כותרות TheMarker >
  ';

  החוויה היפנית - חווייה של סדנה מעולם אחר...

  מזמינה אתכם לחוות איתי את \"החוויה היפנית\" במיטבה - סדנה מהנה וחוויתית להכנת סושי ולהיכרות עם תרבות יפן בהדרכתי האישית.

  הסדנה החווייתית נערכת כחוויה ייחודית, כייפית, תרפית, מעצימה ומשרה שללוה ורוגע, הנערכת באווירה ברוח יפן, מלווה בניחוחות וטעמים יפנים. לקינוח זוכים המשתתפים בטקס תה יפני קצר ומהנה המלווה בתרגיל תרפי ומשחרר של דמיון מודרך.

  להזמנת מקום בסדנה קבועה בימי שישי ושלישי או להזמנת תאריך לסדנה בביתכם: לימי הולדת, מסיבת רווקות, סדנאות זוגיות, ימי גיבוש עובדים ומנהלים ולאירועים פרטיים, נא לפנות אלי למייל: mor.dafi@gmail.com
  או לנייד: 054-4256737

  דפי מור-חרותי
  החוויה היפנית
  סדנאות סושי חוויתיות ברוח וניחוח יפן
  * חברה באגודת הידידות ישראל-יפן

  © כל הזכויות שמורות לדפי מור-חרותי, יוצרת ומנחת סדנאות \"החוויה היפנית\" - סדנאות סושי חווייתיות, תרפיות וייחודיות להכנת סושי ולהכרת תרבות יפן.

  ארכיון

  לו הייתי דג... (פוסט לאניני טעם אוהבי הדגים והסושי)

  18 תגובות   יום שבת, 26/2/11, 17:05

  ''

  יונה עטרי ואילי גורליצקי הפליאו לעשות בשירם החביב "לו הייתי דג" בהסברם על עולמו של הדג...

   

   

  הדגים...

  הם יצורים נפלאים המוסיפים טעם לחיינו, אנו משתמשים בהם למאכלים שונים ומיוחדים.

  לכל עדה ודת השימוש בדגים הוא שונה ואמונות רבות נאמרו ונכתבו עליהם.

  היפנים כאמור משתמשים בהם למילוי הסושי ובסוגי דגים נרחבים מאוד ממה שאנו מכירים כאן בארצנו הקטנטונת...

  ומבשלים אותם בשיטות שונות וייחודיות.

  לדג יש חלק נכבד מאוד בחיי היפנים ובחיי עמים אחרים וכמו כן, הדג ביפן נחשב כחיה מקודשת בעלת סגולות ייחודיות.


  מביאה לכם כאן סקירה נרחבת על הדגים ועל עולם הים ועולם הדייג ביפן ובכלל...

   

  עשר עובדות על דגים:

  1. הם שקטים.

  2. הם לא מפריעים.

  3. היא החיה היחידה המקשטת ביופי את ביתינו באקווריום ובכלל לא מתלוננת על כך...

  4. הם לא עושים בעיות, גם אם מגדלים אותם בבית הם לא בעייתיים ונוחים לתפעול.

  5. הם מתאימים גם למאכלי בשר וגם לחלבי.

  6. הם בריאים וטעימים ונימוחים.

  7. הם מלאים בחומרים נפלאים עבור גופנו ומוחנו.

  8. הם בעלי ארומה מיוחדת וטעם משובח.

  9. הם נפלאים הן בארוחות גורמה, הן בארוחת צהריים רגילה והן בארוחות חג.

  10. יש כאלו שאוהבים את טעמם ויש כאלו שלא סובלים אותם.


  האנטומיה של הדג

  הדג הנו בעל חיים בעל חוליות הנושם בעזרת זימים. הדגים מתחלקים לשלוש מחלקות: דגי גרם, דגי סחוס או עגולי פה (חסרי לסתות). שלוש המחלקות האלה שייכות לתת-מערכת בעלי החוליות. שאר המחלקות של תת-המערכת בעלי החוליות קרויות בעלי ארבע רגליים.

  באופן טיפוסי, דג הוא בעל דם קר, מכוסה בקשקשים ומצויד בסנפירים. הדג מצויד בזימים לכל אורך חייו (בניגוד לדו-חיים שמאבדים אותם בבגרותם). דגי הגרם מהווים את המחלקה הגדולה ביותר במערכת המיתרניים; ישנם יותר מינים של דגים מאשר מיני עופות, יונקים וזוחלים גם יחד.

  לכל התכונות הטיפוסיות הללו, ישנם יוצאי דופן בקרב הדגים. לדוגמה: דג הטונה, דג החרב וכמה מינים של כרישים, מראים יכולת מסוימת של וויסות טמפרטורת הגוף (הומיאותרמיות, "דם חם"). קבוצות רבות של דגים מסוגלות להפיק חמצן מהאוויר, כמו גם מהמים, תוך שימוש במבחר מבנים אנטומיים. ואילו לדג הריאה יש ריאות דומות לשל בעלי ארבע רגליים).

  הדגים נחלקים לשתי קבוצות, לפי מקום המחיה שלהם:

  דגי מים מתוקים, החיים בנהרות ובאגמים שבהם יש מים מתוקים, ודגי מים מלוחים, החיים בימים ובאוקיינוסים.

  הדגים אינם נושמים את החמצן המהווה חלק מן התרכובת מים - הם נושמים את החמצן המומס במים. חמצן הינו אחד היסודות הנפוצים בטבע ומהווה 21% מהאוויר על פני כדור הארץ. אך באגמים, נחלים וימים, החמצן נפוץ הרבה פחות בשל מסיסותו הנמוכה במים.


  החומרים הבריאים שבדגים

  הדגים הם מקור עיקרי וראשי לחלבונים בתרבויות רבות. במדינות המזרח הרחוק, ששם לא מגדלים בשר בקר לצורך מאכל, בעיקר בשל חוסר בשטחי מרעה. ביפן משתמשים כמעט אך ורק בדגים כמקור לחלבונים. הדגים מהווים היום כ-16% מן החלבונים המנוצלים בתפריטים ברחבי העולם. עבור למעלה ממיליארד בני אדם, זהו מקור החלבונים היחידי.

  ניתן לשמר דגים באמצעות יבוש, המלחה, בקופסאות שימורים או לחלופין בהקפאה. כל השיטות הללו אינן פוגעות בערכים של החלבונים הטמונים בהם. קיימים כמעט כ-30 אלף מינים של דגים, חלק קטן מהם בלבד משמש לעיבוד מסחרי של מזונות.

  דגי מאכל ובעיקר דגי ים מכילים ריכוז גבוה של אומגה 3, חומצות שומן בלתי רוויות אשר נחשבות כבריאות במיוחד ונהדרות עבור התפתחות מוחנו, מה גם שריכוז גבוה של לקיחת אומגה 3 תורמת למוחנו להתרכז ולהיות ערניים וחיוניים.

  זהו בעצם היתרון הגדול שלהם על פני דגי בריכות. צריכת דגים כמזון עיקרי לאורך שנים נחשבת כסגולה לבריאות ואף לאריכות ימים. אוכלוסיות הניזונות על תפריט עשיר בדגים נחשבות לאוכלוסיות בהן שיעור התחלואה הלבבית נמוך במיוחד (תושבי המזרח הרחוק במיוחד).

  הדג, על אף יתרונותיו הבריאותיים הרבים, יכול להפוך בקלות גם למזון מזיק. אכילת דגים מטוגנים אינה מומלצת והופכת בקלות מזון בעל ערך תזונתי גבוה לבעייתי, בעיקר בשל הערכים הקלוריים הגבוהים שצובר הדג עם הטיגון. כמו כן, קיימת בתרבות המערבית המתועשת נטייה לעבד את הדג למוצרי מזון קפואים עם תוספי מזון, כגון: אצבעות דגים ופילה מצופה בפירורי לחם, שגם הם הופכים את הדג ממוצר בעל ערכים תזונתיים גבוהים למוצר מעובד.

   

  ''

  אין כמו דג אפוי על מצע של נתחי תפוחי אדמה... הכי בריא שיש!

   

  דייג אוהב דגים?

  מסתבר שכן, ואפילו מאוד!

  עולם הדייג הוא עולם עשיר בתוכן, דיג הוא סוג של ספורט ורגיעה שרבים הם הגברים האוהבים לשבת להם בניחותא, עם חכה ופיתיון ולחכות לשלל העולה בחכתם... לרוב הם יוצאים לדייג לשם רגיעתם אך רבים וטובים הם הדייגים העושים זאת לשם פרנסתם.

  הדייגים הם בדרך כלל אדוקים באמונתם. העובדה שביטחונו האישי של הדייג והצלחתו בדיג תלויים בים, שלעתים הוא מסוכן מביאה את העוסקים בדיג לדבקות בדת כדרך להבטחת שלומם ולהצלחת עיסוקם. אצל הנוצרים הקתולים מתבטאת אדיקות זו בעליה לרגל לכנסיות ולמנזרים. אצל הנוצרים הפרוטסטנטים בעצרות תפילה ושירה בציבור. תאור מפורט של כינוס מסוג זה ודרשה לפני ציבור של ציידי לוויתנים מופיע בתחילת הספר מובי דיק.

  הנוצרים מרבים להתפלל לפטרוניהם השונים בייחוד לפטרוס הקדוש שהיה דייג בעצמו. דייגים נוצרים נוהגים להצטלב לפני שהם פורשים את הרשתות, ודייגים סקוטיים אף נוהגים לומר פרקי תהילים מיוחדים. רבים מהדייגים הברזילאיים באזור באהיה שאף שהם קתולים להלכה מאמינים בדת ששורשיה אפריקנים הקנדומבלה וביאמנז'ה "אלת הים" ונוהגים להתפלל אליה להצלחתם. דייגים מוסלמים נוהגים להזכיר את מוחמד בזמן שהם פורשים רשתות. דייגי הכנרת הערבים היו נוהגים לקרוא בשמו של השיח' הקדוש עלי שלפי המסורת היה דייג.

  בארצות המפותחות כיום יש מגמה בולטת של ירידה בכמות המועסקים בדיג, כמו בכל ענפי החקלאות.

  ביפן למשל ירד מספר הדייגים מכ-440,000 בשנות ה- 70 ל-216,000, ובמקביל קיימת מגמה קבועה של הזדקנות האוכלוסייה העוסקת בדיג משום שמקצוע קשה זה אינו מושך צעירים. לדוגמה ביפן 32% מהדייגים הם בני למעלה מ-60. תופעה אופיינית נוספת לענף הדיג היא שרוב הדייגים הם עצמאים.

  ענף ספורט הדייג בישראל תופס תאוצה משנה לשנה - משרד החקלאות מנפיק כל שנה עשרות רישיונות לדייג ספורטיבי למינים מסוימים של דגים כמו דגי הטונה . שיטות הדייג הספורטיבי הנפוצות : דייג זירזור חוף. דיג בצלילה חופשית. דייג " טרולינג " מיכטה. וכיום נוסף ענף חדש, דייג בשיטת ה JIGGING .השיטה פותחה ביפן ואומצה בישראל בגלל האתגר וההצלחה המרובה תחום דייג ספורטיבי נוסף שצובר תאוצה בשנים האחרונות הוא דייג מקיאק ודייג בצלילה חופשית מקיאק.

   

  ''

  דייגים תאילנדים שמחים ומרוצים עם השלל שנתפס ברשתם...


  דגים ביהדות

  ביהדות ישנם חוקי כשרות האוסרים אכילת מאכלים מסוימים. לפי ההלכה דג מותר לאכילה בתנאי שיש לו סנפיר וקשקשת. דג כשר מותר באכילה גם מבלי לקיים הלכות שחיטה, אלא ניתן להרגו בכל אמצעי ואחר כך לאכלו. בזני דגים מסוימים ישנה בעיה של הימצאות תולעים שאסורות לאכילה, ולכן הם אסורים מבחינה הלכתית. על אף שבשר הדג נחשב פרווה, ההלכה אוסרת לאכול דגים ובשר יחד מפני הסכנה (פסחים עו), ולגבי דגים וחלב יש מחלוקת בין ספרדים שאוסרים לאשכנזים שמתירים.

  כמו כן, על פי המסורת היהודית אוכלים בראש השנה ראש של דג על מנת שהשנה "נהיה לראש ולא לזנב", כלומר, שהשנה תהיה טובה ומוצלחת.

  מסתבר שגם לפני 800 שנה זיהה הרמב"ם כי האוקיאנוסים הם פחי הזבל הגדולים שלנו, שאליהם מתנזקים רעלים רבים. וככל שהדג שאנחנו אוכלים גדול יותר – כך גדלה כמות הרעלים שבו, שהגדולה ומסוכנת שבהם היא כמובן הכספית. אז אם כבר דגים, רק את אלה הקטנים ביותר. 

  אגב, הדיג ביהדות נחשב כאחד מהמקצועות העתיקים בעולם. 

   

  ''

  ברכה הנאמרת אצלנו בראש השנה היהודי "שנהיה לראש ולא לזנב".


  דגים בספרות

  הרשימה החלקית הבאה מכילה יצירות (שחלקן הוסרטו), המתארות הן את חייהם הקשים והמסוכנים של הדייגים והן את עולמם של הדייגים החובבים:

  מובי דיק מאת הרמן מלוויל - תאור חייהם של ציידי הלוויתנים במאה ה- 19.

  • הזקן והים מאת ארנסט המינגווי - יצירת מופת ובה תאור מאבק של דייג ודג. הספר הוסרט ב-1958 כשבתפקיד סנטיאגו הדייג ספנסר טרייסי.
  • ים המוות מאת ג'ורג' אמאדו - תאור חייהם של דייגים בבאהיה שבברזיל.
  • סערה מושלמת מאת סבסטיאן יונגר - תאור טביעתה של ספינת דייגים. הספר הוסרט בהשתתפות ג'ורג' קלוני  ומרק וולברג.
  • איים בזרם מאת ארנסט המינגווי - כולל תאור של דיג חובבים הקרוי באנגלית Big game fishing.

   

  ''

  עולם הספרות מלא בסיפורים ותאורים על דגים והאמונות עליהם...

   

  אמונות תפלות על ועם דגים

  האמונות של העמים הקדומים שהים הוא משכן של אלוהות או של רוחות טובות ורעות ושלדגים יש נשמה ורגשות בהם צריך להתחשב יצרו מנהגים המתקיימים עד ימינו:

  • תחילת עונת הדיג:
   • בסנגל מקריבים בתחילת עונת הדיג מנחות לאל הים.
   • בקליפורניה נהגו האינדיאנים לרקוד לסלמון.
   • בארצות הקתוליות נפתחת עונת הדיג בפולחן דתי ובברכה של כומר.
  • ציד הדג הראשון:
   • במקומות שונים באירופה נהוג להשליך חלק מהדגים שנלכדו בחזרה לים כקרבן לאל הים.
   • המאורים נוהגים להשליך את הדג הראשון שלכדו בחזרה לים על מנת שיספר לחבריו על היחס הטוב שקיבל.
  • חנוכת רשת חדשה:
   • בקלדוניה החדשה שופכים על הרשת שיקוי שהוכן בידי כוהן.
   • בצפון צרפת שופכים על הרשת יין.
  • חנוכת סירה חדשה:
   • בארצות קתוליות מקדש הכומר את הסירה החדשה אחרת לא יימצא לה צוות.
   • אצל הפרוטסטנטים חונכים סירה בבקבוק יין.
   • הערבים נוהגים לשחוט כבש ולהגיר את דמו לים.
  • האמונה כי על מנת להצליח בדיג יש לפייס את הרוחות הרעות ולזכות בתמיכתן של הרוחות הטובות יצרה מערכת שלמה של אמונות תפלות ואמונה כי כישלון בדיג נובע מעין הרע:
   • בסקוטלנד נוהגת אשת הדייג לזרוק מטאטא אחרי בעלה היוצא לראשונה לים.
   • באסטוניה סבורים כי ריב במשפחה מביא מזל טוב וכל מכה שקולה ללכידת שלושה דגים.
   • דייגים רבים נוהג להשתמש ביריקות כאמצעי להביא מזל טוב. באירופה נוהגים לירוק על החכה. בגרמניה יורקים על הכיריים.
   • סימן רע הוא לפגוש אישה בדרך להפלגה ובכמה ארצות מפנה אישה את גבה לדייגים בדרכם לים.
   • במקומות שונים יש איסורים על צורות התנהגות מסוימת בים: אסור לשרוק בסירה, הדייג הערבי לא יכנס לסירה בנעליו, הדייג ביוגוסלביה לא ינסה להעריך את כמות הדגים לפני תום יום העבודה.
  • אם איתרע מזלם של הדייגים והדיג לא צלח, סימן שלקו בעין הרע. על מנת להסירו נהוגים:
   • במרוקו נהוג לשחוט תיש ולהטילו לים.
   • בלוב מביאים אישה שתטיל את מימיה על חרטום הסירה.
   • בסקוטלנד שורפים רשת כקורבן לפייס את הרוח הרעה.
   • ואילו ביפן האמונה הרווחת בקדושתם של דגי הקוי נעוצה 

   

  ''


  דג ה"קוי" היפני - קרפיון מקודש בעל סגולות ייחודיות

  קצת ידע כללי:

  המילה "קוי" משמעותה "קרפיון" ביפנית והיא משמשת גם לדג המאכל האפור וגם לדגי הנוי הצבעוניים. בשאר העולם, המילה "קוי" מתייחסת אך ורק לדגי הנוי. מסתבר, שהמילה "קוי" מתייחסת ביפנית גם ל"אהבה" או ל"ידידות" (אם כי באיות אחר). הקירבה בין המילים היא אחת מן הסיבות העיקריות ללהיטות של היפנים אחר גידול הדג הזה.

  ביפן לדג הקרפיון יש סגולות מיוחדות משלו בעיני היפנים, הוא משמש כסגולה לבריאות והצלחה.

  דגי הקוי משמשים כסמל חגיגי בחג הבנים ביפן ומתנוססים לגבוה בפסטיבל יום הבנים החל בתחילת חודש מאי.

  ציורים מרהיבים של הדג המקודש נישאים על דגלים ומורמים אל על כסמל המראה על כח ושינוי ואף התבגרות של הילדים היפנים.

  ישנה אף אגדה יפנית הרווחת שהדגים המקודשים עוברים בשער האמת והופכים לדרקונים מקודשים, דרקונים בעלי נשמה טובה... 

  לפי הבודהיזם (שהינו הדת השניה בגדולה ביפן אחרי השינטו) הקרפיון מסמל גם אומץ וגם כסמל לאהבה רומנטית מאחר וכותבים את המילה קוי באותיות הקאנג'י היפניות כ-אהבה/תשוקה.

   

  ''

  דגי הקוי - הקרפיון היפני, שוחים להנאתם בבריכות הנוי ביפן.

   

  ''

  דגי הקוי היפנים מתנוססים על דגלים בפסטיבלים השונים הנערכים ביפן ביום הבנים.


  על יאקוזה, דגים וקעקועים

  חברי היאקוזה (המאפיה היפנית) אוהבים להוסיף לקעקועים שלהם את ציורי דגי הקוי ולצבעים של הדג יש משמעויות, גם לכיוון בו הוא שוחה, חלק מהיפנים מאמינים שהצבע של הקעקוע שלהם צריכים להיות בהרמוניה עם הסובב אותם.


  ציורי קרפיון הקוי היפני בעלי כמה משמעויות, הנה חלק מהם לפניכם:
  1. דג ששוחה במעלה הזרם יכולת להראות שאתה בן אדם שונה שלא הולך בתלם, זה אומר שהנך בעל חשיבה עצמאית ועושה דברים בדרך שלך.
  זה גם יכול להביע שאתה בן אדם שלא מושפע ע"י אחרים.. כל זה בגלל שקרפיון שעולה בנהר זה קרפיון שונה שלא עושה מה שדגים אחרים עושים.


  2.זה גם יכול לומר שאתה בן אדם חזק בזמנים קשים, בן אדם עקשן שלא מוותר למרות המצב הקשה. שאתה בן אדם שעבר מכשולים קשים והצליח מאוד.

   

  ''

  קעקוע של דג הקוי חרוט על עורו של איש יאקוזה - סמל לכוח ואומץ.


  כאמור, ליפנים הסברים שלמים על עולם הים ועל הקרפיון היפני בייחוד המסמל בעיניהם כ"כ הרבה סימולים... את חלקם הכרתם כאן היום.

  מה גם שאכילת דגים נחשבת כסגולה לבריאות ואף לאריכות ימים. גם אצלנו ביהדות הובן העניין ויש סברה האומרת כי 

  כל האוכל דגים יזכה לבריאות גופנית ונפשית טובה.

   

  וכמובן שהיפנים אלופים בשימוש בדגים לארוחות הסושי הנהדרות שלהם... הנה תמונה של מגש סושי (לא כשר) שנעשה באחת ממסעדות הסושי הטובות ביפן:


  ''

  מגש סושי עמוס כל טוב מעולם הים...


  אז למדנו היום על הדגים ואיך נכון לצרוך אותם...

  חשוב גם לדעת כמה כללים לאכילת דג נכונה ובריאה:

  1. העדיפו דגי ים - הערכים התזונתיים שלהם גבוהים יותר מאשר אלו של דגי בריכות.
  2. בישול איטי בתנור, אידוי או מצב נא עדיפים על טיגון.
  3. היזהרו מדגים שמנים המכילים אחוז שומן גבוה, אלו אומנם בעלי ערכי חלבון גבוהים אך ריכוז שומן גבוה הופך אותם לבריאים פחות.
  4. העדיפו תמיד דג טרי ולא מעובד. הדג הטרי שומר על ערכים תזונתיים גבוהים יותר ותוספי מזון ועיבוד הדג למוצר אחר מפחיתים את ערכו התזונתי המומלץ.
  5. באכילת דגים עם פחמימות שמרו על יחס נכון של 80% חלבון (הדג) ו-20% פחמימות, על מנת שהארוחה שהכנתם תמשיך להכיל את היתרונות הבריאותיים שביקשתם להשיג.

  אין ספק כי הדגים, בצריכה נבונה הם מקור חלבון נהדר שיש לו פעמים רבות יתרונות על פני בשר. התחושה הקלה שמשיגים לאחר ארוחת דגים טובה הינה נהדרת וקשה להתחרות בה.

   

  הנאים הדגים בעיניכם...

  היפנים אוהבים אותם בייחוד כסשימי - נתחי דג טריים ונאים.

  דג נא (ולא נע עם ע' כמו שחושבים רבים) הינו דג טרי שלא בושל או אודה או טוגן.

  היפנים נהנים לטבול את הנתחים הנאים ברוטב סויה ולזלול תוך כדי הוספת ג'ינג'ר כבוש וטרי להפגת הטעם בין סוג דג אחד לאחר.

  גם אנחנו הישראלים למדנו מהם את נפלאות הסשימי והסושי בעלי הסגולות הבריאות הנפלאות. מה גם שהינו מאכל גורמה לאניני הטעם ונהנים בעיקר מאכילת דג הסלמון הורדרד ודג הטונה האדומה

  אשר מותרים לנו גם לפי ההלכה.


  אם כן, מאחר וסגולות הדג כ"כ נפלאות אין פלא שהיפנים הינם מאריכי חיים החיים עד גילאים מבוגרים מאוד...

   

  ''

  נתחי סשימי. אין יותר טרי מזה...

   

  ביצי דגים

  היפנים אוהבים ביותר גם את ביצי הדגים ונהנים מאכילתם, ישנם סוגים שונים של ביצי דגים הנמצאים בשימוש המטבח היפני, כולל הסוגים הבאים המוגשים בלתי מבושלים בסושי:

  • איקוּרה - ביצי דג הסלמון. כדוריות בודדות גדולות בגוון אדום-כתמתם.
  • קזוּנוֹקוֹ - ביצי דג המליח (הרינג), צהובות או ורדרדות, מוצקות ובעלות מרקם ומראה דמוי גומי, בדרך כלל מוחמצות. ביצי הדגים מוגשות כגוש אחד מלוכד ולכן נראות כמו חתיכת דג.
  • מנטאיקו - ביצי דג הזהבון מתובלים באבקת פלפל אדום ומוקפים בממברנה סינתטית דקה ואלסטית. גוון המנטאיקו בין ורוד לאדום כהה.
  • טאראקוֹ - ביצי דג הזהבון מומלחות ולעתים צלויות.
  • טוֹביקוֹ - ביצ דג מעופף, פריכות מאוד וצבען כתום אדמדם.
  • אוּני - ביצי קיפוד ים, רכות ונימוחות. הגוון נע בין כתום לצהוב בהיר. נוהגים לאכול את ביצי קיפוד הים חיות או מבושלות קלות. ביצי קיפוד הים הן מאכל פופולרי במטבח הקוריאני, ומכונות "אוּני"בסושי היפני. ביצי קיפוד הים הן גם אוכל מסורתי בצ'ילה וידועות כ"אריסו" (erizo). מעבר לצריכה המקומית מייצאות צ'ילה ומדינות נוספות קיפודי ים ליפן. ביצי קיפוד הים נחשבות מסורתית כאפרודיזיאק (מעורר את החשק המיני).
  • קאראסוּמי -  מאכל מיוחד לעיר נגסאקי שביפן ויחד עם אוּני (ביצי קיפוד ים מומלחות) וקונווואטה (מעיי מלפפון ים) הם שלושת הצ'ינמי (מילולית "טעם נדיר", מאכלים הנחשבים ייחודים לאזור מסוים ביפן) של יפן. את הקאראסוּמי מכינים על ידי השרייה של ביצי דג המולית המוחמצות במלח במים לסילוק המלח וייבושם בשמש.

   

  ''

  איקורה - ביצי דג הסלמון אותו ניתן להשיג גם אצלנו בישראל. טעים גם במנת סושי וגם כמנה

  טעימה המוגשת על מצע של אורז חם הנקראת איקורהדון (דון = מנה).

   

  אם כן,  מדוע שותקים הדגים?

  מאחר ובכל העולם מדברים ומהללים אותם כ"כ בשבחם... ואומות שלמות מוצאות בהם סגולות נפלאות לבריאות ולאמונות הטובות שהם מסמלים... שהם פשוט מעדיפים לשתוק!

  כמשפט הידוע: "מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים" קריצה

   

  ''

   

  חשוב לנו ביותר לציין...

  בסדנאות הסושי של החוויה היפנית אנו מקפידים ביותר על איכות הדגים ומשתמשים בדגים המובאים מחוות הדגים הטריות ביותר והמקפידות על טריותם ונקיונם של הדגים ברמה גבוהה ביותר, אשר עוברים בדיקה וטרינרית מוקפדת לבדיקת החיידקים שבהם.


  חוות הדגים בהן אנו רוכשים את הדגים הינן:

  חוות הדגים רמה"ש - מקום נקי ומוקפד מאין כמוהו ורמת השירות בו מצויינת ביותר בזכות הזוג המקסים ניסים ושרה - בעלי המקום המשרתים את הלקוח בנחמדות ובחיוך.


  חוות הדגים של כפר-אז"ר - רמת הטריות בחווה זו הינה באותה רמה כמו זו שברמה"ש, וגם שם רמת השירות של הצוות מעולה!

  אתם מוזמנים לרכוש את הדגים לסושי שלכם בחוות הדגים האלו ולציין שהופנתם אליהם ע"י חב' החוויה היפנית.


  אז מי שמעוניין לבוא וללמוד עוד על הדגים וכשרותם (איזה דג כשר ואיך מבחינים) וכמובן ללמוד איך נעשית צורת החיתוך הנכונה שלהם לסושי, מוזמן להגיע לאחת מסדנאות הסושי של החוויה היפנית הכשרות המיועדות לקהל הרחב וללמוד עוד על עולמם של הדגים.

  כמובן שבנוסף תלמדו להכין מס' סוגי סושי בקומבינציות מפוארות... ועל הצימחונים שבינינו לא תחול החובה להשתמש בדגים בתוך הסושי שלהם. 


  כמו כן, תוכלו לחוות את סדנאות הסושי החוויתיות של החוויה היפנית ואת כל מלאכת החיתוך וההסברים על הסושי והדגים גם אצלכם בבית או באירוע בהזמנת סדנת סושי ניידת המגיעה הן לאירוע והן אליכם הביתה לעריכת סדנה זוגית ולמסיבות לימי הולדת.

   

  ''


  פרטים נוספים והזמנת מקום יש לפנות למייל: havayajapanit@gmail.com

  או לנייד: 054-4256737

   

  סיונרה...

   

  שלכם באהבה! 


  דפי מור-חרותי

  החוויה היפנית 

  סדנאות סושי חוויתיות והכרת תרבות יפן

  לביקור באתר הבית:

  http://www.havayajapanit.022.co.il

  להצטרפות לדף האוהדים שלנו בפייסבוק וקבלת הטבות מיוחדות:

  https://www.facebook.com/thehavayajapanit

  להזמנת סדנה/שריון מקום בסדנה: 054-4256737 

  דרג את התוכן:

   תגובות (18)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

    

   עשית אותי רעבה לסושי....:-))

    

     10/3/11 14:01:
   גם אני מעדיף דג כמנה עיקרית...
     2/3/11 19:51:
   פוסט מדליק ממש חוויה , חייבת לשמור את הפוסט הזה במועדפים , הגעתי בהמלצת יואב
     2/3/11 11:42:

   תודה רבה רבה חברים, איזה כיף של תגובות נפלאות!
   תמשיכו כך... קריצה

   לעונג הוא לי להביא אליכם את המידע שהבאתי

   זה הכיף שלי לשתף! 

   יום נפלא ומדהים לכולםםםם! אוהבתותכם!!!  

   דפי נשיקה

     1/3/11 18:25:
   מרתק . כל הכבוד על ההשקעה
     28/2/11 21:08:
   תודה שהבאת נהניתי*************
     28/2/11 19:36:
   הגעתי עם המלצתו של יואב ... מדגדג פה ... :)
     28/2/11 17:31:
   ערב טוב לכולם - דפי החמודה "אחלה פוסט מגניב " - בהצלחה עם סדנה - = בטח יש שיר בנושא רק לחברים שלי כרגיל = תודה יואב
     28/2/11 16:51:

   ציון 100 לעבודת דוקטורט כה מקיפה על דגים...

   חגיגה לעיניים ולכל החושים!

   *

   אלומה

     28/2/11 09:12:

   חיוךתודה אוהבת אותם יותר באקוריום שלי

     28/2/11 05:00:

   פוסט מקסים וכל כך מושקע.

   אין כמוך...

   בוקר טוב והמשך יום נפלא יקירה.♥♥♥

    

    ''

   ''    ''    ''    ''

    


   ''     ''    ''  ''   

   ''

     28/2/11 00:13:
   פוסט נפלא מרחיב אופקים עד לעומקי אוקיינוסים...
     27/2/11 10:01:

   הפוסט שלך יפהפה.

   מושקע בו רבות, התמונות יפהפיות

   ההסברים וציון כל דבר

   גם הרקע סביב לפוסט מקסים.

   רק מה?

   איני יכולה להסתכל על דגים וחבריהם בצלחתי

   ולכן איני נוגעת בכל משפחת הדגים.

   טעות שלי, זה בטוח.

   ובכל זאת נהניתי מאוד מהשיר של אילי גורליצקי יונה עטררי...

   העיקר שהיה לי ממה להנות...

   שחיתי כדגיג בתוך ים המידע הזה ושתיתי בצמא... את הדג שעל מצע תפוחי האדמה אני מקווה שאת מוסיפה למגש רק ב - 10 הדקות האחרונות לאפייה, אחרת ייתייבש. בני
     27/2/11 00:42:
   פוסט מעניין ויפהפה.... תודה.
     26/2/11 23:41:
   איזו השקעה דפי בהצלחה
     26/2/11 17:46:

   צטט: לוחש לסירים 2011-02-26 17:31:38

   פוסט מדהים....

    

    

   תודה רבה ללחוש לסירים! ושבוע טוב...

     26/2/11 17:31:
   פוסט מדהים....