כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  גיבורים ופשלונרים עשר הערות על השריפה הגדולה

  53 תגובות   יום שבת, 4/12/10, 22:04
  1. 1. הגיבורים הגדולים של שריפת הענק בכרמל הם כמובן 1500 כבאי ישראל ומאות המתנדבים שלצידם. למרות הציוד החסר, המשכורת המשפילה ולרוב הדימוי הירוד שלהם בציבור הישראלי, הם התגייסו ללא תנאים באומץ לב, ליממות ארוכות ללא שינה, תוך סיכון עצמי ובריאותי למאבק ההרואי, שגבה מהם גם מחיר בחיי אדם ועמדו בו בגבורה.
  2.  
  3. 2. גם שוטרי משטרת ישראל, אלה שלא פעם ולא פעמיים סופגים ביקורת על התנהלותם, ראויים לשבחים על תפקודם בפינוי האוכלוסייה, בחסימת הכבשים ובהתגייסות למלחמה בלהבות. גם הם שלמו מחיר כבד במותם של שני קציני משטרה בכירים ובפציעתה של אהובה תומר הנלחמת על חייה בבית החולים.
  4.  
  5. 3. אי אפשר שלא להזכיר את קורס הקצינים של שירות בתי הסוהר שהוקפץ למשימת ההצלה וה"מישרים" וה"מישריות" מצאו את מותם בטרגדיה הנוראה. כשאני כותב על ארבעים ואחד הנספים והנספות מקרב חברי הקורס, השוטרים והכבאים, דמעות נקוות בעיני. וגם כעס. האם באמת לא היה ניתן למנוע את מותם? לפתע פתאום נזכרנו במשימה כפוית הטובה של הסוהרים בכל ימות השנה, לשמור עלינו מפני אנשים המסוכנים לציבור, שבתי משפט קבעו שמוטב להרחיקם מהחברה. גם הסוהרים מתוגמלים באופן מביש. בקיצור כל כוחות ההצלה כולל אנשי מגן דוד אדום הם גיבורי אחי התהילה.
  6.  
  7. 4. בישראל יש נטייה לזלזל באומות העולם. זה התחיל באמירתו המקוממת של דוד בן גוריון "או"ם שמום". ישראלים רבים חושבים שהם יודעים טוב יותר ועולים בחוכמתם וביכולתם על הזרים. הגדילה לעשות ממשלתו של נתניהו שמנתה לתפקיד שר החוץ את אביגדור ליברמן שהספיק לחרף, ללעוג ולכעוס על לא מעט מנהיגים ומדינות והפך בעיני מנהיגים רבים ל"פרסונה נון סרטה". לא בכדי התקשר ראש הממשלה לעמיתיו בתחינות לעזרה וידע שעדיף שלא יעשה זאת ליברמן. והנה כשהתרגש האסון מצאה ישראל עצמה נאלצת להתחנן לעזרה מכול מקור שהוא. אפילו מהרשות הפלשתינאית, ירדן מצרים (שליברמן הציע שנפציץ בה את סכר אסואן) ומטורקיה של ראש ממשלה ארדואן.

  יש ביטוי שאומר ברדתך את ההר אל תפנה עורף למתקשים בעליה כי מהר מאוד אתה עלול למצוא עצמך במקומם. כולי תקווה שהשחצנות והיוהרה הישראליים יפנו מקומם בעקבות האסון, למעט צניעות והכרה שלא כל העולם נגדנו.

  1.  
  2. 5. זה היה המשבר הראשון בקנה מידה לאומי שהרקע שלו אינו בטחוני. צה"ל מצא עצמו יושב על ספסל המחליפים, בשולי האירוע. ישראל היא מדינה שהתנייתה הפבלובית המידית היא להזעיק את צה"ל. היא אינה ערוכה לטפל במשברים אזרחיים. וכך נותר ואקום שלטונו וניהולי.
  3.  
  4. 6. לתוכו קפץ כמו מוצא שלל רב ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאין כמותו בניצול מצבים פוליטיים- ציבוריים. לא קל לי לשבח את ראש הממשלה. מעולם לא הצבעתי עבורו או עבור מפלגתו. אך כמי שעקב אחר התנהלות, בעיקר דרך כלי התקשורת, התרשמתי ממנו מאוד לטובה. ביבי הגיע ב-48 שעות המשבר, שלוש פעמים לאזור. הפגין מנהיגות ונוכחות בשטח. הוא היה בקיא בפרטים. כמו תמיד דבורו רהוט וניסוחיו מרשימים. נכון, שכל פעולותיו אלה היו מלוות בנוכחות קבועה של מצלמות הטלביזיה. אין כמוהו להבין את חשיבותה של התקשורת והעברת מסרים ודימויים באמצעותה. אך כל זה אפשר למחול לו. נאמר כי באין איש היה אתה האיש. וזה בדיוק מה שעשה ביבי. במוצאי שבת נשא ביבי נאום ניצחון. ביבי היה במיטבו. אך לטעמי זה היה מוקדם מדי. אפשר שהאש דועכת והגרוע מכול מאחורינו. אך אנו מכירים את ממשלותינו ואת פקידינו ואת הביורוקרטיה. הם מהר מאוד ישכחו את כל ההבטחות לטפל בעשרות אלפי בני אדם שהותירו מאחוריהם בתים שרופים, רכוש נטוש, זיכרונות שעלו באש ונזקים קשים ברכוש ובנפש. מבחנו של ביבי יהיה לדאוג שהם יטופלו ויפוצו מהר ובלי סחבת ובלי שיטרטרו אותם פקידי האוצר, מס רכוש, חברות הביטוח ושאר מרעין בישין ויוציאו להם את הנשמה.
  5.  
  6. הלוואי גם שהוא ידע לתעל ולנתב את כל המרץ והאדרנלין המנהיגותי שלו גם בתחומים אחרים: קידום השלום עם הפלשתינאים, קביעת סדרי עדיפויות לאומיים חדשים. הכרה בחשיבות השירות הציבורי ותגמול כל אלה שעושים במלאכה הקשה והמפרכת עבורנו. אני לא בטוח לצערי שזה יקרה.
  7.  
  8. 7. גם ראש עירית חיפה הרשים אותי לטובה בנוכחות הבלתי פוסקת שלו בשטח, בשקט הנפשי שלו באיזונים הנכונים במתן ההדגשים. כך צריך לפעול ראש עירייה. מבחינתי יונה יהב הוא מנהיג שנולד.

   

   

  כעת לפשלונרים.

  1. 1.הראשון ברשימה הוא כמובן שר הפנים אל ישי ששירותי הכבאות כפופים לו. בשש השנים האחרונות הוא מילא את התפקיד שלוש פעמים. אם היה דואג לכבאים כמו שהוא דואג לתלמידי הישיבות, אם הוא היה מאיים בהתפטרות כפי שאיים לא פעם אם לא יקבלו תלמידי הישיבות את הסובסידיה, אם היה משמיע בעוצמות, אפילו פחותות דציבלים, את קולו כמו שהשמיע בעד גירוש העובדים הזרים על ילדיהם, אם היה עושה את כל אלה, כדי לתבוע את שיפור את מצבם של הכבאים ושירותי הכבאות, אפשר שהאסון היה נמנע. אך את אלי ישי ואת ש"ס נושאים אזרחיים לא ממש מעניינים. מה שאכפת להם זה רק עוד כסף ועוד תקציבים לבתי ספר ולתלמודי תורה של ש"ס, כדי שיוכלו לחנך דורות חדשים של נבערי דעת, שלא ילמדו לימודי ליבה, שלא יוכנו עם כישורים לחיים ולא יוכלו להבחין בין ימינם לשמאל, בין טוב לרע וכך יצביעו לנצח לש"ס. אם הייתה לו טיפת כבוד עצמי הוא היה ממהר להתפטר. ביפן על פחות מכך מבצע איש ציבור כושל ואשם חרקירי.
  2. 2. האמת היא שאלי ישי אינו האשם היחיד. אשמים ברשלנות, בהפקרות, בהזנחה ובהתעלמות כל שרי הפנים זה שני עשורים: וזו רשימה ארוכה שכוללת את הרב יצחק פרץ, יצחק שמיר, אריה דרעי, יצחק רבין, עוזי ברעם, דוד ליבאי, אהוד ברק, חיים רמון, אליהו סוויסה, נתן שרנסקי, אריאל שרון, אופיר פז-פינס, מאיר שיטרית, רוני בראון ואלי ישי. בקצור כל שרי הפנים וכל ראשי הממשלות בעשרים השנים האחרונות זלזלו בשירותי הכבאות ולא העמידו להם תקציבים וציוד וכח אדם שנדרשו.
  3. 3. אחרונים ולא חביבים הם פקידי משרד האוצר. רק מדינה שסוגדת לעגל הזהב של הקפיטליזם האכזרי מסוגלת לקבוע סדרי עדיפויות מעוותים. הכבאים, הסוהרים, השוטרים, עובדים סוציאליים, מורים ואחיות מצויים בתחתית השכר עם משכורות משפילות של כארבעת אלפים וחמשת אלפים ₪ לחודש. ומי קובע את סדרי העדיפויות האלה? פקידי האוצר, שלא עושים שום עבודה יצרנית. אלה הם ילדים בשנות העשרים לחייהם, שחלב אמם עוד על שפתותיהם שמשתכרים פי שניים ושלושה מהם. ומה תורתם-אומנותם של פקידי האוצר? הפרטה ושוק חופשי. בכל הזדמנות הם זוממים ומקמבנים איזה נכסים ומשאבים של המדינה למכור לאלי ההון שאחר כך הם יעבדו עצמם. הם רצו להפריט את שירות בתי הסוהר. מזל שבית המשפט העליון מנע זאת מהם. אם שירות בתי הסוהר היה מופרט, מי יודע  אם היו ממהרים לחלץ את האסירים והסוהרים מכלא דמון. במוקדם או במאוחר היו בוודאי נערי האוצר מציעים בוודאי גם להפריט את שירותי הכבאות ואת בתי החולים ואת החינוך וכל שירות ציבורי. לטעמם של פקידי האוצר מדינת ישראל היא לא מדינת אזרחיה. להשקפתם האכזרית לא המדינה מחויבת לדאוג לזארחיה. לשיטתם זו מדינה שכל אזח צריך לדאוג לעצמו וכל האזרחים כקולקטיב צריכים להיות משועבדים לאילי ההון. בעיניהם רק לכסף יש ערך ולא לחיי אדם.

   

  ולסיום, זה אכזרי להגיד שמזל שהייתה השריפה. אך שוו בנפשכם מה היה קורה בישראל, שהתגלתה כמדינת עולם שלישי ירודה, שאינה ערוכה לטפל בשריפה גדולה, אם העורף היה מופגז בעשרות אלפי טילים ורקטות במקרה של מלחמה עם החיזבאללה או סוריה או איראן. נדמה שלפחות בעניין זה השריפה גמרה לפוליטיקאים חדלי האישים שלנו את החשק ליזום מלחמה חדשה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (53)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     27/6/11 21:09:
   לרב ישי מגיע צל"ש ושוב לרב ישי מגיע צל"ש כך אומר גם האחראי על כיבוי האש שימו לב קרה נס גדול מישהו חושב מה היה קורה אילו השירפה הייתה פורצת בזמן מילחמה ועוד בחשש לטיל כימי שחלילה היו ביער הרבה מבקרים תבינו ששירותי כיבוי האש לא יכולים להגן על יערות כאלה לא צריך להכריח את הרב ישי שליט"א לקיים את עשרת הדיברות הרב ישי מקיים את עשרת הדיברות בשמחה אנו צריכים יותר לקיים לישמור שבת
     22/6/11 20:39:
   הפישול הגדול לדעתי זה של כותב המאמר הרב ישי קיבל מקודמיו וניסיונותיו להגדיל תקציב לא אושרו מסקנה יש לקצץ בעצים ובחורשות שהמערכת לא מסוגלת לטפל
     13/12/10 18:26:

   צטט: marloweperel 2010-12-11 08:56:48

   אני ממש מסכים איתך על עניין האחריות של שר הפנים הנוכחי ישי על השריפה ועל הצורך שיתפטר\יפוטר
   ומעבר לזה אני מסכים שבמקרה של מלחמה גדולה היינו נתפסים בעורף עם המכנסיים שלנו למטה. כולי תקווה שישתפר המצב. אולי עוד יהיה משהו טוב מהשריפה

    

   תודה על שקראת והתייחסת.

   יוסי

     11/12/10 08:56:
   אני ממש מסכים איתך על עניין האחריות של שר הפנים הנוכחי ישי על השריפה ועל הצורך שיתפטר\יפוטר
   ומעבר לזה אני מסכים שבמקרה של מלחמה גדולה היינו נתפסים בעורף עם המכנסיים שלנו למטה. כולי תקווה שישתפר המצב. אולי עוד יהיה משהו טוב מהשריפה
     10/12/10 18:57:

   צטט: tal_riv 2010-12-07 14:02:27

   מכיר היטב את הנושא, לצערי.
   הכתובת היתה על הקיר ב15 השנה האחרונות, מאז שמשרד הפנים נשלט על ידי מפלגה סקטוריאלית עם סדר עדיפויות מעוות.

   סליחה על התגובה המאוחרת במקצת. לא נכנסתי זה כמה ימים לבלוג שלי. תודה על תגובתך. זה לא רק משרד הפנים או שר הפנים זה כפי שציין מבקר המדינה מחדל של שנים ששותפים לו רבים ממשלות ימין ושמאל כאחד. 

   שבת שלום

     10/12/10 18:55:

   צטט: iHanuka 2010-12-08 02:40:04

   שישים שנה אתה פרשן צבאי ואף פעם לא אמרת שצריך לקצץ את תקציב הבטחון שלא משאיר פרורים לחיים אזרחים ראויים ברפובליקת הבננות הזאת ישראל.

   גם לך מגיע סרבל כתום, כפכפים ועותק של ספר דל אדם סמית ותא בגוואנטאנמו. תשב שם עם חבריך הטרוריסטים הכלכליים ותעבירו דחקות על מבצעים סודיים שכשלו. יהיה שמייח.

    

   הי חנוכה. אחורמים שהנייר סובל הכול. המרחב כאן הוא בית קבול עצום מהנייר שקולט בתוכו הכול. גם אותך. לפני שאתה כותב היה מוטב שתבדוק. נכון שאני רק מאה שנים כותב בנושאי ביטחון אך לא רק אך בכל מאה שנות כתיבתי בקרתי ותקפתי ל אפעם ולא פעמיים את תקציב הביטחון. בפעם האחרונה שעשיתי זאת היה נגד החלטת חיל האוויר, צה"ל והממשלה לבזבז כספי ציבור על רכישת מטוסי האף 15.

   יכול להיות שלי מגיע ללבוש סרבל כתום ולהרקב בגוונטאנמו כפי שאתה מציע. אך לך אני מציע לקרוא את חוות החיות של אורוול היית יכול להסתדר שם היטב עם שאלות של אמת וכזב.

     10/12/10 18:52:

   צטט: אילנה ינובסקי 2010-12-08 12:21:40

   הייתי מוסיפה לניתוח המבריק שלך החמצה אחת שבאשר לגודלה תחליט ההיסטוריה. החמצנו לשלב ידיים עם הערבים והדרוזים יושבי הכרמל, שלא לדבר על הפלשתינאים ששלחו כבאיות לעזרה. במקום לחשוב על ועדות בדיקה, ועדות ממלכתיות וככה, ראוי ליצור ועדה מאוחדת של ערבים יהודים ודרוזים תושבי הכרמל שתשב על המדוכה ותציע הצעות אופרטיביות לרבות סוג הגידולים שיישתלו אחרי שכל התשתית נהרסה. אנחנו שהורגלנו בחיי האיים או הגטאות, לא יודעים לשלב ידיים. אולי המתוק ינבע משיתוף הפעולה שעכשיו הוא לגמרי אפשרי.

    

   תודה אילנה. אני מסכים עם האבחנות שלך. הייתי מוסיף גם שביב ושאר השרים נמנעו מלהצטלם בחברת הכבאים הפלתשינאיים ולא טרחו לבקרם. זה כמובן לא מקרה. 

     8/12/10 12:21:
   הייתי מוסיפה לניתוח המבריק שלך החמצה אחת שבאשר לגודלה תחליט ההיסטוריה. החמצנו לשלב ידיים עם הערבים והדרוזים יושבי הכרמל, שלא לדבר על הפלשתינאים ששלחו כבאיות לעזרה. במקום לחשוב על ועדות בדיקה, ועדות ממלכתיות וככה, ראוי ליצור ועדה מאוחדת של ערבים יהודים ודרוזים תושבי הכרמל שתשב על המדוכה ותציע הצעות אופרטיביות לרבות סוג הגידולים שיישתלו אחרי שכל התשתית נהרסה. אנחנו שהורגלנו בחיי האיים או הגטאות, לא יודעים לשלב ידיים. אולי המתוק ינבע משיתוף הפעולה שעכשיו הוא לגמרי אפשרי.
     8/12/10 02:40:
   שישים שנה אתה פרשן צבאי ואף פעם לא אמרת שצריך לקצץ את תקציב הבטחון שלא משאיר פרורים לחיים אזרחים ראויים ברפובליקת הבננות הזאת ישראל.

   גם לך מגיע סרבל כתום, כפכפים ועותק של ספר דל אדם סמית ותא בגוואנטאנמו. תשב שם עם חבריך הטרוריסטים הכלכליים ותעבירו דחקות על מבצעים סודיים שכשלו. יהיה שמייח.
     7/12/10 14:02:
   מכיר היטב את הנושא, לצערי.
   הכתובת היתה על הקיר ב15 השנה האחרונות, מאז שמשרד הפנים נשלט על ידי מפלגה סקטוריאלית עם סדר עדיפויות מעוות.
     7/12/10 13:17:

   צטט: shabat shalom 2010-12-07 07:13:46

   נדמה לי שנתניהו אשם במידה רבה (יחד עם שר האוצר שלו) על שלא ידעו לשמור על האוצר האמיתי: הציבור הישראלי המופקר לתורות אנטי אנושיות.
   ראש הממשלה עצר פעמיים מתן תוספת תקציב להצטיידות כיבוי בלבד. שר האוצר (במצוותו של ראש הממשלה?) התנה מתן תוספת בויתור הכבאים על הזכות להתארגן פרופסינאלית.
   ראש הממשלה לא מונה להיות מפקד הכבאים, או מחפש בגוגל מטוס טאנקר לכיבוי.
   ראש הממשלה צריך לתת לדרג המקצועי תנאים מקצועיים לעשות את מה שהם יודעים לעשות.
   והם ידעו לעשות: תראה את הכבאים עם הציוד מסוף שנות ה70, תראה את אנשי השב"ס והמשטרה שכל כך החמאת להם בצדק רב.
   אני חושב על המנהיגים האמיתיים של האירוע: אהובה תומר, איציק מלינה, ליאור בוקר, אפילו הנער בן ה16....
   מול אלה שעושים הצגה רק (רק) לפני מצלמות הטלביזיה.
   ואחרונים "חביבים": פקידי האוצר.
   נורא קל להיות מוסת ע"י האחראים האמיתיים הממנים והנותנים הוראות לפקידים, במקום להצביע על הבוסים שלהם. תאמין לי: (ובטוח אתה יודע יותר טוב ממני): הוראה אחת של שר האוצר או ראש הממשלה ומיד יש כסף לציוד כובוי.
   בעצם כטולנו ראינו את זה על הבמה מול מצלמות הטלביזיה.
   איפה טעיתי?

   לא טעית. כל מה שכתבת הוא נכון. אך למרות זאת אני נותרתי בדעתי שביבי תפקד היטב במשבר גם אם הוא אשם לב בשל אחריותו ההמיניסטריאלית, משופם שהיה שר האוצתר ובגלל שהוא חסיד הפרטות והתנערותהממשלה מאחריותה לציבור. תודה על התיחסותך.

    

     7/12/10 13:07:

   צטט: forte nina 2010-12-07 08:34:23

   מכיון שהכל היה כתוב ורשום בדוח מבקר המדינה מ-2007
   אני שאלה, מי קורא אותו, חוץ נודניקים כמוני ואם המשרה הזאת מיותרת אז אולי לחסוך אותה

   כי המבקר על כל צוותי החוקרים זו הוצאה רצינית מאוד למדינה.
   ומיכיון שכל הפשלות כבר נלעסו וכולם יודעים הכל,

    ולא עלינו מלחמה[שבוא תגיע] ורעידת אדמה[לא עלינו]

   אבל נזכרתי גם בבקורת נוראית בדוח המבקר על כשלים נוראיים בבטיחות בנתב"ג

   גם דוח שמתגלגל משנה לשנה. אגב

   אי אפשר לא להזכיר[לזכותם של כל השרים] על התחלופה הצפופה [פאשלה שלנו]

   והקושי להסתגל לטפל ולהספיק לסיים משימות בקדנציה.

   תודה על תגובתך

   דוחו"ת מבקר אכן מאפסנים בבוידעם ונשכחים. אך בכל זאת המוסד חשוב ורצוי שימשיך להזעיק ולהתץריע גם אם הרוב מתעלמים ממנו. בלעדיו המצב יהיה עוד יותר גרוע.

   יוסי

     7/12/10 08:34:

   מכיון שהכל היה כתוב ורשום בדוח מבקר המדינה מ-2007
   אני שאלה, מי קורא אותו, חוץ נודניקים כמוני ואם המשרה הזאת מיותרת אז אולי לחסוך אותה

   כי המבקר על כל צוותי החוקרים זו הוצאה רצינית מאוד למדינה.
   ומיכיון שכל הפשלות כבר נלעסו וכולם יודעים הכל,

    ולא עלינו מלחמה[שבוא תגיע] ורעידת אדמה[לא עלינו]

   אבל נזכרתי גם בבקורת נוראית בדוח המבקר על כשלים נוראיים בבטיחות בנתב"ג

   גם דוח שמתגלגל משנה לשנה. אגב

   אי אפשר לא להזכיר[לזכותם של כל השרים] על התחלופה הצפופה [פאשלה שלנו]

   והקושי להסתגל לטפל ולהספיק לסיים משימות בקדנציה.

     7/12/10 07:13:
   נדמה לי שנתניהו אשם במידה רבה (יחד עם שר האוצר שלו) על שלא ידעו לשמור על האוצר האמיתי: הציבור הישראלי המופקר לתורות אנטי אנושיות.
   ראש הממשלה עצר פעמיים מתן תוספת תקציב להצטיידות כיבוי בלבד. שר האוצר (במצוותו של ראש הממשלה?) התנה מתן תוספת בויתור הכבאים על הזכות להתארגן פרופסינאלית.
   ראש הממשלה לא מונה להיות מפקד הכבאים, או מחפש בגוגל מטוס טאנקר לכיבוי.
   ראש הממשלה צריך לתת לדרג המקצועי תנאים מקצועיים לעשות את מה שהם יודעים לעשות.
   והם ידעו לעשות: תראה את הכבאים עם הציוד מסוף שנות ה70, תראה את אנשי השב"ס והמשטרה שכל כך החמאת להם בצדק רב.
   אני חושב על המנהיגים האמיתיים של האירוע: אהובה תומר, איציק מלינה, ליאור בוקר, אפילו הנער בן ה16....
   מול אלה שעושים הצגה רק (רק) לפני מצלמות הטלביזיה.
   ואחרונים "חביבים": פקידי האוצר.
   נורא קל להיות מוסת ע"י האחראים האמיתיים הממנים והנותנים הוראות לפקידים, במקום להצביע על הבוסים שלהם. תאמין לי: (ובטוח אתה יודע יותר טוב ממני): הוראה אחת של שר האוצר או ראש הממשלה ומיד יש כסף לציוד כובוי.
   בעצם כטולנו ראינו את זה על הבמה מול מצלמות הטלביזיה.
   איפה טעיתי?
     6/12/10 23:19:

   צטט: yonathan lerner 2010-12-05 14:02:02

   יוסי, אני מקווה שתמצא ענין בדברים שכתבתי בבלוג שלי

    

   יונתן מה כתובת הבלוג שלך.

     6/12/10 23:19:

   צטט: amnonti 2010-12-05 14:15:49

   * ממני
   ומעניין כמה מטוסי כבוי היה אפשר לקנות במחיר חמקן אחד שאותו אולי נראה עוד 6 שנים?
   כיצד היה אפשר לשפר את שירותי הבריאות החינוך והרווחה וההשכלה הגבוהה באותן מאה מיליארד ש"ח שבוזבזו בשטחים?
   עלה והצלח
   בברכה אמנון

   אכן שאלות חשובות. אף-15 אחד עולה 150 מיליון ש"ח. במחיר הזה אפשר היה לךקנות עשרה מטוסי כיבוי יותר גדולים מאלה של הטייסת היוונית שראינו. 

     6/12/10 23:17:

   צטט: רוקדת עם הרוח 2010-12-05 15:37:56

   יוסי, כיכבתי אותך כי הראויים לציון אכן ראויים.

   אבל לגבי הפשלונרים אתה חוטא בהכללה שאין לה מקום.

   על חלקו של אלי ישי ושרי ש"ס לדורותיהם אין לי מה להוסיף...
   כבר ראיתי באתר הארץ את אחד מעמיתך רץ לקרוא לקצין כבאות ראשי להתפטר - על מה ולמה? על כך שכבר לפני למעלה משנה התריע על המצב, ועל כך שאינו יכול להיות ערוך ליום פקודה?
   על מה עליו לתת את הדין? הוא ופקודיו עשו כמיטב יכולתם וציודם. את הפשלות יש להעביר לממשלות ישראל, אבל כרגיל אצלנו, אף אחד לא יקח אחריות, וחלילה להזכיר התפטרות... במיוחד לא של שר מש"ס שקרוב לסיר הבשר.

   שרי פנים אכן, אבל ראשי ממשלות בעיקר, ושרי אוצר לא פחות מהם - הם שקובעים סדרי עדיפויות.....

   נתניהו בחמש עשרה השנים האחרונות נשא בחלק ניכר מהתפקידים החשובים הללו בממשלות ישראל, ולא עשה דבר.

   תודה

   את צודקת לגבי ביבי. אני התייחסתי לגבי תפקודו במשב הנוכחי. באשר לעברו הרי כמובן שהצדק עמך. הוא היה ראש ממשלה ושר אוצר והוא מאמין גדול בהפרטה ובמכירת נכסי הציבור.

    

     6/12/10 23:05:
   תודה רבה על המחמאה מר מלמן,
   אך אינני יודע אם אפשר לקרוא להשתפכות הנרגשת שלי "ניתוח". לכל היותר אפשר לאמר שזהו "ניחוש מושכל".
   אנחנו סובלים מתסביך "פרטו" (ע"ש וילפרדו פרטו), שאנו מחליפים בבחירות בין האליטות הרגילות, פעם קדימה ופעם ליכוד או העבודה, כשאלו הם אותם הנבחרים כל הזמן.

   לצערי הציבור אינו זוכר, ואלי ישי אם אפשר לתקן, היה גם שר הפנים בממשלת שרון הראשונה, כך שהוא שם (במשרד הפנים) יותר משש שנים (ממרץ 2001), כך שזה אשמתו יותר ממה שאתה או הוא טוען. מ- 2001 ועד היום היה אפשר לעשות דיי הרבה, אך הוא מעדיף להתעסק עם גירוש זרים, רדיפה של חבר הכנסת אמסלם, ומאה מיליון לתלמידי הישיבות...
     6/12/10 09:21:

   צטט: Seth_Baccal 2010-12-05 20:35:18

   כל מילה בסלע,
   לצערי אלו רק מילים,
   המציאות כדבריך תכה בפני כולם,
   כולם ישכחו ויישכחו,
   והנבחרים המצויינים שלנו... בוודאי ייבחרו שוב ושוב,
   עד העונג/ אסון הבא

    

   נכון מאוד. מסכים עם הניתוח שלך. הזיכרון של הציבור קצר.

   אך בסופו של דבר כך פועלת הדמוקרטיה. הדרך היחידה להעניש את נבחרי הציבור היא פשוט שלא לבחור אותם.

   כך הם יבינו שהצבור בכל זאת זוכר.

   יוסי

     6/12/10 09:19:

   צטט: novartza 2010-12-06 04:25:21

   לפוליטיקאים אין בחירה לגבי ייזום מלחמה חדשה, ציבור הבוחרים שלהם ידחף אותם לשם על כרחם. רוב הבוחרים בישראל היום הם ימין קיצוני צמא דם.

    

   תודה עלתגובתך אך אני מתקשהחהבין כיצד היא משתייכת למה שכתבתי כאן.

     6/12/10 09:18:

   צטט: דליה אלעזר 2010-12-06 05:26:10

   בכל מצב, הקשה ביותר, תמיד יהיה לטובת הכלל,
   לא משנה איך תסתכל על זה, תמיד יצא משהו שלא היה יכול להתקיים לפני כן.
   מרגש שאתה מבין זאת:)

    

   תודה רבה על תגובתך.

     6/12/10 09:12:

   צטט: בועזל 2010-12-06 05:26:49

   יוסי אתה טועה לגבי שכר הכבאים הוא אינו נמוך ראה בלינק הבא
   http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=/ibo/repositories/stories/m1_2000

   /skira20101125_1200412.xml

    

   אני מניח בועז שראית את תגובת ארטגאי וגם את תגובותי הקודמות ששאלו וגם אם שכרם גבוה יותר אז מה? בכל מקרה תודה על שקראת, התייחסת לכתוב והגבת. אני מעריך זאת. בעיני לא מובן מאליו שקוראים מגיבים על מה שאני כותב.

     6/12/10 09:11:

   צטט: artguy 2010-12-06 08:32:11

   בועזל אתה טועה .
   אני כבאי כבר 6 שנים בשירותי הכבאות הרצליה
   ואני מוכן להראות לך את תלוש המשכורת שלי .
   אני משתכר בין 5000- 6000 ש"ח בחודש .
   וזה עוד אחרי ותק של 6 וחצי שנים .
   הכבאים שמרוויחים משכורות גבוהות הם הכבאים שנקראים דור א ואותם אפשר לספור על יד אחת .
   רוב הכבאים במדינת ישראל הם כבאים דור ב או ג שמשתכרים בדיוק כמוני ועובדים עבודה פיזית קשה, ימים ולילות שבתות וחגים ומסכנים את חייהם .
   הבעיה היא לא רק המשכורות המגוחכות הבעיה היא בעיה תקציבית וארגונית כלל ארצית .
   אני מזמין אותך ללכת ולבקר בבית הספר לכבאות שנמצא בראשון וליראות את הקירות המעופשים הבניין הרעוע.
   אתם צריכים להבין שמדובר פה בהזנחה של שנים רבות מאוד .
   ובמי פוגעת ההזנחה הזו אם לא בכל אחד מאיתנו .

   יוסי מלמן אני תמיד אוהב לקרוא את שאתה כותב ,
   יישר כוח .

    

   ארטגאי

   תודה על התיחסותך בכלל ותגובתך המפורטת בכלל. כמובן שאני מסכים עם כל מילה שכתבת כאן ותודה על הפרגון.

   וגם אם נניח שמשכורת הכבאים הייתה עשרת אלפים או חמש עשר אלף ש"ח אז מה? הכבאים ורופאים ואחיות ומורים ושטרים וסוהרים ועובדים סוציאליים ראויים לשכר יותר גבוה מפרקליטים, מפקידי האוצר, הביטוח הלאומי, משרד הביטחון עיתונאים ולא פחות מחיילים קרביים או קצינים בצה"ל. 

     6/12/10 08:32:
   בועזל אתה טועה .
   אני כבאי כבר 6 שנים בשירותי הכבאות הרצליה
   ואני מוכן להראות לך את תלוש המשכורת שלי .
   אני משתכר בין 5000- 6000 ש"ח בחודש .
   וזה עוד אחרי ותק של 6 וחצי שנים .
   הכבאים שמרוויחים משכורות גבוהות הם הכבאים שנקראים דור א ואותם אפשר לספור על יד אחת .
   רוב הכבאים במדינת ישראל הם כבאים דור ב או ג שמשתכרים בדיוק כמוני ועובדים עבודה פיזית קשה, ימים ולילות שבתות וחגים ומסכנים את חייהם .
   הבעיה היא לא רק המשכורות המגוחכות הבעיה היא בעיה תקציבית וארגונית כלל ארצית .
   אני מזמין אותך ללכת ולבקר בבית הספר לכבאות שנמצא בראשון וליראות את הקירות המעופשים הבניין הרעוע.
   אתם צריכים להבין שמדובר פה בהזנחה של שנים רבות מאוד .
   ובמי פוגעת ההזנחה הזו אם לא בכל אחד מאיתנו .

   יוסי מלמן אני תמיד אוהב לקרוא את שאתה כותב ,
   יישר כוח .
     6/12/10 05:26:

   יוסי אתה טועה לגבי שכר הכבאים הוא אינו נמוך ראה בלינק הבא
   http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=/ibo/repositories/stories/m1_2000

   /skira20101125_1200412.xml

     6/12/10 05:26:
   בכל מצב, הקשה ביותר, תמיד יהיה לטובת הכלל,
   לא משנה איך תסתכל על זה, תמיד יצא משהו שלא היה יכול להתקיים לפני כן.
   מרגש שאתה מבין זאת:)
     6/12/10 05:18:

   צטט: yossi melman 2010-12-05 13:44:37

   צטט: donital 2010-12-05 13:34:09

   הכל נכון חוץ מדבר אחד - המשכורות שלהם לא רק שאינן משפילות, אלא גבוהות למדי - ממוצע של 16,000 שקל לחודש - וזאת על פי ממצאיה של מירב ארלוזורוב מהארץ מלפני שבוע. וזה תמורת 10 משמרות בחודש, כלומר עשרה ימי עבודה.

   זה לא אומר שהם לא עובדים קשה ומסתכנים וגם מגלים גבורה רבה, אבל לא צריך להיסחף. משכורת ממוצעת של מורים ושוטרים היא 5,000 שקל בחודש וזוהי ההשפלה אמיתית!

    

   תודה עלהתחסותך אתה טועה לחלוטין לגבי המשכורות. שכרו ההתחלתי של כבאי הוא 4000-5000 ש"ח. 15 אלף הן משכורות של מפקדים בכירים. אך גם אם נניח שזה נכון מדוע שפקיד אוצר מתחיל או פרקליט במשרד המשפטים יתחיל ב- 6-7 אלף ושל כבאי, נהג אמבולנס או מורה, בפחות מזה?

   ה"ממצאים" של מירב מוטים לרוב אידיאולוגית. כל מה שהיא רואה זה איך להפריט את המדינה. אין לה ראיה מרחבית שתקח בחשבון עוד משתנים שמשפיעים על הכלכלה לדוגמא בעיות חברה, פוליטיקה, יחסים בינלאומים, פסיכולוגיה. בקצור אני ממליץ לה ואם אתה שותף לדעתה לקרוא במאמריו של חתן פרס ישראל פרופסור אריאל רובישנטיין ובכלכלנים "קיינסים" כמו שטיגליץ ואחרים כדי לקבל תמונה כלכליתמאוזנת יותר.

    

     6/12/10 04:25:
   לפוליטיקאים אין בחירה לגבי ייזום מלחמה חדשה, ציבור הבוחרים שלהם ידחף אותם לשם על כרחם. רוב הבוחרים בישראל היום הם ימין קיצוני צמא דם.
     5/12/10 20:35:
   כל מילה בסלע,
   לצערי אלו רק מילים,
   המציאות כדבריך תכה בפני כולם,
   כולם ישכחו ויישכחו,
   והנבחרים המצויינים שלנו... בוודאי ייבחרו שוב ושוב,
   עד העונג/ אסון הבא
     5/12/10 17:25:
   אני מודה שלא קראתי את הפוסט עד סופו לפני שמיהרתי להגיב על שכר הכבאים. אני רואה עכשיו שאכן התייחסת לשכר המביש של עובדי הציבור הלא בכירים שאינם מקושרים למשרד האוצר, בנק ישראל או אחת מעשרות החברות הציבוריות-ממשלתיות המתגמלות כה יפה את אנשיהן.

   ולגבי הערתך האישית כלפי - כבר עשרות שנים שאני זועק את זעקת המנוצלים בידי הקפיטליזם החזירי, ששולט בארצות-הברית ומנסה בכוח לחדור ארצה. תלמידיו של מילטון פרידמן ודומיו (שאחד מהם כותב בעיתונך) מתועבים בעיניי, ואת תורתו של קיינס אני מלמד זה זמן רב. מה שכן, לא ידעתי שהגברת ארלוזורוב דוחפת אג'נדה מסויימת. אקרא שוב את דבריה ואבדוק כיצד הצליחה לעבוד עלי.

   מיותר להוסיף (אבל אעשה זאת) שאני מסכים עם כל הערותייך, הערכתך וחוסר-הערכתך לגופים השונים במדינה.
     5/12/10 15:37:
   יוסי, כיכבתי אותך כי הראויים לציון אכן ראויים.

   אבל לגבי הפשלונרים אתה חוטא בהכללה שאין לה מקום.

   על חלקו של אלי ישי ושרי ש"ס לדורותיהם אין לי מה להוסיף...
   כבר ראיתי באתר הארץ את אחד מעמיתך רץ לקרוא לקצין כבאות ראשי להתפטר - על מה ולמה? על כך שכבר לפני למעלה משנה התריע על המצב, ועל כך שאינו יכול להיות ערוך ליום פקודה?
   על מה עליו לתת את הדין? הוא ופקודיו עשו כמיטב יכולתם וציודם. את הפשלות יש להעביר לממשלות ישראל, אבל כרגיל אצלנו, אף אחד לא יקח אחריות, וחלילה להזכיר התפטרות... במיוחד לא של שר מש"ס שקרוב לסיר הבשר.

   שרי פנים אכן, אבל ראשי ממשלות בעיקר, ושרי אוצר לא פחות מהם - הם שקובעים סדרי עדיפויות.....

   נתניהו בחמש עשרה השנים האחרונות נשא בחלק ניכר מהתפקידים החשובים הללו בממשלות ישראל, ולא עשה דבר.
     5/12/10 14:15:
   * ממני
   ומעניין כמה מטוסי כבוי היה אפשר לקנות במחיר חמקן אחד שאותו אולי נראה עוד 6 שנים?
   כיצד היה אפשר לשפר את שירותי הבריאות החינוך והרווחה וההשכלה הגבוהה באותן מאה מיליארד ש"ח שבוזבזו בשטחים?
   עלה והצלח
   בברכה אמנון
     5/12/10 14:08:

   צטט: yossi melman 2010-12-05 13:47:10

   צטט: שירגן 2010-12-05 10:44:13

   נתניהו הוא אחד הפשלונרים. נכון שברגע המשבר הוא תפקד, אבל כל הקיצוצים וכל הדמוניזציה של השירות הציבורי זה בראש ובראשונה בגללו.

    

   תודה. זה פחות או יותר מה שכתבתי. כנראה שאני מתקשה להסביר את עצמי.

    

    

   שמת אותו ברשימה של הגיבורים, ואני לא מסכימה לזה. כאן ההבדל בין מה שאתה כתבת למה שאני כתבתי.

   את שרי הפנים, כולל רבין שעשה יותר מכל אדם אחר ברשימה לשיקום התשתיות של המדינה, שמת ברשימת הפשלונרים יחד עם "נערי האוצר". נתניהו היה צריך להיות גם כן ברשימה הזאת.

     5/12/10 14:02:
   יוסי, אני מקווה שתמצא ענין בדברים שכתבתי בבלוג שלי
     5/12/10 13:47:

   צטט: מרב1970 2010-12-05 07:57:05

   יוסי - כל הכבוד על המילים החשובות הללו.
   מקווה שלא נדע יותר אסונות כאלו.

    

   תודה מירב על התיחסותך.

     5/12/10 13:47:

   צטט: שירגן 2010-12-05 10:44:13

   נתניהו הוא אחד הפשלונרים. נכון שברגע המשבר הוא תפקד, אבל כל הקיצוצים וכל הדמוניזציה של השירות הציבורי זה בראש ובראשונה בגללו.

    

   תודה. זה פחות או יותר מה שכתבתי. כנראה שאני מתקשה להסביר את עצמי.

     5/12/10 13:46:

   צטט: שטוטית 2010-12-05 10:52:32

   אז אלי ישי הוא השעיר לעזאזל ?
   חינטרוש

   עדיף שהתקשורת תבדוק את עצמה
   במה התמקדה בשנים האחרונות
   ועדיין לא דיברנו על מפרץ חיפה/עכו
   בתי-זיקוק, מיכלי אמוניה וכאלה

   תודה

   נכון מאוד. את צודקת ולא מחנטרשת. התקשורת אשמה גם הפעם לא הממשלות והשרים. 

     5/12/10 13:44:

   צטט: donital 2010-12-05 13:34:09

   הכל נכון חוץ מדבר אחד - המשכורות שלהם לא רק שאינן משפילות, אלא גבוהות למדי - ממוצע של 16,000 שקל לחודש - וזאת על פי ממצאיה של מירב ארלוזורוב מהארץ מלפני שבוע. וזה תמורת 10 משמרות בחודש, כלומר עשרה ימי עבודה.

   זה לא אומר שהם לא עובדים קשה ומסתכנים וגם מגלים גבורה רבה, אבל לא צריך להיסחף. משכורת ממוצעת של מורים ושוטרים היא 5,000 שקל בחודש וזוהי ההשפלה אמיתית!

    

   תודה עלהתחסותך אתה טועה לחלוטין לגבי המשכורות. שכרו ההתחלתי של כבאי הוא 4000-5000 ש"ח. 15 אלף הן משכורות של מפקדים בכירים. אך גם אם נניח שזה נכון מדוע שפקיד אוצר מתחיל או פרקליט במשרד המשפטים יתחיל ב- 6-7 אלף ושל כבאי, נהג אמבולנס או מורה, בפחות מזה?

   ה"ממצאים" של מירב מוטים לרוב אידיאולוגית. כל מה שהיא רואה זה איך להפריט את המדינה. אין לה ראיה מרחבית שתקח בחשבון עוד משתנים שמשפיעים על הכלכלה לדוגמא בעיות חברה, פוליטיקה, יחסים בינלאומים, פסיכולוגיה. בקצור אני ממליץ לה ואם אתה שותף לדעתה לקרוא במאמריו של חתן פרס ישראל פרופסור אריאל רובישנטיין ובכלכלנים "קיינסים" כמו שטיגליץ ואחרים כדי לקבל תמונה כלכליתמאוזנת יותר.

     5/12/10 13:38:

   צטט: green clean machine 2010-12-05 11:48:30

   יוסי שלומות,
   מסכים עם רוב התובנות שהעלאת, בנוסף אני חש כי בהחלטתך לכתיבת הפוסט בצורה "רגשית" (אמוציולית) ולא כאנליזה קרה של המצב הנך מנסה להעביר מסר נוסף.
   האם לדעתך הארוע הנ"ל יכול להוות מעין tipping point שבו האזרחים, המוסדות, והממשלה יבינו כי ניהול של מדינה צריך להיות יותר מקצועי נטול אינטרסים סקטוריאלים צרים, גם מבלי שהאזרחים יצאו לרחובות ?

    

   גכין קלין משין

   תודה על התגובה וההתיחסות לפוסט. הייתי רוצה להאמין שהאסון יחולל שינוי ובדיעבד, בחלוף השנים, נראה בו כנקודת מפנה. אך לצערי אני מתקשה להאמין שזה יקרה. הציבור הישראלי אדיש, שבע מרורים והבטחות ואינו מוכן להאבק על זכויותיו או נגד עוולות.

   החברה הישראלית מקוטבת ומחולקת לשבטים. 20% ערבים 15-20% חרדים ואף ששתי קבוצות אלה אינן עשויות מקשה אחת רובם ככולם פועלות על בסיס סקטוריאלי.

   נותרו 60-65% של שאר הצבור המורכב מיהודים מסורתיים וחילוניים שבהם יש יוצאי רוסיה וחבר המידנותץ ועולים מאתיופיה וענייים ומעוט עשיר ותושבי שכונות עוני ועיירות פתוח. בקצור אין מכנה משותף. ולכן מה שהיה הוא שיהיה.

     5/12/10 13:34:
   הכל נכון חוץ מדבר אחד - המשכורות שלהם לא רק שאינן משפילות, אלא גבוהות למדי - ממוצע של 16,000 שקל לחודש - וזאת על פי ממצאיה של מירב ארלוזורוב מהארץ מלפני שבוע. וזה תמורת 10 משמרות בחודש, כלומר עשרה ימי עבודה.

   זה לא אומר שהם לא עובדים קשה ומסתכנים וגם מגלים גבורה רבה, אבל לא צריך להיסחף. משכורת ממוצעת של מורים ושוטרים היא 5,000 שקל בחודש וזוהי ההשפלה אמיתית!
     5/12/10 13:34:

   צטט: אדם ראשון 2010-12-05 13:09:56

   יוסי תודה,
   כתבתה את דבריי מחשבתי.
   לצערי ,
   אין חדש תחת השמש,כל אשר הייה ימשיך להיות..

   אימא אדמא דואבת,
   והלב בוכה על הנופלים.

   אדם ראשון תודה על התיחסותך. כן לצערי מה שהיה הוא שיהיה. 

     5/12/10 13:09:
   יוסי תודה,
   כתבתה את דבריי מחשבתי.
   לצערי ,
   אין חדש תחת השמש,כל אשר הייה ימשיך להיות..

   אימא אדמא דואבת,
   והלב בוכה על הנופלים.
     5/12/10 11:48:
   יוסי שלומות,
   מסכים עם רוב התובנות שהעלאת, בנוסף אני חש כי בהחלטתך לכתיבת הפוסט בצורה "רגשית" (אמוציולית) ולא כאנליזה קרה של המצב הנך מנסה להעביר מסר נוסף.
   האם לדעתך הארוע הנ"ל יכול להוות מעין tipping point שבו האזרחים, המוסדות, והממשלה יבינו כי ניהול של מדינה צריך להיות יותר מקצועי נטול אינטרסים סקטוריאלים צרים, גם מבלי שהאזרחים יצאו לרחובות ?
     5/12/10 11:01:
   ורק הערה אחת לסיפא שלך - האם התמשכותו של הכיבוש עצמו, הסירוב לפרק את מפעל ההתנחלויות, הסירוב העיקש להגיע להסכם שלום עם הפלשתינים על בסיס הצעת השלום הכלל ערבית, הסרוב להגיע לשלום עם סוריה על בסיס נסיגה מכל רמת הגולן - האם לא די בכל אלו כדי להביא, באופן בלתי נמנע, את המלחמה הבאה, שמוראותיה יעמידו בצל את אסון התבערה בכרמל. אתה מקווה שהאסון הנוכחי יצמית את החשק הישראלי "ליזום מלחמה חדשה" ומה עם המחדל המתמשך של העדר הרצון והסרבנות הפעילה מאוד להגיע לשלום ?
     5/12/10 10:52:
   אז אלי ישי הוא השעיר לעזאזל ?
   חינטרוש

   עדיף שהתקשורת תבדוק את עצמה
   במה התמקדה בשנים האחרונות
   ועדיין לא דיברנו על מפרץ חיפה/עכו
   בתי-זיקוק, מיכלי אמוניה וכאלה

   תודה
     5/12/10 10:44:
   נתניהו הוא אחד הפשלונרים. נכון שברגע המשבר הוא תפקד, אבל כל הקיצוצים וכל הדמוניזציה של השירות הציבורי זה בראש ובראשונה בגללו.
     5/12/10 10:43:
   נתניהו הוא אחד הפשלונרים. נכון שברגע המשבר הוא תפקד, אבל כל הקיצוצים וכל הדמוניזציה של השירות הציבורי זה בראש ובראשונה בגללו.
     5/12/10 09:12:
   שלוש הערות שלי על המצב ובתגובה:
   1. מלחמת לבנון השניה. חיילים מדווחים על ימ"חים ריקים ועל היעדרם של אוכל ומים. בסיסי כמו כבאיות נוסעות. שנתיים אחרי, עופרת יצוקה והימ"חים מצויידים. ברק לקח את העניינים לידיים. בדיעבד.
   כך יהיה גם עכשיו. המחיר? קשה לאמוד אותו וכרגיל, הוא גם יישכח מהר.

   2. מכבי האש במשרד הפנים? למה לא במשרד לבטחון הפנים? למה לא בצה"ל ובפיקוד העורף? לא ממש הבנתי

   3. זה הסטטוס שהעליתי אתמול בפייסבוק:
   כמו תמיד, נאומו של ביבי מתחיל ב"אני". בזו הפעם "אני" הכריע את השרפה בגיוס צוותים מחו"ל לכיבוי השרפות.
   "אני", חס וחלילה, אינו אחראי לשיכון המפונים, למחדלים, לאובדן בגוף, בנפש וברכוש.
   כרגיל, "אני" מנצח כל מלחמה. זה רק אנחנו שלא שמנו לב לזה
     5/12/10 07:57:
   יוסי - כל הכבוד על המילים החשובות הללו.
   מקווה שלא נדע יותר אסונות כאלו.
     5/12/10 07:37:

   צטט: כמעין המתגברת 2010-12-05 07:35:57

   ממש עוד לא הגיע הזמן לויכוחים, אבל אם הממשלות תחת הנהגתו, ומשרד האוצר, עוד יותר תחת הנהגתו היו מתנהגים לא כמו משרד שיש לו מדינה, לא הייינו כאן היום!

    

   תודה על התיחסותך. נכון מאוד.

     5/12/10 07:35:
   ממש עוד לא הגיע הזמן לויכוחים, אבל אם הממשלות תחת הנהגתו, ומשרד האוצר, עוד יותר תחת הנהגתו היו מתנהגים לא כמו משרד שיש לו מדינה, לא הייינו כאן היום!
     5/12/10 07:31:

   צטט: joe harris 2010-12-05 00:47:29

   העונש הכי גדול לאלי ישי הוא להכריח אותו לקיים את עשרת הדברות

    

   ג'ו הריס

   תודה על תגובתך. שיקיים ולו דיברה אחת.

     5/12/10 00:47:
   העונש הכי גדול לאלי ישי הוא להכריח אותו לקיים את עשרת הדברות

   ארכיון

   פרופיל

   yossi melman
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין