כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  חוק גפני לעידוד העוני

  53 תגובות   יום שבת, 23/10/10, 12:26

   

  קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים לא מוציאה אברכים מהעוני. היא מבטיחה שישארו עניים. היא לא קצבת הבטחת הכנסה אלא קצבה עוקפת הבטחת הכנסה. בעצם מדובר בסוג של קצבת ילדים. דברים שמשה גפני לא יספר לכם. ועוד משהו: שום הטבה לסטודנטים לא תתקן את הנזק של התקציב הזה. צריך פשוט לבטל אותו


  ''

   

  דיווחים כוזבים. כ-60 אברכים נתפסו בשנה שעברה בדיווחים כוזבים כדי לקבל מהמדינה קצבת הבטחת הכנסה במרמה. משרד החינוך ערך קרוב למאתיים בדיקות, כלומר אחד מכל שלושה אברכים שנבדקו נתפס מרמה. לדברי מנהל האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך עמוס צייאדה, הבדיקות לא נערכו בקרב מדגם מייצג, אלא בקרב חשודים. מה זה חשוד? למשל מישהו שבא לתת את ההצהרה שבה הוא כותב שאין לו מכונית ומניח את המפתחות של הרכב על השולחן. כלומר, יש לא מעט הונאות אבל אי אפשר לטעון שאחד מכל שלושה אברכים שמקבלים הבטחת הכנסה הוא רמאי. גם זה משהו.

   

  קצבה מעודדת עוני. על פי דו"ח בנק ישראל שעור העוני במגזר החרדי עומד על 59% לעומת 14% בכלל האוכלוסייה. מרכז המחקר והמידע של הכנסת פרסם לאחרונה מסמך נתונים על העוני. מתברר שבקרב המשפחות החרדיות שבהן יש מפרנס אחד תחולת העוני יורדת דרמטית ל-32.5%. בקרב המשפחות החרדיות שבהן שני מפרנסים צונחת תחולת העוני ל-6%. אבל קצבת הבטחת ההכנסה מחייבת את שני בני הזוג לא לעבוד. קשה שלא להסיק שמדובר בקצבה מעודדת עוני ושחוק גפני להנצחת הקצבה הוא לא רק חוק עוקף בגצ אלא גם חוק לעידוד העוני.

   

  ''

  יד הכסף. צילום: Neubie, flickr

   

  פיגוע כלכלי. דו"ח המועצה הלאומית לכלכלה בנושא תעסוקת אברכים קובע כי אחד החסמים העיקריים ליציאת אברכים לעבודה היא אובדן תמיכות והנחות שמעניקה המדינה. על פי הדו"ח משפחת אברך שיצא לעבודה תפסיד תמיכות והנחות בסך 3000 עד 4000 שקל. אחד המרכיבים החשובים ביותר במערכת התמיכות הזאת היא קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים. למדינת ישראל יש מדיניות מוצהרת של עידוד יציאת אברכים לעבודה והיא משקיעה בכך סכומי עתק. הנצחת קצבת הבטחת הכנסה לאברכים אינה יכולה להחשב אלא כניסיון חבלה מכוון במאמץ הלאומי הזה.

   

  הבטחת הכנסה? תקציב לישיבות. השם קצבת הבטחת עבודה לאברכים הוא עבודה בעיניים, מכבסת מילים, שמטרתה ליצור הקבלה לקצבת הבטחת הכנסה האמיתית. בפועל אין שום דמיון בין שתי הקצבאות. קצבת הבטחת ההכנסה מיועדת לאנשים שאינם יכולים להשתכר יותר (מיצו את יכולת ההשתכרות). כלומר היא מיועדת לנכים, חולים, נפגעי עבודה ומובטלים. קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים ניתנת לאנשים שבחרו לא לעבוד כלומר להיות עניים מרצון ולחיות על חשבון משלם המיסים. קצבת הבטחת ההכנסה הרגילה לא ניתנת לתלמידים. קצבת הבטחת הכנסה לאברכים ניתנת רק לתלמידים שאינם עובדים. קצבת הבטחת ההכנסה הרגילה ניתנת על ידי המוסד לביטוח לאומי שמטפל בנושאי רווחה. קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים ניתנת על ידי האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך. מה זה קשור להכנסה? זה לא קשור. פשוט מדובר בחלק מתקציב הישיבות.

   

  ''

  מכבסת כספים. צילום: eleda 1, flickr

   

  הבטחת הכנסה? קצבת ילדים. קצבת הבטחת הכנסה ניתנת על פי מבחן הכנסה. קצבת הבטחת הכנסה לאברכים ניתנת בעיקר על פי מבחני ילודה ותעסוקה. מקבל אותה זוג ששני ההורים בו אינם עובדים ונולד להם ילד שלישי. כלומר, קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים היא בעצם סוג של תוספת לקצבת הילד השלישי. אדם רגיל מקבל עבור הילד השלישי 252 שקלים. האברך מקבל  עוד 1040 ובלבד שאשתו לא תעבוד או תעבוד בהיקף קטן מאד (עד 1200 שקל). האברך יקבל את הקצבה בלי שום קשר לשאלה כמה כסף יקבל מהכולל, בין אם הכולל ישלם לו 850 שקל ובין אם יקבל 3000.

   

  מספר מקבלי הקצבה גדל פי 4. גובה קצבת הבטחת ההכנסה 1040 שקלים לחודש. העלות לכ-11 אלף אברכים היא כ-132 מליון שקלים לשנה. למה התפרסם שהעלות בתקציב לשנתיים הקרובות היא 270 מיליון? זה מה שקורה כשמעבירים תקציב דו שנתי. הכל כפול. אין כל פסול בכך שמדינה יהודית תממן לימודים של אברכים. הבעיה היא שבשל ההסכמים הקואליציוניים היא נדרשת לממן ממספר בלתי מוגבל של אברכים. כך גדל מספר האברכים שמקבלים קצבת כולל (845 שקלים לחודש) מ-40 אלף בתחילת העשור ל-70 אלף בסופם. כך גדל מספר האברכים שמקבלים קצבת הבטחת הכנסה מ-2650 ב-1986 ל-11 אלף בשנה שעברה, גידול של פי ארבעה תוך חצי יובל. מרשים.

   

  ''

  כסף. צילום: lalunablanca, flickr

   

  שכר לימוד? מה זה? דברי ההסבר להצעת חוק מלגת קיום לתלמידי כולל (חוק קצבת ההכנסה לאברכים) מציינים שעל פי נתוני האוצר סטודנטים מקבלים תמיכה מהמדינה בסך 450 מליון שקלים ולכן מוצדק לממן את קצבת הבטחת ההכנסה. מה שהצעת החוק לא מציינת הוא שסטודנטים משלמים שכר לימוד של עשרת אלפים שקלים לשנה בזמן שאברכים מקבלים מלגת כולל בסך עשרת אלפים שקלים בשנה. לכן חלק גדול מהתמיכה לסטודנטים מיועד למימון שכר הלימוד, מושג שכלל לא מוכר בכוללי האברכים. עוד הקפידו מגישי הצעת החוק לא לציין שחלק גדול מהתמיכות לסטודנטים  ניתן תמורת התנדבות (פר"ח) או למגזרים מיוחדים (עולים), כלומר בעצם משווים פה נתונים שין כל קשר ביניהם. לא יכול להיות שרצו להעלים מאיתנו את המידע הזה. בטח סתם רצו לחסוך מילים.

   

  שדרות יקותיאלי. את העתירה נגד קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים הגיש מנהיג הציבור החילוני בירושלים אורנן יקותיאלי לפני עשור. העתירה הוגשה בעקבות פרסומים שלי ב"הארץ", באמצעות עו"ד גלעד ברנע. יקותיאלי נפטר ב-2001. במשך עשר השנים דאג בגצ להותיר את יקותיאלי כעותר פעיל, כשלא נתן פסק דין. פסיקת בגצ השנה שפסלה את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים הייתה ללא ספק הנצחה ראויה לפועלו. יקותיאלי היה סגן ראש עיריית ירושלים. על שמם של סגנים אחרים בתקופתו נקראו  רחובות ואף שכונה. יקותיאלי לא זכה עד היום אפילו לכיכר או לגן. את השערורייה הזאת חייבים להפסיק.

   

  לקבלת עדכונים קבועים לבלוג כתבו ל-m.kashrut@gmail.com

  דרג את התוכן:

   תגובות (52)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     31/10/10 06:11:
   קראתי את המנשר העלוב שלך,ודי התרשמתי כי אינך שוחר שיוויון,אלא דמגוג טנטישמי עלוב וקטן.
   כמובן שלא אבזבז את זמני ולכן אחסוך את הפרטים ה"קטנים" של השקר הגדול.

   הנסיון להציג את הבטחת ההכנסה לאברכים כתוספת לקיצבאות הילדים הינו דמגוגיה ממדרגה ראשונה.מה גם כי אם כך הדבר הרי שרוב רובם של האברכים איננו מקבל תוספת זו.

   ולסיום-מה שהדגשת בכותרת באדום,רק מראה עד כמה צודק המשל הבא: היה רשע שעמדה לו זכות מסויימת לבקש בקשה אחת בלבד,אך התנאי היה כי כל מה שיבקש יקבל,אך לשכנו הצדיק ינתן כיפליים.מה שהוא ביקש זה שיוצאו לו עין אחת !! וכך מראה כתבה שקרית זו כי כל מה שהינך מבקש הוא רק לפגוע ולפגוע באלו שזונחים את עולם החומר,ובזכותם אנו עדיין חיים במדינה מושחתת זו.
   הנה ציטוט מויקיפדיה לגבי הבטחת הכנסה לחרדים:
   "בנוסף להבטחת ההכנסה באמצעות המוסד לביטוח לאומי, קיימת הבטחת הכנסה של משרד החינוך (עד 2004 של משרד הדתות) המיועדת עבור לומדים במוסדות ישיבתיים העומדים בקריקטריונים שונים. קצבה זו מיועדת לתמיכה בלומדים במעמד תורתו אומנותו."

   לו היית דורש אמת היית משווה בין הקיצבאות הניתנות להבטחת הכנסה,ובין אלו הניתנות לאברכים מיעוטי היכולת.ולידיעת-ההקצבה לכל אדם שאיננו חרדי ונמצא באותו מעמד היא החל מכפליים,רק שבמקרה זה החרדים דווקא מופלים לרעה עקב היותם בלתי מועסקים מרצון.
   אם נבדוק באוכלוסיה הכללית נגלה כי בה נמצאים כ-33% המוגדרים כבלתי ניתנים להשמה=מובטלים כרוניים המתוקצבים במיליארדים רבים בכל שנה (ולא מניתי כאן את אחוז המובטלים).אותם מובטלים כרוניים אינם נדרשים כלל למבחן תעסוקה,,וכמו כן מוגדרים כל לרוב לצמיתות.

   נגעתי כאן רק בנקודה אחת,אך היא מראה בברור כי אינך דורש אלא אך ורק להלחם באלו המקדישים עצמם לגמרי חיי התורה=אנטישמי עלוב,אחרת היית "לוחם" כביכול במקביל גם במאות אלפי המשפחות החיות על בטלה גמורה-לא עובדים ולא לומדים כעיקרון.וכמובן שאינני נכנס לדיון הערכי בנושא,כיוון שאינני מצפה מחמור (זה לא כינוי לטיפש,אלא לאדם הרואה את העולם רק מהזווית החומרית) להבין בסלט ירקות.
     30/10/10 12:51:
   שלום שחר,
   אני מציעה שתראה את הקליפ החביב הזה שקיבלתי לכל מי שקורא אותך כאן ובפייסבוק. הגיע הזמן שאנו הסטודנטים ואולי כל הציבור איתנו יתעורר. אני נחנקת כלכלית וכעת ביבי מעדיף את אלו שתרמו דבר למדינה הזאת. בבקשה כנס והפץ. אולי משם תבוא גאולה.
   ביבי לסטודנטים: כלו תזדיינו:
   http://www.youtube.com/watch?v=kO-XQCBCO20
     28/10/10 00:14:

   צטט: Radiofoniac 2010-10-27 15:42:59

   ברכותי על החיבור עם אם תרצו.
   http://news.walla.co.il/?w=/22/1747893

   אני מאד לא אוהב את מה שאם תרצו עשו לקרן החדשה לישראל. אבל אני מאד שמח לכך שהימין חובר למאבק על חופש הדת והשוויון בנטל. הרצון להציל את הציונות משותף לכולם ובלי הימין זה לא יקרה. אני חושב שאם תרצו מבינים את זה. עובדה בכנס החרום בכנסת חצצתי בגופי (בעצן סתם ישבתי) בין נציגי אם תרצו ושתיל (עמותה מיסודה של הקרן החדשה).

     27/10/10 15:42:
   ברכותי על החיבור עם אם תרצו.
   http://news.walla.co.il/?w=/22/1747893
     26/10/10 00:35:

   צטט: Seth_Baccal 2010-10-25 19:37:40

   האין זו כל המטרה של חוק ההסדרים?
   שלא רק האברכים ישארו עניים ונאמנים למפלגתם, אלה גם ששאר השכבות החלשות ישארו עניות ובורות, עיין ערך "אורות לתעסוקה" הנפלאה...

   לא רק. הוא גם משתדל להפוך חלק גדול ככל האפשר משכבות הביניים לעניים.

     25/10/10 19:37:
   האין זו כל המטרה של חוק ההסדרים?
   שלא רק האברכים ישארו עניים ונאמנים למפלגתם, אלה גם ששאר השכבות החלשות ישארו עניות ובורות, עיין ערך "אורות לתעסוקה" הנפלאה...
     25/10/10 18:09:

   צטט: דתי לאומי מודאג 2010-10-25 18:01:27

   אני אזרוק לך כפפה שחר (ואולי שווה להקדיש פוסט שלם לעניין ולא עוד טוקבק).
   האם אתה יכול להציע מודל לקיום עולם הישיבות והכוללים מתוך התחשבות בכך שיש חלק גדול בציבור שרואה את העולם הזה כחיוני ותורם לציבוריות הישראלית.
   לא ססמאות כמו "שהטובים ילמדו , השאר לצבא".
   מודל מדוקדק, קריטריונים, מכסות, תמריצים, הישגים נדרשים.
   יש לך ידע לא מועט בנפשות הפועלות וגם בחומר הנלמד - נראה אותך.

    

   גדול עלי לקבוע קריטריונים לגדלות בתורה. את זה נשאיר לאחרים.

   חדו"ש מציעה להצמיד את מספר האברכים שמממנת המדינה ל-10% ממספר הסטודנטים כלומר בין 20 ל-30 אלף.

   להגביל את מספר שנות הלימוד על חשבון המדינה ל-3. האמת היא ששתי ההצעות חופפות.

   אליטה של תלמידי חכמים תוכל ללמוד שנים ארוכות עם מלגת קיום בגובה שכר מינימום. חדו"ש מציעה מאות. אני מניח שנגם אלפים בודדים יהיו בגדר הסביר. ברור שאלה אמורים להיות לימודים שיכוונו לקריירה תורנית: דיינות, רבנות, מחקר תורני.

    

    

     25/10/10 18:01:
   אני אזרוק לך כפפה שחר (ואולי שווה להקדיש פוסט שלם לעניין ולא עוד טוקבק).
   האם אתה יכול להציע מודל לקיום עולם הישיבות והכוללים מתוך התחשבות בכך שיש חלק גדול בציבור שרואה את העולם הזה כחיוני ותורם לציבוריות הישראלית.
   לא ססמאות כמו "שהטובים ילמדו , השאר לצבא".
   מודל מדוקדק, קריטריונים, מכסות, תמריצים, הישגים נדרשים.
   יש לך ידע לא מועט בנפשות הפועלות וגם בחומר הנלמד - נראה אותך.
     25/10/10 13:13:

   צטט: עודד מ. 2010-10-24 23:43:36

     צטט: דתי לאומי מודאג 2010-10-24 12:59:18

   שחר - האשם האמיתי הוא השמאל, שדחק את הימין הציוני והדתיים הלאומיים לזרועות החרדים.
   אם המתנחלים הציוניים לא היו צריכים לחרוד לגורל הבית שלהם, הם כבר מזמן היו שולחים את החרדים לכל הרוחות.
   חלון הזדמנויות לא חוזר שכזה נוצר בימי ממשלת שרון-איתם-לפיד.אם הממשלה הזאת כמו שהיא היתה ממשיכה 4 שנים, אפשר היה לייצר שינוי ניכר.
   אבל פינוי מתנחלים עמד אצלכם בראש העדיפויות, וכך לימדתם אותנו לעולם לא לעזוב את הברית עם החרדים.
   אגב, ברית ציונית יכולה לעבוד מצוין, תראה את הנס שקרה בירושלים.

    

    

    

    

    

   למי שמאמין שאפשר להביא שלום על ידי ויתורים טריטוריאליים, ואפילו להיפטר מהכיבוש המשחית, ברור שזו נקודה הרבה יותר דחופה מהבעיה החרדית. כשם שגם למי שכמוני סובר שויתורים טריטוריאליים יביאו מלחמה אזורית מחרידה עם עשרות אלפי הרוגים, ואולי אף סיכון קיום המדינה, זו נקודה הרבה יותר דחופה מהבעיה החרדית. רק לחרדים עצמם, שמשוכנעים שאם ילעיטו אותם במספיק כסף, אלוהים ישמור עלינו בתמורה טוב יותר מכפי ששמר על אבותינו בשואה, אין נקודה דחופה יותר מאשר תקציביהם וישיבותיהם.  זה פרדוקס מעניין שאפשר לכתוב עליו מאמרים בתורת המשחקים, כי החרדים מרוויחים מהעמדה הלא רציונלית שבהם הם נוקטים.


   מי שלא מבין שההשתמטות החרדית מהשכלה, צבא ועבודה הוא האיום העיקרי היום על עתיד הציונות, פשוט מנותק.

     25/10/10 13:12:

   צטט: Foraminifera 2010-10-25 10:48:38

   גם היהודים די מפגרים. המנהיגים ומנהלי העניינים פחות, אבל אנחנו מאוד. "הערבים" הם לא אוכלוסיה הומוגנית בכלל. יהודים נוטים לקטרג את כל הערבים למקום אחד בעוד שבפועל אפשר בחלוקה מאוד גסה לפרק אותם למוסלמים קיצונים שרואים בעצמם עם כבוש, מוסלמים או נוצרים, שהם שתי קבוצות נפרדות מאוד, שהיו שמחים להיות שווי זכויות במדינה ולהתאקלם בה. וכמובן שגם כאן הם מסועפים לעוד תתי קבוצות רבים, ובל נשכח את הדרוזים שנמצאים איפשהו באמצע. למה שנוצרי שמשווע לחיים מודרניים ומרגיש שהיה יכול לחיות פה חיים סבירים ואף היה מוכן להתנדב לשירות לאומי אם רק היו מאפשרים זאת (רק חבל שכל סמלי המדינה מוקיעים אותו מתוכם מראש) יצביע לאותה מפלגה כמו אדם מאותו מוצא אתני אך בעל אמונה דתית מוסלמית יוקדת שזורק אבנים בצמתים כי כך הנחו אותו במסגד? זה כמו לצפות שכל היהודים האמריקאים- חרדים או לא- יצביעו לאותם מנהיגים. אין בינהם קשר למעט המוצא.

   כל חברי הכנסת הערבים (מחוץ מאחמד טיבי. קצת) מאוחדים בהקפדתם לא להפעיל את כוחם הפוליטי לטובת הבוחרים שלהם. בנושא הזה יש אחדות כוללת.

     25/10/10 13:10:

   צטט: עודד מ. 2010-10-24 23:26:18

   הדבר המשמעותי ביותר שיוצר את הקשר בין החרדים לבין העוני והלימוד הטפילי בישיבות הוא חובת הגיוס המטופשת לצה"ל, מטופשת - כי בפועל אין שום גיוס של חרדים, רק כופים עליהם להיכלא בישיבות. כל עוד לא פותרים את הבעיה הזו, כל דבר אחר הוא חסר משמעות.

   הממשלה הזו כנראה תצליח בסופו של דבר להביא הישג משמעותי מאוד ולנתק את הקשר הגורדי הזה. יובל שטייניץ נחוש לעשות זאת, ואם כך הדבר יביא לפתרון מהיר יחסית של בעיית העוני וההסתגרות החרדית.

    

   דבריך נתוקים מהמציאות. צה"ל מגייס השנה אלף חרדים לתפקידים אמיתיים ומוכיח שהדבר אפשרי.

     25/10/10 10:48:

   צטט: מיא 2010-10-24 19:49:37

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-24 18:57:34

   צטט: מיא 2010-10-24 18:02:00

   במדינה הזאת אנשים מצביעים כבר שנים לראשי מפלגות, 'מנהיגים' עאלק, שלא הוכיחו דבר מלבד תאוות שלטון. הרי מבחינה מספרית אין כל סיבה להטבות המפליגות שזוכים להם החרדים. בין השאר בגלל זה אני בזה למפלגות הישראליות ומצביעה למפלגות ערביות.

   מתי לאחרונה פגשת מפלגה ערבית שעשתה משהו משמעותי למען הבוחרים שלה? אם המפלגות הערביות היו עסוקות בלייצג את הבוחרים שלהן, ישראל היתה הרבה יותר שוויונית.

    

    

   ברור - אצלי זו הצבעת מחאה נטו. הצבעתי בעבר לעזמי בשארה והיום לאחמד טיבי. הערבים בכלל מפגרים. למה הם צריכים כמה מפלגות עם כוח אלקטורלי של 20%?

    

    

   גם היהודים די מפגרים. המנהיגים ומנהלי העניינים פחות, אבל אנחנו מאוד. "הערבים" הם לא אוכלוסיה הומוגנית בכלל. יהודים נוטים לקטרג את כל הערבים למקום אחד בעוד שבפועל אפשר בחלוקה מאוד גסה לפרק אותם למוסלמים קיצונים שרואים בעצמם עם כבוש, מוסלמים או נוצרים, שהם שתי קבוצות נפרדות מאוד, שהיו שמחים להיות שווי זכויות במדינה ולהתאקלם בה. וכמובן שגם כאן הם מסועפים לעוד תתי קבוצות רבים, ובל נשכח את הדרוזים שנמצאים איפשהו באמצע. למה שנוצרי שמשווע לחיים מודרניים ומרגיש שהיה יכול לחיות פה חיים סבירים ואף היה מוכן להתנדב לשירות לאומי אם רק היו מאפשרים זאת (רק חבל שכל סמלי המדינה מוקיעים אותו מתוכם מראש) יצביע לאותה מפלגה כמו אדם מאותו מוצא אתני אך בעל אמונה דתית מוסלמית יוקדת שזורק אבנים בצמתים כי כך הנחו אותו במסגד? זה כמו לצפות שכל היהודים האמריקאים- חרדים או לא- יצביעו לאותם מנהיגים. אין בינהם קשר למעט המוצא.

     25/10/10 10:40:

   צטט: shabat shalom 2010-10-25 05:41:06

   מה עושים כדי שנתניהו יהיה בשלטון?
   מוכרים את המדינה, ומשאביה - מילא.
   מוכרים את התקווה - לא יסולח.

   לא ברור לי איך הוא לא מבין שממשלת חרום עם ליבני וביצוע המהפכה האזרחית לא רק תהפוך אותו לראש ממשלה להרבה מאד שנים, אלא תכניס אותו להיסטוריה.

     25/10/10 10:22:

   צטט: אילן נ. 2010-10-25 08:33:53

   תופעה שאין לה אח ורע בהיסטוריה האנושית.
   חברה טפילית החיה בתוך חברה יצרנית, מתרבה על חשבונה, שואבת את משאביה, ותובעת עוד ועוד.
   אין שום סיבה למדינת ישראל לממן לימודי תורה, משום שאין הלימודים האלה מקדמים אותה לשום מקום. להיפך. התחזקות הדת מסיגה אותנו לאחור בכל מובן אפשרי.
   יותר כסף לישיבות ולחרדים אומר פחות כסף לחינוך ולמדע. אין תקציב ראוי להשיב מוחות מבריקים ארצה, אבל יש תקציב ללימוד זיבולי מוח עתיקים. מדינת ישראל הוקמה ע"י יהודים שקצו בדת ובחיי השטייטל, ותחרב ע"י הדת והשטייטל.

    

   לדעתי דווקא יש סיבה לממן לומדי תורה במדינה יהודית. רק שזו צריכה להיות אליטה. יתר החרדים צריכים ללמוד כמה שנים ולצאת לעבודה כמו בקהילות שלהם בכל העולם. המצב שבו ציבור שלם הוא לומדי תורה לא סביר בעיני כי הוא מחבל בכלכלה הישראלית.

   אגב השימוש במונח טפילים לאנשים פסול בעיני.

     25/10/10 10:19:

   צטט: איש ללא פנים 2010-10-25 08:47:33

   צטט: עודד מ. 2010-10-24 23:26:18

   הדבר המשמעותי ביותר שיוצר את הקשר בין החרדים לבין העוני והלימוד הטפילי בישיבות הוא חובת הגיוס המטופשת לצה"ל, מטופשת - כי בפועל אין שום גיוס של חרדים, רק כופים עליהם להיכלא בישיבות. כל עוד לא פותרים את הבעיה הזו, כל דבר אחר הוא חסר משמעות.

   הממשלה הזו כנראה תצליח בסופו של דבר להביא הישג משמעותי מאוד ולנתק את הקשר הגורדי הזה. יובל שטייניץ נחוש לעשות זאת, ואם כך הדבר יביא לפתרון מהיר יחסית של בעיית העוני וההסתגרות החרדית.

    

    

    

   הממשלה הזאת נחושה לעשות רק דבר אחד - להחזיק עוד ועוד בכיסא. 

   באופן ספציפי - יובל שטייניץ יוכל לרשום לעצמו הישג אדיר אם מישהו יזכור אותו בתום הקדנציה. הרי המינוי הפתטי של האדם הפתטי הזה הוא כלום אחד גדול.

    

   אם שטייניץ יעביר את הקצבה הזאתף סביר שזה יעזור לו להזכר כשר אוצר גרוע במיוחד, שעשה ההיפך ממה שאמר וחיבל בכלכלת המדינה.

     25/10/10 10:18:

   צטט: כורך דברים 2010-10-24 22:44:52

   צטט: דתי לאומי מודאג 2010-10-24 12:59:18

   שחר - האשם האמיתי הוא השמאל, שדחק את הימין הציוני והדתיים הלאומיים לזרועות החרדים.
   אם המתנחלים הציוניים לא היו צריכים לחרוד לגורל הבית שלהם, הם כבר מזמן היו שולחים את החרדים לכל הרוחות.
   חלון הזדמנויות לא חוזר שכזה נוצר בימי ממשלת שרון-איתם-לפיד.אם הממשלה הזאת כמו שהיא היתה ממשיכה 4 שנים, אפשר היה לייצר שינוי ניכר.
   אבל פינוי מתנחלים עמד אצלכם בראש העדיפויות, וכך לימדתם אותנו לעולם לא לעזוב את הברית עם החרדים.
   אגב, ברית ציונית יכולה לעבוד מצוין, תראה את הנס שקרה בירושלים.

    .

   פעמיים טעית:

   "המתנחלים... היו מזמן שולחים את החרדים לכל הרוחות".

   החרדים הם שמרנים, כלומר ימין, כלומר הם גיבוי אוטומטי לכל מה שהוא ימין, כולל נמתנחלים מחוץ למדינת ישראל.

   וגם: איזה מן שמאל זה היה אם לא היה יוצא נגד ההתנחלויות?

   אני מאמין שגם השמאל וגם הימין דואגים בראש ובראשונה לעתיד הציונות.

     25/10/10 08:47:

   צטט: עודד מ. 2010-10-24 23:26:18

   הדבר המשמעותי ביותר שיוצר את הקשר בין החרדים לבין העוני והלימוד הטפילי בישיבות הוא חובת הגיוס המטופשת לצה"ל, מטופשת - כי בפועל אין שום גיוס של חרדים, רק כופים עליהם להיכלא בישיבות. כל עוד לא פותרים את הבעיה הזו, כל דבר אחר הוא חסר משמעות.

   הממשלה הזו כנראה תצליח בסופו של דבר להביא הישג משמעותי מאוד ולנתק את הקשר הגורדי הזה. יובל שטייניץ נחוש לעשות זאת, ואם כך הדבר יביא לפתרון מהיר יחסית של בעיית העוני וההסתגרות החרדית.

    

    

    

   הממשלה הזאת נחושה לעשות רק דבר אחד - להחזיק עוד ועוד בכיסא. 

   באופן ספציפי - יובל שטייניץ יוכל לרשום לעצמו הישג אדיר אם מישהו יזכור אותו בתום הקדנציה. הרי המינוי הפתטי של האדם הפתטי הזה הוא כלום אחד גדול.

    

     25/10/10 08:33:
   תופעה שאין לה אח ורע בהיסטוריה האנושית.
   חברה טפילית החיה בתוך חברה יצרנית, מתרבה על חשבונה, שואבת את משאביה, ותובעת עוד ועוד.
   אין שום סיבה למדינת ישראל לממן לימודי תורה, משום שאין הלימודים האלה מקדמים אותה לשום מקום. להיפך. התחזקות הדת מסיגה אותנו לאחור בכל מובן אפשרי.
   יותר כסף לישיבות ולחרדים אומר פחות כסף לחינוך ולמדע. אין תקציב ראוי להשיב מוחות מבריקים ארצה, אבל יש תקציב ללימוד זיבולי מוח עתיקים. מדינת ישראל הוקמה ע"י יהודים שקצו בדת ובחיי השטייטל, ותחרב ע"י הדת והשטייטל.
     25/10/10 05:41:
   מה עושים כדי שנתניהו יהיה בשלטון?
   מוכרים את המדינה, ומשאביה - מילא.
   מוכרים את התקווה - לא יסולח.
     24/10/10 23:43:

     צטט: דתי לאומי מודאג 2010-10-24 12:59:18

   שחר - האשם האמיתי הוא השמאל, שדחק את הימין הציוני והדתיים הלאומיים לזרועות החרדים.
   אם המתנחלים הציוניים לא היו צריכים לחרוד לגורל הבית שלהם, הם כבר מזמן היו שולחים את החרדים לכל הרוחות.
   חלון הזדמנויות לא חוזר שכזה נוצר בימי ממשלת שרון-איתם-לפיד.אם הממשלה הזאת כמו שהיא היתה ממשיכה 4 שנים, אפשר היה לייצר שינוי ניכר.
   אבל פינוי מתנחלים עמד אצלכם בראש העדיפויות, וכך לימדתם אותנו לעולם לא לעזוב את הברית עם החרדים.
   אגב, ברית ציונית יכולה לעבוד מצוין, תראה את הנס שקרה בירושלים.

    

    

    

    

    

   למי שמאמין שאפשר להביא שלום על ידי ויתורים טריטוריאליים, ואפילו להיפטר מהכיבוש המשחית, ברור שזו נקודה הרבה יותר דחופה מהבעיה החרדית. כשם שגם למי שכמוני סובר שויתורים טריטוריאליים יביאו מלחמה אזורית מחרידה עם עשרות אלפי הרוגים, ואולי אף סיכון קיום המדינה, זו נקודה הרבה יותר דחופה מהבעיה החרדית. רק לחרדים עצמם, שמשוכנעים שאם ילעיטו אותם במספיק כסף, אלוהים ישמור עלינו בתמורה טוב יותר מכפי ששמר על אבותינו בשואה, אין נקודה דחופה יותר מאשר תקציביהם וישיבותיהם.  זה פרדוקס מעניין שאפשר לכתוב עליו מאמרים בתורת המשחקים, כי החרדים מרוויחים מהעמדה הלא רציונלית שבהם הם נוקטים.


     24/10/10 23:26:
   הדבר המשמעותי ביותר שיוצר את הקשר בין החרדים לבין העוני והלימוד הטפילי בישיבות הוא חובת הגיוס המטופשת לצה"ל, מטופשת - כי בפועל אין שום גיוס של חרדים, רק כופים עליהם להיכלא בישיבות. כל עוד לא פותרים את הבעיה הזו, כל דבר אחר הוא חסר משמעות.

   הממשלה הזו כנראה תצליח בסופו של דבר להביא הישג משמעותי מאוד ולנתק את הקשר הגורדי הזה. יובל שטייניץ נחוש לעשות זאת, ואם כך הדבר יביא לפתרון מהיר יחסית של בעיית העוני וההסתגרות החרדית.
     24/10/10 22:44:

   צטט: דתי לאומי מודאג 2010-10-24 12:59:18

   שחר - האשם האמיתי הוא השמאל, שדחק את הימין הציוני והדתיים הלאומיים לזרועות החרדים.
   אם המתנחלים הציוניים לא היו צריכים לחרוד לגורל הבית שלהם, הם כבר מזמן היו שולחים את החרדים לכל הרוחות.
   חלון הזדמנויות לא חוזר שכזה נוצר בימי ממשלת שרון-איתם-לפיד.אם הממשלה הזאת כמו שהיא היתה ממשיכה 4 שנים, אפשר היה לייצר שינוי ניכר.
   אבל פינוי מתנחלים עמד אצלכם בראש העדיפויות, וכך לימדתם אותנו לעולם לא לעזוב את הברית עם החרדים.
   אגב, ברית ציונית יכולה לעבוד מצוין, תראה את הנס שקרה בירושלים.

    .

   פעמיים טעית:

   "המתנחלים... היו מזמן שולחים את החרדים לכל הרוחות".

   החרדים הם שמרנים, כלומר ימין, כלומר הם גיבוי אוטומטי לכל מה שהוא ימין, כולל נמתנחלים מחוץ למדינת ישראל.

   וגם: איזה מן שמאל זה היה אם לא היה יוצא נגד ההתנחלויות?

     24/10/10 22:36:

   צטט: עצבן 2010-10-24 22:21:17

   ״אלף נכנסים למקרא, מאה למשנה, עשרה לתלמוד ,
   ואחד יוצא להוראה״ (ויקרא רבה ב)
   והשאלה מאלף נערים שנכנסים למקרא, כמה יהיו אברכים שתורתם אמונתם?

    

   800. 200 ינשרו ויהפכו לשבאבניקים

     24/10/10 22:21:
   ״אלף נכנסים למקרא, מאה למשנה, עשרה לתלמוד ,
   ואחד יוצא להוראה״ (ויקרא רבה ב)
   והשאלה מאלף נערים שנכנסים למקרא, כמה יהיו אברכים שתורתם אמונתם?
     24/10/10 19:49:

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-24 18:57:34

   צטט: מיא 2010-10-24 18:02:00

   במדינה הזאת אנשים מצביעים כבר שנים לראשי מפלגות, 'מנהיגים' עאלק, שלא הוכיחו דבר מלבד תאוות שלטון. הרי מבחינה מספרית אין כל סיבה להטבות המפליגות שזוכים להם החרדים. בין השאר בגלל זה אני בזה למפלגות הישראליות ומצביעה למפלגות ערביות.

   מתי לאחרונה פגשת מפלגה ערבית שעשתה משהו משמעותי למען הבוחרים שלה? אם המפלגות הערביות היו עסוקות בלייצג את הבוחרים שלהן, ישראל היתה הרבה יותר שוויונית.

    

    

   ברור - אצלי זו הצבעת מחאה נטו. הצבעתי בעבר לעזמי בשארה והיום לאחמד טיבי. הערבים בכלל מפגרים. למה הם צריכים כמה מפלגות עם כוח אלקטורלי של 20%?

     24/10/10 19:10:

   צטט: דתי לאומי מודאג 2010-10-24 16:56:53

   ושוב , אני לא מצפה מאנשים לוותר על תפיסת העולם (וגם לא על התשוקה האדירה לפנות התנחלויות), אני שואף ל"שביתת נשק זמנית" שבה תוגבל גדילתן של ההתנחלויות מצד אחד, ולא תפונה אף התנחלות מצד שני.
   בזמן הזה יוכלו לשבת יחד כל הגורמים הציוניים בקואליציה אחת, ולקדם פתרון לבעיה החרדית.

   א. אני לא בטוח שאני מסוגל לספק את הסחורה הזאת מהצד של השמאל.

   ב. אתה בטוח שאתה מסוגל לספק את הצד של המתנחלים?

   צריך אחדות בלי הקיצונים

     24/10/10 18:58:

   צטט: מירי-ב 2010-10-24 17:34:40

   כתבה/פוסט חשוב(ה) עד מאוד! גם אני קראתי את הכותרת של "הארץ" (המהדורה המודפסת) ביום ו', והתפלצתי... לגמרי...ועכשיו בא הפוסט המשובח שלך ותיקף את הדברים ביתר שאת, ואני הרגשתי כאילו מישהו מסובב עם סכין את המורסה של הפצע שפערה הכותרת ההיא. אבל ככה זה עם מורסות -- לפעמים צריך לסובב עם סכין, כדי להוציאן/להקיאן החוצה. כל הכבוד!

   טוב, חייבים להודות שאני אף פעם לא התמחיתי בלשפר את המוראל של קוראי, כך שמי שנכנס לפה עושה זאת על אחריותו.

     24/10/10 18:57:

   צטט: מיא 2010-10-24 18:02:00

   במדינה הזאת אנשים מצביעים כבר שנים לראשי מפלגות, 'מנהיגים' עאלק, שלא הוכיחו דבר מלבד תאוות שלטון. הרי מבחינה מספרית אין כל סיבה להטבות המפליגות שזוכים להם החרדים. בין השאר בגלל זה אני בזה למפלגות הישראליות ומצביעה למפלגות ערביות.

   מתי לאחרונה פגשת מפלגה ערבית שעשתה משהו משמעותי למען הבוחרים שלה? אם המפלגות הערביות היו עסוקות בלייצג את הבוחרים שלהן, ישראל היתה הרבה יותר שוויונית.

     24/10/10 18:02:
   במדינה הזאת אנשים מצביעים כבר שנים לראשי מפלגות, 'מנהיגים' עאלק, שלא הוכיחו דבר מלבד תאוות שלטון. הרי מבחינה מספרית אין כל סיבה להטבות המפליגות שזוכים להם החרדים. בין השאר בגלל זה אני בזה למפלגות הישראליות ומצביעה למפלגות ערביות.
     24/10/10 17:34:
   כתבה/פוסט חשוב(ה) עד מאוד! גם אני קראתי את הכותרת של "הארץ" (המהדורה המודפסת) ביום ו', והתפלצתי... לגמרי...ועכשיו בא הפוסט המשובח שלך ותיקף את הדברים ביתר שאת, ואני הרגשתי כאילו מישהו מסובב עם סכין את המורסה של הפצע שפערה הכותרת ההיא. אבל ככה זה עם מורסות -- לפעמים צריך לסובב עם סכין, כדי להוציאן/להקיאן החוצה. כל הכבוד!
     24/10/10 17:29:

   צטט: דתי לאומי מודאג 2010-10-24 16:53:15

   אגב שחר , כחוקר מעניין לשמוע את הפרספקטיבה שלך:
   ממתי הפך הלימוד לערך עצמאי, ללא התחשבות ביכולת,כשרון והישגים.
   כיום יכול לשבת בישיבה תלמיד בינוני ומטה , ללמוד חומש עם רש"י כל היום, ובחירתו לשבת בישיבה תחשב לגיטמית.יש לי הרגשה שבעבר (ואולי אפילו העבר הלא כל כך רחוק), לא היה כך.

   זה ברור. זה קרה במדינה הציונית החילונית. שני גורמים עיקריים:

   1. לשמור על הבחור בכל מחיר מהשמד של שירות בצבא

   2. אפילו אם הוא לא הולך לצבא עדיך שישב ויתבטל בישיבה. העיקר שלא יצא לעולם ויפגוש דרכים אחרות.

     24/10/10 17:26:

   צטט: אורי פטיש 2010-10-24 16:38:54

   שחר אני מסכים עם מה שכתבת ואני רוצה להוסיף זוית נוספת לעניין. הצעת חוק המדוברת מנסה להסדיר את מעמדן החוקי של מלגות קיום למטרת לימודים תורניים. כיוון שההצעה מנומקת בצורך "לעודד לימוד תורני כערך מרכזי בחיי העם היהודי", לדעתי צריך לשאול אילו תחומי לימוד היינו רוצים לעודד באופן כללי. במילים אחרות, אם במלגות קיום עסקינן, השאלה צריכה להיות באיזה אופן היינו רוצים לחלק את עוגת המלגות אותן המדינה מעניקה. כמה אחוזים נעניק לתחום הרפואה, המתמטיקה, וכמה ללימודים תורניים. כיוון שהמשאבים מוגבלים, צריך לזכור שאי אפשר להגדיל פרוסה מסויימת בעוגה מבלי להקטין את האחרות.

    

   יתר על כן, אם מחליטים על הגדלה של מלגות הקיום צריך לשקול גם את טיפוחם של תחומי לימוד אחרים. לפי עיתון הארץ, "מלגות הקיום ניתנות בעיקר לחוקרים צעירים הלומדים לתואר שני ושלישי. על פי נתונים שריכז הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר, תקציב המלגות השנתי באוניברסיטאות השונות נאמד בכ-420 מיליון שקל, ומספר מקבלי המלגות עומד על כעשרת אלפים. חלק גדול מהמלגות מסתכמות ב-2,000-3,000 שקל בחודש, וכל אוניברסיטה פועלת בנושא על פי תקנון שגיבשה" [1]. דהיינו, תוספת של 160 מיליון שקל יכולה להגדיל את תקציב המלגות בארץ ב38%! רק תאר לך, עוד אלפי מדענים שחוקרים סרטן, מקורות אנרגיה חלופיים, והנדסה אזרחית. בהקשר הזה, בוא לא נשכח שאוכלסיית הסטודנטים לתארים מתקדמים היא שדרת המחקר, הסגל הבכיר אמנם מנצח על התזמורת אך מי שמבצע את המחקר בפועל הוא הסטודנטים.

    

   באשר לקשיי הקיום של האברכים שעבודתם אומנותם, אני רואה לדברים פתרון פשוט. כמו שהאונברסיטאות מחליטות על האופן בו הן יחלקו את המלגות שלהן, אני ממליץ לכוללים לצמצם את מספר המלגאים שלהם כדי שיוכלו להעניק מלגות שמאפשרות קיום ראוי. באופן הזה, המלגות יוענקו על פי סטנדרטים של מצויינות אקדמאית (או תורנית לצורך העניין) ולא לכל דורש. היתרון העקיף של מהלך כזה הוא שאחוז גדול יותר מהאוכלסיה החרדית גם יחזור לשוק העבודה.

    

   [1] http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1147158.html

    

   בעיני בהחלט סביר שמדינה יהודית תעניק עדיפות מסויימת ללימוד תורה. לעומת זאת אני מסכים איתך לגמרי לגבי ההצעה: לתת הרבה יותר כסף לפחות אברכים ולאפשר ליתר ללכת לעבוד. מספר האברכים גדל מ-40 אלף לפני עשור ל-70 אלף היום. חייבים לשים לזה גבול או שהמשק יתמוטט.

     24/10/10 16:56:
   ושוב , אני לא מצפה מאנשים לוותר על תפיסת העולם (וגם לא על התשוקה האדירה לפנות התנחלויות), אני שואף ל"שביתת נשק זמנית" שבה תוגבל גדילתן של ההתנחלויות מצד אחד, ולא תפונה אף התנחלות מצד שני.
   בזמן הזה יוכלו לשבת יחד כל הגורמים הציוניים בקואליציה אחת, ולקדם פתרון לבעיה החרדית.
     24/10/10 16:53:
   אגב שחר , כחוקר מעניין לשמוע את הפרספקטיבה שלך:
   ממתי הפך הלימוד לערך עצמאי, ללא התחשבות ביכולת,כשרון והישגים.
   כיום יכול לשבת בישיבה תלמיד בינוני ומטה , ללמוד חומש עם רש"י כל היום, ובחירתו לשבת בישיבה תחשב לגיטמית.יש לי הרגשה שבעבר (ואולי אפילו העבר הלא כל כך רחוק), לא היה כך.
     24/10/10 16:38:

   שחר אני מסכים עם מה שכתבת ואני רוצה להוסיף זוית נוספת לעניין. הצעת חוק המדוברת מנסה להסדיר את מעמדן החוקי של מלגות קיום למטרת לימודים תורניים. כיוון שההצעה מנומקת בצורך "לעודד לימוד תורני כערך מרכזי בחיי העם היהודי", לדעתי צריך לשאול אילו תחומי לימוד היינו רוצים לעודד באופן כללי. במילים אחרות, אם במלגות קיום עסקינן, השאלה צריכה להיות באיזה אופן היינו רוצים לחלק את עוגת המלגות אותן המדינה מעניקה. כמה אחוזים נעניק לתחום הרפואה, המתמטיקה, וכמה ללימודים תורניים. כיוון שהמשאבים מוגבלים, צריך לזכור שאי אפשר להגדיל פרוסה מסויימת בעוגה מבלי להקטין את האחרות.

    

   יתר על כן, אם מחליטים על הגדלה של מלגות הקיום צריך לשקול גם את טיפוחם של תחומי לימוד אחרים. לפי עיתון הארץ, "מלגות הקיום ניתנות בעיקר לחוקרים צעירים הלומדים לתואר שני ושלישי. על פי נתונים שריכז הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר, תקציב המלגות השנתי באוניברסיטאות השונות נאמד בכ-420 מיליון שקל, ומספר מקבלי המלגות עומד על כעשרת אלפים. חלק גדול מהמלגות מסתכמות ב-2,000-3,000 שקל בחודש, וכל אוניברסיטה פועלת בנושא על פי תקנון שגיבשה" [1]. דהיינו, תוספת של 160 מיליון שקל יכולה להגדיל את תקציב המלגות בארץ ב38%! רק תאר לך, עוד אלפי מדענים שחוקרים סרטן, מקורות אנרגיה חלופיים, והנדסה אזרחית. בהקשר הזה, בוא לא נשכח שאוכלסיית הסטודנטים לתארים מתקדמים היא שדרת המחקר, הסגל הבכיר אמנם מנצח על התזמורת אך מי שמבצע את המחקר בפועל הוא הסטודנטים.

    

   באשר לקשיי הקיום של האברכים שעבודתם אומנותם, אני רואה לדברים פתרון פשוט. כמו שהאונברסיטאות מחליטות על האופן בו הן יחלקו את המלגות שלהן, אני ממליץ לכוללים לצמצם את מספר המלגאים שלהם כדי שיוכלו להעניק מלגות שמאפשרות קיום ראוי. באופן הזה, המלגות יוענקו על פי סטנדרטים של מצויינות אקדמאית (או תורנית לצורך העניין) ולא לכל דורש. היתרון העקיף של מהלך כזה הוא שאחוז גדול יותר מהאוכלסיה החרדית גם יחזור לשוק העבודה.

    

   [1] http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1147158.html

    

     24/10/10 15:51:

   צטט: נווד אפור 2010-10-24 15:36:28

   בזמנו קיבלתי בצער רב - את העובדה שפוטרתה.
   לפחות לגבי הכתיבה שלך -
   לדעתי זה עשה רק טוב.

   כרגיל תודה על כתבה מעניינת וחשובה.

    

   תודה. אני דווקא סבור שהעיתון אילץ אותי לכתוב קצר יותר ויש לזה יתרונות.

   בכל מקרה נגרם נזק כבד ליכולתי להביא  מידע חיוני.

     24/10/10 15:26:

   צטט: דתי לאומי מודאג 2010-10-24 12:59:18

   שחר - האשם האמיתי הוא השמאל, שדחק את הימין הציוני והדתיים הלאומיים לזרועות החרדים.
   אם המתנחלים הציוניים לא היו צריכים לחרוד לגורל הבית שלהם, הם כבר מזמן היו שולחים את החרדים לכל הרוחות.
   חלון הזדמנויות לא חוזר שכזה נוצר בימי ממשלת שרון-איתם-לפיד.אם הממשלה הזאת כמו שהיא היתה ממשיכה 4 שנים, אפשר היה לייצר שינוי ניכר.
   אבל פינוי מתנחלים עמד אצלכם בראש העדיפויות, וכך לימדתם אותנו לעולם לא לעזוב את הברית עם החרדים.
   אגב, ברית ציונית יכולה לעבוד מצוין, תראה את הנס שקרה בירושלים.

    

   אני מהחסידים הגדולים של הברית בירושלים, וזה מודל מצויין. אין שום אפשרות להבטיח שלא יפונו חלק מהמתנחלים. הדבר היחיד שמבטיח את זה בינתים זו חזית הסרוב הפלשתינאית. אבל איתנו תהיה ציונות ועם החרדים יהיה חורבן. זו הבחירה. מציבור אידאולוגי אני מצפה לקבל החלטות כואבות.

     24/10/10 12:59:
   שחר - האשם האמיתי הוא השמאל, שדחק את הימין הציוני והדתיים הלאומיים לזרועות החרדים.
   אם המתנחלים הציוניים לא היו צריכים לחרוד לגורל הבית שלהם, הם כבר מזמן היו שולחים את החרדים לכל הרוחות.
   חלון הזדמנויות לא חוזר שכזה נוצר בימי ממשלת שרון-איתם-לפיד.אם הממשלה הזאת כמו שהיא היתה ממשיכה 4 שנים, אפשר היה לייצר שינוי ניכר.
   אבל פינוי מתנחלים עמד אצלכם בראש העדיפויות, וכך לימדתם אותנו לעולם לא לעזוב את הברית עם החרדים.
   אגב, ברית ציונית יכולה לעבוד מצוין, תראה את הנס שקרה בירושלים.
     23/10/10 21:35:

   צטט: שלוימ'ה (חוני) 2010-10-23 20:52:22

   אני לא מבין מה המהומה?
   גם המדינה מקבלת קיצבה של כמה מיליארדי דולרים מהדוד סאם בלי שהיא נדרשת לעשות משהו מיוחד עבור זה - כחלק מסיוע החוץ של הקונגרס
   כל קבוצה ומגזר מושך כמה שיותר למען הנציגים ששלחו אותו לכנסת, מהבחינה הזו חברי הכנסת הדתיים באמת דואגים לאינטרס של הציבור ששלח אותם
   למי שזה מפריע לו שיחליף את הנציגים שלו בכנסת...
   מזמן ישראל הפכה בעיני להיות פדרציה של מיעוטים.

   זה דומה לאפשרות שישראל היתה מקבלת מארצות הברית כסף ומשתמשת בו כדי לעודד העברת תעשיה מארצות הברית לסין. אין שום בעיה שהחרדים יקבלו את הכסף הזה לכל מיני מטרות. לישראל יש מטרה לאומית מוכרזת להוציא חרדים לשוק העבודה. התקציב הזה עושה בדיוק את ההיפך. זה כמו להזריק לורידים של המשק רעל.

     23/10/10 20:52:
   אני לא מבין מה המהומה?
   גם המדינה מקבלת קיצבה של כמה מיליארדי דולרים מהדוד סאם בלי שהיא נדרשת לעשות משהו מיוחד עבור זה - כחלק מסיוע החוץ של הקונגרס
   כל קבוצה ומגזר מושך כמה שיותר למען הנציגים ששלחו אותו לכנסת, מהבחינה הזו חברי הכנסת הדתיים באמת דואגים לאינטרס של הציבור ששלח אותם
   למי שזה מפריע לו שיחליף את הנציגים שלו בכנסת...
   מזמן ישראל הפכה בעיני להיות פדרציה של מיעוטים.
     23/10/10 19:57:

   צטט: מולנור מרדכי 2010-10-23 19:31:41

   1.לדעתי טעית בהגדרה, יש הבטחת הכנסה, ויש קצבת נכות
   2.הבטחת הכנסה משולמת גם לחילוניים וגם לערבים, החוק
   אושר לא רק ע"י גפני, או יהודי אחר, הם היו חלק קטן בכנסת
   ובממשלה, למה תיטפל דווקא אליהם?
   3.למה שלא תתחיל בגדול? לגייס את כולם לצבא
   ערבים, דתיים, ומשתמטים, שוויון בפני החוק, הלא כן?
   4.בכל מקרה, אני לא מסכים לתת משהו למישהו שאינו רוצה לעבוד,,,

   יש הבטחת הכנסה לכולם, כולל לחרדים ויש קצבה עוקפת הבטחת הכנסה רק לאברכים. הטעות היא של ממשלת בגין שאישרה את זה. לא שלי.

     23/10/10 19:56:

   צטט: אסצ'ילי ממליצה 2010-10-23 19:14:07

   הנושא חשוב להעלות לדיון ציבורי מחאתי חריף. אותי זה מפוצץ זה מכבר.
   פוסט חשוב ומומלץ אצלי במאמרים.
   תודה אילן.

   תודה

     23/10/10 19:56:

   צטט: זהר צפוני 2010-10-23 18:42:46

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-23 18:30:32

   צטט: זהר צפוני 2010-10-23 15:33:49

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-23 14:48:52

   צטט: אבי דאול 2010-10-23 13:53:58

   חוק גפני ביבי שטייניץ כל ממשלות ישראל לדורותינו ועוונותינו

   הפעם יש מודעות ציבורית גדולה. אפשר לעצור את זה. כשביבי נתקל בלחץ, ביבי מתקפל

    

   ואיך עוצרים זאת ?

   התקפלות לא תסכן אותו ?

    

   נתניהו צריך להבין שמה שנחוץ היום לישראל מעל הכל היא ממשלת אחדות ציונית. מנהיגות ציונית היום מחייבת להוביל מהלכים קשים כמו ביטול קצבת הבטחת ההכנסה, ביטול תקצוב של חינוך ללא ליב"ה, השלמת השוואת קצבאות הילדים, הגבלת מספר האברכים שמממנת המדינה ועוד. זה יכול לקרות רק בממשלה של הליכוד עם קדימה. אם נתניהו שואף אי פעם להפוך למנהיג לאומי, הוא חייב לעשות את זה.

   אם כך הבעייה היא עם נתניהו או קדימה ?

   איך יכול נתניהו לגרום ללבני להצטרף אליו ?

   אפשרות אחת שאני רואה זה להפטר מליברמן.

    

   נתניהו צריך להיות אמיץ ולהקים ממשלה חדשה לגמרי, ממשלה שבה קדימה השותפה החשובה ביותר. ממשלה שבה חלוקת התיקים תבוצע מחדש. אני לא רואה איך לבני אומרת לא להצעה כזו.

     23/10/10 19:31:

   1.לדעתי טעית בהגדרה, יש הבטחת הכנסה, ויש קצבת נכות
   2.הבטחת הכנסה משולמת גם לחילוניים וגם לערבים, החוק
   אושר לא רק ע"י גפני, או יהודי אחר, הם היו חלק קטן בכנסת
   ובממשלה, למה תיטפל דווקא אליהם?
   3.למה שלא תתחיל בגדול? לגייס את כולם לצבא
   ערבים, דתיים, ומשתמטים, שוויון בפני החוק, הלא כן?
   4.בכל מקרה, אני לא מסכים לתת משהו למישהו שאינו רוצה לעבוד,,,

     23/10/10 19:14:
   הנושא חשוב להעלות לדיון ציבורי מחאתי חריף. אותי זה מפוצץ זה מכבר.
   פוסט חשוב ומומלץ אצלי במאמרים.
   תודה אילן.
     23/10/10 18:49:

   צטט: forte nina 2010-10-23 18:36:31

   כשגפני מעלה הצעות חוק, צריך לשמור על העירנות ולזכור שכל רצונו זה לאשש ולבסס את שיכבת הפרזיטים במקומם
   ושחלילה לא יפרצו את מעגל הכלומניקיות שלהם. ואם ביבי ייאנס גם עכשיו זה נראה לי באמת חציית קו האדום האחרון במסכת יחסי דת/מדינה- חילונים/דתיים. שכן בסוף שרשרת המזון זה בא על חשבוננו לא ברור, שהרי לא מדובר בכסף המגיע מכובעו של קוסם.

   האמת? לא אכפת לי שהכסף ישאר כולו אצל החרדים. רק שהוא ילך לעידוד תעסוקה ולא למלחמה בתעסוקה, למלגות לימודים אקדמאים, ליצירת מקומות עבודה, לעידוד מעסיקים. כרגע הסעיף הזה הוא פיגוע כלכלי.

     23/10/10 18:42:

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-23 18:30:32

   צטט: זהר צפוני 2010-10-23 15:33:49

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-23 14:48:52

   צטט: אבי דאול 2010-10-23 13:53:58

   חוק גפני ביבי שטייניץ כל ממשלות ישראל לדורותינו ועוונותינו

   הפעם יש מודעות ציבורית גדולה. אפשר לעצור את זה. כשביבי נתקל בלחץ, ביבי מתקפל

    

   ואיך עוצרים זאת ?

   התקפלות לא תסכן אותו ?

    

   נתניהו צריך להבין שמה שנחוץ היום לישראל מעל הכל היא ממשלת אחדות ציונית. מנהיגות ציונית היום מחייבת להוביל מהלכים קשים כמו ביטול קצבת הבטחת ההכנסה, ביטול תקצוב של חינוך ללא ליב"ה, השלמת השוואת קצבאות הילדים, הגבלת מספר האברכים שמממנת המדינה ועוד. זה יכול לקרות רק בממשלה של הליכוד עם קדימה. אם נתניהו שואף אי פעם להפוך למנהיג לאומי, הוא חייב לעשות את זה.

   אם כך הבעייה היא עם נתניהו או קדימה ?

   איך יכול נתניהו לגרום ללבני להצטרף אליו ?

   אפשרות אחת שאני רואה זה להפטר מליברמן.

    

     23/10/10 18:36:
   כשגפני מעלה הצעות חוק, צריך לשמור על העירנות ולזכור שכל רצונו זה לאשש ולבסס את שיכבת הפרזיטים במקומם
   ושחלילה לא יפרצו את מעגל הכלומניקיות שלהם. ואם ביבי ייאנס גם עכשיו זה נראה לי באמת חציית קו האדום האחרון במסכת יחסי דת/מדינה- חילונים/דתיים. שכן בסוף שרשרת המזון זה בא על חשבוננו לא ברור, שהרי לא מדובר בכסף המגיע מכובעו של קוסם.
     23/10/10 18:30:

   צטט: זהר צפוני 2010-10-23 15:33:49

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-23 14:48:52

   צטט: אבי דאול 2010-10-23 13:53:58

   חוק גפני ביבי שטייניץ כל ממשלות ישראל לדורותינו ועוונותינו

   הפעם יש מודעות ציבורית גדולה. אפשר לעצור את זה. כשביבי נתקל בלחץ, ביבי מתקפל

    

   ואיך עוצרים זאת ?

   התקפלות לא תסכן אותו ?

    

   נתניהו צריך להבין שמה שנחוץ היום לישראל מעל הכל היא ממשלת אחדות ציונית. מנהיגות ציונית היום מחייבת להוביל מהלכים קשים כמו ביטול קצבת הבטחת ההכנסה, ביטול תקצוב של חינוך ללא ליב"ה, השלמת השוואת קצבאות הילדים, הגבלת מספר האברכים שמממנת המדינה ועוד. זה יכול לקרות רק בממשלה של הליכוד עם קדימה. אם נתניהו שואף אי פעם להפוך למנהיג לאומי, הוא חייב לעשות את זה.

     23/10/10 15:33:

   צטט: Shahar Ilan 2010-10-23 14:48:52

   צטט: אבי דאול 2010-10-23 13:53:58

   חוק גפני ביבי שטייניץ כל ממשלות ישראל לדורותינו ועוונותינו

   הפעם יש מודעות ציבורית גדולה. אפשר לעצור את זה. כשביבי נתקל בלחץ, ביבי מתקפל

    

   ואיך עוצרים זאת ?

   התקפלות לא תסכן אותו ?

     23/10/10 14:48:

   צטט: אבי דאול 2010-10-23 13:53:58

   חוק גפני ביבי שטייניץ כל ממשלות ישראל לדורותינו ועוונותינו

   הפעם יש מודעות ציבורית גדולה. אפשר לעצור את זה. כשביבי נתקל בלחץ, ביבי מתקפל

     23/10/10 13:53:
   חוק גפני ביבי שטייניץ כל ממשלות ישראל לדורותינו ועוונותינו

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון