כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  גיבורים ופשלונרים כמה הערות על השריפה הגדולה

  0 תגובות   יום שבת, 4/12/10, 21:59

  גיבורים ופשלונרים כמה הערות על האסון  בהרי הכרמל

  1. הגיבורים הגדולים של שריפת הענק בכרמל הם כמובן 1500 כבאי ישראל ומאות המתנדבים שלצידם. למרות הציוד החסר, המשכורת המשפילה ולרוב הדימוי הירוד שלהם בציבור הישראלי, הם התגייסו ללא תנאים באומץ לב, ליממות ארוכות ללא שינה, תוך סיכון עצמי ובריאותי למאבק ההרואי, שגבה מהם גם מחיר בחיי אדם ועמדו בו בגבורה.
  2. גם שוטרי משטרת ישראל, אלה שלא פעם ולא פעמיים סופגים ביקורת על התנהלותם, ראויים לשבחים על תפקודם בפינוי האוכלוסייה, בחסימת הכבשים ובהתגייסות למלחמה בלהבות. גם הם שלמו מחיר כבוד במותם של שני קציני משטרה בכירים ובפציעתה של אהובה תומר הנלחמת על חייה בבית החולים.
  3. אי אפשר שלא להזכיר את קורס הקצינים של שירות בתי הסוהר שהוקפצו למשימת ההצלה ומצאו את מותם בטרגדיה הנוראה. כשאני כותב על ארבעים ואחד הנספים מקרב חברי הקורס, השוטרים והכבאים דמעות נקוות בעיני. וגם כעס. האם באמת לא היה ניתן למנוע את מותם? לפתע פתאום נזכרנו במשימה כפוית הטובה של הסוהרים בכל ימות השנה, לשמור עלינו מפני אנשים המסוכנים לציבור שבתי משפט קבעו שמוטב להרחיקם. גם הם מתוגמלים באופן מביש. בקיצור כל כוחות ההצלה כולל מגן דוד אדום.
  4. בישראל יש נטייה לזלזל באומות העולם. זה התחיל באמירתו המקוממת של דוד בן גוריון "או"ם שמום". ישראלים רבים חושבים שהם יודעים טוב יותר ועולים בחוכמתם וביכולתם על הזרים. הגדילה לעשות ממשלתו של נתניהו שמנתה לתפקיד שר החוץ אביגדור ליברמן שהספיק לחרף, ללעוג ולכעוס על לא מעט מנהיגים ומדינות והפך ל"פרסונה נון סרטה". לא בכדי התקשר ראש הממשלה לעמיתיו בתחינות לעזרה וידע שעדיף שלא יעשה זאת ליברמן. והנה כשהתרגש האסון מצאה ישראל עצמה נאלצת להתחנן לעזרה מכול מקור שהוא. אפילו מהרשות הפלשתינאית, ירדן ממצרים (שליברמן הציע שנפציץ בה את סכר אסואן) ומטורקיה של ראש ממשלה ארדואן.

  יש ביטוי שאומר ברדתך את ההר על תפנה עורף למתקשים בעליה כי מהר מאוד אתה עלול למצוא עצמך במקומם. כולי תקווה שאולי השחצנות והיוהרה הישראלית יפנו מקומם למעט צניעות והכרה שלא כל העולם נגדנו.

  1.  זה היה המשבר הראשון בקנה מידה לאומי שהרקע שלו אינו בטחוני. צה"ל מצא עצמו יושב על ספסל המחליפים, בשולי האירוע. ישראל היא מדינה שהתנייתה הפבלובית המידית היא להזעיק את צה"ל. היא אינה ערוכה לטפל במשברים אזרחיים. וכך נותר ואקום שלטונו וניהולי. לתוכו קפץ כמו מוצא שלל רב ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאין כמותו בניצול מצבים פוליטיים- ציבוריים. לא קל לי לשבח את ראש הממשלה. מעולם לא הצבעתי עבורו או עבור מפלגתו. אך כמי שעקב אחר התנהלות, בעיקר דרך כלי התקשורת התרשמתי ממנו מאוד לטובה. ביבי הגיע ב-48 שעות המשבר שלוש פעמים לשטח. הפגין מנהיגות ונוכחות בשטח. הוא היה בקיא בפרטים. כמו תמיד דבורו רהוט וניסוחיו מרשימים. נכון, שכל פעולותיו אלה היו מלוות בנוכחות קבועה של מצלמות הטלביזיה. אין כמוהו להבין את חשיבותה של התקשורת. אך כל זה אפשר למחול לו. נאמר כי באין איש היה אתה האיש. וזה בדיוק מה שעשה ביבי. במוצאי שבת נשא ביבי נאום ניצחון. ביבי היה במיטבו. אך לטעמי זה היה מוקדם מדי. אפשר שהאש דועכת והגרוע מכול מאחורינו. אך אנו מכירים את ממשלותינו ואת פקידינו ואת הביורוקרטיה. הם מהר מאוד ישכחו את כל ההבטחות לטפל בעשרות אלפי בני אדם שהותירו מאחוריהם בתים שרופים, רכוש נטוש ונזקים קשים ברכוש ובנפש. מבחנו של ביבי יהיה לדאוג שהם יטופלו ויפוצו מהר ובלי סחבת ובלי שיטרטרו אותם ויוציאו להם את הנשמה. הלוואי שהוא ידע לתעל ולנתב את כל המרץ והאדרנלין כמנהיגותי שלו גם בתחומים אחרים: קדום השלום עם הפלשתינאים, קביעת סדרי עדיפויות לאומיים חדשים. אני לא בטוח לצערי שזה יקרה.
  2.  גם ראש עירית חיפה הרשים אותי לטובה בנוכחות הבלתי פוסקת שלו בשטח, בשקט הנפשי שלו באיזונים הנכונים במתן ההדגשים. כך צריך לפעול ראש עירייה. מבחינתי יונה יהב הוא מנהיג שנולד.

  וכעת לפשלונרים.

  1. הראשון ברשימה הוא כמובן שר הפנים אל ישי ששירותי הכבאות כפופים לו. בחמש השנים האחרונות הוא מילא את התפקיד שלוש פעמים. אם היה דואג לכבאים כמו שהוא דאג לתלמידי הישיבות, אם הוא מאיים בהתפטרות כפי שאיים לא פעם אם לא יקבלו תלמידי הישיבות את הסובסידיה, אם היה משמיע בעוצמות אפילו פחותות דציבלים את קולו כמו שהשמיע בעד גרוש העובדים הזרים על ילדיהם, כדי לשפר את מצב הכבאים, אפשר שהאסון היה נמנע.אך את אלי ישי ואת ש"ס נושאים אזרחיים לא ממש מעניינים אותם. מה שאכפת להם זה רק עוד כסף עוד תקציבים לבתי ספר ולתלמודי תורה של ש"ס, כדי שיוכלו לחנך דורות חדשים של נבערי דעת, שלא ילמדו לימודי ליבה, שלא יוכנו עם כישורים לחיים ולא יוכלו להבחין בין ימינם לשמאל בין מטוב לרע וכך יצביעו שוב לש"ס. אם הייתה לו טיפת כבוד עצמי הוא היה ממהר להתפטר. ביפן על פחות מכך מבצעים איש ציבור חרקירי.
  2. האמת היא שאלי יש אינו האשם היחיד. אשמים ברשלנות, בהפקרות, בהזנחה ובהתעלמות כל שרי הפנים זה שני עשורים: וזו רשימה ארוכה שכוללת את הרב יצחק פרץ, יצחק שמיר, אריה דרעי, יצחק רבין, עוזי ברעם, דוד ליבאי, אהוד ברק, חיים רמון, אליהו סוויסה, נתן שרנסקי, אריאל שרון, אופיר פז-פינס, מאיר שיטרית, רוני בראון ואלי ישי. בקצור כל שרי הפנים וכל ראשי הממשלות בעשרים השנים האחרונות.
  3. אחרונים ולא חביבים אם פקידי משרד האוצר. רק מדינה שסוגדת לעגל הזהב של הקפיטליזם האכזרי מסוגלת לקבוע סדרי עדיפויות מעוותים. הכבאים, הסוהרים, השוטרים, עובדים סוציאליים, מורים ואחיות מצויים בתחתית השכר עם משכורות משפילות של כארבעת אלפים וחמשת אלפים ₪ לחודש. ומי קובע את סדרי העדיפויות האלה? פקידי האוצר, שלא עושים שום עבודה יצרנית, ילדים בשנות העשרים לחייהם, שחלב אמם עוד על שפתותיהם שמשתכרים פי שניים ושלושה מהם.

  ומה תורתם-אומנותם של פקידי האוצר? הפרטה. בכל הזדמנות הם רק זוממים ומקמבנים איזה נכסים ומשאבים של המדינה למכור לאלי ההון שאחר כך הם יעבדו עצמם. הם רצו להפריט את שירות בתי הסוהר. מזל שבית המשפט העליון מנע זאת מהם. אם שירות בתי הסוהר היה מופרט, מי יוד  אם היו ממהרים לחלץ את האסירים והסוהרים מכלא דמון.

  במוקדם או במאוחר הם היו מציעים בוודאי גם להפריט את שירותי הכבאות ואת בתי החולים ואת החינוך וכל שירות ציבור. לטעמם של פקידי האוצר מדינת ישראל היא לא מדינת אזרחיה אלא מדינה שאזרחיה צריכים להיות משועבדים לאילי ההון. בעיניהם רק לכסף יש ערך ולא לחיי אדם.

   

  ולסיום, זה אכזרי להגיד שמזל שהייתה השריפה. אך שוו בנפשכם מה היה קורה בישראל שאינה ערוכה לטפל בשריפת ענק אם העורף היה מופגז בעשרות אלפי טילים ורקטות במקרה של מלחמה עם החיזבאללה או סוריה או איראן.  נדמה שלפחות בעניין זה השריפה גמרה לפוליטיקאים חדלי האישים שלנו את החשק ליזום מלחמה חדשה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   yossi melman
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין