כותרות TheMarker >
  ';

  קניין רוחני, אינטרנט וכל מה שביניהם

  ארכיון

  האם מותר לשלוח ספאם בלי הסכמה? כנראה שכן

  0 תגובות   יום ראשון, 26/12/10, 11:04

  בהמ"ש לתביעות קטנות בירושלים נדרש להכריע האם לאתר השש בש play 6-5 מותר לשלוח הודעות פרסומיות למכשיר הסלולרי ללא הסכמה מפורשת של הנמען.

  שלוש שנים לפני שהגיש את תביעתו, שיחק התובע להנאתו במשחק השש בש המקוון שמציע האתר. במסגרת זו, התבקש התובע למסור את פרטי ההתקשרות עימו. לאחר תקופה קצרה הפסיק התובע לשחק במשחק. עובדה זו, הובילה את הנתבעת לשלוח לתובע עשרות מסרונים הקוראים לו לשוב ולשחק, תוך שהם כוללים הבטחות לבונוסים כאלה ואחרים. לטענת התובע, הוא מעולם לא נתן הסכמה לקבל מסרונים ולאחר קבלתם הוא פנה מספר פעמים לאתר וביקש להפסיק את הפניות אליו, אך ללא הועיל.

  נציין, כי ע"פ "חוק הספאם", על הנמען להסכים באופן מפורש, מראש ובכתב על קבלת הודעה פרסומית דרך המייל, הפקס והטלפון. ואילו במידה ולא התקבלה הסכמה שכזו, הרי שלמפרסם אסור לשלוח כל דבר פרסומת ואם עשה כן, רשאי בית המשפט לפסוק פיצויים בגובה של עד 1,000 ₪ בגין כל הודעה. עוד נציין כי אף אם נתן הנמען את הסכמתו במהלך התקשרות או התעניינות, על המפרסם ליידע אותו כי הוא עתיד לקבל הודעות פרסומיות וכן לציין בכל הודעה שיישלח מהם הדרכים שעל ידם ניתן להיגרע מרשימת התפוצה.

  נוכח כך, ובכל הכבוד הראוי, לא ברורה התוצאה שאליה הגיע בית המשפט במקרה דנן, אשר הינה מנוגדת באופן ברור ללשון החוק. ביהמ"ש חילק את תביעתו של רומנו לשתיים. האחת בגין המסרון הראשון שקיבל והשנייה בגין שאר המסרונים שקיבל לאחר מכן.

  באשר לשאר המסרונים שקיבל התובע, קבע בית המשפט כי על אף שהאתר לא הביא כל ראיה כי קיבל את הסכמת הנמען מראש, ועל אף שהמסרונים לא כללו פירוט כיצד ניתן להיגרע מהרשימה, כפי שמחוייב באופן מפורש על פי החוק, יש "חזקה" על התובע שידע איך אפשר ליצור קשר עם הנתבעת מאחר וידע את כתובת אתר האינטרנט שלה. לכן, כך לפי בית משפט, לא ניתן לקבל את טענתו שלא הצליח למנוע את קבלת המסרונים.

  ואולם, חוק הספאם קובע במפורש: על מפרסם המשגר דבר פרסומת לציין, בין היתר, את שמו ואת דרכי יצירת הקשר עימו לצורך מתן הודעת סירוב. אם כך, על פי הגיון בית המשפט, יש לתת פטור לחובה זו לכל אתר אינטרנט או גוף אחר שעקב ההתקשרות עימם מסר הנמען את פרטיו- שכן אם השאיר שם את פרטיו הוא הרי יודע איך להגיע אליהם, לא?

  אך ברור הוא שכוונת המחוקק היתה להקל את מלאכת הנמענים בבואם להפסיק את המטרד ולא לשלוח אותם לתור אחר כתובתו של המפרסם, גם אם זו ידועה להם בצורה זו או אחרת.

  באשר למסרון הראשון, קבע בית המשפט, באופן שאיננו מובן, כי מאחר והתובע מסר את פרטיו לפני שחוקק חוק הספאם, הרי שהחוק לא חל עליו. קביעה זו אף היא נוגדת את לשון החוק ואת המטרה לשמה הוא נחקק. שכן, אחת הסיבות שלשמן נחקק החוק היה עקב רשימות התפוצה האימתניות שהחזיקו גופים מסויימים, ובייחוד אתרי אינטרנט, וכללו פרטים של אזרחים אשר מעולם לא הסכימו לקבל הודעות פרסומיות. החוק נועד להפסיק את המטרד. החוק לא העניק הנחה לאף מפרסם וחייב את המפרסמים "להכשיר" את רשימת התפוצה שלהם עד למועד כניסת החוק, על ידי קבלת הסכמה מפורשת של הנמענים, שכן אחרת לא יוכלו לשלוח להם הודעות פרסומת.

  אם כן, העובדה שהנמען נתן את פרטיו בטרם כניסת החוק, אך לא הסכים שיישלחו אליו פרסומות, איננה משנה לענייננו ואף מחזקת את טענותיו.

  לא ניתן להתעלם מכך, כי בית המשפט הסתייג מנסיונו של התובע "לנפח" את התביעה על ידי ישיבה בחיבוק ידיים. מפסיקות בתי המשפט עד כה ניכר כי לא נוחה דעתו של בית המשפט לפסוק פיצוי לנמענים אשר מבקשים לעשות "כסף קל" בטרם עשו נסיון אמיתי וכנה להפסיק את המטרד.

  בדיוק לשם כך, העניק המחוקק לבית המשפט שיקול דעת רחב ביותר בבואו לפסוק את גובה הפיצויים. על פי החוק, בית המשפט רשאי (אך לא חייב) לפסוק לנמען פיצוי בגובה של בין אפס לאלף שקלים בגין כל הודעה. לפיכך, יכול היה בית המשפט בנסיבות אלה להגיע לאותה תוצאה בדיוק באופן פשוט למדי, על ידי כך שהיה קובע כי כי על אף שלכאורה נשלחו המסרונים בניגוד לחוק, החליט שלא להעניק לתובע כל פיצוי.

  בדרך זו, היה בית המשפט משדר מסר נכון ומרתיע לציבור המפרסמים ולציבור הנמענים, וכמובן היה נמנע מלהוציא תחת ידו פסק דין, אשר לדעת הכותב, מנוגד ללשון החוק.

   

  ת"ק (ירושלים) 4860-09 מורנו נגד אינטרלוגיק בע"מ


  * הכותב הוא עו"ד המתמחה בקניין רוחני ודיני אינטרנט.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   פרופיל

   עו"ד עוז חיים
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגיות