כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  חולשת האנטי פמיניזם בישראל (חלק 2)

  9 תגובות   יום רביעי, 1/12/10, 11:09

  - (המשך מהפוסט הקודם.) -

  אפשר גם להבין את חולשת האנטי פמיניזם בישראל (שכזכור, מוגדר כאן באופן רחב וכולל  גם פעילים למען זכויות גברים וגם אלו שפועלים נגד הפמיניזם הקיצוני בלבד) במושגים של ימין ושמאל.הפמיניזם נחשב במידה רבה מזוהה עם השמאל . נכון שלא כל מי שפמיניסט או פרו פמיניסט גם מזדהה עם השמאל במובנים היותר מקובלים של המילה (במובן הפוליטי-לאומי, הדתי ואולי גם הכלכלי) וגם לא כל מי שמזדהה עם השמאל  באותם 3 מובנים אחרונים  גם מזדהה עם הפמיניזם. אבל עדיין  לעיתים לא רחוקות פמיניזם מעורר אסוציאציות של שמאל (אפילו אם יש פחות מקרים הפוכים ששמאל מעורר אסוציאציות של פמיניזם) ועדיין יש חפיפה רבה בין השמאל והפמיניזם מבחינת האישים המזוהים איתם וגם יש דמיון בדרכי פעולה ובדעות., כמו גם מקורות המימון. הגרעין הקשה של הפמיניזם, זה שפועל באופן אקטיבי מבחינת הגות וחקיקה מזוהה במידה רבה עם השמאל ובעיקר זה הלא מתון ואף הלא ציוני. באותו עניין חשוב לציין שפמיניזם המתון הפך בארץ במידה רבה לגרורה של זה הקיצוני אם בשתיקה ואם בהסכמה רטרואקטיבית למעשי הפמיניזם הקיצוני.

   

   בעוד שבהתפלגות הדעות של הציבור היהודי בארץ על נושאים פוליטיים- לאומיים וגם דתיים (ואולי גם כלכליים) ניתן אולי לדבר על איזושהי עקומת התפלגות שאינה רחוקה מהתפלגות נורמלית או על איזושהי התפלגות פחות או יותר סימטרית, סביב היחס לפמיניזם ההתפלגות רחוקה מלהיות כזו  ונוטה להיות "א-סימטרית ימנית" מובהקת עד כי גם "ימנים מתונים" במובן של "אנטי פמיניסטים מתונים" עלולים להיחשב "קיצוניים" במידה וההגדרה למילה "קיצוני" היא מי שדעותיו חורגות מהנורמה. ובעוד שהימין והשמאל בתחומי הפוליטיקה, דת וכלכלה הם מושגים שכל אחד מכיר, הרי שהפמיניזם הוא מושג מוכר לכולם אבל התנגדויות לפמיניזם והסתיגות ממנו בקושי נמצאים בתודעה של הציבור הרחב, בטח לא ככח פוליטי פחות או יותר מוגדר ומוכר. כל זה בניגוד לכמה "מותגים" "שוקעים" שעדיין לפחות קיימים בתודעה. נכון למשל שתוצאות הבחירות האחרונות ב-2009 יצרו התפלגות "א סימטרית שמאלית" בתוצאות הבחירות (אם כי לדעתי קדימה היא בחלקה הגדול סוס טרויאני של השמאל הלא מתון), אך גם כאן לפחות השמאל נשאר בתודעת הציבור. יש למשל  כאלו שמדברים על היעלמות "השמאל החברתי" אבל גם מושג זה נשאר צרוב בזכרון הקשיח של הציבור הרחב. כל זה בניגוד ל(בעיקר חוסר) מודעות הציבור לאנטי פמיניזם.

   

  ואותה חולשה של האנטי פמיניזם היא לא רק למרות חפיפה רבה ודמיון רב בין השמאל (בעיקר הלא מתון) והפמיניזם (בעיקר הלא מתון, שהוא זה שנותן את הטון), אלא למרות שלא מעט אנשים (נשים וגברים) ידעו לספר לך על גברים (ולפעמים ילדים ואפילו נשים) שנפגעו מעוולות הפמיניזם כמו תלונות כוזבות, פסיקות גירושין ומזונות בלתי הוגנים ועוד. ולמרות שמספר נפגעי הפמיניזם וקרוביהם אינו נופל ממספר היהודים וקרוביהם שהדיקטטורה השמאלנית רדפה אותם על רקע דתי ו/או לאומי-פוליטי. אף  על פי כן הקבוצה האנטי פמיניסטית אינה גדולה כמו קבוצות ימין בנושאים אחרים. וגם פרשיות כמו קצב או רמון שמעורבים בהם מוטיבים פמיניסטיים לא הצליחו ליצור בציבור התנגדות רחבה לפמיניזם , אלא בעיקר לשמאל במונחים היותר מקובלים של המילה. יצוין כי אפילו בויקיפדיה האנגלית , ששם כמו שכתבתי בפוסט הקודם האנטי פמיניזם הרבה יותר זוכה להתיחסות, כמעט אין ביטוי לכך שהמושג ימין כולל אנטי פמיניזם למרות שפמיניזם מזוהה במידה רבה עם השמאל.

   

  גם למשל בקהילת אקטואליה בקפה דה מרקר מתבטאת החולשה המספרית של הגוש האנטי פמיניסטי. בעוד שלימין יש בכל אחד מ-3 המובנים המקובלים נציגות ברת-קיימא בקרב המגיבים הקבועים והקבועים למחצה, הרי שהייצוג של אנטי פמיניזם שם אינו יציב ובולט בחולשתו המספרית אפילו עד כדי סכנה של היעלמות מהקהילה לפרקי זמן מסוימים. ובמגזין "נתיב", למשל, שהוא אחד המגזינים המרכזיים של הימין בארץ  בקושי יש אזכור לנושא הפמיניסטי למרות שהאחרון מזוהה בעיקר עם השמאל. אם נשאל בוגר תיכון מזה אומר לו המושגים ימין ושמאל יענה בודאי קודם כל על הפוליטיקה  והציונות וגבולות המדינה, סביר שגם יתיחס לעמדות בנושאי דת וגם יכול להיות שיתיחס לנושא ים כלכליים. אבל רק מעטים מאד אם בכלל יתיחסו לענין הפמיניסטי.

   

   פשוט האנטי פמיניזם אינו צרוב בזכרון הקשיח של אנשים ואין לו שום "כתובת" (כגון קטלוג מסוים וזה לא אומר שאי אפשר להיות שמאלני בסוגיה אחת  אבל גם ימני בסוגיה אחרת) בזכרון הקשיח של הציבור. נכון שלכותרות כלליות כמו "ימין" ו"שמאל" יש לא מעט חסרונות ואינני רוצה ליצור פילוגים מיותרים, אך עדיין לרוב האנשים  נוח יותר לחשוב בצורה של קיטלוגים וייתכן שקיטלוג כלשהו של אנטי פמיניזם היה עוזר למרות שיש אידיאולוגיות אחרות (כגון איכות הסביבה) שזכו להיכנס היטב לתודעה גם בלי קטלוגים של ימין או שמאל או מרכז. מה עוד, שאם ממילא הפמיניזם מעורר אצל רבים אסוציאציות של שמאל (אפילו אם פחות פעמים ההיפך) אז סביר כבר לקטלג התנגדות לפמיניזם כסוג של "ימין".

   

  אחת הסיבות הכי חשובות לחולשת הימין האנטי פמיניסטי (אם ניתן לסווג אנטי פמיניזם כ"ימין") קשורה בטיב הנושאים שסביבם מתעסק פמיניזם. בעוד שלאדם נוח למשל לדבר נגד הפרדה מוחלטת בין דת ומדינה (עמדה אופינית לימין)  או לדבר נגד הערבים (לעיתים עם הכללות גסות), הרבה יותר קשה לאדם לדבר נגד הפמיניזם בלי להיראות כאילו הוא מדבר נגד נשים בכלל. לכולנו יש קרובות משפחה, אם לא בנות משפחה, שהן נשים. מכאן סיבה ראשונה לאובדן חלק ממקורות התמיכה הפוטנציאליים באנטי פמיניזם. גם סטריאוטופים שטבעו במשך השנים כמו "גברים יותר אלימים" ועוד חדרו כנראה לתודעה אצל כל גווני הקשת הפוליטית ובהתאם התגובה שמנסה להבין את הפמיניזם כאילו כל מה שהוא עושה צודק וכאילו מטרתו רק לבער אלימות נגד נשים.כל זה גם גורם לאובדן תמיכה של חלק מהאנשים שבנושאים אחרים היו נחשבים לאנשי ימין. גם בחוגי ימין או מה שנותר מהם משתמשים לא פעם במושגים שמקורם כנראה בפמיניזם כמו "תסמונת האישה המוכה".

   

   גם נשים דתיות וימניות,למשל, רובן אולי לא ממש תומכות בפמיניזם ובודאי שלא בהתגלמויותיו היותר קיצוניות, אבל מסיבות ברורות הן גם בד"כ לא יכולות ממש להביע הזדהות עם מאבקים נגד עוולות הפמיניזם שעדיין יצר לעצמו קרדיט גם על זכויתיהן הן כנשים. זהו כמובן עוד אובדן של חלק ממקורות התמיכה בפעילות אנטי פמיניסטית.  יש גם גורמים בדת עצמה ובפטריוטיות המקדמים דווקא את קבלת הפמיניזם כאידיאולוגיה שאם אינה חיובית, אז לפחות אינה מזיקה: בדת, למשל, עול המצוות שמוטל בעיקר על הגבר (כמו גם חינוך נוקשה יותר בו זכו גברים בתולדות עם ישראל) ובמדינת ישראל, למשל, תפיסה של חיוב גברים בשירות צבאי תובעני כדבר לגיטימי. כל אלו הצליחו אולי להחדיר לתודעה, כולל אצל לא מעט ימניים ודתיים, שכאילו מותר לעשות הכל נגד גברים .בצה"ל, למשל, ראינו בשנים האחרונות את הזלזול בחייהם וגופם של חיילים גברים במלחלמת לבנון השנייה בעוד נשים בישראל צוברות יותר ויותר זכויות על גופן.

   

   כל ההתיחסות הזאת לגברים דווקא בעולם הדת והלאומיות היא בניגוד לתיאוריות הקושרות את הדת ואת הלאומיות (ואינני אומר שאין שמאל לאומי-ציוני) ובעיקר לאומנות (המיוחסת לימין) עם "שוביניזם" וזכויות יתר לגברים. וגם בהלכה יש דינים שונים שאיכשהו הפמיניסטיות הצליחו להציג כמתישבים עם הפמיניזם למרות שלדינים שונים כגון מזונות אפשר לתת אפילו במסגרת ההלכה פירוש שפחות מטיל את האחריות רק על הגבר  אלא באופן יותר שוויוני. בנוסף לכל זה, קשה לנהל מאבק אנטי פמיניסטי עם משאבים כספיים מצומצמים. מספר הנפגעים כלכלית (לעיתים עד כדי חוסר כל טוטלי) מהפמיניזם גדול ממספר הנפגעים האלו ממדיניות אנטי ימנית ואטי דתית שיש לא פעם במדינה.

   

  בנוסף לגורמי חולשה אלו הייחודיים לאנטי פמיניזם יש גם גורמי חולשה שאופייניים בכלל לימין מבחינת מגבלות ביצירת קואליציות ובניהול מאבק: 1) השמאל  הפמיניסטי והשמאל בכלל בארץ נהנה מגמישות קואליציונית רבה יותר בתוכו  המאפשרת יותר "איחוד שורות" ו"תיאום טבעי" בין חלקיו למרות הבדלים פנימיים. אצל הימין לגווניו הגמישות הקואליציונית הרבה יותר מוגבלת ופחות מאפשרת "איחוד שורות". ישנן בעיות שכמעט לא ניתן למנוע ביצירת קואליציה בין הימין החילוני והימין הדתי בגלל שלמרות רצון טוב ואפילו לא מעט קירבה רעיונית עדיין הדת היהודית היא בעיקר דת של מצוות מעשיות ואלו יוצרים חחילוקי דעות לא קטנים בקשר ל"יום שאחרי". בפרט בענין פמיניזם, כמו שהזכרתי כבר, דינים שונים בהלכה, כאמור, שמתישבים כביכול עם הפמיניזם פוגעים לא פעם באיחוד כוחות . זאת למרות שיש למשל גם פרשנויות יותר שוויוניות לדיני המזונות.

   

  2) גם ברמה הבינלאומית יש הרבה יותר מגבלות לימין מאשר לשמאל ביצירת קואליציות. בעוד שחלק לא קטן מהשמאל בארץ לא מהסס, כולל בענין הפמיניזם, לחבור לגורמים בינלאומיים להשגת מטרותיו- גורמים שלפעמים יש להם איתו מטרה משותפת או שלפחות מטרותיהם אינם סותרים את שלו, הרבה יותר קשה לימין, בעיקר הדתיים שביניהם ליצור קואליציה עם גורמים בינלאומיים, כולל לצורך מאבקים אנטי פמיניסטיים. החשש מקואליציה כזו נובע בגלל חשש מחשיפה למיסיונריות וכדומה. אלו למשל מגבילים את האפשרויות לקבלת כספים מחו"ל שהיו יכולים אולי לעזור למאבקים אנטי פמיניסטיים, כולל מאבקים משפטיים בעד פסקי דין הוגנים. 3) כמובן שנוספים לכך לא פעם מאבקים פנימיים על רקע אישי וחוסר יכולת לגבש אסטרטגיה וחזון משותף למרות הצלחות אחדות שהיו כמו עם השופטת רבקה מקייס. ולכך אפשר אולי להוסיף איזשהו "הדר ז'בוטינסקאי" מוגזם שמונע לא פעם צעדים יותר חריפים ו"אנטי ממלכתיים" זאת בעוד שבשמאל רבים (לא כולם) אינם מהססים להפעיל את כל האמצעים להשגת מטרותיהם.

  דרג את התוכן:

   תגובות (9)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     4/12/10 10:14:

   צטט: סיכון מחושב 2010-12-03 17:25:41

   כיכבתי לך בגלל העלאת הנושא .

   לא מסכימה לדעתך .....

   אתה מנסה לקשור בין פמיניזם לזהות מפלגתית

   ולא כך הוא ! 

   כשמדובר בפמינזם או אנטי פמיניזם ,

   לדעתי , זה חוצה מפלגות ורבדים חברתיים .

   הפוסט קצת ארוך ומייגע לקריאה :)

   תודה על הכוכב. אם קראת טוב , לפחות בנושא הזה,

   תוכלי לראות שדיברתי על כך שאין קשר הכרחי בין עמדות

    בנושא הפמיניזם לנושאים אחרים , אבל יחד עם זאת אין ספק

   שעיקר היוזמה, ההגות והחקיקה הפמיניסטיים באה מצד נשים

   מהזרמים היותקר קיצוניים בפמיניזם ואלו בד"כ גם נוטות להשתיך 

   לשמאל (השמאל בכלל) היותר קיצוני.  ולמי ששכח או לא קרא:

   כתבתי בחלק הקודם שלפמיניזם אין "מפלגה רשמית". וגם בנושא

   הרבדים החברתיים אין בפוסט טענה שקשורה בנושא הרבדים החברתיים

   ומה שהזכרתי היה רק "שמאל חברתי" ורק לצורך השוואתי.

   ואשתדל בפעם הבאה לכתוב פוסט קצת פחות ארוך.

     4/12/10 10:01:

   צטט: * המלאך * 2010-12-02 22:23:23

   יש הבדל תהומי בין שמאל פוליטי לשמאל חברתי.

   השמאל הפוליטי הוא חבורת גזענים אנטישמיים,

   וזה עולה מהשנאה היוקדת שלהם ליהודים הדתיים, ליהדות ולתורה בכלל...

    

   הם מנכסים לעצמם את המונח 'שמאל חברתי' כדי להראות לגיטימיים בעיני כלל הציבור...

    

   שמאל חברתי אינו עושה איפה ואיפה על עוולות שנעשים לכלל האזרחים, ערבים או יהודים.

    

   הם חוברים לקבוצות רדיקליות דומות ( פמיניסטיות קיצוניות )

   שגם הם כמותם נגועים בגזענות מגדרית במסווה של שיוויון לנשים..

    

   אנו רואים את הקבוצות השמאלניות אנטישמיות קיצוניות (בצלם ושות' )

   שזכויות האזרח שמעניינות אותם הם רק של הערבים, ולעולם לא נראה אותם זועקים על עוולות גדולות יותר שנעשים ליהודים,

   זאת היא הצביעות במיטבה החושפת את פרצופם האמיתי של הפרוערבים שמנסים להציג את עצמם כהומניטריים לגיטימים, אך למעשה מסתתרים מאחרי מונחים הומניים לכאורה של גזענות ושנאת יהודים דתיים טהורה.!

    

   הפמיניזם הקיצוני בארץ הוא אחד הדברים הכי אנטי חברתיים שקמו בכל תולדות המדינה: 1)הפיכת גברים רבים מיצרניים ובלתי תלויים  לחסרי כל או במקרה "הטוב" לכאלו שעתידם הכלכלי מאד לא ודאי. 2) פגיעה כלכלית ופסיכולוגית בילדים עקב מה שקשור בגירושין. 3) צמצום שטחי הקרקע הפנויים בגלל שבמקום לחיות בדירה אחת זוג גרוש גר כל אחד בנפרד ב-2 דירות, ובעקבות זה עליית מחירי הדיור ופגיעה בשטחים ירוקים 4) הפיכת מערכת המשפט למערכת שדנה בתיקים שלא היו מתקימים אלמלא הפמיניזם  במקום שמערכת המשפט לכזו תטפל יותר בבעיות שפוגעות באזרח (גם ואולי בעיקר כלכלית) כמו עוולות של רשויות , עוולות מצד חברות גדולות, גניבות ועוד. 5) ואולי עוד דברים......

     4/12/10 09:44:

   צטט: שלום@ 2010-12-02 12:01:03

   המושג שמאל אבד עליו הכלח.
   הוא במקורו מציין את מקום מושבם של הרדיקלים בפרלמנט הצרפתי.

   כיום השמאל הם כאלה שמוכנים לסכן הרבה עבור השלום.
   חלק מה"שמאל" הוא לטובת העובדים, אבל גם חלק מהימין הוא לכאורה לטובת העובדים.
   רוב השמאל הוא לטובת החילוניות, אבל גם חלק ניכר מהימין.

   אז מה זה שמאל? ומה זה ימין?

   אשר לפוסט שלך, הוא ארוך מדי לפוסט אינטרנטי. וההדגשות המרובות מעוררות אצלי חוסר רצון לקרוא.

   ייתכן שהתוכן מכיל רעיונות שאסכים אתם. נסה לתמצת ולהדגיש פחות.

   אין ספק שהיום המושגים ימין ושמאל הפכו לעיתים למיושנים ולא שימושיים, אך לעיתים יש עוד  משמעות למושגים אלו. תוכל לראות בפוסט הפרדה בין סוגי ימין ושמאל מבחינת נושאי התיחסות: ימין במובן הלאומי, במובן הדתי ועוד... אנסה בפעם הבאה לכתוב קצת יותר קצר. האמת היא שלא חשבתי שהפוסט על 2 חלקיו יחד יהיה כזה ארוך... ההדגשות נועדו בעיקר להראות על תחילה של משפטים ותתי נושאים בפסקאות, אבל אשתדל להדגיש קצת פחות...

     3/12/10 17:25:

   כיכבתי לך בגלל העלאת הנושא .

   לא מסכימה לדעתך .....

   אתה מנסה לקשור בין פמיניזם לזהות מפלגתית

   ולא כך הוא !

   כשמדובר בפמינזם או אנטי פמיניזם ,

   לדעתי , זה חוצה מפלגות ורבדים חברתיים .

   הפוסט קצת ארוך ומייגע לקריאה :)

     3/12/10 12:21:

   צטט: ***גילה*** 2010-12-03 11:52:27

   לא מתעסקת בענייני פוליטיקה - אבל קבל כוכב :-)
   שבת שלום

    תודה.

     3/12/10 11:52:
   לא מתעסקת בענייני פוליטיקה - אבל קבל כוכב :-)
   שבת שלום
     2/12/10 22:23:

   יש הבדל תהומי בין שמאל פוליטי לשמאל חברתי.

   השמאל הפוליטי הוא חבורת גזענים אנטישמיים,

   וזה עולה מהשנאה היוקדת שלהם ליהודים הדתיים, ליהדות ולתורה בכלל...

    

   הם מנכסים לעצמם את המונח 'שמאל חברתי' כדי להראות לגיטימיים בעיני כלל הציבור...

    

   שמאל חברתי אינו עושה איפה ואיפה על עוולות שנעשים לכלל האזרחים, ערבים או יהודים.

    

   הם חוברים לקבוצות רדיקליות דומות ( פמיניסטיות קיצוניות )

   שגם הם כמותם נגועים בגזענות מגדרית במסווה של שיוויון לנשים..

    

   אנו רואים את הקבוצות השמאלניות אנטישמיות קיצוניות (בצלם ושות' )

   שזכויות האזרח שמעניינות אותם הם רק של הערבים, ולעולם לא נראה אותם זועקים על עוולות גדולות יותר שנעשים ליהודים,

   זאת היא הצביעות במיטבה החושפת את פרצופם האמיתי של הפרוערבים שמנסים להציג את עצמם כהומניטריים לגיטימים, אך למעשה מסתתרים מאחרי מונחים הומניים לכאורה של גזענות ושנאת יהודים דתיים טהורה.!

     2/12/10 12:01:
   המושג שמאל אבד עליו הכלח.
   הוא במקורו מציין את מקום מושבם של הרדיקלים בפרלמנט הצרפתי.

   כיום השמאל הם כאלה שמוכנים לסכן הרבה עבור השלום.
   חלק מה"שמאל" הוא לטובת העובדים, אבל גם חלק מהימין הוא לכאורה לטובת העובדים.
   רוב השמאל הוא לטובת החילוניות, אבל גם חלק ניכר מהימין.

   אז מה זה שמאל? ומה זה ימין?

   אשר לפוסט שלך, הוא ארוך מדי לפוסט אינטרנטי. וההדגשות המרובות מעוררות אצלי חוסר רצון לקרוא.

   ייתכן שהתוכן מכיל רעיונות שאסכים אתם. נסה לתמצת ולהדגיש פחות.
   פמיניסטיות המתנשאות מחסלות את נשים תמימות וקשות יום/קודם זורקות את בעליהן לפרנסת מקורביהן /אחר כך גוזלות ילדיהן /ילדים שחורים לפרנסת מקורביהן/בלונדיניים לאימוץ למקורביהן /וחלק לעולם הפשע זנות וסמים לפרנסת מקורביהן /מנסיוני המר [פנסיונר בודד שהתנצר בגלל פושעת מתועבת יעל גרמן ראש עיריית הרצליה 0523400161]

   ארכיון

   פרופיל

   אמיר ניצן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין