עיר חרדי.

   2. כמעט כל ראש עיר חרדי יהיה יותר ימני מברקת. פרוש הרבה יותר ימני מברקת.

    

     5/10/10 13:29:
   http://bhol-forums.co.il/topic.asp?cat_id=4&topic_id=2832595&forum_id=771
     5/10/10 10:27:

   צטט: חירות-נפש 2010-10-04 22:39:43

   גוועאלד! הרסת לי את הערב עם תמונתו של פרוש,
   שאיים לחסל סופית את ירושלים
   לו היה נבחר לראשות העיר...
   כמה טוב ש ברקַת!
   העיר מזמן לא שגשגה כך תרבותית.

    

    

   זו נבלה וזו טריפה. הרגל הגסה שבה ברקת מטפל בענייני מזרח ירושלים מאזנת (?) כל דבר אחר שהוא עושה בעיר. ואני אפילו לא רואה שהוא עושה יותר מדי... חלק גדול מן הפעילות התרבותית, למשל, הוא פרי יוזמות קהילתיות מקומיות - למשל של מרכז יהודית.

   למרבה הצער, ואת זה אני אומר כאחד שלא נשאר בבית אלא טרח והצביע ברקת, אני לא רואה שום שינוי לטובה בעיר בינתיים.

     4/10/10 23:03:

   צטט: חירות-נפש 2010-10-04 22:39:43

   גוועאלד! הרסת לי את הערב עם תמונתו של פרוש,
   שאיים לחסל סופית את ירושלים
   לו היה נבחר לראשות העיר...
   כמה טוב ש ברקַת!
   העיר מזמן לא שגשגה כך תרבותית.

   ממש עיר הברקת

     4/10/10 22:39:
   גוועאלד! הרסת לי את הערב עם תמונתו של פרוש,
   שאיים לחסל סופית את ירושלים
   לו היה נבחר לראשות העיר...
   כמה טוב ש ברקַת!
   העיר מזמן לא שגשגה כך תרבותית.

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון