כותרות TheMarker >
  ';

  ספריי:"אהבה זקופת קָמָה"- "בקצה השמש המתהווה" ו-"גבה גלים עד רוגש"

  מחברם של שלושה ספרי שירה:"אהבה זקופת קָמה" \"בקצה השמש המתהווה" ו- "גבה גלים עד רוגש". הנני חבר באגודת הסופרים ובאיגוד הסופרים בישראל, ושיריי מתפרסמים באתר האיגוד. כן מתפרסמים שיריי בכתבי עת שונים. נולדתי בקבוץ, סיימתי למודי כאגרונום, עם תעודת הוראה. עבדתי שנים רבות בבנק. מתגורר בהרצליה, נשוי, אב ל 2 בנים וסב ל 3 נכדים מקסימים. רומנטיקן – בן מזל דגים. *כל הזכויות על התכנים, שמורות למיכאל רייך*

  בקרת על ספרי השני : בקצה השמש המתהווה

  93 תגובות   יום שישי , 26/11/10, 09:00

  ''

   

   

  בקורת על ספרי השני: "בקצה השמש המתהווה - שירים ועוד" / יהודית מליק שירן

   

  פורסם בכתב העת "על הדרך" - גליון מס' 7 ( אוקט' 2010)

   

   

  ''  

   

   

   

  "בקצה השמש המתהווה – שירים ועוד"  ספרו השני של מיכאל רייך  בהוצאת "קורות", הוא כמתכונת ספרו הראשון. שבעה שערים יש בספר: ששה מתוכם שירים והשער השביעי עוסק בפרוזה. אך בשונה מהספר הראשון המשורר מתייחס לשני נושאים עיקריים ומתעמת איתם. עולמו של המשורר, עולמה של היצירה והיחס ביניהם. שירת המחאה הנוקבת שלו מעוררת דילמה מוסרית לחיים בארץ הזאת. האמנם, בקצה השמש המתהווה יוכלו שני עמים להפסיק להלחם זה בזה ולהתחיל לחיות? בסוגיה זו אנסה לענות  מתוך שבילי שיריו של מיכאל רייך. " אִישׁ עוֹד לֹא רָשַׁם/ תָּוִים בְּדָם/ וְלֹא הִלְחִין/ קוֹלוֹת שֶׁל בֶּכִי "(עמ'64).  בשיר אחר מחדדת הסוגיה הזאת עוד יותר:" מִי יְשׁוֹרֵר/ שִׁיר תְּהִלָּה לְזֵכֶר חַיָּלִים עוֹלִים"  (עמ'50).

  מציאות ישראלית מתהווה בארץ המובטחת עם גווניה וקולותיה הפועמים בתוכה ורוחשים סביבה. ועם לא די בכך גשם של אירועים ניתך עלינו מכל צד ואנו  ממשיכים בשגרה אדישה ולא מתפשרת. האם זו חוסנה של הארץ הזאת שעיני העולם נישאות אליה והיא מתהדרת בלאומיות יהודית מתריסה?

   "בְּרוֹם עָבִים מוּל פְּנֵי שִׁמְשָׁם/ אַף בְּלִבָּם מִשְׁאֶלֶת/ רְאוֹת דּוֹדִים /לֶטֶּף פָּנִים וְלוּ כְּזַיִת, / אֲבָל   עֶדְרֵי עָנָן/ חִוְּרִים מִפַּחַד מַאֲכֶלֶת/ וְכָךְ אֵלֵי קִצָּם יִפְלוּ/ חֶמְדָּה, שָׂדֶה וּבַיִת"

   

  (עמ'56). המילים מבטאות את הלך הרוח של הכותב אותן, נמאס לו מהמצב שלא משתנה, למעלה מששים שנה נלחמים שני עמים על אדמה אחת. היא מרגישה נהדר מחוזרת על ידי שני עצים עתיקים השואפים להיות עמה. אך החיזור הזה גובה מחיר יקר של שני העצים. " שָׁר גֶּרַנְיוּם שׁתוּי עַרַק, זֶמֶר שִׁכּוֹרִים/ חַלּוֹן קָרוּעַ חֲלוֹמוֹת- תְּפִלּוֹת – אֵיבָה"

   (עמ'57).

  בד בבד מתוך שירת המחאה הפוצעת את נפש האדמה ואת נפשו של המשורר עולה  נחשפים עולמו של המשורר ועולמה של השירה מתוך מקומות ילדותו החקוקים לעד במשעולי שירתו הפוסעת בין העמק לגיא,בין הרמה למישור ומגלה לעיני הקוראים את היחס האישי האוהב ולעתים הנוקב של המשורר הבורא מילים מתוך קרביו ויוצר לנו את שפת השירה." הֲתֵדַע מֵאַיִן נָחַלְתִּי אֶת-שִׁירִי?" שאל ביאליק בשירו "שירתי" ואני שואלת את אותה שאלה כשאני מטפסת במעלה הגבעה עם מצחיה ונעליים גבוהות  ורואה את היופי מול הגלעד והכנרת משתקפים זה בזו בגעגוע לוטף אהבה. אני אומר המשורר " אֲבַק דְּרָכִים / וְאַתָּה מַבּוּעַ-/ כָּחֹל כְּמוֹ הָעֶצֶב/ חוֹתֵךְ כְּפֶצַע הַר "(עמ'10).בדיאלוג פתוח עם השירה  מתעמת המשורר עם הנושאים עליהם נכתבת שירתו. ומהו עולם השירה היוצא מלבו של המשורר, שורף, פוצע ומטהר את נתיביו? האם המשורר שולה פנינים בהבל פה? האם המשורר יכול לברוח משליחות כתיבתו? הלא כתיבה ממעמקי הנפש משולה לבריאה. כמו שהוא יוצר יש מאין את שירתו ככה יוצאות מילותיו מפלסות לו דרך להביע רעבונו על "פַּת שִׁירִית קְלִילָה"(עמ'10). כשם שהשירה שליחות וצריכה להגיע אל הקוראים מציאות ודמיון מובילים דרכן של המילים ואלה עוברות ליד מרפסת מתעטשת מעבר לרחוב, ו"אֵינְסוֹף עִיגוּלִים לְבָנִים שֶׁל אֱמֶת/ חוֹלְפִים בִּתְנוּעַת שַׁרְשֶׁרֶת/ אֵיזוֹ שְׁקִיפוּת נֶהֱדֶרֶת" (עמ'23). ובשיר אחר אומר המשורר "אֲנִי בּוֹרֵא לִי שֶׁמֶשׁ " (עמ'25) עם רזי אותיות שירה המשתברות כקרניים שמשיות קטנות ועלומות המסתופפות בחדרי לבי  מסתודדות בחשאי כדי להגיח בזרם אותיות ברואי החותם  בזריחה בוערת את שיריי. ארבעת הסיפורים הקצרים עוסקים במהות האדם ובנפשו המורכבת. הסיפור הראשון "סמוי מן העין,צורב מן הרוח"- סיפור עמוק ומורכב בתכניו. בכלל חייבת לציין שטרם אדון בסיפוריו של מיכאל רייך, שהוא סופר מחונן ומוכשר, חבל שהוא מספח את סיפוריו לקובץ שירים.  כי באסופת השירים, הסיפורים הקצרים נבלעים.

   מאוד נהניתי מהכתיבה הסיפורית שלו ולכן אני סבורה, שהסיפורים הקצרים של רייך חייבים להיות באסופה נפרדת. ייחודם הוא חירות המחשבה של הסופר. "סמוי מן העין צורב מן הרוח", הסיפור הפותח הוא פנינה ספרותית. מעין נובלה קטנה על חיי שלושה אנשים. שלוש דמויות שסביבן נעות דמויות אחרות במקום קטן. החיים בקיבוץ מתוארים כבועת הזיה שמסניפים אותה שניים רייצ'ל דן ואורי עשת. אל הקיבוץ מגיע מתן תל צור עבריין צעיר שעסק  בזיוף כתבי יד. החיים בקיבוץ מהווים עבורו שיקום מחדש לאחר שריצה את עונשו,שם הוא מתיידד עם קריסטין מתנדבת מהולנד, קיר ביתו משותף לקיר ביתם של אמנון ורייצ'ל דן.

   הדמות העגולה  בסיפור הוא אמנון דן  שנפשו של הסופר נקשרה בנפש האיש שהיה לדמות מרכזית כאיש חינוך במקום קטן כולם מכירים את כולם. דווקא במקום הזה מקורנן דן על ידי רעייתו רייצ'ל. כולם יודעים על הקשר ואף אחד בקיבוץ לא קם להפריד, לא קם להגן על הזוגיות ולהביא לשלום בית.  בתם המשותפת יצאה לטיול כיתתי ולא שבה ממנו. מותה אמור היה לחבר בין הוריה. אמה רייצ'ל מצאה סעד במעשי אהבים עם אורי עשת הלולן בעוד אמנון מצא את עצמו לכוד בזיכרונה של בתו. לא ידע את נפשו. מותה הסעיר וטלטל אותו עד שחשב לשים קץ לחייו. מתן תל צור שומע את התייפחויותיו של אמנון דן ומחליט לעשות מעשה. הוא מזייף את כתב ידה של תרצה ומניח מכתב מהבת המתה אל אביה החי. "אבא אהוב שלי, אלמלא ידעתי שאתה מודע היטב לחיבור שבין סמוי לגלוי,שבין חומר לרוח,שבין פיזי למטפיזי, ואלמלא היותך איש מאמין-לא הייתי יכולה להופיע כאן..."(עמ'152). המכתב הזה מונע את מעשהו של האב  ולמעשה מציל את חייו. סיפור יפהפה על אהבת האדם וצמיחה ממקום של כאב. הסיפור  "תכניתה המוזרה של רוחמה נתנאל", שוב עוסק בתוכניות לשים קץ לחיים.  גם  פה נטווית תוכנית מוזרה להעלם מהעולם ומדוע? כל חייה טיפלה רוחמה נתנאל באישהּ עמוס,מושבניק חולה.  מרכז תשומת הלב הופנה כל הימים אליו, היא נשכחה מלב. ביום שהחליטה לממש את תוכניתה החלה לעקוב אחר בעלה. שניהם הגיעו למטע שלהם. וכך היא מגלה לראשונה שבעלה בגד בה עם אישה אחרת . ממקום עומדה צפתה במתרחש עד שנחש צפע הכיש אותה. צעקתה הבהילה את עמוס אליה וכשהוא נשא אותה הביתה וטיפל בה חזר אליה הרצון לחיות. אני רוצה להתייחס לבחירת השמות בסיפור הזה :רוחמה- כל הרחמים מצויים באישה אחת שלבה חס על בעלה ובו טיפלה עד שקם ממיטת חוליו. היותה נכונה לבטל את חייה למען  הכרה באישיותה. עמוס- נשא על כתפיו את עול המשפחה כמושבניק. נכישת נחש הצפע, אירוע טראומטי כשלעצמו – יצר סדק בחומת הבדידות של רוחמה, הפצע עורר בה מיידית את הרצון לחיות. הנחש מסמל  את חטא אדם וחוה בגן העדן האבוד. כדי לשמור על הקיים, הזוגיות צריכה לעבור מבחן של נאמנות.  גם הסיפור "סודות" עוסק בזוגיות. אלא שבסיפור הזה רב הסמוי על הגלוי. פסליו של אמן ידוע מפוזרים בקיבוץ בו הוא חי עם רעייתו ובנו. הפסלים מספרים סיפור, הרעיה מספרת את סיפור היכרותה עם בעלה. הוא ניצול שואה ששרד את הזוועות, אך איבד את היקר לו מכל.  הבן והאם עוקבים אחר מעשיו הקבועים של האב. האם משלימה בהכנעה  עם החיים הכפולים כביכול של בעלה. הכוח שמניע את האב לחיות עם כאב האובדן הוא הבריאה מחדש של האנשים שהכיר. עצם העובדה שהוא מעניק שמות לפסליו ומבקר תדיר רק את פסלה של שפרה דמות שהכיר בעבר ואהב, המפגש הזה עמה –הוא מפגש עם הקבר, היד והשם  להנציח את שאהב. כוחו של החומר בהשתלבו עם הרוח. אמנם רוח האדם יוצרת ומגשימה את עצמה. מקבץ הסיפורים יפהפה וראוי היה לו היו נדפס בספר נפרד.

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (93)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     24/12/10 23:00:

   תודה שמעון על הברכות ושבת שלום !

   צטט: שמעון רוזנברג 2010-12-24 22:24:05

   ברכותי

   ניכר מדבריה של יהודית שהיא אוהדת מאוד את ספרך ועושָה חשק לקוראו.

    

    

     24/12/10 22:58:

   תודה, שמעון על הברכות ושבת שלום !

   צטט: שמעון רוזנברג 2010-12-24 22:24:05

   ברכותי

   ניכר מדבריה של יהודית שהיא אוהדת מאוד את ספרך ועושָה חשק לקוראו.

    

    

     24/12/10 22:24:
   תודה ליהודית על הביקורת.
     24/12/10 22:24:

   ברכותי

   ניכר מדבריה של יהודית שהיא אוהדת מאוד את ספרך ועושָה חשק לקוראו.

    

     22/12/10 15:45:
   תודה לכם, אוסי ודן על תגובותיכם.
   המשך יום נעים.
     22/12/10 15:43:
   ביקורת מרתקת ויש לכך סיבה מן הסתם - סיפרך...
     22/12/10 13:12:
   המשך פורה ובהצלחה
   אוסי
     17/12/10 17:11:

   תודה רבה, שרה על תגובתך והכוכב.

   שתהיה לך שבת נעימה !

   צטט: שרה קונפורטי 2010-12-17 13:51:25

   חזרתי לכיכוב

   כתיבה ייחודית
   נ ה ד ר
   שתהיה לך שבת שלום
   שבת נ ה ד ר ת
   שרה קונפורטי
   www.sarakonforty.com

    

     17/12/10 13:51:
   חזרתי לכיכוב

   כתיבה ייחודית
   נ ה ד ר
   שתהיה לך שבת שלום
   שבת נ ה ד ר ת
   שרה קונפורטי
   www.sarakonforty.com
     16/12/10 15:17:
   חזרתי שוב
   אוהבת את כתיבתה של יהודית
   וכמובן גם את שלך
   ייחודי
   שבת שלום
   שרה
     8/12/10 10:56:

   צרור תודות, תמי.

   שמחתיני בבקורך.

   נתראה בקרוב.

   צטט: תמר רבנו 2010-12-07 22:44:47

   תודה ליהודית על הביקורת המעמיקה
   וברכות לך מיכאל

   אני קוראת אותך
   ונהנית מאוד.
   כמו למשל,


   "...אני בורא לי שמש
   בעזרת פטנט רשום על שמי.."

   כמה תקווה
   וכמה אירוניה
   ויופי פיוטי.

   להתראות

    

     7/12/10 22:44:
   תודה ליהודית על הביקורת המעמיקה
   וברכות לך מיכאל

   אני קוראת אותך
   ונהנית מאוד.
   כמו למשל,


   "...אני בורא לי שמש
   בעזרת פטנט רשום על שמי.."

   כמה תקווה
   וכמה אירוניה
   ויופי פיוטי.

   להתראות

     5/12/10 12:07:
   וואוהו
   כל הכבוד לך

   שבוע טוב
   ונקווה לטוב
   שרה קונפורטי
   www.sarakonforty.com
     4/12/10 00:32:
   ביקורת נפלאה ומעמיקה של יהודית האחת והיחידה, שעושה הכל עם המון אהבה והשקעה.
   את השירים שלך אני אוהבת ממזמן ותמיד מעריכה בהם את הדואליות ואת מיזוגי המילים.
   על הסיפורים ידעתי רק עתה והם נשמעים מאוד מעניינים.
   המון בהצלחה מיכאל, אתה נפלא!
     3/12/10 15:46:
   אני זוכרת את יהודית מליק-שירן מאתר שין1 במדור שירה ופרוזה. נהניתי מאוד מביקורתה ומהמלצתה לספרך "בקצה השמש המתהווה". אחפשו...
   אני חדשה כאן בקפה ומתוודעת לשיריך לאט ובהנאה
     3/12/10 12:48:
   כן מיכאל בהחלט. חברים חדשים של האיגוד השני "באגודת הסופרים העבריים"
   יום רביעי 8.12

   פיני
     3/12/10 12:33:
   תודה, שירה, ליריתוש, פיני. ותודה גם לשאר המגיבים שמצאו להגיבו/או להחמיא ו/או לברך.
   פיני, כיום אני כותב גם וגם (כלומר: שירה וגם פרוזה) ולכן מצאתי לשים את שניהם יחדיו. בספר הבא אי"ה יהיה הכל או פרוזה או שירה, זה עלה על דעתי כבר מזמן.
   גם אני נהנה מאד לקרוא את שני הספרים שלכם.
   אני מבין שאנחנו נפגשים ביום ד' בבית הסופר לטקס קבלת חברים חדשים. צודק?
   שבת נעימה, וד"ש בבית.
     3/12/10 11:39:
   ברכות על הביקורת המחמיאה. אתה בהחלט ראוי לה.
   גם אני בדעה שמוטב היה להפריד את השירה מהפרוזה.
   אולי זו סוג של שמרנות יתר אצלי. אבל אני אוהב שורה יפה כמו "השלכת אינה סופרת את אלה שנשרו" בשיר "שלכת" מתוך ספרך: "בקצה השמש המתהווה" מהשפה הפרוזאית
   שמטבעה נקראת באופנות אחרת..

   נהנה לקרא משני ספריך.

   פיני
     30/11/10 23:07:
   יהודית מליק שירן כהרגלה בקודש, כותבת במסירות ובאהבה רבה למילה הכתובה ונותנת ביטוי רב לכישרונך ולכתיבתך. גם העטיפה של הספר, מזמנת ומעוררת השראה...בתור בת קיבוץ ששמה היה פעם תרצה, אני בטוחה שאמצא בספרך, דברים רבים שידברו אל ליבי.
     30/11/10 21:08:
   אשריך, מיכאל, כי זכית לביקורת מעמיקה על ספרך.
   תבורכו, הן אתה היוצר, הן יהודית המבקרת.
   אין לי ספק כי אלו רגעים של קורת רוח בעולמך היוצר.
   כן ירבו.
   חג אורים שמח!
     30/11/10 06:01:
   ברכות חמות
   ובהצלחה.
     29/11/10 18:23:

   צטט: סמדר שרת 2010-11-29 16:18:01

   ראיתי את המצגת, שירים נפלאים! (נדמה לי שהיית בנוף גינוסר מטעם איגוד הסופרים...גם אני הייתי שם)
   סמדר

   ...

   תודה סמדר. אכן הייתי בגינוסר. פניך בתמונה נראים לי מוכרות...

   ערב נעים !

    

     29/11/10 16:18:
   ראיתי את המצגת, שירים נפלאים! (נדמה לי שהיית בנוף גינוסר מטעם איגוד הסופרים...גם אני הייתי שם)
   סמדר
     29/11/10 14:51:
   בס"ד

   מיכאל היקר, ברכות ברכות מעמקי ליבי, תבורך מפי עליון, תמיד נהנתי מכתיבתך, מאחלת לך את כל ההצלחה שבעולם.
   וסליחה שמזמן לא הייתי כאן:)
     29/11/10 11:29:
   שוב , תודה רבה לכל המגיבים שמצאו להגיב, לברך ולאחל.
   רגשתם אותי, חברים.
   ראו כולכם רק בטוב.
     29/11/10 08:41:
   ברכות חמות, מיכאל:)
     28/11/10 22:30:
   ביקורת נהדרת...בהצלחה מיכאל..
   אשמח לקרוא...(-:
     28/11/10 21:42:
   ברכות, מיכאל, לרגל יציאתו לאור של הספר החדש. בהצלחה!!
     28/11/10 20:29:

   מיכאל יקר.
   שיהיה בהצלחה רבה.
     28/11/10 18:20:
   הכריכה יפהיפיה
   ומהכרותי את שיריך גם התוכן.
   שוב בשעה טובה !!!
     28/11/10 08:50:
   יופי של מאמר ובהצלחה עם הספר , מיכאל יקר...
     28/11/10 07:10:

   בהצלחה
   אין הנאה גדולה מזו

   יום טוב
   לאה
     28/11/10 00:21:
   מיכאל
   בהצלחה
   מקסים**************
     28/11/10 00:09:

   וואו, מיכאל, מזל טוב!

   איזו כריכה מופלאה!!! מאוד אהבתי!

   וכמובן לא יכולת למצוא לך מבקרת טובה יותר מיהודית שלנו...

   איפה אפשר להשיג את הספר?

   *

   אלומה

     27/11/10 23:13:
   חברים יקרים,
   הנני מודה לכם מקרב לב על תגובותיכם היפות והמפרגנות, אשר שמחוני מאד. לכל המעוניין: ספרי נמכר באופן אישי.
   שבוע נעים לכולם !
   מיכאל
     27/11/10 22:34:
   שמחתי לקרוא את הביקורת המעניינת מיכאל.
   בהצלחה.
     27/11/10 22:09:
   בהצלחה מיכאל,
   מקסים.
     27/11/10 21:02:

   ב"ה

    

   לידידי מיכאל

   ברכות לרגל הוצאת ספריך השני, בקצה השמש המתהווה", יהי רצון שיהיה בהצלחה רבה ונחזה בהופעת ספרים נוספים פרי קולמוסך.

    

   כול טוב ושבוע טוב, שלמה

     27/11/10 20:18:
   נהדר... איזה יופי..
   מאחלת לך בהצחה רבה..
   באופן אישי אני לא זקוקה לעידוד לקרוא את שירך... הם מופלאים... ונהדרים תמיד...
   ואם יש עוד רבים שנהנים אני שמחה בעבורך מאוד...
   וגם בעבור זה שיש הכרה לפועלך.. זה חשוב לכולנו באופן אישי..

   כל הטוב..
   משורר, יוצר כותב יקר
     27/11/10 18:28:
   תודה על השיתוף .. והביקורת שכתבה יהודית .

   בהצלחה .. !

     27/11/10 18:04:

   מאושרת ןשמחה בשמחתך.

   איזה יופי.

   המון הצלחה יקירי.

   ממני חיבוקי באהבה!נשיקה

   ''

     27/11/10 17:53:
   מיכאל היקר
   כמי שקראה רבים משיריך, בהם גם משלים ונמשלים,
   במילים נוקבות על העולמות הסובבים,
   וחשתי עונג צרוף למקרא השורות והמשפטים,
   בטוחני שהספר יסב עונג לקוראים.
   ועל ביקורתה המשובחת של יהודית הרחיבו אלו שלפני.
   מאחלת לך שיזכה הספר להצלחה
   ותמשיך לשתף אותנו ביצירותיך.
     27/11/10 15:34:
   מקסים (גם עיצוב הכריכה !)

   מאחלת לך המון הצלחה, המשך כתיבה
   מהנה ופורייה וביקורות נפלאות מיהודית
   חברתנו היקרה.

   שבת נעימה, יעל.
     27/11/10 15:30:
   יופי!
   בהצלחה
     27/11/10 14:34:
   איזה יופי

   מיכאל יקר בהצלחה רבה.
     27/11/10 12:13:
   ברכות...
   אתה גדול ומגיע ל כל התשבחות וביקורות הכי טובות שכן אתה יודע לכתוב להפליא.
   *
     27/11/10 11:44:
   מיכאל יקר,
   לצערי איני מכירה את שירתך מעבר למה שמפרסם כאן בקפה. כבר הספקתי לעמוד על כשרונך העצום כאן, אבל מרשימתה של יהודית (שכשלעצמה כתובה בכישרון רב ועושה יח"צ נפלאים ליצירתך!), אני מבינה שעוד לא ממש עמדתי על קצה קצהו של כשרונך.
   בהחלט אשמח לשמוע היכן ניתן למצוא את ספרך!
   ברכות לצאת ספרך החדש, עלה והצלח!
   איריס
     27/11/10 11:20:

   מיכאל חברי היקר..
   איזו ביקורת יפה כתבה יהודית..
   ואיך אפשר שלא?

   היא לא היתה צריכה ליפות שום דבר שלא היה שם.

   הספר שלך נפלא!.

   כתיבתך נפלאה בעיניי ואני גאה שיש לי ספר מפרי עטך...עם הקדשה.

   מאחלת תפוצה גדולה של ספרך השני.

   ''

    

   בהערצה רבה,

   שלך

   רפאלה

     27/11/10 10:21:
   תודה!!!
     27/11/10 08:55:
   אהבתי את הביקורת של יהודית

   ומאחר והספר נמצא בספרייתי אשר במשרד, אני מחובר היטב ויודע על מה יהודית כותבת
   כתיבתך עונג לקוראיה, בהצלחה!
     27/11/10 00:54:
   מרשים ביותר - ברכותי מיכאל, על הפרסום ועל הספר עצמו - בהצלחה !
     26/11/10 23:49:
   איזה יופי!
   ועכשיו רק נשאר שתספר לנו איפה הוא נמכר בחנויות!
     26/11/10 20:22:
   נהניתי מהבקורת.
   בהצלחה.
     26/11/10 20:05:
   מיכאל ידידי,
   חשבתי שאני בא לקרוא שיר חדש והופ איזו הפתעה, מצאתי כאן רשימה של אמא שלי ועוד מתוך כתב העת האחרון. כן ללכת בשבילי מילותיה, לראות מאיפה היא מוצאת סימני דרך, מאיפה היא מתחברת אל בריאת המילים, אל היצירה שלך, אליך כיוצר. אוהב את הרשימה, מרתקת מאוד. תודה*
     26/11/10 20:03:
   בהצלחה!!!
     26/11/10 19:53:
   יופי של ביקורת ובהצלחה עם הספר.
     26/11/10 19:12:
   ייחודם הוא חירות המחשבה...."...יפה מאוד, מעניין..
   בהצלחה מיכאל:)
     26/11/10 18:53:
   מזל-טוב, מיכאל היקר.
   בהצלחה רבה :--)
   *
     26/11/10 18:40:
   יפה שבת שלום
     26/11/10 18:31:
   מהשיר הראשון התאהבתי בכתיבתך
   מאחלת לך מכל הלב הרבה הצלחה
   ולקוראים הנאה צרופה
     26/11/10 18:13:
   בהצלחה איש יקר.........
     26/11/10 18:02:

   נבוךלא כל כך מבינה בשירים (למעשה בכלל לא) אבל מאחלת לך בהצלחה רבה . אם זה ספר של סיפורים אז אני בעניין

   תודה

   אוסי

     26/11/10 18:00:
   איזה יופי של דברים, ממש היה מרתק לקרוא את הביקורת . ברכות לך מיכאל להוצאת ספרך. איפה אפשר למצוא אותו? אשמח לרכוש לעצמי וגם כמתנה לחברים, אתה כותב נפלא

   שבת שלום, שירלי
     26/11/10 17:55:
   מיכאל

   ברכות חמות להוצאת ספרך השני
   אתה יוצר מוכשר ואשמח מאוד לרכוש את ספריך .

   נאים דברי הבקורת ומעוררים רצון לקרוא ולהתרשם .

   בברכת שבת מבורכת
   מרגלית
     26/11/10 17:54:
   מיכאל חבר יקר שלי תודה על מתנה ייחודית שאתה מעניק לקהל קוראיך, אני נמנית עלייהם.
   חייבת להגיד שאני מאוד מסוקרנת עתה לרכוש את ספרך החדש,
   והייתי מאוד מעוניינת, אם זה אפשרי כמובן, שתעשה מפגש תרבותי, בו תקריא חלקים מספרך זה ותתן זרקור אור של שיחה על התכנים הכל כך גדושי רגישות וחוכמה.
   מאחלת לך הצלחה רבה,
   יהודית יקרה, זו חוויה מאוד חזקה לקרוא את התרשמותך וחוות דעתך על הספר. אוהבת כל כך את יכולת ההתבטאות שלך לנוכח רגישות ותבונה גבוהות במיוחד.

   תודה רבה, באהבה רבה דליה*** בהצלחה!!!
     26/11/10 17:51:

   מיכאל היקר,

   שמחה בשמחתך.

   התוודעתי בעיקר לשיריך היפהפיים ואני שמחה שיצירתך מקבלת הכרה ציבורית.

   המון בהצלחה!

   ''

    

    

     26/11/10 17:32:

   נפלא , מיכאל

   ברכות להולדת ספרך,

   שבת מאיר אהבה

   :-))

   מסקרן לצלול לעולמך העשיר גם בסיפוריך...

     26/11/10 17:17:
   ברכות
   ובהצלחה
     26/11/10 17:03:

   מיכאל יקר

    

   תודה ששיתפת בביקורת של חברתנו יהודית מליק שירן

   מזלטובים להוצאת ספרך השני בתקוה להמשך לידות קלות

   של עוד ועוד ספרים

   אוהבת לקרוא אותך -

   את הדימויים - השפה היפה

   ויכולה להוסיף עוד ועוד...

   שבת מחבקת וטובה

   אביה

   * * * * *

    

   אשוב שוב

     26/11/10 16:40:
   מרגש מאוד.
   משתתפת בשמחתך.
   מזל טוב להוצאת ספרך השני.
   אוה.
   שיהיה בהצלחה לך
   ביקורת ממש טובה ליצירתך.
     26/11/10 16:25:
   קראתי בנשימה אחת את כל הפוסט ונהניתי עד מאד...
   יישר כוח מיכאל יקר !!
   והמון המון בהצלחה !!
   סאלינה
     26/11/10 16:25:
   קראתי בנשימה אחת את כל הפוסט ונהניתי עד מאד...
   יישר כוח מיכאל יקר !!
   והמון המון בהצלחה !!
   סאלינה
     26/11/10 15:57:
   איש המילים! בהצלחה ובשמחה.
     26/11/10 15:55:

   מרגש ביותר.
   שמחה יחד איתך.
   מזל טוב.
   רותי.
   לחיי חירות המחשבה של הסופר.
   יישר כח מיכאל.
   בני
     26/11/10 15:29:
   יישר כח, מיכאל. בהצלחה עם הספר החדש.
   מצטרף לפרשנות של דיוטימה לגבי הסמליות של הנחש בסיפור כמרפא. ייתכן ואפשר לומר שהנחש הוא הפעם דווקא בתפקיד מונע חטא, לשם שינוי.
     26/11/10 15:28:
   מזל טוב ללידה. מקווה שיצא טוב ולא בלידת עכוז או מלקחיים, ככה חלק בלי ייסורים.

   הביקורת של יהודית מוסיפה לי רצון לקרא את הספר מעבר לכך שמכירה את שיריך מכאן וחלקם הגדול ממש ממש טוב.

   בהצלחה גדולה מיכאל.
     26/11/10 15:22:
   ועכשיו אחרי שנולד ממך ספר כל כך יפה, אני מאוד שמחה עבורך, מאחלת לך עוד אושרים רבים כאלה.

   כל הכבוד מיכאל, עכשיו עוד קוראים יוכלו להזדהות עם שירתך שמשמשת פה לרבים.
     26/11/10 15:18:

   ברכות חמות, מיכאל, להולדת אחיו הצעיר של ספרך הראשון.
   שבח לבחירה בציור העדין, שמקורו משתלב יפה עם האסוציאציה העולה משמו של הספר.
   קראתי בעיון את הביקורת האוהדת של יהודית והגעתי למקום בו התייחסה לשמות: 
   "נכישת נחש הצפע, אירוע טראומטי כשלעצמו – יצר סדק בחומת הבדידות של רוחמה, הפצע עורר בה מיידית את הרצון לחיות. הנחש מסמל את חטא אדם וחוה בגן העדן האבוד".
    

   עלה בי כי היה מתאים להוסיף את העובדה שהפך לסמל הרפואה, שהרי נכישתו של הנחש השיבה אליה את עמוס ובכך, את הרצון לחיות.

   ב ה צ ל ח ה   ר ב ה !!

     26/11/10 15:10:
   כוכב לך,אין לי דעה
   בעניינים אלה.
     26/11/10 15:08:
   פרי יצירתך. איזה יפי.
   מירה
     26/11/10 15:07:
   לא שאתה זקוק למבקר זה או אחר כדי להכיר באיכות כתיבתך, ובכל זאת - נעים לקבל ביקורת שכזו.
   יישר כח בן אדם.
     26/11/10 14:52:

   שאפו מיכאל
   כל הכבוד!
   אהבתי

   שבת שלום

   כריסטין

   ''

   יפה.
   נדמה שה * "מגיע" ליהודית.
   אני מאד אוהבת את שיריך, בדרך כלל, ואיכשהו כלל לא קלטתי שיש גם סיפורים. נשמע מסקרן.
   אני דוקא מבקרת קשה וחמורה של סיפורים, לא כל כך אוהבת לקרוא ביקורות שמפרטות את העלילה ומעדיפה לקרוא ולשפוט בעצמי.
   :)
   מיכאל ,
   שאפו!!
   הכישרון שלך ניכר בכל אות ומילה
   והתייחסותה שלי יהודית מעניינת מאוד.
   המשך הצלחה
   ושבת שלום
     26/11/10 14:13:
   יופי של התיחסות נתנה פה יהודית.הבנתי לגמרי למה הסיפורים הקצרים צריכם להופיע בנפרד מן השירים.
   כעת נשאר לי רק לקרוא את הספר...
     26/11/10 13:59:

   שלום למיכאל,

   יפה.
   קראתי בהנאה.
   בהחלט מעניין ומסקרן.
   תודה ליהודית על ההשקעה.
   בהצלחה.

   חיוך
   יום אור
   שבת שלום

   אני מאוד אוהבת את הכתיבה שלך מיכאל. שלח את הספר ל"מאזניים", החברה שלי ציפי שחרור תדאג שמישהו אחר יכתוב עליו. "מאזניים" הוא כתב העת של אגודת הסופרים. שיהיה בהצלחה*. את הרשימה שלי אתה יכול לשלוח לאתרי ספרות כאן באינטרנט: מגזין אימגו, ליטרטורה, ממעמקים ועוד. שבת עונג
     26/11/10 09:11:
   כל הכבוד מיכאל!
   ישר כוח!
     26/11/10 09:11:
   כל הכבוד מיכאל!
   ישר כוח!
     26/11/10 09:11:
   כל הכבוד מיכאל!
   ישר כוח!

   פרופיל

   מיכאל 1
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון