כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  nomen omen

  השם (nomen) הוא הגורל (omen) - קובעת הלטינית

  כמו למילה, לשם כוח יצירה המתווה גורלות וקובע מהויות, ובכך מעצב את העתיד

  והשם גל - עולה יורד, שוצף ורוגע - מסביר את כל הבלגן

  © כל הזכויות שמורות לגל וייס. כל הכתוב נוצר על ידי ושייך לי, אלא אם כן צוין אחרת.

  ו.. אני מעונינת בבקורות אמיתיות, בהערות נוקבות, בדברים שיוכלו לשפר את כתיבתי ולא רק בתשבחות המנומסות שמאד נעימות לי - מודה
  ותודה

  ארכיון

  "אני לא פמיניסטית" או מבוא לפמיניזם אבולוציוני

  58 תגובות   יום שלישי, 16/11/10, 14:24

  "אני לא פמיניסטית" היא תגובה מוכרת ונפוצה, שתמיד מעוררת בי תדהמה.

   

  סטיבן פינקר ב"הלוח החלק" מספק לכך הסבר ומציין שרבים מחזיקים בדיעות פמיניסטיות בלי להגדיר את עצמם כפמיניסטיים מחשש - אמיתי או "מזויף" - מהאסוציאציות השליליות הנקשרות למושג. הבעייה נובעת מהעדר הבחנה בין:

  • 1. פמיניזם של השיוויון - דוגל בשיוויון זכויות ושיוויון הזדמנויות וטבוע עמוק במסורת ההומניסטית והליברלית הקלאסית. גישה זו מאפיינת את הגל הראשון של הפמיניזם שחל בין אמצע המאה ה-19 ל-1920 (כשאושר התיקון ה-19 לחוקה האמריקאית המאפשר זכות בחירה שווה לנשים וגברים) ותחילת הגל השני (שנות ה-60). 
  • 2. פמיניזם של המגדר – רואה בגברים משעבדים של נשים ומתיחס לפטריארכיה גברית שניזונה ממערכות כלכליות, חברתיות, מעמדיות וכו'. הזרם המזוהה ביותר עם גישה זו הוא הזרם הפמיניסטי הרדיקלי (אנדראה דבורקין וקתרין מקינון ואחרות) שקיים משנות ה-60 בערך.

  רוב האנשים מאמינים בפמיניזם של השיוויון אך נרתעים מזה של המיגדר, שבחלקו נוטה להיות קולני. התחושה של השתלטות הזרם הרדיקלי על השיח הציבורי גרמה לרבים לזהות אותו בטעות עם כל הפמיניזם ולדחות את הכל.

  בפועל רוב הנשים מכריזות שהן "לא פמיניסטיות" כי המושג מקושר אצלן לפמיניזם של המגדר. כשבוחנים את דעותיהן מסתבר כי לרוב תפיסותיהן מבוססות על פמיניזם של השיוויון.

  חילוקי דיעות פנימיים בתוך התנועה הפמיניסטית רבים ונחשבים "לגיטימיים". אולם, למרבה הצער, חלק מהפמיניסטיות של המגדר תופסות כל ביקורת חיצונית המופנית לטענה כלשהי כהתקפה על הפמיניזם כולו ולתייגו באופן מיידי כ"אויב" וכ"לא פמיניסטי".

  אני מסכימה עם מי שטוענים כי תנועה חברתית שמתקשה להגן על הנחות היסוד שלה בצורה רצינית ומנסה לנכס תפיסה מסוימת תוך הדרת מי שחולקים עליה או או על הנתונים, לא תקרב אנשים חדשים.

   

  בשנים האחרונות התפתח פמיניזם אבולוציוני.

  פמיניזם של השיוויון אדיש לשאלות אמפיריות הקשורות לפסיכולוגיה או לביולוגיה של שני המינים, בעוד הפמיניזם המגדרי שולל הסברים מבוססי אבולוציה, עקב קישור ליחסי הכוחות בחברה, לפטריארכיה, להבנייה של המציאות וכו'. לפי התפיסה המגדרית, בני אדם לא פועלים כאנשים ספציפיים אלא כחלק מקבוצות חברתיות והגברים מנסים לשלוט בנשים ולשמר את מעמדם העליון על כל ההטבות הנילוות אליו.

   

  פמיניזם אבולוציוני

  טענה כי הבדלים ביולוגיים בין גברים ונשים נובעים מהאבולוציה השונה וגורמים להעדפות, רגשות והתנהגויות שונות. בניגוד להבדלים הפעוטים בין גזעים, ההבדלים בין גברים ונשים ובין זכרים ונקבות בטבע בולטים - כבר ברחם וממשיכים לאורך החיים:

  • - בכל מקום ברור לכל מי גבר ומי אישה וההתייחסויות שונות בהתאם.

  - נחקרו בצורה אינטנסיבית על ידי ביולוגים אבולוציוניים.

  מערכת ההתמיינות לזכר ונקבה והברירה המינית בעקבותיה הן לב המחקר האבולוציוני.

  כשההבדלים נבחנים בממוצע (ככל השפעה אבולוציונית אחרת) נמצא כל קשת ההתנהגויות והרצונות אצל גברים ונשים כאחד. השאלה היא אם שיעורי הנשים או הגברים שמחזיקים בתכונה מסוימת או בעלי העדפה מסוימת זהים. אם לא, יתכן שתהיה לזה השפעה לגבי תוצאה מסוימת.

  אין בקבלה של הבדלים בין גברים ונשים התיחסות לגבי גבר או אישה בודדים. כל אדם צריך להישפט על פי הכישורים והרצונות שלו עצמו, ולא בגלל הממוצע של הקבוצה שלו. נשים חלשות יותר פיסית בממוצע מגברים, אך אין זה אומר שאין נשים שחזקות מרוב הגברים. השאלה היא מה אחוז הגברים החזקים לעומת אחוז הנשים החזקות.

  אפלייה נובעת מאי שיוויון בהזדמנויות ולא מאי שיוויון בתוצאה. אי שיוויון נצפה לא מעיד על אפלייה בהכרח או על אי שיוויון בהזדמנויות, כל עוד לא לומדים מה הגורמים שהובילו לאי שיוויון.

  אולם ברגע שמעלים את עצם הרעיון שיש הבדלים ביולוגיים ואבולוציוניים בין גברים ונשים כהסברים לאי השיוויון בפועל, פמיניסטיות של המגדר דוחות אותו על הסף ומתעלמות מהבדלים שנמצאו במחקרים רבים, עצם העלאת הרעיון נראית להן בלתי אפשרית.

  לדוגמא, נשים הן 60% מבוגרי התואר הראשון בתחומים מדעיים, אבל רק 20% מהן מסיימות דוקטורט ומגיעות לקביעות. האם זו אפלייה? אולי זה נובע מגורמים אבולוציוניים כמו הבדל ביצר התחרותיות או מוטיבציה שונה לעיסוק במדע.

  נמצא (כמובן בממוצע) שגברים מתעניינים יותר בעיסוק ב"דברים" (Things), בעוד נשים נוטות לעסוק בבני אדם ובחיות. אולי זה מסביר למה יותר נשים פונות לעיסוקיים חברתיים? ובניגוד לטענות שונות, לא תמיד היוקרה של מקצועות נשייים בהכרח פחותה (פסיכולוגיה קלינית או ביולוגיה יוקרתיים למרות הרוב הנשי). גברים נוטים למקצועות עם חשיבה מופשטת כפיסיקה ומתמטיקה.

  פמיניסטיות של המגדר טוענות שיש הגבלות חברתיות רבות על נשים בבחירת מקצועות כאלו, כולל אפליות בפועל. זה אולי נכון, אבל חשוב להסתכל על הדברים גם מהכיוון ההפוך.

  לדוגמא, למרות מדיניות אפלייה מתקנת מקיפה ב-30 השנה האחרונות בארה"ב שמטרתה לדחוף נשים למקצועות "גבריים" השיעורים לא עלו בצורה משמעותית. ילדות מחוננות שקיבלו עידוד ללמוד מקצועות מדעיים בצורה מועשרת אמרו אחרי שנים שהרגישו נדחפות למקצועות לא להן והעדיפו לעסוק במקצועות הומניים יותר.

  אולי בכל זאת, נטיות הלב השונות תורמות לתוצאות ולא אפלייה.

  אפשר להתווכח על דוגמאות (ויש רבות) עד כמה ההסברים האבולוציוניים באמת תקפים או שיש הסברים תרבותיים חלופיים, אבל הענין הוא שהויכוח צריך להיות עניני.

  אין להתעלם מגורמים אבולוציוניים בהבדלים בין גברים ונשים. ואי שיוויון בפועל לא מעיד בהכרח על אפלייה. תגובות השוללות מחקר כזה נובעות במידה רבה מהתפיסה של הבדלים אבולוציוניים כמצדיקים אי שיוויון. אבל אי שיוויון הוא אי שיוויון ולא מעיד על עליונות של צד כלשהו (ויש הבדלים שנוטים דווקא לטובת הנשים), או מעידים שהבדלים אלה טבעיים, כלומר משמשים כתירוץ לדחוף אדם מסוים בניגוד לנטיות הטבעיות שלו.

  הרבה מהעוסקים בהבדלים אבולוציונים בין המינים הן נשים - פמינסטיות אבולוציונית המגיעות מדיסיפלינות מדעיות שונות כאנתרופולוגיה, פסיכולוגיה, ביולוגיה, ניורביולוגיה ועוד.

  לדוגמא, לורה בטציג, ג'ודית קליינפלד, שרה בלאפר הרדי, מרגו וילסון, הלן פישר, לידה קוסמידס, בובי לו, ברברה סמאטס, הלנה קרונין, אליזבת קשדן, ננסי אטקוף ואן קמפל. לכולן משותפת ההכרה שגברים ונשים שונים והכרה בהבדלים הללו יכולה לתרום להבנה טובה יותר של המציאות הסובבת אותנו.

   

  הסיבה שאני מעלה את זה כעת נובעת מהסערה שחוללו פרסומים על מחקרים ותיאוריות לגבי הבסיס האבולוציוני של האונס.

  הביולוג רנדי תורנהיל והאנתרופולוג קרייג פאלמר פרסמו בשנת 2000 ספר על השורשים האבולוציוניים לאונס והותקפו בחריפות עד כדי איומים על חייהם. המבקרים זעמו על עצם האפשרות של טיפול באונס במחקר מדעי ואבולציוני. היו אפילו מי שרמזו שכותבי המחקר מנסים להכשיר מעשי אונס שלהם.

  סערה דומה התרחשה כשפורסם "עקומת הפעמון" שדן בהבדלים באינטליגנציה בין שחורים ולבנים. שני הספרים עוסקים בנושאים רגישים וכל ניסיון להתייחס אליהם במחקר תויג כבעל אג'נדה אידיאולוגית באופן מיידי. אולם, תפיסתם כטאבו המונע חקירה מדעית היא הבעיה, לדעתי.

   

  אונס הוא פשע נורא, מי כמוני יודעת ויודע - אני נאנסתי בילדותי וזה השפיע על כל חיי בצורה מורכבת ובעייתית. אפשר להגיד ש.. עיוות אותם.

  החקירה המדעית הקרה והרציונלית של אונס אכן מעוררת אי נוחות. אך ההתנגדות החברתית הנרחבת נובעת, כנראה, מ:

  - חשש שהסברים מדעיים ישמשו כהצדקה למעשי אונס, או להגנה לאנסים (כמו הגנת אי השפיות אצל רוצחים)

  - תפיסה מוטעית שהעובדה שכוחות אבולוציוניים מעצבים את התנהגותינו משמעה שהתנהגויות אלו טבעיות ובלתי נמנעות (ולכן שלאנסים אין אחריות על מעשיהם והם יוכלו "להאשים" לחץ גנטי).

   

  האבולוציה ההתפתחותית מנסה למצוא לכל התנהגות אנושית הסברים אבולוציונים - צורך שמסביר את דפוסי האונס לפי עקרונות הברירה הטבעית (או המינית).

  הסבר אבולוציוני לאונס אין פרושו שמה שהיה הוא בהכרח מה שיהיה (הכשל הנטורליסטי). גם אם שורשי האונס ממוקמים בהיסטוריה האבולוציונית שלנו, זה לא אומר שיש לקבלו כמובן מאליו או לא למנוע אותו. בני אדם שולטים במעשיהם ונושאים באחריות מלאה לבחירות שעשו. אונס, גם אם יש לו הסבר אבולוציוני, אינו גזירת גורל. סביר להניח כי לרוב ההתנהגות האנושיות יש מקור אבולוציוני, אבל אלימות, רצח ואונס הם תופעות שהחברה והתרבות נלחמות וצריכות להגביר מלחמתן בהם על ידי חינוך, מוסר, חוק וענישה.

   

  בהנחה שכולם מעוניינים במניעה, ולפחות בהפחתה של מקרי האונס, כל ניסיון להבין ולהסביר את נושא האונס מבחינה מדעית יכול לקדם אותנו להשגת המטרה. המחקר האבולוציוני הוא חלק מנסיונות להסביר התנהגות אנסים בהקשר רחב יותר מפשעים אלימים של פושעים ופסיכופתים.

   

  אונס קיים בכל תרבות מוכרת בעולם (בשיעורים משתנים) ונפוץ גם אצל בעלי חיים. 

  ההכרה שאונס אינו (רק) אקט אכזרי של אלימות כשלעצמה אלא מבוסס על דחף מיני חזק היא זו ש:

  - עומדת במרכז ההסבר האבולוציוני.

  - יווצרת את התגובות החריפות בקרב המתנגדים להסבר.

  לפני מספר שנים הצהיר האו"ם ש"אונס הוא ניצול לרעה של כוח ושליטה, שבו האנס מבקש להשפיל, לבייש, להביך, לבזות ולהבעית את הקורבן. מטרתו העיקרית היא הפעלת כוח ושליטה על אדם אחר". התפיסה היא שהדחף המיני משני לאלימות המופגנת במעשה.

  מחקרים אבולציונים מוכיחים את ההיפך ומעוררים זעם, אולי כי אנחנו נוטים ורוצים להאמין שמין הוא חלק מאהבה ומהסכמה ואם מין הוא דבר טוב, אז אונס שהוא בהכרח רע לא יכול להיות קשור למין. הבעייה בהסבר הזה שאינו עומד במבחן המציאות האמפירית. כל בדיקה כזו בהחלט מזמנת ניסיונות להפרכה, כיאה בהתיחסות למחקר מדעי. אולם, התנגדות צריכה להיות מבוססת ולא שלילה לפני שבוחנים את אופני הבדיקה והממצאים לעומק.  

  .

  להרחבה.. מומלץ לקרוא את הפוסטים של גרינגרוס שפרסם מאמר בנושא באודיסאה והפוסט כאן מבוסס בחלקו על דבריו

  ורצוי גם לקרוא את התגובות והתגובות לתגובות (אצל גרינגרוס, לא פה)

  .

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (58)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     17/4/14 23:47:
   סוף סוף פוסט רציני בנושא הפמינזם ובעיקר זה המגדרי. אם גבר היה כותב אותו - הן היו קורעות אותו. אונס הוא הרוע בהתגלמותו גם אם הוא נוסע מדחף מיני. המאמר שניטר את אינטילגנציית הלבבנים מול שחורים על עקומת הפעמון (גאווס) שם את היהודים ב 5% הימנים ועורר גל של צעקות על גזענות - אבל לדעתי מאמרים אלה מבוססים על בדיקות אמפיריות ויש בהן אמת
     4/2/11 19:36:
   קראתי, ומצאתי את הדברים מעניינים, במובן שהם מעוררים מחשבה. אולם נדמה לי, כי הסקת מסקנות ממחקר בתחומים אלה תמיד ישאר עם מסקנות מעוררות מחלוקת, בשל העובדה שמבנה המחקר, המדגם שלו, ומהות הביקורת אינם מאפשרים להסיק מסקנות חד משמעיות. גישתו/ניסיונו/ונטיית ליבו של החוקר ישפיעו על מסקנותיו.
   חברה מודרנית מערבית מחנכת את השותפים לה לחופש ושוויון . אלה באים עם חינוך למשמעת עצמית, כדי לא להפוך את החופש להפקרות ואנרכיה. חברה דתית לעומתה, מחנכת את חבריה ל"היות בני אדם מוסריים", ולמשמעת עצמית חברתית עיוורת. לא למשמעת עצמית במובן, השימוש בביקורת עצמית. כלומר, יש בנושא זה גם "אבולוציה התנהגותית חברתית" ולא בהכרח אבולוציה ביולוגית. אונס הוא פשע אלים, של סיפוק צורך ללא התחשבות באחר. האם גם לגנבת או שוד של דבר שאינו שלך, בו אתה מאוד חושק, אפשר להתייחס במושגים של התפתחות אבולוציונית?
     31/1/11 11:29:
   תודה על מילותיך החכמות.
     23/11/10 18:17:

   צטט: אילנה ינובסקי 2010-11-22 12:50:02

   ראשית תודה על הפוסט המאלף. שנית, נגיע לידע הסכמה מהירה יחסית שמהות הפמיניזם מטרתו מיום היווסדו היא ליצור שיוויון בין שונים. וראשית הלוחמות דיברו על כך שהפמיניזם מקפל בתוכו גם שיוויון בין שונות גזעית (שחורים ולבנים וככה). האפליה בין נשים וגברים באה לידי ביטוי מעבר לעולם העבודה ולעולם במשפחה, בעיקר בעולם הרפואה. לא נעשו מחקרים רפואיים על נשים. וכך קרה שמחלות לב הוגדרו מחלות של גברים, וברגע שנחקרו נשים, קורבנות הארי של המחלה הוגדרו נשים דווקא. אני לא מדברת על "מחלות" אופייניות לנשים שלא נחקרו כלל. הגניקולוג פתר את רובן בכאב ראש ודומיו ויצא כדי חובתו הרפואית. אין בכלל ספק שעם כניסתן של יותר נשים מערכת הרפואה לרבות גניקולוגיה ומחקר, נשחטו הרבה פרות קדושות. מחלות שאופיינו בטעות גבריות, זוכות עכשיו לעדנה נשית.

   באשר לאונס מעבר להיות פשע ככול הפשעים, גנבה, רצח, שוד ועוד מרעין בישין, יש לעקור את הסטיגמות האיומות שקשורות בו (אשמתן של הקורבנות, עושים עניין מכלום, אי אפשר להאמין שגבר לתלפיות כזה יעשה דבר כזה וכו) ולאפשר בכך ליותר נשים להתלונן. אם כל הנשים היו מתלוננות החברה היתה מבינה את גודלו והיקפו של הפשע האיום הזה, מפרידה אותו כדי ליצור חוקים ועונשים מרתיעים במיוחד, וטפול הולם בנפגעות הטראומה האיומה הזאת.

    

   אכן, לסטיגמות יש חלק נכבד בכך שנשים שנפגעו מאונס לא מתלוננות. יש למעשה את הפרדוקס שגורם לכך שא/נשים בורים/ות לא מבינים/ות למה רוב מוחץ של הנשים הנאנסות לא מתלוננות מייד אחרי שנאנסו, ומאשימים אותן במקרה הטוב שבגללן האנס הסתובב חופשי שנים רבות לאחר ביצוע האונס, ובמקרה פחות טוב בכך שאם הן מתלוננות רק עכשיו אחרי שנים רבות ולא מייד, סימן שזאת עלילה. וכך - האשמת הנשים הנאנסות על שלא הגישו תלונה על אונס מייד לאחר האונס גורמת לנשים שנאנסו לא להתלוננן לעולם במשטרה על האונס.

    

     22/11/10 12:50:
   ראשית תודה על הפוסט המאלף. שנית, נגיע לידע הסכמה מהירה יחסית שמהות הפמיניזם מטרתו מיום היווסדו היא ליצור שיוויון בין שונים. וראשית הלוחמות דיברו על כך שהפמיניזם מקפל בתוכו גם שיוויון בין שונות גזעית (שחורים ולבנים וככה). האפליה בין נשים וגברים באה לידי ביטוי מעבר לעולם העבודה ולעולם במשפחה, בעיקר בעולם הרפואה. לא נעשו מחקרים רפואיים על נשים. וכך קרה שמחלות לב הוגדרו מחלות של גברים, וברגע שנחקרו נשים, קורבנות הארי של המחלה הוגדרו נשים דווקא. אני לא מדברת על "מחלות" אופייניות לנשים שלא נחקרו כלל. הגניקולוג פתר את רובן בכאב ראש ודומיו ויצא כדי חובתו הרפואית. אין בכלל ספק שעם כניסתן של יותר נשים מערכת הרפואה לרבות גניקולוגיה ומחקר, נשחטו הרבה פרות קדושות. מחלות שאופיינו בטעות גבריות, זוכות עכשיו לעדנה נשית.

   באשר לאונס מעבר להיות פשע ככול הפשעים, גנבה, רצח, שוד ועוד מרעין בישין, יש לעקור את הסטיגמות האיומות שקשורות בו (אשמתן של הקורבנות, עושים עניין מכלום, אי אפשר להאמין שגבר לתלפיות כזה יעשה דבר כזה וכו) ולאפשר בכך ליותר נשים להתלונן. אם כל הנשים היו מתלוננות החברה היתה מבינה את גודלו והיקפו של הפשע האיום הזה, מפרידה אותו כדי ליצור חוקים ועונשים מרתיעים במיוחד, וטפול הולם בנפגעות הטראומה האיומה הזאת.
     22/11/10 12:35:

   צטט: scrimi 2010-11-22 11:58:27

   מתנצלת על שהתבלבלתי והתייחסתי אליך, אליהו, בתור אשה, וגם לא טרחתי לקרוא את תגובותיך הקודמות. אילו נכנסתי לרגע לפרופיל שלך הייתי רואה שאתה גבר ואילו קראתי את חלק מתגובותיך הקודמות הייתי מבינה שאתה לא מושפע לא מפמיניזם תרבותי ולא מפמיניזם אבולוציוני. לגבי אנרכיזם - עד עכשיו לא טרחתי לבדוק עד הסוף את העניין.

   אין לי בעייה אם זה שהתייחסת אלי בתור אשה,להפך ,לכבוד לי,כאדם שבאמת חיי פמיניזם תמיד נמשכתי ל וכל אהובותי היו כאלה שפרצו את או לפחות חשו מאוד לא נח בתוך גבולות המגדר

   אנרכיה היא שאלה או מצב הרבה יותר מורכב ממה שרוב אנשים מתארים

   למעשה אנרכיה מהווה את הסדר הכי המורכב  

     22/11/10 11:58:
   מתנצלת על שהתבלבלתי והתייחסתי אליך, אליהו, בתור אשה, וגם לא טרחתי לקרוא את תגובותיך הקודמות. אילו נכנסתי לרגע לפרופיל שלך הייתי רואה שאתה גבר ואילו קראתי את חלק מתגובותיך הקודמות הייתי מבינה שאתה לא מושפע לא מפמיניזם תרבותי ולא מפמיניזם אבולוציוני. לגבי אנרכיזם - עד עכשיו לא טרחתי לבדוק עד הסוף את העניין.
     22/11/10 11:48:

   צטט: scrimi 2010-11-20 16:35:27

   צטט: (--) 2010-11-20 00:07:59

   צטט: scrimi 2010-11-19 18:25:46

    אבל אני דוחה לגמרי את האמירה שהערך של המהפכה לא נובע מעצם מילוי המסגרות בא/נשים אחרים/ות אלא רק משינוי המסגרות עצמן! מבחינתי גם לשיוויון כמותי יש ערך, ואם נשים המהוות 50% מהאוכלוסיה מיוצגות בהנהגות השונות בשיעורים פחותים בהרבה משיעורן באוכלוסיה אזי יש כאן לא פחות מאפליית נשים לרעה!

    

    

    

   אלא שעצם קיומן של ההיררכיות המסורתיות משקף ומנציח את אי השיוויון בין המינים

   לדחוף כריות לכתפיים לא מקדם את מעמד האשה אלא רק מקדם את ומנציח את השפלתה

   "מוקד כח" הוא תוצאה של חוסר איזון בין המינים,הוא הפרעה,מחלה,ולכן לא ברור לי למה את בהולה להצטרף לאחד כזה

   כל עוד  תהיה הנהגה לא יהיה שיוויון בין המינים ולא תהיה אהבה

   ואם את מצטרפת אליה את מחזקת את המבנים שהורסים לך ולאחרים את החיים

   אני לא יודעת מהי השקפת העולם הכללית שלך אבל מקריאת דבריך אני מתרשמת שאתה אנרכיסט(?) שגם מושפע אולי מפמיניזם תרבותי(?) (ואולי גם אבולוציוני?). לי יש נטיה לסוציאליזם, ובאופן כללי אני תומכת בהרבה רעיונות אנרכיסטיים סוציאליסטיים כמו ביטול המדינות בעולם, ביטול/הפחתת התלות בכסף, שיוויון בין כל בני ובנות המין האנושי, ואני נגד היררכיות בין בני/ות אדם לפחות. כאמור, אני לא יודעת אם אתה אנרכיסטית או לא וזאת רק התרשמות. אבל מה שאני כן יודעת, זה שלמרות שבגדול אני נגד היררכיות בין א/נשים, אני גם מתנגדת לגישה שלך שלפיה אין טעם בהגברת ייצוג נשים באירגונים היררכיים שונים(כמו הכנסת, הממשלה, הקבינט, ראשויות מקומיות ומועצות מקומיות, ועוד) כי זה כביכול רק מחזק את אותן מסגרות היררכיות "ומנציח את אי השיוויון בין המינים". אומנם אני לא רואה את חזות הכל במהפיכה הפמיניסטית בייצוג כמותי שווה של נשים וגברים בראש ארגונים, אני אפילו חושבת שזה לא הדבר הכי חשוב כיום אבל עדיין מבחינתי זה חלק בלתי נפרד מהעניין. אני לא חושבת שהגדלת ייצוגן של נשים בארגונים שונים ובהנהגות מחזקת יותר מדיי את המבנים. עד שהאירגונים ההיררכיים המסורתיים הללו יתפרקו, והחברה האנושית תהיה מאורגנת בצורה שיוויונית ולא היררכית יעבור זמן רב גם אם לא נפעל להגברת ייצוגן של נשים, ואני לא מסכימה שהגברת ייצוגן של נשים בהנהגה מעכב את פירוק המוסדות המסורתיים וההיררכיים. וגם אם כן, אז העיכוב הזה הוא עיכוב קצר ולא ארוך באופן משמעותי. גם ככה זה ייקח יותר מדיי זמן ואני לא מוכנה לחכות עד שהאירגונים המסורתיים ההיררכיים יתפרקו, ובינתיים ייצוג הנשים ישאר כפי שהוא ולא יתקרב אפילו לסביבות ה-50%!  

    

     20/11/10 00:07:

   צטט: scrimi 2010-11-19 18:25:46

    אבל אני דוחה לגמרי את האמירה שהערך של המהפכה לא נובע מעצם מילוי המסגרות בא/נשים אחרים/ות אלא רק משינוי המסגרות עצמן! מבחינתי גם לשיוויון כמותי יש ערך, ואם נשים המהוות 50% מהאוכלוסיה מיוצגות בהנהגות השונות בשיעורים פחותים בהרבה משיעורן באוכלוסיה אזי יש כאן לא פחות מאפליית נשים לרעה!

    

    

   אלא שעצם קיומן של ההיררכיות המסורתיות משקף ומנציח את אי השיוויון בין המינים

   לדחוף כריות לכתפיים לא מקדם את מעמד האשה אלא רק מקדם את ומנציח את השפלתה

   "מוקד כח" הוא תוצאה של חוסר איזון בין המינים,הוא הפרעה,מחלה,ולכן לא ברור לי למה את בהולה להצטרף לאחד כזה

   כל עוד  תהיה הנהגה לא יהיה שיוויון בין המינים ולא תהיה אהבה

   ואם את מצטרפת אליה את מחזקת את המבנים שהורסים לך ולאחרים את החיים

     19/11/10 18:25:

   צטט: (--) 2010-11-19 05:12:17

   צטט: scrimi 2010-11-18 19:27:55

   מה שרבים לא מבינים (ומן הסתם גם לא מצויין בפוסט הזה), הוא שהתפישה של מושגים כמו שיוויון בין המינים, ואפליה היא שנויה במחלוקת. כלומר הפמיניסטיות המגדריות פשוט תופשות ומגדירות אחרת מ"הפמיניזם של השיוויון" ומ"הפמיניסטיות האבולוציוניות" את המושגים שוויון בין המינים, ואפליה בין המינים. הפוסט מדבר על אחוז הנשים במקצועות מדעיים אבל לא רק במקצועות האלה האחוז של הנשים יורד ככל שמטפסים יותר ויותר גבוה בדרג האקדמי. עובדה היא שנשים הן מיעוט גם בסגל המרצים/ות ברוב גדול של האוניברסיטאות והמיכללות בארץ, נשים הן מיעוט במוקדי כח אחרים כמו בכנסת, בממשלה, בראשויות המקומיות, בדרגים הגבוהים של שירות המדינה (להבדיל מהדרגים הזותרים ששם הן כמובן רוב) ועוד.
   אולי מחמיצים את הערך האמיתי של התנועה והצורך הפמיניסטי שהוא לא יצוג במוקדי הכח אלא התמרה שלהם למוקדי ידע ותקשורת,
   לחקות את הגברים או להשתוקק לתפקוד המסריח שלהם בחברה זו לא מטרה ראוייה לשום מהפכה
   לא בשביל לקבל את סרקוזי הצרפתים חתכו את למלך את הראש 
   ערך של מהפכה או שינוי לא נובע ממילוי אותן מסגרות באנשים אחרים אלא בשינוי המסגרות עצמן
   יש ביטוי למהפכה הפמיניסטית בנטייה לניהול יותר "רך",במיזוג תהליכי עיצוב לתכנון, ביותר תשומת לב לשיתוף פעולה ורב תחומיות במקומות מסויימים ועדיין מעטים מדי.
   אם כל מה שיצא לנו מהמהפכה יהיה להחליף את המלך במלכה אז חבל על הזמן
   מלכות הן מנוולות בדיוק כמו מלכים,אפילו יותר.
    

   לגמרי לא מסכימה עם התפישה שעולה מהציטוטים שבאים אחרי הציטוט מהתגובה שלי! הערך האמיתי של התנועה הפמיניסטית על פי תפישתי (ואני בהחלט פמיניסטית מגדרית) הוא שיוויון בין המינים - מושג שנוי במחלוקת גם מבחינת הפרשנות שלו. מבחינתן של פמיניסטיות מגדריות, שוויון בין המינים אומר גם יצוב שווה לנשים וגברים במוקדי כוח וקבלת החלטות. כלומר יחס של 50-50 (פחות או יותר) בין גברים לנשים בהנהגות המדינות השונות ובמוסדות בינלאומיים. להגיד שחבל על הזמן ואין כל טעם במהפיכה אם כל מה שיצא ממנה זה להחליף את המלך במלכה ושיש יותר מלכות מנוולות ממלכים (אני לא יודעת אם יש יותר אבל אני מניחה שלא פחות ואני לא אומרת שהעולם היה טוב יותר אילו היה מונהג בידי נשים) זה מבחינתי לתמוך בהמשך קיומו של העולם הפטריארכלי ובהמשך אפלייתן וקיפוחן של נשים! כמובן שלא מקובל עלי גם המשפט ש"ערך של מהפכה או שינוי לא נובע ממילוי אותן מסגרות באנשים אחרים אלא בשינוי המסגרות עצמן". בוודאי שיש ערך גם למילוי המסגרת בא/נשים אחרים/ות! אני לא אומרת שצריך להסתפק רק בזה אלא באמת לשאוף ולפעול גם לשינוי המסגרות עצמן, להתמרה של מוקדי כח "למוקדי ידע ותקשורת",  "לניהול יותר רך...ביותר תשומת לב לשיתוף פעולה ורב תחומיות". אולי אפשר אפילו לומר ששינויי המסגרות עצמן ושינויי הסגנון הללו יסייעו רבות גם לשינוי היחס הכמותי בין גברים לנשים בהנהגות ואז גם נגיע מהר יותר ליחס של חצי-חצי בין גברים לנשים בתפקידים בכירים ובהנהגות. אבל אני דוחה לגמרי את האמירה שהערך של המהפכה לא נובע מעצם מילוי המסגרות בא/נשים אחרים/ות אלא רק משינוי המסגרות עצמן! מבחינתי גם לשיוויון כמותי יש ערך, ואם נשים המהוות 50% מהאוכלוסיה מיוצגות בהנהגות השונות בשיעורים פחותים בהרבה משיעורן באוכלוסיה אזי יש כאן לא פחות מאפליית נשים לרעה!

     19/11/10 17:42:

   צטט: (--) 2010-11-19 05:12:17

   אולי מחמיצים את הערך האמיתי של התנועה והצורך הפמיניסטי שהוא לא יצוג במוקדי הכח אלא התמרה שלהם למוקדי ידע ותקשורת,
   לחקות את הגברים או להשתוקק לתפקוד המסריח שלהם בחברה זו לא מטרה ראוייה לשום מהפכה
   לא בשביל לקבל את סרקוזי הצרפתים חתכו את למלך את הראש 
   ערך של מהפכה או שינוי לא נובע ממילוי אותן מסגרות באנשים אחרים אלא בשינוי המסגרות עצמן
   יש ביטוי למהפכה הפמיניסטית בנטייה לניהול יותר "רך",במיזוג תהליכי עיצוב לתכנון, ביותר תשומת לב לשיתוף פעולה ורב תחומיות במקומות מסויימים ועדיין מעטים מדי.
   אם כל מה שיצא לנו מהמהפכה יהיה להחליף את המלך במלכה אז חבל על הזמן
   מלכות הן מנוולות בדיוק כמו מלכים,אפילו יותר.
    

   _________________________________________

   כל משפט פיצוץ. 

     19/11/10 17:41:

   צטט: (--) 2010-11-19 10:39:34

   זה עצוב במידה רבה אבל זו האמת,

   המרחק בין מה שבאמת קורה בעולם ובחברה ובין כל מיני ליצנים נפוחים,סוקרי מצעדים,קובעי טרנדים,מאכלסי דירות יוקרה מעולם לא היה גדול כמו היום.

   ______________________________

   מרחק מרחק, אבל האנשים האלה שולטים בנו באמצעות הכסף והכוח והחוק והתקשורת הכללית והשתלטות על צמתי מפתח.

   מה עושים? 

     19/11/10 10:39:

   צטט: geeee 2010-11-18 15:17:24

   כיום יש גם כוסונים.. החברה כולה ובמיוחד השפה עוברת סוג של הזניה וולגריזציה, שיש בזה גם לחיוב, הורדת צרכי הכבוד ושילוב הגבוה עם הנמוך מאד חיוביים בעיני, יש בזה ביטוי לדמוקרטיה

   הבעיה היא כשהנמוך מחליף ומבטל את הגבוה וזה מה שהולך ומעמיק בחברה המרדידה והולכת - זה חבל וזה ניכר בכל

   זה מזכיר לי פוסט של ארזעמירן (העורך המתקדם מסרב לקלוט את הקישורים אז אני אסכם) על הקמפיין של דיזל BE STUPID שטוען שלהיות טיפש משמעו להיות אמיץ
   הקמפיין לא מדבר על חוסר אינטליגנציה כערך רצוי, אלא על תעוזה וספונטניות בלי לחשוב יותר מדי, להתחבר ללב במקום לראש
   ארז מצר על שהאינטליגנציה כבר אינה נחשקת ומי שזכה ביופי, כסף או פרסום לא חייב תכונות נוספות ושלחוכמה שלא מנותבת לעשיית רווחים אין קונים. כך, לטענתו, הפכה הטיפשות לערך ולבון טון. ידענות הפכה ל"אופפפ כמה אתה חופר" ו"פרופסור" לקללה, גיבורי התרבות העכשווית מנפנפים בכל דבר חוץ מב- IQ ו"לדבר נכון" או "להתעמק מדהים" זה 'גיקי'. ולהיות גיקי בחברה שלנו, מסכם ארז, מותר רק אם קוראים לך מארק צוקרברג

   אם כל הכבוד לארז הגיקים כבר מזמן איבדו עניין במה שה"חברה" אוסרת או מתירה והם נושאים את משקלה ובונים את תשתיתה וחיים את חייהם העלובים נורא בשקט ובהתמדה שמחה  של מי שמביטים בליצנים שמדמים את עצמם כשולטים ומכתיבים ומשפיעים דרך צווים ומותגים ודימויים שחוקים בתדהמה מפוהקת ומבודחת של מי שלמזלם נולדו ללא "כישורים חברתיים"

   יש היום ב'ארץ' מאמר חביב של דורון רוזנבלום על הפוץ ציונות ועל הרצינות הנלעגת שבה הימין הפשיסטי ניחס לעצמו את הציונות ומשמעותה ועל הקלות הנינוחה שבה הרוב השפוי מניח למטורפים להשתעשע בהזיות שכבר מזמן לא נוגעות בו.

   יש במה שכתוב כאן גם אמת אבל מי שיודע לחבר את הלב לראש לא חייב לעשות את הבחירות המעיקות והמשטיחות בין הראש ללב או להפך ולכן הוא בלווא הכי אדיש למדי או אפילו מאוד למה שכל כך מרעיש ומחריש את מי שמדמיין את עצמו כמרכז למשהו שכבר מזמן לא קיים,

   זה עצוב במידה רבה אבל זו האמת,

   המרחק בין מה שבאמת קורה בעולם ובחברה ובין כל מיני ליצנים נפוחים,סוקרי מצעדים,קובעי טרנדים,מאכלסי דירות יוקרה מעולם לא היה גדול כמו היום.

     19/11/10 05:12:

   צטט: scrimi 2010-11-18 19:27:55

   מה שרבים לא מבינים (ומן הסתם גם לא מצויין בפוסט הזה), הוא שהתפישה של מושגים כמו שיוויון בין המינים, ואפליה היא שנויה במחלוקת. כלומר הפמיניסטיות המגדריות פשוט תופשות ומגדירות אחרת מ"הפמיניזם של השיוויון" ומ"הפמיניסטיות האבולוציוניות" את המושגים שוויון בין המינים, ואפליה בין המינים. הפוסט מדבר על אחוז הנשים במקצועות מדעיים אבל לא רק במקצועות האלה האחוז של הנשים יורד ככל שמטפסים יותר ויותר גבוה בדרג האקדמי. עובדה היא שנשים הן מיעוט גם בסגל המרצים/ות ברוב גדול של האוניברסיטאות והמיכללות בארץ, נשים הן מיעוט במוקדי כח אחרים כמו בכנסת, בממשלה, בראשויות המקומיות, בדרגים הגבוהים של שירות המדינה (להבדיל מהדרגים הזותרים ששם הן כמובן רוב) ועוד.
   אולי מחמיצים את הערך האמיתי של התנועה והצורך הפמיניסטי שהוא לא יצוג במוקדי הכח אלא התמרה שלהם למוקדי ידע ותקשורת,
   לחקות את הגברים או להשתוקק לתפקוד המסריח שלהם בחברה זו לא מטרה ראוייה לשום מהפכה
   לא בשביל לקבל את סרקוזי הצרפתים חתכו את למלך את הראש 
   ערך של מהפכה או שינוי לא נובע ממילוי אותן מסגרות באנשים אחרים אלא בשינוי המסגרות עצמן
   יש ביטוי למהפכה הפמיניסטית בנטייה לניהול יותר "רך",במיזוג תהליכי עיצוב לתכנון, ביותר תשומת לב לשיתוף פעולה ורב תחומיות במקומות מסויימים ועדיין מעטים מדי.
   אם כל מה שיצא לנו מהמהפכה יהיה להחליף את המלך במלכה אז חבל על הזמן
   מלכות הן מנוולות בדיוק כמו מלכים,אפילו יותר.
    
     18/11/10 19:41:

   צטט: scrimi 2010-11-18 19:27:55

   מה שרבים לא מבינים (ומן הסתם גם לא מצויין בפוסט הזה), הוא שהתפישה של מושגים כמו שיוויון בין המינים, ואפליה היא שנויה במחלוקת. כלומר הפמיניסטיות המגדריות פשוט תופשות ומגדירות אחרת מ"הפמיניזם של השיוויון" ומ"הפמיניסטיות האבולוציוניות" את המושגים שוויון בין המינים, ואפליה בין המינים. הפוסט מדבר על אחוז הנשים במקצועות מדעיים אבל לא רק במקצועות האלה האחוז של הנשים יורד ככל שמטפסים יותר ויותר גבוה בדרג האקדמי. עובדה היא שנשים הן מיעוט גם בסגל המרצים/ות ברוב גדול של האוניברסיטאות והמיכללות בארץ, נשים הן מיעוט במוקדי כח אחרים כמו בכנסת, בממשלה, בראשויות המקומיות, בדרגים הגבוהים של שירות המדינה (להבדיל מהדרגים הזותרים ששם הן כמובן רוב) ועוד. וכמובן אין לשכוח את פערי השכר בין המינים. על טיעונים אלה עונים הפמיניסטים והפמיניסטיות האבולוציונים והשוויונים (וגם כמובן הלא/אנטי פמיניסטים/ות) כפי שנכתב בפוסט זה: "אפלייה נובעת מאי שיוויון בהזדמנויות ולא מאי שיוויון בתוצאה. אי שיוויון נצפה לא מעיד על אפלייה בהכרח או על אי שיוויון בהזדמנויות, כל עוד לא לומדים מה הגורמים שהובילו לאי שיוויון." אבל הבעיה היא איך מגדירים את המושג אפליה. למשל, על טענת הפערים בשכר בין המינים עונים הלא/אנטי פמיניסטים/ות מגדריים/ות כי רוב הנשים משקיעות פחות שעות בעבודה, ונמצאות יותר בבית, ולכן הן מרוויחות פחות. ולכן המסקנה שלהם היא שאין כאן אפליה. ועל זה בדיוק חולקות/ים הפמיניסטיות/ים המגדריות! פמיניסטיות מגדריות סבורות ששיוויון בעולם העבודה לא מסתכם בשכר שווה תמורת עבודה שווה אלא גם בתנאי העבודה ובאפשרויות ובמידת הגמישות שהמדינה ומקומות העבודה נותנים לעובדות ולעובדים לשלב בין עבודה ופרנסה לבין טיפול וגידול ילדים ואחזקת הבית. כלומר הפמיניסטיות המגדריות טוענות שעולם העבודה נוצר מתוך הנחה שלכל עובד (גבר) שיש לו משפחה וילדים - יש בבית אישה שדואגת לכל זה, ותפקידו של הגבר, ראש המשפחה, הוא לפרנס את המשפחה. ומאחר שאשתו מטפלת בילדיו ובענייני הבית, הוא יכול להשקיע את מיטב ומירב זמנו בעבודה מחוץ לבית. וגם היום במאה העשרים ואחת, אין מספיק תנאים שמאפשרים לעובדים ולעובדות לשלב בין השקעה בעבודה לבין בילוי וטיפול בבית ובמשפחה. וכתוצאה מהעדר התנאים הללו לשילוב בין פרנסה לבין טיפול בילדים, רוב ההורים נוטים להנהיג חלוקת תפקידים ביניהם: רוב אלו שנוטלים על עצמם את תפקיד מפרנס המשפחה הם האבות, ורוב הנוטלות על עצמן את תפקיד המטפלות בילדים ועקרות הבית הן האמהות. וחלוקת התפקידים המגדרית הזאת היא היא הגורם העיקרי לפערי השכר בין גברים ונשים בשוק העבודה. ולפי הפמיניסטיות המגדריות יש כאן בהחלט אפלייה של נשים בשוק העבודה - אם חופשות הלידה של עובדות אמהות הן קצרות מדיי, אם ישנן מקומות עבודה גדולים שאין בהם חדרי הנקה והחתלה לעובדות אמהות, ואין בהם מעונות לילדי עובדים/ות, אם אין לעובדים/ות אפשרות לגור קרוב למקום העבודה (במרחק של נסיעה בקו אוטובוס אחד כך שלא יהיה צורך להשתמש במכונית כדי להגיע לעבודה ולחזור הביתה), אם אין יום לימודים ארוך בבתי ספר יסודיים עד חמש-שש בערב. אם כל אלה הם התנאים הקיימים - אזי יש בהחלט אפליה של נשים בשוק העבודה לפי הפמיניסטיות המגדריות.

    

     18/11/10 15:17:
   כיום יש גם כוסונים.. החברה כולה ובמיוחד השפה עוברת סוג של הזניה וולגריזציה, שיש בזה גם לחיוב, הורדת צרכי הכבוד ושילוב הגבוה עם הנמוך מאד חיוביים בעיני, יש בזה ביטוי לדמוקרטיה

   הבעיה היא כשהנמוך מחליף ומבטל את הגבוה וזה מה שהולך ומעמיק בחברה המרדידה והולכת - זה חבל וזה ניכר בכל

   זה מזכיר לי פוסט של ארזעמירן (העורך המתקדם מסרב לקלוט את הקישורים אז אני אסכם) על הקמפיין של דיזל BE STUPID שטוען שלהיות טיפש משמעו להיות אמיץ
   הקמפיין לא מדבר על חוסר אינטליגנציה כערך רצוי, אלא על תעוזה וספונטניות בלי לחשוב יותר מדי, להתחבר ללב במקום לראש
   ארז מצר על שהאינטליגנציה כבר אינה נחשקת ומי שזכה ביופי, כסף או פרסום לא חייב תכונות נוספות ושלחוכמה שלא מנותבת לעשיית רווחים אין קונים. כך, לטענתו, הפכה הטיפשות לערך ולבון טון. ידענות הפכה ל"אופפפ כמה אתה חופר" ו"פרופסור" לקללה, גיבורי התרבות העכשווית מנפנפים בכל דבר חוץ מב- IQ ו"לדבר נכון" או "להתעמק מדהים" זה 'גיקי'. ולהיות גיקי בחברה שלנו, מסכם ארז, מותר רק אם קוראים לך מארק צוקרברג
     18/11/10 11:38:

   צטט: (--) 2010-11-17 14:37:07

   צטט: צלילי הלב 2010-11-17 13:13:01

   אני חושבת גלי שפמיניזם מגדרי הכשיל את הפמיניזם השיווני וחבל, כיום לאחר פוסט פמיניזם אישה יותר משועבדת מאי פעם והפעם לרעיונות שהיא הביאה ופמיניזם מגדרי היה כר פורה לרעיונות אלה.
   השאלה היא לא בתנועת פמיניזם וגווניה, השאלה היא בתוצאה לא שלמה והייתי אומרת די עגומה שבחברה של ממון וחומר אישה שוב משחקת את תפקיד נחות והפעם ברצון ומרצונה.
   נהניתי
   תודה

   לא בטוח שזה נכון בגלל שכל התפתחות היא גלית מטבעה ולא מתאפיינת בתקופות של מסרים פשטניים וקיצוניים שמעוררים תגובות נגד נחוצות וחוזר חלילה עד להתייצבות כשיווי משקל חדש,

   האשה לא משועבדת היום יותר ובוודאי שלא יותר נחותה מהעבר אלא שהיא,בדיוק כמו הגברים,נאלצת להתמודד עם העומס והבלבול שהם חלק בלתי נמנע מכל התפתחות,

   זה לא שחומריות ורדיפת בצע זו המצאה חדשה,

   גברים שמעדיפים לתחזק זהות חלולה וחסרת כיסוי מאחורי הסינור של אמא ונשים שחשות יותר שלמות בתפקידים מסורתיים ייטו להיטפל לחסרונות,

   כאילו שהעבר היה כל כך שלם ונפלא,

   ברור שהתוצאה לא שלמה ואפילו רחוקה מזה אבל זה ממש לא אומר שצריך ללכת אחורה.

    

   .........................

    

   בחברה  שעבור אישה  ממוצעת להיחשב  "כוסית" היא מחמאה ( דהיינו כינוי  או סלנג שנגזר מאיבר המין של האישה) ו"סקסית " היא מילה שגורה בפי הזטוטים בני שלוש ,  דמותה של האישה מתמגמדת למימדים הנחותים ביותר .

   לכן לא רק ברדיפת הבצע מדובר כאן שזו כמובן מחלה ישנה וידועה.

   ואנחנו?

   רק משתפות פעולה....וכמה חבל!

    

     18/11/10 11:28:

   צטט: nikotina 2010-11-18 10:52:52

   נשים לא קוראות לעצמן פמניסטיות כי גברים לא אוהבים פמניסטיות. זו לא אשמת זרם כזה או אחר של הפמניזים ( גם למאבק הסופרג'יסטיות על זכות בחירה לנשים (פמניזים של שוויון באופן מובהק )היו יותר נשים שהתנגדו מאשר תמכו ). איט'ס אז סימפל אז ת'את. זה ובורות מבחירה.

   זה ממש לא נכון,רוב הנשים הם שובניסטיות בדיוק כמו הגברים שמדכאים אותן,

   בדיוק כמו הרבה דברים אחרים כחנות אטומה זו אשמה המתחלקת שווה בין 2 המינים

   זה פשוט מתבטא בצורה שונה

   אם יש תחום שבו יש שיוויון מוחלט בין המינים זה הטמטום.

     18/11/10 10:52:
   נשים לא קוראות לעצמן פמניסטיות כי גברים לא אוהבים פמניסטיות. זו לא אשמת זרם כזה או אחר של הפמניזים ( גם למאבק הסופרג'יסטיות על זכות בחירה לנשים (פמניזים של שוויון באופן מובהק )היו יותר נשים שהתנגדו מאשר תמכו ). איט'ס אז סימפל אז ת'את. זה ובורות מבחירה.
     18/11/10 05:22:

   צטט: ישראלית לא-מקומית 2010-11-17 22:51:39

   מגיל מאוד צעיר הגדרתי את עצמי כפמיניסטית. אולי כי הייתי טום-בוי? בכל מקרה, העיסוק בפמיניזם נראה לי חשוב מאוד, והפוסט שלך מעניין. עם זאת, עד כמה שאני יודעת ה-"פמיניזם מגדרי" יוצא מתוך הסוציולוגיה, ועסוק בחלוקת הכוחות החברה. בהחלט לא כולו מתעלם מהבדלים בין גברים ונשים, אבל בוחר להתרכז בדרך שבה החברה מנתבת את המינים לתפקידים שונים, ואת היותן של הנשים "מיעוט סוציולוגי" - כמו שחורים למשל - במערכות הפולטיות, המשפטיות והכלכליות. הטענות שלהן עדיין נכונות עובדתית. ברור שאי אפשר לדעת מהיכן בדיוק הדברים נובעים וכו', מה ביצה ומה תרנגולת וכד', אבל הן הזרם היחידי שמסתכל על מה שקורה בראייה ביקורתית. לדעתי, הרבה נשים נרתעות מההגדרה של "פמיניסטית" כי זה מתקשר לכוחנות, ונשיות מתקשרת לרכות ועדינות. זה מאוד חבל כי נשים הן יצורים חזקים ועדינים, והרבה מאיתנו מוותרות על הרבה הרבה מאוד, הרבה יותר מידי.

    

   ואני מאוד לא טום בוי, אבל מאוד מזדהה ומאוד מסכימה.

   בכלל, הפמיניזם הרדיקלי שוכתב בידי מתנגדיו, ומנהיגותיו לא להשכילו לעצור את הסחף, אלא השתמשו בסטריאוטיפים שהודבקו להן כהוכחה לצדקתן. האוקסימורון הנוסף הוא הצורך להמנע מהרחקת גברים בכדי לקרב נשים לתובנות הללו, שנוגעות לכל אחת מאיתנו.

    

     18/11/10 05:21:

   צטט: geeee 2010-11-18 03:18:52

    
   היפה בפמיניזם זה ריבוי הזרמים והגישות שבו, כולל כבוד לכל בחירה - מסורתית או חתרנית - של כל מי שלא תהיה או יהיה (ואמהות היא בחירה נהדרת, המלךשטותשלא-נח-לרגע)

   בעיני הפמיניזם בא לשחרר את כולם - גברים ונשים, ילדים, קשישים ובעלי חיים - מכבלי מוסכמות, נורמות ותפקידים מיניים מגדריים או אחרים, שכל אחת ואחד יוכלו באמת לבחור כפי שנטיות ליבם מכוונות אותם

   הבדלים בין המינים קיימים, כולנו מכירים אותם, אפשר אפילו לחבב אותם (לפעמים) או להשתעשע בגינם, מכל מקום בממוצע ההבדלים בין המינים - כמעט בכל התנהגות או תכונה - קטנים מההבדלים בתוך המינים (כלומר מהשונות)
   ואין להבדלים ולהכרח בכבוד כלפיהם דבר עם הצורך בשוויון שהוא מאושיות ההומניזם והליברליזם והדמוקרטיה, אין פה כל סתירה.
     

   זו טעות עקרונית ומהותית לנסות לחתור לשיוויון על ידי צמצום מדומה של השונות,ההבדלים בין המינים "גדולים" לאין שיעור מההבדלים בתוך המינים,והרי זה בדיוק מה שכל כך מקסים ,ולכן יש לצורך בכבוד כלפי הנבדלות והשונות נגיעה הכי מהותית לחתירה לשיוויון שגם הוא כמו כל ערך אחר לא עומד בפני עצמו אלא מהווה רק חלק מאמת מהותית יותר.

   זה ממש לא מקרי שיצירתיות זה היכולת לחבר או למצוא את הקשר בין דברים מאוד שונים ונבדלים וזו גם הסיבה שחברות קונפורמיות ומסורתיות המבוססות על אחידות צורה ותנועה והזדהות חסרת שאלות עם סמכות לא רק שסובלות מהעדר אופייני של יצירתיות אלא מתגבשות בעיקר סביב ערכים של הרס ושנאה.

   המאבק הפמיניסטי הוא לא מאבק למען נשים אלא מאבק למען החברה

   וגם למען המיעוט הגברי שלא סובל מאימפוטנציה ולכן מחפש לממש את עצמו דרך הדדיות יצירתית שהתבניות הקפואות והחלולות של הסטריאוטיפים המגדריים לא מאפשרות אותה.

   המצב הקיים הוא נח רק ובעיקר למתים,או לזומבים,אני לא מאמין שאדם חיי יכול להיות שבע רצון או להסתפק בתבניות ובתפישות המסורתיות של היחסים בין המינים. 

     18/11/10 03:18:
   רק סובבתי את הראש ונהיה פה בלגן
   אז.. לכל התוהים והטועים - אני מאד פמיניסטית ותמיד הייתי, מוגדרת ומוצהרת, בתפיסה שלי עצם היותי אשה זהה עם פמיניזם

   היפה בפמיניזם זה ריבוי הזרמים והגישות שבו, כולל כבוד לכל בחירה - מסורתית או חתרנית - של כל מי שלא תהיה או יהיה (ואמהות היא בחירה נהדרת, המלךשטותשלא-נח-לרגע)

   בעיני הפמיניזם בא לשחרר את כולם - גברים ונשים, ילדים, קשישים ובעלי חיים - מכבלי מוסכמות, נורמות ותפקידים מיניים מגדריים או אחרים, שכל אחת ואחד יוכלו באמת לבחור כפי שנטיות ליבם מכוונות אותם

   הבדלים בין המינים קיימים, כולנו מכירים אותם, אפשר אפילו לחבב אותם (לפעמים) או להשתעשע בגינם, מכל מקום בממוצע ההבדלים בין המינים - כמעט בכל התנהגות או תכונה - קטנים מההבדלים בתוך המינים (כלומר מהשונות)
   ואין להבדלים ולהכרח בכבוד כלפיהם דבר עם הצורך בשוויון שהוא מאושיות ההומניזם והליברליזם והדמוקרטיה, אין פה כל סתירה.
   שווויון מגיע לכולם - ללא הבדל דת, גזע או מין
   ועל זה תמיד אחתום
   ואני מקווה שנגיע לשם, ולא רק במרחבים מצומצמים במערב, שלשמחתי נולדתי וגדלתי בהם ולא במרחק כמה לא רב בעולמות חשוכים ומדכאים בכלל ועבור נשים בפרט
     18/11/10 03:09:
   סקירה מצויינת! תחומי מחקר שכאלה הינם 'נפיצים' כיוון השיח אותו הם מייצרים משיק לשיח פוליטי ומוסרי ורבים נוטים לבלבל או להחמיץ את הדקויות המבדילות בין השדות, וכך תדיר קמה זעקה כאשר מחקרים מגיעים לתוצאות ה'מבלבלות' את מערך ההתייחסויות הקיים. סקירה כמו שלך מצטיינת בהצגת הנושא תוך מודעות ל'מוקשים' הטמונים בסביבה טעונה זו, ועקיפתם בחן וביעילות.
   נהניתי מאוד.
     18/11/10 01:29:

   למה לצטט?

    

   אפשר רק לשים לב לתגובות של נשים ולתגובות של גברים פה 

   זה מספיק.

     18/11/10 01:27:

   צטט: fourscore 2010-11-17 22:06:40

   היה נחמד אילו היית טורחת לנסות להתיחס לכתוב ולנמק את הסיסמאות שלך, או לפחות להעמיד פנים שקראת את הטקסט וניסית להבין אותו.

    

   סליחה, דיבורים כאלו שלא טורחים להתייחס לכלום עניינית ומציירים בקווים עקומים מטרה סביב החץ שתקוע בראש הדובר מעלים לי כל מיני סעיפים.

    

   אין לי שום עניין לצטט את הטקסט ולהוכיח למישהו שקראתי והבנתי

   טקסטים מלאים ציטוטים ודוגמאות מעלים לי את הסעיף

   הטקסט מעניין ברובו ובבסיסו הנחה נחמדה שלא משנה כמה ציטוטים והוכחות יתווספו אליה

   היא רק הנחה שאי אפשר לבסס, כמו שאמרה למעלה הגברת יבגניה

   אי אפשר להוציא את האפליה מהאופי הנשי והגברי

   זה חלק מהזהות

   ולכן לא נשאר לי אלא לתמוהה על פשר הרצון שבא מאשה לעצור הדף פמיניסטי

   הכותבת מסבירה בעדינות למה כל מני נשים וגם היא לא כל כך פמיניסטיות

    מעבר לכל ציטוט שורה על הטקסט רוח דיכוי מרצון

     18/11/10 01:10:

   צטט: agnus dei 2010-11-17 19:03:30


   מדהים אותי תמיד לגלות נשים שמתעקשות לעצור/להדוף התפתחות של זעם נשי

   ואותי מדהים שעדיין - במאה ה21 - נותרו עדיין "פמיניסטיות" מתקרבנות שמקשקשות על "זעם נשי". יאללה.

     17/11/10 23:20:
   יפה כתבת.
   הפמיניזם צמח כתשובה למצב בלתי נסבל והשיג השגים מרשימים, לכל הדעות, בחלקים ניכרים של העולם. עם ההצלחה לעתים הוא מייתר את עצמו והופך נילעג. בחלקים אחרים של העולם הוא עדיין בחיתוליו.
   אני לא לגמרי בטוח באיזה שלב הוא נימצא בארץ אבל נדמה לי שעוד נשארה קצת עבודה, אם הוא יוצר התנגדות זה סימן די וודאי שיש עדיין מה לעשות. יחד עם זאת כדאי לזכור שלהט אידאולוגי הביא הרבה יותר כיעור, פשעים נגד האנושות ואבדן צלם מכול דחף ייצרי, הישרדותי או אבולוציוני גם יחד.
   מגיל מאוד צעיר הגדרתי את עצמי כפמיניסטית. אולי כי הייתי טום-בוי? בכל מקרה, העיסוק בפמיניזם נראה לי חשוב מאוד, והפוסט שלך מעניין. עם זאת, עד כמה שאני יודעת ה-"פמיניזם מגדרי" יוצא מתוך הסוציולוגיה, ועסוק בחלוקת הכוחות החברה. בהחלט לא כולו מתעלם מהבדלים בין גברים ונשים, אבל בוחר להתרכז בדרך שבה החברה מנתבת את המינים לתפקידים שונים, ואת היותן של הנשים "מיעוט סוציולוגי" - כמו שחורים למשל - במערכות הפולטיות, המשפטיות והכלכליות. הטענות שלהן עדיין נכונות עובדתית. ברור שאי אפשר לדעת מהיכן בדיוק הדברים נובעים וכו', מה ביצה ומה תרנגולת וכד', אבל הן הזרם היחידי שמסתכל על מה שקורה בראייה ביקורתית. לדעתי, הרבה נשים נרתעות מההגדרה של "פמיניסטית" כי זה מתקשר לכוחנות, ונשיות מתקשרת לרכות ועדינות. זה מאוד חבל כי נשים הן יצורים חזקים ועדינים, והרבה מאיתנו מוותרות על הרבה הרבה מאוד, הרבה יותר מידי.
     17/11/10 22:06:

   היה נחמד אילו היית טורחת לנסות להתיחס לכתוב ולנמק את הסיסמאות שלך, או לפחות להעמיד פנים שקראת את הטקסט וניסית להבין אותו.

    

   סליחה, דיבורים כאלו שלא טורחים להתייחס לכלום עניינית ומציירים בקווים עקומים מטרה סביב החץ שתקוע בראש הדובר מעלים לי כל מיני סעיפים.

    

   צטט: agnus dei 2010-11-17 19:03:30

   את בהחלט נשמעת לא פמיניסטית
   משהו בכתיבה מעורר חשד לפחד ותלותיות בגברים
   איזה ניסיון להצדקת חוסר השוויון הקיים
   לא יודעת...זאת האסוציאציה שלי
   מדהים אותי תמיד לגלות נשים שמתעקשות לעצור/להדוף התפתחות של זעם נשי

    

   קראתי הכל בהנהונים קולניים ובידיעה מוחלטת שכשאקרא את התגובות אמצא בהם לפחות עקיצות כלפייך.

   אני מסכים עם כל מה שכתבת, למעשה האמת שמאחורי הדברים שלך לא חלה רק על נושא הפוסט אלא נכונה בהמון מקרים אחרים. הייתי מעיז וקורא לזה האבולוציה של קיצוניות.
   מה שכתבת נכון לפעילי שלום בעולם, לפעילי זכויות אדם, לירוקים, לאנשי דת, למטפלים ולמה לא.
   הכוונה הראשונית לשפר עמדה של קבוצה ממשיכה מכח האנרציה גם הרבה אחרי שאותה קבוצה הועמדה במקום שבו מאבק יחיד התמד וכישרון אישי הם הדבר שעוצראו מקדם את הפרט ולא איזו תורה שלטונית מעוותת. אישתי מסיימת דוקטורט בעוד חודשיים, היא תאמר שהיא לא פמיניסטית, אולי כן בעצם אבל רק אם הפמיניזם יוגדר כך שמהיותה אישה היא רוצה להיות אם, והשיויון מול גברים שנכפה עליה הוא הכל חוץ משיוויון. השיוויון הזההביא אותה עד הארץ המובטחת אבל עכשיו זה זמן הבומרנג היא רוצה שיוייון בלממש את עצמה גם באמהות שלה כמו שגבר יכול לממש את עצמו במה שחשוב לו. שיוון צריך לבוא ממקום של הבנה של צרכים מולדים, רק כשנבין אותם לעומק נוכל לדבר על שיוויון. שיוויון מהסוג של כולם שווים בהכל ואין בין המינים הבדלים הוא אידיוטי וילדותי , לפחות בעיניי הגבריות.
     17/11/10 19:03:
   את בהחלט נשמעת לא פמיניסטית
   משהו בכתיבה מעורר חשד לפחד ותלותיות בגברים
   איזה ניסיון להצדקת חוסר השוויון הקיים
   לא יודעת...זאת האסוציאציה שלי
   מדהים אותי תמיד לגלות נשים שמתעקשות לעצור/להדוף התפתחות של זעם נשי
     17/11/10 16:59:

   צטט: בלאק סמארה 2010-11-17 16:03:58

   צטט: בלאק סמארה 2010-11-17 16:02:42

   צטט: (--) 2010-11-17 15:04:23

   השדיים מסתירות לכן את המקלדת ?

   __________________________

   עם כל הכבוד לפמניצטטזם, ויש כבוד, שדיים זה זכר :)

   ב'מת ?,ואללה זה מוזר,וזין זה נקבה ?

   זה דווקא הגיוני אם חושבים על זה כי גם לתפישתי השמאלנית דברים משתייכם למי שאוהב אותם ולא למי שמחובר אליהם פיזית אבל אולי בגלל שנולדתי לאמזונה פמיניסטית דעתנית וזועמת מעולם לא הצלחתי להפנים את כללי המגדר לשפה,

   פשוט לא קולט את זה.

    _____________________________

   זין זה לא נקבה, אף על פי שיש בו חור, אבל אם תסתכל טוב טוב בשד ותפעיל דמיון, תוכל לראות שלכל שַד יש זין קטן (או גדול) בדמות פטמה, המוכיח שהוא זכר.

   הא? איך ההסבר? :))) 

   לא בטוח שהנסיון לזהות מיניות דווקא דרך צורה הוא מוצלח במיוחד

   זה לא רק צורה, זה גם תפקוד ומשמעות, הפטמה, כמו הזין, מזדקרת ומתרככת לנוכח גירוי מיני או היעדרו. ומשניהם יוצא במצבים מסוימים נוזל לבן :)

   שווה בדיקה,או לפחות מישוש או מציצה ,כי כבר עמדתי בדיוק על הנקודה הזו עם אשה אהובה, עלי,הדימיון בין זרע לחלב כשפע לבן וחם שגם סוגרים מעגל של יצירה והזנה אולי מבטא אחדות נחשקת ונדירה בין אור לחום או תמונה ומילה ויכול גם להוות שאיפה וסמל ראוי למאבק או לתשוקה לשיווין בין המינים,בכל מקרה בוודאי לא יזיק עם הדימוי הזה ינזול וירכך מעט גם את התת מודע הקולקטיבי.


     17/11/10 16:03:

   צטט: בלאק סמארה 2010-11-17 16:02:42

   צטט: (--) 2010-11-17 15:04:23

   השדיים מסתירות לכן את המקלדת ?

   __________________________

   עם כל הכבוד לפמניצטטזם, ויש כבוד, שדיים זה זכר :)

   ב'מת ?,ואללה זה מוזר,וזין זה נקבה ?

   זה דווקא הגיוני אם חושבים על זה כי גם לתפישתי השמאלנית דברים משתייכם למי שאוהב אותם ולא למי שמחובר אליהם פיזית אבל אולי בגלל שנולדתי לאמזונה פמיניסטית דעתנית וזועמת מעולם לא הצלחתי להפנים את כללי המגדר לשפה,

   פשוט לא קולט את זה.

    _____________________________

   זין זה לא נקבה, אף על פי שיש בו חור, אבל אם תסתכל טוב טוב בשד ותפעיל דמיון, תוכל לראות שלכל שַד יש זין קטן (או גדול) בדמות פטמה, המוכיח שהוא זכר.

   הא? איך ההסבר? :))) 

   לא בטוח שהנסיון לזהות מיניות דווקא דרך צורה הוא מוצלח במיוחד

   זה לא רק צורה, זה גם תפקוד ומשמעות, הפטמה, כמו הזין, מזדקרת ומתרככת לנוכח גירוי מיני או היעדרו. ומשניהם יוצא במצבים מסוימים נוזל לבן :)

   הדוגמה שלך מראה שבמימד הפרקטאלי זה עובד לא רע אולי יש משמעות לעובדה שדווקא במישור הזה שהוא חסר מימדים , המינים ,כמו הרבה דברים אחרים,נפגשים בצורה שאינה לעומתית . 

   אבל ההסבר לא חשוב

   העיקר שזיינת לי את התיאוריה

   מאוד נהניתי

   תודה

   גם אני נהניתי. אנחנו חייבים לעשות את זה יותר :))) חחח 

    

    

    

     17/11/10 16:03:
   כל הכבוד על פוסט מעולה ונהיר - אכן. בקרב רבים (וכותב תגובה זו בתוכם), מעורר הפמיניזם המגדרי, זה שאין לו שום בסיס במציאות חוץ מספקולציות אידאולוגיות פרועות, רק זעם ובוז. הפמיניזם של השוויון מובן מאליו בעיני כל אדם הגון. הפמיניזם האבולוציוני מעניין מאוד וראוי למחקר נוסף. אבל שטויות הג'נדר? לסל וחסל!
     17/11/10 15:04:

   צטט: בלאק סמארה 2010-11-17 14:48:06

   צטט: בלאק סמארה 2010-11-17 14:47:09

   צטט: (--) 2010-11-17 14:42:52

   צטט: בלאק סמארה 2010-11-17 14:32:27

   צטט: (--) 2010-11-17 11:22:36

   כמעט ואין בכלל ולאנשים כמוני עם פטיש לחנוניות זה מהווה ממש בעייה וגם לא נעים להעביר את שעות העבודה באזורי אסון וויזואלים.
   מה בדיוק הבעייה ?
   השדיים מסתירות לכן את המקלדת ?

   __________________________

   עם כל הכבוד לפמניזם, ויש כבוד, שדיים זה זכר :)

   ב'מת ?,ואללה זה מוזר,וזין זה נקבה ?

   זה דווקא הגיוני אם חושבים על זה כי גם לתפישתי השמאלנית דברים משתייכם למי שאוהב אותם ולא למי שמחובר אליהם פיזית אבל אולי בגלל שנולדתי לאמזונה פמיניסטית דעתנית וזועמת מעולם לא הצלחתי להפנים את כללי המגדר לשפה,

   פשוט לא קולט את זה.

    

   _____________________________

   זין זה לא נקבה, אף על פי שיש בו חור, אבל אם תסתכל טוב טוב בשד ותפעיל דמיון, תוכל לראות שלכל שַד יש זין קטן (או גדול) בדמות פטמה, המוכיח שהוא זכר.

   הא? איך ההסבר? :))) 

   לא בטוח שהנסיון לזהות מיניות דווקא דרך צורה הוא מוצלח במיוחד

   הדוגמה שלך מראה שבמימד הפרקטאלי זה עובד לא רע אולי יש משמעות לעובדה שדווקא במישור הזה שהוא חסר מימדים , המינים ,כמו הרבה דברים אחרים,נפגשים בצורה שאינה לעומתית . 

   אבל ההסבר לא חשוב

   העיקר שזיינת לי את התיאוריה

   מאוד נהניתי

   תודה

    

    

     17/11/10 14:48:

   צטט: בלאק סמארה 2010-11-17 14:47:09

   צטט: (--) 2010-11-17 14:42:52

   צטט: בלאק סמארה 2010-11-17 14:32:27

   צטט: (--) 2010-11-17 11:22:36

   כמעט ואין בכלל ולאנשים כמוני עם פטיש לחנוניות זה מהווה ממש בעייה וגם לא נעים להעביר את שעות העבודה באזורי אסון וויזואלים.
   מה בדיוק הבעייה ?
   השדיים מסתירות לכן את המקלדת ?

   __________________________

   עם כל הכבוד לפמניזם, ויש כבוד, שדיים זה זכר :)

   ב'מת ?,ואללה זה מוזר,וזין זה נקבה ?

   זה דווקא הגיוני אם חושבים על זה כי גם לתפישתי השמאלנית דברים משתייכם למי שאוהב אותם ולא למי שמחובר אליהם פיזית אבל אולי בגלל שנולדתי לאמזונה פמיניסטית דעתנית וזועמת מעולם לא הצלחתי להפנים את כללי המגדר לשפה,

   פשוט לא קולט את זה.

    

   _____________________________

   זין זה לא נקבה, אף על פי שיש בו חור, אבל אם תסתכל טוב טוב בשד ותפעיל דמיון, תוכל לראות שלכל שַד יש זין קטן (או גדול) בדמות פטמה, המוכיח שהוא זכר.

   הא? איך ההסבר? :))) 

    

     17/11/10 14:42:

   צטט: בלאק סמארה 2010-11-17 14:32:27

   צטט: (--) 2010-11-17 11:22:36

   כמעט ואין בכלל ולאנשים כמוני עם פטיש לחנוניות זה מהווה ממש בעייה וגם לא נעים להעביר את שעות העבודה באזורי אסון וויזואלים.
   מה בדיוק הבעייה ?
   השדיים מסתירות לכן את המקלדת ?

   __________________________

   עם כל הכבוד לפמניזם, ויש כבוד, שדיים זה זכר :)

   ב'מת ?,ואללה זה מוזר,וזין זה נקבה ?

   זה דווקא הגיוני אם חושבים על זה כי גם לתפישתי השמאלנית דברים משתייכם למי שאוהב אותם ולא למי שמחובר אליהם פיזית אבל אולי בגלל שנולדתי לאמזונה פמיניסטית דעתנית וזועמת מעולם לא הצלחתי להפנים את כללי המגדר לשפה,

   פשוט לא קולט את זה.

     17/11/10 14:37:

   צטט: צלילי הלב 2010-11-17 13:13:01

   אני חושבת גלי שפמיניזם מגדרי הכשיל את הפמיניזם השיווני וחבל, כיום לאחר פוסט פמיניזם אישה יותר משועבדת מאי פעם והפעם לרעיונות שהיא הביאה ופמיניזם מגדרי היה כר פורה לרעיונות אלה.
   השאלה היא לא בתנועת פמיניזם וגווניה, השאלה היא בתוצאה לא שלמה והייתי אומרת די עגומה שבחברה של ממון וחומר אישה שוב משחקת את תפקיד נחות והפעם ברצון ומרצונה.
   נהניתי
   תודה

   לא בטוח שזה נכון בגלל שכל התפתחות היא גלית מטבעה ולא מתאפיינת בתקופות של מסרים פשטניים וקיצוניים שמעוררים תגובות נגד נחוצות וחוזר חלילה עד להתייצבות כשיווי משקל חדש,

   האשה לא משועבדת היום יותר ובוודאי שלא יותר נחותה מהעבר אלא שהיא,בדיוק כמו הגברים,נאלצת להתמודד עם העומס והבלבול שהם חלק בלתי נמנע מכל התפתחות,

   זה לא שחומריות ורדיפת בצע זו המצאה חדשה,

   גברים שמעדיפים לתחזק זהות חלולה וחסרת כיסוי מאחורי הסינור של אמא ונשים שחשות יותר שלמות בתפקידים מסורתיים ייטו להיטפל לחסרונות,

   כאילו שהעבר היה כל כך שלם ונפלא,

   ברור שהתוצאה לא שלמה ואפילו רחוקה מזה אבל זה ממש לא אומר שצריך ללכת אחורה.

   תוצאה שלמה ? אולי בעוד מיליון שנה.

     17/11/10 14:32:

   צטט: (--) 2010-11-17 11:22:36

   כמעט ואין בכלל ולאנשים כמוני עם פטיש לחנוניות זה מהווה ממש בעייה וגם לא נעים להעביר את שעות העבודה באזורי אסון וויזואלים.
   מה בדיוק הבעייה ?
   השדיים מסתירות לכן את המקלדת ?

   __________________________

   עם כל הכבוד לפמניזם, ויש כבוד, שדיים זה זכר :)

     17/11/10 14:29:

   צטט: בלאק סמארה 2010-11-17 14:25:15

   מי שפמניסטית באמת, לא מכריזה כלום. היא פשוט פמניסטית בחייה הפרטיים.

    

   הגדרת באופן הכי נהיר והכי נכון.

   לא יכולתי לנסח זאת טוב יותר.

   מזדהה לחלוטין.

     17/11/10 14:25:
   מי שפמניסטית באמת, לא מכריזה כלום. היא פשוט פמניסטית בחייה הפרטיים.
     17/11/10 13:13:
   אני חושבת גלי שפמיניזם מגדרי הכשיל את הפמיניזם השיווני וחבל, כיום לאחר פוסט פמיניזם אישה יותר משועבדת מאי פעם והפעם לרעיונות שהיא הביאה ופמיניזם מגדרי היה כר פורה לרעיונות אלה.
   השאלה היא לא בתנועת פמיניזם וגווניה, השאלה היא בתוצאה לא שלמה והייתי אומרת די עגומה שבחברה של ממון וחומר אישה שוב משחקת את תפקיד נחות והפעם ברצון ומרצונה.
   נהניתי
   תודה
     17/11/10 13:10:
   אף גבר באשר הוא גבר (ולא סחבה) ירצה להתחבר תרתי משמע לקשר זוגי עם פמיניסטית מוצהרת בוודאי לא עם מי שסימנה עצמה ראדיקאלית לקשר זוגי ובניית חיים משותפים שבהם יתעורר בכל בוקר עם "אכלו לי" וילך לישון עם "שתו לי" אלא אם כן הוא בעצמו פמיניסט. זה עושה את החיפוש של נשים פמניסטיות אחר בן זוג פוטנציאלי לבלתי אפשרי.
   פוסט ארוך ומושקע, אבל אפשר היה לסכם אותו ב- "אני פמניסטית", ככה בא לי, תקפצו לי!
     17/11/10 12:38:

   צטט: המצליף 2010-11-17 12:07:06

   אני שונא פמיניזם זאת תנועה לא מוסרית בעליל

   אני שונא אותך

     17/11/10 12:07:
   אני שונא פמיניזם זאת תנועה לא מוסרית בעליל
     17/11/10 12:04:
   ארוך, מסורבל, טחון עד דק ומשעמם.
   הנושא כבר עבר מן העולם להוציא בודדים.
   אז יאללה להתרענן!
     17/11/10 11:22:
   לדעתי החלוקה למקצועות גבריים ונשים היא לא "המצאה פטריארכלית",גישה כזו מבטאת סוג של פמיניזם מוכר שמכשיל את עצמו,אלא פשוט ביטוי של שלב אבולוציוני מסויים שנראה שכבר מוצה והגיע זמנו לפנות את מקומו לשלב מעט יותר מתקדם.
   בעניין זה הייתי רוצה לפרסם תמיהה וקריאה ומצוקה אישית,
   למה אין יותר מהנדסות תוכנה ?
   כמעט ואין בכלל ולאנשים כמוני עם פטיש לחנוניות זה מהווה ממש בעייה וגם לא נעים להעביר את שעות העבודה באזורי אסון וויזואלים.
   מה בדיוק הבעייה ?
   השדיים מסתירות לכן את המקלדת ?
   יש מסכי מגע.
   ואם כבר יש נשים בהייטק ישר הן מוקצות לטיפול במשאבי אנוש,לפסיכולוגיה ארגונית,למה ? כי נשים מבינות באנשים וגברים מבינים בחפצים,פחח...,תעשו לי טובה,כל איש הוא גם חפץ וכל חפץ הוא גם איש,שוב זה חוסר היכולת לשלב בין ה2 שמביא לתופעות מעצבנות ,מחריגות ומחרידות כמו החפצה שגם מובילות למעשים הנוראים המוזכרים כאן בפוסט.
   תיכנות זו ממש עבודה נשית,נקייה,שקטה,זורמת,מאוד מזכיר סריגה ורקמה רק עם מעט מתמטיקה והגיון,
   פמיניסטיות אמיתיות מגשימות את עצמן בהנדסת תוכנה ולא בחיקוי נלעג של אלמנטים גבריים כמו מכונאות ונגרות כי פמיניזם אמיתי לא אמור לשאוף לחיקוי ה"גברי" אלא ליצירת סינטזה חדשה בין המינים ומקצועות חדשים שיבטאו את הסינטזה הזאת.
     17/11/10 10:53:
   הכשל המובנה בכל התפישות המתוייגות כאבולוציוניות היא ההתעלמות,הלא מדעית בתכלית,שמשמעות האבולוציה היא התפתחות.
   העץ לא זהה לשורש אלא התפתח ממנו,
   נראה שמשום מה עובדה ברורה זו אינה נהירה למספר מעורר השתאות של "כוכבים" מתחום הביולוגיה והאנטרופוליגיה ותחומי המדע המשיקים להם.
   נשים התחילו כמלקטות וגברים כציידים אלא שמאז התפתחנו ופיתחנו תרבות שמאפשרת ואפילו דורשת מנשים וגברים למלא ולממש בדיוק את אותם תחומים ומשלחי יד ושאיפות.
   יתכן שהאנתרופולוגים,הפסיכולוגים והביולוגים האבולוציונים מהווים מין בפני עצמו שעדיין לא זכה להנות מפירות האבולוציה ואולי גם לא יזכה לעולם,אולי הם החוליה החסרה או משהו כזה.
   לדעתי אונס הוא תוצאה של סתירות פנימיות חזקות שלכן לא משאירות ברירה לאנס אלא לכפות את עצמו על הסביבה,
   במקרה זה סתירה בין הנשי והגברי שלכן מתבטאת ככפיית מין אבל אנשים "אונסים" את העולם ואת הפרטים שאיתם הם באים ב"מגע" כל הזמן.
   העיוורון האנושי נובע מכך שהפרט שמצוי עדיין בשלבים אבולוציונים קדומים אונס את הסביבה במבט,ובמילה.
   רדיפת בצע זה "אונס",סמכותיות זה "אונס",יחסים שלא מבוססים על דיאלוג אלא על שליטה ומתן הוראות הן "אונס" ולכן רק שיוויון בין המינים יכול למנוע אונס כמו שהוא מתבטא בכל תחומי החיים ורק שיוויון בין המינים יאפשר להם להתקשר ולגעת אחת בשני דרך יחודם במקום שהם ינסו לכפות את מאפייניהם השטחיים אחד על השני כמו שזה נעשה כיום.
     17/11/10 10:41:
   גל!

   יפה ומפורט ולעניין כתבת. ואני מסכים עם כל מילה. אפילו כתבתי משהו ברוח זו כאן פעם והעליתי עלי, כצפוי, את חמתם של כל מיני מכסי-עיניים מקצועיים שמעדיפים להתבשם בכעסם במקום להביט במציאות ולנסות לשפר אותה.

   צריך להילחם בגישות שרואות את חזות הכל ביחסי כוח ואינטרסים, ואינן טורחות להסתכל על המציאות. חוץ מערוץ להוצאת תסכולים (מוצדקים במקרים רבים) זה חסר תועלת.

   האבסורד הוא שבעצימת העיניים הזאת ("אין הבדלים בין נשים לגברים") הדובר מפליל את עצמו כבעל גישה מפלה בבסיס. כי הסירוב האלים להכיר בהבדלים מגלם בתוכו את האמירה שאילו היו נמצאים הבדלים כאלו הם היו בסיס מוצדק לאפליה. אחרת למה צריך להיות דיסוננס בין העובדה שקיימים הבדלים לבין ערך השוויון?
     17/11/10 10:18:
   הכי מרגיש קרוב לפמיניזם אבולוציוני. מה שחשוב באמת הוא לא הביולוגיה ודפוסי תרבות בית הגידול והחברות השונים. אלא מה קורה דה פקטו ולאן זה הולך, איך זה מקדם את השיויון ברוח הזמן ומחזק אותו בעתיד. תודה על טקסט מושכל עם תובנות אישיות
     16/11/10 20:32:
   מממ...
   הרבה אנפורמציה, אבל לצערי אינה מספקת..אינה יורדת מספיק לפרטים אלא עסוקה בלהוכיח לפי ביבליוגרפיות.

   באשר לאבולוציה של האונס, אל לנו לשכוח את הספקטרום הנרחב בפעולה זו, מעבר לאונס הנשים המוכר לנו: אונס במצבי מלחמות, אונס בכלא ועוד.

   בכל מקרה.
   תודה שהעליית את הנושא.
     16/11/10 19:45:

   צטט: geeee 2010-11-16 19:31:29

   הי הי יגאל
   מי לא יודעת מה זה מקדחים.. את הבית שלי בניתי בידיים, רק השנה שוב שיניתי אותו וריצפתי הכל מחדש.. לבד

    

    

   :)

    

   אני יודע מצויין שאת מבינה מצויין  במקדחים ושאר ירקות 

    

   הכוונה היתה ליבגניה 

    

   אבל תסכימי איתי שאת מאוד חריגה בנוף הנשי 

     16/11/10 19:31:
   הי הי יגאל
   מי לא יודעת מה זה מקדחים.. את הבית שלי בניתי בידיים, רק השנה שוב שיניתי אותו וריצפתי הכל מחדש.. לבד
     16/11/10 16:22:

   צטט: יבגניה בוזגלו 2010-11-16 14:58:29

   אני מסכימה שגברים ונשים הם שונים אלה מאלו, אבל טוענת שאין לנו דרך לבודד את שטיפת המוח שספגנו מגיל אפס,

   אני מסכים חלקית

   כלומר קשה לי להגיד שיש " שטיפת מוח "   כיום .

   יש תיקשורת וסרטים וספרים שנוטים לכיוון מסויים אבל רובם מתארים מציאות ולא עושים זאת לצורכי שטיפת מוח .

   זה יהיה דיי מגוכך אם בצורה עיקבית יראו בסרטים עלילתים רק בחורות שעובודת כבנאיות או מכונאיות , כי זה לא קיים במציאות .

   אז מן הסתם לא יכניסו נשים לתפקידים כאלו וזה לא בגלל הרצון לשטיפת מוח .

   וזו רק דוגמה אחת .

   גם אישית אני לא זוכר שהיה הבדל מהותי בין הצורה שאני גדלתי לצורה שבה גודלה אחותי .

   ודווקא היא זו שלמדה עיבוד שבבי בתיכון , ואני למדתי ביולוגיה .

   אבל המציאות גרמה לכך שבסוף אני סיימתי כמהנדס והיא מורה , וזה בכלל לא בגלל שטיפת מוח

   או הכוונה , זו בחירה שלה ושלי .

   בדיוק כמו שאת בחרת לא לדעת מה זה מקדחים


    

     16/11/10 15:55:
   מסכים לחלוטין עם הגישה.
     16/11/10 15:45:
   אוי, הגבתם לפני שהעליתי את הסיבה לפוסט הזה - הויכוח סביב המקור האבולוציוני לאונס
     16/11/10 14:58:
   אני מסכימה שגברים ונשים הם שונים אלה מאלו, אבל טוענת שאין לנו דרך לבודד את שטיפת המוח שספגנו מגיל אפס, ולדעת מה היו השאיפות שלנו בלעדיה.
   ביום שבו ילדים וילדות יקבלו יחס שוויוני, שאינו מושפע ממגדר, נוכל לדעת אם יש באמת דבר כזה מקצועות גבריים ומקצועות נשיים, או שזאת עוד המצאה פטריארכלית.
   בכל מקרה, כל ניסיון "לדחוף" מישהי למקצוע מסויים הוא עוול. אנשים צריכים לבחור בצורה הכי חופשית שאפשר את עיסוקיהם.
     16/11/10 14:39:
   משונה שיש מי שחושב שגברים ונשים זהים

   וכל השאר זו אפליה או חינוך