כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  גנאולוגיה וספרות

  לכל התעניינים בגנאולוגיה ובספרות ובכל מה שמתקשר אליהן במישרין ובעקיפין

  0

  כמה הרהורים נוגים על התנהלות איאן מקיואן ודוד גרוסמן ופרס ירושלים השנה

  31 תגובות   יום שלישי, 22/2/11, 00:21

  פרס ירושלים לספרות ניתן אתמול לסופר הבריטי איאן מקיואן.איאן מקיואן גדל במשך 12 שנים בארצות שכבשו הבריטים : בצפון אפריקה ובכלל זה בלוב,במזרח הרחוק ,סינגפור ובארצות כבושות נוספות ,כי אביו הסמל הוצב שם במסגרת שרותו הצבאי. 

   

  מקיואן תאר עד כמה נהנה מתקופת חייו בלוב.לדבריו יש לו מלוב רק זיכרונות טובים.

  כך מתוארת  התקופה ההיא בחייו בתיאור ביוגרפי קצר:


  An army brat travels the world 

  , Ian McEwan spent his childhood traveling the world -- from England to the Orient to North Africa -- thanks to his father's service in the Army  הסופר תאר בתקשורת ,כיצד ניסו להניא אותו מלבוא לירושלים ולקבל את הפרס בשל הפוליטיקה הישראלית. לא האמנתי למראה עיני.חזקה על סופרים שתהיה בהם רמה מינימלית של יושרה ומוסר,והרי ידוע לכל, שהמדינה הקולוניאליסטית ביותר בכדור הארץ בתקופה המודרנית,היא לא אחרת מאשר בריטניה. רבע משטחי היבשה בכדור הארץ נכבשו ונשלטו על ידי הבריטים בתום מלחמת העולם הראשונה,כולל ארץ ישראל,כמובן. גם כיום מדובר במדינה אימפריאליסטית השולטת על מושבות מעבר לים ושולחת חייליה לעיראק ולאפגניסטן ועוזרת לטורקיה במלחמתה נגד הכורדים בדרישתם לעצמאות. והנה מגיע לארץ סופר בריטי ומתעלם מכל מה שקשור לארצו  ולביוגרפיה הפרטית,המשפחתית שלו ומופיע כמוכיח בשער.וכמובן כבת לאם שנשלחה על ידי הבריטים למחנה בקפריסין לאחר השואה הכרתי מקרוב את הכיבוש הבריטי בארץ ישראל.


  הגדיל לעשות  הסופר דוד גרוסמן כשיום קודם לקבלת הפרס לקח את איאן מקיואן להפגין נגד מדיניות עיריית ירושלים,מעניקת פרס ירושלים בשכונת שמעון הצדיק בשייח ג'ארח.


  שני הסופרים מתעלמים כנראה מההיסטוריה הנפשעת של הבריטים בשכונה זו בתקופת המנדט.האירוע הראשון הוא שיירת הדסה. כזכור נבנתה שכונת שמעון הצדיק ב-1890 ולידה השכונה היהודית נחלת שמעון בראשית המאה ה-20,על אדמות שרכש ועד העדה הספרדית בירושלים. בשנות ה-20 כעבור למעלה מ-30 שנה הוקמה במרחק, באותו הכביש השכונה הערבית שייח ג'ארח ואחד מדייריה המפורסמים היה הפושע הנאצי המופתי חאג' אמין אל חוסני,שהקים מחלקה מוסלמית מיוחדת לאחר פגישתו עם  היטלר,שאיתו התייעץ ואף תכנן כיצד להשמיד את היהודים.

  הערבים בשכונה היו פוגעים ביהודים כשניסו לנסוע בכביש להדסה הר הצופים ולאוניברסיטה העברית ובכלל.כשנשקפה סכנה ליהודים ,ביקשו מהבריטים לאבטח אותם בשעה שהיהודים היו אמורים להעביר ציוד לבית החולים הדסה  היהודים האמינו בתמימותם להבטחת השוא של הבריטים לאבטח אותם ויצאו בשיירה לבית החולים. הערבים בשייח ג'ארח תקפו את השיירה הרגו 78 רופאים,אחיות,מרצים מהאוניברסיטה ואחרים. האנגלים מנעו מנוסעי השיירה  לקבל עזרה מחטיבת הראל ובעצמם הותירו אותם לדמם עד מוות.הארוע זיעזע את הישוב היהודי בארץ ובעולם.


  במבצע יבוסי כבש הפלמ"ח את השכונה. הבריטים ביקשו מערביי שייח ג'ארח ומתושבי השכונות היהודיות הוותיקות יותר לפנות את השכונה בתואנה שהם זקוקים לכביש, והבטיחו להודיע לתושבים מתי יוכלו לחזור לבתיהם. הבריטים הודיעו רק לערבים מתי לשוב והערבים השתלטו על שכונות היהודים, שכלל לא הודיעו להם דבר.


  ב-19 השנים בהן שלטו הירדנים על השכונה התגוררו בבתי יהודים בשכירות ובשכירות מוגנת פלסטינאים,וכן הוקמו 28 דירות קטנות על השטח שהיה למעשה בגדר "נכסי אויב". לאחר מלחמת ששת הימים עתרו הבעלים החוקיים היהודיים לבג"ץ וטענו לבעלות על השכונות היהודיות. בג"ץ קבע שהבעלות על השכונות היהודיות שייכת לועד העדה הספרדית. למרות פסיקת בג"ץ ארגוני שמאל ופוליטיקאים מערביים מפגינים נגד הניסיון להשיב את הרכוש בשכונות היהודיות לבעליו החוקיים  וטוענים שמדובר בהתנחלות בלתי חוקית ובקיפוח התושבים הערביים שגרים בשכונות היהודיות. האנגלים כאמור היו אלה שרימו את היהודים בשכונה.


  הסופר דוד גרוסמן הזמין את איאן מקיואן להפגין כנגד עיריית ירושלים מעניקת הפרס בשכונת שמעון הצדיק,יום לפני קבלת הפרס.ביקור שצולם ושודר בארץ ובעולם. הסופר הבריטי אמר שזוהי זכות עבורו להפגין בשכונה והתעלם כמובן כמו חברו הישראלי מהפשעים של הבריטים למרות שבשכונה ניצבת אנדרטה לזכר הרוגי שיירת הדסה.


  בנאומו בעת קבלת פרס ירושלים עסק איאן מקיואן יותר בפוליטיקה מאשר בספרות,תוך ביקורת על מדיניות ישראל בעיר ירושלים ובכלל.הוא דיבר על הרומן כדמוקרטיה,ומבחינה ספרותית מדובר לדעתי בהרצאה משעממת וחסרת מעוף.


  ברור מאליו שהסופר הבריטי חמד את הפרס הספרותי החשוב, אבל בה בעת חשב גם על מבקריו וכך תפס את המקל משני צדדיו.


  התרשמתי לצערי שמדובר בצביעות .מה שחמור ביותר בעיני הוא שיתוף הפעולה מצד סופר ישראלי והניסיון להתעלם הן מהעוולות של הבריטים כיום ובעבר מצד שני הסופרים,במטרה להצטייר באמצעי התקשורת על פי הבון-טון הבריטי כמבקרים חריפים של הפוליטיקה הישראלית, בארץ ובעולם,וזאת כדי לקדם את מעמדם התקשורתי.(מבלי לפגוע בזכותם  לבקר את מי ואת מה שהם רוצים).


  הקטע בנאום של מקיואן ,שהיה בעיני המגוחך ביותר היתה ההשוואה שעשה הסופר בין הרומן לדמוקרטיה,כשטען שהרומן הוא דמוקרטי באופן אינסטינקטיבי, ובהקשר זה נזכרתי באמרתו השנונה של אנגלי אחר-חתן פרס נובל לספרות וינסטון צ'רצ'יל:"דמוקרטיה היא צורת הממשל הגרועה ביותר פרט לכל האחרות שנוסו".


  ואני לתומי חשבתי שכתיבת רומן היא מעשה אומנותי אינדיבידואלי ולא פרודוקט של מדע המדינה, ואפילו זכורים לי לא מעט סופרים מעולים שחיו בחברות לא דמוקרטיות ואפילו טוטאליטריות, כולל בני ארצו של מקיואן טרום היות הדמוקרטיה שם ולטעמי הם משובחים הרבה יותר מהסופר הבריטי ומחברו הישראלי, ממש כשם שישנן דמוקרטיות שעסוקות באימפריאליזם ואינן נטולות אנטישמיות  כמו למשל הדמוקרטיה האנגלית..

   

  אשמח לראות את שני הסופרים המוסריים ורודפי הצדק מפגינים יחדיו בוסטמינסטר נגד ממשלת בריטניה בשל מעורבותה בעירק,אפגניסטאן ,פוקלנד,ובשל תמיכתה בממשלת ירדן בין השנים 1948-1967 באחיזתה בגדה המערבית ובמניעת הזכויות הלגיטימיות של הפלסטינאים- המדינה המערבית היחידה בעולם (מי שנוספה לה היא רק אפגניסטן)שהכירה בסיפוח הגדה המערבית!!!!!!!!!

   

  ותוספת ממאמר שדעתו דומה לשלי,ושפורסם יום אחרי הפוסט  שלי:


  "הערת מגזין המזרח התיכון, 23.2.11: הכוחות הבריטיים המוצבים בעיראק ואפגניסטן אחראים להריגתם של עשרות אלפי בני-אדם חפים מפשע. חוליות חיסול בריטיות בשיתוף פעולה עם ארה"ב עורכים טבח יומיומי באפגניסטן. בשנת 2010 נהרגו באפגניסטן קרוב ל-12,000 בני-אדם. המודיעין הבריטי בשיתוף עם המודיעין האמריקאי אחראים לסדרת החיסולים-הממוקדים הנערכת בפקיסטן. בשנתיים האחרונות נהרגו כ-2,000 בני-אדם בחיסולים-ממוקדים שהתבצעו בפקיסטן בידי כוחות נאט"ו. כוחות אמריקאים ובריטים מסייעים באופן הדוק גם לטורקיה במלחמה האכזרית נגד הלאומיות הכורדית. בריטניה, באופן מסורתי, העניקה תמיכה איתנה לשורה ארוכה של רודנים ברחבי-העולם."

   

  ד"ר ישראל בר-ניר, "מוסר שאינו יודע גבולות – צביעותו של יאן מקיואן", מגזין המזרח התיכון, 23 בפברואר 2011.


  לונדון משמשת כמוקד לדה לגיטימציה של מדינת  ישראל


  639 מקרי אנטישמיות בבריטניה בשנת 2010

   

   

   איאן מקיואן אף הואשם בגניבה ספרותית.

  "לפני שלוש שנים התפרסמה סדרת כתבות  שתיארה את איאן מקיואן כ"גנב ספרותי", ואף ציטטה מילה במילה את החלקים (הרבים)ב"כפרה" שנלקחו מרומן בשם "אין זמן לרומנטיקה"הספר האוטוביוגרפי של לוסילה אנדרוז' אחות במקצועה וסופרת שמתה ב-2006. חבל שבישראל לא קראו על זה קודם שנתנו לו את הפרס. אגב, את המידע הזה סיפקה דוקטורנטית באוקספורד ". (תגובה ברשת)מקיואן  טוען שאכן השתמש בספר ללא רשות,אך לא מדובר בגנבה ספרותית. בתגובה לטענות נגדו אמר איאן מקיואן,שאם הסופרת התפרסמה בזכותו הרי שהוא שמח על כך(לאחר מותה),דברים שמעידים על רמת היושרה של הסופר הזה.....

   

  בתקשורת טען שלחצו עליו להחרים את ישראל.אין צורך ללחוץ עליו.באתר הפייסבוק שלו חברים חברי ארגונים אנטי ציוניים  ולהלן הקישור:

  http://www.facebook.com/pages/Ian-McEwan-Website/305499726425


   

  ''''

   

   

   

  ''  

  אנדרטה ל-78 הנופלים בשיירת הדסה בשייח ג'ארח, בירושלים

   

   

  ''

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (31)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
   זה היה מאכזב אותי אם הוא היה מתעלם מהפוליטיקה, כי אז הוא כאילו בוחר לשתף פעולה (בשתיקה) עם דברים שלדעתו הם עוול. לגבי שיירת הדסה ותפקידם של הבריטים ככובשים בישראל, לפי ההגיון הזה לגרמני בכלל אסור להביע שום ביקורת על מעשיה של ישראל בשטחים כי אחרי מה שהם עשו. רק חבל שזה לא עובד כך, אומות צריכות לתת דין וחשבון על מה שהן עושות בהווה ולא מה שעשו בעבר, וכך גם אנשים. נהניתי לקרוא את 'כפרה' ואני חושב שהוא סופר מצויין, עכשיו אני גם מבין שיש לו עירנות ומודעות פוליטית בריאה, וזה משמח אותי. זה יהיה קשה להפרד מכל אותם אמנים, סופרים ומוזיקאים שהולכים לבקר או אולי אף להחרים את ישראל על מדיניותה בשטחים. שירות הדוב של אנשי אקדמיה ישראלים באנגליה נובע בעיקר בגלל המדיניות של מדינת ישראל, במקום לירות בשליח עדיף פשוט לשנות גישה.
     15/3/11 16:34:
   אני מסכימה איתך שזו צביעות לקבל את הפרס ולבקר את הנותן. לגבי השאר, אני מעכלת. פוסט מאלף.
     2/3/11 12:16:
   עצוב לי לקרוא את הדברים על מקיואן. תמיד אזכור לו את חסד נעוריו: כלבים שחורים, אמסטרדם גן הבטון. חבל על ההעתקה הזו ב"כפרה" שבהחלט מורידה מן האינטגריטי שלו כסופר. אולי אף תמנע ממנו נובל. אני אגב משוכנע שבישראל שמעו על זה אך ששו לארח את סופר העל הבריטי שהסכים בכלל לבוא לאץ הקודש. כאיש שמאל אני חושב שההתגייסות הכללית של אינטלקטואלים בריטיים כנגד ישראל נובעת לא מעט מ"שירות הדוב" של אנשי אקדמיה ישראלים באנגליה וחבל שכך.
     27/2/11 19:56:
   דוקא בשייח ג'ארח העוול נעשה ליהודים. גם אני מתנגדת לכיבוש.
     27/2/11 19:36:
   בלי כל קשר למקיואן ובלי קשר להיסטוריה הבריטית.., הכיבוש שלנו מושחת וארור , כולל ההתנכלויות הבלתי פוסקות לחיי תושביה הערבים של השכונה, ואני מסכימה עם צעדי המחאה של דוד גרוסמן, וגאה בכל קול יהודי שמשמיע את קולו נגד הכיבוש ונגד עוולות באשר הן. הצביעות היא נחלת מרביתה של האנושות, נוודאי חלת הפוליטיקה, כולל הפוליטקה הישראלית, שאינה נקיה מצביעות ומטפשות.
     27/2/11 02:20:
   כל מילה בסלע . אך הצביעות הפכה מזמן למטבע עובר לסוחר בכל מקום. ראי איך מתייחסים אירופה וארצות הברית לקאדאפי , בחריין ,תימן ואפילו לאירן - המדינות המפורסמות בתור "הלוחמות על זכויות האזרח "..שלא לדבר על מדינות אחרות ..ולעומתן כל זיע בארצינו מכנס בבהילות ועדות והוקעות והחלטות .. ( רק עכשיו החלו להתכנס באו" ם כדי לדון במה שקורה בלוב ...ועדיין לא הגיעו לכלל החלטה מה לעשות איתו ) על אנגליה ואנשיה אין כמעט מה לומר . הם העלו את הצביעות לדרגה של אומנות אז מה לנו להתפלא על סופר ולא משנה מה איכותו..הוא אחרי ככלות הכל צריך למכור את ספריו... וזה העיקר היום. יושרה לא כל כך מוכרת.
     26/2/11 19:26:
   (מבלי לפגוע בזכותם לבקר את מי ואת מה שהם רוצים) ציטוט מהפוסט שלי. תנסה לדמיין שקספיר מה היית מרגיש כבן של משפחה מהרוגי שיירת הדסה,למראה סופר אנגלי עם ביוגרפיה כזו וגם בלעדיה מפגין ליד אנדרטה בו מצויין שם אביך למשל! חסרי רגישות ,שניהם!!!!!
     26/2/11 19:00:
   זו זכותם המלאה !
     26/2/11 06:38:
   פוסט נוקב, מרשים, ובהחלט במקום.... צביעות, אינטרסנטיות, ועיוורון שמוביל לגמגומים עלובים ושתיקות ארוכות. כל הכבוד. תומכת בנאמר. כתבת יפה מאוד.
     25/2/11 21:17:

   צטט: צxxx 2011-02-25 21:16:07

   צטט: כִּשְׁ-רוֹנִית 2011-02-24 15:51:04

   צטט: ספרותית 2011-02-23 18:00:41

   מסכימה עם יערת הדבש,ולכן ההפגנה בשייח ג'ארח מטופשת, כאשר בג"ץ מחזיר את הבעלות לבעלים החוקיים.אבל לטעון בהרצאתך שהעיסוק בפוליטיקה החודרת לתחומי החיים מעיד על אי תקינות,ולעשות את זה ,כשאתה מקבל פרס ספרותי זה מגוחך, ומגוחך שבעתיים לטעון שהרומן דמוקרטי- לא סתם לערבב פוליטיקה,אלא ממש.חוץ מזה יש עניין של יושרה,אתה מקבל פרס מאותה עירייה שאתה מפגין מולה,תוותר על הפרס,ואל תלחץ יד למי שאתה חושב שהוא האחראי להפגנה שלך. אבל להתעלם בשייח ג'ארח כשאנדרטה במקום מהתנהגות בני עמך,פירושה האחד:צביעות,כי על מה הפגין? על הרבה פחות מזה,ולכן מבחינה מוסרית כששותפות לרצח לא מעניינת אותו , אבל הוצאת שלוש משפחות שסרבו לשלם לבעלים היהודיים שכר דירה כן מעניינת אותו,צר לי,אין לי הערכה לאנשים כאלה,אפילו אם הם סופרים!!!!!!

    

   מדוייק. זה מה שהכי קומם במה שכתבת - סוג של צביעות נוראית, לקבל את הפרס ולבקר. היה צריך לדחות את הפרס כל הדיון היה נשמע אחרת.

   רונית את כל כך צודקת!!!

   מה שלי באופן אישי מאד מאד מפריע זו היווצרות הגילדות של הסופרים בעלי "השקפת עולם משותפת".

   כמו חברים , במועדון חברים. הם מעצימים האחד את השני  ,תמיכה הדדית, פירגון אין סופי הכל ע"מ לקדם

   ולשווק את מרכולתם.  שפתם ואופן ההתנהגות שלהם כמעט זהה וקל מאד לאפיין אותם.

   הקטע "הפוליטי" מחושב ומתוכנן. פרסים במקומות מאד ברורים וכו'

   זה לא אומר שאינם מוכשרים ושאסור להם לחשוב, או להביע דעה, אבל כמו בדוגמה הנוכחית,מה שמנחה זה

   הגוון הפוליטי , ממנו יוצאים. לדעתי גועל נפש של ממש!!!  

    

     25/2/11 19:32:
   עצוב ונכון, שאומרים רק את מה ש"פוליטיקלי קורקט"... נכון,"דמוקרטיה היא צורת הממשל הגרועה ביותר פרט לכל האחרות שנוסו". הכול יחסי...
     25/2/11 14:18:

   צטט: ספרותית 2011-02-24 15:48:29

   מקיואן הוא בן של חייל אנגלי ,כידוע לוב נכבשה על ידי האנגלים וקיבלה עצמאות רק ב1951,והצבא האנגלי המשיך לשהות בה,ולכן חי מקיואן בלוב ובהונג קונג ועוד,כך שיש להניח שמדיניות אנגליה ידועה לו באופן אישי.,ובעצמו תאר כמה אהב לחיות בלוב........

    

     24/2/11 15:52:
   וכן מותר למשורר לכותב להביע דיעות זה אולי אפילו חשוב אבל לא מן הנמנע שמשהו בקריאתו יהפוך להיות לא אוביקטיבי וזו הסכנה , אלא אם אתה כותב פוליטי מעצם היותך כזה.
     24/2/11 15:51:

   צטט: ספרותית 2011-02-23 18:00:41

   מסכימה עם יערת הדבש,ולכן ההפגנה בשייח ג'ארח מטופשת, כאשר בג"ץ מחזיר את הבעלות לבעלים החוקיים.אבל לטעון בהרצאתך שהעיסוק בפוליטיקה החודרת לתחומי החיים מעיד על אי תקינות,ולעשות את זה ,כשאתה מקבל פרס ספרותי זה מגוחך, ומגוחך שבעתיים לטעון שהרומן דמוקרטי- לא סתם לערבב פוליטיקה,אלא ממש.חוץ מזה יש עניין של יושרה,אתה מקבל פרס מאותה עירייה שאתה מפגין מולה,תוותר על הפרס,ואל תלחץ יד למי שאתה חושב שהוא האחראי להפגנה שלך. אבל להתעלם בשייח ג'ארח כשאנדרטה במקום מהתנהגות בני עמך,פירושה האחד:צביעות,כי על מה הפגין? על הרבה פחות מזה,ולכן מבחינה מוסרית כששותפות לרצח לא מעניינת אותו , אבל הוצאת שלוש משפחות שסרבו לשלם לבעלים היהודיים שכר דירה כן מעניינת אותו,צר לי,אין לי הערכה לאנשים כאלה,אפילו אם הם סופרים!!!!!!

    

   מדוייק. זה מה שהכי קומם במה שכתבת - סוג של צביעות נוראית, לקבל את הפרס ולבקר. היה צריך לדחות את הפרס כל הדיון היה נשמע אחרת.

     23/2/11 19:46:
   מקיואן גם רצה בפרס וגם לא היה מוכן לשלם על כך מחיר. חבל שלא הפגין באנגליה נגד מדיניות ממשלתו שתמכה בסיפוח הגדה המערבית לירדן,הייתי מאמינה לו יותר. ובלי שום קשר נאום דל מבחינה ספרותית ,ראיון משמים עם אורן נהרי. אומברטו אקו בארץ,כדאי לקרא את דבריו.
     23/2/11 19:23:
   1. יופי של פוסט. 2. הסיפור של שיירת הדסה (פוגרום שבוצע מספר ימים לאחר פרשת דיר יאסין) מזכיר דווקא את ארועי סברה ושתילה (בהם הצבא הישראלי התיר את כניסת הפלנגות לסברה ושתילה יום לאחר רצח באשיר ג'ומאייל). 3. כמובן שימי הקולניאליזם העליזים של בריטניה כללו ארועים חמורים אף יותר, כמו מלחמת האופיום, הסחר בעבדים ומספר לא מבוטל של מעשי טבח. 4. למרות זאת יכול אזרח אנגליה לבקר משטר זר מבלי שכל קופת השרצים הזו תהיה מונחת על גבו, באופן דומה לכך שאזרח ישראלי יכול לבקר מדינה כלשהיא מבלי שיהיה אחראי למעשי ממשלות ישראל לאורך ההיסטוריה. 5. ההיסטוריה של שכונת שמעון הצדיק חשובה ומעניינת, אך אם נלך על פי אותו כלל נצטרך להקים מחדש בארץ מאות ישובים ערביים שנמחקו במלחמת העצמאות. 6. המקרה של שיח ג'ארח הוא לא הראשון בו מקיואן הציג עמדות פוליטיות (דרך אגב - יש לא מעט אנשים שטוענים שעצם קבלת פרס ירושליים היא הצהרה פוליטית), בין היתר מחה מקיואן נגד מדיניות ארצו בעירק. הנה דוגמא של הצהרות פוליטיות כפי שמופיע בויקי: Views on religion and politicsIn 2008, McEwan publicly spoke out against Islamism for its views on women and on homosexuality. He was quoted as saying that fundamentalist Islam wanted to create a society that he "abhorred". His comments appeared in the Italian newspaper Corriere della Sera, to defend fellow writer Martin Amis against allegations of racism. McEwan, a self-described atheist,[32] said that Christianity was "equally absurd" and that he didn't "like these medieval visions of the world according to which God is coming to save the faithful and to damn the others."[33] McEwan put forward the following statement on his official site and blog after claiming he was misinterpreted: Certain remarks of mine to an Italian journalist have been widely misrepresented in the UK press, and on various websites. Contrary to reports, my remarks were not about Islam, but about Islamism – perhaps 'extremism' would be a better term. I grew up in a Muslim country – Libya – and have only warm memories of a dignified, tolerant and hospitable Islamic culture. I was referring in my interview to a tiny minority who preach violent jihad, who incite hatred and violence against 'infidels', apostates, Jews and homosexuals; who in their speeches and on their websites speak passionately against free thought, pluralism, democracy, unveiled women; who will tolerate no other interpretation of Islam but their own and have vilified Sufism and other strands of Islam as apostasy; who have murdered, among others, fellow Muslims by the thousands in the market places of Iraq, Algeria and in the Sudan. Countless Islamic writers, journalists and religious authorities have expressed their disgust at this extremist violence. To speak against such things is hardly 'astonishing' on my part (Independent on Sunday) or original, nor is it 'Islamophobic' and 'right wing' as one official of the Muslim Council of Britain insists, and nor is it to endorse the failures and brutalities of U.S. foreign policy. It is merely to invoke a common humanity which I hope would be shared by all religions as well as all non-believers.'[34] In 2008, McEwan was among a list of more than 200,000 writers of a petition to support Roberto Saviano, in exposing the Neapolitan mafia in the book, Gomorrah. The petition urges Italian police to assure the full protection of Saviano from the mafia, while comparing the mob's threats against Saviano to "the tactics used by extremist religious groups".[35] McEwan lent his support to the campaign to release Sakineh Mohammadi Ashtiani, the Iranian woman sentenced to death by stoning after being convicted of committing adultery.[36] On winning the Jerusalem Prize, McEwan defended himself against criticism for accepting the prize in light of opposition to Israeli policies, saying "If you didn't go to countries whose foreign policy or domestic policy is screwed up, you'd never get out of bed".[37][38] On accepting the honour he spoke in favour of Israel's existence, security, and freedoms[39] while strongly attacking Hamas, as well as Israel's policies in Gaza, and the expansion of settlements,[40] notable as the audience included political leaders such as Israeli Prime Minister Shimon Peres and Jerusalem Mayor Nir Barkat. He also personally attended a protest against the expansion of Israeli settlements on Palestinian territory
     23/2/11 18:00:
   מסכימה עם יערת הדבש,ולכן ההפגנה בשייח ג'ארח מטופשת, כאשר בג"ץ מחזיר את הבעלות לבעלים החוקיים.אבל לטעון בהרצאתך שהעיסוק בפוליטיקה החודרת לתחומי החיים מעיד על אי תקינות,ולעשות את זה ,כשאתה מקבל פרס ספרותי זה מגוחך, ומגוחך שבעתיים לטעון שהרומן דמוקרטי- לא סתם לערבב פוליטיקה,אלא ממש.חוץ מזה יש עניין של יושרה,אתה מקבל פרס מאותה עירייה שאתה מפגין מולה,תוותר על הפרס,ואל תלחץ יד למי שאתה חושב שהוא האחראי להפגנה שלך. אבל להתעלם בשייח ג'ארח כשאנדרטה במקום מהתנהגות בני עמך,פירושה האחד:צביעות,כי על מה הפגין? על הרבה פחות מזה,ולכן מבחינה מוסרית כששותפות לרצח לא מעניינת אותו , אבל הוצאת שלוש משפחות שסרבו לשלם לבעלים היהודיים שכר דירה כן מעניינת אותו,צר לי,אין לי הערכה לאנשים כאלה,אפילו אם הם סופרים!!!!!!
     23/2/11 16:55:
   גם אני התאכזבתי שאיאן מקיואן, שהגיע כאילו על כנפי האמנות חפת הפוליטיקה הפך את מסעו לפוליטי. קשה לי עם האהבה הענקית שיש בי לספריו שהצמיתו אותי מהאות הראשונה ב"כפרה" עד האחרונה ב"שבת". מקיואן הוא סופר של אהבת השפה והניאונסים, של הרגעים הקטנים שהופכים לסגה ענקית. והנה גם הוא ברוטוס. על הפורטוגלי הנהדר ז'וזה סאראמאגו כעסתי נורא. על מקיואן אין בי כעס אלא צער נוראי.
     23/2/11 16:53:
   אף פעם לא הבנתי את אמת המידה לפיה אם יש מישהו מתנהג בברוטאליות הוא מתיר לי להתנהג בברוטאליות גם כן. סופר בריטי יכול למחות כנגד קולוניאליזם. בריטי או ישראלי. גם הטענה לפיה סופר לא צריך להתעסק בפוליטיקה לא ברורה לי. קפקא, אורוויל, ורגס יוסה, נרודה. דווקא אנשי הרוח הם הראשונים שצריכים לומר דברים ולא רק בכתביהם. מעל כל במה.
     22/2/11 22:52:
   חושבת שמה שכתבת כאן מאד מאוזן ואכן לא נאות ולא הולך בקו אחד עם מדינתו שלו. וגם אני לא מאמינה בכיבוש. עדיף שישב ויכתוב ספרים ולא יתעסק בביצה. אחר כך יהיה פחות נעים לקרא אותו.
     22/2/11 20:30:

   צטט: DN/DN/500 2011-02-22 19:01:35

    איש ללא שם...וללא משפחה...גם איש ללא גיל...וגם ללא תמונה...

    

   אבל מאחורי מחסה יש לו דעות נחרצות על העולם והוא דואג שידעו שהוא מרצה וגם דוקטור ...כלומר הוא בעל הדעה

   ואין לו האומץ לעמוד גלוי ולהביע אותה....

   בקיצור....

   איש כלבביילשון בחוץ

    

    

   גם אני אוהד מושבעקריצה של ...

   מצטער לא טרחתי לבדוק במי המדובר.. חשבתי בטעות , עקב הכינוי ,שמדובר באשה.

     22/2/11 19:01:

    איש ללא שם...וללא משפחה...גם איש ללא גיל...וגם ללא תמונה...

    

   אבל מאחורי מחסה יש לו דעות נחרצות על העולם והוא דואג שידעו שהוא מרצה וגם דוקטור ...כלומר הוא בעל הדעה

   ואין לו האומץ לעמוד גלוי ולהביע אותה....

   בקיצור....

   איש כלבביילשון בחוץ

   צטט: noami4u 2011-02-22 10:56:06

   צביעותו של איאן מקיואן היא בכך שבא לכאן וקיבל את פרס ירושלים. וצביעותך וחוסר הבנתך בהיסטוריה האנושית נובעת מכך שאת מתעקשת לטעון בשמו של מודל קלוניאליסטי שאבד עליו הכלח במחצית הראשונה של המאה הקודמת ובשמו לדרוש יחס דמה לקולוניאליזם ולדיכוי הישראלי. לתשומת ליבך איש לא הכיר בסיפוח ירושלים המזרחית לישראל בדיוק כפי שרק בריטניה ופקיסטאן הכירו בסיפוח הגדה המערבית לירדן עד 1967. מבחינת העולם כולו אלו שטחים שיועדו למדינה הפלשתינית על פי החלטת האו"ם ושום מצב מלחמה וכיבוש לא מבטל החלטות אלו. יתרה מזאת, עפ"י החוק הבינלאומי ( אמנת ז'נבה ה-4 שגם ישראל חתמה עליה בשנות ה-50 של המאה הקודמת ) אסור מעבר של אוכלוסיה ממדינה כובשת לשטח כבוש - לכן כל ההתנחלויות, ללא יוצא מן הכלל, כולל אלו בירושלים המזרחית - הן לא חוקיות. אם יש צביעות הרי זוהי צביעותך שלך וצביעותו של איאן מקיואן שבחר לאחוז בשתי קצות המקל - גם לגנות את ישראל על מדיניות הכיבוש, ההתנחלויות והגזל שלה וגם לקבל פרס ספרותי מידי נציג מתלהם של הימין הקיצוני שבה - ראש עירית ירושלים.

    

     22/2/11 15:19:
   שמחתי ללמוד עוד משהו תודה :-)
     22/2/11 12:41:

   כל מילה בסלע.
   ולמתלהמת השמאלנית שיושבת כאן..והיא לא מחשיבה את עצמה לקוניאליסטית יאמר ,אף אחד גם לא הכיר במערב ירושלים כבירת ישראל לא לפני ולא אחרי מלחמת ששת הימים.
   גרוסמן ודומיו לא היו יכולים למכור ולו עמוד אחד ללא האתוס השמאלני השקרי והמאוס.

   זה לא סתם סופר אלא סופר שלא סתם.(רמה של פולטיקאים סוג ט')

   הצביעות היא יותר מברורה לעין.

     22/2/11 12:01:
   הוא שאמרתי בריטניה הכירה בסיפוח הגדה המערבית לירדן,המדינה המערבית היחידה בעולם,אפילו ישראל לא. מדינתו של חתן פרס ירושלים,והאם לא ניתן לצפות להסתייגות הסופר ממדיניותה של ארצו שלא היתה משתנה ככל הנראה עד היום?
     22/2/11 10:45:
   לצערנו, אנשים מוכשרים מאוד אישיותם לא תמיד תואמת את הציפיות שלנו וזה קשה לבליעה. אני אישית מפרידה לחלוטין בין היצירה ליוצר ומתייחסת ליצירה לגופו של עניין והיוצר ממש לא מעניין אותי, לא המוסריות שלו ולא אישיותו בכללותה. אני אמינה שהפרס ניתן על היצירה המדהימה שלו ולא על דעותיו הפוליטיות זכותך להתמרמר, אולי משום ההיסטוריה האישית, אבל אני אמשיך להפריד הפרדה מוחלטת בין היצירה ליוצר. תודה יקירה על פוסט חשוב. למרות דעתי, הדיון ראוי. לאה
     22/2/11 08:37:
   חבל, איאן מקיואן סופר מיוחד ומבריק.
   למה להתעסק בפוליטיקה ?
     22/2/11 07:20:
   !
     22/2/11 07:08:
   הצדק אכן עיוור, לעתים קרובות מדי.
   ואת, לעומת זאת, נפלאה ומפוכחת.
     22/2/11 05:55:
   כפרה.
     22/2/11 05:32:
   בשליחת פליטי שואה לעתלית או חזרה לגרמניה, אפשר גם?

   ארכיון

   פרופיל

   ספרותית
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין