כותרות TheMarker >
  ';

  ID@N - Innovation Data and Networks

  הבלוג יעסוק בווב 2.0, 3.0, N.0 ובישומיהם הארגוניים: אנטרפרייס N.0, מנסיוני כאסטרטג ווב 2.0 של לקוחותי בישראל.

  מות המותגים ולידת התגים: גוגל 2007-2017

  15 תגובות   יום רביעי, 24/10/07, 16:06
   

  עולם הפרסום הגלובאלי מבזבז בשנה 214 מיליארד דולר. פרשת גינת-מקאןאריקסון-טיבטעם-ערוץ2, היא תחילת הסוף. העיתונים הטלוויזיה וחברות הפרסום, נמצאים לפני משבר בגלל הופעת הדור השני של האינטרנט הקרוי "ווב 2.0". שוק הפרסום העולמי מסתכם היום ב-428 מיליארד דולרים. בעידן הפוסט-טלוויזיוני והפוסט-עיתונאי של ווב 2.0, התברר ש-50% מכסף זה מתבזבז על הקהלים הלא נכונים. זאת משום שרוב "התחמושת" לא קולעת במטרה, כפי שנסביר בהמשך.

   

  האם תוך כמה שנים הפרסום הממוקד של ווב 2.0 ייקח את רוב 200 מיליארד הדולר? התשובה היא חד משמעית כן. אבל בעזרת ווב 3.0 הבא עלינו לטובה, שמכיל אינטליגנציה מלאכותית ש"מבינה" את הקורא/צופה.

   

  דוגמה בולטת לכך הוא "גוגל פרינט אד", השירות המהפכני של גוגל שנועד למנוע מתקפה נגדה מצד העיתונים שמרגישים שהם נדחקים לקיר על ידי ווב 2.0, שמוריד את תפוצת העיתונים בקצב של כ5% בשנה, דבר שיבוא להיעלמות העיתון האחרון מהעולם בשנת 2035. מדובר בחלוקת רווחים הדדית בין גוגל לעיתונים, בזירת מסחר של שטחי פרסום למפרסמים ולעיתונים. בכך גוגל יוצרת איום ממשי על גורם יותר דינוזאורי: משרדי הפרסום.

   

  מתוך 428 מיליארד דולר של שוק הפרסום הכללי הנ"ל, שוק הפרסום המקוון מגיע ב2007 ל25 מיליארד דולר. מתוך זה גוגל לוקחת 40% דהיינו 10 מיליארד דולר. אבל מכירות הפרסום של גוגל הם רק חלק קטן מפוטנציאל זה. מיקרוסופט צופה ששוק הפרסום המקוון אכן יתקרב ב-2015 ל-200 מיליארד הדולר הנ"ל.

   

  מאיפה בא הפרסום ולאן פניו מועדות?

   

  לפי העיתון "האקונומיסט" השיווק באינטרנט הוא "מכונת השיווק האולטימטיבית " כדי להבין זאת נראה איך הוא התפתח. הפרסומת הראשונה הופיעה בשנת 1870 מיד אחרי ניצחון הצפון התעשייתי על הדרום החקלאי. ניצחון זה בישר את המהפכה התעשייתית הראשונה (1770-1870) בעזרת מכונות הקיטור המניעות מכונות תעשייתיות ליצור טקסטיל ומזון. ארה"ב הובילה את המהפכה התעשייתית השנייה (1870-1980) בעזרת מכוניות דלק, מנועים אלקטרוניים ואלקטרוניקה צרכנית. פירוט מלא על המעבר הכלכלי בכל התחומים, מוצג בספרי משנת 2000 "מדריך למאה ה-21".

   

  היקפי הייצור הענקיים בארה"ב הצריכו שיטות מכירה יותר דוחפניות שיצרו את ענף הפרסום. מאז הפרסומת הראשונה ועד להופעת האינטרנט, המפרסמים ידעו שכ50% מהוצאות הפרסום מתבזבזות על קהלים לא רלבנטיים, אבל לא הייתה שום שיטה לזיהוי איזה קהל רלוונטי ואיזה קהל לא רלוונטי.

   

  לכן, מיקרוסופט בודקת את האפשרות לחלק אופיס וחלונות חינם תמורת פרסום. אבל לשם כך מיקרוסופט צריכה לעבור לווב 2.0 והיום אחרי עזיבת באבא ביל (גייטס) לעסקי הצדקה והתרומות, לא בטוח שמיקרוסופט תצליח. לכן לגוגל כיום יש שווי שוק של מעל ל-150 מיליארד דולר. גוגל היא בעצם סוכנות הפרסום הגדולה בעולם. אבל היא מוסווית בתור חברת חיפוש.

   

  אם "גוגל-טיוב" מייצגת את הפוסט-טלוויזייה. מהי חברת פרסום בעידן זה?

   

  גוגל היא חברת הווב 2.0 החשובה בעולם. www.salesforce.com  היא חברת המחשוב הארגוני החשובה בעולם של ווב 2.0. עתה הן משתפות פעולה לדבר שהוא חדשני מאוד: גוגל הפכה לחברת מדיה. מפרסמים בה כמו שמפרסמים במדיה הקדם אינטרנטית מסוג טלוויזיה, עיתון או רדיו.

   

  סיילספורס פתחה תוכנת CRM (ניהול יחסי לקוחות בשיווק, פרסום, מכירות ושירות) לניהול קמפיין שיווק ופרסום בווב 2.0 במיוחד ב-Adsense של גוגל. הדינוזאוריות של האי.ביזנס של ווב 1.0, אורקל וסאפ, יודעות לעשות CRM בווב 1.0 או במדיה הקדם דיגיטלית כולל שיווק, פרסום, מכירות ושירות.

   

  אך מה קורה כשצריך לנהל קמפיין שיווק ופרסום בווב 2.0? את זה אורקל וסאפ לא יודעות לעשות, אבל salesforce.com כן יודעת לעשות. זה מוביל ל"קמפיין לכל פועל". הכוונה היא לאפשרות שכל פרט או עסק קטן לנהל את הפרסום והשיווק שלה בעלויות מאוד קטנות וממוקדות תוצאה, החל מ-200 שקלים לחודש. כמובן שגוגל ויוטיוב וסיילספורס, טובות גם לארגונים גדולים, כפי שנדגים עתה.

   

  הבה וניקח שלוש דוגמאות מהחיים: בנקאות, עיתונות, טלקום

   

  בנקאות: אחד משני הבנקים הגדולים בישראל מתכנן להפוך לבנק גלובאלי תוך עשור. איך הוא יגיע לקהלי היעד החדשים? איך יימתג עצמו מבנק מקומי לגלובלי? האם הבנק יפתח בלוג או ויקי, כדי לעשות סיעור מוחות בין מנהלי האסטרטגיה והשיווק בבנק? האם יפרסם במדיה הישנה כדוגמת ה-CNN עם "אחוז קליעה" של 50% או יפרסם במדיה ההיפר-חדשה של ווב 2.0 עם אחוז קליעה הקלקתי של 100%?

   

  עתונות: אחד משני העיתונים הגדולים בארה"ב, פיתח מותג חדש לפני כחמש שנים, וחלק מהתכנים המודפסים מופיעים באינטרנט תחת המותג החדש. זה היה לפני חמש שנים, איך העיתון יעביר תכנים בווב 2.0? איך הוא ימכוור מודעות בווב 2.0? האם העיתון שפיתח מותג חדש במעבר מנייר לאינטרנט, צריך שוב מיתוג-מחדש במעבר מווב 1.0 לווב 2.0?  מנכ"ל העיתון שהיה בכנס מדיה בינלאומי שמע דברים הפוכים ממה שאמרו לו הסמנכלי"ם שלו לשיווק ולמכירות. למי להאמין?

   

   טלקום: אחת משלושת ספקיות מכשירי הסלולר הגדולות בישראל, היא "סופרמרקט לטכנולוגיה" המייבאת מכשירים של מותג גלובאלי. איך הספקית יכולה להיות הספקית מספר אחד בישראל? איך להגדיל מכירות בקרב גילאי 15-25 שהם הקונים הנלהבים ביותר? האם לפרסם בשיטות ווב 1.0 או ווב 2.0? האם לפרסם גם במדיה קדם אינטרנטית מנייר וטלוויזייה? איך לארגן את מוקדי המכירה ואת שירות הלקוחות ברוח צעירי/ות ווב 2.0 האם לפתוח ויקי-שירות לקוחות?

   

  מהו שיווק 2.0? מהו שיווק בכלל?

   

  השיווק שלפני ווב 2.0 משתנה בדרכים הבאות:

  • 1. משיווק סתמי לשיווק הקשרי
  • 2. ממותגים להמונים לתגים לקהילות
  • 3. משיווק מוכוון צרכים לשיווק מוכוון רצונות
  • 4. משיווק בהפרעה לשיווק ברשות
  • 5. מדחיפה למשיכה

  גורו השיווק קוטלר אמר "שיווק טוב מביא לידע כה ממוקד על הלקוח, עד שמאמץ המכירה הופך למיותר". אמירה זו מבהירה באלגנטיות את שלושת המושגים:

  • שיווק הוא מכלול של יוזמות להבנת השוק.
  • מכירה היא מכלול של יוזמות להבאת הלקוח להסכים לשלם עבור שירות או מוצר.
  • פרסום הוא אחד מסוגי מאמצי המכירה.

  בישראל יש בלבול בין שלושת המושגים. שופרסל נקראת בטעות רשת שיווק אבל היא בעצם רשת מכירה. שיווק נחשב גם לפרסום, אך פרסום הוא אחד משלבי השיווק.

   

   איך עובד פרסום הקשרי? מה זה פרסום בווב 3.0?

   

  את הפטנט של גוגל הבא לידי ביטוי בשני מושגים: ראשית, AdWords פירושו לינקים לפרסום בצד תוצאות החיפוש, כשהמפרסם משלם לפרסומאי (במקרה זה גוגל) רק לפי הקלקה. בחלק מהמקרים הפרסומאי מבצע מכרז פומבי באינטרנט בין המפרסמים על קניית מילות חיפוש. שנית, AdSense פירושו לינקים לפרסומות עם בינה מלאכותית של ווב 3.0 הסמנטי, כשהלינקים תלויי הקשר Contextual advertising.

   

  אבל כל זה עובד בטקסט. איך עושים גוגל ופרסום הקשרי על ווידאו כדי להרוויח מאתרים כדוגמת http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3315654,00.html#n#n ? על מוסיקה כדוגמת KAAZA? על שיחות טלפון כדוגמת סקייפ? סטארטפים רבים מנסים לפתור את הבעיות הללו כמו שהם מנסים לפתור עוד בעיות בחזית הפרסום של ווב 2.0 כמו: איך עושים גוגל ופרסום הקשרי על טקסט אמורפי ולא מסודר כמו הבלוגים מלאי הסלנג של http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3315654,00.html#n#n? איך עושים פרסום על משחקי מחשב מקוונים מרובי משתתפים?

   

  טיפים לפרסום ושיווק בווב 2.0

   

  א. דור הX, ילידי 1970 ומעלה שהתבגרו עם המחשב והאינטרנט, כבר לא מאמינים בפרסומות טלוויזיוניות ועיתונאיות. בעידן הפוסט-טלוויזיוני והפוסט-עיתונאי של ווב 2.0 גם יחסי ציבור לא מועילים משום שהם נעשו יותר ויותר שקופים.
  גם רוב תוכניות המתיחות וגם המאמרים ה"רציניים" הם פרסומות מוסוות על סופרים ודוגמניות, מדענים ומיליארדרים ישראלים חדשים. הפרסומת בווב 2.0 צריכה להיות משתפת, משעשעת, לא חודרנית ולא מפריעה.

  ב. הפחת למינימום את השימוש בבאנרים והגדל את השימוש בפרסום הקשרי ומשמעותי. הבאנר הוא "טלוויזיה במסווה של אינטרנט".

  ג. עבור לשיווק ופרסום ברשות וצמצמם את השיווק והפרסום בהפרעה. מנהל השיווק של יאהו, סת גודין, גילה את סוג השיווק הנקרא שיווק ברשות של העידן הפוסט-טלוויזיוני והפוסט-עיתונאי מול שיווק בהפרעה. כשאדם רואה סרט בטלוויזייה ופתאום הסרט נפסק בגלל פרסומות, זה שיווק בהפרעה.

  ד. אם אתה מנהל הפרסום או המנכ"ל של חברה מרובת-מותגים ומרובת-מוצרים כמו חברת משקאות או חברת מכשירי סלולר, אל תחשוף רק את המוצרים "הלהיטיים" שלך. מ"חוק הזנב הארוך" נובע שאתה תרוויח יותר ממכירת הרבה לא-להיטים מאשר ממכירת מעט להיטים. זאת בגלל הטיפ הבא.

  ה. צמצם את השימוש במותגים ועבור ככל האפשר לתגים. תן למשתמשים שלך במה בלוגית וויקית כדי לתכנן את סדר העדיפויות בקו המוצרים שלך. זהו ויקי-שיווק. המשתמשים מתייגים את המוצרים שמעניינים אותם יותר וזה מאפשר לך "רייטינג פנימי".

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (14)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/10/07 12:49:

    

   צטט: dr. second life 2007-10-25 08:01:16

   ראשית, ריטואל של צניעות: הרעיונות "המקוריים" הם לא שלי. אני בסך הכל "בסטיונר של תיאוריות ונתונים" שאני מתרגם מחו"ל ומתאים למקומיים הישראלים (ישראליסטן).

    

   שנית, לא אמרתי שסיילספורס היא הגדולה בעולם, אלא החשובה בעולם. נכון סאפ ואורקל הן הגדולות בעולם, אבל הן CRM וERP דור 1.0 וסיילספורס היא דור 2.0 ותואמת גוגל

    אני חושב שהנקודה היא שמערכות line-of-business כגוגמת ERP/CRM הן רכיב אחד של מחשוב ארגוני, ויש עוד המון מערכות IT בתשתית כל מחשוב ארגוני. SF.COM מספקת רק CRM ולכן לא יכולה להיות החשובה ביותר בכלל הקטגוריה של המחשוב הארגוני.

    

   שנית, מיקרוסופט יוצאת עם גרסת SaasS  של ה- CRM שלה עוד כמה חודשים, מדובר במוצר מצליח ביותר לכל הדיעות, והעובדה שהוא יהיה זמין באותו מודל עסקי כמו SF.COM במחיר זול יותר בהחלט מהווה איום. וכמובן שהמערכת הזאת כבר משולבת כמו שתיארת, יחד עם מערכת הפרסום של מיקרוסופט. בקיצור - הולך להיות מעניין. 

     25/10/07 10:34:
   אתה יודע איך זה
   קודם כל הרגולטורים צריכים להחליט כמה כסף יכנס ולכיסים של מי
   זה תהליך שלוקח זמן
     25/10/07 10:29:

   לטל בת אדם

    

   א. דברייך בעמוד הראשי שלך בד.מ.קפה על גן עדן ועץ הדעת, אולי ימצאו הד בפוסט שלי מלפני חודש על ההיפרדות מגן העדן האבוד של הרחם באמצעות השפה

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=152625

    

   ב. לגבי הכלכלה החדשה והכסף החדש: האינטואיציות שלך קולעות. אנו בעיצומה של חזרה לכלכלת חליפין או בארטר. על כך אפרסם בעוד שעה פוסט חדש על בנקאות 2.0

     25/10/07 10:23:

   אודי "רוייטר" תודה

   בזכותך אפרסם בעוד שעה פוסט על "בנקאות אינטרנטית 2.0"

   בתמונה הנלווית

   תראה אותי מרצה בכנס של עיתון הארץ משנת 2000 בדיוק על הנושא הזה כשמאזינים מנכ"ל הבינ"ל דאז פיוטרקובסקי ונחמיה שטרסלר הכתב הכלכלי של עיתון הארץ. לקח לפיוטרקובסקי 7 שנים ליישם את הרעיון

   מברוק! מוטב מאוחר מאשר אף פעם לא.

    

     25/10/07 08:44:
   כותרת הבוקר ב WALLA על הקמת בנק אינטרנטי ראשון בישראל
   PAYPAL פועל מאז 2000 באינטרנט לפי ויקיפדיה יש להם מעל 130 מיליון חשבונות ומחזור כספים של כ 50 ביליון $  בשנה
   כיום הם הכלי הפיננסי האמין ביותר באינטרנט להעברת כספים כולל מנגנוני בירור ופישור יעילים בין לקוחות למכירות אוןליין ומשרתים מעל ל 50% של לקוחות EBAY
   למרות שהם לא ממש בנק, הכיוון שהם מציגים הוא ברור
     25/10/07 08:25:

   לראשונה בבלוג שלך ורציתי להודות לך על המאמר.

   מרתק ללמוד דרך מגמות עכשוויות על התפתחויות צפויות. קצת כמו למצוא חור שבעדו ניתן להציץ אל העתיד.

    

   מחשבה שעלתה בי:

   המגמות שתיארת יאפשרו שינוי של הפרסום מהעברת מסר חד כיוונית לתיקשורת דו-כיוונית עם הלקוח הפוטנציאלי.

   הלקוח אינו עוד מספר אלא אדם או ארגון אשר יש לו מאפיינים ידועים ויתכן שגם סחורות או שירותים אשר המפרסם נזקק להם.

    האם בעקבות המגמות שתיארת יתכן מצב בו יתרבו שיתופי פעולה ומעין "סחר חליפין"?

   באם כן, יכולות להיות לכך השלכות מרחיקות לכת על הכלכלה.

    

    

     25/10/07 08:01:

   ראשית, ריטואל של צניעות: הרעיונות "המקוריים" הם לא שלי. אני בסך הכל "בסטיונר של תיאוריות ונתונים" שאני מתרגם מחו"ל ומתאים למקומיים הישראלים (ישראליסטן).

    

   שנית, לא אמרתי שסיילספורס היא הגדולה בעולם, אלא החשובה בעולם. נכון סאפ ואורקל הן הגדולות בעולם, אבל הן CRM וERP דור 1.0 וסיילספורס היא דור 2.0 ותואמת גוגל

     25/10/07 07:05:

   כרגיל מלא כרימון לא רק במידע אלא גם בגירויים מעוררי חשיבה ועל כך תודה.

    

   אולם האם אין זה מוגזם לכנות את  saleforce "חברת המחשוב הארגוני החשובה בעולם"?. זו היא חברת ה- CRM  ו- CRM הוא רק אחד הנושאים של המחשוב הארגוני.

    

    

    

     25/10/07 00:28:

    

   צטט: dr. second life 2007-10-25 00:15:36

   אודי תודה

   אני תמיד לומד מהתבונה המעשית שלך

   קראתי את קאנט - Kritik der praktischen Vernunft

     25/10/07 00:15:

   אודי תודה

   אני תמיד לומד מהתבונה המעשית שלך

     25/10/07 00:05:
   הפוסט מתאר בשכל מגמות פרסום עתידיות,
   כבר לפני 6 שנים חבר טוב שלי קנה לינק בפורטל באינטרנט ומודעת דבלספרד במוסף סוף שבוע של עיתון נפוץ והציע בהם את אותו השרות
   דרך הלינק שעלה לו 1% אחוז אחד מעלות המודעה, הוא קיבל פי 300 יותר פניות מאשר דרך העיתון, יחס עלות תועלת של פי 30000
   בעניין האדוורד והאדסנס שאני משתמש בהם בעצמי יש לי השגות, בעיקר בעניין האדסנס שהוא פרוץ לנוכלויות ולמניפולציות
   העתיד נראה שחור לספסרי העמלות של מישרדי הפרסום
     24/10/07 21:37:

   לירון

   אני לא זוכר מאיפה התמונה אי שם באינטרנט, באיזה בלוג

   לגבי אחוזי קליעה, הכוונה להקלקה. "לא הקלקת, לא שילמת"

    

   עיקר העניין הוא שתי נקודות:

    

   א. "מנוע הפרסום" גוגל כובשת את העולם בשלבים:

   פרסום בחיפוש (מאז 2002)

   פרסום במייל (מאז 2005)

   פרסום בטלוויזיה (מאז היום)

   פרסום בעיתונים (מאז 2008)

   פרסום בסלולר (מאז 2009, אחרי שה"ג'י-פון" יצא מקו הייצור)

   פרסום ללקוח הבנק של גוגל CheckOut במקום עמלות שנואות (2011)

   פרסום בכל מקום פיסי: בחנויות בקניון, בחדרי הרצאות (2015)

   2017: הכל בר-פרסום Advertisable

    

   ב. התגיות מחליפות את המותגים

     24/10/07 19:54:

   אשמח להבין למה התכונת:

    

   האם יפרסם במדיה הישנה כדוגמת ה-CNN עם "אחוז קליעה" של 50% או יפרסם במדיה ההיפר-חדשה של ווב 2.0 עם אחוז קליעה הקלקתי של 100%?

    

   מה הכוונה אחוזי קליעה של 50% ? חשיפה? action? רכישה?

   מה הכוונה באחוז הקלקתי של 100%? 

    תודה

    

    

     24/10/07 19:40:

   פוסט מרתק.

   שאלה - מאיפה לקוחה התמונה ? יש לינק אליה?

   תודה 

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   dr. second life
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין