כותרות TheMarker >
  ';

  הבלוג של אורלי -

  הבלוג עוסק בתכנים ערכיים וחינוכיים ..

  0

  תרומתה של העלייה מברית המועצות לשעבר - פוסט מקיף

  113 תגובות   יום חמישי, 16/12/10, 16:48

  תרומתה של העלייה

  מברית המועצות לשעבר 

   

   

  '' 

   

   חבריי היקרים

  בחרתי להביא את הנושא ,

  העלייה מברית המועצות לשעבר

  מכיוון שאני רואה בעלייה הזו נכס והון אנושי שלא יסולאו בפז,

  לצערי ,הציבור הותיק בארץ פיתח שורה של סטריאוטיפים שליליים כלפי העולים הקשורים ליהדותם

  ולעלייה ברמת הפשע במדינה. עצוב לגלות שהעולים מברית המועצות לשעבר "אשמים" בכל החולאים של מדינת ישראל, מכנים אותם "גויים"   "וזונות" .

  (פשע וזנות  הרי היו כאן הרבה לפני העלייה מברית המועצות

  והם מנת חלקה של כל חברה "מתוקנת")

  בפוסט החשוב הזה , אני רוצה לציין דווקא את

  תרומתה של העליה האיכותית הזו  ,להביע הערכה

  ולהצדיע למדענים, לרופאים, למוסיקאים, לספורטאים , לשחמטאים ולחיילים הקרביים.

  לאיגור ,לאלכס,לנטשה ולמרינה 

   שלמדתי לאהוב אותם כל כך .

  כן, וגם לנגנים האלמונים בקרנות הרחוב

  שניגנו את קטיושקה.

  הקליקו והקשיבו לקטיושקה בעברית  

    

  ''

  או קטיושקה ברוסית   
   
  ''
   

   

   

   

   

   

  מדינת ישראל - קולטת עלייה 

   

   
  http://mida.org.il/wp-content/uploads/2014/04/F130814ZEL003.jpg

   

   

    העליה היא נשמת אפה

  של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי ומבטיחה את חוסנה של המדינה. קליטת העליה היא מאבני היסוד של הציונות. ללא עליה מדינת ישראל לא היתה מתקיימת, ולכל עליה תרומתה המיוחדת.

  אך  חבל שממהרים להדביק תוויות, בד"כ שליליות לאוכלוסיות חסרות הגנה שקל לזהותן כמו אוכלוסיית העולים. עלינו להיות סובלניים , לקבל לחבק ולקלוט את כל העולים .

   

  מדינת ישראל מיום הקמתה הינה מדינה קולטת עלייה. גלי עלייה הגדולים והעיקריים שהגיעו מברית המועצות לשעבר,נחתו בארץ ישראל בשתי תקופות שונות :

  1. הגל הראשון המשמעותי שנקלט במדינת ישראל,

  החל בתחילת שנות ה70 ונמשך לכל אותו עשור.

  זו היתה עלייה אידיאולוגית .

  לאחר מלחמת ששת הימים, החלה התעוררות של יהודים יחידים בברית המועצות, שדרשו לאפשר להם לעלות לישראל. המשטר הסובייטי סירב לתת ליהודים לעלות - אנשים אלה פוטרו ממקום עבודתם, הועמדו למשפט, נעצרו ונשלחו לבתי כלא. חוגים יהודים בכל העולם פעלו למן העלייה מברית המועצות בקריאה "שלח את עמי".

   

  2. הגל השני,עצום המימדים,שהגיע למדינת ישראל ,החל בשנת 1989 ונמשך עד היום הזה ,

  מניעי העלייה העיקריים הם:

  המצב הכלכלי ומצב הביטחון האישי

    מסורבי העלייה- אסירי ציון

  לפני גל העלייה שהיה בשנות ה70 , קדם מאבק של יהודים שרצו לעלות ארצה ונדחו ע"י שלטונות ברית המועצות ..הם נקרואו אסירי ציון או מסורבי עלייה

  אסירי ציון או מסורבי עלייה היו יהודים, בעיקר תחת המשטר הקומוניסטי, שלא הורשו לעלות לישראל משיקולים פוליטיים. מקור המונח כנראה באמירתו של רבי יהודה הלוי -

  "ציון הלא תשאלי לשלום אסירייך".  סיסמתם של קבוצה זו היתה "

  "שלח את עמי"

   ו"לשנה הבאה בירושלים".

  http://www.jewishagency.org/sites/default/files/40yearsh_1.jpg

   

  הפגנה למען יהדות הדממה בכיכר מלכי ישראל - ת"א

  מסורבי עלייה מפורסמים :

  נתן ( אנטולי) שרנסקי

   ''

   

  יולי אדלשטיין

   http://img.mako.co.il/2014/06/08/361267pic_C.jpg

    

  3. יורי שטרן ז"ל

   http://www.jer-cin.org.il/website/Utilities/Thumbnails.aspx?ThumbWidth=160&thumbHeight=120&file=/Multimedia/upl_img/img_281109_187896.jpg

   

   4. אידה נודל

   ''

   

     לפני עשרים שנה

    

   

  ''

   

   

   
  לפני עשרים שנה, לאחר שנפל "מסך הברזל", מדינות בריה"מ לשעבר פתחו את שעריהן ובמשך 20 שנים הגיעו לישראל יותר ממיליון ומאתיים עולים המהווים כ-15 אחוז מתושבי מדינת ישראל. השפעת העלייה על ישראל הייתה מן הגדולות שידעה המדינה בהיסטוריה  הקצרה שלה. 

  מיליון  ומאתיים העולים החדשים מהווים נכס בל יתואר לכל תחומי החיים במדינה, לכלכלה, לביטחון, לתרבות, לספורט, למדע, לרפואה ועוד....
  בשל התרומה העצומה של העלייה המבורכת הוחלט במשרד לקליטת העלייה להעלות על נס את העלייה הגדולה ולציין במהלך השנה במספר אירועים שונים את תחילתו של גל העלייה שהחל בתחילת שנות התשעים.
   
  אנו מציינים השנה
  20 שנה לעליית יהודי ברית המועצות
   לאחר נפילת הקומוניזם. מסך הברזל בעגת ההיסטוריונים. ונראה כאילו 20 השנים האלה הוכיחו לנו שאמנם אנחנו צאצאיו של אברהם אבינו, אך בענייני קבלת אורחים, הגנים שלו פסחו עלינו. בפניי המציאות מראה לנו שהיא אכזרית, מטונפת, בה פניהן היפות של הצברים מקבלות ארשת אכזרית וכפוית טובה להחריד.

  זה המקום לציין קבל עם ועדה:
  אני מעריצה את יהודי רוסיה.
   עליית יהודי בריה"מ היא אחד הדברים הכי טובים שקרו למדינת ישראל בעשורים האחרונים. תרומת יהדות רוסיה לציונות לא תסולא בפז. ספק אם בלעדיהם היינו יושבים כאן עכשיו מול המחשב, מותחים ידינו בלהט,
  מה ההבדל בין הסטריאוטיפים האפלים שיש לנו עליהם לבין עלילות הדם על "טפילות היהודים" שרק יודעים לשבת במרתפים ולספור את הרווח מהריבית הקצוצה שהלוו לגויים תמימים, תוך כדי לגימת קוקטייל של דם ילדים נוצרים וריקוד עם תרנגולת שחוטה בידיים?

  אני אומרת בפה מלא ובקול גדול:
   הרוסים האלה, מהם אתם נרתעים בדואר או בביטוח לאומי,
  הרוסים האלה, שמאסתם בבכיים על מר גורלם של טאטוא רחובות בזמן שבבריה"מ היו מדעני גרעין, הרוסים האלה, ש"מטנפים את הרחובות בפשע ובזנות",
  הרוסים האלה, ש"מוכרים חזיר בצנצנות עבשות במעדניות אפלות",
  הרוסים האלה - הם האחים שלנו !
   הם נצר לאימפריה מפוארת שהגשימה ראשונה בסוף המאה ה-19 את החלום הציוני של שיבת העם היהודי לארצו, חלום גאולת האדמה והיצירה החקלאית.

  יהדות רוסיה קמה, לבשה את מכנסי העבודה, נשאה בגאון את המגל והפטיש והמגן דוד, והוכיחה ראשונה שליהודים אין רק מוח. וכאן בארץ ישראל, הרוסים נטעו את הבסיס האיתן של הסוציאליזם. הכבישים עליהם אנחנו נוהגים, על ידי מי נסללו לראשונה? העצים שתחתם אנחנו נחים בשלווה, על ידי מי נטעו ראשונים? הבתים בהם אנחנו ישנים בבטחה, על ידי מי נבנו יסודותיהם לראשונה? האדמה הרכה עליה אנחנו מטיילים, על ידי מי עובדה ראשונה?

  אותו רחוב לילנבלום בתל אביב, רחוב הבליינים האולטימטיבי, אתם יודעים על שם מי קרוי? משה לילנבלום, רוסי,  ממייסדי אגודת "חובבי ציון" שדגלה בהפצת הרעיון הציוני והשבת היהודים לארצם. החזון הזה התעורר בחלציו הרבה לפני שהרצל הזמין סוויטה בבאזל ונשען על המרפסת ברוב פאסון והדר.
  שיכורים? חולים? מיתוס מרושע

  ודאי תגידו – אין מה להשוות בין היהדות עליה אני  מדברת, ליהדות העכשווית של בריה"מ. אך לא. פה אתם טועים. אמנם חלפו דורות, אך זורם בהם אותו דם, של אידיאלים מוצקים, של ציונות אצילה שאין כדוגמתה, ורק בעוד מספר דורות נאכל את כובע הפרווה הסיבירי שלנו ונסיר אותו בפני אחינו הרוסים ממזרח.

  קחו לדוגמה את המיתוס המרושע שאזרחי בריה"מ המתפוררת תפסו טרמפ על העלייה וזייפו תעודות שהם יהודים. ששני שליש מעליית בריה"מ אינם יהודים. או לדברי הצברים - "ראיתם פעם רוסי עם כיפה?" ההסבר פשוט: עיקרון היסוד של הקומוניזם הינו הפרדת דת מהמדינה והתמסרות טוטלית לכלל ויצירה למען החברה. דת הינה בזבוז זמן, פולחן שרק מעכב את התפתחות החברה. לא רק יהדות רוסיה סבלה מאיסור מנהגי דת. גם הנוצרים והמוסלמים. בתי תפילה נהרסו מכל דת ופולחנים וחגים הוקעו כליל, וכל מי שרצה לבצע פולחן דתי עשה זאת במחתרת. על ברית מילה בכלל לא היה על מה לדבר, כשהרוטווילרים של הק.ג.ב. בחנו בציציות כל לידה של זכר יהודי.

   
  הפחד מהשלטונות הוביל, בין היתר, את יהודי רוסיה להסתיר כל פולחן דתי וכך הם התרגלו, לצערנו, כי חיו תחת שלטון כה מאיים. יהודי רוסיה בעל כורחם הגיעו לארץ ללא הכיפה והשטריימל, חלקם ערלים, חסרי מושג לגבי הלחן של "כל נדרי" וה-"מוציא",
   לא כי הם גויים. כי הם היו יהודים אסורים.
   

   

  או לדוגמה הטענה השטחית שכל הרוסים שיכורים או חולים. ההתאקלמות הפיזית של יהודי בריה"מ בישראל היא ההתאקלמות הכי קשה שהייתה לעם שעלה לארץ. מזג האוויר הרוסי, "גנרל חורף" הידוע, לא הותיר לאחינו ממזרח ברירה. הקור המצמית של רוסיה גרם לגופם לתכנת מערכת הגנה בפני קיפאון שאין כדוגמתו. לפתע הסוכנות היהודית העלתה אותם למדינה מדברית, בעלת אקלים טרופי חם ולוהט, לחות מרוכזת ואוויר שעומד במקום. לגוף שמתוכנת לתנאי קור כה קשים, המעבר החד הזה חולל שמות בגופם ועד היום זה ניכר במחלות בעיקר בקרב האוכלוסייה המבוגרת. ואיך הם היו מחממים את גופם על אדמות אמא רוסיה? באלכוהול, אשר ידוע כמחמם את הגוף.
  תגידו להם תודה

  תכניסו את זה טוב טוב לראש: הרוסים הם עם חרוץ, פיקח, צמא לידע, עמל, שקדן, חדור מוטיבציה להפליא, נאמן לאדמת ציון יותר מהרבה צברים שאני מכירה. את הרוסים לא תראו יושבים בשינקין ולוגמים מקיאטו וקוטלים בציניות בלפ טופ כל עלה רענן עם רמיזה קלה לציונות. לא, כי הם עסוקים בעבודה. בזמן שצברים רבים יושבים בלשכת האבטלה ותנאי הסף שלהם לעבודה הוא מינימום סמנכ"ל בחברת היי-טק, כולל רכב צמוד ומזכירה עם רגליים עד לירושלים, הרוסים תופסים כל עבודה בשוק בצמא. תראו אותם בכל מקום - החל מסבלי הובלה, אבטחה בקור מצמית ובחום בוער, המשך במורים פרטיים למתמטיקה בעבור גרושים, וכלה במשרות בכירות במכוני מחקר, וחברות טכנולוגיה מהמובילות במשק.

  הרוסים מאיישים את כל היחידות הקרביות, את יחידות המיחשוב והטכנולוגיה, כאילו ינקו מילדות את אהבת צה"ל ורק רעבים לעוד. ועוד לא צייצתי על המוחות הרוסים בקמפוסים הריאליים בכל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ; בענפי הספורט השונים; בנבחרות השחמט והמתמטיקה; וזה לא נגמר.

   
  הדמוגרפיה במדינתנו הולכת ומדרדרת לרעתנו, מציבה בפני קיום המדינה היהודית עתיד סגרירי ביותר. הסוכנות היהודית ידעה טוב מאוד מה היא עושה לפני 20 שנה. לולא עליית יהודי רוסיה, היינו בדרך למטה. כמו כדור שלג סיבירי בגודל כתם הלידה של גורבצ'וב על ראשו. אז מי שבאמת אכפת לו מהמשך קיומה של מדינת ישראל היהודית, ולא חושב שמה שיושיע אותנו זה עוד חבילת מטוסי אף 35 מארה"ב או עוד כמה מיליוני יורו מיהודי אירופה, יתבונן היטב בתוך תוכו, ויזעק במלוא גרון: "

  ספאסיבה!!!!!!!!!!

   תגובת החברה הישראלית

  בתחילה יחסה של החברה הישראלית אל העלייה היה חיובי מאוד, וזכורה אף הסיסמה "מעולה לעולה, כוחנו עולה". יחס חיובי זה השתנה עם הזמן עקב חששם של חלקים מהחברה הישראלית מהעלייה ההמונית. שתי סיבות מרכזיות שהוזכרו בהקשר לעלייה זו הם החשש מהאחוז הגבוה של הלא-יהודים על פי ההלכה בקרב העולים (כ-240 אלף, וכן החשש שהעולים החדשים יתפסו את מקומות העבודה במקום אוכלוסיית הוותיקים מן השכבות החלשות.

  סיבה נוספת ליחס השלילי, הקשור למאפיין כללי של חברת מהגרים, הוא היחס העוין של קבוצת הוותיקים לאוכלוסיית המהגרים. בהקשר זה נפוצו סטריאוטיפים שליליים אודות העולים החדשים. יחס עוין זה התחזק גם כתוצאה מכך שבניגוד לעליות קודמות, שמרו חלקים רבים מבני עליה זו על תרבותם הייחודית ועל שפתם, מבלי לנסות למזג חלק מהתרבות והמנהגים בישראל בחייהם. כך שחלק מהביקורת שהופנתה אל בני עליה זו, נגעה לאותו בידול תרבותי, שכלל סטריאוטיפים שליליים כלפי החברה הישראלית.[

  עם זאת, עולים רבים הצליחו להתערות בחברה הישראלית בתחומים שונים, ולתרום לה רבות. קבוצה של עולים אף הקימה בשנת 1991 את תיאטרון גשר ביפו, במטרה להוות מעין גשר בין התרבות הישראלית והרוסית.

  למרות הקשיים הרבים של העולים הרבים בעליה זו והיחס העוין כלפיהם מצד חלקים נרחבים באוכלוסיית הוותיקים שחלקו נמשך עד היום תרמו העולים הרבה מאוד למדינת ישראל בתחומים רבים כגון: תרבות, ספורט, רפואה, הנדסה, חינוך, מדע, טכנולוגיה ועוד.

    מאפיינים  חשובים בעלייה

   

   '' 
   הייתה זו עלייה של אנשים ועלייה של אינטליגנציה. עמדנו פעורי פה. ושפשפנו את עינינו למראה הבל יאומן: עולים מברית המועצות.
  עלייה זו שינתה את מצבו של העם היהודי  זכינו לנס.
  העולים מברית המועצות שינו את יכולתה של ישראל – המיליון שבא העניק לישראל יתרון מדעי חדש שפיצה על החיסרון הקרקעי הקודם.
  ושפע מדע חשוב יותר מבארות הנפט.
  אינטליגנציה מדעית וטכנולוגית זו איפשרה לישראל הקטנה להיות מדינה גדולה.
  בקליטת העלייה התגלעו כישלונות, אבל מאחורי הכשלים הללו מסתתרת גם אמת היסטורית. העלייה מברית המועצות יצרה יכולת קליטה חדשה. והעולים קלטו את עצמם.
  העולים לא באו למדינה שבנייתה הסתיימה. ישראל עדיין נבנית.

   

  העולים באו לבנות מדינה, ולא למדינה בנויה. העולים חיזקו את בטחונה.
  ובכל צעד ושעל אפשר לראות צעירים עולים מצטיינים באומץ לב ובמסירות.
  בבתי הספר שנקלטו בהם מורים ותלמידים עולים עלתה רמת החינוך.
  בערי פיתוח שהתברכו בעולים מברית המועצות, חלה פריחה מרתקת.
  התיאטרון, הציור, הפיסול, המוסיקה, העיתונות, זכו למגוון שובה לב.
  ושוב אפשר לפגוש בשיאנים חדשים, כמו:
  יבגני אריה ותיאטרון גשר. בוריס גֶלְפָנד בפסגת השחמט. אלכס אָבֶרְבּוּך בקפיצה במוט. אלכסנדר שָטִילוּב בהתעמלות. אירנה רִיסֵנזוֹן בהתעמלות אומנותית, וכוכבי ההחלקה על הקרח.

  רופאים מעולים ומדענים מצוינים בכל האוניברסיטאות ובמכוני המחקר.
  ולפגוש עיתונאים בטלוויזיה, ברדיו ובעיתונים.
  וסופרים ומשוררים, הכותבים עדיין ברוסית, אבל ההדים של כתיבתם מבשרים על עתיד ספרותי חדש גם בישראל.
  גם יחסנו עם רוסיה וחבר העמים השתפרו. כי עם העלייה הגדולה לישראל הייתה ישראל לדוברת הרוסית החשובה ביותר מחוץ לגבולות ברית המועצות לשעבר.
  .
  מחכה לנו  תפקיד נוסף. חצי מיליון יהודים שעזבו את רוסיה פנו לעבר גרמניה וארצות הברית. הם צריכים להמשיך את מסעם ולבוא לישראל.
  נאמר להם ביחד שיבואו לישראל המשגשגת ואיתם היא תשגשג עוד יותר.

   

  שוב ישראל אינה מקלט, ישראל היא אתגר. מרתק. יהודי. מיוחד במינו.
  הכלכלה המדהימה של ישראל באה מהון אנושי ולא מאוצרות הטבע.

  ישראל היא הארץ שלהיות בה יהודי, אינה בעיה אלא גאווה. 

    הידעתם

   הידעתם שאחד מכל חמישה יהודים החיים כיום בישראל עלה ממדינות בריה"מ לשעבר. מיליון ומאתיים עולים הגיעו לכאן ב20-שנה.   הישג אדיר למעשה שיבת ציון המודרנית היא נס גלוי שאין דומה לו בתולדות האנושות. אחרי 2000 שנות גלות עם מפוזר ומפורד שבע מרורים ורדיפות חזר למולדתו. הראשונים היו תלמידי הגאון מווילנה שלפני 200 שנה הגיעו אל ערי הקודש השוממות אחריהם אנשי המושבות הראשונות שגאלו את הקרקע בנו בתים נטעו כרמים וצבעו את הארץ בירוק ואליהם הצטרפו אנשי העליות הציוניות של ראשית המאה ה20-שביד אחת אחזו בשלח ובשנייה הקימו מדינה. קבוצה לא גדולה של יהודים שבעקשנותם נחישותם והקרבתם יצרו את התשתית להקמתה של מדינת ישראל.

   

     ישראל הצעירה קלטה עולים מכל קצות תבל עולים שדיברו ביותר מ100-לשונות. בישראל נוצר פסיפס רבגוני שאין כמוהו בעולם של יופי והדר. לצערי קצב החיים והאירועים בישראל אינו מאפשר לנו לעצור לרגע ולראות את גודל הנס. שהרי ידוע כי בעל הנס אינו מכיר בניסו - מדינה קטנה מוקפת אויבים שמאז הקמתה נלחמה על חייה הצליחה לבנות תעשייה למופת רפואה מתקדמת מערכת חינוך מפוארת וצבא חזק ומרשים.

     העלייה הגדולה מבריה"מ היא אחד הניסים הגלויים המאפיינים את חיינו כאן.

   

    מדענים עולים חדשים מצטיינים

   

  ''

    

   שחקני תיאטרון הגשר

  http://www.mapa.co.il/WWWTemp/UDP/115216_800_600.jpeg

     

  רבים מהעולים אלופי הארץ בשחמט

   

   ''

    

  ספורטאים מצטיינים

  עם שרת הקליטה

   

   http://www.beytenu.org.il/wp-content/uploads/2012/06/223956_284963581601369_391600023_n-300x200.jpg

  בעת הזו חשוב מאוד לאמץ את העולים אל חיק הישראליות ולגלות פתיחות על מנת שלא תתפתח כאן תת-חברה שאינה מזהה עצמה עם החברה

   
  דרג את התוכן:

   תגובות (113)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     10/8/11 23:50:
   אורלי יקרה, תודה שהבאת לקפה את הנס הזה.. שאי ברכה על כנפי השכינה..
     10/4/11 09:20:

   צטט: עורך דין שי וקנין 2011-04-10 08:14:19

   פוסט מדויק ויפהפה.

   ואני אוסיף. בעיר בה נולדתי הייתה שכונה בת עשרות בניינים שהייתה מוגדר שכונת עוני. ידענו שלא מומלץ להסתובב שם אחרי שעות הלשכה. הבדיחה המקומית הייתה שאת המיונים לתחרויות ריצה עושים שם בלילה כי מהפחד אתה רץ יותר מהר.

   ואז הגיעה העלייה מרוסיה, והחליט מי שהחליט לחנוק את שכונת העוני באלפי עולים חדשים. זה מדהים איך האופי של השכונה השתנה מהקצה אל הקצה. היום 20 שנה אחרי, אם תסתובב שם בשעות הלילה המוקדמות תראה קשישים נחמדים משחקים משחקי כלפים ושחמט, וילדים משחקים בכדור במגרשי כדורסל חדשים (שהפעם כבר לא שוברים ונדליסטים את החישוקים שלהם ואפילו הרשת על הסלים עדיין קיימת. 

   תודה על הפוסט ותודה למושא הפוסט

   שי - חבר חדש

   תודה על ביקורך אצלי

   בסיפורך זה ,אתה מזכיר לי בדיוק את שכונה ד' בבאר שבע,

   שכונה שאוכלוסה ב50 אלף עולים -יוצאי צפון אפריקה .

   כולם בשכונה אחת (בכל  באר שבע  היו אז 120 אלף תושבים)

   המעשה עצמו הוא פשע בפני עצמו., מכיוון שבשכונה היו עוני

   משפחות ברוכות ילדים , הזנחה, רמת ניקיון ירודה , רמת חינוך ירודה,

   וכל זה גרם  להתפתחו  פשע וזנות .

   רוב מעשה הרצח בבאר שבע , בוצעו בשכונה הזו.

   אבל היו גם דברים טובים שם.

   הרבה אומנים מפורסמים נולדו בשכונה זו כמו: צביקה הדר, אמיר בן איון

   זהבה בן, אתי לוי, וכן שני חברי כנסת , וכדורגלנים ידועים.

   ילדי השכונה גדלו , עזבו את השכונה וחלקם גם את העיר ,

   בשכונה המשיכה להתגורר אוכלוסיה זקנה ,

    וראו זה פלא, העולים מברית המועצות שכרו דירות

   בשכונה בגלל מחירן הזול  והרבה גם רכשו דירות מוזלות .

   השכונה השתנתה פלאים, השכונה הפכה להיות נקיה מטופחת  וירוקה,

   כבר אין פשיעה במקום ,

   זהו מודל שדומה כנראה בכל שכונת  עוני  בארץ .

   תודה וחג פסח שמח וכשר.

    

   פוסט מדויק ויפהפה.

   ואני אוסיף. בעיר בה נולדתי הייתה שכונה בת עשרות בניינים שהייתה מוגדר שכונת עוני. ידענו שלא מומלץ להסתובב שם אחרי שעות הלשכה. הבדיחה המקומית הייתה שאת המיונים לתחרויות ריצה עושים שם בלילה כי מהפחד אתה רץ יותר מהר.

   ואז הגיעה העלייה מרוסיה, והחליט מי שהחליט לחנוק את שכונת העוני באלפי עולים חדשים. זה מדהים איך האופי של השכונה השתנה מהקצה אל הקצה. היום 20 שנה אחרי, אם תסתובב שם בשעות הלילה המוקדמות תראה קשישים נחמדים משחקים משחקי כלפים ושחמט, וילדים משחקים בכדור במגרשי כדורסל חדשים (שהפעם כבר לא שוברים ונדליסטים את החישוקים שלהם ואפילו הרשת על הסלים עדיין קיימת. 

   תודה על הפוסט ותודה למושא הפוסט

     7/3/11 20:25:
   אין ספק שהעליה הזאת תרמה רבות למדינת ישראל.אך קשה להתעלם מאותה קבוצה שליליתי שלצערי גרמה נזק לא קטן למדינה ולחברה הישראלית.כמו זיוף כספים פשע וזנות.בואי נקווה שבעוד מספר דורות נהפוך לחברה בריאה וחזקה . תודה ששיתפת.ברכת אור ואהבה.
     29/1/11 16:52:
   פוסט ארוך ומושקע
   עזבתי את ישראל ב 88 ולכן לא הכרתי אף אחד מהעולים באופן אישי
   המעטים שיש פה בקפה ממוצא זה מתנהגים , מתנסחים ונראים כישראליים לכל דבר - אני מוצא את זה כהצלחה מלאה של התערות- למרות הקושי וחוסר הקבלה - על אפם וחמתם - היום הם ישראליים - וגאים.
     29/1/11 13:58:

   מחבקת כל מילה משהנאמר כאן אצילית שאת.

   לאף אחד לא חסר ולו יחסרו מגרעות, הפוסל במומו - במומו פוסל. אין צורך בואהבת לרעך כמוך (יש אנשים ששונאים את עצמם), כמו ש"רק" באהבה וקבלה. דרך ארץ אינן מילים גסות. והרי אין אדם שיגיע אל שפל מבלי שהקרקע עליה הוא עומד תהיה רעועה, האטימות הזו ניבטת מתחת לפני השטח ובריש גלי, היא ארורה ומחריבה. אני מקווה שלא מאוחר...  אנשים עזבו תרבות שלמה ומצפים מהם לעשות סוויץ' של 180 מעלות, תוך גידופים וחוסר קבלה מוחלט (שגם הם מביאים על עצמם לא פעם ולא פעמיים) אבל שורה תחתונה, סבלנות. 

    

   המון תודה על המילים הללו. הן חשובות כל-כך

   שבת טובה.

    


     13/1/11 16:28:
   פוסט מבורך
   משובח
   אך משהו קצת נשכח...
   אני פתוחה לקבלם לחיקי
   הם לא ממש פתוחים למנטליות שונה מזו שהיתה להם שם
   ראשית-הם צריכים להיות מוכנים להבין שפה הכל שונה
   להתחבר לשונה הזה
   ואז, הכל יהיה מבורך

   אי אפשר להתעלם מגדולים וענקיים שהגיעו משם
     12/1/11 12:47:
   חזרתי לשמוע את השירים...איך אפשר להשאר אדישים?....
     12/1/11 06:00:
   השקעתך תבורך ,תודה
     12/1/11 05:59:

   צטט: אבו ג'ילדה 2010-12-17 23:28:32

    היי שבת שלום  ..לצערי  טוב יותר להסתדר בארץ  בשפה הרוסית  ולא העיברית  ..

   היגיעו כ  2 מליון  במשך השנים  וכן יש בניהם  לא יהודים  ולא הכוונה כי הדת בחן"ל הולך לפי האבא ולה האמא !

   בשנות ה 70  הם אופינו  ב " וולוו " ככול ומספר " לבן  " ..וזה הרגיז את העולים הותיקים  שקבלו פרימוס

   ומיטת סוכנות ...בשנות ה 80  עלו  אסירי ציון   וקיבלו " מקום בממשלה  "  בשנות ה 90 עלו  מחבר העמים

   והם פקידים ופקידות בבנקים  , שומרי סף , שומרים אישיים  , וקופאיות בכול המרכולים   !  אילו שנכשלו  בבחינות קבלה לרפואה  מנכים היום רחובות והם  ממש נקיים  אם הישראלי הממוצע לא מלכלך  והייתר ילידי הארץ !

   אז..יש בניהם  כמה פרופסורים מוסיקאים ספורטאים  גאונים  ..יש...כמה ?   מספר עלוב לעליה כול כך גדולה

   יש יותר שיכורים והומלסים  מכול עליה קודמת .. ילידי הארץ זה סיפור אחר תלוי  מי היו ההורים  !

   אז..בשורה תחתונה   "  הכי טוב לדעת רוסית  הארץ ישראל  " כי  זה עוזר המון בכול מקום  ציבורי  

    

    

   מדינת ישראל לא יודעת לקלוט עליה . העליה הרוסית עברה משבר קליטה חמור..אנו רואים שומעים הכי הרבה על השלילה אבל ברובה העליה היא עליה שתרמה הרבה למדינה.

    

     11/1/11 15:23:
   פוסט חשוב מאד. יש לפרסם אותו בכל המדיה האפשרית וגם במוסדות חינוך. כל הכבוד!
     9/1/11 07:36:
   אורלי, חברה חדשדשה, פוסט ערכי מושקע מאוד, כל הכבוד לך על ההשקעה שלך ובעיקר על הפרגון לעליה כל כך חשובה.
   תודה לך ו*
   לאה
     4/1/11 23:21:
   פוסט איכותי , חשוב ומקיף ולואי ויבואו עוד באלפים .
   וגם בתפילה אנחנו מתפללים מזה אלפיים שנה :
   "תקע בשופר גדול לחרותינו , ושא נס לקבץ גלויותינו מארבע כנפות הארץ לארצנו .
   ברוך מקבץ נדחי עמו ישראל
     1/1/11 07:52:
   מעניין ותודה על מה שהבאת.לכל עליה יש את הפלוסים והמינוסים שלה ובגלל סדר גודלה של העליה מרוסיה והשפעתה בכל תחום קשה לא לדבר עליה לכאן ולכאן.כדאי שגם החברה מהעליה הרוסית הבוגרת תפתח אל הישראליות כשהיא דוברת את השפה ומוכנה לקבל את השונות של העדות השונות בארץ.סגירות ועליוניסטיות גורמות לתגובה מצד הצד השני ומראות כבמראה את התנהלות העליה הזו.הדור ההולך לצבא פתוח יותר ומתערבב יותר ועדין..יש בבואם לביתם את ההתבדלות שכדאי לוותר עליה..
     31/12/10 20:05:

   צטט: ידידת אמת 2010-12-20 18:11:29

   צטט: סוקראטס 1 2010-12-18 09:59:16

   יקירתי

   לכל גל של עלייה הצמידו סטריאוטיפים, כך שאין חדש תחת השמש

   מאידך כור ההיתוך החברתי הוכיח עצמו פעם אחר פעם, והעובדה היא שלאחר שנים כל העליות הקודמות הפכו היום לישראלים.

   וזה מה שיקרה בסופו של דבר גם בנושא העלייה מחבר העמים.

   יופי של פוסט הבאת לנו בנושא העלייה מחבר העמים.

   והייתי מאד שמח לראות גם פוסט בנושא העלייה מאתיופייה, שלענ"ד זוהי עלייה מדהימה, צנועה, שקטה. ובעלת איכויות.

   סוקראטס

    

   אורלי יקירתי,

   שותפה לדעתו של סוקראטס

   מזי♥

    

   -

   אורלי, חזרתי לקריאה נוספת של מאמרך המשובח.

   תגובתו של סוקראטס אכן חשובה. כור היתוך החברתי, מוכיח עצמו פעם אחר פעם.

   בכור ההיתוך חשוב כמובן לשמר את צביונה של כל עלייה, על יופייה ואופיייה. 

     30/12/10 23:57:

   צטט: רעות שירה מורד 2010-12-21 12:04:35

   את צודקת מאוד !!! הפוסט נכון ומדוייק.
   לצערי, יש לנו הישראלים נטיה להדביק סטיגמות לכל גל של עליה, לכל מגזר ולכל מיגדר. אבל אין בסטיגמות האלה שום דבר שיכול לקחת מהמבריה"מ את תרומתה המפוארת למדינתנו.

   מסכימה עם תגובתה של רעות

   אכן עלייה לתפארת

    

     24/12/10 20:00:

   צטט: שרה קונפורטי 2010-12-22 03:21:43

   הורי נולדו בפולין אך עברו דרך רוסיה בבואם לארץ. 

   אבל לפי מה שם משפחה שלכם את חתונה עם בולגרי.

     

     23/12/10 23:40:
   אוהבת את העליה הזאת בכל לבי.
   תודה על האינפורמציה המרשימה שקראתי בחלקה ואחזור עוד....

     22/12/10 03:21:
   וואוהו
   איזה פוסט
   כל הכבוד לך,
   גם מסכימה ומזדהה על כל מילה ומילה.
   הורי נולדו בפולין אך עברו דרך רוסיה בבואם לארץ.
   שפתם המדוברת היתה רוסית ופולנית.
   שיר הקטיושקה היה שיר ילדות שלי,
   ועד היום זוכרת אני שיר זה בנוסטלגיה,
   כשלמדתי לנגן אותו באקורדיון לכבוד אבי שהיה כבר חולה מאד ואהב לשמוע אותי....
   חברי הטובים במשך השנים היו חברים רוסיים בתזמורת הפילהרמונית, מורה לפסנתר, נגן יולה, רופא ילדים, עובדי נקיון שהיו רופאים ברוסיה. שמש בבית ספר שהיה רופא, שומר לילה שהיה עורך דין ועוד ועוד.
   תבורכי על הפוסט החשוב
   ושוב כל הכבוד
   שרה קונפורטי
   www.sarakonforty.com
     21/12/10 19:08:
   יפה לך ההשקעה הרבה בפוסט חשוב מאין כמותו!
     21/12/10 12:04:
   את צודקת מאוד !!! הפוסט נכון ומדוייק.
   לצערי, יש לנו הישראלים נטיה להדביק סטיגמות לכל גל של עליה, לכל מגזר ולכל מיגדר. אבל אין בסטיגמות האלה שום דבר שיכול לקחת מהמבריה"מ את תרומתה המפוארת למדינתנו.
     21/12/10 05:24:

   כל הכבוד.

   יישר כח.

   כוכב* של זמן טוב.

   נר כוכב במקום כוכב.

   עדיף לנסות ולהצטער,

   מאשר להצטער שלא ניסית.

     20/12/10 22:48:
   תודה,
   היום כולם מבינים שכל עלייה למעשה היא הנס הגלוי של מדינת ישראל ולא רק עלייה מברית המועצות לשעבר,
   כל עלייה תורמת ומפעילה את הגלגל הכלכלי והחברתי ומניעה אותה קדימה.
   אין ספק ששבע מאות אלף אקדמאים מכל התחומים האפשריים שמדינת ישראל קיבלה ב"חינם" תרמו כאן הרבה
   בכל תחום אפשרי.
   לגבי סטיגמות...זה טיבעה של החברה, הסטיגמות תמיד יהיו , אבל צריך להתבונן מה קרה אחרי עשרים שנה או ארבעים שנה, האנשים האלה רובם כאן, במקומות המפתח וממשיכים להשתלב ללא שום קושי.
     20/12/10 22:24:
   פוסט מקיף ממצא,מושקע ,עם תמונות נהדרות להמחשה.
   תודה.
     20/12/10 20:44:
   ***
   פוסט מפואר !!!
   אמיתי ונכון !!
     20/12/10 18:11:

   צטט: סוקראטס 1 2010-12-18 09:59:16

   יקירתי

   לכל גל של עלייה הצמידו סטריאוטיפים, כך שאין חדש תחת השמש

   מאידך כור ההיתוך החברתי הוכיח עצמו פעם אחר פעם, והעובדה היא שלאחר שנים כל העליות הקודמות הפכו היום לישראלים.

   וזה מה שיקרה בסופו של דבר גם בנושא העלייה מחבר העמים.

   יופי של פוסט הבאת לנו בנושא העלייה מחבר העמים.

   והייתי מאד שמח לראות גם פוסט בנושא העלייה מאתיופייה, שלענ"ד זוהי עלייה מדהימה, צנועה, שקטה. ובעלת איכויות.

   סוקראטס

    

   אורלי יקירתי,

   שותפה לדעתו של סוקראטס

   מזי♥

     20/12/10 17:33:
   אורלי היקרה, כמו קודמיי גם אני סבורה שדברייך נכונים, חשובים מאוד, מאירים את הנושא על כל צדדיו והיבטיו, וצריכים להישמע בקול רם יותר. תודה על הפוסט המושקע ומאיר העיניים
     20/12/10 17:33:
   אורלי היקרה, כמו קודמיי גם אני סבורה שדברייך נכונים, חשובים מאוד, מאירים את הנושא על כל צדדיו והיבטיו, וצריכים להישמע בקול רם יותר. תודה על הפוסט המושקע ומאיר העיניים
     20/12/10 17:23:
   תודה לך על פוסט מושקע ומאיר על העליה ואיכותה.
     20/12/10 09:15:

   לפי   אורך  הכתבה ברור   שאיכפת   לך     המון

   היגיעו  יהודים מוכשרים בתוך  מספר  כמו מליון

   כל יהודי  שחוזר  לארץ  האבות

   יכול     לתרום    למדינה   רבות

   אפשר      רק     לשבח     את    כל  העולים     שבאו     אלינו

   ותרומתם  למדינה  גדולה  באיכות ובכמות כי הם כבר  שלנו

   שמעון

   http://cafe.themarker.com/image/1930338/

     19/12/10 21:47:
   חברה מתוקה ומוכשרת, ההשקעה שלך שוב נושאת פרי ומתגלה כמלמדת , תודה יקירה. במקביל, אין אלא לברך על העלייה המדוברת שכן מכל הבחינות, התרבותית, המנטלית וכו', רק ספגנו ערכים חדשים. לי חבל שאי אפשר לומר אותו דבר על העלייה מאתיופיה שכן הפער בין שני אלו ניכר וכנראה ישאר כזה לעד. בנוסף, חבל לי כי למדינת ישראל לא היו תוכניות טובות יותר לקליטה מוצלחת יותר אבל הכי מציקה היא העובדה שלא תמיד הישראלים קיבלו וקידמו בברכה את העלייה המדוברת. תודה יקירה לפוסט נפלא, המון מידע ותמונות יפות.
     19/12/10 21:41:
   אורלי יקרה...
   אני מצדיעה לך.
   איזה פוסט עשיר.
   נאלמתי דום.
   תודה לך על ששיתפת אותי-אותנו.
   ***
     19/12/10 13:49:

   אורלי יקרתי,
   לארכו של הפוסט, הרגשתי איך בוער בך (ובצדק) הכעס על הסטיגמות ועל היחס השלילי, אשר מפגינים הישראלים כלפי העולים, האיכפתיות שלך ממש זועקת ואני בהחלט מזדהה עימך ומבינה לליבך.
   לגבי חוסר ההיטמעות של העולים בחברה, יש לציין "לטובה" את תושייתם של חברות הענק, אשר גרמו לשימור התרבות הרוסית ע"י ניצול העליה להגדלת רווחים, הם התחילו לייצר ברוסית, לכתוב ברוסית על כל מוצר ומוצר, הקימו רשתות לדוברי רוסית כמו טיב טעם, הקימו עיתונות ברוסית כולל מקומונים, אתרי אינטרנט, חברות לדוברי רוסית בלבד, דפי זהב ומה לא, ואף הגדילה הממשלה לעשות והקימה ערוץ טלוויזיה ברוסית (ערוץ 9), אשר חתם את הגולל על ההיטמעות בישראליות.

   אני נמנית עם העליה של שנות ה- 70. בזמננו, רוסית הייתה מצרך נדיר, מה שגרם לנו לקלוט מהר את השפה וללמוד את מנהגי המקום על-מנת להשתלב ולשרוד, מצב שלא קיים היום, הרי הכל ברוסית, ובכל מקום יש דובר רוסית שיתרגם לך, ובכל פינה יש עסק דובר רוסית, וחדשות ברוסית וערוצי מדיה ברוסית אז בשביל מה להתאמץ??? זו הסיבה שנוצרו שכונות "הגטו" הרוסיים.
   יחד עם זאת, גם זו שאלה של זמן. הרי הדור השני והשלישי כבר נטמעו, כבר שרתו בצבא והפכו לישראלים לכל דבר, כבר משתתפים בכל תוכנית טלויזיה, החל מכוכב נולד ועד למאסטר שף..., אז זו רק שאלה של זמן עד שהם יהיו חלק בלתי נפרד מאיתנו. ואז יבוא מהגרים חדשים וגם עליהם נצחק ונתעלל... ככה זה. אין ואקום.
   ולסיכם הפוסט המדהים והחרוץ שלך, רק אוסיף ואומר שחיוני להישרדות מדינתו, דווקא בגלל הבעיה הדמוגרפית הקשה בה אנו נמצאים, חיוני לנו להביא עוד ועוד עולים, כמה שיותר! את כל המליון הנותר בבריה"ב לשעבר, את כל המליון הנמצאים בארה"ב ואת כל היהודים ש"נתקעו" במדינות אירופה!
   ושבו בנים לגבולם ויפה שעה אחת קודם!!!
   תודה לך על המידע ועל אהבת העם באשר הוא,
   ג'אן

     19/12/10 13:27:

   מצדיעה להם איתך יקירה....

   כהרגלך הפוסט מושקע ובו 

   חומר מעניין ומאיר.

   אכן העליה תרמה המון

   ולצערי לכל עליה יש את הסטיגמה

   שלה וזה נורא

   זכור לי את התקופה של המרוקאים.

   מקווה שהרוב הבין שהם עליה מבורכת

   שתרמה המון למדינה.

   תודה לך על רשומה מאלפת ומאירה

   נקודות רבות.

   מחבקת לך שבוע נעים.

    

    

   ''

     19/12/10 13:24:
   אין לי מה להוסיף לפוסט כה מושקע וכה ממצה.
   נגעת בהרבה מאד נקודות חשובות .
   אני מורידה את הכובע בפניך.
   *******
     19/12/10 05:33:
   מארינה..תפתחי זה אלכסססססס....
     18/12/10 23:26:
   פוסט מושקע ומקיף כרגיל
   אני צריך לקרוא שוב
   ולי בכלל אופן יש מה לומר על העליה בכללל במדינה שלנו סביר שעוד אשוב
     18/12/10 21:25:
   בהזדמנות זו, אני מצטרפת אליך ומצדיעה באופן אישי לאחד מחברי הטובים, המדען יבגני. *
     18/12/10 18:22:
   את גדולה.
   פוסט מעולה...
   צריך ללמד בבתי ספר...
   אין לי מה להגיד..
   הכל מושלם.
   למדתי הרבה.
   קראתי חלק ואשוב להמשך לקרוא בו.
   *********
     18/12/10 17:29:
   כתבת הכל ,כל מילה נוספת מיותרת....
     18/12/10 14:24:
   פוסט נפלא, מקיף וממצה,מסכים איתך בכל ,ולוואי שיעלו לארצנו מכל קצוות תבל רבים.
     18/12/10 14:16:

   צטט: תכשיט 2010-12-18 11:06:32

   כוכב על פוסט מושקע

   שבת שלום....

    

     18/12/10 11:06:
   כוכב על פוסט מושקע

   שבת שלום....
     18/12/10 11:06:
   כוכב על פוסט מושקע

   שבת שלום....
     18/12/10 11:03:
   כל הכבוד לנושא וכל הכבוד להשקעה!!
     18/12/10 10:06:
   אין ספק שהתרומה גדולה ביותר,מבחינה תרבותית ,ערכית וביטחונית
     18/12/10 09:59:

   יקירתי

   לכל גל של עלייה הצמידו סטריאוטיפים, כך שאין חדש תחת השמש

   מאידך כור ההיתוך החברתי הוכיח עצמו פעם אחר פעם, והעובדה היא שלאחר שנים כל העליות הקודמות הפכו היום לישראלים.

   וזה מה שיקרה בסופו של דבר גם בנושא העלייה מחבר העמים.

   יופי של פוסט הבאת לנו בנושא העלייה מחבר העמים.

   והייתי מאד שמח לראות גם פוסט בנושא העלייה מאתיופייה, שלענ"ד זוהי עלייה מדהימה, צנועה, שקטה. ובעלת איכויות.

   סוקראטס

     18/12/10 09:39:
   אורלי מדהימה שכמוך
   איזו השקעה
   וכל זה למען אחוה ורעות במדינתינו
   תבורכי
   גדלנו על כך שיש להביאם ארצה
   ומהרגע שהגיעו עלו וצפו לטובה ולחיוב הרבה דברים בגל העליה
   אולם מישהו שכח את המושג אחוה ורעות
   וטוב שאת מביאה לכך את נושא העליה בכלל
   שבת שלום
     18/12/10 07:12:
   איזו השקעה חברה שלי
   גם אני מאוד אוהב ומוקיר את חשיבותה של העלייה מברית המועצות
     17/12/10 23:28:

    היי שבת שלום  ..לצערי  טוב יותר להסתדר בארץ  בשפה הרוסית  ולא העיברית  ..

   היגיעו כ  2 מליון  במשך השנים  וכן יש בניהם  לא יהודים  ולא הכוונה כי הדת בחן"ל הולך לפי האבא ולה האמא !

   בשנות ה 70  הם אופינו  ב " וולוו " ככול ומספר " לבן  " ..וזה הרגיז את העולים הותיקים  שקבלו פרימוס

   ומיטת סוכנות ...בשנות ה 80  עלו  אסירי ציון   וקיבלו " מקום בממשלה  "  בשנות ה 90 עלו  מחבר העמים

   והם פקידים ופקידות בבנקים  , שומרי סף , שומרים אישיים  , וקופאיות בכול המרכולים   !  אילו שנכשלו  בבחינות קבלה לרפואה  מנכים היום רחובות והם  ממש נקיים  אם הישראלי הממוצע לא מלכלך  והייתר ילידי הארץ !

   אז..יש בניהם  כמה פרופסורים מוסיקאים ספורטאים  גאונים  ..יש...כמה ?   מספר עלוב לעליה כול כך גדולה

   יש יותר שיכורים והומלסים  מכול עליה קודמת .. ילידי הארץ זה סיפור אחר תלוי  מי היו ההורים  !

   אז..בשורה תחתונה   "  הכי טוב לדעת רוסית  הארץ ישראל  " כי  זה עוזר המון בכול מקום  ציבורי  

     17/12/10 22:40:
   העלית דברים מאוד חשובים.
   תודה
   שבת שלום
   דבורה
     17/12/10 20:37:

    

   שאפו על פוסט מקסים!!!

    

   חשוב בהחלט.

    

   תודה על ההשקעה.

    

     17/12/10 20:21:

   אין ספק תרומת העולים מארצות חבר העמים, ניכרת בכל תחומי החיים. לדעתי זו עליה ברוכה.
     17/12/10 20:04:

   WOW איזה פוסט מושקע

   תודה לך אורלי יקירה נשיקהשהבאת לנו

   ואכן מזדהה עם כל מה שכתבת  ואני אישית חושבת

   שהרבה מהעולים עם תפקידים מכובדים

   נפלו בין הכיסאות ונימצא רופא עובד למחיתו בתפקיד זוטר אחר

   לי אישית מפריע שאני כצברית רואה איך דוברי רוסית

   מתקבלים לעבודה על פני אלו שלא מכירים את השפה.

   * כוכב אהבה ממני

   חיבוק אוהב אוהב אורלי יקירתי

   ונשיקות חמות לליבך

   חיה

   ''

    

    

     17/12/10 19:23:
   כל הכבוד על העלאת הנושא בפוסט מושקע כל כך.
   כל פירגון מתקבל בברכה.

   שבת שלום
     17/12/10 18:29:
   כרגיל השקעת מזמנך וליבך
   כל הכבוד לך יקירה!
     17/12/10 18:28:
   אורלי....את אצילית:)
     17/12/10 17:30:
   כל הכבוד על הפוסט המושקע והמעניין! *
     17/12/10 17:07:

   אורלי יקירה

    

   פוסט מצוין..מושקע..מקיף ומפורט כהרגלך..

    

   אין לתאר את חיינו כיום ללא תרומתה האדירה של העלייה הרוסית לחברה הישראלית

    

   חשוב שהעלית את הנושא כאן

    

   אהבתי ומעריך מאד את ההשקעה

    

   שבת שלום

     17/12/10 16:28:
   פוסט מושקע מאוד
   תודה לך
   שבת שלום
     17/12/10 14:11:
   ללא ספק עליה שתרמה רבות
   מצטרפת להצדעה..
   פוסט מושקע כהרגליך..שאפו.
   שבת נפלאה לך יקירה
     17/12/10 13:59:
   אורלי האצילית, כל הכבוד על ההשקעה הזו...אבל נדמה לי שאת מתפרצת לדלת פתוחה...מי של מבין את תרומת עולי ברה"מ בכלל, ורוסיה בפרט, למדינה הוא פשוט בור ואין טעם לנסות ולהסביר לו...נכון, הגיעו גם הוודקה, הזונות והסכינים...השינוי היחיד זה שהוודקה החליפה את העראק...זונות וסכינים היו לנו קודם.
     17/12/10 12:55:

   *

   ספאסיבה

   ''

    

   (ולא אני לא יוצאת רוסיה אך למדתי לגמגם ברוסית בצורה מעולה)קריצה

     17/12/10 12:51:

   WQW איזה פוסט מושקע
   תודה
   שבת שלום
     17/12/10 12:35:
   תודה.יופי של פוסט.
     17/12/10 11:52:
   עבודת דוקטורט עשית.
   פוסט מושקע.
   למדתי ממנו הרבה.
   תודה לך.
   ****
     17/12/10 11:31:

   WOW
   עבודה ענקית !
   פשוט נהדר.
   שבת שלום.

     17/12/10 11:12:
   שתהיה שבת מבורכת לך וליקירייך(-:
     17/12/10 10:58:
   איזו השקעה מדהימה,
   פוסט חשוב ומצויין,
   סקירה נהדרת,,

   מסכימה עימך לחלוטין,
   לאמץ אותם לקירבנו ולהעריך את תרומתם לדינמיקת החיים במדינה *
     17/12/10 10:47:
     17/12/10 10:33:
   kol mila kodesh la emet
   kol a kavod
     17/12/10 10:32:
   מרחיק לכת בהסכמה עימך...
   ניצלנו מהחרדים והפלסטינים בזכותם...
   אכלנו אותה עם העובדים הזרים, כי לא השכלנו לשלם שכר ראוי לבנינו.....
     17/12/10 10:30:
   מוריד בפנייך את הכובע יקירתי
   החומר שאת מעלה פה מושקע לאין ערוך
   מיוחדת את חברה שלי.
   שבת שלום.
     17/12/10 10:28:
   אוההו...
   יקירתי, זה לא פוסט, זו כתבה לעיתון!
   ובכל זאת קראתי בשקיקה מילה במילה.
   היות ופרטת וכתבת על כל ניואנס של נושא העליה,
   אין הרבה מה להוסיף על כך וכל המוסיף גורע.
   בכל זאת, הערה קטנה שלי:
   מסכימה אתך מילה במילה.
   גם אני שמה לב ל"אנטי" של הציבור הוותיק לעולים מרוסיה,
   כינויים ושמות שונים מלווים אותם מאחורי גבם.
   אבל -
   כשאני הולכת לקונצרטים או הופעות אמנות או תערוכות, המקום, משום מה, מלא בעולים מרוסיה אשר אינם מפסידים את הקטע התרבותי ומאוד נהנים להיות שייכים.
   אהבתי את התמונות ברק העמוד שלך, ובכלל...
   כל הפוסט נפלא.
   שבת שלום לך יקירתי
     17/12/10 10:13:
   מסכים איתך, צריך לקלוט כמה שיותר עולים ולאפשר להם להרגיש בבית, זה הבית של העם היהודי, וכאן מקומם של יהודי התפוצות ולא חשוב מאיפה הם באים. כל יהודי הוא נכס לעם ולמדינה.

   תודה ושבת שלום.
     17/12/10 10:01:

   אורלי יקרה, חזרתי לקרוא ואני מלאת התפעלות מהפוסט שלך. מאמר לתפארת, על כל הרעיונות העיצוביים, העובדות, התמונות המבטאות את מה שמעבר למילים והפרגון העצום לעליה האיכותית מברית המועצות לשעבר. כמו שאמרו כבר מגיבים אחרים לפני, מאמרך האיכותי ראוי שיוקרן ויוסבר בפני תלמידים בכל מוסד חינוכי, למען ידעו ויעריכו, כחלק מתכנית הלימודים על החברה הישראלית. כתבתי פוסט צנוע יותר, על כור ההיתוך, ואני מתכוונת לצרף לשם המלצה חמה על הפוסט שלך.

     17/12/10 09:58:
   כל הכבוד על הפוסט המושקע
   מפרגן להם באהבה.
     17/12/10 09:55:
   מצדיעה איתך לעולים מרוסיה
   מצדיעה לך על הפוסט המדהים
   שבת שלום
   אילת
   *
     17/12/10 09:44:
   אני מסכים.
     17/12/10 09:16:
   פוסט מושקע ומעניין
   מצטיינת העלייה הזו ביוזמה, חריצות עצמאות מחד.
   מאידך - לא בכיינים.
   נס העלייה השנייה הגיע מאותו המקור..
     17/12/10 09:11:
   כמו להרבה דברים בחיים גם פה יש יתרונות וחסרונות.
   ונראה שהיתרונות רבים מאוד.
   שבת שלום
     17/12/10 09:09:
   יופי של פוסט,,,איחוד העם,,,,לישראל אחת,,,שבת שלום,,,,
     17/12/10 09:07:
   * כל הכבוד להשקעה
     17/12/10 09:02:

    תודה יקירה עבודה רבה השקעת בפוסט

   כל הכבוד...

   שבת שלום

   כריסטין **

     17/12/10 08:48:
   מזל שהם הגיעו לפה ולא לקנדה או לארה"ב, גם הרימו מעלה את הרמה התרבותית וגם עוזרים קצת למנוע מהמדינה הזו להפוך למדינה לבנטינית לחלוטין,
     17/12/10 08:48:
   מזל שהם הגיעו לפה ולא לקנדה או לארה"ב, גם הרימו מעלה את הרמה התרבותית וגם עוזרים קצת למנוע מהמדינה הזו להפוך למדינה לבנטינית לחלוטין,
     17/12/10 08:41:
   כבוד.
     17/12/10 08:38:
   פוסט מקיף וממצא מאוד!
   כל הכבוד להשקעתך!
   נראה שזה בדמך!
     17/12/10 08:36:
   גיט שבת'
     17/12/10 08:22:
   אצילית

   תודה ששיתפת
   תודה על הפוסט המושקע
   שבת טובה
     17/12/10 08:01:
   כרגיל את מתעלה על עצמך
   פוסט מוקפד ומדוקדק

   סוף שבוע נעים

   יורם פרקט
     17/12/10 08:00:
   ספאסיבה גם לך...:)
   כמה מחמם את הלב לדעת שיש אנשים החושבים על כך...
   באופן אישי , אני עליתי מליטא בתחילת שנות השבעים...
   ילדה קטנה בארץ זרה ומאז כאן ביתי וכאילו ...כאן נולדתי...:)
   תודה לך ושבת שלום...
   סאני*
     17/12/10 07:55:

   יונהשבת ''

    הרוסים בנו את הארץ בהקמתה,

   וחיזקו אותנו העליה

     17/12/10 07:54:
   שבת נועם,
   ותודה על הדברים היפים.
   לצערי באותו זמן עזבו מאות אלפי ישראלים לאמריקה.
     17/12/10 07:50:
   אורלי יקרה
   ראשית פוסט חשוב חינוכי עם משמעות עמוקה לדור הצעיר .פוסט מלמד אני מסכים איתך בכל מה שכתבת מה העליה הזאת תרה בעצם למדינה או איך היו נראים פני המדינה בלעדיהם . פה לא מספיק פוסט אחד או תוכית טלויזיה אחת פה צריך סידרה שלמה אני עדיין זוכר בראשית העליה שהכריזו "הנה העולה המיליון "זה היה בשידור חי ואני מאוד התרגשתי .התרומה של העולים מחבר העמים למדינת ישראל בהרבה מאוד תחומים היא ללא ספק משמעותית אורלי . כל הכבוד על הפוסט הזה כהרגלך פוסט חשוב ומלמד
   תודה אורלי
   מהלב
   ירין
     17/12/10 07:24:
   תודה!
   אכן, עלייה זו, הוסיפה ליופיהּ, לחוסְנהּ ולהתְפַתְחוּתהּ של ישראל. בוּז לַמלְעִיזים!

   מן הראוי לציין שֶׁבְּסִפְרי "אוהלים" - הוצאת אָלֶף, שיצא לאור בשלוש מהדורות, החל משנת 1980 מובא שירי "גָּלֻיּוֹת " שֶׁנִּכתב ב: 11.12.1954 לִפְנֵי חמשים ושש שנים, שיר המופיע בְּספרי "אוהלים" בעמוד 36, בו כחבתי בין היתר ואני מצטט:

   יוֹם יָבֹא
   וִיהַדְהֵד אָז "בִּפְרַבְדָה"
   שֵׁם יִשְׂרָאֵל וּמָסַךְ הַבַּרְזֵל
   יִבָּקַע יִתָּם.

   וּמִגְּרוּזְיָה, בּוּכָרָה וּמִינְסְק
   יִצְאוּ בּשִׂמְחָה רִיּנָה וְשָׂשׂוֹן
   לְמוֹלָדְתָּם.

   וְאוּלַי רָמַטְכָּ"ל תֵּימָנִי יְהִי
   וְשַׂר חִנּוּךְ מִמָּרוֹקוּ יְהִי
   אוּלַי מַנְהִיג עָם.

   וְשָׁלוֹם אָז יָבא עַל יִשְׂרָאֵל
   וְעַרְבִים יְכַתְּתּוּ לְאִתִּים
   אֶת חַרְבוֹתָם.

   11.12.1954

   אכן, חלפו שנים וחלומי, זה הִתְגָּשֵׁם כְּיתר הנושׂאים המופיעים בשיר ואפילו "נבואַת הבית האחרון " הִתְגַּשְּׁמָה חלְקִית, מצפים עדין לַשָׁלום האמתי והיציב .

   וידוע,שהעלייה מֵרוסיה הייתה חלומו של דוד בן גוריון ז"ל.

   אישית, מצדיע לעלייה זו ולעוֹלֶיהָ הנֶּאמנים וְכָמוני המונים בישראל.

   כמובן, חלקי לא יהֵא בין אלה המניחים אַבְנֵי נגֶף לְהַמְשֵׁךְ קליטתם המהירה, היעילה והטובה.

   כולנו ממוקמים על ציר היהדוּת, מי שקרוב יותר ומי שרחוק
   שנאמר : "כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא "
     17/12/10 07:02:

   יופי של פוסט.

   שבת שלום פרשת ויחי,
   שתהיה לנו שבת הכי הכי,

   שבת של התחלות חדשות,
   בהעצמת תחושות ורגשות,

   שבת שתוקדש גם למחשבות,
   של מטרות והחלטות חשובות..
   .נשיקה

    


   שבת שלום, פרשת ויחי...


   תודה

   *
     17/12/10 06:36:

   ספאסיבה!!!

     17/12/10 06:29:
   שבת שלום
     17/12/10 06:16:
   אין על הרוסים.
   כל הכבוד על הפוסט.
     17/12/10 06:08:

   אורלי... שוב מרתקת ובגדול... כל הכבוד!!
   כל מילה בסלע.... לא יכול להיות הסבר יותר מדויק
   אם יש מישהי בקפה שלוקחת אותנו ברצינות
   ומביאה לנו חומרים כאלה זו את אורלי

   תודה לך אורלי יקרה על כך ...את נכס אמיתי נשיקה

     17/12/10 06:08:
   אורלי יקרה,
   תמיד את יודעת להדהים !!
   לא זו בלבד שאני מסכים עם כל מילה שכתבת באשר למילות הערכתך העמוקה לנכס אנושי זה שהגיע אלינו כנס מהשמים,
   הפוסט המושקע שלך ראוי לכל שבח. תבורכי !!!
   רק לחשוב מה היה מצבה הדמוגרפי של מדינת ישראל, אלמלא עלייתם של האנשים היקרים האלה ארצה...
   נס גדול נעשה לנו, ואני מתכוון לכל מילה שאני כותב.
   שבת נפלאה !!
     17/12/10 05:40:
   הם נכס חשוב ביותר. מסכים!
     17/12/10 05:38:
   הריון קשה אבלמוצלח
     17/12/10 05:19:
   מה שבטוח שזאת עליה מאדדדד יפה...וחשובה
   הם הוסיפו כח לעם ישראל
   ואשוב התמונה זללה לי ת'כוכבבבב
     17/12/10 05:12:
   אורלי , אורלי , אורלי ......את פשוט גדולה מהחיים.
   הרסת לי את השבת , עכשיו מחוייב להיכנס לשאר
   הפוסטיםם שלך וללמוד ממך יותר וגם להכירך,
   שבת שלום לך גבירתי ולכולנו ,לרוסים , לאתיופים , לצרפתים, לאנגלים , לאמריקאים , למרוקאים, לאשכנזים
   והספרדים וכו'...
   אני אומר: "לא משנה מאין באת , השאלה לאן אתה הולך"
   יורם "הלוחם" שמככב בגדול!!!
     17/12/10 05:03:
   כוכב
   כל הכבוד על הפוסט המושקע
   מפרגנת להם באהבה.
     17/12/10 04:56:
   שאפו על הפוסט המושקע אורלי - כהרגלך בקודש
   כל הכבוד על הפירגון שנתת כאן

   תודה עבור כל המידע וכל הפרטים הקטנים שטרחת לאסוף ולהביא לידיעתנו

   וכמו שאמרה הדס - פוסט מקיף ועשיר

   שולחת לך חיבוק גדול לכבוד שבת וכך סתם
   ודש חם חם לרינת יקירתנו

   שבת שלום אורלי, לך ולבני משפחתך...*
     17/12/10 01:54:
   פוסט נפלא .
   מושקע..
   צריך לפרסמו בעיתונים...
   לתלמידי בתי ספר ועוד...
   *
     17/12/10 01:36:

   אורלי

   איזה פוסט נהדר...

    

   מקיף ועשיר באנשים טובים ונהדרים

    

   עוד אשוב לקרוא בו בייתר ריכוז

   ולא בשעת לילה מאוחרת

    

   כל שנותר לי כרגע לומר לך

   ספאסיבה!!!

   פשוט נפלא!

    

   שבת שלום

   מהדס.*

     17/12/10 01:33:

   אורלי יקרה, הפוסט פשוט מלאכת מחשבת. את נפלאה, איזו השקעה! מופתע

   אקרא מחר בעיון וביתר העמקה. תציצי בשעה, לילה טוב ושוב: כל הכבוד!

     16/12/10 23:22:

   אורלי . . .

   אני מרגישה שהנושא ממש בדמך.

   הפוסט שלך,

   מעבר לכך שהוא מקיף את הנושא,

   ממש עבודת מחקר . . .ורצינית,

   הוא מאוד אמוציונאלי.

   אני מרגישה את העלבון שאת חשה,

   בגללו חשוב לך להביא את כל המידע החשוב הזה.

   ==

   מסכימה איתך במה שהבאת לכאן.

   ו . . . כתבת מאוד מרגש,

   ממש מתוך הלב. נשיקה