כותרות TheMarker >
  ';

  שערי המגילה

  פגישות עם אנשים מעניינים האוהבים את המילה הכתובה

  0

  הכלב פרדיננד מאת שלמה גנאור

  32 תגובות   יום שלישי, 30/11/10, 16:08

  אחד הספרים לילדים שיצאו בהוצאתי "בת אור" הוא הספר הזה של הסופר שלמה גנאור, יש לי סימפטיה לספר המקסים הזה, שבא ללמד ערכה של חברות אמיתית באמצעות הומור וחכמה. כל פעם שאני מעיינת בו אני מתאהבת בו מחדש. לקראת חג החנוכה הספר ימכר בהוצאה ב40 ש"ח בלבד, כי בחנויות הספרים המובחרות עלותו 68 ש"ח. מי שמעוניין לרכוש אותו שיפנה אלי ישירות בתיבת המסרים פה.. אני מביאה הנה רשימה שלי וראיון עם הסופר שלמה גנאור.

  ''

   

  על ההומור בספר הכלב פרדיננד

   הספר מתאר מפגש בין בעלי חיים שוחרי שלום ומלמד את הסביבה הקרובה איך להתנהל במקומות לא מוכרים. הכלב פרדיננד עובר מסע חניכה בחייו הצעירים ולומד על בשרו, שיש חברים נחמדים ויש חברים לא נחמדים. כמו בעולם האנושי. לפעמים אסור להיות אדיב, מסור, ומנומס ועדיף להיות חשדן,סקרן ומחוספס. במציאות הסובבת אותו קרציה שובבה מלמדת אותו שיעור חשוב בחיים. איך לא להאמין לחיות וחרקים? להשמר מהתנהגות לא חברית. זהירות היא תכונה שצריך לאמץ בחוכמה כדרך חיים. כי המחיר שנדרש הכלב פרדיננד לשלם בגלל חוסר זהירות ,הוא מחיר כבד ולא נעים.

  הכלב פרדיננד מייצג בספרו של גנאור את התמימות המתפכחת. אשר באמצעותה לומד הכלב פרדיננד לא לבטוח בסביבה לא מוכרת. רוצי החתול השובב ויצחק היונה החכמה מלווים אותו כל הזמן ומלמדים אותו שיעורים חשובים בהשרדות.

  הכל התחיל ממפגש בלתי צפוי עם טרמפיסטית שחיפשה טרמפ בדרך ערמומית מאוד. ביבלה הקרציה אהבה להיות במקומות שעירים. בדשא לא התאים לה להתגרד, מפגש פתאומי עם חרקים בני מינה לא היה לרוחה והיא חיפשה נואשות להחליף את מקום מגוריה.אפילו הביעה משאלה....

  כמו משמים משאלתה התגשמה. על הדשא רבץ הכלב פרדיננד, נהנה מקרניה החמימות של השמש שליטפו בהנאה משמחת את פרוותו החומה. ביבלה התקרבה אליו בזהירות גדולה אומדת בעיניה את ממדי גופו הענק. לשמחתה לא היה גבול. השתוללה משמחה וקיפצה ממקום למקום. סבבה בזחילה איטית את מקום מרבצו של פרדיננד. בקול פצפצני פנתה אל הגוש הענק שרבץ להנאתו על הדשא. הכלב פרדיננד היה שעיר. פרוותו זהרה ונקיונה הריח למרחקים.

  "כעבור חצי שעה היה פרדיננד צמא וקם לשוב הביתה. ביבלה ביקשה טרמפ כלומר הסעה. הכלב פרדיננד הרשה פעמים אחדות בעבר לפרת משה רבנו נחמדה לרכוב על גבו וזאת תמיד ענתה: "תודה רבה, הכלב פרדיננד". לכן אמר בנועם: "בבקשה עלי על גבי". זה היה בדיוק מה שביבלה רצתה. הכלב דהר עד לפתח ביתו. אז שאל את הנוסעת:"לאן ברצונה להגיע, אולי למקום רחוק מכאן?" כי היה מוכן להסיע אותה גם הלאה.

  "לא", ענתה. "אני רוצה לבקר בדירתך". הכלב פרדיננד חשב שביבלה היתה ידידה של יצחק היונה או רוצי החתול, ולכן קפץ בקפיצות עליזות במעלה המדרגות עד שהגיע לחדרם. טרם נכנס לחדר, הרגיש עקיצה. מה את עושה?" תהה בקול. באותו רגע מצצה ביבלה בכל כוחה את דמו של פרדיננד ולא ענתה, כי קרציות אינן נוהגות לדבר בזמן הסעודה.....

  שאלתי את עצמי למה נבחרו יונה, חתול וכלב בסיפור זה להוביל אותנו הקוראים להיכרות עם שלושה חברים? למה לא בעלי חיים אחרים? רוצי החתול, הוא בעל חיים שובב, תעלולן אמיתי, מאוד מטפח את עצמו, שומר על ניקיון אישי, עצלן, אוהב להגיע אל המוכן, אנין טעם וחיך החתול הזה, עם זאת הוא חבר נאמן. על נאמנותו ודאגתו אנו לומדים להכיר מספר הרפתקאות זה. יצחק היונה, מסמל את השלום בין הבריות ובין בעלי החיים. הוא יונה חכמה מאוד, למדן ומשכיל. סבלן ואדיב המלמד את פרדיננד איך לשרוד בחיים אחרי שהבין שלא כל בעלי החיים הם ידידותיים ושוחרי שלום. לימוד חשבון בסיסי מתוך הנאה ואהבה עונה על הצורך הבסיסי איך לחסוך כסף, איך לחפש עבודה ולהחזיר לכל אחד מהחברים את ההשקעה והטיפול המסור שהושקעו בפרדיננד כדי שיקום מחוליו ויהיה כלב בריא. ופרדיננד מסמל את ידידו הטוב של האדם וידיד נאמן גם לבעלי החיים. למרות שרוצי החתול ויצחק היונה מלמדים אותו לא להתחבר עם כל אחד, לגלות קצת חשדנות כלפי בעלי חיים שלא מכירים, פרדיננד מפאת גילו הצעיר לומד בדרך הקשה מי הם חבריו האמיתיים.

  ספר מופלא על שלושה חברים: יצחק היונה,רוצי החתול והכלב פרדיננד. שלושתם לומדים חברות אמיתית מהי, בדרך משעשעת, בהומור ובהנאה, אך לפעמים גם בדרך קצת פתלתולה וכואבת... הספר מאיר ומעודד את קבלת האחר והשונה, את הצורך להיות קשוב לזולת ולחזק אותו כשהוא זקוק לך, לגלות אחריות אישית לטעויות שאתה עושה, גם אם לפעמים התוצאות הן כואבות... ולהיווכח שאתה לומד יום-יום דברים חדשים שמטיבים איתך ועוזרים לך לצמוח. מיועד לקטנים ולגדולים.

  אמש ראיינתי את המשורר והסופר שלמה גנאור על ספרו המיוחד.

  1. איך נולד הסיפור הזה על הכלב פרדיננד?

  שלמה גנאור: "הסיפור הזה על הכלב פרדיננד נולד מהצורך הזה לספר לילדיי ולנכדיי סיפורים לפני השינה. מצאתי את עצמי מספר ומעביר להם מסרים חינוכיים שנלמדים מהספרים של אחרים. אז החלטתי להמציא סיפור על כלב ובעלי חיים אחרים. המטרה היתה ללמד אותם מהי חברות אמיתית? לא להתיידד עם בעלי חיים אחרים שלא מכירים. הרגשתי שאני חייב להשריש בהם ערכים וללמד אותם איך להתנהג בחברה. כי בכל חברה יש אנשים טובים ואנשים חורשי זימה וילדים לא יודעים בגילם הרך להבחין בין טוב לרע."

  2. זה ספר הילדים השני שלך, איך קראו לספרך הראשון? יש מרחק בין שני הספרים? מדוע?

  גנאור: "ספרי הראשון לילדים נקרא "הנני" והוא שונה. יש בו שירים שכתבתי לילדים על נושאים שונים. הוא יצא לאור ב1995. גם לאחר שיצא לאור המשכתי לספר סיפורים משל אחרים ולאט לאט הגיח מתוכי הכלב פרדיננד. החלטתי אז לאסוף את הסיפורים שאני ממציא ולהעלות אותם על הכתב. ואז כשכתבתי גיליתי שיש לי ספר הרפתקאות וגיבור בשם הכלב פרדיננד."

  3. איך מגיע רופא לאהבת הכתיבה?

  "אהבת הקריאה באה מהבית, מהחינוך שקיבלתי. ספרים תמיד היו ויהיו עבורי השער לעולם הידע. עולם שהוא בלתי נדלה. מצאתי את עצמי קורא בילדותי הרבה מאוד ספרים. נהניתי הנאה גדולה לקרוא ספרים. גם היום אני סבור, שההנאה לא פחתה. כאשר הפכתי לאיש משפחה התחלתי לכתוב שירה. הכתיבה היא עונג עבורי. לאחר מותו של בני במלחמת" יום הכיפורים", הרגשתי שהכתיבה עוזרת לי, נוטעת בי כוחות חדשים להתמודד עם היגון, עם השכול עם הכאב הנוראי של איבוד בן אהוב. השירה שכתבתי נתנה לי זוית אחרת להתבונן על חיי. היום אני יכול לציין שאני לא רק רופא אלא משורר וסופר הכותב לקטנים ולגדולים, ואהבה זו לכתיבה בעיקר נובעת מהקריאה של ספרים הפותחים ומעשירים את אופקיי הקוראים."

  שלמה גנאור נולד בהולנד בשנת 1926. רופא , משורר וסופר. שרד את השואה עם אחיו. אב לארבעה ילדים. בנו בכורו נפל במלחמת "יום הכיפורים". סב לחמישה עשר נכדים ולנינה אחת.

  4. מהו המסר שאתה רוצה להעביר בספר הכלב פרדיננד?

  "ללמד ערכה של חברות אמיתית. שהזהירות היא חלק מחיינו ואנו צריכים לשמוע את הקול הפנימי שלנו המזהיר אותנו לא להתחבר לכל אחד. לא לתת אמון בכל אחד. חברות אמיתית נמדדת על פי מבחנים שהחיים מציבים ובלי שיקול דעת נכון, אי אפשר להעריך אותה."
  דרג את התוכן:

   תגובות (32)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     15/12/10 00:20:
   ****
   תודה על ההמלצה.
     4/12/10 06:01:
   תודה על ההמלצה
   אעביר הלאה
     3/12/10 11:30:
   אהבתי
   כל הכבוד לך

   תודה לך

   חג שמח ונפלא
   שרה קונפורטי
   www.sarakonforty.com
     2/12/10 13:30:

   תודה לך על ההמלצה יהודית יקירה לי.

   כייף לבקרך מצטערת על האיחור...

   מחבקת לך וליקריך חג אורים שמח

   נרות נצנצים חיוכים ושמחת חיים לרוב.

    

    

   ''

     1/12/10 22:28:
   תודה על ההמלצה ..
   (:

   חנוכה שמח ומואר
     1/12/10 21:58:
   יהודית
   תודה על המידע על הספר החביב

   חג אורים שמח
   דבי
     1/12/10 13:12:
   פרדיננד המדהים!! ספר מקסים!!
     1/12/10 07:31:

   אכן יש להקפיד ולהשריש בדור הצעיר מוסר לחברות ולחיים בכלל

   משהו שנעלם בשנים האחרונות
     1/12/10 04:05:
   אני אצטרך להמתין לקיץ עד אשר אוכל לרכוש אותו לילדיי ב"נ
   נשמע מאד מעניין ובעל תובנות

   תודה על ההמלצה יהודית יקירתי וחג שמח לך *
     30/11/10 23:44:
   ארכוש הספר לנכדיי לחג החנוכה.
   בהחלט לא מוותרת.
   ללמד אותם מגיל צעיר על ערך בחברות.
   בהצלחה וחג אורים שמח יקירתי
     30/11/10 23:20:
   הספר בחוכמת החיים שלו מתאים לקטנים ולגדולים ואני חושב שזה קסמו*
     30/11/10 22:03:
   הנכד שלי כבר בן 16... אז אמתין לנינים... :-)
   תודה על ההמלצה.
   רמי

     30/11/10 21:59:
   תודה יקרה,
   נראה נפלא ומלא אהבה
   מחבקת לחג שמייח
   שלך,גרטה*:*
     30/11/10 21:34:
   יהודית יקרה,
   נשמע אכן מקסים, הרעיון וגם הביצוע.
   כבדהו, קבלהו, אך גם למרבה הצער, חשדהו.
   תודה וחג אורים שמח לך ולמשפחתך!
     30/11/10 21:24:
   נראה נפלא -אך כלתי סולדת מבעלי חיים לצערי....
   שיהיה בהצלחה ובהנאה לקוראים הצעירים
   וחד אורים שמח לך ולכל משפחתך!
     30/11/10 20:30:
   בהצלחה!

   חג אורים שמח.
     30/11/10 20:18:
   ערב נחמד - חג חנוכה שמח לכווווווווווווווווווווווווולם

   יהודית החמודה "המון בהצלחה "

   מגניב !

   תודה יואב
     30/11/10 20:09:
   יהודית יקירה,
   לאיזה גיל מתאים הספר?
     30/11/10 19:39:
   מקסים.

   צטט: * . * 2010-11-30 16:55:31

   תודה על ההמלצה,

   אני בדיוק בחיפוש מתנת מומולדת : ))

   ממליצה גם כמה ספרי ילדים לכל הגילאים,

   ואפילו משחקים.

   http://www.kab.co.il/kabbalah/short/18701

    

   זו מתנה נהדרת, ספר חכם ושנון. היום לא כותבים ככה

     30/11/10 17:20:

   רוצה מאוד מאוד..
   איזה כיף שיש למי להעניק....
   חג אורים שמח
   ובהצלחה♥

     30/11/10 17:19:
   תודה על ההמלצה יהודית. בשפע הרב של ספרי ילדים תמיד אני שמחה לקבל המלצה על ספר ראוי.
     30/11/10 17:11:
   אוף ! מתיי יגיעו לי הנכדים יש לי בת 27 נשואה ועוד אחת 26 ובן בן 20
   יקירתי אין לי כוכבים היום אחזור
     30/11/10 16:55:

   תודה על ההמלצה,

   אני בדיוק בחיפוש מתנת מומולדת : ))

   ממליצה גם כמה ספרי ילדים לכל הגילאים,

   ואפילו משחקים.

   http://www.kab.co.il/kabbalah/short/18701

     30/11/10 16:54:

   צטט: אביה אחת 2010-11-30 16:22:48

   יהודית יקרה

   תודה על ההמלצה
   מבטי

   חה כשיהיו לי נכדים...ארכוש:)
   חג אורים שמיח

   מצטרפת לאביה חיוך 

   ו - בהצלחה

   ו- חג שמח!!!

   צטט: עצמי עצמי 2010-11-30 16:28:08   יהודית יקרה,


   אני מתחיל להתאהב בספרי ילדים בעקבות הפוסט הזה, ופוסטים קודמים שלך על ספרי ילדים. אולי זה מענה על חסך בילדותי?! והמסר של הספר, פשוט אמיתי ונהדר.

   ע

    

   את הספר הזה ,אני כל כך אוהבת עוזי יקר, שרק לקראת חנוכה החלטתי להוזיל את מחירו, הזדמנות פז לקנות אותו עכשיו, אחרי חנוכה המחיר שלו חוזר להיות המחיר המלא  בחנויות .

   צטט: 2btami 2010-11-30 16:34:16

   יופי של ראיון וביקורת. אשמח מאוד לדעת גם מי אייר את הספר. ואולי גם לראות חלק מהאיורים. יש מצב? סליחה, אבל גם אני קרצייה....

    

   את הספר איירה לודה גולבצ'וק ואני אנסה מהמחשב שלי להעלות כמה ציורים שלה. כרגע תפסתי טרמפ על מחשב אחר בבית. אשלח לך לינק ברגע שאעלה אותם.תודה

   תודה על ההמלצה:))))
     30/11/10 16:34:
   יופי של ראיון וביקורת. אשמח מאוד לדעת גם מי אייר את הספר. ואולי גם לראות חלק מהאיורים. יש מצב? סליחה, אבל גם אני קרצייה....
     30/11/10 16:28:


   יהודית יקרה,


   אני מתחיל להתאהב בספרי ילדים בעקבות הפוסט הזה, ופוסטים קודמים שלך על ספרי ילדים. אולי זה מענה על חסך בילדותי?! והמסר של הספר, פשוט אמיתי ונהדר.

   ע
     30/11/10 16:22:
   יהודית יקרה

   תודה על ההמלצה
   מבטיחה כשיהיו לי נכדים...ארכוש:)
   חג אורים שמיח
     30/11/10 16:19:
   ללמד ערכה של חברות אמיתית. שהזהירות היא חלק מחיינו ואנו צריכים לשמוע את הקול הפנימי שלנו המזהיר אותנו לא להתחבר לכל אחד. לא לתת אמון בכל אחד. חברות אמיתית נמדדת על פי מבחנים שהחיים מציבים ובלי שיקול דעת נכון, אי אפשר להעריך אותה."

   משפט הסיכום נראה לי שהוא לב הסיפור..

   ארכיון

   פרופיל