כותרות TheMarker >
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  מי אמר שאסור לגנוב מהמדינה?

  49 תגובות   יום שבת, 27/11/10, 15:56

  באמת מי? קשה להתרגש מכך שהרב אליישיב אמר שלישיבה שמרמה את המדינה יש דין רודף. כי הוא בסך הכל אמר שזה לא בסדר לגרום נזק הסברתי לחרדים. עד שהרבנים החרדים לא יודיעו שאסור לגנוב מהמדינה ושגניבה היא גניבה היא גניבה, תופעת הישיבות הפיקטיוויות לא תיעלם


  ''

   

  ביום ראשון שעבר נחשפה פרשת החשדות לשחיתות ודיווחים כוזבים במוסדות המתמידים. על פי החשדות הוציאו המוסדות מהמדינה מיליוני שקלים באמצעות דיווחים על תלמידים שלא למדו שם או לא היו ולא נבראו. בעקבות החשיפה דווח שמנהיג הציבור החרדי הרב יוסף שלום אליישיב אמר שאם החשדות צודקים למבצעים יש דין רודף. חרדים רבים מיהרו לראות בכך גינוי ומרשים מספק למעשים. האמת היא שלא רק שזה לא גינוי מספק. מבחינה מסוימת הצורה שהרב אליישיב ניסח את הדברים, רק מחמירה את הבעיה.

   

  כי זו המשמעות האמיתית של דברי הרב אליישיב: הבעיה העיקרית במה שעשו (על פי החשד) החשודים היא לא שגנבו לכאורה כסף מהמדינה, אלא שהכפישו את הציבור החרדי וגרמו לציבור החילוני לכעוס עליו. זו גם הבעיה עם מי שמגנים את המעשים בטענה שמדובר בחילול השם, כלומר בפגיעה בשמה הטוב של היהדות. וגם בעל הטור אריאל דרעי מהעיתון החרדי "משפחה", שהסביר שמי שגונב מתקציב הישיבות גונב מישיבות אחרות אולי ידע איך לדבר ללב קוראיו, אבל לא ממש גינה.

   

  השאלה האמיתית היא  למה יש כל כך הרבה עסקנים חרדים שחושבים שמותר לגנוב מהמדינה. והרב היחיד שהבין את זה ואמר שאסור באיסור חמור לגנוב מהמדינה הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר. "אני לא מכיר שום היתר ושום בסיס הלכתי", אמר עמאר. אבל עמאר הוא גם רב ראשי וגם מזרחי. כלומר החרדים האשכנזים לא סופרים אותו. וכל מי שאומר שזה דין רודף או חילול השם או חריגים או קיצונים בעצם רק מחפה על הטענה שלגנוב מהמדינה זה לא ממש לגנוב.

   

  מתי נדע שהרבנים החרדים החליטו לראות בגניבות מהמדינה עבירה של ממש? כשהם ידברו כמו הרב עמאר. כשהם יאבקו בגניבות מהמדינה כמו שהם נאבקים בחוסר מניעות או בגיורים או בהשתלות איברים. כשהם יפרסמו מכתבים נגד הדיווחים הכוזבים שעליהם חתומים עשרות רבנים. עד אז נראה שמה שבאמת מטריד אותם זה לא שגנבו מהמדינה אלא זה שתדמית הציבור החרדי נפגעה (בהנחה שעוד אפשר לפגוע בה).

   

  ''

  מתאבלים על קיום המדינה. צילום: ilya ginzburg, flickr

   

  מתמידים אבל במה?

   

  מאז עברה האחריות לתקציב הישיבות ממשרד הדתות למשרד החינוך, נראה היה שתעשיית הישיבות הפיקטיוויות והתלמידים הפיקטיוויים דעכה. באה פרשת המתמידים והזכירה לכולנו את הימים הלא רחוקים שבהם מדי שנה היו נחשפות ישיבות שלא היו ולא נבראו בהיקף של מאות תלמידים.

   

  וכך תאר סגן ניצב חיים שמואלי מהיחידה המרכזית בירושלים את החשדות: "המוסדות שעליהם פשטנו פעלו כמפעלים לכל דבר וייצרו באופן שיטתי תעודות זהות, חלקן של תלמידים קיימים שלא למדו בישיבות והיתר של אנשים שכלל אינם קיימים. רק חלק מזערי מהתלמידים שעליהם דיווחו הישיבות אכן למדו שם". מעצרם של שישה אנשים הוארך.

   

  המתמידים היא מהקהילות המכובדות בירושלים. מוסדות המתמידים נוסדו בראשית ימי המדינה כישיבת ערב שמטרתה להגן על הנערים החרדים מפי שוטטות ברחוב ויציאה לשאלה. אבל היום הם כוללים גם ישיבות רגילות. בעבר נמנו המוסדות בראשות הרב אריה לייב מינצברג עם הפלג הקיצוני הקרוי העדה החרדית, שאינו לוקח כספים מהמדינה ואינו משתתף בבחירות.

   

  חוקר האוכלוסייה החרדית פרופ' מנחם פרידמן נוהג לומר שאחד מסודות קיומה של העדה החרדית הוא שבכל פעם שאחת הקהילות פורשת ממנה ומתחילה לקחת תקציבים, נשאר יותר לאחרים. זה קרה כשפרשו חסידויות בעלז (בשנות ה-70) וקרלין (בשנות ה-80). באמצע שנות ה-90 זה היה תורה של קהילת המתמידים. אנשי העדה החרדית פרסמו אז פשקעווילים נגד המתמידים. בתגובה חשפו אנשי המתמידים רשימה של 18 מוסדות של העדה שקיבלו תקציבים או מגרשים מהמדינה או מהעירייה. מביך. בהחלט יכול להיות שהדם הרע שנשאר תרם גם לחשיפת הפרשה הנוכחית.

   

  השבוע דיווח אתר "בחדרי חרדים" כי משלחת של המתמידים בראשות הרב מינצברג שניסתה להתקבל לשיחות אצל גדולי התורה לא הצליחה להיכנס לחלקם. אם המידע הזה נכון אפשר לראות בכך סוג של נחמה. לפחות גיבוי הם לא מקבלים. אבל "בחדרי חרדים" גם הקדיש כתבה לחיפוש אחר המלשין. כי בציבור החרדי אין כמעט עבירה חמורה יותר מהלשנה לציונים, והשאלה מי המלשין כמעט תמיד חשובה יותר מהשאלה מי העבריין.

   

  ''

  שלט רחוב מאה שערים. צילום: zeevveez, flickr

   

  ישיבה אחת לפטור, ישיבה אחת לתקציבים

   

  הפרצה הקוראת לגנב הולכת ומתרחבת. העדה החרדית מונה היום עשרות אלפי אנשים שבאופן רישמי לא לוקחים כספים מהמדינה. לכן כל שם של איש העדה החרדית הוא נכס שיכול לאפשר למוסד, שכן לוקח כספים מהמדינה, להתעשר במרמה. אפשר לגנוב שמות. אפשר לקנות רשימות מסודרות ולהתחלק עם המוכר ברווחים. לא במקרה אני מדבר על זה כעל מנהג. כבר כיסיתי פרשיות כאלה ואף כתבתי עליהן בספרי חרדים בע"מ.

   

  אם מישהו היה מאד רוצה למנוע פרשיות כאלו, האם זה אפשרי? הנה שיטה. תלמידי הישיבות של העדה החרדית כמו תלמידי שאר הישיבות מקבלים דחיית שירות באמצעות גוף בשם ועד הישיבות. מבקר המדינה השווה בדו"ח של 1997 את הרשימות של ועד הישיבות ומחלקת הישיבות. הוא גילה ש-80% מהתלמידים שלומדים בישיבות העדה החרדית רשומים במחלקת הישיבות, כאילו הם לומדים בישיבות אחרות, כאלו שמקבלות כספים. מופנית בזאת קריאה לאנשי משרד האוצר והאגף לארגונים במשרד החינוך - את הבדיקה הזאת צריך לערוך מדי שנה. האם זה יכול לחסום את כל הגניבות שמתבססות על השמות של העדה החרדית? רק את אלה שמתבססות על שמות של בני 18 ומעלה שמקבלים פטור מהעירייה.

   

  הנה עוד שיטה: יש מוסדות בעדה החרדית שלוקחים כסף מהעירייה אבל לא מהמדינה. כזה למשל היה תלמוד תורה קמניץ. ב-1997 גילה חבר מועצת עיריית ירושלים אורנן יקותיאלי המנוח שמוסד אחר הגיש שמות של 80 תלמידים של ת"ת קמניץ למשרד החינוך. יקותיאלי העריך שמדובר בקצה קרחון של תופעה שהקיפה אלפי שמות. דו"ח המבקר הוכיח כמה צדק. מופנית בזאת עוד קריאה למשרד החינוך, להשוות את רשימות התלמידים שלו ושל העיריות. המון כסף יכול להחסך כך.

   

  לא תמיד משתמשים בשמות של העדה החרדית. אחד מבכירי חסידות גור ניהל בעשור הקודם רשת של 32 מוסדות, שבהם 4500 תלמידים, כמעט כולם חשודים כפיקטיביים. לאחר שכתב כל העיר (היום ב"הארץ") אנשיל פפר חשף את הפרשה, נמלט האיש לברזיל.  

   

  ''

  מוכרת תפוחים. צילום: Sameer Karmarker, flickr

   

  המדינה היא השודדת

   

  ועולה השאלה למה דווקא הציבור החרדי הקנאי כל כך בדתו מעורב בכל כך הרבה פרשיות של הונאת המדינה והוצאת כספים במרמה. אחת הסיבות לכך היא התפיסה המושרשת מאד שבעצם כל כספי המדינה שייכים לחרדים.

   

  עורך ביטאונה של דגל התורה הרב נתן זאב גרוסמן נחשב למייצג המובהק ביותר של השקפת המנהיג הקודם של המפלגה הרב אליעזר מנחם שך. כך כתב גרוסמן: "אנו יודעים ומאמינים שהעולם כולו נברא לצורך לומדי התורה, וכל האחרים אינם מצדיקים את קיומם ואוכלים כאן לחם חסד". גרוסמן לא מהסס ליעץ לנציגי דגל התורה בכנסת (שהבכיר שבהם משה גפני מכהן היום כיו"ר ועדת הכספים): "יש לעשות את כל הפעילות הפוליטית מתוך תחושה של 'משא ומתן עם שודדים'... ".

   

  והנה עוד שני סיפורים שמיוחסים למייסד חברת הלומדים החרדית הרב אברהם ישעיהו קרליץ ומסבירים את היחס הנכון למדינה הציונית. שניהם פותחים את ספרי.

   

  "מעשה במוכרת תפוחים שעמדה בשוק של העיירה והכריזה על מרכולתה. עבר קוזאק אכזר והפך את סל התפוחים של המוכרת. החלו העוברים ושבים לחטוף את התפוחים ואילו המוכרת עמדה וצעקה. אמר לה עובר אורח: 'מה את צועקת? תחטפי גם את". במשל הזה החרדים הם המוכרת, המדינה היא הקוזאק. כל מה שהחרדים מקבלים (או חוטפים) שייך להם בזכות והוא השבת הגזלה. כל היתר רק חוטפים את התפוחים שלהם.

   

  מעשה בכנופיית דובים שטרפה שני טלאים אבל ברגע של חרטה החליטה להשאיר את ההורים של הטלאים בחיים ואף לפרנס את הכבשים השכולים. "לילה אחד הגיע דב בודד, עייף ורעב לבית הכבשים ובקש פת לחם. גרש אותו האב ליער במכות ובקללות. כעסה עליו האם ואמרה: 'כפוי טובה שכמוך. הרי בלי הדובים שמפרנסים אותנו לא היינו יכולים להתקיים'. ענה לה הבעל:  "לולא טרפו הדובים את ילדינו, לא היינו נזקקים להם כלל". הדובים הם הקוזאק הם המדינה החילונית. הכבשים הם החרדים. הטלאים שנטרפו הם ילדי החרדים, שהתפקרו בהמוניהם בראשית ימי המדינה. והחשוב מכל: כל מה שהחרדים מקבלים מגיע להם ואין להם כל סיבה להכרת תודה.

   

  ולסיכום: מי אמר שקוראי עיתונים חרדים לא לומדים אזרחות?

   

  בלי דיווחים פיקטיוויים! לקבלת עדכונים אמינים לפוסטים חדשים של משגיח כשרות כתבו ל-m.kashrut@gmail.com

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (49)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     9/12/10 01:24:
   ו.. .. ככה זה ששורדים בלהט משיחי ואמונה... אז מה עושים? חונקים אותם כלכלית. מוצאים אותם להורג? איך נפטרים מהזבל הזה?
     8/12/10 01:04:
   החרדים מכניסים יד לכיס שלי שלך ושל כל אזרח בחסות "המדינה "
   הגיע הזמן לפקוח עין שכל אחד יעשה חשבון כמה שעות ביום הוא עובד כדי שהם יוכלו להמשיך לחיות מכייסות בחסות

   הבעיה שאנו השמול מחסלים את עצמינו /דתיים מתרבים [פנסיונר בודד שהתנצר בגלל יעל גרמן ראש עיריית הרצליה ]

     29/11/10 23:15:
   ענית לעניין הפעם, מר רמניק. תודה.
   ברשותך, אענה בהזדמנות אחרת. הזמן קצר והמלאכה מרובה :)
     29/11/10 22:55:

   צטט: רמניק 2010-11-29 21:35:38

   לגבי מה שכתבת, שחר.

   על רוב הדברים אני לא ממש מתווכח. נכון, וגם אתה ציינת את הכתבות והתחקירים שמכניסים לאנשים לראש שמקפחים אותם...זה באמת גורם לאנשים לחשוב שמותר לרמות ,וכפי שציינתי בתגובה הקודמת...
   רק שתופעה זו היא כלל אזרחית, לא מיוחדת לציבור החרדי יותר מאשר ציבורים אחרים...

   והתשובה שלי תהיה ברורה, אסור לגנוב ויהי מה.
   את התחושה הזאת של ..גנבו ממני אני אגנוב בחזרה, חוויתי לא פעם על בשרי...זו דילמא לא קלה...[אני מדבר במקרים שהגניבה כלפי היתה ברורה וחד משמעית.[סיפור עם עריית בני ברק, לא חשוב כעת]

   אתה מצפה שהרבנים יכתבו מכתב ביתד ...למי....לראשי המוסדות הגנבים....שיש להם את המורי היתר שלהם....מי בדיוק צריך את המכתב הזה...? מי מבציבור הקוראים של יתד..אותו מנוי תמים שמקבל את העיתון הזה הביתה..צריך הבהרה מכל הרבנים שאסור לו לגנוב...זה מגוחך....

   המכתבים שאתה מדבר עליהם, בדרך כלל נוגעים בעניני צניעות שנוגע לכל אחד. בעניני תקשורת שנוגע לכל אחד. בעניני צדקה שנוגע לכל אחד. , דעו לכם.. קול קורא אסור לגנוב מהמדינה.. תגובת רוב הקוראים תהיה..קודם תסדרו לי מעמד שאני יהיה בעמדה הזאת לגנוב ...אחר כך תגידו לי שאסור:-)))

   העובדה האמיתית היא שלא תמצא רב גדול שיתיר לשקר, ולגנוב...בכל צורה שהיא..

   אני אישית בעד מכתב כזה, רק בשביל לרצות אותך,,,,אבל אין לי את הקשרים הנכונים,,

   אם אפשר להוציא מכתבים לראשי מוסדות שאוסרים על ליב"ה, אפשר גם להוציא מכתבים שאסור לגנוב, לא?

   ואגב היתה פעם אחת שמשהו כזה נאמר מפורשות. הרב עובדיה כינס את עסקני ש"ס ב-1999 אחרי שסילק את דרעי. הוא אמר להם (בדלתיים סגורות, כמובן בדלתיים סגורות. אחרת איך יהיה לי סיפור בלעדי?): "תפח רוחם של מקבלי השוחד". לא שזה הועיל. אבל זה הבהיר שגיבוי הם לא יקבלו.

     29/11/10 21:35:
   לגבי מה שכתבת, שחר.

   על רוב הדברים אני לא ממש מתווכח. נכון, וגם אתה ציינת את הכתבות והתחקירים שמכניסים לאנשים לראש שמקפחים אותם...זה באמת גורם לאנשים לחשוב שמותר לרמות ,וכפי שציינתי בתגובה הקודמת...
   רק שתופעה זו היא כלל אזרחית, לא מיוחדת לציבור החרדי יותר מאשר ציבורים אחרים...

   והתשובה שלי תהיה ברורה, אסור לגנוב ויהי מה.
   את התחושה הזאת של ..גנבו ממני אני אגנוב בחזרה, חוויתי לא פעם על בשרי...זו דילמא לא קלה...[אני מדבר במקרים שהגניבה כלפי היתה ברורה וחד משמעית.[סיפור עם עריית בני ברק, לא חשוב כעת]

   אתה מצפה שהרבנים יכתבו מכתב ביתד ...למי....לראשי המוסדות הגנבים....שיש להם את המורי היתר שלהם....מי בדיוק צריך את המכתב הזה...? מי מבציבור הקוראים של יתד..אותו מנוי תמים שמקבל את העיתון הזה הביתה..צריך הבהרה מכל הרבנים שאסור לו לגנוב...זה מגוחך....

   המכתבים שאתה מדבר עליהם, בדרך כלל נוגעים בעניני צניעות שנוגע לכל אחד. בעניני תקשורת שנוגע לכל אחד. בעניני צדקה שנוגע לכל אחד. , דעו לכם.. קול קורא אסור לגנוב מהמדינה.. תגובת רוב הקוראים תהיה..קודם תסדרו לי מעמד שאני יהיה בעמדה הזאת לגנוב ...אחר כך תגידו לי שאסור:-)))

   העובדה האמיתית היא שלא תמצא רב גדול שיתיר לשקר, ולגנוב...בכל צורה שהיא..

   אני אישית בעד מכתב כזה, רק בשביל לרצות אותך,,,,אבל אין לי את הקשרים הנכונים,,
     29/11/10 21:20:

   צטט: Raindrop 2010-11-29 18:57:23

   "אז שחר מתלונן על כך , שהרבנים אמנם מגנים, אבל לא בצורה שהוא חושב שהם אמורים לגנות..

   כעת אתה כבר בשלב שהם מגנים כמו שצריך, ופסיקתם ברורה,,כעת התלונה על כך שהשואלים שואלים.."

    

   אני לא יודע אם אתה מיתמם או מתפלפל, מר רמניק.

   "..כעת התלונה היא על כך ששואלים..."

   מה היית חושב על עדה שבה הרב נשאל לא פעם האם מותר לאב לשכב עם בתו (למרות שדעתו ברורה וידועה)?


   הדיבר לא תגנוב (נעזוב בצד את לא תענה..) הוא ברור ומובן. ודאי שהרב אליישיב או כל רב אחר יביע התגדות נחרצת לגניבה, מהמדינה, מהעיריה, או מהסופרמרקט.


   אלא מאי, השאלה היא האם קבלת כסף מהרשויות החילוניות לשם שמים שלא כדין (השאלה על קבלת כסף ציוני כדין כבר הוכרעה מזמן, למעט העדה החרדית וכיו"ב), היא בגדר לא תגנוב. כלומר, זה רחוק מלהיות ברור ומובן מאליו.  לא כן?

   הרי אף אחד לא שואל: כבוד הרב, מותר לרמות את המדינה? ואני מניח שהרב לא ממש מתמצא בנבכי הפרוצדורות שמשמשות למעשי המרמה. אז הוא לא יכול להוציא פסק ספציפי לכל תרגיל.  ועם זה, הקו בין מקלט מס (למשל) חוקי לבין עבירה על חוקי המס, הוא דק אבל ברור.


   בענין טוהר המחנה וטוהר המידות, אין ספק שאתם נעלים עלינו עשרת מונים. אבל זה לא חוכמה - אתם יושבים ולומדים את המידות יום ולילה באוהלה של תורה. את המימון לכך, ממציא הקב"ה לשומרי תורתו בדרכים נפלאות ולפעמים נסתרות. 

    

    

    

   נתחיל מהסוף...כמובן אתה מוזמן תמיד להצטרף:-)) רק שאתה כמנוי לפוסטים של שחר, עתיד להתאכזב קשות...

   בר"ח כשיגיע המעטפה..תהפוך אותה מבפנים לבחוץ בשאלה איפה המליונים???:-))

    

   וכעת לשלב השואלים....אני לא אתחמק...מבטיח..

   תקרה את הפוסט של שחר בענין הבטחת הכנסה לאברכים. שם הבאתי קישור לכתבה באתר בחדרי חרדים..

   מלבד זאת ,בפוסט האחרון על שקיעתה של ש"ס ,שחר מתייחס בסוף גם לכתבה מסוימת בעיתון "מבשר" [מה אתה אומר על הבקיאות שלי שחר?:-))]

    

   כעת תיקח קורא חרדי מן השורה, שקורא מצד אחד שהחרדים עושקים את המדינה. מצד שני שהמדינה עושקת אותו.. ושהורידו לו 1000 שקל הבטחת הכנסה, רק בגלל ששחר אילן הצליח לשכנע את הפוליטקאים שהסטודנטים כביכול מחוסרי כל לאומת האברך בכולל. והוא משוכנע שעשקו אותו כתוצאה מרדיפה מתוזמנת ..

   והנה יש לו במקרה אפשרות להציד מצג שוא.ולזכות ב1000 שקלים שלו בחזרה....אבל לבו נוקפו..בכל זאת, יש כאן הצהרת שקר..ואולי אחרי שכך החליטו הפוליטקאים יהיה סיבתם מעוות ככל שיהיה. אחרי הכל יש חוק...

    

   והיהודי הזה הולך לרב לשאול...מותר, או אסור? והרב אומר לו אסור...

    

   כעת תמצא  10 חילונים שיהיה להם את האפשרות לא להצהיר מס , בלי שום אפשרות שיתפסו.. שידגדג להם המצפון לרגע..

    

   בל ניתמם...לרמות מדינה זו לא שאלה שנשאלת על ידי אדם לבוש שחורים, יותר מאשר אדם אחר..אלף ואחד הוראות היתר יש לכל אזרח למה מותר לו לעגל פה ולעגל שם...אתה תראה את זה בכל חנות שלא יתבייש לבקש ממך שתתן לו במזומן שלא יצטרך לתקתק ....לא נולדנו אתמול וגם לא שלשום, לא אני ולא אתה....

    

   אותו רב לכשתמצא אותו שיורה למישהו שמותר לגנוב. זה לא בגלל משלי דובים ותפוחים, ולא בגלל הגיגי נתי גרוסמן..הסיבה היחידה תהיה מאותו סיבה בדיוק שבעל בסטה בשוק שמרגיש שעושקים אותו במס הכנסה, יוציא מהמדינה כל מה שהוא יכול. בהרגשה שהוא מחזיר לעצמו את המגיע לו..

    

   שחר אילן מיד יגיב ...אבל הרב הזה לא הכניס שקל וכו' והוא בשונה מבעל הבסטה..וכו' וכו' ...יתכן והוא צודק..

   אבל אותו אדם קרה חומרים אחרים שמחשבנים את המספרים אחרת....ויש לו חומרים...ויש חשבנות כאלה ואחרים.. אני מסכים עם שחר במסקנה הסופית,, אבל אם רצית לדעת מאיפה מגיע השואל..התשובה היא משם......

    

   אז כל עוד המשיב משיב כהלכה...אנחנו עוד במצב סביר...לפחות הוא שואל.......

     29/11/10 20:47:

   צטט: til4 2010-11-29 19:21:52

   החרדים היו ונותרו בעייה של לא לבלוע ולא להקיא.
   בני

   ההתייחסות הזאת מניחה שהחרדים הם גוף זר. זה לא יכול להיות. החרידם חייבים להפוך לחלק מהחברה הישראלית.

     29/11/10 19:21:
   החרדים היו ונותרו בעייה של לא לבלוע ולא להקיא.
   בני
     29/11/10 18:57:

   "אז שחר מתלונן על כך , שהרבנים אמנם מגנים, אבל לא בצורה שהוא חושב שהם אמורים לגנות..

   כעת אתה כבר בשלב שהם מגנים כמו שצריך, ופסיקתם ברורה,,כעת התלונה על כך שהשואלים שואלים.."

    

   אני לא יודע אם אתה מיתמם או מתפלפל, מר רמניק.

   "..כעת התלונה היא על כך ששואלים..."

   מה היית חושב על עדה שבה הרב נשאל לא פעם האם מותר לאב לשכב עם בתו (למרות שדעתו ברורה וידועה)?


   הדיבר לא תגנוב (נעזוב בצד את לא תענה..) הוא ברור ומובן. ודאי שהרב אליישיב או כל רב אחר יביע התגדות נחרצת לגניבה, מהמדינה, מהעיריה, או מהסופרמרקט.


   אלא מאי, השאלה היא האם קבלת כסף מהרשויות החילוניות לשם שמים שלא כדין (השאלה על קבלת כסף ציוני כדין כבר הוכרעה מזמן, למעט העדה החרדית וכיו"ב), היא בגדר לא תגנוב. כלומר, זה רחוק מלהיות ברור ומובן מאליו.  לא כן?

   הרי אף אחד לא שואל: כבוד הרב, מותר לרמות את המדינה? ואני מניח שהרב לא ממש מתמצא בנבכי הפרוצדורות שמשמשות למעשי המרמה. אז הוא לא יכול להוציא פסק ספציפי לכל תרגיל.  ועם זה, הקו בין מקלט מס (למשל) חוקי לבין עבירה על חוקי המס, הוא דק אבל ברור.


   בענין טוהר המחנה וטוהר המידות, אין ספק שאתם נעלים עלינו עשרת מונים. אבל זה לא חוכמה - אתם יושבים ולומדים את המידות יום ולילה באוהלה של תורה. את המימון לכך, ממציא הקב"ה לשומרי תורתו בדרכים נפלאות ולפעמים נסתרות. 

    

     29/11/10 15:16:

   צטט: רמניק 2010-11-29 13:39:43

   צטט: Shahar Ilan 2010-11-29 10:01:09

   צטט: רמניק 2010-11-29 08:55:34

   צטט: Raindrop 2010-11-29 07:12:23

   מר רמניק היקר,

   "דעתו ברורוה וידועה, שאסור לגנוב לא ממשרדי הממשלה, ולא מהעיריה. הוא נשאל על כך לא פעם..:

   האם הוא נשאל אי פעם אם מותר לעשן בשבת? 

   ואידך זיל גמור.

    

    

   אז שחר מתלונן על כך , שהרבנים אמנם מגנים, אבל לא בצורה שהוא חושב שהם אמורים לגנות..

   כעת אתה כבר בשלב שהם מגנים כמו שצריך, ופסיקתם ברורה,,כעת התלונה על כך שהשואלים שואלים..

    

   ואתם באמת לא שואלים ולא מגנים, וגונבים ואונסים, מהמפכ"ל עד הרמטכ"ל דרך בית הנשיא, וגומר, המנהיגים שלכם בעצמם נתפסים השכם והערב, על גניבות ושאר ירקות.....

    

   אם בזה נגמר הביקורת בכך שיש כאלו שסברו שזו שאלה...אמנם לא מצב מי יודע מה.. אבל יש לכם עוד הרבה להתקדם להגיע לשם...

    

   אז קדימה לעבודה.....

   הצהרת גינוי של מנהיג היא מעשה פומבי. היא לא נעשית בחדרי חרדים. גינוי בחדרי חדרים (להביל מחדרי חרדים) הוא בבחינת שתיקה רועמת שמהדהדת מקצה ביתר עלית ועד מערב בני ברק. ואתה כאמור מוזמן לפרסם כאן (או להביא קישור) לכל פסק הלכה כתוב של רב חרדי שכתב שאסור לגנוב מהמדינה ולכל ידיעה על רב שאמר דבר כזה בפרהסיה. לא יעזור כלום, הרבנים שלכם פשוט לא חושבים שזו באמת גניבה.

    

    

   אז מה אתה בעצם טוען....

   שאני לא דובר אמת בכך שאני אומר שהרב אלישיב סבור שזה גניבה...??

   אני לא דובר אמת ממה שאני אומר בשם סבא שלי??

   הדבר מפורסמים...אני לא חושב שתמצא מכתב בכתב ידו של הרב אלישיב כמעט בשום נושא....תחפש....מאד לא מצוי.....

    

    

   את מי מעניין כתב ידו? הצעתי שיטה ידועה ומוכרת. מכתב ביתד, המודיע והמבשר עם חתימות של 20 רבנים מלמטה. יש מכתבים על כאלה שטויות. מה האסון אם יצא מכתב: היות שיש הסבורים שאין בגזל ממון מהמדינה בבחינת גניבה, באנו להבהיר הבהרה חמורה מאד...

   שוב אני מספק לציבור החרדי שירותי יעוץ אסטרטגי בחינם. מצד שני מה הסיכוי שמישהו יאמץ את העצה הזו?

    

     29/11/10 15:11:

   צטט: רמניק 2010-11-29 13:34:39

   תתפלא לדעת כמה מהם לוקחים לעצמם דרך מסגרות אחרות....לא נעים חברתית, אבל נעים יותר בבנק.....
   זו הבעי' הכי קטנה בכל הסיפור .שלומד מהעדה מבקש שירשמו אותו במסגרת אחרת בשביל לקבל את המגיע לו....
   אין לך שום דרך לדעת מי לא נרשם, ומי כן....כל עוד לא הוגשה טענה של אדם, שטוען שמישהו אחר רשם אותו שלא מידיעתו..
   וחוץ מזה מה לעובדות האלו ולמה שאתה טוען,, גם אם יש מאה אחוז מהעדה שרשומים. יתכן ויש ישיבה אחת כמו המתמידים שגונבת את התקציבים שלהם.....איפה בגודל האחוז אתה מוצא אשמה בכל הציבור החרדי....?

   אני מוצא כמה דברים שבאף אחד מהם אין אשמה בכל הציבור החרדי:

   1. יש תופעה רחבה מאד של שימוש באנשי העדה החרדית להוצאת כספים מהמדינה במרמה.

   2. היתה תופעה רחבה מאד של דיווחים כוזבים גם בשיטות אחרות (דוגמאות לרוב בספר "חרדים בע"מ") שנדמה היה ששככה. הגידול העצום והלא מוסבר במספר האברכים מ-65 אלף ל-75 אלף מעלה חשש כבד שהיא שוב פה.

   3. האתוס החרדי הרווח שלפיו המדינה היא השודדת מעודד מאד מגמות כאלו והבאתי לו דוגמאות רבות.

   4. מנהיגי החרדים אף פעם אינם יוצאים בגלוי נגד גניבות מהמדינה כשם שהם יוצאים נגד תופעות הרבה פחות חמורות. וכשהם פולטים איזו הערה, היא תמיד עוסקת בחילול השם ולא בגניבה.

   מה לא הבאתי? דוגמאות כתובות לרבנים שמתירים לגנוב. כנראה שכמו שהרבנים שאוסרים לגנוב עושים זאת בעל פה, גם המתירים. אבל הרי שנינו יודעים שהמתירים קיימים ואינם חריגים.

   אף אחד מהדברים שמניתי אינו מטיל אשמה על כל הציבור החרדי. זה אתה שלוקח את האשמה. מצידי אתה יכול להודיע כאן: אני שייך לציבור החרדי שמתנגד לגניבות מהמדינה ואינני מוכן לשאת בשום אחריות בשל מי שכן. אבל זה יכריח אותך להודות שגדולי התורה שלך מסרחים דרכיהם כשאינם יוצאים למאבק בתופעה. אחד הדברים שהרב אמסלם הבין זה שאין עתיד לציבור החרדי בלי להשתחרר מעריצות גדולי התורה.

     29/11/10 13:39:

   צטט: Shahar Ilan 2010-11-29 10:01:09

   צטט: רמניק 2010-11-29 08:55:34

   צטט: Raindrop 2010-11-29 07:12:23

   מר רמניק היקר,

   "דעתו ברורוה וידועה, שאסור לגנוב לא ממשרדי הממשלה, ולא מהעיריה. הוא נשאל על כך לא פעם..:

   האם הוא נשאל אי פעם אם מותר לעשן בשבת? 

   ואידך זיל גמור.

    

    

   אז שחר מתלונן על כך , שהרבנים אמנם מגנים, אבל לא בצורה שהוא חושב שהם אמורים לגנות..

   כעת אתה כבר בשלב שהם מגנים כמו שצריך, ופסיקתם ברורה,,כעת התלונה על כך שהשואלים שואלים..

    

   ואתם באמת לא שואלים ולא מגנים, וגונבים ואונסים, מהמפכ"ל עד הרמטכ"ל דרך בית הנשיא, וגומר, המנהיגים שלכם בעצמם נתפסים השכם והערב, על גניבות ושאר ירקות.....

    

   אם בזה נגמר הביקורת בכך שיש כאלו שסברו שזו שאלה...אמנם לא מצב מי יודע מה.. אבל יש לכם עוד הרבה להתקדם להגיע לשם...

    

   אז קדימה לעבודה.....

   הצהרת גינוי של מנהיג היא מעשה פומבי. היא לא נעשית בחדרי חרדים. גינוי בחדרי חדרים (להביל מחדרי חרדים) הוא בבחינת שתיקה רועמת שמהדהדת מקצה ביתר עלית ועד מערב בני ברק. ואתה כאמור מוזמן לפרסם כאן (או להביא קישור) לכל פסק הלכה כתוב של רב חרדי שכתב שאסור לגנוב מהמדינה ולכל ידיעה על רב שאמר דבר כזה בפרהסיה. לא יעזור כלום, הרבנים שלכם פשוט לא חושבים שזו באמת גניבה.

    

    

   אז מה אתה בעצם טוען....

   שאני לא דובר אמת בכך שאני אומר שהרב אלישיב סבור שזה גניבה...??

   אני לא דובר אמת ממה שאני אומר בשם סבא שלי??

   הדבר מפורסמים...אני לא חושב שתמצא מכתב בכתב ידו של הרב אלישיב כמעט בשום נושא....תחפש....מאד לא מצוי.....

    

    

     29/11/10 13:34:
   תתפלא לדעת כמה מהם לוקחים לעצמם דרך מסגרות אחרות....לא נעים חברתית, אבל נעים יותר בבנק.....
   זו הבעי' הכי קטנה בכל הסיפור .שלומד מהעדה מבקש שירשמו אותו במסגרת אחרת בשביל לקבל את המגיע לו....
   אין לך שום דרך לדעת מי לא נרשם, ומי כן....כל עוד לא הוגשה טענה של אדם, שטוען שמישהו אחר רשם אותו שלא מידיעתו..
   וחוץ מזה מה לעובדות האלו ולמה שאתה טוען,, גם אם יש מאה אחוז מהעדה שרשומים. יתכן ויש ישיבה אחת כמו המתמידים שגונבת את התקציבים שלהם.....איפה בגודל האחוז אתה מוצא אשמה בכל הציבור החרדי....?
     29/11/10 10:01:

   צטט: רמניק 2010-11-29 08:55:34

   צטט: Raindrop 2010-11-29 07:12:23

   מר רמניק היקר,

   "דעתו ברורוה וידועה, שאסור לגנוב לא ממשרדי הממשלה, ולא מהעיריה. הוא נשאל על כך לא פעם..:

   האם הוא נשאל אי פעם אם מותר לעשן בשבת? 

   ואידך זיל גמור.

    

    

   אז שחר מתלונן על כך , שהרבנים אמנם מגנים, אבל לא בצורה שהוא חושב שהם אמורים לגנות..

   כעת אתה כבר בשלב שהם מגנים כמו שצריך, ופסיקתם ברורה,,כעת התלונה על כך שהשואלים שואלים..

    

   ואתם באמת לא שואלים ולא מגנים, וגונבים ואונסים, מהמפכ"ל עד הרמטכ"ל דרך בית הנשיא, וגומר, המנהיגים שלכם בעצמם נתפסים השכם והערב, על גניבות ושאר ירקות.....

    

   אם בזה נגמר הביקורת בכך שיש כאלו שסברו שזו שאלה...אמנם לא מצב מי יודע מה.. אבל יש לכם עוד הרבה להתקדם להגיע לשם...

    

   אז קדימה לעבודה.....

   הצהרת גינוי של מנהיג היא מעשה פומבי. היא לא נעשית בחדרי חרדים. גינוי בחדרי חדרים (להביל מחדרי חרדים) הוא בבחינת שתיקה רועמת שמהדהדת מקצה ביתר עלית ועד מערב בני ברק. ואתה כאמור מוזמן לפרסם כאן (או להביא קישור) לכל פסק הלכה כתוב של רב חרדי שכתב שאסור לגנוב מהמדינה ולכל ידיעה על רב שאמר דבר כזה בפרהסיה. לא יעזור כלום, הרבנים שלכם פשוט לא חושבים שזו באמת גניבה.

    

     29/11/10 09:55:

   צטט: רמניק 2010-11-29 09:01:21

   צטט: Shahar Ilan 2010-11-29 08:12:12

   צטט: רמניק 2010-11-28 23:44:26

   על ראשון ראשון...
   מנהגך הפעם הסתכם בהוכחת התופעה על ידי שני סיפורים. ונתן גרוסמן אחד....
   דעתי על נתי גרוסמן ידועה לך משכבר הימים,
   והאגדות שלו לגבי ההשקפה, ודעת תורה . נתונים ללעג רב בהיכלי הישיבות...לדעתי אתה האחרון שעדיין לוקח אותו ברצינות...
   נשארו הסיפורים, על המפורסם שבהם התיחסתי, את השני תאמין או לא מעולם לא שמעתי..
   לגבי שאלתך האחרונה....
   ההיפך הוא הנכון...אני לא מכיר רב אחד שיפסוק שמותר לגנוב מהמדינה..
   יכנס נא מר לרב אלישיב וישאל..לי ברור מה תהיה התשובה..והדברים כבר מפורסמים..
   דעתו ברורוה וידועה, שאסור לגנוב לא ממשרדי הממשלה, ולא מהעיריה. הוא נשאל על כך לא פעם..
   הקנאים יגידו לך שזה ההשפעות הזרות של "היכל שלמה" :-))
   אתה בעצמך מביא שדלתות גדולי ישראל ננעלו בפניהם..אתה זה שהחלטת שזה בגלל הפחד מפני הנזק ,ולא בגלל עבירת הגניבה....עליך הראי' לא עלי...
   ראי' ממעשה שלא ברור מקורו, ומכל מקום הזמן שהוא נאמר שונה לגמרי מזמנינו. בודאי שאינה ראי' מספקת...
   מה נשאר ? נתי גרוסמן מול הרב אלישיב......נו נו.
   בכל אופן אם נתי גרוסמן יכול להיות מקור, אני מרשה לעצמי גם להיות שכזה..

    

   יכול להיות שבהיכלי הישיבות מעריכים את גרוסמן. יכול להיות שלא. מה שברור זה שכל המערכת הפוליטית וכל מערכת התקשורת החרדית פועלים לפי השאלה מה גרוסמן יכתוב. במצב הזה רבנו גרוסמן מסתמן כאחד מגדולי הדור בפועל. אולי יותר חזק אפילו ממנהלי הסמינרים.

   הטענה שלא הוכחתי ששיטת הדיווחים הכוזבים באמעות שמות אנשי העדה החרדית היא תופעה רווחת, מביכה במיוחד. לא רק שידועות לנו שתי פרשיות שחיתות מאותו סוג בציבור אחד קטן. אלא שהבאתי דוח של המבקר לפיו 80% מהציבור הזה היה רשום בישיבות לא לו.

   יכול להיות שאתה טומן ראשך עמוק בגמרא ולא מוכן להרים את העיניים?

   ואתה בהחלט מוזמן לפרסם כאן כל פסק הלכה כתוב של רב חרדי בן זמננו שקובע שאסור לגנוב מהמדינה.

    

    

    

   איפה רווחת???? אנשי העדה החרדית????

   אלו שיושבים עם שק ביום העצמאות???

   הם באמת סבורים שמותר לגנוב מהמדינה..כי הם סבורים שכל המדינה היא גניבה אחת גדולה....

   אבל איך דעתם בדיוק מתקשרת לציבור החרדי????

   מה לי ולהם??

   להאשים אותי או את הרב אלישיב. במעשים שלהם, זה בדיוק כמו להאשים אותך בתופעת האמא מרעננה...בזה צודקת טלי פרקש....

   ק"מ על ק"מ של אנשים עם השקפות של סאטמאר...,,

   זה מה שיש לך נגד החרדים...ה80 אחוז מהעדה החרדית שלוקחים מכל הבא ליד באידאולגיה....

   זה הציבור החרדי????

   את מעט הישרות להדגיש במי מדובר ,,כן הייתי מצפה ממך....

    

   נו, באמת. קצת תשומת לב בקריאה.

   זה לא העדה החרדית שרושמים 80% מהתלמידים שלהם.

   זה אלה שלוקחים תקציבים שרושמים 80% מאנשי העדה החרדית.

   צר לי - העובדות קשות.

     29/11/10 09:01:

   צטט: Shahar Ilan 2010-11-29 08:12:12

   צטט: רמניק 2010-11-28 23:44:26

   על ראשון ראשון...
   מנהגך הפעם הסתכם בהוכחת התופעה על ידי שני סיפורים. ונתן גרוסמן אחד....
   דעתי על נתי גרוסמן ידועה לך משכבר הימים,
   והאגדות שלו לגבי ההשקפה, ודעת תורה . נתונים ללעג רב בהיכלי הישיבות...לדעתי אתה האחרון שעדיין לוקח אותו ברצינות...
   נשארו הסיפורים, על המפורסם שבהם התיחסתי, את השני תאמין או לא מעולם לא שמעתי..
   לגבי שאלתך האחרונה....
   ההיפך הוא הנכון...אני לא מכיר רב אחד שיפסוק שמותר לגנוב מהמדינה..
   יכנס נא מר לרב אלישיב וישאל..לי ברור מה תהיה התשובה..והדברים כבר מפורסמים..
   דעתו ברורוה וידועה, שאסור לגנוב לא ממשרדי הממשלה, ולא מהעיריה. הוא נשאל על כך לא פעם..
   הקנאים יגידו לך שזה ההשפעות הזרות של "היכל שלמה" :-))
   אתה בעצמך מביא שדלתות גדולי ישראל ננעלו בפניהם..אתה זה שהחלטת שזה בגלל הפחד מפני הנזק ,ולא בגלל עבירת הגניבה....עליך הראי' לא עלי...
   ראי' ממעשה שלא ברור מקורו, ומכל מקום הזמן שהוא נאמר שונה לגמרי מזמנינו. בודאי שאינה ראי' מספקת...
   מה נשאר ? נתי גרוסמן מול הרב אלישיב......נו נו.
   בכל אופן אם נתי גרוסמן יכול להיות מקור, אני מרשה לעצמי גם להיות שכזה..

    

   יכול להיות שבהיכלי הישיבות מעריכים את גרוסמן. יכול להיות שלא. מה שברור זה שכל המערכת הפוליטית וכל מערכת התקשורת החרדית פועלים לפי השאלה מה גרוסמן יכתוב. במצב הזה רבנו גרוסמן מסתמן כאחד מגדולי הדור בפועל. אולי יותר חזק אפילו ממנהלי הסמינרים.

   הטענה שלא הוכחתי ששיטת הדיווחים הכוזבים באמעות שמות אנשי העדה החרדית היא תופעה רווחת, מביכה במיוחד. לא רק שידועות לנו שתי פרשיות שחיתות מאותו סוג בציבור אחד קטן. אלא שהבאתי דוח של המבקר לפיו 80% מהציבור הזה היה רשום בישיבות לא לו.

   יכול להיות שאתה טומן ראשך עמוק בגמרא ולא מוכן להרים את העיניים?

   ואתה בהחלט מוזמן לפרסם כאן כל פסק הלכה כתוב של רב חרדי בן זמננו שקובע שאסור לגנוב מהמדינה.

    

    

    

   איפה רווחת???? אנשי העדה החרדית????

   אלו שיושבים עם שק ביום העצמאות???

   הם באמת סבורים שמותר לגנוב מהמדינה..כי הם סבורים שכל המדינה היא גניבה אחת גדולה....

   אבל איך דעתם בדיוק מתקשרת לציבור החרדי????

   מה לי ולהם??

   להאשים אותי או את הרב אלישיב. במעשים שלהם, זה בדיוק כמו להאשים אותך בתופעת האמא מרעננה...בזה צודקת טלי פרקש....

   ק"מ על ק"מ של אנשים עם השקפות של סאטמאר...,,

   זה מה שיש לך נגד החרדים...ה80 אחוז מהעדה החרדית שלוקחים מכל הבא ליד באידאולגיה....

   זה הציבור החרדי????

   את מעט הישרות להדגיש במי מדובר ,,כן הייתי מצפה ממך....

    

     29/11/10 08:55:

   צטט: Raindrop 2010-11-29 07:12:23

   מר רמניק היקר,

   "דעתו ברורוה וידועה, שאסור לגנוב לא ממשרדי הממשלה, ולא מהעיריה. הוא נשאל על כך לא פעם..:

   האם הוא נשאל אי פעם אם מותר לעשן בשבת? 

   ואידך זיל גמור.

    

    

   אז שחר מתלונן על כך , שהרבנים אמנם מגנים, אבל לא בצורה שהוא חושב שהם אמורים לגנות..

   כעת אתה כבר בשלב שהם מגנים כמו שצריך, ופסיקתם ברורה,,כעת התלונה על כך שהשואלים שואלים..

    

   ואתם באמת לא שואלים ולא מגנים, וגונבים ואונסים, מהמפכ"ל עד הרמטכ"ל דרך בית הנשיא, וגומר, המנהיגים שלכם בעצמם נתפסים השכם והערב, על גניבות ושאר ירקות.....

    

   אם בזה נגמר הביקורת בכך שיש כאלו שסברו שזו שאלה...אמנם לא מצב מי יודע מה.. אבל יש לכם עוד הרבה להתקדם להגיע לשם...

    

   אז קדימה לעבודה.....

     29/11/10 08:19:

   צטט: shabat shalom 2010-11-29 06:52:06

   צטט: עמית מ.ק. 2010-11-29 01:58:57

   צטט: מודרניסט 2010-11-29 01:45:41

   סתם, מעניין - לדעתך אם היו בודקים את שיעור הגניבה מהמדינה לנפש, לרבות העלמות מיסים, שיטות שקשוקה וכו' - החרדים גונבים הכי הרבה? בחיים לא. אבל להיטפל אליהם מאוד נוח (: ז'ידים, נו.

    

   ההבדל הוא שאצל החרדים הגניבה מהמדינה היא חלק מהאידאולוגיה ולא משהו שצריך להתבייש בו. כשתופסים מנכ"ל חברה ממשלתית שרימה מעמידים אותו לדין. אצלם מחפשים מי הלשין. הבנת?

   גניבה היא פשע ועברה ואני מקווה שהתורה לא הצדיקה גניבה על פי הנישדד, ציונותו, דעותיו הפוליטיות ואפילו מוצאו....

   בכל מקרה - הניבה שלהם היא כפולה: גם לקבל בלי לתת וגם לגנוב זה יותר מידי.

   כדי שתוכל לשכנע מישהו אני מציע שתפסיק לתפוס מחסה אחרי העמדת הפנים המסכנות תוך כדי ציון "ז'ידים" או "עוכרי ישראל" או "אנטישמים" כשאתה מתכון רק לחרדים. כידוע החרדים עדיין אינם נציגי היהדות.

   עדיין.

   אני חושב שאפשר לסכם זאת גם כך. בכל ציבור יהודי אחר, כשנתפסים גנבים זה אירוע חיובי. בציבור החרדי הטראומה היא לא הגניבה אלא זה שתפסו אותם.

     29/11/10 08:16:

   צטט: ה.גדול 2010-11-29 00:04:34

   היום מנכ"ל גוגל השקיע כסף בסטרט אפ ישראלי צעיר, והנה אתה מדווח לנו על סטרט אפ חרדי משגשג..מי אמר שהם לא תורמים את חלקם.

   א. זה סטרט אפ  שמבוסס על הרעיון המקורי שלמשקיעים אסור להינות מהרווחים.

   ב. אין ספק שהחרדים תורמים תרומה נכבדה בתחום קבלת כספי התקציב ועכשיו צריך לפתח את הסטרט אפ שיאפשר להם גם לתרום את חלקם לאיסוף הכספים.

     29/11/10 08:12:

   צטט: רמניק 2010-11-28 23:44:26

   על ראשון ראשון...
   מנהגך הפעם הסתכם בהוכחת התופעה על ידי שני סיפורים. ונתן גרוסמן אחד....
   דעתי על נתי גרוסמן ידועה לך משכבר הימים,
   והאגדות שלו לגבי ההשקפה, ודעת תורה . נתונים ללעג רב בהיכלי הישיבות...לדעתי אתה האחרון שעדיין לוקח אותו ברצינות...
   נשארו הסיפורים, על המפורסם שבהם התיחסתי, את השני תאמין או לא מעולם לא שמעתי..
   לגבי שאלתך האחרונה....
   ההיפך הוא הנכון...אני לא מכיר רב אחד שיפסוק שמותר לגנוב מהמדינה..
   יכנס נא מר לרב אלישיב וישאל..לי ברור מה תהיה התשובה..והדברים כבר מפורסמים..
   דעתו ברורוה וידועה, שאסור לגנוב לא ממשרדי הממשלה, ולא מהעיריה. הוא נשאל על כך לא פעם..
   הקנאים יגידו לך שזה ההשפעות הזרות של "היכל שלמה" :-))
   אתה בעצמך מביא שדלתות גדולי ישראל ננעלו בפניהם..אתה זה שהחלטת שזה בגלל הפחד מפני הנזק ,ולא בגלל עבירת הגניבה....עליך הראי' לא עלי...
   ראי' ממעשה שלא ברור מקורו, ומכל מקום הזמן שהוא נאמר שונה לגמרי מזמנינו. בודאי שאינה ראי' מספקת...
   מה נשאר ? נתי גרוסמן מול הרב אלישיב......נו נו.
   בכל אופן אם נתי גרוסמן יכול להיות מקור, אני מרשה לעצמי גם להיות שכזה..

    

   יכול להיות שבהיכלי הישיבות מעריכים את גרוסמן. יכול להיות שלא. מה שברור זה שכל המערכת הפוליטית וכל מערכת התקשורת החרדית פועלים לפי השאלה מה גרוסמן יכתוב. במצב הזה רבנו גרוסמן מסתמן כאחד מגדולי הדור בפועל. אולי יותר חזק אפילו ממנהלי הסמינרים.

   הטענה שלא הוכחתי ששיטת הדיווחים הכוזבים באמעות שמות אנשי העדה החרדית היא תופעה רווחת, מביכה במיוחד. לא רק שידועות לנו שתי פרשיות שחיתות מאותו סוג בציבור אחד קטן. אלא שהבאתי דוח של המבקר לפיו 80% מהציבור הזה היה רשום בישיבות לא לו.

   יכול להיות שאתה טומן ראשך עמוק בגמרא ולא מוכן להרים את העיניים?

   ואתה בהחלט מוזמן לפרסם כאן כל פסק הלכה כתוב של רב חרדי בן זמננו שקובע שאסור לגנוב מהמדינה.

     29/11/10 07:12:

   מר רמניק היקר,

   "דעתו ברורוה וידועה, שאסור לגנוב לא ממשרדי הממשלה, ולא מהעיריה. הוא נשאל על כך לא פעם..:

   האם הוא נשאל אי פעם אם מותר לעשן בשבת? 

   ואידך זיל גמור.

     29/11/10 06:52:

   צטט: עמית מ.ק. 2010-11-29 01:58:57

   צטט: מודרניסט 2010-11-29 01:45:41

   סתם, מעניין - לדעתך אם היו בודקים את שיעור הגניבה מהמדינה לנפש, לרבות העלמות מיסים, שיטות שקשוקה וכו' - החרדים גונבים הכי הרבה? בחיים לא. אבל להיטפל אליהם מאוד נוח (: ז'ידים, נו.

    

   ההבדל הוא שאצל החרדים הגניבה מהמדינה היא חלק מהאידאולוגיה ולא משהו שצריך להתבייש בו. כשתופסים מנכ"ל חברה ממשלתית שרימה מעמידים אותו לדין. אצלם מחפשים מי הלשין. הבנת?

   גניבה היא פשע ועברה ואני מקווה שהתורה לא הצדיקה גניבה על פי הנישדד, ציונותו, דעותיו הפוליטיות ואפילו מוצאו....

   בכל מקרה - הניבה שלהם היא כפולה: גם לקבל בלי לתת וגם לגנוב זה יותר מידי.

   כדי שתוכל לשכנע מישהו אני מציע שתפסיק לתפוס מחסה אחרי העמדת הפנים המסכנות תוך כדי ציון "ז'ידים" או "עוכרי ישראל" או "אנטישמים" כשאתה מתכון רק לחרדים. כידוע החרדים עדיין אינם נציגי היהדות.

   עדיין.

     29/11/10 01:58:

   צטט: מודרניסט 2010-11-29 01:45:41

   סתם, מעניין - לדעתך אם היו בודקים את שיעור הגניבה מהמדינה לנפש, לרבות העלמות מיסים, שיטות שקשוקה וכו' - החרדים גונבים הכי הרבה? בחיים לא. אבל להיטפל אליהם מאוד נוח (: ז'ידים, נו.

    

   ההבדל הוא שאצל החרדים הגניבה מהמדינה היא חלק מהאידאולוגיה ולא משהו שצריך להתבייש בו. כשתופסים מנכ"ל חברה ממשלתית שרימה מעמידים אותו לדין. אצלם מחפשים מי הלשין. הבנת?

     29/11/10 01:45:
   סתם, מעניין - לדעתך אם היו בודקים את שיעור הגניבה מהמדינה לנפש, לרבות העלמות מיסים, שיטות שקשוקה וכו' - החרדים גונבים הכי הרבה? בחיים לא. אבל להיטפל אליהם מאוד נוח (: ז'ידים, נו.
     29/11/10 00:04:

   היום מנכ"ל גוגל השקיע כסף בסטרט אפ ישראלי צעיר, והנה אתה מדווח לנו על סטרט אפ חרדי משגשג..מי אמר שהם לא תורמים את חלקם.

     28/11/10 23:44:
   על ראשון ראשון...
   מנהגך הפעם הסתכם בהוכחת התופעה על ידי שני סיפורים. ונתן גרוסמן אחד....
   דעתי על נתי גרוסמן ידועה לך משכבר הימים,
   והאגדות שלו לגבי ההשקפה, ודעת תורה . נתונים ללעג רב בהיכלי הישיבות...לדעתי אתה האחרון שעדיין לוקח אותו ברצינות...
   נשארו הסיפורים, על המפורסם שבהם התיחסתי, את השני תאמין או לא מעולם לא שמעתי..
   לגבי שאלתך האחרונה....
   ההיפך הוא הנכון...אני לא מכיר רב אחד שיפסוק שמותר לגנוב מהמדינה..
   יכנס נא מר לרב אלישיב וישאל..לי ברור מה תהיה התשובה..והדברים כבר מפורסמים..
   דעתו ברורוה וידועה, שאסור לגנוב לא ממשרדי הממשלה, ולא מהעיריה. הוא נשאל על כך לא פעם..
   הקנאים יגידו לך שזה ההשפעות הזרות של "היכל שלמה" :-))
   אתה בעצמך מביא שדלתות גדולי ישראל ננעלו בפניהם..אתה זה שהחלטת שזה בגלל הפחד מפני הנזק ,ולא בגלל עבירת הגניבה....עליך הראי' לא עלי...
   ראי' ממעשה שלא ברור מקורו, ומכל מקום הזמן שהוא נאמר שונה לגמרי מזמנינו. בודאי שאינה ראי' מספקת...
   מה נשאר ? נתי גרוסמן מול הרב אלישיב......נו נו.
   בכל אופן אם נתי גרוסמן יכול להיות מקור, אני מרשה לעצמי גם להיות שכזה..
     28/11/10 22:30:

   צטט: רמניק 2010-11-28 21:14:46

   והיה אם נאמר המשל על ידי החזון איש. הוא נאמר בתקופה ההיא שרוב רובו של הציבור החרדי אמנם עבד..ובאמת עשקו אותו. בכל תחום......מן הסתם גם בתחום ילדיו , אם כבר רמזת לזה....

   אותי באמת הרבה יותר מדאיג ענין ה"רודף" מענין הגניבה עצמה....
   ואתה אשם בכך.....ולא אחר...
   הרי במדינה מתוקנת שקבוצת אנשים גונבת...לא כל הציבור סובלת מכך...
   במדינה שישנם כתבים כמוך...הרי שברגע שקבוצה של אנשים גונבת.. כבר קוראים פה מעל גבי הפוסט שלך .לסתום את כל התקציבים לכל הישיבות ..
   אז הנה לך התשובה למה התגובה של הרבנים עליהם שהם רודפים. ולא רק גנבים...
   כי התוצאה של מעשיהם תגרום ראה לציבור שלם שלא עשה כל עוול...
   ולמה..כי יש אנשים כמוך שינצלו את זה ..בדיוק לשם כך....

   אתה האחרון שיכול להתלונן על כך לגדול האירוניה.

   סבי שבמקרה עמד בראשות הישיבה הכי מפורסמת בארץ...לא רק שאסר לגנוב מהמדינה..או מהעיירה , הוא גם אסר לבני משפחתו לגנוב אפיקומן, כדי שלא יתרגלו בכל דרך שהיא למושג "גניבה"

   [האמת , כבר כמה ימים אני בודק בבלוג שלך. אם לא כתבת על הנושא,, כבר התחלתי לחשוד בך, שמא הבנת את האבסורד בלנצל את המקרה ..על אף מחאת הרבנים, טעיתי, חבל.]

   האם שמת לב למנהגי להוכיח במקרים כאלה שלא מדובר במיקרים בודדים אלא בתופעה? כיוון שכך ספק בעיני אם באמת עשיתי עוול למישהו.

   ועוד שאלות: האם אתה מסוגל להביא מכתב של איזשהו רב חרדי בן זמננו שמתנגד לגניבה מהמדינה? ובינינו, כמה רבנים אתה מכיר שלא מתנגדים?

    

     28/11/10 21:14:
   והיה אם נאמר המשל על ידי החזון איש. הוא נאמר בתקופה ההיא שרוב רובו של הציבור החרדי אמנם עבד..ובאמת עשקו אותו. בכל תחום......מן הסתם גם בתחום ילדיו , אם כבר רמזת לזה....

   אותי באמת הרבה יותר מדאיג ענין ה"רודף" מענין הגניבה עצמה....
   ואתה אשם בכך.....ולא אחר...
   הרי במדינה מתוקנת שקבוצת אנשים גונבת...לא כל הציבור סובלת מכך...
   במדינה שישנם כתבים כמוך...הרי שברגע שקבוצה של אנשים גונבת.. כבר קוראים פה מעל גבי הפוסט שלך .לסתום את כל התקציבים לכל הישיבות ..
   אז הנה לך התשובה למה התגובה של הרבנים עליהם שהם רודפים. ולא רק גנבים...
   כי התוצאה של מעשיהם תגרום ראה לציבור שלם שלא עשה כל עוול...
   ולמה..כי יש אנשים כמוך שינצלו את זה ..בדיוק לשם כך....

   אתה האחרון שיכול להתלונן על כך לגדול האירוניה.

   סבי שבמקרה עמד בראשות הישיבה הכי מפורסמת בארץ...לא רק שאסר לגנוב מהמדינה..או מהעיירה , הוא גם אסר לבני משפחתו לגנוב אפיקומן, כדי שלא יתרגלו בכל דרך שהיא למושג "גניבה"

   [האמת , כבר כמה ימים אני בודק בבלוג שלך. אם לא כתבת על הנושא,, כבר התחלתי לחשוד בך, שמא הבנת את האבסורד בלנצל את המקרה ..על אף מחאת הרבנים, טעיתי, חבל.]
     28/11/10 17:08:

   צטט: shabat shalom 2010-11-28 15:47:17

   שום דבר לא יכול להפתיע אותי.
   אבל מרתק כל כך המנגנון הקורדינטיבי בין כל המעשים, והאידיאולוגיה, החינוך ושיווק המעשה עצמו.
   איך כל צעד מגבה את הצעד שלפניו: כמו טקטיקה בכדור סל: ההתקפה והמגננה. (המגננה כל כך מענינת שאינני יודע אם היא לא המתקפה עצמה...)?

    

   מלכתחילה המנגנון נועד להסביר למה בכלל מותר לקחת כסף מהציונים. בדיעבד הוא הפך להצדקה למה מותר לגנוב מהם. ואנחנו? אנחנו סתם שודדים

     28/11/10 17:06:

   צטט: Gfaus 2010-11-28 14:33:09

   ברפובליקת בננות אנו חיים ... מיעוט עובד משלםפ את רוב המיסים.
   ...

   לא סתם אומרים ש "תפסיקו להלחם בעוני ... תתחילו להלחם בעשירים"

    

   אני מודה שלא הבנתי איך זה קשור.

     28/11/10 15:47:
   שום דבר לא יכול להפתיע אותי.
   אבל מרתק כל כך המנגנון הקורדינטיבי בין כל המעשים, והאידיאולוגיה, החינוך ושיווק המעשה עצמו.
   איך כל צעד מגבה את הצעד שלפניו: כמו טקטיקה בכדור סל: ההתקפה והמגננה. (המגננה כל כך מענינת שאינני יודע אם היא לא המתקפה עצמה...)?
     28/11/10 14:33:

   ברפובליקת בננות אנו חיים ... מיעוט עובד משלםפ את רוב המיסים.
   ...

   לא סתם אומרים ש "תפסיקו להלחם בעוני ... תתחילו להלחם בעשירים"

     28/11/10 14:27:

   צטט: dr. sela 2010-11-28 13:13:11

   הביקורת שלי מופנית אל המפלגות החילוניות, מכל הקשת הפוליטית-מדינית:

   לא ברור מה עוד צריך לקרות כדי שיבינו שחייבים להפריד את מימון הדת מתקציב המדינה.

   חייבים להפסיק את קיצבאות הבטלה ולשים סוף לעיוות החברתי הקיים, כאשר צעירים בריאים הם נטל על החברה כי הם (על דעתם או על דעת "חכמיהם" - זה לא משנה) מעדיפים לא לעבוד.

   כשיופסקו ההקצבות לאברכים, ממילא לא יהיה צורך במנגנון (אף הוא על חשבון משלם המיסים) שבודק בציציות (תרתי משמע) של אלה שבטלנותם אומנותם. 

   באותה הזדמנות, צריך לחייב את החרדים להתגייס לצה"ל, כדי להפסיק את האפליה בין דם לדם. 

   זה לא נושא הדיון כרגע, אבל יש קשר הדוק בין הנושאים.

    

    

   אכן, זה חייב להיות הנושא של הבחירות הבאות. בוחרים רק במפלגה שמתחייבת ללכת לממשלה אזרחית שתעשה את השינויים הדרושים: תתנה מימון לחינוך, בתוכנית ליב"ה, תגביל את ההקבות לישיבות, תעודד יציאת אברכים לעבודה, תבטל את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים, תתנה קבאות רווחה בנסיון לעבוד.

    


    

    

     28/11/10 14:13:

   צטט: never ending learnin 2010-11-28 11:57:48

   מי אמר שאסור לגנוב?

   "החרדים" זה אנחנו, האנשים החופשיים.
   אנחנו חרדים מפני המתקראים "חרדים".
   יש איזה שהיא יראה או הרדת כבוד בלתי מוסברת כלפי אדם חובש כובע גדול ועטור זקן.
   איזה שק בלנקו המחשיב כל אחד מהחרדים (גם הקנאים המוסלמים לא נקיים מכך) כטובל בקדושה.
   היה נכון לקבל זאת אם מעשיהם ודבריהם היו אכן מוכיחים זאת.
   מה שאנו מקבלים אלו יריקות בוז וזילזול מוחלט.
   אמנחנו נחשבים בעיניהם כתת אדם שמותר לעשות כמעט הכל כדי לנצל ולגמד אותו. עגלה ריקה לעומת עגלה מלאה. הם ממלאים ומאביסים את עגלתם כאשר הם חורשים על גבנו.
   אנחנו אשמים במצב לא פחות מאשר הם, כי אנחנו מעלימים עין ומהסים לשכנע את עצמנו שכל יריקה שלהם היא גשם. ( ראה הטירפוד של חוק נגד ההתחזות לבנות דתיוית עבר בלי שאף לא אחד צייץ).

   הגיע הזמן לקרוע את ההסכמות ולהבין שיש כאן עסק עם חמסנים שלא איכפת להם משום דבר אלא קהילתם ויעשו כל דבר כדי לטהר את השרץ כל עוד זה משרת את המטרה שלהם.

   כן, עוול גדול עשה הקדוש ברוך הוא לחברה החרדית ולמדינת ישראל כולה כשהחזיר את יהדות התורה וש"ס לקואליציה. יש לקוות שבקדנציה הבאה יתרצו הקב"ה והבוחרים להביא לשלטון ממשלה אזרחית, ואז אפשר יהיה לעשות את השינויים הדרושים להצלת הציונות.

     28/11/10 13:13:

   צטט: Shahar Ilan 2010-11-27 21:50:21

   צטט: Seth_Baccal 2010-11-27 18:52:57

   ובמו ידינו אנו מפרנסים אותם, ואת הסטודנטים באוניברסיטאות - משליכים לדובים. איך אפשר לסכם את זה?, כל עם מקבל את השילטון המגיע לו, צפון קוריאה את קים ז'ונג איל, וונצואלה את הוגו צ'אבס, וישראל מקבלת את אהוד אולמרט- אהוד ברק- ביבי נתניהו בהתאמה.

   כנראה לאף אחד זה לא ממש מפריע שישנם ציבורים גדולים במדינה כגון החרדים/ בדואים וערבים ישראלים נוסף על שכנינו הפלסטינאים שבשבילם המדינה (ישראל) היא חוטפת התפוחים, וכל דבר שיוכלו לקחת ממנה- שלהם הוא... זכויות ללא חובות

    

   יש לי שתי הערות:

   1. כדאי לזכור: החרדי נולד למציאות הזו. הוא לא מכיר את נקודת המבט שלנו. לכן עיקר הביקורת שלי מופנית להנהגה החרדית.

   2. הציבור מתעורר. הפוליטיקאים מרגישים את זה. יש רוחות של שינוי באויר.

    

   הביקורת שלי מופנית אל המפלגות החילוניות, מכל הקשת הפוליטית-מדינית:

   לא ברור מה עוד צריך לקרות כדי שיבינו שחייבים להפריד את מימון הדת מתקציב המדינה.

   חייבים להפסיק את קיצבאות הבטלה ולשים סוף לעיוות החברתי הקיים, כאשר צעירים בריאים הם נטל על החברה כי הם (על דעתם או על דעת "חכמיהם" - זה לא משנה) מעדיפים לא לעבוד.

   כשיופסקו ההקצבות לאברכים, ממילא לא יהיה צורך במנגנון (אף הוא על חשבון משלם המיסים) שבודק בציציות (תרתי משמע) של אלה שבטלנותם אומנותם. 

   באותה הזדמנות, צריך לחייב את החרדים להתגייס לצה"ל, כדי להפסיק את האפליה בין דם לדם. 

   זה לא נושא הדיון כרגע, אבל יש קשר הדוק בין הנושאים.

    

    

    

    

     28/11/10 11:57:
   מי אמר שאסור לגנוב?

   "החרדים" זה אנחנו, האנשים החופשיים.
   אנחנו חרדים מפני המתקראים "חרדים".
   יש איזה שהיא יראה או הרדת כבוד בלתי מוסברת כלפי אדם חובש כובע גדול ועטור זקן.
   איזה שק בלנקו המחשיב כל אחד מהחרדים (גם הקנאים המוסלמים לא נקיים מכך) כטובל בקדושה.
   היה נכון לקבל זאת אם מעשיהם ודבריהם היו אכן מוכיחים זאת.
   מה שאנו מקבלים אלו יריקות בוז וזילזול מוחלט.
   אמנחנו נחשבים בעיניהם כתת אדם שמותר לעשות כמעט הכל כדי לנצל ולגמד אותו. עגלה ריקה לעומת עגלה מלאה. הם ממלאים ומאביסים את עגלתם כאשר הם חורשים על גבנו.
   אנחנו אשמים במצב לא פחות מאשר הם, כי אנחנו מעלימים עין ומהסים לשכנע את עצמנו שכל יריקה שלהם היא גשם. ( ראה הטירפוד של חוק נגד ההתחזות לבנות דתיוית עבר בלי שאף לא אחד צייץ).

   הגיע הזמן לקרוע את ההסכמות ולהבין שיש כאן עסק עם חמסנים שלא איכפת להם משום דבר אלא קהילתם ויעשו כל דבר כדי לטהר את השרץ כל עוד זה משרת את המטרה שלהם.
     28/11/10 11:57:
   הגיע הזמן שיבוא א' (הידוע בכינויו יי') ויודה שהוא אמר שאסור לגנוב מהמדינה.
   הרב אלישיב יוציא עליו דין מוסר ויגמור עניין.
     28/11/10 10:21:

   צטט: חץ עין נץ 2010-11-28 09:48:51

   צטט: Shahar Ilan 2010-11-27 23:29:02

   צטט: חץ עין נץ 2010-11-27 23:17:29

   זה ממש משעמם. כל כך באנלי שבא לבכות ובעצם את הסיפורים הללו אני עוד זוכר משנות השמונים. הצרה שאפשר להטיל אצבע מאשימה לתוך הגופים המבקרים בראשם רשם העמותות ואחרי ה מבקר המדינה והחשב הכללי ומשרד הפנים ומששרד החינוך.
   כאן לא צריך חקיקה לא צקיך כלום צריך רק לבדוק ולהצליב אינפורמציה שלכאורה מצויה בידי המדינה. אף אחד לא רוצה למצא את זה אז לא ימצאו

   כן. יש ללא ספק אשמה גדולה של משרדי הממשלה. אבל אני עדין מצפה ממנהיגיו של ציבור שכל הזמן מתנשא עלינו, וןען שהוא מוסרי מאיתנו, להבהיר את עמדתם בשאלה - האם מותר לגנוב מהמדינה. 

    

    

   עמדתם הובהרה....

   אתה כל הזמן מתדפק על דלתותיהם בתקווה שהם יבינו שהם טועים.....זה כמו לפנות לדון קורלאוניה לבקש ממנו שיפסיק לאיים כי זה לא יפה. זה המהות של מעשיהם. חוץ מזה הם חושבים זה מאד מוסרי לשלוח אותך לעבוד בכדי שהם יוכלו לגנוב ממך. 

   אבל לי מותר לשאול איפה רשם העמותות בשעה שלעמותות אזרחיות חשובות הוא מבלבל את המוח במשך חודשים אבל חודשים על ענינים הכי פשוטים שיש ואילו פה לעשרות ואלפי עמותות אף אחד לא מצליב מספרי תעודת זהות? זה לא רשלנות זה שיתוף פעולה זה לא מקרה .

    

   לדעתי רוב הציבור כלל לא מודע לכך שבציבוריות החרדית, גניבה מהמדינה נחשבת ספק גניבה או לכל היותר גניבה סוג ד.

     28/11/10 09:48:

   צטט: Shahar Ilan 2010-11-27 23:29:02

   צטט: חץ עין נץ 2010-11-27 23:17:29

   זה ממש משעמם. כל כך באנלי שבא לבכות ובעצם את הסיפורים הללו אני עוד זוכר משנות השמונים. הצרה שאפשר להטיל אצבע מאשימה לתוך הגופים המבקרים בראשם רשם העמותות ואחרי ה מבקר המדינה והחשב הכללי ומשרד הפנים ומששרד החינוך.
   כאן לא צריך חקיקה לא צקיך כלום צריך רק לבדוק ולהצליב אינפורמציה שלכאורה מצויה בידי המדינה. אף אחד לא רוצה למצא את זה אז לא ימצאו

   כן. יש ללא ספק אשמה גדולה של משרדי הממשלה. אבל אני עדין מצפה ממנהיגיו של ציבור שכל הזמן מתנשא עלינו, וןען שהוא מוסרי מאיתנו, להבהיר את עמדתם בשאלה - האם מותר לגנוב מהמדינה. 

    

    

   עמדתם הובהרה....

   אתה כל הזמן מתדפק על דלתותיהם בתקווה שהם יבינו שהם טועים.....זה כמו לפנות לדון קורלאוניה לבקש ממנו שיפסיק לאיים כי זה לא יפה. זה המהות של מעשיהם. חוץ מזה הם חושבים זה מאד מוסרי לשלוח אותך לעבוד בכדי שהם יוכלו לגנוב ממך. 

   אבל לי מותר לשאול איפה רשם העמותות בשעה שלעמותות אזרחיות חשובות הוא מבלבל את המוח במשך חודשים אבל חודשים על ענינים הכי פשוטים שיש ואילו פה לעשרות ואלפי עמותות אף אחד לא מצליב מספרי תעודת זהות? זה לא רשלנות זה שיתוף פעולה זה לא מקרה .

    

     28/11/10 07:45:

   צטט: forte nina 2010-11-28 05:21:39

    

   אין שום סיבה שמדינה המטפחת פרזיטיות ומאפשרת התנהגות אומניפוטנטית לא תנוצל.
   אנחנו, קרי המדינה ותושביה משמשים כלי האמור לשרת את צרכיהם.
   כמובן שאין פה בעיה מוסרית כי מבחינתם,
   הכל נעשה בשמו ולמענו, מה שמכבס באופן מעולה את המצפון הנבוב שלהם.

   יש הבדל עצום בין לתת כסף לישיבות לבין תעשיה של תלמידים פיקטיוויים. בכל המיקרים שאני מכיר מעולם לא נגזרו עונשים מרתיעים באמת על מי שהיו מעורבים בפרשיות של דיווחים כוזבים. אם החשדות נכונים ואנשים יכנסו לכלא להרבה זמן, זה יכול להרתיע.

     28/11/10 07:42:

   צטט: (חוני) 2010-11-28 04:48:22

   אני חושב שההלשנה חמורה מהעבירה,
   היינו מתפללים כמה פעמים ביום "ולמלשינים לא תהיי תקוה".
   אף פעם לא התפללנו על גנבים...

   ובנושא אחר,
   מה דעתך על הפורש מש'ס? אמסלם?
   אפילו בקנדה שמעתי עליו...

   אמסלם, כמו יואב ללום לפניו, מביך מאד את ש"ס. הוא מזכיר לבוחרים איך רב מזרחי התנהג פעם, ואיך הם היו רוצים שהרבנים שלהם יתנהגו היום. אז אני לא יודע אם אמסלם יכול להריץ רשימה לכנסת. אבל יכול מאד להיות שימצא מי שישלב אותו ברשימה. ומעל הכל - ש"ס לא מפסיקה לספוג מכות. ישנה אפשרות, לא בהכרח חיובית, שדרעי יבוא ויאסוף את כל הפירות.

     28/11/10 05:21:

    

   אין שום סיבה שמדינה המטפחת פרזיטיות ומאפשרת התנהגות אומניפוטנטית לא תנוצל.
   אנחנו, קרי המדינה ותושביה משמשים כלי האמור לשרת את צרכיהם.
   כמובן שאין פה בעיה מוסרית כי מבחינתם,
   הכל נעשה בשמו ולמענו, מה שמכבס באופן מעולה את המצפון הנבוב שלהם.
     28/11/10 04:48:
   אני חושב שההלשנה חמורה מהעבירה,
   היינו מתפללים כמה פעמים ביום "ולמלשינים לא תהיי תקוה".
   אף פעם לא התפללנו על גנבים...

   ובנושא אחר,
   מה דעתך על הפורש מש'ס? אמסלם?
   אפילו בקנדה שמעתי עליו...
     28/11/10 00:04:
   מתוך עיתון הארץ 26.11.2010
   הקונגרס היהודי העולמי: ביקור באימפריית חב"ד
   מאת יאיר אטינגר, ניו יורק

   "... ביקור ראשון בשכונה (בורו- פארק ברוקלין), עלול להפיל הלם תרבותי על חרדי שגדל על רחוב רבי עקיבא. החיים כאן מתחילים מוקדם בבוקר, כי כמעט כולם ממהרים לעבודה. נהג הטריילר הוא גבר חסידי, לבוש סרבל כחול, היוצא ביום שני בבוקר לנסיעה ארוכה ללוס אנג'לס, ויחזור עוד לפני שבת; יש גם אינסטלטורים, וחשמלאים, ורופאים, ובנקאים. חלקם הגדול קובעים עתים לתורה על חשבונם, וכמעט שלא רואים אותם ברחובות באמצע היום. על חוק האברכים שמסעיר את ישראל רק מעטים שמעו. קווי מהדרין? טלפונים כשרים? הצחקתם גם את האולטרה-שמרנים מסאטמר. על חפירות הקברים בארץ הקודש דווקא שמעו כאן, הודות לפשקווילים של "העדה החרדית", אבל מוישה שטיין, מנהל המסעדה במלון, אומר ש"רק אם אתה לא עובד, כמו בישראל, יש זמן לשטויות, לשריפת פחים, לוויכוחים על קצבאות. פה אין זמן לשטויות, אנשים קמים בבוקר לעבוד".
     27/11/10 23:29:

   צטט: חץ עין נץ 2010-11-27 23:17:29

   זה ממש משעמם. כל כך באנלי שבא לבכות ובעצם את הסיפורים הללו אני עוד זוכר משנות השמונים. הצרה שאפשר להטיל אצבע מאשימה לתוך הגופים המבקרים בראשם רשם העמותות ואחרי ה מבקר המדינה והחשב הכללי ומשרד הפנים ומששרד החינוך.
   כאן לא צריך חקיקה לא צקיך כלום צריך רק לבדוק ולהצליב אינפורמציה שלכאורה מצויה בידי המדינה. אף אחד לא רוצה למצא את זה אז לא ימצאו

   כן. יש ללא ספק אשמה גדולה של משרדי הממשלה. אבל אני עדין מצפה ממנהיגיו של ציבור שכל הזמן מתנשא עלינו, וןען שהוא מוסרי מאיתנו, להבהיר את עמדתם בשאלה - האם מותר לגנוב מהמדינה.

     27/11/10 23:17:
   זה ממש משעמם. כל כך באנלי שבא לבכות ובעצם את הסיפורים הללו אני עוד זוכר משנות השמונים. הצרה שאפשר להטיל אצבע מאשימה לתוך הגופים המבקרים בראשם רשם העמותות ואחרי ה מבקר המדינה והחשב הכללי ומשרד הפנים ומששרד החינוך.
   כאן לא צריך חקיקה לא צקיך כלום צריך רק לבדוק ולהצליב אינפורמציה שלכאורה מצויה בידי המדינה. אף אחד לא רוצה למצא את זה אז לא ימצאו
     27/11/10 21:50:

   צטט: Seth_Baccal 2010-11-27 18:52:57

   ובמו ידינו אנו מפרנסים אותם, ואת הסטודנטים באוניברסיטאות - משליכים לדובים. איך אפשר לסכם את זה?, כל עם מקבל את השילטון המגיע לו, צפון קוריאה את קים ז'ונג איל, וונצואלה את הוגו צ'אבס, וישראל מקבלת את אהוד אולמרט- אהוד ברק- ביבי נתניהו בהתאמה.

   כנראה לאף אחד זה לא ממש מפריע שישנם ציבורים גדולים במדינה כגון החרדים/ בדואים וערבים ישראלים נוסף על שכנינו הפלסטינאים שבשבילם המדינה (ישראל) היא חוטפת התפוחים, וכל דבר שיוכלו לקחת ממנה- שלהם הוא... זכויות ללא חובות

    

   יש לי שתי הערות:

   1. כדאי לזכור: החרדי נולד למציאות הזו. הוא לא מכיר את נקודת המבט שלנו. לכן עיקר הביקורת שלי מופנית להנהגה החרדית.

   2. הציבור מתעורר. הפוליטיקאים מרגישים את זה. יש רוחות של שינוי באויר.

     27/11/10 18:52:
   ובמו ידינו אנו מפרנסים אותם, ואת הסטודנטים באוניברסיטאות - משליכים לדובים. איך אפשר לסכם את זה?, כל עם מקבל את השילטון המגיע לו, צפון קוריאה את קים ז'ונג איל, וונצואלה את הוגו צ'אבס, וישראל מקבלת את אהוד אולמרט- אהוד ברק- ביבי נתניהו בהתאמה.

   כנראה לאף אחד זה לא ממש מפריע שישנם ציבורים גדולים במדינה כגון החרדים/ בדואים וערבים ישראלים נוסף על שכנינו הפלסטינאים שבשבילם המדינה (ישראל) היא חוטפת התפוחים, וכל דבר שיוכלו לקחת ממנה- שלהם הוא... זכויות ללא חובות

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון