כותרות TheMarker >
  ';

  Media Radar

  הבלוג הזה עוסק במיגוון נושאים שקשורים רובם ככולם לאינטרנט - עם התייחסות ספציפית לנושאי מדיה. חלק מהעניינים יהיו קשורים לזירה הישראלית וחלקם לזירה הבינלאומית, בעיקר בארה\"ב

  0

  עשור של אינטרנט בארה\"ב (ב'): ינואר 2001 – מארב במקום ה-26

  1 תגובות   יום שישי , 6/10/06, 17:18

  זהו ההמשך לחלק הראשון של סדרת כתבות העוסקת בהתפתחות האינטרנט בארה"ב בעשור האחרון, כפי שהיא משתקפת ברשימת עשרת נכסי האינטרנט הפופולריים ביותר בדירוגי מדיה מטריקס בעשור האחרון.

  מדיה מטריקס, היום בבעלות comScore, החלה לפרסם את הדירוגים שלה בינואר 1996, לפני כמעט עשר שנים וחצי.

  הרשימה הראשונה היתה אופיינית מאוד לתקופה – לידתו של האינטרנט המסחרי. האתרים המובילים אז השתייכו לקבוצות מאוד מוגדרות ופרט לשלושה, כולם ראו את האינטרנט כזירה לעשיית עסקים: ספקי אינטרנט שהצליחו ליצור גם עולמות של תכנים ושירותים שמשכו כמויות גדולות של גולשים – AOL (מקום ראשון בדירוג), Prodigy (מקום שישי) ו-CompuServe (מקום שביעי); מנועי חיפוש – WebCrawler (מקום שני), יאהו! (מקום רביעי) ואינפוסיק (מקום חמישי); ומפתחת הדפדפן המסחרי הראשון נטסקייפ (מקום שלישי).

  בתחתית הרשימה היו מרכזי מחקר – ארגונים, שאחרי צבא ארה"ב, היו אחראים חשובים להתפתחות הרשת ככלי שיתופי ולא ראו בה זירה מסחרית: אתר האינטרנט של אוניברסיטת מישיגן, umich.edu (מקום שמיני), אתר מרכז החישובים primenet (מקום תשיעי) ואתר קהיליית ה-tech – ה-WELL (מקום עשירי).

  בחמש השנים שחלפו עד ינואר 2001, זירת האינטרנט עברה שינויים עצומים. ראשית – מספר הגולשים: אם בינואר 1996 מדיה מטריקס העריכה את קהל הגולשים בארה"ב בכ-20 מיליון, בינואר 2001 היא כבר העריכה אותו בכמעט 85 מיליון – צמיחה של כ-33% בשנה.

  בתקופה הזו גילו את האינטרנט לא רק אנשי חזון כי אם גם אנשי הכסף הגדול. הכוונה אינה לאנשי קרנות ההון סיכון, שהיו כבר מממנים ותיקים של האינטרנט, כי אם למשקיעים בוול סטריט – כולל המשקיעים המוסדיים הגדולים ביותר, המנהלים את כספיהם של חוסכים קטנים, חברות ביטוח, פנסיונרים ופנסיונרים לעתיד.

  הזרמת הכספים האדירה הזו לוותה בהשקעות ענק בחברות אינטרנט, שדחפו בעוצמה רבה לא רק את מחיריהן כי אם גם את מחירי תעשיית ההיי-טק כולה: בין תחילת ינואר 1996 ל-10 במארס 2000, מדד נאסד"ק טיפס מ-1,059 נקודות ל-5,049 נקודות – כמעט פי חמישה, כלומר בקצב קצת יותר מהיר מקצב התרחבות קהילת הגולשים.

  התקופה הזו היא תקופת בועת הטכנולוגיה, והיא הקיפה לא רק את שוקי ארה"ב כי אם את כל שוקי הטכנולוגיה בעולם – כולל ישראל כמובן.

  ב-10 במארס 2000 החל האוויר לצאת מהבועה הזו. בהתחלה בקצב מהוסס ובהמשך בקצב מהיר: עד סוף ינואר 2001 מדד הנאסד"ק צלל לשפל של 2,773 נקודות – 45% פחות מרמת השיא של מארס 2000.תקופת הבועה וההתפכחות שבאה לאחריה גרמו כמובן לשינויים עצומים בענף. בתקופת הבועה אירעו מיזוגים רבים שמטרתם היתה ליצור מאסת שוק גדולה נוכח השוק המתפתח והתחרות הגוברת. גם אחרי שהיא התפוצצה היו מיזוגים גדולים – אך הפעם כדי לשרוד. רבות מחברות האינטרנט שלא התמזגו פשוט נסגרו ואחרות פיטרו עובדים באלפים.

  מגמת הקונסולידציה באינטרנט מצאה ביטוי גם בשיטת הדירוג של מדיה מטריקס עצמה: אם בינואר 1996 היא דירגה את "האתרים" הכי פופולריים, הרי שבינואר 2001 היא כבר דירגה את "נכסי האינטרנט" הכי פופולריים.

  1. במקום הראשון ניצבה – עדיין – AOL, עם חשיפה של 76%. בדרך לשם, AOL ביצעה שני מיזוגי ענק שמטרתם היתה להעצים את כוחה: בנובמבר 1998 היא רכשה את נטסקייפ ובינואר 2000 היא הודיעה על מיזוג עם ענקית המדיה טיים-וורנר ביחס של בערך 50:50. הראשונה ראתה במיזוג הזדמנות נהדרת להתחבר למאגר תכנים רב-ערך, רשת כבלים וספקית אינטרנט בכבלים מצליחה (Road Runner) והשנייה ראתה בו הזדמנות להתחבר לשחקנית הגדולה ביותר בשוק שנראה כמי שעומד לאיים על תעשיית המדיה כולה.

   

  2. במקום השני ניצבו נכסי האינטרנט של קבוצת מיקרוסופט, עם חשיפה של 66%. עבור ענקית התוכנה זה היה זינוק מדהים, מכיוון שבינואר 1996 היא דורגה במקום ה-26.

  לזינוק הזה היו שתי סיבות. הראשונה הוא כללית יותר. גם בעידן הבועה וגם לאחריו, למיקרוסופט לא היו בעיות מימון. היא היתה יכולה להשקיע סכומי עתק ביצירת נכסי אינטרנט גדולים.

  השנייה היא כמובן השקת דפדפן האינטרנט שלה – האקספלורר. האקספלורר הושק לראשונה ב-1995, כלומר כשש שנים קודם לכן, אבל בניגוד לזה של נטסקייפ, שדרשה תשלום עבור שימוש בארגונים ועסקים, האקספלורר ניתן חינם לחלוטין. ב-1999, בתוך ארבע שנים מהשקתו, האקספלורר הפך לדפדפן הנפוץ ביותר באינטרנט. המגמה הזו כמובן התחזקה וכיום נתח השוק הגלובלי שלו מוערך ב-85%.השקת האקספלורר קברה כמעט לחלוטין את נטסקייפ וגרמה לכך שמיקרוסופט הואשמה בפעילות בלתי-תחרותית.

  ב-1995, במקביל להשקת האקספלורר, מיקרוסופט השיקה גם את רשת אתרי התוכן שלה – MSN. כשהיא מגובה ביכולות הפיתוח של החברה הגדולה בעולם, MSN צמחה להיות רשת ענק, שנפרשה בכל העולם, והצעידה את מיקרוסופט במעלה טבלת דירוג נכסי האינטרנט.

  גם בקידום MSN מיקרוסופט ביצעה צעד שזכה לגינוי רחב: היא גרמה לכך שדף הבית בדפדפנים שהותקנו במחשבים אישיים חדשים, שכולם רצו כמובן על מערכת ההפעלה שלה, נקבע על MSN. מיקרוסופט אם כן לא היתה רק השחקנית העשירה ביותר בשוק – היא גם היתה האלימה ביותר.

   

  3. אבל ממש מתחתיה, במקום השלישי בטבלת הדירוג של מדיה מטריקס מינואר 2001, היתה שחקנית פחות עשירה ולא אלימה – אבל הרבה יותר מוכשרת: יאהו!, עם חשיפה של 65%.

  יאהו!, בניגוד ל-AOL, לא ביצעה מיזוג גדול וגם לא רכישה משמעותית. היא פשוט התקדמה באמצעות פיתוח רשת גלובלית ענפה של תכנים שענו לצורכי הגולשים. הניהול של יאהו! גרם לכך שהצמיחה בחשיפה שלה היתה המהירה ביותר בקרב גורילות השוק.

   

  4. מיד לאחריה, במקום הרביעי, אבל עם חשיפה הרבה יותר נמוכה, 38%, ניצבה לייקוס. גם לייקוס נהנתה מזינוק אדיר, שכן חמש שנים קודם לכן היא דורגה במקום ה-23, עם חשיפה של 6%.

  לייקוס נולדה ב-1994 כמנוע חיפוש שנהגה על ידי ד"ר מייקל מולדין כפרויקט באוניברסיטת קרנגי-מלון. בהמשך היא הועברה לחברה נפרדת וגייסה הון. ב-1996, כשעוד כמעט שלא היו לה הכנסות, היא גייסה הון לראשונה בוול סטריט, מה שסיפק לה תחמושת להמשך הפיתוח.

  גם לייקוס צעדה במסלול המיזוגים, הרכישות ושיתופי הפעולה עם שחקני ענק: היא רכשה את tripod, רשת שאפשרה לגולשים להקים אתרי אינטרנט משלהם, ויצרה שיתוף פעולה עם ענקית התוכן הגרמנית ברטלסמן – שיתוף פעולה שיצר את לייקוס אירופה.באוקטובר 2000, כחצי שנה אחרי התפוצצות הבועה, לייקוס נרכשה על ידי חברת טרה – חברת האינטרנט של חברת הטלפוניה הספרדית טלפוניקה – תמורת 12.5 מיליארד דולר – וכך נוצרה ישות חדשה, טרה-לייקוס.

  בהמשך הדרך, טרה-לייקוס תידרדר מאוד – גם בנוכחות באינטרנט וגם בעסקים. אבל אז היא להטה.

   

  5. במקום החמישי בטבלה ניצב מנוע החיפוש Excite, עם חשיפה של 34%. כמו WebCrawler, אינפוסיק ולייקוס, גם אקסייט נולדה ב-1994. וגם המייסדים שלה – מארק ואן היירן, רייאן מקינטייר, בן לוטץ', ג'ו קראוס, גרהאם ספנסר, ומרטין ריינפריד – שהיו אז סטודנטים, נחשבו למודלים להצלחת טכנולוגים צעירים באינטרנט. וגם היא נהתה מזינוק נחשוני – בינואר 1996 היא היתה רק במקום ה-19, עם חשיפה של 7%.

  ב-1996 אקסייט נרכשה בעצמה על ידי שני מנועי חיפוש – WebCrawler ו-Magellan, אבל את הזינוק שלה היא חייבת לחיבור, ב-1999, עם ספקית האינטרנט בכבלים @Home. החיבור יצר את Excite@Home, שהיה לדף הבית של לקוחות רבים של אינטרנט בכבלים בארה"ב.

  למיזוג הזה היגיון עסקי, אבל קצת כמו במקרה של AOL וטיים-וורנר, הוא נכשל בהיבט התרבותי – הפערים בין החבר'ה הצעירים של Excite לבין אנשי העסקים ה"רציניים" של @Home גרם לכישלון המיזוג ובאוקטובר 2001 החברה הממוזגת הגישה בקשה לפשיטת רגל.

  מיד לאחר מכן, שתי חברות אינטרנט – iWon ו-infospace – רכשו את הדומיין Excite ובדצמבר 2001 הם השיקו מחדש את האתר. הגולשים היו ערים מן הסתם לתהפוכות העסקיות של Excite@Home, אבל מבחינתם זה היה עדיין יעד מועדף והבעלים החדשים הצליחו במידה רבה לשמר אותם.

  בהמשך, iWon שינתה את שמה ל-Excite Network ובמארס 2004 נרכשה בעצמה על ידי קבוצת אתרי Ask (לשעבר Ask Jeeves), שבעצמה נמנית עם קבוצת IAC/InterActiveCorp של בארי דילר.

   

  6. במקום השישי ברשימת מדיה מטריקס בינואר 2001 היו נכסי האינטרנט של About, שהיתה ועודנה בעיקר קבוצה גדולה של אתרי תוכן המספקים מידע שימושי רב-ערך על מיגוון גדול של תחומים. החשיפה של About עמדה אז על 27%.

  ביחס לחברות אינטרנט פופולריות אחרות, About היא חברה צעירה יחסית היא הוקמה ב-1997 על ידי סקוט קורניט. זאת הסיבה לכך שלא הופיעה כלל בטבלת מדיה מטריקס מינואר 1996.

  ב-1999 היא נרכשה על ידי חברת המדיה Primedia, שניהלה אותה עד פברואר 2005, כשנרכשה על ידי קבוצת הניו יורק טיימס תמורת 410 מיליון דולר במזומן.

   

  7. במקום השביעי ברשימה עמדה רשת האתרים של קבוצת דיסני, עם חשיפה של 25%. שער הכניסה המרכזי לקבוצת אתרי דיסני היה ועודנו אתר האינטרנט Go.com, שהוקם על ידי החברה. האתר מכיל רבים מנכסי התוכן החשובים של קבוצת דיסני, בהם תכני רשת הטלוויזיה ABC ורשת הספורט ESPN.

  גם דיסני ביצעה רכישות במטרה לשפר את ההיצע של קבוצת התארים שלה. ב-1998 דיסני רכשה את מנוע החיפוש אינפוסיק, שהוקם ב-1994 על ידי סטיב קירש, שעבר לנהל את Go.com.

  אבל החיבור הזה לא כל כך עבד – זמן קצר אחרי העסקה Go.com עברה ממודל של מנוע חיפוש למודל של פורטל ובהמשך נטשה לחלוטין את טכנולוגיית החיפוש של אינפוסיק ועברה להשתמש במנוע של יאהו!.בתחילת 2000 דיסני זינתה שוב את המודל של Go.com והחליטה להתרכז בתכני בידור – התכנים שהתמחתה בייצורם ושהפכו אותה לשחקנית גדולה גם באינטרנט.

   

  8. את המקום הבא בטבלה החזיקה רשת CNET, עם חשיפה של 23%. הרשת, שהאדם המזוהה איתה ביותר הוא שלבי בוני, הוקמה בכלל כרשת טלוויזיה שעסקה בטכנולוגיה.

  בהמשך CNET נדדה לאינטרנט ופיתחה כמה מאתרי האינטרנט המוכרים ביותר כיום, בהם Download.com ,MP3.com ו-News.com, ורכשה אחרים, בהם אתר השוואת המחירים MySimon בתחילת 2000 וכמה חודשים מאוחר יותר את קבוצת אתרי האינטרנט של קבוצות המו"לות זיף-דיוויס – ZDNet.

  עם היצע תכנים כזה, הכולל ביקורות מצוינות על גאדג'טים והיצע עשיר במיוחד של תכני וידאו, ועם העניין העצום והגובר בטכנולוגיה ומוצרי היי-טק, אתרי CNET הפכו ליעד מרכזי גם במדינות שאינן דוברות אנגלית, כולל ישראל.

   

  9. את המקום התשיעי בטבלה של מדיה מטריקס אכלסה רשת infospace. קצת כמו IAC/InterActiveCorp, infospace היא חברת השקעות העוסקת בעיקר ברכישת נכסי מדיה אינטרנטיים.

  כיום היא עוסקת בעיקר בתכנים למכשירים ניידים, אבל בעבר היא עסקה בעיקר בטכנולוגיות חיפוש ובמדריכים. החברה היא הבעלים של WebCrawler,MetaCrawler ו-Dogpile – ממנועי החיפוש הפופולריים ביותר באינטרנט.

   

  10. את העשירייה הראשונה של הטבלה של מדיה מטריקס בינואר 2001, עם חשיפה של 22%, חתמה eBay.

  eBay לא הופיעה כלל ברשימת 50 האתרים הפופולריים מינואר 1996. הסיבה לכך פשוטה: היא הוקמה רק ארבעה חודשים קודם לכן, בספטמבר 1995.

  eBay הוקמה על ידי מהנדס תוכנה איראני-אמריקאי מקליפורניה בשם פייר אומידייר. השם המקורי שלה היה Auctionweb ושמה הנוכחי ניתן לה רק בספטמבר 1997. אומידייר היה הבעלים של חברת ייעוץ בשם Echo Bay. זה השם שהוא רצה לתת לאתר שלו, אבל מכיוון שהוא גילה שהדומיין נרכש כבר על ידי חברת מכרות, הוא בחר ב-eBay.

  הפריט הראשון שהוצע למכירה באתר היה ציין הלייזר השבור של אומידייר. אחרי שגולש אחד זכה בו תמורת 13.83 דולר, אומידייר פנה אליו ושאל אותו אם הוא מודע לזה שהציין שבור. התשובה היתה: "אני אספן של צייני לייזר שבורים".

   

  מעט מאוד חדשנות

   

  מתוך עשרת האתרים ברשימה של מדיה מטריקס – eBay הציעה את השירות הכי אינטרנטי והכי חדשני, שירות שאי אפשר היה להציע אותו באף פלטפורמה אחרת. שימוש בכל פלטפורמה אחרת, כגון פרסומי נייר או שירות טלפוני, היה גורר עלויות גבוהות מדי עבור הפריטים הקטנים שהוצעו ב-eBay, דוגמת ציין הלייזר השבור של אומידייר. כך eBay המציאה למעשה שוק חדש לחלוטין, שוק שלא היה יכול להתקיים קודם לאינטרנט.

  חמש השנים שחלפו מאז שמדיה מטריקס החלה לפרסם את הדירוגים שלה – בין ינואר 1996 לינואר 2001, ראו עלייה חדה בכמות הגולשים, את התנפחות בועת האינטרנט, את פקיעתה – ואת הכיוון שאליו הרשת התפתחה.

  דבר אחד לא השתנה בין שתי התקופות והוא עדיין מאפיין את האתרים הגדולים: רובם מציעים לגולשים תאי דואר אלקטרוני, מה שקושר אליהם את הגולשים לתקופות ארוכות. הדואר האלקטרוני הוא גם אמצעי מרכזי עבורם לקדם ולשווק את השירותים האחרים שהם מציעים – והפונקציה הזו רק מתפתחת.הבדל ברור אחד בין שתי התקופות הוא התחזקות אתרי התוכן: AOL, מיקרוסופט (באמצעות MSN), יאהו, לייקוס (באמצעות טרה) About, דיסני ו-CNET – שבעה מתוך עשרת נכסי האינטרנט המובילים התבססו על היצע רחב של תוכן. התקופה שהובילה לשינוי הזה נשלטה על ידי האמרה "Content is King" – התוכן הוא המלך. טכנולוגיות ויישומי החיפוש המשיכו להיות פופולריים כמובן – אבל אלה שהצמידו להם היצע תכנים רחב היו פופולריים במיוחד.

  אבל מידת חדשנות התכנים שהוצעו אז היתה נמוכה. ראשית, רובם היו כאלה שניתן היה להשיג גם בעולם שלפני האינטרנט, אם כי בעלויות גבוהות יותר – בעיקר חדשות ותכנים בידוריים. ושנית, התכנים האלה נוצרו על ידי אותם מנגנונים של העידן שלפני האינטרנט – מערכות עיתונים, סוכנויות ידיעות ומפיקי תוכן בידורי מסחריים גדולים.

  בשוליים, עם זאת, החלו כבר להיראות ניצני ההצלחה המסחרית של שירותים שעצם קיומם היה תלוי באינטרנט ושגילו באמצעות הרשת שווקים חדשים לחלוטין: קהילות ותוכן גולשים (About, שהתוכן שהוצע בה הופק ועודנו מופק על ידי לא-עיתונאים), השוואות מחירים (MySimon של CNET) ומכירות הפומביות בין גולשים (eBay).

  במקום ה-26, הרחק מתחת לעשירייה הפותחת, דורג אתר חדש יחסית – הוא נוהל על ידי חברה שהוקמה רק בספטמבר 1998. השירות שהוא הציע הוא עתיק בערך כמו האינטרנט. אז וגם היום היצע התוכן שלו אינו רחב, ובוודאי שאינו מתקרב לזה של ממותות התוכן של אז ואף של היום.אבל הטכנולוגיה הייחודית שלו והיישומים המסחריים שלה יהפכו אותו לחברת האינטרנט המוצלחת ביותר של כל הזמנים – ובינואר 2002 יכניסו אותו לעשירייה הפותחת של טבלת מדיה מטריקס: גוגל.

  התחנה הבאה בסדרה, התחנה הלפני-אחרונה, תהיה מאי 2005.

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     27/9/12 23:45:
   אדוני, איזה כושר ריכוז וסובלנות..

   אבו4 - מוצא מה שהקפה שכח

   ארכיון

   פרופיל

   natlipson
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין