כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ספרים חדשים

  ארכיון

  הפמיניזם המשפטי מתיאוריה למעשה

  0 תגובות   יום שני, 29/11/10, 18:28

  ''

   

   

  חדש בהוצאת פרדס

   

  הפמיניזם המשפטי מתיאוריה למעשה

  המאבק לשוויון בין המינים בישראל ובארצות הברית

   

  מאת: ד"ר נויה רימלט

   

  סדרת משפט וחברה

   

  ******

  (285 עמודים, 118 ש"ח)

   

   

  עד כמה יכול המשפט לשמש כלי יעיל בידיהן של נשים לצורך קידום מעמדן בחברה? מהי מידת ההשפעה שהייתה בפועל לשיח הפמיניסטי על השיח המשפטי? האם הוגשמה היומרה הפמיניסטית לקדם את השוויון בין המינים באמצעות רפורמות משפטיות נקודתיות?

  ספר זה מניח בסיס מקיף לעיון ודיון בשאלות אלו באמצעות ניתוח התוצרים המרכזיים של המאבק הפמיניסטי לשוויון בארצות הברית ובישראל. בעשורים האחרונים הפך הפמיניזם המשפטי לפרויקט מעשי שאת תוצריו אפשר למצוא בחקיקת הכנסת ובפסיקת בית המשפט העליון בסוגיות מגוונות הנוגעות למעמד האישה ולעקרון השוויון בין המינים. התיאוריה הפמיניסטית כיום אינה אפוא רק מצע לביקורת המשפט, אלא גם אמצעי להבנת מקורם של הסדרים משפטיים עכשוויים הנוגעים לנשים, הסדרים שהתגבשו בהשפעתו ובעידודו של השיח הפמיניסטי.

  חלקו הראשון של הספר מציג את השלבים המרכזיים בהתפתחותה של המחשבה הפמיניסטית המשפטית בארצות הברית, וכל התפתחות תיאורטית נבחנת בזיקה לסוגיות משפטיות שעליהן ניסתה להשפיע. חלקו השני של הספר בוחן את התפתחותו של עקרון השוויון בין המינים במשפט הישראלי, ומצביע על הקשר שבין התפתחויות אלה לבין צמיחתו וגיבושו של שיח פמיניסטי תיאורטי ומעשי במדינת ישראל. בין היתר מתמקד הספר בכמה מן הרפורמות המשפטיות הבולטות שהיו תוצר ישיר של פעילות פמיניסטית בישראל: עיגונו בחוק של עקרון העדפה מתקנת לנשים, מתן זכות לחופשת לידה גם לגברים, חקיקת החוק למניעת הטרדה מינית, ושילוב נשים בתפקידים קרביים בצבא. ניתוח זה, שבמרכזו החיבור בין תיאוריה לאקטיביזם משפטי בתוך השיח הפמיניסטי, מוסיף נקודת ראות ביקורתית לאופן שבו צריך להעריך את פועלו של השיח הפמיניסטי. הוא גם מעלה הרהורים באשר לטיב היוזמות המשפטיות שבקידומן עוסק כיום הפמיניזם המשפטי ולכיוון שאליו הוא מוביל את המאבק לשוויון האישה. 

   

  ד"ר נויה רימלטהיא מרצה בכירה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. היא עוסקת בניתוח פמיניסטי ביקורתי של המשפט ופרסמה מאמרים רבים בתחום זה בארץ ובחו"ל. מלמדת מגוון קורסים בתחומים אלה: מין, מגדר ומשפט פלילי, משפט ופמיניזם, שיוויון ומגדר בשוק העבודה ועוד.

  בוגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א. את התואר השני  למדה בארצות הברית במסגרת תוכנית מלגה של הקרן החדשה לישראל המיועדת למשפטנים העוסקים בקידום זכויות אדם ואזרח בישראל.

  את התואר השלישי סיימה באוניברסיטת תל אביב בתחום של תיאוריות פמיניסטיות של המשפט.

  בין השנים 1993 עד 1999 הקימה וניהלה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב את המרכז לסיוע משפטי בזכויות אזרח. מדובר באחת התוכניות הקליניות הראשונות שפעלו בארץ, במסגרתן, סטודנטים למשפטים למדו סוגיות בזכויות אזרח ובמקביל היו מעורבים בעבודה מעשית בתחום. כמו כן עסקו בקידום זכויות של קבוצות חלשות ומקופחות בחברה.

  ילידת 1965. נולדה וגדלה ברמת-גן. נכדתו של ד"ר אלימלך רימלט מי שהיה יו"ר המפלגה הליברלית, שר וחבר כנסת שנים רבות. שירתה בצבא בגל"צ כעורכת ומפי

   

  התרשמותי: נמצאתי עניין רב בכמה פרקים שקראתי, לא קראתי עדיין את כל הפרקים. בעיקר מצאתי עניין בפרק הדן בבתי הדין הרבניים , ובפרק הדן בין העדפה מתקנת לחופשת לידה, ושוויון בשוק העבודה.

  תוכן העניינים

   

  פתח דבר       

   

  חלק ראשון: תיאוריה ומעשה במאבק הפמיניסטי בארצות הברית

   

  פרק ראשון: עקרון השוויון בין המינים והשיח הפמיניסטי הליברלי: השלב המכונן

   

  פרק שני: צמיחתו של הפמיניזם התרבותי: מפמיניזם של דומוּת לפמיניזם של שונוּת

   

  פרק שלישי: הפמיניזם הרדיקלי והמאבק בהטרדה מינית ובפורנוגרפיה

   

  חלק שני: תיאוריה ומעשה במאבק הפמיניסטי בישראל

   

  פרק רביעי: התפתחותו של עקרון השוויון בין המינים: בין משפט לפמיניזם

   

  פרק חמישי: בין העדפה מתקנת לחופשת לידה: מגדר, שונוּת ושוויון בשוק העבודה

   

  פרק שישי: החוק למניעת הטרדה מינית במבחן התיאוריה הפמיניסטית והמציאות המשפטית

   

  פרק שביעי: נשים במעוז הגבריות: אליס מילר והדילמה שבשילוב נשים בצבא

   

  סיכום

   

  אחרית דבר

   

  רשימת המקורות

   

  מפתח עניינים ושמות

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   פרופיל

   ציפי ארצי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשימת קריאה

   • שירי אהב"ה וזה"ב - הסונטות של לאה גולדברג
   • יומני לאה גולדברג
   • על משכבם בלילות - יהודית רותם
   • תמונות מחיי הכפר - עמוס עוז
   • ברכּוּת של קטיפה - יהודית בר-אל