כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כי האדם עץ השדה

  כי האדם עץ השדה / נתן זך

  כי האדם עץ השדה.
  כמו האדם גם העץ צומח
  כמו העץ האדם נגדע.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא שואף למעלה
  כמו האדם הוא נשרף באש.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  אהבתי וגם שנאתי
  טעמתי מזה ומזה.
  קברו אותי כחלקה של עפר
  ומר לי, מר לי בפה.
  כמו עץ השדה.


  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא צמא למים
  כמו האדם גם הוא נשאר צמא.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  0

  תומס אדיסון כונה האזרח המועיל של אמריקה

  5 תגובות   יום שבת, 26/2/11, 13:18

  תומס אדיסון כונה האזרח המועיל של אמריקה

   

  לפני 162 שנים ,נולד ממציא נורת החשמל תומס אלווה אדיסון [1847 – 1931] באוהיו שבארה"ב  והיה לממציא ואיש עסקים אמריקאי .הוא המציא ופיתח מוצרים רבים אשר נועדו לצריכה המונית, בהם נורת החשמל, פונוגרף, הטלגרף הדו הכיווני ועוד. רבים כינו אותו האזרח המועיל של אמריקה או "הממציא הגדול של כל הזמנים".

  אדיסון לא היה מלומד, לא תהה על צפונות הטבע וכלל לא טרח לקדם את הידע המדעי. את כל-כולו שיקע בהמצאת מוצרים שאפשר לשווקם - ובמהירות. במשך חייו הצליח אדיסון להשפיע על שגשוגה התעשייתי של ארצות הברית. הוא הניע אנשים רבים ביניהם הנרי פורד, לפתוח עסקים חדשניים. בחייו הוא הפך לגיבור אמריקאי.

   

  למרות זאת,לא מעט תארי גנאי נקשרו לאדיסון -בעיקר בשל התנהגותו הגסה והעקשנית .הוא רחש בוז למתמטיקאים והתעקש על הפעלת מערכות החשמל שלו בזרם ישיר. הוא לא נתן אמון במערכת זרם החילופין, גם כשממציא גדול אחר אשר עבד עמו - הוכיח לו שניתן להעביר זרם חילופין באמצעים זולים יותר למרחקים גדולים יותר.

  רבים בטוחים, כי אדיסון הוא שהמציא את נורת החשמל, אך האמת היא שהיה מדען אחר – וורן זה לה רו הוא אשר המציא אותה לראשונה. אדיסון רשם על שמו את הפטנט ורק  עזר רבות במכירת הנורה בזול, אך הוא אינו המדען שפיתח את הנורה לראשונה.

   

  תומס אדיסון היה יוצא דופן כבר מילדותו . כבר בגיל שש גברה עליו סקרנותו ,והוא העלה באש את האסם בחוות משפחתו, "רק בשביל לראות מה יקרה". הוא גם ניסה לשכנע אחד מחבריו לעוף, אחרי שנתן לו סם משלשל הגורם לגזים. ב-1854 עקרה משפחת אדיסון מאוהיו לפורט יורון שבמישיגן,והוא החל בלימודיו כאשר היה בן שבע.מוריו החליטו שהוא חסר כישורי למידה. הוא לא הצליח להסתגל לשגרת הלימודים בבית הספר ונחשב תחילה כדיסלקטי ואחרי שלושה חודשים בלבד עזב את הלימודים. אמו, אשר הייתה מורה לשעבר ,לימדה אותו קרוא וכתוב בבית. כבר בגיל 12סיים הילד "חסר הכישורים" את קריאת כתבי שקספיר ודיקנס.

   

  בשנות השישים נדד אדיסון ממקום למקום כמפעיל טלגרף. פעמים רבות התרשל בתפקידו וניצל את הקו לניסויים פרטיים - ופעם אחת פוצץ תחנת טלגרף, כשפירק את המצבר שלה. הוא היה עקשן וחמום-מוח, ומעולם לא החזיק במשרה למשך זמן רב.

   

  בנעוריו ,אדיסון הפך לכבד שמיעה באופן חלקי,בעקבות מחלת השנית. דבר אשר לא מנע ממנו להמשיך לעבוד. שמיעתו הלקויה סייעה לו להתרכז בעבודתו, אולם מנעה ממנו להתענג על הפונוגרף, המצאתו החביבה עליו ביותר. כשביקש להאזין לפונוגרף, היה עליו לנעוץ את שיניו בשפופרת הרמקול, כדי שגלי הקול יהדהדו בעצמות ראשו.

   

  כשהיה בן שתים עשרה עסק במכירת עיתונים ודברי מתיקה ברכבת ,שם גם הקים את מעבדתו הראשונה בקרון המטען עד שפרצה שריפה בקרון המטען. אחר כך הוא נדד ממקום למקום כמפעיל טלגרף.

   

  אדיסון אהב לקרוא ,ויום אחד נפל לידיו ספרו של מייקל פאראדיי :"מחקרי ניסוי בחשמל" בעקבות קריאת הספר החליט להיות ממציא.לימים אמר על מייקל פאראדיי "הסבריו היו פשוטים, הוא לא השתמש במתמטיקה והייה איש ניסוי מושלם" .

  כאשר גילה את פרדיי, אדיסון עזב את חברת הטלגרף וסטרן יוניון והקדיש את כל זמנו לניסויים. בשנת 1869 קיבל פטנט על המצאתו הראשונה: מונה קולות חשמלי.

  כיוון שלא עלה בידו למצוא קונה להמצאה, קבע לעצמו כלל שממנו לא סטה כל שאר ימי חייו: "אם אי-אפשר למכור את זה, אינני רוצה להמציא את זה."

   

  אדיסון הקדיש את כל זמנו לניסויים. ב - 1887 הקים בית חרושת להמצאות שהעסיק כ- 3600 עובדים.

  אדיסון ניהל את המעבדה במנלו פארק ביד תקיפה .עובדיו זכו לכינוי "פלוגות נדודי השינה", כי אדיסון העבידם בפרך יומם וליל. בשעות הקטנות של הלילה, היה מפצה אותם במאכל ובשתייה, בשיחות בטלות ובמוסיקה מהעוגב הגדול שהוצב במעבדה. בחצות הלילה ,היו בוקעים צלילי העוגב מבניין העץ הלבן שבראש הגבעה;. ברקי אור היו מבזיקים מן החלונות המוארים ויוצרים הילה על-טבעית מעל מעבדתו של הקוסם.

  במשך 40 שנה עבד עם עוזריו על ניסויים שהולידו 520 פטנטים ביניהם מסרטה לראינוע פונוגרף משופר ותקליטים אריכי נגן ומכשיר הכתבה משרדי.

   

  המצאתו הגדולה ביותר היא הנורה החשמלית, אשר הייתה בטוחה וזולה יותר מפנסי הנפט והגז שהיו בשימוש באותה העת. אדיסון ידע, שכדי להביא את החשמל לביתו של כל אדם ,יש צורך בסיב זוהר בלי להבה, בתוך נורה סגורה וקטנה.הוא  העביד את אנשיו 24 שעות ביממה עד שנמצא הפתרון בדמות חוט כותנה מפוחם שיכל להישאר מלובן ולהפיץ אור במשך 13 שעות.

  באותם ימים, לא הייה בנמצא שום מערכת של ייצור חשמל ואספקתו לבתי לקוחות- לכן פיתח אדיסון בתי נורה מתברגים, מפסקי אור ,תילים מבודדים, מדי חשמל נתיכים ותחנת כוח מרכזית. כשנכנסה תחנת הכוח החשמלית הראשונה ברחוב פרל במנהטן ניו יורק ב1882 ,עבר העולם לראשונה מעידן הקיטור לעידן החשמל.

   

  בזמנו, נחשב אדיסון לממציא הגדול והמפורסם בעולם ["הקוסם ממנלו פארק"]והפורה ביותר בהיסטוריה. הוא רשם מספר שיא של פטנטים ברחבי העולם, 1,093. רבים מהפטנטים שלו היו שיכלול של המצאות קודמות [למשל הטלפון] עליהם עבדו בין היתר רבים מעובדיו. ביקורת שהושמעה כלפי אדיסון הייתה כי אינו משתף אחרים בקרדיט על ההמצאות.

   

  אדיסון התחיל את חברת הפטנטים של סרטי הקולנוע,שהייתה ידועה גם כמונופול של אדיסון .חברה זו הייתה תאגיד של תשעת אולפני הסרטים המרכזיים באותה תקופה.

   

  סוד הצלחתו של אדיסון היה שילוב של שאפתנות חזקה, ביטחון עצמי עצום, ומעל לכול - סקרנות שלא ידעה שובע ודמיון טכנולוגי גאוני. יש אומרים ,כי ההמצאות שלו נועדו לשפר את איכות חייהם של בני האדם באמצעות עזרים טכנולוגיים, ויש אומרים שהוא רצה פשוט להרוויח כסף.

   

  את עמדתו האישית בכל מה שקשור להמצאות ,אפשר ללמוד מדברים שהוא עצמו אמר פעם על עבודתו: אדיסון הרוויח סכום של 4 מיליון דולר (הון עתק באותם ימים) תמורת המצאת מערכת תאורה חשמלית, אבל מאוחר יותר הפסיד את כל הסכום הזה, כשנכשל בפיתוח שיטה לזיקוק עפרות ברזל. כשהתברר לו שהפסיד את כל הכסף, אמר: "טוב, נו, הכסף הלך, אבל הצורה שבה הפסדתי אותו הייתה כיף אמיתי!"

   

   אדיסון הוליד שישה ילדים, משתי נשים, בחג המולד של 1871 התפנה אדיסון לשעה קלה כדי לשאת לאישה את מרי סטילוול, שהייתה אז בת שש-עשרה. שעה אחרי הטקס כבר היה אדיסון במעבדה וטיפל בבעיית ייצור. ככל הנראה ,היה לו רק מעט זמן להקדיש למשפחתו.אחד מילדיו  הפך לפוליטיקאי מצליח ביותר.

   

  ב 1931 הלך לעולמו כשהוא משאיר אחריו 3.5 מיליון עמודים של מכתבים ורשימות מעבדה המתעדים  1093 פטנטים שהשאיר אחריו .

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/2/11 21:36:

   צטט: בניp 2011-02-26 18:40:35

   נכון, אפשר לראות את תומס אדיסון כבעל תכונות של מזל דלי לטוב ולרע... בנוסף אפשר לפתח תובנות מיחסו לכסף...

   מכל מלמדנו השכלנו.שבוע טוב לך 

     26/2/11 20:38:

   צטט: yonbir 2011-02-26 19:03:14

   צירפתי דף שנלקח מתוך "החבצלת" מלפני 103 שנה.

    תודה

     26/2/11 19:03:
   צירפתי דף שנלקח מתוך "החבצלת" מלפני 103 שנה.
     26/2/11 19:00:

   ''
   הוספת תגובה

     26/2/11 18:40:
   נכון, אפשר לראות את תומס אדיסון כבעל תכונות של מזל דלי לטוב ולרע... בנוסף אפשר לפתח תובנות מיחסו לכסף...

   ארכיון

   פרופיל

   אסתר רבקה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשימה

   רשימה